PDA

Επιστροφή στο Forum : short shift e46 m3


M3_GEO
14-02-10, 15:24
Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας. Εχω τοποθετησει στο m3 μου το short shift bmw performance με τον κοντο λεβιε. Δεν λεω ειμαι πολυ ευχαριστημενος εχει κοντυνει αρκετα και οι αλλαγες γινονται πολυ ομαλα. Πριν καμια 15αρια μερες οδηγησα το αμαξι του ΝΙCK_M3 που φοραει το rogue engineering short shift και εντυπωσιαστικα που εχει μια ποιο μεταλλικη αισθηση στο κουμπωμα και ποιο κοντη. Μετα απο ερευνα στο internet ειμουνα αναμεσα στο UUC EVO3 και το rogue engineering αλλα ειδα οτι οι αμερικανοι εχουν εντυπωσιαστει με το short shift της autosolutions.net

Εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο τα παραπανω short shift?
Δεν με πειραζει να ειναι σκληρο απλα με ενδιαφερει να εχει οσο το δυνατον πιο μεταλλικη αισθηση.

graf-art-7
14-02-10, 15:28
Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας. Εχω τοποθετησει στο m3 μου το short shift bmw performance με τον κοντο λεβιε. Δεν λεω ειμαι πολυ ευχαριστημενος εχει κοντυνει αρκετα και οι αλλαγες γινονται πολυ ομαλα. Πριν καμια 15αρια μερες οδηγησα το αμαξι του ΝΙCK_M3 που φοραει το rogue engineering short shift και εντυπωσιαστικα που εχει μια ποιο μεταλλικη αισθηση στο κουμπωμα και ποιο κοντη. Μετα απο ερευνα στο internet ειμουνα αναμεσα στο UUC EVO3 και το rogue engineering αλλα ειδα οτι οι αμερικανοι εχουν εντυπωσιαστει με το short shift της autosolutions.net

Εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο τα παραπανω short shift?
Δεν με πειραζει να ειναι σκληρο απλα με ενδιαφερει να εχει οσο το δυνατον πιο μεταλλικη αισθηση.

Υποθετω οτι με short shift κερδιζεις σε αλλαγες κτλ,,?>

Δεν εχω ιδεα περι του θεματος αλλα εχω ακουσει περι θεματος το τελευταιο καιρο και το σκεφτομαι για το δικο μου...

...sorry για το off topic...

M3_GEO
14-02-10, 15:33
ναι κονταινει την διαδρομη του λεβιε

BMW-Racing
06-04-10, 14:41
ναι κονταινει την διαδρομη του λεβιε
Εκτος απ το κοντημα της διαδρομης ποια αλλα ωφελη εχει ?Υπαρχει καποια περιπτωση να δημιουργησει καποιο προβλημα...?

gant
06-04-10, 14:52
Εκτος απ το κοντημα της διαδρομης ποια αλλα ωφελη εχει ?Υπαρχει καποια περιπτωση να δημιουργησει καποιο προβλημα...?

Κανένα, φόρεσα κι εγώ στο 316Ci, πριν ένα μήνα περίπου το bmw performance.
Ευχαριστιέσαι να αλλάζεις ταχύτητες!

BMW-Racing
06-04-10, 18:48
ποσο κοστιζει αυτη η αλλαγη ?

EVANGELOS
06-04-10, 19:10
Mην πετάς λεφτά !!! βάλε αν θέλεις το λεβιέ από 330 diesel E46 ή 540 Ε60 (ακόμα πιο κοντός)

gant
06-04-10, 20:32
ποσο κοστιζει αυτη η αλλαγη ?

53ε το short shift, τώρα για περαστικά η αντιπροσωπεία γιά 10 λεπτά δουλειά ζητούσε 50ε και ραντεβού γιά αλλη μέρα. Ετσι το πέρασα αλλού με 20ε.

