PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώμες για αγορά Μ3 Ε46


stelioslf
11-01-10, 15:27
Καλησπέρα σε όλους παιδιά.Λοιπόν θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα:
Ενδιαφέρομαι για αγορά M3 E46.Σήμερα είδα ένα και μιλούσα με αυτόν που το έχει.(ιδιώτης).Λοιπόν το αυτοκίνητο έχει ως εξής:
Είναι 3/2004,Μπλέ σκούρο,104.000χλμ,Φοράει AC SNITZER ανάρτηση,ζάντες CSL γνήσιες,Πρόγραμμα Hamman,Φίλτρο K&N,Ελαφρομένο βολάν,Ολόσωμη Εξάτμιση Eisenmann,Οθόνη με DVD-TV.αυτά απο extra.Τώρα απο ότι μου είπε είναι τρίτο χέρι,το πήρε απο ένα γνωστό του,τον ρώτησα αν το αυτοκίνητο είναι γνήσιο,μου είπε οτι είναι γνήσιο και μου είπε τα εξής πράγματα.Οταν ήταν να το αγοράσει αυτός το είχε πάει σε αντιπροσωπεία της BMW και χτύπησαν τον αριθμό πλαισίου να δούν εάν όντως είναι γνήσιο.Και του είπαν στην ΒΜW οτι αυτός ο αριθμός πλαισίου είναι απο 1.6.Αυτός μου λέει οτι όταν το είχαν φέρει απο γερμανία το αυτοκίνητο γιατί είναι εισαγωγής είχαν κόψει τον αριθμό πλαισίου και βάλαν απο 1.6 για να πληρώσουν πολύ λίγο τελωνείο.Επίσης μου είπε οτι του διαβεβαίωσαν οτι είναι γνήσιο γιατι δεν μπορεί να είναι μετατροπή διότι και 1.6 να ήταν δεν μπορεί να το έκανε μετατροπή διότι πολλά μηχανικά μέροι δεν ταιριάζουν με το Μ3.Αλλο μου λέει να ήταν 320 τότε θα μπορούσε.Επίσης τους είχε ρωτήσει αν μπορούν να βρούν και τι μοντέλο είναι ακριβώς και του είπαν με σιγουριά οτι είναι 04 γιατί λέει το είδαν απο τις ζώνες.Η τιμή που το πουλάει είναι 28.000 ευρώ και μου λέει οτι είναι αρκετά πιεσμένος οικονομικά με μια επιχείρηση που δεν του πήγε καλα και γιαυτό θέλει να δώσει το αυτοκίνητο και μάλιστα να πάρει κάτι μικρότερο να κάνει την δουλεία του.Μάλιστα προσφέρεται να πάρει και το δικό μου(Ενα peugeot 106 1.4) εάν αποφασίσω οτι θα το πάρω το αυτοκίνητο.Επίσης για το πρόγραμμα του είπα οτι με χαλάει λίγο γιατί θέλω να αγοράσω κάτι μανίσιο αλλά μου είπε να μην ανησυχώ οτι είναι καλό προγραμμα κλπ..μου είπε οτι στις χαμηλές λίγο σαν να μην ακούει αμέσως αλλα μετά ξεσκίζει.Τα έχει δώσει με μανίσιο Μ3 μου είπε και τον έφυγε με την 3η και μετά.Μου λέει οτι το κοντέρ το τερματίζει τελείως και με 5η κιόλας οτι το μέτρησε και με GPS 300+χλμ κλπ.Βέβαια δεν με ενδιαφέρει εμένα και πολύ αυτο αλλα..Αυτά έτσι περιλιπτηκά για πείτε ρε παιδιά να μην το κοιτάξω το θέμα?

STR
11-01-10, 15:30
Εγω δεν θα το ακουμπουσα!!!
Μπορεις να βρεις και αλλα σε καλη τιμη.

manosm3
11-01-10, 15:31
Μακρυα απλα

aris nakos
11-01-10, 15:37
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα φτιαχνουν πλεων και μουφα m3 e46 εδω στην θεσσαλονικη και πρεπει να εχεις πολυ καλο ματι για να το καταλαβεις! Μια διαφορα ειναι στα πισω φτερα που ναι μεν ειναι φουσκομενα αλλα εχει διαφορα στο παχος της λαμαρινας! Στο γνησιο ειναι μεγαλυτερη! Αυτο μου το ειπε η ιδια αντιπροσωπια στη θεσσαλονικη βμς αδαμιδης οπου αγορασα το δικο μου απο κει!

aris nakos
11-01-10, 15:40
Μαλιστα εδω θεσσαλονικη κυκλοφορουν 2 Μ3 μουφα και το καταλαβα απο τους δισκους(φρενων) που ηταν απο απλο 1800cc

stelioslf
11-01-10, 15:55
Μαλιστα εδω θεσσαλονικη κυκλοφορουν 2 Μ3 μουφα και το καταλαβα απο τους δισκους(φρενων) που ηταν απο απλο 1800cc

Δηλαδή εάν είναι 1.8 γίνεται μετατροπή σε Μ3?αν είναι 1.6 πάλι γίνεται?Γιατι αυτός μου είπε πως ο αριθμός πλαισίου ήταν απο 1.6.Εντάξει φένεται οτι βρομάει η δουλειά και μάλλον δεν θα κάνω καμια κίνηση.

nino x3
11-01-10, 15:55
http://www.youtube.com/watch?v=PnjXAGQ_fY4

aris nakos
11-01-10, 15:58
Καλο πολυ καλο!!!!!!!!

mitsos_chania
11-01-10, 15:59
εδω κανουν μετατροπη απο Mr2 σε ferrari 355,απο 316 σε Μ3 δεν θα γινεται????Μακρια φιλε μου απο το αυτοκινητο

tasos.kamv
11-01-10, 15:59
Φίλτατε stelioslf μυρίζει από μακριά το χαλασμένο ψάρι... αν είσαι ακόμα διστακτικός με τα όσα σου είπε πήγαινε σε μία επίσημη αντιπροσωπεία BMW να ακούσεις με τα ίδια σου τα αυτιά την αλήθεια...
Δεν νομίζω να είναι γνήσιο με τα λεγόμενά σου... Είναι αρκετά δύσκολο ένα απλό 46-άρι να γίνει Μ3, ειδικά στα πίσω φτερά, όπως αναφέρει και ο aris nakos. Η αγορά είναι μεγάλη και νομίζω ότι μπορείς να βρεις το καλύτερο με καλό ψάξιμο και υπομονή!

aris nakos
11-01-10, 16:01
Γινεται! οτι Μηχανη και να φοραει το 46! Υπαρχει καποιος δεν θελω να αναφερθω και τον γνωριζουν αρκετοι θεσσαλονικοις οτι με ενα αξιοσεβαστο ποσο γινεται μετατροπη τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα!

stef
11-01-10, 16:02
Ούτε καν να το σκέφτεσαι....

gyiama
11-01-10, 16:10
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα φτιαχνουν πλεων και μουφα m3 e46 εδω στην θεσσαλονικη και πρεπει να εχεις πολυ καλο ματι για να το καταλαβεις! Μια διαφορα ειναι στα πισω φτερα που ναι μεν ειναι φουσκομενα αλλα εχει διαφορα στο παχος της λαμαρινας! Στο γνησιο ειναι μεγαλυτερη! Αυτο μου το ειπε η ιδια αντιπροσωπια στη θεσσαλονικη βμς αδαμιδης οπου αγορασα το δικο μου απο κει!

δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ουτε 1 στο 1000000 εκτος να βαζουν ημιτασιον φτερα..και παλι δεν διαφερει σε παχος η λαμαρινα...!!!!!και 1600 να ηταν το αμαξι γινεται Μ3 ιδιο και απαραλαχτο που μονο εν απολυ εμπειρο ματι μπορει να το καταλαβει......!!!!!!
στο θεμα μας τωρα το αυτοκινητο βρωμαει απο μακρυα και αυτο που ειπαν με τον αριθμο παλισιου απλα δεν γινεται με την καμια!!!!ακομα και να γινει το αυτοκινητο ειναι παρανομο ...!!!!!!!!!!!!!!!!

mitsos_chania
11-01-10, 16:14
μηπως υπαρχει κανενα λινκ να το δουμε το αμαξι?

aris nakos
11-01-10, 16:21
δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ουτε 1 στο 1000000 εκτος να βαζουν ημιτασιον φτερα..και παλι δεν διαφερει σε παχος η λαμαρινα...!!!!!και 1600 να ηταν το αμαξι γινεται Μ3 ιδιο και απαραλαχτο που μονο εν απολυ εμπειρο ματι μπορει να το καταλαβει......!!!!!!
στο θεμα μας τωρα το αυτοκινητο βρωμαει απο μακρυα και αυτο που ειπαν με τον αριθμο παλισιου απλα δεν γινεται με την καμια!!!!ακομα και να γινει το αυτοκινητο ειναι παρανομο ...!!!!!!!!!!!!!!!!

Eτσι μου ειπαν στην αντιπροσωπεια! Μαλιστα μου ειπαν επισης οτι αλλες φορες δεν μοιαζουν μεταξυ τους! Υπαρχει ενα κοντα μου αν μου επιτρεψει θα το βγαλω φωτο!

Απο περιεργια ποσο το πουλουσε!

m_power_lunatic
11-01-10, 16:26
Τα πραγματα νομιζω οτι ειναι απλα......εχουμε 2 περιπτωσεις!Η το αμαξι ειναι μετατροπη απο 31Χ-οτιδηποτε και προφανως ο αριθμος πλαισιου ειναι του 31Χ ή ειναι γνησιο το αυτοκινητο και για να το εκτελωνισουνε ως 316 ας πουμε και να γλυτωσουνε το τελωνειο κοψανε τον αριθμο πλαισιου του Μ3 Ε46 και βαλανε εναν απο 316 τρακαρισμενο ή οτιδηποτε αλλο.ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ενα εμπειρο ματι φανοποιου θα σου πει τι ακριβως εχει γινει κοιτωντας τις ποντες στο σασι του αυτοκινητου.Το γνησιο φαινεται ξεκαθαρα και η μετατροπη φαινεται ακομα πιο ευκολα μιας και θα εχει ξεκαρφωθει ολοκληρο το αυτοκινητο.Παντως να εχεις υποψη σου οτι το συγκεκριμενο ΠΑΛΕΥΟΥΝΕ να το πουλησουνε παρα πολυ καιρο και σε δελεαστικη τιμη.Π-Ρ-Ο-Σ-Ο-Χ-Η!!!!!!!!!!!!!Σε βλεπω τοπικο αντοπροσωπο της CHICITA!!!

aris nakos
11-01-10, 16:26
Oριστε το λινκ http://www.pap-cars.gr/main_gr_dark.htm

πατιστε tuning/bmw/μετατροπες!!!!!!

