PDA

Επιστροφή στο Forum : Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα!


Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

m_power_lunatic
21-08-04, 16:37
Επελεξα να γραψω λιγα λογια για τον μεγαλυτερο BMW-δικο μου ερωτα, το πασιγνωστο BMW M3 E30 και πιο συγκεκριμενα στη χωρα μας.

Η ιστορια μου μαζι του ξεκινα πισω στο καλοκαιρι του 1991. Πιτσιρικας, εχει τελειωσει το σχολειο και εκει κοντα στον Ιουλιο ξεκινησαν ολα. Περιμενουμε την παραδοση της ολοκαινουργιας BMW Ε34 518i -ακομα εν δραση- απο γνωστη αντιπροσωπεια των Β.Π. Μεχρι τοτε για οσους θυμουνται, προσπαθουσα να ξεκολλησω τη μουρη μου απο τη δορυφορικη οπως λεγοτανε τοτε τα λιγοστα καναλια που επιανε η TV με χιονια, απο το EUROSPORT που εδειχνε τα Μ3 Ε30 να διαλυουν τα MERCEDES 190E και τα υπολοιπα στα DTM, ITCC, BTCC. Καθως μπαινω στην εκθεση για την παραλαβη διακρινω εναν ''αλητη του δρομου'' μπροστα μου. Ενα γνησιοτατο Μ3 Ε30 μαυρο προφανως LATE MODEL με τα 215HP περιμενε την παραδοση του στον υπερτυχερο του ιδιοκτητη. Απο εκεινη τη στιγμη ξεκινησανε ολα. Μετα απο 2 χρονια αρχισε η αναζητηση ενος τετοιου ///Μωρου. Τι να πρωτοθυμηθω? Απειρα βραδυα σε εκθεσεις, εμπορους, σε φανοποιους για να βρεθει το ''σωστο κομματι''.

Οπως ξερετε ολοι λογω του φορολογικου συστηματος της χωρας μας τα Μ3 Ε30 ηταν προνομιο για απειροελαχιστους τοτε και τα ORIGINAL που εισηχθησαν επισημα ειναι οχι πανω απο τα δαχτυλα του ενος χεριου. Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ επρεπε τοτε να κανει κατι για να εχει Μ3 Ε30. Αρχισανε λοιπον οι γνωστες σε ολους μετατροπες. Η τακτικη γνωστη-παλιο σασι 85 και υστερα -316 συνηθως- και ενα Μ3 Ε30 τροπετο για δωρητης. Πολυ πετσοκομμα απο τους φανοποιους για να γινει η μετατροπη, ξεκαρφωνεται ολοκληρο το αμαξι μιας και το καπο το μπροστινο ειναι το μονο κοινο με τα υπολοιπα Ε30, αν και τα Μ3 Ε30 εχουν λαστιχα μεταξυ μπρος καπο και μπροστινων φτερων αρα ισως ουτε και το καπω για να ειμαστε πιο ακριβεις. Πολυ συχνα αφου επροκειτο να ''γδυθει'' ολοκληρο το σασι αρκετοι προβηκανε σε αγορα τρακαρισμενων Ε30 αφου δεν ειχε νοημα να ειναι ατρακαριστα. Στη χωρα μας πολλοι φανοποιοι πλουτισανε απο τετοιες μετατροπες και καποιοι ασχοληθηκαν μονο με Μ3 Ε30. Οσο αναφορα το δηλωμα? Το ιταλικο 320is ηταν ιδιο οπτικα μοτερ -χτυπωντας αλλα νουμερα δηλωνοτανε 2000cc και γλυτωνες το χαρατσι. Εχουν φτιαχτει και λιγοστα Μ3 Ε30 cabrio αλλα ολα μετατροπη αφου δεν εισηχθησε ποτε επισημα στη χωρα μας ενω εχουν παραχθει 786 κομματια για τον υπολοιπο κοσμο.

Οσο αναφορα της εκδοσεις που εχω δει τοσα χρονια στη χωρα μας περιλαμβανει τα παντα απο EVO 1, EVO 2, EYROPAMEISTER, RAVAGLIA EDITION, CECOTTO ακομα και SPORT EVO 2.5 ναι αυτα με το μεγαλο σαλονι και τα κοκκινα μπουζοκαλωδια -600 κομματια στον κοσμο.

Ενα μεγαλο κεφαλαιο στην ιστορια των Μ3 Ε30 ειναι ο ΟΔΔΥ, ο Οργανισμος Διαχειρισης Δημοσιου Υλικου. Μεσω του ΟΔΔΥ πηρανε αδεια αρκετα ORIGINAL M3 E30 απο κατασχεσεις και οχι μονο. Αρκετα απο αυτα ειναι ORIGINAL αλλα δεν εχουν τα νουμερα πλαισιου τα σωστα χτυπημενα. Επισης υπαρχουν στη χωρα μας καποια US EDITION M3 E30 με τα 195 PS και την πρωτη επανω και οχι κατω οπως τα ευρωπαικα αδερφακια τους.
Η αναζητηση ''σωστου'' Μ3 Ε30-δηλαδη γνησιου, αποκαλυψε και καποια τερατουργηματα οπως ενα το οποιο σερνει ολοκληρη ιστορια πισω του..... ''κωλος Μ3 Ε30'' ενωμενος με το υπολοιπο σασι απο 316 με νουμερα στο νεροχυτη απο 4-πορτο 316 μαλιστα!!!!!

Τα χρονια περασαν και δεν θελω να θυμαμαι τις προκαταβολες που χαθηκαν σε εκθεσεις και ιδιωτες για υποτιθεμενα γνησια -αν δεν πλερωσσσεις δεν μαθαινεις! Παραλληλα με το εδω ψαξιμο η επιθυμια για εισαγωγη τετοιου αυτοκινητου κινειται οπως εμαθα σε απαγορευτικα επιπεδα πανω απο 30000EURO!!! Το αποτελεσμα? Ενας χωρος στο σπιτι μου σχεδον αφιερωμενος σε αυτο το ///Μωρο, αφισες, DVD με αγωνες DTM, βιντεοκασσετες με αγωνες, μινιατουρες σε ολες τις κλιμακες 1/18, 1/43, αριθμοι πλαισιων, τα παντα μερικες φορες ημουν τοσο σιγουρος οτι ειχα βρει το ''σωστο'' που εκανα καποιες αγορες χωρις να εχω καν παρει το αμαξι, ενα μπροστινο spoiler απο EVO2, ενας λεβιες ταχυτητων και ενα τιμονι απο suede και τα δυο απο το SPORT EVO μου θυμιζουν την απιστευτη τρελα μου ακομα και σημερα που εχω BMW M3 E36, ειναι ακομα εδω ισως γιατι......ποιος ξερει!

Τελειωνοντας θα ηθελα να αναφερω το πιο σπανιο BMW M3 E30 -γιατι πολυς λογος γινεται για αυτο- ειναι ενα λευκο Μ3 Ε30 cabrio το οποιο ειναι το μοναδικο cabrio που παρηχθη απο την BMW με μοτερ EVO2, το γνωστο λευκο μοτερ με το 3-ριγο και ηταν ειδικη και παρραλληλα μοναδικη παραγγελια και ο αριθμος πλαισιου του ειναι EB85020. Tυχερος ο Αγγλαρας αλλα εξισου τυχερος ειναι ενας συμπατριωτης μας εδω στην Αθηνα που εχει το καθαροτερο Μ3 Ε30, γνησιοτατο, US EDITION και αβαφτο απο το 89 μεχρι σημερα απο την μεση και πανω!!!!!

I KEEP DREAMING AND WORKING MY ASS OFF UNTIL T H A T ///M-DAY! Συγγνωμη εαν σας κουρασα!

m_power_lunatic
21-08-04, 16:55
Βλεπω καποιον με ενα ασημι κουκλι να γελαει??tουλαχιστον το εχει καποιος που το εκτιμα οπως πρεπει.....

Fanatic
21-08-04, 17:50
Δηλαδη φιλε αν καταλαβα 10 χρονια ψαχνεις να βρεις το καταλληλο Μ3 Ε30 και δεν τα εχεις καταφερει??Και σα να μην φτανουν αυτα εχεις καταλαξει με ενα παλιο Μ3 Ε36 και βελτιωμενο??Τι σκληρη που ειναι η ζωη!!!Ολα στραβα πανε!!! :p :cool: Παντως οντως Ε30 Μ3 ειναι οντως πολυ λιγα τα γνησια.Και αν καποιος ειναι τοσο τυχερος ωστε να βρει ενα γνησιο Μ3 Ε30 θα πρεπει να το χρυσοπληρωσει.Η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι γερμανια βρισκεις γνησια σε αριστη κατασταση με 10000 ευρα περιπου....ατιμο τελωνειο!!! :mad:

m_power_lunatic
21-08-04, 21:34
Φιλε Μ-POWER fanatic απο το εξωτερικο ξερω και εγω με 15000-20000EURO παιρνεις με 10000-20000 χλμ πραγματικα απο συλλεκτες αλλα οταν κατεβεις προς τα εδω?Με Ελληνικες πινακιδες σπανιζει το πραγμα.....πιστεψε με!!!!!

Fanatic
21-08-04, 22:16
Eγω παντως μεχρι στιγμης εχω υποψιν μου 2 Μ3 Ε30 γνησια με ελληνικες πινακιδες.Ενα μαυρο που ειχε παλιοτερα ο γιος του Βουδουρη και ενα ενος μπατσου που γνωρισα μια φορα στο Σπανο,ενα κοκκινο με μαυρες 17αρες.15000-20000 ειναι συγουρα αυτα που πουλανε συλλεκτες στην γερμανια που ειναι και αριστα.Πιο κατω βρισκεις αλλα οχι και στην καλυτερη κατασταση,με απειρα χμ κτλ.Κατι χρεπια μετατροπες εδω Ελλαδα τα πουλανε 10000+ :eek:

m_power_lunatic
22-08-04, 10:14
Του Βουδουρη ηταν πραγματι πολυ καλο και με πολλα πραγματα αλλα οταν πηγα να το δω ειχε μια .....ατυχια και ηταν στο φανοποιειο αυτο ειναι τυχη!Το κοκκινο με τις 17-αρες απο Μ5 Ε34 Αμερικανικο με μαυρο πλαισιο στο κεντρο και ασημι στεφανι γυρω-γυρω πρεπει να λες ηταν απο ΟΔΔΥ σε αθλια κατασταση.Εχω δει στην Αθηνα γυρω στα 10-12 αυτοκινητα και ακομα 2-3 στη Βορεια Ελλαδα και Θεσσαλονικη.Αλλα ''σφαλιαρισμενα''πολυ και αλλα ζηταγανε 33000Εuro!!!!! με 250000χλμ!!!!!

Fanatic
22-08-04, 11:08
οχι δεν λεω αυτο το κοκκινο Μ3 Ε30.Οι ζαντες ειναι αγνωστης μαρκας και το παλικαρι που το ειχε ηταν μικρος,πρπ 22 και μου ειπε οτι δεν το πολυκυκλοφορουσε.Βεβαια αν και γνησιο δεν ηταν σε αριστη κατασταση αλλα ηταν απλα καλο...Δεν παιζει να φτιαξεις καπου μια πολυ καλη μετατροπη?

stef
22-08-04, 15:01
Αν είχες την τύχη να ερχόσουν στο 1ο μας meeting, θα έβλεπες 1 Μ3 Ε30 cabrio original με ιταλικά νούμερα!
Απίστευτο!Επίσης όλα αυτά που γράφεις μου φέρνυν στο μυαλό μου συγκηνιτικές στιγμές όταν 17 χρονών μπήκα για βόλτα στο πρώτο Μ3 Ε30 μαύρο ενός φίλου ο οποίος το είχε φέρει από Λίβανο με γαλλικές προδιαγραφές και κίτρινα φώτα και το αμάξι ζωγράφιζε παντού!Επίσης θυμάμαι ένα ακόμη περιστατικό με ένα Μ3 Ε30 ενός γνωστού τραγουδιστή το οποίο το έκανε βίδες από την ασχετοσύνη του!
Κρίμα... :(

MPOWER
23-08-04, 09:21
Κάπου άκουσα κάτι για χαμόγελα ενός ιδιοκτήτη με ασημί!!!
Η αλήθεια είναι οτι διαβάζοντας το post σου...χαμογέλασα!
Όχι από ειρωνεία, ούτε υπεροψία! Απο χαρά και μόνο που βρέθηκε κάποιος να μου θυμίσει τι έχω! Είναι το χαμόγελο που έχω (σαν μωρό) όταν μπαίνω μέσα (έστω και σπάνια) για να το πάω από το ένα γκαράζ στο άλλο και ακούω το μοτέρ του να "στριγκλίζει"

M5-Matzos
23-08-04, 10:11
m power lunatic βλέπω ότι δεν είσαι καθόλου άρρωστος με το M3 E30. Αυτό το silver που βλέπεις στο garage του MPOWER αξίζει να το δεις από κοντά ! :cool:

Brown
23-08-04, 10:34
Να ρωτήσω κάτι χαζό?
Θα σε πείραζε να φέρεις ένα από Γερμανία (αν μπορείς), να το κρατήσεις με τις Γερμανικές πινακίδες και να το έχεις για βόλτες στην πίστα (που είναι και ο φυσικός του χώρος)? Μπορείς να το έχεις και χωρίς πινακίδες (σαν αγωνιστικό), αλλά η μετακίνηση θα πρέπει να γίνεται με τρέϊλερ.

Strax
23-08-04, 10:41
Φίλε Brown αναζωπυρώνεις παλιές πυρκαγιές!!! Τ' ακούς Mpower? Έρχονται και οι Σέρρες!

Brown
23-08-04, 10:44
Κάτι θα έχεις στο μυαλό σου για να το λές :d
Τα Μέγαρα, με την Αττική οδό (και χωρίς αυτή), δεν είναι μακρυά.

MPOWER
23-08-04, 10:46
Θέλω να αγιάσω και δεν με αφήνετε!!! Θα σας κόψω απο παρέα :)

M5-Matzos
23-08-04, 10:50
MPOWER αν είναι να το φέρεις στη συνάντηση στη Θεσ/νίκη και να πάμε και Σέρρες θα κλείσω όχι μόνο την πίστα των Σερρών αλλά και όλα τα μπουζουκσιδικα της πόλης, για να μην ξεχνιόμαστε ! :cool:

Nick_compact
23-08-04, 14:37
Αυτο το μαύρο του γιου του Βουδούρη το είδα και εγώ και μάλιστα πήγα να το κοιτάξω γιατί ήθελα να το αγοράσω!Θα έδινα το δικό μου και ένα 3000χίλιαρο ακόμα και ήμουν έτοιμος να το πάρω όταν όμως το είδα λεπτομερώς,και σηκωμένο στην ράμπα,δεν μου πολυάρεσε.Το μοτέρ του έχει υποστεί ανακατασκευή και είναι 2.5 και όταν πήγα επίσης ήταν για φανοποιό!Μετα πήγα και είδα ένα άλλο μετατροπή στον Καραγρηγόρη(μεταχειρισμένα) στον Καρέα,ένα μαύρο με μπεζ δέρματα αλλα ούτε εκεινο έλεγε πολλά... και το παράτησα το θέμα!Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να βρεισ καλό Μ3 Ε30!Κυκλοφορεί πολλές φορές στην Βούτα ένα μπλε μετατροπή το οποίο είναι άψογο και ο ιδιοκτήτης του έχει συνεργείο και το έφτιαξε όλο μόνος του!!!

m_power_lunatic
23-08-04, 14:44
Φιλε BROWN το πιστευεις οτι αυτο ακριβως σκεφτομαι εδω και 4 μηνες?Ερχεται και αυτη η εκθεση Φρανκφουρτης σε 1 μηνα και κατι ψιλοψαχνω.....θα δουμε!Το cabrio με τις ιταλικες το ειδα στη Γλυφαδα μια Κυριακη.....κοσμημα!Εχω τοσο πεισμα σαν ανθρωπος που δεν το πιστευω και εγω καμια φορα,κανω υπομονη!Μονο για χρηση στην πιστα οπως σωστα λες,αυτο βλεπω σαν λυση.Η μετατροπη ειναι πεταμενα λεφτα στο θεμα του σασι,ειμαι καθετος σε αυτο,μπορει να γινει καλο αλλα....Το ιδιο ισχυει και για τα Μ3 Ε46,δεν αξιζει να γινει μετατροπη ειδικα που σημερα τα 8/10 ειναι γνησια,στα Μ3 Ε30 ισως ειχε νοημα που σπανιζανε αλλα και παλι!

Fanatic
23-08-04, 14:50
Αυτο το μαύρο του γιου του Βουδούρη το είδα και εγώ και μάλιστα πήγα να το κοιτάξω γιατί ήθελα να το αγοράσω!Θα έδινα το δικό μου και ένα 3000χίλιαρο ακόμα και ήμουν έτοιμος να το πάρω όταν όμως το είδα λεπτομερώς,και σηκωμένο στην ράμπα,δεν μου πολυάρεσε.Το μοτέρ του έχει υποστεί ανακατασκευή και είναι 2.5.Κυκλοφορεί πολλές φορές στην Βούτα ένα μπλε μετατροπή το οποίο είναι άψογο και ο ιδιοκτήτης του έχει συνεργείο και το έφτιαξε όλο μόνος του!!!

Μηπως ειδες στο Βουδουρι το αλλο μαυρο Μ3 Ε30 την μετατροπη και οχι το γνησιο 2,3 με τις ζαντες τις schnitzer?Το αλλο το μπλε που λες βουτα ειναι ενα με μαυρα τα σηματα της BMW??Τις προαλλες εμαθα και ποιο ειναι το δικο σου compact,το ασπρο!!Καλα φιλε εχεις την καλυτερη θεα απο εκει για Βουτα εε?Οταν σκανε τα ΜΑΤ να ερχομαι σπιτι σου παρα να τρεχω σαν τον μ..λ.α :p

alpinakias
24-08-04, 19:27
χαιρετώ όλους τους M τρελαμένους.
εγώ οδηγό ένα Μ3 e30 αλλα Alpina για αυτούς που γνωρίζουν Β6 -3,5s με 254 αλογάκια.είναι γνήσια μετατροπή από alpina το nm.48 από τα 62 που έχουν γίνει.
φοράει τι μηχανή από 635csi βελτιωμένη με 254 ίππους και 3.400 κυβικά.
το χρώμα macaoblue,χαμηλωμένο στο πάτωμα με KW.ανάρτησης "ριτμιζομενη" 17ρες alpina ζάντες με όλα τα extra.φυσικά το "αλπινακι" βγαίνει μονο τις καλές μέρες έξω.είναι το τέταρτο μου alpina σε συνδιασμό με Μ3 καρότσα .δυστυχώς το παρατσούκλι μου ("αλπινακιας")δε δε μου επιτρέπει να αλλάξω στην οικογενια τις M που όμως λατρεύω..
με το πλάι και όπου πάει ..και ας κόβει και μερικά κολονάκια καμια φορα..


Y.G. έχω κάτι ωραίες φωτό από το Μ3 alpina δε ξερω ομως πως να τις στειλω. Απο κομπιούτερ δε ξέρω μονο από BMw

Fanatic
24-08-04, 22:37
χαιρετώ όλους τους M τρελαμένους.
εγώ οδηγό ένα Μ3 e30 αλλα Alpina για αυτούς που γνωρίζουν Β6 -3,5s με 254 αλογάκια.είναι γνήσια μετατροπή από alpina το nm.48 από τα 62 που έχουν γίνει.
φοράει τι μηχανή από 635csi βελτιωμένη με 254 ίππους και 3.400 κυβικά.
το χρώμα macaoblue,χαμηλωμένο στο πάτωμα με KW.ανάρτησης "ριτμιζομενη" 17ρες alpina ζάντες με όλα τα extra.φυσικά το "αλπινακι" βγαίνει μονο τις καλές μέρες έξω.είναι το τέταρτο μου alpina σε συνδιασμό με Μ3 καρότσα .δυστυχώς το παρατσούκλι μου ("αλπινακιας")δε δε μου επιτρέπει να αλλάξω στην οικογενια τις M που όμως λατρεύω..
με το πλάι και όπου πάει ..και ας κόβει και μερικά κολονάκια καμια φορα..


Y.G. έχω κάτι ωραίες φωτό από το Μ3 alpina δε ξερω ομως πως να τις στειλω. Απο κομπιούτερ δε ξέρω μονο από BMw


Επειδη αποκλειεται να υπαρχει τετοιο εργαλειο Ελλαδα,Γερμανια μενεις?

DRIFTER
24-08-04, 23:01
Ee ΡΕΕ ΓΛΕΕΝΤΙΑΑΑΑ.......ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙ ΣΕ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΕΤΟΙΑΑΑ..ΑΑΧΧΧΧΧΧ

m_power_lunatic
25-08-04, 01:29
Θα συμφωνησω με τον Μ-POWERfanatic οτι μαλλον εισαι πατριωτακι απο την ξενιτια γιατι απο οτι ξερω δεν υπαρχει κανενα B6 3.5S στην Ελλαδα και μαλιστα σε καροτσι Μ3.Υπαρχει ενα μαυρο με 2.7 ALPINA αλλα οχι σαν αυτο που αναφερεις το οποιο συνδυαζει εμφανιση Μ3=μουν......ρα και ηχο εξακυλινδρου,οτι καλυτερο αλλα οπως ξερεις δεν εχει το στριψιμο του 2.3 η 2.5 αφου το 3.5 ειναι πιο βαρυ και χαλαει το αψογο ζυγισμα του Μ3.Πραγματικα σπανιο το κομματι σου και τα στοιχεια που αναφερεις ειναι σωστα-260PS για την ακριβεια- αρα πρεπει να εχεις και στους αεραγωγους στο κεντρο κομπιουτερακι χωνευτο και 7-αρι στροφομετρο.Σωστα?Ελπιζω παντως να μενεις Ελλαδα ωστε να το δουμε απο κοντα,εισαι πραγματικα τυχερος και να το προσεχεις σαν τα ματια σου αλλα και να το χαιρεσαι!

Nick_compact
26-08-04, 13:17
Ναι το μετατροπή είδα και ήταν ψιλοχάλια!!Αυτό που έχει 16άρες 5άκτινες με πολυ λεπτές ακτίνες!Είναι νομίζω οι ζάντες του racing dynamics η migle miglia

alpinakias
29-08-04, 13:19
το αυτοκίνητο είναι εξωτερικό έχεις δίκιο.δεν υπήρξε στην ελλάδα ποτε τέτοιο μοντέλο αφού η Alpina έχει κάνει 62 μετατροπές αυτού του τύπου και είναι γνήσιο alpina αναγράφεται και στην άδεια κυκλοφοριας.έχει στους αεραγωγούς τα ρολογάκια με θερμοκρασια μηχανής -διαφορικού -πίεση λαδιών -υποπίεση αέρα.λόγο του μεγάλου εξακύλινδρου κινητήρα μπροστά έχει δεύτερο ρεζερβουάρ πίσω για μοίρασμα βάρους.έχει sport σασμανακι με την πρώτη πίσω η πρώτη καρφώνει 1-95km.2-130,3-180,4-230,5-275 στην πέμπτη δεν έχει μπει ακομα ο κόφτης λόγο σχέσεως διαφορικού 2,73 πολύ μακρύ.είναι καλο φάρμακο για κάτι περίεργους με αστερια που δε γνωρίζουν αλλα όταν τους κατεβουν τα αυτάκια αποκτάν σεβασμό στα E 30.σωστά??
"αλπινακιας"

tasosbmwe30
29-08-04, 15:06
τρελανε μας ρε alpinakia!!!!!!!!!!!ρε πουστ.....μου θα του πεταξω κανενα μοτερ απο Μ3 Ε36,TO 3λιτρο με 286 αλογα και θα γινει της πουτ......ας!φερτο κατω ρε alpinakia και βαζω εγω τα "χαρτομαντηλα"(γι'αυτους που θα βαζουν τα κλαματα)!!!!!!!!!!!

alpinakias
29-08-04, 19:59
ένας φίλος σφάζει μια Μ3 e36 αν ενδιαφέρεται κανένας για κάνα ανταλλακτικό και μια e30 Hartge Η26 με 210 ίππους

tasosbmwe30
29-08-04, 23:32
τιμη για το hartge!γρηγορα....!!!!!!

BMW Power
03-09-04, 14:15
m power lunatic έχω μείνει πραγματικά άφωνος. Το Μ3 Ε30 (γνήσιο, γερμανικές πινακίδες) ήταν το πρώτο μου BMW και το καλύτερο αυτοκίνητο που είχα ποτέ by far. Θέλω σαν τρελός ένα EVO Sport (πάντα γνήσιο) για να το έχω στο γκαράζ μου και να το βγάζω μια φορά στο τόσο για βόλτα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω τα χρήματα αυτή την στιγμή για να το πάρω :( αλλά ακόμη και να τα είχα δεν μπορώ να βρω κάποιο μιας και τα έχουν πάρει όλα οι Άγγλοι και σπάνια πουλιέται κάποιο και πολύ ακριβά μάλιστα. Οι άνθρωποι έχουν καταλάβει την συλεκτικότητα και μοναδικότητα γενικώς του αυτοκινήτου και για αυτό θα δείς πολύ περισσότερα Μ3 Ε30 στην Αγγλία παρά στην Γερμανία. Βέβαια υπάρχει ένα original κόκκινο EVO Sport στην Ελλάδα με Αγγλικές πινακίδες και έχω γνωρίσει και τον άνθρωπο που το έχει αλλά δεν το πουλάει. :mad:

Πάντως σε συγχαίρω για το πάθος σου για αυτό το αυτοκίνητο και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεις κάποιο όπως το θέλεις και να το αποκτήσεις. Πάντως μιάς και έχω οδηγήσει πολλά Μ3 Ε36 γνήσια και μη, 286 και 321 πρέπει να ομολογήσω ότι δεν έχουν καμία σχέση με τα Ε30.

