PDA

Επιστροφή στο Forum : παραθυρα


imola rot
23-01-10, 11:46
παιδια καλημερα σε ολους
το προβλημα μου ειναι το εξης¨΄
μου βγαζουν τριξιμο τα παραθυρα του μωρου μου μολις κανω ενα κλικ στο ανοιγμα σταματαει
αν ξερει κανεις τη λυση ας μου την πει
ευχαριστω προκαταβολικα
το μωρο που εχω ειναι BMW 318CI E46 facelift convertible
george:bowdown:

zami
23-01-10, 13:27
λιπαντικό(βαζελίνη η κατι τετοιο) στα λαστιχα δοκίμασες?δοκιμασε το και θα σωθεις....

giannis_compact
23-01-10, 14:35
Παιδια εγω εχω κατι παρομοιο..Οταν τα παραθυρα ειναι απο τη μιση και κατω ανοιχτα τριζουν πολυ οταν κλεινω την πορτα.Κουνιουνται δηλαδη εκει μεσα..Σε μεγαλο βαθμο κατι που μονο στο δικο μου αυτοκινητο εχω παρατητηρησει.Τι μπορει να ειναι?Οταν δηλαδη ειναι μισανοιχτο και κατω ανοιχτο κοπαναει μεσα στην πορτα το παραθυρο...Εχει κανεις καμια ιδεα?

nikos12
23-01-10, 15:10
σίγουρα είναι το παράθυρο? Εμένα στο ε36 είχε χαλαρώσει το συστηματάκι που τερματίζει το γρύλο και κουδούνιζε όταν έκλεινα πόρτες και όταν έπεφτα σε λακούβες. Δε χάνεις τίποτα αν ανοίξεις την πόρτα να ρίξεις μια ματιά... (δεν ξέρω αν είναι δύσκολο αυτό στο 46άρι)

giannis_compact
23-01-10, 15:16
Δεν ειναι δυσκολο,το χω κανει πολλες φορες.Αυτο το κουδουνισμα ακουω και γω αλλα σα να προερχεται απο το παραθυρο.Αυτο το σφιγγεις με το κατσαβιδι?Εχει βιδες?

nikos12
23-01-10, 15:30
Ναι. Για να καταλάβεις τι ακριβώς σου λέω, άνοιξε την πόρτα και παίξε λίγο με το παράθυρο. Θα δεις ένα συστηματάκι που πάει μπρος-πίσω. Απο όσο θυμάμαι έχει μια βίδα στο κάτω δεξιά μέρος. Σηκώνεις λοιπόν τέρμα το παράθυρο και σφίγγεις λίγο τη βίδα αυτή. Προσοχή: αυτό πρέπει να σφίξει όταν το παράθυρο είναι τέρμα πάνω. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί εγώ έχω τους γρύλους χωρίς αυτοματισμό.

performance
23-01-10, 16:01
παιδια καλημερα σε ολους
το προβλημα μου ειναι το εξης¨΄
μου βγαζουν τριξιμο τα παραθυρα του μωρου μου μολις κανω ενα κλικ στο ανοιγμα σταματαει
αν ξερει κανεις τη λυση ας μου την πει
ευχαριστω προκαταβολικα
το μωρο που εχω ειναι BMW 318CI E46 facelift convertible
george:bowdown:

Δεν ειναι θεμα λιπανσης,οχι οτι δεν ειναι καλο να υπαρχει λιπανση στα λαστιχα,μαλιστα υπαρχει ειδικο προιον της BMW για τα λαστιχα και ειδικα των cabrio.(κυλινδρικο μπουκαλακι με σφουγγαρακι στο πανω μερος)
Πρεπει να ρυθμιστει το ανεβασμα του τζαμιου απο ενα μηχανισμο που βρισκεται στο κατω δεξιο μερος της πορτας,αυτο το ρυθμισμα εχει ενα οριο,αν δεν δεις αποτελεσμα θελεις νεο γρυλο.

κυριακος
23-01-10, 16:54
Για να μην ανοίγουμε τσάμπα θέματα και άσκοπα σελίδες και επαναλαμβανόμαστε και ταλαιπωρούμε και τους Μodaretor κάντε μια αναζήτηση και ρίξτε μια μάτι στα κεφαλαία που εξηγούν η προσπαθούν να περιγράψουν και να δώσουν λύσεις στο σύνολο των προβλημάτων
πχ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23695