PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά κάνει drift το 116i ??


IKTPQ
09-03-10, 22:19
Έχω ακούσει αρκετές διαφορέτικες γνώμες..

giannis_compact
09-03-10, 22:20
Δε ξερω για 116 παντως το κομπακτακι 316 μια χαρα μπαντες κανει αν γλιστραει λιγο..Αρα και ο ασσος πιστευω...Αλλα δεν εχουν δυναμη για να παρουν γραμμη γ@μωτο...

TAZ118!
10-03-10, 15:59
Στους γλυστερους ελληνικους δρομους κανουν....Με κατεβασμα η' λιγο χειροφρενο η ουρα παιζει.....

sofos 2.8i
10-03-10, 23:47
Κανει και παρακανει,αρκει να γλυστραει λιγο ο δρομος και το μυστικο ειναι να πας με την φορα,γιατι ετσι κι αλλιως γκαζι δεν εχεις τοσο, οσο πρεπει για να κανεις drift.

Kostas Christ
10-03-10, 23:51
βασικα ολα κανουν... αλλα οσο λιγοτερα αλογα τοσο καλυτερα χερια θελει...

εγω δεν τα εχω... αλλα υπαρχουν παιδια που με 316 κομπακτ κανουν οργια... για να μη μιλησω για το παλικαρι με το καντετ...

Dimzan
10-03-10, 23:53
Δεν κανει. Ενα που οδηγησα δεν εφευγε με τιποτα. Πολυ συμπλεκταρισμα στην πρωτη για να δουμε βιαια 30 μοιρες..βεβαια η ασφαλτος και τα λαστιχα ηταν καλα.

Λιγη δυναμη και ανοιχτο διαφορικο ειναι κακοι συμμαχοι για το ντριφτ.

Αν ειναι βεβαια να αφηνεις καθε φορα το συμπλεκτη κατω και να λες οτι ετσι κανεις ντριφτ τοτε ναι κανει...

strofimios
11-03-10, 00:27
Ελα μια βολτα απο Λουτσα!Θα νιωσεις Ιαπωνας!Εγγυημενο αποτελεσμα!

tottasp
11-03-10, 00:40
Κάνει κάνει.. Με χέρια, συμπλέκτη και πολύ προσοχή.. Αν μάθεις να το πηγαίνεις με το πλάι το 116 θα έχεις πολύ μεγαλύτερο respect απο κάποιον που πάει το F430 με το πλάι

mcecl1
13-03-10, 16:58
Κανει αμα στριψεις με φορα και γλιστραει κατω, με λιγο συμπλεκταρισμα και αντε με 2α το πολυ. Μην περιμενεις οτι θα χορευει και με 3η στην ευθεια.

Υπο συνθηκες κανει και αμα μαθεις πως να το κανεις. Παντως στριβοντας σε πολυ γλιστερο δρομο και εχωντας απερνεργοποιημενα τα ηλεκτρονικα βοηθηματα μπορει να σου γυρισει και πανω απο 45 μοιρες ευκολα...

///M_Spartan
13-03-10, 17:35
1η 2α "σκοτωνουν" χαχαχα απο 3η και μετα "ψοφαει" εντελως.

Φυσικα και κανει drift το 116 αρκει να εχεις τεχνικη,ταλεντο και το καταλληλο
οδοστρωμα.

bimmer-corfu
15-03-10, 08:23
και εγώ πιστεύω ότι τα μπαντλίκια του τα κάνει άνετα αλλά μην περιμένετε drift διαρκείας

george316
15-03-10, 08:57
με το απλο 316 μου χερας εκανε απιστευτο ντριφτ.γυρω απο κολωνα.

E36 RULES!!
16-03-10, 21:26
Αλλο παντηλικια, αλλο donuts, αλλο burn-out, αλλο drift. :D

montoya
19-03-10, 18:43
Αν το οδόστρωμα, αν τα λάστιχα, αν βρέχει, αν χιονίζει. Πολλά τα αν........
Αν θέλεις να αγοράσεις και σε ενδιαφέρει το drift, τότε να πας σε κάτι δυνατότερο. Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα βέβαια.

Driftakos
19-03-10, 20:36
Αλλο παντηλικια, αλλο donuts, αλλο burn-out, αλλο drift. :D

Θα συμφωνησω με τον πατριωτη... Για κανα παντηλικακι κανει... τωρα για drift διαρκειας, ε... δεν θα το λεγα... ισως υπο προυποθεσεις...

Nikos120i
20-03-10, 13:27
Τα 316i και 116i κάνουν drift αν:

1. Βρέχει
2. Η άσφαλτο είναι γυαλί
3. Τα λάστιχα είναι κρύα
4. Το μοτέρ ζεστό
5. Και η 1η στους κόφτες.

Εκεί ΙΣΩΣ πετάξει λίγο κωλαράκι...

Τα διαρκείας χωρίς μπλοκέ ξεχάστε τα...

IKTPQ
20-03-10, 14:33
Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσης σας.
Το αμάξι δέν το θέλω για drift διαρκείας απλά σαν παιδί και εγώ θέλω να παίζω λιγο στις στροφές :)

nik200
20-03-10, 14:52
αν εισαι διατεθειμενος να αφησεις μοτερ και σασμαν στην ασφαλτο κανει και παρακανει....δεν υπαρχει πισωκινητο που να μην μπορει να πλαγιολιοσθαινει...ας δοκιμασει με 2 14αρες ζαντες 5.5αρες...και τεσσερα κομμενα σκληρα ελατηρια....ολα ειναι θεμα οδηγου και εξοικιωσης...βεβαια το ελευθερο διαφορικο ειναι υπουλο...αλλα με λιγη καλη θεληση ολα γινονται!

Dimzan
20-03-10, 14:55
Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσης σας.
Το αμάξι δέν το θέλω για drift διαρκείας απλά σαν παιδί και εγώ θέλω να παίζω λιγο στις στροφές :)


Τοτε παλι ατυχησες.

Για μενα πιο fun to drive ειναι ενα μπροστινοκινητο με μπλοκε παρα το 116. Το 116 παιρνει 1 με αριστα το 10 στον τομεα fun to drive. Κι αυτο το 1 λογω πισω κινησης. Το ελευθερο διαφορικο με το που παει να ξεκολλησει το πισω μερος στελνει ροπη στον εσωτερικο τροχο και σπινιαρει ο εσωτερικος οποτε δεν ξεκολαει. Επισηα τα αλογα ειναι πολυ λιγα.

Οδηγα ενα 116 σε διαφορα οδοστρωματα και θα το διαπιστωσεις και μονος σου.

IKTPQ
20-03-10, 15:08
http://www.youtube.com/watch?v=VKIc_H12XAM&feature=player_embedded

Αυτό δηλαδή εχει μπλοκέ?

Dimzan
20-03-10, 15:15
αυτο εχει δρομο που γλυστραει κατω. και εχει πεσει και πολυ συμπλεκταρισμα για να ξεκολλησει. Επισης σε αυτες τις περιπτωσεις (χωρις μπλοκε και αλογα) υπαρχει πολυ ο φοβος του ποτε θα βρει ο εξωτερικος τροχος προσφυση και θα παει να επαναφερει μεσα το πισω μερος. Χωρις μπλοκε γινεται αποτομα και αν δεν εχεις χερια πας πεζοδρομιο.

Οτι και να σου πουμε παραμενει θεωρια. Οδηγα ενα και αποφασισε αν σου αρεσει. Εμενα πχ δε μ αρεσε καθολου.

Και για να μην παρεξηγηθω θεωρω το 116 πολυ αξιολογο αμαξι στην κατηγορια του (πολυτελες μινι) αλλα σιγουρα οχι σπορ η διασκεδαστικο.

antreas
20-03-10, 15:33
drift αμαξι με ελευθερο διαφορικο δεν θα κανει ποτε.το πολυ πολυ κανα μπαντιλικι αμα ο δρομος
ειναι λιωμενος ή βρεχει.

IKTPQ
20-03-10, 15:38
Έτσι πληροφοριακά λοιπόν μπλοκέ για 116 πόσο κανει περίπου?
Και ποιά ειναι τα αρνητικά του?

Dimzan
20-03-10, 15:43
Έτσι πληροφοριακά λοιπόν μπλοκέ για 116 πόσο κανει περίπου?
Και ποιά ειναι τα αρνητικά του?

και μπλοκε να βαλεις μετα θα θες αλογα.

Δεν νομιζω να εχει βγει μπλοκε για 116. Αν κρινω απο τιμες που βλεπω γενικα σιγουρα πανω απο 1000ευρω μην πω 1500.

nik200
20-03-10, 15:54
drift αμαξι με ελευθερο διαφορικο δεν θα κανει ποτε.το πολυ πολυ κανα μπαντιλικι αμα ο δρομος
ειναι λιωμενος ή βρεχει.

σορρυ φιλε αλλα θα σε διαψευσω με ενα video...το bmw μια χαρα driftarei....με ελευθερο διαφορικο...και ολοκληρα 130 αλογα...

http://www.youtube.com/watch?v=Krer9FuZGtw

Dimzan
20-03-10, 16:19
σορρυ φιλε αλλα θα σε διαψευσω με ενα video...το bmw μια χαρα driftarei....με ελευθερο διαφορικο...και ολοκληρα 130 αλογα...

http://www.youtube.com/watch?v=Krer9FuZGtw

νικο μην αρχισουμε τα κλασσικα με τα παλια αμαξια.

μιλαμε για τεχνολογια αναρτησης 20 χρονων πισω..... και καμποσα κιλα λιγοτερο.. η αντιστοιχια θα ηταν να του δειξεις ενα αμαξι 20 χρονων παλιο με 80-90 αλογα. Για να δουμε θα ντριφταρε? προφανως οχι...

τα 130 τοτε αντιστοιχουν σε 160-170 σημερα με δεδομενη την τεχνολογια και το στησμιο αλλα και τα κιλα.

Geo_3D
20-03-10, 16:20
Βρε Νικ κατεβα λιγο στην γη σε παρακαλω...τι σχεση εχει το Ε30 με τα 1000 κιλα σε σχεση με ενα νωχελικοτερο και πιο αδυναμο κινητηρα με ηλεκτρικο γκαζι και 300 κιλα πανω????
Μην τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι...

nik200
20-03-10, 16:24
νικο μην αρχισουμε τα κλασσικα με τα παλια αμαξια.

μιλαμε για τεχνολογια αναρτησης 20 χρονων πισω..... και καμποσα κιλα λιγοτερο.. η αντιστοιχια θα ηταν να του δειξεις ενα αμαξι 20 χρονων παλιο με 80-90 αλογα. Για να δουμε θα ντριφταρε? προφανως οχι...

τα 130 τοτε αντιστοιχουν σε 160-170 σημερα με δεδομενη την τεχνολογια και το στησμιο αλλα και τα κιλα.

οκ εχετε δικιο εν μερει..αλλα αν βαλεις στο 116 μια 14αρα ζαντα μου λες οτι δεν θα γυρισει και με 2α αν μπεις με καμια 70αρα χιλιομετρα.....μες στη ροπη του το μοτερ???

nik200
20-03-10, 16:29
Βρε Νικ κατεβα λιγο στην γη σε παρακαλω...τι σχεση εχει το Ε30 με τα 1000 κιλα σε σχεση με ενα νωχελικοτερο και πιο αδυναμο κινητηρα με ηλεκτρικο γκαζι και 300 κιλα πανω????
Μην τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι...

εχεις δικιο αλλα μην ξεχνας οτι και τα αμαξια με βαρος, πανε με το βαρος και ας μην εχουν αλογα....στησιμο χρειαζεται....και τεχνικη...

Dimzan
20-03-10, 16:29
οκ εχετε δικιο εν μερει..αλλα αν βαλεις στο 116 μια 14αρα ζαντα μου λες οτι δεν θα γυρισει και με 2α αν μπεις με καμια 70αρα χιλιομετρα.....μες στη ροπη του το μοτερ???

θα μουρωσει...

Τωρα αν βαλω κι εγω στο civic 155 πισω και αφησω το 205 μπροστα ναι θα κανει ντριφτ σε καθε στροφη.

Μιλαμε ομως για καθημερινα αμαξια νομιζω. Παιρνεις ενα αμαξι και ρωτας αν στα κλασσικα που μπορει να κανει εχει και τη δυνατοτητα για ντριφτ.

Αν στο 116 βαλεις 14αρες πισω με 175 θα κανει ντριφτ (ισως) αλλα δε θα κανει τα καθημερινα. Δηλαδη να σε μεταφερει με ασφαλεια χωρις να προβληματιζει απο τα Α σημειο στο Β, πραγμα για το οποιο φτιαχτηκε.

Αν καταστρεψεις τη γεωμετρια του αυτοκινητου τα παντα γινονται, δεν αντιλεγει κανεις.


Αλλη λυση ειναι να μεταφερεις τα πιτσιλιστηρια πανω απο τους θολους των πισω τροχων και καθε φορα που θα θες να πεταξεις κωλο να ψεκαζεις λιγο σαπουνι.....

nik200
20-03-10, 16:34
θα μουρωσει...

Τωρα αν βαλω κι εγω στο civic 155 πισω και αφησω το 205 μπροστα ναι θα κανει ντριφτ σε καθε στροφη.

Μιλαμε ομως για καθημερινα αμαξια νομιζω. Παιρνεις ενα αμαξι και ρωτας αν στα κλασσικα που μπορει να κανει εχει και τη δυνατοτητα για ντριφτ.

Αν στο 116 βαλεις 14αρες πισω με 175 θα κανει ντριφτ (ισως) αλλα δε θα κανει τα καθημερινα. Δηλαδη να σε μεταφερει με ασφαλεια χωρις να προβληματιζει απο τα Α σημειο στο Β, πραγμα για το οποιο φτιαχτηκε.

Αν καταστρεψεις τη γεωμετρια του αυτοκινητου τα παντα γινονται, δεν αντιλεγει κανεις.


Αλλη λυση ειναι να μεταφερεις τα πιτσιλιστηρια πανω απο τους θολους των πισω τροχων και καθε φορα που θα θες να πεταξεις κωλο να ψεκαζεις λιγο σαπουνι.....

οταν δεν εχεις δυναμη, αναγκαστικα πας σε τετοιες λυσεις....αν θες να κανεις drift (ο θεος να το κανει)...το προτιμω ομως απο το να σπασω το διαφορικο η μαλλον τα ημιαξονια με τις 17αρες.....

