PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετα απο Ε46 Coupe 316 θελω σενταν 316 καινουργιο ! αλλα ?


bill_2
17-02-10, 00:23
καλημερα και ενα μεγαλο γεια σε ολους στο φορουμ εδω , μολις ειμαι ετοιμος να αποχωρηστο την 316 ci coupe e46 ,την οποια για την ιστορια την ειχα παρει το 2000 τουμπανο που λεει ο λογος καινουργια και με παρραγελια στο εργοστασιο 6 μηνων ,
μετα μεγαλωσα την κρατησα μεχρι και σημερα και αφου μεγαλωσα αποκτησα και 2 παιδακια και καταλαβαινετε οτι με το κουπε δεν γινεται να συνεχιστη αυτο το προβλημα μπεσ βγεσ ειναι χαμηλο και πολλα αλλα...! στο δια ταυτα λοιπον εχω βρει να πουλησω το δικο μου και ειμαι ετοιμος να χτυπησω την 316 σενταν αυτη την φορα ,και τα ερωτηματα που εχω και θελω να μου πειτε παιδια ειναι τα εξης :

1ον . πριν ειχα 105 ιπους τωρα το καινουργιο το 316 βγαζει 122 αν δεν κανω λαθος ,θα δω διαφορα η θα σερνεται παλι ? με την οθονη που εχει η μαλλον που παραγγελνεις κανει κατι αλλο εκτος απο πλοηγηση ?

2ον . μηπως θα ητανε ακυρη οι αγορα της σενταν απο την στιγμη που σε 2 χρονια θα βγαλει την καινουργια ? ετσι ακουσα !

3ον. αν επιλεξω την 316 σενταν μεχρι τη ζαντα μπορω να βαλω επανω π.χ 17αρα ειναι καλα ? η μπορω και 18αρα?
αυτα ηθελα να ρωτησω παιδια ,αν εχεται απορια σχετικα γιατι δεν παω στην 320 ειναι σιγουρα θεμα αχρηματων και εκει σταματαω .
ευχαριστω εκ τον προτερον .

bimmer-corfu
17-02-10, 08:49
1) ούτε το νέο μοντέλο βάζει φωτιά στο δρόμο αλλά για οικογενειακή χρήση και ταξίδια είναι μια χαρά (στο λέω εκ πείρας). η οθόνη κάνει πολλά πράγματα πχ ρυθμίσεις όλου του αμαξιού τις κάνεις απο εκεί αλλά και μόνο με την αφαίρεση της οθόνης απο την παραγγελία πας σε 320

2) αν δεν θες να περιμένεις (και δεν σε ενδιαφέρουν εστω και τα λίγα παντιλίκια που κάνει το 316) πάρε Α4 με 122 τουρμπάτα άλογα και καλύτερες επιδόσεις λόγο ροπής γιατί ναι θα βγει νέα 3άρα σε κάνα 1-2 χρόνια

3) ότι ζάντα θες μπορείς να βάλεις με αντίκτυπο στις επιδόσεις και το κοπάνημα γιατι το αμάξι που σε ενδιαφέρει έχει runflat ελαστικά εκτός και τα αλλάξεις αλλά έτσι χάνεις το πλεονέκτημα της εργοστασιακής τοποθέτησεις που σου γλυτώνει λεφτά

bill_2
17-02-10, 10:19
οσο αναφορα το A4 ειναι καινουργιο μοντελο περσινο /φετινο ?
αλλα δεν θελω να παω σε audi κατι με χαλαει ! αλλα να παρω και ενα μοντελο που σε 1-2 χρονια θα βγει το καινουργιο ! με εβαλες σε σκεψεις !!!

gsova
17-02-10, 11:47
Κι εγώ στην περίπτωση σου θα κοίταζα κάτι προς Audi... ειδικά αν δε θές να ανέβεις σε κυβικά (με ότι αυτό συνεπάγεται σε τέλη/ασφάλειες). Αφού θα τα δώσεις που θα τα δώσεις τα λεφτά για κάτι premium, γιατί να μην έχει και την αντίστοιχη ιπποδύναμη. Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις την επόμενη σειρά 3, που απ'ότι λένε θα έχει και turbo κινητήρες.

