PDA

Επιστροφή στο Forum : πλυσιμο


vni
18-02-10, 13:07
Μήπως ξέρει κάνεις ένα καλό και ασφαλές πλυντήριο (με το χέρι) στις περιοχές (κατά προτεραιότητα):
Νέο Ηράκλειο, Μεταμόρφωση, Λυκόβρυση, Κρυονέρι ή 'Αγιο Στέφανο ?
(παρατήρησα γρατζουνιές μετά από πλύσιμο σε υποτίθεται εγγυημένο πλυντήριο).

όσοι βάζετε κουκούλα πως αποφεύγετε τις γρατζουνίες?

giannis 116
18-02-10, 18:37
Φιλε μου επειδη κι εγω στις περιοχες που ανεφερες κινουμαι πανω κατω, δε ξερω καποιο να σου προτεινω, απλα δεν ειμαι ικανοποιημενος απο ΚΑΝΕΝΑΝ! Μονος μου και μετα απο κανα 2ωρο-3ωρο πλυσιμο-γλυψιμο μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος! Κι εγω με την κουκουλα εχω ενα θεμα. Η μονη λυση ειναι οταν το κουκουλωνεις απλα να ειναι λαμπικο τ αμαξι δηλαδη χωρις ιχνος σκονης πανω του, δυσκολο ομως αυτο... Εγω το ξεσκονιζω με σουιφερ πριν τη βαλω αλλα και παλι ολο και λιγο σκονη θα εχει....

Dark_Niaou
24-02-10, 19:16
ένα πολύ καλό πλυντηριο, το οποίο το έχει και ένας φίλος από εδώ μέσα, βρήσκεται απέναντι από το Μητέρα στην Κηφησίας. Συγκεκριμένα στα φαναρια της Κηφησίας, οπως κατεβαίνεις απο Κηφησιά, στα φανάρια του ύγεία, κάνεις αριστερά. Στα 20 μέτρα.

dimitris3333
26-02-10, 21:52
Φιλοι μου για τρομερο αποτελεσμα πλυσιμο και γυαλισμα κερωμα..http://www.swell.gr/car/
φιλικα δημητρης.

harrisdriver
27-02-10, 19:51
Φιλοι μου για τρομερο αποτελεσμα πλυσιμο και γυαλισμα κερωμα..http://www.swell.gr/car/
φιλικα δημητρης.

Λες για τον Mike. Οντως κανει φοβερη δουλεια. Τα περισσοτερα αυτοκινητα απο το Swiftclub και απο το smart mania πανε εκει.

b-q
27-02-10, 20:13
Κανείς δεν θα προσέξει το αυτοκίνητό σου όπως εσύ ο ίδιος.Όλοι, εκτός ελαχίστων εξαιρλεσεων,προκειμένου να εξοικονομήσουν χρόνο και κόπο, χρησιμοποιούν δραστικά συστατικά, τα οποία μακροπρόθεσμα εξασθενούν τη βαφή και θαμπώνουν τα πλαστικά.Πλύνε το αυτοκίνητό σου τακτικά,χρησιμοποώντας προϊόντα Autoglym ή Meguiar's και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Όσο για την κουκούλα, μεγάλο ρόλο παίζει η εσωτερική της επένδυση. Εγώ κερώνω τακτικά το αυτοκίνητο, ώστε να δημιουργείται ένα προστατευτικό φιλμ και να μην τρίβεται η κουκούλα πάνω στη βαφή. Επίσης,σημαντικό είναι και το πώς βάζεις και βγάζεις την κουκούλα.Προσπάθησε να μην σέρνεις την κουκούλα πάνω στο αυτοκίνητο,αλλά να την διπλώνεις και να την ξεδιπλώνεις προσεκτικά.

stef
27-02-10, 22:46
Κανείς δεν θα προσέξει το αυτοκίνητό σου όπως εσύ ο ίδιος.Όλοι, εκτός ελαχίστων εξαιρλεσεων,προκειμένου να εξοικονομήσουν χρόνο και κόπο, χρησιμοποιούν δραστικά συστατικά, τα οποία μακροπρόθεσμα εξασθενούν τη βαφή και θαμπώνουν τα πλαστικά.Πλύνε το αυτοκίνητό σου τακτικά,χρησιμοποώντας προϊόντα Autoglym ή Meguiar's και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Όσο για την κουκούλα, μεγάλο ρόλο παίζει η εσωτερική της επένδυση. Εγώ κερώνω τακτικά το αυτοκίνητο, ώστε να δημιουργείται ένα προστατευτικό φιλμ και να μην τρίβεται η κουκούλα πάνω στη βαφή. Επίσης,σημαντικό είναι και το πώς βάζεις και βγάζεις την κουκούλα.Προσπάθησε να μην σέρνεις την κουκούλα πάνω στο αυτοκίνητο,αλλά να την διπλώνεις και να την ξεδιπλώνεις προσεκτικά.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!
Ειδικά την κουκούλα την μαζεύεις σαν να ξεδιπλώνεις φάκελο και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν δεν την σέρνεις αλλά την τυλίγεις σαν ρολό !
Το ξέρω είμαι τρελλός αλλά έτσι πρέπει