Dimzan
20-03-10, 16:36
οταν δεν εχεις δυναμη, αναγκαστικα πας σε τετοιες λυσεις....αν θες να κανεις drift (ο θεος να το κανει)...το προτιμω ομως απο το να σπασω το διαφορικο η μαλλον τα ημιαξονια με τις 17αρες.....

η απλα δεν παιρνεις 116 για ντριφτ....

kloukakis
20-03-10, 16:44
Να παραθέσω ότι το παιδί αυτό στο βίντεο, πριν το Ε30 είχε Ε21 3.16 και το έφτανε σε σημείο να του ανάβει ο δείκτης του λαδιού από τα G!!!! Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εξοικείωση!!:nod:

Φίλε μου το 116 το έχω οδηγήσει και μου φάνηκε πολύ παιχνιδιάρικα για τα άλογά του, για ντρίφτ δεν είναι αλλά "ντρίφτ" κάνει. Αν βέβαια εννοείς να μπαίνει σε καμιά στροφή με το πλάι και όχι να βγάζει πολύ μεγάλες αποστάσεις με το πλάι!!

Μην ξενερώνεις, τελικά ο ΝΙΚ έχει δίκιο ότι είναι θέμα προπόνησης! Βρες ένα μέρος που να γλιστάει και να είναι ασφαλές και δόσ του να κατλάβει!! Αυτό έχεις με αυτό θα μάθεις! Στη χειρότερη αν δεν δεις προκοπή μετά από καιρό βάλε ένα phandom grip στο διαφορικό σου να γίνει τύπου μπλοκέ!!

Αν σου αρέσει το ντριφτ τόσο πολύ, αγόρασε ένα Ε30 και σιγά σιγά φτιάξ το, ώστε να πηγαίνεις σε πίστα και να κάνεις ΝΤΡΙΦΤ:drive2:

E36 RULES!!
20-03-10, 16:59
Kαταραμένο http://www.impawards.com/2006/posters/fast_and_the_furious_tokyo_drift.jpg




Τα Μπαντηλικια (:D) τωρα τα βαφτισαμε Nτρίφτ, Τρίφτ και Τριμμένη Παρμεζάνα...


ΠΑΝΤΗΛΙΚΙΑ θα κάνει... DRIFT όχι...

kloukakis
20-03-10, 17:19
Kαταραμένο http://www.impawards.com/2006/posters/fast_and_the_furious_tokyo_drift.jpg




Τα Μπαντηλικια (:D) τωρα τα βαφτισαμε Nτρίφτ, Τρίφτ και Τριμμένη Παρμεζάνα...


ΠΑΝΤΗΛΙΚΙΑ θα κάνει... DRIFT όχι...

χαχααχαχα
Πραγματικά έχεις δίκιο ρε Ρουλς, και εγώ αυτό προσπάθησα να πω πλαγίως! Τον φίλο μας φαντάζομαι πως τον ενδιαφέρουν τα παντηλίκια και ο άσσος είναι παιχνιδίαρης, μπορεί να πάει με το πλάι, αλλά όχι να κάνει ντρίφτ με την έννοια του ντριφτ!!

Βέβαια αν τον πάρει τον ασσο ο Τσουτσιγια θα κάνει και θα παρακάνει, ακόμα και χωρίς τροχούς!!

Φιλε μου εξασκίσου με τα μέσα που έχεις......

Nikos120i
20-03-10, 17:39
Έτσι πληροφοριακά λοιπόν μπλοκέ για 116 πόσο κανει περίπου?
Και ποιά ειναι τα αρνητικά του?

Δεν μπαίνει και δεν έχει νόημα να μπει.

Αν αγοράζεις το 116i με κριτήριο αν κάνει drift, τότε κοίτα άλλο αμάξι γιατί απλά δεν κάνει. Έχει πολύ βάρος ο πίσω άξονας και επίσης δε βοηθάει το μεταξόνιο. Η Ε30 που μπήκε πριν έχει και άλλη κατανομή βάρους από την 1. Η 1 έχει πίσω περισσότερο βάρος από τα sedan. Η 316i ας πούμε θα πετάξει πιο εύκολα κώλο υπό συνθήκες από τη 116i.

Επίσης στο βίντεο...δε ξέρεις τι έχει κάνει για να ξεκολλήσει την ουρά. ΑΝ δηλαδή ξέρεις να κάνεις Σκανδιναβικό φλικ και τσιμπήσεις λίγο χειρόφρενο θα έρθει...

montoya
20-03-10, 18:07
Αλλη λυση ειναι να μεταφερεις τα πιτσιλιστηρια πανω απο τους θολους των πισω τροχων και καθε φορα που θα θες να πεταξεις κωλο να ψεκαζεις λιγο σαπουνι.....
Γι αυτό είναι κορυφαίο αυτό τι σαιτ. Έχει έξυπνες λύσεις για όλα:bigthumb:

nickvas19
20-03-10, 18:30
ναι πηγαινε σε εναν δρομο που γλιστραει...και απο κατω να εχει γκρεμο να φυγεις μια και καλη...ελεος το 116ι μονο με πρωτη κανει και αυτο σπινιαρει η μια ροδα...αστο το αμαξακι στη ησυχια του...

nik200
22-03-10, 08:57
Φιλε μου εξασκίσου με τα μέσα που έχεις......

αυτη η ατακα συνοψιζει τα παντα....για μενα...ολα ειναι θεμα εξασκησης και εξοικιωσης....αν θελεις να κανεις 5 παντες με το 116 πιστευω οτι ευκολα μπορεις αν δεν το λυπηθεις......

nik200
22-03-10, 09:25
επιτρεψτε μου να προσθεσω τα εξης.....χωρις να πλατιαζω

εχουμε εστιασει στο αυτοκινητο και οχι στον οδηγο....το παληκαρι με το 116 προφανως εκει μπορουσε να φτασει οικονομικα και μαγκια του στο κατω κατω...δηλαδη επειδη εχει ενα under powered αμαξι σημαινει οτι δεν πρεπει να κανει και καμια παντα, (ετσι επειδη του ρθε πανω στην τρελλα...χαχαχαχα)????αρα ποιοι ειμαστε εμεις να του πουμε, οχι ρε φιλε δεν κανει για παντες το αμαξι σου..δηλαδη πρεπει ολοι να χουμε m3, m5 κτλ κτλ για να ευχαρηστηθουμε την οδηγηση (και οχι απαραιτητα το drift)..ναι μαζι σας, και εγω λυπαμαι εξαιρετικα καινουργιο αμαξι να το υποβαλω σε τετοια βασανιστηρια....αλλα οταν θελεις να μαθεις κατι πρεπει να σπασεις.....ετσι εσπασα και γω το διαφορικο μου στο καντετακι πριν καποιες μερες....αλλα χαλαλι του....την χαρα που μου δινει καθε φορα που το παω βολτα...δεν την συγκρινω με τιποτα...keep drifting....nothing is a straight line!!!!!

προπονηση, προπονηση και ξανα προπονηση και οταν με το καλο θα ρθει το 130 (ευχομαι) θα κανεις μαγικα πραγματα!!!!

montoya
22-03-10, 19:19
Το ερώτημα είναι αν κάνει drift το 116i. Δεν είπε κανένας κάτι για την επιλογή του. Ότι φτάνει ο καθένας μπράβο του. Αυτό που λέμε είναι ότι είναι αδύναμο το αυτοκίνητο και πρέπει να βρει ιδανικές συνθήκες (Άσφαλτο, λάστιχα και ίσως βροχή). Να μην έχει πολλές απαιτήσεις.

NICK BMW LOVER
31-03-10, 18:28
Καταρχην για να μην μπερδευομαστε πρεπει να γνωριζουμε τι σημαινει drift,κ πως το εκλαμβανει ο καθενας?!
Κυριως για να κανεις πραγματικο ντριφτ,και οχι απλο πεταγμα της ουρας με το 116 χρειαζεσαι αρκετα χλμ κ καλα χερια ακριβως για τον προηγουμενο λογο!!!
Τωρα τι ρολο,κ πως παιζει η γεωμετρια,βαρος,στησιμο,ιπποδυναμη του καθε αυτ/του,τα χλμ που θα μπεις δεν χρειαζεται να το ξανασυζητησουμε,εχει ξαναειπωθει κ ειναι ολοκληρη ιστορια οπου ολοι οι προηγουμενοι παραγοντες μαζι με το οδοστρωμα(εννοωντας οχι μονο την ποιοτητα) και τον οδηγο το επηρεαζουν...
Μια μικρη αναφορα μονο,γενικα,με λιγα αλογα θες αρκετα χλμ,ευνοικο οδοστρωμα και να το "κατεχεις"...
Με αρκετα αλογα+ευνοικo οδοστρωμα εχεις ευκολο πεταγμα ουρας,αλλα οχι διαρκεια αμα "δεν εχεις χερια κ ποδια",με ολα τα προηγουμενα+"χερια κ ποδια"(+καπνο) εχεις το πραγματικο drift...
Μια γενικη εικονα εδωσα.
Δοκιμασε το κ μονος σου,γιατι ρωτας,δεν μπορεις να το διαπιστωσεις αυτο μονος σου?!
Θεμα εμπειριας ειναι ολα!!!

strofimios
31-03-10, 20:43
Η λυση ειναι μια.Μετακομισε καπου στα Μεσογεια.Θα με θυμηθεις.Γλυστρας στην ασφαλτο ακομα και πεζος.Σημερα γλυστρησε η ουρα με 4η,1700 σαλ.,με μια μικρη τιμονιά.Οσο ζεσταινει καιρος γλυστραει περισσοτερο!Κανε μια βολτα απο Μαρκοπουλο μεχρι Λουτσα και θα χαμογελασεις!

IKTPQ
02-04-10, 14:41
Καταρχην για να μην μπερδευομαστε πρεπει να γνωριζουμε τι σημαινει drift,κ πως το εκλαμβανει ο καθενας?!
Κυριως για να κανεις πραγματικο ντριφτ,και οχι απλο πεταγμα της ουρας με το 116 χρειαζεσαι αρκετα χλμ κ καλα χερια ακριβως για τον προηγουμενο λογο!!!
Τωρα τι ρολο,κ πως παιζει η γεωμετρια,βαρος,στησιμο,ιπποδυναμη του καθε αυτ/του,τα χλμ που θα μπεις δεν χρειαζεται να το ξανασυζητησουμε,εχει ξαναειπωθει κ ειναι ολοκληρη ιστορια οπου ολοι οι προηγουμενοι παραγοντες μαζι με το οδοστρωμα(εννοωντας οχι μονο την ποιοτητα) και τον οδηγο το επηρεαζουν...
Μια μικρη αναφορα μονο,γενικα,με λιγα αλογα θες αρκετα χλμ,ευνοικο οδοστρωμα και να το "κατεχεις"...
Με αρκετα αλογα+ευνοικo οδοστρωμα εχεις ευκολο πεταγμα ουρας,αλλα οχι διαρκεια αμα "δεν εχεις χερια κ ποδια",με ολα τα προηγουμενα+"χερια κ ποδια"(+καπνο) εχεις το πραγματικο drift...
Μια γενικη εικονα εδωσα.
Δοκιμασε το κ μονος σου,γιατι ρωτας,δεν μπορεις να το διαπιστωσεις αυτο μονος σου?!
Θεμα εμπειριας ειναι ολα!!!

Δεν το έχω πάρει ακόμα το αυτοκίνητο γιάυτο και ρωτάω:)
Μάλλον το drift ήταν λάθος λέξη, αλλα για να μην αχρηστεύσω της προηγούμενες απαντησεις δεν το έχω αλλάξει.

montoya
02-04-10, 19:04
Αν δεν το πήρες ακόμα τότε σκέψου τις προτεραιότητές σου.
Αν ενδιαφέρεσαι πολύ για παντηλίκια τότε ψάξε κάτι άλλο. Αν όμως δεν τα έχεις και πολύ "σεβντά" τότε προχώρα.

dmyl
02-04-10, 19:18
Εγω που πηρα 116 μετα απο 15 μηνες ψαχνω να το πουλησω !!!!! και θα ψαχτω προς TFSI μερια !!
Αν σου λενε κατι αυτα τοτε ξανασκεψου το η προχωρα !!.

Δεν ειναι γρηγορο αμαξι μαλλον προς το αργο και ανευρο αμαξι ειναι ο χαρακτηρισμος που αρμοζει.
Τωρα αν ειναι για να σπινιαρει ο πισω αξονας χρειαζεται να το λιωσεις τ αμαξι τοτε και το Hundai Atos μπαινει με τα τεσσερα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι προκειται για ενα ασφαλες- ποιοτικο αδηγικα - και στιβαρο σε αισθηση αυτοκινητο. Τωρα μπαντιλικια και οτι αλλο αφορα μεγαλυτερης υποδυναμης αυτοκινητα πολυ πιθανο να σε απογοητευσει !!!

Σε ζηλευω που δεν το εχεις αγορασει ακομα θα ηθελα πολυ να ημουν στη θεση σου και να διαλεγα κατι αλλο.

Stunt Mike
02-04-10, 20:47
Η λυση ειναι μια.Μετακομισε καπου στα Μεσογεια.Θα με θυμηθεις.Γλυστρας στην ασφαλτο ακομα και πεζος.Σημερα γλυστρησε η ουρα με 4η,1700 σαλ.,με μια μικρη τιμονιά.Οσο ζεσταινει καιρος γλυστραει περισσοτερο!Κανε μια βολτα απο Μαρκοπουλο μεχρι Λουτσα και θα χαμογελασεις!

Συμφωνω απολυτα!!:+1:Γερακα μενω συναδελφε κι εχω μαθει τις πλατειες και το Ντραφι σαν το παρκινγκ μου!!Παντως οσο ειχα το 316 με 225/45R17 εκανα την καλυτερη μετατροπη:Εβαλα 2 λαστιχα 9ετιας πισω που βρηκα σ'ενα βουλκανιζατερ και τ'αμαξι οχι μονο παντιλικωνε αλλα με μεταφορες βαρους και συμπλεξιες(ενιοτε και χειροφρενα) εβγαζε αρκετες στροφες με το πλαι!Και μεσα σε 12000χλμ..... διελυσα δισκο-πλατω,χειροφρενο,μουαγιε και 2 βασεις μηχανης και σασμαν.......Ευτυχως το'κανα μετατροπη οποτε αλλαχτηκαν ολα με το τροπετο!:friday: Ειναι μαλλον ομως αμαρτια να κανεις τα ιδια σ'ενα ολοκαινουριο αμαξι που ποτε ο κατασκευαστης του δεν περιμενε οτι καποιος καφρος Ελληνας θα του φεροταν με τετοιο τροπο....Γι'αυτο εβγαλε και τις δυνατοτερες εκδοσεις αλλωστε..

stefos
02-04-10, 23:57
Συμφωνω απολυτα!!:+1:Γερακα μενω συναδελφε κι εχω μαθει τις πλατειες και το Ντραφι σαν το παρκινγκ μου!!

