PDA

Επιστροφή στο Forum : 325ti vs 325 E36


Geo_3D
12-02-10, 00:35
Με εναν πολυ καλο φιλο μου βγηκαμε βολτουλα σημερα να δουμε αποτελεσματα

Και τα 2 πατηματα εγιναν απο 1ες ρολ και κορνες απτο 36αρι και με τελειο συγχρονισμο στο πατημα και απο τους 2

1)Εχω ξεχασει να βγαλω το αντισπιν,και ενω κανω πεταγμα στην 1η,στην αλλαγη σε 2α αναβει το αντισπιν,ερχεται διπλα μου και στην ουσια ειναι σα να ξεκινησαμε απο 2ες ψηλα...μεχρι τα 170 περιπου χλμ ανοιγα πολυ σιγα και φρεναραμε στο 1 καπο διαφορα υπερ μου...φαινοταν δηλαδη οτι στις ιδιες στροφες ειχα ελαφρως καλυτερες καμπυλες ιπποδυναμης μιας και η ονομαστικη ιπποδυναμη στο peak ειναι 192 αλογα και για τα 2

2)Στο 2ο πατημα και εχοντας απενεργοποιησει το αντισπιν μεχρι τα 180 περιπου χλμ οπου φρεναραμε 1 αμαξι διαφορα υπερ μου

Το κομπακτ ως γνωστον φοραει μονο μεσαιο τελικο και φιλτρο ελευθερας στον παπα,3.23 βημα και 18αρες.
Στο 36αρι εχει γινει χρονισμα εκκεντροφορων (μαμα),ειναι decat με σωληνες απτο χταποδι απευθειας σε ελευθερο τελικο,ελευθερο φιλτρο στον παπα,3.15 βημα και 17αρες.Φοραει το Μ50Β25TU με μονο βανος και την καλη πολλαπλη εισαγωγης

Παντως η υπεροχη του Μ54 ως διβανο ειναι πασιφανεστατη με οποιαδηποτε ταχυτητα σε χαμηλες-μεσαιες στροφες...χαρακτηριστικο παραδειγμα για να δουμε την διαφορα οταν πατησαμε απο 4ες και 3000 στροφες περιπου...στις 2 κολωνες φρεναρα...

Αυτα

panos 316T
12-02-10, 06:08
Μπράβο Geo με τα ωραία πατηματάκια σου!
τα αποτελέσματα μου φαίνονται απολύτως λογικά υπολογίζοντας και το βάρος των δύο αυτοκινήτων.
χαμηλά είναι διάολος το μπεμπόνι σου ενώ το άλλο(και σχεδόν όλα) δείχνει τα δόντια του :Dστα πολλά χλμ.
πρέπει να κοιμήθηκες σαν πουλάκι !:sleeping:

υγ:κατέβηκες σε περιοχή με διάσημο κοντροσούβλακο;είχε παιχνίδι;

spirosg
12-02-10, 11:42
Συγνώμη... το 36άρι ΔΕΝ φοράει πρόγραμμα? Και έχει και decat εξάτμιση???
Καλά κρασιά. Περισσότερο κακό παρά καλό έχει κάνει στο αμάξι του ο φίλος.
Πές του να πατήσει με ένα μαμά 325 να δεί τί έχει κερδίσει.
Πρώτα απ όλα, με αυτά που έχει κάνει, χαμηλά το έχει "αδειάσει" και μέχρι να ροπιάσει, στρίβεις τσιγάρο,το ανάβεις, κάνεις 2-3 τζούρες και αρχίζει να ξυπνάει.

STR
12-02-10, 12:08
Με εναν πολυ καλο φιλο μου βγηκαμε βολτουλα σημερα να δουμε αποτελεσματα

Και τα 2 πατηματα εγιναν απο 1ες ρολ και κορνες απτο 36αρι και με τελειο συγχρονισμο στο πατημα και απο τους 2

1)Εχω ξεχασει να βγαλω το αντισπιν,και ενω κανω πεταγμα στην 1η,στην αλλαγη σε 2α αναβει το αντισπιν,ερχεται διπλα μου και στην ουσια ειναι σα να ξεκινησαμε απο 2ες ψηλα...μεχρι τα 170 περιπου χλμ ανοιγα πολυ σιγα και φρεναραμε στο 1 καπο διαφορα υπερ μου...φαινοταν δηλαδη οτι στις ιδιες στροφες ειχα ελαφρως καλυτερες καμπυλες ιπποδυναμης μιας και η ονομαστικη ιπποδυναμη στο peak ειναι 192 αλογα και για τα 2

2)Στο 2ο πατημα και εχοντας απενεργοποιησει το αντισπιν μεχρι τα 180 περιπου χλμ οπου φρεναραμε 1 αμαξι διαφορα υπερ μου

Το κομπακτ ως γνωστον φοραει μονο μεσαιο τελικο και φιλτρο ελευθερας στον παπα,3.23 βημα και 18αρες.
Στο 36αρι εχει γινει χρονισμα εκκεντροφορων (μαμα),ειναι decat με σωληνες απτο χταποδι απευθειας σε ελευθερο τελικο,ελευθερο φιλτρο στον παπα,3.15 βημα και 17αρες.Φοραει το Μ50Β25TU με μονο βανος και την καλη πολλαπλη εισαγωγης

Παντως η υπεροχη του Μ54 ως διβανο ειναι πασιφανεστατη με οποιαδηποτε ταχυτητα σε χαμηλες-μεσαιες στροφες...χαρακτηριστικο παραδειγμα για να δουμε την διαφορα οταν πατησαμε απο 4ες και 3000 στροφες περιπου...στις 2 κολωνες φρεναρα...

