PDA

Επιστροφή στο Forum : PEUGEOT GTI VS SAXO VTS


super duper
08-01-10, 13:26
αδερφια θέλω να μου δώσετε την γνώμη σας μεταξυ αυτών των 2 αυτοκινητων που μοιαζουν αρκετά αλλα σίγουρα θα εχουν σημεια υπερ και κατα.

ο λογος είναι οτι ενδιαφέρομαι να παρω ενα δευτερο αμάξι μεταξυ 99-01(για οσους με γνωριζουν ενα σκουπιδιαρικο εκανε βίδες το xsi, δεν συνεφερε να το φτιαξω και το εδωσα ανταλλακτικά).

ελπίζω να μην σας κουρασα

φιλικά

Libanner
08-01-10, 13:39
Eγω μέχρι τώρα είχα στην κατοχή μου 2 saxo και τα δυο φοβερά αξιόπιστα το ένα το πήρα καινούργιο και το έδωσα με 100.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα το δεύτερο το έχω ακόμα και έχει διανύσει αισίως 140.000χιλ χωρίς κανένα σοβαρό πρόβλημα.Όπως και να έχει και εγώ είμαι fan αυτών των αυτοκινήτων.Το gti έχει πλουσιότερο εξοπλισμό από οτι θυμάμαι...

Tomi
08-01-10, 14:05
GTi πολύ ποιοτικότερο..Αλλά εγώ προσωπικά θα έπαιρνα κανένα Starlet Glanza.. :) τσούφφφφ!!!

m_power_lunatic
08-01-10, 14:43
Να πω και εγω τις εμπειριες μου απο το συγκεκεριμενο γκρουπ....φετος πηρα το τριτο μου 106 rallye (8βαλβιδο,ειναι το μονο που δεν ειχα μεχρι τωρα).Ειμαι κατα-ευχαριστημενος....μηδεν προβληματα πραγματικα!Προτεινω 106 GTI....ολοι λεγανε απο παλια και το διαπιστωσα εν καιρω οτι η αισθηση ειναι πιο σπορτιβ στα πεζο απο οτι στα σιτροεν.Μην μου πεις οτι το XSI σου ητανε μπλε με οροφη???Ενα τετοιο ειναι το αγαπημενο μου και ψαχνω γη και ουρανο για να το βρω.Οτι και αν αποφασισεις παντως θα εισαι ευχαριστημενος....παντως αν θες το 8βαλβιδο μου το εχω για πωληση μιας και ψηνομαι για 106 rallye 1.3 αγωνιαρικο.Επισης αν θες παλι XSI υπαρχει ενα κοκκνο με δισκοφρενα πισω-266χιλ φρενα μπροστα-μοτερ απο 16βαλβιδο δηλωμενο 1.4 σε πολυ καλη κατασταση και με οροφη στα 3.5χιλιαρικα.

sthom
09-01-10, 08:57
...Επισης αν θες παλι XSI υπαρχει ενα κοκκνο με δισκοφρενα πισω-266χιλ φρενα μπροστα-μοτερ απο 16βαλβιδο δηλωμενο 1.4 σε πολυ καλη κατασταση και με οροφη στα 3.5χιλιαρικα.
:owned:
:D:D:D

-----

Σαν κατοχος επισης τριων 106,αναλογα με το τι θες,κανε την επιλογη σου.
Αν δεν ψαχνεις γκαζι(το απολυτο γκαζι εννοω),τοτε μην παρεις 16v...
Με ενα 1300αρι(που βγηκαν πολλα πια στην φορα) θα εισαι καλυμμενος και απο εξοδα,και απο ανταλλακτικα και απο χαμηλο κοστολογιο συντηρησης(ασφαλιστρα,τελη,κλπ).
Εναλλακτικα αν ψοφας για γκαζι,ειτε παρεις 106,ειτε παρεις Saxo ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα,μονον η αναρτηση ειναι αυτη που κανει μικρη διαφορα,αν και λιγο απιθανο να βρεις τετοιο αμαξι με εργοστασιακη αναρτηση πια.
Α,φυσικα και η θεση οδηγησης...