MILTOS M3 E46
11-01-10, 17:16
ΛΟΙΠΟΝ φιλε(οι) μου επειδει πανω στο θεμα μετατροπη μ3 γνωριζω αν οχι 100% τα παντα ξερω τα 99% εχουμε και λεμε ....οποιοδηποτε μοντελο της σειρας ε46 cupe γινεται μετατροπη σε Μ3 και ξεκιναμε.....καταρχας λυνετε ολλο το αμαξι μενει μονο σκελετος πανω σε στριποδα...μετα κοιταμε για το σετ της μετατροπης κανει πανω κατω 10 με 12 000 ευροπουλα.....αφου κανουμε την αγορα του ανταλακτικου(μετατροπης σετ) κοβουμε το πισω πατωμα(μονο των χωρο τησ ρεζερβασ)και βαζουμε το γνησιο κομματι απο το Μ3(ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΠΑΣ)μετα απο ολλο αυτο και αφου μπει σωστα το κομματι(οχι αρπα κολα και αντε να τελειονουμε) περναμε αμοβολη το αμαξωμα περνανε καποια στρωματα σαν βαφη οπου ειναι η βαση για το μετετπειτα χρωμα...και ξενιναμε να δενουμε τα κομματια πλεξουδες εγγεφαλακια ταμπλο μηχανικα μερη κτλ....τα φτερα ειτε γινοντε στο χερι ειτε αγοραζουμε δυο μεταχειρησμενα απο τροπρτο μ3 και κοβουμε τα κομματια και κολουνετε στα ειδη υπαρχοντα στην συνεχεια τριβοντε κολουντε τριβοντε στοκαροντε ξαι εχεισ ενα τελειο αποτελεσμα...αν δεν θελουμε να κανουμε αυτο βαζουμε ολοκληρα φτερα δηλαδη ξεπονταρουμε και ξανα ποτανταρουμε τα φτερα του τροπετου μ3...μετα το αμαξι παει βαφειο οπου καπω πορτες προφυλ...βαφοντε ξεχωριστα μετα δενοντε στο αμαξωμα και αυτα και αφου ερθει καποιος με γνησιο διαγνωστικο κουμπονουμε τον εγγεφαλο για βλαβες(που σιγουρα θα υπαρχουν)ζβηνοντε ξαναπρογγραματιζουμε και επειτα παμεγια αλλαγη λαδιων ιμαντων βαλβολινες τακακια σηλαδη ενα service pak....εχουμε πλεον τελειωσει....και καλες παντες...χαχα
ενας σκελτος μ3 απο εναν 3.16 3.18 3.20 κτλ διφερει μονο στο πατωμα πισω 90επι 70 νομιζω ειναι η διαστασης ΠΡΟΣΟΧΗ μιλαω ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ για σκελετο οχι φτερα ψαλιδια κ.α...ΜΟΝΟ ΣΚΕΛΕΤΟ.....ενα Μ3 ΓΝΗΣΙΟ απο μια ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ δεν χρειαζετε να παει καποιος σε bmw για να του πουν αν ειναι γνησιο η οχι απλα ανοιγουμε το καπο και κοιταμε το πλαισιο αν το τριτο γραμμα ειναι S ΔΗΛΑΔΗ (WBS......) EINAI GNHSIO αν τωρα ο τριτο γραμμα ειναι A ΔΗΛΑΔΗ (WBA.....)EINAI ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ....
UG πριν το χρυσο (ΓΝΗΣΙΟ) που εχω τωρα πριν ειχα μετατροπη μ3 που σε μεγαλη αντιπρω....πια δεν καταλαβαν αν ειναι γνησιο η μετατροπη....μονο οταν ανοιξαν καπω και ειδαν το πλαισιο το καταλαβαν.....το παν στην μετατροπη ειναι να ξερεις που θα πας να την κανεις και αν παρεις ετοιμο μ3 μετατροπη ποιος την εφτιαξε....οποιος ενδιαφερετε να φτιαξει μια μετατροπη η να αγορασει μια μετατροπη μ3 παρακαλω πμ....να του δωσω καποιες info....αν θελει...

stelioslf
11-01-10, 17:53
μηπως υπαρχει κανενα λινκ να το δουμε το αμαξι?

Παιδιά είσασταν αρκετά αναλυτικοί και ειδικά ο MILTOS M3.Το λινκ υπάρχει ναι,το έχει αγγελία στο Car.gr αλλά επιτρέπετε να το βάλω?δεν ξέρω..αν επιτρέπετε μπορώ να το βάλω

m_power_lunatic
11-01-10, 17:55
ΛΟΙΠΟΝ φιλε(οι) μου επειδει πανω στο θεμα μετατροπη μ3 γνωριζω αν οχι 100% τα παντα ξερω τα 99% εχουμε και λεμε ....οποιοδηποτε μοντελο της σειρας ε46 cupe γινεται μετατροπη σε Μ3 και ξεκιναμε.....καταρχας λυνετε ολλο το αμαξι μενει μονο σκελετος πανω σε στριποδα...μετα κοιταμε για το σετ της μετατροπης κανει πανω κατω 10 με 12 000 ευροπουλα.....αφου κανουμε την αγορα του ανταλακτικου(μετατροπης σετ) κοβουμε το πισω πατωμα(μονο των χωρο τησ ρεζερβασ)και βαζουμε το γνησιο κομματι απο το Μ3(ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΠΑΣ)μετα απο ολλο αυτο και αφου μπει σωστα το κομματι(οχι αρπα κολα και αντε να τελειονουμε) περναμε αμοβολη το αμαξωμα περνανε καποια στρωματα σαν βαφη οπου ειναι η βαση για το μετετπειτα χρωμα...και ξενιναμε να δενουμε τα κομματια πλεξουδες εγγεφαλακια ταμπλο μηχανικα μερη κτλ....τα φτερα ειτε γινοντε στο χερι ειτε αγοραζουμε δυο μεταχειρησμενα απο τροπρτο μ3 και κοβουμε τα κομματια και κολουνετε στα ειδη υπαρχοντα στην συνεχεια τριβοντε κολουντε τριβοντε στοκαροντε ξαι εχεισ ενα τελειο αποτελεσμα...αν δεν θελουμε να κανουμε αυτο βαζουμε ολοκληρα φτερα δηλαδη ξεπονταρουμε και ξανα ποτανταρουμε τα φτερα του τροπετου μ3...μετα το αμαξι παει βαφειο οπου καπω πορτες προφυλ...βαφοντε ξεχωριστα μετα δενοντε στο αμαξωμα και αυτα και αφου ερθει καποιος με γνησιο διαγνωστικο κουμπονουμε τον εγγεφαλο για βλαβες(που σιγουρα θα υπαρχουν)ζβηνοντε ξαναπρογγραματιζουμε και επειτα παμεγια αλλαγη λαδιων ιμαντων βαλβολινες τακακια σηλαδη ενα service pak....εχουμε πλεον τελειωσει....και καλες παντες...χαχα
ενας σκελτος μ3 απο εναν 3.16 3.18 3.20 κτλ διφερει μονο στο πατωμα πισω 90επι 70 νομιζω ειναι η διαστασης ΠΡΟΣΟΧΗ μιλαω ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ για σκελετο οχι φτερα ψαλιδια κ.α...ΜΟΝΟ ΣΚΕΛΕΤΟ.....ενα Μ3 ΓΝΗΣΙΟ απο μια ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ δεν χρειαζετε να παει καποιος σε bmw για να του πουν αν ειναι γνησιο η οχι απλα ανοιγουμε το καπο και κοιταμε το πλαισιο αν το τριτο γραμμα ειναι S ΔΗΛΑΔΗ (WBS......) EINAI GNHSIO αν τωρα ο τριτο γραμμα ειναι A ΔΗΛΑΔΗ (WBA.....)EINAI ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ....
UG πριν το χρυσο (ΓΝΗΣΙΟ) που εχω τωρα πριν ειχα μετατροπη μ3 που σε μεγαλη αντιπρω....πια δεν καταλαβαν αν ειναι γνησιο η μετατροπη....μονο οταν ανοιξαν καπω και ειδαν το πλαισιο το καταλαβαν.....το παν στην μετατροπη ειναι να ξερεις που θα πας να την κανεις και αν παρεις ετοιμο μ3 μετατροπη ποιος την εφτιαξε....οποιος ενδιαφερετε να φτιαξει μια μετατροπη η να αγορασει μια μετατροπη μ3 παρακαλω πμ....να του δωσω καποιες info....αν θελει...

Καλα κανεις και τα γραφεις αν και ειναι λιγο-πολυ γνωστα σε ολους,αυτο που ενδιαφερει τον φιλο αν δεις ειναι το θεμα κατα ποσο πρεπει να αγορασει ενα αμαξι που δεν ξερει αν ειναι γνησιο με μαιμουδεμενο πλαισιο ή νομιμη μετατροπη.Αυτο με τα γραμματα WBS...κτλ ειναι το πιο ευκολο να δει κανεις αλλα και παλι δεν σου εξασφαλιζει αν κοιτας γνησιο ή μετατροπη γιατι οπως ειπαμε μπορει να εχει αλλαχθει το πλαισιο.Στα χαρτια ΝΑΙ θα δεις οτι ειναι μετατροπη αλλα στην πραγματικοτητα θα ειναι μαιμου το αυτοκινητου και θα εχεις κινδυνο να μπλεξεις οπως εχει γινει αρκετες φορες στο παρελθον.

P.S Φιλε Μιλτο....εισαι απο Θεσσαλονικη και ειχες ενα ΜΑΥΡΟ Μ3 Ε46 μανιουαλ με 19αρες μετατροπη και το εδωσες ανταλλαγη για ενα χρυσο SMG γνησιο στην Λ.Βουλιαγμενης σε εκθεση στην Αθηνα?????

Leonidas_Thess
11-01-10, 18:11
Αυτό είναι ---------------> http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/350747/

stelioslf
11-01-10, 18:17
Αυτό είναι ---------------> http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/350747/

Εγω πάντως ρώτησα πρώτα;)

Leonidas_Thess
11-01-10, 18:18
Ασε καλυτερα να το δει κανενας γνωστης το αμαξι μηπως και το ξέρει δεν ειναι κακο.

stelioslf
11-01-10, 18:31
Ασε καλυτερα να το δει κανενας γνωστης το αμαξι μηπως και το ξέρει δεν ειναι κακο.

Ναι το ξέρω φίλε είναι αρκετά καλό και εξωτερικά και εσωτερικά,πάει καλά,ωραίο δούλεμα,αλλά όταν ακούς τώρα για αριθμούς πλαισίου και κομμένους και πράσινα άλογα κατευθείαν φρενάρεις..Δεν ξέρω μπορεί και να υπάρχει η περίπτωση να είναι και έτσι όπως μου τα είπε,αλλά και ακόμα έτσι να είναι πάλι υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον αυτός μου τα είπε κιολας,υπάρχουν άλλοι που ούτε καν το σκέφτονται να τα πούν αυτα.και κάτσε μετά εσύ και βγάλε το φίδι απ την τρύπα..Τέλος πάντων αν μπορεί κάποιος να καταλάβει κατι απ τις φωτο,όπως λες και εσυ κάποιος γνώστης τότε εντάξει.

InsaneDriver
11-01-10, 18:35
Αυτό το αμάξι είναι στις αγγελίες πολλούυυυυς μήνες. Για να μην πωλείται σε τόσο καλή τιμή, κάτι συμβαίνει.

Μείνε μακρυά...

thomelef
11-01-10, 19:11
Φίλε το πράγμα είναι απλό...
Θες ///Μ3;;;
Αν ο αριθμός πλαισίου δεν παραπέμπει
στο συγκεκριμένο μοντέλο πας καρφί για
άλλο αμάξι...
Εκτός και αν το δίνουν 10 χιλιαρικα κάτω
από ένα γνήσιο. Τότε αξίζει να το κοιτάξεις.
Μην ανυσηχεις και θα βρεις το αμάξι που θες.

stelioslf
11-01-10, 19:23
Φίλε το πράγμα είναι απλό...
Θες ///Μ3;;;
Αν ο αριθμός πλαισίου δεν παραπέμπει
στο συγκεκριμένο μοντέλο πας καρφί για
άλλο αμάξι...
Εκτός και αν το δίνουν 10 χιλιαρικα κάτω
από ένα γνήσιο. Τότε αξίζει να το κοιτάξεις.
Μην ανυσηχεις και θα βρεις το αμάξι που θες.

