PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρανομη αναστροφη


DimitrisZ4
17-01-10, 11:37
Καλημερα παιδια, χθες με πιασανε κατι μπατσακια - γτ για περι μπατσακια προκειται-
για παρανομη αναστροφη. 200 ευρω προστιμο κ 10 μερες αφαιρεση διπλωματος. Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? που μπορω να δω τι επιβαλει ο νομος για παρανομη αναστροφη?

Προστασια πολιτη-κανουμε καλυτερο το κοσμο-:thumbsdow

gnx
17-01-10, 11:40
Υπάρχει ο ΚΟΚ στο internet

kostasxan
17-01-10, 11:55
που βλεπεις το παραλογο .μιπως να σου εδιναν και παρασιμο

Fairytale
17-01-10, 11:57
Δημήτρη δες εδώ: http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf
C U out there

DimitrisZ4
17-01-10, 11:58
που βλεπεις το παραλογο .μιπως να σου εδιναν και παρασιμο

ωπα ρε μεγαλε. εσυ δεν εχεις κανει ποτε αναστροφη σε δρομο π δεν εχει κινηση ?
ωραιο το αστειακι σου

panos90
17-01-10, 11:58
καλα το θεμα δεν ειναι αυτο...

το θεμα ειναι οτι βλεπεις μετα το στρουμφ να περναει με κοκκινα, να σου βγαζει αριστερο φλας και να κατεβαινει ΟΛΟ το αναποδο ρευμα (εξοδος καισαριανης) , ΚΑΙ φυσικα να κανει αναστροφες.

τις προαλλες μου αναβε φωτα κορνες (γκα γκα) για να κανω ακρη να με περασει (παρανομα)

sakatis
17-01-10, 12:02
Καλημερα παιδια, χθες με πιασανε κατι μπατσακια - γτ για περι μπατσακια προκειται-
για παρανομη αναστροφη. 200 ευρω προστιμο κ 10 μερες αφαιρεση διπλωματος. Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? που μπορω να δω τι επιβαλει ο νομος για παρανομη αναστροφη?

Προστασια πολιτη-κανουμε καλυτερο το κοσμο-:thumbsdow

Το οτι μπορει να ειναι υπερβολικο το προστιμο/ποινη δεν φταινε τα "μπατσακια" αλλα καποιοι που μας κυβερνουν και αποφασισαν να αυξησουν τα προστιμα κτλ.

Τωρα δηλαδη αυτοι τι περιμενες να κανουν ? απλα εκαναν τη δουλεια τους, ειτε το θες ειτε οχι, ετσι ειναι...και μενα τις προαλλες μετα τα τουνελ της κακιας σκαλας πηγαινα με 180, με πλευρισανε με το οκταβια και μου σκισανε τον κ@λο.

Αυτοι φταίνε?τα μπατσακια? οχι...Μαλλον εγω ο μ@λ@κ@ς που πηγαινα κομματια.

bmw_soldier
17-01-10, 12:03
Φίλε μου η παράβαση είναι παράβαση.Είτε σε "ανοιχτό" δρόμο είτε σε δρόμο με πυκνή ροή κυκλοφορίας

kostasxan
17-01-10, 12:04
Δυστυχώς το έχω κάνει και εγώ και ευτυχώς δεν με έχουν παύση . Και δεν το είπα ούτε για αστείο ούτε για να σου την μπω .Αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραπονιόμαστε γιατί μας γράψανε .

Παντός συγνώμη που τυπώθηκε έτσι….

strof
17-01-10, 12:15
καλα το θεμα δεν ειναι αυτο...

το θεμα ειναι οτι βλεπεις μετα το στρουμφ να περναει με κοκκινα, να σου βγαζει αριστερο φλας και να κατεβαινει ΟΛΟ το αναποδο ρευμα (εξοδος καισαριανης) , ΚΑΙ φυσικα να κανει αναστροφες.

τις προαλλες μου αναβε φωτα κορνες (γκα γκα) για να κανω ακρη να με περασει (παρανομα)

δεν σκεφτηκες ποτε-υποθετω- πως μπορει να πηγαιναν ετσι γιατι ειχε χτυπησει ο συναγερμος απο το μαγαζι σου,ειχε παρει τηλεφωνο η γυναικα σου πως μπηκαν στο σπιτι σου και στο κλεβουν η ειχαν παρει τηλ πως σε 10 λεπτα θα εκραγει βομβα πιο κατω και ετρεχαν να εκκενωσουν τον χωρο...και ολα αυτα τα κανουν με κινδυνο της ζωης τους για ΕΣΕΝΑ!! βρες 1 λεπτο να τα σκεφτεις και ξαναποσταρε...

DiMiTrIs_
17-01-10, 12:19
καλα το θεμα δεν ειναι αυτο...

το θεμα ειναι οτι βλεπεις μετα το στρουμφ να περναει με κοκκινα, να σου βγαζει αριστερο φλας και να κατεβαινει ΟΛΟ το αναποδο ρευμα (εξοδος καισαριανης) , ΚΑΙ φυσικα να κανει αναστροφες.

τις προαλλες μου αναβε φωτα κορνες (γκα γκα) για να κανω ακρη να με περασει (παρανομα)

φιλε αυτοι εχουν καθε δικαιωμα να το κάνουν και καλα κανουν....τη δουλειά τους κάνουν και τη ζωή τους ρισκάρουν για παρτυ σου..ανάθεμα αν δεν το έκαναν και αυτό

DiMiTrIs_
17-01-10, 12:31
καλα το θεμα δεν ειναι αυτο...

το θεμα ειναι οτι βλεπεις μετα το στρουμφ να περναει με κοκκινα, να σου βγαζει αριστερο φλας και να κατεβαινει ΟΛΟ το αναποδο ρευμα (εξοδος καισαριανης) , ΚΑΙ φυσικα να κανει αναστροφες.

τις προαλλες μου αναβε φωτα κορνες (γκα γκα) για να κανω ακρη να με περασει (παρανομα)

εγώ απο νήπειο ξέρω οτι αυτο επιτρεπεται και για περιπολικά και για πυροσβεστικά και για ασθενοφόρα....και εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κανεις ακρη να περασουν...γιαυτο αλλωστε εχουν και τους φάρους και τις σειρήνες.....νομίζω οτι και όταν δίνεις δίπλωμα στα μαθαίνουν αυτά

DiMiTrIs_
17-01-10, 12:43
Καλημερα παιδια, χθες με πιασανε κατι μπατσακια - γτ για περι μπατσακια προκειται-
για παρανομη αναστροφη. 200 ευρω προστιμο κ 10 μερες αφαιρεση διπλωματος. Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? που μπορω να δω τι επιβαλει ο νομος για παρανομη αναστροφη?