Γενικα τα κριτηρια και οι αναγκες σου ποιες ειναι;

m_power_lunatic
09-01-10, 10:11
:owned:
:D:D:D

-----

Σαν κατοχος επισης τριων 106,αναλογα με το τι θες,κανε την επιλογη σου.
Αν δεν ψαχνεις γκαζι(το απολυτο γκαζι εννοω),τοτε μην παρεις 16v...
Με ενα 1300αρι(που βγηκαν πολλα πια στην φορα) θα εισαι καλυμμενος και απο εξοδα,και απο ανταλλακτικα και απο χαμηλο κοστολογιο συντηρησης(ασφαλιστρα,τελη,κλπ).
Εναλλακτικα αν ψοφας για γκαζι,ειτε παρεις 106,ειτε παρεις Saxo ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα,μονον η αναρτηση ειναι αυτη που κανει μικρη διαφορα,αν και λιγο απιθανο να βρεις τετοιο αμαξι με εργοστασιακη αναρτηση πια.
Α,φυσικα και η θεση οδηγησης...

Γενικα τα κριτηρια και οι αναγκες σου ποιες ειναι;



Στελιος????Ειδα και το S-thοm και το υποψιαστηκα.....

sthom
09-01-10, 10:31
Yeap,καλα υποψιαστηκες...:D

paganis
09-01-10, 18:21
σαν πρωην κατοχος 2 106..ενος 1,4χσι και ενος ραλλυ 16ν...θα σου προτεινα το πεζο!! μην παρεις ραλλυ(να εχεις εστω και ενα abs) , gti μονο (αν και βαρυτερο και πιο φιμωμενο) με τα δερματινα-αλκανταρα αν βρεις...ειναι σαφεστατα ομορφοτερο τοσο μεσα οσο και εξω!! απο αποψη μηχανολογικης ειναι τα ιδια...! το 106 παραμενει ακομα ερωτας για μενα.....και μεγαλη σχολη!!

Action Man
09-01-10, 18:23
Έχω αλλάξει έξι 106(όλα rallye)

Φυσικά και προτείνω 106(για πιο πολύ άνεση πάρε gti)

sthom
10-01-10, 16:21
Εγω αν και πεζακιας,προτεινω Saxo.
Ιδια ποιοτητα(μην κοροιδευομαστε),80 λιτρα μεγαλυτερο πορτ μπαγκαζ και τιμη πολυυυ χαμηλοτερη απο τα υπερτιμημενα 106.
Μειονεκτημα η χειροτερη θεση οδηγησης,πραγμα που λυνεται σχεδον εντελως με ενα καθισμα bucket.

super duper
11-01-10, 14:35
Αδερφέ μου δεν ήταν μπλε αλλά κοκκινο- ήταν πολυ καλό.
τώρα θα κοιταξω για ενα μπλε που εχω υπόψιν μου και θα σε ενημερωσω εαν προκύψει κάτι



Να πω και εγω τις εμπειριες μου απο το συγκεκεριμενο γκρουπ....φετος πηρα το τριτο μου 106 rallye (8βαλβιδο,ειναι το μονο που δεν ειχα μεχρι τωρα).Ειμαι κατα-ευχαριστημενος....μηδεν προβληματα πραγματικα!Προτεινω 106 GTI....ολοι λεγανε απο παλια και το διαπιστωσα εν καιρω οτι η αισθηση ειναι πιο σπορτιβ στα πεζο απο οτι στα σιτροεν.Μην μου πεις οτι το XSI σου ητανε μπλε με οροφη???Ενα τετοιο ειναι το αγαπημενο μου και ψαχνω γη και ουρανο για να το βρω.Οτι και αν αποφασισεις παντως θα εισαι ευχαριστημενος....παντως αν θες το 8βαλβιδο μου το εχω για πωληση μιας και ψηνομαι για 106 rallye 1.3 αγωνιαρικο.Επισης αν θες παλι XSI υπαρχει ενα κοκκνο με δισκοφρενα πισω-266χιλ φρενα μπροστα-μοτερ απο 16βαλβιδο δηλωμενο 1.4 σε πολυ καλη κατασταση και με οροφη στα 3.5χιλιαρικα.

super duper
11-01-10, 14:39
η αναρτηση εχεις δικιο διαφέρει-εργοστασιακο δεν υπάρχει ακομά και το δικο μου το xsi του 95 είχε αλλη αναρτηση και σε στροφές ήταν τραινο.

