PDA

Επιστροφή στο Forum : Βενζίνη στον S50?


konc
10-03-10, 10:13
Καλημέρα παιδιά,
παρακαλώ τα φώτα σας να ξεμπερδευτούμε με ένα θέμα που έχω μπλέξει τα μπούτια μου ανάμεσα σε manuals, μηχανικούς και παντογνώστες. Με απασχολεί καιρό αλλά τώρα αναγκαστικά πρέπει να λυθεί για αυτονόητους λόγους κόστους :)
Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (Ε36 Μ3 3.0 S50) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το δούλευε με 100άρα βενζίνη και όλα καλά. Διαβάζοντας το manual δεν γράφει πουθενά για 100άρα, οπότε δοκίμασα να βάλω 10 λίτρα απλή αμόλυβδη. Πειράκια, ΠΟΛΛΑ πειράκια, αντιληπτά και από τη γυναίκα που δεν ξέρει καν τι σημαίνουν. «Αγάπη κάτι ακούγεται..». Όχι στην ανηφόρα με 1500 στροφές και τέρμα γκάζι με τετάρτη, ακόμα με με 2500 στροφές και δευτέρα. Με 100άρα, όλα ΟΚ, πουθενά πειράκια ακόμα και σε ανορθόδοξη οδήγηση.
Το θέμα είναι πως θα ήθελα να βάζω απλή αμόλυβδη και η θεωρία μου δεν συμφωνεί με του μηχανικού μου που επιμένει να βάζω 100άρα γιατί «έτσι πρέπει». Αφού η Bmw δεν λέει για 100άρα, γιατί να μη δουλεύει σωστά?
Μήπως παίζει κάποιο θέμα με adaptation και θέλει το χρόνο του? Μήπως δουλεύοντας καιρό με επιθετική οδήγηση και 100άρα έχει ανεβάσει αβάνς και δεν μπορεί ποια να δουλέψει αμέσως σωστά με 95άρα? Παίζουν τέτοια θέματα σε αυτόν τον εγκέφαλο, είχε τέτοιες δυνατότητες? Γενικά τι μπορώ να κάνω για το θέμα? Υπάρχει κάποιος τρόπος για reset, πχ. Γύρνα το κλειδί στο on, κάνε τρεις στροφές γύρω από τον εαυτό σου κλπ?
Εννοείται πως στο διαγνωστικό δεν βγαίνει τίποτα (δεν είχα και ενδείξεις για κάτι τέτοιο εξάλλου) και πως το αυτοκίνητο είναι μαμά, όσο ξέρω τουλάχιστον, χωρίς πρόγραμμα μόνο με ένα φίλτρο και ένα τελικό, φυσικά άνευ σημασίας και τα δύο.
Φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση να λέω βλακείες και όντως να πρέπει να βάζω 100άρα...:p:
Ευχαριστώ!

vagelisp
10-03-10, 10:49
Έχω την εντύπωση οτι το αυτοκίνητο πρέπει να φοράει πρόγραμμα απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη! Αν συμβαίνει αυτό είναι ρυθμισμένο για να δουλεύει με 100άρα λόγω αγριότερου αβάνς! Οπότε είσαι αναγκασμένος να το δουλεύεις με 100άρα, αλλιώς αλλάζεις τον εγκέφαλο με normal ή αφαιρείς το πρόγραμμα και να το επαναφέρεις στο αρχικό (δεν γνωρίζω αν γίνεται το τελευταίο)!

panos 316T
10-03-10, 11:05
σε "επιθετικογενή" αυτοκίνητα καλό είναι να βάζουμε 100άρα...
όσο για τα οκτάνια στο Ελλαδιστάν έχουν ειπωθεί πολλά όπως ότι η 100αρα έχει στην πραγματικότητα κάτω από 96...

BMW Power
10-03-10, 11:07
Για τα 46 άρια που το έχω κάνει και ξέρω υπάρχει reset adaptation values μέσω της OBD. Θυμάμαι όμως ότι γίνονται reset και κάποια άλλα πράγματα αφήνοντας στην πρώτη σκάλα τη κλειδί για 10+ δευτερόλεπτα.

Να ξέρεις γενικά ότι αν είναι μαμά το πρόγραμμα εννοείτε πως δεν πρέπει να χτυπάει πειράκια με 95RON, αλλά γενικά στην Ελλάδα η βενζίνη δυστυχώς δεν είναι καλής ποιότητας.....

konc
10-03-10, 11:47
Το αυτοκίνητο ΕΙΧΕ πρόγραμμα το οποίο ξηλώθηκε πάραυτα με το σκεπτικό να καίει 95άρα (έφυγα από τα 100 άλογα και πήγα στα 300, δεν θα μου έλειπαν τα 5 παραπάνω), αλλά αποτύχαμε! Τώρα φοράει το "μαμά" τσιπ 100% γιατί το τοποθέτησα ξανά εγώ ο ίδιος στον εγκέφαλο.

Επειδή αυτά τα αστήρικτα "καλό είναι να βάζουμε 100άρα, αλλά δεν σου λέω το λόγο" είναι ακριβώς οι απαντήσεις που θα με τρελάνουν (no offence panos 316T και ευχαριστώ για το χρόνο σου), υπάρχει κάποιος με S50 να μας πει αν βάζει γενικά και απροβλημάτιστα απλή αμόλυβδη από όποιο πρατήριο βρει?

Για αρχή θα δοκιμάσω το κλειδί στην πρώτη σκάλα για 10"+ και βλέπουμε, αν και δεν έχω ακούσει ξανά κάτι παρόμοιο για Ε36. Πάντως δυσκολεύομαι να το πιστέψω, ακόμα και 46άρια μαμά βάζουν απλή αμόλυβδη όπου βρουν και δεν είχαν ποτέ τέτοια προβλήματα. Αφήστε που τώρα με το τελικό θα δυσκολευτώ να τα ακούσω και αγχώνομαι μήπως το βράδυ μαζί με τα σκουπίδια βάλω και τα πιστόνια στον κάδο...

BMW Power
10-03-10, 11:59
Δεν παίζει από πειράκια χαμηλά να το πάρεις στο χέρι το μοτέρ....το πρόβλημα είναι να μην δουλεύει σωστά ψηλά.

Επίσης αναφέρω ότι μιλάω για τα Ε46. Υποτίθεται ότι με τα Knock sensors δεν έχουμε πειράκια αλλά και σε 46 Μ3 έχω ακούσει ο ίδιος....

pilot_1000RR
10-03-10, 16:11
εγω παιδια βαζω 95αρα και στο Μ και στην μοτοσυκλετα και δεν ειχα ποτε προβλημα..βεβαια βαζω παντα απο στανταρ βενζιναδικα με ''καλη'' βενζινη. Προσωπικα πιστευω πως αν η βενζινη ειναι καλη και εχει στ'αληθεια 95 οκτανια και δεν ειναι νοθευμενη τοτε δεν υπαρχει προβλημα..

stelioslf
10-03-10, 17:33
κανονικά δεν έπρεπε να σου βγάζει αυτό το πρόβλημα..ψάξτο φίλε καλά κάνεις και ρωτάς,αν θές δοκίμασε 95άρα και συμπλήρωνε οκτάνια,αντί να βάζεις 100άρα

konc
10-03-10, 18:09
Αυτό ρε παιδιά πιστεύω και εγώ, με την όποια θεωρία κατέχω.. Το μοτέρ έπρεπε να δουλεύει κανονικά με 95άρα. Παρόλ' αυτά το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι?
Ας πούμε ότι ήταν δικό σας, το βάζατε στο διαγνωστικό και δεν έδειχνε τίποτα. Ο μηχανικός (γνώστης κατά τα άλλα, πραγματικός μηχανικός και όχι μαστοράκι της αρπαχτής -δεν έχω παράπονο από τις γνώσεις του- με δικό του ίδιο τουμπανιασμένο που το οδήγησα και πάει... βοήθεια Παναγιά καθώς και ένα γνωστό αγωνιστικό) ισχυρίζεται ότι πρέπει να βάζω 100άρα και εγώ απλά δεν το δέχομαι.
Οι γνώσεις μου, όσο περιορισμένες και να είναι, δεν μου επιτρέπουν να το δεχτώ και απ' ότι διαβάζω και εσείς το ίδιο υποστηρίζετε. Αλλά τώρα... τι κάνουν? σε 2-3 μέρες ξαναγεμίζω 100άρα και δεν έχω καμία όρεξη να συνεχιστεί αυτό εδώ που έχουμε φτάσει με τη βενζίνη..

Ποιό θα ήταν το επόμενο βήμα σας? Δυστυχώς ρωτώντας δεν έχω βρει κάποιον να απαντήσει υπεύθυνα περί adaptation, είναι μόνο μια πιθανή θεωρία στο μυαλό μου (αν υπάρχει σε αυτόν τον εγκέφαλο, αν θελει-γίνεται reset ή αν μπορώ να το γεμίσω απλή και να το κυκλοφορήσω χαλαρά για 100-200-300 χλμ να ρυθμίσει μόνο του όπως πρέπει.)

Θα χαιρόμουν να έγραφαν 4-5 "φίλε έχω S50, βάζω μόνο απλή και είναι όλα ΟΚ" ή "φίλε έχω S50 και μόνο με 100άρα δουλεύει σωστά". Θε ξεκαθάριζε το πρώτο βασικό ερώτημα για να προχωρήσουμε.

Περιμένω να διαβάσει και να συμμετάσχει και ο Mr. M του forum, μήπως βγάλει κανά λαβράκι όπως συνηθίζει :D Βαγγέληηηηηη...

randombk
10-03-10, 18:14
Παιδια και γω στο Μ3 βαζω απλη 95roz και δεν ακουω τιποτα απο πειρακια!
Ολα δουλευουν μια χαρα...