Σε ευχαριστώ που μου έφτιαξες την μέρα. ;)

Z3 Fat Bastard
03-09-04, 15:55
Θα συμφωνησω με τον Bmw Power

BMW Power
06-09-04, 17:50
τρελανε μας ρε alpinakia!!!!!!!!!!!ρε πουστ.....μου θα του πεταξω κανενα μοτερ απο Μ3 Ε36,TO 3λιτρο με 286 αλογα και θα γινει της πουτ......ας!φερτο κατω ρε alpinakia και βαζω εγω τα "χαρτομαντηλα"(γι'αυτους που θα βαζουν τα κλαματα)!!!!!!!!!!!


Φίλε μου Τάσο, μην ξεχνάς τον παράγοντα βάρος. Το μοτέρ του M3 286 είναι 155,4 κιλά ενώ για παράδειγμα το Μ3 Ε30 (195) μόλις 106 κιλά. Φοβάμαι ότι δεν θα στρίβεις τόσο εύκολα όσο τώρα με τόσα κιλά παραπάνω.

tasosbmwe30
06-09-04, 19:50
στην ευθεια ομως.......θα μοιραζω χαρτομαντηλα........!!!!!!!

S38B38 Monsta
07-09-04, 18:07
Ποιος είπε ότι δεν υπάρχουν γνήσια Ε30 Μ3 στην Ελλάδα?

Πολύ καλός φίλος και γνωστός βελτιωτής στην Ελλάδα (βλέπε: ιδιοκτήτη Superchips) πούλησε πριν από 4 μήνες το δικό του γνήσιο και συλλεκτικό Evo IΙ μαύρο με BBS 17αρες. Το άμάξι ήταν αγρατζούνιστο με 5Χ.ΧΧΧ χλμ, άψογο. Το πρόσεχε σαν τα μάτια του. Αφού μόλις μου ανακοίνωσε ότι το πουλούσε και αν μ ενδιεφερε προσωπικά κόντεψα να πάθω έφραγμα!

Ο πολύ τυχερός καινούριος ιδιοκτήτης του κατέβαλε (χωρίς καν να διανοηθεί τη λέξη παζάρι) το πολύ λογικό αντίτημο των 2Χ.ΧΧΧ ευρώ και το οδήγησε πανευτυχής στο νέο του σπίτι.

Πάντα θα βρεις αυτό που ψάχνεις αν έχεις υπομονή. Μη ξεχνάτε όμως ότι αυτά τα αυτοκίνητα είναι παλιά και ακόμα και αν βρειτε κάποιο μεταχ/νο σίγουρα θα θέλει ένα σκασμό λεφτά για να συνέλθει κάπως. Αρκετοί μάλιστα ιδιοκτήτες είχαν και έχουν μία αδυναμία να τα πηγαίνουν και να τα λιώνουν σε πίστες. Οπότε θέλει ιδιαίτερη προσοχή και προσεκτική διαλογή!

Αν είσαι σε θέση να διαθέσεις γύρω στα 25-30.000 μπορείς άνετα να εισάγεις, να εκτελωνίσεις και να ανακατασκευάσεις ένα Ε30 Μ3 από Αγγλία κάνοντάς το να δείχνει και να πηγαίνει σχεδόν σαν καινούριο :)

BMW Power
07-09-04, 20:48
στην ευθεια ομως.......θα μοιραζω χαρτομαντηλα........!!!!!!!

Το ξέρω ότι το λες για πλάκα αλλά ΟΥΤΕ για πλάκα μην το λες, ειδικά εσύ, αυτό για το στρίψιμο!!! :mad:

BMW Power
07-09-04, 20:56
Ποιος είπε ότι δεν υπάρχουν γνήσια Ε30 Μ3 στην Ελλάδα?
Πολύ καλός φίλος και γνωστός βελτιωτής στην Ελλάδα (βλέπε: ιδιοκτήτη Superchips) πούλησε πριν από 4 μήνες το δικό του γνήσιο και συλλεκτικό Evo IΙ μαύρο με BBS 17αρες. Το άμάξι ήταν αγρατζούνιστο με 52.000 χλμ, το δέρμα στα αγωνιστικά Recaro λες και δεν είχε καθήσει κανείς.

Συγνώμη αλλά αναφέρεσαι στο αυτοκίνητο του Σπέη???? Αυτό ήταν μπλέ και όχι μαύρο, εκτός και αν έχει και άλλο Μ3 Ε30.

tasosbmwe30
07-09-04, 20:56
φυσικα για πλακα ρε φιλε!!!!!!ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ "ΤΡΙΜΑΤΑ" στις στροφες και πιστευω το καταλαβατε απο την "ειδικη" διαδρομη που πηγαινει απο το κεντρο του ναυπλιου στη "καραθωνα"(παραλια,οσοι ηρθαν ξερουν)!!!!

m_power_lunatic
08-09-04, 08:16
Καταρχην δεν εγραψα πουθενα οτι δεν υπαρχουν αλλα οτι ειναι Ε Λ Α Χ Ι Σ Τ Α.Εγραψα οτι στην Ελλαδα βρισκεις με 30000ΕURO με 200000χ.λ.μ και το ξερω οτι στο εξωτερικο βρισκεις οσα θες.Διαβασες για τον εκτεκωνισμο που γραφω?15000EURO μου ζητησανε οταν ρωτησα.....και γνωριζεις που κινειται η ανακατασκευη ενος S14 μοτερ και καροτσας Μ3 Ε30?Σχετικα με το Μ3 Ε30 που αναφερεις αν ηταν του Σπεη ηταν μπλε και μετατροπη και οχι γνησιο εκτος αν αναφερεσαι σε αλλο αντιπροσωπο της εταιρειας αν και δεν υπαρχει αλλος,ο κυριος ΣΠΕΗΣ ειναι επισημος αντιπροσωπος Ελλαδος και αριστος στη δουλεια του....και ΒΜW-δακιας.Τα χρηματα που αναφερεις για 52000χλμ για Μ3 Ε30 ειναι ελαχιστα για την κατασταση που περιγραφεις.Στην Αγγλια πουληθηκε 91 μοντελο με 9000μιλια η 16000χλμ αντι 20000Ευro......βεβαια αλλη αγορα......αυτα χωρις παρεξηγηση βεβαια.....

S38B38 Monsta
08-09-04, 14:49
m power lunatic> Τον Νίκο τον ξέρω καλά και είμαστε φίλοι. Βλέπεις ήμασταν την ίδια περίοδο στο Long Beach στη California αν και γνωριστήκαμε στην Ελλάδα πριν πέντε περίπου χρόνια. Όσο για το χρώμα, ναι έχεις δίκιο ήτανε αυτό το σκούρο μπλε και όχι μαύρο. Πάνε 2+ χρόνια από τότε που το είδα τη τελευταία φορά.

Επέτρεψέ μου όμως να πάρω το λόγο για το αν ήταν γνήσιο EVO III ή όχι. Το αμάξι ήταν γνησιότατo και μάλλον το μοναδικό EVO III που πήρε ποτέ ελληνικά νούμερα. Με τα σωστά VIN του και με Ο Λ Α τα χαρτιά του. Ο μόνος λόγος που η άδεια έλεγε 2.000cc ήταν θέμα φορολογίας και επειδή την εποχή εκείνη το πανέξυπνο κράτος μας τσεκούρωνε όποιον κακομοίρη έκανε το λάθος να αγοράσει αυτοκίνητο άνω των 2.000cc, το Μ3 είχε δηλωθεί με τον 2.000cc κινητήρα που φόραγαν τα ΙΤΑΛΙΚΑ Μ3.

Αυτή ήταν και η μόνη παρατυπία, επαναλαμβάνω το αμάξι ήταν συλλεκτικό γνήσιο Ε30 Μ3 EVO III.

A ναι και αυτά χωρίς παρεξηγήσεις, βέβαια, απλά απεχθάνομαι όταν μερικοί μιλούν χωρίς να γνωρίζουν, επαναλαμβάνοντας απλά φήμες που έχουν κυκλοφορήσει στη πιάτσα και στα στέκια (μιλάω γενικά πάντα).

:)

BMW Power
08-09-04, 19:52
Επέτρεψέ μου όμως να πάρω το λόγο για το αν ήταν γνήσιο EVO III ή όχι. Το αμάξι ήταν γνησιότατo και μάλλον το μοναδικό EVO III που πήρε ποτέ ελληνικά νούμερα. Με τα σωστά VIN του και με Ο Λ Α τα χαρτιά του. Αυτή ήταν και η μόνη παρατυπία, επαναλαμβάνω το αμάξι ήταν συλλεκτικό γνήσιο Ε30 Μ3 EVO III.


Πιο πάνω όμως γράφεις:

Πολύ καλός φίλος και γνωστός βελτιωτής στην Ελλάδα (βλέπε: ιδιοκτήτη Superchips) πούλησε πριν από 4 μήνες το δικό του γνήσιο και συλλεκτικό Evo IΙ μαύρο με BBS 17αρες.

Επειδή είχα πάει στον Σπέη με το δικό μου Μ3 Ε30 για να δω τι μπορούμε να κάνουμε για την αύξηση της ιπποδύναμης, θυμάμαι συγκεκριμένα ότι το αυτοκίνητο δεν ήταν ούτε EVO II ούτε EVO III (μόνο μαύρα και κόκκινα). Ουσιαστικά ήταν λίγο απ’ όλα. Μπροστινό spoiler από Cecotto Ravaglia, πίσω από EVO III μοτέρ από 2.3 καταλυτικό (195 PS φτιαγμένο όπως έλεγε) και άλλα πολλά περίεργα. Βέβαια δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν το αυτοκίνητο ήταν αυθεντικό ή μετατροπή αλλά ήταν σε πραγματικά τέλεια κατάσταση.

S38B38 Monsta
09-09-04, 10:16
Πιο πάνω όμως γράφεις:



Επειδή είχα πάει στον Σπέη με το δικό μου Μ3 Ε30 για να δω τι μπορούμε να κάνουμε για την αύξηση της ιπποδύναμης, θυμάμαι συγκεκριμένα ότι το αυτοκίνητο δεν ήταν ούτε EVO II ούτε EVO III (μόνο μαύρα και κόκκινα). Ουσιαστικά ήταν λίγο απ’ όλα. Μπροστινό spoiler από Cecotto Ravaglia, πίσω από EVO III μοτέρ από 2.3 καταλυτικό (195 PS φτιαγμένο όπως έλεγε) και άλλα πολλά περίεργα. Βέβαια δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν το αυτοκίνητο ήταν αυθεντικό ή μετατροπή αλλά ήταν σε πραγματικά τέλεια κατάσταση.

Oops typo...παρέλειψα ένα 'Ι' στο προηγούμενο post μου - έχεις δίκιο.

Τι να πω ρε παιδιά, εγώ το Νίκο τον έχω για stand-up guy, όπως μου λέει έχει όλα τα χαρτιά του αμαξιού, δε νομίζω πως έχει λόγο να πει σε κανέναν ψέματα :confused:

Fanatic
13-10-04, 16:52
Το περασμενο σαββακυ ειδα το παρακατω τερας στο Σουνιο κατω απο το ναο του ποσειδωνα.Πολυ καθαρο αν και μαλλον μετατροπη αφου ειχε μαμισια Μ40 υφασματινα καθισματα!Παντως ηταν αψογο!Αφησα και καρτουλα,ελπιζω να την βρηκε!Ειχε αυτοκολητο ''ΚΑΣΠΑΖΗΣ'' η κατι τετοιο στο πλαι!Κουκλααααα!!Το ξερει κανεις σας?

MAGNUS
16-10-04, 10:56
Εφόσον μιλάμε για E30 Μ3 και θέλω να πάρω ένα και εγώ, μήπως ξέρει κανεις τι παίζεται με εισαγωγή τρακαρισμένου αυτοκινητου? Πληρώνεις φόρους κανονικά? Αν πάρω μονο το αυτοκίνητο χωρίς την μηχανή? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή ένα E30 Μ3 με μοτέρ από E36 Μξ και αν μπορώ να φέρω το αμάξι θα το κάνω! Ξέρει κανεις τίποτα?

Fanatic
16-10-04, 11:37
To θεμα ειναι οτι το δυσκλο ειναι να φερεις το σασσι και να του βγαλεις πινακιδες!Το να φερεις μοτερακι απο εξω ειναι απλο και συμβαινει συνεχεια!Εκτος αν φερεις Μ3 Ε30 απο εξω και βαλεις τα παντα πανω σε μαμα Ε30 σε ενα καλο φανοποποιο ,συνεργειο κτλ!Αλλα θελει πολυ δουλεια οπως εχει ειπωθει παλιοτερα! ;)

BMW Power
17-10-04, 01:42
Εφόσον μιλάμε για E30 Μ3 και θέλω να πάρω ένα και εγώ, μήπως ξέρει κανεις τι παίζεται με εισαγωγή τρακαρισμένου αυτοκινητου? Πληρώνεις φόρους κανονικά? Αν πάρω μονο το αυτοκίνητο χωρίς την μηχανή? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή ένα E30 Μ3 με μοτέρ από E36 Μξ και αν μπορώ να φέρω το αμάξι θα το κάνω! Ξέρει κανεις τίποτα?


Το πρόβλημα στην περίπτωση που περιγράφεις είναι ότι απαγορεύεται από την Ελληνική νομοθεσία (τουλάχιστον μέχρι πρίν από 2 χρόνια που το είχα ψάξει) η είσοδος σασί στην χώρα σαν ανταλλακτικό. Οπότε δεν μπορείς παρά να εκτελωνίσεις το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, πράγμα το οποίο δεν συμφέρει με τίποτε.

Geo_3D
17-10-04, 01:50
Το περασμενο σαββακυ ειδα το παρακατω τερας στο Σουνιο κατω απο το ναο του ποσειδωνα.Πολυ καθαρο αν και μαλλον μετατροπη αφου ειχε μαμισια Μ40 υφασματινα καθισματα!Παντως ηταν αψογο!Αφησα και καρτουλα,ελπιζω να την βρηκε!Ειχε αυτοκολητο ''ΚΑΣΠΑΖΗΣ'' η κατι τετοιο στο πλαι!Κουκλααααα!!Το ξερει κανεις σας?
Στελιο αμα κατσω εγω μια μερα εξω απο το μαγαζι και τραβαω φωτογραφιες ολα τα Μ3 Ε30 που περνανε απο μπροστα,δεν θα μας φτασει ο χωρος του φορουμ.Το θεμα ομως ειναι ποιοι τα οδηγουν αυτα τα αμαξια.Δεν μπορω να πω περισσοτερα.Οποιος καταλαβε καταλαβε and thats all follks :(

alexk
17-10-04, 14:24
1.Δεν ξέρω γιατί τόσοι πολλοί συγχέουν το Ε30 με το Μ40. Το Μ40 δεν είναι μοντέλο, κινητήρας είναι. Και το Ε36 είχε Μ40 κινητήρα, και το Ε34.

2.Αυτό το μαγάζί που είναι??? Είναι τόσα πολλά τα Μ3 Ε30?

m_power_lunatic
18-10-04, 19:14
Πολυ σωστα φιλε Alex-k ειναι κινητηρας και οχι μοντελο,οσο αναφορα το μαυρο M3 E30 που υπαρχει σε φωτογραφια εχει αν δεν κανω λαθος το καρο σαλονι υφασματινο και το M3 E30 εβγαινε με υφασματινο σαλονι στη βασικη του εκδοση και αναλογα με την χρονολογια και την εκδοση υπαρχουν διαφοροι τυποι.

Fanatic
18-10-04, 19:37
αρα παιζει να ηταν και γνησιο...παντως κουκλαρα man!! :cool:

Fanatic
13-11-04, 10:10
Eπειδη ξερω οτι ισως καποιοι ψαχνεστε,το παρακατω πωλειται στην auto view στην Γλυφαδα.Λεπτομερειες δεν ξερω καθολου,απλα οτι τα φωτα μπροστα ειναι αισχρα και οτι τα δερματινα καθισματα δεν ειναι στα καλυτερα τους.Απο εκει και περα το χρωματακι,το ζαντικο και γενικα η οψη του μαμει.... :bowdown:

alexk
13-11-04, 17:54
Σχετικά με τις διπλές δαγκάνες εμπρός...
Ναι, μπορούν να μπουν διπλές δαγκάνες εμπρός-πίσω. Συνήθως τις βάζουν εμπρός (γιατί πίσω είναι υπερβολή) και είναι τετραπίστονες.
Για όσους τώρα θα διαφωνήσουν κατ'ευθείαν, παρακαλώ να ψάξετε πρώτα τα BTCC αυτοκίνητα (πολλά φορούσαν διπλές δαγκάνες) καθώς και Rolls-Royce που φοράνε διπλές δαγκάνες (παλιότερο μοντέλο που είχα οδηγήσει).

Τώρα για τα αμορτισέρ. Αμερικάνικα τζιπ συνήθως φοράνε έως 6 αμορτισέρ ανά άξονα. Τώρα, για το Ε30 θα έλεγα ότι μπροστά είναι λίγο δύσκολο, μιας και έχει γόνατο αμορτισέρ και όχι διπλά ψαλίδια. Τώρα για πίσω , πιστεύω ότι με μερικές τροποποιήσεις, μπαίνει διπλό, απλά δεν βλέπω το λόγο να γίνει αυτό (δεν ζυγίζει 3-4 τόννους).
Για το κουμπάκι δεν ξέρω. Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο.

Fanatic
30-12-04, 15:12
Για δειτε και αυτο...μπορει να ενδιαφερει μερικους μερικους...http://www.autotriti.gr/auto/AGGELIES/viewphoto.asp?table=USGA&id=22030016

alexk
30-12-04, 15:20
Για δειτε και αυτο...μπορει να ενδιαφερει μερικους μερικους...http://www.autotriti.gr/auto/AGGELIES/viewphoto.asp?table=USGA&id=22030016

Το έχω ξαναδεί. 2 σημειώσεις:
1. 6 airbags
2. 3000 ccm
Πώς γίνεται αυτό???

Fanatic
30-12-04, 15:58
Το έχω ξαναδεί. 2 σημειώσεις:
1. 6 airbags
2. 3000 ccm
Πώς γίνεται αυτό???

To SMG δεν σου κανει εντυπωση?Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι εχει μοτερ Μ3 Ε36 286 για το 3000cc.Tωρα με τους αεροσακους...??? :nixweiss:

alpinakias
04-01-05, 21:15
πριν λίγο καιρό είχα γράψει για το Μ3 (alpina Βδ 3.5S)αυτό είναι το δικό μου το 48nr.apo62 που έχουν βγει.
Χαιρετισμούς σε όλους Alpinakias www.behindmatrix.com/e30/fotost/f00612/f00612

alexk
04-01-05, 22:51
Ρε φίλε, ένα-ένα

1. Μένεις στο Bobligen???
2. Έχω δει τέτοιο αμάξι σαν το δικό σου παλιότερα (πριν 3 χρόνια με το ίδιο μοτέρ)
3. Φτου του, να το χαίρεσαι το τέρας!!!
4. Με συγκίνησες με το τρελό το εργαλείο!!!

prin ligo kairo eiha grapsi gia to M3 (alpina B6 3.5S)afto ine to diko mou to 48nr.apo62 pou ehoun bgei.
Hairetismous se olous Alpinakias www.behindmatrix.com/e30/fotost/f00612/f00612 (http://www.behindmatrix.com/e30/fotost/f00612/f00612)

Fanatic
05-01-05, 00:10
prin ligo kairo eiha grapsi gia to M3 (alpina B6 3.5S)afto ine to diko mou to 48nr.apo62 pou ehoun bgei.
Hairetismous se olous Alpinakias www.behindmatrix.com/e30/fotost/f00612/f00612


AΠΛΑ Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο!!!!!!!!!!!!!Αν καταλαβαινω καλα εχεις δυο alpina σωστα???Kαι ενα ε36 b3 3,0 ε?Θελω φωτο απο το γκαραζ σου!!!!

ygkamoulak
05-01-05, 08:47
TO CABRIO Μ3 Ε30 ΠΟΥ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ 318 ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΟΤΕΡ Ε36-286.ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ Μ3 ΤΗΣ AYTO VIEW AN EINAI TO ΓΝΗΣΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ

alpinakias
05-01-05, 13:28
TO CABRIO Μ3 Ε30 ΠΟΥ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ 318 ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΟΤΕΡ Ε36-286.ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ Μ3 ΤΗΣ AYTO VIEW AN EINAI TO ΓΝΗΣΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ
Ναι έχω δυο το Β3 είναι τετράπορτο λόγο οικογένειας.τo γκαράζ είναι γεμάτο μη ίππους.δυο alpina και ένα καρο ανταλλακτικά για e30 alpina και e36.μεγάλη αρρώστια.

BMW Power
05-01-05, 22:18
Το έχω ξαναδεί. 2 σημειώσεις:
1. 6 airbags
2. 3000 ccm
Πώς γίνεται αυτό???


Το αυτοκίνητο αυτό είναι το προσωπικό ενός φίλου και είναι μετατροπή από 318 του ’92. Φορά τρίλιτρο μοτέρ από Μ3 Ε36 και δεν έχει κανέναν αερόσακο. Είναι λάθος της αγγελίας. Όσο για το SMGII έτσι λέγεται το μαγαζί του. :pth:

Action Man
06-01-05, 04:34
TO ΤΕΡΑΣ!!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Action Man
22-03-05, 18:07
ΘΕΛΩ Μ3 Ε30!!! :bowdown: :nixweiss: :smashtard

m_power_lunatic
22-03-05, 18:45
Τι ηθελα και ερχομουνα την Κυριακη....το ξαναειδα και φουντωσα παλι,παραλιγο να ηταν δικο μου ο μ......κας!!!Ερχεται αφιερωμα στο Μ3 Ε30 PART 2 απο εμενα για ολους τα αρρωστακια με την υπερτατη ///Μ......ρα!!!!!!!!!!!!!!! :icon11: :icon11:

manosm3
22-03-05, 19:21
Το αυτοκίνητο αυτό είναι το προσωπικό ενός φίλου και είναι μετατροπή από 318 του ’92. Φορά τρίλιτρο μοτέρ από Μ3 Ε36 και δεν έχει κανέναν αερόσακο. Είναι λάθος της αγγελίας. Όσο για το SMGII έτσι λέγεται το μαγαζί του. :pth:

Αυτος ειναι κοντα μου! ετσι; απεναντι απο τη ΒΡ χαμηλα!
Το Μ3 ειναι ενα ασημι που παλια αραζε στην πλατεια; ρωταω γιατι δεν ειδα το λινκ.

m_power_lunatic
22-03-05, 19:35
Ναι Μανο ειναι αυτο που αραζε πλατεια Βριλλησιων και πριν ειχε Μ3 Ε30 coupe απιστευτο μπλε μεταλλικο η αλλιως Avus Blue με κιτρινα φωτα μπροστα μην λεμε ονοματα τωρα,θα το θυμασαι αν εισαι χρονια Βριλλησιωτης! :)

saikoE39
22-03-05, 23:41
Φιλε μου το θυμαμε εγω ενα στενο ποιο πανω απο το σπιτι μου το εβλεπα και ελιωνα και ας ημουν 9 χρονον!!!μονο που ελεγε 300 το κοντερ τρελενομουν εμενε στιν ιδια πολυκατοικια με εναν φιλο και οπουτε πηγαινα εκει καθομουν και το χαζευα(φαντασου απο τοτε κολημενος μετα BMW)!!!!!!!!!!

DRIFTER
23-03-05, 11:06
Εγώ δεν χρειάζεται να πώ ότι είμαι τρελαμένος με τα Μ3 Ε30 χεχε.....είναι ένα μαύρο στη Καλαμάτα απο έξω και συνήθως το παρκάρει η στο βενζινάδικο ή στο ΤΕΙ απ' έξω και τρελένομαι...είχα δεί και στην αθήνα ανάκασα στο συνεργείο ένα μπλέ έχω τραβήξει με κινητό φωτός :wub:

moutraklas
01-08-05, 13:18
Συνέβη πριν 10 μέρες... Παρασκευή, 22/7, απόγευμα, έξω από τον Καψαλίδη...

Είχα ταξίδι μπροστά μου, τρεμόπαιζε το λαμπάκι για τακάκια, πήγα να τσεκάρω, άλλαξα μόνο ένα τεστ τελικά (και όλα τα μπουλόνια ασφαλείας που είχα...) Κάνω να φύγω, πετάγεται ένα παιδί που μόλις είχε έρθει "κάτσε να τραβήξω το δικό μου να φύγεις"... Πάω να δω το δικό του και μένω κόκκαλο....
Το ΕΝΑ
Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ
Το ΑΠΟΛΥΤΟ
Όπως καταλάβατε ήταν ///Μ
Και όπως ίσως φαντάζεστε, ήταν ///Μ Ε30 :wub:

Ένα κατάλευκο, πανέμορφο, εξαιρετικό, απίστευτο ///Μ3 Ε30...

