PDA

Επιστροφή στο Forum : Open Trackday Μέγαρα 23 Ιανουαρίου 2010


yiannis2002
18-01-10, 13:39
Το Athens Circuit - Megara διοργανώνει το πρώτο Open Trackday για το 2010, το Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2010, με περιορισμένο αριθμό συμμετοχών (60).

Η ημέρα θα ξεκινήσει στις 09:00 με την εγγραφή στην γραμματεία, κατά την διάρκεια της οποία οι οδηγοί θα χωριστούν σε γκρούπ ανάλογα με την εμπειρία τους
Θα ακολουθήσει τεχνικός έλεγχος των οχημάτων (φρένα, ελαστικά, ζώνες κλπ) , πρίν το briefing, στο οποίο θα αναφερθούν οι κανόνες ασφαλείας.
Η πίστα θα είναι στην διάθεση σας από τις 10 ως τις 17, με ένα διάλειμμα μιας ώρας το μεσημέρι.
Ανάλογα με τον αριθμό των συμμετεχόντων, το trackday θα γίνει είτε με καθεστώς open pit lane , είτε με 20λεπτα sessions.
Xρήση κράνους και ζώνης ασφαλείας ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ
Δεν επιτρέπεται το drift και η είσοδος σε οχήματα που υπερβαίνουν τα 95 db/3000 rpm

Συμμετοχή 60 ευρώ για άυτοκίνητα δρόμου, 80 ευρώ για τα αγωνιστικά

Για κρατήσεις τηλεφωνήστε στο 22960-25099 ή στειλτε email στο i.athanasakos@athenscircuit.gr

Action Man
18-01-10, 14:00
:ylsuper::bowdown:

Αντών///is
18-01-10, 14:20
Παντελή θα πας;
Μ' ενδιαφέρει και 'μένα...
Άντε παιδιά να φτιάξουμε παρεούλα (θα είμαι πρωτάρης στα Μέγαρα και χρειάζομαι συμπαράσταση...) :takecover

tsilis
18-01-10, 23:10
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΝΝΗ! :ylsuper:

Action Man
18-01-10, 23:15
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΝΝΗ! :ylsuper:

Νίκο θα έρθεις?
Αντώνη θα πάω, και θα φύγω κατά τις μία.Θα έρθεις?

tsilis
18-01-10, 23:18
Θα παμε και οι τρεις!! :)

Αντών///is
18-01-10, 23:19
Κατά 90% ναι!
Θα προσπαθήσω να το οριστικοποιήσω αύριο...

saikoE39
18-01-10, 23:20
Kαι εγω εκει...ειμαι σε σκεψεις για το μεσα....αλλα μεχρι να το σκεφτω σιγα μην εχει θεση οποτε...:nixweiss:

mitsos_chania
18-01-10, 23:31
μπορει να ακολουθησω και γω,απλα για βολτα(το bmw ειναι χανια δυστυχως).Απο που θα φυγετε?

Fairytale
19-01-10, 00:32
Για μένα είναι πολυ νωρίς για να έχω αποκαταστήσει τη ζημιά, που όπως γνωρίζουν όσοι με είδαν στις γιορτές ήταν η μικρότερη δυνατή...

Πάλι καλά να λέω που με διαβάζετε ακόμα και δεν με είδατε στις ειδήσεις με πηχαίους τίτλους του τύπου "ο οδηγός έχασε τον έλεγχο του οχήματος κάτω απο αδιευκρίνιστες συνθήκες" !!!

Αλλά στο πιστάκι θα έρθω να σας δω.
C U out there

E36 RULES!!
19-01-10, 01:09
Για μένα είναι πολυ νωρίς για να έχω αποκαταστήσει τη ζημιά, που όπως γνωρίζουν όσοι με είδαν στις γιορτές ήταν η μικρότερη δυνατή...

Πάλι καλά να λέω που με διαβάζετε ακόμα και δεν με είδατε στις ειδήσεις με πηχαίους τίτλους του τύπου "ο οδηγός έχασε τον έλεγχο του οχήματος κάτω απο αδιευκρίνιστες συνθήκες" !!!

Αλλά στο πιστάκι θα έρθω να σας δω.
C U out there

http://www.fabbriassociates.com/images/broken-bolt.jpg




AX Power!!!!!!!

sakkunen
19-01-10, 01:23
Νίκο θα έρθεις?
Αντώνη θα πάω, και θα φύγω κατά τις μία.Θα έρθεις?

Να ξέρεις πάντως πως το συνεργείο είναι κλειστό το Σάββατο...:kissass:

manosm3
19-01-10, 01:24
Να ξέρεις πάντως πως το συνεργείο είναι κλειστό το Σάββατο...:kissass:

Θα παμε κατευθειαν στο Γιαννιωτικο :clap:

alexk
19-01-10, 08:42
Φωτογραφίες να βγάλετε !!!

NICK_M3
19-01-10, 08:54
3 ερωτήσεις :

1) απο λαστιχα υπάρχει καποιος περιορισμος?

2) πως διάολο να ξερω τι θόρυβο κάνει στις 3000 το πράμα? ε?

3) μέχρι πότε δηλώνουμε?

Action Man
19-01-10, 09:49
Θα παμε κατευθειαν στο Γιαννιωτικο :clap:
Den tha spasei afth th fora re mavrogates.!
sorr greeklish

gnx
19-01-10, 10:48
Πολυ θα το ηθελα αλλα ειμαι στο εξωτερικο...

xaros
19-01-10, 12:19
δηλωσα συμμετοχη εγω,οποτε αν υπαρχουν θεσεις θα χαρω να σας δω εκει

Compact 323ti
19-01-10, 13:04
Αχ. Πως να έρθω που μας έχουν αποκλείσει οι αγρότες???

Αντών///is
19-01-10, 13:52
Έστειλα κι' εγώ δήλωση συμμετοχής με mail.

Μπορεί να γράψει κάποιος που γνωρίζει, πως πάμε εκεί; Βολεύει από Αττική Οδό για 'μένα που θα έρθω από Βούλα;

Action Man
19-01-10, 14:00
Έστειλα κι' εγώ δήλωση συμμετοχής με mail.

Μπορεί να γράψει κάποιος που γνωρίζει, πως πάμε εκεί; Βολεύει από Αττική Οδό για 'μένα που θα έρθω από Βούλα;

Πιάνεις Κηφισό,και μετά βγαίνεις Λ.Αθηνών πρός Κόρινθο.
Φτάνεις διόδια Ελευσίνας,και πλερώνεις την άψογη Αούτομπαν που θα βρείς στο διαβά σου!!

Ξεκινάς από διόδια....πρώτη-δευτέρα-τρίτη και κόφτες...αλλά προσοχή,γιατί στη συγκεκρυμένη ανηφόρα έσπασα δυό φορές μοτέρ(την μία μιλούσα στο κιν με Γιάννη 2002)
Αφού περάσεις την ανηφόρα,ακολουθεί μια δεξιά στροφή γεμάτη "φαροκέφαλους".
Συνεχίζεις λοιπόν,και εμτά από μερικά χλμ,βγαίνεις στην έξοδο "Πάχυ".
Κάνεις αριστερά στη γέφυρα(φαροκέφαλοι Νο2 στη γέφυρα)και 100 μέτρα μετά την φαρογέφυρα στρίβεις σε ασφαλτοκατσικόδρομο που οδηγεί στο πίστα.
Θα σε υποδεχτεί ο Γιάννη2002 και δυο Πακιστάνια:drive2:

xaros
19-01-10, 14:11
Αχ. Πως να έρθω που μας έχουν αποκλείσει οι αγρότες???

αστο καλυτερα μην αποκλειστεις μεγαρα και μετα μιλας ολο το βραδυ στο κινητο!!

Αντών///is
19-01-10, 14:17
Ευχαριστώ Παντελή!

Action Man
19-01-10, 14:21
Nα συμπηρώσω....
Παίδες ο Γιάννης το έχει κάνει άψογο το πίστα...(πάντα σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση ε?)
Ο ασφαλτοτάπιτας είναι ο παλιός γνωστός καλός μας φίλος,ΑΛΛΑ.... πράγματα που περνούσαν από τα χέρια του Γιάννη έχουν βελτιωθεί στα μεγιστα!!!
ΔΕΝ βλέπεις γιαγιάδες με μαχεράκι και σακουλίτσα ΑΒ να μαζεύουν ραδίκια...νομίζω οτι τις σκότωσε όλες με το τρακτέρι....αν κάνεις έξοδο(μακριά από μας)ΔΕΝ θα βρεθείς αγκαλιά με κότες!Θα βγούν αυτοκίνητο και οδηγός ακέραια!
'Εχει βάψει ΟΛΑ τα κέρμπ!Πλέον ξέρεις που είναι το κέρμπ!!Δεν το μπερδεύεις με πεζοδρόμιο!!!
Υπάρχει καφές και κυλικείο!!!!ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Επιτέλους!!!
Υπάρχει το κομπρεσέρ!!!
Αυτή η δουλειά δεν είναι για χαρτογιακάδες!!Είναι για έξυπνους και εργατικούς ανθρώπους.-
Παρακαλάτε να είναι πάντα εκεί ο ΡετροΓιάννης....ειδάλως ξεχάστε το πίστα.