Για πείτε και σε μένα το γείτονα (Παλλήνη) ρε παιδιά που ειναι αυτές οι πλατείες στο Γέρακα... για εγκυκλοπαιδικούς λόγους και μόνο. Πάντως οι περιοχές μας είναι απολαυστικές τώρα που πιάνουν οι ζέστες...

Stunt Mike
03-04-10, 20:17
Στην Παλληνη ειναι φιλε οι πλατειες!!Στη μια εχει και το αστυνομικο τμημα.Γενικα ομως Γερακας,Σπατα,Παλληνη,και κατω εχει πολλα γλιστερα κομματια που μπορεις να ντριφταρεις.Αλλα εφοσον εχεις το Ντραφι διπλα σου νομιζω τα υπολοιπα περιττευουν...

montoya
05-04-10, 15:47
Εγω που πηρα 116 μετα απο 15 μηνες ψαχνω να το πουλησω !!!!! και θα ψαχτω προς TFSI μερια !!
Αν σου λενε κατι αυτα τοτε ξανασκεψου το η προχωρα !!.

Δεν ειναι γρηγορο αμαξι μαλλον προς το αργο και ανευρο αμαξι ειναι ο χαρακτηρισμος που αρμοζει.
Τωρα αν ειναι για να σπινιαρει ο πισω αξονας χρειαζεται να το λιωσεις τ αμαξι τοτε και το Hundai Atos μπαινει με τα τεσσερα.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι προκειται για ενα ασφαλες- ποιοτικο αδηγικα - και στιβαρο σε αισθηση αυτοκινητο. Τωρα μπαντιλικια και οτι αλλο αφορα μεγαλυτερης υποδυναμης αυτοκινητα πολυ πιθανο να σε απογοητευσει !!!

Σε ζηλευω που δεν το εχεις αγορασει ακομα θα ηθελα πολυ να ημουν στη θεση σου και να διαλεγα κατι αλλο.
Συνεννοηθήτε μήπως κάνετε την συναλλαγή μεταξύ σας......:105whistl

strofimios
05-04-10, 17:02
Να προτεινω τωρα κατι αλλο;Δεν θα βρισετε ομως,να ειμαστε ξηγημενοι!Δεν περιμενεις λιγο καιρο μπας και ερθει αυτο το "παλιο"huyndai http://www.youtube.com/watch?v=K9b2E_zaeho&feature=related στην Ευρωπη και βρεις την ακρη;Το πρωτο υπαρχει στην Αγγλια σε κοκκινο 3.8 αυτοματο.Το 2λιτρο τουρμπο,εαν το εχει σε καλη τιμη,θα γινει best seller!Εκτος βεβαια εαν σου αρεσουν και τα κοριτσακια εκτος απο το drift.Εαν ειναι ετσι με τον κορεατη σιγουρα θα χασεις πολλα σε σχεση με τον ασσο.Θα μενουν ομως και λεφτα αφου δεν θα πληρωνεις βλαβες!

sifnostonyla
05-04-10, 18:59
Με τα ηλεκτρονικα εκτοs χορευει................

stefos
05-04-10, 19:31
Στην Παλληνη ειναι φιλε οι πλατειες!!Στη μια εχει και το αστυνομικο τμημα.Γενικα ομως Γερακας,Σπατα,Παλληνη,και κατω εχει πολλα γλιστερα κομματια που μπορεις να ντριφταρεις.Αλλα εφοσον εχεις το Ντραφι διπλα σου νομιζω τα υπολοιπα περιττευουν...

Τις πλατείες στην Παλλήνη τις ξέρω μένω 2 στενά πιο δίπλα, οπότε τις τιμώ συχνά-πυκνά. Όσο για το Ντράφι να έχεις το νού σου γιατί έχω δει αρκετές φορές περιπολικά που κάθονται ήσυχα σε κάθετους δρόμους και περιμένουν για... γράψιμο. Συνήθως κάνω μια χαλαρή βόλτα για έλεγχο και μετά... :drive2:

kloukakis
05-04-10, 20:39
Τις πλατείες στην Παλλήνη τις ξέρω μένω 2 στενά πιο δίπλα, οπότε τις τιμώ συχνά-πυκνά. Όσο για το Ντράφι να έχεις το νού σου γιατί έχω δει αρκετές φορές περιπολικά που κάθονται ήσυχα σε κάθετους δρόμους και περιμένουν για... γράψιμο. Συνήθως κάνω μια χαλαρή βόλτα για έλεγχο και μετά... :drive2:

Μετα όμως πλακώνουν τα περιπολικα ή χαλαρά? Ρωτάω γιατι σκεπεύω να περάσω μια βόλτα και δεν θέλω παρατράγουδα..... Οι γείτονες είναι οκ ή δίνουν σήμα??

stefos
06-04-10, 01:09
Έχεις ΠΜ...

nik200
12-04-10, 18:44
Μετα όμως πλακώνουν τα περιπολικα ή χαλαρά? Ρωτάω γιατι σκεπεύω να περάσω μια βόλτα και δεν θέλω παρατράγουδα..... Οι γείτονες είναι οκ ή δίνουν σήμα??

παιδια εγω για καποιο καιρο πηγαινα συνεχεια ντραφι (περσι καλοκαιρι) και ποτε δεν ειχα προβλημα.....ιδιως αμα πας βραδυ αργα, 1 η ωρα εισαι τελεια, καθως δεν περναει και κανεις...συγκεκριμενα αν δεν εφτανα εγω πανω στο τμημα της πεντελης..δεν θα εβλεπα ποτε μου μπατσο.....πολυ ωραιο σημειο...αλλα δεν υπαρχει χωρος για λαθος..ιδιως ψηλα, γιατι χαμηλα εχει πλατυ δρομο..

nik200
12-04-10, 19:02
Εκτος βεβαια εαν σου αρεσουν και τα κοριτσακια εκτος απο το drift.Εαν ειναι ετσι με τον κορεατη σιγουρα θα χασεις πολλα σε σχεση με τον ασσο.

τι ειπες τωρα???εμενα φιλε με παρακαλανε τα "κοριτσακια" να μπουν στο kadett μου.....οποτε ξεκοληστε λιγο και καταλαβετε οτι αν περιμενεις να ριξεις γκομενα επειδη εχεις bmw εισαι μακρυα νυχτωμενος....οταν θα αρχισει να "χορευει" οποιοδηποτε αμαξι και να εχεις καποια που γνωριζει εστω και 3 πραγματα για αμαξια..και δεν κοιταει μονο μην της χαλασει το μαλλι η πως θα δειξει στις φιλες της για τον καινουργιο της γκομενο ....θα γουσταρει....και αν πραγματι ειναι σωστη θα γουσταρει επειδη θα γουσταρεις εσυ....ολες οι υπολοιπες ας πανε να βρουν κανα φλωρο απο την πολιτεια.....

Dimzan
12-04-10, 19:36
Εκτος βεβαια εαν σου αρεσουν και τα κοριτσακια εκτος απο το drift.Εαν ειναι ετσι με τον κορεατη σιγουρα θα χασεις πολλα σε σχεση με τον ασσο.

τι ειπες τωρα???εμενα φιλε με παρακαλανε τα "κοριτσακια" να μπουν στο kadett μου.....οποτε ξεκοληστε λιγο και καταλαβετε οτι αν περιμενεις να ριξεις γκομενα επειδη εχεις bmw εισαι μακρυα νυχτωμενος....οταν θα αρχισει να "χορευει" οποιοδηποτε αμαξι και να εχεις καποια που γνωριζει εστω και 3 πραγματα για αμαξια..και δεν κοιταει μονο μην της χαλασει το μαλλι η πως θα δειξει στις φιλες της για τον καινουργιο της γκομενο ....θα γουσταρει....και αν πραγματι ειναι σωστη θα γουσταρει επειδη θα γουσταρεις εσυ....ολες οι υπολοιπες ας πανε να βρουν κανα φλωρο απο την πολιτεια.....

-1 φιλος παρολο που δεν το πατησα το κουμπακι...

Ενω καταλαβαινουν οι γκομενες τι εστι ντριφτ...? μιλαμε για σοβαρες γκομενες... που καθονται σε αυτον που κανει καλυτερο ντριφτ... πσσσσσ need for speed και φυγαμε.

εσυ ντριφταρεις γιατι σου καθονται τα γκομενακια? οι μαγκες που ντριφταρουν με τα 4 πιανουν τις σουπερ γκομενες, ενω οι πιο χαμηλων τονων ανθρωποι και πιο ηρεμοι οδηγοι περνουν τις μπαζολες....

ποιοτης μηδεν!

strofimios
12-04-10, 19:59
Γι'αυτο παντρευτηκα!Ειδα και αποειδα με το στριψιμο και το ντριφτ,καταλαβα οτι δεν θα τα καταφερω ποτε τοσο καλα οσο θελω,οποτε και δεν θα ερειχνα τις γκομενες που θα ηθελα οποτε.......να ο γαμος!

nik200
12-04-10, 20:00
-1 φιλος παρολο που δεν το πατησα το κουμπακι...

Ενω καταλαβαινουν οι γκομενες τι εστι ντριφτ...? μιλαμε για σοβαρες γκομενες... που καθονται σε αυτον που κανει καλυτερο ντριφτ... πσσσσσ need for speed και φυγαμε.

εσυ ντριφταρεις γιατι σου καθονται τα γκομενακια? οι μαγκες που ντριφταρουν με τα 4 πιανουν τις σουπερ γκομενες, ενω οι πιο χαμηλων τονων ανθρωποι και πιο ηρεμοι οδηγοι περνουν τις μπαζολες....

ποιοτης μηδεν!

οχι φυσικα...απλα εξηγω οτι δεν χρειαζεται να χεις bmw-mercedes για να χεις γυναικες...και οτι θα σε κρινουν αν εχεις καλο αμαξι η οχι-πιστεψε με δεν τις νοιαζει καθολου....μονο τα γκομενακια νοιαζει αν εχεις καλο αμαξι για να γεμισουν την κενοτητα τους...την επιστροφη στην ποιοτητα δεν την αρχισα εγω...αλλα ο συνομιλιτης μου...που ειπε οτι θα χασεις γκομενακια αν εχεις hyundai.... ενω εγω υποστηριζω οτι δεν θελω χαζογκομενακια για να περασω το βραδυ μου.....

οποτε σε παρακαλω καταλαβε τι λεω....ασε τα κουμπια...γιατι θα μπορουσα και εγω να πατησω για την λανθασμενη αποψη του συνομιλητη μου-κατα την γνωμη μου παντα-ενω προτιμω να αντιπαρατεθω κατ ιδιαν και οχι π@υστικα..ριχνοντας αρνητικη

ειμαστε νεοι ανθρωποι...αναθεμα και αν χρειαζεται ενα αμαξι για να δειξουμε οτι μετραμε σε αυτη την κοινωνια!!!!!!!!!!!

φιλικα
νικος, πολ.μηχανικος (δουλεια), drifter (ερασιτεχνικα)

stefos
12-04-10, 20:02
On topic, once again...

nik200
12-04-10, 20:03
Γι'αυτο παντρευτηκα!Ειδα και αποειδα με το στριψιμο και το ντριφτ,καταλαβα οτι δεν θα τα καταφερω ποτε τοσο καλα οσο θελω,οποτε και δεν θα ερειχνα τις γκομενες που θα ηθελα οποτε.......να ο γαμος!

χαχαχαχαχαχαχαχα-respect-φοβερος!!!!!!
+10

strofimios
12-04-10, 20:07
Μπορει εμεις να μην το εχουμε αναγκη το καλο αμαξι αλλα οι γκομενες το εχουν.Πως αλλιως θα "δειχτουν" στις φιλες τους και φυσικα πως αλλιως θα σε πλησιασουν εαν δεν καταλαβουν οτι εχεις καλο γουστο (και γεματο πορτοφολι);
Εγω παντως δεν θα ειχα κανενα προβλημα να με πλησιαζαν για το αμαξι,αρκει να γινοταν "η δουλεια".Σιγα μη με πειραζε,λες και θα παντρευτω καποια απο αυτες(ειπαμε ειμαι παντρεμενος,υποθετικα μιλαμε παντα) και δεν θα μου βγει καλη νοικοκυρα!
Απο δω το πηγαμε απο κει το πηγαμε παλι off βγηκαμε!

Dimzan
12-04-10, 20:19
οχι φυσικα...απλα εξηγω οτι δεν χρειαζεται να χεις bmw-mercedes για να χεις γυναικες...και οτι θα σε κρινουν αν εχεις καλο αμαξι η οχι-πιστεψε με δεν τις νοιαζει καθολου....μονο τα γκομενακια νοιαζει αν εχεις καλο αμαξι για να γεμισουν την κενοτητα τους...την επιστροφη στην ποιοτητα δεν την αρχισα εγω...αλλα ο συνομιλιτης μου...που ειπε οτι θα χασεις γκομενακια αν εχεις hyundai.... ενω εγω υποστηριζω οτι δεν θελω χαζογκομενακια για να περασω το βραδυ μου.....

οποτε σε παρακαλω καταλαβε τι λεω....ασε τα κουμπια...γιατι θα μπορουσα και εγω να πατησω για την λανθασμενη αποψη του συνομιλητη μου-κατα την γνωμη μου παντα-ενω προτιμω να αντιπαρατεθω κατ ιδιαν και οχι π@υστικα..ριχνοντας αρνητικη

ειμαστε νεοι ανθρωποι...αναθεμα και αν χρειαζεται ενα αμαξι για να δειξουμε οτι μετραμε σε αυτη την κοινωνια!!!!!!!!!!!

φιλικα
νικος, πολ.μηχανικος (δουλεια), drifter (ερασιτεχνικα)


οκ πασο. εχεις δικιο :cheers:

δημητρησ (φυσικο κ dj ) χειροφρενας (εδω γελαμε)

nik200
12-04-10, 23:44
οκ πασο. εχεις δικιο :cheers:

δημητρησ (φυσικο κ dj ) χειροφρενας (εδω γελαμε)

φυσικο και dj εεεε.....αχ ζηλευω....ωραια τα φοιτητικα χρονια!!!να ξαναγυριζαν.....

