PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΕ Ε46 325 ΣΕ Μ3


ΣΚΟΡΠΙΟΣ
13-01-10, 06:52
:dupe:Παιδιά εχθές συζήτησα με σοβαρό? συνεργείο για αλλαγή του κινητήρα μου με κάποιον της Μ σειράς και για το κόστος που θα έπιανε....μάγκες το κόστος που μου ανέφεραν ήταν 20 με 25 χιλιάδες....βέβαια μου ανέφεραν εγγυήσεις και όλα τα σχετικά , αλλά σε αναφορά κάποιων λεπτομερειών μου είπαν ότι 1ον ο φανοποιός θέλει 5-6000 για τα φτέρα και όλη τη φανοποιία και 2ον οτι είναι υποχρεωτική για να μπει το μοτέρ διαφορετικά :drive2:δεν μπαίνουν ούτε οι ζάντες....τέσπα μου είπαν στο τέλος να μην το κάνω και καλύτερα να ψάξω για ανταλλαγή με το εν λόγω μοντέλο....εγώ το μόνο που ζήτησα ήταν αν μπορούσαν να μου αλλάξουν το κινητήρα γιατί το look , για ένα τέτοιο κόστος δεν με ενδιαφέρει.....μπορεί να μην γνωρίζω πολλά απο μετατροπές και ιδιαίτερα με την bmw , αλλά ρε παιδιά μου φάνηκε εξωφρενική η πρόταση αυτή:bricks1:....επειδή κρατήθηκα και δεν με πιάσανε τα γέλια μπροστά τους , παρακαλώ πέστε μου και σείς την γνώμη σας....(παρεπιπτώντος ψάχνοντας βρήκα απο κάποιον που φέρνει ανταλλακτικά και τροπέτα , Μ3 κινητήρα και ότι χρειάζεται για μια μετατροπή απο μηχανικά μέρη , για να δουλέψει όπως μου είπε και ο ίδιος , με εγγύηση καλής λειτουργείας κινητηρα , με 2500 ευρώ)

giannis_compact
13-01-10, 06:58
Φιλε ιστοριες ειναι αυτο με το φανοιποιο οτι πρεπει οπωσδηποτε να μπουν οι ζαντες.Εγω ξερω 2 κουπε και 2 κομπακτ που κυκλοφορουν σε μετατροπη σε Μ3 και φοραν απλα 18αρια χωρις να εχει πειραχτει το αμαξωμα σε φανοποιο.Ισως για το look..Τωρα με 2500 ευρω..Ουτε το σασμαν δε βρισκεις τοσο...Χρειαζεσαι τα εξης:
σασμαν,εγκεφαλο,διαφορικο,φρενα,αναρτηση,πλεξουδα κινητηρα και ποσα αλλα για να δουλεψει,χωρια τη λαμαρινοδουλεια αν κανεις..Τα 2500 ουτε για μετατροπη σε Ε30 δε φτανουν..
Οι μετατροπες σε Μ3 Ε46 κοστιζουν στην καλυτερη των περιπτωσεων 12 χιλιαδες ευρω..(το χαμηλοτερο που εχω ακουσει..)

mitsos_chania
13-01-10, 11:22
Στα Χανια στα ειπαν αυτα σκορπιε??????/

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
13-01-10, 13:13
....Παιδια , εξηγούμε για να μη νομίσεται λαθος ...στις 2500 ευρώ , ο τύπος μου'δινε κινητήρα Μ3 Ε46- σασμάν - άξονα - πλεξούδα - εγκέφαλο - κοντέρ - τιμόνι/ταμπλώ....αυτός μου τα πουλούσε τόσο...η τιμή ήταν ''αγοράς'' μόνο , και πιστεύω ότι ήταν ευκαιριακή...δεν γνωρίζω απο γενικές τιμές ''πιάτσας'' , γι αυτο και η κρίση μου δεν είναι απόλυτη...πάντως και εμένα αρχικά μου φάνηκε χαμηλή η τιμή και επηρεάστηκα και απο το γεγονος ότι μου είπε οτι ''σου δίνω τα πάντα που χρειάζεται για να το κάνει ο μηχανικός να δουλεύει'' και ότι αν για οποιοδήποτε λόγο κατι δεν είναι σωστό , μου φέρνει άλλο...όλα αυτά στο κατάστημα που έχει , και είναι και χρόνια σε αυτή την δουλειά...τέσπα , όσον αφορά την πρώτη πρόταση , ναι στα Χανιά μου το είπαν...τα 2500 ήταν απο περιοχή Ηρακλείου , αλλά επειδή κανείς μηχανικός απο τους γνωστούς μου , δεν μου έδινε μια τίμη τοποθέτησης τελειωμένη αλλά μου έλεγαν ''θα τα βρούμε'' και αυτό στο παρελθον το έχω πληρώσει παραπάνω απότι περίμενα , το άφησα στην άκρη κάμποσο καιρό και έτσι η υποτιθέμενη ''ευκαιρία''...πέταξε.