Προστασια πολιτη-κανουμε καλυτερο το κοσμο-:thumbsdow

αποτι ειδα εγω η παρανομη αναστροφή είναι 700 ευρώ...και 9 ποντοι και 20 μερες αφαιρεση διπλώματος και αδειας.....αρα μια χαρα σου εξηγήθηκαν οι αστυνόμοι....που οι ίδιοι όντας και αυτοι πολίτες αναγνωρίζουν τα πολυ αυστηρά μετρα και είναι πολύ επιεικείς....πολλες φορές οχι παντα

strofimios
17-01-10, 12:49
το θεμα ειναι οτι βλεπεις μετα το στρουμφ να περναει με κοκκινα, να σου βγαζει αριστερο φλας και να κατεβαινει ΟΛΟ το αναποδο ρευμα (εξοδος καισαριανης) , ΚΑΙ φυσικα να κανει αναστροφες.

τις προαλλες μου αναβε φωτα κορνες (γκα γκα) για να κανω ακρη να με περασει (παρανομα)


Ακομα και γιατι ετσι τους αρεσει να το κανουν δεν σημαινει οτι μπορουμε ή πρεπει να το κανουμε και εμεις.Σε αυτο διαφερουμε ; απο τα προβατα!
Τωρα για το προστιμο,λιγα ειναι.Και εγω παρανομω συνεχεια με το αυτοκινητο αλλα οταν με γραφουν δεν λεω τιποτα.Φταιω και πληρωνω.Και επειδη λες για παρανομη αναστροφη,πριν 2 χρονια καναμε το ιδιο με το υπηρεσιακο αυτοκινητο και απο το πουθενα προσγειωθηκε επανω μας ενα ΚΤΜ με εναν πιτσιρικα επανω.Χτυπησε ασχημα το παιδι,τωρα εχει αρχισει να περπαταει παλι.Εαν ησουν ο αναβατης(δεν στο ευχομαι)αυτος ποσο θα ηθελες να ειναι το προστιμο για την αναστροφη;

zami
17-01-10, 13:28
δεν σκεφτηκες ποτε-υποθετω- πως μπορει να πηγαιναν ετσι γιατι ειχε χτυπησει ο συναγερμος απο το μαγαζι σου,ειχε παρει τηλεφωνο η γυναικα σου πως μπηκαν στο σπιτι σου και στο κλεβουν η ειχαν παρει τηλ πως σε 10 λεπτα θα εκραγει βομβα πιο κατω και ετρεχαν να εκκενωσουν τον χωρο...και ολα αυτα τα κανουν με κινδυνο της ζωης τους για ΕΣΕΝΑ!! βρες 1 λεπτο να τα σκεφτεις και ξαναποσταρε...

+1000 απο εμένα....
τωρα όσο για την περίπτωσή σου,κοιτα καλά την κλήση να δείς γιατι ακριβώς σε γραψανε και ποιοί (ποιό Τ.Τροχαίας),πλήρωσε την κλήση στις πρώτες 10εργάσιμες ημέρες ωστε να τυχεις 50% εκπτωσης και αν η φύση του παραπτώματος που ειναι γραμμένη στην κλήση το σηκώνει ,πηγαινε με την απόδειξη που πλήρωσες και παρακάλεσε τον Διοικητή να σου επιστρεψει το δίπλωμα.Μπορεί και να το πάρεις ...Ισως ετσι μετριαστεί ο πόνος σου (δυσκολες μερες για πρόστιμα ......)με το μισό οσό και το δίπλωμα στο χέρι.
α..και που΄σαι...την αλλη φορά να προσέχεις........:smashtard

DiMiTrIs_
17-01-10, 13:31
τωρα όσο για την περίπτωσή σου,κοιτα καλά την κλήση να δείς γιατι ακριβώς σε γραψανε και ποιοί (ποιό Τ.Τροχαίας),πλήρωσε την κλήση στις πρώτες 10εργάσιμες ημέρες ωστε να τυχεις 50% εκπτωσης και αν η φύση του παραπτώματος που ειναι γραμμένη στην κλήση το σηκώνει ,πηγαινε με την απόδειξη που πλήρωσες και παρακάλεσε τον Διοικητή να σου επιστρεψει το δίπλωμα.Μπορεί και να το πάρεις ...Ισως ετσι μετριαστεί ο πόνος σου (δυσκολες μερες για πρόστιμα ......)με το μισό οσό και το δίπλωμα στο χέρι.
α..και που΄σαι...την αλλη φορά να προσέχεις........:smashtard

φιλε ο κοκ προβλεπει 700 ευροπουλα 9 ποντους και 20 μερες αφαιρεση αδεια και διπλωμα....έπρεπε να του πει του αστυνόμου...ευχαριστώ πολυ καλέ μ ανθρωπε όσο παράξενο και αν ακούγεται

Hil
17-01-10, 13:35
Η μ@λακία είναι πως παίρνουν και το δίπλωμα.... γιατί;;;;
Αν είσαι επαγγελματίας, τι γίνεται;;

Που σε γράψανε;;

Να ρωτήσω, αν σε δρόμο 2πλης κατεύθυνσης με διάζωμα όπου κάθε 100 μέτρα υπάρχει κενό για να στρίψεις αριστερά αλλά και να διασχίσεις κάθετα την λεωφόρο, κάνεις αναστροφήκαι δεν υπάρχουν σήματα που να την απαγορεύουν, είσαι παράνομος;;

Ευλογητός
17-01-10, 13:40
Καλημερα παιδια, χθες με πιασανε κατι μπατσακια - γτ για περι μπατσακια προκειται-
για παρανομη αναστροφη. 200 ευρω προστιμο κ 10 μερες αφαιρεση διπλωματος. Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? που μπορω να δω τι επιβαλει ο νομος για παρανομη αναστροφη?

Προστασια πολιτη-κανουμε καλυτερο το κοσμο-:thumbsdow

Να μην κάνεις παράνομες αναστροφές για να μην έχεις τέτοιες ανησυχίες.Αν μπορείς,γράψε ολοκληρωμένες λέξεις. "γτ", "κ" δεν είναι λέξεις.

