PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουφό!............


nassosbmw1
20-01-10, 09:15
Καλημέρα
Εντελώς τυχαία παρατήρησα το εξής παράδοξο:Ξεκλειδώνω το αμάξι να φύγω.Βάζω το κουτάκι στη θέση του κανονικά,βάζω μπροστά κλπ ξεκινάω...φτάνω στη δουλειά πατάω start/stop,σβήνει και βγάζω το κλειδί...με πατημένο συμπλέκτη ξαναπατάω κατα λάθος το start/stop,και ξαναπαίρνει κανονικότατα χωρίς το κλειδί πάνω!!! το ξανακάνω ,τα ίδια...στη χρονική καθυστέρηση που μεσολαβεί μέχρι να βγεις το αμάξι ούτε κλειδώνει τιμόνι ούτε απομονώνει τίποτα...σας έχει συμβεί; :feedback:

NINJA2
20-01-10, 09:37
Το επαθα και εγω προχτες !!!! μετο κλειδι στο χερι !!!!βεβεα δεν ξερω αν εκανα μερικα μετρα αν θα εσβινε το αμαξι !.
Και μετα μου εβγαλε μια ενδιξει οτι δεν ειχα το κλειδι μεσα !!!!.

kapetanios
20-01-10, 10:02
Παίδες σ όλους τους άσσους γίνεται αυτό,απλά πριν κλείσουμε το αμάξι πρέπει να ξαναμπεί η κάρτα μέσα για να απομονώσουμε τα κόλπα....




http://www.youtube.com/watch?v=v2JTynRmrZQ

tottasp
20-01-10, 10:08
Και εγω το έχω παρατηρήσει και μάλιστα ήθελα να το γράψω στο forum αυτές τις μέρες αλλα δεν βρήκα χρόνο..!

tzimiani
20-01-10, 11:23
μάλλον δεν είναι μόνο για τη σειρά 1... μου έχε συμβει και στο δικό μου (Ε93)!

nickvas19
20-01-10, 15:48
καλα και γιατι δεν το λενε στο βιβλιο...τελικα λειπουν πολλα απο κει μεσα!

stavros
21-01-10, 13:37
και σε E92 μου συμβαίνει

bimmer-corfu
21-01-10, 14:54
ναι και σε Ε92. Όπως επίσης και απενεργοποιήση του auto start stop κατά λάθος

nassosbmw1
21-01-10, 21:37
Το επαθα και εγω προχτες !!!! μετο κλειδι στο χερι !!!!βεβεα δεν ξερω αν εκανα μερικα μετρα αν θα εσβινε το αμαξι !.
Και μετα μου εβγαλε μια ενδιξει οτι δεν ειχα το κλειδι μεσα !!!!.

Έκανα μια βόλτα στο τετράγωνο κανονικότατα!!! βέβαια δεν τόλμησα να πάω μακρύτερα αλλά λογικά δεν θα πηγαίνει παντού σαν νάναι ξεκλείδωτο;

paspas
22-01-10, 00:39
Νομιζω εχει αναφερθει ξανα.Φυσικα μπορεις να κλειδωσεις με τον κινητηρα να δουλευει.Εγω συχνα αναβω τον κινητηρα και το clima να ζεστανει.

NICK BMW LOVER
31-01-10, 15:24
Έκανα μια βόλτα στο τετράγωνο κανονικότατα!!! βέβαια δεν τόλμησα να πάω μακρύτερα αλλά λογικά δεν θα πηγαίνει παντού σαν νάναι ξεκλείδωτο;


Κανονικοτατα!!!

pvalavan
09-02-10, 16:12
Παίζει κανονικά, προφανώς κάποιο if θα έχουν ξεχάσει οι προγραμματιστές!!!

Νομίζω ότι μετά από κάποιο χρονικά διάστημα δεν γίνεται.

black_i
16-02-10, 17:04
Παίζει κανονικά, προφανώς κάποιο if θα έχουν ξεχάσει οι προγραμματιστές!!!

Νομίζω ότι μετά από κάποιο χρονικά διάστημα δεν γίνεται.