Αυτό που λές φίλε είναι το ποιό σωστό,και εγώ αυτής της άποψης είμαι,το περισσότερο ψάξιμο που κάνω είναι απο γερμανία αλλά δεν αποκλείο κάτι καλό απο εδώ,αλλά εδώ υπάρχουν πολλές μετατροπές δεν ξέρεις πια ποιόν να εμπιστευτείς και τι να κάνεις..Στην γερμανία πάλι υπάρχουν τόσο καλά αυτοκίνητα αλλα αυτό το τελωνείο μιλάμε δεν παίζεται..Τα λεφτά που πληρώνεις στο τελωνείο παίρνεις ακόμα ένα αμάξι..Είναι πολύ γελοία η κατάσταση.Πολύ νταβατζιλίκη..

rapid_fast
11-01-10, 19:38
Καλησπέρα σε όλους παιδιά.Λοιπόν θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα:
Ενδιαφέρομαι για αγορά M3 E46.Σήμερα είδα ένα και μιλούσα με αυτόν που το έχει.(ιδιώτης).Λοιπόν το αυτοκίνητο έχει ως εξής:
Είναι 3/2004,Μπλέ σκούρο,104.000χλμ,Φοράει AC SNITZER ανάρτηση,ζάντες CSL γνήσιες,Πρόγραμμα Hamman,Φίλτρο K&N,Ελαφρομένο βολάν,Ολόσωμη Εξάτμιση Eisenmann,Οθόνη με DVD-TV.αυτά απο extra.Τώρα απο ότι μου είπε είναι τρίτο χέρι,το πήρε απο ένα γνωστό του,τον ρώτησα αν το αυτοκίνητο είναι γνήσιο,μου είπε οτι είναι γνήσιο και μου είπε τα εξής πράγματα.Οταν ήταν να το αγοράσει αυτός το είχε πάει σε αντιπροσωπεία της BMW και χτύπησαν τον αριθμό πλαισίου να δούν εάν όντως είναι γνήσιο.Και του είπαν στην ΒΜW οτι αυτός ο αριθμός πλαισίου είναι απο 1.6.Αυτός μου λέει οτι όταν το είχαν φέρει απο γερμανία το αυτοκίνητο γιατί είναι εισαγωγής είχαν κόψει τον αριθμό πλαισίου και βάλαν απο 1.6 για να πληρώσουν πολύ λίγο τελωνείο.Επίσης μου είπε οτι του διαβεβαίωσαν οτι είναι γνήσιο γιατι δεν μπορεί να είναι μετατροπή διότι και 1.6 να ήταν δεν μπορεί να το έκανε μετατροπή διότι πολλά μηχανικά μέροι δεν ταιριάζουν με το Μ3.Αλλο μου λέει να ήταν 320 τότε θα μπορούσε.Επίσης τους είχε ρωτήσει αν μπορούν να βρούν και τι μοντέλο είναι ακριβώς και του είπαν με σιγουριά οτι είναι 04 γιατί λέει το είδαν απο τις ζώνες.Η τιμή που το πουλάει είναι 28.000 ευρώ και μου λέει οτι είναι αρκετά πιεσμένος οικονομικά με μια επιχείρηση που δεν του πήγε καλα και γιαυτό θέλει να δώσει το αυτοκίνητο και μάλιστα να πάρει κάτι μικρότερο να κάνει την δουλεία του.Μάλιστα προσφέρεται να πάρει και το δικό μου(Ενα peugeot 106 1.4) εάν αποφασίσω οτι θα το πάρω το αυτοκίνητο.Επίσης για το πρόγραμμα του είπα οτι με χαλάει λίγο γιατί θέλω να αγοράσω κάτι μανίσιο αλλά μου είπε να μην ανησυχώ οτι είναι καλό προγραμμα κλπ..μου είπε οτι στις χαμηλές λίγο σαν να μην ακούει αμέσως αλλα μετά ξεσκίζει.Τα έχει δώσει με μανίσιο Μ3 μου είπε και τον έφυγε με την 3η και μετά.Μου λέει οτι το κοντέρ το τερματίζει τελείως και με 5η κιόλας οτι το μέτρησε και με GPS 300+χλμ κλπ.Βέβαια δεν με ενδιαφέρει εμένα και πολύ αυτο αλλα..Αυτά έτσι περιλιπτηκά για πείτε ρε παιδιά να μην το κοιτάξω το θέμα?
Αν είναι όπως τα λές, το όχημα είναι λαθραίο...
Φύγε όσο πιο μακρυά μπορείς.....
(Εχω πάντως την εντύπωση οτι πρέπει να κόψεις το πάτωμα για την μετατροπή, σε οποιοδήποτε Ε46 αμ θέλεις να το φέρεις σε μορφή Μ3. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

745power
11-01-10, 19:47
Des kai auto para ta xiliometra fainetai kalo!!

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/422990/ kai auto

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/453142/

giannis_compact
11-01-10, 19:48
Αν είναι όπως τα λές, το όχημα είναι λαθραίο...
Φύγε όσο πιο μακρυά μπορείς.....
(Εχω πάντως την εντύπωση οτι πρέπει να κόψεις το πάτωμα για την μετατροπή, σε οποιοδήποτε Ε46 αμ θέλεις να το φέρεις σε μορφή Μ3. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

Εχει δικιο ο φιλος rapid fast..Συμφωνω απολυτα..

InsaneDriver
11-01-10, 20:51
Des kai auto para ta xiliometra fainetai kalo!!

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/422990/ kai auto

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/453142/
Το πρώτο δεν είναι 04.
Πρέπει να είναι 02 και είναι εισαγωγής.;)

saikoE39
11-01-10, 23:10
το δευτερο ειναι της κακιας ωρας...!!!!
το πρωτο το εχω δει απο κοντα....πολλα τα χρηματα...και δεν τα αξιζει...!!!!

MILTOS M3 E46
12-01-10, 01:41
Καλησπέρα σε όλους παιδιά.Λοιπόν θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα:
Ενδιαφέρομαι για αγορά M3 E46.Σήμερα είδα ένα και μιλούσα με αυτόν που το έχει.(ιδιώτης).Λοιπόν το αυτοκίνητο έχει ως εξής:
Είναι 3/2004,Μπλέ σκούρο,104.000χλμ,Φοράει AC SNITZER ανάρτηση,ζάντες CSL γνήσιες,Πρόγραμμα Hamman,Φίλτρο K&N,Ελαφρομένο βολάν,Ολόσωμη Εξάτμιση Eisenmann,Οθόνη με DVD-TV.αυτά απο extra.Τώρα απο ότι μου είπε είναι τρίτο χέρι,το πήρε απο ένα γνωστό του,τον ρώτησα αν το αυτοκίνητο είναι γνήσιο,μου είπε οτι είναι γνήσιο και μου είπε τα εξής πράγματα.Οταν ήταν να το αγοράσει αυτός το είχε πάει σε αντιπροσωπεία της BMW και χτύπησαν τον αριθμό πλαισίου να δούν εάν όντως είναι γνήσιο.Και του είπαν στην ΒΜW οτι αυτός ο αριθμός πλαισίου είναι απο 1.6.Αυτός μου λέει οτι όταν το είχαν φέρει απο γερμανία το αυτοκίνητο γιατί είναι εισαγωγής είχαν κόψει τον αριθμό πλαισίου και βάλαν απο 1.6 για να πληρώσουν πολύ λίγο τελωνείο.Επίσης μου είπε οτι του διαβεβαίωσαν οτι είναι γνήσιο γιατι δεν μπορεί να είναι μετατροπή διότι και 1.6 να ήταν δεν μπορεί να το έκανε μετατροπή διότι πολλά μηχανικά μέροι δεν ταιριάζουν με το Μ3.Αλλο μου λέει να ήταν 320 τότε θα μπορούσε.Επίσης τους είχε ρωτήσει αν μπορούν να βρούν και τι μοντέλο είναι ακριβώς και του είπαν με σιγουριά οτι είναι 04 γιατί λέει το είδαν απο τις ζώνες.Η τιμή που το πουλάει είναι 28.000 ευρώ και μου λέει οτι είναι αρκετά πιεσμένος οικονομικά με μια επιχείρηση που δεν του πήγε καλα και γιαυτό θέλει να δώσει το αυτοκίνητο και μάλιστα να πάρει κάτι μικρότερο να κάνει την δουλεία του.Μάλιστα προσφέρεται να πάρει και το δικό μου(Ενα peugeot 106 1.4) εάν αποφασίσω οτι θα το πάρω το αυτοκίνητο.Επίσης για το πρόγραμμα του είπα οτι με χαλάει λίγο γιατί θέλω να αγοράσω κάτι μανίσιο αλλά μου είπε να μην ανησυχώ οτι είναι καλό προγραμμα κλπ..μου είπε οτι στις χαμηλές λίγο σαν να μην ακούει αμέσως αλλα μετά ξεσκίζει.Τα έχει δώσει με μανίσιο Μ3 μου είπε και τον έφυγε με την 3η και μετά.Μου λέει οτι το κοντέρ το τερματίζει τελείως και με 5η κιόλας οτι το μέτρησε και με GPS 300+χλμ κλπ.Βέβαια δεν με ενδιαφέρει εμένα και πολύ αυτο αλλα..Αυτά έτσι περιλιπτηκά για πείτε ρε παιδιά να μην το κοιτάξω το θέμα?

exeis pm filos

saul m3
12-01-10, 02:56
το m3 προσ 'αποφυγει' φιλε μου ειναι απο καβαλα.αν δεν κανω λαθοσ ειχε κανει κ κοντρα με ενα 330κομπρεσερατο κ ηταν 6 κολωνεσ πισω.καλο αυτοκιητο φενεται αλλα υπαρχουν πολλα ερωτηματικα που αυτο χαλανε την εικονα του.παντωσ ειναι διαθεσημα στην ελληνικη αγορα πολλα m3 κ γα το καλο σου μην βιαστεισ να παρεισ κατι που ν μην σε ευχαριστει 100%.

chief
12-01-10, 15:49
Φιλε ακουσε για να μην ψαχνεις αδικα.
Ψαξε ενα συνεργειο που να έχει διαγνωστικό Autologic με προγραμμα BMW.
Σε πεντε δευτερολεπτα θα ξερεις εαν το Μ3 ειναι γνησιο ή οχι.

EVANGELOS
12-01-10, 15:53
Ρε σεις ... κατά 99% αν το βιν είναι wbs (και βάζοντας το στο realoem) ταιριάζει με Μ3 Ε46 , η άδεια ταιριάζει με το βιν και το αμάξι ΔΕΝ έχει κάτι εξόφθαλμα περίεργο είναι ΓΝΗΣΙΟ

Το ΑΝ είναι "καλό" και πως θα το ελέγξεις σηκώνει ΠΟΛΥ κουβέντα

Κατ 'εμε κάνεις διάγνωση ΜΟΝΟ με το ΟΕΜ διαγνωστικό , ήτοι GT1

κατά τα άλλα ΑΝ δεν έχεις πολλές γνώσεις πάνω στο Ε46 και πολύ καλό μηχανικό , ούτε το 50% των πιθανών προβλημάτων δε θα βρεις !!!

Διαβάστε και ανάλογα παλαιότερα θρεντ

chief
12-01-10, 15:56
δεν νομιζω να υπαρχουν διαγνωστικα ΟΕΜ.
προγραμματα ΟΕΜ υπάρχουν

mitsos_chania
12-01-10, 15:56
Ρε σεις ... κατά 99% αν το βιν είναι wbs (και βάζοντας το στο realoem) ταιριάζει με Μ3 Ε46 , η άδεια ταιριάζει με το βιν και το αμάξι ΔΕΝ έχει κάτι εξόφθαλμα περίεργο είναι ΓΝΗΣΙΟ

Το ΑΝ είναι "καλό" και πως θα το ελέγξεις σηκώνει ΠΟΛΥ κουβέντα

Κατ 'εμε κάνεις διάγνωση ΜΟΝΟ με το ΟΕΜ διαγνωστικό , ήτοι GT1

κατά τα άλλα ΑΝ δεν έχεις πολλές γνώσεις πάνω στο Ε46 και πολύ καλό μηχανικό , ούτε το 50% των πιθανών προβλημάτων δε θα βρεις !!!

Διαβάστε και ανάλογα παλαιότερα θρεντ

Εδω ρε Ευαγγελε λεει οτι του εχουν αλλαξει αριθμο πλαισιου για να πληρωσει λιγοτερο τελωνειο.Δε μπα να ναι και το καλυτερο γνησιο Μ3 που υπαρχει,με πειραγμενους αριθμους πλαισιου δεν πρεπει να πλησιαζει κανεις.Μακριαααααααα

EVANGELOS
12-01-10, 15:59
Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι μόνο για ΠΟΛΥ ριψοκίνδυνους !!!

Δεν είναι απίθανο να είναι έτσι (το έκαναν επί εποχής τεκμηρίων στα Ε30) ... αλλά εγώ ας πούμε ΠΟΤΕ δε θα έμπλεκα (το λιγότερο πρόβλημα είναι να βγεί μάπα το αμάξι ... )

chief
12-01-10, 16:02
Να παει σε GT1 ή σε Autologic.
Σε Autologic στο δικό μου βγαζει

αριθμο πλαισιου
αριθμο μοτερ
πραγματικα χιλιομετρα
ετος και μηνα κατασκευης

με ενα κλικ

EVANGELOS
12-01-10, 16:06
Να παει σε GT1 ή σε Autologic.
Σε Autologic στο δικό μου βγαζει

αριθμο πλαισιου
αριθμο μοτερ
πραγματικα χιλιομετρα
ετος και μηνα κατασκευη

με ενα κλικ

Ρε συ Κρις

Αν μπεις στο realoem με το βιν βρίσκεις ετος και μηνα κατασκευης με ένα κλικ

Τον αριθμό πλαισίου ΠΡΟΦΑΝΩΣ το διαβάζει το GT1

Aριθμό μοτέρς δε ξέρω ΑΝ διαβάζει οποιοδήποτε διαγνωστικό αλλά και πάλι ΤΙ να το κάνεις ...

