PDA

Επιστροφή στο Forum : Χenon σε σειρά 1


AlexandrosE36
28-01-10, 17:04
Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει να βγάλω τα απλά φώτα και να βάλω angel eyes με xenon στον άσσο μου;

giannis 116
28-01-10, 22:52
Πονεμενη ιστορια φιλε Αλεξανδρε... Το εχουμε αναλυσει αυτο το θεμα και σε αλλα ποστ παλιοτερα. Γνησια καινουρια υπολογιζε κανα 2χιλιαρο και βαλε μονο τα ανταλλακτικα. Αφτερμαρκετ απλα δεν υπαρχουν τουλαχιστον στην Ελλαδα αλλα ουτε εχει ακουστει κ απ το εξωτερικο...Οποτε αστα, κ εσυ καμενος που δεν τα εβαλες απ το εργοστασιο ε;.. Εγω ακομα το μετανιωνω πικρα...

NINJA2
30-01-10, 15:39
Aν ψαξετε εχει δυο μοντελα για τον ασσο ! auter market και κοστιζουνε 680-800Ε χωρης της λαμες ! και παντα για τυπου Η7.
Χθες βρικα ενα ζευγαρη για τον αδερφο μου και το βλεπω(λεει για μοντελα εωσ 06) ! θα σας ενιμεροσω.
κοστος 540Ε.

TAZ118!
30-01-10, 15:43
Μαγκες καντε λιγη υπομονη.Εντος της εβδομαδας γνωστο καταστημα με ειδη αυτοκινητου
θα εισαγει aftermarket φαναρια angel eyes για Σειρα 1.Stay tuned.

tottasp
30-01-10, 17:55
Μαγκες καντε λιγη υπομονη.Εντος της εβδομαδας γνωστο καταστημα με ειδη αυτοκινητου
θα εισαγει aftermarket φαναρια angel eyes για Σειρα 1.Stay tuned.

Αν γίνει κάτι τέτοιο και σε λογική τιμή, μας σώζεις!! Αναμένουμε!

giannis 116
31-01-10, 11:07
NInja απο που τα βρηκες; Ειναι γνησια BMW ή αφτερμαρκετ εταιρια; Μπορεις να δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες γιατι μ ενδιαφερει;

NINJA2
02-02-10, 11:00
http://cgi.ebay.de/BMW-1er-E87-Scheinwerfer-Standlichtringe-Chrom-Angel-Ey_W0QQitemZ160394085794QQihZ006QQcategoryZ57310QQ cmdZViewItemQQ_trksidZp3286.m7QQ_trkparmsZalgo%3DL VI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26ps%3D6

giannis 116
02-02-10, 14:00
Ευχαριστω για την απαντηση Νιντζα.Δεν ειναι καθολου διαφωτιστικο ομως το λινκ, δε λεει κατασκευαστη, αν ειναι γνησιο BMW ανταλλακτικο (που δε νομιζω), δε λεει καν αν ειναι αφτερμαρκετ (το πιο πιθανο), ποια ειναι η εταιρια κλπ. Δε ξερω κατι τετοια μου βρωμανε λιγο. Επισης αν δε κανω λαθος η τιμη ειναι για ενα φαναρι και επισης δε βλεπω καπου αν περιλαμβανει λαμπες ή οχι. Σαν τιμη καλη ειναι αλλα λογω ελλειψης λοιπων πληροφοριων θα ημουν πολυ επιφυλακτικος για αγορα.

AlexandrosE36
03-02-10, 19:38
Όντως οι πληροφορίες για τα αυτά τα φώτα είναι προς το παρόν λίγες.....Θυμάται κανεις πόσο κάνουν τα xenon με angel eyes αν τα βάλεις όταν πας να παραγγείλεις το αμάξι???

NINJA2
03-02-10, 21:52
Λοιπον τα παραγιλα τα φαναρια για τον αδερφο μου.
Τα φαναρια ειναι αυτερ μαρκετ.
Δεν εχουνε λαμπες.
Και το ζευγαρη μαζει με τα μεταφορικα ειναι 290Ε.
Και μεσα Φεβρουαρια με αρχες Μαρτιου θα τα εχω.
Πιστευω οτι τα λεφτα ειναι λιγα για να το ρισκαρω απο αποψη ποιοτιτας !.
Αυτα θα σας ενημερωσω οτα τα παραλαβω.