θεωρώ ότι το υδραυλικο τιμονι ειναι βασικο απο θεμα εξοπλισμου διοτι με το xsi (Ναι μεν αντρικό αυτοκινητο αλλα εχω και τενοντιτιδα).

η θεση οδήγησης δεν νομιζω ότι διαφέρει πολύ



:owned:
:D:D:D

-----

Σαν κατοχος επισης τριων 106,αναλογα με το τι θες,κανε την επιλογη σου.
Αν δεν ψαχνεις γκαζι(το απολυτο γκαζι εννοω),τοτε μην παρεις 16v...
Με ενα 1300αρι(που βγηκαν πολλα πια στην φορα) θα εισαι καλυμμενος και απο εξοδα,και απο ανταλλακτικα και απο χαμηλο κοστολογιο συντηρησης(ασφαλιστρα,τελη,κλπ).
Εναλλακτικα αν ψοφας για γκαζι,ειτε παρεις 106,ειτε παρεις Saxo ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα,μονον η αναρτηση ειναι αυτη που κανει μικρη διαφορα,αν και λιγο απιθανο να βρεις τετοιο αμαξι με εργοστασιακη αναρτηση πια.
Α,φυσικα και η θεση οδηγησης...

Γενικα τα κριτηρια και οι αναγκες σου ποιες ειναι;

super duper
11-01-10, 14:42
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου-



σαν πρωην κατοχος 2 106..ενος 1,4χσι και ενος ραλλυ 16ν...θα σου προτεινα το πεζο!! μην παρεις ραλλυ(να εχεις εστω και ενα abs) , gti μονο (αν και βαρυτερο και πιο φιμωμενο) με τα δερματινα-αλκανταρα αν βρεις...ειναι σαφεστατα ομορφοτερο τοσο μεσα οσο και εξω!! απο αποψη μηχανολογικης ειναι τα ιδια...! το 106 παραμενει ακομα ερωτας για μενα.....και μεγαλη σχολη!!

john
11-01-10, 18:19
το saxo το εχουν ρυθμισει πιο mainstream,το πεζο εχει καλυτερο τιμονι(πιο βαρυ) κ λιγο πιο σκληρο στησιμο.εσυ αποφασιζεις...απλα παρε το με abs

sthom
12-01-10, 18:29
Το υδραυλικο τιμονι ειναι κατι το οποιο μπαινει σε ολα και δεν ειναι και τοσο εξωπραγματικο ποσο...Εννοω οτι με περιπου 500Ε το εχεις τοποθετημενο.

Απλα το μεγαλυτερο μειονεκτημα των ΜΚ1 ειναι το οτι δεν εχουν a/c(πλην καποιων XSi 1600) και οτι για να το βαλεις ειναι λιγο μπερδεμα.
Σε 1300αρι παντως που ειχα βαλει,το εβγαλα σε εναν μηνα.
Στο XSi που εχω τωρα εχει μεν αλλα ειναι τοποθετημενο μεσα στην Lion με ολα τα ανταλλακτικα απο 16v οποτε και αν χρειαστω κατι,ζηταω πραγματα 16v κατευθειαν.

Απλα οπως σε ρωτησα και πριν,εξαρταται τι ζητας απο το αυτοκινητακι και βεβαια τι χρηματα θες να διαθεσεις.
Τα 350Ε των τελων για ενα 1400αρι XSi παντως,ειναι τσουχτερα...:confused:

super duper
12-01-10, 21:47
352 για την ακριβεια ήταν τα τελη. τα πλήρωσα και μετα το τσαλακωσανε.το a/c ειχα δοκιμασει αν το βαλω και μου ειπαν καλυτεαρ να το ξεχασω διοτι ήταν μπελας τρελος.

κοιτα θελω περιπου στα 3-4.000 να δωσω .

εχω την μπεμπε που θελει λαστιχα.225x18x45 και θελει λιγο ρεγουλα..
παντος δες αυτο και πες μου την γνωμη σου

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/492319/
Πήγα το ειδα φαινεται καθαρο και ατρακαριστο, θελει λαστιχα και ενα σερβις.

σε ευχαριστώ brother




Το υδραυλικο τιμονι ειναι κατι το οποιο μπαινει σε ολα και δεν ειναι και τοσο εξωπραγματικο ποσο...Εννοω οτι με περιπου 500Ε το εχεις τοποθετημενο.

