PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα Χ3 2.0d


giannis_compact
19-01-10, 21:51
Kαλησπερα παιδια.Σκεφτονται οι γονεις μου την αγορα μιας Χ3 πετρελαιο ομως.Τι να προσεξω(διοτι εγω ψαχνω και τους τα δειχνω).Εδω Θεσσαλονικη ειναι ΟΛΑ πανακριβα.Για μετ/νο μιλαω.Πανω απο 33 χιλιαδες.Γνωριζει κανεις κατι??

giannis_compact
19-01-10, 21:56
Ποσο παει το τελωνειο σε αυτο ρε παιδια?Πανω απο ενα 5χιλιαρο?

mitsos_chania
19-01-10, 22:02
Ψαχνεις να φερεις αμαξι απο Γερμανια?Ενδιαφερεσαι για facelift ή για profacelift?

SpyrosK
19-01-10, 22:04
γιατι δεν κοιτας για καινουριο? απο οσο ξερω παιζει εκπτωση 7-8 χιλ. για ετοιμοπαραδοτα.για ρωτησε το.

giannis_compact
19-01-10, 22:14
Παιδια οχι καινουριο.Το θελουμε γυρω στο 25αρι τελειωμενο.Γερμανια ναι!Τελωνειο ομως ποσο παει?Ας ειναι και προφεισλιφτ!

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:20
Πάρε φίλε μου το excelaki να βγαλεις το τελωνειο κατα προσεγγιση .

http://rapidshare.com/files/337927994/TELWNEIO_EURO.xls

Υπολογισε και κατι παραπάνω αναλογα με τον εξοπλισμο που θα εχει το αμαξι.

giannis_compact
19-01-10, 22:20
Τι ακριβως να κανω εδω?Δε ξερω..Πως το βγαζει?

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:24
Ανάλογα με τα κυβικα μπαινεις και στην στήλη για το Χ3 τερμα δεξια.

μετα βαζεις τους μηνες κυκλοφοριας του πρωτου ετους (αν ειναι 5 του 07) βαζεις 7 στο 2ο βαζεις 12 στο 3ο βαζεις 12 και στο 4ο 1. μετα βαζεις τα χιλιομετρα και υπολογιζεις σε αυτο που θα σου βγάλει τα μεταφορικα και τα εξτρα που θα εχει .

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:25
Αν οι γονεις σου ειναι τριτεκνοι τοτε δικαιουνται μεχρι 2000 κυβικα ατελωνιστο αμαξι.

giannis_compact
19-01-10, 22:25
Οδικως θα το φερω..Αλλα μου βγαζει να κατεβασω ενα προγραμμα οταν το ανοιγω...:(

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:26
δεν εχεις office μάλλον δωσε μου το λινκ να σου πω στο περιπου,

DiMiTrIs_
19-01-10, 22:31
Αν οι γονεις σου ειναι τριτεκνοι τοτε δικαιουνται μεχρι 2000 κυβικα ατελωνιστο αμαξι.

ισχύει αυτο?καθόλου τελωνείο?

giannis_compact
19-01-10, 22:32
Δημητρη ναι..Ισχυει..Λεωνιδα εγω πως θα γινει να χρησιμοποιω αυτο το προγραμμα?
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=125238819&__lp=89&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=48&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&maxMileage=60000&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:33
Ναι ειμαι τριτεκνος και ισχυει. Μετα τα 2000 κυβικα 50% τελωνειο.

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:33
Βάλε τα office.

nino x3
19-01-10, 22:33
Αν οι γονεις σου ειναι τριτεκνοι τοτε δικαιουνται μεχρι 2000 κυβικα ατελωνιστο αμαξι.

με την προυποθεση οτι το μικροτερο σε ηλικια τεκνο ειναι κατω των 18 ετων.

giannis_compact
19-01-10, 22:35
Βάλε τα office.

Αυτο θα κανω..Για το συγκεκριμενο αυτοκινητο τι εχεις να πεις ως προς το τελωνειο?