DiMiTrIs_
17-01-10, 13:44
Η μαλακία είναι πως παίρνουν και το δίπλωμα.... γιατί;;;;
Αν είσαι επαγγελματίας, τι γίνεται;;



καλώς η κακός απέναντι στο νόμο όλοι είμαστε ίσοι....αν είσαι επαγγελματίας ακόμα χειροτερα....ωφείλεις να είσαι πιο συνεπης στο νόμο....ξέρεις οτι αν κανεις την τάδε παράβαση θα σου πάρουν το δίπλωμα και δεν θα μπορείς να κάνεις τη δουλεια σου..στο χέρι σου είναι να μην την κανεις......το φταίξιμο ειναι δικό σου.....και στην τελική αν ειναι να σωθει μια ζωή ας χασεις και 50 μεροκαματα που λεει ο λόγος

Hil
17-01-10, 14:16
Ναι φίλε μου, συμφωνώ.....
αλλά δεν είναι αρκετά υπερβολικό;; Ακόμα και για το κινητό στο παίρνουν!!!!

DimitrisZ4
17-01-10, 14:20
Να μην κάνεις παράνομες αναστροφές για να μην έχεις τέτοιες ανησυχίες.Αν μπορείς,γράψε ολοκληρωμένες λέξεις. "γτ", "κ" δεν είναι λέξεις.

οντως συγνωμη.
το γτ = γιατι
κ = και ,
οκ τωρα ?

DiMiTrIs_
17-01-10, 14:23
Ναι φίλε μου, συμφωνώ.....
αλλά δεν είναι αρκετά υπερβολικό;; Ακόμα και για το κινητό στο παίρνουν!!!!

ειναι γενική αληθεια οτι τα καινουρια προστιμα ειναι πολυ αυστηρα...ίσως απο τα αυστηρότερα στην ευρώπη....και σίγουρα έχουν γίνει και για εισπρακτικούς λογους....εκτός απο το να αποτρέπουν τις παραβάσεις...
Αλλα απο τι στιγμη που η Ελλάδα ειναι μια χώρα που μαστίζεται απο τα τροχαια δυστυχηματα....έχουμε ισως απο τα περισσοτερα στην ευρωπη....και δεν συμμορφωνομαστε με τιποτα.....ίσως ειναι ο μονος τρόπος να βαλουμε μυαλο(πρεπει να υπάρχει και η σωστή παιδεια απο το σχολειο αλλααα.....)
και μένα με εχουν γράψει και με είχε τσούξει στην αρχή αλλα μετά το σκέφτηκα λέω....καλα να πάθω...θα μπορουσε υπο αλλες συνθήκες να έχει γινει ατυχημα...
Ο Ελληνας μονο αν χάσει λεφτά θα βάλει μυαλο στο θέμα της οδήγησης..μόνο αν τον τσούξει

intasg
17-01-10, 14:28
Εγώ κύριοι δουλεύω στα επείγοντα στο κρατικό της Νίκαιας, στο χειρουργικό τμήμα (τροχαία δηλαδή ως κατά το πλείστον). Το αδίκημα δεν είναι η κλήση, το δίπλωμα ή η οποιαδήποτε ποινή. Το αδίκημα είναι να παρασύρεις έναν άνθρωπο που θα τύχει μία φορά και δεν θα δεις από λάθος ή επειδή μίλαγες στο κινητό και αφαιρέθηκες με αποτέλεσμα να του αφαιρέσεις τη ζωή ή να τον αφήσεις ανάπηρο. Γιατί; θα μας άρεσε αυτό να συμβεί σε εμάς ή σε κάποιο δικό μας πρόσωπο; Πρέπει δηλαδή να λέμε κρίμα μετά;
Δέχομαι ότι οι μπάτσοι, αστυνόμοι, όργανα, σώματα ασφαλείας, όπως θέλετε πείτε τους πολλές φορές είναι προκλητικοί και επικίνδυνοι, αλλά αυτό δεν απαλάσσει εμάς από τις ευθύνες που έχουμε κρατώντας ένα όπλο (πολλές φορές φονικό) στο δρόμο.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχω δει ΄και όταν λέω έχω δει δεν εννοώ νεκρά ή διαλυμένα σώματα, εννοώ τους γονείς, τις συζήγους και τα παιδιά που μόλις τους ανακοινώνω ή εγώ ή κάποιος συνάδελφος για το θάνατο, ουρλιάζουν και χτυπιούνται.
Εσάς θα σας άρεσε; Εμένα πάντως όχι.
Υ.Γ. Δεν γράφω συχνά γιατί δεν έχω το χρόνο. Παρακολουθ΄λω όμως καθημερινά τις συζητήσεις. Συγνώμη αν σας κούρασα.

DimitrisZ4
17-01-10, 14:36
ποτε δεν θα εκανα ανστροφη σε σημειο που καποιος θα κινδυνευε. Εγινε σε φαναρι π ειχα πρασινο για αριστερφη στροφη, αλλα οχι για αναστροφη.

intasg
17-01-10, 14:45
Για να μην γίνει παρεξήγηση δεν μιλάω προσωπικά σε κανέναν, ούτε φίλε μου για το συμβάν που αυτή τη φορά έτυχε να είναι σε εσένα. Απλά αυτό ήταν αφορμή για μένα να γράψω αυτά τα πράγματα. Και εγώ έχω παραβιάσει τους νόμους και όλοι εδώ μέσα θέλω να πιστεύω.

stelmaniac
17-01-10, 15:04
εγώ απο νήπειο ξέρω οτι αυτο επιτρεπεται και για περιπολικά και για πυροσβεστικά και για ασθενοφόρα....και εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κανεις ακρη να περασουν...γιαυτο αλλωστε εχουν και τους φάρους και τις σειρήνες.....νομίζω οτι και όταν δίνεις δίπλωμα στα μαθαίνουν αυτά

Μαλλον λαθος τα γνωριζεις απο νηπιο φιλε μου τα πραγματα και δεν πιστευω να τα εμαθες ετσι κατα τις εξετασεις για το διπλωμα: Πας οστις περνα με κοκκινο,περνα με δικη του ευθυνη, ακομα και το ασθενοφορο πρεπει να σταματησει στο κοκκινο να ελεγξει και μετα να το παραβιασει,οπως ακριβως θα επρεπε να κανεις εσυ αν μετεφερες με το ι.χ. σου καποιον ασθενη για να τον πας στο νοσοκομειο....Το οτι μεταφερει καποιον ασθενη δεν του δινει το δικαιωμα να σκοτωσει οποιον βρεθει στο δρομο του...

DiMiTrIs_
17-01-10, 15:13
Μαλλον λαθος τα γνωριζεις απο νηπιο φιλε μου τα πραγματα και δεν πιστευω να τα εμαθες ετσι κατα τις εξετασεις για το διπλωμα: Πας οστις περνα με κοκκινο,περνα με δικη του ευθυνη, ακομα και το ασθενοφορο πρεπει να σταματησει στο κοκκινο να ελεγξει και μετα να το παραβιασει,οπως ακριβως θα επρεπε να κανεις εσυ αν μετεφερες με το ι.χ. σου καποιον ασθενη για να τον πας στο νοσοκομειο....Το οτι μεταφερει καποιον ασθενη δεν του δινει το δικαιωμα να σκοτωσει οποιον βρεθει στο δρομο του...