giannis_compact
13-01-10, 13:26
Φιλε για 46αρι Μ3?Εγω δεν το νομιζω παντως..Γιατι ολοι κατω απο 9αρι μετατροπη κομπλε για 46αρι Μ3 δεν εχω δει πουθενα...Εστω και σκετα ανταλλακτικα..Κατι αλλο θα παιζει..

jim_pas
13-01-10, 13:35
....Παιδια , εξηγούμε για να μη νομίσεται λαθος ...στις 2500 ευρώ , ο τύπος μου'δινε κινητήρα Μ3 Ε46- σασμάν - άξονα - πλεξούδα - εγκέφαλο - κοντέρ - τιμόνι/ταμπλώ....αυτός μου τα πουλούσε τόσο...η τιμή ήταν ''αγοράς'' μόνο , και πιστεύω ότι ήταν ευκαιριακή...δεν γνωρίζω απο γενικές τιμές ''πιάτσας'' , γι αυτο και η κρίση μου δεν είναι απόλυτη...πάντως και εμένα αρχικά μου φάνηκε χαμηλή η τιμή και επηρεάστηκα και απο το γεγονος ότι μου είπε οτι ''σου δίνω τα πάντα που χρειάζεται για να το κάνει ο μηχανικός να δουλεύει'' και ότι αν για οποιοδήποτε λόγο κατι δεν είναι σωστό , μου φέρνει άλλο...όλα αυτά στο κατάστημα που έχει , και είναι και χρόνια σε αυτή την δουλειά...τέσπα , όσον αφορά την πρώτη πρόταση , ναι στα Χανιά μου το είπαν...τα 2500 ήταν απο περιοχή Ηρακλείου , αλλά επειδή κανείς μηχανικός απο τους γνωστούς μου , δεν μου έδινε μια τίμη τοποθέτησης τελειωμένη αλλά μου έλεγαν ''θα τα βρούμε'' και αυτό στο παρελθον το έχω πληρώσει παραπάνω απότι περίμενα , το άφησα στην άκρη κάμποσο καιρό και έτσι η υποτιθέμενη ''ευκαιρία''...πέταξε.

φίλε αν πάντως δεν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη προσφορά επειδή είμαι κ Ηρακλειο θα μπορούσες να μου δώσεις στοιχεία με ενα Pm εστω για το ποιο μαγαζί ειναι που σ έδωσε την προσφορα??? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

NICK BMW LOVER
13-01-10, 14:13
Κ οι δυο που σου τα ειπαν αυτα,προφανως λενε οτι να'ναι...

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
13-01-10, 17:53
....επειδή δεν τα πάω πολυ καλά με το computer , γραψε μου αν πήρες πμ.

leyteris
13-01-10, 19:16
....επειδή δεν τα πάω πολυ καλά με το computer , γραψε μου αν πήρες πμ.

εγω κατω απο 15000 ευρω για μετατροπη σε Μ3 δεν εχω ακουσει

giannis_compact
13-01-10, 19:24
Οπως τα λεει ο φιλος leyteris και ο NICK BMW LOVER...Ειχα ακουσει και 12 αλλα σε μοτερ με αρκετα χιλιομετρα....