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:35
Δημητρη ναι..Ισχυει..Λεωνιδα εγω πως θα γινει να χρησιμοποιω αυτο το προγραμμα?
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=125238819&__lp=89&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=48&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&maxMileage=60000&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

Μου Βγάζει 5.713,73 Euro

mitsos_chania
19-01-10, 22:36
Το συγκεκριμενο που εβαλες ειναι 2005 μοντελο και πρεπει να ναι Euro4.Να υπολογιζεις για το συγκεκριμενο ενα τελωνειο περιπου στα 5000€.Σε αυτα βεβαια δεν εχω βαλει εξοδα να το φερεις εδω την αμοιβη του εκτελωνηστη προσωρινες ασφαλειες γερμανιας κτλ.

εδιτ:πιο κατω θα ειναι το τελωνειο λογικα γιατι εχει και μειωση λογω παλαιοτητας χιλιομετρων

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:38
Το συγκεκριμενο που εβαλες ειναι 2005 μοντελο και πρεπει να ναι Euro4.Να υπολογιζεις για το συγκεκριμενο ενα τελωνειο περιπου στα 5000€.Σε αυτα βεβαια δεν εχω βαλει εξοδα να το φερεις εδω την αμοιβη του εκτελωνηστη προσωρινες ασφαλειες γερμανιας κτλ.

εδιτ:πιο κατω θα ειναι το τελωνειο λογικα γιατι εχει και μειωση λογω παλαιοτητας χιλιομετρων

H απωμειωση που βγαζει ειναι 31,49%


''Παιζει ρόλο και το τιμολογιο που θα κοπει''

mitsos_chania
19-01-10, 22:40
H απωμειωση που βγαζει ειναι 31,49%


''Παιζει ρόλο και το τιμολογιο που θα κοπει''

Γιαυτο και εγραψα οτι ισως το τελωνειο να βγει και πιο κατω.Αν και δεν υπαρχουν μεγαλα περιθωρια στο τιμολογιο

giannis_compact
19-01-10, 22:41
Τι μειωση θα εχει παιδια?Σορρυ αν τα παιρνω λιγο αργα αλλα εκανα 600+χιλιομετρα σημερα και ειμαι λιγο ζαλισμενος..

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:41
Γιαυτο και εγραψα οτι ισως το τελωνειο να βγει και πιο κατω.Αν και δεν υπαρχουν μεγαλα περιθωρια στο τιμολογιο

Είναι premium selection απο οτι είδα και δεν παιζει ποιο κατω για το τιμολογιο. Εχει πιεστει και η γερμανικη αγορα πολυ.

giannis_compact
19-01-10, 22:43
Θα το παρω με γερμανικα νουμερα μου φαινεται για να τελειωνει η υποθεση..:)

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:44
Τι μειωση θα εχει παιδια?Σορρυ αν τα παιρνω λιγο αργα αλλα εκανα 600+χιλιομετρα σημερα και ειμαι λιγο ζαλισμενος..

Η απομειωση λόγω των χιλιομετρων και της ηλικιας του αυτοκινητου ειναι 31,49%.

Σαν τελωνείο τελωνειο υπολόγιζε 6000 χιλιαρικακια πανω κατω.

giannis_compact
19-01-10, 22:45
Για ενα τετοιο αυτοικινητο πανω κατω η μονο για το συγκεκριμενο?Οσο λιγοτερα χιλιομετρα εχει δηλαδη τοσο λιγοτερο τελωνειο?Για την ηλικια το ξερω..

mitsos_chania
19-01-10, 22:46
Είναι premium selection απο οτι είδα και δεν παιζει ποιο κατω για το τιμολογιο. Εχει πιεστει και η γερμανικη αγορα πολυ.

Εαν λοιπον ειναι premium selection τοτε θα υπαρξει και ενα φπα του κερδους της αντιπροσωπειας που πρεπει να πληρωθει.Παντως πιστευω οτι το αμαξι το συγκεκριμενο με 25-26 θα ειναι εδω τελειωμενο

mitsos_chania
19-01-10, 22:47
Για ενα τετοιο αυτοικινητο πανω κατω η μονο για το συγκεκριμενο?Οσο λιγοτερα χιλιομετρα εχει δηλαδη τοσο λιγοτερο τελωνειο?Για την ηλικια το ξερω..

οχι 2 αυτοκινητα της ιδιας ηλικιας,με διαφορετικα χλμ αυτο που εχει τα περισσοτερα θα πληρωσει λιγοτερο τελωνειο

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:47
Για ενα τετοιο αυτοικινητο πανω κατω η μονο για το συγκεκριμενο?Οσο λιγοτερα χιλιομετρα εχει δηλαδη τοσο λιγοτερο τελωνειο?Για την ηλικια το ξερω..

