PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριξιμο φρενων


mcecl1
07-01-10, 19:30
Εχω ενα 116i 3d Sport, το οποιο ειχα αγορασει 02/2008. Αυτη την στιγμη εχω διανυσει 28000 και εδω και κατι χιλιομετρα εχω παρατηρησει εντονο εως παρα πολυ εντονο τριξιμο απο τα φρενα μου. Σε προσφατη επισκεψη μου σε εξουσιοδοτημε με ενημερωσαν οτι σε περιπου 5000 km πρεπει να αλλαξω τα πισω φρενα και ας πουμε γενικα οτι δεν τθεται θεμα αμεσης αντικαταστασης.

Στην ερωτηση ομως γιατι τριζουν τοσο πολυ (λες και ειμαι κανενα παλιο λεωφορειο) κανουν του κινεζους και ελαβα απαντησεις του στυλ, μπορει να εχει υγρασια η επειδη τα καινουρια λενε δεν εχουν αμιαντο (επειδη ειναι καρκινογονος) για αυτο τριζουν. Τους λες, μα καλα και πριν 10000 δεν ειχαν αμιαντο? Καμια απαντηση. Ρωτας, παντα υγρασια εχει? Καμια απαντηση.

Επισης να αναφερω οτι κατα καιρους ακουω και ιδιαιτερα ενοχλητικο τριξιμο απο εμπρος τροχο (οταν το αμαξι ειδικα κουραστει στην κινηση) διχως να παταω φρενο. Αυτο ζητησα να το κοιταξουν και οταν παρελαβα το αμαξι και ρωτησα τι εκαναν μου ειπαν ΤΙΠΟΤΑ...

Ακουω γνωμες

zami
07-01-10, 19:48
Στην ερωτηση ομως γιατι τριζουν τοσο πολυ (λες και ειμαι κανενα παλιο λεωφορειο) κανουν του κινεζους και ελαβα απαντησεις του στυλ, μπορει να εχει υγρασια η επειδη τα καινουρια λενε δεν εχουν αμιαντο (επειδη ειναι καρκινογονος) για αυτο τριζουν. Τους λες, μα καλα και πριν 10000 δεν ειχαν αμιαντο? Καμια απαντηση. Ρωτας, παντα υγρασια εχει? Καμια απαντηση.


Ακουω γνωμες

το μόνο σιγουρο είναι πως τα νεα οικολογικα τακάκια χωρίς αμίαντο τρίζουν πολυ πολύ πιο ευκολα απο οτι τα παλαιοτερα.με ενα απλό πλυσιμο η με την βραδυνή υγρασία ξεκινάνε την χορωδία......

rapid_fast
07-01-10, 19:52
το ενοχλητικό τρίξιμο απο τον εμπρός τροχό, ειναι ένδειξη κολλημένης δαγκάνας.. (δεν κάνει ολική επαναφορά...)

mcecl1
07-01-10, 19:56
το μόνο σιγουρο είναι πως τα νεα οικολογικα τακάκια χωρίς αμίαντο τρίζουν πολυ πολύ πιο ευκολα απο οτι τα παλαιοτερα.με ενα απλό πλυσιμο η με την βραδυνή υγρασία ξεκινάνε την χορωδία......

Και θες να μου πεις οτι εως τωρα δηλαδη δεν το ειχα πλύνει ή δεν ετυχε υγρασία? Τα άλλα αυτοκίνητα που δεν τρίζουν άλλα φρένα έχουν? Δεν στα λεω προσωπικά φίλε μου, απλά προσπαθώ να καταλάβω.


το ενοχλητικό τρίξιμο απο τον εμπρός τροχό, ειναι ένδειξη κολλημένης δαγκάνας.. (δεν κάνει ολική επαναφορά...)

Δεν ακούγεται καθόλου κακό αυτό που λες και πολύ πιθανό να συμβαίνει. Χρειάζεται κάποια λίπανση για να αντιμετωπιστεί ?

giannis 116
08-01-10, 10:57
Οντως ειναι γενικο φαινομενο το τριξιμο των φρενων λογω της μη χρησης πλεον εδω και αρκετα χρονια του αμιαντου αλλα αλλων υλικων τριβης οικολογικοτερων. Το τριξιμο γενικα οφειλεται στη συσσωρευση σκονης απ το τακακι μεταξυ τακακι και δισκου. Επισης αυτος ο ενοχλητικος θορυβος που αναφερεις γινεται οταν τα φρενα σου ζεσταθουν πχ μεσα στην κινηση, υπαρχει αρκετη σκονη, διαστελεται η δισκοπλακα λογω τριβων και μη ικανοποιητικης ψυξης της και ακουμπαει σκονη απ το τακακι στο δισκο. Μου εχει τυχει κι εμενα πολλες φορες ειδικα καλοκαιρι μετα απο καμια δυσκολη για τα φρενα διαδρομη, μετα να τριζουν ετσι και οι 4 δισκοι και μετα απο λιγο που κρυωνουν να μην ακουγονται. Δε νομιζω να ναι κολλημενη δαγκανα.
Μια καλη λυση ειναι να πας σε εναν φρενά, δεν ειναι αναγκη να πας σε εξουσιοδοτημενο. Εκει να σου βγαλει ολα τα τακακια, ισως χρειαστει να τα λιμαρει λιγο ωστε να πατανε πιο καλα και ομοιομορφα και να φυσηξει καλα με αερα τις δαγκανες και τους δισκους.
Κι εμενα μ χε τυχει πριν λιγο καιρο και με καινουρια τακακια να τριζει πολυ εκνευριστικα και μετα που πηγα και εκανα αυτη τη δουλεια πλεον δεν τριζουν (ακομα).
Αλλη μια λυση-ημιμετρο ουσιαστικα, που αναφερθηκε παραπανω και την εφαρμοζω και εγω ειναι σε καθε πλυσιμο να ριχνω νερο με πιεση αναμεσα σε τακακι και δισκο ωστε να καθαριζω οσο μπορω τη σκονη.
Δεν ειναι αναγκη να ανυσηχεις παντως, ετσι ειναι πλεον ολα τα φρενα και σκεψου πως στις BMW ειναι απ τα πιο αθορυβα, που να ακουσεις Γιαπωνεζικο (Nissan, Mazda) εκει να ακουσεις τριξιμο...

rapid_fast
08-01-10, 11:17
Δεν ακούγεται καθόλου κακό αυτό που λες και πολύ πιθανό να συμβαίνει. Χρειάζεται κάποια λίπανση για να αντιμετωπιστεί ?
Το καθαρίζουν στο συνεργείο, ρίχνοντας υγρό φρένων μέσα στη φούσκα που δουλεύει το έμβολο με μια βελόνα.. και μετά παίζουν την δαγκάνα για 2-3 λεπτά και φευγουν σκόνες και βρωμιες...