Αν κάποιος βάλει ecu από ΓΝΗΣΙΟ Μ3 σε μετατροπή το διαγνωστικό θα διαβάζει ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η ECU ...

To ίδιο και με τα χλμ ... αν δε έχει αλλάξει και τον μετρητή χλμ των φώτων ... ΔΕ βρίσκεις τα πραγματικά χλμ του μοτέρ ή της καρότσας ΠΟΤΕ !!!!!!!!!

Πάντως ΜΗΝ επιμένεις ... το GT1 είναι ΣΑΦΩΣ πιο σωστός τρόπος διάγνωσης από ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ...

τα άλλα είναι λύσεις ανάγκης όσων ΔΕΝ μπορούν να έχουν GT1 !!!

chief
12-01-10, 16:26
Ρε συ Κρις

Αν μπεις στο realoem με το βιν βρίσκεις ετος και μηνα κατασκευης με ένα κλικ

Τον αριθμό πλαισίου ΠΡΟΦΑΝΩΣ το διαβάζει το GT1

Aριθμό μοτέρς δε ξέρω ΑΝ διαβάζει οποιοδήποτε διαγνωστικό αλλά και πάλι ΤΙ να το κάνεις ...

Αν κάποιος βάλει ecu από ΓΝΗΣΙΟ Μ3 σε μετατροπή το διαγνωστικό θα διαβάζει ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η ECU ...

To ίδιο και με τα χλμ ... αν δε έχει αλλάξει και τον μετρητή χλμ των φώτων ... ΔΕ βρίσκεις τα πραγματικά χλμ του μοτέρ ή της καρότσας ΠΟΤΕ !!!!!!!!!

Πάντως ΜΗΝ επιμένεις ... το GT1 είναι ΣΑΦΩΣ πιο σωστός τρόπος διάγνωσης από ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ...

τα άλλα είναι λύσεις ανάγκης όσων ΔΕΝ μπορούν να έχουν GT1 !!!

:D
Ευαγγελε εδω δεν συγκρινουμε τα διαγνωστικα και εαν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ειναι λυσεις αναγκης.

Ομως για να ειμαστε στο θεμα,
Εαν το διαγνωστικό βγαλει οτι το WSBL92070JR02374 εχει τον χχχχχχχχ αριθμο μοτερ
παει να πει οτι το σωστο μοτερ ειναι στο σωστο πλαισιο και οχι οτι λέει η ECU.


Εμαθες και τον αριθμο πλαισίου μου......:D

rapid_fast
12-01-10, 17:50
Δεν το γνώριζα οτι γίνεται αντιπαραβολή αριθμού πλαισίου με αριθμό κινητήρα μέσα απο τον εγκέφαλο...

chief
12-01-10, 18:05
Δεν το γνώριζα οτι γίνεται αντιπαραβολή αριθμού πλαισίου με αριθμό κινητήρα μέσα απο τον εγκέφαλο...

και να μην γινεται απο την στιγμη που θα βγαλει τον αριθμό πλαισίου το διαγνωστικό και ειναι πλαισιο Μ3 και απο την στιγμη που το μοτερ ειναι Μ3, μαλλον ειναι το δικό του το γνησιο εκτος εαν εκανε μπαμ και πάλι μοτερ Μ3 μπαξαν απάνω.

stelioslf
12-01-10, 18:26
Ρε σεις ... κατά 99% αν το βιν είναι wbs (και βάζοντας το στο realoem) ταιριάζει με Μ3 Ε46 , η άδεια ταιριάζει με το βιν και το αμάξι ΔΕΝ έχει κάτι εξόφθαλμα περίεργο είναι ΓΝΗΣΙΟ

Το ΑΝ είναι "καλό" και πως θα το ελέγξεις σηκώνει ΠΟΛΥ κουβέντα

Κατ 'εμε κάνεις διάγνωση ΜΟΝΟ με το ΟΕΜ διαγνωστικό , ήτοι GT1

κατά τα άλλα ΑΝ δεν έχεις πολλές γνώσεις πάνω στο Ε46 και πολύ καλό μηχανικό , ούτε το 50% των πιθανών προβλημάτων δε θα βρεις !!!

Διαβάστε και ανάλογα παλαιότερα θρεντ

Φίλε τι είναι το βιν και το realoem?αυτο το διαγνωστικό που λες υπάρχει σε κάθε αντιπροσωπεία BMW? η είναι κάτι εξιδικευμένο?

giannis_compact
12-01-10, 18:34
Φιλε το ΒΙΝ ειναι το πλαισιο του αυτοκινητου και το realoem ειναι αυτη η σελιδα http://www.realoem.com/bmw/select.do οπου θα πατησεις τα 7 τελευταια ψηφια του αριθμου πλαισιου σου και θα σου βγαλει διαφορα στοιχεια για το αυτοκινητο σου,οπως ημερομηνια κατασκευης και κατι αλλα.

gnx
12-01-10, 18:35
Το VIN ειναι το vehicle identification number, ο αριθμος πλαισιου δηλαδή. Εαν βαλεις τα τελευταια 7 ψηφια στο παιδίο του www.realoem.com θα σου βγαλει το μηνα παραγωγης του οχηματος και συνεπως ολα τα ανταλλακτικα του αυτοκινητου.

stelioslf
12-01-10, 18:47
Το VIN ειναι το vehicle identification number, ο αριθμος πλαισιου δηλαδή. Εαν βαλεις τα τελευταια 7 ψηφια στο παιδίο του www.realoem.com θα σου βγαλει το μηνα παραγωγης του οχηματος και συνεπως ολα τα ανταλλακτικα του αυτοκινητου.

αα ωραία εντάξει δεν το ήξερα αυτο;)

EVERGET
12-01-10, 23:45
Τα Μ3 είναι ιδιότροπες κατασκευές, μην εντυπωσιάζεστε από τα extras και τα mods γιατί ελάχιστα είναι αυτά που κάνουν το M3 καλύτερο. Βρείτε ένα άμάξι με σαφές ιστορικό και όσο πιο original γίνεται.

Κάτι που είχα παρατηρήσει όταν έψαχνα εγώ για M3 είναι ότι σε κάποια αμάξα που είχα δει η ημ. κατασκευής βάση VIN δεν συνέπιπτε με αυτή που αναγράφεται στις ζώνες. Αυτό για μένα ήταν σημαντικός αποτρεπτικός παράγοντας.

giannis_compact
12-01-10, 23:51
Τα Μ3 είναι ιδιότροπες κατασκευές, μην εντυπωσιάζεστε από τα extras και τα mods γιατί ελάχιστα είναι αυτά που κάνουν το M3 καλύτερο. Βρείτε ένα άμάξι με σαφές ιστορικό και όσο πιο original γίνεται.

Κάτι που είχα παρατηρήσει όταν έψαχνα εγώ για M3 είναι ότι σε κάποια αμάξα που είχα δει η ημ. κατασκευής βάση VIN δεν συνέπιπτε με αυτή που αναγράφεται στις ζώνες. Αυτό για μένα ήταν σημαντικός αποτρεπτικός παράγοντας.

Συμφωνω σε οσα λεει ο φιλος..

rapid_fast
13-01-10, 00:02
Τα Μ3 είναι ιδιότροπες κατασκευές, μην εντυπωσιάζεστε από τα extras και τα mods γιατί ελάχιστα είναι αυτά που κάνουν το M3 καλύτερο. Βρείτε ένα άμάξι με σαφές ιστορικό και όσο πιο original γίνεται.

Κάτι που είχα παρατηρήσει όταν έψαχνα εγώ για M3 είναι ότι σε κάποια αμάξα που είχα δει η ημ. κατασκευής βάση VIN δεν συνέπιπτε με αυτή που αναγράφεται στις ζώνες. Αυτό για μένα ήταν σημαντικός αποτρεπτικός παράγοντας.

Δεν αντιλαμβάνομαι τον αποτρεπτικό σου παράγοντα. Εκτός αν οι ζώνες ήταν κατασκευασμένες μεταγενέστερα του πλαισίου..
Δες στο αυτοκίνητο σου πχ, την πολλαπλή εισαγωγής που είναι χυτό και έχει σφραγίδα παραγωγής. Θα τη δείς να είναι κατασκευασμένη σε εντελώς διαφορετική ημερομηνία από το όχημα... (μπορεί και κάνα εξάμηνο πριν...)

giannis_compact
13-01-10, 00:06
Δεν αντιλαμβάνομαι τον αποτρεπτικό σου παράγοντα. Εκτός αν οι ζώνες ήταν κατασκευασμένες μεταγενέστερα του πλαισίου..
Δες στο αυτοκίνητο σου πχ, την πολλαπλή εισαγωγής που είναι χυτό και έχει σφραγίδα παραγωγής. Θα τη δείς να είναι κατασκευασμένη σε εντελώς διαφορετική ημερομηνία από το όχημα... (μπορεί και κάνα εξάμηνο πριν...)
Αυτο δεν το ηξερα..Νομιζα μαζι πανε..Δηλαδη το αμαξι αν ειναι 2002 μπορει το τιμονι πανω να ειναι 2001 ας πουμε?

EVERGET
13-01-10, 00:09
Nαι οι ζώνες ήταν μεταγενέστερα, σαν να λέμε το παράλογο ότι η bmw στοκάριζε αμαξώματα και τους φόραγε τις ζώνες μεταγενέστερα, πράγμα που δε συμβαίνει στη βομηχανία αφού το κόστος αποθήκευσης αλλά και άλλα κόστη (χρήμα σε στοκ ας πούμε) είναι ασύμφορα.

rapid_fast
13-01-10, 01:52
Αυτο δεν το ηξερα..Νομιζα μαζι πανε..Δηλαδη το αμαξι αν ειναι 2002 μπορει το τιμονι πανω να ειναι 2001 ας πουμε?
Ναι, φυσικά.

rapid_fast
13-01-10, 01:53
Nαι οι ζώνες ήταν μεταγενέστερα, σαν να λέμε το παράλογο ότι η bmw στοκάριζε αμαξώματα και τους φόραγε τις ζώνες μεταγενέστερα, πράγμα που δε συμβαίνει στη βομηχανία αφού το κόστος αποθήκευσης αλλά και άλλα κόστη (χρήμα σε στοκ ας πούμε) είναι ασύμφορα.
Αυτό όντως είναι αποτρεπτικό...

antreas
13-01-10, 05:51
το m3 προσ 'αποφυγει' φιλε μου ειναι απο καβαλα.αν δεν κανω λαθοσ ειχε κανει κ κοντρα με ενα 330κομπρεσερατο κ ηταν 6 κολωνεσ πισω.καλο αυτοκιητο φενεται αλλα υπαρχουν πολλα ερωτηματικα που αυτο χαλανε την εικονα του.παντωσ ειναι διαθεσημα στην ελληνικη αγορα πολλα m3 κ γα το καλο σου μην βιαστεισ να παρεισ κατι που ν μην σε ευχαριστει 100%.

