PDA

Επιστροφή στο Forum : 523i και επόμενο service


papi
22-02-10, 21:52
Γειά σας,
Μόλις έκανα το 2ο σέρβις στα τέσσερα χρόνια (σύνολο 27000χλμ):clap:

Το επόμενο σέρβις που μου προτείνει το αυτοκίνητο στην οθόνη, κατά την έναρξη του κινητήρα είναι 13000 χλμ. Αν θυμάμαι καλά από το προηγούμενο σέρβις ήταν 25000 χλμ

Το αναφέρω μήπως και η ρύθμιση έγινε εσκεμμένα....

Επίσης μιας και μου είπαν πως έγινε και μια αναβαθμισούλα, μήπως γνωρίζει κάποιος πως βλέπουμε την έκδοση καθώς και ποιά είναι η τελευταία?

Ευχαριστώ

mixalhs
23-02-10, 08:31
523i Ε? 60 να υποθεσω?
Για να δεις αναβαθμιση θελεις ''tester''
Στα επομενα 13.000 λογικα μονο λαδια και φιλτρα θα αλλαξεις....

onyx
23-02-10, 13:57
Σε κανένα κρυφό μενού δεν πρέπει να δείχνει έκδοση firmware;;
Μήπως δείιχνει λίγα χλμ γιατί βλέπει ότι κάνεις λίγα χλμ το χρόνο οπότε σε πάει με το χρόνο;; Πάντως δεν θα σου πρότεινα να τα κρατάς περισσότερο από 13000χλμ έτσι κι αλλιώς....

Geo_3D
23-02-10, 14:28
Γειά σας,
Μόλις έκανα το 2ο σέρβις στα τέσσερα χρόνια (σύνολο 27000χλμ):clap:

Το επόμενο σέρβις που μου προτείνει το αυτοκίνητο στην οθόνη, κατά την έναρξη του κινητήρα είναι 13000 χλμ. Αν θυμάμαι καλά από το προηγούμενο σέρβις ήταν 25000 χλμ

Το αναφέρω μήπως και η ρύθμιση έγινε εσκεμμένα....

Επίσης μιας και μου είπαν πως έγινε και μια αναβαθμισούλα, μήπως γνωρίζει κάποιος πως βλέπουμε την έκδοση καθώς και ποιά είναι η τελευταία?

Ευχαριστώ
Φιλε μου ετσι οπως τα λες,αυτο που καταλαβαινω ειναι πως αντι να σκεφτεσαι περι εσκεμμενων ρυθμισεων και να κακολογησεις το συνεργειο σου,καλο θα ηταν να ανοιξεις καμια φορα το εγχειριδιο του αυτοκινητου σου και να μαθεις τι διαολο ειναι το καθε εικονιδιο που δειχνει στο σερβις.Ζηταει συγκεκριμενα πραγματα,συγκεκριμενη χρονικη ή χιλιομετρικη στιγμη.Δεν υπαρχει πλεον το λεγομενο κλασσικο σερβις των 25,30,50,55000 χλμ....Δηλαδη αν ειχες αλλαξει πχ πριν 8000 χλμ λαδια και σου αναβε τωρα ενδειξη για τα μπουζι,θα εκανες παραπονα οτι ειχες κανει σερβις πριν 8000 χλμ,γιατι να ξαναθελει παλι τωρα???

Συγνωμη κιολλας για την αγανακτηση,και μην με θεωρησεις υπερβολικο,αλλά εχω βαρεθει να ακουω καθημερινα τις οποιες τετοιες περιπτωσεις και κατηγοριες οταν δεν εχουμε την στοιχειωδη γνωση για το αυτοκινητο μας,οπως το πολυ απλο ποτε ειναι τα σερβις του.Δεν χρειαζεται να εισαι μηχανικος,αλλά τις στοιχειωδης γνωσεις μονο...Να ησουνα και εσυ σωστος και ενημερωμενος και να σου κανανε τετοια εξαπατηση,τοτε μαζι σου να τους κλεισεις και μεσα που λεει ο λογος.Αλλά οχι και ετσι...

papi
23-02-10, 22:50
Αγαπητέ Geo
αν ήξερα και την δουλειά του συνεργείου άστα που θα ήμουν τώρα...

Η απάντησή σου δεν με κάλυψε με τον τρόπο που τα είπες.
Είσαι εδώ για να βοηθήσεις, αν γνωρίζεις και όχι για να καλύψεις τις τυχόν κομπίνες του εκάστοτε συνεργείου. ή μήπως δε γίνονται τέτοια πράγματα ???

Προφανώς εννοείς οτι σε 13000 χλμ πρέπει να πάω σέρβις για να αλλάξω τα μπροστινά φρένα απ'ότι βλέπω στην επιλογή service στην οθόνη. Πρέπει εγώ να θυμάμαι όμως οτι η αλλαγή στα λάδια θα γίνει στα 25000χλμ???? ή θα το διορθώσει το σέρβις.....


Κουβεντούλα κάνουμε για να μάθουμε κάτι παραπάνω....:calm:

kostase28
24-02-10, 00:06
Φιλε επειδη προσφατα εγινα και εγω κατοχος Ε60,θα τσεκαρεις τι χρειαζεται το αμαξι απο το iDrive,εκτος απο λαδια και καποια φιλτρα που πιστευω καλο ειναι να τα αλλαζεις οταν πρεπει η και λιγο νωριτερα στις αλλες ενδειξεις πρωτα θα σου κανουν ελεγχο για το αν χρειζουν αλλαγης και μετα θα τα αλλαζεις.Εμενα λαδια λεει καθε 15000χλμ.Για την αναβαθμιση δεν γνωριζω δυστυχως

Geo_3D
24-02-10, 07:28
Αγαπητέ Geo
αν ήξερα και την δουλειά του συνεργείου άστα που θα ήμουν τώρα...

Η απάντησή σου δεν με κάλυψε με τον τρόπο που τα είπες.
Είσαι εδώ για να βοηθήσεις, αν γνωρίζεις και όχι για να καλύψεις τις τυχόν κομπίνες του εκάστοτε συνεργείου. ή μήπως δε γίνονται τέτοια πράγματα ???

Προφανώς εννοείς οτι σε 13000 χλμ πρέπει να πάω σέρβις για να αλλάξω τα μπροστινά φρένα απ'ότι βλέπω στην επιλογή service στην οθόνη. Πρέπει εγώ να θυμάμαι όμως οτι η αλλαγή στα λάδια θα γίνει στα 25000χλμ???? ή θα το διορθώσει το σέρβις.....


Κουβεντούλα κάνουμε για να μάθουμε κάτι παραπάνω....:calm:

Μα φυσικα ειμαστε εδω για να βοηθαμε,αλλά στην προκειμενη περιπτωση,στο τελευταιο σου αυτο ποστ μου δειχνεις οτι ξερεις τι σερβις θελει γιατι το κοιταξες,ενω στο πρωτο σου ποστ ελεγες σερβις γενικα.Αρα εμμεσα θεωρω οτι σε βοηθησα.Τον λογο της εκρηξης μου στον εξηγησα,και οπως σου ειπα και στο τελος πως αν εισαι τυπικα ενημερωμενος για το αμαξι σου,οπως ακριβως εκανες τωρα με το να κοιταξεις το εικονιδιο του σερβις που ζηταει σε 13000 χλμ (αυτο εννοουσα με τις στοιχειωδης γνωσεις,και προφανως δεν εχει καμια σχεση με το να κανεις την δουλεια του συνεργειου οπως εγραψες),αυτη η συζητηση με το αν εχουν κανει κατι εσκεμμενα δεν θα γινοταν τωρα.Σωστα??

Απο εκει και περα σου εγραψα στο προηγουμενο ποστ,πως αν εισαι τυπικα ενημερωμενος για το αμαξι σου και σου γινει η οποιαδηποτε παρατυπια με δολο απτο συνεργειο σου,και φυσικα να αποδεικνυεται και εμπρακτα,τοτε μαζι σου να τους παρεις και τα σωβρακα.Πως λοιπον μετα απο ολα αυτα,φτανω να καλυπτω κομπινες συνεργειου οταν προφανως το λαθος ξεκινα απο εσενα που δεν ηξερες τι εβλεπες??

Απο εκει και περα δεν χρειαζεται να θυμασαι τπτ..Γιαυτο υπαρχει το Board Computer για να μπαινεις ανα πασα στιγμη θελησεις και να βλεπεις πότε θελει τι το αμαξι.Το αν θα θελεις εσυ να κανεις απο μονος σου καποια πραγματα νωριτερα σε σχεση με την χιλιομετρικη ή χρονικη ενδειξη (πχ λαδια) ειναι δικο σου θεμα.

Φιλικα