PDA

Επιστροφή στο Forum : lamda sensor! προβλημα!!! M3 E46


ΔημητρηςΜ3
15-01-10, 18:11
kαι πανω που ελεγα ολα καλα με το μοτορακι μου!
πριν κανα 3-4 μερες προβλημα με τους lamda!
τελικα δεν ηταν ουτε η τροφοδοσια γιατι τα μπεκ τα καθαρισαμε
ουτε η πιεση βενζινας
τωρα ρωταω μηπως παει για φουντα ο αισθητηρας αερα-μαζας και μπερδευει
τους lamda!
στο διαγνωστικο βγαζει και τους 4 lamda off!!!
και βεββαιος το αμαξι δουλευει με safe mode μεχρι 3000rpm

p.s μπορει καποιος να μου πει τους κωδικους για lamda και αερα
αλλα σε bosch ευχαριστω!

EVANGELOS
15-01-10, 18:39
1. ποιούς κωδικούς για "λάμδα και αέρα" ??? ... τι εννοείς ???

αν εννοείς αυτό

08 Temperature sensor, exhaust 11787831624 $211.98 +core

09 OXYGEN SENSORBOSCH /L=750MM 11781405324 $215.65

10 OXYGEN SENSOR L=480MM 11787832035 $215.65

δες και το σχεδιάγραμμα εδώ

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL91&mospid=47621&btnr=18_0446&hg=18&fg=10

οι αισθητήρες είναι Bosch LSH 25 Oxygen sensors

2. Για να μπει ΜΟΝΙΜΑ στο 3ο ή 2ο safe mode ο εγγέφαλος (των 2750 ή 4000 rpm) χωρίς εντελώς κατεστραμμένο ποτενσιόμετρο

ΑΝ έχει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ βγάλει το σφάλμα "ΕNGINE EMISSION"

το πιό πιθανό είναι να έχει χαλάσει το ΜΑΦ

και ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ !!!

σου διαβάζω από το μανουαλ του dme

"Ιf this input (του ΜΑΦ) is defective , a fault code will be set and the "ENGINE EMISSION" light will illuminate. The ECM will maintain engine operation based on the Throttle Position Sensors and Crankshaft Position/Engine Speed Sensor"

πάντως ένας καλός διαγνώστης ΞΕΡΕΙ πως ελέγχουμε αν το ΜΑΦ είναι οκ και προφανώς θα ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ !!!

Εγώ ΔΕΝ είμαι πάντως καθόλου βέβαιος ότι ΟΝΤΩΣ έχουν καεί ΟΛΟΙ οι αισθητήρες !!!

Πήγαινε σε ένα ΣΟΒΑΡΟ συνεργείο !!!

p.s. Bέβαια υπάρχουν και οι ΥΠΕΡ ΓΝΩΣΤΕΣ ... που απλά θα σου έλεγαν "... είναι πρόβλημα στη dme" ... xaaxaxaxaxa :D :D

P.S.2 Nαι μπορείτε να το κάνετε κόπυ πέηστ να απαντηθεί και στο άλλο θρέντ !!! :D :D

gnx
15-01-10, 19:23
Σοβαρο συνεργειο, χμ...Εμενα για να μου αλλαξουν τους 2 pre cat oxygen sensors μου βγαλανε τη πιστη. Με το που αλλαξα τον πρωτο, παει και ο δευτερος, αναμονη ενα μηνα να ερθει και μου αλλαξανε και εγκεφαλο, οι εγκεφαλοι, γιατι ετσι εδειχνε λεει το διαγνωστικο. Ξαφνικα και οι 2 pre cat και οι δυο ποστ, ταυτοχρονα ειναι λιγο spooky.

ΔημητρηςΜ3
15-01-10, 19:37
δεν ξερω τι να πω!!!
εχω παει σε 4 διαφορετικους!

EVANGELOS
15-01-10, 19:42
δεν ξερω τι να πω!!!
εχω παει σε 4 διαφορετικους!

Δεν κατάλαβα ...

4 διαφορετικοί BMW συμφωνούν ότι είναι καμμένοι οι αισθητήρες ΟΛΟΙ !!

Αν είναι έτσι άλλαξε τους ... απλά ΠΕΣ τους ότι αφού είναι σίγουροι ότι αυτή είναι η βλάβη (που είναι λίγο μεν αλλά πιθανό δε) ΑΝ δε βγεί από safe mode ΔΕΝ πληρώνεις τα ανταλλακτικά !!!

Aν έχεις κανά φίλο με Μ3 ... δοκίμασε να βάλεις το ΜΑΦ του ... υποπτέυομαι ότι θα λυθούν ΟΛΑ ... οπότε μετά αγοράζεις ένα ΜΑΦ και όλα καλά ...