χειροφρενα...μια χαρα....τι νομιζεις και γω τα ιδια εκανα πριν παρω το kadettaki...χιχχιχιχιχ

sorry για το offtopic

ziaba
12-05-10, 00:49
Δε νομιζω οτι 116ι κανει για κατι τετοιο
Πραγματικο Drift κατα τη γνωμη μου
http://www.youtube.com/watch?v=02ggj-F-0x8


Το "μαμα" 116 ειναι μονο για τετοια
Παντος κανεις τ κ@υλ@ σ
http://www.youtube.com/watch?v=LTiIboNgzKI

///M_Spartan
12-05-10, 08:04
Δε νομιζω οτι 116ι κανει για κατι τετοιο
Πραγματικο Drift κατα τη γνωμη μου



Το "μαμα" 116 ειναι μονο για τετοια
Παντος κανεις τ κ@υλ@ σ


Αν τα κανεις αυτα με 116 "μαμα" πρεπει να εισαι ετοιμος
να πεθανεις ανα πασα στιγμη χαχαχαχαχα

Κωνσταντίνος
12-05-10, 09:01
Αυτό για τον nik200. Οι 2 αγάπες του σε 1 :dance::smokin:

http://www.youtube.com/watch?v=jR7tFuVlwvM

nik200
12-05-10, 10:20
Αυτό για τον nik200. Οι 2 αγάπες του σε 1 :dance::smokin:

http://www.youtube.com/watch?v=jR7tFuVlwvM

ασε το χω δει και εχω αρρωστησει.....:ylsuper::bowdown:

ziaba
17-05-10, 00:18
Αν τα κανεις αυτα με 116 "μαμα" πρεπει να εισαι ετοιμος
να πεθανεις ανα πασα στιγμη χαχαχαχαχα
Οχι μονο να πεθανεις αλλα κ να σκοτωσεις:icon02::icon42::nutkick:

M_enzo
24-08-10, 04:35
Δε νομιζω οτι 116ι κανει για κατι τετοιο
Πραγματικο Drift κατα τη γνωμη μου
http://www.youtube.com/watch?v=02ggj-F-0x8


Το "μαμα" 116 ειναι μονο για τετοια
Παντος κανεις τ κ@υλ@ σ
http://www.youtube.com/watch?v=LTiIboNgzKI

καλα αυτα τα e34 ειναι απιστευτα:wub:

Γιαννηs ε39
24-08-10, 09:37
Τι πιστολι ειναι αυτο το subaru;;;;Και τι χερια,(σαν τηλεκατευθηνομενο το πηγαινει)

Stallion3.2
24-08-10, 09:50
οκ εχετε δικιο εν μερει..αλλα αν βαλεις στο 116 μια 14αρα ζαντα μου λες οτι δεν θα γυρισει και με 2α αν μπεις με καμια 70αρα χιλιομετρα.....μες στη ροπη του το μοτερ???


την ποιά? κανένα ατμοσφαρικό 1600άρι καμίας εταιρίας δεν έχει επαρκή ροπή για να κάνει ντριφτ ένα σύγχρονο αυτοκίνητο. επίσης κάπου έχει μπερδευτεί το ντριφτ με το παλιό 'μπαντιλίκι να 'ούμ..' αν θες να πετάξει λίγο κώλο στην έξοδο της πλατείας με 2α η 116 θα το κάνει, αν θες να ντριφτάρεις παρατεταμένα σε όλο το μήκος της στροφής και να το ευχαριστιθείς νομίζω ότι αν πατήσεις το κουμπί με το Ο και πας στο μενού με τις βελτιώσεις θα αγοράσεις με μερικά credits μοτέρ απο Μ6.....ωχ ξέχασα, δεν είμαστε στο φόρουμ του playstation?

Enema
24-08-10, 09:53
Αυτον με το Ε34 πρεπει να του απαγορεψουν την οδηγηση.

Stallion3.2
24-08-10, 09:56
μα τι λες? σύμφωνα με τα νέα ήθη αυτό θεωρείται μαγκιά και 'χεράδικη' οδήγηση, μα καλά δεν διαβάζεις XL και MAX power? που ζείς?

ziaba
24-08-10, 10:25
Αυτον με το Ε34 πρεπει να του απαγορεψουν την οδηγηση.
ΜΌΝΟ να του απαγορέψουν να οδηγεί ΑΥΤΟΝ πρέπει να τον κρέμασουν που είναι δολοφόνος σκέτος

nik200
25-08-10, 11:53
την ποιά? κανένα ατμοσφαρικό 1600άρι καμίας εταιρίας δεν έχει επαρκή ροπή για να κάνει ντριφτ ένα σύγχρονο αυτοκίνητο. επίσης κάπου έχει μπερδευτεί το ντριφτ με το παλιό 'μπαντιλίκι να 'ούμ..' αν θες να πετάξει λίγο κώλο στην έξοδο της πλατείας με 2α η 116 θα το κάνει, αν θες να ντριφτάρεις παρατεταμένα σε όλο το μήκος της στροφής και να το ευχαριστιθείς νομίζω ότι αν πατήσεις το κουμπί με το Ο και πας στο μενού με τις βελτιώσεις θα αγοράσεις με μερικά credits μοτέρ απο Μ6.....ωχ ξέχασα, δεν είμαστε στο φόρουμ του playstation?

φιλε stallion το να κοροιδευεις με εναν παιδιαστικο τροπο το θεωρεις εξυπνο?εγω απλα με τα δικα μου λογια και με 200 ευρω (14αρες + κολλημα του διαφορικου) σου εξηγω οτι ναι μπορει το αμαξι αυτο να κανει 5 παντες αν και θα δυσκολευτει αρκετα αν δεν ελαφρωσει και στηθει καταλληλα...οτι υπαρχουν ευκολες και απλες λυσεις υπαρχουν..οχι οτι φυσικα αξιζει να τις κανεις στο εν λογω αμαξι...

υγ..απλα σε παρακαλω προσεχε πως μιλας, ο σεβασμος απεναντι στους αλλους θα πρεπε να ειναι δεδομενος για ολους μας.....δεν ειμαστε καφενειο των φιλαθλων εδω!μοιραζομαστε 5 σκεψεις και εμπειριες , αν δεν συμφωνεις δεκτο, απλα να λειπει παρακαλω η ειρωνεια...

και ναι συμφωνω οτι αυτου με το ε34 πρεπει οπως και δηποτε να του παρουν το διπλωμα....

M_enzo
25-08-10, 13:01
για να μην παρεξηγηθω και γω απαραδεκτος ο οδηγος του e34, αλλα απιστευτο το τι κανει η "limo"

Stallion3.2
26-08-10, 12:31
φιλε stallion το να κοροιδευεις με εναν παιδιαστικο τροπο το θεωρεις εξυπνο?εγω απλα με τα δικα μου λογια και με 200 ευρω (14αρες + κολλημα του διαφορικου) σου εξηγω οτι ναι μπορει το αμαξι αυτο να κανει 5 παντες αν και θα δυσκολευτει αρκετα αν δεν ελαφρωσει και στηθει καταλληλα...οτι υπαρχουν ευκολες και απλες λυσεις υπαρχουν..οχι οτι φυσικα αξιζει να τις κανεις στο εν λογω αμαξι...

υγ..απλα σε παρακαλω προσεχε πως μιλας, ο σεβασμος απεναντι στους αλλους θα πρεπε να ειναι δεδομενος για ολους μας.....δεν ειμαστε καφενειο των φιλαθλων εδω!μοιραζομαστε 5 σκεψεις και εμπειριες , αν δεν συμφωνεις δεκτο, απλα να λειπει παρακαλω η ειρωνεια...

και ναι συμφωνω οτι αυτου με το ε34 πρεπει οπως και δηποτε να του παρουν το διπλωμα....

εγώ απάντησα με αφορμή το δικό σου ποστ και όχι για να κριτικάρω εσένα, άλλωστε εσύ για να ντριφτάρεις πήρες ένα κατάλληλο αυτοκίνητο και κάνεις το κέφι σου και μπράβο. το περί Playstation πήγαινε για την όλη κουβέντα περί ντριφτ με 116 κλπ. και ίσως περί 'ντρίφτ' και όπως αυτό εννοείται σήμερα απο τους πιτσιρικάδες γενικότερα.. για να προλάβω με την ίδια ειρωνία θα απαντούσα στο άλλο φόρουμ αν ένας κάτοχος ατμοσφαιρικής mito ήθελε πχ να σπάσει το 1.12 στα Μέγαρα.....

Nikos120i
26-08-10, 13:33
φιλε stallion το να κοροιδευεις με εναν παιδιαστικο τροπο το θεωρεις εξυπνο?εγω απλα με τα δικα μου λογια και με 200 ευρω (14αρες + κολλημα του διαφορικου) σου εξηγω οτι ναι μπορει το αμαξι αυτο να κανει 5 παντες αν και θα δυσκολευτει αρκετα αν δεν ελαφρωσει και στηθει καταλληλα...οτι υπαρχουν ευκολες και απλες λυσεις υπαρχουν..οχι οτι φυσικα αξιζει να τις κανεις στο εν λογω αμαξι...

υγ..απλα σε παρακαλω προσεχε πως μιλας, ο σεβασμος απεναντι στους αλλους θα πρεπε να ειναι δεδομενος για ολους μας.....δεν ειμαστε καφενειο των φιλαθλων εδω!μοιραζομαστε 5 σκεψεις και εμπειριες , αν δεν συμφωνεις δεκτο, απλα να λειπει παρακαλω η ειρωνεια...

και ναι συμφωνω οτι αυτου με το ε34 πρεπει οπως και δηποτε να του παρουν το διπλωμα....

Και με κολλημένο διαφορικό η 116i drift δεν πρόκειται να κάνει! Να πετάξει λίγο το πίσω μέρος ναι…με πρώτη ναι…με δευτέρα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση.

Είναι βαρύ και το μοτέρ δεν έχει τη δύναμη που χρειάζεται.

Επίσης είναι εντελώς ανούσιο να μιλάμε για κολλημένο διαφορετικό σε πολιτικό αμάξι. Κανένας δεν πρόκειται να το κάνει…και δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Το ότι εσύ έχεις πάρει ένα driftάμαξο και δεν είναι για καθημερινή χρήση, δεν πάει να πει ότι όλοι πρέπει να το κάνουν.

Μιλάμε εντελώς υποθετικά.

Η 116i δεν κάνει drift.

Τέλος, βιάζεται το όλο νόημα της πίσω κίνησης. Το παν δεν είναι να κάνεις drift και παντηλίκια…

InsaneDriver
26-08-10, 14:41
Όταν λέτε drift τι εννοείται; Power over ή drift; Φυσικά και το πρώτο δεν γίνεται.

Εγώ με το compact που είχα, με 116 άλογα σε βροχή κατέβαινα και ανέβαινα όλο το πέταλο στα λιμανάκια με το πλάι. Στο στεγνό δεν γινόταν βέβαια στην συγκεκριμένη άσφαλτο.

Και σε άλλους δρόμους που ήταν γλιστεροί, με φόρα και μεταφορές βάρους πάλι δεν ίσιωνε το αμάξι.
Πχ στον δρόμο πίσω από τα καρτ στο καπανδρίτι.

nik200
26-08-10, 14:52
Και με κολλημένο διαφορικό η 116i drift δεν πρόκειται να κάνει! Να πετάξει λίγο το πίσω μέρος ναι…με πρώτη ναι…με δευτέρα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση.

Είναι βαρύ και το μοτέρ δεν έχει τη δύναμη που χρειάζεται.

Επίσης είναι εντελώς ανούσιο να μιλάμε για κολλημένο διαφορετικό σε πολιτικό αμάξι. Κανένας δεν πρόκειται να το κάνει…και δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Το ότι εσύ έχεις πάρει ένα driftάμαξο και δεν είναι για καθημερινή χρήση, δεν πάει να πει ότι όλοι πρέπει να το κάνουν.

Μιλάμε εντελώς υποθετικά.

Η 116i δεν κάνει drift.

Τέλος, βιάζεται το όλο νόημα της πίσω κίνησης. Το παν δεν είναι να κάνεις drift και παντηλίκια…

οτι υπαρχουν τροποι να κανει 5 παντες ναι....για σοβαρο drift οχι...ειμαστε δηλαδη συμφωνοι....απλα ειπα οτι με 5 συμβιβασμους...το αμαξι μπορει να κανει 2-3 πραγματικα πολυ ελαφρα...παντα υποθετικα μιλωντας
και φυσικα δεν θα πρεπε ολοι να παρουν ενα kadett, starlet κτλ κτλ...προς θεου...ο καθενας την λοξα του κανει...και φυσικα το 116 δεν βγηκε για παντες...

απλα εγω ειπα 2-3 τροπους τους οποιους ακολουθω και εγω στο αμαξι μου για να βγαλω δυναμη απο εκει που δεν υπαρχει...ελαφρωμα, κολλημα διαφορικου και 14αρες....

nik200
26-08-10, 15:15
εγώ απάντησα με αφορμή το δικό σου ποστ και όχι για να κριτικάρω εσένα, άλλωστε εσύ για να ντριφτάρεις πήρες ένα κατάλληλο αυτοκίνητο και κάνεις το κέφι σου και μπράβο. το περί Playstation πήγαινε για την όλη κουβέντα περί ντριφτ με 116 κλπ. και ίσως περί 'ντρίφτ' και όπως αυτό εννοείται σήμερα απο τους πιτσιρικάδες γενικότερα.. για να προλάβω με την ίδια ειρωνία θα απαντούσα στο άλλο φόρουμ αν ένας κάτοχος ατμοσφαιρικής mito ήθελε πχ να σπάσει το 1.12 στα Μέγαρα.....