μα εννοείται οτι το ασθενοφορο και η πυροσβεστικη και το περιπολικο θα περασει ελεγχοντας πρωτα....δεν θα περασει με 150km/h.....θα περασει κανοντας το σταυρο του και με τα ματια κλειστα....?αυτο είπα?αυτο καταλαβες? και πιο πολυ αναφερομαι στο οτι εχουν δικαιωμα να κανουν παραβασεις π εμεις δεν μπορουμε.......και επισης ξέρω οτι αν τους παρεμποδισουμε τρωμε και 150 ευρω προστιμο.......και οτι ειπα το ειπα στον φιλο πανο90 π διαμαρτυρεται γιατι κανουν παρανομιες τα περιπολικα και οχι εμεις

intasg
17-01-10, 15:15
Επειδή δουλεύω σαν δεύτερη δουλειά στα ασθενοφόρα, οι σειρήνες και οι φάροι που ανάβουν είναι για σου τραβήξουν την προσοχή. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε ο ΚΟΚ ισχύει για όλους. Αν περάσει στοπ ή κόκκινο και σε τρακάρει, είναι υποχρεωμένος να σου κάνει δήλωση. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι νομικά να τους δίνουμε προτεραιότητα, αλλά ηθικά επειδή έχουν να κάνουν με ανθρώπους.
Υ.Γ. Βέβαια και εδώ υπάρχουν εξαιρέσεις. Προσωπικά έχω πολλές εμπειρίες, όπως να βάλουμε σειρήνες για να μην κρυώσει το σάντουιτς ή τα σουβλάκια. Αλλά δυστυχώς εμείς που είμαστε έξω δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει σε αυτόν που έχει βάλει σειρήνες.

giannis 116
17-01-10, 16:12
DimitrisZ4 σε ποιο σημειο σε εγραψαν? Κι εμενα με ειχαν σταματησει για αναστροφη στο φαναρι του Ασκληπιειου της Βουλας στην παραλιακη, στη σταση λεωφορειου μπροστα απ το νοσοκομειο ηταν το μπλοκο...

MaSt0RaS
17-01-10, 21:43
Να πω και εγω κατι που δεν το εχει αναφερει κανεις.... Αφου ειναι παρανομη η αναστροφη γιατι με βαζουν οταν δινω εξετασεις για διπλωμα να κανω αναστροφη σε ενα δρομο διπλης κατευθυνσης μου λετε???

kacey
17-01-10, 21:46
Να ξεκαθαρισουμε οτι αναποδα σε μονοδρομο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΧΗΜΑ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ, ακομα κ με φαρους σειρηνες λαμπιονια χριστουγεννιατικα δεντρα.

Αντιστοιχα μεσα στα αρθρα του ΚΟΚ που ρητα αναφερονται οτι μπορουν να αγνοουν οταν βρισκονται σε εκτακτη αποστολη/καταδιωξη, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ το αρθρο με τους σηματοδοτες. Το μοναδικο συμπερασμα που μπορει να βγαλει ενας στοιχειωδως νοημων ανθρωπος ειναι οτι κ το να αγνοουν τους σηματοδοτες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Για την κουβεντα που κανουμε (για να γινω κ πιο συγκεκριμενος), υπαρχουν απαγορευσεις αναστροφων που απλα ειναι αστειες γιατι εχουν κ φαναρι για αριστερα απο εκει που ξεκινας, ΚΑΙ δεν εχουν διαβαση πεζων ή αλλο φαναρι με το οποιο μπορεις να διασταυρωθεις κανοντας αναστροφη ωστε να κινδυνεψεις εσυ ή αλλος οδηγος/πεζος. Συνηθως τις βρισκουμε σε σημεια οπου η αναστροφη σε γλυτωνει απο τεραστιους κυκλους, κ ως εκ θαυματος ακριβως εκει υπαρχουν μπατσοι στις πιο απιθανες ωρες της μερας/νυχτας.

Κατι σαν την παρανομη σταθμευση στο Κολωνακι, που την μια μερα ηταν "παρανομες θεσεις" γιατι "ενοχλουσαν την ροη της κυκλοφοριας", κ την επομενη μερα εγιναν "θεσεις σταθμευσης επι πληρωμη". Φαινεται με ενα μαγικο τροπο σταματησαν να ενοχλουν...

Βεβαια το παρανομο ειναι παρανομο κ πληρωνεται με κληση (οπως πχ το να πηγαινεις με 8-0 εξω απο το Intercontinental στη Συγγρου στις 3 το πρωι καθημερινης), αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι κ μλκια...

kacey
17-01-10, 21:49
Να πω και εγω κατι που δεν το εχει αναφερει κανεις.... Αφου ειναι παρανομη η αναστροφη γιατι με βαζουν οταν δινω εξετασεις για διπλωμα να κανω αναστροφη σε ενα δρομο διπλης κατευθυνσης μου λετε???

Μας δουλευεις ρε μαστορα? Παρανομη ειναι εκει που εχει πινακιδα που την απαγορευει. Δεν "ειναι παρανομη η αναστροφη" γενικα. :banghead:

MaSt0RaS
17-01-10, 21:49
Να ξεκαθαρισουμε οτι αναποδα σε μονοδρομο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΧΗΜΑ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ, ακομα κ με φαρους σειρηνες λαμπιονια χριστουγεννιατικα δεντρα.

Αντιστοιχα μεσα στα αρθρα του ΚΟΚ που ρητα αναφερονται οτι μπορουν να αγνοουν οταν βρισκονται σε εκτακτη αποστολη/καταδιωξη, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ το αρθρο με τους σηματοδοτες. Το μοναδικο συμπερασμα που μπορει να βγαλει ενας στοιχειωδως νοημων ανθρωπος ειναι οτι κ το να αγνοουν τους σηματοδοτες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Για την κουβεντα που κανουμε (για να γινω κ πιο συγκεκριμενος), υπαρχουν απαγορευσεις αναστροφων που απλα ειναι αστειες γιατι εχουν κ φαναρι για αριστερα απο εκει που ξεκινας, ΚΑΙ δεν εχουν διαβαση πεζων ή αλλο φαναρι με το οποιο μπορεις να διασταυρωθεις κανοντας αναστροφη ωστε να κινδυνεψεις εσυ ή αλλος οδηγος/πεζος. Συνηθως τις βρισκουμε σε σημεια οπου η αναστροφη σε γλυτωνει απο τεραστιους κυκλους, κ ως εκ θαυματος ακριβως εκει υπαρχουν μπατσοι στις πιο απιθανες ωρες της μερας/νυχτας.