ενημερωμενο σε βλεπω

saul m3
13-01-10, 19:01
ναι φιλε μου το ξερω το αμαξι αλλα δεν ξερω κατα ποσο γνησιο ειναι.οσο αναφορα για τισ επιδοσεισ του ειμαι λιγο διστακτικοσ γιατι το δικο μου ειναι 380hp με πολλα καλουδια δεν παει 300 η 5gear.τλπ μην λεγονται τετοια παραλογα πραγματα ποια εχω βαρεθει να διαβαζω ΠΑΡΑΛΟΓΙΕΣ.

stelioslf
13-01-10, 19:23
Το αυτοκίνητο έχει αριθμό πλαισίου απο 1.6 καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του είχε κάνει αυτήν την δουλειά για να πληρώσουν πολύ χαμηλό τελωνείο, καθώς και υπάρχει απόδειξη αγοράς αλλαγή κινητήρα σε 3λιτρο.Το αυτοκίνητο είναι δηλωμένο 330 καθώς δεν μπορούσαν να το δηλώσουν Μ3 λόγω του οτι είχαν βάλει αριθμό απο 1.6 και ο νόμος τους επέτρεπε να το δηλώσουν μέχρι 330.Αυτά τα είχε καταλάβει ο τορινός ιδιοκτήτης μετά την αγορά του καθώς όταν είχε πάει στην αντιπροσωπεία πριν το αγοράσει δεν χτυπήσαν αριθμό πλαισίου αλλα το είχαν βάλει απλός στην μπρίζα του διαγνωστικού και του επιβεβαίωσαν οτι είναι γνήσιο Μ3 και προχώρησε στην αγορά του,και μετά απο κάποιο διάστημα είχε καταλάβει οτι αριθμόσ πλαισίου ήταν απο 1.6.Ο τορινός ιδιοκτήτης του είχε κινηθεί νομικά,είχε πάει σε δικηγόρο,αλλα με φόβο οτι θα έχανε το αυτοκίνητο, το άφησε όπως έχει, καθώς του είπε ο δικηγόρος οτι για να ερευνηθεί η υπόθεση πρέπει να μείνει το αυτοκίνητο κλειδωμένο για 2 χρόνια...Τελικά έχει πλέξει το παλικάρι και ενώ μπορεί το αυτοκίνητο να είναι γνήσιο δεν μπορεί να το επιβαιβεώσει με κάποιο τρόπο νόμιμο και τελικά είναι στην επιλογή του εκάστοτε αγοραστή να επιλέξει εάν θέλει να το αγοράσει με δική του ευθύνη και φυσικά να μην τον ενδιαφέρει η μετέπειτα μεταπώληση του..Εαν δηλαδή στην ουσία πεί κάποιος οτι εγώ το παίρνω για 20 χιλιάρικα..Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

EVANGELOS
13-01-10, 19:25
...Ομως για να ειμαστε στο θεμα,
Εαν το διαγνωστικό βγαλει οτι το WSBL92070JR02374 εχει τον χχχχχχχχ αριθμο μοτερ
παει να πει οτι το σωστο μοτερ ειναι στο σωστο πλαισιο και οχι οτι λέει η ECU...

Ρε συ ΔΕΝ υπάρχει πουθενά ο αριθμός μοτέρ

ώστε να μπορεις να τσεκάρεις αν είναι το σωστό μοτέρ στο σωστό πλαίσιο !!!

δηλαδή

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΟΤΕΡ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ????

Geo_3D
13-01-10, 19:39
Nai yparxei kai nai mporeis....alla oxi an den eisai mesa stin pigi!!

sorry gia greeklish alla exei kollhsei to gamopc mou

MILTOS M3 E46
13-01-10, 20:20
το θεμα ειναι αν μπορει το παιδι να καταλαβει αν ειναι γνησιο η μετατροπη?παμε λοιπον.....απο διαγνωστικο δεν μπορει να καταλαβει τον παραμικρο το πλαισιο στον εγγεφαλο αλαζει πολυ ευκολα και ολλα τα νοθμερα γενικα....αν δεν πιστευει τον πωλητη μπορει να βγαλει μια φωτο το πισς πατωμα της "ρεζερβας"απο γνησιο Μ3 και να παει να δει το πατωμα αν η ραφες ειναι ακριβως ιδιες...
υγ ΚΑΝΕΝΑΣ φαναρτζης δεν μπορει να βγαλει ιδια την ραφη η της κολες που βαζουν απο το εργοστασιο τα ρομποτ.....τωρα οσο για το πλαισο που λενε βαλανε ταμπελακι απο 1.600 και λεει οτι ειναι γνησιο μ3 ειναι λιγο υποπτο....γνωμη μου το αμαξι πρεπει να ειναι μια καλη μετατροπη και ο ιδιοκτητης προσπαθει να το δωσει για γνησιο....αν εχει βαλει ολλα τα μηχανικα απο μ3 και στο διαγνωστικο να μπει ο εγγεφαλος θα δεικσει πλαισιο 3.16 αν εχει γινει πειραγμα στον εγγεφαλο ...τωρα στον αριθμο του μοτερ θα λεει η 330 η μ3 .....κανε αυτο που σου ειπα με το πισω πατωματακι και θ λυθουν τα παντα...αρκει να βγαλεις μια καλη φωτο απο γνησιο πισω πατωμα μ3 ε46....

stelioslf
13-01-10, 20:45
το θεμα ειναι αν μπορει το παιδι να καταλαβει αν ειναι γνησιο η μετατροπη?παμε λοιπον.....απο διαγνωστικο δεν μπορει να καταλαβει τον παραμικρο το πλαισιο στον εγγεφαλο αλαζει πολυ ευκολα και ολλα τα νοθμερα γενικα....αν δεν πιστευει τον πωλητη μπορει να βγαλει μια φωτο το πισς πατωμα της "ρεζερβας"απο γνησιο Μ3 και να παει να δει το πατωμα αν η ραφες ειναι ακριβως ιδιες...
υγ ΚΑΝΕΝΑΣ φαναρτζης δεν μπορει να βγαλει ιδια την ραφη η της κολες που βαζουν απο το εργοστασιο τα ρομποτ.....τωρα οσο για το πλαισο που λενε βαλανε ταμπελακι απο 1.600 και λεει οτι ειναι γνησιο μ3 ειναι λιγο υποπτο....γνωμη μου το αμαξι πρεπει να ειναι μια καλη μετατροπη και ο ιδιοκτητης προσπαθει να το δωσει για γνησιο....αν εχει βαλει ολλα τα μηχανικα απο μ3 και στο διαγνωστικο να μπει ο εγγεφαλος θα δεικσει πλαισιο 3.16 αν εχει γινει πειραγμα στον εγγεφαλο ...τωρα στον αριθμο του μοτερ θα λεει η 330 η μ3 .....κανε αυτο που σου ειπα με το πισω πατωματακι και θ λυθουν τα παντα...αρκει να βγαλεις μια καλη φωτο απο γνησιο πισω πατωμα μ3 ε46....

Ολα καλά φίλε μίλτος με αυτα που αναφέρεις, αλλα το θέμα είναι οτι εγώ ψάχνω γνήσιο και οχι μετατροπή..Και γνήσιο να είναι το αυτοκίνητο δεν διαφωνώ,όπως και να το κάνουμε υπάρχει λαμογιά,δεν είμαι διατεθιμένος να αγοράσω ένα αυτοκίνητο το οποίο δεν είμαι σίγουρος για το ιστορικό του,δεν υπαρχουν οι εργοστασιακοί του αριθμοί κλπ κλπ..Ευχαριστώ όλους πάντως για τις απόψεις σας.Βλέπουμε οτι καμιά φορά δεν είναι όλα όπως φένονται και έτσι μπορούμε να αποφύγουμε πολλά λάθη;)

stelioslf
13-01-10, 22:13
Αυτό το αυτοκίνητο είναι καλό παιδιά?Το γνωρίζει κανείς?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/420060/

zaharias
13-01-10, 22:24
Αυτό το αυτοκίνητο είναι καλό παιδιά?Το γνωρίζει κανείς?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/420060/

Δε γνωριζω το συγκεκριμενο αμαξι αλλα απο τις φωτο φαινεται οτι κατι δε παει καλα.. 9/05 μοντελο και να μην εχει led πισω..??? Μαλλον ειναι εισαγωγης το αμαξι και ειναι αρκετα παλαιοτερο και φαινεται στην αδεια για μοντελο 2005, μαλλον τοτε εγινε εισαγωγη.. Οποτε, 1ο φαουλ..:nod:

fast-enough
13-01-10, 22:25
Και από τα όργανα φαίνονται τα τελευταία 5 ψηφία του vin. Αν τα όργανα είναι από Μ3 και το αυτοκίνητο γνήσιο θα πρέπει να ταυτίζονται με τα τελευταία 5 ψηφία του αριθμού πλαισίου.
Έτσι όπως τα διαβάζω πάντως, αν του ρήξεις μια μπανάνα θα τη φάει στο πι και φι···

rapid_fast
13-01-10, 22:56
αν δεν πιστευει τον πωλητη μπορει να βγαλει μια φωτο το πισς πατωμα της "ρεζερβας"απο γνησιο Μ3 και να παει να δει το πατωμα αν η ραφες ειναι ακριβως ιδιες...
υγ ΚΑΝΕΝΑΣ φαναρτζης δεν μπορει να βγαλει ιδια την ραφη η της κολες που βαζουν απο το εργοστασιο τα ρομποτ.....τωρα οσο για το πλαισο που λενε βαλανε ταμπελακι απο 1.600 και λεει οτι ειναι γνησιο μ3 ειναι λιγο υποπτο....γνωμη μου το αμαξι πρεπει να ειναι μια καλη μετατροπη και ο ιδιοκτητης προσπαθει να το δωσει για γνησιο....αν εχει βαλει ολλα τα μηχανικα απο μ3 και στο διαγνωστικο να μπει ο εγγεφαλος θα δεικσει πλαισιο 3.16 αν εχει γινει πειραγμα στον εγγεφαλο ...τωρα στον αριθμο του μοτερ θα λεει η 330 η μ3 .....κανε αυτο που σου ειπα με το πισω πατωματακι και θ λυθουν τα παντα...αρκει να βγαλεις μια καλη φωτο απο γνησιο πισω πατωμα μ3 ε46....
Το έχω ξαναγράψει πριν 3-4 χρόνια... Κάποιος Έλληνας κάτοικος Γερμανίας, τράκαρε το συλλεκτικό χόντα πρελούντ που είχε. Κανένας σε όλη την ευρώπη δεν ανέλαβε επισκευή.
Για να μη μακρηγορώ. Σε ένα συνεργείο στη Θεσσαλονίκη, πήγε κλιμάκιο της Χόντα Ιαπωνίας, μαζί με ασφαλιστές από τη Γερμανία και διαπίστωσαν ατέλειες στις ραφές στην αριστερή πλευρά του οχήματος, οι οποίες απείχαν από τις εργοστασιακές ρομποτικές, αν και ήταν αρκετά καλές.
Οι Ιάπωνες έφυγαν καταντροπιασμένοι, μιας και οι επισκευές είχαν γίνει στην δεξιά πλευρά, όπως έδειχναν και οι σχετικές φωτογραφίες.
Το όχημα Μ3 του θέματος, σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι λαθραίο. Υπάρχουν λάμπες IR και διόπτρες ακτίνων Χ που βλέπουν κάτω από την μπογιά για ραφές στο αμάξωμα.
Επιπρόσθετα. Χάλασε ο εγκέφαλος, και έβαλες καινούριο. Πώς προγραμματίζει η αντιπροσωπεία? Με το VIN του 316? ή με αυτό ενός οποιουδήποτε Μ3?
Δεν λένε ότι έβαλαν ταμπελάκι μόνο, λένε οτι έκοψαν θόλο και έραψαν άλλο αριθμό πλαισίου.
Αν έκαναν πλήρη μετατροπή, όλα τα ηλεκτρονικά είναι απο Μ3, δεν υπάρχει καμία ηλεκτρονική γνώση για πλαίσιο 316, και ούτε πρόκειται να υπάρξει.

chief
13-01-10, 23:42
Ρε συ ΔΕΝ υπάρχει πουθενά ο αριθμός μοτέρ

ώστε να μπορεις να τσεκάρεις αν είναι το σωστό μοτέρ στο σωστό πλαίσιο !!!

δηλαδή

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΟΤΕΡ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ????

Ευαγγελε, το εγραψα και πιο πανω και ισως να μην προσεξες.

Δεχομαι οτι το διαγνωστικο μπορει να μην βγαλει αριθμο του μοτερ.

Ομως απο την στιγμη που θα βγαλει τον αριθμό πλαισίου το διαγνωστικό και ειναι πλαισιο Μ3 και απο την στιγμη που το μοτερ ειναι Μ3, μαλλον ειναι το δικό του το γνησιο εκτος εαν εκανε μπαμ και πάλι μοτερ Μ3 μπαξαν απάνω.

Ποιος τροπος υπαρχει να βγαλει το διαγνωστικό αριθμο πλαισιου Μ3 , να βλεπουμε με τα ματια μας οτι αυτος αριθμος συμφωνει με τον αριθμο που υπαρχει στο σασι του Μ3 ,το αμαξι να εχει μοτερ Μ3,

υπαρχει περιπτωση να ειναι μετατροπη απο 320???