Απλα το μεγαλυτερο μειονεκτημα των ΜΚ1 ειναι το οτι δεν εχουν a/c(πλην καποιων XSi 1600) και οτι για να το βαλεις ειναι λιγο μπερδεμα.
Σε 1300αρι παντως που ειχα βαλει,το εβγαλα σε εναν μηνα.
Στο XSi που εχω τωρα εχει μεν αλλα ειναι τοποθετημενο μεσα στην Lion με ολα τα ανταλλακτικα απο 16v οποτε και αν χρειαστω κατι,ζηταω πραγματα 16v κατευθειαν.

Απλα οπως σε ρωτησα και πριν,εξαρταται τι ζητας απο το αυτοκινητακι και βεβαια τι χρηματα θες να διαθεσεις.
Τα 350Ε των τελων για ενα 1400αρι XSi παντως,ειναι τσουχτερα...:confused:

sthom
13-01-10, 13:24
Τα χρηματα φαινονται λιγα αλλα το αμαξι φαινεται ταλαιπωρημενο...:confused:
Αμα δεν το δεις και απο κοντα βεβαια,οτι και να λεμε ειναι μπουρδες.
Α,υποψιν οτι ειναι και χωρις ABS...

Στα 4 χιλιαρικα παντως,δεν ειδα και κατι της προκοπης στο car.gr.:shakehead

Εχει ενα μπλε 106 GTi του 2001 στα 4 που ειναι Θεσσαλονικη.
Αν πιστευεις οτι σε εξυπηρετει στην τιμη που ειναι,μπορω να το τσεκαρω ευκολα...

sthom
13-01-10, 13:35
Δες μια και αυτα...
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/506769/
Το συγκεκριμενο το εχει ενας φιλος απο Καλαματα και αν δεν κανω λαθος το δινει ακομα πιο φθηνα απο την τιμη της αγγελιας,ασε που φοραει και μοτερ απο 206/Xsara/κλπ που ειναι μακραααν καλυτερο απο το εργοστασιακο τους.
Θα δωσεις και αλλα 150Ε για να βαλεις μαμα ραλλισιους εκκεντροφορους και θα εισαι καπου στα 135-140 αλογα.:yippee:

Εναλλακτικα σκεψου αν σε ενδιαφερει μετατροπη απο 14αρι σε 16v(Saxo).Αναφερομαι στο προσωπικο αυτοκινητο του admin του Saxosportclub(του Μανθου αν γνωριζεις).

NICK BMW LOVER
13-01-10, 14:16
Εγω προτεινω 106 gti!

super duper
13-01-10, 20:20
φαινεται προσεγμένο.

οσο για το saxo που σου εστειλα ειχες δικιο είναι ταλαιπωρημενο.

πριν λίγο μου προτειναν ενα αμάξι ενός γνωστού

πολο 16v 1400 101hp 2000
μοντελο 3.000 κομπλε

το σκεφτομαι

:yippee:





Δες μια και αυτα...
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/506769/
Το συγκεκριμενο το εχει ενας φιλος απο Καλαματα και αν δεν κανω λαθος το δινει ακομα πιο φθηνα απο την τιμη της αγγελιας,ασε που φοραει και μοτερ απο 206/Xsara/κλπ που ειναι μακραααν καλυτερο απο το εργοστασιακο τους.
Θα δωσεις και αλλα 150Ε για να βαλεις μαμα ραλλισιους εκκεντροφορους και θα εισαι καπου στα 135-140 αλογα.:yippee:

Εναλλακτικα σκεψου αν σε ενδιαφερει μετατροπη απο 14αρι σε 16v(Saxo).Αναφερομαι στο προσωπικο αυτοκινητο του admin του Saxosportclub(του Μανθου αν γνωριζεις).

super duper
13-01-10, 20:25
και εγω συγκλινα προς τα εκει απλα για να βρεις ενα καλο υπολόγιζε 5.500-6.000

είναι εκτος budget.

συντηρώ την κοινή μας αγαπή (bmw), ενα varadero 1000 και ενα παπι οπότε όλα είναι μετρημένα.

εν κατακλείδι όμως συμφωνώ με την αρχική σου τοποθέτηση

φιλικά





Εγω προτεινω 106 gti!