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα; τι εννοείς; χρονικό διάστημα από τι;

kostastnt
21-09-10, 21:09
Θα τρελαθώ... Το καλοκαίρι στο χωριό έδωσα στην αδελφή μου το αμάξι που μόλις είχε βγάλει δίπλωμα να κάνει μια διαδρομή 100m... Μου είπε ότι το έκανε χωρίς κλειδί και εγώ επέμενα ότι δεν γίνεται... Τελικά αποδεδειγμένα γίνεται!! Απίστευτο...

rapid_fast
21-09-10, 22:24
Εμένα στου αδερφού μου,
δε χρειάζεται να βάλει το κλειδί μέσα στην εγκοπή..
Πατάς το κουμπί, σε γειώνει, ξαναπατάς και ανάβει..
Προυπόθεση, να έχεις το κλειδί στα 5-6 μέτρα απο το όχημα..
Π.χ. στην τσέπη απο το παντελόνι..
Αν το απομακρύνεις, σβήνει..
Περίεργα πράγματα..

Dim77
21-09-10, 22:46
Εμένα στου αδερφού μου,
δε χρειάζεται να βάλει το κλειδί μέσα στην εγκοπή..
Πατάς το κουμπί, σε γειώνει, ξαναπατάς και ανάβει..
Προυπόθεση, να έχεις το κλειδί στα 5-6 μέτρα απο το όχημα..
Π.χ. στην τσέπη απο το παντελόνι..
Αν το απομακρύνεις, σβήνει..
Περίεργα πράγματα..

Αυτό είναι έξτρα, το easy entry, keyless entry κάτι τέτοιο. (είναι για να μην βγάζεις το κλειδί από την τσέπη και ...κουραστείς).
Που καταντήσαμε :icon_kidr

Driver M
21-09-10, 22:48
Εμένα στου αδερφού μου,
δε χρειάζεται να βάλει το κλειδί μέσα στην εγκοπή..
Πατάς το κουμπί, σε γειώνει, ξαναπατάς και ανάβει..
Προυπόθεση, να έχεις το κλειδί στα 5-6 μέτρα απο το όχημα..
Π.χ. στην τσέπη απο το παντελόνι..
Αν το απομακρύνεις, σβήνει..
Περίεργα πράγματα..

Αυτό μάλλον είναι το σύστημα εύκολης πρόσβασης, κατά το οποίο ξεκλειδώνει και το αυτοκίνητο απλά αγγίζοντας την πόρτα του οδηγού, έχοντας το κλειδί πχ στην τσέπη.
Περιλαμβάνεται στον έξτρα εξοπλισμό.

giannis 116
21-09-10, 23:51
Εμένα στου αδερφού μου,
δε χρειάζεται να βάλει το κλειδί μέσα στην εγκοπή..
Πατάς το κουμπί, σε γειώνει, ξαναπατάς και ανάβει..
Προυπόθεση, να έχεις το κλειδί στα 5-6 μέτρα απο το όχημα..
Π.χ. στην τσέπη απο το παντελόνι..
Αν το απομακρύνεις, σβήνει..
Περίεργα πράγματα..

Εχει το easy access το αυτοκινητο ως εξοπλισμο?..

Οπως ειπωθηκε και πριν το easy access ειναι συστημα ξεκλειδωματος χωρις να πατηθει το κουμπι ανοιγματος του κλειδιου κι εξυπηρετει οταν εχουμε και τα δυο μας χερια απασχολημενα, πχ κουβαλαμε κατι, και δε μπορουμε να πιασουμε το κλειδι.
Βλακειες λεω εγω! Ενα απο τα πιο αχρηστα εξτρα! Απλα για εφε και μουρη και για να τα σκας στη BMW!

Dimzan
22-09-10, 00:20
στο swift παντως ηταν τσαμπα... πατας το κουμπακι στην πορτα με το κλειδι στην τσεπη και ξεκλειδωνει...αλλα πιανει μονο οταν εισαι διπλα.

επισης αν καποιος πεταξει το κλειδι εξω απ το αμαξι και ενω εχει παρει μπρος συνεχιζει κανονικα αλλα αναβει ενα μωβ κλειδι στο καντραν. αν σβησει μετα δεν παιρνει...

rapid_fast
22-09-10, 00:40
Αυτό είναι έξτρα, το easy entry, keyless entry κάτι τέτοιο. (είναι για να μην βγάζεις το κλειδί από την τσέπη και ...κουραστείς).
Που καταντήσαμε :icon_kidr

Ρε κατάντια..
Ολοι στο σοι L πακέτο έχουμε τελικά...:chair:

Daemonos
22-09-10, 07:36
Εγώ πάλι έχω πρόβλημα με το πορτ μπαγκάζ... πώς ανοίγει ρε παίδες χωρίς να σβήσεις το αυτοκίνητι και να βγάλεις το κλειδί?
μόνο έτσι ανοίγει εμένα, κάθε φορά πρέπει να σβήνω και να βγάζω το κλειδί....