themis78
17-02-10, 14:18
Πάρε την μερκ με τα 1600 κεκ και 156 άλογα (C180).Πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή στα κυβικά σου.Και είναι χλιδάτη, με αρκετά καλούς χώρους για σενταν.

strofimios
17-02-10, 14:23
Χμμμμ,1600,να κινειται,rwd,4πορτο,με καλο σημα στο καπο,εξολισμο "καργα"(δεν λεω οτι δεν χαλαει γιατι θα γινει χαμος και θα βγουμε off).Ξερω ενα,ξεκιναει απο 34.100.
http://www.mercedes-benz.gr/content/greece/mpc/mpc_greece_website/grng/home_mpc/passengercars/home/new_cars/models/c-class/w204/configurator_w204.html?tp_ccci=%2Fdsc_gr%2Fglobals essionid%2FDSC_ger30643D376E7B3132FF37070602060300 %2Fdsc_locale%2Fel_GR%2FappId%2FDSC_ger%2FsiteLoca le%2Fel_GR%2FP3501ViewBean.jam1%3Bjsessionid%3D000 0OlVD21j6PNFn3rGsybTF5Tc%3A14k116pdk
Η 316 αρχιζει απο 30.700.Εκτος της μικρης διαφορας στη τιμη δεν μπορω να της βρω καποιο αλλο πλεονεκτημα απεναντι στην merc (για τη χρηση που αναφερεις).

graf-art-7
17-02-10, 14:26
Χμμμμ,1600,να κινειται,rwd,4πορτο,με καλο σημα στο καπο,εξολισμο "καργα"(δεν λεω οτι δεν χαλαει γιατι θα γινει χαμος και θα βγουμε off).Ξερω ενα,ξεκιναει απο 34.100€.
http://www.mercedes-benz.gr/content/greece/mpc/mpc_greece_website/grng/home_mpc/passengercars/home/new_cars/models/c-class/w204/configurator_w204.html?tp_ccci=%2Fdsc_gr%2Fglobals essionid%2FDSC_ger30643D376E7B3132FF37070602060300 %2Fdsc_locale%2Fel_GR%2FappId%2FDSC_ger%2FsiteLoca le%2Fel_GR%2FP3501ViewBean.jam1%3Bjsessionid%3D000 0OlVD21j6PNFn3rGsybTF5Tc%3A14k116pdk


+1 η καλητερη επιλογη...!!!

bill_2
17-02-10, 14:47
εγινε παιδια αυριο δινω το δικο μου και αρχιζω αναζητηση ! η αληθεια ειαν ιοτι δεν μ αρεσει και πολυ η μερσεντες αλλα πρεπει να το κοιταξω ποιο σοβαρα ,οδηγο σχεδον 20 χρονια και στα 15 εχω μονο bmw ειναι λιγο δυσκολο να φυγω ....

strofimios
17-02-10, 15:06
Και εμενα δεν μου λεει πολλα στη φωτο.Στο δρομο ομως ειναι ωραια ΑΛΛΑ μονο σε λευκη και βαθυ γκρι.
Πηγαινε δες τη και πες μας εντυπωσεις.Κανε και ενα test-drive.

TAZ118!
17-02-10, 15:33
C180 BlueEfficiency....Μπορει να ειμαι BMWδακιας αλλα αυτη η Merc αξιζει πολυ περισσοτερο απο την 316i....

jim_pas
17-02-10, 16:04
και εγώ προτείνω mercedes παρά audi....φαίνεται και από την υπογραφή μου.....