Γι αυτο επιμένω οτι με ενα καλό διαγνωστικό που υποστηριζεται απο το γνησιο προγραμμα της bmw γινεται η δουλεια σε ενα λεπτο.

Stunt Mike
14-01-10, 00:39
Δεν αντιλαμβάνομαι τον αποτρεπτικό σου παράγοντα. Εκτός αν οι ζώνες ήταν κατασκευασμένες μεταγενέστερα του πλαισίου..
Δες στο αυτοκίνητο σου πχ, την πολλαπλή εισαγωγής που είναι χυτό και έχει σφραγίδα παραγωγής. Θα τη δείς να είναι κατασκευασμένη σε εντελώς διαφορετική ημερομηνία από το όχημα... (μπορεί και κάνα εξάμηνο πριν...)

Γνωριζω BMW γνησια αγορασμενα 1ο χερι με 1η αδεια κυκλοφοριας 1996 ή '98 και αριθμο πλαισιου καπου μεσα στο '95 για το πρωτο και '97 για το 2ο.Στην πρωτη περιπτωση οι επενδυσεις της πορτας(που λογικα μπαινουν τελευταιες) ειχαν ημερομηνια παραγωγης κοντα στην 1η αδεια του αυτοκινητου ενω το πλαισιο ενα χρονο πριν.Αρα για καποιο λογο μακροοικονομικο η BMW παρηγαγε περισσοτερα πλαισια το '95 και τα συναρμολογησε μετα το '96.Στη 2η περιπτωση τ'αμαξι αγοραστηκε καινουριο το '98 απ'τη Γερμανια αλλα πλαισιο,επενδυσεις,ζωνες γραφανε διαφορους μηνες του '97.Αρα τ'αμαξι εμεινε κανα χρονο στην αντιπροσωπεια πιθανον απο ακυρωση παραγγελιας.Το ιδιο και το δικο μου με πλαισιο 316 τελος '95 επενδυσεις πορτας '97 και οταν το γδυσαμε για τη μετατροπη ειδαμε και ανταλλακτικα με ημερομηνιες τοσο '96 οσο και '97!!Η πρωτη του αδεια στη Γερμανια ειναι Οκτωβριος του '97 ομως...Αρα το VIN δεν ειναι παντα αντιπροσωπευτικο του ποτε πρωτοκυλησε τις ροδες του ενα αμαξι στο δρομο.Μπορει καποιος να παραγγειλει ενα αμαξι και οταν ερθει η στιγμη παραλαβης να μην εχει το χρημα.Τ'αμαξι μπορει να μεινει στην αντιπροσωπεια πολυ καιρο μεχρι να ζητησει καποιος ακριβως τον ιδιο συνδυασμο χρωματων,εξοπλισμου.Ζητηστε χαρτια....οσα περισσοτερα μπορειτε.

m_power_lunatic
14-01-10, 11:00
Οτι και να λεμε η Μ3 Ε46 ειναι ενα απο τα πιο ομορφα BMW ever και το πιο ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥ...ΛΟ EVER που εχει βγαλει η BMW.- Για τα παιδια που γινανε προσφατα μελη στο φορουμ ας μην πεσουν να με φανε μιας και εχω-οχι για πολυ ακομα-Μ3 Ε46 εδω και 2,5 χρονια χωρις να μου εχει βγαλει το παραμικρο ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΠΟΛΥ ΗΠΙΑ μιας και το επιβεβαιωσα δυστυχως οταν το ειχα παρει αν και ηξερα οτι ειναι ρημαδι σαν μοντελο της BMW.Μολις πιεστει σκορπαει σαν το φτερο στον ανεμο....αλλου σασμαν...αλλου μοτερ.....αλλου πατωματα......συντομα ερχεται και αγγελια πωλησης οριστικης μεσα στο σου-κου μιας και για συναισθηματικους λογους δεν το ειχα βαλει εδω στο φορουμ αφου δεν ημουνα 100% σιγουρος οτι θελω να το δωσω.Παντως οπως εχω ξαναγραψει...στο mobile.de και στο autoscout24.de υπαρχουν μοντελα 2004-06 με σπασμενους κινητηρες.....τελικα μεγαλο μπουρδ...ο ο S54.000βλαβες!!!!!!!!!Α ρε 286 μου ποσο μετανιωσα που σε εδωσα.........

STR
14-01-10, 11:17
Οτι και να λεμε η Μ3 Ε46 ειναι ενα απο τα πιο ομορφα BMW ever και το πιο ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥ...ΛΟ EVER που εχει βγαλει η BMW.- Για τα παιδια που γινανε προσφατα μελη στο φορουμ ας μην πεσουν να με φανε μιας και εχω-οχι για πολυ ακομα-Μ3 Ε46 εδω και 2,5 χρονια χωρις να μου εχει βγαλει το παραμικρο ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΠΟΛΥ ΗΠΙΑ μιας και το επιβεβαιωσα δυστυχως οταν το ειχα παρει αν και ηξερα οτι ειναι ρημαδι σαν μοντελο της BMW.Μολις πιεστει σκορπαει σαν το φτερο στον ανεμο....αλλου σασμαν...αλλου μοτερ.....αλλου πατωματα......συντομα ερχεται και αγγελια πωλησης οριστικης μεσα στο σου-κου μιας και για συναισθηματικους λογους δεν το ειχα βαλει εδω στο φορουμ αφου δεν ημουνα 100% σιγουρος οτι θελω να το δωσω.Παντως οπως εχω ξαναγραψει...στο mobile.de και στο autoscout24.de υπαρχουν μοντελα 2004-06 με σπασμενους κινητηρες.....τελικα μεγαλο μπουρδ...ο ο S54.000βλαβες!!!!!!!!!Α ρε 286 μου ποσο μετανιωσα που σε εδωσα.........

ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΕΙΔΙΚΑ

litsos69
14-01-10, 11:50
Δεν θα συμφωνισω με τα παραπανω. Ειμουν κατοχος μ3 ε46 για 3 χρονια. Το αμαξι με αρκετα σκληρη χρηση δεν μου ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. Μα κανενα. Μπορει φιλε STR να επεσες στην περιπτωση,ή εγω να επεσα στην περιπτωση αλλα αν μου ελεγε κανεις να διαλεξω αναμεσα στα 3 που ειχα - εχω (ε36-46-92) με κλειστα ματια θα διαλεγα ε 46. Στο συνολο του σαν αμαξι προσωπικα μου τεριαζε καλυτερα. Οχι οτι το 92 εχει τιποτα (για την ωρα ειναι ολα τελεια) αλλα σαν συνολο ηταν πολυ πιο αντρικο αμαξι. Πρωσοπικη μου αποψη ολα τα παραπανω..

STR
14-01-10, 11:56
Δεν θα συμφωνισω με τα παραπανω. Ειμουν κατοχος μ3 ε46 για 3 χρονια. Το αμαξι με αρκετα σκληρη χρηση δεν μου ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. Μα κανενα. Μπορει φιλε STR να επεσες στην περιπτωση,ή εγω να επεσα στην περιπτωση αλλα αν μου ελεγε κανεις να διαλεξω αναμεσα στα 3 που ειχα - εχω (ε36-46-92) με κλειστα ματια θα διαλεγα ε 46. Στο συνολο του σαν αμαξι προσωπικα μου τεριαζε καλυτερα. Οχι οτι το 92 εχει τιποτα (για την ωρα ειναι ολα τελεια) αλλα σαν συνολο ηταν πολυ πιο αντρικο αμαξι. Πρωσοπικη μου αποψη ολα τα παραπανω..

Πολυ τουμπανο σχεδιαση...συμφωνω
Τρομερα κρατηματα....συμφωνω
Φοβερος ελεγχος στην οδηγηση...συμφωνω
Αντρικο οπως λες....συμφωνω.
ΑΛΛΑ ειναι πολλα τα παραδειγματα αυτοκιβητων που εκαναν την ανακληση και αργοτερα εσπασαν.
Δεν επεσα εγω στην περιπτωση πιστευω...
Σε ποια χλμ το εδωσες αν επιτρεπεται;
Μετα τα 90,000 ειναι κρισιμη η κατασταση απ'οσο εχω καταλαβει

m_power_lunatic
14-01-10, 12:22
Δεν θα συμφωνισω με τα παραπανω. Ειμουν κατοχος μ3 ε46 για 3 χρονια. Το αμαξι με αρκετα σκληρη χρηση δεν μου ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. Μα κανενα. Μπορει φιλε STR να επεσες στην περιπτωση,ή εγω να επεσα στην περιπτωση αλλα αν μου ελεγε κανεις να διαλεξω αναμεσα στα 3 που ειχα - εχω (ε36-46-92) με κλειστα ματια θα διαλεγα ε 46. Στο συνολο του σαν αμαξι προσωπικα μου τεριαζε καλυτερα. Οχι οτι το 92 εχει τιποτα (για την ωρα ειναι ολα τελεια) αλλα σαν συνολο ηταν πολυ πιο αντρικο αμαξι. Πρωσοπικη μου αποψη ολα τα παραπανω..

Η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα...και εμενα δεν εχει βγαλει τ-ι-π-ο-τ-α,μηδενικη καταναλωση λαδιου αν σου λεει κατι.....για κοιτα γυρω σου ομως,πανω απ τα μισα εχουνε σπασει απο αυτα που ξερω εγω τουλαχιστον.....για συγκρινε με 286 S50B30 και ελα να κλαψουμε ολοι μαζι...ΑΥΤΟΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ B-M-W ///Μ....τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε (δεν το λεω προσωπικα).Καλα αυτο που γινεται να κανουν ανακληση και να ξανασπαει απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.........

alexk
14-01-10, 12:27
Λίγο υπερβολικές οι δηλώσεις πιστεύω.
Δεν ξέρω πως σκορπάνε τα σασμάν, τα μοτέρ, τα πατώματα και τα διαφορικά.
Ίσως άν κάποιος είναι τελείως σιδεροφάγος.
Εκτός άν κάποιος πιστεύει ότι ένα Μ3 θα βαράει κόφτη όλη μέρα και δεν θα κάνει κιχ ποτέ. Αυτό είναι αδύνατο.

Ξέρω πολλούς κατόχους CSL, ελάχιστα αυτοκίνητα με πρόβλημα στον κινητήρα/σασμάν (μικρότερα του 2).
Πάτωμα ναι έχουν κόψει μερικά (3-4) αλλά μιλάμε για αυτοκίνητα με 50χιλ. χλμ, πίστας, αγωνιστική ανάρτηση, βάσεις πίσω γέφυρας είτε μασίφ αλουμινίου είτε πολυουρεθάνης.

Παρεπιπτόντως, και το δικό μου δεν καίει καθόλου λάδι. Λες να είναι σύμπτωση ? Δεν νομίζω.
Εξαρτάται από την χρήση.

Το 286 που λες ήταν άλλο μοτέρ. Καμμία σχέση η απόδοση του ενός και του άλλου.
Τέλος, ένα Μ3 δεν είναι 320 να το οδηγείς 500χιλ. χλμ και να μην χαλάσει τίποτα.
Στα 150-200 θα το θελήσει το rebuild όπως και να έχει.

EVANGELOS
14-01-10, 12:32
Δυστυχώς (χαχχαχα) θα συμφωνήσω με τον Αλέξη !!!

Ένα ένα ...

Δεν έχουν σπάσει τα μισά μοτέρ !!!

Οκ ΜΕΓΑΛΗ πατάτα η ιστορία με την ανάκληση μετάλλων κλπ κλπ

ΑΛΛΑ ... μοτέρ με αλλαγμένα μέταλλα ΕΓΩ ξέρω μόνο ένα να έχει σπάσει (του Γιατρού)

Επίσης σαζμαν , διαφορικό δε ξέρω κανέναν να έχει αλλάξει

Το πάτωμα ΟΚ θέλει ενίσχυση (100% ξενέρωμα μεν αλλά όχι και κάτι τραγικό)

Από βλάβες (τις έχω αναφέρει νομίζω ολες τις πιθανές σε προηγούμενα ποστ) πάλι νομίζω ότι είναι ΑΣΤΕΙΟ πράγμα ... με πολύ μικρό κόστος επισκευής

Το μόνο που είναι γεγονός είναι ότι το Μ3 Ε46 ΔΕΝ είναι ένα γρήγορο 330 ... θέλει ΠΟΛΥ περισσότερη ενασχόληση και περιποίηση ώστε να αποδίδει τα αναμενόμενα !!!

