PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλύσιμο - καθαρισμός μοτέρ (μηχανοστάσιο)


zaharias
11-02-10, 00:29
Στο manual του αυτοκινητου λεει οτι το πλυσιμο του χωρου του κινητηρα γινεται μονο σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια..

Πλενετε τα μοτερ σας οταν πηγαινετε το αμαξι στο πλυντηριο?? (αυτο ειναι καλο ή κακο..??)

Υπαρχει καποιο σπρευ καθαριστικο για το χωρο του κινητηρα, αντι το πλυσιμο στο πλυντηριο με πιεση??

Εχω δει στο συνεργειο οτι υπαρχει καποιο σπρευ που ριχνουν, οπου εχουν τρεξει λαδια, βενζινες κτλ και καθαριζει αμεσως, ξερουμε κατι παραπανω γιαυτο?? Αυτο κανει και για το μοτερ, δηλαδη ψεκαζεις παντου οπου θελεις σε επαφες, φυσες, καλωδια κτλ??

giannis 116
11-02-10, 13:39
Εγω το πλενω συνηθως με ενα βρεγμενο πανακι οπου μπορω και οσο μπορω, εαν εχω κοντα και αερα, πχ σε βενζιναδικο του ριχνω πρωτα ενα φυσημα και μετα με το πανακι το καθαριζω οσο μπορω. Επισης εχω παρει και ενα σπρευ καθαρισμου μηχανης απ τη BMW και μια στο τοσο το κανω και μ αυτο, με κρυα μηχανη ψεκαζω και μετα απο λιγο με βρεγμενο πανι το σκουπιζω. Αυτα τιποτα αλλο. Σε συνεργειο μου το ειχαν καθαρισει κανα δυο φορες μονο με ενα αντιστοιχο σπρευ καλυτερο ομως απ αυτο που εχω χωρις να ριξουν καθολου νερο.
Γενικα το χυμα νερο στο μοτερ το φοβαμαι και δε θελω να ριξω ποτε.

zaharias
14-02-10, 19:40
Εγω το πλενω συνηθως με ενα βρεγμενο πανακι οπου μπορω και οσο μπορω, εαν εχω κοντα και αερα, πχ σε βενζιναδικο του ριχνω πρωτα ενα φυσημα και μετα με το πανακι το καθαριζω οσο μπορω. Επισης εχω παρει και ενα σπρευ καθαρισμου μηχανης απ τη BMW και μια στο τοσο το κανω και μ αυτο, με κρυα μηχανη ψεκαζω και μετα απο λιγο με βρεγμενο πανι το σκουπιζω. Αυτα τιποτα αλλο. Σε συνεργειο μου το ειχαν καθαρισει κανα δυο φορες μονο με ενα αντιστοιχο σπρευ καλυτερο ομως απ αυτο που εχω χωρις να ριξουν καθολου νερο.
Γενικα το χυμα νερο στο μοτερ το φοβαμαι και δε θελω να ριξω ποτε.

Και γω της ριχνω κανα φυσιμα στο πλυντηριο πριν το πλυνω και μετα καμια φορα στο γκαραζ τη περναω με το σφουγγαρι που κανω το σαλονι (το οποιο εχει κρεμα για τα δερματα πανω και μετα φυσικα το πεταω γιατι εχει γινει μαυρο)...
Νερο ΠΟΤΕ, 3 χρονια που το εχω δεν της εχω ριξει..
Ψαχνω για καπιο σπρευ που να ειναι αποκλειστικα για αυτη τη δουλεια..
Καμια αλλη γνωμη..???

pyrros25
15-02-10, 15:27
Και γω της ριχνω κανα φυσιμα στο πλυντηριο πριν το πλυνω και μετα καμια φορα στο γκαραζ τη περναω με το σφουγγαρι που κανω το σαλονι (το οποιο εχει κρεμα για τα δερματα πανω και μετα φυσικα το πεταω γιατι εχει γινει μαυρο)...
Νερο ΠΟΤΕ, 3 χρονια που το εχω δεν της εχω ριξει..
Ψαχνω για καπιο σπρευ που να ειναι αποκλειστικα για αυτη τη δουλεια..
Καμια αλλη γνωμη..???