SOTKOUL
17-02-10, 16:45
ρε μπας και πρεπει να αλλαξετε forum....

bill_2
17-02-10, 17:32
αυτο ΄λεω και εγω !!! λες να μπηκα σε αλλλο φορουμ !!! χχιχιιχιχχχ
αν καταληξω στην 3αρα τη χρωμα προτηνετε ? μου αρεση και το λευκο που ειναι και της μοδος ,αλλα να παρω καποιο ποιο κλασικο καλυτερα ?
ποιο νομιζετε οτι της παει ποιο πολυ ?

strofimios
17-02-10, 18:27
ρε μπας και πρεπει να αλλαξετε forum....
Απλα μεγαλωνουμε και η φωνη της λογικης ακουγεται πιο εντονα μεσα στο κεφαλι μας!

kavas
17-02-10, 23:24
το λευκο σε Ε90 ειναι κατ εμε χαλια.
το καλυτερο παραμενει το ανθρακι

kostase28
18-02-10, 00:34
Και γω θα συμφωνησω με τα παιδια που ειπαν για μερκ 180,θα μπορεις να κανεις μια προσπεραση χωρις αγχος.Καλη και η 316 αλλα χρειαζεται επειγοντως δυναμη για να σταθει πλεον στον ανταγωνισμο

strofimios
18-02-10, 14:18
Και προσπεραση,και πιο ανετη μετακινηση-ταξιδι.Και ισως και πιο οικονομικο ταξιδι αφου και στροφαρει χαμηλοτερα το μοτερ και λογω ροπης δεν χρειαζεται σκισιμο για να ανεβασει χιλιομετρα.

montoya
18-02-10, 15:16
Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου κάποια πράγματα. Από την μια μιλάς για οθόνες και 18άρες ζάντες και από την άλλη την 320 δεν την "φτάνεις". Τι ισχύει τελικά; Τα διαθέτεις για φρου φρου κι αρώματα αλλά όχι για ισοδύναμη (που δείχνεις να σε ενδιαφέρει). Είχα την 318 ε46 με όλα τα καλούδια (πακέτο m, οθόνη, ηλιοροφη κλπ) και στην νέα μου ε90 320 έβαλα τα απαραίτητα (ηλιοροφη) και πήρα τα 170 άλογα. Για τα αλλά αυτοκίνητα που προτάθηκαν, παλιός ιδιοκτήτης ενός α4 για 8 χρόνια, θα σου πρότεινα το α4 και μάλιστα με τα 168 άλογα. Νομίζω είναι κοντά στα 34.000€. Το merc αν και βελτιωμένο παραμένει ένα αυτοκίνητο για προχωρημένες ηλικίες. (γνώμη μου πάντα). Αφού όπως είπες, έχεις κόλλημα με την BMW, θα σου έλεγα να πάρεις την 320 γιατί αν αλλάξεις μάρκα θα το μετανοιώσεις. Όχι γιατί τα αλλά είναι κατώτερα αλλά γιατί πάντα κάτι θα σε τρώει μέσα σου. Η νέα σειρά 3 θα έρθει σε 2-3 χρόνια. Αρκετός καιρός. Και το καινούριο να πάρεις, σε 3 χρόνια θα του κάνουν ένα facelift και μετά πάλι θα νοιώθεις ότι έχεις παλιό αυτοκίνητο. Δεν τελειώνει αυτό. Βέβαια, άλλο facelift και άλλο νέο μοντέλο........
Ότι και να πάρεις σου εύχομαι να το χαρείς με υγεία.
Υ.Γ. Για μένα δεν υπάρχει άλλο χρώμα από το μαύρο. Γούστα είναι αυτα. Απλά το μαύρο, εκτός από πανέμορφο, είναι και πάντα επίκαιρο.

TAZ118!
18-02-10, 15:40
Oι οθονες και οι ζαντες θα σου λειψουν 1 φορα,η ισχυς και η ροπη 10.....
Παρε 320 και και ασε την 316...Βαλε ηλιοροφη και τασια.Ζαντες βρισκεις και μεταχειρισμενες στην μιση τιμη...
Εγω την 118 την πηρα 32000 και το αυτοκινητο ειναι σχετικα γυμνο...
Αλλα οι μονες φορες που εχω πει οτι χρειαζομαι και αλλη δυναμη ειναι μονο σε
ανοιγματα....Αρκετοι αγοραστες 116i πληρωνουν τα ιδια χρηματα ,γιατι τα γεμιζουν
με εξτρα,και το 2ο ποστ τους στα φορα ειναι ''Βελτιωση για 116i''....
Με πιανεις?

kloukakis
18-02-10, 17:29
Παιδια συμφωνώ με όσα λέτε, αλλά να προσθέσω οτι ζούμε στην περίοδο των μεταχειρισμένων!