αν δεις το post σου τελειως απροσωπα....ειναι ευκολα παρεξηγησιμο...απο την στιγμη που μου λες οτι δεν παει για μενα εχει καλως και no harm done...
οσο για τους πιτσιρικαδες, την καγκουρια τους και τα "καψτο το γ@μημενο" τα χω ζησει και φυσικα ειναι να μην λαμβανεις υποψιν....υπαρχουν πολλα τετοια πιτσιρικια στο χωρο του drift...ευτυχως το επιπεδο εχει ανεβει σε μεγαλα υψη....και οποτε ολα αυτα τα καγκουρια εχουν παψει να υπαρχουν....

sifnostonyla
08-11-10, 20:55
γει χαρα παιδια.με τα ηλεκτρονικα εκτοs χορευει ο ασσοs

sifnostonyla
08-11-10, 20:57
με οση δυναμη εχουν τα αλογακια του βεβαια

sifnostonyla
08-11-10, 21:00
στα 100000 χλμ τι κανουν στο σερβιs και ποσο παει ? ξερει κανειs ?

halkida116mpack
13-11-10, 21:56
σε βρεγμενο με καλη θεληση το κανεις αυτο ευκολα........


http://www.youtube.com/watch?v=SsocDbHjmBo


σε στεγνο θα πεταξει απλα κωλο....μην μεριμενεις να κανεις την πλατεια γυρω γυρω

αν ενδιαφερεσαι να γινεις ο πρωταθλητης D1 μην παρεις την 116
αν θες λιγα πραγματακια θα στα κανει...εμενα με ικανοποιει σαν αμαξι...ολοι θα θελαμε μι τριο για να ξεμπαζωνουμε πλατειες αλλα το μι τριο θα θελει και την βενζινη του 116 επι τριο...εμενα εστω και το λιγο και τα 3-4 μετρα που θα παει στο στεγνο μου την φτιαχνει την μερα...στο βρεγμενο ειμαι 200 αλογα χαχαχα και εχω και 225/17 πισω

E36 RULES!!
13-11-10, 22:04
σε βρεγμένο και βγαζει το ενα τεταρτο της πλατειας... Μαλιστα... Ουτε εγω ειμαι χερας αλλα δεν ανεβαζω βιντεα στο youtube και μαλιστα με τιτλο DRIFTING (lol δηλαδη)

halkida116mpack
13-11-10, 22:22
το 116 δεν φτιαχτηκε για ελληνες χεραδες....ενα αμαξι ποιοτικο μοκρομεσαιο πολης ειναι με πολυ καλο κρατημα και το οποιο θα σου δωσει και καποιο χαμογελο αν το ξεζουμισεις...ειναι αναλογα του τι ζητας....τωρα αν πειραζει η λεξη drifting , sliding η οτι αλλο...τι να πω ...για βαρυ αμαξι 115-122 αλογα και με καλο στησημο ειναι καλα αυτα που κανει......ααα και δεν το ανεβασα εγω το βιντεο στο tube...απλα το βρηκα...

E36 RULES!!
13-11-10, 22:32
το 116 δεν φτιαχτηκε για ελληνες χεραδες....ενα αμαξι ποιοτικο μοκρομεσαιο πολης ειναι με πολυ καλο κρατημα και το οποιο θα σου δωσει και καποιο χαμογελο αν το ξεζουμισεις...ειναι αναλογα του τι ζητας....τωρα αν πειραζει η λεξη drifting , sliding η οτι αλλο...τι να πω ...για βαρυ αμαξι 115-122 αλογα και με καλο στησημο ειναι καλα αυτα που κανει......ααα και δεν το ανεβασα εγω το βιντεο στο tube...απλα το βρηκα...

Μα δεν το λεω για 'σενα! Λες να ειμαι τοσο βλακας και να μην καταλαβα οτι το βιντεο δεν ειναι δικό σου? :rolleyes:
Εννοείται οτι τα 16αρια δεν φτιαχτηκανε για Ελληνες, Αγγλους, Αμερικανους, Ιαπωνες και δεν ξερω'γω τι αλλο χεράδες.. Προσωπικά θεωρώ οτι το συγκεκριμενο βιντεο αδικει το 116 και εχει αρκετό παραπανω potential απο αυτο που κανει ο τυπος. Και οντως δεν ειναι drifting αλλα sliding, ελληνιστί ''πάντα''. Απο αυτες κανει μπολικες.. Και drift κανονικό μπορει να κανει, στα καταλληλα χερια.. Εξαρτάται οπως σωστά ειπες απο το τι ζητας και απο το τι έχεις διαθεση να κανεις ;) Εχω δει ατομα να κανουν μεταφορα βαρους, χειροφρενο και καρφωμα πρωτης ταυτοχρονα, εγώ τις μεταφορες χ3ζομαι να τις κανω στο δικο μου πχ...

ΥΓ: Ακομα και silvia να παρει καποιος άπειρος (και πρωτα βαζω τον εαυτό μου μεσα, για να μην παρεξηγηθώ) δεν προκειται να κανει drift... Τετάκες ίσως :D
ΥΓ2: Και εγω 16αρι εχω
ΥΓ3: Ουτε η λεξη ''drifting'' με πειραξε, τιποτα δεν με πειραζει εμενα, μονο η φασολαδα λιγο.. απλα τελευταια αντι για παντηλικι οι μισοι λεν drift.. whatever
:calm:

Πατσίκας Βασίλειος
13-11-10, 23:01
σε βρεγμενο με καλη θεληση το κανεις αυτο ευκολα........


http://www.youtube.com/watch?v=SsocDbHjmBo


σε στεγνο θα πεταξει απλα κωλο....μην μεριμενεις να κανεις την πλατεια γυρω γυρω

αν ενδιαφερεσαι να γινεις ο πρωταθλητης D1 μην παρεις την 116
αν θες λιγα πραγματακια θα στα κανει...εμενα με ικανοποιει σαν αμαξι...ολοι θα θελαμε μι τριο για να ξεμπαζωνουμε πλατειες αλλα το μι τριο θα θελει και την βενζινη του 116 επι τριο...εμενα εστω και το λιγο και τα 3-4 μετρα που θα παει στο στεγνο μου την φτιαχνει την μερα...στο βρεγμενο ειμαι 200 αλογα χαχαχα και εχω και 225/17 πισω

ρε παιδια τραγικο ειναι αυτο που γινετε..με ποσα δηλ???30 χιλιομετρα......ολοι ξερουμε τι σημαινει drifting και αυτο σιγουρα δεν ειναι..αλλα δυνατοτερα δεν κανουν σιγα μην εκαναν αυτα...NO offense by the way

halkida116mpack
13-11-10, 23:45
Μα δεν το λεω για 'σενα! Λες να ειμαι τοσο βλακας και να μην καταλαβα οτι το βιντεο δεν ειναι δικό σου?
Εννοείται οτι τα 16αρια δεν φτιαχτηκανε για Ελληνες, Αγγλους, Αμερικανους, Ιαπωνες και δεν ξερω'γω τι αλλο χεράδες.. Προσωπικά θεωρώ οτι το συγκεκριμενο βιντεο αδικει το 116 και εχει αρκετό παραπανω potential απο αυτο που κανει ο τυπος. Και οντως δεν ειναι drifting αλλα sliding, ελληνιστί ''πάντα''. Απο αυτες κανει μπολικες.. Και drift κανονικό μπορει να κανει, στα καταλληλα χερια.. Εξαρτάται οπως σωστά ειπες απο το τι ζητας και απο το τι έχεις διαθεση να κανεις Εχω δει ατομα να κανουν μεταφορα βαρους, χειροφρενο και καρφωμα πρωτης ταυτοχρονα, εγώ τις μεταφορες χ3ζομαι να τις κανω στο δικο μου πχ...

ΥΓ: Ακομα και silvia να παρει καποιος άπειρος (και πρωτα βαζω τον εαυτό μου μεσα, για να μην παρεξηγηθώ) δεν προκειται να κανει drift... Τετάκες ίσως
ΥΓ2: Και εγω 16αρι εχω
ΥΓ3: Ουτε η λεξη ''drifting'' με πειραξε, τιποτα δεν με πειραζει εμενα, μονο η φασολαδα λιγο.. απλα τελευταια αντι για παντηλικι οι μισοι λεν drift.. whatever


το ξερω οτι δεν το λες για μενα απλα το ανεφερα ...
συμφωνω κι εγω σε ολα οσα εγραψες...ουτε εμενα με φωναζουν walter και εμενα με ενοχλει η φασολαδα...:icon_toil


ρε παιδια τραγικο ειναι αυτο που γινετε..με ποσα δηλ???30 χιλιομετρα......ολοι ξερουμε τι σημαινει drifting και αυτο σιγουρα δεν ειναι..αλλα δυνατοτερα δεν κανουν σιγα μην εκαναν αυτα...NO offense by the way

για αυτες τις συνθηκες παει πολυ καλα....ποσο πιο γρηγορα νομιζεις οτι μπορει να σβουριξει κατι σε τετοιες συνθηκες...με 50-60
απλα την εμπειρια μου ειπα στονν φιλο που ρωταει οσο για το τι κανουν δυνατοτερα αμαξια...αυτο ειναι ζητημα οδηγου....
απλα μην μενουμε σε λεξεις...οτι εχει ο καθενας αυτο παλευει να διπλωσει και επειδη 116 εχω και εγω μπορω να σου πω οτι ο τυπος στο βιντεο το κανει πολυ καλα αυτο που κανει*ντριφ,σλαιτν,παντα,κωλοτριψια δεδομενου τις δυνατοτητες του αυτοκινητου...
δεν αμηνομαι...απλα κουβεντα κανουμε......

montoya
14-11-10, 10:02
Κι εγώ ρωτάω: Πόσο λαλακες είναι οι κύριοι του βίντεο, που κάνουν ότι κάνουν περνώντας δίπλα τους αυτοκίνητα?
Όλοι χεράδες που ξέρουν τι κάνουν.......
Όσο για το θέμα μας τα είπαμε. Αν σε ενδιαφέρει το drift τότε απλά δεν παίρνεις 16άρι.
Υ.Γ. Sorry για την σπαστικότητα.

Πατσίκας Βασίλειος
14-11-10, 12:42
Μα δεν το λεω για 'σενα! Λες να ειμαι τοσο βλακας και να μην καταλαβα οτι το βιντεο δεν ειναι δικό σου?
Εννοείται οτι τα 16αρια δεν φτιαχτηκανε για Ελληνες, Αγγλους, Αμερικανους, Ιαπωνες και δεν ξερω'γω τι αλλο χεράδες.. Προσωπικά θεωρώ οτι το συγκεκριμενο βιντεο αδικει το 116 και εχει αρκετό παραπανω potential απο αυτο που κανει ο τυπος. Και οντως δεν ειναι drifting αλλα sliding, ελληνιστί ''πάντα''. Απο αυτες κανει μπολικες.. Και drift κανονικό μπορει να κανει, στα καταλληλα χερια.. Εξαρτάται οπως σωστά ειπες απο το τι ζητας και απο το τι έχεις διαθεση να κανεις Εχω δει ατομα να κανουν μεταφορα βαρους, χειροφρενο και καρφωμα πρωτης ταυτοχρονα, εγώ τις μεταφορες χ3ζομαι να τις κανω στο δικο μου πχ...

ΥΓ: Ακομα και silvia να παρει καποιος άπειρος (και πρωτα βαζω τον εαυτό μου μεσα, για να μην παρεξηγηθώ) δεν προκειται να κανει drift... Τετάκες ίσως
ΥΓ2: Και εγω 16αρι εχω
ΥΓ3: Ουτε η λεξη ''drifting'' με πειραξε, τιποτα δεν με πειραζει εμενα, μονο η φασολαδα λιγο.. απλα τελευταια αντι για παντηλικι οι μισοι λεν drift.. whatever


το ξερω οτι δεν το λες για μενα απλα το ανεφερα ...
συμφωνω κι εγω σε ολα οσα εγραψες...ουτε εμενα με φωναζουν walter και εμενα με ενοχλει η φασολαδα...:icon_toil




για αυτες τις συνθηκες παει πολυ καλα....ποσο πιο γρηγορα νομιζεις οτι μπορει να σβουριξει κατι σε τετοιες συνθηκες...με 50-60
απλα την εμπειρια μου ειπα στονν φιλο που ρωταει οσο για το τι κανουν δυνατοτερα αμαξια...αυτο ειναι ζητημα οδηγου....
απλα μην μενουμε σε λεξεις...οτι εχει ο καθενας αυτο παλευει να διπλωσει και επειδη 116 εχω και εγω μπορω να σου πω οτι ο τυπος στο βιντεο το κανει πολυ καλα αυτο που κανει*ντριφ,σλαιτν,παντα,κωλοτριψια δεδομενου τις δυνατοτητες του αυτοκινητου...
δεν αμηνομαι...απλα κουβεντα κανουμε......

αυτο που λεω εφω ειναι οτι πολλες φορες και δυνατοτερα αμαξια δεν κανουν drift αφου δεν μπορουν λογο ελλειψης μπλοκε με αποτελεσμα πολυ αδυνατα αμαξια οπως το 116 316 να αρκουνται σε παντες και μονο αν και ορισμενες φορες παρατεταμενες οπως και στο βιντεο....φυσικα και κανουμε κουβεντα και δεν εχω προθεση ουτε να προσβαλλω κανεναν αφου και γω γκλυκοκοιτουσα την 116 παρα πολυ αλλα λογω αδυναμιας μοτερ την απεριψα....απο κει και περα στην ελλαδα μπερδεουμε τον ορο drift με την παντα κλπ..αυτο ειναι το λαθοσ μας...

Tomi
14-11-10, 13:08
Κι εγώ ρωτάω: Πόσο λαλακες είναι οι κύριοι του βίντεο, που κάνουν ότι κάνουν περνώντας δίπλα τους αυτοκίνητα?

Επειδή δυστυχώς είμαι ένας από αυτούς τους λαλάκες(λόγω έλλειψης χώρου)όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα..Γιατί όταν έρχομαι διπλωμένος ανάποδα με πολλά,όλοι αδιαφορούν και προσπαθούν να χωθούν μπροστά μου???Ποιος είναι πιο μεγάλος λαλάκας τότε??Εγώ που αναγκαστικά μλκίζομαι στο δρόμο αλλά προσπαθώ να μην ενοχλώ,όσο γίνεται,περιμένοντας να αδειάσει λίγο,και έρχεται ο κλασσικός ελληναράς να χωθεί στον κύκλο,να μην χάσει κανένα δευτερόλεπτο,ενώ κατεβαίνω με τα μπούνια και λέει και το κλασσικό μετά δες τα κωλοπαίδια δές!!Και ο ίδιος κλασσικός μένει στην αριστερή με 100-110 σε 3 λωρίδες δρόμο,δεν κοιτάει καθόλου τον καθρέφτη,επειδή οι δρόμοι του ανήκουν..και ακόμα και όταν κόψω και μείνω πίσω του με το αριστερό φλάς καμιά ώρα να περιμένω,δεν μαζεύετε να περάσω??Αναγκάζοντας εμένα και όλους σαν και μένα να κάνω επικίνδυνους ελιγμούς????Ή που ο ίδιος πάλι,με τον περιφερειακό Θεσσαλονίκης σχετικά άδειο μένει πάλι αριστερά με 100 και δεν πάει στην δεξιά λωρίδα για να μπορώ να περάσω εγώ,ο χαζός που τρέχω???Και παλεύεις να φτάσεις σπίτι μετά τη δουλειά και ανακαλύπτεις ότι σέρνεσαι με 80 όλο το δρόμο εξαιτίας 4-5 τέτοιων που δημιουργούν κίνηση χωρίς να υπάρχει μεγάλος πληθυσμός αυτοκινήτων στο δρόμο..ε?????