Οσο περισσοτερα χιλιόμετρα τοσο πεφτει το τελωνειο. Μεγαλώνει ο συντελεστης απομειωσης και πεφτει το τελωνειο.

giannis_compact
19-01-10, 22:48
Οσο περισσοτερα χιλιομετρα δηλαδη τοσο λιγοτερο?Δεν το ηξερα..Αυτο το ΦΠΑ για τα premium selection τι ειναι?Ολα τα αυτοκινητα αντιπροσωπειας ειναι premium selection?

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:50
Αυτο το Χ3 μαλλον εχει το ΦΠΑ στην τιμη του . Με ενα τηλέφωνο λυνεται αυτη η απορια.

giannis_compact
19-01-10, 22:51
Θα παρω αυριο ετσι και αλλιως στη Γερμανια και σε ενα-δυο αλλα που θελω να ρωτησω..Απλα δεν εχω καταλαβει ακομη τι γινεται με τα premium selection..

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:53
Επειδη ειναι αντιπροσωπιας τα αμαξια δεν μπορουν να κατεβασουν την τιμη στο τιμολογιο του αυτοκινητου.

Δλδ να πληρωσεις 18000 και να κοπει τιμολογιο για 15500. Ωστε το τελωνειο να υπολογισει την χαμηλη τιμη για τον εκτελωνισμο του αμαξιου.

nino x3
19-01-10, 22:55
Ναι ειμαι τριτεκνος και ισχυει. Μετα τα 2000 κυβικα 50% τελωνειο.

Λοιπον αν εισαι τριτεκνος και μεχρι 2000 cc εχεις πληρη απαλαγη πχ για την χ3 2,0 αυτη την στιγμη και μεχρι τελη γεναρη εχει 8000 περιπου εκπτωση απο την αντιπροσωπεια και αν αφαιρεσεις το ειδκο τελος ταξινομησης ως τριτεκνος που ειναι περιπου 8500 ευρω τοτε παιρνεις την χ3 στη βασικη εκδοση με λιγοτερα απο 26000 ευρω.
Για diesel αι αξεσουαρ θα πρεπει να ρωτησεις...καμια φορα συμφερει περισοτερο η αγορα καινουργιου.
Το ειδικο τελος ταξινομησης αφαιρειται και απο καθε αξεσουαρ που προσθετεις περιπου στο 15% της τιμης του.

giannis_compact
19-01-10, 22:56
Α ναι καταλαβα..Σε ολα τα αυτοκινητα αντιπροσωπειας συμβαινει αυτο ε?

Leonidas_Thess
19-01-10, 22:59
Κοιτα Γιαννη τις περισσοτερες φορες ναι αλλα παιζει η φαση της κρισης και δεν υπαρχει γενικα μεγαλο περιθωριο κερδους ωστε να παιξουν την τιμη στο τιμολογιο.

SpyrosK
19-01-10, 23:02
Α ναι καταλαβα..Σε ολα τα αυτοκινητα αντιπροσωπειας συμβαινει αυτο ε?

υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα στο τελωνειο,χωρις πινακιδες, μ αυτη την εκπτωση την οποια μπορεις να παζαρεψεις προς τα πανω.ειναι καλη περιπτωση σε συνδυασμο με την τριτεκνια.

giannis_compact
19-01-10, 23:04
Ευχαριστω πολυ Λεωνιδα!Εισαι και απο Θεσσαλονικη βλεπω..Να βρεθουμε και σε καμια συναντηση να τα πουμε απο κοντα..

Leonidas_Thess
19-01-10, 23:05
Να τα πουμε αν θα ειμαι εδω γιατι τελειωνει η αδεια και πρεπει να γυρισω Σκυρο (Στρατιωτικος γαρ)

giannis_compact
19-01-10, 23:07
Μεχρι ποτε θα εισαι εδω?

Leonidas_Thess
19-01-10, 23:08
1 1/2 βδομαδα ακομα.