Κατι σαν την παρανομη σταθμευση στο Κολωνακι, που την μια μερα ηταν "παρανομες θεσεις" γιατι "ενοχλουσαν την ροη της κυκλοφοριας", κ την επομενη μερα εγιναν "θεσεις σταθμευσης επι πληρωμη". Φαινεται με ενα μαγικο τροπο σταματησαν να ενοχλουν...

Βεβαια το παρανομο ειναι παρανομο κ πληρωνεται με κληση (οπως πχ το να πηγαινεις με 8-0 εξω απο το Intercontinental στη Συγγρου στις 3 το πρωι καθημερινης), αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι κ μλκια...


δες λιγο το προηγουμενο ποστ μου..!

kacey
17-01-10, 21:50
Επειδή δουλεύω σαν δεύτερη δουλειά στα ασθενοφόρα, οι σειρήνες και οι φάροι που ανάβουν είναι για σου τραβήξουν την προσοχή. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε ο ΚΟΚ ισχύει για όλους. Αν περάσει στοπ ή κόκκινο και σε τρακάρει, είναι υποχρεωμένος να σου κάνει δήλωση. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι νομικά να τους δίνουμε προτεραιότητα, αλλά ηθικά επειδή έχουν να κάνουν με ανθρώπους.
Υ.Γ. Βέβαια και εδώ υπάρχουν εξαιρέσεις. Προσωπικά έχω πολλές εμπειρίες, όπως να βάλουμε σειρήνες για να μην κρυώσει το σάντουιτς ή τα σουβλάκια. Αλλά δυστυχώς εμείς που είμαστε έξω δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει σε αυτόν που έχει βάλει σειρήνες.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ισχυει ο ΚΟΚ. Αρα:

σαφως κ εισαι υποχρεωμενος να τους δωσεις προτεραιοτητα, ΝΟΜΙΚΑ.
σαφως κ αμα σε τρακαρουν ειναι υπολογοι.

ολα τα αλλα απο που τα βγαζετε, δεν ξερω.

DiMiTrIs_
17-01-10, 21:52
Να πω και εγω κατι που δεν το εχει αναφερει κανεις.... Αφου ειναι παρανομη η αναστροφη γιατι με βαζουν οταν δινω εξετασεις για διπλωμα να κανω αναστροφη σε ενα δρομο διπλης κατευθυνσης μου λετε???

λογικά εννοείς δρόμο με μια λορίδα ανα κατεύθυνση και χωρίς διάζομα...εκεί νομίζω οτι επιτρέπεται....αλλωστε ολοι το κανουν στην εξέταση

MaSt0RaS
17-01-10, 21:55
λογικά εννοείς δρόμο με μια λορίδα ανα κατεύθυνση και χωρίς διάζομα...εκεί νομίζω οτι επιτρέπεται....αλλωστε ολοι το κανουν στην εξέταση

και ομως δεν επιτρεπεται.... φιλος μου αρπαξε κλιση.. και οταν τους ρωτησε το αυτονοητο απλα δεν απαντησαν .....

kacey
17-01-10, 21:56
Αν εχει διπλη γραμμη, οχι δεν επιτρεπεται, αν εχει διακεκομμενη ή σταματαει η διπλη διαγραμμιση (καθολου διαγραμμιση δηλαδη για πχ 5 μετρα, συνηθως οπου εχει διασταυρωση με αλλο στενο, για να μπορει το αμαξι που βγαινει απο στενο να περασει στο απεναντι ρευμα νομιμα), επιτρεπεται.

MaSt0RaS
17-01-10, 21:59
Αν εχει διπλη γραμμη, οχι δεν επιτρεπεται, αν εχει διακεκομμενη ή σταματαει η διπλη διαγραμμιση (καθολου διαγραμμιση δηλαδη για πχ 5 μετρα, συνηθως οπου εχει διασταυρωση με αλλο στενο, για να μπορει το αμαξι που βγαινει απο στενο να περασει στο απεναντι ρευμα νομιμα), επιτρεπεται.

εγω θυμαμαι ακομα το μερος κανονικα εχει διπλη γραμμη ασχετα αν εχει σβηστει τωρα....! Αφηστετα παιδες μην το ψαχνετε...!

kacey
17-01-10, 22:02
Αυτο λεμε, αν εχει ΔΙΠΛΗ γραμμη, δεν επιτρεπεται η αναστροφη κ καλως τον εγραψαν. Απαγορευεται να πατας την διπλη γραμμη, ειτε για αναστροφη, ειτε για προσπερασμα. Κ κανονικα η κληση θα επρεπε να ειναι για την παραβιαση της διπλης διαχωριστικης, οχι για "παρανομη αναστροφη".

MaSt0RaS
17-01-10, 22:18
Αυτο λεμε, αν εχει ΔΙΠΛΗ γραμμη, δεν επιτρεπεται η αναστροφη κ καλως τον εγραψαν. Απαγορευεται να πατας την διπλη γραμμη, ειτε για αναστροφη, ειτε για προσπερασμα. Κ κανονικα η κληση θα επρεπε να ειναι για την παραβιαση της διπλης διαχωριστικης, οχι για "παρανομη αναστροφη".

δεν καταλαβες εκει που εδινα εξετασεις για διπλωμα...!

DimitrisZ4
17-01-10, 22:32
DimitrisZ4 σε ποιο σημειο σε εγραψαν? Κι εμενα με ειχαν σταματησει για αναστροφη στο φαναρι του Ασκληπιειου της Βουλας στην παραλιακη, στη σταση λεωφορειου μπροστα απ το νοσοκομειο ηταν το μπλοκο...

