PDA

Επιστροφή στο Forum : E39 520i Vs E60 520i


mixalhs
19-09-05, 21:23
Μεσημερι σταματημενος πισω απο μια Ε60 520i στα φαναρια.Ο τυπος ειχε πινακιδα με αριθμο ΧΧΧ 6000 . Αυτο το 6000 με χαλασε και ειπα να του κολλισω.
Εγω στα φαναρια καθος περιμεναμε δεν επαιζα ουτε γκαζιες ουτε τιποτα που να διχνει οτι θελω κοντρα.Μολις αναβει πρασινο ο τυπος τα δινει...μου φευγει 3-4 μετρα...ακολουθω αλλα δεν τον φτανω γιατι κανω το λαθος και χτυπαει η 1η μου κοφτη....ομως η διαφορα δεν εχει ανοιξει.Στην 2η τον φτανω στον προφυλακτιρα του.Αυτος στην τερμα αριστερη λοριδα.Δεν λεει να κανει δεξια...κουμπωνω 3η και αρχιζω να τον περναω απο δεξια.
Του εφευγα αργα αλλα σταθερα...στο τελος της 3η μου τον ειχα περασει !!!
Μετα ερχοταν μια στροφη οπου παντα εμπαινα οριακα 120km/h....το κοντερ ειχε μεσα 145κm/h.....οταν το ειδα παγωσα αλλα δεν προλαβαινα να φρεναρω....μπηκα και ενιωσα το αμαξι λιγο να γλυστραει αλλα τελικα ολα καλα...στην επομενη ευθεια κοιταξα στον καθρεπτη και τον ειχα αφησει πισω 3-4 αμαξια....μετα με εχασε.

Στο αμαξι μου ημασταν 2 ατομα....στο δικοτου ηταν μονος.
Περιεργο το αποτελεσμα η' αναμενομενο ?

manosm3
19-09-05, 22:16
2.2 εισαι;

mixalhs
19-09-05, 22:31
1991 γραφει η αδεια....το θεμα ειναι οτι το box της Bmw μου βγαζει με βαση τον αριθμο πλαισιου τον 2.2 με τα 170.
Τωρα δεν ξερω ποιον να πιστεψω..τα χαρτια η' τον μηχανικο?.(Μπορει να συμβαινει αυτο???)
Πρεπει να το δυναμομετρισω καποια στιγμη ειναι το μονο σιγουρο.
Το αμαξι φοραει εχτρα εξατμιση ,αναρτισεις και 225 λαστιχα R15.

M535 E28
19-09-05, 22:59
1991 γραφει η αδεια....το θεμα ειναι οτι το box της Bmw μου βγαζει με βαση τον αριθμο πλαισιου τον 2.2 με τα 170.
Τωρα δεν ξερω ποιον να πιστεψω..τα χαρτια η' τον μηχανικο?.(Μπορει να συμβαινει αυτο???)
Πρεπει να το δυναμομετρισω καποια στιγμη ειναι το μονο σιγουρο.
Το αμαξι φοραει εχτρα εξατμιση ,αναρτισεις και 225 λαστιχα R15.

μπορείς να δεις τα νουμερα πάνω στον κινητήρα πολύ απλά
πάντα ο αριθμός πλαισίου λέει την αλήθεια
εάν έχει εισαχθεί από έμπορο το αμάξι είναι πολύ πιθανό να του άλλαξαν χαρτιά για χαμηλότερο εκτελωνισμό
πολύ μαιμου μου μοιάζει η υπόθεση

manosm3
19-09-05, 23:01
μπορείς να δεις τα νουμερα πάνω στον κινητήρα πολύ απλά

Κανω λαθος που νομιζω οτι τα νουμερα ειναι ΚΑΤΩ απο τον κινητηρα;

Panoz
20-09-05, 08:10
Μάλλον ο άλλος είχε αυτόματο.

Kowalski
21-09-05, 09:43
Καλημέρα,

το Ε39 εάν είναι εισαγωγής, έχει τον 2.2 από τον αυγουστο του 2001, και μόνο αυτόν τον κινητήρα ( όχι το 2.0 ). Αν το αυτοκίνητό σου είναι απο Γερμανία και είναι παραγωγής μετά από την παραπάνω ημερομηνία, είναι σίγουρα το 2.2. Εαν είναι Ελληνικό, ο 2.2 κινητήρας ήρθε κάπου μεταξύ δευτέρου εξαμήνου 2002 και αρχές 2003 πριν αλλάξει σε Ε60. Αν πάντως είναι το 2.2 έχει τον εσωτερικό κωδικό Ε39/2 που σημαίνει ότι είναι μετά το facelift που έκανε η BMW. Για σίγουρα, τσέκαρε ότι ο αριθμός πλαισίου του αυτοκινήτου και του κινητήρα είναι ο ίδιος, και ότι σου λέει το TIS αυτό και είναι.

Φιλικά
Γιάννης