Action Man
19-01-10, 14:25
http://img695.imageshack.us/img695/3088/retrojohn.jpg (http://img695.imageshack.us/i/retrojohn.jpg/)

Action Man
19-01-10, 14:35
Mια άποψη της πίστας,και του πρώην td car μου(γκάραζ κουίν πλέον)όπου μετά από ακριβώς 20 μέτρα έσπασε και....
http://img109.imageshack.us/img109/9765/pistaspaseoi.jpg (http://img109.imageshack.us/i/pistaspaseoi.jpg/)


εγώ και οι βοηθοί μου καταλήξαμε σε σουβλατζίδικο...:nutkick:
http://img696.imageshack.us/img696/6703/souvlakia.jpg (http://img696.imageshack.us/i/souvlakia.jpg/)

Geo_3D
19-01-10, 14:46
Αχ. Πως να έρθω που μας έχουν αποκλείσει οι αγρότες???

Kαι εκει εχουμε ακρες!!!

Μιλα με τον agrotis328!!!!Καπου εκει θα ειναι και αυτος με το δικο του τρακτερ (το bmw εννοω):D

Fairytale
19-01-10, 14:56
Βρε Παντελή στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου φέτος να ΤΡΙΠΛΟ-ξεπουλήσεις στην επιχείρηση !!! άντε γιατί έβγαλες και extra έξοδα πια...


Ο Γιάννης τώρα είναι από εκείνους τους ανθρώπους που κατάφεραν να κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα και την αγάπη του και την δημιουργικότητα του γιαυτό θα την βλέπουμε στο πιστάκι...
Εκτός αυτού είναι παιδί του bmw-motorsport.gr οπότε είναι φυσικό και επόμενο όλοι εμείς να θέλουμε να τον δούμε να πετυχαίνει το όραμα του οργανωμένου μηχανοκίνητου αθλητισμού που έχει θέσει ΚΑΙ μέσα από αυτό το forum εδώ και χρόνια και στο οποίο μένει πιστός. Τα παλιά μέλη γνωρίζουν καλά τα αρρωστάκια...
C U out there

Αντών///is
19-01-10, 15:08
Νίκο, ο "i.athanasakos" στο mail adress της πίστας (βλ. post #1), είναι ο Γιάννης (yiannis2002);

Action Man
19-01-10, 15:12
Βρε Παντελή στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου φέτος να ΤΡΙΠΛΟ-ξεπουλήσεις στην επιχείρηση !!! άντε γιατί έβγαλες και extra έξοδα πια...



C U out there

:smokin:
Γειά σου ρε Νίκο.
Το Σαββάτο νωρίς εκεί ε?Να πιουμε καναδυο καφέδες πρώτα,και να γίνει και η ανάλογη κουβέντα!

Action Man
19-01-10, 15:17
Ποιός θα τραβήξει φωτογραφίες?
Νίκο, να φέρω το κανόνι?Θα το αναλάβεις?

Αντών///is
19-01-10, 15:46
Παντελή, εγώ θα φέρω μια Hi8, ψηφιακή. Επίσης, αν προλάβω θα αγοράσω και βεντούζα. Σε κάθε περίπτωση θα έχω μαζί μου και τρίποδο το οποίο θα προσπαθήσω να ασφαλίσω πίσω από τα εμπρός καθίσματα (το έχει κάνει ο manos///M3 στις Σέρρες).

Αν μου τη σβουρήξει μπορεί να φέρω και αναλογική φωτογραφική reflex 35mm με μικρό τηλεφακό 80mm. Παίρνει φιλμ βέβαια, το οποίο σκανάρεται και ψηφιοποιείται. Και η ποιότητα της εικόνας είναι υπεράνω κάθε προσδοκίας... Τώρα δεν ξέρω τις αποστάσεις, οπότε μπορεί ο φακός να μην είναι επαρκής...

yiannis2002
19-01-10, 15:50
Με συγκινήσατε ρε κ#@φάλες
κερνάω καφέ το Σάββατο...

manosm3
19-01-10, 16:37
εγώ και οι βοηθοί μου καταλήξαμε σε σουβλατζίδικο...
http://img696.imageshack.us/img696/6703/souvlakia.jpg (http://img696.imageshack.us/i/souvlakia.jpg/)
Τι ομορφο παιδι αυτος με το μπλε :love:
Με συγκινήσατε ρε κ#@φάλες
κερνάω καφέ το Σάββατο...
Οκ μια πορτοκαλαδα σε μενα:owned:

ΒΑΣΙΛΗΣ
19-01-10, 19:09
Μετά το ψήσιμο που έφαγα από τους γνωστούς άγνωστους ...... :)
θα έρθω για τη παρέα και μόνο μιας και δεν έχω αυτοκίνητο ετοιμοπόλεμο γμτ

tsilis
19-01-10, 22:58
Θα οδηγήσεις το δικό μου, για να δεις τί αυτοκίνητο έφτιαξες!!;) :D :)

Υ.Γ Η ευγένεια, η φιλεργατικότητα και η αφοσίωση του Γιάννη προμηνύουν μέλλον αισιόδοξο για την ταλάιπωρη πίστα...

xaros
21-01-10, 19:43
δε γραφουμε και ποιοι θα παρεβρεθουμε ειτε αγωνιστικα ειτε σαν υποστηριξη?????


1.Xaros
2.action man

santo
21-01-10, 19:59
Μάλλον θα έρθει ο αδερφός με το ραλακι. Εγώ έχω θέμα με τα ματιά μου δεν είμαι για πολλά.

EVANGELOS
21-01-10, 20:00
Μάλλον θα έρθει ο αδερφός με το ραλακι. Εγώ έχω θέμα με τα ματιά μου δεν είμαι για πολλά.

Άσε τα ρηπλάις και κανε καμιά δουλειά slave mod !!!

xaros
21-01-10, 20:37
Μάλλον θα έρθει ο αδερφός με το ραλακι. Εγώ έχω θέμα με τα ματιά μου δεν είμαι για πολλά.

ο αδερφος σου να ερθει με το μπλεδακι.ο ραλος δεν ειναι δικος του

sakkunen
22-01-10, 01:34
Αν δεν γίνει καμια επανάσταση θα περάσω κ γω.
Αν γίνει θα το μάθετε από εδώ, το μοτορσπορτ, το παλαιότερο κ καλύτερο μπε εμ βε φορουμ/κλαμπ.:smokin:

Action Man
22-01-10, 14:37
Θα ψοφήσουμε από το κρύο,αλλά δεν θα βρέχει...:party:

http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=213

yiannis2002
22-01-10, 14:39
Θα ψοφήσουμε από το κρύο,αλλά δεν θα βρέχει...:party:




θα έχει κρυο αλλά με καλή παρέα , δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα

manosm3
22-01-10, 15:01
θα έχει κρυο αλλά με καλή παρέα , δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα

Θα τριβομαστε σαν τους πιγκουινους :yipee:

Αντών///is
22-01-10, 15:23
Ωραία, μπάχτηκε και η βεντούζα, χαχά!
Είμαστε έτοιμοι και για λήψεις... :)

Geo_3D
22-01-10, 18:03
Tι ωρα θα εχει μαζωξη το πρωι??

Αντών///is
22-01-10, 18:10
9 η ώρα Γιώργο! :(

sakkunen
22-01-10, 18:55
Θα ψοφήσουμε από το κρύο,αλλά δεν θα βρέχει...:party:

http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=213

Εγώ θα φέρω κ λίγο χιονάκι. Δεν έχει κ πολύ όρεξη ακόμα.