Να φύγω? Δεν πάω πουθενά, εδώ θα μείνω....
Μετά το πρώτο σοκ, άρχισα να προσπαθώ να μαζέψω τα σάλια μου... αλλά επειδή δεν τα κατάφερνα και πολύ καλά επάψα να αντιστέκομαι και γελοιοποιήθηκα εντελώς...
Anyway, να μην το κουράζω, με τα πολλά το έβαλα το παλικάρι να με κάνει μια βόλτα με το κουκλί του...
Προσέξτε, όχι να οδηγήσω, να με πάει βόλτα... Χαζό θα πείτε, ε? Ίσως... Πολύ πιθανόν να φανεί υπερβολικό αλλά μια κ εγώ δεν είχε τύχει ποτέ ξανά στη ζωή μου να μπω (έστω) σε οποιαδήποτε Μ, έπαθα μια κάποια ζημιά... Οπότε συνυπολογίστε τώρα, είμαι σε Μ, είμαι πρώτη φορά σε Μ, είμαι σε Μ Ε30, είμαι πρώτη φορά σε Μ Ε30....
Να πω για την εμφάνιση έξω? Να πω για την εμφάνιση μέσα? Να πω για τον ήχο? Να πω για την αίσθηση? Να πω για τα ανοίγματα? Λέω μόνο ότι έπαθα πολύ μεγάλη ζημιά.... Πολύ μεγάλη όμως....
Δηλαδή, το πλάσμα αυτό το λάτρευα έτσι κι αλλιώς... τώρα? Η κουβέντα "Θέλω την Μ3 ε30" έχει αποκτήσει πλέον άλλη διάσταση...

υγ. Φίλε Μάκη ευχαριστώ και σε περιμένουμε στην παρέα μας...

Fanatic
01-08-05, 13:25
Mικρης σημασιας ερωτηση μετα τον ενθουσιασμο που δικαιως εχεις,ειναι γνησιο??Παντως οπως ειπες ειναι αψογο το εργαλειο!!

moutraklas
01-08-05, 13:34
Mικρης σημασιας ερωτηση μετα τον ενθουσιασμο που δικαιως εχεις,ειναι γνησιο??Παντως οπως ειπες ειναι αψογο το εργαλειο!!

Ναι, Στέλιο, γνήσιο. Έτσι φαινόταν τουλάχιστον (χωρίς να είμαι ειδικός σε τέτοια διάγνωση) και έτσι μου είπε το παιδί και δεν είχα κανένα λόγο να μην τον πιστέψω... Εξάλλου την έχει πάρει από Γερμανία και φοράει ακόμα τις zoll...

Ήταν πάντως σε απίστευτα τέλεια κατάσταση...

TheCondor
01-08-05, 15:02
Στον Καψαλιδη εχει φτιαχτει και ενα 320is!! Δεν εχει φουσκωματα, κανονικο τριαρι ειναι απο εξω αλλα αμα ανοιξεις το καπω και διαβασεις το BMW M POWER τοτε απλα :icon02: πας για φουντο....

Ποιο Μ3 ηταν? ( οχι οτι εχει σημασια εννοειται, αλλα λεμε τωρα ) Το 2.3, 2.5???

Επισης κατι ψιλοασχετο, μενεις κοντα στον Καψαλιδη η απλα περασες απο εκει για τα τακακια?

cHaOtIc_dRaGoN_Gr
01-08-05, 17:09
Σε καταλαβαίνω γιατι πολύ απλά το έχω πετύχει το συγκεκριμένο τουτου στην Πανεπιστημίου και έτριβα τα μάτια μου...μου ερχόταν να τρέξω από πίσω του..... :hello: lol
Είναι όντως σε τέλεια κατάσταση+πρέπει να είναι γνήσιο(νομιζω).

Ένας τύπος επίσης στο Γαλάτσι έχει ενα Μ3 Ε30 μπλέ σε αρκετά καλή κατάσταση+καθε βράδυ είναι παρκαρισμένο μπροστά απο το σπιτάκι του.....μετα απο βολτίτσες για καφέ παω και το χαζεύω και λίγο......
(Πειτε μου πως φορτώνω φωτογραφίες απο το pc μου και θα τo δειτε)


Ε30 Μ3 ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!! :flipa:

manosbmw318ie30
01-08-05, 23:10
Ότι και να πω θα είναι πλεονασμός για την αρρώστια μου με τη Μ3 Ε30... :bowdown: :icon02:

DRIFTER
01-08-05, 23:58
Mπροστά σε αυτό το αμάξι τα λόγια περιτέυουν και τα σάλια τους μαζεύούν όλοι οι δήθεν γρήγοροι :dance:

120ihatch
02-08-05, 14:03
ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΑ
ΜΙΑ ΖΩΗ Ε30 Μ3

Τι να πω ρε παιδια καθε φορα που βλεπω μια (εστω και... μαιμου) μου ερχεται να βαλω τα κλαματα σαν μικρο παιδακι που βλεπει ενα παιχνιδι σε μια βιτρινα και οι δικοι του δεν του το αγοραζουν.

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΕΛΙΞΕ
1. τι γυναικες εβγαζε
2. τι γουστα τους εκαναν
3. αφου συνειδητοποιησαν τι εφτιαξαν, τι εκαναν μετα (;)


Η BMW πρεπει να τους γνωρισει στον χρηστακη και μετα να τον απολυσει.

ygkamoulak
03-08-05, 14:29
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ

Fanatic
03-08-05, 14:46
Φιλε μου ο φανατισμος υπαρχει και η λατρεια η μεγαλη ομως στις περισοτερες των περιπτωσεων το θεμα ειναι οικονομικο....οπως εγω για παραδειγμα που ως γνωστων εχω ψυχωση με το Ζ3 Μ coupe...ομως αν καποιος το πουλαγε σαφως και δεν θα ειχα προς το παρον την δυνατοτητα να το παρω...αυτο δεν πιστευω ομως οτι με κανει λιγοτερο οπαδο του συγκεκριμενου αυτοκινητου ;)

alexk
03-08-05, 14:59
ygkamoulak> Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με την όχι και τόσο κατασταλαγμένη άποψη. Τι θέλω να πω. Πολλοί έχουν μεγάλη αγάπη γι' αυτό το αυτοκίνητο και δηλώνουν ότι το λατρεύουν, και γι'αυτό θα έκαναν πολλές θυσίες. Όμως, όταν έρθει η ώρα της αλήθειας (νέα αγορά), όλοι αναθεωρούν τις απόψεις τους. Και αυτό συχνά, γιατί ποιος θέλει ένα αυτοκίνητο που δεν είναι άνετο, που θα έχει συνέχεια βλάβες, που θα θέλει πολλά χρήμματα για συντήρηση, που έχει υψηλή κατανάλωση καυσίμου και είναι και παλιό? Εγώ προσωπικά ξέρω μόνο ένα τέτοιο άτομο, που είναι αρκετά πυροβολημένο για να κάνει μια τέτοια κίνηση (φυσικά αποκλείονται άτομα που έχουν πολλά χρήμματα και μπορούν να έχουν πολλά αυτοκίνητα).

Γιατί, κάποιος αντί μιας νέας 316ci, μπορεί να αγοράσει μια μετ/νη Μ3 Ε30 σε καλή κατάσταση (στα ίδια χρήμματα). Ποιος θα το έκανε όμως?

Χαίρομαι που δεν το πούλησες τελικά. Είναι ένα πολύ σπάνιο και ιδιαίτερο αυτοκίνητο. Σου εύχομαι να το χαίρεσαι και να το προσέχεις για πάντα!

ΥΓ: Φυσικά είμαστε off topic, αλλά δεν θα σβήσω τα posts :)

manosm3
03-08-05, 14:59
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ

Κι εγω, αν μπορουσα να παρω Μ3 Ε30, που δεν μπορω λογω ηλικιας, θα επαιρνα ενα αλλο που ειχα ακουσει οτι πωλειται γυρω στα 15.000 ευρω! evoII νομιζω ηταν, υπεραριστο, γνησιο κλπ!

moutraklas
03-08-05, 15:02
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ


το ότι το λατρεύει το σύνολο σχεδόν των BMWδόφιλων είναι ένα πράγμα... αναμφισβήτητο...

το πόσοι μπορούν πραγματικά να αγοράσουν και να συντηρούν ένα τέτοιο αυτοκίνητο έιναι τελείως άλλο πράγμα όμως...

και έχε υπόψη σου επιπλέον ότι δεν έιναι ένα αυτοκίνητο που το παίρνεις για να σε καλύπτει στις καθημερινές σου μετακινήσεις (ή ακόμα κι αν αυτό αντέχει, δεν νομίζω ότι θα το υποβάλει κανείς σε αυτά τα βασανιστήρια ή δεν θα μπορεί να αντέξει το κόστος συντήρησης που προυποθέτει η συχνή χρήση του), το έχεις για το μεράκι σου...

πόσοι λες μπορούν να διαθέσουν ανα πάσα στιγμή κάμποσες αρκετές χιλιάδες ευρώ για την αγορά ενός "δεύτερου" για αυτούς αυτοκινήτου???

κι εγώ, αν εκείνη τη στιγμή το παιδί αυτό μου λέγε "στο πουλάω", την ίδια εκείνη στιγμή που ήμουν και στην κατάσταση σοκ και η λογική είχε παέι περίπατο, δεν θα το παιρνα. πολύ απλά, δεν έχω τις 20-30 χιλ ευρώ που μπορεί να κοστίζει τώρα ένα τέτοιο αμάξι (δεν θυμάμαι πόσο το έδινες εσύ) μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τις αισθήσεις μου και καμία πραγματική όμως ανάγκη... Δυστυχώς για μένα πρώτα από όλα... Γνωρίζεις πολύ καλά πως η αγορά τετοιου είδους οχημάτων είναι πολύ περιορισμένη και με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

άλλο λοιπόν το τι θέλεις, άλλο το τι μπορείς...

Τέλος, εγώ θα ήμουν ευτυχής στη θέση σου που δεν εμφανίστηκε κανείς να το ζητήσει (αλήθεια, άσχετα από το club, δεν έιχες προσφορές από ιδιώτες, δεν το έβαλες σε αγγελίες?) και το έχεις ακόμα...

υγ. άσχετο, αλλά γράφεις με μικρά plsss? thnx

BMW Power
03-08-05, 15:19
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ

Πολύ σωστή η απορία σου και για εμένα έχει μόνο μία απάντηση μιάς και θέλω και μπορώ να αποκτήσω ένα Μ3 Ε30 τώρα που έχω εταιρικό αυτοκίνητο να κινούμαι.

Η τιμή που ζητούσες ήταν εξωφρενική!!! Ακόμη και πολλά δις να είχα πάνω από 17.000 δεν έδινα για ένα τέλειο αλλά απλό Μ3.

cHaOtIc_dRaGoN_Gr
03-08-05, 15:23
Εμενα φίλε μου,αυτό το κάρο είναι το όνειρό μου.....

Πολλοί το λένε αυτό,αλλα μπροστά στην αστραυτερή γυαλάδα και στην μεγάλη ζήτηση απο πλευρά των γυναικών (απο θέμα μούρης δηλαδή),αλλα και απο πλευρά ασφάλειας-άνεσης και service όπως ειπώθηκε,όλοι επιλέγουν ενα καινούριο 316..(Εγώ πάντως οχι)

Γενικά είμαι υπέρ των μεταχειρισμένων..
Γιατί να πάρω ενα 1600 με τα λευτά που μπορώ να πάρω το θηρίο που πάντα ήθελα?

Πάντως,αν μετά από 6-7 χρόνια το πουλήσεις,το παίρνω άνετα :D
Είμαι 18 και πιστέυω πως αν πάρω τέτοιο τουτου με την πρώτη θα με ψάχνουν όλοι....Καλύτερα να περάσω πρώτα ορισμένα κατώτερης HP,όπως ενα 318 η 320 (Ε30 πάντα)..

Πάντως για να μην παραπονιεσαι,αν θές εγώ το βλέπω με περισσό ενθουσιασμό το Μ3,αν δεν έχεις πρόβλημα με τα σάλια στο κάθισμά σου...και αν δεν έχεις πρόβλημα που δεν το αγοράζω :smashtard


18αρης έφη...

DaRk_AnGeL
03-08-05, 17:08
Πολύ σωστή η απορία σου και για εμένα έχει μόνο μία απάντηση μιάς και θέλω και μπορώ να αποκτήσω ένα Μ3 Ε30 τώρα που έχω εταιρικό αυτοκίνητο να κινούμαι.

Η τιμή που ζητούσες ήταν εξωφρενική!!! Ακόμη και πολλά δις να είχα πάνω από 17.000 δεν έδινα για ένα τέλειο αλλά απλό Μ3.

Και τα 17 πολλά τα θεωρώ..... Κάνα 15αρι θα θεωρούσα νορμάλ τιμή. Απο κεί και πέρα όμως, στο φόρουμ (εκτός απο αυτούς που έχουν οικονομική άνεση να αγοράσουν και να συντηρούν κάτι τέτοιο χωρίς να το πολυσκεφτούν) υπάρχουν 3 κατηγορίες χρηστών :

1. Αυτοί που ρωτάνε και ασχολούνται με οτιδήποτε πωλείται ίσα για να περνάει η ώρα τους.
2. Αυτοί που θαυμάζουν και το Μ3 Ε30 και πολλά άλλα θηρία... αλλα δυστυχώς δέν έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν ή να τα συντηρήσουν.
3. Αυτοί που ενώ εκτιμόυν κάποια πράγματα, όταν έρθει η ώρα να αγοράσουν πάνε σε μια "σίγουρη αγορά" ενός καινούριου καθότι αυτός είναι ο βασικός όρος αυτού που θα χρηματοδοτήσει την αγορά. Άν μου αγόραζε ο πατέρας μου αμάξι σιγά μη δεχόταν να δώσει 10-15 χιλιάρικα για Μ3 30αρι. Θα την έβγαζα με κάνα άτος ή κάποιο καινούριο όχημα νορμάλ τιμής (13-15 χιλ περίπου), που κατα την άποψη του "ωριμότερου" ειναι : "καινούριο, οικονομικό, έχει εγγύηση κλπ κλπ" .
Γι αυτό περίμενα να φτάσω στα 30 και να πάρω ΜΟΝΟΣ μου το 36αρι μου :yippee:

Action Man
03-08-05, 21:02
Thelw M3 E30!!! :bullhorn: :bullhorn: :bullhorn:

cHaOtIc_dRaGoN_Gr
03-08-05, 21:23
Και τα 17 πολλά τα θεωρώ..... Κάνα 15αρι θα θεωρούσα νορμάλ τιμή. Απο κεί και πέρα όμως, στο φόρουμ (εκτός απο αυτούς που έχουν οικονομική άνεση να αγοράσουν και να συντηρούν κάτι τέτοιο χωρίς να το πολυσκεφτούν) υπάρχουν 3 κατηγορίες χρηστών :

1. Αυτοί που ρωτάνε και ασχολούνται με οτιδήποτε πωλείται ίσα για να περνάει η ώρα τους.
2. Αυτοί που θαυμάζουν και το Μ3 Ε30 και πολλά άλλα θηρία... αλλα δυστυχώς δέν έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν ή να τα συντηρήσουν.
3. Αυτοί που ενώ εκτιμόυν κάποια πράγματα, όταν έρθει η ώρα να αγοράσουν πάνε σε μια "σίγουρη αγορά" ενός καινούριου καθότι αυτός είναι ο βασικός όρος αυτού που θα χρηματοδοτήσει την αγορά. Άν μου αγόραζε ο πατέρας μου αμάξι σιγά μη δεχόταν να δώσει 10-15 χιλιάρικα για Μ3 30αρι. Θα την έβγαζα με κάνα άτος ή κάποιο καινούριο όχημα νορμάλ τιμής (13-15 χιλ περίπου), που κατα την άποψη του "ωριμότερου" ειναι : "καινούριο, οικονομικό, έχει εγγύηση κλπ κλπ" .
Γι αυτό περίμενα να φτάσω στα 30 και να πάρω ΜΟΝΟΣ μου το 36αρι μου :yippee:


Αυτη η τρίτη κατηγορία μου τα χαλάει..
Την άποψη του καινούριο να'ναι και οτι να'ναι δεν την ενστερνίζομαι.....και ούτε πρόκειται!

Θα πάρεις με τόσα λευτά εναν κουβά που αρμόζει σε μερικές ξανθούλες και θα χρειάζεται να κατέβαίνεις και να σπρώχνεις και λίγο...

Το βρίσκω παράλογο κάποιος να σκάσει τα λεφτά του για τέτοια πράγματα..
1000 φορες να βρει μια ευκαιρια μεταχειρισμενου αλλα καλου..
Οτι προβλήματα σου πετάει ενα Ε30 σε καλη κατάσταση στα 10 χρόνια,σου πετάει ενα ΜΑΤΙΖ στα 4........(οχι,δεν εχω κατι με τους κορεάτες....απλα εχω φτιάξει και μια φρασούλα...Daewoo-αν το γραφω σωστά-το π@π@ρ* του Κορεού :bullhorn: )

Οσοι πάλι έχουν τα χρήματα για ένα καινούριο Μ3,μπορούν να έχουν και ενα Ε30 Μ3 ταυτόχρονα νομίζω.-

Fanatic
03-08-05, 22:51
Αυτη η τρίτη κατηγορία μου τα χαλάει..
Την άποψη του καινούριο να'ναι και οτι να'ναι δεν την ενστερνίζομαι.....και ούτε πρόκειται!

Θα πάρεις με τόσα λευτά εναν κουβά που αρμόζει σε μερικές ξανθούλες και θα χρειάζεται να κατέβαίνεις και να σπρώχνεις και λίγο...

Το βρίσκω παράλογο κάποιος να σκάσει τα λεφτά του για τέτοια πράγματα..
1000 φορες να βρει μια ευκαιρια μεταχειρισμενου αλλα καλου..
Οτι προβλήματα σου πετάει ενα Ε30 σε καλη κατάσταση στα 10 χρόνια,σου πετάει ενα ΜΑΤΙΖ στα 4........(οχι,δεν εχω κατι με τους κορεάτες....απλα εχω φτιάξει και μια φρασούλα...Daewoo-αν το γραφω σωστά-το π@π@ρ* του Κορεού :bullhorn: )

Οσοι πάλι έχουν τα χρήματα για ένα καινούριο Μ3,μπορούν να έχουν και ενα Ε30 Μ3 ταυτόχρονα νομίζω.-

Φιλε μαλλον δεν καταλαβες την εννοια της τριτης φρασης....αν ο μπαμπας σου ''χρηματοδοτει'' την αγορα και δεν ειναι και αυτος παθιασμενος για αυτο το αμαξι σιγουρα θα σου δωσει τα ιδια αν οχι περισσοτερα για ενα καινουριο παρα να σου δωσει να παρεις αυτοκινητο 20ετιας....τελος χωρις να θελω να σε ξενερωσω το Μ3 Ε30 ειναι δισευρετο τωρα και πολλα ατομα εχουν αγανακτισει αφου τα καλα ειναι μετρημενα στο ενα χερι και πανακριβα(μιλαμε για τιμεςσχεδον ενος Μ3 Ε36 321 γνησιου), πιστευεις οτι θα μπορεις να βρεις σε 6 χρονια που λες?Χλωμο εως αδυνατο... :tapedshut

ygkamoulak
04-08-05, 09:26
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ 1)ΓΙΑ ΤΑ 17000 ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ Π.Χ. ΤΟΥ ΣΠΕΗ ΤΟ Ε30 Μ3 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ (ΤΑ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΩ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ)ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ 23500 ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ 2)ΟΙ ΣΥΝΗΘΗΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15000 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΕΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΙΛΟΤΟ ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΤΙΜΗ ΠΑΝΤΑ ΠΑΖΑΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΕΡΙΞΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ 17000 ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΗ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΤΗ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΡΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΛΙΚΙΑΣ 50+ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΚΑΣΕ ΖΕΣΤΑ 25000 ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΓΩ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ.ΠΑΝΤΩΣ Μ3Ε30 ΜΕ 17000 ΘΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΥΜΜΕΝΟ ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΜΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΚΟΜΜΕΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ

Fanatic
04-08-05, 09:51
Σιγουρα φιλε το Μ3 σου ειναι αν οχι το καλυτερο ενα απο τα καλυτερα Μ3 που κυκλοφορουνε και συγκριτικα με αλλα που εχω δει να πωλουνται η τιμη του ειναι σχετικα καλη(συγκριτικα επαναλαμβανω)...ομως τα Μ3 που πωλουνται σε τετοιες τιμες η ιστορια μου εχει δειξει οτι μενουν στα απουλητα στις περισσοτερες περιπτωσεις αφου η περιπτωση να βρεθει καποιος που ειναι πραγματικα παθιασμενος με το Μ3 Ε30 και να εχει ανετα τα λεφτα να το παρει σαν δευτερο αμαξι(αφου σιγουρα θα το λυποταν να λιωνει μεσα στην κινηση ή ο καθε βλαχος που οδηγει να το στουκαρει),ειναι περιορισμενες για Ελληνικα δεδομενα...οσο να'ναι ισως κανει την καρδια του πετρα (λεμε τωρα)και παρει ενα Μ3 Ε36.....

ygkamoulak
04-08-05, 13:30
Σιγουρα φιλε το Μ3 σου ειναι αν οχι το καλυτερο ενα απο τα καλυτερα Μ3 που κυκλοφορουνε και συγκριτικα με αλλα που εχω δει να πωλουνται η τιμη του ειναι σχετικα καλη(συγκριτικα επαναλαμβανω)...ομως τα Μ3 που πωλουνται σε τετοιες τιμες η ιστορια μου εχει δειξει οτι μενουν στα απουλητα στις περισσοτερες περιπτωσεις αφου η περιπτωση να βρεθει καποιος που ειναι πραγματικα παθιασμενος με το Μ3 Ε30 και να εχει ανετα τα λεφτα να το παρει σαν δευτερο αμαξι(αφου σιγουρα θα το λυποταν να λιωνει μεσα στην κινηση ή ο καθε βλαχος που οδηγει να το στουκαρει),ειναι περιορισμενες για Ελληνικα δεδομενα...οσο να'ναι ισως κανει την καρδια του πετρα (λεμε τωρα)και παρει ενα Μ3 Ε36.....
ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΠΑ 25000 ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 23000 ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΟΤΕΤΣΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΑΙ ΗΤΑΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΝΑΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΣΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΡΕΙΠΕΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Μ3 ΜΟΥ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΗ ΤΙΜΗ ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Fanatic
04-08-05, 13:38
ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΠΑ 25000 ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 23000 ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΟΤΕΤΣΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΑΙ ΗΤΑΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΝΑΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΣΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΡΕΙΠΕΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Μ3 ΜΟΥ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΗ ΤΙΜΗ

Δυστηχως συλλεκτες δεν υπαρχουν πολλοι...εδω παντος εγω δεν ξερω κανενα...ή μαλλον ξερω εναν που ειναι σχεδον συλλεκτης ετσι οπως παει,ο οποιος εχει ενα Μ3 Ε30 γνησιο αλλα δεν μπορει να το κυκλοφορει...... :icon18:

DaRk_AnGeL
04-08-05, 13:49
Nα σαι καλά.
Παρεπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω κακός, καλό θα είναι να μήν αντιμετωπιζουμε ότι αγαπάμε σαν να ήταν το μοναδικό στον κόσμο. Για παράδειγμα πέτυχα την εξής αγγελία

BMW M3 E30, 87, 2300κυβ., ΙΧΕ, 102000χλμ., ΜΑΥΡΟ, 17.000 €, full extra, γνήσιο, , AUTO VIEW 131, Τηλ.210-8982222,

Δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει με το δικό σου.... ωστε να δικαιολογούν τα 8.000 ευρώ διαφορά.

Πάντα φιλικά

Σπύρος

ygkamoulak
04-08-05, 14:00
Δυστηχως συλλεκτες δεν υπαρχουν πολλοι...εδω παντος εγω δεν ξερω κανενα...ή μαλλον ξερω εναν που ειναι σχεδον συλλεκτης ετσι οπως παει,ο οποιος εχει ενα Μ3 Ε30 γνησιο αλλα δεν μπορει να το κυκλοφορει...... :icon18:
Σε αυτό έχεις δίκιο καί δυστυχώs το χειρότερο απ'ολα είναι ότι στην ελλάδα,μετράει πιό πολύ η μούρη δηλαδή η εξωτερική εμφάνιση παρά η ουσία.Στη τελική πάντωs παίρνειs ένα seat leon 1.6 με 13650 ολοκαίνουργιο καί καθαρίζειs,άσχετα αν εμείs ήμαστε αλλού όπωs εγώ εχθέs που καμάρωνα ένα 323i E21 ανακατασκευασμένο κούκλα!!!;ίsωs βέβαια και γιατί έχουμε μείνει ακόμα στην εποχή που τα αυτοκίνητα πληρούσαν και τιs προδιαγραφέs ενόs πολύ δυνατού αντικαταθλιπτικού χαπιού,κάτι που δεν συμβαίνει με σχεδόν κανένα από τα σημερινά με τη συμπαγή και απομονωμένη αίσθηση που προσφέρουν

BMW Power
04-08-05, 14:01
Nα σαι καλά.
Παρεπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω κακός, καλό θα είναι να μήν αντιμετωπιζουμε ότι αγαπάμε σαν να ήταν το μοναδικό στον κόσμο. Για παράδειγμα πέτυχα την εξής αγγελία

BMW M3 E30, 87, 2300κυβ., ΙΧΕ, 102000χλμ., ΜΑΥΡΟ, 17.000 €, full extra, γνήσιο, , AUTO VIEW 131, Τηλ.210-8982222,

Δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει με το δικό σου.... ωστε να δικαιολογούν τα 8.000 ευρώ διαφορά.

