PDA

Επιστροφή στο Forum : New kid on the block


bmw318is
14-02-10, 22:46
Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι Γιώργος, ζώ στα όμορφα Γιάννενα και είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός e36 318is.Παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στο φόρουμ απο τον περασμενο Οκτώβριο και οφείλω να ομολογήσω τουλάχιστον εντυπωσιασμένος απο τον πλούτο γνώσεων,πληροφοριών,τεχνικών συμβουλών αλλά και του πάθους για τα αυτοκίνητα της BMW που συνάντησα εδώ μέσα!:bowdown:Όπως έγραψα και στο γκαράζ μου βρίσκομαι σε συνεχή αναζήτηση αλόγων για τον σταύλο μου που αυτή τη στιγμή ευελπιστώ οτι αριθμεί τα περισσότερα από τα 140 που προίκισε η μητέρα BMW την τετρατροχή αγαπημένη μου!Ελπίζω να τα λέμε αρκετά συχνά από εδώ και πέρα αν και τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο μου τον αφιερώνω στο γαλανομάτικο δωράκι που μας έφερε ο πελαργός λίγες μέρες μετά την πρωτοχρονιά!:yippee:

giannis_compact
14-02-10, 22:50
Καλησπερα φιλε Γιωργο και καλως ηρθες!Να χαιρεσαι τη μπεμπα σου με προσοχη!Να χαιρεστε και το μωρακι σας,να σας ζησει και να το δειτε οπως επιθυμειτε!!

MichaeL
14-02-10, 22:52
Καλώς ήρθες φίλε, καλή ανάγνωση και καλά postαρίσματα! :D
Το αμάξι σου είναι κουκλί, να το χαίρεσαι!
Έχεις τις παλιές καρδιές πάνω ε;

Να σας ζήσει και το μωράκι! Πάντα υγειές και ευτυχές να είναι!

bmw318is
14-02-10, 22:59
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τους χαιρετισμούς,τις ευχές και τα καλά σας λόγια!Φίλε MichaeL το αυτοκίνητο είναι αγορασμένο Γενάρη του 1995 οπότε λογικά έχει τις παλιές καρδιές αφού δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ μέχρι τώρα.

sofos 2.8i
17-02-10, 15:14
Kαλως ηρθες φιλε μου!Μη θελοντας να σε παρω απο τα μουτρα απλα λεω την γνωμη μου,αλλαξε ζαντες,χαμηλωσε λιγο και θα εχεις ενα ανανεομενο 36αρι!!!Παντα φιλικα!Τωρα για ατμοσφαιρικη αναβαθμιση δεν βλεπω και πολλα,εχεις ηδη ενα πιεσμενο μοτερακι για την εποχη εκεινη.Το χταποδακι του το'χει,τις 16 βαλβιδες του τις εχει,αντε να βαλεις κανα τελικο με προγραμμα.Αυτα οσον αφορα την ατμοσφαιρα.Αν πας σε αλλα μονοπατια...... θα δεις πολλα αλογα!!!Αυτα απο εμενα,σιγουρα θα σε διαφωτισουν και αλλα φιλαρακια που εχουν is σε θεμα tuning.Καλα να περασεις..........

strofimios
17-02-10, 15:35
Γεια σου φιλε Γιωργο.Να σου ζησει το μωρακι!!!
Come to δωθε:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13257
Δεν πιστευω να θες να γινεις 6κυλινδρος;
4BANGERS!!!!

Sp!ros G
17-02-10, 15:45
Καλως ηρθες πατριωτη ! ! !

Καλα ποσταρισματα και καλη διαμονη στο φορουμ .

Να σας ζησει το μωρακι με υγεια παντα ! !

Τουμπανο και η 36αρα....

