PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυστυχώς επτωχεύσαμεν


Tasos 318ci
12-02-10, 22:06
Κυρίες κ Κύριοι δυστυχώς επτωχεύσαμεν...Ήταν η φράση που είπε πρώτος ο Χ.Τρικούπης πριν 100 και περίπου χρόνια.Η αλήθεια είναι ότι η πραγματική χρεωκοπεία ήρθε στις μέρες μας με την κυβέρνηση να βάζει φόρους παντού, αναγκάζοντας όλους μας να βρεθούμε σε καταστάσεις δύσκολες για τις τσέπες μας, σε άλλους περισσότερο και σε άλλους λιγότερο.Πήρα την αφορμή να γράψω, βάση των ανακοινώσεων για περαιτέρω αυξήσεις στις τιμές των καυσίμων στις ήδη υπάρχουσες που γίναν πρίν ακόμα ψηφιστεί ο νόμος, χωρίς να συμπεριλάβω κ αυτές των τελών κυκλοφορίας (που οι ¨προηγούμενοι¨ μας επέτρεψαν να αγοράσουμε μεγάλου κυβισμού οχήματα μειώνοντας τα τέλη ταξινόμησης) .Προσωπικά νιώθω ότι έφτασα στο σημείο να αρχίσω να ψάχνω να πουλήσω το αυτοκίνητό μου, που με τα κόπων απέκτησα πρόσφάτως και ήταν σαν όνειρο ζωής για μένα, ανταλλάσοντάς το με κάποιο μικρότερου κυβισμού,κατανάλωσης,ποιότητας και ότι άλλο αυτό συνεπάγεται.Είναι τόση η οργή, η αγανάκτηση και η απέχθεια που νιώθω πλέον, που με έφτασε στο σημείο να εκφραστώ με τέτοιο τρόπο μέσα από τις σελίδες του φόρουμ και νομίζω ότι υπάρχουν αρκετοί "συμφορουμίτες" που καταλαβαίνουν τη συμπεριφορά μου αυτή.Ευχαριστώ για το χρόνο σας, συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.Δεν ζητώ να εκφράσει κάποιος την συμπαράστασή του,απλά δηλώνω τον πόνο όσων νοιάζονται και αγαπάνε τα αυτοκίνητά τους και είναι αναγκασμένοι όπως εγώ να σκέφτονται σοβαρά να τα δώσουν...

sakkunen
12-02-10, 22:40
Ναι, βέβαια ο Τρικούπης είχε γράψει κ το τίς πταίει γι άλλο λόγο αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κ σ' αυτή τη περίπτωση. Όταν λοιπόν αναρωτηθούμε κ απαντήσουμε σ' αυτό το ερώτημα, δε θα μας σοκάρει η σημερινή κατάσταση του κράτους. ΄
Συντεχνιακές πρακτικές, διορισμοί στο δημόσιο, ξανά διορισμοί στο δημόσιο, η γκόμενα στην Ολυμπιακή, η ξαδέρφη στην Ολυμπιακή, ο θείος στην Ολυμπιακή, μαύρο χρήμα σε μαύρες τσάντες, μεγαλογιατροί με τζίρους μισού εκ/μυρίου να δηλώνουν αφορολόγητο, ξανθιές αεροσυνοδοί να παριστάνουν τους πρωθυπουργούς, ξεπουλημένοι πολιτικοί, το πόπολο να ζητωκραυγάζει , πρωθυπουργοί που απλά βαριούνται, το πόπολο να ψηφίζει.
Ξανά διορισμοί στο δημόσιο, συνεταιρισμοί που μοιράζουν την πίτα μεταξύ λίγων, πολιτικές που βασίζονται στις επιδοτήσεις.
Όλοι εμείς ευθυνόμαστε γι αυτό το μπουρδ@λο. Όταν ο λαός πάψει να σκέφτεται έτσι κ συμπεριφερθεί σαν πολίτης, τοτε θ αλλάξει κάτι.
Μέχρι τότε θα βλέπουμε γραφικούς τύπους, σοκαρισμένους, λές κ προσγειώθηκαν χθές σε τούτη τη χώρα.