Geo_3D
23-01-10, 15:28
Ωραια ηταν σημερα!!
Ειχα ξεχασει πως ειναι να οδηγεις γραμμες σε πιστα
Στο πρωτο μερος ειχαμε ενα πολυ ενδιαφερον παιξιμο-κυνηγητο με ενα GTI Golf VI με αξιοπρεπεστατα αποτελεσματα και στο δευτερο κομματι επαιξα μονος μου με τον silent απεξω να χρονομετρει γυρους
Ημουνα στο 1.16 με καλυτερο το 1,15,9....Σε καθε εξοδο ειχα πολυ σπινιαρισμα μιας και τα toyo ειναι σχεδον τελειωμενα,αλλά σε γενικες γραμμες νομιζω οτι πηγα καλα για τα specs του compact...Σιγουρα περιθωρια βελτιωσης υπαρχουν και του οδηγου και του αυτοκινητου,αλλά δεν με απασχολουν προς το παρον

P.S.-Το 30αρι σκοτωνε!!!!!:rockon:

Action Man
23-01-10, 15:30
Ωραία περάσαμε Gior!Γούσταρα που μαζευτήκαμε παλιό τσούρμο!
Σορυ που έφυγα βιαστηκα και δεν χαιρέτησα παίδες...πλάκωσε δουλειά..:mad:

Geo_3D
23-01-10, 15:34
Παντελο εχουμε κανενα στοιχειο-λινκ για χρονους απο τον αντιστοιχο ανταγωνισμο του compact στα Μεγαρα???Ετσι για να εχω και μια ιδεα...

Action Man
23-01-10, 15:36
Παντελο εχουμε κανενα στοιχειο-λινκ για χρονους απο τον αντιστοιχο ανταγωνισμο του compact στα Μεγαρα???Ετσι για να εχω και μια ιδεα...

Δεν έχω ρε Γιώργο....είχα βασικά αλλά θα πρέπει να ψάξω..

merlin_M3
23-01-10, 16:00
Ωραια ηταν σημερα!!
Ειχα ξεχασει πως ειναι να οδηγεις γραμμες σε πιστα
Στο πρωτο μερος ειχαμε ενα πολυ ενδιαφερον παιξιμο-κυνηγητο με ενα GTI Golf VI με αξιοπρεπεστατα αποτελεσματα..............

Τό παιχνίδι με το Golf Gti VI, ήταν εξαιρετικό... το παληκάρι με το Golf θα το θυμάται για καιρό το Compactάκι... και εμένα θα με θυμόταν για καιρό ο Γιώργος αν του λέρωνα το αυτοκίνητο με το περιεχόμενο του στομαχιού μου, ως συνοδηγός του... Χαχαχα !!!

Μπράβο πάλι ρε Γιώργο, έγραψε πάλι το compactάκι !!!

Geo_3D
23-01-10, 16:11
Να'σαι καλα Νικολα!
Αντε να γινει συντομα και το αναποδο με εμενα συνοδηγο στο Μ3!!!

Action Man
23-01-10, 18:08
Πέρασα όλα τα δεδομένα στο pc τελικά.Καλύτερος χρόνος το 1.14.40...ακριβώς ίδιο χρόνο είχα κάνει με την compact το 2006....εντελώς κουφό!
Με την πρώτη της εμφάνιση στη πίστα, η is(Μ42) έδειξε οτι είναι καλύτερη από την 325(Μ20).(ποτέ δεν έφτασε κάτω από 1.16....)
Φυσικά το σημαντικότερο είναι οτι ευχαριστήθηκα το όχημα.

alexk
23-01-10, 19:49
Καμμία φώτο ή βίντεο έχετε να δούμε ?

tsilis
24-01-10, 12:34
Περάσαμε πολύ ωραία εχθές!

Είναι το δεύτερο trackday που οργανώνεται από τον Γιάννη 2002 ,και πλέον με βεβαιότητα λέγω ότι θα συμμετέχω όποτε μού επιτρέπεται με τον Γιάννη οργανωτή!
Αεικίνητος, ακούραστος και ουσιαστικός, παρέα με τον Τάσο Sidobre, διατήρησαν τη συνάντηση σε αξιοπρεπέστατο επίπεδο
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ...

Στα κοινωνικά της εκδήλωσης τώρα, είχα τη μεγάλη τύχη να γνωριστώ επιτέλους από κοντά με τον εξαιρετικό Aντών//is και τον φίλτατο Silent με τις αυτοκινητάρες του , ενώ βρεθήκαμε στα Μέγαρα με πολλούς αγαπητούς φίλους από εδώ (Pad, fairytale, Geo,κ.ά που ξεχνώ και ζητώ συγγνώμη..) ενώ η εκδήλωση έγινε αφορμή να μαζευτούμε και κάποιοι παλιοί φίλοι από το πάλαι ποτέ "μητρικό" club και άλλα ειδικότερα clubs στα Μέγαρα, μετά από πάρα πολύν καιρό (βλ ο μέντοράς μας ΒΑΣΙΛΗΣ,ο Στέλιος, ο Μάνος, ο Θέμης κ.ά)

Στα "αγωνιστικά" τεκταινόμενα τώρα, η πίστα το πρωί ήταν απλώς τρομακτική στους πρωτους γύρους, αλλά αν επέμενες κατάφερνες να ψιλοζεστάνεις τα πολιτικά λάστιχα και να διασκεδάσεις σε slow motion :)
Από τις 12.30 και μετά η πίστα άρχισε να στεγνώνει και έγινε το παλιό, καλό "Μέγαρο"

Προσωπικά, τη μοναδική φορά που μάς μετρήσανε γύρισα με συνοδηγό το ΒΑΣΙΛΗ (over 210 kgr οι δυό μας :)) στο 1.20.5 με το δυστήχημα να έχουμε ένα Rallye 1.3 εμπρός μας , το οπoίο συχνά -πυκνά "πιάναμε" στους 3 καλούς μας γύρους, και φρενάραμε, προκειμένου να κινούμαστε με ασφάλεια. Σίγουρα μάς χρέωνε με πάνω από +1sec στο γύρο, αλλά ας είναι...μάλλον πρεπει να είχε κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο
Επομένως, με ένα άτομο, πιστεύω ότι το 1.19 είναι απολύτως εφικτό, καταπώς λέγει και ο ΒΑΣΙΛΗΣ:D

Το αυτοκίνητο είναι εξαιρετικό , και πλέον μπορώ να πω πώς όλες οι αλλαγές στην ανάρτηση έχουν δουλέψει και το έχουν φέρει στο επίπεδο που επιθυμούσα!
Βλέπεις, σε μέτριους οδηγούς ,όπως εγώ, το feeling έχει τεράστια σημασία για να μπορέσεις να πιέσεις στο όποιο όριό σου, και πλέον το αυτοκίνητο μού το προσφέρει απλόχερα:D

Εις άλλα με υγεία!!!

yiannis2002
25-01-10, 11:17
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,

δεδομένου ότι πολλοί που ήθελαν να συμμετάσχουν δεν μπόρεσαν λόγω της πρωινής κακοκαιρίας, το event θα επαναληφθεί αυτήν την Κυριακή, 31 Ιανουαρίου, με τους ίδιους όρους.

Για οποιαδήποτε πληροφορία παρακαλώ καλέστε είτε στι 22960-25099, είτε στο 6933002002 είτε στείλτε email στο i.athanasakos@athenscircuit.gr

merlin_M3
25-01-10, 12:27
δεδομένου ότι πολλοί που ήθελαν να συμμετάσχουν δεν μπόρεσαν λόγω της πρωινής κακοκαιρίας, το event θα επαναληφθεί αυτήν την Κυριακή, 31 Ιανουαρίου, με τους ίδιους όρους.

Φίλε Γιάννη,
Θεού θέλοντος (που λέει ο λόγος δηλαδή) και καιρού επιτρέποντος, θα τα πούμε την Κυριακή από κοντά... :clap::clap::clap:

Υ.Γ. Δύο αυτοκίνητα, το δικό μου και ένα C63AMG !

Action Man
25-01-10, 12:47
δεδομένου ότι πολλοί που ήθελαν να συμμετάσχουν δεν μπόρεσαν λόγω της πρωινής κακοκαιρίας, το event θα επαναληφθεί αυτήν την Κυριακή, 31 Ιανουαρίου, με τους ίδιους όρους.

:owned::owned:

Octane
25-01-10, 13:24
Παντελο εχουμε κανενα στοιχειο-λινκ για χρονους απο τον αντιστοιχο ανταγωνισμο του compact στα Μεγαρα???Ετσι για να εχω και μια ιδεα...
:thinkerg: Μισο sec κατω , ibiza cupra μαμα , φυτιλια πισω. :p: :p: :p:

Μια χαρα χρονος μου φαινεται εμενα για τα δεδομενα της πιστας κ την κατασταση της τη συγκεκριμενη μερα. (πιο πανω διαβασα πως το πρωι ηταν βρεγμενη)

Ωραιος Γιωργο!!