120ihatch
22-09-10, 09:36
Εγώ πάλι έχω πρόβλημα με το πορτ μπαγκάζ... πώς ανοίγει ρε παίδες χωρίς να σβήσεις το αυτοκίνητι και να βγάλεις το κλειδί?
μόνο έτσι ανοίγει εμένα, κάθε φορά πρέπει να σβήνω και να βγάζω το κλειδί....


με το αυτοκίνητο σταματημένο, τη μηχανή να δουλεύει ρελαντί και το κλειδί στην υποδοχή του.............. πάτησε το κουμπί με το οποίο ανοίγουν οι ασφάλειες και θα ανοίξει και το πορτ μπαγκαζ........... :help::party::woowoo:

nassosbmw1
04-01-11, 09:30
Μια ας πούμε χρήσιμη εφαρμογή είναι όταν το παραδίδεις σε παρκαδόρο...το βάζει στο γκαράζ/παρκιν, και μόλις σβήσει και ανοίξει τη πόρτα του δεν ξαναπαίρνει...

kostastnt
05-01-11, 15:25
Αν το επιτρέπεις στον κάθε τυχαίο να οδηγάει το αμάξι σου, δεν σε ενοχλεί τόσο πολύ αν κρατήσει και το κλειδί :) Με τους παρκαδόρους έχω μεγάλο κόλλημα...

rapid_fast
05-01-11, 15:54
Εγώ πάλι έχω πρόβλημα με το πορτ μπαγκάζ... πώς ανοίγει ρε παίδες χωρίς να σβήσεις το αυτοκίνητι και να βγάλεις το κλειδί?
μόνο έτσι ανοίγει εμένα, κάθε φορά πρέπει να σβήνω και να βγάζω το κλειδί....

Εσένα μπορεί απλά να σου χάλασε το touch.. (o διακόπτης κάτω απο τη χειρολαβη)

rapid_fast
05-01-11, 18:13
Ωωωωω.
Συγχωράτε με, είπα χοντράδα απο πάνω..
Δεν είχα καταλάβει οτι μιλάμε για άσσο..
Δεν ξέρω αν έχει touch ο άσσος..:ban:

kostastnt
06-01-11, 13:21
Αν απλά πατήσεις το σήμα της bmw στο πορτμπαγκάζ δεν ανοίγει?

nassosbmw1
29-04-11, 17:25
Αν το επιτρέπεις στον κάθε τυχαίο να οδηγάει το αμάξι σου, δεν σε ενοχλεί τόσο πολύ αν κρατήσει και το κλειδί :) Με τους παρκαδόρους έχω μεγάλο κόλλημα...

Αν ήταν φίλε να έχω κόλλημα με τον οποιοδήποτε αγγίζει το αμάξι μου θα έπρεπε να κόψω τον ύπνο,να του έχω ηλεκτροφόρο φράχτη,να είμαι μηχανικός,ηλεκτρολόγος κλπ ωστε να μην το αγγίζει κανείς...:)...Μη ξεχνάς άλλωστε περισσότερες ζημιές στα αμάξια/μηχανές,κλπ έχουν κάνει "μαστόρια"παρά παρκαδόροι που βγάζουν ένα (δύσκολο) μεροκάματο...

kostastnt
02-05-11, 13:15
Δεν είπα με τον οποιονδήποτε :) Απλά κρίνοντας από αυτά που έχω δει Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική η κατάσταση είναι χάλια.. Δεν γίνεται να μπαίνουν μέσα στο αμάξι και να αρχίζουν να βαράνε ξερογκαζιές και να οδηγάνε σαν γυφτάκια με datsun.. Και αυτό που λέω δεν το έχω δει 1-2 φορές αλλά είναι ο κανόνας.. Επίσης είναι αηδία όταν συγκεκριμένα στην Χαλκιδική σου ανεβάζουν το αμάξι πάνω σε λοφάκια με χώμα (μπορεί να βρει από κάτω), στο αφήνουν πάνω σε χόρτα (πιθανή ανάφλεξη λόγω θερμοκρασίας εξάτμισης) ή το παρατάνε πάνω στο δρόμο εκτεθειμένο σε σκόνη λόγω κίνησης..

Εκτός θέματος βγήκα και συγγνώμη :) Όσο για τα "μαστόρια" άλλο μεγάλο θέμα αυτό..