rapid_fast
13-02-10, 01:41
Οι ιδιοι που απελευθέρωσαν τα αυτοκίνητα, ειναι οι ίδιοι που τα ξανασφραγίζουν
Οι ίδιοι που έλεγαν πριν 3 μήνες οτι υπάρχουν λεφτα, λένε τώρα οτι δεν υπάρχουν..
Οι ίδιοι που έβαλαν όλα τα λεφτά τον ταμείων στο χρηματιστήριο, είναι αυτοί που τώρα λένε δεν υπάρχει το χρήμα στα ταμεία..
Οι ίδιοι που βγάλαν το τεκμήριο, το επαναφέρουν..
Τα ίδια και τα ίδια... 37 χρόνια τα ίδια...
The game is over...

Αντών///is
13-02-10, 01:45
"Αυτοί που αρπάζουν το ψωμί απ' το τραπέζι,
κυρήττουν τη λιτότητα..."
Μπέρτολτ Μπρεχτ... κάμποσες δεκαετίες πίσω... και πάντα μπροστά!

asteris777
13-02-10, 06:29
πλεον σκεφτομαι την λυση του scooter για πολλους λογους. εχω καταντησει να δουλευω για το αμαξι.παρκαρεις σε γραφουν , η βενζινη εχει γινει ειδος πολυτελειας , σερβις , λαστιχα δεν μπορω αλλο εχω γονατισει με αυτην την κατασταση η οποια δεν ξερουμε και μεχρι σε ποιο σημειο θα φτασει...

gregE36
13-02-10, 09:49
ειμαστε ο πιο ηλιθιος λαος πλεον αφου οι ιδιοι τους βγαζουμε για να μας βολεψουν σε καποια θεση στο δημοσιο και μετα να ασελγησουν πανω μας βαζοντας μας φορους γιατι εχουν φαει τα λεφτα και πρεπει να τα πληρωσουμε εμεις τα κοροιδα αρα ειμαστε μ@@@@@κες με διπλωμα

oldcarskickass
13-02-10, 10:54
Κυρίες κ Κύριοι δυστυχώς επτωχεύσαμεν...Ήταν η φράση που είπε πρώτος ο Χ.Τρικούπης πριν 100 και περίπου χρόνια.Η αλήθεια είναι ότι η πραγματική χρεωκοπεία ήρθε στις μέρες μας με την κυβέρνηση να βάζει φόρους παντού, αναγκάζοντας όλους μας να βρεθούμε σε καταστάσεις δύσκολες για τις τσέπες μας, σε άλλους περισσότερο και σε άλλους λιγότερο.Πήρα την αφορμή να γράψω, βάση των ανακοινώσεων για περαιτέρω αυξήσεις στις τιμές των καυσίμων στις ήδη υπάρχουσες που γίναν πρίν ακόμα ψηφιστεί ο νόμος, χωρίς να συμπεριλάβω κ αυτές των τελών κυκλοφορίας (που οι ¨προηγούμενοι¨ μας επέτρεψαν να αγοράσουμε μεγάλου κυβισμού οχήματα μειώνοντας τα τέλη ταξινόμησης) .Προσωπικά νιώθω ότι έφτασα στο σημείο να αρχίσω να ψάχνω να πουλήσω το αυτοκίνητό μου, που με τα κόπων απέκτησα πρόσφάτως και ήταν σαν όνειρο ζωής για μένα, ανταλλάσοντάς το με κάποιο μικρότερου κυβισμού,κατανάλωσης,ποιότητας και ότι άλλο αυτό συνεπάγεται.Είναι τόση η οργή, η αγανάκτηση και η απέχθεια που νιώθω πλέον, που με έφτασε στο σημείο να εκφραστώ με τέτοιο τρόπο μέσα από τις σελίδες του φόρουμ και νομίζω ότι υπάρχουν αρκετοί "συμφορουμίτες" που καταλαβαίνουν τη συμπεριφορά μου αυτή.Ευχαριστώ για το χρόνο σας, συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.Δεν ζητώ να εκφράσει κάποιος την συμπαράστασή του,απλά δηλώνω τον πόνο όσων νοιάζονται και αγαπάνε τα αυτοκίνητά τους και είναι αναγκασμένοι όπως εγώ να σκέφτονται σοβαρά να τα δώσουν...


Δυστυχώς όμως και εμείς σα λαός είμαστε κοντόφθαλμος.

Αναφέρομαι μόνο στο θέμα τεκμήριο γιατί αν ασχοληθούμε και με τα άλλα από τη χολή που θα βγάλω το φόρουμ θα πάρει χρώμα... χολέ (από την χολή ντε)!

ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε ότι ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ τα τεκμήρια.- Είχαν πει ΠΑΓΩΜΑ των τεκμηρίων!!

Άσχετα αν ο άσχετος ειδικός τύπος και τα άσχετα ΜΜΕ έλεγαν για κατάργηση.

Το πάγωμα έχει και ένα όριο το οποίο ήταν λογικό ότι πιθανώς θα ξε - παγώσει, όπως δυστυχώς και ακατανοήτως, έγινε. Η κατάργηση όμως που ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΣΥΣΣΩΜΟΣ ο άσχετος (δλδ όλος) ο ειδικός τύπος και τα ΜΜΕ, και εμείς την αγοράζαμε σα τα βόδια, πουλάει το μόνιμο.

Παίξαμε και χάσαμε.

Ναι, βέβαια ο Τρικούπης είχε γράψει κ το τίς πταίει γι άλλο λόγο αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κ σ' αυτή τη περίπτωση. Όταν λοιπόν αναρωτηθούμε κ απαντήσουμε σ' αυτό το ερώτημα, δε θα μας σοκάρει η σημερινή κατάσταση του κράτους. ΄
Συντεχνιακές πρακτικές, διορισμοί στο δημόσιο, ξανά διορισμοί στο δημόσιο, η γκόμενα στην Ολυμπιακή, η ξαδέρφη στην Ολυμπιακή, ο θείος στην Ολυμπιακή, μαύρο χρήμα σε μαύρες τσάντες, μεγαλογιατροί με τζίρους μισού εκ/μυρίου να δηλώνουν αφορολόγητο, ξανθιές αεροσυνοδοί να παριστάνουν τους πρωθυπουργούς, ξεπουλημένοι πολιτικοί, το πόπολο να ζητωκραυγάζει , πρωθυπουργοί που απλά βαριούνται, το πόπολο να ψηφίζει.
Ξανά διορισμοί στο δημόσιο, συνεταιρισμοί που μοιράζουν την πίτα μεταξύ λίγων, πολιτικές που βασίζονται στις επιδοτήσεις.
Όλοι εμείς ευθυνόμαστε γι αυτό το μπουρδ@λο. Όταν ο λαός πάψει να σκέφτεται έτσι κ συμπεριφερθεί σαν πολίτης, τοτε θ αλλάξει κάτι.
Μέχρι τότε θα βλέπουμε γραφικούς τύπους, σοκαρισμένους, λές κ προσγειώθηκαν χθές σε τούτη τη χώρα.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, αλλά μην ξεχνάς ότι αυτοί που βολεύονται είναι ανάμεσά μας, άρα ΔΕΝ φταίνε ΜΟΝΟ οι πολιτικοί αλλά εμείς που ζητάμε να φάμε το τυρί που είναι μέσα στην φάκα.

sakkunen
13-02-10, 11:06
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, αλλά μην ξεχνάς ότι αυτοί που βολεύονται είναι ανάμεσά μας, άρα ΔΕΝ φταίνε ΜΟΝΟ οι πολιτικοί αλλά εμείς που ζητάμε να φάμε το τυρί που είναι μέσα στην φάκα.