Geo_3D
25-01-10, 15:25
Αστα,ειχα σοβαρο προβλημα προσφυσης στις εξοδους των στροφων...Παρ'ολα αυτα μην σου κανει εντυπωση πως τα μικρα τουρμποειδη μπορουν να κανουν καλυτερο χρονο απτο κομπακτ (ατιμη ατμοσφαιρα) αφου οπως θυμασαι και με το 207 επρεπε να περασουμε τα 120+ χλμ για να αρχισει να φαινεται σιγα σιγα η διαφορα δυναμης και δεν εχεις πολλα τετοια σημεια στην πιστα των Μεγαρων και ακομα και εκει που υπαρχουν,ειναι πολυ μικρα για να κανεις διαφορα...Οι μεσαιες στροφες του κινητηρα ειναι η χαρα των τουρμπο και ο θανατος της ατμοσφαιρας....ειναι παρα πολλα που εχεις να λαβεις υποψην σου και δεν υπαρχει λογος να τα αναλυσουμε...απλα ετσι ειναι και οποτε ολα λογικα και ολα καλα

Βαλε και οτι το καθε χρονομετρο μετραει τα δικα του,βαλε επισης οτι αποτι φανηκε ειμαι τελειως κουλαδι...οποτε μια χαρα!!

Γενικοτερα παντως ειναι ενα τρυπακι περιεργο το να κατεβασεις χρονο στην πιστα...αρχιζεις να ψαχνεις διαφορα πραγματα βελτιωσης,ειτε λεγεται στησιμο,ειτε λεγεται αυξηση ιπποδυναμης,ειτε λεγεται λαστιχα το οποιο ειναι αφ'ενως χρονοβορο και αφετερου αρκετα πιο ακριβο απτο απλα να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου ετσι οπως ειναι

Octane
25-01-10, 15:42
Αστα,ειχα σοβαρο προβλημα προσφυσης στις εξοδους των στροφων...Παρ'ολα αυτα μην σου κανει εντυπωση πως τα μικρα τουρμποειδη μπορουν να κανουν καλυτερο χρονο απτο κομπακτ (ατιμη ατμοσφαιρα) αφου οπως θυμασαι και με το 207 επρεπε να περασουμε τα 120+ χλμ για να αρχισει να φαινεται σιγα σιγα η διαφορα δυναμης και δεν εχεις πολλα τετοια σημεια στην πιστα των Μεγαρων και ακομα και εκει που υπαρχουν,ειναι πολυ μικρα για να κανεις διαφορα...Οι μεσαιες στροφες του κινητηρα ειναι η χαρα των τουρμπο και ο θανατος της ατμοσφαιρας....ειναι παρα πολλα που εχεις να λαβεις υποψην σου και δεν υπαρχει λογος να τα αναλυσουμε...απλα ετσι ειναι και οποτε ολα λογικα και ολα καλα

Βαλε και οτι το καθε χρονομετρο μετραει τα δικα του,βαλε επισης οτι αποτι φανηκε ειμαι τελειως κουλαδι...οποτε μια χαρα!!

Γενικοτερα παντως ειναι ενα τρυπακι περιεργο το να κατεβασεις χρονο στην πιστα...αρχιζεις να ψαχνεις διαφορα πραγματα βελτιωσης,ειτε λεγεται στησιμο,ειτε λεγεται αυξηση ιπποδυναμης,ειτε λεγεται λαστιχα το οποιο ειναι αφ'ενως χρονοβορο και αφετερου αρκετα πιο ακριβο απτο απλα να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου ετσι οπως ειναι

Δεν μου κανει τιποτα εντυπωση.
Ισα ισα , γι'αυτο κ εγραψα "ωραιος Γιωργο" , γιατι ο χρονος που εκανες ειναι πολυ καλος αν συνυπολογισεις το παραπανω βαρος κ τη βρεγμενη πιστα. (οποτε το "κουλαδι" που εγραψες δεν το πολυ-επιασα , αλλα ισως εννοεις τιποτε αλλο που δεν ημουν εκει για να ξερω :) ) .

Οντως ειναι πολυ "εγωιστικο" το τρυπακι αυτο (εκ μερους της πιστας) μιας κ αν θελεις το απολυτο εκει απο το αυτοκινητο σου , στο δρομο θα ειναι αλλου γι'αλλου (κ ειδικα στον ελληνικο...) , οποτε αναγκαστικα πας κ χαιρεσαι το οχημα σου με δρομισιες ρυθμισεις , με ο,τι αρνητικο κοστος συνεπαγεται αυτη η κινηση για το χρονομετρο , αλλα κ θετικο για την τσεπη σου.

Το σημαντικοτερο ειναι η τελευταια σου προταση , πως το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να καταφερνεις να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου οπως ακριβως ειναι ('η εστω με λιγες , ουσιαστικες κ οικονομικα προσιτες αλλαγες) .

Geo_3D
25-01-10, 15:50
γκουχου γκουχου...quaife...γκουχου γκουχου;)

Geo_3D
25-01-10, 15:56
Δεν μου κανει τιποτα εντυπωση.
Ισα ισα , γι'αυτο κ εγραψα "ωραιος Γιωργο" , γιατι ο χρονος που εκανες ειναι πολυ καλος αν συνυπολογισεις το παραπανω βαρος κ τη βρεγμενη πιστα. (οποτε το "κουλαδι" που εγραψες δεν το πολυ-επιασα , αλλα ισως εννοεις τιποτε αλλο που δεν ημουν εκει για να ξερω :) ) .

Οντως ειναι πολυ "εγωιστικο" το τρυπακι αυτο (εκ μερους της πιστας) μιας κ αν θελεις το απολυτο εκει απο το αυτοκινητο σου , στο δρομο θα ειναι αλλου γι'αλλου (κ ειδικα στον ελληνικο...) , οποτε αναγκαστικα πας κ χαιρεσαι το οχημα σου με δρομισιες ρυθμισεις , με ο,τι αρνητικο κοστος συνεπαγεται αυτη η κινηση για το χρονομετρο , αλλα κ θετικο για την τσεπη σου.

Το σημαντικοτερο ειναι η τελευταια σου προταση , πως το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να καταφερνεις να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου οπως ακριβως ειναι ('η εστω με λιγες , ουσιαστικες κ οικονομικα προσιτες αλλαγες) .

Το κουλαδι εχει να κανει με το οτι αν αρχισεις να διαβαζεις λιγο δεξια και αριστερα θα δεις οτι υπαρχουν ατομα με θεωρητικα αλλά και πρακτικα κατωτερα αυτοκινητα απτο δικο σου και απλα κανουν παπαδες,που αυτο περιλαμβανει και καλυτερους χρονους,οποτε ναι ειμαι κουλαδι:)

Octane
25-01-10, 15:59
γκουχου γκουχου...quaife...γκουχου γκουχου;)

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ παλιοπαιδο!!!
Το φορεσες τελικα ε?!?
Καλα,εχω μεινει λιγο πισω προφανως...τοτε που δυσκολευοσουν να διαλεξεις... (Quaife Vs M-Pack) .
Εμ , εγω τα'λεγα... , ελπιζω η επιλογη σου/μου να σου αρεσει κ κοιτωντας πισω να λες πως "αν επρεπε να διαλεξω τωρα...παλι αυτο θα επελεγα" :D .
Καλοφορετο , καλοστριφτο , καλοντριφτο κ κ κ κ , αλλα σταματαω εδω γιατι φοβαμαι πως θα ξεφυγουμε συντομα απο το θεμα του τοπικ :embarassm

InsaneDriver
25-01-10, 16:02
Βάλε 17αρες με semi στο compact και θα δεις μετά...

Geo_3D
25-01-10, 16:03
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ παλιοπαιδο!!!
Το φορεσες τελικα ε?!?
Καλα,εχω μεινει λιγο πισω προφανως...τοτε που δυσκολευοσουν να διαλεξεις... (Quaife Vs M-Pack) .
Εμ , εγω τα'λεγα... , ελπιζω η επιλογη σου/μου να σου αρεσει κ κοιτωντας πισω να λες πως "αν επρεπε να διαλεξω τωρα...παλι αυτο θα επελεγα" :D .
Καλοφορετο , καλοστριφτο , καλοντριφτο κ κ κ κ , αλλα σταματαω εδω γιατι φοβαμαι πως θα ξεφυγουμε συντομα απο το θεμα του τοπικ :embarassm

Οχι ρε δεν το φορεσα ακομα,αλλά ειναι ενας απο τους λογους μαζι με τα χαλια πισω TOYO που ειχα τρελλο θεμα σπινιαρισματος στην εξοδο των στροφων..
Απλα το ανεφερα ως προς τις μικρες και ουσιαστικες λεπτομερειες που μπορεις να επεμβεις στο αμαξι σου

Geo_3D
25-01-10, 16:09
Βάλε 17αρες με semi στο compact και θα δεις μετά...

Δηλαδη μιλαμε για 1 χιλιαρικο+ μονο και μονο για 3-4-5 φορες το χρονο που θα μπω Μεγαρα και αυτο για να κατεβασω τον χρονο,με καθημερινη πρακτικοτητα μηδεν...

