PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιμετωπιση υγρασιας...


jimmakoss E30
06-02-10, 03:02
Το θρεντακι το ανοιγω διοτι το σαββατοκυριακο θα ασχοληθω με το προβλημα υγρασιας που εχω και ελπιζω να με βοηθεισετε με τις γνωμες σας... και να μην βρεχει...

Το αυτοκινητο σε γενικοτερα πλαισια ειναι καθαρο αλλα απο καπου μπαινει υγρασια και στην καμπινα και στην καροτσα. Μετα απο μια βροχερη μερα ανακαλυψα στο πατωμα νερα (αρκετα) και ιδιαιτερα πισω απο τον συνοδηγο και σχεδον παντα οταν ανοιγω το πορμπαγκαζ εχει full υγρασια.. Τι μπορει να φταει? Εχω ενα σπασμενο φαναρι και η πορτα του συνοδηγου εχει υποστει κατσαβιδιες και λοστο αλλα δεν εξηγει πιστευω τοσο νερο μεσα. Τσεκαρα και τις υδρορροες της ηλιοροφης και χυνει κανονικα στον δρομο.

Τα λαστιχα ειναι το πρωτο που θα αλλαξω και ισως χρειαστει να στοκαρω στην πορτα. Εχω βγαλει ηδη τον καναπε πισω, τις ταπετσαριες στην καροτσα και αυριο βγαζω τα καθισματα μπροστα με σκοπο να σηκωσω την μοκετα να δω το θεαμα και να ξεκινησω δουλεια μεχρι να γινει το αμαξι απο καθαρο πεντακαθαρο και προπαντων να γινει απο μενα οσο γινεται.

Θελω να ξερω τι πρεπει να προσεξω, τι να τσεκαρω, τι εργαλεια μπορει να χρειαστω, εμπειρειες , γνωμες η οτιδηποτε αλλο. Σε ολα αυτα συμπεριλαμβανω και τον καθαρισμο γιατι το αμαξι μυριζει...

Ευχαριστω εκ των προτερων και επιζω να μην κουρασα με το μεγεθος του thread...

DiMiTrIs_
06-02-10, 15:57
Το θρεντακι το ανοιγω διοτι το σαββατοκυριακο θα ασχοληθω με το προβλημα υγρασιας που εχω και ελπιζω να με βοηθεισετε με τις γνωμες σας... και να μην βρεχει...

Το αυτοκινητο σε γενικοτερα πλαισια ειναι καθαρο αλλα απο καπου μπαινει υγρασια και στην καμπινα και στην καροτσα. Μετα απο μια βροχερη μερα ανακαλυψα στο πατωμα νερα (αρκετα) και ιδιαιτερα πισω απο τον συνοδηγο και σχεδον παντα οταν ανοιγω το πορμπαγκαζ εχει full υγρασια.. Τι μπορει να φταει? Εχω ενα σπασμενο φαναρι και η πορτα του συνοδηγου εχει υποστει κατσαβιδιες και λοστο αλλα δεν εξηγει πιστευω τοσο νερο μεσα. Τσεκαρα και τις υδρορροες της ηλιοροφης και χυνει κανονικα στον δρομο.

Τα λαστιχα ειναι το πρωτο που θα αλλαξω και ισως χρειαστει να στοκαρω στην πορτα. Εχω βγαλει ηδη τον καναπε πισω, τις ταπετσαριες στην καροτσα και αυριο βγαζω τα καθισματα μπροστα με σκοπο να σηκωσω την μοκετα να δω το θεαμα και να ξεκινησω δουλεια μεχρι να γινει το αμαξι απο καθαρο πεντακαθαρο και προπαντων να γινει απο μενα οσο γινεται.

Θελω να ξερω τι πρεπει να προσεξω, τι να τσεκαρω, τι εργαλεια μπορει να χρειαστω, εμπειρειες , γνωμες η οτιδηποτε αλλο. Σε ολα αυτα συμπεριλαμβανω και τον καθαρισμο γιατι το αμαξι μυριζει...

Ευχαριστω εκ των προτερων και επιζω να μην κουρασα με το μεγεθος του thread...

αν εχεις φαναρι σπασμενο πισω...τοτε η υγρασια μπαινει 100% απο εκει.....
τωρα για μπροστα τσεκαρε και τις υδροροες στο καπο μηπως εχουν μαζεψει φυλλα και αλλες βρομιες και απο κει μπαινει στην καμπινα πολλες φορες

oldcarskickass
08-02-10, 19:13
Στο μηχανοστάσιο μπροστά ακριβώς από τον συνοδηγό και κάτω από εκεί που τραβάει αέρα για την καμπίνα έχει ένα τσουτσουνάκι το οποίο είναι για να στραγγίζουν τα νερά και συνήθως μαζεύει μούργα.