NINJA2
03-02-10, 21:53
Όντως οι πληροφορίες για τα αυτά τα φώτα είναι προς το παρόν λίγες.....Θυμάται κανεις πόσο κάνουν τα xenon με angel eyes αν τα βάλεις όταν πας να παραγγείλεις το αμάξι???

890Ε μαζει με τα πλιστικα.

pantelis
03-02-10, 22:37
Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει να βγάλω τα απλά φώτα και να βάλω angel eyes με xenon στον άσσο μου;

Αλεξανδρε ρωτησα πριν απο κανα 20ημερο στην bmw και μου ζητησαν 3200-3600ε ολα μαζι με τα περαστικά πιτσιλιθρες κτλ

NINJA2
04-02-10, 08:28
Αλεξανδρε ρωτησα πριν απο κανα 20ημερο στην bmw και μου ζητησαν 3200-3600ε ολα μαζι με τα περαστικά πιτσιλιθρες κτλ

Η τιμη ειναι σαν ανταλακτικα που σε δωσανε,Αν τα παραγκελνες απο την αρχει θα κοστιζανε 890Ε

giannis 116
04-02-10, 14:35
Πολλα λεφτα ρε γαμωτο για μεταγενεστερη τοποθετηση...
Τι βλακεια εκανα κι εγω που δεν τα βαλα απ την αρχη...
Ρωτησα κι εγω, μου ειπαν γυρω στα 1100€ το φαναρι γνησιο καινουριο χωρις λαμπες. Οποτε το κοστος που λεει ο Παντελης καπου εκει παιζει, πολλα λεφτα ρε γαμωτο!
Αντε να δουμε για τα αφτερμαρκετ αν και εχω αρκετες επιφυλαξεις ειδικα για το θεμα ποιοτητας, αξιοπιστιας κλπ.. Οι επιλογες αφτερ ειναι σχεδον ανυπαρκτες.

nickvas19
04-02-10, 15:14
μαγκες...εχω θα πω μια ιδεα...το ηχοσυστημα alpine εδω κανει 660ευρο και στην γερμανια...400 ευρο...μηπως να την ψαχνατε ετσι την δουλεια?!

NINJA2
04-02-10, 15:48
Υπομονη παιδες,παρακγιλα τα φαναρια για τον αδερφομου και μεχρη τον μαρτιο θα τα εχω ! οποτε και θα ξερουμε τι ρολο βαρανε !!!
Βεβεα δεν το συζιταμε οτι σαν τα μαμα δεν θα ειναι.αλλα απο τα απλα συγουρα ποιο ομορφα θα ειναι.

stef
04-02-10, 16:13
Μην καθεστε και παιδεύεστε.....
Αυτά τα έχετε δει.....?

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/NEW-OEM-BMW-1-SERIES-NON-ADAPTIVE-XENON-HEADLIGHTS_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem27af07cd5fQQ itemZ170440248671QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fParts Q5fAccessories

giannis 116
04-02-10, 23:48
900 δολαρια χωρις λαμπες και χωρις μπαλαστ, με τα μεταφορικα ποσο θα κανουν αυτα; Με τελωνειο τι γινεται; Επισης για να τα βαλεις σε αμαξι που ειχε φωτα αλογονου δε θα θες και αναλογη καλωδιωση, καποιον διακοπτη κλπ; Βαλε και τα εργατικα που θα πληρωσεις για την τοποθετηση...
Επισης ηθελα να ρωτησω αυτη η τιμη ειναι για ζευγαρι ή μονο για ενα φαναρι γιατι δεν το βλεπω καπου να το γραφει καθαρα...

stef
05-02-10, 00:32
Για ζευγάρι είναι...
You are bidding on a BRAND NEW SET OF

OEM BMW 1 SERIES NON-ADAPTIVE XENON HEADLIGHTS

THEY DO NOT INCLUDE XENON BALLAST/XENON BULBS.

Με τελωνείο δεν πληρώνεις ούτε ένα 1 ευρώ έξτρα...
Ψάξου λίγο και βρίσκεις τρόπο να τα φέρεις Ελλάδα μέσω Ε.Ε..... ;)

pantelis
05-02-10, 00:40
Η τιμη ειναι σαν ανταλακτικα που σε δωσανε,Αν τα παραγκελνες απο την αρχει θα κοστιζανε 890Ε

Eχεις δικιο τα εχουμε πει και απο κοντα αυτα φιλε μεγαλο λαθος που δεν τα εβαλα απο την αρχη αλλα ειχα πεσει σε εναν πωλητή που βαριόταν που ζουσε και ηθελε να το δώσει το αμαξι και σε οτι εξτρα του ζητουσα ελεγε <<ελα μωρε τα παιρνας και μετα το ιδιο κοστίζουν >> αμ δε!!!! αλλα ετσι ειναι αμα δεν κανεις σωστα την δουλεια σου!!!!!!.... τρεχουν οι αλλοι μετα...:smashtard:smashtard

giannis 116
05-02-10, 14:00
Εγω βασικα δεν τα εβαλα γιατι φοβομουν μη σπασει κανα φαναρι και το πληρωνω μετα χρυσαφι! Τι βλακεια ε?!

oldcarskickass
05-02-10, 14:44
Μην καθεστε και παιδεύεστε.....
Αυτά τα έχετε δει.....?

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/NEW-OEM-BMW-1-SERIES-NON-ADAPTIVE-XENON-HEADLIGHTS_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem27af07cd5fQQ itemZ170440248671QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fParts Q5fAccessories

Με το ΝΟΝ adaptive τι εννοεί;

Δεν ανεβοκατεβαίνουν ηλεκτρικά;

b-q
05-02-10, 14:48
Καθόλου βλακεία, κατά την άποψή μου. Το αυτοκίνητο, καλώς ή κακώς, πέρα από τη μεγάλη μας αγάπη, είναι και ένα χρηστικό αντικείμενο, το οποίο χρησιμοποιούμε καθημερινά μαζί με χιλιάδες άλλους χρήστες των δρόμων με ό,τι αυτό συνεπάγεται...Συνεπώς, η πρακτική πλευρά του ζητήματος μάς επιβάλλει να λαμβάνουμε υπόψη και ζητήματα οικονομοτεχνικής φύσεως που αφορούν το αυτοκίνητο, όπως π.χ. τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος και η μεταπωλητική του αξία.
Κατά την άποψή μου ένα αξεσουάρ, ουσιαστικό κατά τα άλλα και πολύ σημαντικό για την ενεργητική ασφάλεια, όπως τα φώτα xenon,το οποίο κοστίζει πανάκριβα είτε τοποθετηθεί εργοστασιακά είτε μετά την αγορά, πολύ λίγο (ίσως και καθόλου) θα συνεισέφερε στη μεταπωλητική αξία ενός αυτοκινήτου, ιδίως σε εποχή κρίσης και με την ίδια τη BMW να ξεφτιλίζει κυριολεκτικά την αξία των αυτοκινήτων της, με τις συνεχείς και προβεβλημένες σε κάθε έντυπο του Ειδικού Τύπου προσφορές της...

NINJA2
05-02-10, 15:04
Eχεις δικιο τα εχουμε πει και απο κοντα αυτα φιλε μεγαλο λαθος που δεν τα εβαλα απο την αρχη αλλα ειχα πεσει σε εναν πωλητή που βαριόταν που ζουσε και ηθελε να το δώσει το αμαξι και σε οτι εξτρα του ζητουσα ελεγε <<ελα μωρε τα παιρνας και μετα το ιδιο κοστίζουν >> αμ δε!!!! αλλα ετσι ειναι αμα δεν κανεις σωστα την δουλεια σου!!!!!!.... τρεχουν οι αλλοι μετα...:smashtard:smashtard

Αυτο επαθα και εγω και ευτιχως μπορεσα και εδωσα το αμαξει και πιρα αυτο που εχω τωρα τουμπανο απο εξτρα.

giannis 116
05-02-10, 18:15
Non adaptive λογικα πρεπει να ειναι τα φωτα που δε στρεφουν τη δεσμη τους αυτοματα στις στροφες.
Εγω το μετανιωσα που δεν τα εβαλα, πρωτα απο ολα γιατι τα αλογονου που εχει τα θεωρω ανεπαρκη και κουραστικά ιδιως σε μεγαλα ταξιδια σε σκοτεινους επαρχιακους δρομους με στροφες που πολλες φορες ειναι εως επικινδυνα. Δηλαδη τα θελω για πρακτικους λογους χρησης και οκ μ αρεσει και η οψη τους με ταφωτεινα στεφανια που φωναζει απο μακρια πως ειναι BMW και οχι οπως ειναι τωρα με τα αλογονου, σαν κατι αλλο.

stef
05-02-10, 19:48
Με το ΝΟΝ adaptive τι εννοεί;

Δεν ανεβοκατεβαίνουν ηλεκτρικά;

Δεν στρίβουν με την φορά του τιμονιού!
Τα xenon τα συγκερκιμένα είναι σε υπεράριστη κατάσταση!

pantelis
06-02-10, 15:43
Και εγω θα ελεγα οτι τα φωτα αλογονου που εχει το αμαξι ειναι εντελως ανεπαρκη ειδικα σε σκοτεινους δρομους!!!

pantelis
06-02-10, 16:03
Αυτο επαθα και εγω και ευτιχως μπορεσα και εδωσα το αμαξει και πιρα αυτο που εχω τωρα τουμπανο απο εξτρα.

Και ειναι όντως τουμπανο φιλε πολυ καλη αγορα και πανεμορφο αμαξι!!!!!!!!!....

gusviper
06-02-10, 20:48
Παιδιά ρίξτε και μια ματιά σε αυτά της Depο
http://global.ebay.com/DEPO_ANGEL_EYES_SCHEINWERFER_fr_BMW_E81_E87_904-_SCHW/390146410807/item

pantelis
08-02-10, 02:11
Αυτα κοστιζουν 349 τα δυο χωρις τις λαμπες απ οτι καταλαβα διορθωσε με αν κανω λαθος ?? οι λαμπες ποσο να βγαινουν??

NINJA2
08-02-10, 09:00
Ειναι h7 κιτ το κλασικο 150Ε περιπου.
Τα φαναρια παντος ειναι ιδια με αυτα που παραγκιλα και εγω τα πιρα 280Ε !.

apostan
09-02-10, 17:53
τα angel eyes, είναι το πακέτο στον προαιρετικό εξοπλισμό:
'Φώτα Χenon για μεσαία και μεγάλη σκάλα προβολέων'?????
σε αυτό το πακέτο τα φώτα 'ακολοθούν' το τιμόνι??

giannis 116
09-02-10, 17:59
Τα φωτα που 'στριβουν' ειναι εξτρα adaptive lights λεγονται και αν επαιρνα αμαξι τωρα θα τα ειχα σιγουρα στον must εξοπλισμο. Πολυ χρησιμα για Ελλαδα με τοσους σκοτεινους και στριφτερους δρομους. Βοηθανε απιστευτα τη νυχτα στην οδηγηση, δε κουραζεται ο οδηγος και αυξανεται η ασφαλεια αυξανοντας την ορατοτητα.

gusviper
09-02-10, 18:51
Παιδιά έχετε υπόψη σας aftermarket angel eyes για μοντέλα ,μετά το facelift? SAυτά της depo κάνουν για μοντέλα facelift ? ΝΙΝJA 2 τα φωτα σουυυυυυυυυυυυυυ

giannis 116
09-02-10, 18:58
Απ οτι ειδα της depo ειναι σαν του f/l δηλαδη μαυρα μεσα και οχι ασημι οπως ηταν στα αρχικα μοντελα. Το ζητημα ειναι τωρα, ΠΟΥ θα βρεις της depo στην Ελλαδα αλλιως καποιο χρησιμο site στο ινερνετ, εχω πελαγωσει πραγματικα με τα angel eyes aftermarket για ασσο...

apostan
09-02-10, 23:42
τα φώτα Χenon για μεσαία και μεγάλη σκάλα προβολέων, είναι τα angel eyes???

NINJA2
10-02-10, 23:17
Εμενα ειναι εργοστασιακα.
Αυτα που παρακγιλα για τον δερφο μου ειναι μονο φαναρια με τα δαχτυλιδια και ειναι ιδια για ολα τα μοντελα απο 04<
Σε κανα μηνα θα τα εχουμε και θα ξερουμε αν ειναι καλα.
Αυτο που λεει ο giannis 116 για τα κινουμενα φαναρια ειναι οντος πολυ καλα αυτο που λεμε xenon και απλα ! αυτι την διαφορα εχουν τα xenon μετα adaptive lights xenon ! αλλα ειναι και πανακριβα !!!.

NINJA2
10-02-10, 23:18
τα φώτα Χenon για μεσαία και μεγάλη σκάλα προβολέων, είναι τα angel eyes???

Οχι ειναι τα bi-xenon.

gusviper
06-04-10, 09:54
Τα έβαλε ρε παιδιά τελικά κανένας αυτά τα xenon ?

dmyl
06-04-10, 17:02
Εγω εβαλα τα γνησια της BMW μονος μου χωρις το retrofit και μου κοστισαν μισα λεφτα.

Διαβασε πιο πανω !!

gusviper
12-07-10, 12:44
Επιτέλους φανάρια ιμιτασιον για facelift

http://www.celestial-accessories.com/eshop/product_info.php?products_id=6814

http://www.zefkas.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=100&Itemid=73&lang=el

giannis 116
12-07-10, 13:07
Μπα! Τα πηγε 450€ ο Ζεφκας?.. Ειχα παει πριν κανα δυο βδομαδες απ το μαγαζι του να ρωτησω για προ φ/λ φαναρια και μου χε πει τιμη 100€ κατω, μηπως να ναι η αυξηση του ΦΠΑ?!
Παντως δεν υπηρχαν διαθεσιμα για προ φ/λ μοντελο που ηθελα εγω δυστυσως, απορω γιατι τα εχουν στο ιντερνετ και με τιμες κιολας?.. Θα τους ξαναπαρω ενα τηλεφωνο να δω τι θα μου πουνε...
Επειδη ειχα ρωτησει και σ ενα ακομα μαγαζι στην Αθηνα με φωτα και αφτερμαρκετ προιοντα γενικα για αυτοκινητο, μου εδινε την ιδια τιμη με Ζεφκα (350€) αλλα ουτε αυτος ειχε διαθεσιμα δυστυχως, και κανεις δε μπορουσε να μου πει ποτε θα ξαναβγαζαν στοκ οι εταιριες που φτιαχνουν αυτα τα φαναρια. Δηλαδη ζησε Μαη...
Οποτε καλο θα ναι να τσεκαρετε και διαθεσιμοτητα πριν οτιδηποτε.
Παντως για να μην υπαρχει και παραπληροφορηση. Μια σημαντικη διευκρινιση!
Αυτα τα αφτερμαρκετ φαναρια για ολους τους ασσους και προ και μετα φ/λ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΝ! Ειναι angel eyes αλλα παιρνουν λαμπες αλογονου ακριβως αυτες που εχουν τα εργοστασιακα φαναρια αλογονου. Υπαρχει ομως δυνατοτητα μετεπειτα εγκαταστασης ξενον.
Το ρωτησα και στους δυο που πηγα για αφτερμαρκετ φαναρια. Τωρα αυτα που εχει το πρωτο σαιτ δε ξερω αλλα δε νομιζω κιολας.

Παντως ενα εχω να πω για τα αφτερμαρκετ, τα διαφημιζουν ευρεως αλλα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα, αυτα τα φαναρια δεν κινουνται σχεδον καθολου στην αγορα, απ το εξωτερικο δε βλεπω να βγαινει ακρη ουτε μεσω ιντερνετ αλλα ουτε μεσω εισαγωγεων αφτερμαρκετ προιοντων αυτοκινητου και γενικως υπαρχει μια ασαφεια και μια αιωνια αναμονη. Το ψαχνω για φαναρια απ το 2004 που πηρα τ αμαξι και παντα βγαινω στον... πανακριβο 'μονοδρομο' μεταχειρισμενα γνησια BMW.
Αν καποιος πιο ψαγμενος ή με πιο πολλες 'ακρες' μπορει να δωσει μια λυση πολυ καλοδεχουμενος γιατι θεωρω οτι απασχολει αρκετο κοσμο με σειρα 1.

giannis 116
12-07-10, 17:05
Λοιπον, επειδη ειμαι παντα σε 'πριζα' για angel eyes πηρα τηλεφωνο εδω:
http://www.celestial-accessories.com/eshop/product_info.php?products_id=6814
και τους ρωτησα σχετικα με τα φαναρια.
Οπως εγραψα και πριν ηθελαν να δουν για διαθεσιμοτητα και για προ και μετα φ/λ. Αυτη την απαντηση (ελπιζω) να την εχω αυριο.
Αλλη πληροφορια που αποκομισα ειναι οτι αυτα τα φαναρια παραγγελνονται απο Γερμανικες εταιριες οπως Depo, FK ή και no name εταιριες, και φτιαχνονται ΟΛΑ στην Ταιβαν. Αυτο μου το χαν πει και σε ενα αλλο μαγαζι που χα ρωτησει στην Καλογρεζα.
Επισης αυτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΝ, αλλα αλογονου και μαλιστα μου ειπε πως αν γινει μετεπειτα εγκατασταση ξενον σε αυτα τα φαναρια που πουλαει αυτος χανεις λεει την εγγυηση γιατι υπαρχει πιθανοτητα να χαλασει το φαναρι, ο φακος, τα ηλεκτρικα κ εγω δε ξερω τι αλλο. Αυτο ενδιαφερον ,δε μου το χε πει ουτε ο Ζεφκας ουτε ο αλλος στη Καλογρεζα. Μαλιστα οι δυο τελευταιοι μου χαν πει οτι υπαρχει δυνατοτητα μετεπειτα εγκαταστασης Ξενον...
Τελος κατι δε μου παει καλα στο σχεδιο του φαναριου. Προσεξτε την 'περιοχη' του φλας...Δε θυμιζει λιγο φαναρι απο f/l μοντελο Ε9Χ ετσι με τις οριζοντιες γραμμες που κανει; Αυτο το σχεδιο δεν υπαρχει σιγουρα σε προ φ/λ φαναρι σειρας 1 κι απ'οσο ξερω ουτε σε μετα φ/λ...
Και κατι ακομα. Σε κουβεντα που ειχα με τον τυπο στην Καλογρεζα ο οποιος να πω την αληθεια μου φανηκε ο πιο εξυπηρετικος, μου ειχε πει πως υπαρχουν φαναρια και φαναρια με διαφορες ποιοτητες. Το θεμα ειναι να βρεθει διαθεσιμο φαναρι καλης ποιοτητας οσο γινεται σε νορμαλ τιμη.
Παντως 450€ για μαιμουδιες και αμφιβολου ποιοτητας φαναρια δεν τα δινω και προτιμω να κατσω με τα μαμα και ας μου μεινει ο καημος οτι δεν εχω angels... Γιατι η αλλη λυση που ελεγα, τα σκας και παιρνεις μεταχειρισμενα οριτζιναλ δε τη σκεφτομαι γιατι παει πολυ το 'κουστουμι' για γνησια angel eyes...
Αυτα προς το παρων για οτι νεοτερο θα ενημερωσω.

gusviper
13-07-10, 11:26
Γιάννη ποιοτικά και αμιγώς γερμανικά είναι της dectane τα οποία παίρνουν ξένον. Αλλά είναι για προ facelift μοντέλα. Με λογική τιμή κανα 300 από το site της dectane. Το χειμώνα που ήμουν Πάτρα, μου τα έβαζε η Trim με 450 (μάλλον με κανά κόψε ράψε) αλλά δεν τους εμπιστευτηκα, γιατί σε mail που έστειλα στην dectane μου είπαν ότι είναι για προ facelift μοντέλα.

http://www.dectane.de/index.php?cat=c100_Headlights-BMW.html&page=9

stef
14-07-10, 12:46
Εαν ενδιαφέρεται κάποιος για xenon φανάρια για σειρά 1 μπορώ να ρωτήσω έναν φίλο που τα χει φέρει εδώ και 1 χρόνο κ δεν τα έχει τοποθετήσει εαν τα πουλάει και να του πώ!

AvRiLtedy
14-07-10, 14:28
Φιλε Stef, ενδιαφερομαι, θα ηθελα παραπανω πληροφοριες :)

Ευχαριστω

giannis 116
14-07-10, 14:33
Γιάννη ποιοτικά και αμιγώς γερμανικά είναι της dectane τα οποία παίρνουν ξένον. Αλλά είναι για προ facelift μοντέλα. Με λογική τιμή κανα 300 από το site της dectane. Το χειμώνα που ήμουν Πάτρα, μου τα έβαζε η Trim με 450 (μάλλον με κανά κόψε ράψε) αλλά δεν τους εμπιστευτηκα, γιατί σε mail που έστειλα στην dectane μου είπαν ότι είναι για προ facelift μοντέλα.

http://www.dectane.de/index.php?cat=c100_Headlights-BMW.html&page=9

Υπαρχει μηπως καποιος στην Αθηνα που να φερνει αυτα τα φαναρια να ρωτησω και γι αυτα;..

giannis 116
14-07-10, 14:45
Εαν ενδιαφέρεται κάποιος για xenon φανάρια για σειρά 1 μπορώ να ρωτήσω έναν φίλο που τα χει φέρει εδώ και 1 χρόνο κ δεν τα έχει τοποθετήσει εαν τα πουλάει και να του πώ!

Κι εγω ενδιαφερομαι εαν ειναι για προ φ/λ μοντελο δηλαδη το φαναρι μεσα χρωμιο κι οχι μαυρο. Κανε μια καλη να τον ρωτησεις ποσο τα δινει, εαν ειναι με λαμπες, και τι αλλο μαζι με τα φαναρια, ειναι με καλωδιωση, καποια αλλα εξαρτηματα οπως διακοπτης πχ...

giannis 116
14-07-10, 15:02
Ρωτησα κι εγω σημερα για τα φαναρια εδω
http://www.celestial-accessories.com/eshop/product_info.php?products_id=6814
και μου ειπαν απο Αυγουστο θα εχουν και για τα δυο μοντελα...
Βλεπουμε...

stef
14-07-10, 16:26
Κι εγω ενδιαφερομαι εαν ειναι για προ φ/λ μοντελο δηλαδη το φαναρι μεσα χρωμιο κι οχι μαυρο. Κανε μια καλη να τον ρωτησεις ποσο τα δινει, εαν ειναι με λαμπες, και τι αλλο μαζι με τα φαναρια, ειναι με καλωδιωση, καποια αλλα εξαρτηματα οπως διακοπτης πχ...


Σκέτα φανάρια είναι, τα υπόλοιπα τα φτιάχνεις εσύ!!

120ihatch
14-07-10, 16:49
Kάντε ένα τηλέφωνο εδώ :

http://www.streetandcircuit-shop.biz/valeo-greece---valeo-standard-replacement-car-parts-6693-c.asp


έχει τα αυθεντικλά φανάρια της bmw και μάλιστα ανάλογα με τους κωδικούς που έχουν τα γνήσια. (φανάρια της Valeo - παρακαλώ δείτε και το επόμενο post)


Εύχομαι να βοήθησα κάποιους...!

120ihatch
14-07-10, 17:01
Κατάλογος της valeo- ακολουθήστε τις οδηγίες :

1. --------ΚΛΙΚ ΕΔΩ------ (http://www.valeoservice.com/html/greece/en/)


2. ΠΆΝΩ ΔΕΞΙΑ--- ΚΛΙΚ ΣΤΟ valeo web catalogue (εδώ σας βγάζει καινούργια σελίδα)

3. ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ---- ΚΛΙΚ ΣΤΟ οχήματα

4. ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ------- ΚΛΙΚ ΣΤΟ ¨BMW"

5. ΚΛΙΚ ΣΤΟ "1 Ε81, Ε87" ( αφού ψάχνουμε για σειρά 1)

6. ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (πχ 120i 09.04-> )

7. ΕΠΙΛΕΞΤΕ "ΑΜΑΞΩΜΑ¨ (αυτό είναι και το δύσκολο σημείο- είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς ότι τα φανάρια βρίσκονται στην ενότητα "αμάξωμα"! )

8. ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΦΑΝΆΡΙ !


(σας έγραψα αναλυτικά πως να φτάσετε στον κατάλογο για να διευκολυνθείτε) :rockon:

giannis 116
14-07-10, 18:49
Σκέτα φανάρια είναι, τα υπόλοιπα τα φτιάχνεις εσύ!!

Τουλαχιστον εχουν λαμπες; Τα πουλαει ακομα και αν ναι ποσο τα δινει?..

@316e36compact Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

120ihatch
14-07-10, 22:35
@316e36compact Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!



Να είσαι καλά, επικοινωνείστε για τιμές μπορεί να εκπλαγείτε....

stef
15-07-10, 16:06
Τουλαχιστον εχουν λαμπες; Τα πουλαει ακομα και αν ναι ποσο τα δινει?..

@316e36compact Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

Ναι βέβαια ολόκληρο φανάρι με λάμπες ballast κλπ
Θα σας πώ μόλις μάθω!!!
Λογικά next week

giannis 116
15-07-10, 21:05
Ok Stef αναμενουμε...
Και αν επιτρεπεται γιατι δεν τα εβαλε και τα δινει?..

stef
15-07-10, 21:41
Ok Stef αναμενουμε...
Και αν επιτρεπεται γιατι δεν τα εβαλε και τα δινει?..

Δεν ξέρω εαν τα δίνει αλλά θα τον ρωτήσω γιατί μου χε πει ότι εαν τα θέλει κανείς ίσως και τα δώσω...

giannis 116
15-07-10, 21:43
Οκ, περιμενουμε πληροφοριες

kmilioris
15-09-10, 14:17
Σήμερα πήρα τηλέφωνο σε εισαγωγέα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών κ μου είπε 900€ για τα φανάρια μαζί με τον εγκέφαλο.

stef
15-09-10, 15:04
Σήμερα πήρα τηλέφωνο σε εισαγωγέα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών κ μου είπε 900€ για τα φανάρια μαζί με τον εγκέφαλο.

Εαν έχουν καινούρια 2.000 πάρτα!
Εγώ δυστυχώς δεν είχα κάποιο νεότερο για τα bi xenon από τον γνωστό μου για αυτό και δεν έχω αναφέρει κάτι...

kmilioris
16-09-10, 11:28
Θα τα πάρω λογικά απλά θέλω να δω αν θα κάνω κ το βάψιμο να τα κάνω όλα μαζί.

Bimmer
16-09-10, 13:28
Πάντως επειδή αναφέρθηκε το θέμα επάρκειας φωτεινότητας των λαμπτήρων αλογόνου, υπάρχουν και λύσεις όπως οι Philips X-treme Power, οι Osram Night Breaker Plus, οι Piaa κ.α. (σε λαμπτήρες αλογόνου πάντα).
Οι παραπάνω είναι νόμιμοι λαμπτήρες (55W) και παρέχουν αυξημένη φωτεινότητα σε σχέση με τους απλούς εργοστασιακούς.
Δεν θα συνιστούσα aftermarket λύσεις σε κομπλέ φανάρια ασιατικής κατασκευής. Παρουσιάζουν προβλήματα πολλές φορές. Τα κλιπς σπάνε εύκολα, δεν ταιριάζουν απόλυτα στις βάσεις που πρέπει να βιδωθούν, και ενίοτε μπάζουν υγρασία.

giannis 116
17-09-10, 09:16
Πάντως επειδή αναφέρθηκε το θέμα επάρκειας φωτεινότητας των λαμπτήρων αλογόνου, υπάρχουν και λύσεις όπως οι Philips X-treme Power, οι Osram Night Breaker Plus, οι Piaa κ.α. (σε λαμπτήρες αλογόνου πάντα).
Οι παραπάνω είναι νόμιμοι λαμπτήρες (55W) και παρέχουν αυξημένη φωτεινότητα σε σχέση με τους απλούς εργοστασιακούς.
Δεν θα συνιστούσα aftermarket λύσεις σε κομπλέ φανάρια ασιατικής κατασκευής. Παρουσιάζουν προβλήματα πολλές φορές. Τα κλιπς σπάνε εύκολα, δεν ταιριάζουν απόλυτα στις βάσεις που πρέπει να βιδωθούν, και ενίοτε μπάζουν υγρασία.

Τις Osram Nightbraker εχω βαλει, οκ ειναι πιο καλος ο φωτισμος σε σχεση με τις μαμα λαμπες. Εχουν ενα ελαφρυ λευκο φως ενω οι μαμα ειχαν πορτοκαλι, φεγγουν σχετικα καλα αλλα δεν συγκρινονται με την ανωτεροτητα των (γνησιων) ξενον. Η δεσμη ειναι το ιδιο στενη, σε συνθηκες με πολυ σκοταδι και στροφες δεν ειναι επαρκης ο φωτισμος και ειδικοτερα ταν βρεχει και γυαλιζει κατω ο δρομος ειναι σα να μη φωτιζουν καθολου. Ειναι απλα μια σχετικα φτηνη λυση χωρις πειραματισμους με αμφιβολου ποιοτητας αφτερμαρκετ ασιατικα προιοντα. Δεν ειναι ομως και η ολοκληρωμενη λυση στο προβλημα της ανεπαρκειας των λαμπτηρων αλογονου.

kmilioris
20-09-10, 14:22
Αυτό το ΣΚ που κατέβηκα χωρίο κατάλαβα την διάφορα του απλού φαναριού με το Xeon (το προηγούμενο αμάξι είχε). Ο φωτισμός στο απλό φανάρι μας είναι απλά πολύ φτωχός με αποτέλεσμα να «χάνεις» πολύτιμα μέτρα ορατότητας….. Τα φανάρια πλέον μου χαμογελάνε και με περιμένουν να πάω να τα πάρω... :)

stef
20-09-10, 14:33
Αυτό το ΣΚ που κατέβηκα χωρίο κατάλαβα την διάφορα του απλού φαναριού με το Xeon (το προηγούμενο αμάξι είχε). Ο φωτισμός στο απλό φανάρι μας είναι απλά πολύ φτωχός με αποτέλεσμα να «χάνεις» πολύτιμα μέτρα ορατότητας….. Τα φανάρια πλέον μου χαμογελάνε και με περιμένουν να πάω να τα πάρω... :)

Τα αγοράζεις από ιδιώτη....?