DiMiTrIs_
19-01-10, 23:34
επειδη εγω παιδια δεν μπορω να παω γερμανια-δεν ξερω- μου ειναι δυσκολο.....
μπορω να παω σε μια αντιπροσωπια και να τους πω....φερτε μια μια bmw seira 1 και σας δινω 1000 καθαρα στην τσεπη??να σημειωσω οτι ειμαι τριτεκνος και δεν θα πληεωσω σημφωνα με τα λογια σασ τελωνειο....γινεται κατι τετοιο?
καλυτερα εδω για να μην το κανω offtopik\http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23486

giannis_compact
07-02-10, 07:08
Καλημερα παιδια.Η πανοραμικη ηλιορφοη στο Χ3 ειναι ανοιγομενη μονο κατα υψος?Η το μπροστα τμημα της ανοιγει προς τα πισω?

SpyrosK
07-02-10, 07:24
Καλημερα παιδια.Η πανοραμικη ηλιορφοη στο Χ3 ειναι ανοιγομενη μονο κατα υψος?Η το μπροστα τμημα της ανοιγει προς τα πισω?

Kαλημερα.Η πανοραμικη ηλιοροφη ανοιγει σε δυο σταδια ολη προς τα πισω χρησιμοποιωντας το ιδιο πληκτρο το οποιο το τραβας προς τα πισω.Ανοιγει ολη και ταυτοχρονα στο μπροστα της μερος εμφανιζεται ενα δικτακι προστασιας(μαλλον για εντομα).Γενικα παντως η πανοραμικη ηλιοροφη ειναι εντυπωσιακη ειδικα αν καποιος καθεται πισω.

giannis_compact
07-02-10, 07:32
Αυριο μαλλον θα γινει αγορα ενος Χ3 ντιζελ φουλ εξτρα και με πανοραμικη οροφη,αολα την ειδα εντυπωσιακοτατη αλλα δεν ηξερα αν ανοιγει προς τα πισω οπως ολα τα αυτοκινητα με πανοραμικη οροφη.Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση!:)

SpyrosK
07-02-10, 07:42
Αυριο μαλλον θα γινει αγορα ενος Χ3 ντιζελ φουλ εξτρα και με πανοραμικη οροφη,αολα την ειδα εντυπωσιακοτατη αλλα δεν ηξερα αν ανοιγει προς τα πισω οπως ολα τα αυτοκινητα με πανοραμικη οροφη.Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση!:)

με το καλο η αγορα! πιστευω οτι θα την ευχαριστηθεις γιατι περα απ ολα τα θετικα που εχει και φανταζομαι θα τα εχεις υποψη σου,ειδικα ο ντιζελ ειναι εξαιρετικος με εντυπωσιακη ροπη,συγκριτικα με τον αντιστοιχο βενζινοκινητηρα που εχω εγω.
Αντε, κι οταν την παρεις να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου.

giannis_compact
07-02-10, 07:53
Ναι φιλε Σπυρο,αυριο μαλλον θα γινει η δουλεια..Διλιτρο ειναι το δικο σου?

SpyrosK
07-02-10, 08:05
Ναι φιλε Σπυρο,αυριο μαλλον θα γινει η δουλεια..Διλιτρο ειναι το δικο σου?

Διλιτρο ειναι με τους 150 ιππους.Ξερω ειναι λιγοι για το βαρος του αμαξιου αλλα κινειται ικανοποιητικα,ειναι ασφαλες,στιβαρο,ποιοτικο,με εξαιρετικο τιμονι και φρενα και σου δημιουργει αισθηση εμπιστοσυνης.Εξαλλου με παιδια που εχω εγω δεν κανω τρελλες, ουτε κι ειναι στη φυση του αυτοκινητου.Ασε που παει καλα και εκτος δρομου.λιγη περισσοτερη ροπη βεβαια δεν θα με εβλαπτε ειδικα σε προσπερασεις.Τελικα οδηγεις με βαση το αμαξι που εχεις και τις ικανοτητες σου..

giannis_compact
07-02-10, 08:23
Εχεις απολυτο δικιο.Και εμενα κατα κυριο λογο οι γονεις μου θα το εχουν,αν και τωρα με την ηλιοροφη αλλαζουν πολλα μιας και την ειχα αχτι στο Ε46...;)

SpyrosK
07-02-10, 08:49
Εχεις απολυτο δικιο.Και εμενα κατα κυριο λογο οι γονεις μου θα το εχουν,αν και τωρα με την ηλιοροφη αλλαζουν πολλα μιας και την ειχα αχτι στο Ε46...;)

Ειμαι σιγουρος οτι και συ θα την ευχαριστηθεις!

giannis_compact
07-02-10, 09:01
Απο κατι φωτογραφιες που βλεπω τωρα στο ιντερνετ φαινεται φανταστικη.Ειδικα τα καλοκαιρινα απογευματα-βραδια πρεπει να ειναι απιστευτη!