Μπορείς να συνδιάσει ΟΛΑ τα παραπάνω στην ίδια τιμή με την διαφορά οτι δεν θα εχει κάνει εσύ τα πρώτα χλμ του αυτοκινήτου! Μια BMW με 0 χλμ και μια με 20-30.000 χλμ είναι και οι δύο καινουργια!

Αν θέλεις καινούργιο γαι ψυχολογικούς-συναισθηματικούς λόγους παω πάσο, αλλά να ξέρεις οτι η αγορά αυτή την περίοδο σφίζει απο ευκαιρίες! Πραγματικά μπορείς να βρεις στα ίδια χρήματα πολύ καλήτερο αυτοκίνητο και να μην νιώθεις οτι όταν θα το πουλήσεις θα χάσεις τα χρήματά σου.

Δεν θα πάρεις και κανένα χρέπι που για να το συνεφέρεις θα δώσεις άλλη μια περιουσία ή μετα απο 6 μήνες θα αρχίσει τα προβλήματα! Για ΒMW μιλάμε! Ασε που δεν θα σε απασχολήσουν τυχόν εργοστασιακά ελατώματα που παρουσιάζονται στην αρχή.

Αυτη είναι η γνώμη μου, φιλικά πάντα:bigthumb:

bimmer-corfu
18-02-10, 18:56
είμαι υπέρ των καλως μτχσμένων αλλά ο ανθρωπος δεν ανέφερε για τέτοια αγορά.
Αν θες κάτω απο 30.000 Αουντι Α4 με 122 άλογα, αν θες πάνω απο 30.000 πάλι Α4 με τα 160 άλογα

montoya
18-02-10, 19:53
Αν θες κάτω απο 30.000 Αουντι Α4 με 122 άλογα, αν θες πάνω απο 30.000 πάλι Α4 με τα 160 άλογα
+1
Όσο για τα μεταχειρισμένα, δεν διαφωνώ. Το Ε46 το πήρα μεταχειρισμένο και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Είπα πως δεν θα ξαναπάρω καινούριο. Μετά ήρθαν οι προσφορές στα καινούρια (320 με καλό εξοπλισμό 31.000€) κι άλλαξα πάλι γνώμη.......
Γενικά, δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Πρέπει να ζυγίζουμε τα πράγματα με καθαρό μυαλό.

kloukakis
18-02-10, 21:06
+1
Γενικά, δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Πρέπει να ζυγίζουμε τα πράγματα με καθαρό μυαλό.

Ακριβώς!
Εγω απλά το ανέφερα για να δει ο φίλος μας και την επιλογή του καλού μεταχειρισμένου!:scratchch
Πολλές φορές ο νους μας δεν πάει αμέσως(ή και ποτέ) σε αυτό που όντως είναι το καλήτερο για αυτό που ξάχνουμε! Σίγουρα το έχουμε πάθει όλοι μας έστω και μία φορα!:cheers:

bill_2
20-02-10, 20:58
λοιπον !! για να εχω την επιλογη μεταχηρησμενου δεν μπορω γιατι ο μοναδικος που μου κραταει το παλιο σε καλα χρηματα ειναι ο εμπορος την bmw της περιοχησ μου (servin bmw)
,εαν παω σε 320 ανεβενω στα 34.000 ενω 316 με την προσφορα που εχει μιλαω παντα για καινουργιο βγαινει στα 29500 ,
αφηνω της οθονες και τα υπολοιπα ,
η αλλη λυση ειναι να παω σε μεταχεχιρημενη 320 αλλα σκεφτομαι να δωσω 30.000 χιλιαρικα για μεταχεερισμεενο ?