Το τρυπακι που λεγαμε πριν...my point exactly!!;)

Octane
25-01-10, 16:15
Α , καλα , το εχω χασει...
Ξενυχτισμενος ειμαι τελευταιες βραδιες γιατι εδωσα σημερα 2 μαθηματα στη σχολη κ δεν πολυεπικοινωνω.
Ενταξει τα κατωτερα αυτοκινητα που λες δεν τα ξερω , αλλα ολα σχετικα ειναι.
'Αλλη πιστα βολευει τον εναν , αλλη τον αλλο. (ειτε αυτο ειναι αυτοκινητο , ειτε οδηγος)
'Αλλα τα δεδομενα καθε φορας , εποχης , χρονολογιας , ιστορικου τελευταιων ημερων πιστας κλπ κλπ
Ο Insane εχει δικιο για τα 17αρια semi κ θα ελεγα να κανεις τη συγκεκριμενη κινηση πριν το quaife... . Μπορει μετα να δεις οτι δεν σου λειπει κ τοσο ο μπλοκαρούμπος κ να πας στο... "Μπακέτο"... που σε βλεπω οτι τοσο πολυ θελεις :105whistl . (Αν κ συνεχιζω να διαφωνω... :thumbsdow ) .

InsaneDriver
25-01-10, 16:16
Υπάρχει πάαααρα πολύ κόσμος που κυκλοφορεί με semi καθημερινά...

Octane
25-01-10, 16:24
Δηλαδη μιλαμε για 1 χιλιαρικο+ μονο και μονο για 3-4-5 φορες το χρονο που θα μπω Μεγαρα και αυτο για να κατεβασω τον χρονο,με καθημερινη πρακτικοτητα μηδεν...

Το τρυπακι που λεγαμε πριν...my point exactly!!;)

Semi all the wayyyyyy λεμεεεεε!!!!!
Για καθημερινα θα τα εχεις , κ θα μπαινεις κ πιστα!!
Εγω θα προτεινα semi μπροστα for ever , καθημερινα πισω (ωστε να ντριφταρεις καθε μερα κ να μη σε νοιαζουν) κ ενα ζευγαρακι semi πισω για πιστα κ λοιπες διαδρομες που θα θελεις να παιξεις με γραμμες!!!

Κ στα 4 semi να βαλεις παλι οκ θα εισαι , αν τα προσεχεις θα βγαζεις κ 15.000χλμ με 2-3 Μεγαρα (ειπαμε "αν τα προσεχεις" , μη μου λες τωρα πως μπορεις να τα φυτιλιασεις κ σε μια επισκεψη με 150 γυρους 'η σε 15 burn out :icon_kidr )

Στην οικογενεια ειχαμε ενα 106 με 032 yoko κ τωρα ενα panda sport με 888 κ τα πανε περιφημα στις καθημερινες τους μετακινησεις!! Ειδικα τα 888 δεν χανουν σε αποδοση σχεδον καθολου... , αν κ δεν ειμαι fan των toyo γενικοτερα...

Do it , do it!! :party:

Αντών///is
26-01-10, 15:39
Ευχαριστώ κι' από μένα στον Γιάννη και τους συνεργάτες του, για την όμορφη 'μέρα που μας πρόσφεραν...

Χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα από κοντά τον Νίκο / tsilis, οι συμβουλές του οποίου σχετικά με θέματα που με απασχόλησαν στο πρόσφατο παρελθον (διαστάσεις ελαστικών, μπάρα θόλων και LSD διαφορικό) είχαν υπάρξει καθοριστικές! Χάρηκα επίσης για την γνωριμία του Γρηγόρη / xaros (τι όργιο παιδί... Να χαίρεσαι τη γιορτή σου!). Γνώρισα κι' άλλους πολλούς, συγνώμη, αλλά η μνήμη μου δεν με βοηθάει... (που 'σαι Στέλιο! :rofl2:) Και φυσικά χάρηκα που είδα μετά από καιρό τον Παντελή / ActionMan (μιλάμε για πολύ καιρό... σε μια γουρουνομαχία στου Σερίφη πριν από ένα χρόνο και...), τον Νίκο / Fairytaile, τον Νίκο / merlin, τον εν... αυτοκινήτω αδελφό Βασίλη / billparas, τον Νώντα / silent καθώς και τον Γιώργο / Geo_3D.

Πρωτάρης στα Μέγαρα, είδα κατ΄αρχήν το LSD να δουλεύει αποτελεσματικά (και... σωτήρια!) :dblthumb2 στους πρώτους γύρους "γνωριμίας" με προπομπό τον Γιάννη, στις 10:30, στην βρεγμένη πίστα.
Αργότερα η πίστα ψιλοστέγνωσε και άρχισα να την μαθαίνω. Πρώτη παρατήρηση, η κλιμάκωση του κιβωτίου της is δεν με βοηθούσε. Αντίθετα με τις Σέρρες που με μία τρίτη έβγαζα όλη την πίστα και έπαιζα μόνο με το γκάζι (σχεδόν ούτε φρένο!), εδώ το μενού έχει απ' όλα... γκάζι για ορεκτικό, φρένα για κυρίως πιάτο και αλλαγές σχέσεων για επιδόρπιο. Συχνά σε δίλλημα :shakehead (2α ή 3η?), κάποιες φορές με λάθος επιλογή (τερματισμένη 2α ή κρεμασμένη 3η) και άκομψες "διορθώσεις" πάνω στη στροφή, με αποκορύφωμα την μικρή ευθεία μεταξύ Κ4 και Κ5: Εκεί δεν βρήκα τη λύση ακόμα: Η δευτέρα μου τερματίζει (κόφτης) 50 μ. πριν τη στροφή... Αποτέλεσμα: Επιβράδυνση νωρίς (50 μ. με 2α στον κόφτη) ή αλλαγή σε 3η για ένα δευτερόλεπτο και κατέβασμα ξανά σε 2α ήδη σχεδόν μέσα στη στροφή! :banghead: Κάτι άλλο πρέπει να κάνω εκεί...

Και πάνω που άρχισα να ξεθαρεύω, στην δεύτερη είσοδό μου, έκανα ένα (εντελώς ασφαλές) τετ-α-κε αμέσως μετά την κορυφή της Κ2, που το χάρηκα μεν, ασυναίσθητα όμως με έκανε πιό επιφυλακτικό στο γκάζι πάνω στις στροφές ή στην έξοδό τους...

Υπό αυτές τις συνθήκες και με συνοδηγό τον silent, μέτρησα ένα γύρο μου 1' 24" (μέση ωριαία ταχύτητα 90 χ.α.ω). Κανά-δυό άλλους γύρους που μέτρησα επίσης ήταν 1" πιό αργοί. Έχω την αίσθηση πως με εξοικείωση και κάποιες διαφορετικές επιλογές στους χειρισμούς (γραμμές, σχέσεις, πιο αποφασιστικό γκάζι στις εξόδους των στροφών) μπορώ να κερδίσω μέχρι 2" - δεν νομίζω παραπάνω...

Από την λειτουργικότητα του αυτοκινήτου δεν έχω κάποιο παράπονο, ανέβαζε αδιαμαρτύρητα και φρέναρε υποδειγματικά μπορώ να πω - από την ανάρτηση και το τιμόνι είμαι επίσης ικανοποιημένος. Τα λάστιχα (Michelin Pilot Sport 2) δεν ήταν στην καλύτερή τους με ένα χρόνο χρήσης (~20.000 χλμ.) και - κυρίως - μία Αυγουστιάτικη 'μέρα στις Σέρρες στην πλάτη τους... Με την ευκαιρία, στις Σέρρες είχαμε μειώσει όλοι κατά 0.3 bar την πίεση των ελαστικών μας - μήπως έπρεπε τελικά να είχα κάνει το ίδιο; Προχθές έτρεξα με τις συμβατικές πιέσεις 2.0 εμπρός / 2.3 bar πίσω.

yiannis2002
27-01-10, 08:52
Αργότερα η πίστα ψιλοστέγνωσε και άρχισα να την μαθαίνω. Πρώτη παρατήρηση, η κλιμάκωση του κιβωτίου της is δεν με βοηθούσε. Αντίθετα με τις Σέρρες που με μία τρίτη έβγαζα όλη την πίστα και έπαιζα μόνο με το γκάζι (σχεδόν ούτε φρένο!), εδώ το μενού έχει απ' όλα... γκάζι για ορεκτικό, φρένα για κυρίως πιάτο και αλλαγές σχέσεων για επιδόρπιο. Συχνά σε δίλλημα :shakehead (2α ή 3η?), κάποιες φορές με λάθος επιλογή (τερματισμένη 2α ή κρεμασμένη 3η) και άκομψες "διορθώσεις" πάνω στη στροφή, με αποκορύφωμα την μικρή ευθεία μεταξύ Κ4 και Κ5: Εκεί δεν βρήκα τη λύση ακόμα: Η δευτέρα μου τερματίζει (κόφτης) 50 μ. πριν τη στροφή... Αποτέλεσμα: Επιβράδυνση νωρίς (50 μ. με 2α στον κόφτη) ή αλλαγή σε 3η για ένα δευτερόλεπτο και κατέβασμα ξανά σε 2α ήδη σχεδόν μέσα στη στροφή! :banghead: Κάτι άλλο πρέπει να κάνω εκεί...

