PDA

Επιστροφή στο Forum : E92 - Ρετάρει και δεν μπορούν να το φτιάξουν


Σελίδες : [1] 2 3 4

stavros
27-12-09, 23:37
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Μετά από 10 μήνες και 40000km απολαυστικής συμβίωσης με μία 320 coupe e92 ήρθε η ώρα της απογοήτευσης.

Από τις 27 Νοε 2009 το αυτοκίνητο ρετάρει ενώ 3 επισκέψεις σε 2 επίσημες αντιπροσωπίες δεν κατάφεραν να διορθώσουν το πρόβλημα. Την ημέρα τον Χριστουγέννων το αυτοκίνητο ακινητοποιήθηκε για 4η φορά.

Σας παραθέτω το ημερολόγιο των αβαριών αλλά και της ταλαιπωρίας:

Παρασκευή 27 Νοε 2009 12 το βράδυ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Το αυτοκίνητο αρχίζει όχι μόνο να ρετάρει αλλά και να τρέμει ολόκληρο (δεν λειτουργούσε ο 4ος κύλινδρος όπως με ενημέρωσαν αργότερα). Οι δύο κίτρινες ενδείξεις του κινητήρα ανάβουν. Το αυτοκίνητο το παραλαμβάνει γερανός και το μεταφέρει σε χώρο φύλαξης για το Σ/Κ και στην BMW Τρικαλιώτης την Δευτέρα για επισκευή.

Δευτέρα 30 Νοε 2009 στις 6 το απόγευμα παραλαμβάνω το "επισκευασμένο" αυτοκίνητο. Η επισκευή είχε αλλαγή των 4 μπεκ καυσίμου μαζί με το μπουζί του 4ου κυλίνδρου. Διάγνωση: αστοχία υλικού. 40 λεπτά αργότερα οι κίτρινες ενδείξεις του κινητήρα ανάβουν ξανά. Ταυτόχρονα γίνεται αισθητή η μείωση της απόδοσης του κινητήρα και το ρετάρισμα. Ακολουθεί τηλεφωνική επικοινωνία με το mobile care της BMW. Λόγω της χαμηλής έντασης του φαινομένου μου συστήνουν την συνέχιση του ταξιδιού (επιστροφή από Θεσσαλονίκη στην Ξάνθη) αλλά με προσοχή. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού το ίδιο φαινόμενο εμφανίστηκε άλλες 2 με 3 φορές όχι όμως μόνιμα.

Τρίτη 1 Δεκ 2009. Επίσκεψη στην BMW Κοντόλιας στην Ξάνθη. Αναφέρουν πως το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει ή δεν δείχνει να έχει κάποια βλάβη. Πιθανή διάγνωση ο ΜΗ σωστός προγραμματισμός από την BMW Τρικαλιώτης μετά την αντικατάσταση των μπεκ. Γίνεται ρύθμιση του αυτοκινήτου. Το παραλαμβάνω και αποχωρώ.

Τετάρτη 16 Δεκ 2009 8:00 το πρωί. Κατά την επιστροφή από το αεροδρόμια της Καβάλας στην Ξάνθη ο κινητήρας χάνει πάλι την πλήρη ισχύ του με ταυτόχρονη αίσθηση ρεταρίσματος. Οι κίτρινες ενδείξεις του κινητήρα ανάβουν. Η ένταση του φαινομένου μόνιμη αλλά χαμηλή. Με την βλάβη αισθητή το αυτοκίνητο παραδίδεται στην BMW Κοντόλιας στην Ξάνθη. Η επισκευή περιλαμβάνει αλλαγή πολλαπλασιαστή και επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου. Σε αντίστοιχη ερώτησή μου ο τεχνικός απαντά πως ΔΕΝ πρόκειται κατά ανάγκη για το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί να εμφανίζεται με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν είναι η ίδια βλάβη. Δεν μπορώ να αναφέρω πως με έπεισε. Παραλαμβάνω το αυτοκίνητο και αποχωρώ.

Παρασκευή 25 Δεκ 2009 10:00 το πρωί. Βρίσκομαι από το προηγούμενο βράδυ στις Σέρρες για τις γιορτές των Χριστουγέννων. Ο κινητήρας και πάλι χάνει την πλήρη ισχύ του με ταυτόχρονη αίσθηση ρεταρίσματος. Το φαινόμενο εμφανίζεται για μικρό χρονικό διάστημα κατά την επιτάχυνση 2 με 3 φορές μέχρι που γίνεται μόνιμο. Το αυτοκίνητο το παραλαμβάνει γερανός. Αύριο θα μεταφερθεί στις εγκαταστάσεις της BMW Ιωαννίδης στις Σέρρες.

Δεν θέλω να αναφερθώ στην ταλαιπωρία μου. Όχι τουλάχιστον σε αυτό το thread. Θέλω όμως να ρωτήσω αν κάποιος από εδώ έχει κάποιες γνώσεις ή έστω κάποια εικόνα για το τί συμβαίνει. Δεν μπορώ να πιστέψω πως πρόκειται για 3 διαφορετικές βλάβες. Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι το ίδιο εδώ και ένα μήνα αλλά δεν μπορούν να το εντοπίσουν. Επίσης έχω την αίσθηση πως η προσπάθεια αντιμετώπισης γίνεται με την μέθοδο της δοκιμής (αλλάζω πράγματα μέχρι να "πιάσει")

Κάθε βοήθεια ή υπόδειξη σας θα ήταν ευπρόσδεκτη και σίγουρα πολύ χρήσιμη.

Geo_3D
28-12-09, 00:26
Πιθανον να ειναι ενας ακομα πολλαπλασιαστης ή μπουζι.
Επισης πιθανη αιτια,αλλά πιο μακρινο σαν σεναριο,να ειναι ο ιδιος ο εγκεφαλος

Τα διαγνωστικα δειχνουν καθε φορα που βρισκεται το προβλημα,ο τεχνικος απλα ακολουθει οτι υποδειξη του κανει το διαγνωστικο,οποτε η μεθοδος της δοκιμης σε διαβεβαιω οτι δεν ισχυει.Παρ'ολα αυτα ομως κανενας τεχνικος και κανενα διαγνωστικο δεν μπορει να προβλεψει αν θα καει καποια ωμικη αντισταση σε καποιο χρονικο διαστημα...μπορει ο κινητηρας να δουλευει ρολοι,το διαγνωστικο να δειχνει οτι ολα ειναι καλα,και το ιδιο απογευμα να ξαναναψει check engine.Ειχες βγαλει 40000 χλμ απροβληματιστα οπως εγραψες και απλα συνεβει τωρα.Θα μπορουσε να ειχε συμβει στις 5000 χλμ,θα μπορουσε να εφτανες και 100000 χλμ και να μην συνεβαινε τπτ.
"Δυστυχως" ουτε εσυ,ουτε κανενας δεν μπορει να κανει κατι γιαυτο.Απλα το συνηθιζεις.Το αν ειναι ωραιο συναισθημα να σου αναβει καθε 10 μερες λαμπακι και να επισκεφτεσαι το συνεργειο σου,ειναι αλλο θεμα,και σε προλαβαινω,εχεις δικιο!

Υ.Γ-Ειναι αγραφος νομος πως οταν βαραει ενας πολλαπλασιαστης,θα βαρεσουν και οι υπολοιποι καποια στιγμη.

xristose92
28-12-09, 00:29
Τα γνωστά (πολλαπλασιαστή, μπεκ, μπουζί) πάντως τα έχεις αλλάξει! Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η βενζίνη! Αλλά και πάλι τόσες πόλεις άλλαξες δεν γίνεται να είσαι τόσο γκαντέμης! τι να πω? μακάρι να βρεθεί το πρόβλημα και να χαίρεσαι το αμάξι όπως γουστάρεις!

antreas
28-12-09, 00:52
αυτα τα 92αρια ολο ζημιες ρε παιδι μου..δωστο και παρε 46 να σωθεις..

bimmer-corfu
28-12-09, 08:09
σε φίλο μου που του άλλαξαν τα γνωστά (μπεκ, πολλαπλασιαστές) τελικά ήθελε εγκέφαλο αλλά τον έσκισαν μέχρι να τον αλλάξουν

rapid_fast
28-12-09, 10:15
σε φίλο μου που του άλλαξαν τα γνωστά (μπεκ, πολλαπλασιαστές) τελικά ήθελε εγκέφαλο αλλά τον έσκισαν μέχρι να τον αλλάξουν

Και εγω κατα εκει την βλεπω.. Αφου δεν καταγραφει και τη βλάβη...

stavros
28-12-09, 10:51
Τα γνωστά (πολλαπλασιαστή, μπεκ, μπουζί) πάντως τα έχεις αλλάξει! Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η βενζίνη! Αλλά και πάλι τόσες πόλεις άλλαξες δεν γίνεται να είσαι τόσο γκαντέμης! τι να πω? μακάρι να βρεθεί το πρόβλημα και να χαίρεσαι το αμάξι όπως γουστάρεις!


Φίλε Χρήστο, την δικαιολογία της βενζίνης ΔΕΝ την δέχομαι πλέον. Μου την ανέφεραν την πρώτη φορά και δεν είπα τίποτα. Αν μου την ξανα-αναφέρουν θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Εδώ και ένα μήνα χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ BP 100άρα ενώ το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε 3 διαφορετικές πόλεις. Λες να έχει συνωμοτήσει όλη η BP εναντίων μου?

Christoforos
28-12-09, 10:58
Αν εχεις αλλαξει πολλαπλασιαστες κοιτα τα μπεκ και μετα να σου δουν το αισθητηρα στροφαλου!!

stavros
28-12-09, 11:04
Αν εχεις αλλαξει πολλαπλασιαστες κοιτα τα μπεκ και μετα να σου δουν το αισθητηρα στροφαλου!!

Μπεκ, αισθητήρες nox, μπουζί και πολλαπλασιαστής έχουν ήδη αντικατασταθεί.

Nikos120i
28-12-09, 14:09
Αισθητήρες εκκεντροφόρων θέλει λογικά και νέο προγραμματισμό, αφού όλα τα άλλα τα έχεις αλλάξει.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο 120i (το μοτέρ σου δηλαδή, με τα 170)...δηλαδή όταν το έβαλα μπροστά ένα πρωί έτρεμε και μου άναψε λαμπάκι μειωμένης απόδοσης και το έσβησα, και ότι το ξανά-έβαλα μπροστά δεν είχε τίποτα. Τους το πήγα, μου άλλαξαν αισθητήρα εκκεντροφόρων και όλα καλά.

Κοίταξε κι αυτό.

maris7
28-12-09, 14:49
η επομενη ζημια που θα σου βγαλει ειναι πιθανων αντλια βενζινης
αλλα πρεπει να κανεις και update εγκεφαλου(εχω κανει 5)
οσο για τα συμπτωματα μου φενεται πολλαπλασιαστης

stavros
28-12-09, 17:15
Μόλις ενημερώθηκα από την BMW Ιωαννίδης στις Σέρρες.

Η διάγνωση: αφλογιστία στον 3ο κύλινδρο.
Αντιμετώπιση: Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 3ο κύλινδρο.

Ο μηχανικός έριξε και μερικές "μπιχτές" για τους προηγούμενους που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα.

Μου έκανε εντύπωση η παρατήρηση του ότι "δεν τους έδειχνε το πρόβλημα το διαγνωστικό" και προσπάθησαν και το προκαλέσανε μόνοι τους.

Τώρα περιμένω από την υπηρεσία bmw mobile care να μου "πακετάρουν" το αυτοκινητάκι μου και να μου το στείλουν στην Ξάνθη. (Άντε να δούμε, αν το θέμα θα λήξει ή θα εμφανιστεί ξανά σε άλλο κύλινδρο)

leyteris
28-12-09, 17:36
Μόλις ενημερώθηκα από την BMW Ιωαννίδης στις Σέρρες.

Η διάγνωση: αφλογιστία στον 3ο κύλινδρο.
Αντιμετώπιση: Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 3ο κύλινδρο.

Ο μηχανικός έριξε και μερικές "μπιχτές" για τους προηγούμενους που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα.

Μου έκανε εντύπωση η παρατήρηση του ότι "δεν τους έδειχνε το πρόβλημα το διαγνωστικό" και προσπάθησαν και το προκαλέσανε μόνοι τους.

Τώρα περιμένω από την υπηρεσία bmw mobile care να μου "πακετάρουν" το αυτοκινητάκι μου και να μου το στείλουν στην Ξάνθη. (Άντε να δούμε, αν το θέμα θα λήξει ή θα εμφανιστεί ξανά σε άλλο κύλινδρο)

σε αυτες τις περιπτωσεις καλο ειναι να αλλαζεις ολους τους πολλαπλασιαστες

thanblan
29-12-09, 17:25
έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή, μπουζί, αισθητήρα εκκεντροφόρου εξαγωγής και καμμία αλλαγή. όταν μου έγινε επαναπρογραμματισμός το σύμπτωμα ελλατώθηκε ουσιαστικά αλλά είμαι σίγουρος ότι απλώς μασκαρεύτηκε το πρόβλημα. δεν λύθηκε.
τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με την πεταλούδα και γενικώς με τις μετρήσεις αέρα. είμαι αισοιόδοξος πως με την πεταλούδα ίσως και να λυθεί το πρόβλημα. Μάλλον αύριο θα πάω σε κάποιον που έχει φέρει πεταλούδα για δοκιμαστική αλλαγή, και θα ενημερώσω όλο το φόρουμ. Απλά πλέον αφού όλοι έχουν αλλάξει τα παντα και δεν έχει βγει άκρη, δεν νομίζω πως πρέπει να ασχολούμαστε και να κατηγορόυμε μπεκ και πολλαλασιαστές. αλλού είναι το θέμα, προκαλεί κακή διαχείριση ρεύματος και έτσι καίγονται οι πολλαπλασιαστές. Ως αποτέλεσμα και όχι ως αιτία. τέλος πάντων θα δούμε.

stavros
29-12-09, 17:44
Φίλε thanblan

η περίπτωση που περιγράφεις με κάνει τουλάχιστον να αισθάνομαι πως δεν είμαι εγώ ο "γκρινιάρης και περίεργος" αγοραστής αφού υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που ταλαιπωρείται όπως και εγώ.

Παρατήρησα ακόμη στο forum πως υπάρχει κι άλλος κόσμος που τον ταλαιπωρεί το ίδιο πρόβλημα.

Φυσικά εμένα θέλουν να με κάνουν να πιστέψω πως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για το ίδιο πρόβλημα αλλά για διαφορετικά που τυχαία εμφανίστηκαν διαδοχικά μέσα σε περίοδο μερικών εβδομάδων. Το μόνο κοινό που έχουν, όπως ανέφερε ο τεχνικός στο συνεργείο της Ξάνθης, είναι η πτώση της ισχύς του κινητήρα. Δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα αλλά σίγουρα ΔΕΝ τους πιστεύω. Το πρόβλημα είναι ΈΝΑ και δεν μπορούν να το ορίσουν και στην συνέχεια να το αντιμετωπίσουν οριστικά.

Έχω ήδη μπει στην διαδικασία σύνταξης επιστολής με πλήρες ιστορικό των γεγονότων καθώς και των "διαγνώσεων" από 3 συνεργεία στην Ελλάδα. Η επιστολή θα κοινοποιηθεί στην BMW Ελλάς και στην συνέχεια μαζί με την επίσημη απάντηση τους στην BMW Γερμανίας.

Στην περίπτωση που υπάρχει κι άλλος κόσμος με το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν θα έβλεπα άσχημη την ιδέα όλο μαζί να περιγράψουμε το πρόβλημά μας και να το κοινοποιήσουμε επίσημα από κοινού.

bimmer-corfu
29-12-09, 17:53
Φίλε thanblan

η περίπτωση που περιγράφεις με κάνει τουλάχιστον να αισθάνομαι πως δεν είμαι εγώ ο "γκρινιάρης και περίεργος" αγοραστής αφού υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που ταλαιπωρείται όπως και εγώ.

Παρατήρησα ακόμη στο forum πως υπάρχει κι άλλος κόσμος που τον ταλαιπωρεί το ίδιο πρόβλημα.

Φυσικά εμένα θέλουν να με κάνουν να πιστέψω πως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για το ίδιο πρόβλημα αλλά για διαφορετικά που τυχαία εμφανίστηκαν διαδοχικά μέσα σε περίοδο μερικών εβδομάδων. Το μόνο κοινό που έχουν, όπως ανέφερε ο τεχνικός στο συνεργείο της Ξάνθης, είναι η πτώση της ισχύς του κινητήρα. Δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα αλλά σίγουρα ΔΕΝ τους πιστεύω. Το πρόβλημα είναι ΈΝΑ και δεν μπορούν να το ορίσουν και στην συνέχεια να το αντιμετωπίσουν οριστικά.

Έχω ήδη μπει στην διαδικασία σύνταξης επιστολής με πλήρες ιστορικό των γεγονότων καθώς και των "διαγνώσεων" από 3 συνεργεία στην Ελλάδα. Η επιστολή θα κοινοποιηθεί στην BMW Ελλάς και στην συνέχεια μαζί με την επίσημη απάντηση τους στην BMW Γερμανίας.

Στην περίπτωση που υπάρχει κι άλλος κόσμος με το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν θα έβλεπα άσχημη την ιδέα όλο μαζί να περιγράψουμε το πρόβλημά μας και να το κοινοποιήσουμε επίσημα από κοινού.

καθόλου άσχημη ιδέα αλλά να γίνει στο thread ημερολόγιο εντυπώσεων γιατί εκεί έχουν ανοίξει ο chalyps και ο geobas αυτή τη κουβέντα εδώ και καιρό

rapid_fast
29-12-09, 19:06
έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή, μπουζί, αισθητήρα εκκεντροφόρου εξαγωγής και καμμία αλλαγή. όταν μου έγινε επαναπρογραμματισμός το σύμπτωμα ελλατώθηκε ουσιαστικά αλλά είμαι σίγουρος ότι απλώς μασκαρεύτηκε το πρόβλημα. δεν λύθηκε.
τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με την πεταλούδα και γενικώς με τις μετρήσεις αέρα. είμαι αισοιόδοξος πως με την πεταλούδα ίσως και να λυθεί το πρόβλημα. Μάλλον αύριο θα πάω σε κάποιον που έχει φέρει πεταλούδα για δοκιμαστική αλλαγή, και θα ενημερώσω όλο το φόρουμ. Απλά πλέον αφού όλοι έχουν αλλάξει τα παντα και δεν έχει βγει άκρη, δεν νομίζω πως πρέπει να ασχολούμαστε και να κατηγορόυμε μπεκ και πολλαλασιαστές. αλλού είναι το θέμα, προκαλεί κακή διαχείριση ρεύματος και έτσι καίγονται οι πολλαπλασιαστές. Ως αποτέλεσμα και όχι ως αιτία. τέλος πάντων θα δούμε.
Δεν έχεις άδικο στη σκέψη σου.. Ομως και η ρενώ έχει τρομερό προβλημα με τους πολλαπλασιαστές της σατζέμ, και όταν τους αλλάξεις με ιμιτασιονάρες μπερού, ή ντένσο και δεν χαλάνε με τίποτα.. Αθάνατοι.. 280 ευρώ και τέλος...

nfot
29-12-09, 20:51
Πολλαπλασιαστες !! Για ρωτηστε νυν και πρωην ιδιοκτητες VW-AUDI-SEAT-SKODA 1.8 20VT να σας πουνε.
Χιλιαδες προβληματικα κομματια, δεν υπερβαλλω. Οσο τους εφτιαχνε η HITATCHI κανενα προβλημα. Μολις τους πηρε εργολαβια η BOSCH .........
Στο Leon που πουλησα το Νοεμβριο, 10 μερες μετα χαλασαν οι 3 απο τους 4 !!!!!! Εχουν κυκλο ζωης γυρω στα 100.000 χλμ. Ε λοιπον, τοσο κρατησαν οι δικοι μου. Ειχαν αλλαχτει εγγυηση στις 40.000 και τωρα ειχαν 140.000 (χοντρικα).
BERU ή HITATCHI (δυσευρετοι) ειναι η λυση για το VW group, οποτε αν βγαζουνν και για BMW δε βλεπω το λογο να μην τους προτιμησετε.

strofimios
29-12-09, 21:17
Και τα pug 206 το ιδιο προβλημα.Πολλαπλασιαστες.3 φορες τους ειχαμε αλλαξει στης γυναικας μου,μεχρι να "πετυχουμε τους καλους,ευτυχως μεσα στην εγγυηση.

JuNiOr_
29-12-09, 21:18
το ιδιο συμβαν και σε μενα ενω εχω αλλαξει και τους 4 πολλαπλασιαστες...
παρα τις πιεσεις μου, αυτοι επιμενουν οτι δεν υπαρχει πουθενα αλλου προβλημα(σε 1 μηνα βγαινω εκτος εγγυησης)...
απο εδω και μπρος θα επικοινωνουμε μεσω της bmw ελλας...:bananasmi

stavros
30-12-09, 07:18
το ιδιο συμβαν και σε μενα ενω εχω αλλαξει και τους 4 πολλαπλασιαστες...
παρα τις πιεσεις μου, αυτοι επιμενουν οτι δεν υπαρχει πουθενα αλλου προβλημα(σε 1 μηνα βγαινω εκτος εγγυησης)...
απο εδω και μπρος θα επικοινωνουμε μεσω της bmw ελλας...:bananasmi

και εγώ σε 2 μήνες βγαίνω εκτός εγγύησης και μου έχουν αλλάξει τους 2. Δεν έχω πειστεί όμως πως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα!!!

Στην BMW Hellas τι σου λενε;

alen77
30-12-09, 08:57
το ιδιο συμβαν και σε μενα ενω εχω αλλαξει και τους 4 πολλαπλασιαστες...
παρα τις πιεσεις μου, αυτοι επιμενουν οτι δεν υπαρχει πουθενα αλλου προβλημα(σε 1 μηνα βγαινω εκτος εγγυησης)...
απο εδω και μπρος θα επικοινωνουμε μεσω της bmw ελλας...:bananasmi

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά και ούτε να σε εξαγριώσω (όπως και τα υπόλοιπα παιδιά) αλλά αν κρίνω από την αντιμετώπιση στο δικό μου θέμα, ΑΝ πάρεις σοβαρή απάντηση σφύρα μου! Ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχω τέτοιου είδους πρόβλημα αλλά αν κρίνω από αυτά που διαβάζω, το περιμένω! Πάντως αφού ήμουν αρκετά προσεκτικός στην οδήγηση (λόγο αλλαγής βολάν-δεν ήθελα να το ζορίσω στην αρχή) πλέον αρχίζω να την ζορίζω την μπέμπα λιγάκι παραπάνω και δεν παρουσιάζει κάτι!

Christoforos
30-12-09, 09:05
Eμενα μια βδομαδα μετα την εγγυηση μου βγαλε αισθητηρα στροφαλου!!!!!!Αχ που ναι τα παλια καλα αυτοκινητα χωρις προβληματα

Geo_3D
30-12-09, 10:14
BERU ή HITATCHI (δυσευρετοι) ειναι η λυση για το VW group, οποτε αν βγαζουνν και για BMW δε βλεπω το λογο να μην τους προτιμησετε.

Και οι BERU βγαζουν προβλημα...

stavros
30-12-09, 10:24
Και οι BERU βγαζουν προβλημα...

Κοιτάξτε να δείτε τώρα: Έχουμε να κάνουμε με ένα αυτοκίνητο που κοστίζει όσο μισό διαμέρισμα. Το αυτοκίνητο αυτό αντί να μας εξυπηρετεί μας αφήνει στο δρόμο και μας πηγαίνω-φέρνει στα συνεργεία. Το θέμα δεν είναι η αξιοπιστία της HITACHI της BOSCH ή της BERU αλλά η αξιοπιστία της BMW. Στο κάτω-κάτω δεν είναι δικό μας θέμα ο προμηθευτής που έχει επιλέξει η BMW.

Και να σας πως και κάτι, θα το άλλαζα με ένα γιαπωνέζικο για παράδειγμα, αλλά έλα που εγώ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ γιατί το ΓΟΥΣΤΑΡΩ. Εεε και με ένα κάρο λεφτά που ζητάει για να το αποκτήσω απαιτώ πέρα από ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟΤΑΤΟ να είναι και αξιόπιστο.

stavros
30-12-09, 13:41
Για την ιστορία:

Μόλις το παρέλαβα, μου το στείλανε στο σπίτι επισκευασμένο. Αλλάξανε πολλαπλασιαστή στον 3ο αυτή την φορά κύλινδρο.

Η υπηρεσία BMW mobile care μου ζήτησε να τις στείλω τις αποδείξεις από τα ταξί που χρησιμοποίησα τις μέρες που ΔΕΝ είχα αυτοκίνητο. Θα μου στείλουν επιταγή. Ταυτόχρονα μου είχαν νοικιάσει και αυτοκίνητο. (Καλή και σωστή η γκρίνια αλλά να λέμε και τα καλά της BMW)

Το πήρα και το "έσκισα" λιγάκι έτσι να το χαρώ. Αν και δεν νιώθω εντελώς ικανοποιημένος γιατί δεν είμαι σίγουρος πως η ταλαιπωρία έχει τελειώσει, μόλις κατέβηκα από την "νευρική" μου βόλτα μονολόγησα "ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ"!!!

stavros
31-12-09, 11:16
Αν έχει κάποιος υπομονή ας διαβάσει το thread που ακολουθεί, σκέτη απογοήτευση για τα 320i

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=136258

rapid_fast
31-12-09, 11:28
Οταν ψάχνεις να βρείς άλογα στο στάυλο, δε θα βρείς αξιοπιστία...
Αλλά όλα λύνονται, αργά ή γρήγορα..
Εχω ξαναπεί.. Οι πολλαπλασιαστές είναι τεμάχια ευτελούς αξίας και πρέπει να θεωρούνται αναλώσιμοι..

Nick_compact
31-12-09, 14:36
Αν έχει κάποιος υπομονή ας διαβάσει το thread που ακολουθεί, σκέτη απογοήτευση για τα 320i

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=136258

Μπορώ να πω ότι έχω μείνει έκπληκτος! (Αν και έχουμε Ε92 και ξέρω πολύ καλά ότι ποτέ δεν θα το επέλεγα για μένα, θεωρώ την Ε46 μακράν καλύτερη)

strofimios
31-12-09, 16:26
Οταν ειχαν κανει δοκιμη οι 4Τ το 36 κουπε ειχαν πει: Γερμανος κατασκευαστης με ιταλικη νοοτροπια.Βεβαια το ελεγαν για τον σχεδιασμο και την εμφανιση.Που να ηξεραν οτι σιγα-σιγα θα εμφανιζοντουσαν και αλλες "ομοιοτητες".
Στο τελος θα καταντησει A.R. ,θα πουλαει μονο εμφανιση και στυλ και τα υπολοιπα στην τυχη!

Tasos 318ci
31-12-09, 16:41
Εχουμε καταντήσει εν ετη 2010 να κουβαλαμε πολλαπλασιαστες στο πορτ-μπαγκαζ και σε μοντελα παραγωγης που βγαινουν προσφατα.Πρεπει επιτελους η ΒΜW να δωσει λιγο ενδιαφερον στον τομεα αυτο γιατι ετσι χαλαει το ονομα που εχει φτιαχτει εδω κ τοσα χρονια.Θελουμε να εχουμε στα χερια μας ''το απολυτο μηχανιμα'' κ οχι μονο το ''απολυτο μηχανιμα οδηγησης'' κ στα υπολοιπα να ποναμε.

JuNiOr_
02-01-10, 20:21
καλησπερα..
ευχομαι ο καινουργιος χρονος να φερει υγεια σε εμας στα αγαπημενα μας προσωπα και στους πολλαπλασιαστες μας...πηγαινοντας στο συνεργειο τη παραμονη για το γνωστο καφε(ο πολλαπλασιαστης τεινει να θεωρηθει ξεκαρφωμα:flipa:)και αφου τελειωσαμε,ακουσα τη θεικη ατακα απο το μηχανικο..¨κυριε junior,το αυτοκινητο σας το εχουν κυριως ατομα μεγαλυτερης ηλικιας που δεν το κυνηγανε οσο εσεις...καλυτερα να μην το ζοριζετε...

TAZ118!
02-01-10, 20:33
Εσυ του ειπες οτι κακως εργαζεται στην BMW και θα επρεπε να εργαζεται στην MERCEDES?
Τι αλλο θα ακουσουμε....

stavros
03-01-10, 15:10
μάλιστα στις οδηγίες χρησης του e92 λοιπόν γράφει: «προσοχή μην το ζοριζετε, μην το σκιζετε. μπορεί να είναι κουπε αλλά έχει ευγενική καταγωγή και θέλει άγγιγμα μεταξενιο»


Ρε δε μας παρατατε λέω εγώ

bimmer-corfu
03-01-10, 16:20
Ίσως το δικό μου δεν έχει πάθει τίποτα ακριβώς επειδή το σκίζω. Με κινητήρα σε σωστή θερμοκρασία πάντα θα κάνει και τα παντιλίκια του και τις αλλαγές στις 7.000 στροφές και θα 250αρίσει άνετα (σε κατηφόρα στην Εγνατία) χωρίς πρόβλημα

giannis_compact
03-01-10, 18:11
καλησπερα..
ευχομαι ο καινουργιος χρονος να φερει υγεια σε εμας στα αγαπημενα μας προσωπα και στους πολλαπλασιαστες μας...πηγαινοντας στο συνεργειο τη παραμονη για το γνωστο καφε(ο πολλαπλασιαστης τεινει να θεωρηθει ξεκαρφωμα:flipa:)και αφου τελειωσαμε,ακουσα τη θεικη ατακα απο το μηχανικο..¨κυριε junior,το αυτοκινητο σας το εχουν κυριως ατομα μεγαλυτερης ηλικιας που δεν το κυνηγανε οσο εσεις...καλυτερα να μην το ζοριζετε...

Αν ειναι δυνατον...

yannisv
03-01-10, 18:36
Ίσως το δικό μου δεν έχει πάθει τίποτα ακριβώς επειδή το σκίζω. Με κινητήρα σε σωστή θερμοκρασία πάντα θα κάνει και τα παντιλίκια του και τις αλλαγές στις 7.000 στροφές και θα 250αρίσει άνετα (σε κατηφόρα στην Εγνατία) χωρίς πρόβλημα

Έτσι να βλέπουμε και τη θετική πλευρά του εργαλείου μας!!!

BMW_E36_328i
03-01-10, 21:47
καλησπερα..
ευχομαι ο καινουργιος χρονος να φερει υγεια σε εμας στα αγαπημενα μας προσωπα και στους πολλαπλασιαστες μας...πηγαινοντας στο συνεργειο τη παραμονη για το γνωστο καφε(ο πολλαπλασιαστης τεινει να θεωρηθει ξεκαρφωμα:flipa:)και αφου τελειωσαμε,ακουσα τη θεικη ατακα απο το μηχανικο..¨κυριε junior,το αυτοκινητο σας το εχουν κυριως ατομα μεγαλυτερης ηλικιας που δεν το κυνηγανε οσο εσεις...καλυτερα να μην το ζοριζετε...

Ελεοςςςςςςςςς αυτος και αν ειναι ο μαστορας !!!!!!!!!!!!! μα τετοια καταντια ????????

stavros
05-01-10, 14:17
Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου εκπρόσωπος του τεχνικού τμήματος της BMW Hellas. Έχει προηγηθεί πιεστική επικοινωνία από την μεριά μου τις προηγούμενες ημέρες.

Μου ανέφερε πως έχουν επικοινωνήσει με το αντιπρόσωπο εδώ στην Ξάνθη και θα με καλέσουν για αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών. Θα ελέγξουν και τον αριθμό σειράς των μπεκ και ίσως να αντικαταστήσουν και αυτά.

Τον ρώτησα αν οι πολλαπλασιαστές είναι το πρόβλημα ή το αποτέλεσμα σφάλματος που υπάρχει κάπου αλλού και οδηγεί σε αστοχία τους. Μου ανέφερε πως ΔΕΝ έχουν στην Ελλάδα τμήμα έρευνας ώστε να ελέγχουν τα ανταλλακτικά που έχουν αστοχήσει. Παρόλα αυτά ανέφερε για βελτίωση των πολλαπλασιαστών από την ίδια την BWM. Όταν τον ρώτησα αν αυτό είναι επίσημη οδηγία της BMW μου απάντησε αρνητικά.

Αυτό που κατάλαβα είναι πως κάποια ενημέρωση πρέπει να έχουν από την BMW για το θέμα των πολλαπλασιαστών αλλά για κάποιο λόγο δεν θέλουν να το αναφέρουν επίσημα.

Αυτά τα νεότερα για την ώρα.

Θα πρότεινα όλοι όσοι έχουν το πρόβλημα αυτό να επικοινωνήσουν απευθείας με την BMW Hellas.

thanblan
05-01-10, 14:59
Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου εκπρόσωπος του τεχνικού τμήματος της BMW Hellas. Έχει προηγηθεί πιεστική επικοινωνία από την μεριά μου τις προηγούμενες ημέρες.

Μου ανέφερε πως έχουν επικοινωνήσει με το αντιπρόσωπο εδώ στην Ξάνθη και θα με καλέσουν για αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών. Θα ελέγξουν και τον αριθμό σειράς των μπεκ και ίσως να αντικαταστήσουν και αυτά.

Τον ρώτησα αν οι πολλαπλασιαστές είναι το πρόβλημα ή το αποτέλεσμα σφάλματος που υπάρχει κάπου αλλού και οδηγεί σε αστοχία τους. Μου ανέφερε πως ΔΕΝ έχουν στην Ελλάδα τμήμα έρευνας ώστε να ελέγχουν τα ανταλλακτικά που έχουν αστοχήσει. Παρόλα αυτά ανέφερε για βελτίωση των πολλαπλασιαστών από την ίδια την BWM. Όταν τον ρώτησα αν αυτό είναι επίσημη οδηγία της BMW μου απάντησε αρνητικά.

Αυτό που κατάλαβα είναι πως κάποια ενημέρωση πρέπει να έχουν από την BMW για το θέμα των πολλαπλασιαστών αλλά για κάποιο λόγο δεν θέλουν να το αναφέρουν επίσημα.

Αυτά τα νεότερα για την ώρα.

Θα πρότεινα όλοι όσοι έχουν το πρόβλημα αυτό να επικοινωνήσουν απευθείας με την BMW Hellas.

επειδή χτες ήμουνα σε αντιπροσωπεία, πράγματι κοιτάζουν σε όσους έχουν πρόβλημα ρεταρισμάτων, (όχι τόσο στα μικροκομπιάσματα)και τους ανάβει λαμπάκι το οποίο γράφει συνήθως (σφάλμα-misfire), τους κωδικούς των πολλαπλασιαστών και τους αλλάζουν. Πιθανών να αλλάζουν και μπεκ ή και μπουζί.
Προσωπικά παραμένω στην άποψη ότι ψαρεύουν σε θολά νερά, διότι δεν φαντάζομαι να υπάρχουν τόσοι ελατωματικοί πολλάπλασιαστές.ελλάδα αγγλία παντού.... Ημαρτον.
Πιθανολογώ πως αφού η πρώτη σχετική οδηγία για αυτό το θέμα δόθηκε από την γερμανία στα τέλη του 2007, και ως εκ τούτου κάποια από τα πρώτα προβληματικά αυτοκίνητα θα βγούν από την εγγύησή τους θα μάθουμε τι πραγματικά έφταιγε.

thanblan
05-01-10, 15:27
Δεν έχεις άδικο στη σκέψη σου.. Ομως και η ρενώ έχει τρομερό προβλημα με τους πολλαπλασιαστές της σατζέμ, και όταν τους αλλάξεις με ιμιτασιονάρες μπερού, ή ντένσο και δεν χαλάνε με τίποτα.. Αθάνατοι.. 280 ευρώ και τέλος...

έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά ξέρεις τι μου φέρνει η ιστορία μας στο μυαλό,
μου φέρνει κάποιον αθλητή που έχει κάποια φλεγμονή στο γόνατο πχ και αντί να χειρουργηθεί, ή να αποκατασταθεί το πρόβλημα του γονάτου, του δίνουμε γαστροπροστατευτικά για να μην τρυπήσει το στομάχι από τα πολλά αντιφλεγμονώδη....
άντε δηλαδή και βρήκαμε τους σούπερ πολλαπλασιαστές οι οποίοι αντέχουν την κακή διαχείριση ρεύματος χωρίς να λύνουμε την αιτία, είσαι σίγουρος ότι τα μπουζί θα αντέξουν? είσαι σίγουρος ότι τα μπεκ θα αντέξουν? και δεν ξέρω εγώ τι άλλο αν θα αντέξει.
δεν το θεωρώ λύση ρε παιδιά.

rapid_fast
05-01-10, 19:13
Δεν υπάρχει θέμα κακής διαχείρισης ρευματος..
12-13,6 βόλτ πηγαίνουν μόνιμα απο την μπαταρία στο κυρίως κύκλωμα του πολλαπλασιαστη.
Ομοίως γείωση, πηγαίνει απο το ECM στο δευτερεύον κύκλωμα.
Ο πολλαπλασιαστής έχει ξεχωριστή γείωση για το πρωτευον κύκλωμα.
Το ECM ανοίγει το κύκλωμα (χάνεται η γείωση στο δευτερευον κυκλωμα), και αυτή είναι η εντολή απελευθέρωσης του ρεύματος στο σωστό χρόνο....
(μέχρι τότε τα 2 ηλεκτροπηνια αλληλοεξουδετερώνονται..)
Απλα δεν παίζει υπέρταση σε ρευμα, εκτός αν έχεις χαλασμένο εναλλάκτη που μπορεί να δίνει
περισσότερο ρευμα.. Αλλά τότε θα πάρεις μονομιάς όλους τους πολλαπλασιαστές στο χέρι...
Με τον ίδιο τρόπο πάνω κάτω, εργάζονται και τα μπέκ..

thanblan
05-01-10, 19:49
Δεν υπάρχει θέμα κακής διαχείρισης ρευματος..
12-13,6 βόλτ πηγαίνουν μόνιμα απο την μπαταρία στο κυρίως κύκλωμα του πολλαπλασιαστη.
Ομοίως γείωση, πηγαίνει απο το ECM στο δευτερεύον κύκλωμα.
Ο πολλαπλασιαστής έχει ξεχωριστή γείωση για το πρωτευον κύκλωμα.
Το ECM ανοίγει το κύκλωμα (χάνεται η γείωση στο δευτερευον κυκλωμα), και αυτή είναι η εντολή απελευθέρωσης του ρεύματος στο σωστό χρόνο....
(μέχρι τότε τα 2 ηλεκτροπηνια αλληλοεξουδετερώνονται..)
Απλα δεν παίζει υπέρταση σε ρευμα, εκτός αν έχεις χαλασμένο εναλλάκτη που μπορεί να δίνει
περισσότερο ρευμα.. Αλλά τότε θα πάρεις μονομιάς όλους τους πολλαπλασιαστές στο χέρι...
Με τον ίδιο τρόπο πάνω κάτω, εργάζονται και τα μπέκ..

από ότι φαίνεται είσαι γνώστης του θέματος, και αρπάζω την ευκαιρία να σε ρωτήσω ποια θα μπορούσε να είναι η συμπεριφορά του εγκεφάλου, στην περίπτωση κατά την οποία η μία μέτρηση εισερχόμενου αέρα είναι τέτοια που να δικαιολογεί άνοιγμα του κυκλώματος και σε κλάσμα του δευτερολέπτου και λόγω ελατωματικής μέτρησης πρέπει να το κλείσει και να το ξανανοίξει στο αμέσως επόμενο κλάσμα.( μπορείς να φανταστείς ένα ελατωματικό ηλεκτρονικό εξάρτημα που δίνει ακανόνιστες εντολές)
Θα μπορούσες να μας πεις τι θα πρέπει να περιμένει κάποιος από τέτοιου τύπου μπερδέματα. Μπορέι να προκληθεί βραχυκύκλωμα?
ευχαριστώ προκαταβολικά.

rapid_fast
05-01-10, 21:35
Αν μπορώ να καταλάβω σωστά αυτό που ρωτάς...
Βασικά το πρώτο θύμα είναι ο οδηγός που καταλαβαίνει κόμπιασμα..
Αυτή η βλάβη που περιγράφεις θα ανοιγοκλείνει το Luft. Ούτε σε αρκετά μεταγενέστερο χρόνο θα επηρεάσει το γκάζι σου (ποσότητα καυσίμου)..
Βραχυκύκλωμα όχι, ο Γερμανός σχεδιάζει ανάποδα απο τον Ιάπωνα ή τον Αμερικάνο..
Δεν ανοιγοκλείνει ποτέ ρευματα, μόνο σώματα. Και στην επιστροφή τα ασφαλίζει με δίοδο.
Αν, λέω αν, υπάρχει πρόβλημα σε δίοδο, το πρώτο θύμα είναι ο εγκέφαλος, και όχι επι μέρους εξάρτημα.
Ομοίως με το αυτό σκεπτικό, αν κάπου δεν έχεις καλή γείωση, έχεις πτώση της διαφοράς δυναμικού, άρα μειωμένη απόδοση, αλλά όχι κάτι περισσότερο.
Τα ηλεκτρονικά είναι ευαίσθητα στα ταρακουνήματα. Και στην παρατεταμένη παραμονή σε υψηλές θερμοκρσίες..

thanblan
06-01-10, 14:32
Αν μπορώ να καταλάβω σωστά αυτό που ρωτάς...
Βασικά το πρώτο θύμα είναι ο οδηγός που καταλαβαίνει κόμπιασμα..
Αυτή η βλάβη που περιγράφεις θα ανοιγοκλείνει το Luft. Ούτε σε αρκετά μεταγενέστερο χρόνο θα επηρεάσει το γκάζι σου (ποσότητα καυσίμου)..
Βραχυκύκλωμα όχι, ο Γερμανός σχεδιάζει ανάποδα απο τον Ιάπωνα ή τον Αμερικάνο..
Δεν ανοιγοκλείνει ποτέ ρευματα, μόνο σώματα. Και στην επιστροφή τα ασφαλίζει με δίοδο.
Αν, λέω αν, υπάρχει πρόβλημα σε δίοδο, το πρώτο θύμα είναι ο εγκέφαλος, και όχι επι μέρους εξάρτημα.
Ομοίως με το αυτό σκεπτικό, αν κάπου δεν έχεις καλή γείωση, έχεις πτώση της διαφοράς δυναμικού, άρα μειωμένη απόδοση, αλλά όχι κάτι περισσότερο.
Τα ηλεκτρονικά είναι ευαίσθητα στα ταρακουνήματα. Και στην παρατεταμένη παραμονή σε υψηλές θερμοκρσίες..

φίλε μου σε ευχαριστώ άλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος μπορεί να δίνει εντολές στην πεταλούδα να ανοιγοκλεινει αλλοπρόσαλα σε κατάσταση ρελαντί και ως εκ τούτου να παίρνω και αλλοπρόσαλες μετρήσεις αέρα. ( μόνη της ή από τον εγκέφαλο?) διότι ο αισθητήρας του πεντάλ έδειχνε σταθερός(ρελαντί). και αν δίνει λάθος εντολή ο εγκέφαλος δεν θα πρεπε να καπου να ανιχνέυεται και να βγάζει σφάλμα?

rapid_fast
06-01-10, 14:51
φίλε μου σε ευχαριστώ άλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος μπορεί να δίνει εντολές στην πεταλούδα να ανοιγοκλεινει αλλοπρόσαλα σε κατάσταση ρελαντί και ως εκ τούτου να παίρνω και αλλοπρόσαλες μετρήσεις αέρα. ( μόνη της ή από τον εγκέφαλο?) διότι ο αισθητήρας του πεντάλ έδειχνε σταθερός(ρελαντί). και αν δίνει λάθος εντολή ο εγκέφαλος δεν θα πρεπε να καπου να ανιχνέυεται και να βγάζει σφάλμα?

Ο μετρητής αέρα μπορεί να το κάνει αυτό.. Εκτός αν ρουφάς αέρα κάπου μετά απο το λούφτ.
Κοίτα καλά τα κολλάρα για εισροή αέρα..

thanblan
06-01-10, 15:04
[QUOTE=rapid_fast;357322]Ο μετρητής αέρα μπορεί να το κάνει αυτό.. Εκτός αν ρουφάς αέρα κάπου μετά απο το λούφτ.
Κοίτα καλά τα κολλάρα για εισροή αέρα..[/QUOTE

ευχαριστώ για την προτροπή αλλά αν εμπαινε από κολλάρο ο άερας τουλάχιστον μετά την πεταλούδα, δεν θα είχα αλλοπρόσαλες μετρήσεις αέρα.
Συγκεκριμένα:αν εμπαινε αέρας μετά την πεταλούδα θα ήταν αμέτρητος αρα οι μετρήσεις θα ήταν ομάλές, ενώ αν εμπαινε αέρας πριν την πεταλούδα θα έπρεπε τουλάχιστον οι μετρήσεις να ήταν ομαλές την στιγμή που το αυτοκίνητο είναι σε κλειστό χώρο και σε κατάσταση ρελαντί.
οι τιμές που παίρνω εγώ είναι βασικά γύρω στα 8kg/h και από εκει και μπρος χωρίς κανείς να πατάει γκάζι, αλλοπρόσαλα ανεβοκατεβαίνει στα 16 έως και 23kg/h.δυσκολευομαι να πιστέψω ότι είναι κατι που μπορέι να προκληθεί από παρεισφρηση αέρα.
τι γνώμη 'έχεις?

επίσης έχω παρατηρήσει πως το μοτεράκι εξαέρωσης από το ρεζερβουάρ της βενζίνης δουλέύει πολύ συχνά. που τον βρίσκει πια τόσες αναθυμιάσεις για εξαέρωση. υπάρχει περίπτωση αυτό να εμπλέκεται κάπως?
μην ξεχάσω να αναφέρω πως μιλαμε για καινούριο ε-90 με 170 άλογα που εμφανίζει μικροκομπιασματάκια από την πρώτη μέρα

stavros
07-01-10, 16:10
Επικοινωνία από BMW Hellas και επισκευή

Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου εκπρόσωπος της BMW Hellas που διάβασε την επιστολή που τους είχα στείλει. Σύμφωνα με την BMW Hellas το πρόβλημα είναι γνωστό και εμφανίζεται στατιστικά σε κάποια από τα οχήματα που κυκλοφορούν. Έχουν οδηγία, στην περίπτωση που εμφανίζεται το πρόβλημα, τα αλλάζουν όλα τα beck με νεότερα βελτιωμένης σχεδίασης. Αντίστοιχα αλλάζουν και το σύνολο των πολλαπλασιαστών με νεότερους βελτιωμένης σχεδίασης.

Στην δική μου περίπτωση δόθηκε εντολή να αντικατασταθούν όλα τα beck, οι πολλαπλασιαστές και τα μπουζί.

Φυσικά τα beck και 2 πολλαπλασιαστές είχαν αντικατασταθεί ήδη μέσα στον Δεκέμβριο. Οπότε εκκρεμούσε η αντικατάσταση άλλων 2 πολλαπλασιαστών και 4 μπουζί.

Ο εκπρόσωπος της BMW άφησε να εννοηθεί πως το πρόβλημα ξεκινάει από την βενζίνη και τα beck και επηρεάζει στην συνέχεια τους πολλαπλασιαστές.

Το συνεργείο της BMW μου ανέφερε πως την 1η φορά που δημιουργήθηκε το πρόβλημα (με τα προηγούμενα beck) είχαν επηρεαστεί και οι πολλαπλασιαστές και ήταν θέμα χρόνου πλέον να αστοχήσουν. Αυτός είναι και ο λόγος που μετά την αντικατάσταση των beck με τα νεότερα ένας ένας αστόχησαν και 2 πολλαπλασιαστές. Για αυτό τον λόγο τώρα μου άλλαξαν και του 2 υπόλοιπους.

Τα beck βελτιωμένου σχεδιασμού δεν επιτρέπουν αυτή την συμπεριφορά πλέον οπότε δεν θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Όλα τα παραπάνω σας τα παραθέτω όπως μου τα ανέφεραν.

Οι περισσότερο έμπειροι εδώ μέσα μπορούν να τα αξιολογήσουν και να μας αναφέρουν αν τα λεγόμενα αυτά έχουν βάση ή είναι απλά δικαιολογίες.

Zer0cooL
07-01-10, 16:53
Μια ανακληση μοντελων με τα "παλια" κατα τα λεγομενα τους μπεκ και πολλαπλασιαστες και αντικατασταση τους δε θα εβλαπτε...Κυριως οταν εχεις να κανεις με το κυρος μιας τετοιας εταιριας!
Ακομα και σε παραπονα του ιδιοκτητη θα επρεπε να τα αλλαζουν ολα αυτα ανεξαρτητως του διαγνωστικου τους και οχι να τα ριχνουν ολα στα "κακα" καυσιμα...Λες και μονο στο Ελλαντα εχουμε κακης ποιοτητας καυσιμο και πεσαμε ολοι σε τετοια! Απ τη στιγμη που αρκετα πλεον αυτοκινητα εχουν βγαλει το συγκεκριμενο προβλημα θα επρεπε να στα αλλαζουν ανεξαρτητως εγγυησης! Αυτη ειναι η γνωμη μου...

stavros
07-01-10, 17:06
Μια ανακληση μοντελων με τα "παλια" κατα τα λεγομενα τους μπεκ και πολλαπλασιαστες και αντικατασταση τους δε θα εβλαπτε...Κυριως οταν εχεις να κανεις με το κυρος μιας τετοιας εταιριας!
Ακομα και σε παραπονα του ιδιοκτητη θα επρεπε να τα αλλαζουν ολα αυτα ανεξαρτητως του διαγνωστικου τους και οχι να τα ριχνουν ολα στα "κακα" καυσιμα...Λες και μονο στο Ελλαντα εχουμε κακης ποιοτητας καυσιμο και πεσαμε ολοι σε τετοια! Απ τη στιγμη που αρκετα πλεον αυτοκινητα εχουν βγαλει το συγκεκριμενο προβλημα θα επρεπε να στα αλλαζουν ανεξαρτητως εγγυησης! Αυτη ειναι η γνωμη μου...


Αυτό που περιγράφεις κάνουν αλλά όχι με την μορφή "γενικής ανάκλησης".

1. όταν παρουσιαστεί το πρόβλημα σου αλλάζουν όλα τα beck, αν ο αριθμός σειράς τους το απαιτεί (υπάρχει ήδη τέτοια οδηγία στα συνεργεία)
2. μετά από επιστολή στην BMW Hellas και χωρίς 2η κουβέντα μου αλλάξανε και όλους του πολλαπλασιαστές

Μόλις λάβω έγγραφη απάντηση από την BMW Hellas θα σας κοινοποιήσω την επιστολή που έστειλα καθώς και την απάντηση τους.

thanblan
07-01-10, 17:16
Αυτό που περιγράφεις κάνουν αλλά όχι με την μορφή "γενικής ανάκλησης".

1. όταν παρουσιαστεί το πρόβλημα σου αλλάζουν όλα τα beck, αν ο αριθμός σειράς τους το απαιτεί (υπάρχει ήδη τέτοια οδηγία στα συνεργεία)
2. μετά από επιστολή στην BMW Hellas και χωρίς 2η κουβέντα μου αλλάξανε και όλους του πολλαπλασιαστές

Μόλις λάβω έγγραφη απάντηση από την BMW Hellas θα σας κοινοποιήσω την επιστολή που έστειλα καθώς και την απάντηση τους.

φίλε Σταύρο,
η απάντηση που σου δίνουν ισοδυναμεί με δεν ξέρω τι φταίει και αλλάζω σιγά σιγά όλα τα κομμάτια του αυτοκινήτου που μπορεί να σχετίζονται.
Αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις και από το διαγνωστικό πρωτόκολλο διερεύνησης αφλογιστίας κυλίνδρου που γίνεται με την σειρά ακριβώς που σου τα περιγράφουν. ( άλλωστε το εύρημα που καταγράφεται και βλέπουν είναι αφλογιστία).
τώρα όσο αφορά τις βενζίνες και τις λοιπές σαχλαμάρες ευχαριστώ δεν θα πάρω. επηρέασε η βενζίνη το μπεκ και το μπεκ τον πολλαπλασιαστή και πάει λέγοντας. χα χα..

rapid_fast
08-01-10, 21:47
[QUOTE=rapid_fast;357322]Ο μετρητής αέρα μπορεί να το κάνει αυτό.. Εκτός αν ρουφάς αέρα κάπου μετά απο το λούφτ.
Κοίτα καλά τα κολλάρα για εισροή αέρα..[/QUOTE

ευχαριστώ για την προτροπή αλλά αν εμπαινε από κολλάρο ο άερας τουλάχιστον μετά την πεταλούδα, δεν θα είχα αλλοπρόσαλες μετρήσεις αέρα.
Συγκεκριμένα:αν εμπαινε αέρας μετά την πεταλούδα θα ήταν αμέτρητος αρα οι μετρήσεις θα ήταν ομάλές, ενώ αν εμπαινε αέρας πριν την πεταλούδα θα έπρεπε τουλάχιστον οι μετρήσεις να ήταν ομαλές την στιγμή που το αυτοκίνητο είναι σε κλειστό χώρο και σε κατάσταση ρελαντί.
οι τιμές που παίρνω εγώ είναι βασικά γύρω στα 8kg/h και από εκει και μπρος χωρίς κανείς να πατάει γκάζι, αλλοπρόσαλα ανεβοκατεβαίνει στα 16 έως και 23kg/h.δυσκολευομαι να πιστέψω ότι είναι κατι που μπορέι να προκληθεί από παρεισφρηση αέρα.
τι γνώμη 'έχεις?

επίσης έχω παρατηρήσει πως το μοτεράκι εξαέρωσης από το ρεζερβουάρ της βενζίνης δουλέύει πολύ συχνά. που τον βρίσκει πια τόσες αναθυμιάσεις για εξαέρωση. υπάρχει περίπτωση αυτό να εμπλέκεται κάπως?
μην ξεχάσω να αναφέρω πως μιλαμε για καινούριο ε-90 με 170 άλογα που εμφανίζει μικροκομπιασματάκια από την πρώτη μέρα
Μη δυσκολεύεσαι καθόλου.. Άνοιξε τους ορίζοντες της σκέψης σου
1) αν μπεί αέρας μετά το λούφτ είναι αμέτρητος απο το λούφτ, αλλά μετρήσιμος απο τον Λ.
Και ο Λ δίνει εντολή στην πεταλούδα του γκαζιού να ανοίξει περισσότερο..
2) Δεν ήξερα οτι υπάρχει μοτεράκι εξαέρωσης, αλλά με λογική σκέψη, ναι επηρεάζει.
Διότι έχεις μεταβολή στην πίεση από τα επιστρεφόμενα, άρα και μεταβολή στην πίεση των μπέκ, άρα μπορεί να ψεκάζεις περισσότερο ή λιγότερο απο ότι πρέπει, με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνει η πεταλούδα του γκαζιού και το λούφτ... Έχει απόλυτη λογική η σκέψη σου..

rapid_fast
08-01-10, 21:57
Επικοινωνία από BMW Hellas και επισκευή

Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου εκπρόσωπος της BMW Hellas που διάβασε την επιστολή που τους είχα στείλει. Σύμφωνα με την BMW Hellas το πρόβλημα είναι γνωστό και εμφανίζεται στατιστικά σε κάποια από τα οχήματα που κυκλοφορούν. Έχουν οδηγία, στην περίπτωση που εμφανίζεται το πρόβλημα, τα αλλάζουν όλα τα beck με νεότερα βελτιωμένης σχεδίασης. Αντίστοιχα αλλάζουν και το σύνολο των πολλαπλασιαστών με νεότερους βελτιωμένης σχεδίασης.

Στην δική μου περίπτωση δόθηκε εντολή να αντικατασταθούν όλα τα beck, οι πολλαπλασιαστές και τα μπουζί.

Φυσικά τα beck και 2 πολλαπλασιαστές είχαν αντικατασταθεί ήδη μέσα στον Δεκέμβριο. Οπότε εκκρεμούσε η αντικατάσταση άλλων 2 πολλαπλασιαστών και 4 μπουζί.

Ο εκπρόσωπος της BMW άφησε να εννοηθεί πως το πρόβλημα ξεκινάει από την βενζίνη και τα beck και επηρεάζει στην συνέχεια τους πολλαπλασιαστές.

Το συνεργείο της BMW μου ανέφερε πως την 1η φορά που δημιουργήθηκε το πρόβλημα (με τα προηγούμενα beck) είχαν επηρεαστεί και οι πολλαπλασιαστές και ήταν θέμα χρόνου πλέον να αστοχήσουν. Αυτός είναι και ο λόγος που μετά την αντικατάσταση των beck με τα νεότερα ένας ένας αστόχησαν και 2 πολλαπλασιαστές. Για αυτό τον λόγο τώρα μου άλλαξαν και του 2 υπόλοιπους.

Τα beck βελτιωμένου σχεδιασμού δεν επιτρέπουν αυτή την συμπεριφορά πλέον οπότε δεν θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Όλα τα παραπάνω σας τα παραθέτω όπως μου τα ανέφεραν.

Οι περισσότερο έμπειροι εδώ μέσα μπορούν να τα αξιολογήσουν και να μας αναφέρουν αν τα λεγόμενα αυτά έχουν βάση ή είναι απλά δικαιολογίες.
Άμα ζητήσεις να στο στείλει γραμμένο σε χαρτί, ότι η βενζίνη χαλάει τα μπέκ, και κατόπιν εξ'αυτού χαλάνε οι πολλαπλασιαστές, και στο στείλει, τότε, και μόνο τότε θα πάρω θέση.
Μέχρι τότε απλά διατηρώ επιφύλαξη οτι κατάλαβες σωστά αυτό που σου είπε...
Υ.Γ. επειδή ο φορητός μου υπολογιστής είναι πεντιουμ 4 και το ρευμα στην ελλάδα είναι 224 βόλτ αλλά όχι σταθερο, υπάρχει οδηγία να αλλάξω προληπτικά τον λουφτ επειδή μπορεί να παρουσιάζει η ηλιοροφή διαρροή, η τα παράθυρα τριγμους, με αποτέλεσμα να χάνουν τον αέρα τα ελαστικά του οχήματος.. Αυτά χοντρικά.

stavros
08-01-10, 22:08
Άμα ζητήσεις να στο στείλει γραμμένο σε χαρτί, ότι η βενζίνη χαλάει τα μπέκ, και κατόπιν εξ'αυτού χαλάνε οι πολλαπλασιαστές, και στο στείλει, τότε, και μόνο τότε θα πάρω θέση.
Μέχρι τότε απλά διατηρώ επιφύλαξη οτι κατάλαβες σωστά αυτό που σου είπε...
Υ.Γ. επειδή ο φορητός μου υπολογιστής είναι πεντιουμ 4 και το ρευμα στην ελλάδα είναι 224 βόλτ αλλά όχι σταθερο, υπάρχει οδηγία να αλλάξω προληπτικά τον λουφτ επειδή μπορεί να παρουσιάζει η ηλιοροφή διαρροή, η τα παράθυρα τριγμους, με αποτέλεσμα να χάνουν τον αέρα τα ελαστικά του οχήματος.. Αυτά χοντρικά.

Ούτε εμένα με έπεισε η απάντηση τους.

Παραπάνω παρέθεσα τις τοποθετήσεις όπως μου τις έχουν αναφέρει και όχι την ερμηνεία αυτών που μου είπαν και πως εγώ τα κατάλαβα.

Σε κάθε περίπτωση έχω ζητήσει γραπτή απάντηση στην επιστολή μου και αναμένω.

Το θέμα τις βενζίνης πάντως μου το έχουν αναφέρει σε 2 συνεργεία.

Panose30m50turbo
08-01-10, 22:10
Καλησπερα...
Ο αισθιτηρασ nox δεν ηθελε απαρετητα αλλαγη...ειναι επακολουθη βλαβη....
Με μια σειρα μπεκ και πολλαπλασιαστες θα εισουν ετοιμος...
Εαν χαλασει ενας πολλαπλασιαστης και το δουλεψεις αρκετη ωρα ετσι υπαρχει περιπτωση να κολλησει το μπεκ...κατα την γνωμη μου αυτα με τις βενζινες ειναι μπουρδες...
Επισης ενας οι περοισσοτεροι χαλασμενοι πολλαπλασιαστες μπορουν να καψουν και τον εγκεφαλο...
Αρα εαν σου βγαλει πολλαπλασιαστη αλλαζεις και τους τεσσεροις..
επομενο σταδειο ειναι μια σειρα μπεκ .....

thanblan
08-01-10, 23:05
[QUOTE=thanblan;357326]
Μη δυσκολεύεσαι καθόλου.. Άνοιξε τους ορίζοντες της σκέψης σου
1) αν μπεί αέρας μετά το λούφτ είναι αμέτρητος απο το λούφτ, αλλά μετρήσιμος απο τον Λ.
Και ο Λ δίνει εντολή στην πεταλούδα του γκαζιού να ανοίξει περισσότερο..
2) Δεν ήξερα οτι υπάρχει μοτεράκι εξαέρωσης, αλλά με λογική σκέψη, ναι επηρεάζει.
Διότι έχεις μεταβολή στην πίεση από τα επιστρεφόμενα, άρα και μεταβολή στην πίεση των μπέκ, άρα μπορεί να ψεκάζεις περισσότερο ή λιγότερο απο ότι πρέπει, με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνει η πεταλούδα του γκαζιού και το λούφτ... Έχει απόλυτη λογική η σκέψη σου..

φίλε rapid απλώς να προσθέσω πως επειδή ένα ατμοσφαιρικό Α3 που είχα, είχε πρόβλημα με σκισμένο σωληνάκι αναθυμιάσεων λαδιού έχω μία μικρή εικόνα των συμπτωμάτων, ειδικά στο ρελαντί, παρείσφρησης αέρα από κάπου. Αυτό λύθηκε αντικαθιστώντας το σωληνάκι.( έπαιζε το ρελαντί πάνω κάτω 200-300 στροφές και στο τέλος ή σταθεροποιόταν ή εσβηνε από ένα σημείο και μετά που σκίστηκε περισσότερο. Εδώ σου μιλάω το ρελαντί είναι απόλυτα σταθερό σε στροφές+/-50 στροφές, που και που κάνει κόμπιασμα όλο το μοτέρ όταν ακούγεται η πεταλούδα να κροταλίζει( μιλάω για κλακ-κλακ η πεταλούδα που με ανοιχτό καπω το ακούς απο 4 μέτρα και με το συνεργείο να δουλεύει με άλλα 4 αυτοκίνητα και μαστόρους μέσα.( δεν μιλάω για τις μικροδιορθώσεις που ήπια μπορεί να προκαλέσει ο αισθητήρας λ).
Όσο αφορά τον εξαερωτή αναθυμιάσεων ίσως κάτι να τρέχει εκεί- δεν ξέρω- βέβαια τα μαστόρια μου λεν πως είναι φυσιολογικό.
αύριο πρωί είμαι ξανά για μετρήσεις. αύριο θα ξαναέχω νεά δεδομένα.
θα ενημερώσω εννοείται...

rapid_fast
09-01-10, 01:54
Καλησπερα...
Εαν χαλασει ενας πολλαπλασιαστης και το δουλεψεις αρκετη ωρα ετσι υπαρχει περιπτωση να κολλησει το μπεκ...κατα την γνωμη μου αυτα με τις βενζινες ειναι μπουρδες...
Επισης ενας οι περοισσοτεροι χαλασμενοι πολλαπλασιαστες μπορουν να καψουν και τον εγκεφαλο...
Αρα εαν σου βγαλει πολλαπλασιαστη αλλαζεις και τους τεσσεροις..
επομενο σταδειο ειναι μια σειρα μπεκ .....

Βλέπω οτι ειναι το πρώτο σου πόστ.. σου εύχομαι να ειναι και το τελευταίο σου, μέχρι να μάθεις, ή να σοβαρευτείς.. Δεν έχω ξαναμιλήσει τόσο άσχημα ποτέ, αλλά αυτά που γράφεις δεν μου αφήνουν άλλα περιθώρια.
Κανένας πολλαπλασιαστής δεν μπορεί να κάψει εγκέφαλο εκτός αν εγκέφαλος έχει ήδη καμμένη δίοδο στην επιστροφή της γείωσης. Συνεπώς ε΄ναι βλάβη που προϋπάρχει και δεν φαίνεται, αλλά σε καμία περίπτωση δεν προκαλείται από ελαττωματικό πολλαπλασιαστή.
Μάθε πρώτα πως δουλεύουν. Έχω γράψει κάπου, αν το ψάξεις και το διαβάσεις, ίσως να αρπάξεις έστω και μια γνώση.
Τα μπέκ ψεκασμού έχουν την ίδια σχέση με τους πολλαπλασιαστές, όσο και εσύ με τα αυτοκίνητα.
Εάν σου βγάλει πολλαπλασιαστή, τους αλλάζεις προληπτικά με το ίδιο σκεπτικό που αλλάζεις και τις 2 λάμπες από τα φώτα, αν καεί η μια..
Επόμενο στάδιο είναι να γράψεις σε καμία στήλη περιοδικού για τα αισθηματικά προβλήματα των 16 χρονων κοριτσιών και αγοριών.
Επιπρόσθετα, προτείνω να χρησιμοποιείς Google chrome γιατί έχει ορθογραφικό έλεγχο στα Ελληνικά.

rapid_fast
09-01-10, 01:58
[QUOTE=rapid_fast;358084]

φίλε rapid απλώς να προσθέσω πως επειδή ένα ατμοσφαιρικό Α3 που είχα, είχε πρόβλημα με σκισμένο σωληνάκι αναθυμιάσεων λαδιού έχω μία μικρή εικόνα των συμπτωμάτων, ειδικά στο ρελαντί, παρείσφρησης αέρα από κάπου. Αυτό λύθηκε αντικαθιστώντας το σωληνάκι.( έπαιζε το ρελαντί πάνω κάτω 200-300 στροφές και στο τέλος ή σταθεροποιόταν ή εσβηνε από ένα σημείο και μετά που σκίστηκε περισσότερο. Εδώ σου μιλάω το ρελαντί είναι απόλυτα σταθερό σε στροφές+/-50 στροφές, που και που κάνει κόμπιασμα όλο το μοτέρ όταν ακούγεται η πεταλούδα να κροταλίζει( μιλάω για κλακ-κλακ η πεταλούδα που με ανοιχτό καπω το ακούς απο 4 μέτρα και με το συνεργείο να δουλεύει με άλλα 4 αυτοκίνητα και μαστόρους μέσα.( δεν μιλάω για τις μικροδιορθώσεις που ήπια μπορεί να προκαλέσει ο αισθητήρας λ).
Όσο αφορά τον εξαερωτή αναθυμιάσεων ίσως κάτι να τρέχει εκεί- δεν ξέρω- βέβαια τα μαστόρια μου λεν πως είναι φυσιολογικό.
αύριο πρωί είμαι ξανά για μετρήσεις. αύριο θα ξαναέχω νεά δεδομένα.
θα ενημερώσω εννοείται...
Φίλε thanblan, είναι εντελώς άλλο το σωληνάκι του λαδιού και τα συμπτώματα του, με αυτά της υποπίεσης της εισαγωγής έχω την εντύπωση.. Ειδικά αν έχεις και πρόσθετη αντλία υποπίεσης, το πρόβλημα είναι ακόμα μικρότερο από ότι ήταν παλιά, που βούλιαζε το ρελαντί 200+ στροφές.. (έχεις άραγε ξεχωριστή αντλία υποπίεσης??)
Το θέμα σου μου έχει εξάψει την περιέργεια, και θα περιμένω με αγωνία τα νέα σου...

rapid_fast
09-01-10, 02:08
Ούτε εμένα με έπεισε η απάντηση τους.
Παραπάνω παρέθεσα τις τοποθετήσεις όπως μου τις έχουν αναφέρει και όχι την ερμηνεία αυτών που μου είπαν και πως εγώ τα κατάλαβα.
Σε κάθε περίπτωση έχω ζητήσει γραπτή απάντηση στην επιστολή μου και αναμένω.
Το θέμα τις βενζίνης πάντως μου το έχουν αναφέρει σε 2 συνεργεία.
Σταύρο, εγώ καταλαβαίνω ότι μετέφερες αυτά που σου είπαν στο έπακρο..
Το εργοστάσιο έχει ανακαλέσει μέχρι τώρα πάνω από 4 φορές σειρές πολλαπλασιαστών και μπέκ, λόγω ελαττώματος.
Το μόνο που αλλάζει με το κακό καύσιμο είναι ο χρονισμός ανάφλεξης. Αντε, και να βουλώσουν και πιο εύκολα τα μπέκ επειδή κάποιος κακοσχεδίασε το φίλτρο καυσίμου..
Ούτε παραπάνω ρεύμα χρειάζεται, ούτε λιγότερο ούτε τίποτα...
Το καύσιμο επηρεάζει τους πολλαπλασιαστές με τον ίδιο τρόπο που επηρεάζει το νερό υαλοκαθαριστήρων την πίεση των ελαστικών

bimmer-corfu
09-01-10, 09:25
Βλέπω οτι ειναι το πρώτο σου πόστ.. σου εύχομαι να ειναι και το τελευταίο σου, μέχρι να μάθεις, ή να σοβαρευτείς.. Δεν έχω ξαναμιλήσει τόσο άσχημα ποτέ, αλλά αυτά που γράφεις δεν μου αφήνουν άλλα περιθώρια.
Κανένας πολλαπλασιαστής δεν μπορεί να κάψει εγκέφαλο εκτός αν εγκέφαλος έχει ήδη καμμένη δίοδο στην επιστροφή της γείωσης. Συνεπώς ε΄ναι βλάβη που προϋπάρχει και δεν φαίνεται, αλλά σε καμία περίπτωση δεν προκαλείται από ελαττωματικό πολλαπλασιαστή.
Μάθε πρώτα πως δουλεύουν. Έχω γράψει κάπου, αν το ψάξεις και το διαβάσεις, ίσως να αρπάξεις έστω και μια γνώση.
Τα μπέκ ψεκασμού έχουν την ίδια σχέση με τους πολλαπλασιαστές, όσο και εσύ με τα αυτοκίνητα.
Εάν σου βγάλει πολλαπλασιαστή, τους αλλάζεις προληπτικά με το ίδιο σκεπτικό που αλλάζεις και τις 2 λάμπες από τα φώτα, αν καεί η μια..
Επόμενο στάδιο είναι να γράψεις σε καμία στήλη περιοδικού για τα αισθηματικά προβλήματα των 16 χρονων κοριτσιών και αγοριών.
Επιπρόσθετα, προτείνω να χρησιμοποιείς Google chrome γιατί έχει ορθογραφικό έλεγχο στα Ελληνικά.

φίλε rapid fast επειδή δεν μου αρέσει να δίνω αρνητικές (και δεν το έχω κάνει ποτέ) θα σου πω δημόσια ότι είναι απαράδεκτος τρόπος να μιλάς σε ένα νέο σε φόρουμ ΟΤΙ και να λέει. Στα λέω στα ίσια αντρίσια και ελπίζω να το εκτιμήσεις

yannisv
09-01-10, 09:29
Δεν έριξα αρνητική αλλά συμφωνώ με τον Πέτρο 100 τοις εκατό. Μάγκες δεν είμαστε όταν γνωρίζουμε μόνο (όπως ο φίλος rapid) αλλά και όταν διαχειριζόμαστε τη γνώση μας σωστά και τη μεταλαμπαδεύουμε χωρίς να προσβάλλουμε ή να γινόμαστε δηκτικοί. Καμία διάθεση αντιπαράθεσης παρεμπιπτόντως φίλε rapid αλλά το σωστό να λέγεται αδελφέ.

zami
09-01-10, 09:39
Δεν έριξα αρνητική αλλά συμφωνώ με τον Πέτρο 100 τοις εκατό. Μάγκες δεν είμαστε όταν γνωρίζουμε μόνο (όπως ο φίλος rapid) αλλά και όταν διαχειριζόμαστε τη γνώση μας σωστά και τη μεταλαμπαδεύουμε χωρίς να προσβάλλουμε ή να γινόμαστε δεικτικοί. Καμία διάθεση αντιπαράθεσης παρεμπιπτόντως φίλε rapid αλλά το σωστό να λέγεται αδελφέ.