Πάντα φιλικά

Σπύρος

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν είναι σε καλή κατάσταση και από κοντά η τιμή έγινε αμέσως 15.000

Fanatic
04-08-05, 14:01
Αν ειναι αυτο που νομιζω οτι εχω δει,σιγουρα δεν ειναι χρεπι απεχει ομως αρκετα απο το Ε30 Μ3 του ygkamoulak.Χρηματικα το μαυρο για να φτασει στην ιδια κατασταση πιστευω θα θελει αλλα 4.000 αντε 5.000 το πολυ!

ygkamoulak
04-08-05, 14:09
Nα σαι καλά.
Παρεπιπτόντως και χωρίς να θέλω να γίνω κακός, καλό θα είναι να μήν αντιμετωπιζουμε ότι αγαπάμε σαν να ήταν το μοναδικό στον κόσμο. Για παράδειγμα πέτυχα την εξής αγγελία

BMW M3 E30, 87, 2300κυβ., ΙΧΕ, 102000χλμ., ΜΑΥΡΟ, 17.000 €, full extra, γνήσιο, , AUTO VIEW 131, Τηλ.210-8982222,

Δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει με το δικό σου.... ωστε να δικαιολογούν τα 8.000 ευρώ διαφορά.

Πάντα φιλικά

Σπύρος
Σπύρο μου βεβαίωs και δεν γίνεσαι κακόs, αλλά μιάs και συνήθωs οι μάντρεs δεν χαρίζουν, ρίξε πρώτα μιά ματιά μήπωs το δίνει και ακριβά στο τέλοs γιατί πιστεψέ με αν αρχίσειs συνεργεία με αυτό το αμάξι θα σου έρθει λιγότερο αν αγοράσειs ένα μ3 ε46 και προσωπικά εγώ τη συγκεκριμένη μάντρα δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση από περιsτατικά φίλων

ygkamoulak
04-08-05, 14:11
Αν ειναι αυτο που νομιζω οτι εχω δει,σιγουρα δεν ειναι χρεπι απεχει ομως αρκετα απο το Ε30 Μ3 του ygkamoulak.Χρηματικα το μαυρο για να φτασει στην ιδια κατασταση πιστευω θα θελει αλλα 4.000 αντε 5.000 το πολυ!
Συν ότι δεν είναι καταλυτικό και κάποια προβληματάκια στουs θόλουs από ανάρτηση και λιωσίματα

BMW Power
04-08-05, 14:13
Το θέμα με αυτά τα αυτοκίνητα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να χρειάζονται.

Τα έχω πληρώσει και μιλάω εκ πείρας. Αν δεν αλλαχθούν σχεδόν όλα τα βασικά μέρη, ποτέ δεν ησυχάζεις!!! Εκτός και αν το αυτοκίνητο είναι πραγματικά καινούριο με πολύ λίγα χιλιόμετρα, όπου μετά έχεις να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα που δημιουργεί η ακινησία.

ygkamoulak
04-08-05, 14:43
Έxουμε και λέμε
1)ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ(ΜΠΑΛΑΚΙΑ-ΜΠΟΥΛ ΚΛΠ)ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ Τ0 2003
2)LOUFT ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟ 2004
3)ΑΛΛΑΓΗ ΒΑΚΕΛΙΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΞΕΡΑΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ 2002
4)ΑΛΛΑΓΗ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΘΟΛΛΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΙΔΩΝΟΥΝ(ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΜΑΙ ΨΕΙΡΑΣ)
5)ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 1998
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΑΠΟ ΦΑΝΟΠΟΙΙΑ ΟΥΤΕ ΦΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΧΤΩ
ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ EXTRA:
1)ΜΕΓΑΛΟ BOARD COMPIOYTER
2)CRUISE CONTROL
3)CHECK CONTROL
4)ΜΠΑΡΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ
5)ΟΡΟΦΗ
6)ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΣΑΛΟΝΙ
7)Υ/Τ
8)Α/C
9)ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ
10)ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
11)IMMOBILIZER
Παιδιά συγνώμη αν ειμαί λίγο απόλυτοs με το αυτοκίνητο, αλλά εκτόs τηs ευλαβικήs συντηρησήs του πρέπει να τονίσω ότι έχω στερηθεί πολλέs από τιs χάρεs του αυτοκινήτου(πλακώματα-σβουρίδια)γιατί απλά το έχω σαν μπιμπελό καί δεν σαs κρύβω ότι για αυτό το λόγο με πίεσαν συγγενείs και φίλοι να το δώσω και πρώτα από όλουs ο μηχανικόs μου που το πλάκωνε να ξεμπουκώσει για να βγάλει σωστή κάρτα,γιατί κακά τα ψέματα όποιοs έχει τέτοιο αυτοκίνητο το λιώνει και εξάλλου αν το έδινα θα έπαιρνα 318ci

DaRk_AnGeL
04-08-05, 14:47
Φαίνεσαι όντως προσεκτικός με το συγκεκριμένο αμάξι. Δέν ξέρω αν αλλάξει κάτι στην πρόθεση σου να το πουλήσεις η να το κρατησεις, τιμή κλπ.. απλά άν πουληθεί ελπίζω να το πάρει κάποιος που να το αγαπάει σαν και σένα.

ygkamoulak
04-08-05, 15:25
Φαίνεσαι όντως προσεκτικός με το συγκεκριμένο αμάξι. Δέν ξέρω αν αλλάξει κάτι στην πρόθεση σου να το πουλήσεις η να το κρατησεις, τιμή κλπ.. απλά άν πουληθεί ελπίζω να το πάρει κάποιος που να το αγαπάει σαν και σένα.
Nασαι καλά φίλε μου και σαs ευχαριστώ όλουs που με ανεχτήκατε εμένα και το σαραβαλάκι μου

DaRk_AnGeL
04-08-05, 16:13
Nασαι καλά φίλε μου και σαs ευχαριστώ όλουs που με ανεχτήκατε εμένα και το σαραβαλάκι μου

Σαραβαλακι... οντως.. χρέπι.. μπουρούχα.. σκέτο ερείπιο. Όυτε καν για παλιοσίδερα δεν κάνει. Άντε να σε απαλάξω απο τον κόπο να το πετάξεις.. περνάω εγώ να το παρω. Οκ?
Πέρα απο την πλάκα, μακάρι να είχα και γώ ένα τέτοιο σαραβαλάκι.
Ελπίζω σε κάποια συνάντηση να με πάς μια βόλτα :)

melodic
04-08-05, 18:18
Φιλοι μου θα ηθελα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη....Μεγαλος ντορος εχει δημιουργηθει γυρο απο το Μ3 ε30...Προσωπικα εμενα δεν μου καθεται καλα στο ματι κανενα ε30 λιγο το φουσκοτο με συγκινει μονο.
Οσο αναφορα το μοτερ του εχω πετυχει ενα στο δρομο(μετατροπη ομως-2000cc) και ανοιγαξαμε σε ολα τα φαναρια της βουλιαγμενης μεχρι λιμανακια και μετα επιστροφη μεχρι το δελτα φαληρου κανοντας τραζανιες...Μιλαμε για μεγαλη αποσταση και βραδυ χειμωνιατικης Πεμπτης πριν 2 χρονια... ;) καλα απο εκκινησεις τον εχανα (οχι χαοτικες διαφορες)αλλα ρεπριζ δεν μου ανοιγε και τρελα μονο μετα τις 6800περιπου οπου και αλλαζε λιγο ο ηχος της μηχανης και ετρωγε ενα μικρο σπρωξιμο...αφηνοντας και μια φλογα απο την εξατμιση...
ενα ε36 325 πρεπει να του ριχνει ξυλο,,,ειχα ανοιξει με ενα τετοιο πολλη πιο μεγαλη διαφορα απο οτι με το Μ ε30 2000cc...(ας μου πει καποιος ενα 325 ειναι πιο γρηγορο?καλα για το 328 δεν το νομιζω με τιποτα)
ενα rallye ατμοσφαιρικο με 4 ατομα μας ξεφτιλισε και τους 2 μετα απο λιγο... :whip: τα μισω τα κουβαδακια(ασχετο)

ενα Μ3 ε30 μου γουσταρω και πηγα βολτα και τα ειδα ολα και απο ηχο και απο γκαζια και απο εμφανιση ειναι το alpine(θυμασε ρε Μηνα-dask)...Αυτο ναι ρε παιδια θα ηθελα να το ειχα...
οπως και το αμαξι του ygkamoulak το οποιο δεν εχει αλλαξει μονο αυτα που μας ειπε... χεχεχε

cHaOtIc_dRaGoN_Gr
04-08-05, 23:29
Φιλοι μου θα ηθελα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη....Μεγαλος ντορος εχει δημιουργηθει γυρο απο το Μ3 ε30...Προσωπικα εμενα δεν μου καθεται καλα στο ματι κανενα ε30 λιγο το φουσκοτο με συγκινει μονο.
Οσο αναφορα το μοτερ του εχω πετυχει ενα στο δρομο(μετατροπη ομως-2000cc) και ανοιγαξαμε σε ολα τα φαναρια της βουλιαγμενης μεχρι λιμανακια και μετα επιστροφη μεχρι το δελτα φαληρου κανοντας τραζανιες...Μιλαμε για μεγαλη αποσταση και βραδυ χειμωνιατικης Πεμπτης πριν 2 χρονια... ;) καλα απο εκκινησεις τον εχανα (οχι χαοτικες διαφορες)αλλα ρεπριζ δεν μου ανοιγε και τρελα μονο μετα τις 6800περιπου οπου και αλλαζε λιγο ο ηχος της μηχανης και ετρωγε ενα μικρο σπρωξιμο...αφηνοντας και μια φλογα απο την εξατμιση...
ενα ε36 325 πρεπει να του ριχνει ξυλο,,,ειχα ανοιξει με ενα τετοιο πολλη πιο μεγαλη διαφορα απο οτι με το Μ ε30 2000cc...(ας μου πει καποιος ενα 325 ειναι πιο γρηγορο?καλα για το 328 δεν το νομιζω με τιποτα)
ενα rallye ατμοσφαιρικο με 4 ατομα μας ξεφτιλισε και τους 2 μετα απο λιγο... :whip: τα μισω τα κουβαδακια(ασχετο)

ενα Μ3 ε30 μου γουσταρω και πηγα βολτα και τα ειδα ολα και απο ηχο και απο γκαζια και απο εμφανιση ειναι το alpine(θυμασε ρε Μηνα-dask)...Αυτο ναι ρε παιδια θα ηθελα να το ειχα...
οπως και το αμαξι του ygkamoulak το οποιο δεν εχει αλλαξει μονο αυτα που μας ειπε... χεχεχε


Aλλο οι μετατροπές και αλλο τα καθαρα....
Επισης ταπεινη γνώμη η δική μου,αλλά τεκμηριωμένη....:

BMW M3 E30 EVO I: 2302cc 200/6750 0-100:6.7sec τελική:235 1165kg
BMW M3 E30 EVO II: 2302cc 220/6750 0-100:6.9sec τελική:237 1200kg
BMW M3 E30 EVO III: 2467cc 238/7000 0-100:6.5sec τελική:248 1200kg

Τώρα,οτι και να ακούσω για αυτό το αμάξι........δε με νοιάζει και πολύ.. :chair:

Είναι το διαχρονικότερο BMW και αυτό που ολοι σέβονται...
Οι ψευτο Μ3 Ε30 δεν πρέπει να αναφέρονται καν για μέτρο σύγκρισης,γιατι πολυ απλα δεν είναι γνησια....τα γνήσια τα βλέπετε παραπάνω...
Για 20ετίας αυτοκίνητο ρίχνει σε πολλά.-
M3 E30 forever :kissass:


**Για φουσκωτά υπάρχουν και οι θάλασσες..lol

ygkamoulak
05-08-05, 09:23
Σαραβαλακι... οντως.. χρέπι.. μπουρούχα.. σκέτο ερείπιο. Όυτε καν για παλιοσίδερα δεν κάνει. Άντε να σε απαλάξω απο τον κόπο να το πετάξεις.. περνάω εγώ να το παρω. Οκ?
Πέρα απο την πλάκα, μακάρι να είχα και γώ ένα τέτοιο σαραβαλάκι.
Ελπίζω σε κάποια συνάντηση να με πάς μια βόλτα :)
Βεβαίωs φίλε μου

moutraklas
05-08-05, 10:00
Φιλοι μου θα ηθελα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη....Μεγαλος ντορος εχει δημιουργηθει γυρο απο το Μ3 ε30...Προσωπικα εμενα δεν μου καθεται καλα στο ματι κανενα ε30 λιγο το φουσκοτο με συγκινει μονο.
Οσο αναφορα το μοτερ του εχω πετυχει ενα στο δρομο(μετατροπη ομως-2000cc) και ανοιγαξαμε σε ολα τα φαναρια της βουλιαγμενης μεχρι λιμανακια και μετα επιστροφη μεχρι το δελτα φαληρου κανοντας τραζανιες...Μιλαμε για μεγαλη αποσταση και βραδυ χειμωνιατικης Πεμπτης πριν 2 χρονια... ;) καλα απο εκκινησεις τον εχανα (οχι χαοτικες διαφορες)αλλα ρεπριζ δεν μου ανοιγε και τρελα μονο μετα τις 6800περιπου οπου και αλλαζε λιγο ο ηχος της μηχανης και ετρωγε ενα μικρο σπρωξιμο...αφηνοντας και μια φλογα απο την εξατμιση...
ενα ε36 325 πρεπει να του ριχνει ξυλο,,,ειχα ανοιξει με ενα τετοιο πολλη πιο μεγαλη διαφορα απο οτι με το Μ ε30 2000cc...(ας μου πει καποιος ενα 325 ειναι πιο γρηγορο?καλα για το 328 δεν το νομιζω με τιποτα)
ενα rallye ατμοσφαιρικο με 4 ατομα μας ξεφτιλισε και τους 2 μετα απο λιγο... :whip: τα μισω τα κουβαδακια(ασχετο)

ενα Μ3 ε30 μου γουσταρω και πηγα βολτα και τα ειδα ολα και απο ηχο και απο γκαζια και απο εμφανιση ειναι το alpine(θυμασε ρε Μηνα-dask)...Αυτο ναι ρε παιδια θα ηθελα να το ειχα...
οπως και το αμαξι του ygkamoulak το οποιο δεν εχει αλλαξει μονο αυτα που μας ειπε... χεχεχε

Τάκη θε σε καμπανιάσω... :chair:
Δεν ξέρω αν είναι πιο γρήγορο από μια ε36 328 πχ και - το σημαντικότερο - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!
Έτσι κι αλλιώς δεν θα το συγκρίνω με ένα πιο σύγχρονο αμάξι, είναι φυσιολογικό να χάνει σε πολλά σημεία... αλλά - το είπα? - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Όμως αυτό φίλε που αντιπροσωπεύει αυτό το αμάξι - σαν ιστορία θες? σαν εποχή θες? σαν ολόκληρη γενιά αυτοκίνησης θες? για την BMW θες? - δεν θα το βρεις σε κανένα άλλο μοντέλο της βαυαρέζικης φίρμας... ή άλλης.
Και, επιπλέον, δείξε μου ένα άλλο που να ανταγωνίζεται την αισθητική του...
Την επόμενη φορά που θα πετύχεις μια, κάτσε λίγο και κοίταξέ την στα μάτια... και άσε την λίγο να σου μιλήσει... έλα μετά να μου πεις τι σου είπε... :wub:

TheCondor
05-08-05, 15:38
Τάκη θε σε καμπανιάσω...
Δεν ξέρω αν είναι πιο γρήγορο από μια ε36 328 πχ και - το σημαντικότερο - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!
Έτσι κι αλλιώς δεν θα το συγκρίνω με ένα πιο σύγχρονο αμάξι, είναι φυσιολογικό να χάνει σε πολλά σημεία... αλλά - το είπα? - δεν με νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Όμως αυτό φίλε που αντιπροσωπεύει αυτό το αμάξι - σαν ιστορία θες? σαν εποχή θες? σαν ολόκληρη γενιά αυτοκίνησης θες? για την BMW θες? - δεν θα το βρεις σε κανένα άλλο μοντέλο της βαυαρέζικης φίρμας... ή άλλης.
Και, επιπλέον, δείξε μου ένα άλλο που να ανταγωνίζεται την αισθητική του...
Την επόμενη φορά που θα πετύχεις μια, κάτσε λίγο και κοίταξέ την στα μάτια... και άσε την λίγο να σου μιλήσει... έλα μετά να μου πεις τι σου είπε... :wub:

Eδω εμενα μου μιλαει η δικια μου Ε30 που μπροστα στο Μ3 ειναι ενα ταπεινο διλιτρο, και δεν θα μιλαει το Μ3??? Τι λεμε τωρα??? ( τωρα τελευταια οποτε την βλεπω μου λεει θελω τακακια και χαμηλωμα και ολο την πικραινω γιατι ακομα θελω λιγο καιρο να μαζεψω τα λεφτα ) Αυτα τα αμαξια εχουν ψυχη ρε παιδια, ας το ειχα εγω και ας πηγαινα δεξια λωριδα και ας με περναγανε τα hondaκια και τα ραλακια και τα παπακια και οτι αλλο γουσταρουν.

* ασχετο λιγο * οπως θυμαμαι στην Ιταλια οταν εμενα που ειχε ενας θειος μου ( πεινουσε ο καημενος ) μια Ferrari Mondial και πηγαινα εγω με τον πατερα απο πισω με το 320 ε36 και ξαφνικα σκαει ενα Punto και κολλαγε στην Ferrari :chair: Τι να πεις, ας ειχα εγω κατι τετοια αμαξια και ας με περναγανε και οι πετρες :kissass:

Και σαφεστατα δεν μπορω εγω τουλαχιστον, να συγκρινω αισθητικα ενα Μ3 Ε30 με οποιοδηποτε Ε36, δε πα ναναι 335, δεν τιθεται θεμα συγκρισης. :icon42:

Geo_3D
05-08-05, 15:46
Και σαφεστατα δεν μπορω εγω τουλαχιστον, να συγκρινω αισθητικα ενα Μ3 Ε30 με οποιοδηποτε Ε36, δε πα ναναι 335, δεν τιθεται θεμα συγκρισης. :icon42:
Γουστα ειναι αυτα.
Εγω παλι ακριβως το αντιθετο.Απο αισθητικης αποψεως,κανενα Ε30 δεν φτανει τα 36αρια :nixweiss:

cHaOtIc_dRaGoN_Gr
05-08-05, 15:50
Ετσι μπράβο.....απόλυτος σεβασμός στα Ε30 και μάλιστα στα Μ3...
Το δικό μου,δεν μιλά μόνο με μένα,αλλά σιγοψιθυρίζει και μπροστά από τα άλλα,νεότερα BMW: ''Ασε,θα μάθουν τα πιτσιρίκια...''

Άλλες φορές λέει:
''H γκόμενα γουστάρει το 36αρι η το 46αρι??''

Και το ίδιο ήρεμα απαντά στον εαυτό της:
''E,και τι έγινε.....εγώ δεν χρειάζομαι γκόμενες,αφού είμαι η ίδια μια..''

Χαιρετά :hello: και φεύγει ελπίζοντας κάποια στιγμή να βγάλει η bmw μια επανακυκλοφόρηση του αμαξιού που συνδιάζει τις γραμμές του διαχρονικού+μοντέρνου χωρις υπερβολες και μπλα μπλα μπλα...

Οσο και να με αφήσετε τόσο θα λέω! :yippee: :yippee:

Fanatic
05-08-05, 15:55
Μοντερνο σχημα η Ε30 δεν ειναι....μην γελιομαστε....πλεον ειναι μια κλασσικη ΒΜW!Και η αληθεια ειναι οτι το Μ3 Ε30 ειναι το ποιο αντιbmw στην σχεδιαση της....φουσκομενη υπερβολικα και με μεγαλη αεροτομη και μεγαλα spoilerX....ειναι ομως κατι το μοναδικο και κατι που μεγαλωσε με πολλους απο εμας γι'αυτο και στην οψη της μας σηκωνεται η τριχα....

melodic
05-08-05, 17:09
Βλεπω οτι ειστε της αποψης ας ειχα εγω το Μ3 ε30 και ας με περνανε και τα 316 εγω εχω Μ3 διαχρονικο...

οκ κανω πισω... παντος εγω οτι αμαξι και να εχω και με περναει ενα αλλο στο δρομο θα ξενερωνω ας εχω και το μοναδικο ειδηκη παρεγγελια χειροποιητο κτλ.... Χ.στ.κ@

Fanatic
05-08-05, 19:06
Βλεπω οτι ειστε της αποψης ας ειχα εγω το Μ3 ε30 και ας με περνανε και τα 316 εγω εχω Μ3 διαχρονικο...

οκ κανω πισω... παντος εγω οτι αμαξι και να εχω και με περναει ενα αλλο στο δρομο θα ξενερωνω ας εχω και το μοναδικο ειδηκη παρεγγελια χειροποιητο κτλ.... Χ.στ.κ@

Δεν ειναι ολα θεμα κοντρας και ευθειας...αμα ειναι ετσι γιατι ξοδευεσαι με bmw???Με τα ιδια λεφτα παιρνεις ενα puto gt και το κανεις να περναει και porsche....... :shakehead....πολλα πραγματα ειναι ανωτερα τετοιων χαζων συγκρησεων....Δεν ειπαμε να ειναι αργο αλλα στο κατω κατω αν εχεις ενα αμαξι που ειναι θρυλος για καποιο λογο (ειτε αυτο ειναι Μ3 Ε30 ειτε lancia deltona ειτε escort cossworth,μαμα ολα) Χ.στ.κ@ και εγω αν με περασει ενα 25αρι ή ενα saxo....

manosbmw318ie30
05-08-05, 21:25
Αν και δεν έχει σχέση με το αρχικό θέμα του thread, θα ήθελα και εγώ να αναφέρω την άποψή μου για το ζήτημα, από τη στιγμή μάλιστα που είμαι κάτοχος μιας Ε30 τα τελευταία 17 χρόνια (11 καθαρά).

Ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να έχει τα δικά του κριτήρια, αισθητικά, λειτουργικά κτλ, κτλ... Δε νομίζω ότι το να αρέσει ή όχι ένα αυτοκίνητο μπορεί να αποτελέσει θέμα σύγκρουσης ή στείρας αντιπαράθεσης (μ' αρέσει, δε μ' αρέσει). Από την άλλη όμως με μια μολυβιά να σβήνουμε ένα μοντέλο γιατί πάλιωσε, ή γιατί το περνάνε πιο καινούρια αυτοκίνητα, ή γιατί οι γραμμές του είναι ξεπερασμένες, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, ξεχνώντας την ιστορία του, αν μη τι άλλο είναι αχαριστία. Τότε θα πρέπει να σβήσουμε την ιστορία της BMW.

Η Μ3 Ε30 ήταν η πρώτη BMW που ταπείνωσε την ΜΒ στους αγώνες (αν κάνω λάθος, παρακαλώ πιο διαβασμένους από 'μένα να με διορθώσουν).

Είναι τυχαίο ότι στη Μ3 Ε46 επιστρέψανε στις αρχές της Ε30, καθώς η Ε36, ενώ είναι ένα πολύ καλό (λίγο λέω) αυτοκίνητο, της έλειπε το απόλυτο που χαρακτήριζε την Ε30;

Το να είναι το επόμενο μοντέλο καλύτερο από το προηγούμενο, είναι αυτονόητο (αλλοίμονο αν συνέβαινε το αντίθετο). Δε σημαίνει όμως ότι τα προηγούμενα είναι για πέταμα.

Δεν είναι όλα μια ευθεία και ένα φανάρι...

Μοντέρνο σίγουρα δεν είναι το σχέδιο της Ε30 (κλείνει 22-23 χρονάκια). Αλλά βρείτε μου αν υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μοντέλα εκείνης της εποχής που το σχέδιό τους "λέει" ακόμα και σήμερα (μην ακούσω για Πόρσε ή Φεράρι, λέμε για αντίστοιχης κατηγορίας).

Για την αξία της Ε30 μιλούν και στο εξωτερικό, σε χώρες που η αυτοκινητιστική τους παιδεία είναι πολλά μοντέλα μπροστά από τη δική μας (Μ Βρετανία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Η.Π.Α.)

Και για να μη τρελαθούμε τελείως:

manosm3
06-08-05, 23:13
Και μετα εγω κανω off topic! Παρτε το χαμπαρι, ειστε εκτος θεματος! Παρακαλω πολυ να σβηστουν τα ποστς! :loser: :p:
Ενταξει ειπαμε καλουτσικη η Μ Ε30 αλλα οχι και να μας περναει η γιαγια που παει στη λαϊκη! ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!!!!! ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ Η ΖΕΣΤΗ???????
Συμφωνω με το Γιωργο, τι σχεση εχει το Ε30, που εμοιαζε με τουβλο, με το καμπυλατο Ε36? Τις γυναικες τις θελετε με γωνιες ή με καμπυλες??????
Μ3 Ε36 ΚΑΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΙΑ ΛΕΩ!!!!!!!
Θα επανελθω δριμυτερος, μεινετε συντονιοσμενοι! :loser:

TheCondor
07-08-05, 01:07
Και μετα εγω κανω off topic! Παρτε το χαμπαρι, ειστε εκτος θεματος! Παρακαλω πολυ να σβηστουν τα ποστς! :loser:
Ενταξει ειπαμε καλουτσικη η Μ Ε30 αλλα οχι και να μας περναει η γιαγια που παει στη λαϊκη! ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!!!!! ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ Η ΖΕΣΤΗ???????
Συμφωνω με το Γιωργο, τι σχεση εχει το Ε30, που εμοιαζε με τουβλο, με το καμπυλατο Ε36? Τις γυναικες τις θελετε με γωνιες ή με καμπυλες??????
Μ3 Ε36 ΚΑΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΙΑ ΛΕΩ!!!!!!!
Θα επανελθω δριμυτερος, μεινετε συντονιοσμενοι! :loser:

Μιλας για το αυτοκινητο που εχει παρει τα περισσοτερα πρωταθληματα σε αγωνες τουρισμου. Για το αυτοκινητο που συνολικα αριθμει γυρω στα 17000 κομματια σε ολο τον κοσμο ( ολα μαζι ), για το αυτοκινητο που ο κινητηρας του λεει BMW M POWER επανω, για το αυτοκινητο που εχει την πρωτη ΚΑΤΩ ( ΟΛΑ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΛΕΜΕ - ασχετο ), μπορω να συνεχισω να γραφω τα απειρα.

ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΕΧΝΗΣ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΒΛΟ??? ΗΜΑΡΤΟΝ !! :chair:

Και κατι αλλο, που εχει τις καμπυλες το Ε36 και δεν τις ειδα??? ( μαλιστα εμενα ειναι το τελευταιο BMW που πραγματικα μου αρεσει - το 36αρι - επειδη ακριβως δεν εχει καμπυλες )

Τις γυναικες τις θελω με καμπυλες, και τα αμαξια με γωνιες. Κατι σαν την Monica Bellucci μεσα σε μια Maserati Ghibli ενα πραγμα. :loser:

alexk
07-08-05, 09:18
Να εκφράσω την προσωπική μου άποψη.
Άν εξαιρέσεις το συναισθηματικό δέσιμο με αυτό το υπέροχο αυτοκίνητο (Μ3 Ε30), δεν βλέπω που τα καταφέρνει καλύτερα από ένα σύγχρονο bmw. Τι θέλω να πω. Δεν βλέπω να υπερτερεί ΠΟΥΘΕΝΑ σε σχέση με ένα Ε46 330ci. Επιδόσεις? Κινητήρας? Σασμάν?Ανάρτηση?Φρένα?Πλαίσιο?Αεροδυναμική? (ας αφήσουμε τον τομέα, ασφάλεια, άνεση, ποιότητα).Το Μ3 είναι πολύ πίσω και καταιδρωμένο.

Τώρα υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε υπερβολικά αυτό το αυτοκίνητο (όπως εγώ τη CSL) και έτσι δικαιολογείται να θέλουν να αποκτήσουν και να κυκλοφορούν ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Για τους υπόλοιπους, δεν ξέρω γιατί πρέπει οι πορωμένοι, να τους πείσουμε ότι είναι ανώτερο από άλλα καινούργια αυτοκίνητα, γιατί πιστεύω δεν είναι. Και συμφωνώ, έχει γράψει ιστορία στους αγώνες τουρισμού. Ωραία! Ε και? Εγώ που πάω κάθε μέρα στη δουλειά μου, τι με νοιάζει αυτό? Πόσο μάλλον, άν έχω ξοδέψει άπειρα χρήμματα για να το πάρω, να το συντηρώ και συναντήσω στο δρόμο ένα SLK και με περάσει από πάνω. Μετά θα ξεχάσω την ιστορία των αγώνων, γιατί ήταν πριν 15 χρόνια και σήμερα έχουμε 2005.

Fanatic
07-08-05, 09:47
Πρωτον Μανο εισαι απαραδεκτος ....
Kατι τετοια ακουω απο φιλους μου που ειναι εντελως ασχετοι με αυτοκινητα αλλα τους δικαιολογω...δεν το παιζουν BMWδακιδες και δεν ειναι μελη σε BMWclub....
Δευτερον να πω οτι δεν ειναι εκτος θεματος κανεις αφου το θεμα ειναι το Μ3 που ειδε ο Τασος και καθενας μπορει να εκφερει την αποψη του πανω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και να γινει συζητηση...
Τελος να πω οτι οπως αναφερθηκε και ποιο πανω οντως ενα συγχρονο BMW υπερτερει εναντι ενος Μ3 Ε30 αλλα θελω να τονισω οτι δεν πιστευω να θελει κανεις να παρει Μ3 Ε30 να το παιξει γρηγορος...οχι οτι δεν θα ειναι αλλα οποιος το εχει θα το εχει παρει για αλλους λογους(o alex το ειπε,αυτο το συναισθηματικο δεσιμο).....οι οποιοι επιπλεον δεν ειναι για να παει κανεις στην δουλεια η να παει την γκομενα του βολτα....για ολα αυτα θα εχει και αλλο αμαξι.....απλα θελει να εχει ενα κομματι ενος θρυλου, οπως υπαρχουν πολλοι.....θελει να εχει κατι που χαζευε απο τοτε που ηταν μικρος οταν το εβλεπε στους αγωνες να παιρνει το ενα πρωταθλημα μετα το αλλο....

Θελω να προσθεσω οτι δεν ειναι σκοπος μου να πεισω κανεναν απλα ειναι κριμα να ξεχναμε το παρελθον και να το σνομπαρουμε......

DaRk_AnGeL
07-08-05, 09:53
Όπως έχω γράψει και σε άλλο thread κάποια μοντέλα (ανεξαρτήτως μάρκας) αποτελούν κεφάλαια της αυτοκίνησης( και δε μιλάω για supercars αλλα για αμάξια παραγωγής) και αξίζουν τον σεβασμό μας. Χαρακτηριστικά να αναφέρω 2-3 παραδείγματα που δεν είναι τα μόνα):
1. Μ3 Ε30 EVO III
2. Cossworth
3. CRX Vtec

και πολλά πολλά ακόμα, τα οποία γα την εποχή τους ήταν και όμορφα και πρωτοποριακά και γρήγορα... και μεταξύ μας... δε θα με χάλαγε να κυκλοφορώ με κανένα απο τα 3 ακόμα και σήμερα, γιατι και σαν αμάξια τα γουστάρω και τα τσαγάκια τους τα μοιράζουν στο χαλαρό ακόμα και σήμερα... μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για αμάξια παραγωγής και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10ετίας... που το πίο αργό απο τα 3 έχει 160 άλογα απο τη μαμά του.... Ξέρετε πόσοι σημερινοί "γρήγοροι" ηλικίας 18-20 αγνοούν την ύπαρξη αυτών των μοντέλων και όταν τα γνωρίζουν τα προσκυνάνε?
Πόσα PuntoGT-Saxo-Rallye έχουν βρεί στο δρόμο τους ένα ταπεινό CRX 10ετίας(και βάλε) και τους έχει κάνει ρόμπα?
Αυτά τα έγραψα για όσους μετράνε ένα αμάξι αποκλειστικά με τα άλογα, και για όσους αγνοούν βασικά κεφάλαια στην ιστορία της αυτοκίνησης.
Μήν γινόμαστε ιερόσυλοι please. Είναι σαν να λέμε οτι η Cindy Crawford και η Claudia Shiffer δεν μετράνε ώς γυναίκες επειδή μεγάλωσαν λίγο και υπάρχουν πολλές νεότερες όμορφες κοπέλες......

Δεν με απασχολεί να πείσω κανέναν για τίποτα... Απλα άν και έχω Μ3 36αρι... ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ ΤΟ 30ΑΡΙ :bowdown: :bowdown:

manosbmw318ie30
07-08-05, 13:59
ΕΛΕΟΣ!!! Θα χτυπήσω καμιά ένεση να έρθω στα ίσια μου με αυτά που διαβάζω! Ποιος είναι αυτός που θα πάρει μια Μ3 Ε30 για να κάνει κόντρες σήμερα; Μιλάμε για ένα κομμάτι ιστορίας της BMW που δεν αξίζει να γράφονται απαξιωτικές λέξεις. :drive2:

Δηλαδή κάποιος που του αρέσει και θέλει να αποκτήσει μια 3.0Csl (Batmobile), ή μια 2002Turbo θα το κάνει για να τα σκίζει στις κόντρες;;; :banghead:


Εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή, αλλά αυτό είναι μια γενικότερη συμπεριφορά στην Ελλάδα, να φερόμαστε με τον χειρότερο τρόπο σε ιστορικά σύμβολα. Εδώ δε σεβόμαστε τα σύμβολα της δικής μας ιστορίας και τα βρωμίζουμε, τα αφήνουμε στη τύχη τους και τα ξεπουλάμε στους "κουτόφραγκους", θα καταλάβουμε την ιστορική σημασία ενός "σωρού λαμαρινών" που έφτιαξαν οι γότθοι 15 χρονάκια πριν;

Ρε, εμείς είμαστε Ελληνάρες. Όταν αυτοί ήταν στα δέντρα, εμείς φτιάχναμε Παρθενώνες, να ούμε.

Τώρα; Τώρα ακόμα και οδοντογλυφίδες τις εισάγουμε από Τουρκία και Κίνα...

Για να τελειώνω λοιπόν και επειδή όταν ανιχνεύω έλλειψη ιστορικής μνήμης και σεβασμού τα ψιλοπαίρνω (όχι με τα παιδιά που εκφράζουν τις απόψεις τους, αλλά με αυτούς που μας έχουν φέρει σε αυτό το χάλι, και επιτρέψτε μου να έχω άποψη από "μέσα" για τον χώρο της παιδείας γενικότερα), συνοψίζω στο εξής:

Για εμένα προσωπικά η Μ3 Ε30 είναι ένα σημαντικό μέρος της ιστορίας της αγαπημένης μου εταιρίας και θα θεωρούσα μεγάλη μου τιμή να είχα στη κατοχή μου ένα από αυτά. Ελπίζω κάποια στιγμή να είμαι σε θέση να το αποκτήσω. Για τους άλλους ας είναι τούβλο (ή ένα κομμάτι μάρμαρο...). Η άποψή τους 101% σεβαστή, αλλά 1001% αδιάφορη για 'μένα. :nod:

Fanatic
07-08-05, 14:02
Συμφωνω απολυτα με τον κυριο καθηγητη!! :bowdown:

manosm3
07-08-05, 15:35
Πρωτον Μανο εισαι απαραδεκτος ....
Kατι τετοια ακουω απο φιλους μου που ειναι εντελως ασχετοι με αυτοκινητα αλλα τους δικαιολογω...δεν το παιζουν BMWδακιδες και δεν ειναι μελη σε BMWclub....
Δευτερον να πω οτι δεν ειναι εκτος θεματος κανεις αφου το θεμα ειναι το Μ3 που ειδε ο Τασος και καθενας μπορει να εκφερει την αποψη του πανω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και να γινει συζητηση...


Στελιο, επειδη ειμαι bmwδακιας πρεπει οπωσδηποτε να μου αρεσει τοσο πολυ το Μ3 Ε30?????? Πηγαινε αλλη μια εβδομαδα διακοπες αν εισαι αυτης της αποψης! :chair:
Προτιμω το Μ3 Ε36! Που υπαρχει το προβλημα; Το Ε30 ρε παιδι μου δεν ικανοποιει καποιες απο τις απαιτησεις μου! Ετσι με το ζορι πρεπει να μου αρεσει? Δε με νοιαζει ποσα αυτοκινητα εχει πουλησει, δεν με νοιαζει ποσα πρωταθληματα εχει παρει!
Βασιλη, δεν το αποκαλω "γιαγια" το αυτοκινητο! Εισαι ακυρος! Ξαναδιαβασε το ποστ μου. Δεν το αποκαλω "τουβλο". Λεω οτι το σχεδιο του μοιαζει με τουβλο!!!!!!!! Δες ποιο αυτοκινητο ειναι πιο κυκλικο!
Επππππ δεν εχω τιποτα με το Μ3 Ε30 απλα προτιμω το Ε36 γι αυτους τους λογους και δεν προκειται ποτε να το θεοποιησω!
Παω να κανω μια βουτια στην πισινα τωρα που ιδρωσα! :hello:

Fanatic
07-08-05, 16:04
Δεν ειπα οτι πρεπει σε εναν BMWδακια να αρεσει η Ε30 απλα πρεπει να ξερεις λιγο ιστορια και να την σεβεσαι και να μην καθεσαι να κρινεις τα αμαξια αναλογα με το ποιο ειναι γρηγορο σε μια κοντρα....... :banghead:

Geo_3D
07-08-05, 16:20
απλα πρεπει να ξερεις λιγο ιστορια και να την σεβεσαι
Λιγο ακυρο αυτο κατα τη γνωμη μου,γιατι με αυτη τη λογικη,δεν φαινεται να σεβεστε και εσεις την 36αρα.Πεταμενη σε καποια ακρη του μυαλου σας μου δειχνετε οτι ειναι

Και στην τελικη η Μ3 Ε30 δεν εχει κατι περισσοτερο απο μια Μ3 Ε36,και ουτε μια Μ3 Ε36 εχει κατι περισσοτερο απο μια Μ3 Ε46.

Ας μεινει ο καθενας απο εμας στην κ@υλα του (ειτε λεγεται Ε30,ειτε Ε36,ειτε Ε46) και αμα θελει και να την "θεοποιησει",ας το κανει για τον εαυτο του μονο.Δεν χρειαζεται να προσπαθησει να πεισει και τους αλλους

Και στη τελικη,ΑΝΕΞΗΘΡΗΣΚΕΙΑ εχουμε.Εγω πιστευω σε αλλη θεα..... ;) :D

TheCondor
07-08-05, 16:35
Στελιο, επειδη ειμαι bmwδακιας πρεπει οπωσδηποτε να μου αρεσει τοσο πολυ το Μ3 Ε30?????? Πηγαινε αλλη μια εβδομαδα διακοπες αν εισαι αυτης της αποψης! :chair:
Προτιμω το Μ3 Ε36! Που υπαρχει το προβλημα; Το Ε30 ρε παιδι μου δεν ικανοποιει καποιες απο τις απαιτησεις μου! Ετσι με το ζορι πρεπει να μου αρεσει? Δε με νοιαζει ποσα αυτοκινητα εχει πουλησει, δεν με νοιαζει ποσα πρωταθληματα εχει παρει!
Βασιλη, δεν το αποκαλω "γιαγια" το αυτοκινητο! Εισαι ακυρος! Ξαναδιαβασε το ποστ μου. Δεν το αποκαλω "τουβλο". Λεω οτι το σχεδιο του μοιαζει με τουβλο!!!!!!!! Δες ποιο αυτοκινητο ειναι πιο κυκλικο!
Επππππ δεν εχω τιποτα με το Μ3 Ε30 απλα προτιμω το Ε36 γι αυτους τους λογους και δεν προκειται ποτε να το θεοποιησω!
Παω να κανω μια βουτια στην πισινα τωρα που ιδρωσα! :hello:

Ειμαι ακυρος?? Σωστοοοοςς. :nod:

Τελος παντων εγω σε καμια πενταρα χρονια που θα εχω τα λεφτα για μια Μ3 Ε30, οσο και να προτιμω την Ε36 συνολικα σαν αμαξι δεν προκειται να την αγορασω. Μονο και μονο επειδη απο τα ματια της Ε30 βγαινει αυτη η τσαντιλα, αυτα τα μουτρα που σου κραταει καθε φορα που την κοιτας, αυτο εμενα μου φτανει, δεν πα να με περναει και η γιαγια, λες και το μονο κριτηριο για ενα αμαξι ειναι η ταχυτητα. Αμα ειναι ετσι παρε ενα ραλακι, τουρμπισε το και μετα θα σου πω εγω τι θα λες για τις Μ3. :loser:

Fanatic
07-08-05, 16:52
Λιγο ακυρο αυτο κατα τη γνωμη μου,γιατι με αυτη τη λογικη,δεν φαινεται να σεβεστε και εσεις την 36αρα.Πεταμενη σε καποια ακρη του μυαλου σας μου δειχνετε οτι ειναι

Και στην τελικη η Μ3 Ε30 δεν εχει κατι περισσοτερο απο μια Μ3 Ε36,και ουτε μια Μ3 Ε36 εχει κατι περισσοτερο απο μια Μ3 Ε46.

Ας μεινει ο καθενας απο εμας στην κ@υλα του (ειτε λεγεται Ε30,ειτε Ε36,ειτε Ε46) και αμα θελει και να την "θεοποιησει",ας το κανει για τον εαυτο του μονο.Δεν χρειαζεται να προσπαθησει να πεισει και τους αλλους

Και στη τελικη,ΑΝΕΞΗΘΡΗΣΚΕΙΑ εχουμε.Εγω πιστευω σε αλλη θεα..... ;) :D

Aκυρο Γιωργο αυτο που λες γιατι πρωτον δεν εγινε πουθενα συγκρηση Μ3 Ε30 εναντιον Μ3 Ε36 και θα επρεπε να ξερεις οτι δεν εχω το Μ3 Ε36 καπου στην ακρη του μυαλου μου αφου αν μπορουσα να παρω ενα απο τα δυο σιγουρα θα επαιρνα το 36 γιατι ειναι ποιο ευκολο να βρει κανεις και ποιο συγχρονη κατασκευη(συγχρονως δεν ξεχνω ομως τι εστι Ε30 Μ3)...αλλα οχι επειδη ειναι ποιο γρηγορο σε μια κοντρα....αλλωστε εγω κανενα απο τα δυο δεν θεοποιω αφου θελω Z3 M Coupe!!! :rofl2:

Action Man
08-08-05, 09:15
ΜΠΛΑ...ΜΠΛΑ....ΜΠΛΑ.....ΜΠΛΑ...ΜΠΛΑ......ΜΠΛΑ...ΜΠ ΛΑ.....
Προσκυνηστε την θεα τωρα................. :bowdown:
ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΑ.-

alexk
08-08-05, 12:15
ΜΠΛΑ...ΜΠΛΑ....ΜΠΛΑ.....ΜΠΛΑ...ΜΠΛΑ......ΜΠΛΑ...ΜΠ ΛΑ.....
Προσκυνηστε την θεα τωρα................. :bowdown:
ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΑ.-

Παντελή, και εσύ compact έχεις... Δεν σε είδα με Μ3 Ε30

Action Man
08-08-05, 12:28
το Ε30, που εμοιαζε με τουβλο
EΙΣΑΙ...ΤΟΥΒΛΟ! :nod: :banghead:

Action Man
08-08-05, 12:29
Παντελή, και εσύ compact έχεις... Δεν σε είδα με Μ3 Ε30
Δεν θα αργησει να 'ρθει....

melodic
08-08-05, 22:50
αυτη η κουβεντα δεν εχει τελος...Αλλα σε 2-3 σημεια οι fan της ε30Μ3 εχασαν... :p:

συμπερασμα 1ον... οποιος εχει πχ ε30 γουσταρει μ3 ε30 και οχι 36 και παει λεγοντας..... καποιος που εχει μ3 ε46 θελει μ5 ε60 και οχι ε39...ο ε36μ3 θελει μ5 ε39...
συμπερασμα 2ον βγαλατε το ε30 μ3 οτι δεν κανει για κοντρες ευθειες κτλ... οσοι το επερναν οταν βγηκε το πηραν για την ιστορια του??????
συμπερασμα 3ον για να αποκτησει καποιος ενα Μ3 ε30 πρεπει να ειναι συλλεκτης αυτοκινητων αρα τρελο χρημα και οτι κανει μονο για 2 αμαξι η τριτο... χαιρω πολλη αν ειχα τρελλα φραγκα εννοητε θα το ειχα σαν 3-4 αμαξι στο γκαραζ μου...αλλα για πρωτο αμαξι δεν κανει τωρα λετε...
συμπερασμα 4ον εχουν βγει λιγα κοματια ε30 μ... τι ειναι ρε παιδια τηλεκαρτες οσο πιο λιγες τοσο πιο πολλα αξιζουν...
μη μου πειτε οτι αν καποιος θελει τωρα Μ3ε30 δεν μπορει να βρει...ΕΛΕΟΣ
ΑΡΑ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ Μ3 Ε46 δεν σεβονται την ιστορια της bmw ουτε ειναι bmwkides αφου εδωσαν 80.000e τι ειναι αλλα 15.000 για ενα μ3ε30 να εχουν στο γκαραζ τους...

εγω ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ Μ@Λ@Κ@Σ που δεν πηρα ε30μ3 και πηρα 318ιs e36-ιδια λεφτα ισως και πιο λιγα....
καλα οσοι εχουν 316ci-compact ε46,κτλ δεν μπορω να φανταστω τι ειναι.


εγω απο οσα διαβασα παραπανο αυτα καταλαβα....

(παω να πουλησω το bmw μου να παρω xoara citroen γιατι ο loeb τωρα γραφει ιστορια και σε 20 χρονια θα μετραει το αμαξι ακομα...)

φιλικα Melodic :cheers:

Fanatic
08-08-05, 23:12
συμπερασμα 2ον βγαλατε το ε30 μ3 οτι δεν κανει για κοντρες ευθειες κτλ... οσοι το επερναν οταν βγηκε το πηραν για την ιστορια του??????

(παω να πουλησω το bmw μου να παρω xoara citroen γιατι ο loeb τωρα γραφει ιστορια και σε 20 χρονια θα μετραει το αμαξι ακομα...)

φιλικα Melodic :cheers:

Toτε που πρωτοβγηκε το Μ3 Ε30 τα αυτοκινητα που μπορουσαν να το κοντραρουν στα ισα και που κυκλοφορουσαν (δεν μιλαμε για ferrari κτλ δλδ) ηταν μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου......αλλα ετσι και αλλιως μιλαμε για σημερινα δεδομενα και αν ΣΗΜΕΡΑ το επαιρνε κανεις ΔΕΝ θα το επαιρνε για κοντρες αλλα για συναισθηματικους λογους και θα ειχε και αλλο ενα αμαξι να κανει τις καθημερινες του μετακινησεις.....

Τελος αν βρεις ενα xsara wrc homologation παρτο αμεσως......!!!!Σε 20 χρονια αν δεν εχει απειρη χρηματικη αξια μπορει να εχει συναισθηματικη για παρα πολλους ρομαντικους..

Fanatic
08-08-05, 23:19
Τελος παντων για να μην συνεχιζεται το θεμα και καταντησουμε κουραστικοι αν δεν εχει γινει ηδη να πω οτι προσωπικα δεν προσπαθω να πεισω κανεναν να γουσταρει το Μ3 Ε30....αμα δεν αρεσει,δεν αρεσει, πως να το κανουμε.....απλα το θεμα ειναι να μην σνομπαρουμε κατι που εχει αποδειξει την αξια του και ειναι ενας θρυλος με κριτηριο οτι πλεον ειναι ποιο αργο απο ενα civic type-r

melodic
08-08-05, 23:35
Τελος αν βρεις ενα xsara wrc homologation παρτο αμεσως......!!!!Σε 20 χρονια αν δεν εχει απειρη χρηματικη αξια μπορει να εχει συναισθηματικη για παρα πολλους ρομαντικους


τα μ3 ε30 που κυκλοφορουν στους δρομους ειναι ιδια με αυτα στις φωτο μου μας πασαρετε τα αγωνιστικα?...

ετσι και εγω δεν εννοω wrc αλλα ενα xoara vts...αλλα εσυ ποσταρεις απλα για να ποσταρεις....

ygkamoulak
09-08-05, 01:01
Παιδία γειά σας.Δυστυχώς βλέπω πως από κάποιους το θέμα γελοιοποιήθηκε με διάφορες εκφράσεις όπως "τούβλο" και μπλα,μπλα,μπλα.
Καταρχήν η χρυσή συνταγή μιάς καλής αγωνιστικής κατασκευής η οποία ναι μεν πάει γρήγορα στην ευθεία αλλά και στρίβει είναι:ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΟ ΑΜΑΞΩΜΑ-ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ.Τώρα για το E30 M3 περί στο οποίο και ο λόγος ήταν και παραμένει ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΣΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ WRC (ΡΑΛΛΥ ΚΟΡΣΙΚΗΣ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡ....Α ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.Αν 'ολα αυτά δεν πείθουν μερικούς,έχουμε και λέμε:1)συγκριτικά τεστ των 3 Μ3 π.χ του περιοδικού drive 2)τον τεράστιο αριθμό των fan σε ολόκληρο το κόσμο με διαφορά από τα υπόλοιπα Μ3 ιδίως του Ε36 3)εκτός από μερικούς από εμάς στο site που γουστάρουμε αυτό το μοντέλο σας θυμίζω το προηγούμενο επετειακό τεύχος των 4 τροχών γιά τα καλύτερα αυτοκίνητα των τελευταίων 30 ετών, την αναφορά του στο Ε30 και τα σχολιά του.Τώρα όποιος κρίνει ένα αυτοκίνητο με βάση τις επιδόσεις του στις ευθείες προσωπικά για εμένα τον θεωρώ οδηγικά ανώριμο.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ Ε30 Μ3 ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ- ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Ε36 ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΕΡΙ ΚΟΝΤΡΑΣ ΜΕ 328 ΚΑΙ ΤΟΥΒΛΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑΤΖΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

TheCondor
09-08-05, 02:45
Παιδία γειά σας.Δυστυχώς βλέπω πως από κάποιους το θέμα γελοιοποιήθηκε με διάφορες εκφράσεις όπως "τούβλο" και μπλα,μπλα,μπλα.
Καταρχήν η χρυσή συνταγή μιάς καλής αγωνιστικής κατασκευής η οποία ναι μεν πάει γρήγορα στην ευθεία αλλά και στρίβει είναι:ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΟ ΑΜΑΞΩΜΑ-ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ.Τώρα για το E30 M3 περί στο οποίο και ο λόγος ήταν και παραμένει ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΣΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ WRC (ΡΑΛΛΥ ΚΟΡΣΙΚΗΣ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡ....Α ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.Αν 'ολα αυτά δεν πείθουν μερικούς,έχουμε και λέμε:1)συγκριτικά τεστ των 3 Μ3 π.χ του περιοδικού drive 2)τον τεράστιο αριθμό των fan σε ολόκληρο το κόσμο με διαφορά από τα υπόλοιπα Μ3 ιδίως του Ε36 3)εκτός από μερικούς από εμάς στο site που γουστάρουμε αυτό το μοντέλο σας θυμίζω το προηγούμενο επετειακό τεύχος των 4 τροχών γιά τα καλύτερα αυτοκίνητα των τελευταίων 30 ετών, την αναφορά του στο Ε30 και τα σχολιά του.Τώρα όποιος κρίνει ένα αυτοκίνητο με βάση τις επιδόσεις του στις ευθείες προσωπικά για εμένα τον θεωρώ οδηγικά ανώριμο.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ Ε30 Μ3 ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ- ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Ε36 ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΕΡΙ ΚΟΝΤΡΑΣ ΜΕ 328 ΚΑΙ ΤΟΥΒΛΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑΤΖΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

Πεσταααααααααααααααα :banghead:

e30
09-08-05, 07:52
Εγώ μάλλον είμαι ο τελευταίος που θα πρεπε να μιλήσει μιας και η επαφή μου με τη συγκεκριμένη γκόμενα έγινε πριν ένα χρόνο. Την εβλεπα στους δρόμους αλλα την αγνοούσα (προφανώς δεν είχε τύχει να δω την Μ3 έκδοση). Ήταν σαν τη γκόμενα που βλέπεις αλλά δε της δινεις και τόση σημασία γιατί δε την έχεις γνωρίσει. Όταν όμως πέρσι (που έγινα 18) ήρθε η στιγμή να αποφασίσω για το τί αυτοκίνητο θα αγοράσω έγινε το θάυμα. Κοιτούσα κάτι punto,golf,saxo,106 αλλά κανένα δε με γέμιζε... μέχρι που είδα την Ε30 υπο γωνία!!!!!! Εκεί έγινε το κακό... τρελάθηκα.. μου φύγε η μαγκιά.. είχα δει και αλλα αυτοκίνητα να διπλώνουν όμως όχι έτσι... όχι με τοση μαγκιά.. με τόσο νεύρο. Μίλησα με το μηχανικό μου και κατέληξα στο να ψάχνω μία 1.8 injection. Την ήθελα τόσο πολύ που δούλεψα 12ωρα και 14ωρα στερούμενος εξόδους κτλ για να την αποκτήσω και επιτέλους στις 6 Αυγούστου πέρσι μου είπε το ΝΑΙ. Από τότε πέρασα πολλά μαζί της ... με έχει τρελάνει (σε σημείο θανάτου) όταν άφηνε στρίβοντας τρελα πίσως της Afla 156 1.6,golf 2 1.8, e46 316 (ξαδέρφου),clk cabrio, civic καi άλλα πολλά ειδικά με αυτή την εκπληκτική τρίτη της που τελικίαζει πολύ λίγο μετα τα 160. Και ακόμα δεν νίωθω ότι την έχω μάθει.