εννοειτε πως μονο bmw σκεφτομαι και οχι αλλη μαρκα ,
η χρηματοδοτηση εγγριθηκε και αυτη την στιγμη κολαω μονο στο χρωμα,
ειναι το καινουργιο ανθρακι η γκρι μαλλον αυτο που δειχνει και στη επισημη σελιδα,
εχει ακομα λευκο και μαυρο ,ολα αυτα μου ειπανε ειναι στο τελωνιο (το θελω με μαυροο σαλλονι γιαυτο)και αυτη την στιγμη εχουνε και απεργια μαλλον πεμπτη παρασκευη θα το παρω,
γερνω περρισοτερο στο γκρι το καινουργιο !
εσεις τι λετε για χρωμα ,μ αρεσει και το λευκο το δειχνει ποιο χοντροκομενο και το τονιζει καλυτερα !! πρεπει να αποφασισω μεχρι δευτερα ...

montoya
20-02-10, 21:56
Για μένα προσωπικά ένα είναι το χρώμα. Μαύρο (κατάμαυρο)
Πριν λίγες μέρες που πήγα στην αντιπροσωπία, έπεσα πάνω σε κάποιον υποψήφιο αγοραστή που μιλούσε με τον πωλητή. Άκουσα τον δεύτερο να λέει πως τις προάλλες, πήγε κάποιος να του αφήσει το αυτοκίνητό του (ανταλλαγή) και όταν έφτασαν στο ερώτημα "πόσο το κρατάς" του απάντησε "αν ήταν μαύρο θα σου έδινα κάτι παραπάνω"! Εντάξει, μπορεί να είναι βλακεία αλλά κάτι δηλώνει κι αυτό.
Κάθε εποχή, έχει κάποιο χρώμα να είναι της "μόδας" αλλά και το μαύρο....
Υ.Γ. Όποιος σου κρατάει το αυτοκίνητό σου σε καλή τιμή, σημαίνει πως βγάζει πάρα πολλά από αυτό που σου πουλάει. Θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς και να το παλέψεις να το δώσεις μόνος σου...

SpyrosK
20-02-10, 22:19
[QUOTE=bill_2;367956]λοιπον !! για να εχω την επιλογη μεταχηρησμενου δεν μπορω γιατι ο μοναδικος που μου κραταει το παλιο σε καλα χρηματα ειναι ο εμπορος την bmw της περιοχησ μου (servin bmw)
,εαν παω σε 320 ανεβενω στα 34.000 ενω 316 με την προσφορα που εχει μιλαω παντα για καινουργιο βγαινει στα 29500 ,
αφηνω της οθονες και τα υπολοιπα ,
η αλλη λυση ειναι να παω σε μεταχεχιρημενη 320 αλλα σκεφτομαι να δωσω 30.000 χιλιαρικα για μεταχεερισμεενο ?

εννοειτε πως μονο bmw σκεφτομαι και οχι αλλη μαρκα ,
η χρηματοδοτηση εγγριθηκε και αυτη την στιγμη κολαω μονο στο χρωμα,
ειναι το καινουργιο ανθρακι η γκρι μαλλον αυτο που δειχνει και στη επισημη σελιδα,
εχει ακομα λευκο και μαυρο ,ολα αυτα μου ειπανε ειναι στο τελωνιο (το θελω με μαυροο σαλλονι γιαυτο)και αυτη την στιγμη εχουνε και απεργια μαλλον πεμπτη παρασκευη θα το παρω,
γερνω περρισοτερο στο γκρι το καινουργιο !

για μενα παρε το γκρι,ταιριαζει καλυτερα με σκουρο σαλονι.Πες μας με τι εξοπλισμο το περνεις.τελικα ισχυουν οι προσφορες της ΒΜW και ποση ειναι η εκπτωση?επισης ακουσα για αντιπροσωπεια που κανει επεκταση εγγυησης αλλα 2 χρονια αντι αλλων δωρων

Iliasmat
21-02-10, 08:00
καλημερα και ενα μεγαλο γεια σε ολους στο φορουμ εδω
1ον . πριν ειχα 105 ιπους τωρα το καινουργιο το 316 βγαζει 122 αν δεν κανω λαθος ,θα δω διαφορα η θα σερνεται παλι ?
ευχαριστω εκ τον προτερον .

Θα σέρνεται.

SOTKOUL
21-02-10, 10:01
+100000 στο λευκο !!! απαικτο...