Αλλαγή σε 3η και στρίψιμο με 3η

Αντών///is
27-01-10, 17:06
Αλλαγή σε 3η και στρίψιμο με 3η
Γιάννη, δεν το δοκίμασα, γιατί με τρίτη πήγαινα πολύ γρήγορα προς την (κλειστή) Κ5. Έτσι θα ήμουν αναγκασμένος να κόψω σχεδόν αμέσως μετά την αλλαγή 2ας -> 3ης και σχεδόν πάνω στη στροφή αφήνοντας το γκάζι (χρόνος για φρένο, ούτως ή άλλως, δεν θα υπήρχε) και έτσι θα έπαιρνα τη στροφή με τρίτη και χαμηλές στροφές μένοντας κρεμασμένος στην έξοδο και στην αρχή της ευθείας...
Οστόσο αφού το λες εσύ θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά... Το πολύ - πολύ να με περιμένεις στην έξοδο της Κ5 να με μαζέψεις!!! :drive2:

tsilis
27-01-10, 17:29
Aντώνη μου θα φτάσεις με 3η ,θα φρενάρεις και κατόπιν θα στρίψεις και στην έξοδο θα βγεις στην ευθεία με 3500-4000+ σαλ (δηλαδή ψιλοκρεμασμένος στα δικά μας) αλλά, είναι καλύτερα από 2η σκασμένη και αλλαγή στην έξοδο σε 3η..

Τις πιέσεις να τις κάνεις 2.3 bar παντού την επόμενη φορά, θα σου μειώσουν την υποστροφή..

Κατά τα άλλα, μια χαρά χρόνος για πρώτη φορά, για το αυτοκίνητο, και για το βαρύ (? :) ) συνοδηγό σου!

Την Κυριακή δεν θα μπορέσω να πάω, εργάζομαι ολημερίς και ολονυχτίς :icon42:

xaros
27-01-10, 21:23
Aντώνη μου θα φτάσεις με 3η ,θα φρενάρεις και κατόπιν θα στρίψεις και στην έξοδο θα βγεις στην ευθεία με 3500-4000+ σαλ (δηλαδή ψιλοκρεμασμένος στα δικά μας) αλλά, είναι καλύτερα από 2η σκασμένη και αλλαγή στην έξοδο σε 3η..

Τις πιέσεις να τις κάνεις 2.3 bar παντού την επόμενη φορά, θα σου μειώσουν την υποστροφή..

τι μου θυμησες.....
καλα με λεει οργιο ο αντωνης.ειχα ξεχασει να κοιταξω τις πιεσης στα λαστιχα και δεν ξερω τι ειχα μεσα
θα μου πεις υπαρχουν και χειροτερα σε αυτη τη ζωη...
Κ5 ειναι οι φιστικιες? και γω εμπαινα με τριτη και εωγαινα με 3500-4000 και το ενιωθες ψωφιμι μετα

Fairytale
27-01-10, 21:39
Τις φωτό που τραβούσατε δεν βλέπω !!!


http://www.youtube.com/watch?v=qjxqfZATiMI
να και ένα βίντεο από κάποιον συμμετέχοντα (που τιμά και αυτό το site εκτός από τα "ειδικά μηχανοκίνητου αθλητισμού").
C U out there

Αντών///is
27-01-10, 21:43
τι μου θυμησες.....
καλα με λεει οργιο ο αντωνης.ειχα ξεχασει να κοιταξω τις πιεσης στα λαστιχα και δεν ξερω τι ειχα μεσα
θα μου πεις υπαρχουν και χειροτερα σε αυτη τη ζωη...
Μπορεί, π.χ., να ξεχάσει κάποιος να βάλει την τάπα του λαδιού... ;)

Κ5 ειναι οι φιστικιες? και γω εμπαινα με τριτη και εωγαινα με 3500-4000 και το ενιωθες ψωφιμι μετα
Ναι Γρηγόρη, οι φυστικιές είναι. Όσο για την τρίτη και τις στροφές, να φανταστείς δεν το δοκίμασα, γιατί ήμουν σχεδόν βέβαιος πως θα συνεβαινε αυτό που περιγράφεις... (δες posts μου #73 και #75)

Geo_3D
27-01-10, 22:39
Οντως το προβλημα αυτο ειναι συνηθες φαινομενο σε ολους μας στην Κ5...Τα εχω δοκιμασει και εγω σχεδον ολα..Αν βαλεις 3η και την κρατησεις,αναγκαστικα φρεναρεις γιατι ανοιγει η τροχια της μουρης,οποτε στην εξοδο βγαινεις κρεμασμενος
Αν παλι βαλεις 3η,φρεναρεις,κατεβασεις 2α,κρατησεις σταθερο γκαζι ή και καθολου,βγεις με 2α και βαλεις μετα 3η,παλι χαμενος χρονος ειναι με 2 αλλαγες και αν εχεις καταφερει να γλυτωσεις το σπινιαρισμα στην εξοδο...

Νομιζω οτι εδω ερχονται να παιξουν το μεγαλυτερο ρολο τα ελαστικα...ελαστικα τυπου 888,θεωρω οτι μπορουν να σου δωσουν την παραπανω προσφυση που χρειαζεσαι ωστε να μπεις με 3η,να μην σου ανοιξει η μουρη και με λιγα περισσοτερα χλμ ωστε να μην βγεις κρεμασμενος στην εξοδο.

Αλλά ολα αυτα ειναι απλα θεωριες,καλυτερα να μας εδινε τα φωτα του καποιος πιο ειδικος απο εμενα

Nick_compact
27-01-10, 22:43
Εσύ κουφαλίτσα έκανες 1.14.4; Ο χρόνος αυτός είναι υπέρ το δέον καλός, πολύ καλός!! Με ένα σετάκι 888, θα πέσεις κανα 2 ακόμα πιστεύω εύκολα.

Geo_3D
27-01-10, 22:51
Εσύ κουφαλίτσα έκανες 1.14.4; Ο χρόνος αυτός είναι υπέρ το δέον καλός, πολύ καλός!! Με ένα σετάκι 888, θα πέσεις κανα 2 ακόμα πιστεύω εύκολα.

Eγω??Αν λες για μενα,εχεις κανει καποιο λαθος...Εγω ειχα καλυτερο το 1.15.9 που με μετρησε ο silent με χρονομετρο χειρος,και στο 1.16 ηταν ολοι οι γυροι μου

Ο Παντελος κατα τα λεγομενα του εγραψε 1.14.40 με το Ε30 iS με 888,οσο ειχε κανει και με το κομπακτ παλαιοτερα...μαλλον εκει θα μπερδευτηκες Νικο

InsaneDriver
27-01-10, 22:57
Πάντως μην συγκρίνουμε χρόνους διαφορετικών ημερών με ίδιο αμάξι(Παντελής-Geo) μιας και μπορεί να απέχουν άνετα 2 και 3 δευτερόλεπτα μόνο και μόνο εξαιτίας καιρικών συνθηκών(υγρασία) και καθαρότητα ασφαλτοτάπητα.

Ζηλεύω τρελά τις πιστοσυναντήσεις σας και ανυπομονώ πολύ σύντομα να σας κάνω παρέα:useless:

Geo_3D
27-01-10, 23:07
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης Χαρη...Ο Παντελης εχει αυτοσκοπο την πιστα γιαυτο και εχει κυριολεκτικα αμαξι για πιστα(Ε30).Το δικο μου ειναι καθημερινο και μακαρι να μπορεσω και εγω στο μελλον να εχω και ενα δευτερο για την πιστα.Αλλά σε καμια περιπτωση δεν προκειται να κανω αλλαγες σε καθημερινο αμαξι μονο και μονο για να γραψω καλυτερο χρονο...Το εχω πει και πιο πανω,οτι ειναι ενα τρυπακι στο οποιο δεν θελω να μπω και απλα χαιρομαι το αυτοκινητο μου οπως ειναι

Action Man
27-01-10, 23:17
Βασικά, τα δεδομένα των χρόνων τα παίρνω από το προγραμματάκι που πέρασα στο κινητό.Το είχα ποστάρει σε ενα θρέντ,αλλά με κλ@σ@τε:banned::D

InsaneDriver
27-01-10, 23:17
Δεν διαφωνώ με όλα αυτά. Βρες ένα σετ 17αρες με semi να κυκλοφορείς τον μισό χρόνο τουλάχιστον με αυτά και θα με θυμηθείς...