Η πλάκα είναι ότι σκεφτόμουν πριν λίγο καιρό να την πουλήσω λόγω δουλειάς (ντρέπομαι) για να πάρω κάτι μικρότερο μιας και η απόσταση Μαρούσι Αιγάλεω δεν είναι για κάθε μέρα αλλά τελικά θα την κρατήσω και θα πω και 10 τραγούδια. Θυμήθηκα τα λόγια του DOCTORA που είπε κάποτε.. γιατί να πηγαίνω στη δουλειά με ένα μικρό αυτοκίνητο μόνο και μόνο για να γλυτώσω βενζίνες κτλ και να μη πηγαίνω με την Μ3 που μου προσφέρει τα πάντα? (περίπου σαυτό το ύφος ήταν). Οκ δεν έχω Μ3 αλλά προς το παρόν αυτό το αυτοκίνητο μου προσφέρει αυτό που μου λείπει...

Έτσι λοιπόν την έχω κατεβάσει Άθήνα και μ'έχω ποιάσει αρκετές φορές να πηγαίνω στο μπαλκόνι απλά για να δώ αυτή την υπέροχη μουρίτσα...

Τι να πω.. ελπίζω να μη σας κούρασα.. απλά ήθελα να σας δείξω το πως νίωθω για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και νομίζω πως είμαι απ αυτούς που θα προτιμήσουν για επόμενο αυτοκίνητο ένα Μ3 Ε30γιατί ρε παιδί μου τα λόγια του doctora δε ξεχνιούνται. Η ζωή είναι μικρή και πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει...

Fanatic
09-08-05, 08:14
Τελος αν βρεις ενα xsara wrc homologation παρτο αμεσως......!!!!Σε 20 χρονια αν δεν εχει απειρη χρηματικη αξια μπορει να εχει συναισθηματικη για παρα πολλους ρομαντικους


τα μ3 ε30 που κυκλοφορουν στους δρομους ειναι ιδια με αυτα στις φωτο μου μας πασαρετε τα αγωνιστικα?...

ετσι και εγω δεν εννοω wrc αλλα ενα xoara vts...αλλα εσυ ποσταρεις απλα για να ποσταρεις....

Μονο που ΤΑΚΗ το Xrara vts δεν εχει αυτη την γ@μ#$νη πλακετα που γραφει ποσα κομματια εχουν βγει και ποιον αριθμο εχει εκ του συνολου...το Μ3 Ε30 ετσι ξεκινησε την ζωη του!500 κομματιατο χρονο για να παρει homologation για το DTM....τελος με στεναχωρει το γεγονος οτι φτανεις στο σημειο να ξεφευγεις απο το πνευμα μιας συζητησης και να γινεσαι αγενης πετωντας μια κατα την γνωμη μου τεραστια μ@λ@κι@(καλυτερα πες τα αλλου αυτα...) :shakehead

Kostas Christ
09-08-05, 08:22
Εγω που ειμαι 16 μεχρι τωρα αδιαφορουσα για το αυτοκινητο αυτο μεχρι που καποια στιγμη οδηγησα το 318 του ξαδερφου μου. Αρχικα δεν εντυπωσια στηκα οσο οδηγουσα αργα αλλα οταν φτασαμε σε μια αλανα και μου ειπε να το κανω οτι θελω τα 'παιξα μου 'ρθε ταμπλας κανενα αλλο αυτοκινητο απο οσα ειχα μπει δεν με εχει εντυπωσιασει τοσο και ας μην εχει δερματινα καθισματα κτλ Οταν πηγαινω θεσσαλονικη ( εκει μενει) το πρωτο που κανω ειναι το κατουρημα και μετα πα νω τον πεισω να με παει μια βολτα. Βεβαια οταν μιλησα με τον πατερα μου υποθετικα για το τι αυτοκινητο θα παρω μολις τελειωσω το σχολειο και το ειπα για ενα ε30 με καμια 4000 ευρω μου εδινε τα τριπλα αρκει να μην επαιρνα αυτο το αυτοκινητο που ειναι σκοτωστρα και δεν εχει ....... Που να χτυπιεμαι κατω δεν μου παιρνει κατι τετοιο λεει (εγω θαπαρω που να σκασει)
Αυτα τα πα και ξαλαφρωσα

e30
09-08-05, 08:36
Φίλτατε Κώστα.. σου εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου. Σκοτώστρες είναι οι άνθρωποι και όχι τα αυτοκίνητα. Με τον τρόπο σου θα τους δείξεις ότι είσαι ώριμος για να οδηγήσεις το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το οποίο είναι δύστροπο και πρέπει να σου πω ότι αμα σου φύγει με πολλά δε μαζευεται που να χτυπιέσαι κάτω. Φυσικά και οι δικοί μου είχαν αντίρησση στο να το πάρω αλλά ευτυχώς για μένα έχω μάθει να ονειρεύομαι ξύπνιος... αυτό το αυτοκίνητο ήταν όνειρο και στο χέρι μου ήταν αν θα το πάρω. Προσωπικά πιστεύω πως όλα τα όνειρα γινονται πραγματικότητα. Υπομονή θέλεί και αγώνα. Αν δεν είσαι σε θέση να το αγοράσεις και να το συντηρήσεις όμως μόνος σου (ασφάλεια, τελή,βενζίνες, service) τότε τα πράγματα είναι δύσκολα.. συμβιβάζεσαι

BMWER
09-08-05, 09:17
Μαγκες το thread αυτο απο απόψεις περι θαυμασμού του καταπληκτικότερου
εμφανισιακά Μ3 που παρηχθη εξελιχθηκε σε εμφίλιο.........Αμαρτία.
Ολα τα Μ αυτοκίνητα συγκριτικά στις περιόδους που κατασκευάστηκαν αποτέλεσαν σημεία αναφοράς της αυτοκίνησης.Βέβαια μερικοί απο εμας ίσως
και γιατί τότε που το Ε30 Μ3 υπήρχε στο προσκηνιο δεν μπορόυσαμε να το
δούμε ουτε απο την θέση του συνοδηγού να έχουμε κόλλημα εποχής.......
βλέπε 635si και γιαυτο να ήμαστε λίγο ρομαντικοι με τα oldies αλλα super
Ε30 Μ3, χωρίς ασφαλως να μειώνουμε ούτε κατα διάνοια ολα τα υπόλοιπα
μοντέλα Μ.Ολα έχουν τις γεύσεις τους και πιστέψτε με είναι αξέχαστες.

alexk
09-08-05, 09:32
Καταρχήν η χρυσή συνταγή μιάς καλής αγωνιστικής κατασκευής η οποία ναι μεν πάει γρήγορα στην ευθεία αλλά και στρίβει είναι:ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΟ ΑΜΑΞΩΜΑ-ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ.Τώρα για το E30 M3 περί στο οποίο και ο λόγος ήταν και παραμένει ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΣΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ WRC (ΡΑΛΛΥ ΚΟΡΣΙΚΗΣ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡ....Α ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.

Αγαπητέ φίλε.
Αν δεν κάνω λάθος (οι πιο ειδικοί να με διορθώσουν), αυτό που επηρεάζει το πόσο καλό πάτημα έχει ένα αυτοκίνητο (στρίψιμο) είναι ο λόγος μεταξονίου/μετατροχίου και όχι μόνο το πόσο κοντό μεταξόνιο έχει. Και το cinquecento έχει κοντό μεταξόνιο, αλλά δεν στρίβει πιο καλά από μια 5άρα. Επιπλέον, γιατί το τετραγωνισμένο αμάξωμα στρίβει καλύτερα? Μπορείς να μας το τεκμηριώσεις αυτό? Κάτι άλλο μάλλον που παραβλέπεις στον παράγοντα στρίψιμο, είναι και η σχεδίαση της ανάρτησης. Έτσι, το σπάνιο και πρωτοποριακό για την εποχή του Μ3 Ε30, έχει "αστεία" ανάρτηση άν το συγκρίνεις με τη σειρά 1 (παραδείγματος χάριν). Έτσι, ένα νέο 130i με 18άρες θα σε περάσει από πάνω σε οποιαδήποτε είδους στροφή. Γι'αυτό, ας χαλαρώσουμε λιγάκι με το υπερόπλο Μ3 Ε30.

Επιπλέον, στο θέμα του WRC. Στο παράδειγμα που αναφέρεις με το Ράλλυ Κορσικής, είναι ένας "αγώνας που κερδίζει η Μ3 από τις άλλες bmw, αλλά τρέχει μόνη της". Έγινε κάποια άλλη προσπάθεια από νεώτερες bmw για να τρέξει wrc, ώστε να συγκρίνουμε πόσο ικανό ήταν το κάθε αυτοκίνητο?

Τέλος βλέπω, ότι οι φίλοι της Μ3 Ε30 αναφέρουν χαρακτηριστικά που κάνουν το αμάξι να ξεχωρίζει και να είναι κεφάλαιο στην ιστορία του αυτοκινήτου, όπως
1. έχει λίγα κομμάτια
2. θριάμβευσε στους αγώνες
3. στρίβει
4. Έχει την 1η κάτω (και τι έγινε???)

Εγώ προσωπικά (αν εξαιρέσεις τις επιτυχίες στους αγώνες) θεωρώ άλλα πράγματα που είναι άξια θαυμασμού σε αυτό το αυτοκίνητο, για την εποχή που κατασκευάστηκε
1. Τετραπετάλουδος, τετρακύλινδρος κινητήρας, αγωνιστικών καταβολών
2. Σπορ σασμάν
3. Άκαμπτο σασσί
4. Αγωνιστική σχεδίαση (φτερά, πορτ-παγκάζ, προφυλακτήρες, "αεροτομή" στην οροφή)
5. Δυνατά φρένα με ABS (εξαιρετικό το ABS του)
6. Κολλητά μπαρ-μπρίζ
7. Ρυθμιζόμενη ανάρτηση
8. Ενισχυμένα άκρα
9. Έξυπνη σχεδίαση εξάτμισης

Action Man
09-08-05, 12:17
Kαλα το thread εγινε ξεφτιλα...... :banghead:
Παιδες οτι και να λετε μιλαει η ιστορια(M3 E30 :bowdown: ).....και οσοι αγαπουν τις ευθειες.....ας παρουν dragster :kissass:

m3power
09-08-05, 12:25
εγω παντος το μ3 ε30 το γουσταρω γιατι ειναι πολυ αλητικο αμαξι..κατι σαν το ΧΤ 550 ας πουμε,και οταν θα το παρω (μετατροπη)θα το κανω πολυ τουμπανο μιλαμε!!!!
αυτο που ψαχνω να βρω και να το εχω σαν συλλεκτικο ειναι το alfa romeo velocia!!!αλλα που να το βρεις και αυτο!!!!!

InsaneDriver
09-08-05, 12:58
Παιδιά χαλαρώστε λίγο...

Πολλές φορές τα απόλυτα νούμερα και οι επιδόσεις δεν έχουν σημασία...

Η αίσθηση όμως και η αμεσότητα στην επικοινωνία με το M3 e-30 έχουν.

Αφήστε τους ρομαντικούς στην ησυχία τους.

Εγώ πιστεύω πως αυτοκίνητα όπως το Μ3 e-30, Lancia Integralle κτλπ χαρακτηρίζονται από μία έκφραση:

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ... :nod:

Kostas Christ
09-08-05, 15:44
Παιδιά χαλαρώστε λίγο...

Πολλές φορές τα απόλυτα νούμερα και οι επιδόσεις δεν έχουν σημασία...

Η αίσθηση όμως και η αμεσότητα στην επικοινωνία με το M3 e-30 έχουν.

Αφήστε τους ρομαντικούς στην ησυχία τους.

Εγώ πιστεύω πως αυτοκίνητα όπως το Μ3 e-30, Lancia Integralle κτλπ χαρακτηρίζονται από μία έκφραση:

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ... :nod:
Πεστα Χρυσοστομε!!

DRIFTER
09-08-05, 23:10
Mήπως θα έπρεπε να ηρεμήσουμε λίγο αδέρφια και να μην ανοίγουμε υπερβολικά το στόμα μας και λέμε διάφορα?Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πώς ένα τέτοιο threat μπορεί να φτάσει να τσακωθούν άτομα..... :banghead: ελπίζω να μην συνεχιστούν τέτοιου είδους post εδώ μέσα γιατί το μόνο που κάνουν είναι :offtopic: ....


Ιnsane εκτός απο το όλες οι αισθήσεις μου μπορείς να πείς και όλα τα χέρια πόδια εν λειτουργία....και το μυαλό όσο έχεις όταν οδηγάς τέτοιο γκαζι :drive2:

Φίλε μου Kostas Christ και καλά το 318......εγώ που τη πάτησα με 325????αν και πάνε τελικά πάνω απο 2 χρόνια που ήθελα Ε30 τελικά το όνειρό μου πραγματοποιήθηκε...και όσοι νομίζετε ότι θα πλακωθώ κατευθείαν στα drift λάθος....θέλω να το χαρώ πρώτα να πλακωθώ στις βόλτες γιατί ακόμα δεν το έχω πιστέψει....

ε30 αα ρε Σίμο όταν μιλάς για Ε30 ανάβεις φωτιέςςςςςς :flipa:

ygkamoulak
10-08-05, 04:01
Αγαπητέ φίλε.
Αν δεν κάνω λάθος (οι πιο ειδικοί να με διορθώσουν), αυτό που επηρεάζει το πόσο καλό πάτημα έχει ένα αυτοκίνητο (στρίψιμο) είναι ο λόγος μεταξονίου/μετατροχίου και όχι μόνο το πόσο κοντό μεταξόνιο έχει. Και το cinquecento έχει κοντό μεταξόνιο, αλλά δεν στρίβει πιο καλά από μια 5άρα. Επιπλέον, γιατί το τετραγωνισμένο αμάξωμα στρίβει καλύτερα? Μπορείς να μας το τεκμηριώσεις αυτό? Κάτι άλλο μάλλον που παραβλέπεις στον παράγοντα στρίψιμο, είναι και η σχεδίαση της ανάρτησης. Έτσι, το σπάνιο και πρωτοποριακό για την εποχή του Μ3 Ε30, έχει "αστεία" ανάρτηση άν το συγκρίνεις με τη σειρά 1 (παραδείγματος χάριν). Έτσι, ένα νέο 130i με 18άρες θα σε περάσει από πάνω σε οποιαδήποτε είδους στροφή. Γι'αυτό, ας χαλαρώσουμε λιγάκι με το υπερόπλο Μ3 Ε30.

Επιπλέον, στο θέμα του WRC. Στο παράδειγμα που αναφέρεις με το Ράλλυ Κορσικής, είναι ένας "αγώνας που κερδίζει η Μ3 από τις άλλες bmw, αλλά τρέχει μόνη της". Έγινε κάποια άλλη προσπάθεια από νεώτερες bmw για να τρέξει wrc, ώστε να συγκρίνουμε πόσο ικανό ήταν το κάθε αυτοκίνητο?

Τέλος βλέπω, ότι οι φίλοι της Μ3 Ε30 αναφέρουν χαρακτηριστικά που κάνουν το αμάξι να ξεχωρίζει και να είναι κεφάλαιο στην ιστορία του αυτοκινήτου, όπως
1. έχει λίγα κομμάτια
2. θριάμβευσε στους αγώνες
3. στρίβει
4. Έχει την 1η κάτω (και τι έγινε???)

Εγώ προσωπικά (αν εξαιρέσεις τις επιτυχίες στους αγώνες) θεωρώ άλλα πράγματα που είναι άξια θαυμασμού σε αυτό το αυτοκίνητο, για την εποχή που κατασκευάστηκε
1. Τετραπετάλουδος, τετρακύλινδρος κινητήρας, αγωνιστικών καταβολών
2. Σπορ σασμάν
3. Άκαμπτο σασσί
4. Αγωνιστική σχεδίαση (φτερά, πορτ-παγκάζ, προφυλακτήρες, "αεροτομή" στην οροφή)
5. Δυνατά φρένα με ABS (εξαιρετικό το ABS του)
6. Κολλητά μπαρ-μπρίζ
7. Ρυθμιζόμενη ανάρτηση
8. Ενισχυμένα άκρα
9. Έξυπνη σχεδίαση εξάτμισης
Συμφωνώ απολύτως φίλε μου για το συνδιασμό μεταξόνιου-μετατρόχιου και προσθέτω όμως και αμαξώματος(κατανομή βάρους κ.λ.π),διαφωνώ όμως στο σχολιό σου για την "αστεία" ανάρτηση του ε30 που αν την απομονώσεις από το συνδιασμό που προαναφέραμε δεν λέει τίποτα π.χ το crx vtec είχε και έχει ίσως από τις πιο εξελιγμένες αναρτήσεις σε αυτοκίνητα παραγωγής βασιζόμενη σε αντιγραφή της formoula 1,παρολαυτά όμως εφημίζετο γιά την χαρακτηριστική ασταθειά του στις στροφές και όχι μόνο, και συγκεκρίμενα από σχόλια επαγγελματίων οδηγών ράλλυ, το ε30 εφημίζετο γιά την "καρτ"αισθησή του και όσον αφορά την υποθεσή σου για τη οποιαδήποτε σειρά 1 με το Μ3 Ε30 στις στροφές επετρεψέ μου να έχω τις άπειρες αμφιβολίες μου

ΜΙΧΑΛΗΣ
10-08-05, 08:09
Ιεροσυλοιοιοιοιοιοιοιοι....Θα πιασουμε ολα τα αμαξια που εχουν βγει μεχρι τωρα απο τη δεκαετια του '20 να τα συγκρινουμε με το Μ6 με αυτο το σκεπτικο και να τα βγαλουμε αχρηστα ολα!!! Αφηστε το το αμαξακι ησυχο, στην εποχη του ηταν απο τα καλυτερα και τωρα παραμενει ενας θρυλος! Τι συγκρινεται δηλαδη σειρα 1 ετους 2005 με τη δεκαετια 80-90?!!!ΓΕΛΟΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΑΛΩ 18ΑΡΙΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ :banghead:

Action Man
19-11-05, 09:10
http://img507.imageshack.us/img507/9994/mmmmmmmmmmmmmm8km.th.jpg (http://img507.imageshack.us/my.php?image=mmmmmmmmmmmmmm8km.jpg)

moutraklas
19-11-05, 18:27
http://img507.imageshack.us/img507/9994/mmmmmmmmmmmmmm8km.th.jpg (http://img507.imageshack.us/my.php?image=mmmmmmmmmmmmmm8km.jpg)


Αη Βασίλη... αυτό έιναι το δωράκι σου για μένα φέτος??? Σ ευχαριστώ... Του χρόνου όμως που θα έιμαι ακόμα καλύτερο παιδί, ελπίζω σε κάτι πιο... χειροπιαστό!!!
Ακούς μουρλόγερε????????????????:p:

Action Man
28-01-09, 12:46
Νομίζω οτι το κατάλληλο thread για συζητήσεις περι Μ3 Ε30 είναι αυτό..
Ας μπεί στο "classic cars" και ας συνεχιστούν ΟΛΕΣ οι συζητήσεις σχετικα με τον θρύλο της αυτοκίνησης εδω!

Ξεκίνησα να ανοίξω νέο Thread,αλλά όταν είδα οτι υπάρχει αυτό, προτίμησα να το συνεχίσουμε.

TAZ118!
28-01-09, 15:12
Μαγκες καταρχην μην συγκρινουμε τις Ε30/Ε36 με τις Ε46 και υστερα.
Εχουν διαφορετικη φιλοσοφια κατασκευης.Απο την Ε46 και μετα αρχισε να
ανεβαινει αρκετα η ζυγαρια με τα περισσοτερα ηλεκτρονικα,τους 6+ αεροσακους
και ολες τις ενισχυσεις χαρην παθητικης ασφαλειας.
Η Μ3 Ε30 θα ειναι παντα ενας θρυλος.Σαν αμαξωμα ειναι μεν παλιομοδιτικο
αλλα ειναι σαν να ταισε η Motorsport την απλη Ε30 με αναβολικα--και αυτο ειναι καλο.
Η 36αρα ειναι μακραν πιο ωραια απο την απλη Ε30 σε αυτον τον τομεα.
Σαν οδηγικη μηχανη τα λογια ειναι λιγα.Ειναι ενα απο τα πιο επιτυχημενα αγωνιστικα
αυτοκινητα ολων των εποχων.Δεν ειναι σχεδιασμενη τοσο για τις απολυτες επιδοσεις
αλλα για την απολυτη οδηγικη εμπειρεια.Τιμονι,πλαισιο,αναρτησεις,κινητηρας ολα ειναι κατασκευασμενα και ρυθμισμενα για την απολυτη οδηγικη απολαυση.
Ενα κλασσικο αυτοκινητο για αντρες,χωρις ηλεκτρονικα....

TSAF
29-01-09, 14:45
Νομιζω η παρακατω φωτογραφια τα λεει ολα. Το ενα ειναι αγωνιστικο (e30 M3) και το αλλο wants to be a racecar.

E36 RULES!!
01-02-09, 00:48
Νομιζω η παρακατω φωτογραφια τα λεει ολα. Το ενα ειναι αγωνιστικο (e30 M3) και το αλλο wants to be a racecar.

Βρε τι μου θυμιζουν και τα δυο τους... Τι μου θυμιζουν...:thinkerg:
http://img144.imageshack.us/img144/2840/p1120811zv1.jpg
http://img150.imageshack.us/img150/9857/img5200cv5.jpg

χοχοχοχοχοχοχοχοχο :D

alexk
01-02-09, 10:03
Νομιζω η παρακατω φωτογραφια τα λεει ολα. Το ενα ειναι αγωνιστικο (e30 M3) και το αλλο wants to be a racecar.

Γιατί το λές αυτό ? Ότι το Ε90 είναι wannabe ?
Δεν κατακρίνω απλά θέλω να καταλάβω το συλλογισμό σου.

Εγώ σκεφτόμουν κάτι όταν είδα πρόσφατα το 320WTCC.
Άν δεις Ε30, Ε36 αγωνιστικά, δεν είχαν έξτρα φουσκώματα (για να αλλάξει το μετατρόχιο). Στο Ε90 το μετατρόχιο είναι τεράστιο σε σχέση με το αυτοκίνητο παραγωγής. Δεν είμαι σίγουρος άν υπάρχει διαφορά στους κανονισμούς του τότε και του τώρα, αλλά το μετατρόχιο δείχνει πόσο διαφορά έχει το μοντέλο παραγωγής.

BMW Power
01-02-09, 11:36
Σίγουρα υπάρχουν αλλαγές στους κανονισμούς του τότε σε σχέση με το σήμερα για το μπορεί να αλλαχτεί από τα αυτοκίνητα παραγωγής στα αγωνιστικά αυτοκίνητα. Αυτό όμως δεν κάνει το 320 της φωτογραφίας wannabe μιας και κέρδιζε το WTCC από την αναγέννηση του το 2005 έως και το 2007 (το 2008 το πήρε η Seat το πρωτάθλημα). Να θυμίσω εδώ ότι το πρώτο WTCC έγινε το 1987 και το κέρδισε ο Roberto Ravaglia με Μ3 Ε30.