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
13-01-10, 20:36
:nod:....Παιδιά , συμφωνώ με τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας και θεωρώ πολύ χαμηλά την τιμή κτίσης των πραγμάτων που έχω προαναφέρει ...και πιστεψτε με μιλάω ειλικρινά ,εκτός και αν στην κουβέντα που είχα κάνει τότε έχω παρανοήσει κάτι. Οπως έγραψα και στον jim_pas η κουβέντα είχε γινει πριν 8-9 μήνες....αν μιλίσουν (του έστειλα πμ με τηλ. για να επικοινωνήσει) τώρα πιθανών να μας πει τι υπάρχει τώρα. Εν πάση περιπτώση το αρχικό θέμα ήταν για το πρωτο συνεργείο που μου είπε ιδιαίτερο υψηλό κόστος αυτής της μετατροπής και γι αυτο ήθελα να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις περι του θέματος....προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω καμμια απολύτως σχέση και με τα δύο συνεργεία. Το πρώτο είναι στα Χανιά , και γι αυτό έκανα ερώτηση και το δεύτερο όπως έχω γράψει , είναι σε περιοχή Ηρακλείου και το τηλέφωνό του το βρήκα απο φίλο που αγόραζε κινητήρες απο εκεί...Το αποτέλεσμα είναι ότι κατάλαβα περίπου που κυμαίνεται το κόστος μιας τέτοιας μετατροπής και το αν και πως περίπου γίνεται....(π.χ όπως και μένα μου φαινόταν περίεργο το να θέλει υποχρεωτικά γενική φανοποιία για να αλλάξει ΜΟΝΟ ο κινητήρας)....:smokin:

jim_pas
13-01-10, 22:42
:nod:....Παιδιά , συμφωνώ με τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας και θεωρώ πολύ χαμηλά την τιμή κτίσης των πραγμάτων που έχω προαναφέρει ...και πιστεψτε με μιλάω ειλικρινά ,εκτός και αν στην κουβέντα που είχα κάνει τότε έχω παρανοήσει κάτι. Οπως έγραψα και στον jim_pas η κουβέντα είχε γινει πριν 8-9 μήνες....αν μιλίσουν (του έστειλα πμ με τηλ. για να επικοινωνήσει) τώρα πιθανών να μας πει τι υπάρχει τώρα. Εν πάση περιπτώση το αρχικό θέμα ήταν για το πρωτο συνεργείο που μου είπε ιδιαίτερο υψηλό κόστος αυτής της μετατροπής και γι αυτο ήθελα να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις περι του θέματος....προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω καμμια απολύτως σχέση και με τα δύο συνεργεία. Το πρώτο είναι στα Χανιά , και γι αυτό έκανα ερώτηση και το δεύτερο όπως έχω γράψει , είναι σε περιοχή Ηρακλείου και το τηλέφωνό του το βρήκα απο φίλο που αγόραζε κινητήρες απο εκεί...Το αποτέλεσμα είναι ότι κατάλαβα περίπου που κυμαίνεται το κόστος μιας τέτοιας μετατροπής και το αν και πως περίπου γίνεται....(π.χ όπως και μένα μου φαινόταν περίεργο το να θέλει υποχρεωτικά γενική φανοποιία για να αλλάξει ΜΟΝΟ ο κινητήρας)....:smokin:
Πήρα το pm και κάποια απο τις επόμενες μέρες θα πάρω να ρωτήσω γιατι έχω εναν φίλο που ψάχνετε για μετατροπή....σε ευχαριστώ πολύ πάντως!!

strofimios
13-01-10, 23:11
Για το πισω πατωμα σου ειπε τιποτα;Απο οτι ξερω υπαρχει διαφορα αναμεσα στα απλα και στα Μ σε αυτο το σημειο.Λογικα στην τιμη των 25.000 θα πρεπει να ειναι και αλλαγη του πατωματος(φαναρτζης).