tsilis
27-01-10, 23:21
Στα της Κ5 είπαμε...με 3η μπαίνεις και με 3η βγαίνεις! :)

O χρόνος του Παντελή είναι εξωφρενικός, διότι το αυτοκίνητο δεν έχει καμμία πιστάδικη μετατροπή, πλην 888....όλες οι άλλες, είναι βελτιώσεις επιπέδου καλού δρομίσιου αυτοκινήτου.Ούτε ελαφρώματα,ούτε ακραίες αναρτήσεις,ούτε βελτιώσεις κινητήρα..Όλα οφείλονται στο οδηγικό επίπεδο του Παντελή και στο πολύ καλό "δέσιμο" που έχει με το Ε30 is

Ο χρόνος του Geo είναι πολύ καλός ,και γίνεται καλύτερος με μια απλή μετατροπή που ακούει στο όνομα "μπλοκέ"! :pimp:

Action Man
27-01-10, 23:24
Δεν διαφωνώ με όλα αυτά. Βρες ένα σετ 17αρες με semi να κυκλοφορείς τον μισό χρόνο τουλάχιστον με αυτά και θα με θυμηθείς...
Ναι,και θα κάνει την μλκια της ζωής του....μία μλκιούλα να έχει ο δρόμος...κάτι που ίσως να μην φαίνεται....και τσάο κόμπακτ...και μη το πάω παραπέρα...το θέμα είναι να είναι ο οδηγός καλά.
Χάρη,φυσικά και είμαι φούλ αρνητικός στο παραπάνω.Το δοκίμασα και επέμενα όταν οι άλλοι με έκραζαν,ώσπου παραλίγο να με πάρει το ποτάμι...:bigthumb:

Action Man
27-01-10, 23:26
Στα της Κ5 είπαμε...με 3η μπαίνεις και με 3η βγαίνεις! :)

O χρόνος του Παντελή είναι εξωφρενικός, διότι το αυτοκίνητο δεν έχει καμμία πιστάδικη μετατροπή, πλην 888....όλες οι άλλες, είναι βελτιώσεις επιπέδου καλού δρομίσιου αυτοκινήτου.Ούτε ελαφρώματα,ούτε ακραίες αναρτήσεις,ούτε βελτιώσεις κινητήρα..Όλα οφείλονται στο οδηγικό επίπεδο του Παντελή και στο πολύ καλό "δέσιμο" που έχει με το Ε30 is

Ο χρόνος του Geo είναι πολύ καλός ,και γίνεται καλύτερος με μια απλή μετατροπή που ακούει στο όνομα "μπλοκέ"! :pimp:
Έχει αντιστρεπτικές και σινεμπλόκ Νίκο.

Action Man
27-01-10, 23:31
Kαι φυσικά ΤΟ σημαντικότερο για μένα στο θέμα "πίστα", είναι ο ανταγωνισμός τύπου "Βούτας".....
Προχθές υπήρχαν δυο τυπάκια,που τα έχω συναντήσει και σε άλλο tday.......εντάξει...τα Ε30 είναι σαράβαλα και οι οδηγοί τους γύφτοι:bigthumb:...οκ

Άπαξ και μπέις στη πίστα μόνο και μόνο για να "φάς" τους άλλους είσαι απλά ένας τυπικός μ***κας και τπτ άλλο.
Ο καθένας κοιτάζει τον εαυτό του και όχι τον διπλανό του...έτσι είναι το σωστό.

tsilis
27-01-10, 23:33
Έχει αντιστρεπτικές και σινεμπλόκ Νίκο.

Το ίδιο λέμε Παντέλο!
Οι μετατροπές του is σου είναι επιπέδου καλού δρομίσιου!

InsaneDriver
27-01-10, 23:36
Ναι,και θα κάνει την μλκια της ζωής του....μία μλκιούλα να έχει ο δρόμος...κάτι που ίσως να μην φαίνεται....και τσάο κόμπακτ...και μη το πάω παραπέρα...το θέμα είναι να είναι ο οδηγός καλά.
Χάρη,φυσικά και είμαι φούλ αρνητικός στο παραπάνω.Το δοκίμασα και επέμενα όταν οι άλλοι με έκραζαν,ώσπου παραλίγο να με πάρει το ποτάμι...:bigthumb:

Είναι σχετικό αυτό Παντελή.
Ξέρω αρκετά άτομα που τα έχουν μόνιμα(χειμώνα-καλοκαίρι).

Αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος σχετικά με τα + και τα -.

Action Man
27-01-10, 23:41
Είναι σχετικό αυτό Παντελή.
Ξέρω αρκετά άτομα που τα έχουν μόνιμα(χειμώνα-καλοκαίρι).

Αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος σχετικά με τα + και τα -.
Διαφωνώ,αλλά δεν πειράζει.

Nick_compact
27-01-10, 23:46
Kαι εγώ διαφωνώ με ελαστικά trackday για καθημερινή χρήση, αλλά είμαστε λίγο offtopic...
Με το RC τον μέτρησες τον χρόνο; Κεραία εσωτερική κινητού;

Action Man
27-01-10, 23:51
Kαι εγώ διαφωνώ με ελαστικά trackday για καθημερινή χρήση, αλλά είμαστε λίγο offtopic...
Με το RC τον μέτρησες τον χρόνο; Κεραία εσωτερική κινητού;
Ναι,κλασσικά.Θα ήθελα να πάρω κανα v-box...αλλά μόνο με ομαδική αγορά,για να πέσει η τιμή..

Αντών///is
27-01-10, 23:55
Διαφωνώ,αλλά δεν πειράζει.
Συγχωρήστε μου το :offtopic:, αλλά ήθελα, έτσι, να επισημάνω μια από τις ωραίες στιγμές οποιασδήποτε παρέας... Όταν έχουμε τη μαγκιά να διαφωνούμε μεταξύ μας και να μην τρέχει τίποτα...

Action Man
27-01-10, 23:59
Τις φωτό που τραβούσατε δεν βλέπω !!!


http://www.youtube.com/watch?v=qjxqfZATiMI
να και ένα βίντεο από κάποιον συμμετέχοντα (που τιμά και αυτό το site εκτός από τα "ειδικά μηχανοκίνητου αθλητισμού").
C U out there

O Bασίλης είναι top.-Ότι οδηγεί το πάει όριο...έχει χέρια ο άνθρωπος,και είναι χαμηλών τόνων σαν χαραχτήρας.Έχεις σηκώσει τα Ε30 πολύ ψιλά!
Στο προηγούμενο tday προσπαθούσε να μου δείξει τις γραμμές του και γενικότερα μερικά τρίκ της πίστας....αλλά μάταια προσπαθούσα να τα δω...δεν μπορούσα καν να τον πλησιάσω...ώσπου το κατάλαβε και έκοψε:chair::bigthumb:

Action Man
28-01-10, 00:03
Αντώνη,έχεις in car πλάνα?

Αντών///is
28-01-10, 00:45
Έχω Παντελή, αλλά με δύο προβλήματα: Δεν κατάφερα να τοποθετήσω την βεντούζα - η οποία, κατά τ' άλλα, είναι heavy duty pro... - στην επιθυμητή θέση, με αποτέλεσμα να έχω οπτική γωνία πολύ "μπρουμουτιστή" (περισσότερο εσωτερικό αυτοκινήτου και λίγα μέτρα δρόμος να φαίνονται μπροστά απ' το παρμπρίζ). Επίσης έχω το υλικό σε miniDV και δεν έχω τρόπο / δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω κι' αν έχω τα μέσα, να το ανεβάσω εδώ...

