PDA

Επιστροφή στο Forum : προφυλακτήρας Μ3 Look για E36


topgan1
19-02-10, 22:09
Καλησπέρα, πήγα σήμερα και ρώτησα σε εξειδικευμένο BMW συνεργείο για να μου φέρουν M3 προφυλακτήρα για το E36 μου και μου είπαν τιμή περίπου 650 ευρώ. Μου εξήγησαν οτι η τιμή είναι τόσο γιατί είναι αυθεντικός BMW και γιατί έχει διάφορα άλλα πράγματα όπως χοάνη άερα για τα φρένα, σίτες γρίλιες νυχάκια κτλ κτλ και οτι πρέπει να αλλαχτούν όλα αυτά. Οκ λέω...

Κοιτάω μετά στο ebay για aftermarket M3 bumpers και βλέπω τιμές του στυλ 130ευρώ-150ευρώ άντε και 200ευρώ.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Θέλω να αλλάξω έτσι και αλλιώς τον μαμίσιο προφυλακτήρα γιατί έχει σπάσει αλλά δεν θέλω να βάλω πάλι το ίδιο στύλ. Είδα τον M3 και μου άρεσε πάρα πολύ. Απο την μία θέλω να πάρω τον original για να είναι καλύτερο υλικό, να μην σπάσει τόσο ευκολα κτλ κτλ. Απο την άλλη όμως να δώσω 650 ευρώ ΜΟΝΟ για τον προφυλακτήρα νομίζω πάει πολύ. Τι προτείνετε??? Ισχύουν αυτά που μου πανε οτι πρέπει να αλλάξει όλο το σύστημα μπροστα (έτσι μου το περιέγραψαν) για να μπει ο M3 look???


ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

psix88
19-02-10, 22:17
η αεραγωγοί για τα φρένα όντος αλλάζουν αλλά μπορείς και με πατέντα να αφίσας τους παλιούς..... υπάρχουν και ιμιτασιόν σε πολύ καλή ποιότητα χωρείς να ξεχωρίζουν. με πλαστικές σήτες ,αποσπώμενα σιρίτια ,νύχι ,κανονικά...

Αντών///is
20-02-10, 00:02
Φίλε topgan1,
Παρακάτω θα βρεις ένα πίνακα που περιλαμβάνει όλα τα ανταλλακτικά που πρέπει να αλλάξουν για να τοποθετηθεί σωστά ο εμπρός προφυλακτήρας ///Μ, τις ποσότητες και τις τιμές τους.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι τιμές είναι παλιές (Οκτωβρίου 2008). Παρ' όλ' αυτά το σύνολο είναι 722.43 €. Επειδή οι τιμές δεν... μειώνονται σχεδόν ποτέ - το αντίθετο μάλιστα, ρώτα αν η τιμή των 650.00 € περιλαμβάνει Φ.Π.Α. (οι τιμές που σου γράφω περιλαμβάνουν). Αλλοιώς βεβαιώσου πως περιλαμβάνει όλα τα παρακάτω ανταλλακτικά.

Για να δεις τι είναι κάθε ανταλλακτικό και που πηγαίνει, δες εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/front_bumper_trim_m_technic/ (το link αφορά την δικιά μου 318is coupe, αλλά το κιτ του μπροστινού προφυλακτήρα είναι ίδιο σε όλα τα αμαξώματα και εκδόσεις).

Επίσης σου γράφω τιμές βαφής και τοποθέτησης από επίσημο συνεργείο δικτύου BMW (ναι... έχεις και αυτή τη δαπάνη...), επίσης από Οκτώβριο 2008. Το σύνολο εργασίας ανέρχεται σε 350.00 €.

Τώρα, στην ερώτησή σου για το αν αξίζει να "ξηλωθείς" σε τέτοιο βαθμό για να βάλεις το αυθεντικό κιτ της BMW, ίσως δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσω, αφού είναι γνωστό το πόσο "κολλημένος" είμαι σ' αυτό το θέμα... να μην υπάρχει ούτε μια ξένη βίδα σην BMW μου...

PETROST
20-02-10, 00:12
Καλησπερα,θα σου προτεινω να ψαξεις για γνησιο μεταχειρισμενο προφυλακτηρα!!Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα.Εγω εδωσα για μπρος-πισω προφυλακτηρες 580 ευρω πριν κανα χρονο,κομπλε με τις ριγες,τα προβολακια μπροστα,και το νυχι μπροστα και πισω.

aggelosmk2
20-02-10, 01:22
Κατσε λιγο και σκεψου το....

Αν ειναι να πληρωσεις 650 εναν προφυλακτηρα + 350 βαψμο-τοποθετηση ,εισαι στρογγυλα στο 1000 .
1000 ευρω για εναν προφυλακτηρα :bricks1: !

Στην αλλη περιπτωση με 120 ευρω βρισκεις κομπλε απο ebay (+πλαστικες σιτες)στην πορτα σου....υπολογισε κ 100-βια 150 βαψιμο τοποθετηση κ με 250 ευρω εισαι αρχοντας....

Χαωδη διαφορα.

Τωρα το αν αξιζει....σιγουρα ο γνησιος ειναι ανωτερος ποιοτικα κ αντεχει λιγο παραπανω σε μικροχτυπηματα. Βεβαια σε παραπανω απο μικροχτυπηματα βγαινει κ αυτος οπως και ολοι off .
Αν πας βαση της λογικης οτι σε ενα πιο δυνατο χτυπημα θα σπασουν-πετσικαρουν κι οι δυο,η οτι μπορει να συμβει τιποτα κ να χτυπηθει ανα πασα ωρα κ στιγμη,τοτε παρειγγειλε απ'εξω, η βρες εναν μεταχειρισμενο γνησιο κ αν ποτε παθει κατι να λες "Δε μαμιεται ,200ευρω ηταν,παιρνω αλλους 4 " κ οχι "πω πω τι επαθα :icon_toil ..πανε 1000ευρω"

Κατ'εμε η βρες γνησιο μεταχειρο η φερε απ'εξω....

topgan1
20-02-10, 01:28
Φίλε topgan1,
Παρακάτω θα βρεις ένα πίνακα που περιλαμβάνει όλα τα ανταλλακτικά που πρέπει να αλλάξουν για να τοποθετηθεί σωστά ο εμπρός προφυλακτήρας ///Μ, τις ποσότητες και τις τιμές τους....

Φίλε Αντώνη, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σκεύτομαι και εγώ σοβαρά την τοποθέτηση original προφυλακτήρα και για λόγους περαιτέρω οικονομίας μετά γιατί νομίζω πως οι ημιτασιόν θα είναι πολύ χάλια όσον αφορά την ποιότητα και ίσως με το παραμικρό "ακουμπισμα" από άλλο αυτοκίνητο/πεζοδρόμιο κτλ κτλ ίσως και να σπάσουν πολύ πιο εύκολα. Ένα πράγμα που παραδέχτηκα στους προφυλακτήρες αυτούς (αυτούς που έχω τώρα) είναι η αντοχή τους σε μικροχτυπηματάκια. Μάλιστα είδα μπροστά στα μάτια μου έναν να πάει να παρκάρει απο πίσω μου να μην υπολογίζει σωστά και να βαράει τον πίσω προφυλακτήρα, αυτός να του μπαίνει η μισή μάσκα μέσα και ο δικός μου να έχει μόνο ένα γδάρσιμο.

Η απορία μου ήταν μήπως τύχαινε να είναι ακριβό το συνεργείο αλλά από ότι μου είπες μάλλον φτηνό θα μου βγεί αν το πάω εκεί.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις... και κάτι τελευταίο... τα προβολάκια ομίχλης θα είναι τα ίδια έτσι δεν είναι? ή χρειάζεται να τα αλλάξω και αυτά ? :icon_toil

topgan1
20-02-10, 01:34
Στην αλλη περιπτωση με 120 ευρω βρισκεις κομπλε απο ebay (+πλαστικες σιτες)στην πορτα σου....υπολογισε κ 100-βια 150 βαψιμο τοποθετηση κ με 250 ευρω εισαι αρχοντας....


Στην περίπτωση αυτή τίθεται κανένα θέμα "ασυμβατότητας" του προφυλακτήρα που θα πάρω με το αυτοκίνητό μου? Υπάρχει περίπτωση να μου στείλουν έναν προφυλακτήρα και να του λείπουν κομμάτια για να κουμπώσει? ή να μην ταιριάζει για τον οποιοδήποτε λόγο? ή μήπως όλα τα E36 έχουν τις ίδιες υποδοχές για τον προφυλακτήρα και είναι όλα στάνταρτ?

σας ζητώ συγγνώμη αν σας έπρηξα με τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι κάπως άσχετος. Ότι έμαθα πάντως για τις BMW το οφείλω εδώ και μόνο εδώ (και δεν ήταν λίγα αυτά που έμαθα). Δυστυχώς λόγο κακών εμπειριών με τα συνεργεία δεν μπορώ πλέον να εμπιστευθώ κανένα συνεργείο στα τυφλά και πάντα ρωτάω εσάς πριν πάρω την οποιαδήποτε απόφαση για το αυτοκίνητό μου.

Αντών///is
20-02-10, 02:00
Φίλε Αντώνη, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σκεύτομαι και εγώ σοβαρά την τοποθέτηση original προφυλακτήρα και για λόγους περαιτέρω οικονομίας μετά γιατί νομίζω πως οι ημιτασιόν θα είναι πολύ χάλια όσον αφορά την ποιότητα ...
...Η απορία μου ήταν μήπως τύχαινε να είναι ακριβό το συνεργείο αλλά από ότι μου είπες μάλλον φτηνό θα μου βγεί αν το πάω εκεί.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις... και κάτι τελευταίο... τα προβολάκια ομίχλης θα είναι τα ίδια έτσι δεν είναι? ή χρειάζεται να τα αλλάξω και αυτά ? :icon_toil
Κατ' αρχήν έχεις δίκιο να σκέφτεσαι έτσι. Μια "συμβιβαστική" λύση είναι αυθεντικός μεταχειρισμένος, όπως έγραψαν ήδη οι συνάδελφοι. Θα χρειαστεί να είσαι πολύ προσεκτικός - παρατηρητικός κατά την αγορά. Υπάρχουν και μεγάλες επιχειρήσεις που ειδικεύονται μάλιστα σε BMW και οι οποίες γενικά είναι αξιόπιστες.

Το συνεργείο ήταν "ακριβό", αφού ανήκε στο επίσημο δίκτυο της BMW Hellas. Δεν είσαι αναγκασμένος να πας σε ένα τέτοιο συνεργείο... τις τιμές στις έδωσα ενδεικτικά, για να έχεις μια ιδέα. Βέβαια το "ακριβό" του συνεργείου έχει να κάνει μόνο με τις τιμές της εργασίας, αφού οι τιμές πώλησης των (καινούργιων) ανταλλακτικών καθορίζονται από την BMW Hellas και είναι ίδιες σε όλο το δίκτυο.

Τέλος, ένα καλό νέο: Τα προβολάκια δεν αλλάζουν, θα κρατήσεις αυτά που έχεις ήδη...

Κωνσταντίνος
20-02-10, 09:10
Απο τη μία συμφωνώ με τον Αντώνη και την άποψη του, στο να είναι OEM οτιδηποτε υπάρχει πάνω στο αυτοκίνητο.
Ομως ~1000 € για προφυλακτήρα μόνο, σε αυτοκίνητο +/- 15 ετών μου φαίνονται πάρα πολλά χρήματα. Τόσα θα ξόδευες περίπου αν έβαζες μπλοκέ διαφορικό (εάν δεν έχεις ήδη).
Εγώ θα στραφώ στην λύση του ebay στο προσεχές μέλλον, μιας και είναι μια αισθητική επέμβαση που θέλω να κάνω και εγώ.
Π.χ, αυτό (http://cgi.ebay.de/M3-STOssSTANGE-BMW-E36-09-90-02-98-GRUNDIERT-GITTER-LEIS_W0QQitemZ370328641285QQcmdZViewItemQQptZAutot eile_Zubeh%C3%B6r?hash=item56394e9f05) μια χαρά μου κάνει. 100 € + 75 € μεταφορικά + 200 "βαφτικά - περαστικά" = 375 € περίπου.
Τώρα στο θέμα των χτυπημάτων, σε περίπτωση που βάλεις γνήσιο, θα πρέπει να είσαι 2,5 φορές πιο προσεκτικός, γιατί θα σε "τσούξει" πιο πολύ.
Επίσης το ότι παρκάρω σε κεντρικό δρόμο με πολλούς/ες ατζαμήδες να παρκάρουν/ξεπαρκάρουν μπροστά απο μένα, με αποτρέπει ακόμα περισσότερο στο να έπαιρνα γνήσιο

aggelosmk2
20-02-10, 09:24
Eγω μπορει κ να φερω αυτον :

http://cgi.ebay.de/3er-BMW-E36-STOssSTANGE-Compact-Coupe-Cabrio-Lim-Touring_W0QQitemZ120530646900QQcmdZViewItemQQptZAu toteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item1c102fb774

52 ευρω αγορα + 53 μεταφορικα = 105 ευρω. Απο οτι βλεπω εχει 27000 πωλησεις και 99,9% θετικο σχολιασμο. Μιας κ θα τον βαψω ο ιδιος κ θα τον περασω νομιζω οτι συμφερει αρκετα.

trifonas
20-02-10, 09:35
δεν ξερω αν υπαρχει θεμα συμβατοτητας με τον συγκεκριμενο.
δεν βλεπω σε καπειες φωτο να υπαρχουν οι εισαγωγες αερα για τα φρενα.
το εβαυ ειναι η καλυτερη λυση.
και γω απο κει τον πηρα 150 και 150 βαψιμο= 300 ευρω και ειναι και ποιοτικα καλος και με τη σιτα του και τα πλαστικα.

panose30
20-02-10, 10:36
Φίλε Αντώνη, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σκεύτομαι και εγώ σοβαρά την τοποθέτηση original προφυλακτήρα και για λόγους περαιτέρω οικονομίας μετά γιατί νομίζω πως οι ημιτασιόν θα είναι πολύ χάλια όσον αφορά την ποιότητα και ίσως με το παραμικρό "ακουμπισμα" από άλλο αυτοκίνητο/πεζοδρόμιο κτλ κτλ ίσως και να σπάσουν πολύ πιο εύκολα. Ένα πράγμα που παραδέχτηκα στους προφυλακτήρες αυτούς (αυτούς που έχω τώρα) είναι η αντοχή τους σε μικροχτυπηματάκια. Μάλιστα είδα μπροστά στα μάτια μου έναν να πάει να παρκάρει απο πίσω μου να μην υπολογίζει σωστά και να βαράει τον πίσω προφυλακτήρα, αυτός να του μπαίνει η μισή μάσκα μέσα και ο δικός μου να έχει μόνο ένα γδάρσιμο.

Η απορία μου ήταν μήπως τύχαινε να είναι ακριβό το συνεργείο αλλά από ότι μου είπες μάλλον φτηνό θα μου βγεί αν το πάω εκεί.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις... και κάτι τελευταίο... τα προβολάκια ομίχλης θα είναι τα ίδια έτσι δεν είναι? ή χρειάζεται να τα αλλάξω και αυτά ? :icon_toil


φιλε υπαρχουν ιμιτασιον εξαιρετικης ποιοτητας,,καλυτερα να πας για ιμιτασιον ο οποιος αν τον χτυπησεις καπου επισκευαζεται ευκολα και με χαμηλο κοστος ,,ενω ο πλαστικος πολυ δυσκολα φτιαχνεται..και αλλο τα 300 και αλλο τα 1000 για ενα προφυλακτηρα

E36 RULES!!
20-02-10, 15:56
φιλε υπαρχουν ιμιτασιον εξαιρετικης ποιοτητας,,καλυτερα να πας για ιμιτασιον ο οποιος αν τον χτυπησεις καπου επισκευαζεται ευκολα και με χαμηλο κοστος ,,ενω ο πλαστικος πολυ δυσκολα φτιαχνεται..και αλλο τα 300 και αλλο τα 1000 για ενα προφυλακτηρα

Nαι αλλα ο πλαστικος σπαει και πιο δυσκολα... Εχω επιδιορθώσει πλαστικο spoiler και δεν ειχα προβλημα... Αν ειναι πολυεστερικος ο προφυλακτηρας τοτε θα σπαει με το παραμικρο...

gregE36
20-02-10, 17:51
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/500068/ και απο ελλαδα εχει αν θες σε καλλη ποιοτητα

Lil
20-02-10, 19:30
http://liontuning-carparts.de/public/catalog_xmlxslproducts.aspx?art=viewproduct&suid=272&zid=50b26b1a-3b76-4194-8c60-4d4fca0e633a&productid=2354408

εγγυημενη ποιοτητα!!! (μιλαω εκ πειρας)
κ σωστος επαγγελματιας
το πακετο ειναι κομπλε με ολα τα πλασυικα + σιτα + νυχι, το μονο που θα χρειαστεις ειναι οι αεραγωγοι στα φρενα,

το μονο θεμα ειναι οτι ολο το site ειναι στα γερμανικα,
βεβαια στα mail απανταει κ στα αγγλικα :D

Κωνσταντίνος
20-02-10, 22:38
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/500068/ και απο ελλαδα εχει αν θες σε καλλη ποιοτητα
Αυτός μάλλον ψωνίζει απο το ebay 100 € και πουλάει εδώ 220 €.
Και δεν το λέω φυσικά κατηγορώντας τον. Την δουλειά του κάνει όπως μπορεί

http://liontuning-carparts.de/public/catalog_xmlxslproducts.aspx?art=viewproduct&suid=272&zid=50b26b1a-3b76-4194-8c60-4d4fca0e633a&productid=2354408

εγγυημενη ποιοτητα!!! (μιλαω εκ πειρας)
κ σωστος επαγγελματιας
το πακετο ειναι κομπλε με ολα τα πλασυικα + σιτα + νυχι, το μονο που θα χρειαστεις ειναι οι αεραγωγοι στα φρενα,

το μονο θεμα ειναι οτι ολο το site ειναι στα γερμανικα,
βεβαια στα mail απανταει κ στα αγγλικα :D
Χμμμμμ, πολυ ενδιαφέρον. Σε αυτά που είπες + η χαμηλή τιμή. Στα υπόψιν στο προσεχές μέλλον.............

κυριακος
20-02-10, 23:39
http://liontuning-carparts.de/public/catalog_xmlxslproducts.aspx?art=viewproduct&suid=272&zid=50b26b1a-3b76-4194-8c60-4d4fca0e633a&productid=2354408

εγγυημενη ποιοτητα!!! (μιλαω εκ πειρας)
κ σωστος επαγγελματιας
το πακετο ειναι κομπλε με ολα τα πλασυικα + σιτα + νυχι, το μονο που θα χρειαστεις ειναι οι αεραγωγοι στα φρενα,

το μονο θεμα ειναι οτι ολο το site ειναι στα γερμανικα,
βεβαια στα mail απανταει κ στα αγγλικα :D

Σαν πλαστικό υλικό πρέπει να είναι πολύ καλό .
Περιλαμβάνει και το προεξέχον νύχι που φαίνεται στο μαυρο αμαξι της φωτο? όχι ε

κυριακος
20-02-10, 23:48
Το καλό ιμιτασιόν είναι η καλύτερη λύση και οικονομικά και ποιοτικά διότι έχει πολλούς γερμανικούς προφυλακτήρες ιμιτασιόν που έχουν ακριβός τα ίδια μέτρα με τον γνήσιο και αν το αμάξι δεν είναι τρακαρισμένο τότε τοποθετείτε έπανο άψογα.
Σε άλλα σημεία έχουν τις δίφορες που προβλέπετε για τους ιμιτασιόν άλλα αυτό δεν ενδιαφέρει τον χρήστη και στην περίπτωση τρακαρισματος δεν νομίζω ότι υπαρχή κάνεις που θα τρακάρει <λίγο> η <πολύ> .

Lil
21-02-10, 10:59
Σαν πλαστικό υλικό πρέπει να είναι πολύ καλό .
Περιλαμβάνει και το προεξέχον νύχι που φαίνεται στο μαυρο αμαξι της φωτο? όχι ε

πολλα θες :p:
με 105 ευρω!!!

το προεξεχον νυχι ειναι της Rieger look GT και το πουλαει ο ιδιος 109e:search:

STR
21-02-10, 11:15
Οταν εψαχνα εγω για το 36αρι μου , ειχα κολησει πολυ στην τιμη για καινουργιο και δεν αξιζε κατα τη γνωμη μου. Εψαξα πρωτα για γνησιο μεταχειρισμενο....ημουν τυχερος και βρηκα σε 2 μερες τοτε σε μετρια κατασταση με ραγισματα και γδαρσιματα. Τον εφτιαξα σε καλο μαστορα και ολα οκ, δεν φαινοταν τιποτα.
Αν δεν εβρισκα μεταχειρισμενο θα εβαζα ιμιτασιον...Υπαρχουν πολυ καλες ποιοτητες απο οτι εχω δει. Επισης αν δεν εχεις κανει αγορες απο ebay και δεν θελεις να μπλεχτεις παρε απο τους εδω εμπορους κι ας πληρωσεις καπελακι(την δουλεια τους κανουν αλλωστε).

topgan1
23-02-10, 16:13
τελικά δεν άντεξα... παράγγειλα καινούριο αυθεντικό προφυλακτήρα M3 BMW μαζί με δεξί θόλο + εισαγωγές αέρα για τα φρένα + βάσεις για τα προβολάκια + προβολάκια...

τελικά το χτύπημα είχε κάνει και άλλες ζημιές όπως υποψιαζόμουν και έτσι δεν το γλύτωσα το χιλιάρικο. Επίσης έχω και μια μικρή διαρροή στο ψυγείο αλλά 240 ευρώπουλα επιπλέον δεν θα τα δώσω τώρα. Μόλις τον περάσω θα βάλω και τα angel eyes που έχω και θα βγάλω καμια φωτό.

Αντών///is
23-02-10, 16:41
Καλορίζικος φίλε!
Σου εύχομαι σύντομα να ολοκληρώσεις το "Αεροδυναμικό Πακέτο ///Μ", με τα υπόλοιπα κομμάτια του!
Προβολάκια (ομίχλης υποθέτω) + βάσεις όμως γιατί άλλαξες; Είχαν κάποια ζημιά αυτά που είχες;

topgan1
23-02-10, 20:06
Καλορίζικος φίλε!
Σου εύχομαι σύντομα να ολοκληρώσεις το "Αεροδυναμικό Πακέτο ///Μ", με τα υπόλοιπα κομμάτια του!
Προβολάκια (ομίχλης υποθέτω) + βάσεις όμως γιατί άλλαξες; Είχαν κάποια ζημιά αυτά που είχες;

ναι, είχα χτυπήσει ένα αδέσποτο με καμιά 80αριά σε έναν επαρχιακό δρόμο βράδυ και πάλι καλά να λες...

Κωνσταντίνος
23-02-10, 20:43
Οι "αεραγωγοί φρένων" ταιριάζουν απο τον απλό προφυλακτήρα στον /Μ ;

Αντών///is
23-02-10, 21:19
Οι "αεραγωγοί φρένων" ταιριάζουν απο τον απλό προφυλακτήρα στον /Μ ;
Όχι... καμμία σχέση... Οι δεύτεροι είναι "Μ-Technic" και φαρδύτεροι για να ανταποκρίνονται στις αυξημένες απαιτήσεις ψύξης των εμπρός δισκόφρενων... ;)

gregE36
24-02-10, 19:29
http://img534.imageshack.us/img534/6836/0084l.jpg (http://img534.imageshack.us/i/0084l.jpg/) εχθες εβαλα και το πισω σποιλερακι στον μαμα προφυλακτηρα μπορω να πω οτι εδειξε καλυτερα

topgan1
27-02-10, 15:33
πολύ ωραίο... πόσο στοίχισε???

gregE36
27-02-10, 17:13
55 ευρω απο ελλαδα με τα μεταφορικα