+100 ...
με τετοιους χαρακτηρισμούς αποθαρυνονται όλα τα νέα μέλη ,με αποτέλεσμα να μην τολμούν να συμμετέχουν ουτε στο forum αλλα και ούτε στις εκδηλώσεις του BMW-Motorsport.gr !!!

stavros
09-01-10, 09:44
Παίδες ... η παρατήρηση ορθώς έγινε και πιστεύω πως θα γίνει και κατανοητή. Μην όμως τώρα αρπάξουμε όλοι τον "rapid_fast" από τα μούτρα. Και προσοχή ΜΗΝ εξελιχθεί σε "αντιπαράθεση" και φύγουμε offtopic από το θέμα αυτό.

yannisv
09-01-10, 09:53
Σταύρο όχι φίλε για το όνομα το Θεού εγώ δεν έχω καμιά τέτοια διάθεση. Νομίζω το σχόλιό μου αλλά και του Πέτρου είναι σαφή. Δεν χρειάζεται να προσβάλλουμε. Είμαστε μεγάλα παιδιά και από ότι φαίνεται ο rapid είναι και μορφωμένο παληκάρι δεν χρειάζονται προσβλητικοί χαρακτηρισμοί. Και όπως είπε ο φίλος zami ας μην αποθαρρύνουμε τους φίλους που μπαίνουν στο φόρουμ. Δεν έχουμε όλοι εδώ μέσα το ίδιο επίπεδο ηλεκτρολογικών, μηχανικών τεχνικών γνώσεων και αν πούμε και κάτι λάθος ας μας συγχωρείται από τους ειδικότερους επί των θεμάτων. :D

PANOS320
09-01-10, 10:17
Δεν του δίνει όμως και κανένα απολύτως δικαίωμα επειδή έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω , να μιλά με αυτό τον τρόπο σε κάποιον που 1ον. γράφει πρωτη φορά στο forum και 2ον. να κρίνει κάποιον απο την ορθογραφία σε οτι αφορά τις γνώσεις του επάνω στο θέμα.Άλλωστε ενας συμφορουμίτης με τουρμπισμένο εξακύλινδρο πιστεύω οτι έχει σημαντική τεχνική άποψη επάνω στο θέμα και ας μην έχει το αυτοκίνητο για το οποίο γίνεται η συζήτηση.Γι'αυτό λοιπόν ας ξεκαβαλήσουμε όλοι τα καλάμια μας κύριοι και ας παραμέινουμε στην αντιμετώπιση του προβλήματος.Η διάθεση πάντα φιλική.Δεν χωρίζουμε τα χωράφια μας απο του γείτονα.Λύσεις ,εντυπώσεις και εμπειρία καταθέτουμε.

thanblan
09-01-10, 11:05
[QUOTE=thanblan;358109]
Φίλε thanblan, είναι εντελώς άλλο το σωληνάκι του λαδιού και τα συμπτώματα του, με αυτά της υποπίεσης της εισαγωγής έχω την εντύπωση.. Ειδικά αν έχεις και πρόσθετη αντλία υποπίεσης, το πρόβλημα είναι ακόμα μικρότερο από ότι ήταν παλιά, που βούλιαζε το ρελαντί 200+ στροφές.. (έχεις άραγε ξεχωριστή αντλία υποπίεσης??)
Το θέμα σου μου έχει εξάψει την περιέργεια, και θα περιμένω με αγωνία τα νέα σου...

κανείς δεν δικαιούται να συμπεριφέρεται με ύφος χιλίων καρδιναλίων. ούτε ο σχετικός αλλά ούτε και ο άσχετος. βέβαια καταλαβαίνω πως από τον σχετικό υπάρχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις. προτείνω όλοι μας να είμαστε πιο μετριοπαθείς στα ποσταρίσματα,
άλλωστε ένας είναι ο στόχος μας εδώ. ΝΑ ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΟΤΣΟΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΑΛΜΠΑΝΗΔΕΣ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΧΡΗΜΑ ΚΤΛ.
όσο αφορά το θέμα μας:
οι μετρήσεις αέρα στο ρελαντί πρέπει να είναι από 8 έως 11-12κιλα/ώρα το πολύ, σύμφωνα με την αντιπροσωπεία. Το πιστέυω! οι μετρήσεις που έβλεπα εγώ ( έως 20-23) χωρίς να ακούω από πουθενά σφύριγμα είναι πάρα πολύ για αυτοκίνητο στο ρελαντί.
υπάρχει κανένας απλός τρόπος αν ελεγχθεί αν υπάρχει διαρροή αέρα? έχω δει κάτι βιντεάκια στο u tube σχετικά, αλλά αν μπορεί κάποιος να υποδείξει κανέναν απλό τρόπο ας το κάνει.
επιπλέον απλώς ελπίζω πως τώρα η πετελούδα δεν κάνει θόρυβο( δεν τερματίζει δηλαδή προκειμένου να κάνει θορυβο) αλλά παρόλα αυτα ανοιγοκλεινει ακανονιστα και για αυτό ΄δημιουργούνται αυτά τα μικροκομπιάσματα)
πιθανώς υπέυθυνος το μοτεράκι ενεργοποίησης της πεταλούδας. θα δούμε όμως και το απόγευμα θα έχουμε νέα.
τέλος προσωπικά, μπήκα στο φόρουμ προκειμένου να πάρω βοήθεια για την επίλυση του συγκεκριμένου μου προβλήματος και η αλήθεια είναι πως μς τις εμπειρίες όλων των συμφορουμιτών έχω υλικό να επεξεργαστώ για να αποκλεισω ή να διερευνήσω παραπάνω.
είναι απαραίτητοι οι γνώστες των θεμάτων παιδιά, διότι χωρίς αυτούς τα φόρουμ θα είχαν τα μισά μέλη. δεν μπαίνουν όλοι για να μοιραστούν απλώς τις εμπειρίες τους. ( τις θετικές εννοώ)

rapid_fast
09-01-10, 11:48
φίλε rapid fast επειδή δεν μου αρέσει να δίνω αρνητικές (και δεν το έχω κάνει ποτέ) θα σου πω δημόσια ότι είναι απαράδεκτος τρόπος να μιλάς σε ένα νέο σε φόρουμ ΟΤΙ και να λέει. Στα λέω στα ίσια αντρίσια και ελπίζω να το εκτιμήσεις
Το ξέρω, το καταλαβαίνω, και εκείνη τη στιγμή το κατάλαβα αλλά αγανάκτησα..
Δεν έχω πρόβλημα με την κριτική σου, σωστή είναι, σαφώς και εκτιμώ την ορθή άποψή σου.

rapid_fast
09-01-10, 11:52
Όλοι σας έχετε δίκιο, ξέφυγα...
(δεν έχει σχέση η απαράδεκτη επίθεση μου με τις γνώσεις του ατόμου, με το ύφος έχει να κάνει..)

rapid_fast
09-01-10, 12:27
[QUOTE=rapid_fast;358115]
όσο αφορά το θέμα μας:
οι μετρήσεις αέρα στο ρελαντί πρέπει να είναι από 8 έως 11-12κιλα/ώρα το πολύ, σύμφωνα με την αντιπροσωπεία. Το πιστέυω! οι μετρήσεις που έβλεπα εγώ ( έως 20-23) χωρίς να ακούω από πουθενά σφύριγμα είναι πάρα πολύ για αυτοκίνητο στο ρελαντί.
υπάρχει κανένας απλός τρόπος αν ελεγχθεί αν υπάρχει διαρροή αέρα? έχω δει κάτι βιντεάκια στο u tube σχετικά, αλλά αν μπορεί κάποιος να υποδείξει κανέναν απλό τρόπο ας το κάνει.
επιπλέον απλώς ελπίζω πως τώρα η πετελούδα δεν κάνει θόρυβο( δεν τερματίζει δηλαδή προκειμένου να κάνει θορυβο) αλλά παρόλα αυτα ανοιγοκλεινει ακανονιστα και για αυτό ΄δημιουργούνται αυτά τα μικροκομπιάσματα)
πιθανώς υπέυθυνος το μοτεράκι ενεργοποίησης της πεταλούδας. θα δούμε όμως και το απόγευμα θα έχουμε νέα.
τέλος προσωπικά, μπήκα στο φόρουμ προκειμένου να πάρω βοήθεια για την επίλυση του συγκεκριμένου μου προβλήματος και η αλήθεια είναι πως μς τις εμπειρίες όλων των συμφορουμιτών έχω υλικό να επεξεργαστώ για να αποκλεισω ή να διερευνήσω παραπάνω.
είναι απαραίτητοι οι γνώστες των θεμάτων παιδιά, διότι χωρίς αυτούς τα φόρουμ θα είχαν τα μισά μέλη. δεν μπαίνουν όλοι για να μοιραστούν απλώς τις εμπειρίες τους. ( τις θετικές εννοώ)
Πολύπλοκο το θέμα σου..
Έστω ότι είσαι στο ρελαντί και ακίνητος. Ο αέρας που εισέρχεται είναι δεδομένος και δεν επηρεάζεται πολύ. Αυτή η ποσότητα του αέρα, ανοίγει ένα κλαπέ, το οποίο έχει ελατήριο επαναφοράς και ένα αντίβαρο.Στο πάνω τμήμα του λουφτ, έχει το ποτενσιόμετρο. Αυτό δίνει και την μέτρηση της ποσότητας αέρα που εισέρχεται, και κατόπιν ο εγκέφαλος κάνει τη μαθηματική πράξη συνυπολογίζοντας τη θερμοκρασία του αέρα και την πίεση (με βάση τη διαφορά της υποπίεσης με τον κινητήρα.)
Η μέτρηση από το ποτενσιόμετρο είναι στην κλίμακα 0-5βόλτ. Αν παίρνεις τέτοιες αλλοπρόσαλλες τιμές, μπορεί το ποτενσιόμετρο να έχει βλάβη. Μπορείς να μετρήσεις με ένα πολύμετρο το σήμα που φεύγει απο το ποτενσιόμετρο προς τον εγκέφαλο ακριβώς πάνω στο φίς. Λογικά στο ρελαντί η τιμή επιστροφής είναι κάτω απο 1 βόλτ. (0,110 ήταν στο Ε28 που είχα)
Και η μέτρηση ήταν απίστευτα σταθερή (0,110-0,112).

thanblan
09-01-10, 14:09
[QUOTE=thanblan;358169]
Πολύπλοκο το θέμα σου..
Έστω ότι είσαι στο ρελαντί και ακίνητος. Ο αέρας που εισέρχεται είναι δεδομένος και δεν επηρεάζεται πολύ. Αυτή η ποσότητα του αέρα, ανοίγει ένα κλαπέ, το οποίο έχει ελατήριο επαναφοράς και ένα αντίβαρο.Στο πάνω τμήμα του λουφτ, έχει το ποτενσιόμετρο. Αυτό δίνει και την μέτρηση της ποσότητας αέρα που εισέρχεται, και κατόπιν ο εγκέφαλος κάνει τη μαθηματική πράξη συνυπολογίζοντας τη θερμοκρασία του αέρα και την πίεση (με βάση τη διαφορά της υποπίεσης με τον κινητήρα.)
Η μέτρηση από το ποτενσιόμετρο είναι στην κλίμακα 0-5βόλτ. Αν παίρνεις τέτοιες αλλοπρόσαλλες τιμές, μπορεί το ποτενσιόμετρο να έχει βλάβη. Μπορείς να μετρήσεις με ένα πολύμετρο το σήμα που φεύγει απο το ποτενσιόμετρο προς τον εγκέφαλο ακριβώς πάνω στο φίς. Λογικά στο ρελαντί η τιμή επιστροφής είναι κάτω απο 1 βόλτ. (0,110 ήταν στο Ε28 που είχα)
Και η μέτρηση ήταν απίστευτα σταθερή (0,110-0,112).

μόλις γύρισα.
μετά τον επαναπρογραμματισμό με v36 που διήρκησε 8 λεπτά όλα κιόλα που έκαναν στην αντιπροσωπεία(είχα την v35)οι σημερινές τιμες μέτρησης εισερχόμενου αέρα ήταν πολύ κοντά στις φυσιολογικές χώρίς αλλοπρόσαλα πετάγματα. απλώς βέβαια δεν του έχω εμπιστοσύνη πλέον διότι πιστέυω πως αν έκλεινα και ξαναάνοιγα την μηχανή μπορεί πάλι να είχα ακανόνιστες μετρήσεις.( αυθαίρετο αυτό βέβαια αλλά έτσι νομίζω).
ούτως ή άλλως δοκιμαστικά την τρίτη θα μπει καινούρια πεταλούδα, και αν δεν προκύψει λύση νομίζω πως μετά πάω για εγκέφαλο κατευθείαν. δεν νομίζω να φταίει κάτι άλλο.
να αναφέρω απλώς πως μετρήσαμε και λ και nox, ενδείξεις θερμοκρασιών, αισθητήρα θέσης πεταλούδας, αισθητήρα πεντάλ γκαζιού, (υποπίεση δεν θυμάμαι- μάλλον όχι όμως)και όλα δείχναν φυσιολογικά.
οπότε από τρίτη πάλι ενημέρωση.
Τέλος να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ, στον άνθρωπο που συντηρεί ομώνυμο με το όνομα του συνεργείο bmw specialists στα βόρεια προάστεια που προσπαθεί να λύσουμε το πρόβλημα λες και ήταν δικό του.

zami
09-01-10, 14:10
Όλοι σας έχετε δίκιο, ξέφυγα...
(δεν έχει σχέση η απαράδεκτη επίθεση μου με τις γνώσεις του ατόμου, με το ύφος έχει να κάνει..)

το πρωτο πράγμα για να λυθει ενα πρόβλημα είναι να το αναγνωρήσεις....
θελει θάρρος να παραδεχτείς οτι έσφαλες ....μπράβο σου!να λέμε και τα καλά ,έτσι?

yannisv
09-01-10, 15:10
το πρωτο πράγμα για να λυθει ενα πρόβλημα είναι να το αναγνωρήσεις....
θελει θάρρος να παραδεχτείς οτι έσφαλες ....μπράβο σου!να λέμε και τα καλά ,έτσι?

+1!!!!!!!!!!!

thanblan
09-01-10, 16:49
φαντάζομαι ξεσυνδέω τη φίσα και ψάχνω να δω ποιο ηλεκτρόδιο μου δίνει τάση όταν πατάω το γκάζι.
το έχω ανοίξει και έχει τρία ηλεκτρόδια κάτω και τρία ηλεκτρόδια-απολήξεις πάνω. υποπτεύομαι ότι τα πάνω έίναι για λήψη εντολών και τα κάτω αποστολής.
επισυνάπτω και την φωτο για να δείτε περί τίνος πρόκειται.

rapid_fast
09-01-10, 18:08
Ναι..
και μετά, αφού έχεις το μετρητή στο ελέυθερο, μετράς αντίσταση σε δεδομένη θέση στην επιστροφή..
Σου παρουσιάζει ξανά θέμα???

thanblan
09-01-10, 19:37
Ναι..
και μετά, αφού έχεις το μετρητή στο ελέυθερο, μετράς αντίσταση σε δεδομένη θέση στην επιστροφή..
Σου παρουσιάζει ξανά θέμα???

το πρόβλημα δεν λύθηκε ποτέ.
συνεχίζει και το κάνει.
το κακό με την ιστορία είναι ότι δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως αν κάνω μετρήσεις σε εγκέφαλο όχι με βολτόμετρο σπίτι, του αέρα που καταγράφεται θα είναι κανονικές και αύριο, πόσο μάλλον δε αν οι μετρήσεις γίνονταν εν κινησει και πόσο μάλλον τι στιγμή που νομίζω ότι κομπιάζει.
πάντως με αυτά και με τα άλλα εκτιμώ πως μετά την αλλαγή και της πεταλούδας που προγραμματίζεται για τρίτη, το επόμενο που πρέπει να αλλαχτεί είναι ο εγκέφαλος, αν βέβαια δεν λύσει το πρόβλημα η πεταλούδα. δεν πιστέυω να είναι κάτι άλλο.

themis78
10-01-10, 13:35
Έλεξε και τον ΝΟχ αισθητήρα.Αυτό μου είπαν από αντιπροσωπία πως φταίει για τα κομπιάσματα-ρεταρίσματα που είχε και το δικό μου.Ε90 320.

thanblan
10-01-10, 15:23
Έλεξε και τον ΝΟχ αισθητήρα.Αυτό μου είπαν από αντιπροσωπία πως φταίει για τα κομπιάσματα-ρεταρίσματα που είχε και το δικό μου.Ε90 320.

αν και είδαμε τις τιμές του nox, δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό.
φαντάζομαι πως θα σου το παν αφού τους έδειξε κάτι το διαγνωστικό, διότι οι αντιπροσωπείες δεν σου λένε κάτι αν δεν έχουν κάποια ένδειξη.
σε εσένα το αλλάξανε?
πότε?
είσαι ικανοποιημένος έκτοτε?

thanblan
10-01-10, 16:44
Ναι..
και μετά, αφού έχεις το μετρητή στο ελέυθερο, μετράς αντίσταση σε δεδομένη θέση στην επιστροφή..
Σου παρουσιάζει ξανά θέμα???

φίλε rapid, η οποιοσδήποτε άλλος που έχει σχετική άποψη.
κατεβαίνω σήμερα γκαράζ. πάιρνω μαζί μου το βολτόμετρο.
το σετάρω στα Ω κλίμακα 20k και όχι στα βολτ. ανοίγω καπω και έχω τα κλειδιά στην τσέπη μου.
μετράω και τα 6 ελάσματα της φίσας που έρχεται από τον εγκέφαλο και κατάφερα να πάρω σταθερές τελικές τιμές αντίστασης σε όποιους συδυασμούς μου έδινε.
μετά καταπιάνομαι με τα 3 κάτω ελάσματα της πεταλούδας. προφανώς μόνο ένας( ψέμματα μάλλον 2) συνδυασμοί τοποθέτησης των ηλεκτροδίων του μετρητή μου θα έπρεπε να μου δίνει αντίσταση.
και όμως όταν πάλευα να πάρω τιμή οι ενδέιξεις που μου έδινε ήταν άλλα αντί αλλών. από 17,85 έως και 0,00. σταθεροποίησα με κροκοδειλακι το ένα ηλεκτρόδιο σε ένα ακριανό έλασμα και προσπαθούσα να ακουμπήσω σταθερά το άλλο πάνω στο μεσαίο. όσο και αν προσπαθούσα, περίπου 15 λεπτά δεν κατάφερα να πάρω τελική σταθερή τιμή αντίστασης.( ενώ κατάφερα να πάρω από όλους τους άλλους συνδυασμούς στα ελάσματα της φίσας που έρχεται από τον εγκέφαλο).
υποπτέυομαι ότι το βραχυκύκλωμα γίνεται προφανώς στην πεταλούδα, όχι στον εγκέφαλο.
παρακαλώ σχολιάστε....

Panose30m50turbo
10-01-10, 18:01
:icon02:Βλέπω οτι ειναι το πρώτο σου πόστ.. σου εύχομαι να ειναι και το τελευταίο σου, μέχρι να μάθεις, ή να σοβαρευτείς.. Δεν έχω ξαναμιλήσει τόσο άσχημα ποτέ, αλλά αυτά που γράφεις δεν μου αφήνουν άλλα περιθώρια.
Κανένας πολλαπλασιαστής δεν μπορεί να κάψει εγκέφαλο εκτός αν εγκέφαλος έχει ήδη καμμένη δίοδο στην επιστροφή της γείωσης. Συνεπώς ε΄ναι βλάβη που προϋπάρχει και δεν φαίνεται, αλλά σε καμία περίπτωση δεν προκαλείται από ελαττωματικό πολλαπλασιαστή.
Μάθε πρώτα πως δουλεύουν. Έχω γράψει κάπου, αν το ψάξεις και το διαβάσεις, ίσως να αρπάξεις έστω και μια γνώση.
Τα μπέκ ψεκασμού έχουν την ίδια σχέση με τους πολλαπλασιαστές, όσο και εσύ με τα αυτοκίνητα.
Εάν σου βγάλει πολλαπλασιαστή, τους αλλάζεις προληπτικά με το ίδιο σκεπτικό που αλλάζεις και τις 2 λάμπες από τα φώτα, αν καεί η μια..
Επόμενο στάδιο είναι να γράψεις σε καμία στήλη περιοδικού για τα αισθηματικά προβλήματα των 16 χρονων κοριτσιών και αγοριών.
Επιπρόσθετα, προτείνω να χρησιμοποιείς Google chrome γιατί έχει ορθογραφικό έλεγχο στα Ελληνικά.
Λοιπον, rapid fast το αν κανω ορθογραφικα λαθοι η οχι ειναι δικια μου δουλεια...
ο τροπος που μου μιλας διχνει οτι εισαι δηλος..
δεν ειπα οτι πολλαπλασιαστης και μπεκ ειναι το ιδιο πραγμα...
αλλαζοντε προλιπτικα ως τετραδα..εφοσον εισαι τοσο γνωστης για πες μου λοιπον γιατι κολλαν τα μπεκ??
εξιπνακια ε εξιπνακια...εισαι και εσυ ενας απο αυτους τους ξερολες που τρωνε ολη την ημερα τους κανοντας διαγνωση και αναπτησωντας καπιες θεωριες...απαντησε μου σαυτο...
απαντησε μου....ρε μεγαλε...θα μου πεις εμενα δεν ξερω να δουλευω...και απλα για ενημερωση προσεχε πως μιλας...
δεν γνωριζομαστε και απο χτες...
Και γιατι οταν κοβει ενας κυλινδρος απο πολλαπλασιστη δεν ειναι βρεγμενο το μπουζι??μηπος ο εγκεφαλος κοβει το καυσιμο σ αυτον τον κυλινδρο??απαντησε μου...
Σου εχει κολλησει μπεκ την ωρα που εκανες τραμπα τους πολλαπλασιαστες για να δεις αν ειναι απο πολλαπλασιαστη η απο μπεκ στον αναλογο κυλινδρο???
Εκοβε ο 3ος εβαλα τον πολλαπλασιαστη του 3ου στον 2ο και μετα εκοβαν 30ς και 20ς...που σημενει πως και ο πολλαπλασιαστης του 3ου ηταν σκασμενος οπως επισης και το μπεκ του 3ου κολλημενο...
Αρα μεγαλε που οφειλοταν το κολλημα του μπεκ????απαντησε μου και σαυτο εφοσον εισαι και τσαμπουκας και νομιζεις πως εισαι ο μονος εδω μεσα.....
Απο Θεωρεια ηξερε και η γιαγια μου αλλα απο πραξη μηδεν....
Και το αν θα ειναι το τελευταιο μου ποστ εδω η οχι ειναι και παλι δικια μου υποθεση....:icon02:

Panose30m50turbo
10-01-10, 18:10
Και εγω κατα εκει την βλεπω.. Αφου δεν καταγραφει και τη βλάβη...

Αν δεν ειχες Διαγνωση τι θα γινοσουν???
Παντα απαρετιτη η βλαβη για σενα εεε????
Δηλαδη δεν εχουμε βλαβη δεν κανουμε τιποτα???
Η μηπος δεν μπορεις εσυ να κανεις τιποτα????
Απαντησε μου και σε αυτο δηλε ε δηλε.....:lamer:
Με αναγκασες να μιλαω ετσι ασχημα...
Δεν ηταν αυτος ο λογος που μπηκα στο Forum...

bimmer-corfu
10-01-10, 18:18
:icon02:
Λοιπον, rapid fast το αν κανω ορθογραφικα λαθοι η οχι ειναι δικια μου δουλεια...
ο τροπος που μου μιλας διχνει οτι εισαι δηλος..
δεν ειπα οτι πολλαπλασιαστης και μπεκ ειναι το ιδιο πραγμα...
αλλαζοντε προλιπτικα ως τετραδα..εφοσον εισαι τοσο γνωστης για πες μου λοιπον γιατι κολλαν τα μπεκ??
εξιπνακια ε εξιπνακια...εισαι και εσυ ενας απο αυτους τους ξερολες που τρωνε ολη την ημερα τους κανοντας διαγνωση και αναπτησωντας καπιες θεωριες...απαντησε μου σαυτο...
απαντησε μου....ρε μεγαλε...θα μου πεις εμενα δεν ξερω να δουλευω...και απλα για ενημερωση προσεχε πως μιλας...
δεν γνωριζομαστε και απο χτες...
Και γιατι οταν κοβει ενας κυλινδρος απο πολλαπλασιστη δεν ειναι βρεγμενο το μπουζι??μηπος ο εγκεφαλος κοβει το καυσιμο σ αυτον τον κυλινδρο??απαντησε μου...
Σου εχει κολλησει μπεκ την ωρα που εκανες τραμπα τους πολλαπλασιαστες για να δεις αν ειναι απο πολλαπλασιαστη η απο μπεκ στον αναλογο κυλινδρο???
Εκοβε ο 3ος εβαλα τον πολλαπλασιαστη του 3ου στον 2ο και μετα εκοβαν 30ς και 20ς...που σημενει πως και ο πολλαπλασιαστης του 3ου ηταν σκασμενος οπως επισης και το μπεκ του 3ου κολλημενο...
Αρα μεγαλε που οφειλοταν το κολλημα του μπεκ????απαντησε μου και σαυτο εφοσον εισαι και τσαμπουκας και νομιζεις πως εισαι ο μονος εδω μεσα.....
Απο Θεωρεια ηξερε και η γιαγια μου αλλα απο πραξη μηδεν....
Και το αν θα ειναι το τελευταιο μου ποστ εδω η οχι ειναι και παλι δικια μου υποθεση....:icon02:

ο rapid fast έχει ζητήσει συγνώμη, δεν υπάρχει λόγος και εσύ τώρα να συνεχίζεις

bmw_trelamenos
10-01-10, 18:23
μάλιστα στις οδηγίες χρησης του e92 λοιπόν γράφει: «προσοχή μην το ζοριζετε, μην το σκιζετε. μπορεί να είναι κουπε αλλά έχει ευγενική καταγωγή και θέλει άγγιγμα μεταξενιο»


Ρε δε μας παρατατε λέω εγώ

Χεχεχε φίλε μου, εγώ είχα διαρροή μπαταρίας σε BMW 5αρα Ε39 όταν το κλείδωνα από το πορτ-μπαγκάζ και μετά από 2 χρόνια ταλαιπωρίας και αλλαγή φτερωτής και αλλαγή μιας αντίστασης κλίμα και 2 μπαταρίες, τελικά το πρόβλημα ήτανε το ΖΚΕ το οποίο το βρήκε σε μία μέρα μέσα η άλλη αντιπροσωπεία στην οποία πήγα.
Λεπτομέρια α) Ο "τεχνικός σύμβουλος" της πρώτης αντιπροσωπείας μου είπε ότι "μιλήσανε" με τη BMW στη Γερμανία και τους είπανε λέει, να μην κλειδώνω το αμάξι από το πορτ-μπαγκάζ.
Λετομέρια β) Το αμάξι μου ήτανε εκτός εγγύησης (1998 μοντέλο βλέπεις) και έδωσα 500 Ευρώ τσάμπα.

Τέλος πάντων με την αλλαγή ΖΚΕ διορθώθηκε 2 χρόνια τώρα το πρόβλημα. Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά και ότι προβλήματα υπάρχουν με τα αυτοκίνητα να λυθούν θετικά

Leonidas_Thess
10-01-10, 18:26
Αν δεν ειχες Διαγνωση τι θα γινοσουν???
Παντα απαρετιτη η βλαβη για σενα εεε????
Δηλαδη δεν εχουμε βλαβη δεν κανουμε τιποτα???
Η μηπος δεν μπορεις εσυ να κανεις τιποτα????
Απαντησε μου και σε αυτο δηλε ε δηλε.....:lamer:
Με αναγκασες να μιλαω ετσι ασχημα...
Δεν ηταν αυτος ο λογος που μπηκα στο Forum...

:icon02:
Λοιπον, rapid fast το αν κανω ορθογραφικα λαθοι η οχι ειναι δικια μου δουλεια...
ο τροπος που μου μιλας διχνει οτι εισαι δηλος..
δεν ειπα οτι πολλαπλασιαστης και μπεκ ειναι το ιδιο πραγμα...
αλλαζοντε προλιπτικα ως τετραδα..εφοσον εισαι τοσο γνωστης για πες μου λοιπον γιατι κολλαν τα μπεκ??
εξιπνακια ε εξιπνακια...εισαι και εσυ ενας απο αυτους τους ξερολες που τρωνε ολη την ημερα τους κανοντας διαγνωση και αναπτησωντας καπιες θεωριες...απαντησε μου σαυτο...
απαντησε μου....ρε μεγαλε...θα μου πεις εμενα δεν ξερω να δουλευω...και απλα για ενημερωση προσεχε πως μιλας...
δεν γνωριζομαστε και απο χτες...
Και γιατι οταν κοβει ενας κυλινδρος απο πολλαπλασιστη δεν ειναι βρεγμενο το μπουζι??μηπος ο εγκεφαλος κοβει το καυσιμο σ αυτον τον κυλινδρο??απαντησε μου...
Σου εχει κολλησει μπεκ την ωρα που εκανες τραμπα τους πολλαπλασιαστες για να δεις αν ειναι απο πολλαπλασιαστη η απο μπεκ στον αναλογο κυλινδρο???
Εκοβε ο 3ος εβαλα τον πολλαπλασιαστη του 3ου στον 2ο και μετα εκοβαν 30ς και 20ς...που σημενει πως και ο πολλαπλασιαστης του 3ου ηταν σκασμενος οπως επισης και το μπεκ του 3ου κολλημενο...
Αρα μεγαλε που οφειλοταν το κολλημα του μπεκ????απαντησε μου και σαυτο εφοσον εισαι και τσαμπουκας και νομιζεις πως εισαι ο μονος εδω μεσα.....
Απο Θεωρεια ηξερε και η γιαγια μου αλλα απο πραξη μηδεν....
Και το αν θα ειναι το τελευταιο μου ποστ εδω η οχι ειναι και παλι δικια μου υποθεση....:icon02:

Όλοι σας έχετε δίκιο, ξέφυγα...
(δεν έχει σχέση η απαράδεκτη επίθεση μου με τις γνώσεις του ατόμου, με το ύφος έχει να κάνει..)

ο rapid fast έχει ζητήσει συγνώμη, δεν υπάρχει λόγος και εσύ τώρα να συνεχίζεις


+10000

Αφηστε τα μιση και δωστε τις γνωσεις σας στο θεμα :offtopic:

thanblan
10-01-10, 18:38
εντάξει παιδιά το θέμα αυτό το έληξε μόνος του ο rapid. ζήτησε επίσημα συγγνώμη. δεν βλέπω νόημα να συνεχίζεται η κουβέντα αυτή.
νόημα έχει να καταθέσει όποιος νοιώθει ή είναι σχετικός, άποψη σχετικά με την διερέυνηση του προβλήματος μικροκομπιασματάκια που απασχολεί πολλούς από εμάς.
τώρα αν κολλάνε τα μπεκ και δεν είναι βρεγμένα όταν έχει σκάσει ο πολλαπλασιαστής ή το μπουζί, λογικό έιναι ανιχνεύει misfire ο εγκέφαλος και κόβει και το μπεκ. ( το θέμα είναι όταν αλλάξεις τον πολλαπλασιαστή, τι γίνεται με το μπεκ?) ξαναψεκάζει ή μένει στο off?
μήπως για αυτό έχει νόημα ο επαναπρογραμματισμός όταν αλλάζουν ένα τέτοιο εξάρτημα?

αλλά παρ όλα αυτά το θέμα είναι αν μπορεί να έχω βραχυκύκλωμα με σβηστή μηχανή και στην θέση ρελαντί (προφανώς) ο throttle position sensor?
εδώ να απαντήσει κάποιος

rapid_fast
10-01-10, 18:40
φίλε rapid, η οποιοσδήποτε άλλος που έχει σχετική άποψη.
κατεβαίνω σήμερα γκαράζ. πάιρνω μαζί μου το βολτόμετρο.
το σετάρω στα Ω κλίμακα 20k και όχι στα βολτ. ανοίγω καπω και έχω τα κλειδιά στην τσέπη μου.
μετράω και τα 6 ελάσματα της φίσας που έρχεται από τον εγκέφαλο και κατάφερα να πάρω σταθερές τελικές τιμές αντίστασης σε όποιους συδυασμούς μου έδινε.
μετά καταπιάνομαι με τα 3 κάτω ελάσματα της πεταλούδας. προφανώς μόνο ένας( ψέμματα μάλλον 2) συνδυασμοί τοποθέτησης των ηλεκτροδίων του μετρητή μου θα έπρεπε να μου δίνει αντίσταση.
και όμως όταν πάλευα να πάρω τιμή οι ενδέιξεις που μου έδινε ήταν άλλα αντί αλλών. από 17,85 έως και 0,00. σταθεροποίησα με κροκοδειλακι το ένα ηλεκτρόδιο σε ένα ακριανό έλασμα και προσπαθούσα να ακουμπήσω σταθερά το άλλο πάνω στο μεσαίο. όσο και αν προσπαθούσα, περίπου 15 λεπτά δεν κατάφερα να πάρω τελική σταθερή τιμή αντίστασης.( ενώ κατάφερα να πάρω από όλους τους άλλους συνδυασμούς στα ελάσματα της φίσας που έρχεται από τον εγκέφαλο).
υποπτέυομαι ότι το βραχυκύκλωμα γίνεται προφανώς στην πεταλούδα, όχι στον εγκέφαλο.
παρακαλώ σχολιάστε....
η τιμή έπρεπε να είναι σταθερή.. ιδιαίτερα τη στιγμή που το εξάρτημα είναι εκτός λειτουργίας και αποδεδειγμένα δεν ανοιγοκλείνει κλαπέ και πεταλούδα..
Έχεις το θάρρος να ζητήσεις να σου βάλουν δοκιμαστικά ένα λούφτ??

rapid_fast
10-01-10, 18:45
Αν δεν ειχες Διαγνωση τι θα γινοσουν???
Παντα απαρετιτη η βλαβη για σενα εεε????
Δηλαδη δεν εχουμε βλαβη δεν κανουμε τιποτα???
Η μηπος δεν μπορεις εσυ να κανεις τιποτα????
Απαντησε μου και σε αυτο δηλε ε δηλε.....:lamer:
Με αναγκασες να μιλαω ετσι ασχημα...
Δεν ηταν αυτος ο λογος που μπηκα στο Forum...

Υπάρχει και προηγούμενη ανάλυση για το θέμα, λίγο πιο πάνω, αν διαβάσεις θα καταλάβεις..

thanblan
10-01-10, 18:48
η τιμή έπρεπε να είναι σταθερή.. ιδιαίτερα τη στιγμή που το εξάρτημα είναι εκτός λειτουργίας και αποδεδειγμένα δεν ανοιγοκλείνει κλαπέ και πεταλούδα..
Έχεις το θάρρος να ζητήσεις να σου βάλουν δοκιμαστικά ένα λούφτ??