STR
14-01-10, 12:33
Αλεξη μπορει να ειναι υπερβολες για πατωματα κ.α αλλα καμια υπερβολη για τα μοτερ.
Ισως ειναι αλλο το csl δεν ξερω πραγματικα...
Αλλα απομονωσε μονο τα Μ3 με ανακληση και θα δεις αλλα στατιστικα...

Βαγγελη ισως μονο ο Doctor το εκανε γνωστο σε ολους...Πιστεψε με υπαρχουν πολυ περισσοτερα που για ευννοειτους λογους δεν το ανακοινωσαν!!!

m_power_lunatic
14-01-10, 12:36
Ναι ρε Αλεξη,αλλη ειδικη αποδοση εχει το 286 και αλλη ο S54 το ξερω και το καταλαβαινω,αλλα ρε εσυ ειναι πολλες οι βλαβες....δεν ακουγονταν τοσα για αλλους κινητηρες.Οτι υπαρχει θεμα,υπαρχει το ξερουμε ολοι και οταν πληρωνεις ενα σωρο λεφτα εχεις απαιτησεις ρε εσυ Αλεξη.:dblthumb2

alexk
14-01-10, 12:44
Στράτο, δεν ξέρω τα στατιστικά για τα Μ3 (ξέρω για CSL όπως είπα).
Ίσως είναι έτσι όπως τα λες, έχω να παρατηρήσω κάτι.

Παίρνει ένας ένα Μ3 Ε46 το 2002 στη Γερμανία.
Του γ@μεί τη μάνα στην Εθνική, 250αρες και βάλε (είμαι εκεί κάθε δυο εβδομάδες, ξέρω πόσο "καλοδουλεμένα" είναι στην Γερμανική autobahn).
Φυσικά αλλάζει λάδια κάθε 20-25χιλ χλμ. που λέει η BMW (******* είναι να ξοδευτεί?).
Τρώει και μια ανάκληση στα μέταλλα. Το δουλεύει και πάλι όπως το δούλευε...
Φθάνει το αμάξι 100χιλ χλμ. (ή και παραπάνω) οπότε λήγει και το δωρεάν service από την bmw.
Πάει ο έλληνας έμπορος το παίρνει και γυρνάει και κοντέρ στα 40χιλ. χλμ και το γνωστό παραμύθι με το γιατρό 60 χρονών που βαρέθηκε (επειδή δεν το πήγαινε πάνω από 140 και πήρε Μερκ).
Το παίρνει ο έλληνας φίλος και νομίζει το αμάξι είναι καλό.
Αλλάζει και 3-4 χέρια (και εν τω μεταξύ αν κάποιος ξέρει ότι θα το δώσει σε λίγο καιρό, το προσέχει σαν τα μάτια του)... και μετά απορούμε γιατί ο κινητήρας χάλασε.
Που είναι το περίεργο ?

Εγώ π.χ. που πήρα το CSL να το κρατήσω το προσέχω τόσο πολύ στο δούλεμα και στη συντήρησή του. Νομίζεις ότι προσέχω το ίδιο το 325 της γυναίκας που ξέρω ότι θα το δώσω σε λίγο καιρό ? -10 έχει μπαίνω μέσα και βαράω κόφτες άμα λάχει...
Σκέψου τώρα να το κάνω αυτό σε Μ3 Ε46 (μοτέρ με ταχύτητες κινούμενων μερών F1) και μετά από 100χιλ χλμ το πουλάω σε κάποιον.

Λούνατικ > το δικό σου που είναι καλό αμάξι, δεν ήταν πολύ πιο ακριβό + δεν έβγαλε βλάβες ?

ΥΓ : το έχω ξαναγράψει ότι η bmw έβγαλε προ-διετίας (αν δεν κάνω λάθος στην ημερομηνία) τεχνική οδηγία να αλλαχθεί το service interval για λάδια στο Μ3 Ε46 από 25χιλ χλμ. σε 12χιλ χλμ.

m_power_lunatic
14-01-10, 12:52
Ηταν ακριβο ρε Αλεξη ναι,τι να πω.....εχω στεναχωρηθει γιατι μου αρεσει παρα πολυ σαν αυτοκινητο και δεν με εκφραζει καποιο μελλοντικο ///Μ οπως βλεπω μεχρι στιγμης.Ειναι φοβερο αυτοκινητο αλλα δεν συμβαδιζει με την αξιοπιστια της BMW.....βεβαια ειναι μηχανημα ειδικης ισχυος και αποδοσης,πολυστροφο κτλ και εχει περιορισμενη διαρκεια ζωης......τελικα το Μ3 Ε36 3.0 ηταν πολυ ισορροπημενο ///Μ σε ολους τους τομεις.:love:

mitsos_chania
14-01-10, 12:56
Ηταν ακριβο ρε Αλεξη ναι,τι να πω.....εχω στεναχωρηθει γιατι μου αρεσει παρα πολυ σαν αυτοκινητο και δεν με εκφραζει καποιο μελλοντικο ///Μ οπως βλεπω μεχρι στιγμης.Ειναι φοβερο αυτοκινητο αλλα δεν συμβαδιζει με την αξιοπιστια της BMW.....βεβαια ειναι μηχανημα ειδικης ισχυος και αποδοσης,πολυστροφο κτλ και εχει περιορισμενη διαρκεια ζωης......τελικα το Μ3 Ε36 3.0 ηταν πολυ ισορροπημενο ///Μ σε ολους τους τομεις.:love:

Δυστυχως αυτα που διαβαζω με κανουν να αμφιβαλλω πολυ για το συγκεκριμενο μοντελο,ενω πιθανοτατα να ειναι το επομενο μου προσωπικο οχημα(καψουρα τρελη).
Λουνατικ εσυ με τι σκεφτεσαι να το αντικαταστησεις?

STR
14-01-10, 12:59
Δυστυχως αυτα που διαβαζω με κανουν να αμφιβαλλω πολυ για το συγκεκριμενο μοντελο,ενω πιθανοτατα να ειναι το επομενο μου προσωπικο οχημα(καψουρα τρελη).
Λουνατικ εσυ με τι σκεφτεσαι να το αντικαταστησεις?

Μην το φοβασε...οι υπερβολες και οι κατακρισεις τουλαχιστον απο μενα εχουν να κανουν με μοντελα προ ανακλισης. Τα πιο καινουργια που δεν χρειαζονταν ανακληση(ας βοηθησει καποιος με ημερομηνια) δεν θα τα φοβομουνα, γιατι δεν εχω ακουσει και κατι υποπτο...

BMW Power
14-01-10, 14:16
Η αλήθεια για τα Μ3 είναι (όπως και για όλα τα πράγματα) ότι πληρώσεις παίρνεις.

Αυτό που περιγράφει ο Αλέξης, είναι δυστυχώς η Ελληνική αλήθεια.

Έψαχνα και εγώ το καλοκαίρι να αγοράσω Μ3 και απογοητευτικά τρελά!!!

Πάντως είναι αλήθεια ότι ενώ το 46 είναι πολύ φουντωτικό έχει αρκετά θέματα.

ermis1975
14-01-10, 15:59
Φαίνεται πολύ καλό!! Αλλά και γνήσιο να είναι με αλλαγμένο αρ. πλαισίου, πώς είσαι σίγουρος οτι στη πορεία δε θα το ανακαλύψουν! Και αν ο αρ πλαισίου είναι δηλωμένος κάπου σαν κλεμένο ή τρακαρισμένο και μπλέξεις εσυ?

MILTOS M3 E46
14-01-10, 17:28
παιδια διαβασα τα τελευτεα Post που εχουν σχεση με τα πατωματα μεταλλα χιλιομετρα λαδια σασμαν κλπ....ειμαι αντιθετος στην αποψη που ειπε ενασ φιλος οτι μετα τα 100.000 χιλιομετρα αρχιζουν προβλημτα ειχα 2 μ3 μια μετατροπη και ενα γνησιο την μετατροπη τα μηχανικα τα αγορασα με 93....και κατι χιλιομετρα δεν πειραξαμε καθολου το πατωμα πισω δεν του καναμε καμια ενυσχηση το αμαξι εκανε απλα τα sercice sthn ωρα του του ειχαμε πιεει το αιμα η αδερφη μου και εγω παντες εγω 300αρες η αδερφη μου στην εθνικη δεν μας ζητησε ουτε ενα ευρω παραπανω εκτος απο τα σερβις του...το εδωσα 32.500 πριν 2,5 χρονια και ακομα τορινος ιδιοκτητης με παιρνει και μου λεει ευχαριστω....το γνησιο μεχρι να το παρω ειχα δει αλλα 12 μ3 μεχρι να καταληξω να το παρω ειδα μ3 2003-04-05 smg με προγραματα προγγραματα καλουδια χιλια με χιλιομετρα 34.000 50.000 65.000 πειρα ομως αυτο που εχω σημερα το οποιο ειναι 4ος 2001 το αγορασα με 166.000 χιλιμετρα εκκεντρα προγραμα και καταλυτες τομ αμαξι δεν εχει κανει κιχ να ζητηση κατι εκτος απο μια μαλακια δικια μου που χρειαστηκε σηχρονιζε 3ης αλλα εγω αλαξα σασμαν...το αμαξι δεν ειχε χρειαστει αναλκηση οπως μου ειπαν στον σπανο οταν χτυπησαν το πλαισιο(δεν ξερω γιατι δεν χρειαστηκε με παραξενεβει ενω ειναι 2001 τεσπα)το αμαξι εχει φτασει τησ 189.00 χιλιομετρα και παει οπωσ την πρωτη μερα που το καβαλησα...ενας σημαντικος λογος που το αγορασα ειναι οτι εχει το αρχικο τιμολογιο αγορας και την ακριβη ημερομηνια που βγηκε το αμαξι στον δρομο το βιβλιο του ηταν μια χαρα επικοινωνησα με το συνεργειο οπου πηγενε το αμαξι πριν ερθει ελλαδα και μεχρι το τελευτεο πραγμα ηταν αληθεια σε σχεση με αυτα που ειχε κανει και τα χιλιομετρα του δεν φοβηθηκα στιγμη για τα πολλα χιλιομετρα...επικοινωνησα και με το συνεργειο στην ελλαδα που πηγενε το αμαξι...(εβαλα ανθρωπο που ξρει πολυ καλα το αφεντικοκαι του χρωσταει χαρες )και ηταν ολλα κομπλε με διαβεβεωσαν οτι το αμαξι ειναι αριστο και ετσι προχωρησα στην αγορα του....συμπερασμα αν καποιος θελει να αγορασει μ3 για μενα πρεπει να κοιταξει αν ειναι αληθεινα τα χιλιομετρα του να κοιταξει το πατωμα για τυχων κοψηματα και να εχει το μαμα βιβλιο σερβις και να μην εχει πσιλο πουστιες και κυριος να εχει παει το αμαξι στο πολυ 3 συνεργεια εξουσιοδοτημενα...1 να ειναι στην γερμανια (αν ειναι απο γερμανια το αμαξι)ενα να ειναι στην ελλαδα και αντε αλλο ενα αν δεν εχει μεινει ευχαριστημενος απο το δευτερο ο ιδιοκτητης...(παντως σε αυτο ειμαι πολυ εος παρα πολυ ελαστικος δεν το παιρνει η αδερφη μου τελος η παντες βαρεθηκα να πληρωνω λαστιχα και μονο κανενα πατημα για να ξεσκουριαζει....)

randombk
14-01-10, 17:36
Εγω παιδια οσα φτηνα Μ3 ειδα ηταν πατατα δυστηχως...

Αυτο που πηρα εδωσα κατι της παραπανω αλλα μεχρι στιγμης μονο το δυναμο αλλαξα... φτου φτου θελω να πιστευω οτι ηταν τυχαιο μιας και το αμαξι φαινεται να δουλευει αψογα σε ολα!
Βεβαια το κατι της παραπανω που εδωσα , το εδωσα λογο SMG2 και των φουλ εξτρα που ειναι το αυτοκινητο και φυσικα το οτι ειναι ελληνικο (Σπανος) και οχι εισαγωγης και επεισης εχουν γινει και τα 3 recall μεσα στον Σπανο 1 χρονο εφοτου αγοραστηκε!