gyiama
13-01-10, 23:56
....Παιδια , εξηγούμε για να μη νομίσεται λαθος ...στις 2500 ευρώ , ο τύπος μου'δινε κινητήρα Μ3 Ε46- σασμάν - άξονα - πλεξούδα - εγκέφαλο - κοντέρ - τιμόνι/ταμπλώ....αυτός μου τα πουλούσε τόσο...η τιμή ήταν ''αγοράς'' μόνο , και πιστεύω ότι ήταν ευκαιριακή...δεν γνωρίζω απο γενικές τιμές ''πιάτσας'' , γι αυτο και η κρίση μου δεν είναι απόλυτη...πάντως και εμένα αρχικά μου φάνηκε χαμηλή η τιμή και επηρεάστηκα και απο το γεγονος ότι μου είπε οτι ''σου δίνω τα πάντα που χρειάζεται για να το κάνει ο μηχανικός να δουλεύει'' και ότι αν για οποιοδήποτε λόγο κατι δεν είναι σωστό , μου φέρνει άλλο...όλα αυτά στο κατάστημα που έχει , και είναι και χρόνια σε αυτή την δουλειά...τέσπα , όσον αφορά την πρώτη πρόταση , ναι στα Χανιά μου το είπαν...τα 2500 ήταν απο περιοχή Ηρακλείου , αλλά επειδή κανείς μηχανικός απο τους γνωστούς μου , δεν μου έδινε μια τίμη τοποθέτησης τελειωμένη αλλά μου έλεγαν ''θα τα βρούμε'' και αυτό στο παρελθον το έχω πληρώσει παραπάνω απότι περίμενα , το άφησα στην άκρη κάμποσο καιρό και έτσι η υποτιθέμενη ''ευκαιρία''...πέταξε.

περα του οτι αυτη η τιμη δεν υπαρχει πουθενα αν πραγματι υπαρχει θελω 2 τετοια σετ ''χθες'' οχι αυριο!!!!!!:bugeye::bugeye:

κατι δεν ειναι σωστο ουτε στο 1 ουτε στο αλλο !!με 25000 αγοραζεις Μ3 δεν χρειαζεται να κανεις μετατροπη!!!!

ΔημητρηςΜ3
14-01-10, 00:32
περα του οτι αυτη η τιμη δεν υπαρχει πουθενα αν πραγματι υπαρχει θελω 2 τετοια σετ ''χθες'' οχι αυριο!!!!!!:bugeye::bugeye:

κατι δεν ειναι σωστο ουτε στο 1 ουτε στο αλλο !!με 25000 αγοραζεις Μ3 δεν χρειαζεται να κανεις μετατροπη!!!!

με 3000 χιλιαρικα σου φερνω εγω κομπλε!!
2004 μοντελο!!

KATSARAIOS
14-01-10, 05:29
με 3000 χιλιαρικα σου φερνω εγω κομπλε!!
2004 μοντελο!!

3.000 ευρω κομπλε?:bugeye:
θελω και εγω σοβαρα

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
14-01-10, 06:18
...Φίλοι μου , όσον αφορά τα μοντέλα , πιθανών να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην τιμή.Για πάτωμα δεν μου έγινε καμμία αναφορά , και σαν δουλειά φανοποιού ήταν οι αλλαγές το τεσσάρων ''φτερών'' τα οποία ''θα έπρεπε να αλλαχτούν για να μπουν οι ζάντες''.Αν μου έλεγαν το πίσω μετατρόχιο θα ήταν μεγαλύτερο , θα το καταλάβαινα , αν μου έλεγαν για μετατροπη εμπρός θόλων για νέες βάσεις κινητήρα , θα το καταλάβαινα , αν μου έλεγαν για μετατροπή πίσω στο μέρος της ρεζέρβας για τη μεγαλύτερη διπλή εξατμιση και εκέι θα το δεχόμουν....αλλά να μου λένε ότι θέλουν να μου κάνουν την ''μόντα'' αυτή μόνο και μόνο για να μπουν οι ζάντες της Μ ,σαν εξήγηση για να μου αποδείξουν ότι ήταν απαραίτητο, μου ακούγεται λίγο ''κουλό''. Έπειτα εγώ , καλώς ή κακώς τους ζήτησα αλλαγή κινητήρα και μόνο ,ούτε διαφορικα , ούτε άξονες , ούτε ζάντες...οι οποίες δικές μου τώρα είναι 19''....τέσπα , απότι βλέπω όπως έγραψε και ο pontiosM3 τιμές χαμηλές υπάρχουν αρκεί πραγματικά να σε ενδιαφέρει , να ψαχτείς και να βρείς και το σωστό υλικό και το κατάλληλο-σφαιρικά- συνεργείο , για να κάνεις κάτι τέτοιο και να αξίζει και τον κόπο απο οικονομικής άποψης....

Jordan_3series
14-01-10, 13:15
φιλε,σιδερικα μαζι με εργατικα βαρια βαρια να σου βγουνε 13.000€!χωρις λαμαρινες ετσι.