Το θέμα είναι όμως ότι το Μ3 Ε30 είναι το αυτοκίνητο που έχει κερδίσει τους περισσότερους αγώνες στην ιστορία της αυτοκίνησης.

stef
01-02-09, 11:48
Κύριοι, θέλω να πάρω αυτά

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=92541903&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=1985-01-01&maxFirstRegistrationDate=1991-12-31&siteId=GERMANY&features=SUNROOF&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=2




http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=100657950&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=1985-01-01&maxFirstRegistrationDate=1991-12-31&siteId=GERMANY&features=SUNROOF&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=2




Γίνεται........?
Θα τρελλαθώ!!!!!

sm6
01-02-09, 12:22
φιλε στεφ, σου ευχομαι να παρεις το πρωτο, διοτι για το μαυρο μαλλον ηρθες δευτερος.
ανθρωπος μου στη γερμανια εχει ηδη επικοινωνησει με τον εμπορο και περιμενουμε να χαρτια με φαξ ωστε να ελεγξουμε γνησιοτητα, τελωνεια κλπ.
με μια προχειρη εκτιμηση ο εκτελωνιστης μας ειπε οτι θα κοστισει γυρω στο 70αρι.
τι λετε αξιζει τον κοπο?


με την ευκαιρια χαιρομαι που καποιος ξεθαψε το εξαιρετικο αυτο θρεντ το οποιο αγνοουσα.
πολυ ωραιο το πρωτο ποστ του λουνατικ, καθως και καποια αλλα που ακολουθησαν. χαρακτηριστικα μιας αλλης εποχης για το φορουμ, οπου καποια πραγματα γραφονταν διοτι ειχαν κατι να πουν και με ομορφο τροπο. οχι αχρηστες και εκτος τοπου και χρονου επισημανσεις ωστε να γεμιζουν οι σελιδες.
μολις βρω λιγο χρονο θα προσθεσω κι εγω την αποψη μου για ενα απο τα αυτοκινητα που αγαπω.

stef
01-02-09, 12:35
Μακάρι στο εύχομαι να είναι καλό και να το πάρεις
Σίγουρα τα 70 είναι πολλά αλλά το αμάξι είναι αλλού...
Περιμένω βόλτα!

sm6
01-02-09, 12:41
για να ειμαι ειλικρινής, δεν το εχω αποφασισει ακομα, διοτι εξεταζω και μια λυση απο ελλαδα με πολυ μικροτερο κοστος (καποιο που βρισκεται υπο ανακασκευη, αλλα δεν ειναι sport evo).
Οψόμεθα...

stef
01-02-09, 13:03
Εεμμμμμμμμμμμ, το θέμα είναι το sport evo
Εαν έχεις την οικονομική δυνατότητα πας κατευθείαν Γερμανία κατά την γνώμη μου

oldcarskickass
01-02-09, 14:59
φιλε στεφ, σου ευχομαι να παρεις το πρωτο, διοτι για το μαυρο μαλλον ηρθες δευτερος.
ανθρωπος μου στη γερμανια εχει ηδη επικοινωνησει με τον εμπορο και περιμενουμε να χαρτια με φαξ ωστε να ελεγξουμε γνησιοτητα, τελωνεια κλπ.
με μια προχειρη εκτιμηση ο εκτελωνιστης μας ειπε οτι θα κοστισει γυρω στο 70αρι.
τι λετε αξιζει τον κοπο?


με την ευκαιρια χαιρομαι που καποιος ξεθαψε το εξαιρετικο αυτο θρεντ το οποιο αγνοουσα.
πολυ ωραιο το πρωτο ποστ του λουνατικ, καθως και καποια αλλα που ακολουθησαν. χαρακτηριστικα μιας αλλης εποχης για το φορουμ, οπου καποια πραγματα γραφονταν διοτι ειχαν κατι να πουν και με ομορφο τροπο. οχι αχρηστες και εκτος τοπου και χρονου επισημανσεις ωστε να γεμιζουν οι σελιδες.
μολις βρω λιγο χρονο θα προσθεσω κι εγω την αποψη μου για ενα απο τα αυτοκινητα που αγαπω.


Αν το δεις σαν επένδυση (δλδ το αγοράζεις σήμερα και μεθαύριο το πουλάς) εννοείται πως αξίζει, ειδικά αν συγκρίνεις πόσο πουλιόντουσαν προ 3 ετίας και πόσο πάνε τώρα.Δεν ξέρω όμως αν η εγχώρια αγορά θα μπορέσει αύριο μεθαύριο να το αγοράσει (γιατί η τιμή εννοείται θα περιλαμβάνει και τα σπασμένα των τελωνείων κτλ). Αν το κάνεις έτσι - άποψή μου - μην το εκτελωνίσεις (δλδ μην βγάλεις πινακίδες), αγόρασέ το φέρε το Ελλάδα κράτα το 5 - 6 χρόνια και δες πόσο μπορεί να πουληθεί στο εξωτερικό τότε. (εν ανάγκη βάλτο κάτω από << τον κήπο με τις τριανταφυλλιές >>).

Αν το παίρνεις για να το βλέπεις, εσύ το κρίνεις αυτό.

Αν το παίρνεις για να το ευχαριστηθείς, ΠΡΟΧΩΡΑ...

Όπως και να έχει είσα στη θέση να αγγίξεις ένα ΣΠΑΝΙΟ κομμάτι της σύγχρονης αυτοκινητοβιομηχανίας, οπότε ΕΓΩ αν ήμουν στη θέση σου πιστεύω είναι MUST να το αγοράσεις αν το λέει το πορτοφόλι σου και οι προτιμήσεις σου.

Άντε με το καλό και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εύχομαι ΌΛΑ να πάνε ΚΑΛΑ.

Action Man
04-02-09, 19:37
Μια καλή sport evo κοστίζει απο €30.000 εώς...δεν ξέρω και γώ που!!!
Απο κει και κάτω δεν υπάρχουν καλά αυτοκίνητα(sport evo).Δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος,αλλά το λέω με απόλυτη σιγουριά.
Εξωτερικά είναι όλα ρόδινα.Γυαλιστερό χρωματάκι-άψογες ζαντούλες...όλα άψογα!
Όπως είπε και ένας γνωστός μου "Αν δεν ξηλώσεις μερικά σημεία του αυτοκινήτου για να κάνεις εξονυχιστικό έλεγχο...ποτέ δεν ξέρεις τι θησαυρούς θα βρείς αργότερα"
Πολλοί ξεκινάνε με ταπετσαρίες..και καταλήγουν στο ξήλώμα προφυλακτήρων..εκεί καταλήγουν αν θα γίνει η αγορά η όχι.Ακούγεται τραβηγμένο αυτό που λέω,αλλά ο Ελληνογερμανός που το είπε είναι συλλέκτης και πρόθυμος να βοηθήσει αφιλοκερδός...οποιονδήποτε λάτρη της εταιρίας....και ειδικά λάτρη Μ3 Ε30.(όποτε σηκώσει τηλέφωνο βέβαια)
Όσοι μπορείτε πάρτε μια κούκλα παίδες...και ας μην είναι sport evo.Aρκεί να μην έχει σαπάκια!
Την κρατάτε με γερμανικές(δεν ξέρω πως θα βρείτε τρόπο) και αργότερα βλέπουμε.

sm6
04-02-09, 19:54
συμφωνα με την εμπειρια σου, μια ανακασκευασμενη ελληνικη, αριστοτατη ολα γνησια πανω και τα περισσοτερα καινουργια.
ποσο θα ηταν μια λογικη τιμη?

απλη οχι sport evo.

Action Man
04-02-09, 20:48
Λυπάμαι που δεν προλαβαίνω να γράψω...έχω πήξει με την δουλειά...
Θα μπω αργότερα και θα γράψω τι μου συνέβει πριν τρία χρόνια,με μια παρόμοια περίπτωση.
Ότι θέλουν ζητάνε.
Ίσως έδινα €22.000 άν ήταν άριστη!

sm6
04-02-09, 20:51
Λυπάμαι που δεν προλαβαίνω να γράψω...έχω πήξει με την δουλειά...
Θα μπω αργότερα και θα γράψω τι μου συνέβει πριν τρία χρόνια,με μια παρόμοια περίπτωση.
Ότι θέλουν ζητάνε.
Ίσως έδινα €22.000 άν ήταν άριστη!

οκ, με το πασο σου, δεν μας κυνηγανε.

Strax
05-02-09, 09:20
Δεν νομίζω ότι παίζουν πολλές γνήσιες!!

Action Man
06-02-09, 15:29
Σήμερα στον Πειραιά,γνήσια με Βελγικές πινακίδες.(όχι sport evo. απλά έβαλε τις ρίγες)
Σε πολύ καλή κατάσταση.
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/4535.jpg

Action Man
08-02-09, 00:28
Γενικό rebuild σε sport evo.

http://garage.s14power.com/data/533/medium/P1000216a.jpg

http://garage.s14power.com/data/533/medium/P1000212a.jpg

Action Man
08-02-09, 00:30
http://garage.s14power.com/data/533/medium/DSCF1410.JPG

http://garage.s14power.com/data/533/medium/DSCF1411.JPG

Action Man
08-02-09, 00:31
http://garage.s14power.com/data/512/medium/DSCF1435.JPG

http://garage.s14power.com/data/512/medium/DSCF1434.JPG

Action Man
08-02-09, 00:33
http://garage.s14power.com/data/512/medium/DSCF1426.JPG

http://garage.s14power.com/data/512/medium/DSCF1441.JPG

http://garage.s14power.com/data/512/medium/DSCF1442.JPG

Action Man
08-02-09, 00:34
http://garage.s14power.com/data/533/medium/P1010873.JPG

http://garage.s14power.com/data/533/medium/P1010894.JPG

Action Man
08-02-09, 00:36
http://garage.s14power.com/data/533/medium/P1010942.JPG

http://garage.s14power.com/data/533/medium/P1010944.JPG

http://garage.s14power.com/data/533/medium/P1010945.JPG

oldcarskickass
08-02-09, 01:07
Τσ τσ προχειροδουλειά μου φαίνεται, δε ζηλεύω καθόλου, σιγά τα ωά.

E36 RULES!!
08-02-09, 01:36
Τσ τσ προχειροδουλειά μου φαίνεται, δε ζηλεύω καθόλου, σιγά τα ωά.

έλα μωρε με τους πουθενάδες... Ουτε ενα λαστιχο δεν μπορουν να βαλουν σωστα:jester::screwy: Συνεργειάκι της γειτονιάς μωρε... Εχουν και ενα ψωροιταλικο εκει μεσα....

Speedy
08-02-09, 10:41
http://img12.imageshack.us/img12/8352/30065259810f5a48d2fbb60gg3.jpg (http://imageshack.us)


Μιας και μιλαμε συνεχεια για αυτην παρτε μερικα M3 e30 posters!

http://rapidshare.com/files/195452207/thamks_you_M3.rar.html

BILL007
08-02-09, 10:55
Ευχαριστούμε Σπύρο!:D:D:D

ts_dimitris
08-02-09, 11:29
πολυ καλο ευχαριστουμε:clap:

DaywalkeR
08-02-09, 13:58
http://img12.imageshack.us/img12/8352/30065259810f5a48d2fbb60gg3.jpg (http://imageshack.us)


Μιας και μιλαμε συνεχεια για αυτην παρτε μερικα M3 e30 posters!

http://rapidshare.com/files/195452207/thamks_you_M3.rar.html

Error

This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.

This limit is reached.

To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector's Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector's Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

Μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο;:wub:

oldcarskickass
08-02-09, 15:21
Ευχαριστούμε Σπύρο!:D:D:D

πολυ καλο ευχαριστουμε

Error

This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.

This limit is reached.

To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector's Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector's Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

Μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο;:wub:

Αν μπορούν τα παιδιά που το κατέβασαν να το ξανανεβάσουν και να δώσουν το νέο λινκ.

Speedy
08-02-09, 16:16
Κατι τρεχει με τον λογαρισμο μου στο rapid...

Για οσους δεν προλαβαν.

http://rapidshare.com/files/195566348/thamks_you_M3.rar.html

Action Man
08-02-09, 22:52
http://img368.imageshack.us/img368/3995/dsc03098pe7.th.jpg (http://img368.imageshack.us/my.php?image=dsc03098pe7.jpg)http://img368.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img503.imageshack.us/img503/8526/dsc03094rq0.th.jpg (http://img503.imageshack.us/my.php?image=dsc03094rq0.jpg)http://img503.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Action Man
08-02-09, 22:53
http://img66.imageshack.us/img66/2096/dsc03095aa6.th.jpg (http://img66.imageshack.us/my.php?image=dsc03095aa6.jpg)http://img66.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img66.imageshack.us/img66/9018/dsc03097be9.th.jpg (http://img66.imageshack.us/my.php?image=dsc03097be9.jpg)http://img66.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Action Man
08-02-09, 22:54
http://img214.imageshack.us/img214/4975/tony143oi0.th.jpg (http://img214.imageshack.us/my.php?image=tony143oi0.jpg)

http://img247.imageshack.us/img247/5667/tony149zs9.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=tony149zs9.jpg)

Action Man
08-02-09, 22:54
http://img247.imageshack.us/img247/6951/tony132gm5.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=tony132gm5.jpg)

http://img247.imageshack.us/img247/8238/tony131uz7.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=tony131uz7.jpg)

Action Man
08-02-09, 22:55
http://img247.imageshack.us/img247/9780/tony120om3.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=tony120om3.jpg)

http://img213.imageshack.us/img213/7654/tony103dj9.th.jpg (http://img213.imageshack.us/my.php?image=tony103dj9.jpg)

Airness
09-02-09, 20:21
Κατι τρεχει με τον λογαρισμο μου στο rapid...

Για οσους δεν προλαβαν.

http://rapidshare.com/files/195566348/thamks_you_M3.rar.html

Να 'σαι καλα ρε Σπυρο! :bowdown::clap:

GSS
10-02-09, 10:55
Απίστευτη δουλειά στο Μ3 , απίστευτη ... !!!

Action Man
11-02-09, 00:31
Σε ένα site σχετικό με Μ3 Ε30 συγκεντρώνουν σιγά σιγά στοιχεία για δυαλιμένες-κλεμένες και εναπομείναντες sport evo.


United Kingdom AC79000 Red
Sweden AC79009 Red
United Kingdom AC79011 Red
Finland AC79014 Red
Germany AC79015 Red
United Kingdom AC79016 Red
Spain AC79018 Red
United Kingdom AC79020 Black
Sweden AC79022 Black
Belgium AC79031 Black
United Kingdom AC79034 Black
United Kingdom AC79042 Black
Germany AC79045 Black
United Kingdom AC79047 Black
United Kingdom AC79050 Black
Germany AC79051 Black
Portugal AC79053
United Kingdom AC79055 Red
Italy AC79064 Red
Sweden AC79069 Red
Germany AC79071 White(Red)
Norway AC79080 Red
Norway AC79098 Black Stolen
Japan AC79110 Black
United Kingdom AC79122 Black
Germany AC79125 Red
Sweden AC79128 Red Stolen
France AC79129 Red
United Kingdom AC79131 Red
Sweden AC79132 Red Stolen
Spain AC79135 Black
Spain AC79141 Black
United Kingdom AC79160 Red
Sweden AC79164 Red
Germany AC79172 Red
Norway AC79175 Red
Sweden AC79184 Red
Sweden AC79185 Red
Portugal AC79190 Black
United Kingdom AC79192 Black
United Kingdom AC79193 Black
Germany AC79198 Black
Germany AC79199 Black
Norway AC79200 Blue(Black)
Japan AC79202 Black
Ungarn AC79208 Black
Norway AC79213 Red
USA/Canada AC79218 Red
United Kingdom AC79219 Red
Spain AC79224 Black
Portugal AC79243 Black
Luxembourg AC79247 Black
Germany AC79248 Black
Norway AC79258 White(Black)
USA/Canada AC79265 Red
Spain AC79267 Red
USA/Canada AC79280 Red
United Kingdon AC79282 Red
Germany AC79296 Black
United Kingdom AC79306 Black
Germany AC79314 Black
Luxembourg AC79320 Black
United Kingdom AC79339 Black
Spain AC79353 Black
Portugal AC79358 Black
Norway AC79365 Black
Sweden AC79367 Black
Sweden AC79369 Black
New Zealand AC 79371 Black
Japan AC79373 Black
New Zealand AC79374 Black
UK AC79375 Black
Spain AC79387 Black
United KIngdon AC79390 Black
USA/Canada AC79391 Black
United Kingdom AC79392 Black RIP
Chile AC79406 Red
Spain AC79407 Red
Spain AC79418 Negro
Luxembourg AC79420 Black
Spain AC79424 Red
Denmark AC79432 Red
Spain AC79434 Red
United Kingdom AC79441 Black
Australia Ac79444 Red
United Kingdom AC79446 Red
United Kingdon AC79453 Red
United Kingdom AC79461 Black
United Kingdom AC79468 Black
Australia AC79485 Red
United Kingdom AC79488 Red
USA/Canada AC79492 Red
Spain AC79495 Black
Germany AC79498 Black
Germany AC79506 Black
United Kingdom AC79511 Black
United Kingdom AC79514 Red
Belgium AC79517 Red
Belgium AC79523 Black
Norway AC79530 Black
Malaysia AC79544 Red
Sweden AC79545 Red
Sweden AC79546 Red
Germany AC79547 Red
Spain AC79552 Red
USA/Canada AC79554 Black
Germany AC79555 Black RIP
France AC79569 Black
United Kingdom AC79571 Red
United Kingdom AC79581 Black
Spain AC79589 Red (Black)
Spain AC79599 Black

Total: 112

517 added

Action Man
11-02-09, 00:41
Εγκαταλελειμμένη sport evo,απο το 1996.(Αγγλία)
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/avo3.jpg
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/m3009yh7.jpg

Enema
11-02-09, 21:47
Στις πρωτες φωτογραφιες του rebulit αυτο το ασπρο σαν μπογια στις ενωσεις τι ειναι?

Mike_gr
11-02-09, 22:30
το καημενο το κοκκινο μ3 πως το εχουν εγκαταλειψει ετσι;;;Λες και ειναι κανα αγροτικο!! αυτος που το ειχε ή πεθανε ή στη φυλακη θα ναι!!By the way καταπληκτικη η ανακατασκευη του μαυρου sport evo.Μπραβο στα παιδια.

Action Man
13-02-09, 12:12
http://www.pistonheads.co.uk/doc.asp?c=161&i=19345

Spyros E81
13-02-09, 12:30
Action man μήπως θα μπορούσες να μου πεις την διεύθυνση με τα εναπομείναντα Μ3 Evo?
Το M3 σου είναι απλά καταπληκτικό!!!

Action Man
13-02-09, 12:35
Δεν είναι δικό μου,το Μ3 της ανακατασκευής.
Κάνε search στο google,και βγάινει η λίστα.

Action Man
25-02-09, 00:31
http://m3e30.se/bilder/artiklar_reportage/automobil_08_05/automobil_08_05.pdf

Action Man
25-02-09, 00:32
:icon_kidr

http://www.bmwe30.dk/artikler/artikler.htm

E30_318is
25-02-09, 08:54
Μας έκανες μεγάλη ζημιά με αυτα τα link!

stef
25-02-09, 11:10
Πωπωπωπωπω το μαύρο με την αερανάρτηση EVO 2.5 είναι ΟΛΑ τα λεφτά!

Action Man
26-02-09, 21:20
http://i107.photobucket.com/albums/m305/rob89m3/DSC00388.jpg
http://i107.photobucket.com/albums/m305/rob89m3/DSC00387.jpg
http://i107.photobucket.com/albums/m305/rob89m3/DSC00386.jpg
http://i107.photobucket.com/albums/m305/rob89m3/DSC00384.jpg

Action Man
26-02-09, 21:23
http://i107.photobucket.com/albums/m305/rob89m3/DSC00382.jpg
http://i107.photobucket.com/albums/m305/rob89m3/DSC00378.jpg
http://i107.photobucket.com/albums/m305/rob89m3/DSC00372.jpg

Action Man
26-02-09, 21:34
Εγκαταλελειμμένη sport evo,απο το 1996.(Αγγλία)
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/avo3.jpg
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/m3009yh7.jpg

Τελικά βρέθηκε κάποιος που αποφάσισε να το κάνει σαν καινούργιο:dance:
Το όχημα ήδη πήγε για ανακατασκευή!

Nick_compact
26-02-09, 21:42
Εγκαταλελειμμένη sport evo,απο το 1996.(Αγγλία)
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/avo3.jpg
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/m3009yh7.jpg

Ερώτηση, η Sport Evo δεν έχει μπροστά το spoiler;

Action Man
26-02-09, 21:46
Ερώτηση, η Sport Evo δεν έχει μπροστά το spoiler;
Είχε σπόιλερ....είχε και σαλόνι..:smiley_ab
είχε...:peepwall:

johnye30is
26-02-09, 23:07
Τελικά βρέθηκε κάποιος που αποφάσισε να το κάνει σαν καινούργιο:dance:
Το όχημα ήδη πήγε για ανακατασκευή!


Ευτηχως γιατι πραγματικα ειναι κριμα οχηματα σαν αυτα να σαπιζουν !!!!

Action Man
27-02-09, 12:08
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/dscf4326od3.jpg

56.000χλμ
€60.000

stef
27-02-09, 12:20
Αχχχχχχ
Κακούργα κενωνίιιιιιιιιια!!!

m_power_lunatic
27-02-09, 12:28
Στην Αγγλια υπαρχει non-registered SPORT EVO και το ιδιο και στην Γερμανια σε συλλογη αντιπροσωπου της BMW καθως και στην Τουρκια/Κωνσταντινουπολη στον εκει αντιπροσωπο ο οποιος εχει απο τις μεγαλυτερες ιδιωτικες συλλογες στον κοσμο σε BMW.:smokin:

stef
27-02-09, 13:00
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=105755437&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=1985-01-01&maxFirstRegistrationDate=1992-12-31&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&maxMileage=125000&customerIdsAsString=&categories=SportsCar&lang=en&pageNumber=1