Σόρρυ για το όφ τόπικ..
Φιλικά πάντα και χωρίς καμία παρεξήγηση!(Δεν το λέω προσωπικά στο φίλο,απλά με πυροδότησε η φράση..)
Θωμάς.

Α! και ναι και τα 1600 έχουν ψυχή!!(Με τις κατάλληλες συνθήκες-οδηγό!)

Stunt Mike
14-11-10, 13:39
Κι εγώ ρωτάω: Πόσο λαλακες είναι οι κύριοι του βίντεο, που κάνουν ότι κάνουν περνώντας δίπλα τους αυτοκίνητα?
Όλοι χεράδες που ξέρουν τι κάνουν.......
Όσο για το θέμα μας τα είπαμε. Αν σε ενδιαφέρει το drift τότε απλά δεν παίρνεις 16άρι.
Υ.Γ. Sorry για την σπαστικότητα.

Toυς χαρακτηρισμους κρατα τους για τον εαυτο σου...μην κρινεις αν δεν θελεις να κριθεις....γεμισε ο τοπος Δικαστες...

E36 RULES!!
14-11-10, 14:09
Επειδή δυστυχώς είμαι ένας από αυτούς τους λαλάκες(λόγω έλλειψης χώρου)όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα..Γιατί όταν έρχομαι διπλωμένος ανάποδα με πολλά,όλοι αδιαφορούν και προσπαθούν να χωθούν μπροστά μου???Ποιος είναι πιο μεγάλος λαλάκας τότε??Εγώ που αναγκαστικά μλκίζομαι στο δρόμο αλλά προσπαθώ να μην ενοχλώ,όσο γίνεται,περιμένοντας να αδειάσει λίγο,και έρχεται ο κλασσικός ελληναράς να χωθεί στον κύκλο,να μην χάσει κανένα δευτερόλεπτο,ενώ κατεβαίνω με τα μπούνια και λέει και το κλασσικό μετά δες τα κωλοπαίδια δές!!Και ο ίδιος κλασσικός μένει στην αριστερή με 100-110 σε 3 λωρίδες δρόμο,δεν κοιτάει καθόλου τον καθρέφτη,επειδή οι δρόμοι του ανήκουν..και ακόμα και όταν κόψω και μείνω πίσω του με το αριστερό φλάς καμιά ώρα να περιμένω,δεν μαζεύετε να περάσω??Αναγκάζοντας εμένα και όλους σαν και μένα να κάνω επικίνδυνους ελιγμούς????Ή που ο ίδιος πάλι,με τον περιφερειακό Θεσσαλονίκης σχετικά άδειο μένει πάλι αριστερά με 100 και δεν πάει στην δεξιά λωρίδα για να μπορώ να περάσω εγώ,ο χαζός που τρέχω???Και παλεύεις να φτάσεις σπίτι μετά τη δουλειά και ανακαλύπτεις ότι σέρνεσαι με 80 όλο το δρόμο εξαιτίας 4-5 τέτοιων που δημιουργούν κίνηση χωρίς να υπάρχει μεγάλος πληθυσμός αυτοκινήτων στο δρόμο..ε?????

Σόρρυ για το όφ τόπικ..
Φιλικά πάντα και χωρίς καμία παρεξήγηση!(Δεν το λέω προσωπικά στο φίλο,απλά με πυροδότησε η φράση..)
Θωμάς.

Α! και ναι και τα 1600 έχουν ψυχή!!(Με τις κατάλληλες συνθήκες-οδηγό!)



χαχαχαχα, απόλυτα σωστός! Την εχουν δει ολοι αστυνομικοι που πανε να σταματησουν τους αλητες κοντρακηδες ντριφτακηδες.. Ας αφησει ο καθενας αυτη τη δουλεια στους κανονικούς τροχονομους..

Εδω το αλλο το ΓΙΔΙ σταματησε το αμαξι καθετα στην πλατεία, κατεβηκε κατω και πηρε μια ποζα του τερματοφυλακα γκαριζοντας ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ Κ@ΛΟΠΑΙΔΑ!

αφου δεν τον καρφωσε ο fz πάλι καλα να λεμε :rofl2: :rofl2: :rofl2: :rofl2:

Νομιζω καταλαβαίνω το πνεύμα του montoya, κανουμε που κανουμε βλακειουλες, τουλαχιστον να παμε σε τιποτα αδειους δρομους, αυτό πιστεύω εννοεί..

konc
14-11-10, 16:17
Επειδή δυστυχώς είμαι ένας από αυτούς τους λαλάκες(λόγω έλλειψης χώρου)όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα..Γιατί όταν έρχομαι διπλωμένος ανάποδα με πολλά,όλοι αδιαφορούν και προσπαθούν να χωθούν μπροστά μου???Ποιος είναι πιο μεγάλος λαλάκας τότε??

Σόρυ αλλά ρωτάς μόνος σου. Εντελώς καλοπροαίρετα λοιπόν, θα απαντήσω λέγοντας αφθόρμητα την προσωπική μου μονάχα γνώμη, που δεν είναι απαραίτητα σωστή: Εσύ.

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην το θέτεις τόσο απόλυτα, σαν να εννοείται ότι έχεις δίκιο και κάνεις το σωστό, αφού υπάρχουν ορισμένοι σαν κι εμένα που δεν το βλέπουν έτσι. Και ας τα έχω κάνει και εγώ..

Τέλος, προς όλους όσους τα έχουν κάνει αυτά (όπως και εγώ άλλωστε είπαμε), εύχομαι να μην τους τύχει ποτέ τίποτα. Αν όμως, χτύπα ξύλο, κάποιος χεράς ντριφτάρει, κάποιος σφήνας στην ΑΟ ή δεν ξέρω και γω τι άλλο πάει και σκάσει πάνω σου, στη γυναίκα σου, στο παιδί σου, τότε αναθεωρείς πολλά. Πήζει ο εγκέφαλος σε δευτερόλεπτα 15 χρόνια. Το θέμα είναι να μην φτάσουμε στο κακό για να πήξει, αλλά να υπάρχει η απαραίτητη αίσθηση ευθύνης πριν συμβεί. Δεν γινόμαστε δικαστές όταν λέμε στον λακαμά ότι πράτει.. ανάλογα. Την αλήθεια λέμε.

E36 RULES!!
14-11-10, 16:49
Σόρυ αλλά ρωτάς μόνος σου. Εντελώς καλοπροαίρετα λοιπόν, θα απαντήσω λέγοντας αφθόρμητα την προσωπική μου μονάχα γνώμη, που δεν είναι απαραίτητα σωστή: Εσύ.

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην το θέτεις τόσο απόλυτα, σαν να εννοείται ότι έχεις δίκιο και κάνεις το σωστό, αφού υπάρχουν ορισμένοι σαν κι εμένα που δεν το βλέπουν έτσι. Και ας τα έχω κάνει και εγώ..

Τέλος, προς όλους όσους τα έχουν κάνει αυτά (όπως και εγώ άλλωστε είπαμε), εύχομαι να μην τους τύχει ποτέ τίποτα. Αν όμως, χτύπα ξύλο, κάποιος χεράς ντριφτάρει, κάποιος σφήνας στην ΑΟ ή δεν ξέρω και γω τι άλλο πάει και σκάσει πάνω σου, στη γυναίκα σου, στο παιδί σου, τότε αναθεωρείς πολλά. Πήζει ο εγκέφαλος σε δευτερόλεπτα 15 χρόνια. Το θέμα είναι να μην φτάσουμε στο κακό για να πήξει, αλλά να υπάρχει η απαραίτητη αίσθηση ευθύνης πριν συμβεί. Δεν γινόμαστε δικαστές όταν λέμε στον λακαμά ότι πράτει.. ανάλογα. Την αλήθεια λέμε.

Έχεις δίκιο, αλλα ξερεις, στους δρόμους, κοιτάμε να προφυλαχτούμε και απο τους αλλους, και οχι μονο να οδηγαμε εμεις σωστα... Αν δεις καποιον να κανει πλατειες θα πας να χωθείς μπροστά του? Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να περιμενω 1-2 λεπτά να κανει το.... γύρο του και να φυγει, απο το να χωθώ μπροστά του θετοντας τον εαυτό μου πανω απ'ολα σε κίνδυνο γιατι μπορει ανα πασα στιγμή όπως ερχεται διπλωμενος να με καρφωσει... Όπως με το ίδιο σκεπτικό πας σε δρομο με προτεραιότητα και βλεπεις ο αλλος ερχεται ταπα χωρις να σταματησει στο stop... Ε, ριχνεις λιγο τον τουπε και σταματας, δεν συνεχιζεις ακαθεκτος λεγοντας ''στ΄@@ μου, αυτος εχει στοπ να κοψει το λαιμο του''.. Το πάω αλλού, ξέρω, απλά πιστεύω καταλαβαίνεις τι θελω να πω...

montoya
14-11-10, 20:05
Επειδή δυστυχώς είμαι ένας από αυτούς τους λαλάκες(λόγω έλλειψης χώρου)όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα..Γιατί όταν έρχομαι διπλωμένος ανάποδα με πολλά,όλοι αδιαφορούν και προσπαθούν να χωθούν μπροστά μου???Ποιος είναι πιο μεγάλος λαλάκας τότε??Εγώ που αναγκαστικά μλκίζομαι στο δρόμο αλλά προσπαθώ να μην ενοχλώ,όσο γίνεται,περιμένοντας να αδειάσει λίγο,και έρχεται ο κλασσικός ελληναράς να χωθεί στον κύκλο,να μην χάσει κανένα δευτερόλεπτο,ενώ κατεβαίνω με τα μπούνια και λέει και το κλασσικό μετά δες τα κωλοπαίδια δές!!Και ο ίδιος κλασσικός μένει στην αριστερή με 100-110 σε 3 λωρίδες δρόμο,δεν κοιτάει καθόλου τον καθρέφτη,επειδή οι δρόμοι του ανήκουν..και ακόμα και όταν κόψω και μείνω πίσω του με το αριστερό φλάς καμιά ώρα να περιμένω,δεν μαζεύετε να περάσω??Αναγκάζοντας εμένα και όλους σαν και μένα να κάνω επικίνδυνους ελιγμούς????Ή που ο ίδιος πάλι,με τον περιφερειακό Θεσσαλονίκης σχετικά άδειο μένει πάλι αριστερά με 100 και δεν πάει στην δεξιά λωρίδα για να μπορώ να περάσω εγώ,ο χαζός που τρέχω???Και παλεύεις να φτάσεις σπίτι μετά τη δουλειά και ανακαλύπτεις ότι σέρνεσαι με 80 όλο το δρόμο εξαιτίας 4-5 τέτοιων που δημιουργούν κίνηση χωρίς να υπάρχει μεγάλος πληθυσμός αυτοκινήτων στο δρόμο..ε?????

Σόρρυ για το όφ τόπικ..
Φιλικά πάντα και χωρίς καμία παρεξήγηση!(Δεν το λέω προσωπικά στο φίλο,απλά με πυροδότησε η φράση..)
Θωμάς.

Α! και ναι και τα 1600 έχουν ψυχή!!(Με τις κατάλληλες συνθήκες-οδηγό!)

Θωμά, πρώτα απ' όλα, πάντα φιλικά μιλάμε (ή τουλάχιστον προσπαθούμε). Είνα βλακεία να μαλώνουμε επειδή έχουμε διαφορετική άποψη. Προσωπικά δεν παρεξηγώ εύκολα (προσπαθώ τουλάχιστον)
Στο θέμα μας. Δεν λέω ότι είμαι κανένας τυπικός-σωστός οδηγός αφού κι εγώ που και που θα την κάνω την λαλακία μου. Άλλο αυτό και άλλο να έχω την απαίτηση να σταματήσει αυτός που χρησιμοποιεί σωστά τον δρόμο για να τελειώσω εγώ που τον έχω μετατρέψω σε πίστα. Να ξέρουμε ποιος έχει προτεραιότητα τουλάχιστον. Θα περιμένω να περάσει και η τελευταία ντακότα που λέει ο λόγος και μετά θα κάνω τα δικά μου. Πάλι λάθος θα είμαι αλλά ελλείψει χώρου όπως είπες κι εσύ, θα το κάνω. Αν δεις όμως το βιντεάκι που αναφέρθηκα, το RAV4 είναι είδη μέσα στην πλατεία όταν έρχεται το 116.
Σε αυτό που ανέφερες (αριστερά με 80-100χλμ) δεν διαφωνώ. Είναι εγκληματίας. Αλλά γιατί το ανέφερες? Όποιος δεν ντριφτάρει στην πλατεία σημαίνει ότι κάνει την παραπάνω μαλ..κία? Νομίζω πως μιλάμε για το ντριφτ στην πόλη και όχι για τον τρόπο οδήγησης στην εθνική.
Κατά τα άλλα, ναι και οι 116-316 έχουν ψυχή αλλά όταν σε ενδιαφέρει το drift νομίζω πως πρέπει να πας σε κάτι παραπάνω.
Όπως είπα και πιο πάνω, πάντα φιλικά.

Toυς χαρακτηρισμους κρατα τους για τον εαυτο σου...μην κρινεις αν δεν θελεις να κριθεις....γεμισε ο τοπος Δικαστες...
Φίλε μου, κρίνω αυτά που βλέπω και κρίνομαι για αυτά που γράφω. Δίκαια πράγματα.
Εσύ όταν βλέπεις κάτι στραβό (κατά την δική σου άποψη πάντα) και πεις την γνώμη σου, γίνεσαι δικαστής?