κοντα στου ρεντη, δεν ειχε διπλη κατω. ειχα φαναρι π πηγαινε αριστερα, αλλα εκανα ανστροφη(δεν ειχε αμαξια απο την αλλη-εννοω στην στροφη ωστε να γινει μπερδεμα)

KATSARAIOS
17-01-10, 22:45
καλα εχουν δικιο να γραφουν αλλα ενα παραδειγμα....
οσοι τυχον περνατε απο Λεωφορο Βεικου απο Γαλατσι με κατευθυνση κεντρο ,υπαρχουν 2 φαναρια με δυνατοτητα αριστερης αναστροφης
1 η διασταυρωση της Τραλεων οπου πραγματικα εκει λογω κινησης ειναι και μ@@ακια να κανεις αναστροφη
2 το αμεσως επομενο φαναρι οπου εχει και προσθετο φαναρι κατευθυνσης αριστερα.Εκει λοιπον στο φαναρι αυτο εχεις την μοναδικη ευκαιρια να κανεις αναστροφη μετα απο 2 χλμ μπαριερας (ξερουμε τι θα πει 2 χλμ συνεχους δρομου στην Αθηνα) και μαλιστα ασφαλεστατα αφου οταν αναβει το αριστερο παραμενει κοκκινο το αντιθετο ρευμα .
Εκει λοιπον ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και παλι η αναστροφη με τα μυαλα καποιων σοφων συγκοινωνιολογων και φυσικα ειμαστε ολοι παρανομοι που επιτοπου γυριζουμε.αν λοιπον εκει πεσει κληση δεν εχουμε δικιο να φωναζουμε ?απλα το ξερουν και οι ιδιοι τροχαια και αστυνομια και δεν στηνονται εκει.

nickvas19
18-01-10, 00:11
ωπα ρε μεγαλε. εσυ δεν εχεις κανει ποτε αναστροφη σε δρομο π δεν εχει κινηση ?
ωραιο το αστειακι σου

αστο φιλαρακο εισαι τελειως λαθος...εχω πεσει επειδη η αλλη σε 3η λωριδα πατησε φρενο για να κανει αναστροφη...

DimitrisZ4
18-01-10, 00:26
αστο φιλαρακο εισαι τελειως λαθος...εχω πεσει επειδη η αλλη σε 3η λωριδα πατησε φρενο για να κανει αναστροφη...

που κωλαει ηθελα να ξερα αυτο

Sp!ros G
18-01-10, 00:45
Φιλε Δημητρη αν οντως η αναστροφη που εκανες ητανε παρανομη και σε ειδανε οι

αστυνομικοι ,τοτε εχουνε δικιο που σε γραψανε.Τωρα αν το προστιμο ειναι μεγαλο ή μικρο δε

νομιζω πως το οριζουνε οι ιδιοι,απλα και αυτοι εντολες ακολουθουνε συμφωνα με τα μετρα

που ισχυουνε.Παντως να πουμε και την αληθεια,οι περισσοτεροι εχουμε κανει εστω μια φορα

αναστροφη καπου που ισως να μην επιτρεπεται,οποτε ησουνα και λιγο ατυχος που σε πετυχανε

εκεινη την ωρα.Πριν τρεις μερες με γραψανε για παρανομη σταθμευση πανω στην Κηφισια στο

υψος του "τροχονομου" επειδη ειχα παρκαρει κατω απο το φαναρι.Ειμουνα παρανομος,πηγα

την πληρωσα και ειπα και ευχαριστω που δε μου το σηκωσανε.

panagakiss
18-01-10, 01:01
Φιλε Δημητρη, οντως ειναι σπασιμο αυτο που επαθες, αλλα νταξει, πιστευω σου μιλησαν "καπως" τα.. παιδια της ΕΛ.ΑΣ, και γι αυτο σπαστικες ετσι. Αν σε παρηγορει, ενας ΜΠΕΤΟΒΛΑΚΑΣ (μιλαω συγκεκριμενα.. δεν εχω τιποτα με την αστυνομια, ισα ισα που εχω και φιλους και συγγενεις αστυνομικους.. το λεω γιατι ολο και καποιος θα θελει να μου την πει) μας ειχε σταματησει μια φορα με εναν φιλο μου στη μαραθωνος, κι ενω πηγαιναμε στην αριστερη (οριο 70), αυτος εγραψε οτι ειμασταν στην δεξια ζωνη (οριο 50), και εκοψε κληση για υπερβολικη ταχυτητα (πηγαιναμε με 106 χλμ/ω) 350 γιουρα + αφαιρεση διπλωματος για 60 μερες! Και μαθαμε απο τον διοικητη του οτι ειπε πως του μιλησαμε και ασχημα και πραγματικα δεν ειπαμε τιποτα που θα μπορουσε να το παρει κανεις στραβα.. μα τιποτα!
Τελως παντων.. Το θεμα ειναι οτι ναι μεν εχουν μπει αυτοι οι νομοι απο το κρατος και τους αρμοδιους κλπ κλπ, αλλα ο αστυνομικος δεν πρεπει να ειναι μηχανημα, αλλα να μπορει να κρινει αν πρεπει να σε γραψει ή οχι απο το πού/πώς/ποτε. Κι εγω χθες στις 5 το πρωι εκανα αναστροφη στην Κηφισιας στο υψος του κεφαλαριου (πιο πανω απ την Aegean) και διπλα ηταν δημοτικη αστυνομια και δε με εγραψε. Δημητρη αυτος μπορει να σε εκρινε επιπολαια, γιατι σε ειδε με Ζ4.. γιατι δυστυχως υπαρχουν και αυτοι, και ειναι και πολλοι.

Υ.Γ: γιατι τοσο αρνητικο κλημα σ'αυτο το thread ρε παιδια? απο καποια posts που διαβασα..

nikos12
18-01-10, 01:03
φιλε αυτοι εχουν καθε δικαιωμα να το κάνουν και καλα κανουν....τη δουλειά τους κάνουν και τη ζωή τους ρισκάρουν για παρτυ σου..ανάθεμα αν δεν το έκαναν και αυτό

Υπάρχουν όμως και αναρίθμητες περιπτώσεις όπου η αστυνομία καταφθάνει υπερβολικά καθυστερημένα και με το πάσο της! Το θέμα είναι, όπως αναφέρθηκε, ότι τα πρόστιμα έχουν διαπαιδαγωγητικό κυρίως ρόλο. Προς θεού... δε λέω ότι κάθε φορά που κάνουμε μια παρανομία είμαστε απρόσεκτοι ή ότι υπάρχει ο κίνδυνος ατυχήματος, αλλά είναι υπόθεση σεβασμού προς τους άλλους χρήστες του δικτύου! Όλοι βιαζόμαστε, αλλά κανείς δεν μας δίνει το δικαίωμα να κάνουμε παραβάσεις, όσο μικρές και να φαίνονται! Προφανώς και δεν θέλω να βγάλω "λάδι" τους μηχανισμούς του κράτους όπου άπειρες φορές χρησιμοποιούν τον ΚΟΚ για εισπρακτικούς σκοπούς καθώς και τη σήμανση, που στις περισσότερες οδούς είναι απαράδεκτη. ΑΛΛΑ έχει χαθεί τόσος κόσμος άδικα και αυτό θα πρέπει να σκεφτόμαστε κάθε φορά που πάμε να κάνουμε κάτι extreme... Συγνώμη άν κούρασα

fanisk
18-01-10, 01:57
... Κι εγω χθες στις 5 το πρωι εκανα αναστροφη στην Κηφισιας στο υψος του κεφαλαριου (πιο πανω απ την Aegean) και διπλα ηταν δημοτικη αστυνομια και δε με εγραψε.