Αντών///is
17-02-10, 15:50
Καλώς όρισες φίλε απ' τα όμορφα Γιάννενα!
Να χαίρεσαι τις μπέμπες σου...
Άλλος ένας στην (μεγάλη) παρέα μας Ε36 - coupe - 4zyl. :D

bmw318is
19-02-10, 23:04
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τα καλωσορίσματα!Φίλε sofe 2.8i οι ζάντες μου είναι η αλήθεια πως δεν είναι το ομορφότερο κομμάτι του αυτοκινήτου και υπάρχει μια σκέψη αντικαταστάσης στο άμεσο μέλλον.Όσον αφορά την αναβάθιση του κινητήρα μου η ατμοσφαιρική οδός είναι η προτίμηση μου ξέροντας βέβαια ότι τα περιθώρια αύξησης της ιπποδύναμης είναι αρκετά περιορισμένα.Αγαπητέ Strofimie για τα δικά μου γούστα ένας 4κύλινδρος Μ42 με 170-180 ατμοφαιρικά άλογα θα ήταν το ιδανικότερο αν και μάλλον ακατόρθωτο,τουλάχιστον χωρις πολύ κόπο και χρήμα,σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα.Συμπατριώτη Sp!ro G ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε και από κοντά στα πάτρια εδάφη!Φίλε Αντων//is ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και εσύ να είσαι καλά ε την οικογένεια σου.Τέλος να δηλώσω εντυπωσιασμένος απο την εκπληκτική κατάσταση που έχετε διατηρήσει τα αυτοκίνητά σας,μοιάζουν σαν να έχουν παραχθεί μόλις πριν λίγες εβδομάδες απο το εργοστάσιο!

strofimios
19-02-10, 23:29
Τα 170+ θα τα δεις οταν ερθει η ωρα για ανακατασκευη του μοτερ.Τοτε θα πας για stroker 2.1 και θα εχεις ενα καινουργιο μοτερ με τη δυναμη που θες.Το "κακο" ειναι οτι οι Μ42 δεν σπανε και μαλλον θα γερασουμε εαν περιμενουμε!!

bmw318is
19-02-10, 23:46
Δυστυχώς φίλε Strofimie η ώρα της ανακατασκεύης για εμένα ήρθε τον Οκτώβριο του 2008 όταν πήρα στα χέρια τον στρόφαλο μου μαζί με μια μπιέλα!Η κατανάλωση λαδιού ήταν αρκετά μεγάλη και η αμέλεια μου να ελέγχω την στάθμη του λαδιού αρκετά συχνά σε συνδιασμό με το "βαρύ" δεξί μου πόδι είχαν σαν αποτέλεσμα να κάνω την ζημιά στον κινητήρα μου.Βέβαια την στιγμή που την έπαθα είχε ο κινητήρας 220.000 χλμ και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης,ο συνεταίρος του πατέρα μου,δεν του φερόταν και πολύ κόσμια ειδικά όταν ήταν κρύος ο κινητήρας!

strofimios
20-02-10, 00:32
Και ποσο σου πηγε;
Ρωταω για να δουμε εαν θα μπορουσες να κανεις το 2.1 με τα λεφτα που εδωσες.

bmw318is
20-02-10, 00:46
Το κόστος συνολικά ανήλθε λίγο πάνω από τα 2000 ευρώ.Αλλάχθηκε ο στόφαλος με άλλον μεταχεισμένο, περάσανε καινούργια ελατήρια, αλλάχθηκε η μπιέλα, αντικαταστάθηκαν όλα τα κολάρα του κινητήρα με καινούργια, αλλάχθηκε το ψυγείο με καινούργιο καθώς επίσης αλλάχθηκαν και οι βαλβίδες εξαγωγής με τα ελατήρια τους ενώ οι βαλβιδες εισαγωγής απλώς καθαρίστηκαν.Αυτά εάν θυμάμαι καλά όλα όσα έγιναν.

Κωνσταντίνος
20-02-10, 09:16
Καλώς τον Γιώργο. Καταρχάς να σας ζήσει το τέκνο και να έχει πάντα υγεία.
Μ42 και εσύ ε ? Αντε να μαζευόμαστε να δούμε τι θα κάνουμε.......;)

bmw318is
20-02-10, 10:29
Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε για τις ευχές σου.Απ'οτι βλέπω είναι αρκετά τα Μ42 και αποφασισμένα!Για να δουμε...