PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ με λαμπακη


misa316
11-01-10, 17:56
αναβη αυτο το λαμπακη απο το καλοκερη οταν πιγενα στην εθνικη οδο με 180 χλι. περιπου και πατησα αποτομα και δινατα το φρενο

αλαξα φρενα μπροστα και πισο και εσθιτιρα αλα δεν εσβησε


1) τη διχνη αυτη η ενδιξη ( μιπος ABS ) ????
2)τη να κανο να σβησει ???

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?pictureid=5397&albumid=605&dl=1263224966&thumb=1

misa316
11-01-10, 19:11
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=24991&stc=1&d=1263229854

rebel
11-01-10, 22:07
Αυτο το λαμπακι μου το ειχε βγαλει και σε μενα και σημαινει αλαγη τακακια και αισθητηρα.Πηγα τα αλαξα και εσβησε.Μηπως δε σου συνδεσαν τον αισθητηρα ή δεν εκαναν κατι καλα τελος παντων.Η μπορει απλα να κολησε η ενδειξη.Πηγαινε να στο δουνε ξανα.Βεβαια δεν εχω ιδεα αν δειχνει τα abs γι αυτο πηγαινε καλυτερα σε ενα συνεργειο να στο δουνε.

sakisvas
11-01-10, 22:16
Καλησπέρα,

Το λαμπάκι που σου άναψε είναι για τα τακάκια. Υπάρχει ένα αισθητήρας στην μπροστά αριστερή ρόδα και ένας στην πίσω δεξιά. (είναι ένα καλώδιο το οποίο φαγώνεται μόλις φαγωθεί το τακάκι και ανάβει η ένδειξη).
Νομίζω πρέπει να αλλάξεις και αυτό το καλώδιο.

yiorgosxania
11-01-10, 22:19
Αυτο το λαμπακι μου το ειχε βγαλει και σε μενα και σημαινει αλαγη τακακια και αισθητηρα.Πηγα τα αλαξα και εσβησε.Μηπως δε σου συνδεσαν τον αισθητηρα ή δεν εκαναν κατι καλα τελος παντων.Η μπορει απλα να κολησε η ενδειξη.Πηγαινε να στο δουνε ξανα.Βεβαια δεν εχω ιδεα αν δειχνει τα abs γι αυτο πηγαινε καλυτερα σε ενα συνεργειο να στο δουνε.

η σηματοδοσία αυτή είναι για τον αισθητήρα των τακακιών

Αντών///is
11-01-10, 22:19
...Βεβαια δεν εχω ιδεα αν δειχνει τα abs...
Δεν έχει σχέση με το ABS. Η ένδειξη ειδοποιεί για άμεση αντικατάσταση στα τακάκια.

BMW_330i
11-01-10, 23:11
τακακια καμια σχεση με abs.τιποτε το ανησυχητικο τα εχω αλλξει και εγω.

misa316
12-01-10, 00:12
ευχαριστω για της πλιροφοριες . Επιδη το επισκεβαζω μονος μια ερωτιση ακομη. Πισο εχη ταμπουρα στα ταμπουρα εχη εσθιτηρα ???? Γιατη τον μπροστα τον ελενξα αλα τον πισο δεν τον πιραξα γιατη δεν ειδα κατη.

sakisvas
12-01-10, 00:17
Φίλε μου Ε36 έχεις;;;

misa316
12-01-10, 00:20
Ναι Ε36 316ϊ

sakisvas
12-01-10, 00:30
Ναι έχει πίσω δεξιά για κοιταξέ το..

rapid_fast
12-01-10, 14:28
Που έχει πίσω δεξιά? στα ταμπούρα??
(Εμένα το Ε28 είχε έναν αισθητήρα σε κάθε δαγκάνα. Το σύνολο 4)

zami
12-01-10, 16:40
Καλησπέρα,

Το λαμπάκι που σου άναψε είναι για τα τακάκια. Υπάρχει ένα αισθητήρας στην μπροστά αριστερή ρόδα και ένας στην πίσω δεξιά. (είναι ένα καλώδιο το οποίο φαγώνεται μόλις φαγωθεί το τακάκι και ανάβει η ένδειξη).
Νομίζω πρέπει να αλλάξεις και αυτό το καλώδιο.