πάντως όπως είπα και στο 1ο ποστ

πάντως ένας καλός διαγνώστης ΞΕΡΕΙ πως ελέγχουμε αν το ΜΑΦ είναι οκ και προφανώς θα ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ !!!

Εγώ ΔΕΝ είμαι πάντως καθόλου βέβαιος ότι ΟΝΤΩΣ έχουν καεί ΟΛΟΙ οι αισθητήρες !!!

Πήγαινε σε ένα ΣΟΒΑΡΟ συνεργείο !!!

ΔημητρηςΜ3
15-01-10, 19:43
Σοβαρο συνεργειο, χμ...Εμενα για να μου αλλαξουν τους 2 pre cat oxygen sensors μου βγαλανε τη πιστη. Με το που αλλαξα τον πρωτο, παει και ο δευτερος, αναμονη ενα μηνα να ερθει και μου αλλαξανε και εγκεφαλο, οι εγκεφαλοι, γιατι ετσι εδειχνε λεει το διαγνωστικο. Ξαφνικα και οι 2 pre cat και οι δυο ποστ, ταυτοχρονα ειναι λιγο spooky.

εγκεφαλοι τι εγκεφαλοι ποιους εγκεφαλους αλαξανε?

gnx
15-01-10, 19:46
εγκεφαλοι τι εγκεφαλοι ποιους εγκεφαλους αλαξανε?

Εγκεφαλοι : synergiatzides
Εγκεφαλος : DME

ΔημητρηςΜ3
15-01-10, 19:50
Εγκεφαλοι : synergiatzides
Εγκεφαλος : DME

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ:pimp:Α

ΔημητρηςΜ3
15-01-10, 19:51
Δεν κατάλαβα ...

4 διαφορετικοί BMW συμφωνούν ότι είναι καμμένοι οι αισθητήρες ΟΛΟΙ !!

Αν είναι έτσι άλλαξε τους ... απλά ΠΕΣ τους ότι αφού είναι σίγουροι ότι αυτή είναι η βλάβη (που είναι λίγο μεν αλλά πιθανό δε) ΑΝ δε βγεί από safe mode ΔΕΝ πληρώνεις τα ανταλλακτικά !!!

Aν έχεις κανά φίλο με Μ3 ... δοκίμασε να βάλεις το ΜΑΦ του ... υποπτέυομαι ότι θα λυθούν ΟΛΑ ... οπότε μετά αγοράζεις ένα ΜΑΦ και όλα καλά ...

πάντως όπως είπα και στο 1ο ποστ

Σωστα εχεις δικιο εδερφε!
ετσι θα κανω!!
οσο για την δοκιμη αυριο θα το κανω!!
ευχαριστω!!

ΔημητρηςΜ3
20-01-10, 13:38
τελικα δεν ειναι ουτε το μαφ
δεν ειναι ουτε τα μπεκ !! αλλα ουτε και οι λαμδα!
παιζει να ξερυθμιστηκαν τα βανος?

yodas
21-01-10, 18:39
Βάλτο φωτιά ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.....

MILTOS M3 E46
22-01-10, 03:32
τελικα δεν ειναι ουτε το μαφ
δεν ειναι ουτε τα μπεκ !! αλλα ουτε και οι λαμδα!
παιζει να ξερυθμιστηκαν τα βανος?

φιλε μου νομιζω πως εχω την απαντηση κατα πασα πιθανοτιτα στο προβλημα σου....σχεδον το ιδιο προβλημα το επαθε φιλος π΄ριν 3 μερες εψαξε οτι και εσυ και τελικα ηταν η πλακετα του vanous....για κανε ενα τσεκαρημα βρες μια πλακετα απο εναν φιλο απο καποιον γνωστο κουμπωσε την επανω και δες αν εστρωσε...του φιλου μου εστρωσε με το που πηρε σχεδον μπρος....νομιζω αυτο ειναι...εκτος αν περναει λαδι μεσα στα μπουζι και τα βραχυκυκλωνει πραγμα πολυ extreme κατα την γνωμη μου...παντως δες για την πλακετα...πριν κανεις κατι αλλο....αν ειναι πλακετα και δεν θες να παρεις καινουργια (ποναει λιγο η τιμη της ,ο φιλος μου εβαλε μια μεταχειρω)στειλε ενα πμ να σου πω...

ΔημητρηςΜ3
31-01-10, 20:37
λοιπον εχουμε και λεμε 2 λαμδα τους πισω και μια καλωδιοσει και ολα
οπως πρωτα!!
το αμαξι πεταει!!

alfa1
31-01-10, 21:55
αντε ρε Μητσο και με τρομαξες ,ακομη σε περιμενω να ερθεις καμια βολτα προς την Αραχοβα