δοκιμαστικά θα αλλάξω όλο το εξάρτημα-πεταλούδα μάλλον την τρίτη.
απλώς αν μέτρησα καλά, είμαι αισοιόδοξως πως δεν φταίει ο εγκέφαλος αλλά κάποιο βραχυκύκλωμα που γίνεται στο εξάρτημα της πεταλούδας. μάλλον ο αισθητήρας

rapid_fast
10-01-10, 18:59
:icon02:
Λοιπον, rapid fast το αν κανω ορθογραφικα λαθοι η οχι ειναι δικια μου δουλεια...
ο τροπος που μου μιλας διχνει οτι εισαι δηλος..
δεν ειπα οτι πολλαπλασιαστης και μπεκ ειναι το ιδιο πραγμα...
αλλαζοντε προλιπτικα ως τετραδα..εφοσον εισαι τοσο γνωστης για πες μου λοιπον γιατι κολλαν τα μπεκ??
εξιπνακια ε εξιπνακια...εισαι και εσυ ενας απο αυτους τους ξερολες που τρωνε ολη την ημερα τους κανοντας διαγνωση και αναπτησωντας καπιες θεωριες...απαντησε μου σαυτο...
απαντησε μου....ρε μεγαλε...θα μου πεις εμενα δεν ξερω να δουλευω...και απλα για ενημερωση προσεχε πως μιλας...
δεν γνωριζομαστε και απο χτες...
Και γιατι οταν κοβει ενας κυλινδρος απο πολλαπλασιστη δεν ειναι βρεγμενο το μπουζι??μηπος ο εγκεφαλος κοβει το καυσιμο σ αυτον τον κυλινδρο??απαντησε μου...
Σου εχει κολλησει μπεκ την ωρα που εκανες τραμπα τους πολλαπλασιαστες για να δεις αν ειναι απο πολλαπλασιαστη η απο μπεκ στον αναλογο κυλινδρο???
Εκοβε ο 3ος εβαλα τον πολλαπλασιαστη του 3ου στον 2ο και μετα εκοβαν 30ς και 20ς...που σημενει πως και ο πολλαπλασιαστης του 3ου ηταν σκασμενος οπως επισης και το μπεκ του 3ου κολλημενο...
Αρα μεγαλε που οφειλοταν το κολλημα του μπεκ????απαντησε μου και σαυτο εφοσον εισαι και τσαμπουκας και νομιζεις πως εισαι ο μονος εδω μεσα.....
Απο Θεωρεια ηξερε και η γιαγια μου αλλα απο πραξη μηδεν....
Και το αν θα ειναι το τελευταιο μου ποστ εδω η οχι ειναι και παλι δικια μου υποθεση....:icon02:
Σε παρέπεμψα σε σχετικό κείμενο που έγραψα για την αλληλουχία εγκεφάλου-μπεκ-πολλαπλασιαστών.
Στην διακοπή σώματος προς τον εγκέφαλο από τον πολλαπλασιαστή, λαμβάνουμε σήμα βλάβης για κύλινδρο με πρόβλημα. Συνεπώς όταν θα έρθει η ώρα του επόμενου ψεκασμού, το μπέκ δεν θα πάρει εντολή και δεν θα ψεκάσει.
Το κείμενο γράφτηκε επειδή ελέχθη ότι αν καεί πολλαπλασιαστής, θα καεί και το μπέκ.
Τέτοια περίπτωση, ή αντίστροφη δεν είναι δυνατόν να συμβεί.
Εάν όμως έχουμε καμένη δίοδο στον εγκέφαλο, η οποία προϋπάρχει, το αποτέλεσμα της βλάβης του πολλαπλασιαστή ή του μπέκ είναι να έχουμε επιστρεφόμενα ρεύματα αντί για σώμα και συνέπεια αυτού είναι το βραχυκύκλωμα του εγκεφάλου.
Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος?

rapid_fast
10-01-10, 19:19
Καλησπερα...
1)Ο αισθιτηρασ nox δεν ηθελε απαρετητα αλλαγη...ειναι επακολουθη βλαβη....
2)Με μια σειρα μπεκ και πολλαπλασιαστες θα εισουν ετοιμος...
3)Εαν χαλασει ενας πολλαπλασιαστης και το δουλεψεις αρκετη ωρα ετσι υπαρχει περιπτωση να κολλησει το μπεκ...κατα την γνωμη μου αυτα με τις βενζινες ειναι μπουρδες...
4)Επισης ενας οι περοισσοτεροι χαλασμενοι πολλαπλασιαστες μπορουν να καψουν και τον εγκεφαλο...
5)Αρα εαν σου βγαλει πολλαπλασιαστη αλλαζεις και τους τεσσεροις..
επομενο σταδειο ειναι μια σειρα μπεκ .....
Και επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνω τα λεγόμενα σου, και δεν απαντάω σωστά και τεχνικά, τα ξαναπαίρνω απο την αρχή..
2. Για να λυθεί το πρόβλημα ρεταρίσματος, προτείνεις την ταυτόχρονη αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών και όλων των μπέκ ταυτόχρονα.
Αντιπροτείνω αλλαγή κινητήρα.
3. Εαν χαλάσει ένας πολλαπλασιαστής, δε χρειάζεται να το δουλέψεις ώρα για να κολλήσει το μπέκ. Το μπεκ σταματάει στον αμέσως επόμενο ψεκασμό, με εντολή εγκεφάλου.
4. Σε καμία των περιπτώσεων πέραν του ήδη ελαττωματικού εγκεφάλου, η διακοπή σώματος δεν συνεπάγεται καμένο εγκέφαλο.
Για αυτό το λόγο πάντα αποσυνδέουμε τη γείωση από την μπαταρία και όχι το ρεύμα.
5) Λές οτι αν καεί ένας πολλαπλασιαστής πρέπει να τους αλλάξεις όλους. Σύμφωνοι.
Επόμενο στάδιο, είναι λές, να αλλαχτούν όλα τα μπεκ.
Νομίζω ότι η αλλαγή κινητήρα είναι πιο αξιόπιστη λύση..

rapid_fast
10-01-10, 19:30
( το θέμα είναι όταν αλλάξεις τον πολλαπλασιαστή, τι γίνεται με το μπεκ?) ξαναψεκάζει ή μένει στο off?
μήπως για αυτό έχει νόημα ο επαναπρογραμματισμός όταν αλλάζουν ένα τέτοιο εξάρτημα?

αλλά παρ όλα αυτά το θέμα είναι αν μπορεί να έχω βραχυκύκλωμα με σβηστή μηχανή και στην θέση ρελαντί (προφανώς) ο throttle position sensor?
εδώ να απαντήσει κάποιος
Αλλάξεις, δεν αλλάξεις τον πολλαπλασιαστή, μόλις κάνεις reset (όχι επαναπρογραμματισμο) τη βλάβη από τον εγκέφαλο, θα ξεκινήσει κανονικά η λειτουργία. Αν όντως προβαίνουν σε επαναπρογραμματισμο, ενδέχεται να ψάχνουν για καμένη δίοδο.. Εχω την εντύπωση οτι ο εγκέφαλος μπορεί να δεχτεί μέχρι 13 προγραμματισμούς, και ξέρω οτι το τελευταίο διάστημα ο προγραμματιστής στην Θεσσαλονίκη δουλεύει υπερωρίες ..
Στην επόμενη ερώτηση. Ναι φυσικά και μπορεί. (Στην δεύτερη σκάλα του κλειδιού όλα τα ηλεκτρικά δουλεύουν κανονικά..)

Panose30m50turbo
10-01-10, 19:35
Σε παρέπεμψα σε σχετικό κείμενο που έγραψα για την αλληλουχία εγκεφάλου-μπεκ-πολλαπλασιαστών.
Στην διακοπή σώματος προς τον εγκέφαλο από τον πολλαπλασιαστή, λαμβάνουμε σήμα βλάβης για κύλινδρο με πρόβλημα. Συνεπώς όταν θα έρθει η ώρα του επόμενου ψεκασμού, το μπέκ δεν θα πάρει εντολή και δεν θα ψεκάσει.
Το κείμενο γράφτηκε επειδή ελέχθη ότι αν καεί πολλαπλασιαστής, θα καεί και το μπέκ.
Τέτοια περίπτωση, ή αντίστροφη δεν είναι δυνατόν να συμβεί.
Εάν όμως έχουμε καμένη δίοδο στον εγκέφαλο, η οποία προϋπάρχει, το αποτέλεσμα της βλάβης του πολλαπλασιαστή ή του μπέκ είναι να έχουμε επιστρεφόμενα ρεύματα αντί για σώμα και συνέπεια αυτού είναι το βραχυκύκλωμα του εγκεφάλου.
Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος?

Αρα ειχα δικαιο...συμπληρωνω και παλι αλλο το καψημο και αλλο το κολλημα του μπεκ..
Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει μετα απο αλλαγη πολλαπλασιαστη και επαναπρογραμματισμο της DME να μην ψεκαζει το μπεκ και να θελει αντικατασταση...
Οπως επισης να εχω σκασμενους πολλαπλασιαστες και αλλαζοντας τους να εχω παλι τα ιδια...Ηθελε DME..Αρα καηκε απο τους πολλαπλασιαστες...
Αυτα ελεγα αρχικα..τιποτα λιγοτερο και τιποτα παραπανω...
Μαλλον τα παλικαρια εδω στο Forum σου εχουν δωσει πολυ αξεια και πηρες τα πανω σου...
Τελος παντων δεχομαι τη συγνωμη σου και σου υποσχομαι πως δεν θα ξαναπαρω μερος σε οπιαδηποτε συζητηση κανεις εσυ προσωπικα..
Αν εχεις δει τις Foto μου ολα οσα βλεπεις σε συτες τα εχω κανει με τα χερακια μου..ειτε λαμαρινα ειτε μηχανικα μερη ειναι αυτα..και εν μερη καπια βαψιματα..
Αυτες τις λιγες γνωσεις εχω διστυχως....
Να εισαι παντα καλα φιλε..
Και σε ανωτερα...Για να κλεινει το θεμα το δικο μου εδω...

Panose30m50turbo
10-01-10, 19:40
Και επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνω τα λεγόμενα σου, και δεν απαντάω σωστά και τεχνικά, τα ξαναπαίρνω απο την αρχή..
2. Για να λυθεί το πρόβλημα ρεταρίσματος, προτείνεις την ταυτόχρονη αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών και όλων των μπέκ ταυτόχρονα.
Αντιπροτείνω αλλαγή κινητήρα.
3. Εαν χαλάσει ένας πολλαπλασιαστής, δε χρειάζεται να το δουλέψεις ώρα για να κολλήσει το μπέκ. Το μπεκ σταματάει στον αμέσως επόμενο ψεκασμό, με εντολή εγκεφάλου.
4. Σε καμία των περιπτώσεων πέραν του ήδη ελαττωματικού εγκεφάλου, η διακοπή σώματος δεν συνεπάγεται καμένο εγκέφαλο.
Για αυτό το λόγο πάντα αποσυνδέουμε τη γείωση από την μπαταρία και όχι το ρεύμα.
5) Λές οτι αν καεί ένας πολλαπλασιαστής πρέπει να τους αλλάξεις όλους. Σύμφωνοι.
Επόμενο στάδιο, είναι λές, να αλλαχτούν όλα τα μπεκ.
Νομίζω ότι η αλλαγή κινητήρα είναι πιο αξιόπιστη λύση..
Εσυ ρε φιλε θα μας τρελανεις..
Η ΒΜW Hellas δεν εδωσε εντολη σε εναν καμμενο πολλαπλασιαστη να αλλαζοντε ολοι??
Οπως και με ενα μπεκ και παλι να αλλαζοντε ολα ???
Θα μας τρελανεις τωρα ρε φιλε???τι ειναι αυτα που λες???
Δεν ειπα οτι πρεπει αλλα αυτο γινεται...στην αρχη αλλαζονταν μονο το καμμενο εξαρτημα....μην τα γυρηζεις οπως θες...
Κανε μου την χαρη λοιπον....

rapid_fast
10-01-10, 20:08
Εσυ ρε φιλε θα μας τρελανεις..
Η ΒΜW Hellas δεν εδωσε εντολη σε εναν καμμενο πολλαπλασιαστη να αλλαζοντε ολοι??
Οπως και με ενα μπεκ και παλι να αλλαζοντε ολα ???
Θα μας τρελανεις τωρα ρε φιλε???τι ειναι αυτα που λες???
Δεν ειπα οτι πρεπει αλλα αυτο γινεται...στην αρχη αλλαζονταν μονο το καμμενο εξαρτημα....μην τα γυρηζεις οπως θες...
Κανε μου την χαρη λοιπον....
Εγώ δεν θέλω να σε τρελάνω, θέλω απλά να σου πώ τι κατάλαβα απο τα γραφόμενα σου..
Και ξαναλέω, επειδή μπορεί να μην καταλαβαίνω σωστά, γράφω ακριβώς τι έχω καταλάβει και ακριβώς αυτά που έχεις πει, για να μην σε αδικήσω όπως στο πρώτο απαράδεκτο γράμμα μου..
Η BMW Γερμανίας, επειδή έχει 4 ελαττωματικές παρτίδες πολλαπλασιαστών και μπέκ, επιβάλλει αλλαγή για συγκεκριμένες και μόνο σειρές κατασκευής.
Δεν είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και για όλους τους πολλαπλασιαστές.
Απο αυτό που καταλαβαίνω να γράφεις, είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και όλους τους πολλαπλασιαστές, και δεν ευσταθεί.
Δεν γυρίζω τίποτα απολύτως. Αυτά που έγραφα και πρίν 2 μήνες, αυτά γράφω και τώρα.

rapid_fast
10-01-10, 20:25
Αρα ειχα δικαιο...συμπληρωνω και παλι αλλο το καψημο και αλλο το κολλημα του μπεκ..
Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει μετα απο αλλαγη πολλαπλασιαστη και επαναπρογραμματισμο της DME να μην ψεκαζει το μπεκ και να θελει αντικατασταση...
Οπως επισης να εχω σκασμενους πολλαπλασιαστες και αλλαζοντας τους να εχω παλι τα ιδια...Ηθελε DME..Αρα καηκε απο τους πολλαπλασιαστες...
Αυτα ελεγα αρχικα..τιποτα λιγοτερο και τιποτα παραπανω...
Μαλλον τα παλικαρια εδω στο Forum σου εχουν δωσει πολυ αξεια και πηρες τα πανω σου...
Τελος παντων δεχομαι τη συγνωμη σου και σου υποσχομαι πως δεν θα ξαναπαρω μερος σε οπιαδηποτε συζητηση κανεις εσυ προσωπικα..
Αν εχεις δει τις Foto μου ολα οσα βλεπεις σε συτες τα εχω κανει με τα χερακια μου..ειτε λαμαρινα ειτε μηχανικα μερη ειναι αυτα..και εν μερη καπια βαψιματα..
Αυτες τις λιγες γνωσεις εχω διστυχως....
Να εισαι παντα καλα φιλε..
Και σε ανωτερα...Για να κλεινει το θεμα το δικο μου εδω...
Όχι, όχι, όχι. Είχες καμένο εγκέφαλο εξαρχής. Διάβασε σε παρακαλώ αυτό που γράφω πιο πάνω.
Δεν υπάρχει άρα. Αν σου σκάσει τώρα πολλαπλασιαστής θα αλλάξεις εγκέφαλο και μπέκ? Αυτό θα κάνεις κάθε 60.000 χιλιόμετρα? Θα πληρώνεις 1500 ευρώ? Αυτό θα κάνουμε όλοι? Εγώ γιατί άλλαξα πολλαπλασιαστή στο Ε46 και δεν κάηκε ο εγκέφαλος? 560 χιλιόμετρα το έκανα έτσι. Τυχερός ήμουν?
Όχι δεν ήμουν, απλά νομίζω οτι σε παίδεψαν και δεν σου άλλαξαν εγκέφαλο μέχρι να φτάσει στο απροχώρητο. Μπορεί να μη το σκέφτηκαν, μπορεί να μη το κατάλαβαν.. Χίλια δύο μπορεί.
Με τους φίλους στο φόρουμ, έχουμε αλληλοεκτίμηση. Άλλες φορές συμφωνούμε και άλλες διαφωνούμε.
Δεν έχω το δικαίωμα να πάρω τα πάνω μου..
Θέλω να ξαναπάρει οποιοσδήποτε μέρος σε οποιαδήποτε συζήτηση. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχουμε την ίδια άποψη ή γνώμη.

thanblan
10-01-10, 21:02
Αλλάξεις, δεν αλλάξεις τον πολλαπλασιαστή, μόλις κάνεις reset (όχι επαναπρογραμματισμο) τη βλάβη από τον εγκέφαλο, θα ξεκινήσει κανονικά η λειτουργία. Αν όντως προβαίνουν σε επαναπρογραμματισμο, ενδέχεται να ψάχνουν για καμένη δίοδο.. Εχω την εντύπωση οτι ο εγκέφαλος μπορεί να δεχτεί μέχρι 13 προγραμματισμούς, και ξέρω οτι το τελευταίο διάστημα ο προγραμματιστής στην Θεσσαλονίκη δουλεύει υπερωρίες ..
Στην επόμενη ερώτηση. Ναι φυσικά και μπορεί. (Στην δεύτερη σκάλα του κλειδιού όλα τα ηλεκτρικά δουλεύουν κανονικά..)

φίλε rapid σε ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει για τις απαντήσεις σου.
αλλά αν έκανε διακοπη το κύκλωμα στο ρελαντί δεν θα έπρεπε να βγάζει σφάλμα ο εγκέφαλος? μάλλον ναι πιστεύω, έτσι δεν είναι

rapid_fast
10-01-10, 21:47
φίλε rapid σε ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει για τις απαντήσεις σου.
αλλά αν έκανε διακοπη το κύκλωμα στο ρελαντί δεν θα έπρεπε να βγάζει σφάλμα ο εγκέφαλος? μάλλον ναι πιστεύω, έτσι δεν είναι

Δε νομίζω οτι κάνει διακοπή, οτι μεταβάλει την τιμή μέτρησης έχω καταλάβει μέχρι τώρα..
Δε νομίζω να έβγαζε βλάβη ο εγκέφαλος, εντολή στο γκάζι για αλλαγή μείγματος πρέπει να δίνει...

thanblan
10-01-10, 22:17
Δε νομίζω οτι κάνει διακοπή, οτι μεταβάλει την τιμή μέτρησης έχω καταλάβει μέχρι τώρα..
Δε νομίζω να έβγαζε βλάβη ο εγκέφαλος, εντολή στο γκάζι για αλλαγή μείγματος πρέπει να δίνει...

εσύ καλά κατάλαβες, μάλλον εγώ δεν ρώτησα καλά.
επανέρχομαι.
με τα κλειδιά του αυτοκινήτου στην τσέπη, πήρα μετρήσεις από τη φύσα την ξεκούμπωτη.( εκεί ήταν και πιο ευκολο γιατί ήταν τα θυληκα ας πούμε, μετά προσπαθώ και με τα κάτω τρία ελάσματα της πεταλούδας( έχεις δει από την φώτο πως είναι η πεταλούδα στο ν 43).
1ο ηλεκτροδιο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα.(εκεί δεν κατάφερα να πάρω σταθερή μετρηση όσο και αν προσπάθησα). όταν ακούμπαγα με το 2ο ηλεκτρόδιο το τρίτο έλασμα πάντα δεν έπαιρνα τιμή. όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο του ωμομέτρου το μεσαίο έλασμα έπαιρνα τιμή η οποία πολύ γρήγορα και αφού μου έβγαζε και κάποια άσχετα νούμερα πάντα κατέληγε στο 0,00. όταν είχα το 2ο ηλεκτροδιο στον αέρα και το 1ο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα είχα τιμή 1,00 στο ωμόμετρο.
τέλος να επισημανω πως κατα τη διάρκεια όλων αυτών τα κλειδιά του αυτοκινήτου ήταν στην τσέπη.
σου φαίνονται αυτά λογικά ή απλώς είμαι τελέιως ανίκανος να μετρήσω??!!!!???.....

stavros
11-01-10, 07:58
Εγώ δεν θέλω να σε τρελάνω, θέλω απλά να σου πώ τι κατάλαβα απο τα γραφόμενα σου..
Και ξαναλέω, επειδή μπορεί να μην καταλαβαίνω σωστά, γράφω ακριβώς τι έχω καταλάβει και ακριβώς αυτά που έχεις πει, για να μην σε αδικήσω όπως στο πρώτο απαράδεκτο γράμμα μου..
Η BMW Γερμανίας, επειδή έχει 4 ελαττωματικές παρτίδες πολλαπλασιαστών και μπέκ, επιβάλλει αλλαγή για συγκεκριμένες και μόνο σειρές κατασκευής.
Δεν είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και για όλους τους πολλαπλασιαστές.
Απο αυτό που καταλαβαίνω να γράφεις, είναι γενική οδηγία για όλα τα μπέκ και όλους τους πολλαπλασιαστές, και δεν ευσταθεί.
Δεν γυρίζω τίποτα απολύτως. Αυτά που έγραφα και πρίν 2 μήνες, αυτά γράφω και τώρα.
ακριβώς έτσι τα έχουν μεταφέρει και σε μένα
1. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς beck υπάρχει οδηγία να αντικαθίστανται όταν αστοχεί έστω και ένας
2. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς πολλαπλασιαστων αντικαθίστανται από βελτιωμένη έκδοση

Αν και το 1 μου το κάνανε αμέσως την 1η φορά που εμφανίστηκε το προβλημα, για να μου παραδεχτούν το 2 και να προβούν σε αντικατάσταση έπρεπε πρώτα να ακινητοοιηθει το όχημα μου 3 φορές σε ένα μήνα και να προηγηθούν 3 επισκέψεις σε συνεργεία και επιστολή στην BMW Hellas.

Ακόμη όμως δεν έχω πιστει πως υπάρχει βελτιωμένη έκδοση πολλαπλασιαστων ή μου το ανέφεραν για να «ησυχασω»

rapid_fast
11-01-10, 08:55
εσύ καλά κατάλαβες, μάλλον εγώ δεν ρώτησα καλά.
επανέρχομαι.
με τα κλειδιά του αυτοκινήτου στην τσέπη, πήρα μετρήσεις από τη φύσα την ξεκούμπωτη.( εκεί ήταν και πιο ευκολο γιατί ήταν τα θυληκα ας πούμε, μετά προσπαθώ και με τα κάτω τρία ελάσματα της πεταλούδας( έχεις δει από την φώτο πως είναι η πεταλούδα στο ν 43).
1ο ηλεκτροδιο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα.(εκεί δεν κατάφερα να πάρω σταθερή μετρηση όσο και αν προσπάθησα). όταν ακούμπαγα με το 2ο ηλεκτρόδιο το τρίτο έλασμα πάντα δεν έπαιρνα τιμή. όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο του ωμομέτρου το μεσαίο έλασμα έπαιρνα τιμή η οποία πολύ γρήγορα και αφού μου έβγαζε και κάποια άσχετα νούμερα πάντα κατέληγε στο 0,00. όταν είχα το 2ο ηλεκτροδιο στον αέρα και το 1ο με κροκοδειλάκι στερεωμένο στο ακριανό έλασμα είχα τιμή 1,00 στο ωμόμετρο.
τέλος να επισημανω πως κατα τη διάρκεια όλων αυτών τα κλειδιά του αυτοκινήτου ήταν στην τσέπη.
σου φαίνονται αυτά λογικά ή απλώς είμαι τελέιως ανίκανος να μετρήσω??!!!!???.....
Λογικά μου φαίνονται φίλε αυτά που μετράς, η τιμή του 1 είναι αυτό που έψαχνες.
Η μέτρηση που έκανες και ξεκίνησε απο ψηλά και κατέληξε στο 0, νομίζω περνάει μέσω πυκνωτή. Αυτό το ηλεκτρόδιο, μαζί με του 1, λογικά θα σου έδειχναν και συνέχεια με το πολύμετρο στο buzzer..

stavros
11-01-10, 09:04
Κοινοποίηση επιστολής

14 ημέρες μετά την κοινοποίηση της επιστολής μου σχετικά με το θέμα στην BMW Hellas δεν έχω λάβει ακόμη γραπτή απάντηση.

Σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την BMW Hellas αρνήθηκαν να μου δώσουν στοιχεία επικοινωνίας του προϊσταμένου του τμήματος After Sales.

Ακολουθεί η επιστολή που έστειλα καθώς και ημερολόγιο απαντήσεων.

http://docs.google.com/View?id=dg645v83_153cfgmb9f6 (http://docs.google.com/View?id=dg645v83_153cfgmb9f6)

Οι σκέψη μου είναι πλέον να κοινοποιήσω την επιστολή και το ημερολόγιο απαντήσεων σε BMW Γερμανίας και Ελληνικό και Γερμανικό τύπο.

thanblan
11-01-10, 09:26
Λογικά μου φαίνονται φίλε αυτά που μετράς, η τιμή του 1 είναι αυτό που έψαχνες.
Η μέτρηση που έκανες και ξεκίνησε απο ψηλά και κατέληξε στο 0, νομίζω περνάει μέσω πυκνωτή. Αυτό το ηλεκτρόδιο, μαζί με του 1, λογικά θα σου έδειχναν και συνέχεια με το πολύμετρο στο buzzer..

όπως ανέφερα και σε ένα προηγούμενο ποστ, όλες οι άλλες μετρήσεις μου έδιναν κάποια τιμή. 12, 4,5 τέλος πάντων κάποια τιμή σταθερή τελικά.( παρότι τα κλειδιά στην τσέπη)
στο συγκεκριμένο που σου λέω πως δεν μπόρεσα να πάρω σταθερή τιμή μέτρησης( που είναι και αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει όμως), όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο πάντα ερεθιζόταν ο μετρητής είτε στο 17,5 είτε στο 12 είτε σε κάποια τίμη και τελικά μου έδειχνε 0,00.
από αυτό το γεγονός και βλέποντας και κάποια βιντεάκια που δείχνουν να ελέγχουν πιο παλιούς tps που τους έχουν βγάλει από το αυτοκίνητο για μέτρηση της αντίστάσής τους, μου μπήκε η ιδέα μήπως κάπου βραχυκυκλώνει και για αυτό δεν μου δίνει σταθερή τιμή αντίστασης.(επιπλεον να προσθέσω πως δεν είχα τρόπο να μετράω τιμές και ταυτόχρονα να πατάει κάποιος το γκάζι- άσε που όπως είπα τα κλέιδιά τα είχα στην τσέπη) και ως εκ τούτου όλες οι τιμές που πήρα είναι σε κατάσταση κλειστή πεταλούδα.
στέκονται αυτά που λέω?

rapid_fast
12-01-10, 17:53
όπως ανέφερα και σε ένα προηγούμενο ποστ, όλες οι άλλες μετρήσεις μου έδιναν κάποια τιμή. 12, 4,5 τέλος πάντων κάποια τιμή σταθερή τελικά.( παρότι τα κλειδιά στην τσέπη)
στο συγκεκριμένο που σου λέω πως δεν μπόρεσα να πάρω σταθερή τιμή μέτρησης( που είναι και αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει όμως), όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο πάντα ερεθιζόταν ο μετρητής είτε στο 17,5 είτε στο 12 είτε σε κάποια τίμη και τελικά μου έδειχνε 0,00.
από αυτό το γεγονός και βλέποντας και κάποια βιντεάκια που δείχνουν να ελέγχουν πιο παλιούς tps που τους έχουν βγάλει από το αυτοκίνητο για μέτρηση της αντίστάσής τους, μου μπήκε η ιδέα μήπως κάπου βραχυκυκλώνει και για αυτό δεν μου δίνει σταθερή τιμή αντίστασης.(επιπλεον να προσθέσω πως δεν είχα τρόπο να μετράω τιμές και ταυτόχρονα να πατάει κάποιος το γκάζι- άσε που όπως είπα τα κλέιδιά τα είχα στην τσέπη) και ως εκ τούτου όλες οι τιμές που πήρα είναι σε κατάσταση κλειστή πεταλούδα.
στέκονται αυτά που λέω?
θα κατέβω αύριο να μετρήσω στο δικό μου, και θα σου πώ...
(άσχετα αν πατάς το γκάζι, με το κλειδί στο χέρι τίποτα δεν αλλάζει...)

fast-enough
12-01-10, 18:24
όπως ανέφερα και σε ένα προηγούμενο ποστ, όλες οι άλλες μετρήσεις μου έδιναν κάποια τιμή. 12, 4,5 τέλος πάντων κάποια τιμή σταθερή τελικά.( παρότι τα κλειδιά στην τσέπη)
στο συγκεκριμένο που σου λέω πως δεν μπόρεσα να πάρω σταθερή τιμή μέτρησης( που είναι και αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει όμως), όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο πάντα ερεθιζόταν ο μετρητής είτε στο 17,5 είτε στο 12 είτε σε κάποια τίμη και τελικά μου έδειχνε 0,00.
από αυτό το γεγονός και βλέποντας και κάποια βιντεάκια που δείχνουν να ελέγχουν πιο παλιούς tps που τους έχουν βγάλει από το αυτοκίνητο για μέτρηση της αντίστάσής τους, μου μπήκε η ιδέα μήπως κάπου βραχυκυκλώνει και για αυτό δεν μου δίνει σταθερή τιμή αντίστασης.(επιπλεον να προσθέσω πως δεν είχα τρόπο να μετράω τιμές και ταυτόχρονα να πατάει κάποιος το γκάζι- άσε που όπως είπα τα κλέιδιά τα είχα στην τσέπη) και ως εκ τούτου όλες οι τιμές που πήρα είναι σε κατάσταση κλειστή πεταλούδα.
στέκονται αυτά που λέω?
Χωρίς να ξέρω υποθέτω πως δε μιλάμε απλά για μια ωμική αντίσταση απλά μετρήσιμη με το πολύμετρο... Αν παρεμβάλλεται δίοδος, ή πυκνωτής τότε δε θα μπορέσεις να έχεις σωστή τιμή! Δοκίμασε όπως είπε ο rapid άλλο maf και βλέπεις...

thanblan
12-01-10, 19:59
παιδιά σας ευχαριστώ. περιμένω απαντήσεις, δίοτι λόγω δουλειάς έλλειπα από αθήνα και μόλις τώρα γύρισα.

rapid_fast
15-01-10, 18:41
Λοιπόν φίλε μου,
η μελέτη έδειξε τα εξής..
Μεταξύ ακροδεκτών 5 και 6, έχουμε 3-4 Ω.
Πουθενά αλλού τίποτα...

thanblan
16-01-10, 09:03
Λοιπόν φίλε μου,
η μελέτη έδειξε τα εξής..
Μεταξύ ακροδεκτών 5 και 6, έχουμε 3-4 Ω.
Πουθενά αλλού τίποτα...

το 5 και το 6 είναι εκεί που εγώ δεν μπορώ να πάρω μέτρηση?

thanblan
16-01-10, 10:46
ακριβώς έτσι τα έχουν μεταφέρει και σε μένα
1. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς beck υπάρχει οδηγία να αντικαθίστανται όταν αστοχεί έστω και ένας
2. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς πολλαπλασιαστων αντικαθίστανται από βελτιωμένη έκδοση

Αν και το 1 μου το κάνανε αμέσως την 1η φορά που εμφανίστηκε το προβλημα, για να μου παραδεχτούν το 2 και να προβούν σε αντικατάσταση έπρεπε πρώτα να ακινητοοιηθει το όχημα μου 3 φορές σε ένα μήνα και να προηγηθούν 3 επισκέψεις σε συνεργεία και επιστολή στην BMW Hellas.

Ακόμη όμως δεν έχω πιστει πως υπάρχει βελτιωμένη έκδοση πολλαπλασιαστων ή μου το ανέφεραν για να «ησυχασω»

φίλε σταύρο, νομίζω πως δεν πρέπει να επικεντρώσουμε κάπου τις έρευνες για την λύση του θέματος.
και πάνω σε αυτό έχω να κάνω μία ερώτηση που την θεωρώ βασική:
έχουν αλλάξει σε τόσο κόσμο πολλαπλασιατές μπεκ μπουζί κτλ.
αν υπάρχει έστω και ένας ο οποίος είδε τον πολαπλασιαστή που του αλλλάξανε και να διαπίστωσε ότι είχε πρόβλημα??? φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν άνθρωποι σχετικοί οι οποίοι θα το καταλάβαιναν. υπάρχει?? υποπτεύομαι πως καποιος πολλαπλασιαστής που έχει πρόβλημα φαίνεται έχει κάποιο σύμπτωμα. γκρι μαυρος άσπρος κάπως φαίνεται....
επιπλέον, όλοι αν κοιτάξουμε τα μπουζί, ( από αυτούς που έχουμε θέμα με ρεταρισματάκια ή ότι άλλο θα μας πουν οι μηχανικοί ότι έχουν ενδέιξεις φτωχού μίγματος( αδικαιολόγητα μαυρισμένοι)
άρα λοιπόν το μείγμα είναι φτωχό.( πολύς άερας /λίγο καύσιμο). γιατί λοιπόν συμβαίνει αυτό χωρίς αντίστοιχη ένδειξη προβλήματος από τον εγκέφαλο?
ρε παιδιά μήπως τα αλλάζουν στην τύχη????
επίσης λες πως σε κάποια από όλες τις αντιπροσωπείς δεν τους εβγαζε σφάλμα και προσπάθησαν να το προκαλέσουν προκειμένου να σε εξυπηρετήσουν και να σου αλλάξουν πολλαπλασιαστή που πιθανώς να μην πολυείχε πρόβλημα.( υποθέτω)...
καίγονται τελικά οι πολλαπλασιαστές ή απλά είναι το αναλώσιμιμο που αλλάζει εύκολα προκειμένου να πούμε ότι κάναμε κάτι?

rapid_fast
16-01-10, 14:12
το 5 και το 6 είναι εκεί που εγώ δεν μπορώ να πάρω μέτρηση?

Αυτό υποθέτω.. Μήπως δεν ακουμπούσαν καλά τα τερματικά?

thanblan
16-01-10, 15:20
Αυτό υποθέτω.. Μήπως δεν ακουμπούσαν καλά τα τερματικά?

παράδοξω δεν βρίσκω τόσο το ότι εσύ πήρες μέτρηση σταθερή από το σημείο που εγώ δεν μπορώ με τίποτα, όσο ότι σε όλα τα άλλα δεν πήρες.
να ενημερώσω ότι εγώ δεν έχω κλειδί αλλά αύτό το μπουτόν ας το πούμε που το κουμπώνεις, και μετά πατάς το start stop.
όπως και να χει όμως, αν υποθέσουμε ότι σωστά εγώ δεν μπορώ να πάρω τιμή απο εκεί, τι μπορέι να σημαίνει?( ελλατωματικό εξάρτημα? βραχυκύκλωμα? χάσιμο επαφής?)

rapid_fast
16-01-10, 18:03
Με βγαλμένο το φίς, έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να πάρω και κάτι διαφορετικό...
Στα άλλα βρήκα σώμα και συνέχεια κυκλώματος, θέλεις να στα γράψω όλα?

thanblan
16-01-10, 18:25
Με βγαλμένο το φίς, έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να πάρω και κάτι διαφορετικό...
Στα άλλα βρήκα σώμα και συνέχεια κυκλώματος, θέλεις να στα γράψω όλα?

όχι άσε καλύτερα.ευχαριστώ ούτως ή άλλως.
καμία ιδέα του τί σημαίνει αν πράγματι δεν δίνει ο ακροδέκτης 5 και 6 σταθερή τιμή?

rapid_fast
19-01-10, 23:51
όχι άσε καλύτερα.ευχαριστώ ούτως ή άλλως.
καμία ιδέα του τί σημαίνει αν πράγματι δεν δίνει ο ακροδέκτης 5 και 6 σταθερή τιμή?

Χαλασμένο luft..

thanblan
20-01-10, 09:32
Χαλασμένο luft..

φίλε rapid, έχει παραγγελθεί Luft ήδη από τον specialist( o οποίος είναι πολύ ωράιος τύπος και πολύ επαγγελματίας) και περιμένουμε να μας έρθει από γερμανία.
είχα μία κουβέντα με κάποιον μηχανολόγο μηχανικό στην δουλειά και μου είπε πως αν μετά τον επαναπρογραμματισμό, σταμάτησε ο θόρυβος στην πεταλούδα(πράγματι σταμάτησε ο θόρυβος αλλά δεν ξέρω αν πάλι δυσλειτουργεί ώρες-ωρες χωρίς να ακούγεται),
είναι πιο πιθανό να έχει πρόβλημα το software ή ο εγκέφαλος.
δεν του έχω αναφέρει το θέμα με το ωμόμετρο κτλ όμως ακόμη.

rapid_fast
20-01-10, 14:43
O specialist τον μέτρησε τον Luft??

thanblan
20-01-10, 16:25
O specialist τον μέτρησε τον Luft??

Η αλήθεια είναι πως όχι. μόνο από τη στιγμή που πήραμε τις μετρήσεις αέρα ενώ ακόμη η πεταλούδα έκανε θόρυβο είχε αποφασίσει ότι θέλει αλλαγή.
παρότι μετά τον επαναπρογραμματισμό το ξαναπήγα και ξαναπήραμε μετρήσεις αέρα που έδειχναν φυσιολογικές στο ρελαντί, αυτός αποφάσισε να αγοράσει luft δοκιμαστικά για να τον αλλάξουμε.
πάντως έχεις δίκιο, δεν είναι άστοχο να του το πάω να το μετρήσει και αυτός. θα έχει και ένα διαγνωστικό στοιχείο παραπάνω αν και αυτός δεν μπορέσει να πάρει σταθερή τιμή αντίστασης.

stavros
21-01-10, 13:30
Κάποιος είχε ζητήσει την επίσημη τοποθέτηση της BMW Hellas για το θέμα αυτό. Μετά από:

- Αντικατάσταση όλων των μπεκ ψεκασμού
- Αντικατάσταση όλων των πολλαπλασιαστών
- Αντικατάσταση των αισθητήρων nox
- Αντικατάσταση όλων των μπουζί

Και απαίτηση μου να λάβω γραπτή απάντηση έλαβα σήμερα ένα email που μεταξύ των άλλων αναφέρει:


Αγαπητέ κε ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας συνομιλίας και σε απάντηση της επιστολής σας, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε τα παρακάτω:

Έχουμε λάβει διαβεβαίωση από το συνεργείο της κας ΧΧΧΧΧΧΧ ότι τα τεχνικά θέματα που μας αναφέρετε έχουν αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά και το αυτοκίνητό σας έχει πλέον επισκευαστεί και πληροί τις προδιαγραφές του εργοστασίου της BMW AG.

Επίσης, η κα ΧΧΧΧΧΧ έχει δεσμευθεί ότι θα σας παράσχει ένα χρόνο εγγύησης, επιπλέον της εργοστασιακής που έχει το όχημά σας. Προκειμένου να παραλάβετε τη σχετική έγγραφη αναφορά, παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με την κα ΧΧΧΧΧΧΧ.