Έχω τρελλαθεί , δεν μπορώ άλλοοοοοοοοοοοοο

Action Man
27-02-09, 13:04
:pimp:

http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/bubble_it_.jpg

Action Man
04-03-09, 12:08
Το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό αυτοκίνητο.
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/925580-2.jpg

http://www.pistonheads.com/sales/925580.htm

E36 M POWER
05-03-09, 08:45
Ημουν 1 μηνα πριν κλεισω τα 18 χρονια (11/2002 δλδ) και ερχετε το χαρτι να παρουσιαστω φανταρος.... Ερχετε ο πατερας μου λοιπον και μου προτεινει να μου κανει ενα δωρο. παμε και βλεπουμε μια opel ascona 1200cc μπλε πισωκουνα... σαν καινουργια,προσεγμενη πολυ, ακομα με το εργοστασιακο του χρωμα! Μας αρεσε πολυ και ετσι το πηραμε με 300 ευρωπουλάκια... δεν εμεινε το αμαξι για πολυ καιρο καθως οπως ειμαι πωρωμενος με τα γκαζια (φταινε τα γονιδια μαλλον!!!) εφαγε μια αλλα αρκετη για να τη πουλησουμε για παλιοσιδερα στη ιδια τιμη που αγοραστηκε...
Ψαχνοντας αμαξι για να αγορασω τοτε (εποχη Fust and Furius 1) κατεληξα σε Honda Civic 1.6 coupe το οποιο θα ειχε προοπτικες... ετοιμος να παω να το κλεισω και μια μερα στη δουλεια αντικριζω ενα καινουργιο κοπελι να εχει ερθει με ενα BMW E30 318is ασημι...
το ειδα και το λατρεψα απο τη πρωτη στιγμη...
Με τα 4 ολοστρογγυλα φαναρακια του να σε κοιταζουν, με τις αποτομες γωνιες του, με το χαμηλο προφυλακτιρα του και με τη διακριτικη αεροτομουλα του μου εκλεψε τη καρδια αποδεικνιωντας για μια ακομα φορα τη φραση: Η ΓΡΙΑ ΚΟΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ !!!
Χωρις να εχει βαλει πωλειτηριο το κοπελι στο αμαξι πηγα κατευθειαν και το παζαριασα... με ενα ελεγχο και απο το πατερα μου (ειπαμε τα γονιδια...) το κλεισαμε και μετα απο 2 μερες το πηρα!!! το μονο που του εΜΠΑΞα ηταν ενα μπλοκε διαφορικο για να περνει πιο ορθοδοξα τις στροφες.
Μολις αγορασα το δικο μου αρχισα να ψαχουλευω την εννοια BMW... προσπαθουσα να μαθω οσα περισσοτερα μπορουσα για αυτη τη μαρκα, και λογικο ειναι οσο μαθαινα τοσο πιο πολυ δενομουν και με το αμαξακι μου αλλα και με τη μαρκα γενικα...
μεχρι που καποια στιγμη μαθαινω για την ///Μ !!!
///Μ3 Ε30.... ο θρυλος!!! δεν ηξερα μεχρι και τωρα τελευταια πολλα σημαντικα για αυτο το αμαξι απλα το λατρεψα για δυο πραγματα.... την επιβλιτικη του εμφανιση που σε πιανει ριγος στο βλεμα της, μια εμφανιση που λες οτι λιγα καινουργια αυτοκινητα καθονται να συγκριθουν μαζι της (προσωπικη αποψη παντα), με τις υπερβολες της στην εμφανιση την εκανε να ξεχωρισει απο καθε αλλο μοντελο οχι απλα της BMW αλλα γενικα των αυτοκινητων!!!
Το αλλο που με εκανε να κολησω σε ενα τετοιο αυτοκινητο ειναι ο καθαροαιμος αγωνιστικος του χαρακτηρας. Ολα μηχανικα τιποτα ηλεκτρικο και καβαλοντας το η εχεις τα χερια και τα κοτσια να το πας οπως του αρμοζει η απλα παραδεχεσε οτι δεν μπορεις και απλα παραμενει ενα ονειρο.
Πριν 2 χρονια πηρα τη μεγαλη μου αποφαση να γινω κατοχος ενως τετοιου θρυλου... ψαχνοντας τις αγγελειες βρηκα αρκετες... ρωτουσα αλλα στο τελος εμενα παντα με το ακυρο... ολα καλα ολα ανακατασκευασμενα αλλα στη τελικη ολα για τα παλιοσιδερα...Ετσι μια μερα λοιπον παιρνω τηλ. μια αγγελεια για Ε30 ///Μ3 γνησιο φουσκωτο για να ρωτησω... το αμαξι ηταν απο ΟΔΔΥ και σε κακη κατασταση, αλλα πουληθηκε!!! πηγαινοντας να κλεισω το τηλ. απογοητευμενος ακομα μια φορα αρχισε να μου λεει για αμαξια που ειχε η που θα εβγαιναν στο σφυρι... και ακουω τη μαγικη λεξη.... ///Μ3 Ε36 !!!
Κλεινουμε το τηλ. κανονιζοντας να μου στειλει φωτο του αυτοκινητου και οπως και εκανε... βλεπω αλλο ενα Ε36 με ///Μ pack και ///Μ καθρεπτες.... δεν εβλεπα τιποτα παραπανο και τιποτα λιγοτερο, αλλα σκεφτηκα τη καρδια χτυπαει κατω απο το μαυρο του καπο και ετσι πηγαμε και το πηραμε σχεδον αχτυπητο με 12,000 ευρωπουλακια!!!
Απο τη πρωτη μερα φανηκε ο χαρακτηρας του αυτοκινητου.... αυτοκινητο πολιτικο για τη καθημερινοτητα αλλα οταν εχεις ορεξεις γινετε πραγματικο οπλο... αυτοκινητο που λες να παμε καμια βολτα χαλαρα καπου μακρια, ε... και αμα κατσει και κανενα πορσακι να το πατησουμε!!!
Οπως οδηγουσα ομως στο δρομο εβλεπα τα ///Μ3 Ε30 που εχουμε στη πολη μας και προσπαθουσα να τα συγκρινω με το δικο μου... Δεν γινοταν... το ///Μ3 Ε30 ειναι πιο αλητικο... ναι... ενας αλητης του δρομου!!! ετσι θα μπορουσε κανεις να το χαρακτηρισει... μπαινοντας μεσα σε αυτο το αμαξι σου βγαζει κατευθειαν το αγριο οδηγικο σου χαρακτηρα... σε κανει και εσενα ενα αλητη (με τη καλη την εννοια παντα)!!! δεν χρειαζετε να το πας στο οροιο η να πηγαινεις με το πλαι.... μονο που καθεσαι μεσα και ακους τον ιστορικο 4πεταλουδο να μουρμουριζει φτανει...
Ο πατερας μου 5+ πλεον χρονων μου εκανε μια προταση... δωσε μου το ///Μ3 Ε36 που εχεις να το εχω εγω και θα σου το ανταλαξω με ///Μ3 Ε30 που εισαι κολλημενος!!! αλλα αρνηθηκα... και ο λογος ειναι οτι πλεον κατασταλαξα σε ενα αμαξι που μπορεις να το κυκλοφορεις και σαν κυριο συτοκινητο που θα πηγαινεις και στη δουλεια σου ενω το ///Μ Ε30, ο αλητης της ασφαλτου, πρεπει να το εχεις σαν 2 η και 3 αυτοκινητο και φιλαμενο στο γκαραζακι του!!!
Ετσι λοιπον μενει ενα ονειρο και για εμενα που εβελπιστω καποια στιγμη να με αξιωσει ο θεος (ακους GOD...) να βαλω ενα Ε30 ///Μ3 EVO γνησιο διπλα απο το νεοτερο αδερφο του... διπλα απο το Ε36 ///Μ3!!!
Ο αδερφος μου εχει ενα Ε36 328 cabrio απο τελωνιο και αυτο και μετα απο 2 χρονια κοντα κατωχης του και πριν προλαβει καλα καλα να το κυκλοφορησει σκεφτετε να το ανταλαξει με εκεινο το Ε30 ///Μ3 το κοκκινο που ειχα δει στις αγγελειες ανακατασκευασμενο πλεον και σαν καινουργιο... θα δειξει...

εδω θελω να επισημανω οτι δεν εχω τιποτα με τα Ε36 απλα το παραπονο μου προς την ///Μotorsport devision ειναι πως δεν το εκανε πιο αλητικο απο το απλο Ε36...

Υ.Γ.1: συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη μου αλλα δεν καταφεραμε και πολλα με τις σπουδες...
Υ.Γ.2: συγνωμη αν σας κουρασα...
Υ.Γ.3: συγνωμη αν βγηκα :offtopic: αλλα...
Υ.Γ.4: ///Μ POWER FOR EVER !!! :ylsuper::ylsuper::ylsuper:

m_power_lunatic
06-03-09, 09:51
Το κοκκινο που εχεις δει ειναι το γνωστο παλιο κοκκινο Μ3 Ε30 της ομαδας Σιγμα....εισαι σιγουρος οτι θελεις να δωσεις 18.000χιλιαρικα για αυτο?

P.S Εχω παει και το εχω δει...δεν ειναι αυτο που φανταζεσαι ακριβως απο κατασταση παντως.

E36 M POWER
06-03-09, 12:48
Το κοκκινο που εχεις δει ειναι το γνωστο παλιο κοκκινο Μ3 Ε30 της ομαδας Σιγμα....εισαι σιγουρος οτι θελεις να δωσεις 18.000χιλιαρικα για αυτο?

P.S Εχω παει και το εχω δει...δεν ειναι αυτο που φανταζεσαι ακριβως απο κατασταση παντως.

για δωσε λιγα στοιχεια παραπανω σε παρακαλω.... δεν θελω να μας :boink: κιολας!!!

E36 M POWER
06-03-09, 22:07
ελπιζω καποιος να μπορει να κανει μια καλη μεταφραση....http://www.bmwmregistry.com/model_faq.php?id=8#top

Stallion3.2
09-03-09, 19:57
η Μ3 Ε30 είναι απο τα καταπληκτικότερα αυτοκίνητα που φτιάχτηκαν ποτέ, γεννήθηκε για να κερδίσει αγώνες και οι μάχες που έδωσε με τις alfa romeo 75 και mercedes E190 έμειναν στην ιστορία. αυτοκίνητο με πάθος...... ήταν τέτοια η κάψα να κερδίσουν την 75άρα στις πίστες που την εξέλισσαν συνεχώς. έτσι γεννιούνται θρυλικά αυτοκίνητα και όχι απο το τμήμα μάρκετινγκ που ΔΙΑΤΑΖΕΙ να βγάλουν Μδυνόσαυρο

Action Man
09-03-09, 20:00
..... ήταν τέτοια η κάψα να κερδίσουν την 75άρα στις πίστες που την εξέλισσαν συνεχώς
Τις κέρδιζε πολύ εύκολα...πιο πολύ την δυσκόλεψαν οι merc.

Stallion3.2
09-03-09, 20:02
ε καλά επειδή παρακολουθώ το πρωτάθλημα τουρισμού χρόνια θα έλεγα ότι ήταν 50/50 η υπόθεση... απλά κάποια στιγμή στις αρχές των 90ies η alfa romeo παράτησε την 75άρα για να ασχοληθεί με το τέρας 155GTA (2.0 turbo) και 155v6Ti (DTM)

Stallion3.2
09-03-09, 20:04
οι μερκ σάρωναν μόνο στο dtm, εγώ μιλάω γενίκά για τα πρωταθλήματα τουρισμού στην Ευρώπη... πάντως αυτό δεν αναιρεί ότι η Ε30 για μένα είναι μια Μ με το Μ κεφαλαίο, καλογυαλισμένο και περίφανο

Action Man
09-03-09, 20:06
Sorry που είμαι ισχυρογνώμον ....δέν ήταν ποτέ 50/50
Ούτε κολλημένος είμαι άν παρατηρήσεις τα post μου.

Ούτε εσένα βέβαια σε θεωρώ κολλημένο.Ελπίζω να μην διαψευστώ(σαν τους συναδέλφους σου απο το alfisti)

Aυτά τα ανέφερα για να ξεχωρίζουμε τις θέσεις μας.

Φιλικά

Stallion3.2
09-03-09, 20:09
α καλά δεν με πειράζει...

http://www.youtube.com/watch?v=6ry6Sf3jp6Y

δεν το βάζω για την έκβαση, σίγουρα σε πολλά άλλα κερδίζουν οι bmw απλά δείχνει το πάθος που είχε η μάχη alfa romeo με bmw την εποχή της Ε30

tsilis
09-03-09, 22:51
Φίλε μου η 75 δεν αποτέλεσε ποτέ πονοκέφαλο στο Πρωτάθλημα Τουρισμού για τις BMW και τις Mercedes...
Οι λόγοι πολλοί, αλλά δεν είναι του παρόντος να αναλυθούν

Και σού το λέω ως παλαιός Αλφα Ρομέο φαν και κάτοχος ...:)

Stallion3.2
09-03-09, 23:07
προς θεού δεν το είπα για να ξεκινήσω κάποια αντιπαράθεση αλλά η 75άρα έχει πολύ πλούσιο παλμαρέ και σε πολλούς απο τους αγώνες και πρωταθλήματα που κέρδισε συνάντησε σίγουρα την μ3. στο dtm όντως ήταν φτωχή η συγκομιδή αλλά σε Ιταλικό και Γαλλικό πρωτάθλημα είχε αρκετές νίκες. τέσπα, δεν το είπα με την καμμία για να μειώσω την μ3 άλλωστε την λατρέυω την συγκεκριμένη. άλλωστε και να μας κέρδισε η μπέμπα με την 75, εκδικηθήκαμε με το παραπάνω με την 155 και την 156....χαχαχα....








φιλικά και στο χαβαλέ πάντα έτσι?

tsilis
10-03-09, 00:30
Eννοείται αγαπητέ, τουλάχιστον από μέρους μου δεν υφίσταται καμμία διάθεση αντιπαράθεσης, ιδίως από τη στιγμή που σού λέω ότι έχω αδυναμία στις Alfa Romeo! :) :)

Kατά τη γνώμη μου, η αντίθετη άποψη σε "μονόμαρκα" φόρουμ (πχ το παρόν, το Alfisti κλπ), όταν αυτή εκφράζεται πολίτισμένα όπως η δική σου, δίνει λαβές για διεύρυνση οριζόντων και γόνιμων αντιπαραθέσεων (από όλους έχεις πάντα κάτι να μάθεις...)
π.χ είναι γεγονός ότι τα πήγε πολύ καλά η 75 στο Ιταλικό Πρωτάθλημα, αλλά εκεί έτρεχε ομολογκαρισμένη η 320is τότε...
Οι 155 και 156 ναι, πήραν "σώβρακα" γενικώς και ειδικώς στις πίστες

Το καλό είναι ότι εδώ το moderating το επιτρέπει,και οι χρήστες σπανίως αντιδρούν στην τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη περί BMW... και όπως ξέρεις, αυτό δεν είναι πάντοτε αυτονόητο! :)

Stallion3.2
10-03-09, 19:49
http://www.race-game.org/images/z87.jpg

Stallion3.2
10-03-09, 19:55
http://www.babez.de/wp-content/uploads/2008/08/mk-e30-m3-titel.jpg

http://www.tjrubley.com/wp-content/uploads/2008/03/61b8_3.jpg

http://www.alfabb.com/bb/forums/attachments/car-events/101330d1209757754-regular-south-bay-alfa-meet-out-burger-___m3part3-34.jpg

Stallion3.2
10-03-09, 20:03
http://image.motortrend.com/f/9253859/112_0707_04z+bmw_m3_feature+1987_e30_m3_touring_ca r.jpg

http://www.pistonheads.com/pics/news/18369/bmw.jpg

Action Man
15-03-09, 19:01
http://img.photobucket.com/albums/v318/bmgm3/BTTC_M3_1_resize.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v318/bmgm3/BTTC_M3_2_resize.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v318/bmgm3/BTTC_M3_4_resize.jpg

Christos 330i ///M
15-03-09, 19:04
Παντελοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!

Ειμαστε για ενα τετοιο φιλε!!!!!!!!!!!!!

Action Man
15-03-09, 19:07
...............:smokin::D

E36 M POWER
16-03-09, 06:27
http://img.photobucket.com/albums/v318/bmgm3/BTTC_M3_1_resize.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v318/bmgm3/BTTC_M3_4_resize.jpg

1η φωτο:.....ωραια ποδια εχει η δεσποινης....:bananasmi
3η φωτο: εχουν βαλει πλεξι γκλας στα φαναρια η μου φαινετε?

TSAF
16-03-09, 09:20
Oχι δεν σου φαινετε, για καποιον λογο εχουν βαλει πλεξι γκλας.

oldcarskickass
16-03-09, 10:07
Oχι δεν σου φαινετε, για καποιον λογο εχουν βαλει πλεξι γκλας.

Είναι που είναι σαν περίπτερο από θέμα αεροδυναμικής το Ε30 πιθανώς να είναι για βελτίωσή της.

Αν και περισσότερο μου κάνει για ομαλοποίηση του αέρα που μπαίνει μέσα στο μηχανοστάσιο παρά για όλο το αυτοκίνητο.


Αρρρρρώστια...

E36 M POWER
16-03-09, 10:38
τα φαναρια παιζουν ρολο ειναι ειναι απλα διακοσμιτικα για να ελαφρινει το αμαξωμα;

m_power_lunatic
16-03-09, 10:42
Παιδια,τα προστατευτικα στα φαναρια ειναι για να μην σπασουν τα φαναρια απο καποιο πετραδακι που θα πατησει ενα προπορευομενο οχημα με τα φαρδια ελαστικα του και περουν τα γυαλια μεσα στην πιστα και τα πατησουν τα ακολοθουμενα οχηματα.:sleeping:

E36 M POWER
16-03-09, 10:49
Παιδια,τα προστατευτικα στα φαναρια ειναι για να μην σπασουν τα φαναρια απο καποιο πετραδακι που θα πατησει ενα προπορευομενο οχημα με τα φαρδια ελαστικα του και περουν τα γυαλια μεσα στην πιστα και τα πατησουν τα ακολοθουμενα οχηματα.:sleeping:

ΑΑΑΑΑΑΑΑ...!!!!!
το φανταστηκα αλλα δεν ηξερα αν τα φαναρια δουλευαν....
και γιατι κρυβανε τα φαναρια με αυτοκολλητα τοτε;


τστστσ τι ρωταω θεε μου.....:confused::screwy::shakehead

Action Man
26-03-09, 20:50
http://i39.tinypic.com/bius1f.jpg
http://i42.tinypic.com/zkingj.jpg
http://i39.tinypic.com/2962ivs.jpg
http://i43.tinypic.com/2n6rlt0.jpg

Action Man
26-03-09, 20:51
http://i44.tinypic.com/10frolz.jpg
http://i42.tinypic.com/2uxtsur.jpg
http://i43.tinypic.com/2vb3rrt.jpg
http://i41.tinypic.com/ogw68g.jpg

Action Man
26-03-09, 20:51
http://i41.tinypic.com/2n69lxu.jpg
http://i42.tinypic.com/qsph83.jpg

Action Man
26-03-09, 20:59
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/84fcb2ae.jpg

Action Man
26-03-09, 21:18
http://i39.tinypic.com/34hcuag.jpg
http://i41.tinypic.com/2vajalf.jpg
http://i40.tinypic.com/15pjwjo.jpg
http://i41.tinypic.com/34s2buu.jpg

Kostas Christ
26-03-09, 22:01
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=108792527&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=1985-01-01&maxFirstRegistrationDate=1992-12-31&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=4

E36 M POWER
27-03-09, 11:32
http://i42.tinypic.com/zkingj.jpg
http://i39.tinypic.com/2962ivs.jpg
http://i43.tinypic.com/2n6rlt0.jpg

xaxa.... το εχω... σε μηνιατουρα 1/18 ομως!!!:takecover

Action Man
07-04-09, 22:08
Πολύ καλό....πάρα πολύ καλό..
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/5b169807.jpg

Enema
07-04-09, 23:03
Οσο πανε θα ακριβαινουν ε? :nixweiss:

stef
08-04-09, 01:34
Πολύ καλό....πάρα πολύ καλό..
http://i448.photobucket.com/albums/qq206/pad77/My%20cars/5b169807.jpg


Πού το βρήκες?

Kostas Christ
08-04-09, 09:22
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=112176736&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=1985-01-01&maxFirstRegistrationDate=1992-12-31&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=4

VATOS
08-04-09, 10:09
να πω και εγω με την σειρα μου την γνωμη μου , οσων αφορα τα αυτοκινητα της συζητησης. Προσωπικα πιστευω , οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης Μ3 Ε30 και Μ3 Ε36 και γενικα οποιουδηποτε οχηματος κινουμενου σε 4 και πλεον ροδες με οποιοδηποτε αλλο... Καθε αυτοκινητο εχει τα καλα του , εχει και τα κακα του.Καθε αυτοκινητο εχει τα υπερ και τα κατα του...Δεν μπορεις να κρινεις ενα αυτοκινητο ουτε απο τα γκαζια του , ουτε απο την δυναμη , ουτε απο το πως στριβει , ουτε απο την αεροδυναμικη του , ουτε απο το σαλονι του και την ποσοτητα των αεροσακων ουτε απο τις αναρτησεις η οτι αλλο φερει , ουτε απο την αγωνιστικη του κληρονομια ( αν εχει ) παρα μονο απο το συνολο αυτων....Και το Μ3 Ε30 εχει ολα τα χαρακτιριστηκα ωστε να ειναι ΕΝΑ απο τα κορυφαια αυτοκινητα ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ που κατασκευαστηκε ποτε στην ιστορια του αυτοκινητου. Ναι το Μ3 Ε36 και το Honda Type-r και πολλα αλλα , μπορει να ειναι πιο γρηγορα , να εχουν καλυτερες αναρτησεις ( για τα σασι τους ) να στριβουν καλυτερα ( λεμε τωρα ) , ομως δεν παυει να εχουν σχεδιαστει - κατασκευαστει σε μετεπειτα εποχες ( με οτι αυτο περιλεμβανει - μην ξεχναμε την επανασταση των υπολογιστων στην βιομηχανια την δεκαετια 90 ).Επεισης τα παντα ειναι θεμα , του τι πιστευει ο καθενα , οι γνωσεις του , του τι ψαχνει και τι ζηταει απο ενα αυτοκινητο...Δεν μπορει η Θεια που θελει ενα αμαξι για να πηγαινει στο μαρκετ , να εκτιμησει ενα 2-θεσιο , οπως δεν μπορει καποιος που εχει 2-θεσιο ( γιατι γουσταρει ) να εκτιμησει την αξια που εχει ενα Citroen Picaso για μια 7-μελη οικογενεια...οποτε η γνωμη του καθε ενος απο εμας ειναι υποκειμενικη , που σημαινει οτι δεν υπαρχει λογος αντιπαραθεσης - η διαπληκτισμου...Οι μεγαλυτεροι σε ηλικια θα καταλαβουν αυτα που λεω , ελπιζω και οι μικροτεροι να τα βαλουν στην ακρη του μυαλου τους , γιατι οι περισσοτεροι ειναι στην ηλικια που ειναι θερμοεμοι ετοιμοι για κοντρα-φασαρια, και δυστυχως αυτη η συμπεριφορα ειναι που σκοτωνει τον καθε πιτσιρικα με saxoralo στις στροφες οπου τα μικρα και ελαφρυα αυτα αμαξακια αγοραζουν χοραφια οσο καλα και αν το εχει "στησει" καποιος...(δεν εχω κατι με τα saxorala - ημουν ιδιοκτητης ενος rallye )...Καλα θα κανουμε να βλεπουμε ολες τις πλευρες , πριν εκφερουμε γνωμη...

Αυτα τα λεω , για να ξεκολησουν λιγο οι κολημενοι - που συχνα υποστηρηζουν μεχρι θανατου την γνωμη τους ( βλεπε κολημενους hondakides οπου το πρωτο πραγμα σε μια συζητηση για αυτοκινητα που θα ρωτησουν ειναι "που εχεις κοφτη...χαχααχαχ" και που δεν βλεπουν ομως - η δεν γνωριζουν τι εστι BMW η Merc σε ταξιδι ( ανεση , ξεκουραστα χιλιομετρα , ασφαλεια ) γιατι καλως η κακως το μονο που πληρωνεις σε ενα Honda ειναι μοτερ , το υπολοιπο ειναι κονσερβοκουτι , και παει λεγοντας για ολα τα αυτοκινητα του κοσμου.. μηδενος εξαιρουμενου )

Καποιοι λενε οτι το μοναδικο γνησιο αυθεντικο και σημα κατατεθεν BMW που κατασκευαστηκε ποτε ειναι το Ε30 , αλλοι λενε το το Ε36 ειναι το πιο ομορφο που εχει βγει ποτε και παει λεγοντας... Ο καθενας κρινει - και κρινεται , αυτο ομως αφου λαβει υποψη του ολα τα παραπανω και αφου τα βαλει κατω και ελεγξει τι , κατα την γνωμη του και αντικειμενικα ειναι οντως καλυτερο , και οχι Εν θερμο να πεταμε γνωμες και λογια του αερα...Γιατι ξερω πολλους Hondakides - θερμοαιμους μεχρι του τελους υποστηρικτες του Honda και του Vtec , που μολις εκαναν οικογενεια πηραν BMW και απο εκει και περα αν τους ρωτουσες την γνωμη τους , ακουγες εντελως διαφορετικα πραγματα , γιατι πλεον , ειχαν εμπειρια και απο τα 2 αυτοκινητα , οποτε η γνωμη τους ηταν πιο αντικοιμενικη και πιο Ωριμη ωστε να την εκφερουν...

Ελπιζω να μην κουρασα , και τονιζω οτι τα παραπανω ειναι προσωπικη μου γνωμη...

Τελος να αναφερω οτι και εγω , εχω Παθος με την Μ3 Ε30 EVO 3 Cecoto , και ευχομαι καποτε να αξιωθω να αποκτησω μια ( εστω και χρεπι ) και να την ανακατασκευασω (ως χομπι ) και να μπορω να την χαζευω καθε φορα που θα θελω να δω τι ειναι πραγματικα αυτοκινητο , και πως πρεπει να νιωθει πραγματικα ενας οδηγος αυτοκινητου....

για τους υπολοιπους , καταθετω ενα Link...

http://www.youtube.com/watch?v=jvtDwwuUMOU&feature=PlayList&p=010FC518352759F6&playnext=1&playnext_from=PL&index=1

Speedy
08-04-09, 21:49
...Eν μερη συμφωνω μαζι σου αλλα....

Το αυτοκινητο ειναι υποκειμενικο για το πως το βλεπει ο καθενας αλλα και για το πως το ζει!
Αλλος εχει παθος με τα Honda και τα Vtec και γουσταρει να βλεπει την βελονα πολυ ψηλα εκει που αλλα αυτοκινητα δεν φτανουν{λιγα ειναι αυτα}

Γιατι αποκαλεις τα Honda κονσερβοκουτι??
Ειχες honda ποτε και το κρινεις? Αν ναι τοτε παω πασο...

Επειδη ομως τυχιανει να εχουν περασει δυο Honda απο τα χερια μου επετρεψε μου να εχω αντιθετη αποψη...Προσεχε!! κανενα δεν ειναι τελειο αυτοκινητο και τα Honda εχουν τα μειονεκτημα τα τους οπως ολα τα αυτοκινητα.

Οσο για τους hondaκιδες ενταξει μπορει να σου φιανονται λιγο υπερβολικοι οπως λες αλλα ετσι ειναι ο καθενας υπερσπιζεται αυτο που καβαλει,οποτε μην ασχολεισαι με το τι λενε η hondakides...εχει δει σε αλλα forum αυτοκινητων τι γραφουν?? Αστο καλυτερα γιατι θα με καλεσει ο αθλητικος δικαστης...:tapedshut

Για την e30 m3 θα πω το εξης,Πολυ καλο αυτοκινητο μακαρι να ειχαμε ολοι απο ενα!!!
Τα τελευται χρονια εχει παρει πολυ τα πανω του σαν αυτοκινητο,ουτε στα χρονια του δεν ειχε τοσο διασημοτητα.

kostase28
08-04-09, 22:15
Και ρωταω,μηπως τελικα το Μ3 Ε30 ειναι πιο πολυ απομυθοποιημενο παρα απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα?

Fairytale
08-04-09, 22:36
Και ρωταω,μηπως τελικα το Μ3 Ε30 ειναι πιο πολυ απομυθοποιημενο παρα απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα?Sorry δεν καταλαβαίνω τι εννοείς! Μήπως εννοείς μυθοποιημένο σήμερα από ότι στην εποχή του;
Η δική μου απάντηση στο ερώτημα σου "ακουμπά" στο video, "the original ///M3, not just a great road car but the most sucessfull saloon car racer EVER".
C U out there

kostase28
08-04-09, 22:48
Απομυθοποιηση= οταν δινεις μεγαλη αξια σε κατι απ οτι αξιζει στην πραγματικοτητα...