+100 και απο εμένα.ετσι ειναι και στο δικό μου.έχει μόνο στον ενα τροχό απο τους μπροστινούς και στον ενα απο τους πισινους...Απλά δεν νομίζω οτι ειναι αισθητήρας αλλα μία κλειστή επαφή που αν φθαρούν τα τακάκια πολύ ,φθείρεται και αυτή και κάνει κύκλωμα με αποτέλεσμα να ανάψει η ενδειξη στον καντραν(η ορολογία μου είναι κατα προσέγγιση,δεν είμαι τεχνικός...προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

sakisvas
12-01-10, 17:43
Σωστός φίλε μου, είναι ένα καλώδιο (μια επαφή) η οποια μόλις φαγωθεί το τακάκι αρχίζει να φαγώνεται........

sakisvas
12-01-10, 17:48
Που έχει πίσω δεξιά? στα ταμπούρα??
(Εμένα το Ε28 είχε έναν αισθητήρα σε κάθε δαγκάνα. Το σύνολο 4)

Καλησπέρα, ναι έχει και πίσω στο ταμπούρο.
Δεν νομίζω να κάνω λάθος. Έτσι θυμάμαι, είχα Ε36.
Και είδα τώρα και το manual και το λέει και εκεί.

Andreas_E92_ilsvm41
12-01-10, 18:21
αναβη αυτο το λαμπακη απο το καλοκερη οταν πιγενα στην εθνικη οδο με 180 χλι. περιπου και πατησα αποτομα και δινατα το φρενο

αλαξα φρενα μπροστα και πισο και εσθιτιρα αλα δεν εσβησε


1) τη διχνη αυτη η ενδιξη ( μιπος ABS ) ????
2)τη να κανο να σβησει ???

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?pictureid=5397&albumid=605&dl=1263224966&thumb=1

Από ότι λες όμως έχεις αλλάξει και αισθητήρες, οπότε ίσως να έχει σχέση με κάτι που είχα πάθει εγώ στο 46άρι και είναι από τις ιστορίες που τρελαίνομαι να διηγούμαι γιατί δείχνει πόσο σχετικοί είναι κάποιοι που βάζουν χέρι στα αμάξια μας. Στις αρχές που είχα πάρει το 46άρι μου λοιπόν πήγα για service σε συνεργείο της γειτονιάς, το οποίο όμως έχει ταμπέλες BMW και στις οποίες γράφει ότι κάνει και μετατροπές και άλλα ωραία... Εκεί λοιπόν άλλαξα τακάκια γιατί μου άναβε η ένδειξη στο ταμπλό. Καλά μέχρι εδώ. Η ένδειξη όμως δεν έσβησε. Ξαναπάω. Μου λέει ότι πρέπει να αλλάξουμε και τους αισθητήρες που δεν το έκανε την πρώτη φορά για να μην ανεβάσει το κόστος αφού ίσως δεν ήταν απαραίτητο. Τους αλλάζουμε. Η ένδειξη παραμένει αναμένη. Ξαναπάω. Μου λέει το θεϊκό "Κάνε μερικά χλμ και θα σβήσει". Περνάει μία εβδομάδα. Η ένδειξη αναμένη συνέχεια. Τα νεύρα μου επίσης! Τελικά πάω σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο του δικτύου της BMW. Περιγράφω το πρόβλημα. Μπαίνει ένα τύπος στο αμάξι. Βγαίνει μετά από 30 δευτερόλεπτα και μου λέει ότι είναι ΟΚ. Σοκ εγώ. Όταν τον ρώτησα πως το έφτιαξε μου είπε ότι μετά από κάθε αλλαγή (όχι μόνο στα τακάκια) για την οποία έχει ανάψει ένδειξη στο ταμπλό, πρέπει να γίνει reset της ένδειξης για να σβήσει!!! Γυρνάς τον διακόπτη στη θέση που ανάβουν τα λαμπάκια του καντράν (πριν βάλεις μπροστά δλδ) περιμένεις μέχρι να σβήσουν, κλείνεις διακόπτη και είσαι ΟΚ! Από τότε πάω πάντα σε εξουσιοδοτημένο! Μπορεί να μην είναι και αυτοί θεοί που τα ξέρουν όλα, και μπορεί να σκάω και παραπάνω ίσως χρήματα, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτεροι από τον Κυρ ΧΧΧ της γειτονιάς που δηλώνει ότι κάνει και μετατροπές και δεν ξέρει πως να σβήσει ένα λαμπάκι...