ermis1975
28-02-10, 00:23
Διστυχώς πλυντήριο που να προσέχει 100% το αυτοκίνητο δεν υπάρχει. Οπότε ή συμβιβάζεσαι με την ιδέα της αράχνης ή κάνεις μόνος σου δουλεια! Και σε αυτή τη περίπτωση και ότι υλικό να χρησιμοποιείς μικρές αράχνες θα δείς! Αυτό παρατήρησα κι εγώ παρόλο που χρησιμοποίησα πετσετες με μικροίνες όπως και σφουγγάρι, και σαμπουάν με κεριά.
Τώρα τη κουκούλα απλά δε τη σέρνεις. Αλλά αν το βάζεις έξω και τη κουνάει ο αέρας τότε δε γλιτώνεις.
Γενικά επειδή κι εγώ είμαι άρρωστος... δε γίνεται τίποτα να διατηρηθεί 100% τέλειο.

b-q
28-02-10, 14:37
Δυστυχώς, οι σύγχρονες υδατοδιαλυτές βαφές είναι περισσότερο ευαίσθητες στην εμφάνιση του φαινομένου της αράχνης.Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με τις περιβαλλοντικές συνθήκες (σκόνη, ρύποι κλπ.) επιβαρύνουν την κατάσταση.Παρόλα αυτά η τακτική περιποίηση του αυτοκινήτου (γυάλισμα-κέρωμα σε ενδεδειγμένα χρονικά διαστήματα και με τις κατάλληλες μεθοδους και υλικά) και όχι μόνο το απλό πλύσιμο βοηθούν στη διατήρηση της εργοστασιακής βαφής.Στην τελική,δεν υπάρχει καλύτερη εικόνα από ένα περιποιημένο και καλογυαλισμένο αυτοκίνητο,ειδικά όταν είναι σκούρου χρώματος.Άρρωστοι (με την περιποίηση του αυτοκινήτου) όλου του κόσμου ενωθείτε!

dimitris3333
01-03-10, 14:10
Διαβαζοντας εδω http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=57 θα μαθουμε τα παντα για την σωστη περιποιηση του αυτοκινητου μας,ειναι κριμα να το κανουμε ζημια και απο λαθος πλυσιμο να γεμιζει αραχνη και γρατσουνιες.

xristaras
01-03-10, 14:20
Λοιπόν φίλε επειδή μενω Ν. Ηρακλειο, υπάρχει ένα πληντύριο αυτοκινήτων στο Ν. Ηράκλειο με σύνορα Μετάμορφωσης και είναι απαιχτο, πλένει μόνο στο χερι και τα προιόντα του ειναι επαγγελματικά. Λοιπόν όπως ανεβαινεις την Ηρακλείου, περνάς το σινεμα τα 3 αστερια, περνάς την shell που ειναι στο δεξι σου χερι και αμεσως μετα κανεις αριστερα στην δημοκριτου γωνία με Ελευσινίων και θα το δεις.
Επειδή ομως η Δημοκριτου ειναι μονο καθοδος βρες ενα στενο πιο πριν ή πιο μετα να ερθεις σωστά και οχι παρανομα.

super duper
01-03-10, 15:49
πολυ σωστός.

εχει μεγαλη σημασια να μην τραβας την κουκουλα επανω απο την οροφή
τα clips σίγουρα θα ακνουν την ζημια από εκεί που δεν το περιμένεις





Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!
Ειδικά την κουκούλα την μαζεύεις σαν να ξεδιπλώνεις φάκελο και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν δεν την σέρνεις αλλά την τυλίγεις σαν ρολό !
Το ξέρω είμαι τρελλός αλλά έτσι πρέπει

Driver M
17-03-10, 00:58
Φιλοι μου για τρομερο αποτελεσμα πλυσιμο και γυαλισμα κερωμα..http://www.swell.gr/car/
φιλικα δημητρης.

Για το συγκεκριμένο άτομο (mike), μπορώ να πω κι εγώ τα καλύτερα και ότι τον εμπιστεύομαι απόλυτα, από δουλειές του που έχω δει. Μόνο που δεν είναι στις περιοχές που ψάχνει ο φίλος, αλλά στο περιστέρι. Και επίσης, δεν πλένει αυτοκίνητα αλλά κάνει detailing (γυάλισμα, κέρωμα κλπ).


ps Dimitris3333 είσαι μέλος του cardetailing ? Ρωτάω γιατί είμαι κι εγώ, με το ίδιο nick που έχω εδώ.

dimitris3333
19-03-10, 18:36
εχεις δικιο ο mike δεν κανει πλυσιμο..ναι ειμαι μελος και στο cardetailing.gr και εχω διαβασει φιλε driver M τα πολυ καλα αρθρα που εχεις γραψει εκει και οχι μονο..!!! αλλα και σε αλλα γνωστα φορουμ bmw..