ΔημητρηςΜ3
06-04-10, 22:28
Mην πετάς λεφτά !!! βάλε αν θέλεις το λεβιέ από 330 diesel E46 ή 540 Ε60 (ακόμα πιο κοντός)

για το Μ3 μιλας ετσι??

M3_GEO
06-04-10, 22:33
εγω τελικα εβαλα της auto solution και ειναι πραγματικα απιστευτο

lpapostolis
07-04-10, 00:21
Εγώ έχω βάλει το ZHP λεβιέ και έχει χαμηλώσει αρκετά. Γίνεται να βάλω το UUC EVO 3 ή κάποιο από αυτά και να κρατήσω το ίδιο ύψος αλλά να μικρύνει η διαδρομή? Οδήγησα ένα S2000 και έχει πολύ μικρές διαδρομές στις ταχύτητες, κάπως έτσι το θέλω...

M3_GEO
07-04-10, 07:29
Εγώ έχω βάλει το ZHP λεβιέ και έχει χαμηλώσει αρκετά. Γίνεται να βάλω το UUC EVO 3 ή κάποιο από αυτά και να κρατήσω το ίδιο ύψος αλλά να μικρύνει η διαδρομή? Οδήγησα ένα S2000 και έχει πολύ μικρές διαδρομές στις ταχύτητες, κάπως έτσι το θέλω...

και εγω τον zhp λεβιε εχω. οι διαδρομες με το auto solution χωρις υπερβολες ειναι σαν του s2000. (ξερω απο πρωτο χερι γιατι ειχα s2000) δεν κονταινει το υψος παραπανω απο οτι ειναι της μανας του, απλα με τον zhp λεβιε ειναι λιγο πιο σφιχτο απο οτι ειναι με τον μαμα λεβιε

strofimios
07-04-10, 08:54
Ενα ενδιαφερον συγκριτικο: http://www.shortshifter.com/comparo.htm
http://www.uucmotorwerks.com/shifter_comparisons/EVO3_vs_OCTANE.htm

thomelef
07-04-10, 09:10
Ενα ενδιαφερον συγκριτικο: http://www.shortshifter.com/comparo.htm
http://www.uucmotorwerks.com/shifter_comparisons/EVO3_vs_OCTANE.htm


την ίδια απόσταση έχουν και τα 2 απο το κέντρο του λεβιέ. 2 πόντους.
απλά το ένα δουλεύει μισό πόντο πιο πίσω σε σχέση με το άλλο.

strofimios
07-04-10, 09:44
Μην κοιτας μονο τις φωτο.Εχει πολλα στοιχεια που βοηθανε στην επιλογη.

EVANGELOS
07-04-10, 15:43
για το Μ3 μιλας ετσι??

Ναι για Μ3 Ε46

lpapostolis
07-04-10, 17:49
και εγω τον zhp λεβιε εχω. οι διαδρομες με το auto solution χωρις υπερβολες ειναι σαν του s2000. (ξερω απο πρωτο χερι γιατι ειχα s2000) δεν κονταινει το υψος παραπανω απο οτι ειναι της μανας του, απλα με τον zhp λεβιε ειναι λιγο πιο σφιχτο απο οτι ειναι με τον μαμα λεβιε

Μπαίνουν εύκολα οι ταχύτητες ή είναι πολύ σφιχτό και σε δυσκολεύει? Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ούτε η UUC ούτε η Auto Solutions βγάζουν για το Z4 3.0Si.

M3_GEO
07-04-10, 20:16
Μπαίνουν εύκολα οι ταχύτητες ή είναι πολύ σφιχτό και σε δυσκολεύει? Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ούτε η UUC ούτε η Auto Solutions βγάζουν για το Z4 3.0Si.
με τον zhp λεβγιε μπανουν πιο δυσκολα με τον μαμα λεβγιε μπαινουν τελεια. στειλε ενα email στον ronald στην auto solution να τον ρωτησεις αν βγαζει κατι για το δικο σου ειναι πολυ συνεργασιμος