Μπορει να σε γραψει η δημοτικη για αυτο? Δεν νομιζω..

God
18-01-10, 02:28
Άμα φτάσαμε να κάνουμε παρανομία και μετά να κλαιγόμαστε που μας έγραψαν, κλάφτα Χαράλαμπε...έχει ξεπεράσει τα όρια του θλιβερού η κατάσταση στην Ελλάδα. Αλλά τώρα να μου πεις αν οι δάσκαλοι (βλέπε περίπτωση του Mast0ras) σε μαθαίνουν κιόλας έτσι, έχουμε και αυτούς που το δίπλωμα τους το πάει courier, ε δεν απομένουν και πολλοί...

ΥΓ Αν τα 200€ φαντάζουν πολλά, παραβίασε ένα STOP να σου έρθει ένας πάνω σου, να τον πληρώνεις (και μία ζωή αν έχει σωματικές βλάβες), να σου βγάλει το αυτοκίνητο ολική και να πληρώσεις και τα 700€ για την παραβίαση της σήμανσης. Γιατί καλά είναι να βιαζόμαστε ή να κάνουμε την δουλειά μας με την άνεσή μας όπως μας αρέσει και να μην μας γράφουν, αλλά αν εκεί που έκανες αναστροφή (που κατά 99% έχει διάβαση πεζών ή ακόμα χειρότερα πράσινο φανάρι για τους πεζούς αφού έχεις εσύ φανάρι και είναι 2 κατευθύνσεων δρόμος) και έβαζες ένα παιδάκι που θα πεταγόταν στον δρόμο από κάτω αφού πιθανότατα όχι απλά δεν θα αντιδρούσες αλλά δεν θα το έβλεπες καν, τώρα αυτά θα τα συζητούσες με τους συγκρατούμενούς σου στον Κορυδαλλό. Οπότε αντί να κλαις τα 200€, δεν ευχαριστείς και τον Θεό που τα πράγματα είναι τόσο όμορφα;

ΥΓ2. Αν το καλοσκεφτείς, αντί να κάνεις παράνομη αναστροφή και να περνάς τις διαβάσεις/φανάρια των πεζών σαν τον Χάρο, ε δεν θα σου πέσει και η υπόληψη αν κάνεις αριστερά στο φανάρι και κάνεις τον κύκλο του τετραγώνου...

george316
18-01-10, 07:23
μηπως...λεω τωρα μηπως ειναι ωρα να παψουμε να παραπονιομαστε?συγνωμη φιλε,αλλα αν εκανες παραομη αναστροφη ...ηθελες και τα επαθες.ουτε ειρωνια ειναι ουτε χλευασμος ουτε τιποτα.
σαν γνησιοι απογονοι του αριστοτελη και του πλατωνα..ξερουμε να ρητορευουμε οτι γενναει η γυναικα μας,οτι μας κλεβουν το μαγαζι.οτι κατουριομαστε,αλλα μια ρημαδα φορα καποιος να πειΕΦΤΑΙΞΑ!!!ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ!
δεν ειναι κακες οι λεξεις αυτες ξερετε.ισα ισα,δειχνουν ανωτερο ανθρωπο.πραγματικα λυπαμαι που σου πηραν το διπλωμα γιατι υποθετω οτι δυσκολευεσαι να πας στη δουλειασου η οποια αλλη υποχρεωση εχεις τελος παντων,αλλα πολυ μα πολυ σωστα εκαναν και δε σοπυ τη χαρισαν.
και ενταξει στο φιναλε.οποιος δε θελει,ας μην κανει ακρη να περασει το περιπολικο-ασθενοφορο-πυροσβεστικο.στο κατω κατω απο οσο ξερω ολοι μας εχουμε ασυρματο στο αυτοκινητο και ξερουμςε για τις κλησεις που γινονται..και οταν δεν συντρεχει λογος,να κλεινουμε το δρομο στο περιπολικο-ασθενοφορο-πυροσβεστικο για να τους δειξουμε εμεις.......παμε καλα αραγε?

DiMiTrIs_
18-01-10, 11:10
Υπάρχουν όμως και αναρίθμητες περιπτώσεις όπου η αστυνομία καταφθάνει υπερβολικά καθυστερημένα και με το πάσο της! Το θέμα είναι, όπως αναφέρθηκε, ότι τα πρόστιμα έχουν διαπαιδαγωγητικό κυρίως ρόλο. Προς θεού... δε λέω ότι κάθε φορά που κάνουμε μια παρανομία είμαστε απρόσεκτοι ή ότι υπάρχει ο κίνδυνος ατυχήματος, αλλά είναι υπόθεση σεβασμού προς τους άλλους χρήστες του δικτύου! Όλοι βιαζόμαστε, αλλά κανείς δεν μας δίνει το δικαίωμα να κάνουμε παραβάσεις, όσο μικρές και να φαίνονται! Προφανώς και δεν θέλω να βγάλω "λάδι" τους μηχανισμούς του κράτους όπου άπειρες φορές χρησιμοποιούν τον ΚΟΚ για εισπρακτικούς σκοπούς καθώς και τη σήμανση, που στις περισσότερες οδούς είναι απαράδεκτη. ΑΛΛΑ έχει χαθεί τόσος κόσμος άδικα και αυτό θα πρέπει να σκεφτόμαστε κάθε φορά που πάμε να κάνουμε κάτι extreme... Συγνώμη άν κούρασα

δεν μπορώ να καταλαβω τι θέλεις να πεις....ποιο ειναι το συμπερασμα σου βασικα....:takecover

nikos12
18-01-10, 14:15
δεν μπορώ να καταλαβω τι θέλεις να πεις....ποιο ειναι το συμπερασμα σου βασικα....:takecover

έκανα λάθος επισήναψη δεν ήθελα να πω κάτι συγκεκριμένο σε εσένα δημήτρη, αλλά με αφορμή τα παραπάνω ήθελα να τονίσω ότι η κουβέντα πάει σε λάθος κατεύθυνση όταν συζητάμε για το αν οι αστυνομικοί πολλές φορές προκαλούν με τον τρόπο που οδηγούν. πρώτα πρέπει να δούμε τι κάνουμε εμείς...