Έχεις δίκιο, αλλα ξερεις, στους δρόμους, κοιτάμε να προφυλαχτούμε και απο τους αλλους, και οχι μονο να οδηγαμε εμεις σωστα... Αν δεις καποιον να κανει πλατειες θα πας να χωθείς μπροστά του? Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να περιμενω 1-2 λεπτά να κανει το.... γύρο του και να φυγει, απο το να χωθώ μπροστά του θετοντας τον εαυτό μου πανω απ'ολα σε κίνδυνο γιατι μπορει ανα πασα στιγμή όπως ερχεται διπλωμενος να με καρφωσει... Όπως με το ίδιο σκεπτικό πας σε δρομο με προτεραιότητα και βλεπεις ο αλλος ερχεται ταπα χωρις να σταματησει στο stop... Ε, ριχνεις λιγο τον τουπε και σταματας, δεν συνεχιζεις ακαθεκτος λεγοντας ''στ΄@@ μου, αυτος εχει στοπ να κοψει το λαιμο του''.. Το πάω αλλού, ξέρω, απλά πιστεύω καταλαβαίνεις τι θελω να πω...

Εγώ το πιάνω το νόημά σου και πίστεψέ με έτσι οδηγώ. Άλλωστε γλίτωσα πολλές φορές που είχα προτεραιότητα (φανάρια, STOP κλπ) αφού ξέρω πως κάποια στιγμή κάποιος αφηρημένος (τόσες σκοτούρες έχουμε στο κεφάλι μας) ή ασυνείδητος θα μου την κάνει την στραβή. Έχασα κι έναν προφυλακτήρα από το 206 έχοντας πράσινο φανάρι.....
Αλλά αυτό πρέπει να ισχύει για όλους και πρώτα θα πρέπει να καταδικάζουμε αυτόν που κάνει την μαλ..κία ώστε να μην αφήσουμε περιθώρια παρερμηνείας.
Και για να κλείσω την κουβέντα, όλα αυτά θα τα είχαμε αποφύγει αν υπήρχαν οι κατάλληλοι χώροι (πίστες) για να ξεκα...νουμε. Βέβαια, πάλι θα υπήρχαν κάποιοι που θα τα έκαναν μέσα στον κόσμο αφού γι αυτούς το θέμα είναι να δει ο κόσμος τις ικανότητές αλλά αυτοί θα ήταν η μειοψηφία.

Tomi
14-11-10, 22:46
Και για να κλείσω την κουβέντα, όλα αυτά θα τα είχαμε αποφύγει αν υπήρχαν οι κατάλληλοι χώροι (πίστες) για να ξεκα...νουμε. Βέβαια, πάλι θα υπήρχαν κάποιοι που θα τα έκαναν μέσα στον κόσμο αφού γι αυτούς το θέμα είναι να δει ο κόσμος τις ικανότητές αλλά αυτοί θα ήταν η μειοψηφία.

Συμφωνώ απολύτως!!!!

Το Rav δεν το πρόσεξα και τα υπόλοιπα τα είπα διότι μόλις είχα γυρίσει σπίτι,συναντώντας τα..και απλά τα είπα σε κάποιον.. :D

nik200
14-11-10, 22:50
βρε παιδια ειρηνη υμιν!!

μλκια και να κανεις παντες σε πλατεια με κοσμο..μλκια και να κοιτας να κοψεις τον αλλον πανω στην παντα...αλλα η μεγαλυτερη μ@λ@κια ειναι να τα κανεις οταν εχεις αγνοια η ακαταλληλο αμαξι....τοτε θεωρω οτι γινεται το μεγαλο ατυχημα και ψαχνουμε να βρουμε τι εφταιξε....αρα για εμας που γουσταρουμε παντα υπο ελεγχομενες συνθηκες (λιγος κοσμος- αυτοκινητα-πεζοι) και παντα με το σωστο αμαξι (οπωσδηποτε μπλοκε, καλη αναρτηση και αρκετη ροπη)...διαφορετικα τα ποσοστα κινδυνου αυξανονται υπερβολικα...enough said

ThaNOS E46coupe
14-11-10, 23:02
όφ τόπικ αλλα θέλετε να δούμε και μιά άλλη πλευρά.Πώς εχετε νοιώσει την ώρα που κάνετε τη Λακαμία σας και ξαφνικά δείτε απο τον καθρέυτη τα Στρουμφάκια να σας κάνουν νόημα να σταματήσετε?εγώ πάντως ένοιωσα πολύ λακαμάς....το αποτέλεσμα 600 ευρώ πρόστημο αφαίρεση πινακίδων για ένα μήνα και 9 πόντους απο το δήπλωμα.... Αξίζει? καλύτερα 20-25 ευρώ σε μιά πίστα.Ή σε ένα απόμερο σημείο για Να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.....

montoya
14-11-10, 23:03
Δηλαδή τέρμα οι διαφωνίες? Τώρα με ποιον θα μαλώσω....:)
Υ.Γ. Καλά, κάτι γερόντια στην αριστερή με 80 σε κάνουν υποψήφιο εγκληματία.....:)

Stunt Mike
14-11-10, 23:09
Συναδελφε Montoya τη γνωμη σου τη λες και χωρις χαρακτηρισμους του τυπου ''λαλακας''....με καταλαβες τι εννοω...Και οχι δεν γινεσαι Δικαστης αν πεις τη γνωμη σου.Δικαιωμα σου αλλωστε.Τον μας πεις λαλακες ομως μας φερνεις προ τετελεσμενου γεγονοτος!Και οχι δεν αισθανομαι λαλακας οταν ντριφταρω στους δρομους,ουτε οταν πηγαινω με 200+.Δικαιωμα μου αναυθαιρετο κι αν με πιασουν θα πληρωσω.Αλλα παιρνω οσα μετρα μπορω για να μη σκοτωσω και σκοτωθω.Ενω ο μ@λ@κ@ς που περναει κοκκινο κοιταει μονο την παρτη του.Ευχαριστω....

ThaNOS E46coupe
14-11-10, 23:16
Δηλαδή τέρμα οι διαφωνίες? Τώρα με ποιον θα μαλώσω....:)


μαζί μου....:smiley_ab:jester:

E36 RULES!!
14-11-10, 23:36
όφ τόπικ αλλα θέλετε να δούμε και μιά άλλη πλευρά.Πώς εχετε νοιώσει την ώρα που κάνετε τη Λακαμία σας και ξαφνικά δείτε απο τον καθρέυτη τα Στρουμφάκια να σας κάνουν νόημα να σταματήσετε?εγώ πάντως ένοιωσα πολύ λακαμάς....το αποτέλεσμα 600 ευρώ πρόστημο αφαίρεση πινακίδων για ένα μήνα και 9 πόντους απο το δήπλωμα....

700 ήταν :( Και τους ειδα απο μπροστα, οχι απο τον καθρευτη.. Καλα ηταν, εκανα οικονομια στη βενζινη για ενα μηνα :ylsuper::GrowUp:

ThaNOS E46coupe
14-11-10, 23:48
700 ήταν :( Και τους ειδα απο μπροστα, οχι απο τον καθρευτη.. Καλα ηταν, εκανα οικονομια στη βενζινη για ενα μηνα :ylsuper::GrowUp:

χαχαχα...ναι μάριε έχεις δίκιο...700... το είχα ξεχάσει... εγώ τους έφυγα αλλα με στρίμωξε μια γυναίκα οδηγός μπροστά μου κ ήρθε και με έπιασε....εγώ το γύριζα έτσι...χωρίς χαρτιά...τί να έκανα? είχαν κολλήσει οι μπροστινές βίδες και δέν έβγενε η πινακίδα κ έτσι αναγκαστικά μου πήραν τη μία...κ μου είπαν να τους πάω την άλλη...(δέν την πήγα ποτέ)...έβαλα και το φιμέ τζαμάκι στην πίσω κ δέν πολυφαινόταν οτι έλειπε....(όλα αυτά με το πρώην αμάξι μου)

montoya
14-11-10, 23:51
Συναδελφε Montoya τη γνωμη σου τη λες και χωρις χαρακτηρισμους του τυπου ''λαλακας''....με καταλαβες τι εννοω...Και οχι δεν γινεσαι Δικαστης αν πεις τη γνωμη σου.Δικαιωμα σου αλλωστε.Τον μας πεις λαλακες ομως μας φερνεις προ τετελεσμενου γεγονοτος!Και οχι δεν αισθανομαι λαλακας οταν ντριφταρω στους δρομους,

Κοίτα, εγώ δεν αποκάλεσα μαλ...κα εσένα αλλά τον τύπο του βίντεο που την πέφτει στο Rav. Μην μου πεις ότι δεν είναι μαλ...κας! Όσο σίγουρος κι αν είναι για τα χέρια του (ποιος άραγε θα το κρίνει αυτό? ο ίδιος?) δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την αντίδραση του άλλου ανυποψίαστου οδηγού.

οταν πηγαινω με 200+.Δικαιωμα μου αναυθαιρετο κι αν με πιασουν θα πληρωσω.Αλλα παιρνω οσα μετρα μπορω για να μη σκοτωσω και σκοτωθω.
Το πρώτο μέτρο που πιστεύω πως θα έπρεπε να πάρεις είναι να μην τρέχεις τόσο. Μιλάμε για Ελληνικούς δρόμους γεμάτο εκπλήξεις και για απίστευτους οδηγούς που κινούνται αργά στην αριστερή (αυτούς που είπαμε παραπάνω). πόσο λογικό σου φαίνεται η ταχύτητά σου? Και πίστεψέ με, αν ποτέ συμβεί το μπαμ με 200+ (ακόμα κι αν δεν ευθύνεσαι) τότε κανένα χρηματικό ποσό δεν θα σε σώσει. Το ότι η Ελλάδα βρίσκεται στην κορυφή στα τροχαία δεν σου λέει κάτι?

Ενω ο μ@λ@κ@ς που περναει κοκκινο κοιταει μονο την παρτη του.Ευχαριστω....
Εδώ βάζεις εσύ την ταμπέλα του μαλ...κα και κάποιος θα σου πει πως περνάει το κόκκινο αλλά ξέρει πως να το κάνει ώστε να μην σκοτωθεί και να μην σκοτώσει και αν τον πιάσουν θα πληρώσει και θα καθαρίσει.
Υ.Γ.
Τα λέω εντελώς φιλικά και με καλή διάθεση αν και ξέρω πως μάλλον θα αντιδράσεις.

E36 RULES!!
14-11-10, 23:51
χαχαχα...ναι μάριε έχεις δίκιο...700... το είχα ξεχάσει... εγώ τους έφυγα αλλα με στρίμωξε μια γυναίκα οδηγός μπροστά μου κ ήρθε και με έπιασε....εγώ το γύριζα έτσι...χωρίς χαρτιά...τί να έκανα? είχαν κολλήσει οι μπροστινές βίδες και δέν έβγενε η πινακίδα κ έτσι αναγκαστικά μου πήραν τη μία...κ μου είπαν να τους πάω την άλλη...(δέν την πήγα ποτέ)...έβαλα και το φιμέ τζαμάκι στην πίσω κ δέν πολυφαινόταν οτι έλειπε....(όλα αυτά με το πρώην αμάξι μου)

κάφρεεεεεε χαχαχαχα

Stunt Mike
15-11-10, 00:35
Δεν μιλαω για κοκκινα φαναρια στη μεση του πουθενα....καταλαβες τι εννοω....Εννοειται παντα φιλικα μιλαμε.Παρεπιπτοντως στο σκηνικο με το RAV-4 μου φαινεται οτι ο τυπας με το 116 το'χει υπολογισει.Εξαλλου δεν κανει και κατι extreme,οποτε ανετα φρεναρει αν κανει βλακεια...Η Ελλαδα ειναι πρωτοπορος στα τροχαια λογω ελλειψης παιδειας και εκπαιδευσης και οχι επειδη καποιοι που το κατεχουν το αθλημα κανουν ''αθλοπαιδιες''.Αυτοι που νομιζουν οτι το'χουν κανουν τις λ@λ@κιες......παραβιαση προτεραιοτητας,λαθος προσπερασεις,κακος ελεγχος του οχηματος,λαθη,λαθη,λαθη πολλα που στοιχιζουν ζωες.....Τα βλεπετε ολοι καθε φορα στις Ε.Ο. αλλα και μεσα στην πολη....Η ασχετοσυνη σκοτωνει συχνοτερα απο οποιαδηποτε αλλον τροπο οδηγησης

montoya
15-11-10, 07:54
Αν το έχει υπολογίσει ο τύπος με το 116 είναι σχετικό και στο φινάλε δεν γουστάρω να πηγαίνω νορμάλ στον δρόμο μου, να μου την πέσει τόσο κοντά ο άλλος και εγώ να προσεύχομαι να το έχει αλλιώς θα με φάνε τα συνεργεία, οι καβγάδες με τις ασφαλιστικές, και κανένας γύψους στα χέρια ή στα πόδια. Γι αυτό τον αποκαλώ μαλ..κα. Επειδή βάζει σαν όριο το RAV. Εν το μεταξύ, αυτό ο ίδιος χεράς, μπορεί να έχει φάει καναδυό φτερά ή προφυλακτήρες αλλά όπως είναι φυσικό, αυτά τα βίντεο μάλλον δεν θα τα δούμε ποτέ. Μην χαλάσει και την εικόνα του....
Αφού λοιπόν συμφωνήσαμε στην έλλειψη παιδείας και εκπαίδευσης που υπάρχει στην χώρα μας, γι αυτό λέω πως τα 200+ αποτελούν τάση αυτοκτονίας. Μου έτυχαν κάποια περιστατικά που τα είδα όλα και ευτυχώς έμαθα χωρίς να πάθω. Το ίδιο προτείνω σε όλους.
Υ.Γ. Πολύ μου άρεσε αυτή η διαφήμιση:

http://www.youtube.com/watch?v=Ho4PI9zaZy4

Driftakos
15-11-10, 08:24
Αν και έχουμε βγει εντελώς offtopic αλλά φίλε mike επέτρεψε μου να διαφωνήσω για πολλούς λόγους. Πρώτα απ' όλα. ο τυπάς με το 116 είναι εντελώς λάθος. Όταν έχεις άλλο όχημα δίπλα σου- και ειδικά μέσα σε κυκλικό κόμβο - δεν κάνεις ταρζανιές. Μπορούσε να περιμένει πριν τον κόμβο, να αδειάσει και να μπει μέσα χωρίς άλλο αυτοκίνητο και να κάνει το κέφι του. Το οτι δεν έτρεχε, το οτι το σταματούσε δεν μου λέει τπτ. Γτ πολύ απλά αν ο άλλος έκανε την μαλακία γιατί φοβήθηκε που τον είδε να διπλώνει δίπλα του, δεν αργεί να γίνει το κακό.
Το οτι η ασχετοσύνη σκοτώνει συμφωνώ. Αλλά η ασχετοσύνη έχει πολλά πρόσωπα. Έχει το πρόσωπο του wannabe drifter που μαθαίνει - και το ξέρει οτι μαθαίνει - και του φεύγει. Αλλα δυστυχώς δεν γεννηθήκαμε όλοι μας χεράδες και με άπταιστο feeling του αυτοκινήτου ώστε να ξέρουμε τα εκάστοτε όρια.... αν καποιοι γεννηθήκατε έτσι, μαγκιά σας..... Έχει το πρόσωπο του (wannabe) drifter αλλά που νομίζει οτι το έχει. Εκει όλοι μας θα συμφωνήσουμε είναι απλά ένας χάρος όχι μόνο γι αυτόν αλλά και για οποιονδήποτε δίπλα του. Αλλά άσχετος είναι και καθένας στον δρόμο ο οποίος έχει τόσα στο κεφάλι του, που θέλει να πάει στην δουλειά του και βλέπει το κάθε εναν να κάνει οτι θέλει σε δημόσιο δρόμο. Και το πως θα αντιδράσει αυτός ο άσχετος δεν μπορεί να υπολογιστεί αλλά και κυρίως δεν μας φταίει τπτ.
Κοινώς, με δεδομένο οτι να πάμε σε πίστες και να κάνουμε το κέφι μας είναι σίγουρα μία καλή λύση αλλά όχι απόλυτα εφικτή, αν κάνουμε οτι κάνουμε σε δημόσιους δρόμους ας λαμβάνουμε κάποια υποτυπώδη μέτρα ασφαλείας. Γτ να φάμε το δικό μας ξεροκέφαλο μπορούμε να πούμε τα θέλαμε και τα πάθαμε, να φάμε κανενός άλλου που είχε την ατυχία να συνυπάρχει με μας στον ίδιο δρόμο είναι λαλακία.
ΥΓ: Κάτι προσωπικό με σένα mike δεν έχω, δεν σε ξέρω στην τελική... απλά πήρες πάνω σου από νωρίς την υπεράσπιση...

nik200
15-11-10, 08:34
αυτος ο mike ειναι μεγαλος τετυμποις...τον εχω καταλαβει.....χχιχιχιχιιχιχιχιχι

υγ.. ρε μαγκες δεν αφηνουμε τις διαφωνιες να παμε κανα ντραφι...να χαρουμε τις πισωκουνες μας?δοξα το θεο υπαρχουν και καποια μερη που ακομα δεν εχουν τρομερη αστυνομευση...που δεν εχει απειρα αμαξια..και οπου μπορουμε να παμε μια βολτα..χαλαρη οχι τερμα..δεν χρειαζεται εξαλλου..δημοσιος δρομος ειναι..αυτες τις βολτες θα θυμαστε μετα..και οχι 5 διαφωνιες μεσα σε ενα forum...

παντα φιλικα
Νικολας

nik200
15-11-10, 08:41
για να γελασουμε και λιγο...σκεψου τωρα να εχεις βγει να πας μια βολτα με το πλαι...και να σε ακολουθει driftarontas αυτο!!!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=xzg0BCmZbDU&feature=player_embedded#!

Driftakos
15-11-10, 08:45
για να γελασουμε και λιγο...σκεψου τωρα να εχεις βγει να πας μια βολτα με το πλαι...και να σε ακολουθει driftarontas αυτο!!!!!!!!!!!!



ενώ αν δεις ένα τέτοιο να σου τα σκάει σε κανα φανάρι και να κάνει donuts γύρω σου θα είναι καλύτερα???

http://www.youtube.com/watch?v=4gseTGwppbg&feature=&p=A4A8C0185539BAC7&index=0&playnext=1

Stunt Mike
15-11-10, 09:43
για να γελασουμε και λιγο...σκεψου τωρα να εχεις βγει να πας μια βολτα με το πλαι...και να σε ακολουθει driftarontas αυτο!!!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=xzg0BCmZbDU&feature=player_embedded#!

Και μετα ελεγες οτι το καντετ σου ειναι κοφτο!!!:+1: Αντε παμε να λιωσουμε καμια μερα στα οικεια μας μερη.....με ταξη και ασφαλεια ;)

montoya
15-11-10, 09:51
Με όλα τα τελευταία ποστ έχω βγάλει το τελικό συμπέρασμα.
ΝΑΙ, τελικά το 116i κάνει drift ......:D

nik200
15-11-10, 17:29
Με όλα τα τελευταία ποστ έχω βγάλει το τελικό συμπέρασμα.
ΝΑΙ, τελικά το 116i κάνει drift ......:D

ρε και το πατινι κανει drift αμα θελεις....

montoya
15-11-10, 20:13
Δεν ξέρω για το 116 αλλά το παρακάτω τα καταφέρνει......

http://www.youtube.com/watch?v=ImOS-7vWLWA&NR=1&feature=fvwp

Έλεος...!!!

Stunt Mike
15-11-10, 22:41
Kαποια στιγμη που εβρεχε,ειχα παρει το Jeep του πατερα μου,μονιμα 4χ4...Δεν μπορειτε να φανταστειτε πως ντριφταριζε με φορα και μεταφορες βαρους στη γλιτσα του Ντραφιου!!!Πιστευω αν ειχα ενα 116 εκει θα'κανε τα ιδια και καλυτερα!

kostastnt
20-11-10, 16:59
Να πω κι εγώ την γνώμη μου σαν κάτοχος 116 και smart :P

Το 116 δεν κάνει drift... Μπορεί να πετάει κώλο αν κόψεις τιμόνι μέσα σε στροφή, μπορεί να έχεις λάστιχο τελείως λιωμένο και στην ευθεία με τιμόνι και 1ή ή το πολύ 2α να πετάει κώλο αλλά σε καμία περίπτωση drift... Χωρίς να ξέρω να οδηγάω καλά μιας και 4 χρόνια έχω δίπλωμα και 100.000km σε 3-4 αμάξια το μόνο που κατάφερα με τον άσο είναι να βγάλω τον κύκλο του ΙΚΕΑ στη Θεσσαλονίκη 2 φορές συνεχόμενα στο πλάι με τέρμα λιωμένο καλοκαιρινό λάστιχο και ψιλουγρασία από τα μπεκάκια που πότιζαν τα γρασίδια και έβρεχαν και τον δρόμο...

Τα σμαρτάκια που ανεβάσατε είναι 4-5 σε όλο τον κόσμο... Φοράνε ένα πλαίσιο αγγλικό που σου επιτρέπει να φορέσεις μοτέρ από gsxr1000, r1 ή busa... Αυτά είναι πολύ ωραία στην θεωρία αλλά αυτό το αμάξι απλά δεν είναι πολιτικό γιατί το σμαρτ ακόμη και μανίσιο όταν φέυγει ο κώλος χωρίς ηλεκτρονικά απλά δεν μαζεύει... Ο Ιάπωνας στο πρώτο video δεν είναι απλά χεράς, αλλά μαέστρος και καταφέρνει αυτό που βλέπετε...

Στο ηθικό κομμάτι.. Είναι γελοίο να μπαίνεις σπασμένος σε πλατείες με κόσμο ή την πιθανότητα να έρθει κόσμος... Μπορεί εσύ να είσαι ο τέλειος αλλά δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει η γυναίκα, ο παππούς ή ο νέος όταν βλέπει τις πόρτες σου να πηγαίνουν κατά πάνω του...

Το καλύτερο για όλους είναι να εντοπίσει ο καθένας 2-3 σημεία που είναι απομονωμένα, χωρίς στρουμφ και να πηγαίνει με 2-3 φίλους 3-4 το πρωί... Οι φίλοι μπορούν να κλείνουν τις εισόδους σε έναν κύκλο για να μην μπει κανένας άσχετος και ένας μέσα στον κύκλο να παίζει... Αυτό εφαρμόζεται εύκολα στο ΙΚΕΑ ή στο Cosmos τα χαράματα που δεν περνάει κανείς...

Dimzan
20-11-10, 17:17
Παρενθεση:

Το σμαρτ γυρναει πολυ ευκολα αν απενεργοποιησεις το esp. Πως το απενεργοποιεις..?? Τραβας την αντιστοιχη ασφαλεια απο την ασφαλειοθηκη.

Δε χρειαζεται να σαι κανας χερας για το σμαρτ. Απλα λογω μικρου μεταξονιου θελει γρηγορα χερια. Και φυσικα οσο ανεβαζεις χλμ αυτο θελει ακομα πιο γρηγορες αντιδρασεις απο τον οδηγο. Για καμια 1η2α ομως εχει πολυ πλακα

kostastnt
20-11-10, 23:55
Το έχεις δοκιμάσει αυτό με την ασφάλεια? Γινόταν σε κάτι παλιά 600άρια τα οποία δεν είχαν καν esp αλλά μόνο antispin...

Στα 700άρια θέλει να βραχυκυκλώσεις στην OBD το 4 με το 7 με σβηστή μηχανή για να βγεί το esp...

To smart όντως γυρνάει πανεύκολα αλλά δεν μαζεύεται εύκολα... Δεν μιλάω για donuts... Αλλά για στροφή στο πλάι...

Είσαι και εσύ smartόφιλος? :)

E36 RULES!!
21-11-10, 00:13
To smart όντως γυρνάει πανεύκολα αλλά δεν μαζεύεται εύκολα... Δεν μιλάω για donuts... Αλλά για στροφή στο πλάι...



Λογικο μου ακούγεται... Με τετοιο μεταξόνιο και το μοτερ πισω..

Dimzan
21-11-10, 01:39
Στα 600αρια το χω δοκιμασει, παλια κι ολας.

Οχι δεν ειαμι σμαρτοφιλος απλα οντως εχει πλακα ετσι ;)

Stunt Mike
21-11-10, 14:55
Απο 116 το γυρισαμε στο αν ντριφταρει το Σμαρτακι τωρα???Απ'το κακο στο χειροτερο παμε με τα νεα μετρα της κυβερνησης....Συντομα νεο Thread:Ποια παπουτσια γλυστρανε περισσοτερο?Ντριφταρει το παιδικο ηλεκτρικο αμαξακι του γιου μου με μενα οδηγο κτλ....

kostastnt
21-11-10, 17:00
χαχαχα, σωστός :) Ένας λόγος που πήρα το smart ήταν επειδή με τον άσσο έψαχνα κάθε βράδυ από 10 λεπτά ως 1 ώρα πάρκινγκ... Σκέφτομαι βέβαια να πάρω και πατίνι για να το βάζω μέσα στο σπίτι :P Μόλις του αλλάξω ροδάκια θα σας πω αν κάνει drift :P

E36 RULES!!
21-11-10, 17:17
χαχαχα, σωστός :) Ένας λόγος που πήρα το smart ήταν επειδή με τον άσσο έψαχνα κάθε βράδυ από 10 λεπτά ως 1 ώρα πάρκινγκ... Σκέφτομαι βέβαια να πάρω και πατίνι για να το βάζω μέσα στο σπίτι :P Μόλις του αλλάξω ροδάκια θα σας πω αν κάνει drift :P

:D

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=402965&postcount=584

sakkunen
21-11-10, 19:34
Ρε σείς, διαβάζω το thread κ πραγματικά απορώ. Το 116 δεν είναι μπροστοκίνητο ?:icon36:

halkida116mpack
21-11-10, 19:40
oxi δεν ειναι αλλο αν στα κλειστα κομματια υποστρεφει ελαφρα επειδη δεν εχει δυναμη...

NICK BMW LOVER
21-11-10, 22:08
Aκομα,δεν κυκλοφορει προσθιοκινητη bmw!!!

ThaNOS E46coupe
21-11-10, 22:44
Aκομα,δεν κυκλοφορει προσθιοκινητη bmw!!!

το μίνι το ξέχασες μου φένεται....:loser:

nik200
22-11-10, 08:23
oxi δεν ειναι αλλο αν στα κλειστα κομματια υποστρεφει ελαφρα επειδη δεν εχει δυναμη...

και επειδη η bmw το εφτιαξε να ειναι ελαφρως υποστροφικο για να ειναι ευκολοοδηγητο...φυσικα και η δυναμη δεν βοηθαει..αλλα με ενα μπλοκε θα εβλεπες αλλο αμαξι...οχι οτι χρειαζεται φυσικα....

halkida116mpack
24-11-10, 01:35
και επειδη η bmw το εφτιαξε να ειναι ελαφρως υποστροφικο για να ειναι ευκολοοδηγητο...φυσικα και η δυναμη δεν βοηθαει..αλλα με ενα μπλοκε θα εβλεπες αλλο αμαξι...οχι οτι χρειαζεται φυσικα....

ισως αυτο να αλλαξει λιγο αν βαλω ιδιες διαστασεις μπρος πισω γιατι τωρα εχει 205 μπροστα 225 πισω...φιλε μου το ξερω ειχα αμαξι με μπλοκε καποτε...και το θυμαμαι και μονο που δεν κλαιω(sierralover)...οσο για το τωρινο ουτε λογος για μπλοκε...αμαξι βολτας,καθημερινοτητας και οσο γινεται διασκεδασης θα μεινει....

Daemonos
24-11-10, 09:22
1η 2α "σκοτωνουν" χαχαχα απο 3η και μετα "ψοφαει" εντελως.

Φυσικα και κανει drift το 116 αρκει να εχεις τεχνικη,ταλεντο και το καταλληλο
οδοστρωμα.

Και λεφτά για να πληρώνεις τις φθορές....

stamatis_8
10-01-11, 22:57
παιδια εγω που φοραω 245 πισω στους δρομους της θεσσαλονικης που ειναι γυαλι κανει πολυ ευκολα ντριφτ ουτε καν συμπλεκταρω.και στις αρχες που δεν ηξερα μου γυρνουσε κιολας

blink
14-02-11, 13:23
Και εγώ με την bmw 116 09' έχω προσπαθήσει να κάνω λίγο ντριφτ και μου τον έχει πετάξει τον κώλο του σε σημείο να είναι έτοιμο να φύγει.

NICK BMW LOVER
14-02-11, 14:03
το μίνι το ξέχασες μου φένεται....:loser:

Eδω να πω οτι το mini δεν φερει το σημα της BMW:loser:

bmwdakias85
17-04-11, 08:21
παιδια ολα τα πισωκινητα κανουν drift απλος πρεπει να βρεις το σωστο timing με τη σωστη φορα που θα εχεις παρει κ μολις το σκασεις φευγει ωραια βεβαια οχι για πολυ αλλα φευγει...με 116 hp δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα