PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπάκι ABS και αντισπίν


bagelhs
13-02-10, 20:52
Έχω ένα πρόβλημα με την Ε39. Στα καλά καθούμενα μου άναψε το λαμπάκι του αντισπιν και του ABS και μερικές φορές δεν δουλεύει και το κοντέρ (ταχύτητα) καμιά ιδέα τι να φταίει ?

onyx
14-02-10, 00:53
Αν διαβάσεις σε θέμα λαμπάκι αντισπίν λίγα θέματα πιο κάτω θα δεις ότι πιθανόν να είναι το γνωστό πρόβλημα....

bagelhs
14-02-10, 11:01
Που αρχηγέ γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος που ακριβώς ?

onyx
14-02-10, 11:28
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22652

Θέμα που άνοιξα όταν μου άναψε το λαμπάκι αντισπίν μόνον. Εμένα ευτυχώς ήταν μόνο μια ντίζα του αντισπίν που μου κόστισε 10 ευρώ και άλλαξα μόνος μου.

bagelhs
15-02-10, 19:27
Εγώ από ότι είδα η ντιζα είναι μέχρι 98 εμένα είναι 2000 μοντέλο και εκτός αυτού μου άναψε και το λαμπάκι του ABS με αποτέλεσμα δεν έχω ABS και αντισπιν. Από ότι είδα μέσα στο θρεντ σου συνέβη και σε άλλον ανάλογο πρόβλημα και μάλλον είναι κάποιος αισθητήρας ABS θα το βάλω σε εγκέφαλο να δω ποιος είναι ευχαριστώ πόντος με βοήθησε αυτό.

XT660
15-02-10, 19:49
Επειδη ειναι και τα δυο μαζι μπορει να φταιει η μοναδα ABS κλασικο προβλημα στο 90% των Ε39, ευχομαι να μην ειναι αυτο γιατι κοστιζει αρκετα....

onyx
15-02-10, 20:38
Μπορεί να είναι αισθητήρας αν είσαι τυχερός ή η πλακέτα του ABS αν είσαι άτυχος.

bagelhs
15-02-10, 21:39
Πλακέτα του ABS που βρήσκετε?

XT660
16-02-10, 20:32
Στην αντιπροσωπεια καμια 1000αρα ευρω εκτος αν πας για μεταχειρισμενη πραγμα επιφοβο...

stauros772000
17-02-10, 11:20
η πλακετα,δλδ το ηλεκτρικο μερος του αβς,βγαινει γυρω στα 400 και ειναι αυτο που χαλαει συνηθως.1000 γιουρια κανει ολοκληρη η μοναδα του αβς.

bagelhs
19-02-10, 17:21
Τελικά είναι η πλακέτα του ABS. Και τώρα καμιά ιδέα που μπορώ να βρω πλακέτα σε προσιτή βέβαια τιμή HEEEEELLLLPPPPPPPP :nixweiss:

stauros772000
20-02-10, 09:15
μην κοιτας για πλακετα μεταχειρα.......παρε καινουρια,ειδαλλως το ρισκο ειναι πολυ μεγαλο.
τα 400 που σου ειπα ειναι απο τριτο εμπορο.στην αντιπροσωπια δεν ξερω ποσο παει,αλλα για να βρεις κατω απο 400,πρεπει να ψαξεις αρκετα.............
γαματη ζημια τελικα η πλακετα του αβς.δεν περνει επισκευη??????????????????? αναρωτιεμαι τι χαλαει εκει μεσα και δεν επιδιορθωνεται.αν ειναι για καμια αντισταση-πυκνωτη-γεφυρα-κλπ-κλπ να σκαμε το 400αρι,ειμαστε κοροιδα.........αν εισαι σαλονικα,θελω να παρεις την χαλασμενη και να την τσεκαρω.......ετσι απο περιεργεια.

giannis 116
20-02-10, 09:23
Αν εισαι Αθηνα πες μου να σου στειλω πμ με μαγαζι με ανταλλακτικα για να μη το ποσταρω δημοσια και φανει διαφημιση.

bagelhs
20-02-10, 12:50
Όχι παιδιά είμαι ολίγων τι ποιο μακριά Έβρο

bagelhs
20-02-10, 12:57
Γιάννη!! Στείλε μου αν είναι με pm το Τηλ αυτού από Αθήνα αν μπορεί να με βοηθήσει και να μου το επισκευάσει γιατί και τα 400 αέρα δεν είναι ότι καλύτερο στης μέρες μας

bmw520tasos
27-02-10, 19:34
φιλε βαγγελη μου ετυχε το ιδιο πριν καμια βδομαδα αναψαν το λαμπακι abs και αντισπιν.Το πιγα σε κατι φιλους με συνεργειο και τελικα ηταν ο αισθητηρας(ειναι ενα καλοδιο 40 ποντους περιπου και απο την μια μερια εχει μια φισα και απο την αλη καταληγη σε μια αλη φισα με δυο καλωδια)στο δικο μου ηταν κομενο το ενα απο τα δυο καλωδια.Περιμενω καινουργιο αισθητηρα με κοστος περιπου στα 50 ευρω

bagelhs
06-03-10, 18:49
Τάσο έκανα έλεγχο και τους 4 αισθητήρες και είναι καλοί άρα πάμε μονάδα ABS

ThaNOS E46coupe
06-03-10, 19:52
ειχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα .λαμπάκια abs antispin κ χειρόφρενο μόνημα αναμένα...παιζει να είναι κομμένη κ η θύρα Can low Ή η hight, εμένα στο 46άρι μου ειχε κοπέι κ αυτή κ δέν είχα επικοινωνία με τη μονάδα abs. τελικά το εφτιαξα μαζί με τον αισθητήρα του καθήσματος τον προεντατήρα της ζώνης κ μου πήγε 500 euro.. πολλά μέν αλλα ησύχασα...

DoctorAbo
06-03-10, 20:00
Τάσο έκανα έλεγχο και τους 4 αισθητήρες και είναι καλοί άρα πάμε μονάδα ABS

Βαγγέλη, η μονάδα βγαίνει πανεύκολα. Ξεβύδωσε το καπάκι της (το επίπεδο) Μέσα θα δεις ένα σε από περίπου 6 λαμάκια με πλατίνα στην άκρη τους. Αν οι πλατίνες είναι πεσμένες τότε φταίει η μονάδα. Αυτό είναι το πρόβλημα. Αν βρεις μεταχρειρισμένη με κανα κατόμπαλο απλά άνοιξε το καπάκι και δες τις πλατίνες. Σύγκρινέ τις με τις δικές σου. Αν έχουν ψωμί μη φοβηθείς, βάλτο. Η ζωή της μονάδας είναι σίγουρη για 150.000 κm . από κει και μετά είναι υποκείμενη.

bagelhs
14-03-10, 20:08
Βαγγέλη, η μονάδα βγαίνει πανεύκολα. Ξεβύδωσε το καπάκι της (το επίπεδο) Μέσα θα δεις ένα σε από περίπου 6 λαμάκια με πλατίνα στην άκρη τους. Αν οι πλατίνες είναι πεσμένες τότε φταίει η μονάδα. Αυτό είναι το πρόβλημα. Αν βρεις μεταχρειρισμένη με κανα κατόμπαλο απλά άνοιξε το καπάκι και δες τις πλατίνες. Σύγκρινέ τις με τις δικές σου. Αν έχουν ψωμί μη φοβηθείς, βάλτο. Η ζωή της μονάδας είναι σίγουρη για 150.000 κm . από κει και μετά είναι υποκείμενη.

Από ότι κατάλαβα λες τον εγκέφαλο της bosch με της 6 τορξ βιδούλες και την οριζόντια Βήσα αλλά δεν κατάλαβα που βρίσκετε αυτό: (Μέσα θα δεις ένα σε από περίπου 6 λαμάκια με πλατίνα στην άκρη τους)

onyx
15-03-10, 16:45
Νομίζω ότι λέει το εμπρός μέρος της μονάδας ABS+ που είναι το μεταλλικό, περίπου κυβικό κουτί με τα πολλά μεταλλικά σωληνάκια που βγαίνουν από αυτό και που βρίσκεται στο χώρο του κινητήρα, εσωτερικά του δεξιού θόλου, κοντά στο σημείο πλήρωσης νερού για τα πιτσιλιστήρια...

DoctorAbo
16-03-10, 00:03
Νομίζω ότι λέει το εμπρός μέρος της μονάδας ABS+ που είναι το μεταλλικό, περίπου κυβικό κουτί με τα πολλά μεταλλικά σωληνάκια που βγαίνουν από αυτό και που βρίσκεται στο χώρο του κινητήρα, εσωτερικά του δεξιού θόλου, κοντά στο σημείο πλήρωσης νερού για τα πιτσιλιστήρια...


AΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΝΟΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ

Επίσης, διαφωνώ με όσους πιστεύουν ότι δεν είναι καλό να πάρεις τέτοιο πράμα μεταχείρω. Αν οι "πλάτίνες" για τις οποίε σου μίλησα είναι "καθαρές" πάρτο και μη φοβάσαι τίποτα. :sleeping:
Άσε που μπορείς να το αντικαταστήσεις μόνος σου.

onyx
16-03-10, 11:56
Υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο λεπτομερής καθοδήγηση με εικόνες για τη διαδικασία... (το είχα δει αλλά δεν το φύλαξα)

DoctorAbo
22-03-10, 19:21
Δε το έχω ψάξει. Όταν είχα το πρόβλημα το έλυσα μόνος μου και το ξαναμοντάρησα χωρίς κανένα θέμα. Μη το φοβηθείς.

Dreamcatcher
07-06-11, 15:57
επιβεβαιωνω οτι εξουσιοδοτημενος εμπορος εδω θεσ/νικη ζηταει 700+ για μοναδα abs, γυρω στο χιλιαρικο εαν παμε μεσα απο bmw (με 2 χρονια εγγυηση αντι μονο ενος).. με γειες μου!

dimitris 029/505
13-06-11, 13:07
Ωχ παιδια !!!!!!!!!!!! SOS !!!!απο χθες βραδι το ιδιο προβλημα κι εγω......λαμπακι αντισπιν και ABS και δεν δουλευει το κοντερ!!!!!!!!!!Τι κανουμε???????????????????

ThaNOS E46coupe
13-06-11, 14:31
ο αισθητήρας του κοντέρ είναι ο εμπρός αριστερά...κοίτα μήπως δέν κάνει επαφή. κούνα τον λίγο με το χέρι σου και ξανα κάνε το βόλτα. άν λειτουργήσει άλλαξέ τον. εμένα είχε πρόβλημα ο πίσω δεξιά. ,μαζί με τα κάτι άλλα , άλλαξα και αυτόν και λύθηκε το πρόβλημα... αλλα θέλει διαγνωστικό , άν μπορεί να κάνει διάγνωση βέβαια...καλύτερα είναι να πάς στο διαγνωστικό της αντιπροσωπείας!!!!!!!

dimitris 029/505
13-06-11, 15:26
Ανοιξαμε δουλειες μαλλον..........

ThaNOS E46coupe
13-06-11, 15:31
Ανοιξαμε δουλειες μαλλον..........

μή σκάς... και προπάντων μή σκάς χρήμα αμα δεν είσαι σίγουρος οτι το αμάξι είναι οκ.... εγώ τελικά το πλήρωσα χωρίς να είναι εντάξει και μετά απο λίγο καιρό έκανε τα ίδια...το θέμα ήταν οτι το πλήρωσα 680 τελική τιμή, ενώ στην ουσία ήταν απλά ο πίσω δεξιά αισθητήρας abs!!!!

dimitris 029/505
13-06-11, 15:53
μή σκάς... και προπάντων μή σκάς χρήμα αμα δεν είσαι σίγουρος οτι το αμάξι είναι οκ.... εγώ τελικά το πλήρωσα χωρίς να είναι εντάξει και μετά απο λίγο καιρό έκανε τα ίδια...το θέμα ήταν οτι το πλήρωσα 680 τελική τιμή, ενώ στην ουσία ήταν απλά ο πίσω δεξιά αισθητήρας abs!!!!

Οταν λες πισω δεξια ....εμπρος αριστερα κτλ....εννοεις πανω στην μοναδα του ABS μεσα στο χωρο του κινητηρα?????????? Η εννοεις στους τροχους?????Αμαααααααν..........τωρα θυμηθηκα.....προχθες εβγαλα τον πισω αριστερα τροχο για να δω κατι και τον ξαναβαλα....λες να εκανα καμια μα.λ.κια εκει πισω????????

ThaNOS E46coupe
13-06-11, 16:03
Οταν λες πισω δεξια ....εμπρος αριστερα κτλ....εννοεις πανω στην μοναδα του ABS μεσα στο χωρο του κινητηρα?????????? Η εννοεις στους τροχους?????Αμαααααααν..........τωρα θυμηθηκα.....προχθες εβγαλα τον πισω αριστερα τροχο για να δω κατι και τον ξαναβαλα....λες να εκανα καμια μα.λ.κια εκει πισω????????

εννοώ τους αισθητήρες που μετράνε επάνω στα γρανάζια του abs....το τί μπορεί να έκανες το ξέρεις μόνο εσύ.:D... κούνα λίγο το καλώδια...μπορεί να φτιάξει...(προσωρινά)

dimitris 029/505
13-06-11, 23:44
Δεν ξερω αν ειμαι τοσο τυχερος...θα δειξει.Εβγαλα τον τροχο κουνησα λιγο τα καλωδια τον ξαναεβαλα γυρισα το κλειδι και τα λαμπακια ειχαν σβησει.....για να δουμε.....

ThaNOS E46coupe
14-06-11, 00:03
δημητρη αν ειναι θεμα αισθητηρα θα ξανα αναψει αυριο μεθαυριο...οποτε ξερεις που βαδιζεις περιπου....

dimitris 029/505
14-06-11, 00:07
Ναι σωστα...θα το παρακολουθησω και βλεπουμε....ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!!!

ThaNOS E46coupe
14-06-11, 00:14
Ναι σωστα...θα το παρακολουθησω και βλεπουμε....ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!!!

δεν κανει τιποτα. Να σαι καλα και ελπιζω να μη ξανα αναψει τιποτα....μια χρησιμη πληροφορια... Αν ξανα αναψει, ξεκινας κανονικα και μετα απο κανα χιλιομετρο σταματας και σβηνεις...περιμενεις περιππου 10 δευτερα μεχρι να ακουσεις ενα ρελε να κλεινει. Τοτε βαζεις μπροστα κα ξεκινας κανονικα με σβησμενα λαμπακια ... Αλλα οχι μονιμα...τα λεμε...:dblthumb2

bmw_trelamenos
18-06-11, 18:06
Παιδιά ετοιμαζόμουνα να ανοίξω νέο topic, όμως είδα αυτό εδώ το τόπικ. Και εμένα σήμερα μου έκανε το ίδιο θέμα, δηλαδή λαμπάκι ABS και ASC σε BMW 520 E39 1998 μοντέλο, Εαν κλείσω το αμάξι και το ξανανοίξω μετά από 4 ώρες π.χ. και βάλω μπρος, κανένα λαμπάκι δεν ανάβει από τα δύο. Ανάβουν όμως μετά από λίγα χιλιόμετρα ξανά και τα 2. Και κατά σύμπτωση, δεν ξέρω και τις δυο φορές ανάψανε όταν είμουν σταματημένος. Μία όταν ξεπάρκαρα και μία που σταμάτησα να ανοίξω τη γκαραζόπορτα. Λέτε να τη γλυτώσω με καινούργια σενσοράκια μόνο; Όποια γνώμη, ευπρόσδεκτη

dimitris 029/505
18-06-11, 19:52
Κι εμενα σημερα ξαναναψαν............Για να δουμε τι θα πει το διαγνωστικο απο Δευτερα και θα ενημερωσω .....

dimitris 029/505
21-06-11, 08:37
Λοιπον χθες το απογευμα το βαλαμε στο διαγνωστικο και εβγαλε την εξης βλαβη.......κωδικος 130 Παροδικη Βλαβη ASC.....απο το συνεργειο με ειπε το παιδι οτι ειναι μαλλον μοναδα ABS αλλα θα του το αφησω αυριο ολη μερα να το σηκωσει και να δει αισθητηρες στους τροχους κτλ και μετα θα δουμε τι θα κανουμε.....παντως για μεταχειρισμενη μοναδα μου ειπανε οτι ειναι ρισκο γιατι θελει προγραμματισμο και ισως δεν δουλεψει....ισχυει κατι τετοιο????????

Dreamcatcher
21-06-11, 13:42
και εμενα τα ιδια μου ειπαν.. μονο καινουργια αξιζει.. αλλα κοστιζει ενα σωρο χρηματα.. βεβαια απο ebay την εχω βρει 300ευρω αλλα ξυνισαν μεσα στην αντιπροσωπεια μολις το ανεφερα και αρχισαν τα 'και αμα δεν δουλεψει δεν θα φταιμε εμεις' και τετοια...

gupakos
21-06-11, 16:15
Εχω μία Ζ3 (2000, facelift) στην οποία βγάζει κατά τακτά χρονικά διαστήματα το ίδιο πρόβλημα (ΑΒS +ASC)...είχα ψάξει στο εξωτερικό και υπάρχουν αρκετά threads με το θέμα.... και για όποιον έχει διάθεση σας στέλνω το λινκ...

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=384766

μερικά από τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι ότι η βλάβη στους αισθητήρες του ABS είναι το λιγότερο πιθανό σενάριο...στις πιο πολλές περιπτώσεις (οι οποίες αντιμετωπίζονται εξίσου οικονομικά με τους αισθητήρες ΑΒS) είναι κάποιο πρόβλημα με τον αισθητήρα στο φρένο...πάντως συνιστούν σχεδόν όλοι ότι, ότι είναι να κάνεις, να το κάνεις αφού 'μιλήσει' το διαγνωστικό και αφού συννενοηθείς με το μηχανικό σου, γιατί πολύ συχνά είναι δύσκολο να εντοπίσεις με την πρώτη το πρόβλημα και έτσι χρειάζονται αρκετές επισκέψεις στο συνεργείο...

εγώ προσωπικά θα το πάω στο συνεργείο σε περίπου 3 εβδομάδες για σέρβις και θα τους πω να το δουν το θέμα, αλλά αν πράγματι κάποιος έχει να προτείνει κάποιον 'ειδικό' που μπορεί να το αναλάβει, παρακαλώ ας στείλει ανάλογο μήνυμα....ευχαριστώ, κ

ThaNOS E46coupe
22-06-11, 00:25
αυτα δε γινονται...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... Εχθες μου αναψαν και εμενα...αλλα εκανα ενα χιλιομετρο ,εσβησα το αμαξι και το ξανα ξεκινησα. Και ευτυχως μεχρι σημερα ολα οκ... Ηταν κατι περαστικο...ελπιζω...γιατι αν δεν ειναι θα παψ στο μαστορα που μου το εφτιαξε και θα γελασει η καλαματα....

stauros772000
22-06-11, 02:26
και εμενα τα ιδια μου ειπαν.. μονο καινουργια αξιζει.. αλλα κοστιζει ενα σωρο χρηματα.. βεβαια απο ebay την εχω βρει 300ευρω αλλα ξυνισαν μεσα στην αντιπροσωπεια μολις το ανεφερα και αρχισαν τα 'και αμα δεν δουλεψει δεν θα φταιμε εμεις' και τετοια...
αν σου ειπαν τετοια πραγματα στην αντιπροσωπια που πας,φροντισε να μην κανεις εκει την δουλεια σου,γιατι θα ""συμβει" αυτο που σου ειπαν,"και δεν θα φταινε αυτοι"!!!!!!!!!!!!!

dimitris 029/505
22-06-11, 13:57
αυτα δε γινονται...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... Εχθες μου αναψαν και εμενα...αλλα εκανα ενα χιλιομετρο ,εσβησα το αμαξι και το ξανα ξεκινησα. Και ευτυχως μεχρι σημερα ολα οκ... Ηταν κατι περαστικο...ελπιζω...γιατι αν δεν ειναι θα παψ στο μαστορα που μου το εφτιαξε και θα γελασει η καλαματα....

Tι εγινε ρε παιδια....μας καταραστηκε κανενας η ψεκασαν με αεροπλανα ιο για τα εξακυλινδρα????????

ThaNOS E46coupe
22-06-11, 14:19
Tι εγινε ρε παιδια....μας καταραστηκε κανενας η ψεκασαν με αεροπλανα ιο για τα εξακυλινδρα????????

εγώ έχω 4κιλινδρο!!!!!:jester:

gupakos
22-06-11, 14:50
Το ότι 'φεύγουν' τα φωτάκια αφού σβήσεις το αμάξι για λίγο και το βάλεις μπρος δεν λέει ότι το πρόβλημα διορθώθηκε...ας πούμε στο δικό μου, το σβήνω, περιμένω 1 λεπτό, πάλι μπρος και πράγματι μετά απο 10 secs και αφού διανύσει το αμάξι 50μ τα φωτάκια σβήνουν...μετά όμως από μερικές ώρες ή Χ χιλιόμετρα ή και μετά από μία εβδομάδα, πάλι ξανα-ανάβουν τα φωτάκια...και για να φύγουν πρέπει να γίνει το ίδιο....

Οι λόγοι τώρα που ανάβουν: συνηθέστερα είναι μετά από κάποια μικρή λακούβα ή ανωμαλία του δρόμου (π.χ. γραμμές τραμ στην παραλιακή), αν πατήσω φρένο σε κατηφόρα (πχ όταν το κατεβάζω στο γκαραζ), αν το ανεβάσω ελαφρά πάνω σε πεζοδρόμιο, αν κάνω μανούβρες (π.χ. σε παρκάρισμα) και βέβαια στα καλά του καθουμένου...κοινώς συμβαίνει σε κάθε πιθανή και απίθανη στιγμή

Το θέμα είναι και με βάση όσα έχω διαβάσει στα διάφορα threads του εξωτερικού ότι για να βρεθεί ο 'πραγματικός' λόγος που δημιουργείται η βλάβη χρειάζεται πολύ trial & error (που λέμε και στα Ελληνικά) και γενικά επειδή βαριούνται όλοι να το κάνουν αυτό, καταφεύγουν τελικά στην αλλαγή εγκεφάλου ABS....

Αν τελικά κάποιος βρει τη λύση να ενημερώσει pls....

Dreamcatcher
22-06-11, 15:05
αν σου ειπαν τετοια πραγματα στην αντιπροσωπια που πας,φροντισε να μην κανεις εκει την δουλεια σου,γιατι θα ""συμβει" αυτο που σου ειπαν,"και δεν θα φταινε αυτοι"!!!!!!!!!!!!!
ναι αυτο καταλαβα και εγω δηστυχως... εχω πεσει πλεον σε διλλημα για το τι μπορει να φταιει και που να το φτιαξω καθως και λογω ταξιδιων πρεπει να διορθωθει η βλαβη δεν παει αλλο χωρις κοντερ και χωρις abs ειδικα! αλλα μαλλον απο εβδομαδα με βλεπω στην αντιπροσωπεια να το φτιαχνω!

dimitris 029/505
08-07-11, 15:17
Μετα απο αρκετες μερες ψαξιματος και ενω αυριο το πρωι φευγω διακοπες και θα επρεπε να εχουν φωρτωθει τα μπαγαζια το αμαξι ειναι ακομα μεσα και δεν βρεθηκε ακρη!!!!!!!!!!!!Σημερα το πρωι το διαγνωστικο της BMW εδειξε αισθητηρα πισω δεξια.Αλλαχτηκε με καινουριο στα 147ε αλλα τα λαμπακια παραμενουν αναμενα (μαζι και τα δικα μου).Τωρα περιμενω απο θεσ/νικη μοναδα ολοκληρη για δοκιμη και βλεπουμε.....θα φαμε το βραδι στο συνεργειο

dimitris 029/505
08-07-11, 22:08
Μετα απο αρκετες μερες ψαξιματος και ενω αυριο το πρωι φευγω διακοπες και θα επρεπε να εχουν φωρτωθει τα μπαγαζια το αμαξι ειναι ακομα μεσα και δεν βρεθηκε ακρη!!!!!!!!!!!!Σημερα το πρωι το διαγνωστικο της BMW εδειξε αισθητηρα πισω δεξια.Αλλαχτηκε με καινουριο στα 147ε αλλα τα λαμπακια παραμενουν αναμενα (μαζι και τα δικα μου).Τωρα περιμενω απο θεσ/νικη μοναδα ολοκληρη για δοκιμη και βλεπουμε.....θα φαμε το βραδι στο συνεργειο
Και συνεχιζω.....στις 6 ερχεται η μοναδα.Καινουρια στο κουτι της ακριβως ιδια με την δικη μου BOSCH....τιμη 489ε για το συνεργειο (κι εγω τοσο θα την χρεωνομουνα) την βαζουμε πανω και.....δεν γινεται τιποτα!!!!!!!!!!τα λαμπακια αναμενα....Μας λεει αυτος που την εστειλε οτι θελει προγραμματισμο απο διαγνωστικο της BMW.Που να βρεις ομως τετοια ωρα....με τα πολλα βρισκουμε ενα παλικαρι με συνεργειο BMW στην Εδεσσα και φευγω σφαιρα για εκει....στο μεταξυ καποια πραγματα εχουν αρχισει και λειτουργουν....κοντερ αυτ.πιλοτος, οικονομομετρο κτλ.....τρωμε 2 ωρες στην Εδεσσα και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.....δεν σβηνουν τα λαμπακια .Στο τελος λεει το παιδι απ το συνεργειο "τελευταια προσπαθεια....δεν δοκιμαζουμε απο αυτο που με το αφησε καποιος για ανταλλακτικα??????"(Ε39 530D με γερμανικες πινακιδες).Βγαζουμε την μοναδα την βαζουμε στο δικο μου......ΚΑΙ ΣΒΗΣΑΝ ΟΛΑ!!!!!!100Ε για την μοναδα 40Ε για ολη την ταλαιπωρια του ανθρωπου που τον σηκωσαμε απ την καφετερια πολλες ευχαριστιες και πισω στο σπιτι για φορτωμα.....εσκασα σημερα αλλα τελος καλο ολα καλα και απο αυριο διακοπες!!!!!!!!!!!!!

gupakos
08-07-11, 22:17
Δημήτρη, αρχικά καλές διακοπές!!

Ήθελα απλά να σε ρωτήσω: οι 2 μονάδες που αναφέρεσαι (η 1η που δεν έκανε δουλειά και η 2η που δούλεψε) τι ακριβώς μονάδες είναι π.χ ABS? Και γιατί είχαν τόση διαφορά στο κόστος (100 με ~450)?

Σήμερα το πήγα και εγώ για διάγνωση και έβγαλε και τις δύο φορές βλάβη στην αντλία του ASC... μου είπε ο μηχανικός ότι θα χρειαστεί μονάδα ABS γύρω στα 300-350 μεταχειρισμένη....προσπαθώ να το αποφύγω, αλλα δεν το βλέπω...

ΥΓ: βλέπω τώρα ξανά ότι η 'ακριβή' μονάδα ήταν καινούρια...οπότε έτσι εξηγείται η διαφορά στην τιμή..ο μηχανικός σου δέχτηκε να μην την πληρώσεις (την καινούρια) αφού δεν σου έλυσε το πρόβλημα?

Για καινούρια μονάδα ο μηχανικός μου είπε κόστος γύρω στα 1100...που είναι υπερδιπλάσια από τα δικά σου....ίσως βέβαια να αναφέρονται σε άλλο πράγμα...αλλα περιμένω αν είναι τι διευκρίνησή σου για να καταλάβω....

Επίσης ξέρεις εκτός από Bosch σε τί άλλες μάρκες βγαίνουν οι μονάδες ABS? Και τί μάρκα είναι η μαμά...? Ευχαριστώ!

dimitris 029/505
10-07-11, 15:33
Δημήτρη, αρχικά καλές διακοπές!!

Ήθελα απλά να σε ρωτήσω: οι 2 μονάδες που αναφέρεσαι (η 1η που δεν έκανε δουλειά και η 2η που δούλεψε) τι ακριβώς μονάδες είναι π.χ ABS? Και γιατί είχαν τόση διαφορά στο κόστος (100 με ~450)?

Σήμερα το πήγα και εγώ για διάγνωση και έβγαλε και τις δύο φορές βλάβη στην αντλία του ASC... μου είπε ο μηχανικός ότι θα χρειαστεί μονάδα ABS γύρω στα 300-350 μεταχειρισμένη....προσπαθώ να το αποφύγω, αλλα δεν το βλέπω...

ΥΓ: βλέπω τώρα ξανά ότι η 'ακριβή' μονάδα ήταν καινούρια...οπότε έτσι εξηγείται η διαφορά στην τιμή..ο μηχανικός σου δέχτηκε να μην την πληρώσεις (την καινούρια) αφού δεν σου έλυσε το πρόβλημα?

Για καινούρια μονάδα ο μηχανικός μου είπε κόστος γύρω στα 1100...που είναι υπερδιπλάσια από τα δικά σου....ίσως βέβαια να αναφέρονται σε άλλο πράγμα...αλλα περιμένω αν είναι τι διευκρίνησή σου για να καταλάβω....

Επίσης ξέρεις εκτός από Bosch σε τί άλλες μάρκες βγαίνουν οι μονάδες ABS? Και τί μάρκα είναι η μαμά...? Ευχαριστώ!

Την πρωτη τη μοναδα την καινουρια μας την εστειλε δοκιμαστικα το μαγαζι που ψωνιζει ο μηχανικος μου και ειπαν " παιδια αν δεν κανετε δουλεια και ειναι απο κατι αλλο την επιστρεφετε και δεν την χρεωνεστε "(ηταν BOSCH με τιμη 489ε για το συνεργειο, ακριβως σαν αυτη που φοραω και στην αντιπροσωπεια εχει οπως ειπες πανω απο 1000ε ,απλως κι εγω αν την επαιρνα θα την επαιρνα 489ε γιατι ο μηχανικος ειναι φιλος-αδερφος).Λοιπον το μηχανημα για το οποιο μιλαμε ειναι η ηλεκτρονικη μοναδα του ABS και το σημειο που βιδωνει επανω λεγεται πομπακι η ισως και αντλια (αυτο που εχει κατι σωληνακια που βγαινουν απο κει).H αντλια του ASC που σου ειπαν εσενα δυστηχως δεν γνωριζω ποια ειναι (να ειναι αυτο το ιδιο?????δεν ξερω.....).Παντως εγω φανηκα ας το πουμε "τυχερος" που ειχε το παλικαρι με το συνεργειο ενα 39αρι για ανταλλακτικα και βγαλαμε την μοναδα και την πηρα για 100ε "μονο"!!!!!!!!!Απ οτι ακουσα ομως δυσκολα να την γλυτωσει καποιος και να μην το αλλαξει αυτο.....ολα το παθαινουν....το χουν βασανο που λεμε!!!!!!!!!!!Καλη τυχη και καλα ξεμπερδεματα.....κι αν μπορω να βοηθησω παραπανω εδω ειμαι!!!!!!

stauros772000
10-07-11, 16:44
αυτο που χαλαει στο abs ειναι το ηλεκτρονικο μερος του.καλυτερα να παρεις καινουριο το ηλεκτρονικο μερος στα 450-500 παρα ολοκληρη μοναδα μεταχειρα στα 300-350.

gupakos
11-07-11, 07:26
Μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι το ηλεκτρονικό μέρος δεν μπορεί να αλλαχθεί μόνο του (ότι δηλαδή είναι ένα κομμμάτι)...Σταύρο είσαι σίγουρος ότι αλλάζει μόνο του;...

ο μηχανικός μου φάνηκε ψιλο-σίγουρος ότι με την αλλαγή της μονάδας θα φτιάξει το θέμα (σημ: ο εγκέφαλος έχει ελεγθεί 3 φορές, με λαμπάκι κλειστό και ανοικτό και έχει δείξει και τις 3 φορές το ίδιο πρόβλημα δηλ. 'αντλία ASC')...από όσα διάβασα στο εξωτερικό, πράγματι αν αλλάξεις μονάδα συνήθως φτιάχνει το λαμπάκι (δηλ. δεν ανάβει), αλλά στην ουσία έχεις δώσει ίσως τσάμπα λεφτά, αφού η πραγματική βλάβη ίσως να είναι μικρή και φτηνή για να φτιαχτεί, αλλά είναι και πολύ δύσκολη να εντοπιστεί, οπότε αλλάζουν όλη τη μονάδα για να 'τελειώνουν'....

O Δημήτρης είναι τυχερός γιατί με 'μονο' 489 ευρώ :-) ίσως και να έβαζα και εγώ μία καινούρια μονάδα να είμαι σίγουρος...αλλά και από την άλλη με μία μεταχειρισμένη και πάλι ίσως να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου...

Ενημερωτικά και επειδή είμαι και λίγο καινούριος σε αυτά ποια είναι η συνήθης διαδικασία αν πχ. βάλουμε την μεταχειρισμένη μονάδα και μετά από 1 εβδομάδα ξαναανάψει το φωτάκι? Το συνεργείο πρέπει να μου δώσει τα λεφτά πίσω; Μπορώ να το απαιτήσω; Ή πρέπει να μου βρει λύση και να φτιαχτεί (δωρεάν φαντάζομαι);

stauros772000
18-07-11, 05:05
εχει κομπλε μοναδα μεταχειρα στο καρ με 150 ευρουλακια......χτυπα την

gupakos
18-07-11, 17:21
Σταύρο ποία αγγελία από όλες λες; Και διστάζω να κάνω μία αγορά μόνος μου γιατί μετά ποιος θα αναλάβει την τοποθέτηση και αν δεν λυθεί το πρόβλημα πάλι φοβάμαι μήπως μείνω ξεκρέμαστος.

panos z3
17-09-11, 03:15
καλησπερα παιδια και απο μενα αντιμετωπιζω κ γω το ιδιο προβλημα με Ζ3 και μου ειπαν στο συνεργειο να παω για μοναδα,οτι αυτη ειναι η λυση και μονο,συμπερασμα αφου μπηκε διαγνωστικο..τελικα οσοι ειχατε αυτο το προβλημα που καταληξατε?υπαρχει καποια αλλη λυση?αιαθητηρες δεν ειναι παντως μοθ ειπαν..!ευχαριστω!!

DoctorAbo
19-09-11, 09:19
εχει κομπλε μοναδα μεταχειρα στο καρ με 150 ευρουλακια......χτυπα την

Η μονάδα αυτή έχει καπάκι που ανοίγει και αποκαλύπτει μια σειρά με επαφές σαν πλατίνες. Η φθορά του συστήματος έγκειται στο ότι φθείρονται οι επαφές (πλατίνες) με αποτέλεσμα να μην κάνουν επαφές και να τρελαίνεται το σύστημα (λαμπάκια - κοντέρ κλπ).

Βλέποντας λοιπόν τη μονάδα μπορεί κανείς να δει επι τόπου εάν και κατά πόσο θα δουλέψει. Θα δουλέψει εάν οι επαφές που είναι σα πλατίνες είναι σωστές και όχι φθαρμένες.

mixalhs
17-05-12, 21:46
Εχει αγορασει κανεις την μοναδα αυτη για το abs απο κανα μαγαζι στο car και να εχει κανει δουλεια?

gupakos
17-05-12, 21:58
Εχει αγορασει κανεις την μοναδα αυτη για το abs απο κανα μαγαζι στο car και να εχει κανει δουλεια?

Από car δεν θα το ρίσκαρα.
Θα προτιμούσα από ebay.de, όπως και έκανα για τη μονάδα ABS/DSC στη Ζ3 μου.

Όταν η δικιά μου είχε χαλάσει ρώτησα (εδώ Ελλάδα) και βρήκα τις εξής τιμές: 950 ευρώ καινούρια ή 300-350 ευρώ μεταχειρισμένη (χωρίς εγγύηση).

Έψαξα όμως στο ebay και βρήκα την ίδια μονάδα με 292 ευρώ (+34 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα) ευρώ (και με 3 μήνες εγγύηση). Δες και το σχετικό λινκ: http://www.ebay.de/itm/34516756287-ABS-ASC-BMW-E36-E46-Z3-Hydroaggregat-ASC-T-/260929092910?pt=DE_Autoteile&hash=item3cc095fd2e
(τώρα την έχει μειώσει κατά 10 ευρώ την τιμή του)

Η μονάδα παραγγέλθηκε και η τοποθέτηση/προγραμματισμός της έγινε στο συνεργείο μου, πριν από περίπου 2.5 μήνες (κόστος 35 ευρώ). Όλα (μέχρι στιγμής) λειτόυργούν οκ.