SpyrosK
07-02-10, 09:11
Απο κατι φωτογραφιες που βλεπω τωρα στο ιντερνετ φαινεται φανταστικη.Ειδικα τα καλοκαιρινα απογευματα-βραδια πρεπει να ειναι απιστευτη!

οντως ειναι.Δες τα μηνυματα σου

giannis_compact
13-02-10, 18:18
Παιδια σημερα επιτελους αγοραστηκε η Χ3 που ψαχναμε τοσο καιρο!Το αυτοκινητο οσοι το ειδαν ειπαν πως ειναι καινουριο παροτι εχει 60 χιλιαδες χιλιομετρα!Απ'το πρωι δεν εχω μπει σπιτι!Ολη την ωρα κανω βολτες!Μολις γυρισα απο το πλυσιμο!Το αυτοκινητο ειναι με φουλ εξοπλισμο,εκτος αυτοματου κιβωτιου!Κατα τα αλλα εχει απλα τα παντα...Δερμα,ηλιοροφη,ξενον,συναγερμος,παρκτρονικ ειναι μερικα απο τα λιγα..Αυριο θα βαλω και φωτο,διοτι σημερα με επιασε η νυχτα!Και το κυριοτερο,παρα πολυ οικονομικο!!!:wub:

Leonidas_Thess
13-02-10, 18:35
Γιαννακο με το τελωνειο τι παιχτηκε?

giannis_compact
13-02-10, 18:56
Το πηραμε απο ενα γνωστο του πατερα μου Λεωνιδα ο οποιος το εφερε καινουριο απο Γερμανια.Το αυτοκινητο ηταν 4 χρονια σε γκαραζ και εβγαινε μια Κυριακη.Ειναι στην κυριολεξια αγρατζουνιστο μεσα-εξω.Ειδα πολλα και εδω και στη Γερμανια και κανενα δεν ηταν σαν αυτο.Εχει και ολα τα σερβις στην αντιπροσωπεια.

SpyrosK
14-02-10, 07:03
Παιδια σημερα επιτελους αγοραστηκε η Χ3 που ψαχναμε τοσο καιρο!Το αυτοκινητο οσοι το ειδαν ειπαν πως ειναι καινουριο παροτι εχει 60 χιλιαδες χιλιομετρα!Απ'το πρωι δεν εχω μπει σπιτι!Ολη την ωρα κανω βολτες!Μολις γυρισα απο το πλυσιμο!Το αυτοκινητο ειναι με φουλ εξοπλισμο,εκτος αυτοματου κιβωτιου!Κατα τα αλλα εχει απλα τα παντα...Δερμα,ηλιοροφη,ξενον,συναγερμος,παρκτρονικ ειναι μερικα απο τα λιγα..Αυριο θα βαλω και φωτο,διοτι σημερα με επιασε η νυχτα!Και το κυριοτερο,παρα πολυ οικονομικο!!!:wub:

καλοριζικο κι απο μενα,να το χαρεις και συ και οι γονεις σου με υγεια με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα! :clap: καλες βολτες ,απολαυσε το !

giannis_compact
14-02-10, 11:32
Ευχαριστω πολυ φιλε Σπυρο!Θα ανοιξω το απογευματακι και σχετικο θρεντ με φωτο!:)

kostasxan
16-02-10, 17:52
Ευχαριστω πολυ φιλε Σπυρο!Θα ανοιξω το απογευματακι και σχετικο θρεντ με φωτο!:)


Γιάννη καλορίζικο και από μένα καλές βόλτες καλά ταξίδια και είμαι σίγουρος ότι θα ευχαριστήσεις τη ροπή του diesel που κρύβει τα 1800 plus κιλά της μπεμπας .

Y Γ : Περιμένουμε ΦοΤο