MAD-13
18-01-10, 17:35
Συνηθως η διδικασια ειναι η εξης...
Κανω λαθος/παραβαση
-> μου κοβουν προστιμο
-> πληρωνω
-> μαθαινω για το μελον να ειμαι προσεκτικοτερος για τους αλλους αλλα και για την οικογεννεια μου!!


Στην Ελλαδα υπαρχει το Plan B
Κανω Μ@κ@κι@
-> Με σταματανε 1 φορα στις 100 χοντραδες που κανω
-> τους γλυφω
-> Αν δεν πιασει λεω οτι εχω γνωστους και οτι απιθανη παπατζα μου κατεβει του στυλ πεθενει η πεθερα (και βγηκα να πανιγυρισω με το αμαξι)
-> Αν δεν πιασει τροω το προστιμο και μολις φυγουν τους βριζω αυτους και τον Υπουργο που δεν εκανε μια κλειστη Ιδιωτικη Λεωφορο για εμενα που ειμαι ο καλυτερος οδηγος της χωρας!
-> Κλαιγομαι σε ενα σωρο γνωστους κι αγνωστους για το ποσο αδικο και φοροεισπρακτικο ειναι το συστημα και η ατιμη κοινωνια που επιασε εμενα τον Ιπποτη της Ασφαλτου, τον μπατζανακι του Σουμαχερ
-> Ψαχνω γνωστο για να μου σβισει την κληση και σπαω τα τηλ για να βρω ενα βισματακι, δεν γινεται μικρη χωρα ειμαστε ολο και καποιος θα εχει εναν γνωστο στη Τροχαια
-> Αν δεν βρω παω και ζηταω να δω τον Δοιηκητη να τον ευχαριστησω για το τεραστειο κοινωνικο εργο της Τροχαιας και να ζητησω εκπτωση και στο τελος πληρωνω με Visa σε 48 ατοκες δοσεις
-> Παω μπροστα απο καθε τροχονομο με κλειστο το παραθυρο (διπλο-τσεκαρουμε για αποφυγη ανεπιθυμητων παρενεργειων) και κανω σπινιες και του τα χωνω του αχρηστου που καθετε μεσα στο κρυο και το καυσαεριο σαν βλακας.... κανω 10 ιδιες παραβασεις στο ιδιο σημειο για να τους αποδειξω ποσο μαγκας ειμαι και να ευχαριστηθω τα χρηματα που εσκασα!! Αποσβεση=Εξιλεωση=Διαπαιδαγωγηση! :greenboun:dupe::clap:


Παντως η αριστερη αναστροφη σε φαναρια δρομων διπλης κατευθυνσης ειναι μια πολυ κλασικη παραβαση αλλα ποιος να τρεχει τωρα να κανει το τετραγωνο, κοψε εκει και ενταξει δεν τρεχει μια!!!! Δεν βαριεσαι βρε αδερφε :icon02:

veliopou
18-01-10, 18:17
Συνηθως η διδικασια ειναι η εξης...
Κανω λαθος/παραβαση
-> μου κοβουν προστιμο
-> πληρωνω
-> μαθαινω για το μελον να ειμαι προσεκτικοτερος για τους αλλους αλλα και για την οικογεννεια μου!!


Στην Ελλαδα υπαρχει το Plan B
Κανω Μ@κ@κι@
-> Με σταματανε 1 φορα στις 100 χοντραδες που κανω
-> τους γλυφω
-> Αν δεν πιασει λεω οτι εχω γνωστους και οτι απιθανη παπατζα μου κατεβει του στυλ πεθενει η πεθερα (και βγηκα να πανιγυρισω με το αμαξι)
-> Αν δεν πιασει τροω το προστιμο και μολις φυγουν τους βριζω αυτους και τον Υπουργο που δεν εκανε μια κλειστη Ιδιωτικη Λεωφορο για εμενα που ειμαι ο καλυτερος οδηγος της χωρας!
-> Κλαιγομαι σε ενα σωρο γνωστους κι αγνωστους για το ποσο αδικο και φοροεισπρακτικο ειναι το συστημα και η ατιμη κοινωνια που επιασε εμενα τον Ιπποτη της Ασφαλτου, τον μπατζανακι του Σουμαχερ
-> Ψαχνω γνωστο για να μου σβισει την κληση και σπαω τα τηλ για να βρω ενα βισματακι, δεν γινεται μικρη χωρα ειμαστε ολο και καποιος θα εχει εναν γνωστο στη Τροχαια
-> Αν δεν βρω παω και ζηταω να δω τον Δοιηκητη να τον ευχαριστησω για το τεραστειο κοινωνικο εργο της Τροχαιας και να ζητησω εκπτωση και στο τελος πληρωνω με Visa σε 48 ατοκες δοσεις
-> Παω μπροστα απο καθε τροχονομο με κλειστο το παραθυρο (διπλο-τσεκαρουμε για αποφυγη ανεπιθυμητων παρενεργειων) και κανω σπινιες και του τα χωνω του αχρηστου που καθετε μεσα στο κρυο και το καυσαεριο σαν βλακας.... κανω 10 ιδιες παραβασεις στο ιδιο σημειο για να τους αποδειξω ποσο μαγκας ειμαι και να ευχαριστηθω τα χρηματα που εσκασα!! Αποσβεση=Εξιλεωση=Διαπαιδαγωγηση! :greenboun:dupe::clap:


Παντως η αριστερη αναστροφη σε φαναρια δρομων διπλης κατευθυνσης ειναι μια πολυ κλασικη παραβαση αλλα ποιος να τρεχει τωρα να κανει το τετραγωνο, κοψε εκει και ενταξει δεν τρεχει μια!!!! Δεν βαριεσαι βρε αδερφε :icon02:

Είσαι φοβερός,
καιρό είχα να διαβάσω κάποιο post και να γελάσω τόσο πολύ.
Και φυσικά όλα αυτά που αναφέρεις είναι η αλήθεια

kacey
19-01-10, 03:00
Ρε παιδια γιατι το κουραζουμε? Η αναστροφη απαγορευεται εκει που εχει την αντιστοιχη πινακιδα, πανω σε δρομο διπλης κατευθυνσης αν εχει διπλη γραμμη, καθως κ σε αυτοκινητοδρομους κ οδους ταχειας κυκλοφοριας (οι οποιο οριζονται με πινακιδα απο τον ΚΟΚ, οχι πχ "Η Συγγρου ειναι ταχεις κυκλοφοριας γιατι ολοι τρεχουν), κ τελος μεσα σε σηραγγες. Αυτα.

Οπουδηποτε αλλου κανεις οσες αναστροφες θες.

Μαστορα τωρα καταλαβα τι λες.