Ο τύπος από το ebay δεχόταν μάλιστα να μου αυξήσει την εγγύηση με επιπλέον 50 ευρώ (για άλλους 9 μήνες - συνολικά 1 χρόνο δηλαδή) αλλά μου είπε ο ίδιος ότι δε χρειάζεται γιατί δεν πιστεύει ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Φαίνεται να πιστεύει πολύ τα προϊόντα του γιατί στα αξιοσημείωτα είναι ότι πουλάει αποκλειστικά μονάδες/εγκεφάλους ABS και έχει ένα πραγματικά εντυπωσιακό stock προϊόντων (πολλοί τύποι μονάδων και πόλλά κομμάτια από τον καθένα).

Εγώ πάντως, αν βρεις στο μαγαζί του στο ebay.de, τη μονάδα που χρειάζεσαι, θα στον συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

vaspap
17-05-12, 23:47
ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΟ!!!!!
Ειναι απλο!!!!!!!!
Υπαρχουν δυο καλωδιακια στο διαφορικο σε εναν αισθητηρα που πρεπει να ειναι συνδεδεμενα... και να εχουν καλη επαφη!!!!!
Απο εκει διαβαζει και ο εγκεφαλος του ΑΒS και το ταχυμετρο!!!

mixalhs
18-05-12, 00:13
ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΟ!!!!!
Ειναι απλο!!!!!!!!
Υπαρχουν δυο καλωδιακια στο διαφορικο σε εναν αισθητηρα που πρεπει να ειναι συνδεδεμενα... και να εχουν καλη επαφη!!!!!
Απο εκει διαβαζει και ο εγκεφαλος του ΑΒS και το ταχυμετρο!!!

Δηλαδη απλα δεν κανουν επαφη τα δικα μου καλωδια γι'αυτο δεν δουλευει το ABS?

vaspap
18-05-12, 00:24
Δηλαδη απλα δεν κανουν επαφη τα δικα μου καλωδια γι'αυτο δεν δουλευει το ABS?
ο βαγγελης που πρωτος εγραψε το ποστ, ανεφερε επισης οτι δεν του δουλευει και το κοντερ..... αν συμβαινει το ιδιο και σ'εσενα, τοτε Ναι σιγουρα φταινε τα καλωδια του αισθητηρα που βρισκεται επανω στο διαφορικο.
Αν απλα σου αναβει μονο το ABS και δεν εχεις κανενα προβλημα στους αισθητηρες των τροχων, τοτε φταιει η μοναδα σου

mixalhs
18-05-12, 07:12
Εμενα αναβει το ABS + το λαμπακι του αντισπιν.
Στον υπολογιστη οταν το συνδεσαμε εβγαλε οτι ο μπροστα δεξιο αισθητηρας εχει προβλημα και γι'αυτο δεν δουλευει το abs.Αλλαξα τον αισθητηρα αλλα το προβλημα εμεινε. Μου ειπαν οτι θελει αλλη μοναδα αλλα τα λεφτα ειναι πολλα γι'αυτο λεω να βρω καμια μεταχειρ.

gogos523
27-06-12, 23:20
Παλικαρια απο χ8ες εχω και εγω στο ε39 το ιδιο προβλημα.Αναβει μονο το ASC και οχι το λαμπακι του ABS.Το asc δεν δουλευει στανταρ.Τωρα για το abs δεν ξερω διωτι δεν το δοκιμασα κιολας να φρεναρω αποτομα για να το καταλαβω απο το πενταλ του φρενου.
Να κοιταξω μηπως εχει και η μοναδα ι η πλακετα του αμπιες κανενα προβλημα?η να δω μονο τι φταιει για το αντισπιν?(ξερω θα εχουν απαντη8ει χιλιες φορες τα ερωτηματα μου,απλα επειδη ειμαι 21 και δεν εχω τοση μεγαλη εμπειρια 8α εκτημουσα αν 8α μπορουσατε να με βοη8ησετε γιατι δεν εχω σκοπο να πεταω τα χρηματα απο το παρα8υρο στους "μαστορες".Γιατι και εδω στην γερμανια εχουμε τετοιους)

και κατι ακομα.Επειδη ειχα σκοπο το σκ να κατεβω ιταλια και να ασχολη8ω με το αμαξι απο δευτερα υπαρχει κανενας φοβος να πα8ει τιποτα παραπανω το αμαξι αν κανω το ταξιδι?

Φιλικα Γιωργος

marinaki
20-10-12, 21:02
Από car δεν θα το ρίσκαρα.
Θα προτιμούσα από ebay.de, όπως και έκανα για τη μονάδα ABS/DSC στη Ζ3 μου.

Όταν η δικιά μου είχε χαλάσει ρώτησα (εδώ Ελλάδα) και βρήκα τις εξής τιμές: 950 ευρώ καινούρια ή 300-350 ευρώ μεταχειρισμένη (χωρίς εγγύηση).

Έψαξα όμως στο ebay και βρήκα την ίδια μονάδα με 292 ευρώ (+34 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα) ευρώ (και με 3 μήνες εγγύηση). Δες και το σχετικό λινκ: http://www.ebay.de/itm/34516756287-ABS-ASC-BMW-E36-E46-Z3-Hydroaggregat-ASC-T-/260929092910?pt=DE_Autoteile&hash=item3cc095fd2e
(τώρα την έχει μειώσει κατά 10 ευρώ την τιμή του)

Η μονάδα παραγγέλθηκε και η τοποθέτηση/προγραμματισμός της έγινε στο συνεργείο μου, πριν από περίπου 2.5 μήνες (κόστος 35 ευρώ). Όλα (μέχρι στιγμής) λειτόυργούν οκ.

Ο τύπος από το ebay δεχόταν μάλιστα να μου αυξήσει την εγγύηση με επιπλέον 50 ευρώ (για άλλους 9 μήνες - συνολικά 1 χρόνο δηλαδή) αλλά μου είπε ο ίδιος ότι δε χρειάζεται γιατί δεν πιστεύει ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Φαίνεται να πιστεύει πολύ τα προϊόντα του γιατί στα αξιοσημείωτα είναι ότι πουλάει αποκλειστικά μονάδες/εγκεφάλους ABS και έχει ένα πραγματικά εντυπωσιακό stock προϊόντων (πολλοί τύποι μονάδων και πόλλά κομμάτια από τον καθένα).