Αυτα

Ηθικο διδαγμα....Βγαζε το αντισπιν ρε ξεχασμενε:flipa:

Nick_compact
12-02-10, 12:28
Αμφιβολίες και από εμένα σε σχέση με τη βελτίωση του Ε36, όχι τόσο για την εξάτμιση, όσο για το χρονισμό των εκκεντροφόρων. Στα 325 το 3.15 είναι το εργοστασιακό έτσι κι αλλιώς.

Geo_3D
12-02-10, 13:34
Πριν κανει τον χρονισμο και βγαλει καταλυτες,ειχαμε 3+ καροτσια διαφορα υπερ μου...παντα απο 1ες...και τοτε απο αλλες ταχυτητες το ιδιο γινοταν,εμενε πολυ πισω

@panos316T
Oχι,στην λεγομενη "σκοτεινη" πηγαμε

spirosg
12-02-10, 13:39
Αμφιβολίες και από εμένα σε σχέση με τη βελτίωση του Ε36, όχι τόσο για την εξάτμιση, όσο για το χρονισμό των εκκεντροφόρων. Στα 325 το 3.15 είναι το εργοστασιακό έτσι κι αλλιώς.

Και τα δύο (εκκεντροφόροι - εξάτμιση) ενώ είναι καλά βήματα μιάς ολοκληρωμένης βελτίωσης, χωρίς πρόγραμμα δεν αποδίδουν.
Ένας γνωστός έχει Ε36 325 4πορτο και έχει ελεύθερη εξάτμιση, εκκεντροφόρους, εισαγωγή, φίλτρο κλπ αλλά όχι πρόγραμμα. Πάτησε με ΜΑΜΑ 325 coupe (όπου λόγω βάρους το 4πορτο είχε ούτως η άλλως πλεονέκτημα) και παρόλα αυτά το coupe με ευκολία έφυγε μπροστά.

Πριν κανει τον χρονισμο και βγαλει καταλυτες,ειχαμε 3+ καροτσια διαφορα υπερ μου...παντα απο 1ες...και τοτε απο αλλες ταχυτητες το ιδιο γινοταν,εμενε πολυ πισω


Απλά απο περιέργεια.... κοίταξε σε τί κατάσταση ήταν οι καταλύτες που έβγαλε? Αν π.χ. είχαν πολλά χλμ και ήταν μπουκωμένοι λογικά το έκοβαν το αμάξι, οπότε ναι μεν όταν τους έβγαλε το ελευθέρωσε και πήγε κάπως καλύτερα αλλά ουσιαστικά πάλι δεν είναι ότι καλύτερο. Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως για να δεί τί κέρδισε πραγματικά θα πρέπει να ανοίξει με ένα σωστό μαμά 25άρι Ε36.

Τέλος, για να μην είμαστε και 100% offtopic, μιά χαρά ήταν το αποτέλεσμα του πατήματος.

agrotis328
12-02-10, 14:01
με 17αρες το ε36 λιγο πιο μακρυ βημα και νομιζω καλυτερη αεροδυναμικη λογικα επρεπε στα πολλα να ανοιξει λιγο

αλλα το κομπακτ παει υπερβολικα καλα και ειναι πολυ δυσκολος αντιπαλος...

Geo_3D
12-02-10, 14:08
Δεν φοραει εκκεντροφορους aftermarket,αλλά τους εργοστασιακους.Δεν πηγαινε καλα στον δρομο και η διαγνωση εδειξε χρονισμο,γιαυτο και εγινε...με τους καταλυτες οντως πρεπει να ειχε προβλημα αν θυμαμαι καλα
Βασικα εχουμε πατησει σε καθε σταδιο και παντα μειωνε την αποσταση με την τελικη να ειναι η χτεσινη που εγραψα

Fairytale
12-02-10, 14:10
Δηλ. έρχεται να σε μαζέψει...
Τι θα κάνουμε;
cookin cookin
C U out there

STR
12-02-10, 14:24
Εγω ξερω ενα Ε46 325 τετραπορτο με φπε που πηγαινε ιδια με το compactaki

Geo_3D
12-02-10, 14:30
Πρωτα απ'ολα διορθωσε το...Ε36 ηταν
Δευτερον...Μιλας για το ιδιο που μερικες μερες μετα εφαγε 2 καροτσια απτο κομπακτακι???
Και τριτον...μιλαμε για το κομπακτακι του τοτε...με το τωρινο τι θα εκανε???

:thefinger:

Dark_Niaou
12-02-10, 16:51
ρε Γιώργο... όλο "μαουνες" σαν το δικό μου κοντράρεις....χαχαχαχαχ