Τέλος, θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για την αναστάτωση και το χρόνο που σπαταλήσατε για το θέμα αυτό. Σας διαβεβαιώνουμε ότι η ικανοποίηση των πελατών από τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρει η BMW, έχει μεγάλη σημασία για εμάς.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

ΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών
BMW Hellas
-----------------------------------

thanblan
21-01-10, 14:51
Κάποιος είχε ζητήσει την επίσημη τοποθέτηση της BMW Hellas για το θέμα αυτό. Μετά από:

- Αντικατάσταση όλων των μπεκ ψεκασμού
- Αντικατάσταση όλων των πολλαπλασιαστών
- Αντικατάσταση των αισθητήρων nox
- Αντικατάσταση όλων των μπουζί

Και απαίτηση μου να λάβω γραπτή απάντηση έλαβα σήμερα ένα email που μεταξύ των άλλων αναφέρει:

φίλε Σταύρο, από ότι κατάλαβες δεν υπάρχει απάντηση.
το καλύτερο που κάνουν είναι ότι επεκτείνουν την εγγύηση κερδίζοντας χρόνο μπας και βρουν λύση.

bimmer-corfu
21-01-10, 14:53
κρίμα πάντως...

stavros
21-01-10, 16:32
φίλε Σταύρο, από ότι κατάλαβες δεν υπάρχει απάντηση.
το καλύτερο που κάνουν είναι ότι επεκτείνουν την εγγύηση κερδίζοντας χρόνο μπας και βρουν λύση.

Δυστυχώς η επέκταση της εγγύησης δεν είχε να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα αλλά με το γεγονός άρχισε να "μετράει" από την μέρα που μπήκε στην έκθεση και όχι από την ημέρα που το αγόρασα εγώ. Αυτό φυσικά το πληροφορήθηκα 1 χρόνο μετά την αγορά του αυτοκινήτου από την υπηρεσία BMW Mobile Care όταν άρχισαν να εμφανίζονται τα προβλήματα.

Επίσης μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί κανένας σε επίσημη επέκταση εγγύησης αλλά δέσμευση του συγκεκριμένου αντιπροσώπου ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Αν δηλαδή συμβεί κάτι και το επισκευάσει άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο σε άλλη πόλη δεν υπάρχει καμία κάλυψη των εξόδων.

Γενικά όσο ενθουσιασμένος είμαι όσο κάθομαι πίσω από το τιμόνι του συγκεκριμένου οχήματος τόσο απογοητευμένος είμαι από όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες που θεωρητικά αγόρασα δαπανώντας το σεβαστό ποσό για την αγορά του.

thanblan
22-01-10, 10:20
O specialist τον μέτρησε τον Luft??

φίλε rapid, έχω μία απορία και αν μπορέις να μου την λύσεις θα ήμουν υπόχρεως.
το luft θα έχει αλλάξει έως την παρασκευή που έρχεται. θα φτάσει στον μηχανικό δευτέρα ή τρίτη.
αλλά τώρα έκανα την εξής σκέψη. όσο αφορά το αισθητήρα nox, και μία πιθανή δυσλειτουργεία αυτού.
αν κατάλαβα καλά την λειτουργεία του, κάθε περίπου ένα λεπτό και ανάλογα με το τι μαζεύει δίνει εντολή για κάποιο αβάνς( ας το πούμε έτσι)της τάξεως των 2-3 δευτερολέπτων προκειμένου να μετατρέψει τα μονοξείδια σε διοξείδια ή το αντίστροφο δε θυμάμαι, και να τα αποβάλλει με την εξάτμιση.
μήπως ένας ελλατωματικός nox, θα μπορούσε να προκαλεί αυτή τη δυσλειτουργεία, μέσω του εγκεφάλου στην πεταλούδα?
και τέλος, αυτή η πλακέτα-φύσα του nox, που ακριβώς στην εξάτμιση είναι. είδα το real oem αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα κιόλας.
ευχαριστώ.

rapid_fast
22-01-10, 10:42
Κάποιος είχε ζητήσει την επίσημη τοποθέτηση της BMW Hellas για το θέμα αυτό.

Εγώ φίλε Σταύρο...
Και εμμένω το λοιπόν στη θέση μου σε εκείνο το γράμμα, την οποία και ξαναπαραθέτω...
Δεν διατηρώ πλέον επιφυλάξεις, είμαι βέβαιος οτι τηλεφωνικά σου είπαν αυτά που μας μετέφερες...
"Άμα ζητήσεις να στο στείλει γραμμένο σε χαρτί, ότι η βενζίνη χαλάει τα μπέκ, και κατόπιν εξ'αυτού χαλάνε οι πολλαπλασιαστές, και στο στείλει, τότε, και μόνο τότε θα πάρω θέση.
Μέχρι τότε απλά διατηρώ επιφύλαξη οτι κατάλαβες σωστά αυτό που σου είπε...
Υ.Γ. επειδή ο φορητός μου υπολογιστής είναι πεντιουμ 4 και το ρευμα στην ελλάδα είναι 224 βόλτ αλλά όχι σταθερο, υπάρχει οδηγία να αλλάξω προληπτικά τον λουφτ επειδή μπορεί να παρουσιάζει η ηλιοροφή διαρροή, η τα παράθυρα τριγμους, με αποτέλεσμα να χάνουν τον αέρα τα ελαστικά του οχήματος.. Αυτά χοντρικά."
BMW Hellas= άσχετοι-ανεκπαίδευτοι--απαράδεκτοι

stavros
22-01-10, 10:46
Εγώ φίλε Σταύρο...
Και εμμένω το λοιπόν στη θέση μου σε εκείνο το γράμμα, την οποία και ξαναπαραθέτω...
Δεν διατηρώ πλέον επιφυλάξεις, είμαι βέβαιος οτι τηλεφωνικά σου είπαν αυτά που μας μετέφερες...
"Άμα ζητήσεις να στο στείλει γραμμένο σε χαρτί, ότι η βενζίνη χαλάει τα μπέκ, και κατόπιν εξ'αυτού χαλάνε οι πολλαπλασιαστές, και στο στείλει, τότε, και μόνο τότε θα πάρω θέση.
Μέχρι τότε απλά διατηρώ επιφύλαξη οτι κατάλαβες σωστά αυτό που σου είπε...
Υ.Γ. επειδή ο φορητός μου υπολογιστής είναι πεντιουμ 4 και το ρευμα στην ελλάδα είναι 224 βόλτ αλλά όχι σταθερο, υπάρχει οδηγία να αλλάξω προληπτικά τον λουφτ επειδή μπορεί να παρουσιάζει η ηλιοροφή διαρροή, η τα παράθυρα τριγμους, με αποτέλεσμα να χάνουν τον αέρα τα ελαστικά του οχήματος.. Αυτά χοντρικά."
BMW Hellas= άσχετοι-ανεκπαίδευτοι--απαράδεκτοι

Όπως βλέπεις φίλε rapid στην επίσημη γράπτη απάντηση τους η τοποθέτηση είναι διπλωματική και δεν λέει επί της ουσίας τίποτα.

thanblan
22-01-10, 11:33
Όπως βλέπεις φίλε rapid στην επίσημη γράπτη απάντηση τους η τοποθέτηση είναι διπλωματική και δεν λέει επί της ουσίας τίποτα.

φίλε Σταύρο να ρωτήσω αν το βάζεις το αυτοκίνητο συχνά σε χωματόδρομους?
δίοτι αν ναι, ίσως να έχουν επιδεινωθεί τα προβήματα του αυτοκινήτου λόγο αυτού. βρώμικος αέρας σε maf ή δεν ξέρω εγώ που αλλού.
όχι πως θα έπρεπε να δικαιολογείται αυτό, αλλά λέμε τώρα.....

stavros
22-01-10, 11:38
φίλε Σταύρο να ρωτήσω αν το βάζεις το αυτοκίνητο συχνά σε χωματόδρομους?
δίοτι αν ναι, ίσως να έχουν επιδεινωθεί τα προβήματα του αυτοκινήτου λόγο αυτού. βρώμικος αέρας σε maf ή δεν ξέρω εγώ που αλλού.
όχι πως θα έπρεπε να δικαιολογείται αυτό, αλλά λέμε τώρα.....

Η αλήθεια είναι πως ΝΑΙ το βάζω και το παραβάζω σε χωματόδρομους και βουνά.

rapid_fast
22-01-10, 12:07
φίλε rapid, έχω μία απορία και αν μπορέις να μου την λύσεις θα ήμουν υπόχρεως.
το luft θα έχει αλλάξει έως την παρασκευή που έρχεται. θα φτάσει στον μηχανικό δευτέρα ή τρίτη.
αλλά τώρα έκανα την εξής σκέψη. όσο αφορά το αισθητήρα nox, και μία πιθανή δυσλειτουργεία αυτού.
αν κατάλαβα καλά την λειτουργεία του, κάθε περίπου ένα λεπτό και ανάλογα με το τι μαζεύει δίνει εντολή για κάποιο αβάνς( ας το πούμε έτσι)της τάξεως των 2-3 δευτερολέπτων προκειμένου να μετατρέψει τα μονοξείδια σε διοξείδια ή το αντίστροφο δε θυμάμαι, και να τα αποβάλλει με την εξάτμιση.
μήπως ένας ελλατωματικός nox, θα μπορούσε να προκαλεί αυτή τη δυσλειτουργεία, μέσω του εγκεφάλου στην πεταλούδα?
και τέλος, αυτή η πλακέτα-φύσα του nox, που ακριβώς στην εξάτμιση είναι. είδα το real oem αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα κιόλας.
ευχαριστώ.
Εδώ έψαξες??
Κάτω, αμέσως πρίν τον καταλύτη..

thanblan
22-01-10, 12:18
Εδώ έψαξες??
Κάτω, αμέσως πρίν τον καταλύτη..

φίλε rapid είσαι και rapid, είσαι και άρχοντας....
ευχαριστώ.

thanblan
22-01-10, 12:27
να ενημερώσω την κοινίτητα του φόρουμ ότι εμφανίστηκε ένας άμοιρος ιδιοκτήτης ε-92 στην αγγλία και μέσω του παγκόσμιου φόρουμ για το ε-90 που όταν άλλαξε nox, αλλά και regenaration του καταλύτη νοιώθει ότι έχει λύσει το θέμα του.( αφού βέβαια έχει αλλάξει όλα τα συνηθισμένα)
αυτά έγιναν χτες, περιμένουμε νέα του μήπως και τελικά στράβωσε.
κουράγιο αδέρφια, κάποιος σε όλο το κόσμο θα το λύσει το θέμα έστω και στην τύχη, οπότε και εμέις θα βρούμε το δρόμο μας...... χα χα.

rapid_fast
22-01-10, 12:42
φίλε rapid είσαι και rapid, είσαι και άρχοντας....
ευχαριστώ.
Λοιπόν, πάμε στις μετρήσεις. (ελπίζω να έχεις ECM της BOSCH και όχι της Siemens)
Αρχή του συστήματος. Ο αισθητήρας αέρα, παρέχει προς το ECM συνεχές ρευμα μεταξύ 0 και 1 βόλτ. Για να στείλει σήμα, πρέπει η θερμοκρασία του να ξεπεράσει τους 300 κελσίου. Διαφορετικά δεν διεγείρεται..
Πρώτη Μέτρηση Βγάζεις το λαστιχένιο προστατευτικό απο τη φίσα, και μετράς με το ψηφιακό σου πολύμετρο στις επαφές 1 και 2 (1=μαυρο=γείωση, 2- γκρί=σήμα)
Ξεκινάς τον κινητήρα. Πρέπει να σου δώσει παλόμενη τιμή βόλτ μετά απο λίγη ώρα. (0,2-0,8 βόλτ στο ρελαντί)
Για να δείς την ανταπόκριση σε πλούσιο και φτωχό μείγμα, βγάλε ένα κολάρο υποπίεσης απο το κύκλωμα αέρα. Δες αν υπάρχει μεταβολή. Μετά ξαναβάλε το κολάρο στη θέση του, και βγάλε το σωληνάκι υποπίεσης πάνω απο το ρυθμιστή πίεσης καυσίμου. Ξαναμέτρα να δείς τη διαφορά.
Επόμενο στάδιο. Βγάζεις την φίσα εντελώς. Μετράς να δείς αν στέλνει ρευμα το ρελέ. (τερματικά 3 και 4 3=πράσινο, 4=καφέ) αν δε βρείς ρευμα, κοιτάς το ρελέ.
Αν βρείς ρευμα, μετράς για συνέχει κυκλώματος επάνω στον αισθητήρα (Πολύμετρο στο Buzzer, τερματικά επάνω στον αισθητήρα 3-4)
Αν δε βρείς συνέχεια κυκλώματος, αλλάζεις αισθητήρα.
Αν βρείς συνέχεια κυκλώματος, αλλά το ρευμα που πήρες στην πρώτη μέτρηση δεν ήταν παλόμενο αλλάζεις αισθητήρα.
Αυτά καλύπτουν τις περιπτώσεις που έχουμε βλάβη στον αισθητήρα οξυγόνου αλλα ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ECM σαν βλάβη για να σε βάλει σε limp home....

roadgr
25-01-10, 07:45
Σε Ε87 ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Δε βλέπανε τίποτα στον εγκέφαλο. Τελικά μου άλλαξαν καλωδίωση κινητήρα & πεταλούδα γκαζιού και εδώ και 1 χρόνο δε μου έχει εμφανίσει το παραμικρό. Το βρήκαν στον Παπαδόπουλο (Θεσσαλονίκη).

thanblan
25-01-10, 10:53
Σε Ε87 ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Δε βλέπανε τίποτα στον εγκέφαλο. Τελικά μου άλλαξαν καλωδίωση κινητήρα & πεταλούδα γκαζιού και εδώ και 1 χρόνο δε μου έχει εμφανίσει το παραμικρό. Το βρήκαν στον Παπαδόπουλο (Θεσσαλονίκη).

φίλε μου μακάρι να φταίει η πεταλούδα και όχι η καλωδίωση, δίοτι δεν τους βλέπω και τόσο πρόθυμους στις εδώ αντιπροσωπείες να αλλάζουν καλωδίωση.
είσαι σίγουρος ότι είχες το ίδιο πρόβλημα? είχες βγει από την εγγύηση όταν σου το εφτιαξάν?

thanblan
25-01-10, 10:57
φίλε rapid,μπορώ λες να αισοιοδοξώ μετά το σχόλιο του τελευταίου κυρίου που του αλλάξαν πεταλούδα και καλωδίωση.
και όταν λέέι καλωδίωση κινητήρα και πεταλούδα, εννοεί καποιο συγκεκριμένο κομμάτι των καλωδιώσεων που σχετίζονται με την πεταλούδα.
σε ευχαριστώ προκαταβολικά....

rapid_fast
25-01-10, 22:15
Σε Ε87 ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Δε βλέπανε τίποτα στον εγκέφαλο. Τελικά μου άλλαξαν καλωδίωση κινητήρα & πεταλούδα γκαζιού και εδώ και 1 χρόνο δε μου έχει εμφανίσει το παραμικρό. Το βρήκαν στον Παπαδόπουλο (Θεσσαλονίκη).

Θα έλεγα τι βρήκαν στον Παπαδόπουλο στη Θεσσαλονίκη, αλλά θα μου κάνουν μήνυση..

rapid_fast
25-01-10, 22:21
φίλε rapid,μπορώ λες να αισοιοδοξώ μετά το σχόλιο του τελευταίου κυρίου που του αλλάξαν πεταλούδα και καλωδίωση.
και όταν λέέι καλωδίωση κινητήρα και πεταλούδα, εννοεί καποιο συγκεκριμένο κομμάτι των καλωδιώσεων που σχετίζονται με την πεταλούδα.
σε ευχαριστώ προκαταβολικά....
Μην πιάνεσαι απο οποιοδήποτε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου για να δώσεις λύση στο δικό σου.. Ακόμα και σπασμένα διαφράγματα καταλύτη μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα....
Αν δεν αρχίσεις απο κάπου, δεν θα ξεμπερδέψεις ποτε.. Τον λουφτ τον έβαλες? τιν αισθητήρα οξυγόνου τον μέτρησες??
Που βρίσκεσαι??

thanblan
25-01-10, 22:31
Μην πιάνεσαι απο οποιοδήποτε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου για να δώσεις λύση στο δικό σου.. Ακόμα και σπασμένα διαφράγματα καταλύτη μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα....
Αν δεν αρχίσεις απο κάπου, δεν θα ξεμπερδέψεις ποτε.. Τον λουφτ τον έβαλες? τιν αισθητήρα οξυγόνου τον μέτρησες??
Που βρίσκεσαι??

έχει έρθει η πεταλούδα.
μεθαύριο ή παραμεθάυριο τοποθετήται.
πρέπει να γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο για τον προγραμματισμό της πεταλούδας?
το αυτοκίνητο έχει πάνω το v36 πρόγραμμα( αντιπροσωπεία και ο μηχανικός μου έχει την V35( προηγούμενη)???υπάρχει λες θέμα?
τότε θα γίνουν και οι υπόλοιπες μετρήσεις από αυτούς, διότι εγώ τα ίδια αποτελέσματα βγάζω.( για την ακρίβεια...δεν βγάζω). τότε θα έιμαστε σίγουροι για αυτά που δεν μπορώ να μετρήσω. (αντίσταση luft.)
σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και θα ενημερώσω άμεσα όταν έχω κάτι νέο.

roadgr
25-01-10, 22:59
φίλε μου μακάρι να φταίει η πεταλούδα και όχι η καλωδίωση, δίοτι δεν τους βλέπω και τόσο πρόθυμους στις εδώ αντιπροσωπείες να αλλάζουν καλωδίωση.
είσαι σίγουρος ότι είχες το ίδιο πρόβλημα? είχες βγει από την εγγύηση όταν σου το εφτιαξάν?

Δε γνωρίζω τί ακριβώς έφταιγε.. το πρόβλημα ήταν ακριβώς το ίδιο.. με 6η πάνω από 70 χλμ/ώρα δεν έπιανε ούτε σε κατηφόρα! Ευτυχώς όμως ήταν μέσα στην εγγύηση.

rapid_fast
25-01-10, 23:11
Α... τώρα κατάλαβα... για αλλο πραγμα μιλάει ο φίλος...οκ..
οκ, καλά που δεν ειπα τίποτα, θα μου έκαναν όντως μηνυση και θα ειχαν και δικιο...

thanblan
25-01-10, 23:14
Δε γνωρίζω τί ακριβώς έφταιγε.. το πρόβλημα ήταν ακριβώς το ίδιο.. με 6η πάνω από 70 χλμ/ώρα δεν έπιανε ούτε σε κατηφόρα! Ευτυχώς όμως ήταν μέσα στην εγγύηση.

περιγραφή του προβλήματος:
Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν θέμα όπως περιγράφεται παρακάτω: πηγαίνοντας με λίγο γκάζι και κυρίως σε ελαφριές ανηφόρες αποκτάς την αίσθηση μικροδιακοπών οι οποίες γίνονται αντιληπτές πρακτικά μόνο από τον οδηγό του οχήματος. σπάνια να είναι τόσο έντονες που να το αντιληφθεί και κάποιος άλλος μέσα στο όχημα.
Συζητώντας για ρετάρισμα, είναι κάτι τόσο χοντρό που το αντιλαμβάνεται και κάποιος που είναι έξω από το όχημα( που λέέι ο λόγος) όχι μόνο οι επιβαίνοντες.


στο περίπου αυτό είναι το πρόβλημά μας. μακάρι το πρόβλημα να είναι ελατωματική πεταλούδα ώστε να τελειώνω και εγώ. θα δούμε όμως και θα ενημερώσω.

rapid_fast
26-01-10, 01:12
Έτσι όπως το περιγράφεις, το κάνει και το Ε46 που έχω εγώ..
Και νιώθω και ένα "φτερούγισμα" στην εξάτμιση όταν επιταχύνω στις 3300-3600..
Ρε που μπλέξαμε.....:cheers:

stavros
26-01-10, 07:52
περιγραφή του προβλήματος:
Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν θέμα όπως περιγράφεται παρακάτω: πηγαίνοντας με λίγο γκάζι και κυρίως σε ελαφριές ανηφόρες αποκτάς την αίσθηση μικροδιακοπών οι οποίες γίνονται αντιληπτές πρακτικά μόνο από τον οδηγό του οχήματος. σπάνια να είναι τόσο έντονες που να το αντιληφθεί και κάποιος άλλος μέσα στο όχημα.
Συζητώντας για ρετάρισμα, είναι κάτι τόσο χοντρό που το αντιλαμβάνεται και κάποιος που είναι έξω από το όχημα( που λέέι ο λόγος) όχι μόνο οι επιβαίνοντες.


στο περίπου αυτό είναι το πρόβλημά μας. μακάρι το πρόβλημα να είναι ελατωματική πεταλούδα ώστε να τελειώνω και εγώ. θα δούμε όμως και θα ενημερώσω.

έτσι ακριβώς είναι
να καταθέσω φυσικά πως μετά τις αλλαγές εξαρτηματων (πολ/στε, μπουζι, κλπ) το 2ο δεν μου έχει εμφανιστεί όλο τον Ιανουάριο.

Το 1ο αν και δείχνει να έχει βελτιωθεί μετά από τον επαναπρογραμματισμο του εγκεφάλου παραμένει και γίνεται αισθητό σποραδικά

thanblan
26-01-10, 19:06
έτσι ακριβώς είναι
να καταθέσω φυσικά πως μετά τις αλλαγές εξαρτηματων (πολ/στε, μπουζι, κλπ) το 2ο δεν μου έχει εμφανιστεί όλο τον Ιανουάριο.

Το 1ο αν και δείχνει να έχει βελτιωθεί μετά από τον επαναπρογραμματισμο του εγκεφάλου παραμένει και γίνεται αισθητό σποραδικά

Σταύρο φίλε νομίζω πως μπορώ να σε καταλάβω ακριβώς.
πρέπει να έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα.
φίλε με πήραν σήμερα ότι έφτασε η πεταλούδα. εντός των ημερών την αλλάζω και αν δεν υπάρχει θέμα με τον επαναπρογραμματισμό τις πεταλούδας θα ενημερώσω αν αυτό πράγματι έφταιγε.

performance
27-01-10, 07:55
Επιτρεψτε με να πω δυο λογια ισως και αν ειμαι off topic.
Δινοντας καποιος ενα καρο χρηματα για να επιλεξει μια bmw καταρχην αγοραζει αξιοπιστια.
ΟΛΑ τα αλλα επονται.
Δεν ειναι αποδεκτο μια σειρα (ε92 ας πουμε)να παρουσιαζει δυσλειτουργειες τετοιας επαναληψιμοτητας.
Να κοψει το λαιμο της η bmw hellas -bmw ag και να βρει μονιμη λυση.
Επισης η επιλογη αυτων που θα ασχοληθουν με το αυτοκινητο πρεπει να ειναι αποτελεσμα σοβαρης ερευνας,βεβαια με αυτοκινητο εντος εγγυησης υποχρεουμαστε να ακολουθησουμε συγκεκριμμενη οδο μετα ομως δικαιολογιες δεν υπαρχουν.Καποιοι ΔΕΝ πανε στην αντιπροσωπεια ακομα και με αυτοκιντητο εντος εγγυησης!
Εγω προσωπικα ειμαι κατοχος ε46 2002 cabrio,πριν ειχα ε36 cabrio και πιο πριν 316 του 1985.Μπορει να σας φανει περιεργο αλλα ειμαι ακομα με την εταιρεια γιατι καποιοι μου φτιαχνουν σωστα το αυτοκινητο.
Οι εποχες αξιοπιστων αυτοκινητων τελειωσαν,φιλος ορκισμενος με toyota εχει ηδη 6 ανακλησεις σε rav 2007,σε μια απο αυτες εμπαινε νερο στη καμπινα απο αεραγωγο στο ταμπλο...
Τα εργοστασια προυπολογιζουν κοστος απο εγγυησεις αλλα ειμαι σε θεση να γνωριζω πως το κονδυλι αυτο συνεχως μειωνεται.
Συμπερασμα δικο μου,τελος η αγορα καινουργιου αυτοκινητου,bmw παντα αλλα μεταχειρισμενο.(να μην αναφερθω στην απαξιωση...)
Ηθελα εδω και καιρο να το πω....ΜΠΡΑΒΟ στους ανθρωπους που εστεισαν αυτο το forum.

Ευχαριστω.

thanblan
29-01-10, 22:07
άλλαξε σήμερα η πεταλούδα. ακόμη δεν είμαι βέβαιως ότι αυτό έφταιγε. αύριο έχει ταξίδι οπότε και θα ενημερώσω και πιο έγκυρα.
τώρα όμως το quiz έγινε πιο σύνθετο.
μετρώντας αντίσταση στην πεταλούδα( την καινουρια), πρίν την τοποθέτηση, έβγαλε στα σημεία 5και 6 3,9Ω κατευθείαν και χωρίς δυσκολία, ενώ τώρα που τα μέτρησα ξανά τοποθετημένη, πάλι δεν μπορώ να πάρω μέτρηση σταθερή.
σε όλα τα άλλα σημεία, βγήκε μέτρηση σταθερή ή δεν βγήκε καθόλου.
τί άραγε θα μπορούσε να επηρεάζει την μέτρηση αυτή?

rapid_fast
29-01-10, 23:10
Δες πώς θα πάει στο δρόμο.... Δε βλέπω να σε πάει το πολύμετρο...

thanblan
29-01-10, 23:18
Δες πώς θα πάει στο δρόμο.... Δε βλέπω να σε πάει το πολύμετρο...
όσο αφορά το δρόμο θα ενημερώσω μεθαύριο το πρωί.
αυτό που θα πω μπορέι να είναι πολύ άσχετο αλλά το ρίχνω, αν υποθέσουμε ότι πράγματι όταν είναι πάνω η πεταλούδα στο αυτοκίνητο δεν παίρνω σωστή μέτρηση, ρε μπας και κυκλοφορέι ρεύμα ή κάτι δεν γειώνει καλά΄, ή κάτι επηρεάζει το λίγο ρέυμα από το πολύμετρο??
βουτηγμένος στην απορία έίμαι. πράγματι.... δεν δίνει όμως, όπως έιναι, σωστή τιμή αντίστασης με την καμμία.

rapid_fast
29-01-10, 23:46
όσο αφορά το δρόμο θα ενημερώσω μεθαύριο το πρωί.
αυτό που θα πω μπορέι να είναι πολύ άσχετο αλλά το ρίχνω, αν υποθέσουμε ότι πράγματι όταν είναι πάνω η πεταλούδα στο αυτοκίνητο δεν παίρνω σωστή μέτρηση, ρε μπας και κυκλοφορέι ρεύμα ή κάτι δεν γειώνει καλά΄, ή κάτι επηρεάζει το λίγο ρέυμα από το πολύμετρο??
βουτηγμένος στην απορία έίμαι. πράγματι.... δεν δίνει όμως, όπως έιναι, σωστή τιμή αντίστασης με την καμμία.
Αυτό είναι πολύ εύκολο να το δείς.. Γείωση στον αρνητικό της μπαταρίας, κόκκινο στους ακροδέκτες, και ρύθμιση στα ελάχιστα βόλτ απο το πολύμετρο σου..
Τον παλιό μετρητή τον έχεις να τον μετρήσεις??

thanblan
31-01-10, 20:26
μόλις γύρισα από ταξίδι. ακριβώς τα ίδια με πριν. ως εξάρτημα δεν ευθύνεται η πεταλούδα. όμως νομίζω ότι κάποιο ρεύμα την μπερδεύει και δίνει αυτό το κόμπιασμα. κατεβαίνω τώρα να δώσω γείωση στο αυτοκίνητο και να μετρήσω αντίσταση όπως μου λες rapid.
όσο αφορά την πριγραφ'η του προβλήματος είναι ταυτόσημο του να ανοίγεις και να κλείνεις το air-condition. αυτό το κόμπιασμα ρεταρισματάκι και λοιπά ( όπως και αν το πει κανείς) είναι όπως είπα και πιο πάνω σαν να ανοιγοκλεινει πολλές φορές όμως το air condition. δεν έχει να κάνει τόσο με τις στροφές όσο με το πόσο πατάς το γκάζι.
επιπλέον υποπτε'υομαι ότι και οι λακούβες παίζουν κάποιο ρόλο στο όλο θέμα και για αυτό ίσως ο stavros να έχει έντονο θέμα δίοτι μάλλον αν θυμάμαι καλά μπαίνει σε χώματα.

thanblan
31-01-10, 20:32
επίσης ό μόνος μηχανισμός που δουλέυει και χωρίς το κλειδί είναι το rest γιασ την θερμότητα όταν παρκάρεις κάπου για μικρό χρονικό δίαστημα.
μήπως παίζει κανένα ρόλο?

rapid_fast
01-02-10, 09:08
μόλις γύρισα από ταξίδι. ακριβώς τα ίδια με πριν. ως εξάρτημα δεν ευθύνεται η πεταλούδα. όμως νομίζω ότι κάποιο ρεύμα την μπερδεύει και δίνει αυτό το κόμπιασμα. κατεβαίνω τώρα να δώσω γείωση στο αυτοκίνητο και να μετρήσω αντίσταση όπως μου λες rapid.
όσο αφορά την πριγραφ'η του προβλήματος είναι ταυτόσημο του να ανοίγεις και να κλείνεις το air-condition. αυτό το κόμπιασμα ρεταρισματάκι και λοιπά ( όπως και αν το πει κανείς) είναι όπως είπα και πιο πάνω σαν να ανοιγοκλεινει πολλές φορές όμως το air condition. δεν έχει να κάνει τόσο με τις στροφές όσο με το πόσο πατάς το γκάζι.
επιπλέον υποπτε'υομαι ότι και οι λακούβες παίζουν κάποιο ρόλο στο όλο θέμα και για αυτό ίσως ο stavros να έχει έντονο θέμα δίοτι μάλλον αν θυμάμαι καλά μπαίνει σε χώματα.

Οχι αντίσταση, είπαμε γείωση πάνω στο πόλο μπαταρίας, πολύμετρο στα ΒΟΛΤ και ψάνεις
για ρευμα.. (αφού έχεις υποψία για διαρροή ρεματος στα σώματα)

thanblan
01-02-10, 11:13
Οχι αντίσταση, είπαμε γείωση πάνω στο πόλο μπαταρίας, πολύμετρο στα ΒΟΛΤ και ψάνεις
για ρευμα.. (αφού έχεις υποψία για διαρροή ρεματος στα σώματα)

κατα λάθος έγραψα αντίσταση.
βολτ μέτρησα οκ. η μπαταρία μου έδωσε σταθερά 12,7( πάντα κλειδί στην τσέπη)
συνδέω μία βίδα του αυτοκινήτου με μία βρύση φυτεμένη στο έδαφος που υπάρχει στο υπόγειο γκαράζ και προσπαθώ να μετρήσω αντίσταση ξανά στην πεταλούδα στα σημεία 5-6.
τελικά με μία ρύθμιση του πολυμέτρου έβγαλε 2,8 έως 2,9. αυτή η μέτρηση παρέμενε σχετικά σταθερή, εντούτοις αν τα κράταγες σταθερά για κάποια δευτερόλεπτα έκανε νούμερα. πεταγόταν έως το 8 και κατέβαινε.( γαι την ακρίβεια έπαιρνε διάφορες τιμές και τελικά ξανακατέληγε στο 2,8).
επίσης όπως βέβαια και τις άλλες φορές ενώ ήμουν σε αυτή τη διαδικάσία ακούγονταν διάφορα ανοιγοκλεισίματα διακοπτών( ρελέδων μάλλον) μια φορά μάλιστα άναψαν και τα φώτα της καμπίνας????
επίσης διαπίστωσα ότι δεν μου ανάβει το λαμπάκι του rest(σε σχέση με την θερμότητα του κινητήρα που αποδίδεται όταν κλείσεις την μηχανή για μικρό χρονικό διάστημα). το επιχείρησα και όταν οδηγούσα γυρνώντας από ταξίδι αλλά και μέσα στο γκαράζ αφού το άφησα να δουλέψει ρελαντί για αρκετή ώρα- θερμοκρασία γκαράζ 12 βαθμοί κελσίου.

paparoupas
01-02-10, 11:25
κατα λάθος έγραψα αντίσταση.
βολτ μέτρησα οκ. η μπαταρία μου έδωσε σταθερά 12,7( πάντα κλειδί στην τσέπη)
συνδέω μία βίδα του αυτοκινήτου με μία βρύση φυτεμένη στο έδαφος που υπάρχει στο υπόγειο γκαράζ και προσπαθώ να μετρήσω αντίσταση ξανά στην πεταλούδα στα σημεία 5-6.
τελικά με μία ρύθμιση του πολυμέτρου έβγαλε 2,8 έως 2,9. αυτή η μέτρηση παρέμενε σχετικά σταθερή, εντούτοις αν τα κράταγες σταθερά για κάποια δευτερόλεπτα έκανε νούμερα. πεταγόταν έως το 8 και κατέβαινε.( γαι την ακρίβεια έπαιρνε διάφορες τιμές και τελικά ξανακατέληγε στο 2,8).
επίσης όπως βέβαια και τις άλλες φορές ενώ ήμουν σε αυτή τη διαδικάσία ακούγονταν διάφορα ανοιγοκλεισίματα διακοπτών( ρελέδων μάλλον) μια φορά μάλιστα άναψαν και τα φώτα της καμπίνας????
επίσης διαπίστωσα ότι δεν μου ανάβει το λαμπάκι του rest(σε σχέση με την θερμότητα του κινητήρα που αποδίδεται όταν κλείσεις την μηχανή για μικρό χρονικό διάστημα). το επιχείρησα και όταν οδηγούσα γυρνώντας από ταξίδι αλλά και μέσα στο γκαράζ αφού το άφησα να δουλέψει ρελαντί για αρκετή ώρα- θερμοκρασία γκαράζ 12 βαθμοί κελσίου.

Χωρίς να εχω διαβάσει τις παλαιοτερες μετρησεις που εχεις κανει, να κανω καποιες σκεψεις?

Οταν βαζεις τους ακροδεκτες του πολυμετρου για να μετρησεις μια ωμικη αντισταση που ειναι συνδεδεμενη σε ενα κυκλωμα δεν μετρας την αντισταση την ίδια αλλα κατι συνθετο ολοκληρου του κυκλωματος.

Αυτο με την γειωση στην βρυση, δεν το καταλαβα... Η "γειωση" του αυτοκινητου ειναι το σασι που ειναι συνδεδεμενο με το (-) της μπαταριας. Το αμαξι ακουμπαει στο εδαφος μεσω των ελαστικων που δεν ειναι κατ'αναγκη αγωγιμα..

thanblan
01-02-10, 11:44
Χωρίς να εχω διαβάσει τις παλαιοτερες μετρησεις που εχεις κανει, να κανω καποιες σκεψεις?

Οταν βαζεις τους ακροδεκτες του πολυμετρου για να μετρησεις μια ωμικη αντισταση που ειναι συνδεδεμενη σε ενα κυκλωμα δεν μετρας την αντισταση την ίδια αλλα κατι συνθετο ολοκληρου του κυκλωματος.

Αυτο με την γειωση στην βρυση, δεν το καταλαβα... Η "γειωση" του αυτοκινητου ειναι το σασι που ειναι συνδεδεμενο με το (-) της μπαταριας. Το αμαξι ακουμπαει στο εδαφος μεσω των ελαστικων που δεν ειναι κατ'αναγκη αγωγιμα..