Fairytale
29-01-10, 11:13
...Πρώτη παρατήρηση, η κλιμάκωση του κιβωτίου της is δεν με βοηθούσε. Αντίθετα με τις Σέρρες που με μία τρίτη έβγαζα όλη την πίστα και έπαιζα μόνο με το γκάζι (σχεδόν ούτε φρένο!), εδώ το μενού έχει απ' όλα... γκάζι για ορεκτικό, φρένα για κυρίως πιάτο και αλλαγές σχέσεων για επιδόρπιο. Συχνά σε δίλλημα :shakehead (2α ή 3η?), κάποιες φορές με λάθος επιλογή (τερματισμένη 2α ή κρεμασμένη 3η) και άκομψες "διορθώσεις" πάνω στη στροφή, με αποκορύφωμα την μικρή ευθεία μεταξύ Κ4 και Κ5: Εκεί δεν βρήκα τη λύση ακόμα: Η δευτέρα μου τερματίζει (κόφτης) 50 μ. πριν τη στροφή... Αποτέλεσμα: Επιβράδυνση νωρίς (50 μ. με 2α στον κόφτη) ή αλλαγή σε 3η για ένα δευτερόλεπτο και κατέβασμα ξανά σε 2α ήδη σχεδόν μέσα στη στροφή! :banghead: Κάτι άλλο πρέπει να κάνω εκεί...
Γιάννη, δεν το δοκίμασα, γιατί με τρίτη πήγαινα πολύ γρήγορα προς την (κλειστή) Κ5. Έτσι θα ήμουν αναγκασμένος να κόψω σχεδόν αμέσως μετά την αλλαγή 2ας -> 3ης και σχεδόν πάνω στη στροφή αφήνοντας το γκάζι (χρόνος για φρένο, ούτως ή άλλως, δεν θα υπήρχε) και έτσι θα έπαιρνα τη στροφή με τρίτη και χαμηλές στροφές μένοντας κρεμασμένος στην έξοδο και στην αρχή της ευθείας...
Οστόσο αφού το λες εσύ θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά... Το πολύ - πολύ να με περιμένεις στην έξοδο της Κ5 να με μαζέψεις!!! :drive2:
Λοιπόν... επειδή η λύση (σε ένα βασικά καθημερινής μετακίνησης αυτοκίνητο) δεν μπορεί να είναι το:

να αλλάξεις κλιμάκωση στο κιβώτιο...
να μπαίνεις πίστα κάθε φορά με φρέσκα ελαστικά...
να έχεις ημισλίκ σαν καθημερινό λάστιχο με την διάρκεια ζωής που έχουν...

προτείνω να σκεφτείς σοβαρά το πόσο θα σε βοηθούσε η μετατόπιση του κόφτη στροφών (με ένα πρόγραμμα σαν του billparas π.χ. με κόφτη στις στις 7.200) από τις πραγματικές εργοστασιακές που είναι στις 6.500. Ένας αέρας 700 στροφών (που δεν παράγουν έργο όμως, δηλ. δεν αυξάνεται η ιπποδύναμη ή η ροπή στρέψης σε αυτό το εύρος στροφών) θα σε βοηθούσε να στρίψεις ΚΑΛΑ.
C U out there

SERGEANT
29-01-10, 12:12
Καλημέρα!
Επειδή θα μ ενδιέφερε κι εμένα να δοκιμάσω τα όρια μου και του αυτοκινήτου μου σε μια κλειστή και ασφαλή διαδρομή , θα ήθελα να ρωτήσω :
Α) κατά πόσο μπορεί να σταθει ένα εντελώς νορμάλ αμάξι σε μια πίστα ,
Β) πόσο μπορεί να ταλαιπωρηθεί η να με ταλαιπωρήσει (μιλάω για 316)
Γ) πόσο χρόνο έχεις στη διάθεση σου και με ποιες προϋποθέσεις (μόνος ? η μαζί μ άλλους?)
Δ) στοιχειά πίστας (μήκος , και ταχύτητες που μπορεί ν αναπτυχθούν μέσα σ αυτήν)
Και ότι θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο σε κάποιον που δεν έχει ξαναδοκιμάσει αντίστοιχη εμπειρία!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας

Fairytale
29-01-10, 13:20
A & B δεν έχεις κανένα πρόβλημα, αρκεί το αυτοκίνητο να είναι σε καλή κατάσταση.
Για το Γ θα σου απαντήσει ο Γιάννης ή ο κάθε διοργανωτής event αφού έχει σχέση με τον αριθμό των συμμετεχόντων.
Για το Δ δες εδώ: http://www.trackday-special.gr/site_imgs/circuits/megara_circuit_header.jpg
C U out there

Geo_3D
29-01-10, 13:22
Α)Μπορει να σταθει αξιοπρεπεστατα και θα δεις απο πρωτο χερι οτι τα ορια του αυτοκινητου ειναι πολυ μεγαλυτερα απο οσο εχεις φανταστει.Βοηθαει οτι ειναι πιστα και οχι δημοσιος δρομος με οτι κινδυνους μπορει να υπαρχουν
Β)Εξαρταται αποκλειστικα απο τον τροπο οδηγησης σου
Γ)Οσο χρονο θελεις.Αλλά καλο θα ηταν καθε 10 γυρους να κανεις ενα cool down για σενα και το αυτοκινητο
Δ)Η πιστα ειναι μικρη.Σχεδον ολες τις στροφες τις παιρνεις με 2α και σε αρκετα σημεια πηγαινεις με 3η.Στην ευθεια μπορει να βρεθεις και με τερματισμενη 3η πριν τα φρενα για την φουρκετα που ακολουθει

Αντών///is
29-01-10, 13:52
Δ)Η πιστα ειναι μικρη.Σχεδον ολες τις στροφες τις παιρνεις με 2α και σε αρκετα σημεια πηγαινεις με 3η....
...και στη μεγάλη ευθεία Κ5->Κ6 θα βάλεις 4η. :)

Action Man
31-01-10, 21:13
Πέρασα για λίγο σήμερα.Ήμουν πολύ βιαστικός γιατί ήμουν με την οικογένεια,αλλά πρόλαβα και είδα μερικούς φίλους.
Τραβήξατε καμιά φωτογραφιούλα?

Εγώ ελάχιστες.Θα τις ανεβάσω αργότερα.

Fairytale
01-02-10, 00:08
Όλο και περισσότερος κόσμος μαζεύεται πια...
Σήμερα είδα:
Dim77
E36IS
STR
Geo_3D
TAZ118!
Sakkunen
Action Man
Nikos120i

http://www.youtube.com/watch?v=jlltHx3JK-0
http://www.youtube.com/watch?v=iu7oc0kWmCg
C U out there

Nikos120i
03-02-10, 10:26
Φωτογραφικό υλικό από το open day στα Μέγαρα:

http://img59.imageshack.us/img59/3475/img6248.th.jpg (http://img59.imageshack.us/my.php?image=img6248.jpg) http://img716.imageshack.us/img716/7595/img6250l.th.jpg (http://img716.imageshack.us/my.php?image=img6250l.jpg) http://img192.imageshack.us/img192/5063/img6252r.th.jpg (http://img192.imageshack.us/my.php?image=img6252r.jpg) http://img251.imageshack.us/img251/3027/img6253.th.jpg (http://img251.imageshack.us/my.php?image=img6253.jpg)

(part 1)

Nikos120i
03-02-10, 10:27
(part 2)

http://img23.imageshack.us/img23/555/img6256b.th.jpg (http://img23.imageshack.us/my.php?image=img6256b.jpg) http://img251.imageshack.us/img251/9559/img6263.th.jpg (http://img251.imageshack.us/my.php?image=img6263.jpg) http://img251.imageshack.us/img251/9025/img6271k.th.jpg (http://img251.imageshack.us/my.php?image=img6271k.jpg) http://img251.imageshack.us/img251/4696/img6272r.th.jpg (http://img251.imageshack.us/my.php?image=img6272r.jpg)

Nikos120i
03-02-10, 10:27
(part 3)

http://img688.imageshack.us/img688/8105/img6283.th.jpg (http://img688.imageshack.us/my.php?image=img6283.jpg) http://img94.imageshack.us/img94/8171/img6284n.th.jpg (http://img94.imageshack.us/my.php?image=img6284n.jpg) http://img651.imageshack.us/img651/6567/img6288.th.jpg (http://img651.imageshack.us/my.php?image=img6288.jpg) http://img689.imageshack.us/img689/511/img6290c.th.jpg (http://img689.imageshack.us/my.php?image=img6290c.jpg)

Nikos120i
03-02-10, 10:28
(part 4)

http://img23.imageshack.us/img23/4664/img6230x.th.jpg (http://img23.imageshack.us/my.php?image=img6230x.jpg) http://img682.imageshack.us/img682/1751/img6231j.th.jpg (http://img682.imageshack.us/my.php?image=img6231j.jpg) http://img97.imageshack.us/img97/6445/img6232x.th.jpg (http://img97.imageshack.us/my.php?image=img6232x.jpg) http://img23.imageshack.us/img23/9215/img6235ef.th.jpg (http://img23.imageshack.us/my.php?image=img6235ef.jpg)

Nikos120i
03-02-10, 10:28
(part 5)

http://img251.imageshack.us/img251/2074/img6236.th.jpg (http://img251.imageshack.us/my.php?image=img6236.jpg) http://img713.imageshack.us/img713/2519/img6237wj.th.jpg (http://img713.imageshack.us/my.php?image=img6237wj.jpg) http://img692.imageshack.us/img692/8062/img6240.th.jpg (http://img692.imageshack.us/my.php?image=img6240.jpg) http://img11.imageshack.us/img11/8760/img6246t.th.jpg (http://img11.imageshack.us/my.php?image=img6246t.jpg)

Έχω τραβήξει αρκετές...αλλά η ουσία είναι οι παραπάνω. Όποιος θέλει περισσότερες, ας μου πει να τις στείλω.