Ίσως λοιπόν να χρειάζεται να κάνεις αυτή την απλή διαδικασία και τίποτε άλλο φίλε...

Σας κούρασα ίσως αλλά όπως είπα είναι από τις ιστορίες που μου αρέσει να τις λέω :)

zami
12-01-10, 18:34
καθόλου δεν μας κούρασες.μαλιστα αυτά πρεπει να λέγονται προς γνωση και συμόρφωση.απλά στο Ε46 απο οτι ξέρω ,το reset μπορεί να γίνει μεσα στο όχημα απο το χειριστή στα Ε36 νομίζω οτι γίνεται μεσω του διαγνωστικού που μπαίνει στην γνωστη φυσα-υποδοχή που βρισκεται διπλα απο την ασφαλειοθηκη ,και σβηνει την μνημη σφαλμάτων που εχουν διαγνωστεί.....

rapid_fast
12-01-10, 18:36
Καλησπέρα, ναι έχει και πίσω στο ταμπούρο.
Δεν νομίζω να κάνω λάθος. Έτσι θυμάμαι, είχα Ε36.
Και είδα τώρα και το manual και το λέει και εκεί.

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέτοιο στο ταμπούρο, μπερδεύεσαι..
(Μήπως το manual αναφέρεται σε έκδοση με δίσκους?)

Andreas_E92_ilsvm41
12-01-10, 19:00
καθόλου δεν μας κούρασες.μαλιστα αυτά πρεπει να λέγονται προς γνωση και συμόρφωση.απλά στο Ε46 απο οτι ξέρω ,το reset μπορεί να γίνει μεσα στο όχημα απο το χειριστή στα Ε36 νομίζω οτι γίνεται μεσω του διαγνωστικού που μπαίνει στην γνωστη φυσα-υποδοχή που βρισκεται διπλα απο την ασφαλειοθηκη ,και σβηνει την μνημη σφαλμάτων που εχουν διαγνωστεί.....

Γι' αυτό και τα έγραψα...
Μήπως γίνεται και στο 36 με τον ίδιο τρόπο όμως? Δεν το ξέρω αλλά 30'' δουλειά είναι ας το δοκιμάσει κάποιος :)

sakisvas
12-01-10, 19:24
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέτοιο στο ταμπούρο, μπερδεύεσαι..
(Μήπως το manual αναφέρεται σε έκδοση με δίσκους?)

Ναι μάλλον έχεις δίκιο φιλε rapid.

rapid_fast
16-01-10, 15:18
Ναι μάλλον έχεις δίκιο φιλε rapid.

+1000 φίλος..Το βασικό είναι οτι απόκτησες την γνώση...
(δε θα μας δουλευουν ρε τα "μαστόρια")

misa316
17-01-10, 05:40
διτε της φοτο εινε τεσερα τα λαμπακια το προτο απο δεξια ειναι ο χιροφρενο το δεφτερο ο εσθιτιρας οταν θελουν αλαγη τα τανκακια το τριτο ??????????? εινε και που παραμενη αναμενο και το τεταρτο τα ΑΒS
δεν εχω βρη ακομη την λιση


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=606&pictureid=5430


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=606&pictureid=5431

sakisvas
17-01-10, 14:03
Ποιές φώτο; που;

sakisvas
18-01-10, 19:33
τελικά τι έκανες;;;;

misa316
19-01-10, 05:52
τιποτα ακομη
αφου πισο φοραη ταμπουρα και λετε δεν εχη εσθιτηρα μπροστα εινε οκ αρα μαλον κολισε και μονο με σβησιμο απο την BMW στον εγεφαλο θα βγαλη την βλαβη