μπορεί να έκανα και κάτι άκυρο με την μεταλική βρύση, αλλά προσπάθησα να δώσω σίγουρα γείωση στο αυτοκίνητο.
μπορεί κάποιος να πει σχετικά με το rest. όποτε το πατάς θα έπρεπε να ανάβει το λαμπάκι όπως όταν πατάς το max στον κλιματισμό?

fogeos
02-02-10, 20:40
παιδια γεια σε ολους! ειχα την ατυχια πραγματοποιωντας ονειρο ετων να αγορασω μια μεταχειρισμενη-εκτος εγγυησης- e92 με 30000km. με το αυτοκινητο ανεβηκα στην ουκρανια.στο ταξιδι των 2500km αρχισα να νιωθω το ανεπαισθητο ρεταρισμα στο οποιο αναφερεστε.δεν εδωσα σημασια θεωρωντας οτι μπορει να ειναι η ιδεα μου.ωσπου ενα πρωινο βαζοντας μπρος το ρεταρισμα εγινε πολυ εντονο (το κιβωτιο ταχυτητων αρχισε να δονειται σαν τρελο) και παροτι αρχικα δεν αναψε λαμπακι,στην πορεια το αυτοκινητο κυριολεκτικα "ψοφησε".με το ζορι και με το λαμπακι πλεον αναμμενο εφτασα στην επισημη αντιπροσωπεια της bmw οπου και διεγνωσαν καμενο πολλαπλασιαστη.στην ουκρανια οι 3αρες που κυκλοφορουν ειναι απο 330 και πανω και ανταλλακτικο δεν υπηρχε.το περιεργο ομως ειναι πως παρα την επιμονη αναζητηση ανταλλακτικου και σε αλλες χωρες (τουρκια,πολωνια) αλλα και στις ελληνικες αντιπροσωπειες απο συγγενεις για να μου αποσταλει οσο το δυνατον πιο συντομα ο πολλ/στης,το ανταλλακτικο δεν υπηρχε πουθενα (!?) και η εξηγηση ειναι οτι δεν τους προμηθευει το εργοστασιο της μαμας εταιρειας στη γερμανια!!! αισθανθηκα λες και αγορασα καποιο σπανιο υπερευαισθητο super car!!! 10 μερες μετα προμηθευτηκα το ανταλλακτικο απο γνωστο που ζει στην αυστρια! αντικατεστησα μονο τον καμενο πολλαπλασιαστη και για κανα 10ημερο ολα καλα και με μειωμενο σημαντικο ρεταρισμα.σημερα δινοντας αποτομα γκαζι με πρωτη το λαμπακι ξαναναψε και το ρεταρισμα επισης εμφανιστηκε εντονο! αυριο θα το ξαναπαω στο συνεργειο να δω τι θα μου πουν...το ονειρο εξελισσεται σε εφιαλτη...τι νομιζετε για την ελλειψη αμεσα διαθεσιμου ανταλλακτικου? επισης πως σχολιαζετε το γεγονος οτι σε μια χωρα με σαφως χειροτερη βενζινη -που ειδα να ενοχοποιειται απο καποιους "ειδικους"- οι μεγαλυτερου κυβισμου 3αρες ουδεποτε εμφανισαν προβλημα? θα μπορουσα να αντικαταστησω τον καμενο πολλαπλασιαστη της 320 με πολλ/στη που προοριζεται για 325 ή 330?

thanblan
03-02-10, 11:36
παιδια γεια σε ολους! ειχα την ατυχια πραγματοποιωντας ονειρο ετων να αγορασω μια μεταχειρισμενη-εκτος εγγυησης- e92 με 30000km. με το αυτοκινητο ανεβηκα στην ουκρανια.στο ταξιδι των 2500km αρχισα να νιωθω το ανεπαισθητο ρεταρισμα στο οποιο αναφερεστε.δεν εδωσα σημασια θεωρωντας οτι μπορει να ειναι η ιδεα μου.ωσπου ενα πρωινο βαζοντας μπρος το ρεταρισμα εγινε πολυ εντονο (το κιβωτιο ταχυτητων αρχισε να δονειται σαν τρελο) και παροτι αρχικα δεν αναψε λαμπακι,στην πορεια το αυτοκινητο κυριολεκτικα "ψοφησε".με το ζορι και με το λαμπακι πλεον αναμμενο εφτασα στην επισημη αντιπροσωπεια της bmw οπου και διεγνωσαν καμενο πολλαπλασιαστη.στην ουκρανια οι 3αρες που κυκλοφορουν ειναι απο 330 και πανω και ανταλλακτικο δεν υπηρχε.το περιεργο ομως ειναι πως παρα την επιμονη αναζητηση ανταλλακτικου και σε αλλες χωρες (τουρκια,πολωνια) αλλα και στις ελληνικες αντιπροσωπειες απο συγγενεις για να μου αποσταλει οσο το δυνατον πιο συντομα ο πολλ/στης,το ανταλλακτικο δεν υπηρχε πουθενα (!?) και η εξηγηση ειναι οτι δεν τους προμηθευει το εργοστασιο της μαμας εταιρειας στη γερμανια!!! αισθανθηκα λες και αγορασα καποιο σπανιο υπερευαισθητο super car!!! 10 μερες μετα προμηθευτηκα το ανταλλακτικο απο γνωστο που ζει στην αυστρια! αντικατεστησα μονο τον καμενο πολλαπλασιαστη και για κανα 10ημερο ολα καλα και με μειωμενο σημαντικο ρεταρισμα.σημερα δινοντας αποτομα γκαζι με πρωτη το λαμπακι ξαναναψε και το ρεταρισμα επισης εμφανιστηκε εντονο! αυριο θα το ξαναπαω στο συνεργειο να δω τι θα μου πουν...το ονειρο εξελισσεται σε εφιαλτη...τι νομιζετε για την ελλειψη αμεσα διαθεσιμου ανταλλακτικου? επισης πως σχολιαζετε το γεγονος οτι σε μια χωρα με σαφως χειροτερη βενζινη -που ειδα να ενοχοποιειται απο καποιους "ειδικους"- οι μεγαλυτερου κυβισμου 3αρες ουδεποτε εμφανισαν προβλημα? θα μπορουσα να αντικαταστησω τον καμενο πολλαπλασιαστη της 320 με πολλ/στη που προοριζεται για 325 ή 330?

φίλε μου, ο λόγος που και ο προηγούμενως σέντραρε το αμάξι μάλλον θα ήταν αυτά τα ρεταρίσματα. έτσι σκέφτομαι να κάνω και εγώ αν δεν βρω λύση.
άμα θές πάντως μία βοήθεια δίοτι όλοι μαζί τραβάμε κουπί μπας και κάποιος σε όλο το πλανήτη βρει άκρη με το τι φταίει. (το ίδιο πρόβλημα θα το βρεις και στο forum e-90 αγγλικό μάλλον- ούτε και εκεί έχει βρεθεί ένας με λυμένο πρόβλημα).
εγώ απλώς εκτιμώ ότι από κάπου υπάρχει διαρροή ρεύματος και δημιουργεί τα προβλήματα αυτά. εγώ επικεντρώνομαι στην καλωδίωση συστημάτων που δουλεύουν και με το κλειδί στην τσέπη, όπως alarm, φώτα, λειτουργεία rest...

fogeos
03-02-10, 15:28
το πιο ενδιαφερον ειναι να μαθουμε -εκτος απο την αιτια που προκαλει το προβλημα- αν και μετα την αντικατασταση και των 4 πολλ/στων ξανακαηκε καποιος απο τους ηδη αντικατεστημενους! και στην γερμανια παντως υπαρχει θεμα και μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις η bmw προχωρησε σε αντικατασταση ταυτοχρονα και των 4 πολλ/στων!!!

sakisentso
04-02-10, 12:33
φιλε μου καλημερα ειμαι καινουργιος στο side εχω και γω τα ιδια προβληματα με την bmw μου ειναι του 2008 με 40000χιλ και εχω αλλαξει 4 πολ/στες 4 μπεκ 4 μπουζι και ρεταρει συνεχεια αναβοντας η ενδειξη κινητηρα στο ταμπλο με προβλημα στον 4 κυλινδρο απο το κομπιουτερ της bmw. Δεν ειμαι στην εγγυση και καταλαβες τωρα.μπορεισ να μου πεισ τι ακριβωσ μπορω να κανω. συμβουλες δεκτες απο ολουσ.

thanblan
04-02-10, 13:45
φιλε μου καλημερα ειμαι καινουργιος στο side εχω και γω τα ιδια προβληματα με την bmw μου ειναι του 2008 με 40000χιλ και εχω αλλαξει 4 πολ/στες 4 μπεκ 4 μπουζι και ρεταρει συνεχεια αναβοντας η ενδειξη κινητηρα στο ταμπλο με προβλημα στον 4 κυλινδρο απο το κομπιουτερ της bmw. Δεν ειμαι στην εγγυση και καταλαβες τωρα.μπορεισ να μου πεισ τι ακριβωσ μπορω να κανω. συμβουλες δεκτες απο ολουσ.

η καλύτερη δουλεία που μπορείς να κάνεις είναι να πας και να το ανταλλάξεις πληρώνοντας βέβαια την διαφορά με μία 520 που προσπαθούν τώρα να τις διώξουν λόγο αλλάγής μοντέλου.( ακριβό σενάριο).
μαζεύεις κανένα χιλιάρικο και κάτι και αλλάζεις εγκέφαλο. (σ.σ. καλές πιθανότητες να λύσεις το θέμα σου)(φθηνό σενάριο)
παρακολουθώ και κάποιο φόρουμ του εξωτερικού όπου και εκεί συνεχίζεται το πρόβλημα.
λύση ακόμη δεν έχει δωθεί σε αυτό το θέμα.

alen77
04-02-10, 14:13
φιλε μου καλημερα ειμαι καινουργιος στο side εχω και γω τα ιδια προβληματα με την bmw μου ειναι του 2008 με 40000χιλ και εχω αλλαξει 4 πολ/στες 4 μπεκ 4 μπουζι και ρεταρει συνεχεια αναβοντας η ενδειξη κινητηρα στο ταμπλο με προβλημα στον 4 κυλινδρο απο το κομπιουτερ της bmw. Δεν ειμαι στην εγγυση και καταλαβες τωρα.μπορεισ να μου πεισ τι ακριβωσ μπορω να κανω. συμβουλες δεκτες απο ολουσ.

Να υποθέσω φίλε μου ότι μόλις έχεις βγει από την εγγύηση και ότι τις αλλαγές που αναφέρεις τις είχες κάνει ενώ ήσουν μέσα, όπως επίσης ότι τα ρεταρίσματα αναφέρονται στις εντολές επισκευής στην αντιπροσωπεία που πηγαίνεις ή κάνω λάθος;;

thanblan
04-02-10, 14:49
Να υποθέσω φίλε μου ότι μόλις έχεις βγει από την εγγύηση και ότι τις αλλαγές που αναφέρεις τις είχες κάνει ενώ ήσουν μέσα, όπως επίσης ότι τα ρεταρίσματα αναφέρονται στις εντολές επισκευής στην αντιπροσωπεία που πηγαίνεις ή κάνω λάθος;;

νομίζω ότι ο alen 77 έχει δίκιο. Αν είναι γραμμένα στις εντολές επισκευής από την αντιπροσωπεία τα ρεταρίσματα, τότε κάθε φορά που πας με το ίδιο πρόβλημα λογικά πρέπει να σε καλύπτουν.

thanblan
04-02-10, 23:52
η πρώτη εποχή που τα ρεταρίσματα αυτά έγιναν θέμα στο χώρο της bmw είναι περίπου το 2007. τέλος του 2007 έχω δει οδηγία από την γερμανία στις τοπικές αντιπροσωπείες να αντιμετωπίζουν το θέμα με προγραμματισμό εγκεφάλου.
εκείνη την περίοδο υπήρχε η 320 και 318 με άλλη ιπποδύναμη?
το κουμπί rest πότε τοποθετήθηκε στα bmw?

giannis 116
04-02-10, 23:56
rest κουμπι εχω εγω στο κλιμα σε 116i του '04 δηλαδη απο τοτε που βγηκε το μοντελο στην αγορα. Λογικα θα υπαρχει και σε κλιμα σε 3αρες ισως ακομη και σε Ε46 ποσο δε σε Ε9Χ.

thanblan
05-02-10, 10:28
μπορέι κανείς να πει πως τα ρεταρισματάκια εμφανίστηκαν σαν πρόβλημα όταν η bmw πέρασε στα αυτοκίνητά της την λειτουργεία start stop?

themis78
07-02-10, 11:07
Καλημέρα παιδιά.Χθες το βράδυ το αυτοκίνητο άρχισε να τρέμει έντονα, να βγάζει αρκετό καυσαέριο και να μην αρπάζει.Με λίγα λόγια αναβόσβησε και τελικά έμεινε το κίτρινο λαμπάκι κινητήρα στο ταμπλό.Έχω σχεδόν 40000 χλμ (Ε 90 170) και 1 μήνα πριν μου είχαν αλλάξει(?) τον αισθητήρα ΝΟχ.Θα το πάω αύριο στο συνεργείο.Να υποθέσω πολλαπλασιαστές, μπέκ κτλ.

Υ.Γ. Σε δύο μήνες βγαίνω εκτός εγγύησης.Τι άλλο να αλλάξω;

bimmer-corfu
07-02-10, 11:13
Θέμη, το θέμα είναι τι άλλο θα πουν αυτοί ότι πρέπει να αλλάξεις γιατί στις αντιπροσωπείες δεν αλλάζουν ανάλογα το τι λέμε εμείς

Nick_compact
07-02-10, 11:16
μπορέι κανείς να πει πως τα ρεταρισματάκια εμφανίστηκαν σαν πρόβλημα όταν η bmw πέρασε στα αυτοκίνητά της την λειτουργεία start stop?

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με το start/stop και το Eff. Dyn., απλά συνέπεσε και με την αλλαγή των μοτέρ σε HPI (άμμεσου ψεκασμού)

themis78
07-02-10, 11:21
Το ξέρω φίλε Κερκυραίε.Απλά παρατήρησα πως με το ED στο off δεν το έκανε.Αλλά χθές το βράδυ-ξαφνικά-άναψε το καταραμένο λαμπάκι.Για τρίτη φορά.Υπάρχει κάποια οδηγία-ανάκλιση στις αντιπροσωπείες;

stavros
09-02-10, 00:22
παιδια γεια σε ολους! ειχα την ατυχια πραγματοποιωντας ονειρο ετων να αγορασω μια μεταχειρισμενη-εκτος εγγυησης- e92 με 30000km. με το αυτοκινητο ανεβηκα στην ουκρανια.στο ταξιδι των 2500km αρχισα να νιωθω το ανεπαισθητο ρεταρισμα στο οποιο αναφερεστε.δεν εδωσα σημασια θεωρωντας οτι μπορει να ειναι η ιδεα μου.ωσπου ενα πρωινο βαζοντας μπρος το ρεταρισμα εγινε πολυ εντονο (το κιβωτιο ταχυτητων αρχισε να δονειται σαν τρελο) και παροτι αρχικα δεν αναψε λαμπακι,στην πορεια το αυτοκινητο κυριολεκτικα "ψοφησε".με το ζορι και με το λαμπακι πλεον αναμμενο εφτασα στην επισημη αντιπροσωπεια της bmw οπου και διεγνωσαν καμενο πολλαπλασιαστη.στην ουκρανια οι 3αρες που κυκλοφορουν ειναι απο 330 και πανω και ανταλλακτικο δεν υπηρχε.το περιεργο ομως ειναι πως παρα την επιμονη αναζητηση ανταλλακτικου και σε αλλες χωρες (τουρκια,πολωνια) αλλα και στις ελληνικες αντιπροσωπειες απο συγγενεις για να μου αποσταλει οσο το δυνατον πιο συντομα ο πολλ/στης,το ανταλλακτικο δεν υπηρχε πουθενα (!?) και η εξηγηση ειναι οτι δεν τους προμηθευει το εργοστασιο της μαμας εταιρειας στη γερμανια!!! αισθανθηκα λες και αγορασα καποιο σπανιο υπερευαισθητο super car!!! 10 μερες μετα προμηθευτηκα το ανταλλακτικο απο γνωστο που ζει στην αυστρια! αντικατεστησα μονο τον καμενο πολλαπλασιαστη και για κανα 10ημερο ολα καλα και με μειωμενο σημαντικο ρεταρισμα.σημερα δινοντας αποτομα γκαζι με πρωτη το λαμπακι ξαναναψε και το ρεταρισμα επισης εμφανιστηκε εντονο! αυριο θα το ξαναπαω στο συνεργειο να δω τι θα μου πουν...το ονειρο εξελισσεται σε εφιαλτη...τι νομιζετε για την ελλειψη αμεσα διαθεσιμου ανταλλακτικου? επισης πως σχολιαζετε το γεγονος οτι σε μια χωρα με σαφως χειροτερη βενζινη -που ειδα να ενοχοποιειται απο καποιους "ειδικους"- οι μεγαλυτερου κυβισμου 3αρες ουδεποτε εμφανισαν προβλημα? θα μπορουσα να αντικαταστησω τον καμενο πολλαπλασιαστη της 320 με πολλ/στη που προοριζεται για 325 ή 330?

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον ίδιο τρόπο εμφάνισης. Πρώτη φορά όπως και σε σένα μου εμφανίστηκε τέλος Νοεμβρίου. Ακολούθησαν άλλες 2 ακινητοποιήσεις του αυτοκινήτου και τελικά, μετά από πολύ γκρίνια αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών, μπεκ, μπουζί και αισθητήρων nox.

Ένα μήνα τώρα δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα.

stavros
09-02-10, 00:28
το πιο ενδιαφερον ειναι να μαθουμε -εκτος απο την αιτια που προκαλει το προβλημα- αν και μετα την αντικατασταση και των 4 πολλ/στων ξανακαηκε καποιος απο τους ηδη αντικατεστημενους! και στην γερμανια παντως υπαρχει θεμα και μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις η bmw προχωρησε σε αντικατασταση ταυτοχρονα και των 4 πολλ/στων!!!

Μετά από πολλές φασαρίες έχω ζητήσει γραπτή απάντηση από την BMW Hellas για την αιτία του προβλήματος. Με παρέπεμψαν στον αντιπρόσωπο στην Ξάνθη ο οποίος σήμερα που είπε πως

"Δεν μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτηση αυτή γιατί το πρόβλημα ήταν διαφορετικό κάθε φορα"

Φυσικά την απάντηση αυτή δεν την δέχτηκα, 4 διαφορετικά προβλήματα μέσα σε ΄1 μήνα με την ίδια ακριβώς συμπεριφορα? Αν το δεχτώ τότε είναι ελαττωματικό το αυτοκίνητο και να το πάρουν πίσω

ακολούθησε 2η απάντηση:

"Δεν μπορώ να να σου απαντήσω γιατί ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ"

Ενημέρωσα την BMW Hellas για την ΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Στην συνέχεια σκέφτομαι να αναθέσω το όλο θέμα σε δικηγόρο μιας που υπάρχει ΚΑΙ θέμα εγγύησης στην περίπτωσή μου.

stavros
09-02-10, 00:34
Το ξέρω φίλε Κερκυραίε.Απλά παρατήρησα πως με το ED στο off δεν το έκανε.Αλλά χθές το βράδυ-ξαφνικά-άναψε το καταραμένο λαμπάκι.Για τρίτη φορά.Υπάρχει κάποια οδηγία-ανάκλιση στις αντιπροσωπείες;

Υπάρχει ανάκληση για τους αισθητήρες nox, επίσης αυτά που έχω καταλάβει υπάρχει συγκεκριμένη σειρά πολλαπλασιαστών που γνωρίζουν πως έχει πρόβλημα και την αντικαθιστούν (όχι όμως χωρίς να γκρινιάξεις)

thanblan
09-02-10, 08:54
Υπάρχει ανάκληση για τους αισθητήρες nox, επίσης αυτά που έχω καταλάβει υπάρχει συγκεκριμένη σειρά πολλαπλασιαστών που γνωρίζουν πως έχει πρόβλημα και την αντικαθιστούν (όχι όμως χωρίς να γκρινιάξεις)

φίλε Σταύρο τραβάμε κανάλι όλοι μαζί και να δούμε που θα μας βγει.
πάντως η ιστορία αλλαγών σε άσχετα σημεία κάθε φορά, που αυτοί βρίσκουν αφορμή και λένε ότι δεν είναι το ίδιο πρόβλημα παραπέμπει σε εγκέφαλο. ( είναι τόσο εγωιστής ο εγκέφαλος που ποτέ δεν παραδέχεται ότι φταίει).
εγώ άλλαξα μία πεταλούδα που κάτι την τρέλεναι και τώρα πάω ντουγρού για εγκέφαλο.( δοκιμαστική αλλαγή για να δούμε)το πείραμα με την πεταλούδα απέτυχε. ακριβώς τα ίδια συμπτωματάκια και με την νέα πεταλόύδα.
Προτείνω να συγκεντρώσουμε τους αριθμούς των αυτοκινήτων μας προκειμένου να βγάλουμε κανένα συμπερασμα.
Ε186759 320 FACELIFT E-90
Παρεπιπτόντως που μπορώ να βρω έναν άδειο εγκέφαλο για ή μεταχειρισμένο για να κάνω το πείραμα.
κάθε βοήθεια ή πληροφορία ευπρόσδεκτη.
ευχαριστώ προκαταβολικά.

bimmer-corfu
09-02-10, 11:20
αριθμό πλαισίου θες?

Πιστεύω ότι αυτό που θα ήταν καλό να βρεις είναι εγκέφαλο από 5άρα γιατί μόνο εκεί δεν έχουμε ακούσει για τέτοια προβλήματα. Ίσως κάποιος απο εδώ μέσα με 5άρα να μπορούσε ...

thanblan
09-02-10, 11:57
αριθμό πλαισίου θες?

Πιστεύω ότι αυτό που θα ήταν καλό να βρεις είναι εγκέφαλο από 5άρα γιατί μόνο εκεί δεν έχουμε ακούσει για τέτοια προβλήματα. Ίσως κάποιος απο εδώ μέσα με 5άρα να μπορούσε ...

ναι αριθμό πλαισίου, σαν αυτόν που έβαλα που είναι του δικού μου.
έστω και σε ανταλλακτικά που να ξέρει κάποιος να πάω και να πάρω έναν μεταχειρισμένο ή από τρακαρισμένο, αν και γνωρίζω πως τα ηλεκτρονικά είναι ευάισθητα σε χτυπήματα και κραδασμούς.
μένω αθήνα οπότε αν κάποιος έχει άκρη ας με ενημερώσει.
ευχαριστώ.

thanblan
09-02-10, 12:02
Μετά από πολλές φασαρίες έχω ζητήσει γραπτή απάντηση από την BMW Hellas για την αιτία του προβλήματος. Με παρέπεμψαν στον αντιπρόσωπο στην Ξάνθη ο οποίος σήμερα που είπε πως

"Δεν μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτηση αυτή γιατί το πρόβλημα ήταν διαφορετικό κάθε φορα"

Φυσικά την απάντηση αυτή δεν την δέχτηκα, 4 διαφορετικά προβλήματα μέσα σε ΄1 μήνα με την ίδια ακριβώς συμπεριφορα? Αν το δεχτώ τότε είναι ελαττωματικό το αυτοκίνητο και να το πάρουν πίσω

ακολούθησε 2η απάντηση:

"Δεν μπορώ να να σου απαντήσω γιατί ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ"

Ενημέρωσα την BMW Hellas για την ΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Στην συνέχεια σκέφτομαι να αναθέσω το όλο θέμα σε δικηγόρο μιας που υπάρχει ΚΑΙ θέμα εγγύησης στην περίπτωσή μου.
μην εκπλήσεσαι, ούτε και η bmw hellas θα μπορέσει να σου δώσει απάντηση.
ας παραθέσουμε αριθμούς πλαισίων με ίδιο πρόβλημα για να έχει και πάτημα ο δικηγόρος σου, αν τελικά το αναθέσεις.
άσχετο αλλά έχω την εντύπωση πως όταν αρχίζει το αυτοκίνητο και τρέμει ολόκληρο και ανάβει λαμπάκι πρέπει να σβήσεις αμέσως την μηχανή και να ξαναβάλεις μπρος αργότερα, διότι αλλιώς κάτι καίγεται. αν είχε σβήσει και ο φίλος τη μηχανή έγκαιρα, μάλλον θα έιχε γράψει μία αφλογιστία όλη και όλη. όχι να κάψει τον πολλαπλασιαστή.

bimmer-corfu
09-02-10, 12:29
εγώ δεν μπορώ να δώσω προς το παρόν αριθμό γιατί απο τον Οκτώβριο του 2008 που το πήρα μόνο μερικά στιγμιαία κομπιάσματα έχει κάνει. Αν η κινήσεις σας περιλαμβάνουν και αυτά τότε είμαι μέσα

thanblan
09-02-10, 12:50
εγώ δεν μπορώ να δώσω προς το παρόν αριθμό γιατί απο τον Οκτώβριο του 2008 που το πήρα μόνο μερικά στιγμιαία κομπιάσματα έχει κάνει. Αν η κινήσεις σας περιλαμβάνουν και αυτά τότε είμαι μέσα

ίσως με κάποια μέθοδο ιχνηλασιμότητας μπορέι και το ίδιο το εργοστάσιο ή η αντιπροσωπεία να βοηθηθεί στην διερεύνηση του προβλήματος.
φερ ειπείν από αυτούς τους 7 αριθμούς θα αποκλειστέι το εργοστάσιο παραγωγής αν προκύψει διαφορετικός κωδικός μεταξύ μας, και μετά μπορέι να αποκλείσουμε από τα επ[ιμέρους μέσω του real oem, και άλλα πράγματα.
νομίζω πως αξίζει να το δώσεις και εσύ, διότι μου φαίνεται πως είσαι σε προστάδιο σοβαρότερων προβλημάτων.( χτύπα ξύλο βέβαια)

bimmer-corfu
09-02-10, 13:06
φτου φτου χτύπα ξύλο. ΟΚ θα πάω να τον δω και θα τον γράψω

stavros
09-02-10, 13:26
Πληροφορία από δικηγόρο:

Έχουμε κάθε δικαίωμα να μάθουμε την αιτία του προβλήματος.

Σε κάθε περίπτωση, 2 χρόνια μετά την αγορά προϊόντος, ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ζητήσει
1. μείωση του τιμήματος
2. αναστροφή της πώλησης

Μόλις ξεμπερδέψω με το θέμα της εγγύησης που αντιμετωπίζω θα εξεταστεί η περίπτωση να στείλω εξώδικο.

thanblan
09-02-10, 13:54
Πληροφορία από δικηγόρο:

Έχουμε κάθε δικαίωμα να μάθουμε την αιτία του προβλήματος.

Σε κάθε περίπτωση, 2 χρόνια μετά την αγορά προϊόντος, ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ζητήσει
1. μείωση του τιμήματος
2. αναστροφή της πώλησης

Μόλις ξεμπερδέψω με το θέμα της εγγύησης που αντιμετωπίζω θα εξεταστεί η περίπτωση να στείλω εξώδικο.

Σταύρο, εσύ όπως και άλλοι άνθρωποι που τους έχει μείνει το αυτοκίνητο και δεν μπορούν οι αντιπροσωπείες να δώσουν εξήγηση μπορέιτε να το κυνηγήσετε. εμείς είμαστε ακόμη σε φάση κομπιασμάτων που δεν πείθουν κανέναν, αλλά εντούτοις είμαστε πρόθυμοι και να καταθέσουμε γραπτώς ή προφορικώς αν χρειαστεί.

alen77
09-02-10, 14:13
Πληροφορία από δικηγόρο:

Έχουμε κάθε δικαίωμα να μάθουμε την αιτία του προβλήματος.

Σε κάθε περίπτωση, 2 χρόνια μετά την αγορά προϊόντος, ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ζητήσει
1. μείωση του τιμήματος
2. αναστροφή της πώλησης

Μόλις ξεμπερδέψω με το θέμα της εγγύησης που αντιμετωπίζω θα εξεταστεί η περίπτωση να στείλω εξώδικο.

Σωστά και τα δύο! Αν ήμουν στην θέση σου (τώρα που έχω περάσει ότι έχω περάσει) δεν θα περίμενα λεπτό παραπάνω! Τσάμπα χρόνο χάνεις και στεναχωριέσαι για ομορφιές άλλων.

mitsos320 coupe
09-02-10, 14:21
καλησπερα σχετικα με το ρεταρισματα που διαβαζω μεσα στο foroum θσ ηθελα να ρωτησω αν αυτα εμφανιζονται μονο στα χειρικηνιτα κιβωτια ή εχουν εμφανιστει και στα αυτοματα ειμαι και εγω κατοχος μιας e 92 κου 2009 μοντ αυτοματα και δωξα το θεο δεν εχει παρουσιασει τιποτα
ευχαριστω!

thanblan
09-02-10, 15:22
καλησπερα σχετικα με το ρεταρισματα που διαβαζω μεσα στο foroum θσ ηθελα να ρωτησω αν αυτα εμφανιζονται μονο στα χειρικηνιτα κιβωτια ή εχουν εμφανιστει και στα αυτοματα ειμαι και εγω κατοχος μιας e 92 κου 2009 μοντ αυτοματα και δωξα το θεο δεν εχει παρουσιασει τιποτα
ευχαριστω!

δεν έχω ιδέα. ας πει κάποιος αν έχει αυτόματο.
αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να σχετίζεται με το σασμάν.
ίσως να παίζει κάποιο ρόλο αν έχουν διαφορετική χαρτογράφηση οι εγκέφαλοι.( που πάλι δεν γνωρίζω)

thanblan
09-02-10, 15:24
εγώ δεν μπορώ να δώσω προς το παρόν αριθμό γιατί απο τον Οκτώβριο του 2008 που το πήρα μόνο μερικά στιγμιαία κομπιάσματα έχει κάνει. Αν η κινήσεις σας περιλαμβάνουν και αυτά τότε είμαι μέσα

φίλε αυτός ο οποίος άλλαξε εγκέφαλο?
κατάφερες να τον εντοπίσεις να μας πει?
θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

themis78
10-02-10, 00:25
Τελικά αλλαγή πολλαπλασιαστή σε έναν κύλινδρο ήθελε.Ζήτησα να αλλαχθούν και οι υπόλοιποι αλλά μάταια.ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ μου είπαν.Για όλα φταίει η βενζίνη (όχι το γκαζόν:rofl2:).Για να δούμε...τι άλλο θα προκύψει!

rapid_fast
10-02-10, 01:36
Τελικά αλλαγή πολλαπλασιαστή σε έναν κύλινδρο ήθελε.Ζήτησα να αλλαχθούν και οι υπόλοιποι αλλά μάταια.ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ μου είπαν.Για όλα φταίει η βενζίνη (όχι το γκαζόν:rofl2:).Για να δούμε...τι άλλο θα προκύψει!
Τι σχέση μπορεί να έχει άραγε η βενζίνη με τον πολλαπλασιαστη??
Βαλβίδα αέρα στη ρεζέρβα αλλάξανε?? άκουσα οτι εκεί πονάει πρώτα απο κακό καυσιμο...:icon02:

stavros
10-02-10, 08:20
Τελικά αλλαγή πολλαπλασιαστή σε έναν κύλινδρο ήθελε.Ζήτησα να αλλαχθούν και οι υπόλοιποι αλλά μάταια.ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ μου είπαν.Για όλα φταίει η βενζίνη (όχι το γκαζόν:rofl2:).Για να δούμε...τι άλλο θα προκύψει!

Και εμένα την πρώτη φορά μου ανέφεραν τη Βενζίνη. Όταν όμως άρχισε να "σκάει" ο ένας πολλαπλασιαστής μετά τον άλλο μου ανέφεραν:

"Αν συμβεί σε έναν τότε ΕΠΗΡΕΆΖΟΝΤΑΙ και οι υπόλοιποι!"

Μετά από πολύ ταλαιπωρία μου αλλάξανε τα πάντα (υπάρχει αναφορά στο thread αυτό)

thanblan
10-02-10, 13:04
Και εμένα την πρώτη φορά μου ανέφεραν τη Βενζίνη. Όταν όμως άρχισε να "σκάει" ο ένας πολλαπλασιαστής μετά τον άλλο μου ανέφεραν:

"Αν συμβεί σε έναν τότε ΕΠΗΡΕΆΖΟΝΤΑΙ και οι υπόλοιποι!"

Μετά από πολύ ταλαιπωρία μου αλλάξανε τα πάντα (υπάρχει αναφορά στο thread αυτό)

ένα κακό κάυσιμο δεν όδηγεί σε προανάφλεξη ρε παιδιά?
αν πράγματι πάνε να το δικαιολογήσουν υπό αυτή την έννοια, ότι έχουμε προανάφλεξη και άρα αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος σοβαρή προανάφλεξη και αυτομάτως κόβει απότομα το ρεύμα, ανάβει το λαμπάκι και πάει λέγοντας.
Σαν να διάβασα όμως κάπου ότι υπάρχει ένα φαινόμενο όπου όταν κόβεται απότομα το κύκλωμα υπάρχει ενδεχόμενο να κυκλοφορήσει ρέυμα υψηλής τάσης και να καρβουνιάσει τον πολλαπλασιαστή.( πάιζει και το σενάριο να μην πολυμεταφέρω σωστά αυτό αυτό διάβασα- οι μηχανικοί ας σχολιάσουν)

tzimiani
10-02-10, 13:21
Καλό θα ήταν να αλλάξεις και τους 4 μιας και ήδη έχουν αλλαχθεί οι κωδικοί τους από την BMW…δες το Post 180 στο παρακάτω link (τα ίδια προβηματάκια είχα)

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21142


Τελικά αλλαγή πολλαπλασιαστή σε έναν κύλινδρο ήθελε.Ζήτησα να αλλαχθούν και οι υπόλοιποι αλλά μάταια.ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ μου είπαν.Για όλα φταίει η βενζίνη (όχι το γκαζόν:rofl2:).Για να δούμε...τι άλλο θα προκύψει!

takis1983
11-02-10, 11:34
κ εγω πιστευω οτι ειναι αισθητηρας στροφαλου η εκκεντροφορων του μεταβλητου χρονισμου!

bimmer-corfu
11-02-10, 12:24
φιλαρακια ενα θα πω οτι τα προβληματα τα ελυσα στον ΡΑΠΑΤΖΗ BMW στον ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΗΛ.210-4131746 οποιοσ παρει να πει για μενα με το ε92 το κουπε το μαυρο που τελειωσαμε το βραδυ αργα.Μπραβο στον Αλεκο και τον Παυλο ΡΑΠΑΤΖΗ.

τι δηλαδή έκαναν εκεί?

geobas
11-02-10, 13:52
Εδώ είμαι και διαβάζω και ματαδιαβάζω γιά τα προβλήματα (αλήθεια γιατί άνοιξε καινούριο thread και δεν είναι όλα μαζεμένα ? ) , και απορώ , αν όχι τίποτε άλλο γιά την μεταχείριση
που αντιμετωπίζουν κάποιοι φίλοι από διάφορα συνεργεία γιά επίλυση του προβλήματος που σίγουρα είναι υπαρκτό .
Οντας από τους πρώτους που είχαν το πρόβλημα του ρεταρίσματος , μετά την αλλαγή πολλαπλασιαστή δεν μου είχε παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα και το αυτοκίνητο πήγαινε
μιά χαρά , τηλεφωνούσα και όποτε εβγαινε καινούριο λογισμικό πήγαινα και μου το αναβαθμίζανε , με λίγα λόγια είχα ξεχάσει το πρόβλημα του ρεταρίσματος, ευχαριστημένος απόλυτα
από την απόδοσή του αυτοκινήτου .
Πριν δεκα μέρες είπα να βγάλω κάρτα καυσαερίων - όχι στον μαστροΘανάση της γειτονιάς - αλλά στο επίσημο συνεργείο του αντιπροσώπου της BMW που πηγαίνω πάντα .
Βάζουνε τα καλώδια και τσαμασίδια και κάτι δεν άρεσε στον μικρό και φωνάζει τον προϊστάμενο (κάποια ένδειξη δεν παρέμενε σταθερή στο ρελαντί και σε αύξηση στροφών)
- μη με ρωτάτε έχω δηλώσει σκράπας στα τεχνικά - κάπου έβαλες σκάρτη βενζίνη μου λέει ο προϊστάμενος που έχει το ίδιο αυτοκίνητο . Οντως πριν μερικές μέρες κάπου στην
Αρκαδία είχα αναγκαστεί να βάλω βενζίνη από κάποιο αμφίβολο !! βενζινάδικο .
Δίνει εντολή να αλλάξουν τα μπουζί και να γίνει έλεγχος από τον εγκέφαλο . Αλλάζουν τα μπουζί αλλά δεν ήταν ευχαριστημένοι με τις ενδείξεις και γιά να μήν πολυλογούμε αλλάξανε
και τα 4 μπεκ και 4 πολλαπλασιαστές .
Επαναλαμβάνω πως πηγαίνοντας για να βγάλω κάρτα καυσαερίων δεν είχα κανένα πρόβλημα . Δεν ξέρω αν παρουσιαζόταν κάτι αργότερα .Μου συνέστησαν να πάω μετά από δυό-τρεις
μέρες να κανουν αναβάθμιση του λογισμικού που ήρθε από Γερμανία τέλη Ιανουαρίου , όπερ και εγένετο .
Και βέβαια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τώρα που μιλάμε .

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό , όπως είπαμε , τουλάχιστον στα Ε92 . Μήπως όμως εν κατακλείδι μιλάμε γιά μεταχείριση και μεταχείριση ? Γιά συνεργείο και συνεργείο ?

PS Μαθαίνω πως σε τελευταίο σεμινάριο αντιπροσώπων της BMW , έπεσε στο τραπέζι η ιδέα να υιοθετηθεί η αγορά επέκτασης της εγγύησης γιά αυτοκίνητα 5ετίας . Ιδωμεν .

rapid_fast
12-02-10, 01:11
Και εμένα την πρώτη φορά μου ανέφεραν τη Βενζίνη. Όταν όμως άρχισε να "σκάει" ο ένας πολλαπλασιαστής μετά τον άλλο μου ανέφεραν:

"Αν συμβεί σε έναν τότε ΕΠΗΡΕΆΖΟΝΤΑΙ και οι υπόλοιποι!"

Μετά από πολύ ταλαιπωρία μου αλλάξανε τα πάντα (υπάρχει αναφορά στο thread αυτό)

Είχε οδηγια, αν χαλάσει ένας πολλαπλασιαστής, να τους αλλαζουν όλους προληπτικά.
Η οδηγια αφορούσε συγκεκριμένες παρτίδες πολλαπλασιστών.
Η διαρκεια ζωης ήταν μικρότερη απο το φυσιολογικο.
Τους αλλάζανε όλους επειδή όλοι ήταν στα τελειώματα τους..
Τεχνικά, ο εγκέφαλος κόβει σώμα, δεν επηρεάζει ο ένας πολλαπλασιαστής τον άλλο.
Ειναι αδύνατον

rapid_fast
12-02-10, 01:16
ένα κακό κάυσιμο δεν όδηγεί σε προανάφλεξη ρε παιδιά?
αν πράγματι πάνε να το δικαιολογήσουν υπό αυτή την έννοια, ότι έχουμε προανάφλεξη και άρα αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος σοβαρή προανάφλεξη και αυτομάτως κόβει απότομα το ρεύμα, ανάβει το λαμπάκι και πάει λέγοντας.
Σαν να διάβασα όμως κάπου ότι υπάρχει ένα φαινόμενο όπου όταν κόβεται απότομα το κύκλωμα υπάρχει ενδεχόμενο να κυκλοφορήσει ρέυμα υψηλής τάσης και να καρβουνιάσει τον πολλαπλασιαστή.( πάιζει και το σενάριο να μην πολυμεταφέρω σωστά αυτό αυτό διάβασα- οι μηχανικοί ας σχολιάσουν)
Τεχνικά ο εγκέφαλος μπορεί να αλλάξει το αβάνς. Δεν σταματάει η προανάφλεξη κόβοντας το
ρευμα, το ρευμα θα σκασει πάντα.
Ο εγκέφαλος σε προανάφλεξη κόβει καυσιμο, όχι ρευμα..
Τα 2 ρευματα στους πολλαπλασιαστές πανε με ταση 12 βολτ και ανεξάρτητα πρωτευον δευτερευον κύκλωμα στον καθένα. Το ιδιο και το σώμα. Η εντολή απο τον εγκεφαλο είναι διακοπή σώματος.
Αντεπίστροφα ρευματα προστατευονται απο διοδιο στον εγκεφαλο.

rapid_fast
12-02-10, 01:20
Εδώ είμαι και διαβάζω και ματαδιαβάζω γιά τα προβλήματα (αλήθεια γιατί άνοιξε καινούριο thread και δεν είναι όλα μαζεμένα ? ) , και απορώ , αν όχι τίποτε άλλο γιά την μεταχείριση
που αντιμετωπίζουν κάποιοι φίλοι από διάφορα συνεργεία γιά επίλυση του προβλήματος που σίγουρα είναι υπαρκτό .
Οντας από τους πρώτους που είχαν το πρόβλημα του ρεταρίσματος , μετά την αλλαγή πολλαπλασιαστή δεν μου είχε παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα και το αυτοκίνητο πήγαινε
μιά χαρά , τηλεφωνούσα και όποτε εβγαινε καινούριο λογισμικό πήγαινα και μου το αναβαθμίζανε , με λίγα λόγια είχα ξεχάσει το πρόβλημα του ρεταρίσματος, ευχαριστημένος απόλυτα
από την απόδοσή του αυτοκινήτου .
Πριν δεκα μέρες είπα να βγάλω κάρτα καυσαερίων - όχι στον μαστροΘανάση της γειτονιάς - αλλά στο επίσημο συνεργείο του αντιπροσώπου της BMW που πηγαίνω πάντα .
Βάζουνε τα καλώδια και τσαμασίδια και κάτι δεν άρεσε στον μικρό και φωνάζει τον προϊστάμενο (κάποια ένδειξη δεν παρέμενε σταθερή στο ρελαντί και σε αύξηση στροφών)
- μη με ρωτάτε έχω δηλώσει σκράπας στα τεχνικά - κάπου έβαλες σκάρτη βενζίνη μου λέει ο προϊστάμενος που έχει το ίδιο αυτοκίνητο . Οντως πριν μερικές μέρες κάπου στην
Αρκαδία είχα αναγκαστεί να βάλω βενζίνη από κάποιο αμφίβολο !! βενζινάδικο .
Δίνει εντολή να αλλάξουν τα μπουζί και να γίνει έλεγχος από τον εγκέφαλο . Αλλάζουν τα μπουζί αλλά δεν ήταν ευχαριστημένοι με τις ενδείξεις και γιά να μήν πολυλογούμε αλλάξανε
και τα 4 μπεκ και 4 πολλαπλασιαστές .
Επαναλαμβάνω πως πηγαίνοντας για να βγάλω κάρτα καυσαερίων δεν είχα κανένα πρόβλημα . Δεν ξέρω αν παρουσιαζόταν κάτι αργότερα .Μου συνέστησαν να πάω μετά από δυό-τρεις
μέρες να κανουν αναβάθμιση του λογισμικού που ήρθε από Γερμανία τέλη Ιανουαρίου , όπερ και εγένετο .
Και βέβαια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τώρα που μιλάμε .

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό , όπως είπαμε , τουλάχιστον στα Ε92 . Μήπως όμως εν κατακλείδι μιλάμε γιά μεταχείριση και μεταχείριση ? Γιά συνεργείο και συνεργείο ?

PS Μαθαίνω πως σε τελευταίο σεμινάριο αντιπροσώπων της BMW , έπεσε στο τραπέζι η ιδέα να υιοθετηθεί η αγορά επέκτασης της εγγύησης γιά αυτοκίνητα 5ετίας . Ιδωμεν .

Υπάρχει εντολή αντικατάστασης όλων των μπέκ και όλων των πολλαπλασιαστών απο συγκεκριμένες παρτίδες παραγωγής για την Ε92..
Την αναβάθμιση του λογισμικου την κάνουν για να μην μπορει κανενας που δεν εχει ISIS να μπει μέσα και να πειράξει..
Κλειδώνουν το αυτοκίνητο απο τα GT1 ακόμα και για διάγνωση..
(εγώ αυτά ακούω..)
24000 ευρώ το ISIS

thanblan
13-02-10, 12:29
Υπάρχει εντολή αντικατάστασης όλων των μπέκ και όλων των πολλαπλασιαστών απο συγκεκριμένες παρτίδες παραγωγής για την Ε92..
Την αναβάθμιση του λογισμικου την κάνουν για να μην μπορει κανενας που δεν εχει ISIS να μπει μέσα και να πειράξει..
Κλειδώνουν το αυτοκίνητο απο τα GT1 ακόμα και για διάγνωση..
(εγώ αυτά ακούω..)
24000 ευρώ το ISIS

διάβασα σε κάποιο thread, ότι προανάφλεξη μπορέι να προκληθεί και από κακή ψύξη των χιτωνίων του κινητήρα. ρε παιδιά, μήπως το γεγονός ότι τα αυτοκίνητα έχουν μέσα το λάδι του ρονταρίσματος, και προφανώς έχουν μείνει και σε κατάσταση ακινήσίας περίπου 1 χρόνο μέχρι να τα παραλάβουμε, δημιουργεί θέμα κακής ψύξης του κινητήρα και ως εκ τούτου όταν ζεσταθεί κάνει προαναφλέξεις που εμέις τις εκλαμβάνουμε ως ρεταρισματάκια-κομπιασματάκια.Αλλά άντε και πές ότι αυτό φταίει, πως βελτιώνεις την ψύξη του κινητήρα?
(θυμάμαι σε κάποια από τις επισκέψεις μου σε αντιπροσωπεία, κάποια βλάβη έιχε βγάλει σχετικά με την πίεση λαδιού- δεν θυμάμαι ακριβώς μεγάλη ήταν μικρή ήταν!!!?

thanblan
14-02-10, 13:36
Είχε οδηγια, αν χαλάσει ένας πολλαπλασιαστής, να τους αλλαζουν όλους προληπτικά.
Η οδηγια αφορούσε συγκεκριμένες παρτίδες πολλαπλασιστών.
Η διαρκεια ζωης ήταν μικρότερη απο το φυσιολογικο.
Τους αλλάζανε όλους επειδή όλοι ήταν στα τελειώματα τους..
Τεχνικά, ο εγκέφαλος κόβει σώμα, δεν επηρεάζει ο ένας πολλαπλασιαστής τον άλλο.
Ειναι αδύνατον

Τεχνικά ο εγκέφαλος μπορεί να αλλάξει το αβάνς. Δεν σταματάει η προανάφλεξη κόβοντας το
ρευμα, το ρευμα θα σκασει πάντα.
Ο εγκέφαλος σε προανάφλεξη κόβει καυσιμο, όχι ρευμα..
Τα 2 ρευματα στους πολλαπλασιαστές πανε με ταση 12 βολτ και ανεξάρτητα πρωτευον δευτερευον κύκλωμα στον καθένα. Το ιδιο και το σώμα. Η εντολή απο τον εγκεφαλο είναι διακοπή σώματος.
Αντεπίστροφα ρευματα προστατευονται απο διοδιο στον εγκεφαλο.

οι πολλαπλασιαστές προστατέυονται από αντεπίστροφα ρεύματα?

rapid_fast
14-02-10, 19:44
οι πολλαπλασιαστές προστατέυονται από αντεπίστροφα ρεύματα?
Μα φυσικά και όχι!!!!!!!
Λές η μπαταρία σου να στείλει περισσότερα απο 13,6 βόλτ σαν αντεπίστροφο???
Κάρβουνο θα γίνει όλο το αυτοκίνητο..

thanblan
14-02-10, 22:43
Μα φυσικά και όχι!!!!!!!
Λές η μπαταρία σου να στείλει περισσότερα απο 13,6 βόλτ σαν αντεπίστροφο???
Κάρβουνο θα γίνει όλο το αυτοκίνητο..

οκ. τώρα πρέπει να αναρωτηθούμε πως καίγονται οι πολλαπλασίαστές. καίγονται τόσοι πολλαπλασιαστές που όπως ανέφερε και κάποιος φίλος είναι δύσκολο να τους βρεις πλέον. μαζικά παραγγέλνονται και τοποθετούνται.
υπάρχει περίπτωση να κάιγονται λόγω υπερβολικής θέρμανσης του μπλοκ της μηχανής ή τοπικά των κυλίνδρων??
μπορεί να είναι κουλή η ερώτηση αλλά είναι δυνατόν να είναι τόσοι πολλοί πολλαπλασιαστές ελατωματικοί?

rapid_fast
14-02-10, 23:01
Λές να λύσουμε εμείς τα προβλήματα της BMW??
Δύο πηνία είναι, πρωτεύον δευτερεύον. Με μέσο όρο ζωής αν θυμάμαι καλά 300.000.000 χτυπήματα...
Λογικά κάπου στα 60.000 χιλιόμετρα πρέπει να βγάζουν.
Τα εξαρτήματα είναι αναλώσιμα και έχουν μικρό κόστος..
Έτσι πρέπει να τα βλέπουμε, δεν υπάρχει κάτι άλλο που να κρύβεται από πίσω...
(καθαρά προσωπική άποψη..)

thanblan
14-02-10, 23:20
Λές να λύσουμε εμείς τα προβλήματα της BMW??
Δύο πηνία είναι, πρωτεύον δευτερεύον. Με μέσο όρο ζωής αν θυμάμαι καλά 300.000.000 χτυπήματα...
Λογικά κάπου στα 60.000 χιλιόμετρα πρέπει να βγάζουν.
Τα εξαρτήματα είναι αναλώσιμα και έχουν μικρό κόστος..
Έτσι πρέπει να τα βλέπουμε, δεν υπάρχει κάτι άλλο που να κρύβεται από πίσω...
(καθαρά προσωπική άποψη..)

διαβάζω για επιπτώσεις κακής ψύξης του κινητήρα και εντοπίζω και το θέμα της προανάφλεξης σαν σύμπτωμα όπως και το Pinging του κινητήρα που είναι επί της ουσίας και το σύμπτωμα που προσπαθούμε να βρούμε την αιτία του.
όπως σχεδόν όλοι έχουν αναφέρει το πρόβλημα με τα ρεταρισματάκια συμβάινει όταν πατάμε λίγο γκάζι και προσπαθούμε να οδηγήσουμε οικονομικά.
μήπως αυτό που νοιώθουμε σαν μικροκόμπιασμα ρετάρισμα κτλ είναι μικρές κρουστικές κάυσεις σε κάποιο κύλινδρο που υπερθερμάνθηκε?

επίσης μηπως και το ε-90 έχει κανένα κρυφό μενού για να παρακολουθήσω και καμμία άλλη παράμετρο σε κανένα ταξίδι μήπως και παρατηρ'ησω κ'ατι?

rapid_fast
14-02-10, 23:27
διαβάζω για επιπτώσεις κακής ψύξης του κινητήρα και εντοπίζω και το θέμα της προανάφλεξης σαν σύμπτωμα όπως και το Pinging του κινητήρα που είναι επί της ουσίας και το σύμπτωμα που προσπαθούμε να βρούμε την αιτία του.
όπως σχεδόν όλοι έχουν αναφέρει το πρόβλημα με τα ρεταρισματάκια συμβάινει όταν πατάμε λίγο γκάζι και προσπαθούμε να οδηγήσουμε οικονομικά.
μήπως αυτό που νοιώθουμε σαν μικροκόμπιασμα ρετάρισμα κτλ είναι μικρές κρουστικές κάυσεις σε κάποιο κύλινδρο που υπερθερμάνθηκε?
Έχεις ηλεκτρόγκαζο??
Βασιζόμενος στην μικρή μου εμπειρία με το θέμα, νομίζω ότι είναι η κλασσική συμπεριφορά του αυτή που περιγράφεις. Στα μικρά ανοίγματα, έχει καθυστέρηση απόκρισης και λόγω ευαισθησίας, λαμβάνει το παραμικρό παίξιμο του ποδιού σου σαν νέα εντολή..
Δοκίμασε με το cruise control να κάνεις το ίδιο ακριβώς, παρακάμπτοντας απλά την ευαισθησία του ποδιού σου και θα δεις ότι δεν κομπιάζει καθόλου..

Nick_compact
14-02-10, 23:32
διαβάζω για επιπτώσεις κακής ψύξης του κινητήρα και εντοπίζω και το θέμα της προανάφλεξης σαν σύμπτωμα όπως και το Pinging του κινητήρα που είναι επί της ουσίας και το σύμπτωμα που προσπαθούμε να βρούμε την αιτία του.
όπως σχεδόν όλοι έχουν αναφέρει το πρόβλημα με τα ρεταρισματάκια συμβάινει όταν πατάμε λίγο γκάζι και προσπαθούμε να οδηγήσουμε οικονομικά.
μήπως αυτό που νοιώθουμε σαν μικροκόμπιασμα ρετάρισμα κτλ είναι μικρές κρουστικές κάυσεις σε κάποιο κύλινδρο που υπερθερμάνθηκε?

Εγώ θα σου πρότεινα, να μην προσπαθείς να αναλύσεις πράγματα τόσο περίπλοκα, που μόνο αυτοκινητοβιομηχανίες μπορούν. Εαν δεν μπορεί να λύσει εντοπίσει/λύσει το όποιο πρόβλημα η ίδια η BMW, πιστεύεις ότι μπορείς εσύ που δεν ξέρεις βασικά πράγματα; Δεν είναι προσωπική επίθεση αυτό, απλά βλέπω πολλές ανακρίβειες να γράφονται (επιεικως χαρακτηρίζονται ανακρίβειες) και απλά δεν έχει νόημα.
Το πυράκι, δεν θα το νιώσεις σαν ρετάρισμα ή μικροκόμπιασμα, ίσως να το πιάσει το αυτί σου, όταν θα είναι πια ΠΟΛΥ έντονο. Το αυτοκίνητο έχει αισθητήρα/αισθητήρες προανάφλεξης, όταν την διαγνώσει, μειώνει το αβανς ή/και κάνει πιο πλούσιο το μείγμα για να το διορθώσει.

thanblan
15-02-10, 00:40
Εγώ θα σου πρότεινα, να μην προσπαθείς να αναλύσεις πράγματα τόσο περίπλοκα, που μόνο αυτοκινητοβιομηχανίες μπορούν. Εαν δεν μπορεί να λύσει εντοπίσει/λύσει το όποιο πρόβλημα η ίδια η BMW, πιστεύεις ότι μπορείς εσύ που δεν ξέρεις βασικά πράγματα; Δεν είναι προσωπική επίθεση αυτό, απλά βλέπω πολλές ανακρίβειες να γράφονται (επιεικως χαρακτηρίζονται ανακρίβειες) και απλά δεν έχει νόημα.
Το πυράκι, δεν θα το νιώσεις σαν ρετάρισμα ή μικροκόμπιασμα, ίσως να το πιάσει το αυτί σου, όταν θα είναι πια ΠΟΛΥ έντονο. Το αυτοκίνητο έχει αισθητήρα/αισθητήρες προανάφλεξης, όταν την διαγνώσει, μειώνει το αβανς ή/και κάνει πιο πλούσιο το μείγμα για να το διορθώσει.

σε ευχαριστώ για το δεύτερο κομμάτι του post σου. είναι πιθανών η πληροφορία που ρώταγα.
όπως είδες και εσύ υπήρχε στο τέλος ερωτηματικό. Ανακρίβειες πράγματι γράφονται, άσχετες ερωτήσεις πράγματι γίνονται, για αυτό άλλωστε υπάρχουν και πιο αρμόδιοι άνθρωποι να τοποθετούν τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.
Από την άλλη βέβαια, αν πράγματι κάποιες ερωτήσεις ( όχι τοποθετήσεις) κάποιους στο φόρουμ τους χαλάνε, οκ, απλώς δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί όμως!
φαντάζομαι τα βασικά για σένα είναι, το κατά πόσο η αιτία που προκαλέι πυράκια τελικά, μπορεί πριν φτασεις στο σημείο να τα ακούς από έξω από το αυτοκίνητο, να προκαλέσει και μικροκομπιάσματα σε κάποιο ή κάποιους κυλίνδρους.
όσο αφορά το μην τη ψάχνεις άλλο, έχεις πάλι δίκιο, πήγα και πήρα το παλτό και αντί να μας δώσει λύση αυτή η εταιρέια που νόμιζα ότι ήταν μεγάλη πάει ο καθένας μόνος του δίοτι η εταιρεία έχει γίνει χειρότερη και από την VW.
και τελικά τελικά φίλε μου επείδή το νόημα της επικοινωνίας μας μέσω του φόρουμ είναι να αλληλοβοηθιόμαστε επί προβλημάτων ή επιδιώξεων-μετατροπών κτλ, αν έχεις κάποιο τρόπο να βοηθήσεις, γνώσεις, πληροφορίες, ιδέες ή κάτι τέτοιο κάνε το. αν δεν έχεις κάτσε και παρακολούθα τα post των άλλων και μην κάνεις προτροπές ούτε και άστοχες παρατηρήσεις.

fogeos
15-02-10, 22:04
οκ. τώρα πρέπει να αναρωτηθούμε πως καίγονται οι πολλαπλασίαστές. καίγονται τόσοι πολλαπλασιαστές που όπως ανέφερε και κάποιος φίλος είναι δύσκολο να τους βρεις πλέον. μαζικά παραγγέλνονται και τοποθετούνται.
υπάρχει περίπτωση να κάιγονται λόγω υπερβολικής θέρμανσης του μπλοκ της μηχανής ή τοπικά των κυλίνδρων??
μπορεί να είναι κουλή η ερώτηση αλλά είναι δυνατόν να είναι τόσοι πολλοί πολλαπλασιαστές ελατωματικοί?

σημερα αλλαξα μολις 250χλμ μετα την αλλαγη του πολ/στη του 1ου κυλινδρου,τελικα τον πολ/στη του 3ου κυλινδρου.εχω να παρατηρησω οσο μου επιτρεπει η χρηση της ρωσικης γλωσσας στο ουκρανικο συνεργειο της bmw οτι κι εδω χρησιμοποιουν την ευκολη δικαιολογια του καυσιμου -χωρις να ειναι σε θεση να απαντησουν ουτε στο γιατι καιγονται οι πολ/στες ουτε στο γιατι και σε χωρες οπως η αγγλια που εχει σαφως καλυτερα καυσιμα το προβλημα εμφανιζεται εξισου συχνα! μου ανεφεραν οτι μετα το 2ο συμπτωμα ο υπολογιστης παρουσιαζει καποιο προβλημα στον καταλυτη του αυτοκινητου που το απεδωσαν ειτε σε κακης ποιοτητας καυσιμο (αν και χρησιμοποιω μονο v power 100) ειτε στο γεγονος οτι το αυτοκινητο κινηθηκε καμια 20αρια χλμ με προβλημα στον κυλινδρο.μου συνεστησαν να ταξιδεψω για 30-40 λεπτα με σταθερη ταχυτητα πανω απο 110km/h! (δεν καταλαβα γιατι!).θελω να κανω 2 παρατηρησεις. 1.εμενα οι πολ/στες καηκαν και τισ 2 φορες με την μηχανη του αυτοκινητου κρυα! την πρωτη βαζοντας απλως μπρος και τη δευτερη διανυοντας με πρωτη τα πρωτα 100 μετρα απο το παρκινγκ.αρα η υπερθερμανση -στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον- μαλλον δεν ισχυει. 2.μου ανεφεραν στο συνεργειο οτι και τα μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα της bmw ποθ κυκλοφορουν στην ουκρανια επισης εμφανιζουν συχνα προβλημα με τους πολ/στες και οτι προκειται απλα για αστοχια υλικου της bosch! Tελικα οσο και να αγαπαμε αυτο το αυτοκινητο και ανεξαρτητα απο το που βρισκομαστε μαλλον δεν προκειται να βγαλουμε ακρη!!!

thanblan
15-02-10, 23:14
σημερα αλλαξα μολις 250χλμ μετα την αλλαγη του πολ/στη του 1ου κυλινδρου,τελικα τον πολ/στη του 3ου κυλινδρου.εχω να παρατηρησω οσο μου επιτρεπει η χρηση της ρωσικης γλωσσας στο ουκρανικο συνεργειο της bmw οτι κι εδω χρησιμοποιουν την ευκολη δικαιολογια του καυσιμου -χωρις να ειναι σε θεση να απαντησουν ουτε στο γιατι καιγονται οι πολ/στες ουτε στο γιατι και σε χωρες οπως η αγγλια που εχει σαφως καλυτερα καυσιμα το προβλημα εμφανιζεται εξισου συχνα! μου ανεφεραν οτι μετα το 2ο συμπτωμα ο υπολογιστης παρουσιαζει καποιο προβλημα στον καταλυτη του αυτοκινητου που το απεδωσαν ειτε σε κακης ποιοτητας καυσιμο (αν και χρησιμοποιω μονο v power 100) ειτε στο γεγονος οτι το αυτοκινητο κινηθηκε καμια 20αρια χλμ με προβλημα στον κυλινδρο.μου συνεστησαν να ταξιδεψω για 30-40 λεπτα με σταθερη ταχυτητα πανω απο 110km/h! (δεν καταλαβα γιατι!).θελω να κανω 2 παρατηρησεις. 1.εμενα οι πολ/στες καηκαν και τισ 2 φορες με την μηχανη του αυτοκινητου κρυα! την πρωτη βαζοντας απλως μπρος και τη δευτερη διανυοντας με πρωτη τα πρωτα 100 μετρα απο το παρκινγκ.αρα η υπερθερμανση -στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον- μαλλον δεν ισχυει. 2.μου ανεφεραν στο συνεργειο οτι και τα μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα της bmw ποθ κυκλοφορουν στην ουκρανια επισης εμφανιζουν συχνα προβλημα με τους πολ/στες και οτι προκειται απλα για αστοχια υλικου της bosch! Tελικα οσο και να αγαπαμε αυτο το αυτοκινητο και ανεξαρτητα απο το που βρισκομαστε μαλλον δεν προκειται να βγαλουμε ακρη!!!

δεν ξέρω αν σου κάηκε ο πολλαπλασιαστής, αλλά αν κάποια άλλη φορά το αυτοκίνητο σου βγάλει λαμπάκι σβήσε τη μηχανή όσο πιο γρήγορα μπορείς. το πιο πιθανό είναι μόλις ξαναβάλεις μπρος όλα να είναι οκ. αν τώρα συνεχίσεις να οδηγάς με αναμένο λαμπάκι μάλλον εκεί προκαλούνται τα καψίματα και ότι άλλο.( αν κάποιος ξέρει και μπορέι να δικαιολογήσει, αν στέκει, το παραπάνω συμπέρασμα ας το κάνει- υπάρχουν και μηχανικοί στο φόρουμ)misfire κάνει ο κύλινδρος και από εκεί και πέρα ψάχνουν και αυτοί και φυσικά δεν ξέρουν τι προκάλεσε αυτήν την αφλογιστία!!!

fogeos
16-02-10, 10:03
δεν ξέρω αν σου κάηκε ο πολλαπλασιαστής, αλλά αν κάποια άλλη φορά το αυτοκίνητο σου βγάλει λαμπάκι σβήσε τη μηχανή όσο πιο γρήγορα μπορείς. το πιο πιθανό είναι μόλις ξαναβάλεις μπρος όλα να είναι οκ. αν τώρα συνεχίσεις να οδηγάς με αναμένο λαμπάκι μάλλον εκεί προκαλούνται τα καψίματα και ότι άλλο.( αν κάποιος ξέρει και μπορέι να δικαιολογήσει, αν στέκει, το παραπάνω συμπέρασμα ας το κάνει- υπάρχουν και μηχανικοί στο φόρουμ)misfire κάνει ο κύλινδρος και από εκεί και πέρα ψάχνουν και αυτοί και φυσικά δεν ξέρουν τι προκάλεσε αυτήν την αφλογιστία!!!

αυτο ακριβως κι εκανα! εσβησα την μηχανη αμεσως! ξαναβαζοντας μπρος το λαμπακι μεν δεν αναβε απο το τρανταγμα ομως του αυτοκινητιυ ηταν πασιφανες οτι το προβλημα δεν εξαφανιστηκε! μαλιστα λογω χιονιου αφησα πανω απο 3 μερες το αυτοκινητο ακινητοποιημενο. πηγαινοντας προς το συνεργειο πια,μετα απο 4-5 χλμ το λαμπακι του κινητηρα αρχισε να αναβοσβηνει στην πανω οθονη ενδειξεων! το ξαναεσβησα και επανεκκινωντας πλεον με το κιτρινο λαμπακι σταθερα και στην κεντρικη οθονη εφτασα στο συνεργειο.προφανως το εγκαιρο σβησιμο δεν βοηθησε ιδιαιτερα:bugeye:

themis78
16-02-10, 10:43
Και εμένα μου κάηκε ο πολλαπλασιαστής μόλις έβαλα μπρος, στα πρώτα 50 μέτρα!Έσβησα το αμάξι μετά από 1 χλμ αλλά το πρόβλημα(ρετάρισμα,τράνταγμα,αδυναμία επιτάχυνσης) παρέμεινε.Τελικά άλλαξα τον πολλαπλασιαστή του πρώτου κυλίνδρου.

tzimiani
16-02-10, 12:23
… παρόλο τη αλλαγή όλης της τετράδας των πολλαπλασιαστών στα 52380 km πάλι μία από τα ίδια... αυτή τη φορά όμως το τραγικό της υπόθεσης είναι άλλο:
Τη Παρασκευή το βράδυ ταξίδευα προς Αμφίκλεια (Παρνασσό). Είμαι σε μία από της μεγάλες ευθείες του Ορχομενού και είμαι σε κομβόι 10-15 αυτοκινήτων με 80 Km όπου ψιλό-φρενάρουν στα καλά καθούμενα . Γνωρίζοντας το δρόμο και έχοντας ορατότητα από απέναντι, βγαίνω για προσπέραση. Να σημειώσω ότι βρέχει. Έχοντας αναπτύξει ταχύτητα στα 140 Km με 5 η , έχω φτάσει λίγο πριν το πρώτο αυτοκίνητο όπου διαπιστώνω το λόγο που φρέναραν όλοι στα καλά καθούμενα. Μπροστά ήταν παππούς με ένα παλιό corolla ο οποίος μία φρέναρε μία επιτάχυνε! Γιατί? Γιατί έψαχνε έναν χωματόδρομο να στρίψει αριστερά (και χωρίς φλας !). Σε κλάσματα δευτερολέπτου στροφάρω τι πάει να κάνει πλακώνομαι στις κόρνες, ακούγοντας τις κόρνες αυτός απλά βγάζει αριστερό φλας και φρενάροντας αρχίζει να μπαίνει στο αριστερό ρεύμα για να στρίψει εκεί που θέλει! Και εδώ βρίσκεται όλη η ιστορία... έχοντας φτάσει στη πίσω αριστερή πλευρά του κατεβάζω σε 4 η και δίνω...και να σου μειωμένη απόδοση κινητήρα! Το αυτοκίνητο κόβει, αυτός συνεχίζει και μπαίνει αριστερά- πέφτω στα φρένα με κανένα αποτέλεσμα λόγω νερού κάτω σε συνδυασμό με τη ταχύτητα 140+. Ευτυχώς ο πίσω από τον παππού έχει πάρει γραμμή τι γίνεται και έχει κόψει και έχει αφήσει κενό πίσω του- εκμεταλλευόμενος αυτό κατεβάσω σε 3 η και με μικρό-διπλώματα του αυτοκινήτου μπαίνω δεξιά και το περνάω από μέσα... Τέλος καλό όλα καλά! Λέω εγώ τώρα σκέψου λοιπόν να τον τρύπαγα στις πόρτες! Σκέψου το πολύνεκρο που θα γινόταν εκεί! Θα μάθαινε κανείς ότι αυτό που θα γινόταν θα προερχόταν βασικά από το ρετάρισμα και τη μισή ισχύ του κινητήρα μου?
Όχι απλά θα ήμουν ο π@π@ρ@ς που έτρεχε και σκότωσε έναν γέρο άνθρωπο...
Πραγματικά όλο το 3ήμερο σκεπτόμουν αν τελικά το αυτοκίνητο πρέπει να πωληθεί!

stavros
16-02-10, 12:33
… παρόλο τη αλλαγή όλης της τετράδας των πολλαπλασιαστών στα 52380 km πάλι μία από τα ίδια... αυτή τη φορά όμως το τραγικό της υπόθεσης είναι άλλο:
Τη Παρασκευή το βράδυ ταξίδευα προς Αμφίκλεια (Παρνασσό). Είμαι σε μία από της μεγάλες ευθείες του Ορχομενού και είμαι σε κομβόι 10-15 αυτοκινήτων με 80 Km όπου ψιλό-φρενάρουν στα καλά καθούμενα . Γνωρίζοντας το δρόμο και έχοντας ορατότητα από απέναντι, βγαίνω για προσπέραση. Να σημειώσω ότι βρέχει. Έχοντας αναπτύξει ταχύτητα στα 140 Km με 5 η , έχω φτάσει λίγο πριν το πρώτο αυτοκίνητο όπου διαπιστώνω το λόγο που φρέναραν όλοι στα καλά καθούμενα. Μπροστά ήταν παππούς με ένα παλιό corolla ο οποίος μία φρέναρε μία επιτάχυνε! Γιατί? Γιατί έψαχνε έναν χωματόδρομο να στρίψει αριστερά (και χωρίς φλας !). Σε κλάσματα δευτερολέπτου στροφάρω τι πάει να κάνει πλακώνομαι στις κόρνες, ακούγοντας τις κόρνες αυτός απλά βγάζει αριστερό φλας και φρενάροντας αρχίζει να μπαίνει στο αριστερό ρεύμα για να στρίψει εκεί που θέλει! Και εδώ βρίσκεται όλη η ιστορία... έχοντας φτάσει στη πίσω αριστερή πλευρά του κατεβάζω σε 4 η και δίνω...και να σου μειωμένη απόδοση κινητήρα! Το αυτοκίνητο κόβει, αυτός συνεχίζει και μπαίνει αριστερά- πέφτω στα φρένα με κανένα αποτέλεσμα λόγω νερού κάτω σε συνδυασμό με τη ταχύτητα 140+. Ευτυχώς ο πίσω από τον παππού έχει πάρει γραμμή τι γίνεται και έχει κόψει και έχει αφήσει κενό πίσω του- εκμεταλλευόμενος αυτό κατεβάσω σε 3 η και με μικρό-διπλώματα του αυτοκινήτου μπαίνω δεξιά και το περνάω από μέσα... Τέλος καλό όλα καλά! Λέω εγώ τώρα σκέψου λοιπόν να τον τρύπαγα στις πόρτες! Σκέψου το πολύνεκρο που θα γινόταν εκεί! Θα μάθαινε κανείς ότι αυτό που θα γινόταν θα προερχόταν βασικά από το ρετάρισμα και τη μισή ισχύ του κινητήρα μου?
Όχι απλά θα ήμουν ο π@π@ρ@ς που έτρεχε και σκότωσε έναν γέρο άνθρωπο...
Πραγματικά όλο το 3ήμερο σκεπτόμουν αν τελικά το αυτοκίνητο πρέπει να πωληθεί!

Τα δικά μου προβλήματα άρχισαν μετά τα 40000km. Πρόσφατα άκουσα πως γνωστός με Passat άλλαξε πολλαπλασιαστή στα 60000km. Εσύ κοντά στα 50000km. Μήπως τελικά αυτός είναι ο χρόνος ζωής τους ?

tzimiani
16-02-10, 12:49
Σταύρο όχι, αν δεις στο thread μικρά και μεγάλα προβλήματα έχω ξανα-αλλάξει στα 34000.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21142


Τα δικά μου προβλήματα άρχισαν μετά τα 40000km. Πρόσφατα άκουσα πως γνωστός με Passat άλλαξε πολλαπλασιαστή στα 60000km. Εσύ κοντά στα 50000km. Μήπως τελικά αυτός είναι ο χρόνος ζωής τους ?

bimmer-corfu
16-02-10, 12:57
… παρόλο τη αλλαγή όλης της τετράδας των πολλαπλασιαστών στα 52380 km πάλι μία από τα ίδια... αυτή τη φορά όμως το τραγικό της υπόθεσης είναι άλλο:
Τη Παρασκευή το βράδυ ταξίδευα προς Αμφίκλεια (Παρνασσό). Είμαι σε μία από της μεγάλες ευθείες του Ορχομενού και είμαι σε κομβόι 10-15 αυτοκινήτων με 80 Km όπου ψιλό-φρενάρουν στα καλά καθούμενα . Γνωρίζοντας το δρόμο και έχοντας ορατότητα από απέναντι, βγαίνω για προσπέραση. Να σημειώσω ότι βρέχει. Έχοντας αναπτύξει ταχύτητα στα 140 Km με 5 η , έχω φτάσει λίγο πριν το πρώτο αυτοκίνητο όπου διαπιστώνω το λόγο που φρέναραν όλοι στα καλά καθούμενα. Μπροστά ήταν παππούς με ένα παλιό corolla ο οποίος μία φρέναρε μία επιτάχυνε! Γιατί? Γιατί έψαχνε έναν χωματόδρομο να στρίψει αριστερά (και χωρίς φλας !). Σε κλάσματα δευτερολέπτου στροφάρω τι πάει να κάνει πλακώνομαι στις κόρνες, ακούγοντας τις κόρνες αυτός απλά βγάζει αριστερό φλας και φρενάροντας αρχίζει να μπαίνει στο αριστερό ρεύμα για να στρίψει εκεί που θέλει! Και εδώ βρίσκεται όλη η ιστορία... έχοντας φτάσει στη πίσω αριστερή πλευρά του κατεβάζω σε 4 η και δίνω...και να σου μειωμένη απόδοση κινητήρα! Το αυτοκίνητο κόβει, αυτός συνεχίζει και μπαίνει αριστερά- πέφτω στα φρένα με κανένα αποτέλεσμα λόγω νερού κάτω σε συνδυασμό με τη ταχύτητα 140+. Ευτυχώς ο πίσω από τον παππού έχει πάρει γραμμή τι γίνεται και έχει κόψει και έχει αφήσει κενό πίσω του- εκμεταλλευόμενος αυτό κατεβάσω σε 3 η και με μικρό-διπλώματα του αυτοκινήτου μπαίνω δεξιά και το περνάω από μέσα... Τέλος καλό όλα καλά! Λέω εγώ τώρα σκέψου λοιπόν να τον τρύπαγα στις πόρτες! Σκέψου το πολύνεκρο που θα γινόταν εκεί! Θα μάθαινε κανείς ότι αυτό που θα γινόταν θα προερχόταν βασικά από το ρετάρισμα και τη μισή ισχύ του κινητήρα μου?
Όχι απλά θα ήμουν ο π@π@ρ@ς που έτρεχε και σκότωσε έναν γέρο άνθρωπο...
Πραγματικά όλο το 3ήμερο σκεπτόμουν αν τελικά το αυτοκίνητο πρέπει να πωληθεί!

πραγματικά αυτό και αν είναι ''τέλος καλό όλα καλά''

bimmer-corfu
16-02-10, 12:59
σημερα αλλαξα μολις 250χλμ μετα την αλλαγη του πολ/στη του 1ου κυλινδρου,τελικα τον πολ/στη του 3ου κυλινδρου.εχω να παρατηρησω οσο μου επιτρεπει η χρηση της ρωσικης γλωσσας στο ουκρανικο συνεργειο της bmw οτι κι εδω χρησιμοποιουν την ευκολη δικαιολογια του καυσιμου -χωρις να ειναι σε θεση να απαντησουν ουτε στο γιατι καιγονται οι πολ/στες ουτε στο γιατι και σε χωρες οπως η αγγλια που εχει σαφως καλυτερα καυσιμα το προβλημα εμφανιζεται εξισου συχνα!

και εγώ είχα κομπιάσματα πέρσι το Μάρτιο στη Γαλλία με σούπερ Γαλλική βενζίνη μέσα (98άρα δηλαδή)

Dimpas
16-02-10, 13:03
Παιδιά μιλάτε πάντα για τα L4 Μοτέρ έτσι ???

Υπάρχουν αυτά στα εξακύλινδρα ????

thanblan
16-02-10, 13:43
εμένα το αυτοκίνητο έχει παρκάρει σε εξειδικευμένο για ψάξιμο. σήμερα σε δοκιμάστική βόλτα που του έκανε χωρίς να βγάλει βλάβη-λαμπάκι, στο διαγνωστικό έδειξε πρόβλημα στον δεύτερο λ, και έφυγε σε αντιπροσωπεία για αλλάγή του, εντός εγγύησης.
δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα αλλά απλώς το αναφέρω για όλους όσους ψάχνουν την λύση.

stavros
16-02-10, 14:06
Επίσημη απάντηση από την BMW Hellas:

.... Όσον αφορά στο αίτημά σας για να αναλύσουμε την αιτία της πρόσκαιρης δυσλειτουργίας του
οχήματός σας, μπορούμε να σας αναφέρουμε ότι οφείλεται σε εξωτερικό παράγοντα που
συνήθως μετά από εργαστηριακές και τεχνικές αναλύσεις, εντοπίζεται στην ποιότητα των
καυσίμων και σε προσμίξεις καυσίμων ε νερό, σκουπίδια, κλπ. ...

rapid_fast, την έχω και εγγράφως. Αν δεν κάνω λάθος είχες ζητήσει την επίσημη απάντηση για να τοποθετηθείς.

Αν εγώ κατάλαβα σωστά "για όλα φταίει η βενζίνη".

tzimiani
16-02-10, 14:08
Οκ για να μη σκοτωθούμε στους δρόμους τελικά από τη κακή βενζίνη που βάζουμε όλοι μας, ας τα κάνουμε μετατροπή σε υγραέριο!

Επίσημη απάντηση από την BMW Hellas:

.... Όσον αφορά στο αίτημά σας για να αναλύσουμε την αιτία της πρόσκαιρης δυσλειτουργίας του
οχήματός σας, μπορούμε να σας αναφέρουμε ότι οφείλεται σε εξωτερικό παράγοντα που
συνήθως μετά από εργαστηριακές και τεχνικές αναλύσεις, εντοπίζεται στην ποιότητα των
καυσίμων και σε προσμίξεις καυσίμων ε νερό, σκουπίδια, κλπ. ...

rapid_fast, την έχω και εγγράφως. Αν δεν κάνω λάθος είχες ζητήσει την επίσημη απάντηση για να τοποθετηθείς.

Αν εγώ κατάλαβα σωστά "για όλα φταίει η βενζίνη".

thanblan
16-02-10, 15:30
Θα ενημερώσω τον πεθερό μου μήπως τον ενδιαφέρει καμμία ομαδική αγωγή κατά της bmw.
αν ισχύει η ιστορία της απάντησης περί κακής βενζίνης τότε νομίζω τους αξίζει. αυτό είναι πλέον δούλεμα.
φίλε stavro, αν μπορούσες να μας την κοινοποιήσεις θα βοηθούσε.

stavros
16-02-10, 15:40
Εδώ είναι η απάντηση που έλαβα

https://docs.google.com/fileview?id=0BznpIOFHXC-VYTMzY2ZjMTctZTA4ZC00Njk2LTg1ZmMtNTlmMDEyMDhhY2Y2&hl=en

stavros
16-02-10, 15:41
Να ενημερώσω πως έχω ήδη μεταφράσει όλη την αλληλογραφία με την BMW Hellas και την έχω στείλει στην Γερμανία

thanblan
16-02-10, 15:50
Να ενημερώσω πως έχω ήδη μεταφράσει όλη την αλληλογραφία με την BMW Hellas και την έχω στείλει στην Γερμανία

είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι θα πουν και αυτοί από την Γερμανία. Να δω τι θα πουν και αυτοί και μετά θα δούμε, αν και ήδη η απάντηση από την hellas τους κάνει αρκετά ρόμπα.

rapid_fast
16-02-10, 18:33
Να ενημερώσω πως έχω ήδη μεταφράσει όλη την αλληλογραφία με την BMW Hellas και την έχω στείλει στην Γερμανία

Σταυρο, αυτό στο έχουν απαντήσει για τους πολλαπλασιαστές ρε φίλε, η μήπως για κανένα
βουλωμένο-βραχυκυκλωμένο μπέκ??

stavros
16-02-10, 18:48
Είναι η απάντηση σε επιστολή μου που τελικά ζητάω έγγραφη τοποθέτηση σχετικά με το θέμα που προκάλεσε 4 κατά σειρά φορές εμφάνιση του προβλήματος πτώσης ισχύος του κινητήρα (3 ακινητοποιήσεις) και οδήγησε σε διαδοχικές αλλαγές των πολλαπλασιαστών.

Η σειρά επισκευών ανά επίσκεψη είχε:

1η - Αλλαγή μπεκ και αισθητήρων nox (ανάκληση)
2η - Επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου
3η - Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 1ο
4η - Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 3ο
5η - Αλλαγή όλων των υπολοίπων πολλαπλασιαστών και 4 μπουζί

Παραθέτω το email από την BMW Hellas. Μου έχουν επισυνάψει στο τέλος και το δικό μου:
(Η συνημμένη απάντηση στην οποία αναφέρονται είναι αυτή που σας έχω κοινοποιήσει)

from Customer Care <bmwcustomercare@bmwhellas.gr>
to Stavros Kounis <skounis@gmail.com>
date Tue, Feb 16, 2010 at 2:22 PM
subject BMW Hellas


Αγαπητέ κε Κουνή,

Παρακαλούμε όπως βρείτε συνημμένα την απάντηση της εταιρείας μας στην από 08.02.2010 επιστολή σας.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Μαριλένα Στρίγκα
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών
BMW Hellas
-----------------------------------


> Αξιότιμοι κύριοι
>
>Στις 21 Ιανουαρίου 2010 εκπρόσωπός σας με πληροφόρησε πως έχει
>ενημερωθεί η BMW Κοντόλιας και θα μου παραδώσει έγγραφη απάντηση
>σχετικά με τα θέματα της επιστολής που σας είχα στείλει την 28η
>Δεκεμβρίου 2009 με θέμα "Αδυναμία επισκευής και εγγύηση".
>
>Σήμερα, 8 Φεβρουαρίου 2010 έλαβα από την BMW Κοντόλια υπεύθυνη δήλωση
>σύμφωνα με την οποία αναλαμβάνει τυχών έξοδα επισκευής που θα
>προκύψουν σε μηχανικά μέρη του οχήματος μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου 2011.
>
>Η κα Κοντόλια μου ανέφερε πως ταυτόχρονα ΔΕΝ μπορώ να κάνω χρήση της
>υπηρεσίας BMW Mobile Care, καθώς και πως αδυνατεί να μου απαντήσει
>εγγράφως σχετικά με το πρόβλημα που προκάλεσε τις βλάβες στις οποίες
>αναφέρεται η προηγούμενη επιστολή μου.
>
>Βάσει των παραπάνω αιτούμαι από εσάς:
>
> * Επίσημη και υπεύθυνη απάντηση στην ερώτηση "ποιό ήταν το
>πρόβλημα του οχήματος που το ανάγκασε σε 3 διαδοχικές ακινητοποιήσεις
>μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα και οδήγησε στην αντικατάσταση των
>beck, αισθητήρων nox, πολλαπλασιαστών και μπουζί ".
> * Επίσημη και υπεύθυνη τοποθέτηση σχετικά με το θέμα της εγγύησης
>οχημάτων που αγοράζονται από τους αντιπροσώπους σας ως καινούργια ενώ
>έχουν τα έχουν ήδη πριν αγοράσει οι επίσημοι αντιπρόσωποι.
>
>
>Επισυνάπτω την προηγούμενη επιστολή καθώς και πλήρες ημερολόγιο με όλη
>την επικοινωνία που ακολούθησε.
>
>Στην διάθεσή σας
>
>
>Σταύρος Σ. Κουνής
>
>xxxxxxxxxxx, 67100, Ξάνθη
>τηλ. επικοινωνίας: xxxxxxxxxxxxxxxxx
>email: skounis@xxxxxxxxx.com <

thanblan
16-02-10, 19:14
Σταυρο, αυτό στο έχουν απαντήσει για τους πολλαπλασιαστές ρε φίλε, η μήπως για κανένα
βουλωμένο-βραχυκυκλωμένο μπέκ??

αν και η κατάστασή μας είναι άσχημη, κωμικοτραγική θα έλεγα, δίοτι τέτοια ρόμπα για 2,5 χρόνια δεν ξαναέγινε νομίζω σε καμμία άλλη αντιπροσωπεία, δηλαδή να είναι γνωστό το πρόβλημα τόσο καιρό και να μη βρίσκεται λύση. είναι φοβερό. πραγματικά έχω αγωνία για τον σχολιασμό σου, δίοτι και είσαι γνώστης και έμπειρος από ότι έχω καταλάβει.
όταν σου λέω ότι δεν ξέρουν ούτε και οι ίδιοι τι γίνεται , και ότι αυτό δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.....

stavros
16-02-10, 19:18
αν και η κατάστασή μας είναι άσχημη, κωμικοτραγική θα έλεγα, δίοτι τέτοια ρόμπα για 2,5 χρόνια δεν ξαναέγινε νομίζω σε καμμία άλλη αντιπροσωπεία, δηλαδή να είναι γνωστό το πρόβλημα τόσο καιρό και να μη βρίσκεται λύση. είναι φοβερό. πραγματικά έχω αγωνία για τον σχολιασμό σου, δίοτι και είσαι γνώστης και έμπειρος από ότι έχω καταλάβει.
όταν σου λέω ότι δεν ξέρουν ούτε και οι ίδιοι τι γίνεται , και ότι αυτό δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.....

και άντε να το πουλήσεις τέτοια εποχή, πόσα να πιάσει, και ποιος να το πάρει, και τι θα του πεις του άλλου στο φινάλε? Και πες ότι το "έσπρωξες", ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ που να είναι coupe, να "κουβαλάει" τέσσερις, να έχει κίνηση πίσω και να φχαριστιέσαι να το οδηγάς ?

thanblan
16-02-10, 19:41
και άντε να το πουλήσεις τέτοια εποχή, πόσα να πιάσει, και ποιος να το πάρει, και τι θα του πεις του άλλου στο φινάλε? Και πες ότι το "έσπρωξες", ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ που να είναι coupe, να "κουβαλάει" τέσσερις, να έχει κίνηση πίσω και να φχαριστιέσαι να το οδηγάς ?

φίλε σταύρο η ίδια η bmw, με ανταλλαγή με άλλο αυτοκίνητο ε-90 5/09 με 10.000 το παίρνει για 27000 βαριά.

bimmer-corfu
18-02-10, 19:06
τι να πω ρε παίδες.... απίστευτα πράγματα

thanblan
18-02-10, 19:12
εμένα μου έβγαλε βλαβη στον δεύτερο αισθητήρα λ και μου τον άλλαξαν εντός εγγύησης. 11000χλμ. το είχα αφήσει στο συνεργείο να το ψάξουν όσο θέλουν και σε δοκιμαστική βόλτα που έκαναν αεροδρόμιο γέρακας πήγαινε έλα, δεν τους έβγαλε λαμπάκι αλλά όταν το έβαλαν σε διαγνωστικό έιχε γράψει βλάβη. το έστειλαν μετά σε αντιπροσωπεία για αλλάγή αισθητήρα και σήμερα το παρέλαβα. Αν λύθηκε το πρόβλημα, παραμένω επιφυλακτικός. Μόλις κάνω κανα 2 ταξίδια θα ενημερώσω έγκυρα. το μόνο ευχάριστω είναι ότι οι άνθρωποι του συνεργείου είναι αισοιόδοξοι. Μακάρι. εγώ ο πιο χαρούμενος αν τελικά αυτό φταίει.

rapid_fast
19-02-10, 10:59
Εδώ είναι η απάντηση που έλαβα

https://docs.google.com/fileview?id=0BznpIOFHXC-VYTMzY2ZjMTctZTA4ZC00Njk2LTg1ZmMtNTlmMDEyMDhhY2Y2&hl=en
Σταυρο...
Ο συσχετισμός πολλαπλασιασμών με κακή ποιότητα καυσίμου, δείχνει την έλειψη επιπέδου και εκπαίδευσης των τεχνικών της εταιρίας.
Για ακόμη μια φορά, καλούνται ανίκανοι, άχρηστοι, ανίδεοι, ανεκπαίδευτοι, απαράδεκτοι, ασεβείς, αδόκιμοι, άχρηστοι, άσχετοι και ψέυτες να ταλαιπωρήσουν και μόνο, κάποιος που έχουν ξοδέψει χρόνο και χρήμα για την απόκτηση και συντήρηση των οχημάτων τους.
Δυστυχώς, αυτούς τους πληρώνει αδρά ο ίδιος ο ταλαιπωρημένος καταναλωτής.
Ακόμη και στον ιδιωτικό τομέα, ο φελός ειναι αυτος που επιπλέει και θυσαυρίζει με την ανεπάρκεια και την ασχετοσύνη του..
Ούτε για να βάζουν αέρα σε λάστιχα δεν είναι αξιοι.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

thanblan
19-02-10, 12:31
αλλάχτηκε ο αισθητήρας λ μετά τον καταλύτη. μία μικρή βόλτα που έκανα, μάλλον δεν λύθηκε το πρόβλημα. μόλις βεβαιωθώ θα τους το ξαναπάω μπας και μου βάλουν το πρώτο στη θέση του δεύτερου, και δω βελτίωση τότε....

Iliasmat
19-02-10, 19:54
Παιδιά ελπίζω να μην είμαι ο πιο γκαντέμης άνθρωπος στην Ελλάδα....Εχθές μόλις (ψάχνοντας άσχετο με το θέμα πράγμα) έπεσα και διάβασα εδώ για τα διάφορα προβλήματα...Η ώρα είναι 8.30 και μόλις γύρισε η σύζυγος από κάτι γενέθλια με τα παιδιά. Μου ανέφερε το γεγονός ότι :
1.Σταμάτησε σε ένα περίπτερο να πάρη νερό για τα παιδιά
2.Το αυτοκίνητο έσβησε λόγω του συστήματος αυτού του περίεργου κλπ
3.Πήρε νερό έβαλε μπρός και πήγε να ξεκινήσει
4.Το αυτοκίνητο ενώ πήρε εμπρός κανονικά και χωρίς να ανάβει κανένα λαμπάκι το αυτοκίνητο αρνούνταν πεισματικά να ξεκινήσει με την πρώτη ταχύτητα (μου επισήμανε ότι έβαλε 2 φορές πρώτη μήπως και έκανε λάθος ) και το πιο περίεργο μου είπε ότι το αυτοκίνητο δεν ρέταρε ( τα λόγια της: η μηχανή δεν έκανε όπως κάνει όταν έχεις μεγαλη ταχύτητα και πας να φύγεις και ζορίζετε )
5.Το τιμόνι έδειχνε να είναι νεκρό
6.Έσβησε, ξαναέβαλε εμπρός και όλα καλά εκτός του ότι έγινε ρόμπα στους τρυγύρω...

BMW 316i 09/2008
24000km
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

rapid_fast
19-02-10, 21:02
αλλάχτηκε ο αισθητήρας λ μετά τον καταλύτη. μία μικρή βόλτα που έκανα, μάλλον δεν λύθηκε το πρόβλημα. μόλις βεβαιωθώ θα τους το ξαναπάω μπας και μου βάλουν το πρώτο στη θέση του δεύτερου, και δω βελτίωση τότε....

Κάνε μια βόλτα μέχρι τη Θεσσαλονίκη, να πας σε ένα συνεργείο που θα σου πώ, μπάς και λύσεις το πρόβλημα σου...

thanblan
19-02-10, 22:01
Κάνε μια βόλτα μέχρι τη Θεσσαλονίκη, να πας σε ένα συνεργείο που θα σου πώ, μπάς και λύσεις το πρόβλημα σου...

για να σου δώσω μία εικόνα για τί τύπου πρόβλημα μιλάμε, μία πολύ κοντινή περιγραφή μου έκανε ένας ΄τυπος στο συνεργείο που είχε αντιμετωπίσει ο ίδιος με δικό του αυτοκίνητο.από εκεί αντλούσε και την αισοιοδοξία ότι το πρόβλημα μου θα λυνόταν αλλά δεν΄γνώριζε ότι για μένα άλλαξαν τον 2ο αισθητήρα και όχι αυτον πριν τον καταλύτη.
το σύμπτωμα που ο κόσμος δεν πολυαντιλαμβάνεται είναι συμβατό με ελατωματικό ή χαλασμένο αισθητήρα λ.( όταν τα αυτοκίνητα είχαν έναν όλο και όλο)
νομίζω όμως ότι το δικό μου ν43, έχει έναν αισθητήρα ανά 2 κυλίνδρους. δηλαδή 2 πριν τον καταλύτη και αλλον ένα μετά τον καταλυτη. αν είδα καλά στο real oem, υπάρχουν και κάτι άλλοι σαν επιτηρητές, για θερμοκρασίες καυσαερίων, αισθητήρων κτλ
επίσης σαν σταθερό εύρημα΄από όλα τα μπουζί είναι ότι το μίγμα που καίγεται είναι φτωχό.(lean)

paparoupas
20-02-10, 01:14
Δηλαδή ηταν ρελαντι και τραβηξε χειροφρενο, κατεβηκε στο περιπτερο και εσβησε μονο του λογω του auto start-stop? Μήπως οταν η γυναικα σου μπηκε μεσα δεν πατησε συμπλεκτη να παρει μπροστα αλλα πατησε το κουμπι της μιζας δηλαδη το εσβησε τελειως? Οποτε λογικο να μην αντιδραει μετά το αμαξι?




Παιδιά ελπίζω να μην είμαι ο πιο γκαντέμης άνθρωπος στην Ελλάδα....Εχθές μόλις (ψάχνοντας άσχετο με το θέμα πράγμα) έπεσα και διάβασα εδώ για τα διάφορα προβλήματα...Η ώρα είναι 8.30 και μόλις γύρισε η σύζυγος από κάτι γενέθλια με τα παιδιά. Μου ανέφερε το γεγονός ότι :
1.Σταμάτησε σε ένα περίπτερο να πάρη νερό για τα παιδιά
2.Το αυτοκίνητο έσβησε λόγω του συστήματος αυτού του περίεργου κλπ
3.Πήρε νερό έβαλε μπρός και πήγε να ξεκινήσει
4.Το αυτοκίνητο ενώ πήρε εμπρός κανονικά και χωρίς να ανάβει κανένα λαμπάκι το αυτοκίνητο αρνούνταν πεισματικά να ξεκινήσει με την πρώτη ταχύτητα (μου επισήμανε ότι έβαλε 2 φορές πρώτη μήπως και έκανε λάθος ) και το πιο περίεργο μου είπε ότι το αυτοκίνητο δεν ρέταρε ( τα λόγια της: η μηχανή δεν έκανε όπως κάνει όταν έχεις μεγαλη ταχύτητα και πας να φύγεις και ζορίζετε )
5.Το τιμόνι έδειχνε να είναι νεκρό
6.Έσβησε, ξαναέβαλε εμπρός και όλα καλά εκτός του ότι έγινε ρόμπα στους τρυγύρω...

BMW 316i 09/2008
24000km
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Iliasmat
21-02-10, 07:32
Δηλαδή ηταν ρελαντι και τραβηξε χειροφρενο, κατεβηκε στο περιπτερο και εσβησε μονο του λογω του auto start-stop? Μήπως οταν η γυναικα σου μπηκε μεσα δεν πατησε συμπλεκτη να παρει μπροστα αλλα πατησε το κουμπι της μιζας δηλαδη το εσβησε τελειως? Οποτε λογικο να μην αντιδραει μετά το αμαξι?

Τελικά δεν κατέβηκε η γυναίκα μου αλλά ο γιός μου από την θέση του συνοδηγού να πάρει νερό. Όταν μπήκε ο γιόσ μου μέσα πάτησε συμπλέκτη πήρε εμπρός το αυτοκίνητο αλλά δεν ξεκινούσε. (Ήταν σαν να με τραβούσε κάποιος από πίσω και δεν με άφηνε να επιταχύνω. Πήγα 30-40 μέτρα σταμάτησα το εσβησα και το ξανά έβαλα εμπρός και όλα ο.κ μου είπε.)
Πάντως 2 μέρες τώρα μια χαρά πάει οπότε ήταν κάτι στιγμιαίο . Α... αν σταματήσεις και σβήσει από auto start-stop και κατέβει ο οδηγός τότε δεν ξαναπαίρνει από το σύστημα και πρέπει να πατήσει το κουμπί της μίζας.
Αυτά βέβαια τα στιγμιαία και περίεργα δεν μου πολυαρέσουν όπως πρίν από 10 μέρες που κατέβαινα από το Πάικο με χιόνια και αλυσίδες και μπέρδεψε τα μπούτια του το σύστημα και ανάψανε για κανένα 20άλεπτο όλα τα λαμπάκια στο ταμπλό....(abs, λαμπάκι χειρόφρενου,έλεγχος μηχανής, έλεγχος ευστάθιας κλπ...όλα τα κίτρινα δηλαδή) άσε που κόντεψα να σκοτωθώ....
Τελικά ανακάλυψα με τον δύσκολο τρόπο ότι το αυτοκινητάκι μου δεν είναι για τα χιόνια ακόμα και με αλυσίδες.....

strofimios
21-02-10, 09:36
Μαλλον τα ηλεκτρονικα του (εγκεφαλος) δεν εχουν καλη ή καθολου αναρτηση και οι κραδασμοι απο τις αλυσιδες το τρελαναν.

thanblan
21-02-10, 11:12
Μαλλον τα ηλεκτρονικα του (εγκεφαλος) δεν εχουν καλη ή καθολου αναρτηση και οι κραδασμοι απο τις αλυσιδες το τρελαναν.

νομίζω φίλε μου ειπες την λέξη κλειδί. όπου και να ψάχνουμε δεν βρίσκουμε άκρη. μάλλον τίποτα ψυχρές συγκολλήσεις στον εγκέφαλο δεν είναι και πολύ σταθερές και έγινε μάχη με τα λαμπάκια του φίλου.
και σε μας υποπτέυομαι αν βάλουμε αλυσίδες ή αν πάμε σε χωματόδρομο χριστουγεννιάτικο δέντρο θα γίνει το ταμπλό.

giannis 116
21-02-10, 15:25
Μηπως με τις αλυσιδες σου αναψε ο αισθητηρας των ελαστικων και τον εκανες 'INIT' με τις αλυσιδες φορεμενες στα λαστιχα;.. Επισης το DTC το ειχες πληρως ενεργοποιημενο; Προτεινεται απ το εγχειριδιο αν κινεισαι σε χιονια ή παγους με αλυσιδες ή/και χιονολαστιχα το DTC να ειναι πατημενο μια φορα. Δηλαδη ενεργοποιημενο αλλα δρα με χρονοκαθυστερηση. Μηπως σου ενεργοποιηθηκε το DTC κατα την οδηγηση με αλυσιδες πολλες φορες;..
Ολα αυτα ισως εχουν σχεση με αυτα που γραφεις οτι σου αναψαν ολα τα λαμπακια. Οι αλυσιδες 'τρελαινουν' τον αισθητηρα ελαστικων γιατι αυτος δε μετραει πιεση αλλα παραμορφωση του ελαστικου ουσιαστικα μετρωντας ταχυτητα περιστροφης των τροχων με ενα συστημα μαγνητων και αισθητηρων που ειναι τοποθετημενα σε θολους και ζαντες. Γι αυτο και το εγχειριδιο προτεινει να μη γινεται 'ΙΝΙΤ' του αισθητηρα κατα την οδηγηση με αλυσιδες, δηλαδη απλα τον αγνοουμε οσο οδηγαμε με αυτες.
Παντως δε νομιζω να φταινε οι κραδασμοι, αν ηταν ετσι σε καθε λακουβα και ανωμαλια του δρομου, που υπαρχουν και μπολικες στην Ελλαδα, τοτε θα πρεπε να γινοταν το ταμπλω χριστουγεννιατικο δεντρο απ τα λαμπακια...
Σε διαγνωστικο μπηκε τ αμαξι μετα απο αυτα που ανεφερες οτι εγιναν;..

strofimios
21-02-10, 15:32
Εαν εχεις δικο σου ανθρωπο που να ξερει μπορει να τεσεκαρει τον εγκεφαλο(κολλησεις κλπ.)και εαν χρειαζεται να σου επιδιορθωσει οτι χρειαζεται.Παντως εαν ειναι αυτο,τι να πω.Πριν λιγο καιρο η γυναικα μου ανοιξε τον εγκεφαλο της Ε-36 που εχουμε('93 μοντελο)και επαθε πλακα.Ο εγκεφαλος,μου ειπε,ειναι ολος στο χερι(τελειες κολλησεις) και τα υλικα ειναι τα καλυτερα και τα πιο ακριβα που υπαρχουν(αεροπορικου τυπου).Απλα ,προληπτικα,του εκανε εναν καθαρισμο και φρεσκαρε ορισμενες κολλησεις.
Για ριχτε μια ματια και εσεις σε αυτο.
Συμβαινει και σε αλλες εταιρειες οι κραδασμοι να προκαλουν δυσλειτουργειες των ηλεκτρονικων.

thanblan
21-02-10, 16:16
για να σου δώσω μία εικόνα για τί τύπου πρόβλημα μιλάμε, μία πολύ κοντινή περιγραφή μου έκανε ένας ΄τυπος στο συνεργείο που είχε αντιμετωπίσει ο ίδιος με δικό του αυτοκίνητο.από εκεί αντλούσε και την αισοιοδοξία ότι το πρόβλημα μου θα λυνόταν αλλά δεν΄γνώριζε ότι για μένα άλλαξαν τον 2ο αισθητήρα και όχι αυτον πριν τον καταλύτη.
το σύμπτωμα που ο κόσμος δεν πολυαντιλαμβάνεται είναι συμβατό με ελατωματικό ή χαλασμένο αισθητήρα λ.( όταν τα αυτοκίνητα είχαν έναν όλο και όλο)
νομίζω όμως ότι το δικό μου ν43, έχει έναν αισθητήρα ανά 2 κυλίνδρους. δηλαδή 2 πριν τον καταλύτη και αλλον ένα μετά τον καταλυτη. αν είδα καλά στο real oem, υπάρχουν και κάτι άλλοι σαν επιτηρητές, για θερμοκρασίες καυσαερίων, αισθητήρων κτλ
επίσης σαν σταθερό εύρημα΄από όλα τα μπουζί είναι ότι το μίγμα που καίγεται είναι φτωχό.(lean)

διορθώνω τις ανακρίβειες του ποστ.
τα μπουζί όλα έχουν ενδείξεις πλούσιου μίγματος όχι φτωχού.
το ν43 μου έχει 1 αισθητήρα λ, έναν regulator του 1ου λ, και φυσικά τον post cat λ. ακιόμη υπάρχει και αισθητήρας θερμοκρασίας και αισθητήρας nox.
μετά από μελέτη, τα συμπτώματα μου είναι σαν να είναι ελλατωματικός ο regulator... λέω να τον αλλάξω δοκιμαστικά.!!!

rapid_fast
21-02-10, 22:55
διορθώνω τις ανακρίβειες του ποστ.
τα μπουζί όλα έχουν ενδείξεις πλούσιου μίγματος όχι φτωχού.
το ν43 μου έχει 1 αισθητήρα λ, έναν regulator του 1ου λ, και φυσικά τον post cat λ. ακιόμη υπάρχει και αισθητήρας θερμοκρασίας και αισθητήρας nox.
μετά από μελέτη, τα συμπτώματα μου είναι σαν να είναι ελλατωματικός ο regulator... λέω να τον αλλάξω δοκιμαστικά.!!!
εχεις αλλάξει το μισό αυτοκίνητο μέχρι τωρα...
Τα πληρώνεις εσύ??

thanblan
21-02-10, 23:41
εχεις αλλάξει το μισό αυτοκίνητο μέχρι τωρα...
Τα πληρώνεις εσύ??

εντός εγγύησης ένας πολλαπλασιατής, και ο post cat λ. δοκιμαστική αλλάγή πεταλούδας που χτύπαγε( τζίφος-όχι κόστος)- αισθητήρας εκκεντροφόρου βαλβίδων εξαγωγής (70ευρώ) αλλάγή μπουζί στον ίδιο κύλινδρο που άλλαξα πολλάπλασιαστή.
βλάβες που έχει γράψει είναι 1 misfire όταν κάποιο πρωί δεν πήρε καλά τρανταζόταν και έκανε σαν τρικύλινδρο, και αυτή η τελευτάια με πρόβλημα στον post cat.
αυτά έχουν αλλαχτεί μέχρι τώρα αλλά θεωρώ δεδομένο πως δεν φταίνε τα συμβατικα΄μπεκ μπουζί πολλαπλασιαστές κτλ.
επιμένω πως έχει να κάνει με κάτι σχετικό με αέρα. στο δικό μου αυτοκίνητο αποκλείω τον Maf, πεταλούδα άλλαξα και δεν έφταιγε, και αφού μου έβγαλε κάτι σχετικό με αισθητήρα οξυγόνου ψάχνω προς τα εκεί.
αν κατάλαβα καλα αυτό που διάβασα σχετικά με τον regulator του λ, εμπλέκεται σε φάσεις λειτουργέιας του αυτοκινήτου που νομίζω ότι συνδυάζονται με το πότε εντοπίζονται τα προβληματα μου.
δεν έχω αλλάξει πολλά. χρόνο πολύ έχω χάσει... αλλά έχω πεισμώσει αρκετά προκειμένου να βγάλω άκρη. ευτυχώς έχει πεισμώσει και ο εδώ μηχανικός και έτσι είμαι πιο αισοιοδοξως.

Dimpas
22-02-10, 09:33
Παιδιά σόρρυ που πετάγομαι !

Όλα αυτά τα προβλήματα σε 320i ????

Τα εξακύλινδρα έχουν αντίστοιχα προβλήματα ??

Έχει ακούσει κανείς κάτι ? Ξέρει κανείς τίποτα ???

bimmer-corfu
22-02-10, 10:30
Παιδιά σόρρυ που πετάγομαι !

Όλα αυτά τα προβλήματα σε 320i ????

Τα εξακύλινδρα έχουν αντίστοιχα προβλήματα ??

Έχει ακούσει κανείς κάτι ? Ξέρει κανείς τίποτα ???

ένα είναι το πρόβλημα κατά την άποψη μου, τα ρεταρίσματα/κομπιάσματα.

Για εξακύλινδρα δεν έχω ακούσει τέτοιο πρόβλημα. Μην νομίζεις όμως ότι όλα τα 320 έχουν πρόβλημα. Μη τρελαθούμε κιόλας...

thanblan
22-02-10, 10:40
Φίλε Dimpas, για εξακύλινδρα δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο σε τέτοια έκταση. ¨ολα τα αυτοκίνητα έχουν κάποια πιθανότητα να εμφανίσουν σχετικά συμπτώματα αλλά αυτά για τα οποία συζητάμε είναι πολύ συγκεκριμένα και ίδια για όλους σχεδόν από καινούριο αυτοκίνητο.
επίσης αν παρακολουθήσεις και αυτό το ποστ http://www.e90post.com/forums/showthread.php?p=6542804#post6542804 θα δεις ότι είναι γενικευμένο σε παγκόσμια κλίμακα.

Dimpas
22-02-10, 16:09
Ω ! Ευχαριστώ πολύ !
Συνεχίζω λοιπόν το ψάξιμο και το διάβασμα στο Forum !
Και πάλι ευχαριστώ .

Zer0cooL
23-02-10, 16:26
Για αυτους που κανουν η θελουν να κανουν προληπτικα αναβαθμιση η επισιμη αντιπροσωπεια ΔΕΝ το συνιστα..."Αν δουλευει καλα και ΔΕΝ ρεταρει δεν κανεις τιποτα"
Οσο για τα μικροκομπιασματα που ειναι πιο μικρο θεμα απ οτι το ρεταρισμα, ανεφεραν οτι καλο ειναι που και που να βαζουμε καθαρτικο βενζινης (οχι ανεβαστικο οκτανιων)
Ακομα (ας χτυπησω ξυλο) ολα καλα με το δικο μου παντως και δε μπορω να πω οτι το λυπαμαι πλεον...

tzimiani
24-02-10, 01:07
Κατόπιν των προβλημάτων που παρουσιάστηκαν (μειωμένη απόδοση/αφλογηστία 3ου κυλίνδρου) όπου άλλαξα όλη τη τετράδα των πολλαπλασιαστών και δεδομένου ότι τα κομπιάσματα/ρεταρίσματα συνεχιζόντουσαν, σήμερα άλλαξα τα μπουζί και περάστηκε το καινούριο software. Για λίγο που το οδήγησα απόψε (δεν μπόρεσα να το τσεκάρω καλά λόγω κίνησης) είδα διαφορά και στην απόκριση του γκαζιού και στην επιτάχυνση του που είναι πλέον ομάλη (πραγματικά χάρηκα!)… Εύχομαι να τελείωσαν τα προβλήματα… θα το δοκιμάσω περισσότερο και θα ενημερώσω…

thanblan
28-02-10, 22:22
παίχτηκε πληροφόρία από αγγλία για πιθανό αισθητήρα στροφάλου ως αιτία της βλάβης. αύριο δευτέρα θα το πάει κάποιος και θα ενημερώσει τι έγινε

tzimiani
28-02-10, 22:30
φίλε thanblan για πες τίποτε παραπάνω... μιας και μας καίει το ζήτημα...
παίχτηκε πληροφόρία από αγγλία για πιθανό αισθητήρα στροφάλου ως αιτία της βλάβης. αύριο δευτέρα θα το πάει κάποιος και θα ενημερώσει τι έγινε

SEX5
28-02-10, 22:58
Παιδια κι εγω ειχα φορτωθει ενα προβληματικο Ε92 320 το οποιο με αφησε 4 φορες σε 2 χρονια ενω για κανα 6μηνο πηγαινα στο συνεργειο και επειδη δεν εβγαζε την ενδειξη εκεινη την ωρα δεν μμπορουσαν να κανουν κατι οπως ελεγαν..

Τεραστια ταλαιπωρια ολοκληρες μερες στο συνεργειο διαγνωσεις επι διαγνωσεων(για τον πο...τσο ουτε που ηξεραν που πανε τα 4) κλπ κλπ κλπ

το προβλημα δεν λυθηκε ποτε... και επειδη το αυτοκινητο ειχε πανω ολο τον εξτρα εξοπλισμο ηθελε 8 ωρες για επαναπρογραμματισμο γιαυτο και δεν εψαχναν τη λυση μεσω της αναβαθμισης..

Το εστειλα.. δεν αντεχα και δεν ειχα εμπιστοσυνη για να ασχοληθω αλλο με αυτο το αμαξι

JuNiOr_
01-03-10, 09:43
καλημερα σε ολους..
Απο χθες το βραδυ,ξανα εντονο ρεταρισμα,ξανα κραδασμοι και γενικοτερα ξανα η γνωστη αισθηση τριμπουρδελου που εχει καθε φορα που καιγεται ο πολλαπλασιαστης.Υποψιν οτι τους εχω αλλαξει ολους(τελευταια αλλαγη 31/12)και ειχα παρει διαβεβαιωση απο γνωστοτατο εξουσιοδοτημενο στα νοτια προαστια οτι δεν θα υπαρξει αλλο προβλημα,αφου εδω και 1 μηνα ειμαι εκτος εγγυησης...ντροπη!

stavros
01-03-10, 09:49
εδώ και ένα μήνα είσαι εκτός εγγύησης, άρα το αυτοκίνητο ταξινομήθηκε περίπου Ιαν-Φεβ 2008. Κάποιου εκεί είναι και το δικό μου. Από ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα αυτό (δείχνει) να εμφανίζεται σε αυτοκίνητα που αγοράστηκαν 2 περίπου το 2008.

Μήπως είναι πρόβλημα συγκεκριμένης γραμμής παραγωγής?

Των υπολοίπων που έχουν το πρόβλημα εδώ μέσα, ποια η ηλικία των οχημάτων?