Εγώ πάντως, αν βρεις στο μαγαζί του στο ebay.de, τη μονάδα που χρειάζεσαι, θα στον συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

καλησπέρα, μηπως χέρει κανείς εαν αυτο το ανταλλακτικό κάνει και στην πεντάρα 520... μοντέλο 97-98????

marinaki
20-10-12, 21:33
καλησπέρα, μηπως χέρει κανείς εαν αυτο το ανταλλακτικό κάνει και στην πεντάρα 520... μοντέλο 97-98???? η έστω αν θα βρώ το κατάλληλο ανταλακτικό στο ίδιο σαιτ????

marinaki
20-10-12, 21:48
μπορώ να βασιστώ σε κάποιο ντήλερ του εξωτερικού ?? αλλά όχι με τιμές των χιλίων ευρώ γιατί αν είναι έτσι το παραγγέλνει και το συνεργείο μου τόσα μου ζήτησε πάνω κάτω...
για ανταλλακτικό εγκέφαλο που να ελέγχει α-μπε-ες, αντι-σπιν, χειρόφρενα, κοντέρ χιλιόμετρα, εργονομόμετρο, καταναλώσεις, και απο προχτές δεν πέφτουν ούτε οι ασφάλειες στισ πόρτες μετα τιν εκίνιση!!!!....ολα τα λαμπάκιααααα αναμεεεεεένα!!!! έλεεεεοοοοοςςςς έχει κάποιος μια σοβαρή πηγή???

gupakos
21-10-12, 09:50
μπορώ να βασιστώ σε κάποιο ντήλερ του εξωτερικού ?? αλλά όχι με τιμές των χιλίων ευρώ γιατί αν είναι έτσι το παραγγέλνει και το συνεργείο μου τόσα μου ζήτησε πάνω κάτω...
για ανταλλακτικό εγκέφαλο που να ελέγχει α-μπε-ες, αντι-σπιν, χειρόφρενα, κοντέρ χιλιόμετρα, εργονομόμετρο, καταναλώσεις, και απο προχτές δεν πέφτουν ούτε οι ασφάλειες στισ πόρτες μετα τιν εκίνιση!!!!....ολα τα λαμπάκιααααα αναμεεεεεένα!!!! έλεεεεοοοοοςςςς έχει κάποιος μια σοβαρή πηγή???

Να βασιστείς μπορείς σε ντήλερ του εξωτερικού...ο συγκεκριμένος δίνει και 3 μήνες εγγύηση...εγώ έχω μείνει ικανοποιημένος στο ένα τρίτο των χρημάτων από ότι ζήταγε η αντιπροσωπεία...για το αν κάνει ο εγκέφαλος μπορείς να τσεκάρεις το νούμερο του ΑΒS εγκεφάλου σου στο realoem.com (βάζεις τον αριθμό πλαισίου σου και το βρίσκεις). Μετά τσεκάρεις αν ο συγκεκριμένος πωλητής στο ebay τον έχει διαθέσιμο ή ψάχνεις με τον αριθμού του ανταλλακτικού για άλλο πωλητή...

Τα πολλά προβήματα όμως που έχεις δείχνουν ότι το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο...στο διαγνωστικό το έβαλες;

marinaki
22-10-12, 22:46
αυριο θα παω για το διαγνωστικό να δούμε τι θα βγάλει...σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και δεν χέρω ούτε το ονομά σου..βρήκα και κατι μαγαζιά με ανταλλακτικά στην Δράμα που έχουνε εγκεφάλους (ολη η μονάδα 240 ευρω)από όλες τις σειρές τα φέρνουν λέει απο Γερμανία και δίνουν 3 μήνες εγγύηση κι αυτα..παίζει να τα εισάγουν κι απο τις ίδιες πηγές που λές..αλλα μετά απο το τρίμινο τι γίνετε αν βγάλει πάλι πρόβλημα?? αλλά και πριν απο το τρίμινο αν δεν δουλεψει το ανταλλακτικό τί του λές? πάρτο πίσω και δώσε μου άλλο?

gupakos
23-10-12, 11:12
αυριο θα παω για το διαγνωστικό να δούμε τι θα βγάλει...σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και δεν χέρω ούτε το ονομά σου..βρήκα και κατι μαγαζιά με ανταλλακτικά στην Δράμα που έχουνε εγκεφάλους (ολη η μονάδα 240 ευρω)από όλες τις σειρές τα φέρνουν λέει απο Γερμανία και δίνουν 3 μήνες εγγύηση κι αυτα..παίζει να τα εισάγουν κι απο τις ίδιες πηγές που λές..αλλα μετά απο το τρίμινο τι γίνετε αν βγάλει πάλι πρόβλημα?? αλλά και πριν απο το τρίμινο αν δεν δουλεψει το ανταλλακτικό τί του λές? πάρτο πίσω και δώσε μου άλλο?

Μετά το διαγνωστικό θα έχεις καλύτερη άποψη...φυσικά παίζει ρόλο και ο μηχανικός πως θα το διαβάσει γιατί κάποιες φορές μπορεί να βγάλει πολλαπλές βλάβες ενώ ουσιαστικά είναι μία...

Είναι ένα ενδεχόμενο να είναι η ίδια πηγή, αν και στο ιντερνετ έχει πιο ακριβά τους εγκεφάλους (γύρω στα 280 ευρώ) οπότε ο Δραμινός μάλλον έχει βρει τη δική του καβάτζα...σε μένα ο εγκέφαλος μετά από 8 μήνες λειτουργεί κανονικά...η εμπειρία λέει ότι αν δεν σου χαλάσει αμέσως, μάλλον δεν κινδυνεύεις για ένα εύλογο χρονικό διάστημα...αν όντως σου χαλάσει τότε, ναι η διαδικασία υποθέτω είναι αυτή που περιέγραψες δηλ. στέλνεις πίσω τον εγκέφαλο και στον επισκευάζουν (απίθανο) ή σου στέλνουν καινούριο (πιο πιθανό). Μεδεδομένο ότι μιλάμε για αγορά από ελλάδα και σε λιγότερα χρήματα, θεωρώ ότι η αγορά του εγκεφάλου από το μαγαζί της Δράμας είναι προτιμότερη...

Τέλος όταν αγόρασα τον εγκέφαλο από το ebay ρώτησα και για επέκταση της εγγύησης αλλά και οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν αξίζει...πάντως προαιρετικά και για επιπλέον 50 ευρώ παρατείνουν την εγγύηση για 9 μήνες (δηλαδή συνολικά για ένα χρόνο 3 + 9 μήνες).