φιλαρακι σε καμια περιπτωση νερο. το καθαριστικο της ΒΜW για κινητηρα ειναι εξαιρετικο και κανει πολυ καλη δουλεια...

trueno
15-02-10, 21:01
Στο προηγούμενό μου αυτοκίνητο (Opel Vectra GTS) έπλενα την μηχανή κανονικότατα με νερό με το πιεστικό , μετα την εβαζα να δουλεψει τρια-τεσσερα λεπτά για να εξατμιστει η υγρασία , και στο τέλος την ψέκαζα με τον αφρό της Armor-all για τα ελαστικά. Η μηχανή ηταν πάντα σαν καινούρια , και όταν έδωσα το αυτοκίνητο μετά από 6 χρόνια και 80000 Κμ , δεν είχα αντιμετωπίσει ΚΑΝΕΝΑ μηχανικό ή άλλο πρόβλημα.
Το ίδιο κάνω χρόνια τώρα σε όλα τα αμάξια μου.
Το μόνο πρόβλημα που είχα ποτέ ηταν το 1993 όταν μετά από ενα πλύσιμο της μηχανής με πιεστικό σε ενα βενζινάδικο ενός Citroen ZX που είχα τότε ,πήγα να φύγω και το αμάξι "ρεταρε" στο δρόμο.Γυρισα πίσω μου φυσηξαν τα μπουζι με αερα και όλα καλά. Στα υπόλοιπα αυτοκινητά μου VW Polo , Fiat Cinquecento , Fiat Seicento , Fiat Panda ομοιως κανένα πρόβλημα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαστε τόσο αρνητικοί στο πλύσιμο της μηχανής με νερό....

gyiama
15-02-10, 22:27
να πω και γω την αληθεια το ιδιο κανω χωρις καμια προστασια και ποτε μα ποτε δεν εχω παθει το πραμικρο (μονο μια φορα που σε ενα σκοντα που εχουμε ''επνιξα'' τον συναγερμο)και οπως ειπε ο φιλος στ ΑΤΟΣ που εχουμε μια φορα εκανε κατι ψιλα με το ρελαντι φυσιξα με αερα τα μπουζι κλπ και ολα καλα!!!!!μην τρελαθουμε οι κινητηρες και ολατα εξαρτηματα εχουν φτιαχτει να αντεχουν σε υγρασια και σκονη και δεν χαλανε τα πανατ με μια φορ απου θα πλυθει η μηχανη!!!!!!δλδ αν πατησουμε σε μια μεγαλη λιμνη με νερο(που εχουμε μπολικες στους τελειους ελληνικους δρομους)και βραχουν καποια ηλεκτρονικα κυκλοματα παει παμε για αλλο εγκεφαλο πολλαπλασιαστη κλπ κλπ???ενταξει δεν ειπαμε καθε φορα που πλενουμε το αμαξι να πλενουμε και την μηχανη αλλα 2 φορεσ τον χρονο δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!

zaharias
15-02-10, 22:49
Συμφωνω με αυτα που λετε (οτι με 1 και 2 φορες το χρονο δεν παθαινει τπτ), απλα με φοβιζει λιγο το γεγονος οτι υπαρχει αρκετη ηλεκτρονικουρα και επειδη θυμαμαι απο φιλο με 406 peugeot που στο τελος αλλαξε μεχρι ΚΑΙ εγκεφαλο (!!). Τα μπουζοκαλωδια ειχαν κατασκουριασει, το αμαξι ρεταριζε, ανεβαζε 2-3000 στροφες μονο του, εσβηνε εν κινησει, ειχε αλλαξει το μισο μοτερ (τα περιφεριακα), απειρα μοτερακια ρελαντι κτλ και δεν μπορουσαν να βρουν τί εχει το αμαξι, αλλαζαν εξαρτηματα (πληρωνε ο αλλος) και οτι γινει, μεχρι που αλλαξε εγκεφαλο και ησυχασε.. Και ολα αυτα επειδη επλενε το μοτερ..
Περα απο αυτα το μοτερ μου ειναι σχετικα καθαρο, απλα ειμαι λιγο "μιζερος"...:D

gyiama
15-02-10, 23:32
δεν χρειαζεται να ριχνεις στο κουτι του εγκεφαλου πολυ νερο και πλεον ολα τ αηλεκτρονικα στο αμαξι μας ειναι προστατευμενα!!!ριξε νερο με το πιεστικο γρηγορα γηργορα να εχεις λαδια γρασα κλπ ριξε ενα σπρευ καθαρισμου για μηχανη (εχουν σχεδον ολες οι εταιρειες) και ξεπλυνεμε το πιεστικο!!να θες φυσα με τον αερα σκουπισε τ απολλα νερα και εισαι ετοιμος!!!δεν υπαρχει κανενα προβλημα μη μασας Ζαχο!!!!!

zami
16-02-10, 07:17
εγω παλι παιδια,μια φορα στο διμηνο τουλαχιστον,καθαριζω ολο το χωρο του κινητηρα με σφουγγαρι και σαπουναδα.επειτα ξεπλενω με λαστιχο(οχι πιεστικο) με πιστολι στην σκαλα ομπρελλα με κανονικο νερακι του θεου.συνηθως μετα βαζω μπροστα,αλλα οχι παντα.τελειωνοντας βαζω και λιγο σπρευ γυαλιστικο στα πλαστικα!!μεχρι τωρα,και στα τεσσερα αυτοκινητα μου(εκ των οποιων τα δυο BMW), δεν ειχα κανενα μα κανενα προβλημα...