Ρε σύ αυτό διαφαίνεται από το πόστ μου.
Δε ξέρω, τώρα τελευταία κάτι έχεις πάθει. Κάποια κοπελιά σου χει κάνει μάγια ?:smokin::p:

stelmaniac
13-02-10, 12:01
...Και δεν εχετε δει τιποτε ακομα αμοιροι ψηφοφοροι καγκουρονεοελληναραδες...οσο σκληρη και να ειναι η μοιρα που σας περιμενει,θα ειναι και επιεικης μπροστα στη γονιδιακη πλεον μαλακια σας....αλοιμονο στα παιδια σας και στα παιδια αυτων...

thanasis2008
13-02-10, 12:59
Oxι επτωχευσαμεν μας επτωχευσαν νομιζω ειναι η καλυτερη εκφραση της σημερινης καταστασης μας σαν χωρα κ σαν πολιτες.Την δυναμη την εχουν τα ΜΜΕ αυτα κανουν οτι θελουν με τις ευλογιες των κυβερνησεων?

thanasis2008
13-02-10, 13:02
Οι προεκλογικες εξαγγελιες ειναι ακριβως αυτες που εκτελουνται απο την κυβερνηση σημερα αυτα που ειχε πει για να κερδισει την ψηφο του ελληνικου λαου ,ενα μεγαλο μπραβο σε αυτην την κυβερνηση για την αξιοπιστια του λογου της .Πρεπει να την στηριξουμε εσεις τι λετε?????

thanasis2008
13-02-10, 13:04
Σε λιγο καιρο με την πλυση εγκεφαλου που μας γινετε θα νομιζουμε οτι αυτος ο πρωθυπουργος ειναι ο σωτηρας του πολιτη, του εθνους???????

oldcarskickass
13-02-10, 14:36
Ρε σύ αυτό διαφαίνεται από το πόστ μου.
Δε ξέρω, τώρα τελευταία κάτι έχεις πάθει. Κάποια κοπελιά σου χει κάνει μάγια ?:smokin::p:

ΧΑΧΑΧΑΧΑ έχεις δίκιο!!!

Και το κακό για μένα ότι έχεις δίκιο και σε αυτό το ποστ, ότι δηλαδή κάτι έχω πάθει!!

Μη το παίρνεις στραβά.

Fairytale
14-02-10, 16:43
"Αυτοί που αρπάζουν το ψωμί απ' το τραπέζι,
κυρήττουν τη λιτότητα..."
Μπέρτολτ Μπρεχτ... κάμποσες δεκαετίες πίσω... και πάντα μπροστά!Μπροστά πάντως σε αυτή την εικόνα κυβερνόντων ακόμα και ο Μπρεχτ θα τσίτωνε...
Είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ φαίνεται μόνο σε αυτούς τους φωτισμένους εγκέφαλους με τα 4γωνα μυαλά το ότι (ενώ η κατάσταση της οικονομίας μας είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση που καταποντίζει το ΥΠΕΡΝΟΜΙΣΜΑ Ευρώ) ΠΡΕΠΕΙ (για την εθνική μας ασφάλεια πάνω από όλα) να αγοράσουμε 30 Eurofighter.
Έτσι... ΧΩΡΙΣ 14 μισθό, ΧΩΡΙΣ πιθανά συντάξεις ΑΛΛΑ με καινούργια μαχητικά !!!

Ελπίζω να είναι καλύτερη αγορά από τεθωρακισμένα που αγόρασαν οι προηγούμενοι ΣΩΤΗΡΕΣ και δεν υπάρχουν ανταλλακτικές ερπύστριες να κινηθούν (γιαυτό άραγε τα βλέπουμε μόνο στις παρελάσεις; ) και τα υποβρύχια που ΜΠΑΝΤΑΡΟΥΝ μονόπαντα !!! (και όχι δεν είναι κάποιο προηγμένο σύστημα anti-radar για να τα κάνει stealth).

Είμαι πια πεπεισμένος ότι αν αναλάβει το κράτος την έρημο Σαχάρα, σε λίγα χρόνια θα υπάρχει έλλειψη άμμου εκεί, ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ κόκο-κόκο.

Και ένα σενάριο καταστροφή παρακάτω :D:D:D
C U out there