Εβαλα μια (μικρη) φωτο στο garage που εβγαλα πριν λιγο για τον λογο του topic...

manosm3
14-01-10, 17:37
Εγω παιδια οσα φτηνα Μ3 ειδα ηταν πατατα δυστηχως...

Αυτο που πηρα εδωσα κατι της παραπανω αλλα μεχρι στιγμης μονο το δυναμο αλλαξα... φτου φτου θελω να πιστευω οτι ηταν τυχαιο μιας και το αμαξι φαινεται να δουλευει αψογα σε ολα!
Βεβαια το κατι της παραπανω που εδωσα , το εδωσα λογο των φουλ εξτρα που ειναι το αυτοκινητο και φυσικα το οτι ειναι ελληνικο (Σπανος) και οχι εισαγωγης και επεισης εχουν γινει και τα 3 recall μεσα στον Σπανο 1 χρονο εφοτου αγοραστηκε!

Εβαλα μια φωτο στο garage που εβγαλα πριν λιγο για τον λογο του topic...

Νομιζω σε εχω δει στο Κολωνακι. Πολυ ωραιο :pimp:

randombk
14-01-10, 17:38
ΡΕΕΕ και δεν μου φωναζεεεεες να σταματησωωωωωωω!!!!!
Χαχα! Σιγουρα με εχεις δει κολωνακι γιατι συχναζω εκει :P


Νομιζω σε εχω δει στο Κολωνακι. Πολυ ωραιο :pimp:

EVERGET
14-01-10, 17:52
H αλήθεια είναι με τόσα προβλήματα που διαβάζω για τα Ε46 Μ3 σε ξένα και ελληνικά forums μου έχει δημιουργηθεί ένα άγχος. Το θέμα είναι όμως ότι μόνο διαβάζω, ευτυχώς το δικό μου δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ! Μερικοί παίρνουν Μ3 και νομίζουν πως πήρανε αγωνιστικό αμάξι, κάνοντάς του βίαιη χρήση, τα αγωνιστικά όμως κάθε Χ αγώνες κάνουν rebuild!

Ας μην είμαστε μηδενιστές, το Μ3 δεν είναι κανένα χάρβαλο όπως κάποιοι το παρουσιάζουν, είναι ένα αμάξι που για τις επιδόσεις του είναι πολύ αξιόπιστο. Όσοι το κράζουν μάλλον δεν έχουν ιδέα για το πόσο σπαστικά είναι τα αγγλικά και ιταλικά αυτοκίνητα αντίστοιχων επιδόσεων.

Για όποιον φίλο το έχει μεράκι, μην κάνει πίσω. Το καλό αμάξι φαίνεται, απλά θέλει ψάξιμο και λίγη τύχη να πέσεις στο καλό! Α! και για μένα τα όσα προβλήματα ακούω για τον S54 (εκτός μετάλλων που λύθηκε) είναι πτέσματα. Τα θέματα ΄που έχει το Μ3 είναι το SMG και το πάτωμα, εκεί οι βλάβες είναι σοβαρές και ακριβές να λυθούνε.

m_power_lunatic
14-01-10, 18:43
H αλήθεια είναι με τόσα προβλήματα που διαβάζω για τα Ε46 Μ3 σε ξένα και ελληνικά forums μου έχει δημιουργηθεί ένα άγχος. Το θέμα είναι όμως ότι μόνο διαβάζω, ευτυχώς το δικό μου δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ! Μερικοί παίρνουν Μ3 και νομίζουν πως πήρανε αγωνιστικό αμάξι, κάνοντάς του βίαιη χρήση, τα αγωνιστικά όμως κάθε Χ αγώνες κάνουν rebuild!

Ας μην είμαστε μηδενιστές, το Μ3 δεν είναι κανένα χάρβαλο όπως κάποιοι το παρουσιάζουν, είναι ένα αμάξι που για τις επιδόσεις του είναι πολύ αξιόπιστο. Όσοι το κράζουν μάλλον δεν έχουν ιδέα για το πόσο σπαστικά είναι τα αγγλικά και ιταλικά αυτοκίνητα αντίστοιχων επιδόσεων.

Για όποιον φίλο το έχει μεράκι, μην κάνει πίσω. Το καλό αμάξι φαίνεται, απλά θέλει ψάξιμο και λίγη τύχη να πέσεις στο καλό! Α! και για μένα τα όσα προβλήματα ακούω για τον S54 (εκτός μετάλλων που λύθηκε) είναι πτέσματα. Τα θέματα ΄που έχει το Μ3 είναι το SMG και το πάτωμα, εκεί οι βλάβες είναι σοβαρές και ακριβές να λυθούνε.


Eπειδη θεωρω οτι αναφερεσαι σε εμενα-πες το ρε εσυ επωνυμα κουβεντα κανουμε δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα-για εμενα με την Α εμπειρια που εχω δικια μου,κολλητων,γνωστων,φορουμ κτλ η Μ3 Ε46 δεν ειναι αξιοπιστη.- Ενταξει μπορει να ειμαι καυστικος οταν την αποκαλω χαρβαλο αλλα το κανω γιατι ειναι μεγαλο πληγμα για την εταιρεια μας και το συγκεκεριμενο brand αν θες που ειναι και η σημαια της BMW....το αποφθευγμα τεχνογνωσιας και αγωνιστικης εμπειριας που μεταφραζεται σε 82.000 ευρω+ καινουργιο το πιο φθηνο να σου θυμισω.ΕΓΩ εχω απαιτησεις οταν χωνω 50+χιλιαρικα και δεν εννοω να γυρναω ολη μερα το RING τερμα....Αυτο με τα πατωματα δηλαδη πως το βλεπετε δηλαδη????Ξαναλεω δεν εχω αλλαξει ουτε βιδα στην Μ3 Ε46 μου απο τοτε που την πηρα αλλα η χρηση της δεν εχει σχεση με εκεινη που εκανα παλαιοτερα.

S38B38 Monsta
14-01-10, 21:46
Γιάννη δεν έχουν κόψει όλα τα ///Μ3 46 πάτωμα. Μη το γενικεύουνε το θέμα. Το δικό μου αμάξι ας πούμε που και τα χιλιόμετρά του έχει κάνει και τα παντηλίκια του (βλ. διαφορικό που άλλαξα) τον έβαλα τον Νίκο να ξηλώσει και ντεπόζιτο πρόσφατα από το φόβο που μου προκάλεσες και δε βρήκε τίποτα, ούτε ρωγμή ούτε καν υποψία ρωγμής.

Μετά έκανα και μία έρευνα στο net και είδα ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα ήταν σε αυτοκίνητα του 2000 και σε συγκεκριμένη παρτίδα.

EVERGET
15-01-10, 00:55
Eπειδη θεωρω οτι αναφερεσαι σε εμενα-πες το ρε εσυ επωνυμα κουβεντα κανουμε δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα-για εμενα με την Α εμπειρια που εχω δικια μου,κολλητων,γνωστων,φορουμ κτλ η Μ3 Ε46 δεν ειναι αξιοπιστη.- Ενταξει μπορει να ειμαι καυστικος οταν την αποκαλω χαρβαλο αλλα το κανω γιατι ειναι μεγαλο πληγμα για την εταιρεια μας και το συγκεκεριμενο brand αν θες που ειναι και η σημαια της BMW....το αποφθευγμα τεχνογνωσιας και αγωνιστικης εμπειριας που μεταφραζεται σε 82.000 ευρω+ καινουργιο το πιο φθηνο να σου θυμισω.ΕΓΩ εχω απαιτησεις οταν χωνω 50+χιλιαρικα και δεν εννοω να γυρναω ολη μερα το RING τερμα....Αυτο με τα πατωματα δηλαδη πως το βλεπετε δηλαδη????Ξαναλεω δεν εχω αλλαξει ουτε βιδα στην Μ3 Ε46 μου απο τοτε που την πηρα αλλα η χρηση της δεν εχει σχεση με εκεινη που εκανα παλαιοτερα.

Φίλε Lunatic δεν σε κατονόμασα γιατί γενικά και από ξένα forum βλέπω πολλούς να κράζουν τα αμαξάκια μας! Δεν βρίσκω περίεργη την αντιμετώπισή σου γιατί και γω ακούω περιπτώσεις που με πιάνει απελπισία αλλά να σου πω την αλήθεια ότι και να ακούω δεν με έχει βάλει ούτε μια στιγμή σε σκέψη να το δώσω μήπως και τα φαντάσματα στοιχειώσουν και το δικό μου. Καλά το θέμα πάτωμα δεν το συζητώ είναι αίσχος για το M division. Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως δεν είναι το e46 m3 τόσο πιο αναξιόπιστο από παλαιότερα m, αλλά η διεύρυνση της επικοινωνίας μέσω internet όλων των ιδιοκτητών έχει διαδώσει όλα τα θέματα που παλαιότερα δεν μπορούσαν να διαδωθούν. Μην ξεχνάμε ότι είναι και πολύ Hot σαν μοντέλο και όλοι θέλουν να σκαλίζουν τα θέματά του και να το συζητούν!

alexk
15-01-10, 08:03
Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως δεν είναι το e46 m3 τόσο πιο αναξιόπιστο από παλαιότερα m, αλλά η διεύρυνση της επικοινωνίας μέσω internet όλων των ιδιοκτητών έχει διαδώσει όλα τα θέματα που παλαιότερα δεν μπορούσαν να διαδωθούν.

Ακριβώς !
Είναι πολύ εύκολο από την εποχή Ε46 και μετά (με την εποχή ίντερνετ) να ανταλλάξουμε απόψεις !
Όλα τα Μ (και κάθε σπορ αυτοκίνητο) είχαν προβλήματα. Πόσο εύκολο ήταν να το μάθουμε ?

litsos69
15-01-10, 08:18
Πολυ τουμπανο σχεδιαση...συμφωνω
Τρομερα κρατηματα....συμφωνω
Φοβερος ελεγχος στην οδηγηση...συμφωνω
Αντρικο οπως λες....συμφωνω.
ΑΛΛΑ ειναι πολλα τα παραδειγματα αυτοκιβητων που εκαναν την ανακληση και αργοτερα εσπασαν.
Δεν επεσα εγω στην περιπτωση πιστευω...
Σε ποια χλμ το εδωσες αν επιτρεπεται;
Μετα τα 90,000 ειναι κρισιμη η κατασταση απ'οσο εχω καταλαβει

To αγωρασα με 39000 και το εδωσα στα 85000. Παντα 1 αμαξι τετοιου ειδους ειναι σκισμενο αμα το παρεις με καποια χλμ. Ποσο μαλλον με 90000 και πανω...

stef
15-01-10, 08:31
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=125859198&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=2004-01-01&maxFirstRegistrationDate=2006-12-31&siteId=GERMANY&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=SUNROOF&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&categories=SportsCar&lang=en&pageNumber=2

Ένα καλό αμάξι..................??????????
Απλά κοιτάξτε τιμή στη Γερμανία και συγκρίνετε με τα δικά μας μπαρτάλια που πουλάει ο κάθε μαντράς...

STR
15-01-10, 08:32
To αγωρασα με 39000 και το εδωσα στα 85000. Παντα 1 αμαξι τετοιου ειδους ειναι σκισμενο αμα το παρεις με καποια χλμ. Ποσο μαλλον με 90000 και πανω...

Το πηραμε με 34,000χλμ ελληνικο δεν το σκισαμε καθολου μα καθολου και στα 93,000 εσπασε!!!

STR
15-01-10, 08:34
Οσο αφορα τα παλαιοτερα Μ3 ,μπορει να μην ειχαμε τοτε ιντερνετ ωστε να δημισιευονται τα προβληματα, τωρα ομως που εχουμε και τα Ε36 ζουν ακομα στα χερια καποιων ιδιοκτητων , τα σχολια δεν ειναι τοσο επικρητικα

Nikos-bmw m3 competition
01-02-10, 13:21
δεν υπαρχει λόγος να μπεις στην διαδικασία. υπαρχουν πάνω κάτω στα ιδια λεφτα γνήσια 100% χωρίς να εχεις καμία ανησυχία όπως έχεις τώρα. αν το παρεις και κάποια στιγμή αποφασίσεις να το πουλήσεις θα έχεις το ίδιο αγχος να πείσεις τους υποψήφιους αγοραστές ότι και καλα είναι γνήσιο