PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τα θερμαινόμενα καθισματα


zami
28-12-09, 09:39
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους
μολις που ξεμπερδεψα με ενα προβληματακι στεγανοποιησης που με ειχε ταλαιπωρησει για αρκετο καιρό(αλλο thread) και εκει που ειπα πως τελειωσα με τα προβληματα,να σου ενα καινουργιο:
ενα βραδυ γυρνωντας σπιτι μου παραπονεθηκε η κυρα οτι ειναι κρυο το δερματινο καθισμα!παταω και εγω το κουμπι στην μεγαλη σκαλα και αυτο στα 7-10 δευτερολεπτα σβηνει!!το ξανα παταω ,τα ιδια!!παταω την μικροτερη σκαλα,παλι τα ιδια!!!!καταλαβαινετε τον πανικό μου...υποψην οτι φοραω τα σπορ τυπου bucket καθισματα με το μαξιλαρακι μπροστα ( μονο δερμα) και οτι ολες οι ασφαλειες ειναι καλες,το κουμπι δεν φταιει γιατι αμεσως δοκιμασα και με του οδηγου το κουμπι, και οτι οι αντιστασεις εχουν αλλαχτει προσφατα.εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος παρομοιο θεμα;του οδηγου λειτουργει αψογα.

E36-Hartge
28-12-09, 09:48
Μήπως κάποιο βαραχυκύκλωμα στην καλωδίωση?
Δεν γνωρίζω απλά αυτό θα σκεφτόμουν μετά απο τις ασφάλειες και το διακοπτάκι.

rapid_fast
28-12-09, 10:08
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους
μολις που ξεμπερδεψα με ενα προβληματακι στεγανοποιησης που με ειχε ταλαιπωρησει για αρκετο καιρό(αλλο thread) και εκει που ειπα πως τελειωσα με τα προβληματα,να σου ενα καινουργιο:
ενα βραδυ γυρνωντας σπιτι μου παραπονεθηκε η κυρα οτι ειναι κρυο το δερματινο καθισμα!παταω και εγω το κουμπι στην μεγαλη σκαλα και αυτο στα 7-10 δευτερολεπτα σβηνει!!το ξανα παταω ,τα ιδια!!παταω την μικροτερη σκαλα,παλι τα ιδια!!!!καταλαβαινετε τον πανικό μου...υποψην οτι φοραω τα σπορ τυπου bucket καθισματα με το μαξιλαρακι μπροστα ( μονο δερμα) και οτι ολες οι ασφαλειες ειναι καλες,το κουμπι δεν φταιει γιατι αμεσως δοκιμασα και με του οδηγου το κουμπι, και οτι οι αντιστασεις εχουν αλλαχτει προσφατα.εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος παρομοιο θεμα;του οδηγου λειτουργει αψογα.
εχει θερμοστατη το καθισμα?..

zami
28-12-09, 11:23
Μήπως κάποιο βαραχυκύκλωμα στην καλωδίωση?
Δεν γνωρίζω απλά αυτό θα σκεφτόμουν μετά απο τις ασφάλειες και το διακοπτάκι.

σωστη η σκεψη σου,αλλα σε ενδεχόμενο βραχυκυκλωμα ,καιγεται η ασφαλεια αμεσως με το που πατας το κουμπι

zami
28-12-09, 11:28
εχει θερμοστατη το καθισμα?..

ετσι ακριβως συμπεριφερεται,σαν να εχει θερμοστατη!εχουμε στην οικογενεια ενα 46 με θερμοστατη που αν δεν εχει κρυο εξω δεν αναβουν τα καθισματα.το δικο μου ομως μου ειπανε πως δεν βγαινει με θερμοστατη,αλλωστε εαν ειχε δεν θα επρεπε να μην δουλευει ουτε του οδηγου;και το manual που διαβασα δεν εγραφε κατι...σπαζοκεφαλιά ειναι.....

MZ3
28-12-09, 13:15
τσεκαρε τα καλοδια και εν αναγκη δες με κανενα απομακρεμα να συνδεσεις απο συνοδηγου στου οδηγου να δεις αν δουλευει σωστα
αν δεν ειναι θεμα καλοδιου τοτε ψαχνε μεσα στο καθησμα

zami
28-12-09, 18:58
τσεκαρε τα καλοδια και εν αναγκη δες με κανενα απομακρεμα να συνδεσεις απο συνοδηγου στου οδηγου να δεις αν δουλευει σωστα
αν δεν ειναι θεμα καλοδιου τοτε ψαχνε μεσα στο καθησμα

άβγαλα την φυσα απο το καθισμα και έβαλα ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι 12v για να δω εαν φερνει ρευμα χωρις τις αντιστάσεις.κάνει ακριβώς το ιδιο πράγμα.δινει ρευμα και κοβει σε 7-10 δευτερολεπτα........σπαζοκεφαλιά σας λεω..........................

kostas e46
28-12-09, 22:06
άβγαλα την φυσα απο το καθισμα και έβαλα ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι 12v για να δω εαν φερνει ρευμα χωρις τις αντιστάσεις.κάνει ακριβώς το ιδιο πράγμα.δινει ρευμα και κοβει σε 7-10 δευτερολεπτα........σπαζοκεφαλιά σας λεω..........................

Φιλε το προβλημα σου πρεπει να ειναι ο διακοπτης δοκιμασε ν' αλλαξεις και να βαλεις του οδηγου στου συνοδηγου.

zami
28-12-09, 23:00
ολες οι ασφαλειες ειναι καλες,το κουμπι δεν φταιει γιατι αμεσως δοκιμασα και με του οδηγου το κουμπι, και οτι οι αντιστασεις εχουν αλλαχτει προσφατα.εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος παρομοιο θεμα;του οδηγου λειτουργει αψογα.


:nono::nono::nono::nono: δυστυχώς για μένα......δεν βλέπω να τον γλυτωνω τον μάστορα....

rapid_fast
28-12-09, 23:05
ετσι ακριβως συμπεριφερεται,σαν να εχει θερμοστατη!εχουμε στην οικογενεια ενα 46 με θερμοστατη που αν δεν εχει κρυο εξω δεν αναβουν τα καθισματα.το δικο μου ομως μου ειπανε πως δεν βγαινει με θερμοστατη,αλλωστε εαν ειχε δεν θα επρεπε να μην δουλευει ουτε του οδηγου;και το manual που διαβασα δεν εγραφε κατι...σπαζοκεφαλιά ειναι.....

Εμένα πάντως στο Ε46, ακόμα και με +40 υπο σκιά, ανάβουν τα θερμαινομενα...
Κοίτα αν υπάρχει ρελέ που να οπλίζει απο το διακοπτάκι.. Αν δεν υπάρχει, και το ρόλο του ρελέ τον έχει το διακοπτάκι, αλλάξε το διακόπτη οδηγου-συνοδηγου, να κάνεις δοκιμή για χαλασμένο διακόπτη.
Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση..

zami
28-12-09, 23:33
Εμένα πάντως στο Ε46, ακόμα και με +40 υπο σκιά, ανάβουν τα θερμαινομενα...
Κοίτα αν υπάρχει ρελέ που να οπλίζει απο το διακοπτάκι.. Αν δεν υπάρχει, και το ρόλο του ρελέ τον έχει το διακοπτάκι, αλλάξε το διακόπτη οδηγου-συνοδηγου, να κάνεις δοκιμή για χαλασμένο διακόπτη.
Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση..

ρελέ είναι μεσα στο διακοπτάκι.ηταν το πρώτο πραγμα που έκανα.αλλαξα δηλαδή αυτο του οδηγού που δουλευε κανονικά με αυτό που δεν δουλευε και παλι τιποτα.Μάλιστα πηρα ενα φιλο τηλεφωνο ,που εχει το ιδιο αμάξι και εβαλα και ενα απο τα δικά του διακοπτακια....πάλι τιποτα .δεν εχει λογική εξηγηση.εν τω μεταξί ,ειναι αυτόνομο κύκλωμα ,δεν περνάει απο κανενα εγκεφαλο και συνεπώς δεν θα δειξει τιποτε κανενα διαγνωστικό....κοντευω να σκάσω.δεν υπάρχει λογική εξηγηση,δεν γινετε ,κατι θα μου διαφευγει.....

rapid_fast
28-12-09, 23:50
Τι αυτοκίνητο έχεις??
Να κάτσω να δω το ηλεκτρικό κύκλωμα...

rapid_fast
29-12-09, 00:10
Δεν έχω καλά νέα...
Η κάτω θερμαινόμενη φέτα του καθίσματος είναι χαλασμένη.
Λογικά εχει μηδενική ή πολύ μικρή αντίσταση, γιατί μόνο σε αυτη την περίπτωση διακόπτει την παροχή ρευματος..:thumbsdow
(Αν έχεις μόνο την πλεξούδα, μετά απο λίγο κόβει την ηλεκτοδότηση..):thinkerg:
Βγάζεις την μπαταρία, αποσυνδέεις του οδηγού, βλέπεις πόση ομική αντισταση έχει, και συγκρίνεις με του συνοδηγού...
Μην ξεχάσεις. Βγάλε την μπαταρια...
Βγάλε την μπαταρια..

zami
29-12-09, 00:40
Δεν έχω καλά νέα...
Λογικά εχει μηδενική ή πολύ μικρή αντίσταση, γιατί μόνο σε αυτη την περίπτωση διακόπτει την παροχή ρευματος..:thumbsdow
(Αν έχεις μόνο την πλεξούδα, μετά απο λίγο κόβει την ηλεκτοδότηση..):thinkerg:
Βγάζεις την μπαταρία, αποσυνδέεις του οδηγού, βλέπεις πόση ομική αντισταση έχει, και συγκρίνεις με του συνοδηγού...
Μην ξεχάσεις. Βγάλε την μπαταρια...
Βγάλε την μπαταρια..

ωπα ωπα,πολλες πληροφορίες μαζεμένες!!!
καταρχήν,οι αντιστάσεις είναι όλες καινούργιες!μου είχαν χαλάσει όντως οι δύο κατω φέτες αλλα εγω μιας και ασχολήθηκα ,αλλαξα και τα τεσσερα κομματια(δυο πλάτες και δυο καθισματα 64€/τεμ)!ας δεχτούμε όμως πως είναι χαλασμένο (αστοχία υλικού).πως ακριβώς θα διαπιστωσω αυτό που μου λες?μπορείς να μου περιγραψεις πιο αναλυτικά τις ενεργειες?σε απλά ελληνικά γιτί δεν εχω πολλές τεχνικές γνωσεις περι ηλεκτρολογικών....πως θα μετρησω ακριβώς την ομική αντισταση?φανταζομαι πως ξερεις οτι δεν βλεπουμε κανενα κομματι τωναντιστασεων παρα μονο την φυσα τους ,ετσι?
τελος .το καθισμα του οδηγού που λειτουργεί κανονικά,οταν αποσυνδεω τις αντιστασεις ,συνεχίζει να παρεχει ρευμα ,δεν κόβει καθόλου .αρα μηπως δεν ισχυει το περι μηδενικής αντιστασης?

rapid_fast
29-12-09, 00:57
Ναι, απο τη φίσα θα μετρήσεις..
Αποσυνδέεις του οδηγού, και μετράς στην φίσα που πηγαίνει προς το κάθισμα.
Βάζεις το πολύμετρο στο Ω.. θα σου βγάλει τρελά μεγάλη τιμη. (λογικά ΚΩ)
Κάνεις το ίδιο με του συνοδηγού, και αντιπαραβάλεις τα αποτελέσματα..
Αν δε δείς διαφορά, θα μετρήσεις με τον ίδιο τρόπο και την πλευρά της φίσας που πηγαίνει προς τους διακόπτες, για να δείς αν υπάρχει βραχυκύκλωμα στην πλεξούδα.
Σε όλες τις περιπτώσεις, ΔΕΝ θα δώσεις ρευμα.. Κάηκες...

kostis47
29-12-09, 02:31
Φίλε μακάρι να έλεισες το πρόβλημά σου. Εμένα στο δικό μου που έχει bucket καθίσματα ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί η θέρμανση μόνο στη πλάτη του συνοδηγού. Το κάθισμα κανονικά, του οδηγού όλα κανονικά. Επίσης παρέα με αυτό σταμάτησε και η οσφυική υποστήριξη. Το έβαλα στο διαγνωστικό όταν πήγα για service και δεν έδειξε τίποτα. Ξέρει μήπως κανείς τι μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ

zami
29-12-09, 09:29
Φίλε μακάρι να έλεισες το πρόβλημά σου. Εμένα στο δικό μου που έχει bucket καθίσματα ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί η θέρμανση μόνο στη πλάτη του συνοδηγού. Το κάθισμα κανονικά, του οδηγού όλα κανονικά. Επίσης παρέα με αυτό σταμάτησε και η οσφυική υποστήριξη. Το έβαλα στο διαγνωστικό όταν πήγα για service και δεν έδειξε τίποτα. Ξέρει μήπως κανείς τι μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ


και εγω τα ιδια καθισματα φοράω.εσένα λογικά είναι ευκολά τα πράγματα.Η αντισταση της πλάτης σου είναι καμμενη.αλλάζεται ευκολά σε ταπετσέρη.Το ανταλλακτικό εχει περίπου 65€ ειτε ειναι γα πλάτη ειτε για καθισμα.στο δικό μου ειχαν καει των καθισμάτων και τα άλλαξα όλα προληπτικά.Φοράνε συνολο τεσσερα κομμάτια (δυο πλάτες ,δυο καθισματα ) τα οποία πωλούνται χωριστά.οι κωδικοί ειναι παρακάτω:

01 Θερμαντικό στοιχείο καθίσματος 2 64118391696 $83.47 +χρέωση
Για οχήματα με
Σπορ κάθισμα BMW
01 Θερμαντικό στοιχείο καθίσματος 2 64118353027 $83.47 +χρέωση
02 Θερμαντικό στοιχείο πλάτης 2 64118391697 $83.47 +χρέωση
Για οχήματα με
Σπορ κάθισμα BMW
02 Θερμαντικό στοιχείο πλάτης 2 64118353028 $83.47 +χρέωση

σωστα το διαγνωστικό δεν εδειξε τιποτε γιατι το κυκλωμα αυτό ειναι ανεξαρτητο ,δεν περναει μεσα απο κανενα εγκεφαλο και συνεπως δεν ανιχνευονται οι δυσλειτουργείες αυτού...

τωρα για την οσφυική υποστηριξη δεν γνωρίζω ,μιας και δεν εχω,αλλα σιγουρα θα ειναι θεμα εντολής (ασφαλεια,βραχυκυκλωμα,κομμενο καλώδιο ,κολλημενο μοτερ η κατι τετοιο.)

zami
29-12-09, 09:30
Ναι, απο τη φίσα θα μετρήσεις..
Αποσυνδέεις του οδηγού, και μετράς στην φίσα που πηγαίνει προς το κάθισμα.
Βάζεις το πολύμετρο στο Ω.. θα σου βγάλει τρελά μεγάλη τιμη. (λογικά ΚΩ)
Κάνεις το ίδιο με του συνοδηγού, και αντιπαραβάλεις τα αποτελέσματα..
Αν δε δείς διαφορά, θα μετρήσεις με τον ίδιο τρόπο και την πλευρά της φίσας που πηγαίνει προς τους διακόπτες, για να δείς αν υπάρχει βραχυκύκλωμα στην πλεξούδα.
Σε όλες τις περιπτώσεις, ΔΕΝ θα δώσεις ρευμα.. Κάηκες...

ευχαριστώ φιλε μου,θα το κανω με την πρωτη ευκαιρία .απο βδομαδα που εχω αδεια μαλλον.να βγαλω τους πολους απο την μπαταρια η δεν χρειαζετε?

rapid_fast
29-12-09, 09:33
Βγαλε μπαταρία, βγάλε μπαταρια...
(μονο τον αρνητικό πολο...)

kostis47
29-12-09, 12:35
Πριν φτάσουμε στην αγορά πως μπορώ να ελέγξω αν είναι καμμένη η αντίσταση? Μπορώ να βγάλω την αντίσταση από την πλάτη του καθίσματος βγάζοντας μόνο το πίσω μέρος της πλάτης του καθίσματος? Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αυτές οι τιμές που λες είναι απο realoem/bmwfans? Ξέρεις μήπως πως μπορώ να γραφτώ στο bmwfans γιατί μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα κατά την εγγραφή? Αν και λίγο off-topic η τελευταία ερώτηση.
Ευχαριστώ

και εγω τα ιδια καθισματα φοράω.εσένα λογικά είναι ευκολά τα πράγματα.Η αντισταση της πλάτης σου είναι καμμενη.αλλάζεται ευκολά σε ταπετσέρη.Το ανταλλακτικό εχει περίπου 65€ ειτε ειναι γα πλάτη ειτε για καθισμα.στο δικό μου ειχαν καει των καθισμάτων και τα άλλαξα όλα προληπτικά.Φοράνε συνολο τεσσερα κομμάτια (δυο πλάτες ,δυο καθισματα ) τα οποία πωλούνται χωριστά.οι κωδικοί ειναι παρακάτω:

01 Θερμαντικό στοιχείο καθίσματος 2 64118391696 $83.47 +χρέωση
Για οχήματα με
Σπορ κάθισμα BMW
01 Θερμαντικό στοιχείο καθίσματος 2 64118353027 $83.47 +χρέωση
02 Θερμαντικό στοιχείο πλάτης 2 64118391697 $83.47 +χρέωση
Για οχήματα με
Σπορ κάθισμα BMW
02 Θερμαντικό στοιχείο πλάτης 2 64118353028 $83.47 +χρέωση

σωστα το διαγνωστικό δεν εδειξε τιποτε γιατι το κυκλωμα αυτό ειναι ανεξαρτητο ,δεν περναει μεσα απο κανενα εγκεφαλο και συνεπως δεν ανιχνευονται οι δυσλειτουργείες αυτού...

τωρα για την οσφυική υποστηριξη δεν γνωρίζω ,μιας και δεν εχω,αλλα σιγουρα θα ειναι θεμα εντολής (ασφαλεια,βραχυκυκλωμα,κομμενο καλώδιο ,κολλημενο μοτερ η κατι τετοιο.)

zami
29-12-09, 16:25
[QUOTE=kostis47;355662]Πριν φτάσουμε στην αγορά πως μπορώ να ελέγξω αν είναι καμμένη η αντίσταση? Μπορώ να βγάλω την αντίσταση από την πλάτη του καθίσματος βγάζοντας μόνο το πίσω μέρος της πλάτης του καθίσματος?

Δυστυχώς δεν μπορείς να την δεις οπτικά την αντισταση.ειναι ραμμένη πανω στο δερμα εσωτερικά. για να αντικατασταθει πρεπει να βγει το καθισμα απο το αυτοκινητο ,να αφαιρεθει η αντιστοιχη ταπετσαρια ,να ξηλωθει η παλια και τελος να ραφτει η καινουργια και να επανατοποθετηθουν ολα στην θεση τους.ενας ηλεκτρολογος θα σε βοηθησει να καταλαβεις εαν ειναι οντως καμμενη με τις καταλληλες μετρησεις....


Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αυτές οι τιμές που λες είναι απο realoem/bmwfans? Ξέρεις μήπως πως μπορώ να γραφτώ στο bmwfans γιατί μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα κατά την εγγραφή? Αν και λίγο off-topic η τελευταία ερώτηση.


οι τιμες είναι απο real oem και ειναι αρκετα ακριβεις (αφου πρωτα κανεις την απαραιτητη μετατροπη σε €)προσωπικά την προτιμώ απο το bmw fans γιατι ειναι αρκετα ευχρηστο και τηνει προς το εργοστασιακό που εχουν οι αντιπροσωπειες.δεν θελει και εγγραφη απλά κανεις κλικ εκει που λεει click here to join και σε βγαζει κατευθειαν εδω:


http://www.realoem.com/bmw/select.do

Ευχαριστώ

zami
20-01-10, 09:59
Φιλε το προβλημα σου πρεπει να ειναι ο διακοπτης δοκιμασε ν' αλλαξεις και να βαλεις του οδηγου στου συνοδηγου.

Ξέχασα τελικά να ποστάρω πως το πρόβλημα βρέθηκε εδω και καιρό....ηταν τα δυο διακοπτακια που εχουν το ρόλο και των ρελέ...αλλάχθηκε το ενα και εκρεμεί το άλλο μιας και δεν βρίσκονται ευκολα μεταχειρισμένα.εαν δεν βρεθεί και αλλο θα παρω καινούργια.τιμή καινούργιων: 97€ το τεμ!!!!

rapid_fast
20-01-10, 14:45
ρελέ είναι μεσα στο διακοπτάκι.ηταν το πρώτο πραγμα που έκανα.αλλαξα δηλαδή αυτο του οδηγού που δουλευε κανονικά με αυτό που δεν δουλευε και παλι τιποτα.Μάλιστα πηρα ενα φιλο τηλεφωνο ,που εχει το ιδιο αμάξι και εβαλα και ενα απο τα δικά του διακοπτακια....πάλι τιποτα .δεν εχει λογική εξηγηση.εν τω μεταξί ,ειναι αυτόνομο κύκλωμα ,δεν περνάει απο κανενα εγκεφαλο και συνεπώς δεν θα δειξει τιποτε κανενα διαγνωστικό....κοντευω να σκάσω.δεν υπάρχει λογική εξηγηση,δεν γινετε ,κατι θα μου διαφευγει.....

Μα αφού έβαλες και απο του φίλου σου που ήταν σωστα και δεν δούλεψαν...!!

zami
20-01-10, 15:32
Μα αφού έβαλες και απο του φίλου σου που ήταν σωστα και δεν δούλεψαν...!!

λοιπόν ακου (μάλλον διάβασε) και δεν θα το πιστέψεις.Την αλλαγη την έκανε φίλος ηλεκτρολόγος ,μπροστά μου φυσικά.Βγάζει τα καλά απο το φίλο μου ,καθεται στο δικό μου ,βγάζει ,ακουμπαέι στο καθισμα το ενα ,βάζει το αλλο κτλ.αποτέλεσμα :δεν δουλεύουνε μου λέει,κατι άλλο θα είναι...ψάχνει απο εδω ,ψάχνει απο εκει,κανει ρεσετ τα κουμπιά,ξηλώνει ντουλαπάκια κτλ.Μετα απο πολύ ωρα και αφού επρεπε να φύγω το μονταρησε γρηγορα γρηγορα.Την άλλη μερα με παίρνει τηλεφωνο και μου λεει
:Μήπως καταλάθως σου εβαλα το ενα κουμπί του παιδιού?γιατι μου λεει πως ο ενα του καθισμα δεν δουλευει...Αμέσως κατεβηκα στο αμάξι ,πατησα τα κουμπιά και ως δια μαγείας,το ενα παρεμεινε αναμμένο και δουλεψε -δουλευει κανονικά!!!ειχε μπερδέψει τα κουμπιά στην αλλαγη και στην ουσια μου εβαζε τα δυο δικά μου(χαλασμένα) πάλι σε εμενα.την αλλη μερα πηγα ,βγαλαμε το καλο κουμπί απο του οδηγού,το δοκιμάσαμε στου συνοδηγού και όλα τέλεια.Εκει έμεινε βέβαια ,γιατι ποιος ακούει τη γυναίκα αν μάθαινε πως ειχα θερμαινόμενο μόνο εγω......

porfyrios
21-01-10, 16:50
αν και προβληματιστήκαμε λίγο με τις δοκιμές των άλλων διακοπτών που έκανες,τέλος καλό,όλα καλά φίλε μου.

rapid_fast
22-01-10, 19:34
λοιπόν ακου (μάλλον διάβασε) και δεν θα το πιστέψεις.Την αλλαγη την έκανε φίλος ηλεκτρολόγος ,μπροστά μου φυσικά.Βγάζει τα καλά απο το φίλο μου ,καθεται στο δικό μου ,βγάζει ,ακουμπαέι στο καθισμα το ενα ,βάζει το αλλο κτλ.αποτέλεσμα :δεν δουλεύουνε μου λέει,κατι άλλο θα είναι...ψάχνει απο εδω ,ψάχνει απο εκει,κανει ρεσετ τα κουμπιά,ξηλώνει ντουλαπάκια κτλ.Μετα απο πολύ ωρα και αφού επρεπε να φύγω το μονταρησε γρηγορα γρηγορα.Την άλλη μερα με παίρνει τηλεφωνο και μου λεει
:Μήπως καταλάθως σου εβαλα το ενα κουμπί του παιδιού?γιατι μου λεει πως ο ενα του καθισμα δεν δουλευει...Αμέσως κατεβηκα στο αμάξι ,πατησα τα κουμπιά και ως δια μαγείας,το ενα παρεμεινε αναμμένο και δουλεψε -δουλευει κανονικά!!!ειχε μπερδέψει τα κουμπιά στην αλλαγη και στην ουσια μου εβαζε τα δυο δικά μου(χαλασμένα) πάλι σε εμενα.την αλλη μερα πηγα ,βγαλαμε το καλο κουμπί απο του οδηγού,το δοκιμάσαμε στου συνοδηγού και όλα τέλεια.Εκει έμεινε βέβαια ,γιατι ποιος ακούει τη γυναίκα αν μάθαινε πως ειχα θερμαινόμενο μόνο εγω......
Α, χα χα χα χα χα χα χα χα χα:icon11: