PDA

Επιστροφή στο Forum : φρενα csl


gnx
07-01-10, 13:55
Υπαρχει ρε παληκαρια κανενας που εχει CSL φρενα και εχει βαλει ποτε δισκους οχι OEM σε μαμα κατα τα αλλα φρενα;

Ακομα ψαχνω αλλα περαν της racingbrake δεν εχω βρει αλλα και αυτα ειναι μονο για μπροστα. Στην τελευταια αποπειρα να βγαλω ακρη μπερδευτηκα ακομα παραπανω. Η A-L Tuning μου λεει οτι υπαρχουν δισκοι Stoptech, η Stoptech επιβεβαιωνει, και ο David Zeckhausen μου λεει οτι δεν ξερουν τι τους γινεται, δεν υπαρχουν.

Anybody?

alexk
07-01-10, 18:01
Και γιατί να αλλάξεις δίσκους ?
Οι δίσκοι του CSL είναι άριστοι ! Μακάρι και η AP racing να είχε τέτοια ποιότητα δίσκου στο κιτ της.
Το πρόβλημα δεν είναι οι δίσκοι στα φρένα σου...

Sokin M3
07-01-10, 18:28
εγω φοραω δισκους csl με 6πιστονη δαγκανα της BMW performance.........απλα απιστευτο φρενο

δεν ξερω αν σε βοηθησα

παντως μακρια απο D2 φρενα....μην τα ακουμπησεις

gnx
07-01-10, 18:33
Και γιατί να αλλάξεις δίσκους ?
Οι δίσκοι του CSL είναι άριστοι ! Μακάρι και η AP racing να είχε τέτοια ποιότητα δίσκου στο κιτ της.
Το πρόβλημα δεν είναι οι δίσκοι στα φρένα σου...

Δεν εχω προβλημα στους δισκους, αλλα θα προτιμουσα κατι τετοιο

http://www.racingbrake.com/Twopiece_Rotors_s/519.htm

Και γιατι οταν ξανααλλαξεις αλλαζεις μονο τη στεφανη και βασικα οι τρυπητοι κανουν αυτο το γρουγρουγρου.

alexk
07-01-10, 18:40
Δεν εχω προβλημα στους δισκους, αλλα θα προτιμουσα κατι τετοιο

http://www.racingbrake.com/Twopiece_Rotors_s/519.htm

Και γιατι οταν ξανααλλαξεις αλλαζεις μονο τη στεφανη και βασικα οι τρυπητοι κανουν αυτο το γρουγρουγρου.

Θα πρότεινα να μείνεις μακρυά από αυτό.
Μιλάω 40+ άτομα με CSL και κανείς δεν φοράει τέτοια...

EVANGELOS
07-01-10, 23:03
Και γιατί να αλλάξεις δίσκους ?
Οι δίσκοι του CSL είναι άριστοι ! Μακάρι και η AP racing να είχε τέτοια ποιότητα δίσκου στο κιτ της.
Το πρόβλημα δεν είναι οι δίσκοι στα φρένα σου...

+1000

100 φορές έχουν ειπωθεί τα ίδια πράγματα !!

@Νίκο ΣόκινΜ3 που τοποθέτησες ρε συ τις Performance δαγκάνες και πως ταιριάξανε με μαμά csl δισκόπλακες ???

alexk
07-01-10, 23:06
+1000

100 φορές έχουν ειπωθεί τα ίδια πράγματα !!

@Νίκο ΣόκινΜ3 που τοποθέτησες ρε συ τις Performance δαγκάνες και πως ταιριάξανε με μαμά csl δισκόπλακες ???


Με βάσεις μπαίνουν άνετα και ωραία.

EVANGELOS
07-01-10, 23:21
Με βάσεις μπαίνουν άνετα και ωραία.

ποιές βάσεις ??? custom προφανώς όπως στο σαιτ που μου είχες πει στο παλιό πμ

το προβλημά μου είναι μη γίνει με τις καστομιες καμία πατάτα !!!

γιατί κατά τα άλλα σαν λύση είναι πολύ καλή αφού έχεις ΤΣΑΜΠΑ ανταλλακτικά (δίσκους-τακάκια) και πολύ εύκολο να τα βρεις αφού είναι ΟΕΜ !!! , επιπλεόν ΔΕΝ είσαι υποχρεομένος να βασίζεσαι στην καλή πρόθεση της κάθε Μπρέμπο (π.χ.) για διαθεσιμότητα και τιμολόγηση

Sokin M3
08-01-10, 07:57
@Νίκο ΣόκινΜ3 που τοποθέτησες ρε συ τις Performance δαγκάνες και πως ταιριάξανε με μαμά csl δισκόπλακες ???

το κιτακι το πηρα ετοιμο μιας και το φοραγε για λιγα χλμ ενα Μ3 απο εδω........αλλα εαν θες μπορω να ρωτησω........

gnx
08-01-10, 10:46
Το κιτακι αυτο το πουλα καποιος στην Αγγλια αλλα δε θυμαμαι. Το προβλημα σε αυτο ειναι οτι η κιτρινη δαγκανα μπροστα βγαζει ματι, ιδιαιτερα δε οταν η πισω ειναι μαμα.

gnx
08-01-10, 11:18
Να, αυτο το κιτ εψαχνα, αλλα ειδα οτι και η ca-automotive δινει δισκους stoptech και για Μ3 και για CSL.

http://www.ca-automotive.co.uk/products-Y2FyX21ha2U9Ym13JmNhcl90eXBlPXo0bSZjYXRfaWQ9MTYmY2 9tcF9pZD00Mg==.html

http://www.ca-automotive.co.uk/variants-Y2FyX21ha2U9Ym13JmNhcl90eXBlPXo0bSZwYXJlbnRfaWQ9Mj c0Mg==.html

Sokin M3
08-01-10, 12:05
Το κιτακι αυτο το πουλα καποιος στην Αγγλια αλλα δε θυμαμαι. Το προβλημα σε αυτο ειναι οτι η κιτρινη δαγκανα μπροστα βγαζει ματι, ιδιαιτερα δε οταν η πισω ειναι μαμα.

αυτος απο Αγγλια εχει κλεισει.......οσο για πισω μπορεις να βρεις 4πιστονες απο cayman η boxter παντα brembo και μπαινουν κουτα στις μαμα δισκοπλακες


το χρωμα κανονιζεται

alexk
08-01-10, 19:23
Μα παίζουν και μαύρες δαγκάνες εμπρός του 135 που γράφουν απλά BMW.

Υπάρχει θρεντ φίλε... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13288

gnx
08-01-10, 19:46
Alex,

Μαλλον μιλας για τις μαμα δαγκανες του 135, οι οποιες ειναι οι ιδιες(;) με τις κιτρινες.

Δεν θα τα εβαζα αυτα διοτι εχω σοβαρες επιφυλαξεις για το θεμα με τα τακακια. Εχω διαβασει πολλα στο Roundel, στο περιοδικο του ΒΜW Car Club of America.

Δεν εχω μεγαλη καψα για ΒΒΚ, διοτι τα λεφτα ειναι απο 5.5Κ και πιο πανω εαν πας για 380 μπροστα. Απλα ηθελα να δω εαν καποιος εχει χαρακτους.

Η CA παντως μου εστειλε τα spec και ειναι πανομοιότυποι (οι δισκοι) με τους μαμα.

Αυτα

EVANGELOS
11-01-10, 12:16
Η μόνη περίπτωση που συζητάω εγώ πάντως είναι

Μαμά δισκόπλακες csl

6calipers BMW performance με μαμά βάσεις

Και ΜΟΝΗ καστομιά η "ροδέλα" που και ο Σόκιν και ο Άγγλος και όλοι λένε ότι χρειάζεται για να προσαμόσεις τις βάσεις

Aftermarket δίσκους , δαγκάνες κλπ ΔΕ το συζητάω !!!

gnx
11-01-10, 12:18
Επ...ποτε εγινες moderator εσυ;

EVANGELOS
11-01-10, 12:23
usEraki παρακαλώ !!! ...

gnx
11-01-10, 12:25
Aυτο το internet ειναι τελικα του διαβολου!

alexk
11-01-10, 21:06
Alex,

Μαλλον μιλας για τις μαμα δαγκανες του 135, οι οποιες ειναι οι ιδιες(;) με τις κιτρινες.

Δεν θα τα εβαζα αυτα διοτι εχω σοβαρες επιφυλαξεις για το θεμα με τα τακακια. Εχω διαβασει πολλα στο Roundel, στο περιοδικο του ΒΜW Car Club of America.

Δεν εχω μεγαλη καψα για ΒΒΚ, διοτι τα λεφτα ειναι απο 5.5Κ και πιο πανω εαν πας για 380 μπροστα. Απλα ηθελα να δω εαν καποιος εχει χαρακτους.

Η CA παντως μου εστειλε τα spec και ειναι πανομοιότυποι (οι δισκοι) με τους μαμα.

Αυτα

Κοίτα, γνωρίζω πολλά άτομα με CSL και όλοι λένε οι aftermarket δίσκοι (στα OEM φρένα) είναι πεταμένα χρήμματα.
Άν τώρα θέλεις να προσπαθήσεις να μάθεις μόνος σου, καλή τύχη.