PDA

Επιστροφή στο Forum : tyre puncture


dafidack
30-12-09, 14:28
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!
Τι ειναι το tyre puncture (ξερω οτι εχει σχεση με τα λαστιχα) αλλα πως θα καταλαβω πιο λαστιχο εχει προβλημα?Μου λεει και κατι για RSC στην οθονη αλλα δεν εχω ιδεα τι εννοει.:icon18:Θα βγαλω ακρη ρε παιδια ή πρεπει να κοιταξω ενα ενα ολα τα λαστιχα?

gnx
30-12-09, 14:31
Σκασμενο λαστιχο...Που το διαβαζεις;

dafidack
30-12-09, 20:36
Στην οθονη,και εκει που βλεπω την ωρα βγαινει το κοκκινο σημα που ελεγα πιο πανω.Μου γραφει να τσεκαρω τα λαστιχα με το RSC symbol.Τελικα τι ειναι αυτο το RSC symbol.Τα λαστιχα τα φουσκωσα αλλα το προβλημα παραμενει.

gnx
30-12-09, 20:56
Τα RSC ειναι τα runflat λαστιχα. Πρεπει να πατησεις το κουμπακι με το θαυμαστικο για να κανεις reset το συστημα που μετρα τις διαφορες στην γωνιακη ταχυτητα των τροχων και αναβει εαν ενας τροχος εχει αρκετα λιγοτερο αερα απο τους αλλους.

dafidack
30-12-09, 21:58
Ωχ,μπερδευτικα.Πιο κουμπακι ειναι αυτο?

papi
31-12-09, 15:54
Την ίδια ένδειξη είχα πριν 2 χρόνια
Τελικά είχε καρφί το ένα λάστιχο και κυκλοφορούσα για 1 μήνα με το καρφί. Εχανε πολύ λίγο αέρα.
Για να το ελέγξεις πρέπει να φουσκώσεις τα λάστιχα με τον σωστό αέρα και πας στο μενού να κάνεις το reset ώστε ο εγκέφαλος να γνωρίζει τις σωστές πιέσεις και αν υπάρχει πρόβλημα σε έλλειψη αέρα σε κάποιο λάστιχο να σε ενημερώσει.
Πάντως αν θες τη γνώμη μου μην ταξιδέψεις αυτές τις μέρες. Κατά 99% έχεις πρόβλημα σε λάστιχο.

dafidack
01-01-10, 00:42
Kαταρχην να ευχηθω σε ολους το 2010 να φερει στον καθενα οτι αγαπα και πανω απ'ολα υγεια.
Τελικα εκανα reset μεσα απο τον υπολογιστη και απ'οτι φαινεται το προβλημα ειναι σε ενα πολυ μικρο καρουμπαλακι το οποιο οπως μου ειπε ο μαστορας θελει απλα μια φορα στις τοσες εναν ελενχο.Καλα,για ταξιδι ουτε λογος.Εδω δεν ταξιδευουμε τις καλες μερες θα ταξιδεψουμε τωρα?Το εκανα αυτοκινητο πολης το 5αρι.!!! :) αχαχχα