Είναι μέσα στο χώρο της μηχανής ευθεία από τον δεξιά υαλοκαθαριστήρα.

Αν έχεις ηλιοροφή κοίτα τους σωλήνες της.

Είναι και 2 σωλήνες που καταλήγουν στο πορτ μπαγκάζ.

Κοίτα και την τρύπα κάτω από το χώρο της ρεζέρβας αν έχει βουλώσει.

Επίσης στο δεξιά μέρος, εκεί που μπαίνει η μπαταρία στα εξακύλινδρα έχει πάλι μια τρύπα δεν αν είναι και αυτή βουλωμένη.

bimmer-corfu
09-02-10, 11:23
οι πόρτες έχουν μέσα μια αυτοκόλλητη μεβράνη (ενώνη ταπετσαρία πόρτας με πόρτα) που αν δεν κάνει καλή επαφή μπαίνουν νερά μέσα. Δες και αυτό για καλό και για κακό αν και θα μπαίναν στο ύψος της πόρτας

Anthimos E30
09-02-10, 12:09
κοιταξε και της ταπες στην καμπινα του αυτοκινητου ειναι κατο απο τη μοκετα μια σε καθε θεση οδηγου, συνοδυγου αλλα και των επιβατων πισω ,που ειναι για τυχον πλημμυρα ισως εχουν ξεκολλήσει με τα χρονια και παιρνεις νερα οταν περνας απο νερα τωρα με της βροχες

jimmakoss E30
10-02-10, 00:28
Καταρχην να ευχαριστησω για την βοηθεια και να ενημερωσω οτι η βροχη μου χαλασε τα σχεδια οποτε τα καθισματα μπροστα παρεμειναν οπως και η μοκετα και θα συνεχισω την παρασκευη...

Στο μηχανοστάσιο μπροστά ακριβώς από τον συνοδηγό και κάτω από εκεί που τραβάει αέρα για την καμπίνα έχει ένα τσουτσουνάκι το οποίο είναι για να στραγγίζουν τα νερά και συνήθως μαζεύει μούργα.
Είναι μέσα στο χώρο της μηχανής ευθεία από τον δεξιά υαλοκαθαριστήρα.
Θα το τσεκαρω το μεσημερι.

Αν έχεις ηλιοροφή κοίτα τους σωλήνες της.
Οι σωληνες χυνουν κανονικα στον δρομο αλλα δεν ξερω αν παιρνει νερο μεσα. Πως να τους τσεκαρω?

Είναι και 2 σωλήνες που καταλήγουν στο πορτ μπαγκάζ.
Κοίτα και την τρύπα κάτω από το χώρο της ρεζέρβας αν έχει βουλώσει.
Το πορτ μπαγκαζ το εφτιαξα ειχε βουλωσει η τρυπουλα απο την δεξια μερια στην γουβα, ρεζερβα καθαρη, μενει να αλλαξω το φαναρι αν και δεν ειδα ιδιαιτερη υγρασια μεσα.

Επίσης στο δεξιά μέρος, εκεί που μπαίνει η μπαταρία στα εξακύλινδρα έχει πάλι μια τρύπα δεν αν είναι και αυτή βουλωμένη.
Θα το τσεκαρω επισης το μεσημερι

jimmakoss E30
10-02-10, 00:36
κοιταξε και της ταπες στην καμπινα του αυτοκινητου ειναι κατο απο τη μοκετα μια σε καθε θεση οδηγου, συνοδυγου αλλα και των επιβατων πισω ,που ειναι για τυχον πλημμυρα ισως εχουν ξεκολλήσει με τα χρονια και παιρνεις νερα οταν περνας απο νερα τωρα με της βροχες

Πολυ πιθανον γιατι το σαββατο που εβρεξε δεν πηγα βολτα και τα νερα μεσα ηταν ελαχιστα. Την κυριακη ομως που το πηρα οταν γυρισα τσεκαρα το πατωμα και ηταν παλι μουσκεμα. Δεν εχει πεσει στο ματι μου καμια ταπα ομως (για τα πισω καθισματα παντα) η τρυπα. Οσο μπορω να σηκωσω την μοκετα δλδ το μονο που βλεπω ειναι νερα και καμια εξοδος. Ξερουμε σε ποιο σημειο ειναι συγκεκριμενα να το τσεκαρω κι αυτο γιατι μου φαινεται πολυ πιθανον.
Στην θεση του οδηγου δεν φαινεται να μαζευει καθολου, στου συνοδηγου και πισω απο τον οδηγο λιγο και πισω απο του συνοδηγου χαμος...

Anthimos E30
10-02-10, 15:08
η μια τρυπα που μπαινει η ταπα του οδηγου ειναι αυτη
http://img687.imageshack.us/img687/3244/interiorcleane30006wate.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/interiorcleane30006wate.jpg/)
http://img688.imageshack.us/img688/6058/110avgas.th.jpg (http://img688.imageshack.us/i/110avgas.jpg/)
ακομα μια ταπα μπαινει και απο τη μερια του συνοδηγου στο ιδιο υψος

και των επιβατων ειναι αυτη εδω εχει μια σε καθε μερια αριστερα και δεξια και ειναι αθτη η ταπα που δειχνω στην εικονα
http://img688.imageshack.us/img688/4899/95bakvagn.th.jpg (http://img688.imageshack.us/i/95bakvagn.jpg/)

fast-enough
10-02-10, 16:22
Την είχα πατήσει έτσι με το Ε36 που είχα. Γέμιζε η πλευρά του συνοδηγού νερό και έψαχνα οροφές, τάπες, νεροχύτες, πόρτες, καλοριφέρ κλπ κλπ.
Τελικά ήταν μια τσιμούζα στον καθρέφτη που είχε φύγει και έγλυφε από εκεί το νερό...
Δες τη φωτό που επισυνάπτω μπας και είναι και σε εσένα κάτι τέτοιο...
http://img3.imageshack.us/img3/8452/e30j.jpg
:dblthumb2

E30_318is
12-02-10, 10:11
καλό θα ήταν να σηκώσεις το αυτοκίνητο, έστω και με γρύλο και να τσεκάρεις το πάτωμα για σάπια

jimmakoss E30
22-02-10, 22:13
Παιδια sorry για την καθυστερηση καταρχην.
Anthimos σηκωσα το αμαξι με γρυλο και απο οσο διακρινω οι ταπες ειναι κανονοικα δεν μπαζω απο εκει.
Επισης με ταλαιπωρει το καθισμα του συνοδηγου που δεν λεει να βγει λογω του οτι δεν χωραει η καστανια ουτε τιποτα αλλο για τις πισς βιδες. Αυριο θα παρω ενα γερμανοκλειδο μπας και κανω δουλεια να σηκωσω την μαμημενη μοκετα να δω τι γινεται.
Old cars θα με βοηθουσες πολυ με μια foto γιατι δεν μπορω να βρω αυτο το τσουτσουνακι.(χαζος!) Ειναι πισω η διπλα απο την μπαταρια?
Fast η φοτο ειναι απο 36?
Κατω απο το καθισμα του συνοδηγου εχει δυο εξαγωγες για τον αερα. Υπαρχει περιπτωση να μπαζει απο κει?

oldcarskickass
22-02-10, 23:26
Καθόλου χαζός!!

Ούτε εμένα με κάνει έξυπνο το ότι ξέρω που είναι το τσουτσουνάκι!!

Ίσα ίσα αν ήξερα που βρίσκονταν και άλλα τσουτσουνάκια θα ήμουν γκέι!!

Κοίτα στη φωτό το έχω κυκλωμένο το μέρος που πρέπει να βρίσκεται.

Anthimos E30
23-02-10, 00:12
Παιδια sorry για την καθυστερηση καταρχην.
Anthimos σηκωσα το αμαξι με γρυλο και απο οσο διακρινω οι ταπες ειναι κανονοικα δεν μπαζω απο εκει.
Επισης με ταλαιπωρει το καθισμα του συνοδηγου που δεν λεει να βγει λογω του οτι δεν χωραει η καστανια ουτε τιποτα αλλο για τις πισς βιδες. Αυριο θα παρω ενα γερμανοκλειδο μπας και κανω δουλεια να σηκωσω την μαμημενη μοκετα να δω τι γινεται.
Old cars θα με βοηθουσες πολυ με μια foto γιατι δεν μπορω να βρω αυτο το τσουτσουνακι.(χαζος!) Ειναι πισω η διπλα απο την μπαταρια?
Fast η φοτο ειναι απο 36?
Κατω απο το καθισμα του συνοδηγου εχει δυο εξαγωγες για τον αερα. Υπαρχει περιπτωση να μπαζει απο κει?

Της κουνησες απο κατω προς τα πανω να δεις αμα κουνιονται? ετσι το επαθα και εγω εμφανισιακα ηταν στην θεση τους λογο της μοκετας δεν μπορουσαν να κουνηθουν ενω με που της εσπροχνες προς τα πανω ειχαν τζογο