Φιλε με το Ε36 ισως το αμαξι σου εχει προγραμμα... η? πρεπει να το δεις τεχνικα πλεον...

Dont worry παντως! ;)

konc
10-03-10, 18:26
Το αυτοκίνητο ΕΙΧΕ πρόγραμμα το οποίο ξηλώθηκε πάραυτα με το σκεπτικό να καίει 95άρα (έφυγα από τα 100 άλογα και πήγα στα 300, δεν θα μου έλειπαν τα 5 παραπάνω), αλλά αποτύχαμε! Τώρα φοράει το "μαμά" τσιπ 100% γιατί το τοποθέτησα ξανά εγώ ο ίδιος στον εγκέφαλο.

Εννοείται πως στο διαγνωστικό δεν βγαίνει τίποτα (δεν είχα και ενδείξεις για κάτι τέτοιο εξάλλου) και πως το αυτοκίνητο είναι μαμά, όσο ξέρω τουλάχιστον, χωρίς πρόγραμμα μόνο με ένα φίλτρο και ένα τελικό, φυσικά άνευ σημασίας και τα δύο.
....
Όσα 46άρια Μ ξέρω (2-3, μην φανταστείτε και πολλά) βάζουν 95άρα και όλα καλά.. Στον S50 τι γίνεται είναι το θέμα..

God
10-03-10, 19:36
....
Όσα 46άρια Μ ξέρω (2-3, μην φανταστείτε και πολλά) βάζουν 95άρα και όλα καλά.. Στον S50 τι γίνεται είναι το θέμα..

Ο S50 δουλεύει με 95άρα κανονικά. Και παρουσιάζω επιχειρήματα:

1) Υπήρχε για λίγο καιρό S50 σε φιλικό πρόσωπο, τον ρώτησα και έβαζε πάντα κανονική βενζίνη χωρίς κανένα πρόβλημα.

2) Ο S50 πρωτοεμφανίστηκε πολλά χρόνια πριν βγει στην αγορά η 100άρα βενζίνη!!

konc
10-03-10, 19:52
τέλεια... (λέμε τώρα)
το επόμενο βήμα? τι στο καλό να κάνω για να καίω απλή χωρίς πρόβλημα? Έχω απογοητευτεί.. Αρκετοί είναι καλοί στο να αλλάζουν λάδια, να ερμηνεύουν σωστά τα σφάλματα στο διαγνωστικό, να βρίσκουν τι "χτυπάει". Εδώ τι κάνουμε?
(το ενδεχόμενο να το κυκλοφορήσω προσεκτικά για 100-200-300 χλμ ΜΕ πειράκια μπας και στρώσει πως το βρίσκετε? Εμένα με ανατριχιάζει..)
Πάντως μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα αν υπάρχει θέμα adaptation σε αυτόν τον εγκέφαλο και πως (αν) γίνεται reset.

Dimzan
10-03-10, 19:53
οταν αλλαξες προγραμμα στο αμαξι και εβαλες το μαμα ενιωσες καποια διαφορα?

πιστευω οτι ακομα δεν τρεχει με το μαμα προγραμμα... δε γινεται να βαραει πυρακια ετσι ... εκτος κι αν ολα τα χλμ που εχει κανει εινια πολυ ζορισμενα...

konc
10-03-10, 19:58
όχι δεν ένιωσα αλλά δεν είμαι και κριτήριο. Από τα 100 άλογα πήγα στα 300 και σε 10 μέρες στα 295. Και να υπήρχε διαφορά, σιγά μην την καταλάβαινα :) Και εγώ δεν το βρίσκω καθόλου λογικό, αλλά τι να υποθέσω τη στιγμή που έβαλα ο ίδιος το "μαμά" τσιπ μέσα στον εγκέφαλο?

Dimzan
10-03-10, 20:56
τι να πω... κουμπωσε κι ενα εγκεφαλο απο μαμα μ3 να δεις τι θα γινει.

αν εχεις παλι πυρακια το ψαχνεις αλλιως.

rapid_fast
10-03-10, 22:34
Να υποθέσω οτι προανάφλεξη έχει μόνο ζεστό??
(όταν είναι κρύο απουσιάζουν τελείως???)

konc
11-03-10, 08:17
τι να πω... κουμπωσε κι ενα εγκεφαλο απο μαμα μ3 να δεις τι θα γινει.
Δεν έχω στο συρτάρι μου :D

Να υποθέσω οτι προανάφλεξη έχει μόνο ζεστό??
(όταν είναι κρύο απουσιάζουν τελείως???)
Δεν το έχω προσέξει, περνάει κάτι από το μυαλό σου? Να το κοιτάξω?

bmw316turbo
11-03-10, 08:44
Εχεις βαλει μαμα προγραμμα και χτυπαει πειρακια??
Μου φαινεται αρκετα δυσκολο με 95 οκτανια τη στιγμη που ο εγκεφαλος παει πισω το advance με τους kock sensors που διαθετει.
Εαν το μοτερ σου ειναι καθαρο μεσα στο θαλαμο καυσης , τα μπουζι στην απαιτουμενη ψυχροτητα και εχεις και μαμα προγραμμα μηπως δεν ειναι τελικα πειρακια?
Αλλα εσυ το συνδιαζεις με την καταργηση της 100αρας ενω ο θορυβος μπορει να προερχεται απο αλλου?
Για καλο και για κακο θα σου προτεινα να βαλεις εναν wideband , σε κανενα dyno (οπου αν χτυπαει θα δεις κατι κατσαρες γραμμες στο γραφημα) ,να δεις μιγμα.ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ειναι κατα τη γνωμη μου απιθανο με μαμα εγκεφαλο και 95οκτανια να χτυπαει.
Πηγαινε σε dyno να δεις και ποσα εχασες.

God
11-03-10, 10:22
Εμένα μου μπαίνουν λίγο άσχετα-απλά πράγματα στο μυαλό, αν όντως χτυπάει πυράκια με 95άρα βενζίνη...

Αρχικά, αν έχει ο εγκέφαλος προσαρμοστεί πλήρως στην 100άρα, με 5χλμ οδήγηση θα πρέπει να έχει αλλάξει χαρτογράφηση ήδη αν χτυπήσει πυράκια.

Αυτά που μου περνούν από το μυαλό μετά από αυτό είναι:

1. Λάθος/χαλασμένα μπουζί.
2. Κανένα τρύπιο σωληνάκι υποπίεσης ή βουλωμένα μπεκ (υπέρφτωχα μίγματα).
3. Χαλασμένος knock sensor (δεν διορθώνει).


Για να φταίει μηχανικό μέρος (π.χ. πιστόνι, μπιέλα ή οτιδήποτε άλλο) είναι μακράν αδύνατο αφού με 100άρα δουλεύει κανονικά. Κάτι περιφερειακό είναι, αν είναι.

Lil
11-03-10, 10:26
Αλλη η 95άρα στο Ελλαδισταν και αλλη στη Γερμανια... δεν νομιζω να παίρνουν υπ'οψιν στο manual την ελληνικη ιδεολογια....

konc
11-03-10, 12:49
Αρχικά, αν έχει ο εγκέφαλος προσαρμοστεί πλήρως στην 100άρα, με 5χλμ οδήγηση θα πρέπει να έχει αλλάξει χαρτογράφηση ήδη αν χτυπήσει πυράκια.

Άρα δεν είναι θέμα προσαρμογής.. Έχει κάνει πάνω-κάτω 70-80χλμ με 95άρα


Αυτά που μου περνούν από το μυαλό μετά από αυτό είναι:
1. Λάθος/χαλασμένα μπουζί.
2. Κανένα τρύπιο σωληνάκι υποπίεσης ή βουλωμένα μπεκ (υπέρφτωχα μίγματα).
3. Χαλασμένος knock sensor (δεν διορθώνει).

1. Αλλαγμένα με καινούργια και 100% τα σωστά για το αμάξι, αγορασμένα από εμένα από επίσημη bmw. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν παλιά-ακατάλληλα μπουζί.
2. Και αυτό το κάνει να λειτουργεί οκ με 100άρα? δεν θα έβγαζε κάποιο σφάλμα, κάτι στο διαγνωστικό, κάτι στο δρόμο? μάλλον πρέπει να πάω για ένα dyno με 95άρα..
3. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μου και είναι πολύ λογικό.


Για να φταίει μηχανικό μέρος (π.χ. πιστόνι, μπιέλα ή οτιδήποτε άλλο) είναι μακράν αδύνατο αφού με 100άρα δουλεύει κανονικά. Κάτι περιφερειακό είναι, αν είναι.
Συμφωνώ απολύτως, γι' αυτό ψάχνομαι έτσι.

Dimzan
11-03-10, 12:51
μηπως το αμαξι ειναι πειραγμενο και εχει αλλη συμπιεση?

konc
11-03-10, 12:56
Χλωμό... πολλοί το ξέρετε το μοτέρ από εδώ, ελπίζω πως θα μιλάγατε :)

God
11-03-10, 12:58
2. Και αυτό το κάνει να λειτουργεί οκ με 100άρα? δεν θα έβγαζε κάποιο σφάλμα, κάτι στο διαγνωστικό, κάτι στο δρόμο? μάλλον πρέπει να πάω για ένα dyno με 95άρα..


Ναι. Αν κάνει φτωχά μίγματα ή λάθος ανάφλεξη, είναι πολύ λογικό η 100άρα που έχει μεγαλύτερο βαθμό οκτανίου (αντικροτικότητα) να δουλεύει ενώ με 95άρα να έχεις προβλήματα. Το διαγνωστικό μπορεί να βγάλει σφάλματα μόνο σε ότι ελέγχει, δηλαδή π.χ. αν χαλάσει το MAF εντελώς και δεν δίνει καν σήμα. Δεν είναι κάτι μαγικό που μπορεί να καταλάβει αν τρύπησε ένα σωληνάκι υποπίεσης ή αν δεν ψεκάζει σωστά ένα μπεκ.

Στην θεωρία, οτιδήποτε επηρρεάζει μίγμα ή/και χρονισμό μπορεί να φταίει. Από ένα τρύπιο σωληνάκι (2€ υπόθεση) εώς αισθητήρα στροφάλου ή Λ.

Εγώ αυτό που θα έκανα, αν και είναι λίγο μπακάλικο, είναι να πας για μέτρηση καυσαερίων με 95άρα βενζίνη σε έναν με αξιόλογο μηχάνημα. Αν σε λειτουργία με μέσες στροφές το αυτοκίνητο δείχνει πολύ οξυγόνο στην εξάτμιση τότε κάνει πολύ φτωχά μίγματα ή τραβάει αέρα από κάπου. Αν τα καυσαέρια είναι σχετικά κανονικά και εξακολουθείς να ακούς πειράκια, έχει λάθος χρονισμό ή υπερβολική συμπίεση (έχει πειραχτεί κινητήρας και δεν το ξέρεις). Το πιο πιθανό για μένα είναι να είναι κάτι αστείο, όπως κανένα τρύπιο σωληνάκι ή βουλωμένο μπεκ.

Dimzan
11-03-10, 13:00
δε μπορω να σκεφτω καποιο αλλο λογο. Η συμπιεση ειναι η δεν ψεκαζουν σωστα τα μπεκακια σου. Η κατι αλλο παιζει με τον εγκεφαλο σου και δεν κανει adapt. Οταν διαβαζει πυρακια ριχνει αμεσως αβανς.

Οπως ειπε και ο god κανε μια αναλυση καυσαεριων να αποκλεισεις το injection. Μετα μετρηση συμπιεσης ειναι ευκολο αρκει να ξερεις τα μαμα νουμερα

edit με προλαβε ο god :D

Fairytale
11-03-10, 13:36
Kωνσταντίνε, ελπίζω να σου απαντήσουν οι Lunatic, USA, rigas που είχαν ίδιο μοτέρ.
Πάντως το αμάξι δεν θα έπρεπε να βαράει πυράκια λόγω των 95RON.
To maf είναι κλασσική βλάβη με τέτοια συμπτώματα (υπάρχει ένα ανεπίσημο test που δείχνει την κατάσταση του ανάλογα με το πόσο διορθώνει) ΑΛΛΑ επειδή γράφεις ότι τα πυράκια τα βλέπεις με την βενζίνη αυτή έχοντας κάνει μόλις 80χλμ, ελπίζω ότι απλά η βενζίνη ήταν μούφα.
C U out there

konc
11-03-10, 14:19
Kωνσταντίνε, ελπίζω να σου απαντήσουν οι Lunatic, USA, rigas που είχαν ίδιο μοτέρ.
Πάντως το αμάξι δεν θα έπρεπε να βαράει πυράκια λόγω των 95RON.
To maf είναι κλασσική βλάβη με τέτοια συμπτώματα (υπάρχει ένα ανεπίσημο test που δείχνει την κατάσταση του ανάλογα με το πόσο διορθώνει) ΑΛΛΑ επειδή γράφεις ότι τα πυράκια τα βλέπεις με την βενζίνη αυτή έχοντας κάνει μόλις 80χλμ, ελπίζω ότι απλά η βενζίνη ήταν μούφα.
C U out there

Δυστυχώς έβαλα από το πρατήριο που έβαζα πάντα βενζίνη 95άρα στο προηγούμενό μου αμάξι.
Αν δεν κάνω λάθος, ο lunatic δεν είχε απλά ίδιο μοτέρ, είχε ίδιο μοτέρ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ :D και μάλλον είναι ο καταλληλότερος να μας πει τι συμβαίνει στο συγκεκριμένο

Αντών///is
11-03-10, 14:22
...ελπίζω ότι απλά η βενζίνη ήταν μούφα.
C U out there
Αυτό θα σου έγραφα κι' εγώ...
Σου προτείνω - για να αποκλειστεί αυτή η ισχυρή πιθανότητα - να συνεχίσεις τις επόμενες 2 - 3 φορές να γεμίζεις 95 RON, από διαφορετικά πρατήρια (αν έχεις και κάποιο / κάποια εμπιστοσύνης, ακόμα καλύτερα... ξεκίνα από 'κει).
Τι διάλο... Δεν μπορεί όλοι να νοθεύουν...

Geo_3D
11-03-10, 14:25
Ελεγχοι σε:
Αισθητηρας λ
knock sensors
μπεκ
μπουζι
λειτουργια βανος
αισθητηρας εκκεντροφοροου
εγκεφαλος-update

Θα προτεινα να ξεκινησεις με το τελευταιο

rapid_fast
11-03-10, 23:37
Δεν το έχω προσέξει, περνάει κάτι από το μυαλό σου? Να το κοιτάξω?
Ναι, περνάει, βαρβάτη βλάβη, ολικής ανακατασκευής ή αντικατάστασης κινητήρα..
Αλλά πρόσεξε το και ενημέρωσε αν θές..

Fairytale
11-03-10, 23:49
ΑΝ ισχύει αυτό που σκέφτεσαι θα αρχίσουν τα παρατράγουδα αργά ή γρήγορα και με την 100ρα.
C U out there

rapid_fast
12-03-10, 15:30
ΑΝ ισχύει αυτό που σκέφτεσαι θα αρχίσουν τα παρατράγουδα αργά ή γρήγορα και με την 100ρα.
C U out there
Έτσι νομίζω, αλλά η διαφορά στη θερμοκρασία του κινητήρα με απλή και κατοστάρα είναι αρκετή.. για να κουκουλώσει ακόμα και την πτώση συμπίεσης.

EVANGELOS
12-03-10, 16:00
...2) Ο S50 πρωτοεμφανίστηκε πολλά χρόνια πριν βγει στην αγορά η 100άρα βενζίνη!!

Δεν το συζητάω και ο S54 και ο S50 δουλεύουν μιά χαρά με 95άρα Ελληνική

Τώρα προφανώς και τα θέματα είναι 3

ή

1) Έτυχε να συνδιαστεί το θέμα πυράκια με την αλλαγή σε 95άρα (οπότε θα συνεχιστεί ακόμα και αν βάλει 100άρα) και οπότε ψάχνουμε ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΑΕΙ ΠΥΡΑΚΙΑ

ή

2) Το αμάξι έχει ΘΕΜΑΤΑ και για κάποιο λόγο ΔΕ δουλεύει σωστά με 95άρα (ας πούμε έχει χωρίς να το ξέρεις αυξήσει ο προηγούμενος τη σχέση συμπίεσης , ή ας πούμε δεν έχει σωστό ignition ή ας πούμε φοράει πρόγραμμα κλπ κλπ)

ή (το πιο πιθανό)

3) ΕΤΥΧΕ απλά να βάλεις ΠΟΛΥ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ βενζίνη , που σημάινει ότι αν γεμίσεις με βενζίνη από ΑΛΛΟ πρατήριο λογικά θα σταματήσουν και τα πυράκια ...


Τώρα για να βαράει πυράκια το μοτέρ ...

πυράκια = προανάφλεξη σημαίνει

α) ή κακή βενζίνη

β) ή λάθος ignition timing

το λάθος ignition μπορέι να είναι

είτε hardwre-ικό (από μπουζί , πολλαπλασιαστές,

είτε software-ικα από avance , που μπορεί να είναι είτε από πρόγραμμα , είτε από αισθητήρες εκκεντροφόρων , στροφάλου , knock sesnors , ποτενσιόμετρο γκαζιού - εσύ δεν έχεις νομίζω , θερμοκρασία αέρα εισαγωγής

To software-ικο ακόμα και αν έχει βλάβη ένας αισθητήρας θα το διόρθωνε το dme και θα έβγαζε το απαραίτητο σφάλμα , το hardware-ικό είναι άλλη φάση αλλά κα πάλι θα προσπαθήσει να το διορθώσει η dme κόβοντας σε βήματα των 3 μοιρών αβανς συνέχεια... μέχρι και εντελώς off μπορεί να βγάλει το ignition σε ένα κύλινδρο
Τώρα ΟΝΤΩΣ διαβάζει και από ΜΑΦ η dme για να ρυθμίσει το ignition timing αλλά είναι πολύ δύσκολο να βγάλει πυράκια ... αφού αν είναι σε τέτοια κακή κατάσταση το ΜΑΦ θα είχες παρατηρήσει ΗΔΗ ένα σκασμό άλλα προβλήματα...

Παραθέτω chart του ingition control για τον S54 κάτι ανάλογο είναι και στον S50

γ) ή αυξημένη σχέση συμπίεσης

Βλάβες στα λάμδα και γενικά το emission ή/και το fuel management μπορεί να χαλάσουν το μίγμα αλλά δύσκολο έως ποτέ δεν δημιουργούν πυράκια

π.σ. Θεωρητικά πυράκια = προανάφλεξη της βενζίνης = ανάφλεξη ΠΡΙΝ τη στιγμή του σπινθήρα = εξαρτάται από την ποιότητα σε οκτάνια της βενζίνης , τη θερμοκρασία του αέρα , τη γεωμετρία του θαλάμου κάυσεως και τη σχέση συμίπεσης

EVANGELOS
12-03-10, 16:17
Παρατήρηση ... το engine coolant όσον αφορά το ignition timing το διαβάζει η dme αφου ΑΓΝΟΕΙ ΤΑ ΠΥΡΑΚΙΑ μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στους 31 βαθμούς ή εν πάσει περιπτώση στη θερμοκρασία λειτουργίας ... εξ ου και σε κρύο μοτέρ ή σε cold start το αβανς ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΥΡΑΚΙΑ !!!

Αντών///is
12-03-10, 16:42
Να κάνω κι' εγώ μια ερώτηση σχετική - άσχετη;
Η άποψη που λέει πως η χρήση βενζίνης 100 RON σε κινητήρες που έχουν προδιαγραφές χρήσης 95 - 98 RON (στο δικό μου το γράφει και σε ετικέτα στην τάπα της βενζίνης) είναι εντελώς ανώφελη, αφού η DME δεν είναι χαρτογραφημένη έτσι ώστε να εκμεταλλευθεί την πλούσια σε οκτάνια βενζίνη, ευσταθεί;
Έχω ακούσει μάλιστα έως και ότι μπορεί η απόδοση του κινητήρα με την (ακατάλληλη επί της ουσίας) βενζίνη να μην είναι η βέλτιστη δυνατή, πως μπορεί, με λίγα λόγια, με την 100άρα να πηγαίνει ανεπαίσθητα χειρότερα απ' ότι με 95 - 98.

Για το εφικτό της συζήτησης παίρνω σαν δεδομένο πως η 100άρα είναι 100 και η 95άρα είναι 95 οκτάνια. Εκτός και αν κάποιος έχει τεκμηριωμένα στοιχεία, πως σε όλα τα βενζινάδικα στην Ελλάδα πουλιέται ως 100άρα, βενζίνη 95 - 98 RON και ως 95άρα, βενζίνη 92 - 93 (π.χ.) RON, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα. Όλοι βουρ για 100άρα! :bigthumb:

ankor
12-03-10, 17:00
Κοnc το ιδιο μοτερ φοραμε,και φοραω και προγραμμα αλλα ποτε μα ποτε δεν μου εχει χτυπησει πυρακια,και εννοω μη βαζονταs 100αρα τοχω δοκιμασει αρκετεs φορεs.

EVANGELOS
12-03-10, 17:00
Όπως τα λες είναι Αντώνη ακριβώς !!!

Αν η 95άρα ήταν όντως 95άρα ΔΕ θα έπρεπε να τη χρησιμοποιέι κανένα νορμάλ αυτοκίνητο !!!

όμως ΔΕΝ είναι οπότε οι περισσότεροι βάζουν 100άρα ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ !!!!!!!1

konc
12-03-10, 17:21
1) Έτυχε να συνδιαστεί το θέμα πυράκια με την αλλαγή σε 95άρα (οπότε θα συνεχιστεί ακόμα και αν βάλει 100άρα) και οπότε ψάχνουμε ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΑΕΙ ΠΥΡΑΚΙΑ

Όχι, ακόμα και με τη ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ του ντεπόζιτου με 100άρα εξαλίφθηκαν τα πάντα, ακόμα και σε ανορθόδοξη χρήση με σανίδωμα μεγάλης σχέσης σε ανηφόρα για τεστ.


2) Το αμάξι έχει ΘΕΜΑΤΑ και για κάποιο λόγο ΔΕ δουλεύει σωστά με 95άρα (ας πούμε έχει χωρίς να το ξέρεις αυξήσει ο προηγούμενος τη σχέση συμπίεσης , ή ας πούμε δεν έχει σωστό ignition ή ας πούμε φοράει πρόγραμμα κλπ κλπ)

Απ'όσο ξέρω και ισχυρίζεται, καπάκι δεν έχει ανοιχτεί και το "μαμά" τσιπ που μου είχε δώσει μαζί με το αυτοκίνητο το έβαλα ο ίδιος στον εγκέφαλο. Τώρα για σωστό-λάθος ignition, οι γνώσεις μου σταματούν εδώ, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει. Πάντως το αμάξι στο διαγνωστικό δεν εμφανίζει κάτι.


3) ΕΤΥΧΕ απλά να βάλεις ΠΟΛΥ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ βενζίνη , που σημάινει ότι αν γεμίσεις με βενζίνη από ΑΛΛΟ πρατήριο λογικά θα σταματήσουν και τα πυράκια ...

Έβαλα χ λίτρα (λίγα) από ένα πρατήριο 95άρα. Βάραγε. Την έκαψα και έβαλα άλλα χ από το ΓΝΩΣΤΟ μου πρατήριο που την ίδια στιγμή γεμίσαμε 2 αυτοκίνητα. Ξανά τα ίδια. Συμπλήρωσα-γέμισα το υπόλοιπο με 100άρα, όλα ΟΚ.


Τώρα για να βαράει πυράκια το μοτέρ ...

πυράκια = προανάφλεξη σημαίνει

α) ή κακή βενζίνη

νομίζω πως το έχουμε αποκλείσει


β) ή λάθος ignition timing

το λάθος ignition μπορέι να είναι

είτε hardwre-ικό (από μπουζί , πολλαπλασιαστές,

είτε software-ικα από avance , που μπορεί να είναι είτε από πρόγραμμα , είτε από αισθητήρες εκκεντροφόρων , στροφάλου , knock sesnors , ποτενσιόμετρο γκαζιού - εσύ δεν έχεις νομίζω , θερμοκρασία αέρα εισαγωγής

Μπουζί άλλαξα ο ίδιος με τα 100% σωστά από bmw, ήταν το πρώτο που σκέφτηκα.
Εισαγωγή είμαι μαμά, καθαρή και μόνο με ένα φίλτρο στο φιλτροκούτι.
Πολλαπλασιαστές σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη έχουν αλλαχτεί, όπως και ο λ.


Τώρα ΟΝΤΩΣ διαβάζει και από ΜΑΦ η dme για να ρυθμίσει το ignition timing αλλά είναι πολύ δύσκολο να βγάλει πυράκια ... αφού αν είναι σε τέτοια κακή κατάσταση το ΜΑΦ θα είχες παρατηρήσει ΗΔΗ ένα σκασμό άλλα προβλήματα...

Κατά τα άλλα με 100άρα, δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ, και κατ' εμένα και κατά τον μηχανικό (γνώστης) και στο δρόμο συγκριτικά με άλλα σε φιλικά "διαγνωστικά" πατήματα.

EVANGELOS
12-03-10, 18:04
Συνεπώς ΑΦΟΥ ΜΕ 100 όλα οκ και με 95ρα (από διάφορα πρατήρια) υπάρχουν πυράκια το μοτέρ ΔΕΝ είναι μαμα !!!

είτε έχει αυξημένη συμπίεση

είτε φοράει πρόγραμμα

είτε για κάποιο άλλο λόγο

αν υπήρχε βλάβη ΔΕΝ θα βάραγε πυράκια ΜΟΝΟ με την 95 άρα ... συνεπώς είμαστε στο

2) Το αμάξι έχει ΘΕΜΑΤΑ και για κάποιο λόγο ΔΕ δουλεύει σωστά με 95άρα (ας πούμε έχει χωρίς να το ξέρεις αυξήσει ο προηγούμενος τη σχέση συμπίεσης , ή ας πούμε δεν έχει σωστό ignition ή ας πούμε φοράει πρόγραμμα κλπ κλπ)

υπάρχει ένα ακόμα ενδεχόμενο ... αλλά για να μην το κάνουμε

Dont do it Phedon !!! ... mentalist

δεν πας να δεις τι διορθώσεις κάνει στο αβανς (... προσοχή ΔΕΝ μας ενδιάφερουν τα adaptaion values του μίγματος additive και multiplicative ... που καθορίζουν το injection rate ... αλλά το correction στο αβανς) και αν έχει βγάλει κάνα σφάλμα στο logging το dme ...

από εδώ νομίζω δεν μπορούμε να βγάλουμε παραπάνω άκρη !!!

αν θες πάρε και κανα τηλ ...

rapid_fast
13-03-10, 03:40
Δεν το συζητάω και ο S54 και ο S50 δουλεύουν μιά χαρά με 95άρα Ελληνική

Τώρα προφανώς και τα θέματα είναι 3

ή

1) Έτυχε να συνδιαστεί το θέμα πυράκια με την αλλαγή σε 95άρα (οπότε θα συνεχιστεί ακόμα και αν βάλει 100άρα) και οπότε ψάχνουμε ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΑΕΙ ΠΥΡΑΚΙΑ

ή

2) Το αμάξι έχει ΘΕΜΑΤΑ και για κάποιο λόγο ΔΕ δουλεύει σωστά με 95άρα (ας πούμε έχει χωρίς να το ξέρεις αυξήσει ο προηγούμενος τη σχέση συμπίεσης , ή ας πούμε δεν έχει σωστό ignition ή ας πούμε φοράει πρόγραμμα κλπ κλπ)

ή (το πιο πιθανό)

3) ΕΤΥΧΕ απλά να βάλεις ΠΟΛΥ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ βενζίνη , που σημάινει ότι αν γεμίσεις με βενζίνη από ΑΛΛΟ πρατήριο λογικά θα σταματήσουν και τα πυράκια ...


Τώρα για να βαράει πυράκια το μοτέρ ...

πυράκια = προανάφλεξη σημαίνει

α) ή κακή βενζίνη

β) ή λάθος ignition timing

το λάθος ignition μπορέι να είναι

είτε hardwre-ικό (από μπουζί , πολλαπλασιαστές,

είτε software-ικα από avance , που μπορεί να είναι είτε από πρόγραμμα , είτε από αισθητήρες εκκεντροφόρων , στροφάλου , knock sesnors , ποτενσιόμετρο γκαζιού - εσύ δεν έχεις νομίζω , θερμοκρασία αέρα εισαγωγής

To software-ικο ακόμα και αν έχει βλάβη ένας αισθητήρας θα το διόρθωνε το dme και θα έβγαζε το απαραίτητο σφάλμα , το hardware-ικό είναι άλλη φάση αλλά κα πάλι θα προσπαθήσει να το διορθώσει η dme κόβοντας σε βήματα των 3 μοιρών αβανς συνέχεια... μέχρι και εντελώς off μπορεί να βγάλει το ignition σε ένα κύλινδρο
Τώρα ΟΝΤΩΣ διαβάζει και από ΜΑΦ η dme για να ρυθμίσει το ignition timing αλλά είναι πολύ δύσκολο να βγάλει πυράκια ... αφού αν είναι σε τέτοια κακή κατάσταση το ΜΑΦ θα είχες παρατηρήσει ΗΔΗ ένα σκασμό άλλα προβλήματα...

Παραθέτω chart του ingition control για τον S54 κάτι ανάλογο είναι και στον S50

γ) ή αυξημένη σχέση συμπίεσης

Βλάβες στα λάμδα και γενικά το emission ή/και το fuel management μπορεί να χαλάσουν το μίγμα αλλά δύσκολο έως ποτέ δεν δημιουργούν πυράκια

π.σ. Θεωρητικά πυράκια = προανάφλεξη της βενζίνης = ανάφλεξη ΠΡΙΝ τη στιγμή του σπινθήρα = εξαρτάται από την ποιότητα σε οκτάνια της βενζίνης , τη θερμοκρασία του αέρα , τη γεωμετρία του θαλάμου κάυσεως και τη σχέση συμίπεσης

Καλά τα λες..
Πάμε στα βασικά?
Κρύο το κάνει? δε με νοιάζουν τα ηλεκτρονικά του.
Η ερώτηση μου ήταν εντελώς συγκεκριμένη. Αν δεν το κάνει κρύο, έχει βλάβη ο κινητήρας.
Δεν με νοιάζει knock sensor και ηλεκτρονικά και τίποτα.. Καρμυπρατέρ να έχει..
Υ.Γ. το κακό μπουζί, δίνει μετανάφλεξη και όχι προανάφλεξη. (στα βασικά και αυτό..)
Υ.Γ.2 και οι πεσμένοι πολλαπλασιαστές δεν δίνουν προανάφλεξη

rapid_fast
13-03-10, 03:54
Να κάνω κι' εγώ μια ερώτηση σχετική - άσχετη;
Η άποψη που λέει πως η χρήση βενζίνης 100 RON σε κινητήρες που έχουν προδιαγραφές χρήσης 95 - 98 RON (στο δικό μου το γράφει και σε ετικέτα στην τάπα της βενζίνης) είναι εντελώς ανώφελη, αφού η DME δεν είναι χαρτογραφημένη έτσι ώστε να εκμεταλλευθεί την πλούσια σε οκτάνια βενζίνη, ευσταθεί;
Έχω ακούσει μάλιστα έως και ότι μπορεί η απόδοση του κινητήρα με την (ακατάλληλη επί της ουσίας) βενζίνη να μην είναι η βέλτιστη δυνατή, πως μπορεί, με λίγα λόγια, με την 100άρα να πηγαίνει ανεπαίσθητα χειρότερα απ' ότι με 95 - 98.

Για το εφικτό της συζήτησης παίρνω σαν δεδομένο πως η 100άρα είναι 100 και η 95άρα είναι 95 οκτάνια. Εκτός και αν κάποιος έχει τεκμηριωμένα στοιχεία, πως σε όλα τα βενζινάδικα στην Ελλάδα πουλιέται ως 100άρα, βενζίνη 95 - 98 RON και ως 95άρα, βενζίνη 92 - 93 (π.χ.) RON, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα. Όλοι βουρ για 100άρα! :bigthumb:
Το τελευταίο καλό που άκουσα, ήταν προεκλογικά απο τον Γ.τ Π. οτι υπάρχουν λεφτά...
Χειρότερα να πάει αποκλείεται, να μην την εκμεταλευεται πλήρως, ίσως...
Απο το manual (2004 BMW 330) 231 BHP on 98 octane and 221 BHP on 95

GIANNISKW
13-03-10, 10:43
Να κάνω κι' εγώ μια ερώτηση σχετική - άσχετη;
Η άποψη που λέει πως η χρήση βενζίνης 100 RON σε κινητήρες που έχουν προδιαγραφές χρήσης 95 - 98 RON (στο δικό μου το γράφει και σε ετικέτα στην τάπα της βενζίνης) είναι εντελώς ανώφελη, αφού η DME δεν είναι χαρτογραφημένη έτσι ώστε να εκμεταλλευθεί την πλούσια σε οκτάνια βενζίνη, ευσταθεί;
Έχω ακούσει μάλιστα έως και ότι μπορεί η απόδοση του κινητήρα με την (ακατάλληλη επί της ουσίας) βενζίνη να μην είναι η βέλτιστη δυνατή, πως μπορεί, με λίγα λόγια, με την 100άρα να πηγαίνει ανεπαίσθητα χειρότερα απ' ότι με 95 - 98.

Για το εφικτό της συζήτησης παίρνω σαν δεδομένο πως η 100άρα είναι 100 και η 95άρα είναι 95 οκτάνια. Εκτός και αν κάποιος έχει τεκμηριωμένα στοιχεία, πως σε όλα τα βενζινάδικα στην Ελλάδα πουλιέται ως 100άρα, βενζίνη 95 - 98 RON και ως 95άρα, βενζίνη 92 - 93 (π.χ.) RON, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα. Όλοι βουρ για 100άρα! :bigthumb:
απολυτα σωστος φιλε γιαυτο και εγω βαζω μισο μισο 95αρα 100αρα εκο σε καθε γεμισμα..

konc
13-03-10, 11:45
δεν πας να δεις τι διορθώσεις κάνει στο αβανς (... προσοχή ΔΕΝ μας ενδιάφερουν τα adaptaion values του μίγματος additive και multiplicative ... που καθορίζουν το injection rate ... αλλά το correction στο αβανς) και αν έχει βγάλει κάνα σφάλμα στο logging το dme ...

από εδώ νομίζω δεν μπορούμε να βγάλουμε παραπάνω άκρη !!!

αν θες πάρε και κανα τηλ ...
Θα πάρω σίγουρα γιατί χρειάζομαι μετάφραση για να πάω να το δω αυτό :D Αν δεν σου κάνει κόπο, με ένα pm..

Κρύο το κάνει? δε με νοιάζουν τα ηλεκτρονικά του.
Η ερώτηση μου ήταν εντελώς συγκεκριμένη. Αν δεν το κάνει κρύο, έχει βλάβη ο κινητήρας.
Μια μικρή αναμονή να τελειώσω με αυτό το γέμισμα (δεν θα αργήσω με τα 20άρια που καίει..) και αμέσως βάζω απλή για να παρατηρήσω τι κάνει κρύο και να πάω να δω... ότι είναι αυτό που θα μου εξηγήσει ο EVANGELOS.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε..

EVANGELOS
13-03-10, 16:38
Καλά τα λες..
Πάμε στα βασικά?
Κρύο το κάνει? δε με νοιάζουν τα ηλεκτρονικά του.
Η ερώτηση μου ήταν εντελώς συγκεκριμένη. Αν δεν το κάνει κρύο, έχει βλάβη ο κινητήρας.
Δεν με νοιάζει knock sensor και ηλεκτρονικά και τίποτα.. Καρμυπρατέρ να έχει..
Υ.Γ. το κακό μπουζί, δίνει μετανάφλεξη και όχι προανάφλεξη. (στα βασικά και αυτό..)
Υ.Γ.2 και οι πεσμένοι πολλαπλασιαστές δεν δίνουν προανάφλεξη

Aυτό που είπα είναι ότι κρύο ή στην εκκίνηση είναι λογικό να βαρέσει πυράκια και για αυτό και η DME αγνοεί τα knock sensors όσο η θερμοκρασία είναι χαμηλά

Knock Control is only in affect when the engine temperature is greater than 35 ºC and there
is a load on the engine. This will disregard false signals while idling or from a cold engine.

τώρα το να βαραει πυράκια (knocking) μια και το πήραμε πάλι θεωρητικά ... ΔΕΝ είναι προανάφλεξη ...

Το knocking ή γενικά abnormal combustion = μη φυσική κάυση είναι όταν ξεκινάει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ μέτωπο κάυσης , μακριά από αυτό που δημιουργεί το μπουζί είτε πριν είτε μετά το σπινθήρα ... πρακτικά η προανάφλεξη και το knocking έχουν παρόμοια αποτελέσματα και όλα μαζί περιγράφονται ως detonation ... pinging

Τέλος Όντως έχεις δίκιο από χαλασμένο μπουζί , πολλαπλασιαστή ΔΕ θα γίνει προανάφλεξη αλλά misfire ... προανάφλεξη θα γίνει από λάθος ψυχρότητας μπουζι ...


παραθέτω και jpeg έτσι για θεωρητικούς λόγους

rapid_fast
13-03-10, 17:57
Aυτό που είπα είναι ότι κρύο ή στην εκκίνηση είναι λογικό να βαρέσει πυράκια και για αυτό και η DME αγνοεί τα knock sensors όσο η θερμοκρασία είναι χαμηλά

τώρα το να βαραει πυράκια (knocking) μια και το πήραμε πάλι θεωρητικά ... ΔΕΝ είναι προανάφλεξη ...

Το knocking ή γενικά abnormal combustion = μη φυσική κάυση είναι όταν ξεκινάει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ μέτωπο κάυσης , μακριά από αυτό που δημιουργεί το μπουζί είτε πριν είτε μετά το σπινθήρα ... πρακτικά η προανάφλεξη και το knocking έχουν παρόμοια αποτελέσματα και όλα μαζί περιγράφονται ως detonation ... pinging

Τέλος Όντως έχεις δίκιο από χαλασμένο μπουζί , πολλαπλασιαστή ΔΕ θα γίνει προανάφλεξη αλλά misfire ... προανάφλεξη θα γίνει από λάθος ψυχρότητας μπουζι ...

παραθέτω και jpeg έτσι για θεωρητικούς λόγους
Ευάγγελε,
δε διαφωνούμε σε κάτι.
Απλά αν δεν το κάνει με κρύο μοτέρ, και το κάνει μόνο ζεστό η λογική με κατευθύνει αλλού.
Και αυτό, επειδή η σούπερ αμόλυβδη καίγεται πιο αργά και σε χαμηλότερη θερμοκρασία από την απλή αμόλυβδη. Αν είναι μετανάφλεξη και όχι προανάφλεξη, με την σούπερ αμόλυβδη θα ήταν πιό έντονο το πρόβλημα.
Υ.Γ. Κατάλαβες γιατί δεν με νοιάζουν τα ηλεκτρονικά όταν είναι κρύο?? Δεν διαφωνώ σε αυτό που λές.. (εκεί που διαφώνησα στο είπα)

κυριακος
13-03-10, 20:01
Παρακολουθώντας με ενδιαφέρον όλες τις πιθανότητες και τις απόψεις όσων έχουν παράθεση γνώμη, μου έχει κάνει εντύπωση η προτροπή του μηχανικού που σου είπε να βάζεις 100αρα βενζίνη και η άρνηση του να μη σχολιάσει το γιατί δεν δουλεύει σωστά με 95αρα δεδομένου ότι δεν είναι δυνατόν να πιστεύει τεχνικά ότι ο S50 δουλεύει μονό με 100αρα αφού όπως είπε πολύ εύστοχα ο God ότι ο κινητήρας αυτός κυκλοφόρησε την περίοδο που δεν είχε <ανακαλυφθεί > η 100αρα

Κάτι τεχνικό λοιπόν σαν λύση δεν έχω να σου προτείνω σαν εξηγήσει γιατί σε τέτοια συμπτώματα παίζει ρολό να γνωρίζεις το αμάξι πολύ καλά σαν να ήταν δικό σου.
Όλες οι γνώμες μαζί και η δίκη μου,αρχικά συγκλίνουν προς <εγκεφαλικό>> πρόβλημα.
Θα έλεγα όμως μήπως ο μηχανικός κάτι ξέρει που πρέπει να μάθεις και εσύ και μάλλον έχει σχέση με τα μηχανικά.

EVANGELOS
13-03-10, 20:06
...Θα έλεγα όμως μήπως ο μηχανικός κάτι ξέρει που πρέπει να μάθεις και εσύ και μάλλον έχει σχέση με τα μηχανικά.

Σωστός !!!!!!!!! ;)

konc
13-03-10, 20:16
Ο μηχανικός είπε "μόνο 100άρα" σε αυτό το μοτέρ από τηλεφώνουν μόλις το πρωτοπήρα και δοκίμασα αποτυχημένα να το δουλέψω με 95άρα, πρωτού προλάβω καν να το πάω να το δει και να αποφανθεί ότι όλα είναι ΟΚ. Φυσικά για να το συζητάμε δεν συμφωνώ με τα λεγόμενά του, αλλά δεν πρότεινε να γίνει και κάποια εργασία στο αμάξι πέραν της νορμάλ συντήρησης γιατί "όλα είναι ΟΚ".

Φυσικά κατανοώ το σκεπτικό σου δεν έχεισ καθόλου άδικο, εννοείται πως η απάντηση είναι φάουλ του μηχανικού, αλλά πιστεύω πως είναι από άγνοια και όχι από δόλο.

rapid_fast
16-03-10, 07:40
Ο μηχανικός είπε "μόνο 100άρα" σε αυτό το μοτέρ από τηλεφώνουν μόλις το πρωτοπήρα και δοκίμασα αποτυχημένα να το δουλέψω με 95άρα, πρωτού προλάβω καν να το πάω να το δει και να αποφανθεί ότι όλα είναι ΟΚ. Φυσικά για να το συζητάμε δεν συμφωνώ με τα λεγόμενά του, αλλά δεν πρότεινε να γίνει και κάποια εργασία στο αμάξι πέραν της νορμάλ συντήρησης γιατί "όλα είναι ΟΚ".

Φυσικά κατανοώ το σκεπτικό σου δεν έχεισ καθόλου άδικο, εννοείται πως η απάντηση είναι φάουλ του μηχανικού, αλλά πιστεύω πως είναι από άγνοια και όχι από δόλο.

Τελικά τι γίνεται?? το κάνει κρύο?

konc
16-03-10, 12:18
Έχω άλλα 15-20 λίτρα να κάψω (να μην την ανακατέψω, να αδειάσω και να βάλω μόνο απλή) ώστε να είμαστε 100% σίγουροι στην απάντηση. Μην ανησυχείς, καίγομαι υπερβολικά να βγάλουμε άκρη, δεν υπάρχει περίπτωση να σας αφήσω έτσι :)

konc
20-03-10, 16:32
..και επανερχόμαστε να δούμε τι θα κάνουμε με την περίπτωση!

Άδειασα τελείως από την 100άρα και έβαλα 30 λίτρα απλή. ΑΜΕΣΩΣ φεύγοντας από το πρατήριο 2χλμ μετά άρχισε να χτυπάει σαν τρελό με το παραμικρό ζόρισμα, ακόμα και σε απότομο πάτημα γκαζιού με 2α στην ευθεία, ακόμα και με ξερόγκαζο χωρίς ταχύτητα το άκουσα. Ψηλά δουλεύει κανονικά απ'όσο μπορώ να ακούσω, ευτυχώς γιατί εκεί θα αποκτούσα καινούργια τασάκια..

Μετά από 40-50χλμ (για να γλυτώσουμε πιθανά θέματα adaptation που δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σε αυτό το μοτέρ) και 4 εντελώς κρύες εκκινήσεις, μπορώ πια με σιγουριά να πω πως κρύο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ σε όλες τις συνθήκες, ακόμα και με την 5η στο πάτωμα από 1500rpm. Με το που "τσιμπάει" λίγο το λαδάκι και φτάνει στους 55-60, αρχίζει το πάρτυ. Πάλι το άκουσε και η γυναίκα που δεν ήξερε καν ότι έχω βάλει απλή και δοκιμάζω πράγματα.

Απ' ότι φαίνεται τα χειρότερα μάλλον τα γλυτώσαμε αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Οι δικές μου γνώσεις και θεωρίες σταματάνε εδώ!

Dimzan
20-03-10, 16:33
..και επανερχόμαστε να δούμε τι θα κάνουμε με την περίπτωση!

Άδειασα τελείως από την 100άρα και έβαλα 30 λίτρα απλή. ΑΜΕΣΩΣ φεύγοντας από το πρατήριο 2χλμ μετά άρχισε να χτυπάει σαν τρελό με το παραμικρό ζόρισμα, ακόμα και σε απότομο πάτημα γκαζιού με 2α στην ευθεία, ακόμα και με ξερόγκαζο χωρίς ταχύτητα το άκουσα. Ψηλά δουλεύει κανονικά απ'όσο μπορώ να ακούσω, ευτυχώς γιατί εκεί θα αποκτούσα καινούργια τασάκια..

Μετά από 40-50χλμ (για να γλυτώσουμε πιθανά θέματα adaptation που δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σε αυτό το μοτέρ) και 4 εντελώς κρύες εκκινήσεις, μπορώ πια με σιγουριά να πω πως κρύο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ σε όλες τις συνθήκες, ακόμα και με την 5η στο πάτωμα από 1500rpm. Με το που "τσιμπάει" λίγο το λαδάκι και φτάνει στους 55-60, αρχίζει το πάρτυ. Πάλι το άκουσε και η γυναίκα που δεν ήξερε καν ότι έχω βάλει απλή και δοκιμάζω πράγματα.

Απ' ότι φαίνεται τα χειρότερα μάλλον τα γλυτώσαμε αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Οι δικές μου γνώσεις και θεωρίες σταματάνε εδώ!

Οταν ZΕΣΤΕΝΕΤΑΙ στελνει πιο φτωχα μιγματα και εχεις πειρακια.. Επιμενω σε λαθος προγραμμα. Αναλυση καυσαεριων εκανες?

εκ παραδρομής είχε γραφεί "κρυώνει"

rapid_fast
21-03-10, 22:48
..και επανερχόμαστε να δούμε τι θα κάνουμε με την περίπτωση!

Άδειασα τελείως από την 100άρα και έβαλα 30 λίτρα απλή. ΑΜΕΣΩΣ φεύγοντας από το πρατήριο 2χλμ μετά άρχισε να χτυπάει σαν τρελό με το παραμικρό ζόρισμα, ακόμα και σε απότομο πάτημα γκαζιού με 2α στην ευθεία, ακόμα και με ξερόγκαζο χωρίς ταχύτητα το άκουσα. Ψηλά δουλεύει κανονικά απ'όσο μπορώ να ακούσω, ευτυχώς γιατί εκεί θα αποκτούσα καινούργια τασάκια..
Μετά από 40-50χλμ (για να γλυτώσουμε πιθανά θέματα adaptation που δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σε αυτό το μοτέρ) και 4 εντελώς κρύες εκκινήσεις, μπορώ πια με σιγουριά να πω πως κρύο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ σε όλες τις συνθήκες, ακόμα και με την 5η στο πάτωμα από 1500rpm. Με το που "τσιμπάει" λίγο το λαδάκι και φτάνει στους 55-60, αρχίζει το πάρτυ. Πάλι το άκουσε και η γυναίκα που δεν ήξερε καν ότι έχω βάλει απλή και δοκιμάζω πράγματα.
Απ' ότι φαίνεται τα χειρότερα μάλλον τα γλυτώσαμε αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Οι δικές μου γνώσεις και θεωρίες σταματάνε εδώ!
Αφού δεν το κάνει κρύο, για εμένα σημαίνει οτι δεν είναι απο software, αλλά μηχανική βλάβη.
Για αυτό στο ρωτάω και επιμένω απο την αρχή.
Από αυτά που περιγράφεις, έχουμε προανάφλεξη, αλλά μόνο σε ζεστό κινητήρα.
Όπως είπαν αν θυμάμαι καλά ο Ευάγγελος και ο Dizman υποψιάζονται sotware.
Μας μένει μια δοκιμή, πριν αφαιρέσεις κεφαλάρι..
Να συνδέσεις εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας, για να ξεγελάσεις τον εγκέφαλο, και να
κάνει by-pass το software. (Θα νομίζει οτι η θερμοκρασία είναι κάτω απο 35 βαθμούς.. Γίνεται Ευάγγελε?? / θα στο κάνει ακόμα και σταματημένο αν πατήσεις απότομα και βαθειά το γκάζι)
Αν στο κάνει και τότε, βλέπω ένα απο τα ακόλουθα:
1) Υπερθέρμανση βαλβίδων εξαγωγής.
2) σκαμμένα έμβολα
3) αλλαγμένη συμπίεση.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, χρειάζεται να βγάλεις το κεφαλάρι..

konc
22-03-10, 08:49
Αφού δεν το κάνει κρύο, για εμένα σημαίνει οτι δεν είναι απο software, αλλά μηχανική βλάβη.

Συγνώμη, αλλά ΤΩΡΑ μπερδεύτηκα:
1) αφού κρύο δουλεύει σωστά
2) αφού κρύο παρακάμπτει το software όπως έμαθα από εσάς

Δεν σημαίνει ότι είναι από software και όχι μηχανική βλάβη?

Dimzan
22-03-10, 08:58
Οταν ζεσταινεται στελνει πιο φτωχα μιγματα και εχεις πειρακια.. Επιμενω σε λαθος προγραμμα. Αναλυση καυσαεριων εκανες?

τωρα βγαζει νοημα αυτο που γραψα

rapid_fast
22-03-10, 19:56
Συγνώμη, αλλά ΤΩΡΑ μπερδεύτηκα:
1) αφού κρύο δουλεύει σωστά
2) αφού κρύο παρακάμπτει το software όπως έμαθα από εσάς
Δεν σημαίνει ότι είναι από software και όχι μηχανική βλάβη?
Όταν είναι κρύος ο κινητήρας, είναι δύσκολη η προανάφλεξη, γιατί δεν υπάρχει σημείο εντός του, τόσο ζεστό που να προκαλέσει προανάφλεξη. (βαλβίδες εξαγωγής-έμβολα-μπουζί)
Επιπρόσθετα, έχουμε πλούσιο σε καύσιμο μείγμα, και πολύ λιγότερο αέρα..
Ως αποτέλεσμα έχει, να έχουμε μικρότερη πιθανότητα αυτανάφλεξης καθότι έχουμε κορεσμένο εκρηκτικά μείγμα. Έχουμε όμως μεγάλη πιθανότητα μετανάφλεξης, για αυτό και δεν μετράει ο Knock sensor. (ο οποίος σε προσπάθεια να διορθώσει θα χειροτέρευε από τα λίγα που καταλαβαίνω την κατάσταση, φέρνοντας μπροστά το αβάνς)
Είχα γράψει αν πρόσεξες.."Απλά αν δεν το κάνει με κρύο μοτέρ, και το κάνει μόνο ζεστό η λογική με κατευθύνει αλλού.
Και αυτό, επειδή η σούπερ αμόλυβδη καίγεται πιο αργά και σε χαμηλότερη θερμοκρασία από την απλή αμόλυβδη. Αν είναι μετανάφλεξη και όχι προανάφλεξη, με την σούπερ αμόλυβδη θα ήταν πιό έντονο το πρόβλημα."
Συνεπώς, το πρόβλημα σου δεν είναι μετανάφλεξη, αλλά προανάφλεξη.
Σε αυτό με οδηγεί, η υψηλότερη θερμοκρασία που καίει η απλή αμόλυβδη.
Χρειάζεται λοιπόν να παρακάμψουμε το software με ζεστό κινητήρα, για να επαληθεύσουμε ότι ακόμα και ζεστός, δουλεύει εντός φακέλου καύσης.
Αν σταματήσει η προανάφλεξη, ερχόμαστε στα λεγόμενα του Ευάγγελου, και είναι 100% Software. Αν όχι, τότε ο κινητήρας εργάζεται εκτός φακέλλου, με αρχικό ύποπτο την αυξημένη συμπίεση.
Και αυτό επειδή είναι δύσκολο να έχεις μαυρισμένες βαλβίδες εξαγωγής, τη στιγμή που το δούλευες με σούπερ αμόλυβδη συνέχεια. Είναι ακόμη πιο δύσκολο έως απίθανο να έχεις σκαμμένα έμβολα. (εκτός, εάν είχες υψηλά καυσαέρια, ακόμα και με σούπερ αμόλυβδη- δές την κάρτα καυσαερίων σου)
Είναι κατανοητά αυτά που έγραψα, ή σε μπέρδεψα??

Dimzan
22-03-10, 23:10
Όταν είναι κρύος ο κινητήρας, είναι δύσκολη η προανάφλεξη, γιατί δεν υπάρχει σημείο εντός του, τόσο ζεστό που να προκαλέσει προανάφλεξη. (βαλβίδες εξαγωγής-έμβολα-μπουζί)
Επιπρόσθετα, έχουμε πλούσιο σε καύσιμο μείγμα, και πολύ λιγότερο αέρα..
Ως αποτέλεσμα έχει, να έχουμε μικρότερη πιθανότητα αυτανάφλεξης καθότι έχουμε κορεσμένο εκρηκτικά μείγμα. Έχουμε όμως μεγάλη πιθανότητα μετανάφλεξης, για αυτό και δεν μετράει ο Knock sensor. (ο οποίος σε προσπάθεια να διορθώσει θα χειροτέρευε από τα λίγα που καταλαβαίνω την κατάσταση, φέρνοντας μπροστά το αβάνς)
Είχα γράψει αν πρόσεξες.."Απλά αν δεν το κάνει με κρύο μοτέρ, και το κάνει μόνο ζεστό η λογική με κατευθύνει αλλού.
Και αυτό, επειδή η σούπερ αμόλυβδη καίγεται πιο αργά και σε χαμηλότερη θερμοκρασία από την απλή αμόλυβδη. Αν είναι μετανάφλεξη και όχι προανάφλεξη, με την σούπερ αμόλυβδη θα ήταν πιό έντονο το πρόβλημα."
Συνεπώς, το πρόβλημα σου δεν είναι μετανάφλεξη, αλλά προανάφλεξη.
Σε αυτό με οδηγεί, η υψηλότερη θερμοκρασία που καίει η απλή αμόλυβδη.
Χρειάζεται λοιπόν να παρακάμψουμε το software με ζεστό κινητήρα, για να επαληθεύσουμε ότι ακόμα και ζεστός, δουλεύει εντός φακέλου καύσης.
Αν σταματήσει η προανάφλεξη, ερχόμαστε στα λεγόμενα του Ευάγγελου, και είναι 100% Software. Αν όχι, τότε ο κινητήρας εργάζεται εκτός φακέλλου, με αρχικό ύποπτο την αυξημένη συμπίεση.
Και αυτό επειδή είναι δύσκολο να έχεις μαυρισμένες βαλβίδες εξαγωγής, τη στιγμή που το δούλευες με σούπερ αμόλυβδη συνέχεια. Είναι ακόμη πιο δύσκολο έως απίθανο να έχεις σκαμμένα έμβολα. (εκτός, εάν είχες υψηλά καυσαέρια, ακόμα και με σούπερ αμόλυβδη- δές την κάρτα καυσαερίων σου)
Είναι κατανοητά αυτά που έγραψα, ή σε μπέρδεψα??

Δεν παιρνει αλλη θετικη!

Πολυ σωστη απαντηση και τεκμηριωμενη

EVANGELOS
23-03-10, 23:28
Καλά δεν είπα ότι ΣΩΝΕΙ και καλά είναι dme !!! ... έθεσα και το πρόβλημα της αυξημένης (εν αγνοία του konc) σχέσης συμπίεσης !!!

rapid_fast
24-03-10, 00:17
Καλά δεν είπα ότι ΣΩΝΕΙ και καλά είναι dme !!! ... έθεσα και το πρόβλημα της αυξημένης (εν αγνοία του konc) σχέσης συμπίεσης !!!
Μένει μια δοκιμή που θα μας πείσει.....
Χρειάζεται λοιπόν να παρακάμψουμε το software με ζεστό κινητήρα, για να επαληθεύσουμε ότι ακόμα και ζεστός, δουλεύει εντός φακέλου καύσης.

Proikothiras
24-03-10, 00:53
To Μ3 (το 36αρι τουλαχιστον) στα οργανα στο ταμπλο κατω απο το δεικτη βενζινης εχει ενα αυτοκολλητο και γραφει κατι στα γερμανικα.αν δεν το εχουν βγαλει μετεφρασε το και θα δεις οτι λεει να βαζεις βενζινη 98 οκτανιων και πανω.τετοια δεν εχουμε εδω οποτε βαζεις 100αρα.τωρα ο καθενας μπορει να βαζει οτι θελει και να λεει οτι θελει!! αλλουνου μπορει να καιει και κατουρο,οπως το εκπαιδευσει ο καθενας..!

konc
24-03-10, 08:39
το αυτοκόλλητο φίλε μου γράφει 95..

FOTISBMWE36
26-03-10, 20:38
το αυτοκολλητο γραφει οντοσ 95 οκτανιων.αλλα φιλε εδω στην ελλαδα οι 95 αρες βενζινες ειναι μεχρι 95.δηλαδη πολυ πιο κατω.συν οτι παιζει πολυ νοθεια.κ εγω εχω το ιδιο μοτερ κ εχω τα ιδια.κ λογω δουλειας(μηχανικος)εχουν δει πολλα τα ματια μου.βαζε μονο 100αρα

rapid_fast
26-03-10, 23:58
το αυτοκολλητο γραφει οντοσ 95 οκτανιων.αλλα φιλε εδω στην ελλαδα οι 95 αρες βενζινες ειναι μεχρι 95.δηλαδη πολυ πιο κατω.συν οτι παιζει πολυ νοθεια.κ εγω εχω το ιδιο μοτερ κ εχω τα ιδια.κ λογω δουλειας(μηχανικος)εχουν δει πολλα τα ματια μου.βαζε μονο 100αρα
Θα σκίσω τα ρούχα μου μηχανικέ..
Και εμείς έως 95 οκτάνια βάζουμε, και δεν βαράνε τύμπανα στη μηχανή...
Πώς το εξηγείς μηχανικά αυτό??
Η νοθεία παίζει στην κατοστάρα.. Βάζεις 180 λίτρα 95ρα σε μια δεξαμενή κατοστάρας και κονομάς 60 ευρώ τη μέρα...

valantis544
27-03-10, 00:30
Πολύ παράξενο με την 100αρα να μην χτυπάει πυράκια με τίποτα και με την 95αρα να γίνεται χαμός. Το σίγουρο είναι πως θα έπρεπε να δουλεύει κανονικότατα με την 95αρα αν όλα πήγαιναν καλά. Έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα post και μην θέλοντας να σκεφτώ τα χειρότερα, θα έλεγα να τσεκάρεις πάλι τα μπουζιά σου, ή ακόμα καλύτερα να πας να τα αλλάξεις ΠΑΛΙ. Επίσης για να περιορίσεις τις διάφορες πιθανότητες αν είναι εφικτό κανόνισε ένα απόγευμα με κάποιον που έχει το ίδιο μοτέρ να συναντηθείτε, να φτιάξετε φράπες και να αλλάξετε μερικά κομμάτια από το ένα στο άλλο και να κάνετε δοκιμές. Μπουζιά, εγκέφαλο κι ότι άλλο είναι σχετικά εύκολο. Επίσης κάτι άσχετο. Οι εκκεντροφόροι σε αυτό το μοτέρ είναι ρυθμιζόμενοι όπως σε άλλα μοτέρ της bmw; Αν ναι μήπως έχουν βάλει χέρι στον χρονισμό τους;

FOTISBMWE36
27-03-10, 08:41
δηλαδγ rapid μου λες οτι φταιει η κατοσταρα?πιο πολυ νοθευτε η 95 αρα γτ ειναι αθτη που χρησιμοποιητε πιο πολυ.εγω που δουλευω μονο vw-audi οταν τους βαζεις 95 αρα μαλακιζονται κ με την 100αρα στρωνουν.κ ας γραφουν οτι παιρνουν 95αρα.εσυ τι αμαξι εχεις?γτ κι εγω πριν το κανω μ3 που ηταν 1600 επινε μεχρι κ νερο κ δε καταλαβαινε τπτ.διαφορετικες οι απαιτησεις του καθε μοτερ.μην το βλεπεις ετσι

rapid_fast
27-03-10, 08:57
δηλαδγ rapid μου λες οτι φταιει η κατοσταρα?πιο πολυ νοθευτε η 95 αρα γτ ειναι αθτη που χρησιμοποιητε πιο πολυ.εγω που δουλευω μονο vw-audi οταν τους βαζεις 95 αρα μαλακιζονται κ με την 100αρα στρωνουν.κ ας γραφουν οτι παιρνουν 95αρα.εσυ τι αμαξι εχεις?γτ κι εγω πριν το κανω μ3 που ηταν 1600 επινε μεχρι κ νερο κ δε καταλαβαινε τπτ.διαφορετικες οι απαιτησεις του καθε μοτερ.μην το βλεπεις ετσι
Τα Polo 1400 (101άλογα 2004) απο όσα ξέρω, έχουν ένα θέμα με την 95.. Και διαβεβαιώνω με σιγουριά 100% οτι και με Γερμανική 96 οκτανίων, πάλι ανάβει το λαμπάκι τους. Αλλά με BP 95 οκτάνια δεν ανάβει το λαμπάκι τους..
Εγώ τώρα έχω ενα Ε46 318ι...

FOTISBMWE36
27-03-10, 09:01
σε βεβαιωνω οτι κ με bp αναβει.αυτα τα πολο ειχαν γενικα προβλημα.αλλα ολα τα αλλα αμαξια του γκρουπ κανενα προβλημα.απο τα FSI κ μετα μαλακιζονται ολα με 95 αρα

rapid_fast
01-04-10, 04:17
Πού βρισκόμαστε φίλε Konc??
Έκανες καμία δοκιμή??

m_power_lunatic
01-04-10, 09:59
Διαβασα ολο το thread απο την αρχη,αυτον το κινητηρα τον ξερω απο τοτε που τον ειχε ο Πανος....με τα μεταξυ μας ανοιγματα δεν φαινοτανε το αυτοκινητο να φοραει καποιο προγραμμα και ο Πανος δεν ειχε βαλει τιποτα απο οσο θυμαμαι...ισα-ισα οταν εβαζε 2 ατομα αυτος περναγα μπροστα εγω με το δικο μου και οταν επαιρνα εγω τον τριτο εξαφανιζοτανε ο Πανος (φοραγα και 18αρια βεβαια και αυτος 17αρια).Εγω θα τσεκαρα τα μπουζι η στην αναγκη θα τα αλλαζα αν χρειαζονταν αλλαγη,σκεφτομαι τα χειροτερα και εγω αλλα δεν παιρνω ορκο.Συμπιεση τσεκαρες???Το μοτερ αυτο ητανε θεονορμαλ με ολα του τα σερβις κανονικα,θυμαμαι ο Πανος ειχε το βιβλιαρακι σερβις απο το τροπετο....δεν νομιζω οτι παιζουνε πιθανοτητες για σκαμμενα εμβολα κτλ.

EVANGELOS
01-04-10, 13:04
Αν ειναι του Πανου (usa) δεν είναι το μοτερ από GT ??? ... αν δεν κάνω λάθος ... και επίσης φοράγε αρκετά πραγματάκια ... αν λέμε για αυτό το αμάξι νομίζω ήταν μπροστά και από μερικά Ε46 αν θυμάμαι καλά ... 300++ άλογα ήταν αυτο το S50B30 !!!

konc
01-04-10, 14:05
Ναι, αυτό είναι το μοτέρ, όχι το αμάξι. Τι εννοείς "πολλά"? Εγώ για καραμαμά το πήρα, γνωρίζοντας για Πάνο και lunatic :)
Με 46άρια δεν έχω καμία τύχη, ελέω μαμά προγράμματος πλέον και cabrio.

Ανακεφαλαιώνοντας μιας και πέρασε λίγος καιρός
1) Μπουζί ΔΕΝ είναι, το σκεφτήκαμε όλοι πρώτο-πρώτο. Χωρίς να χρίζουν αλλαγής, τα άλλαξα με καινούργια 100% σωστά και έχω τα ίδια.
2) Δεν έχω κάνει κάτι άλλο πέρα από το να επιβεβαιώσω ότι κρύο δεν χτυπάει καθόλου και ζεστό γ#@ται (rapid με ξεμπέρδεψες ΠΛΗΡΩΣ σε αυτό το θέμα και ευχαριστώ), γιατί δεν ξέρω ποιο είναι το επόμενο σωστό βήμα χωρίς να αρχίσω να σκορπάω λεφτά.

Ευάγγελε για μαρτύρησέ τα όλα μήπως βγάλουμε λαβράκι και ψάχνομαι άδικα τελικά...

Edit: Πασχαλινό φλασάκι: Απ'όσο ξέρω οι μόνες διαφορές του GT για +10 άλογα από τα "απλά" είναι μία πολυυύ μικρή διαφορά στα χαρακτηριστικά των εκκεντροφόρων και η χαρτογράφηση.
Και η ερώτηση των 1000 δολαρίων: Υπάρχει περίπτωση να ψάχνομαι σαν βλάκας γιατί αυτό το μοτέρ όντως να θέλει 100άρα? Κάτι μου λέει πως δεν θα μάθουμε ποτέ...

rapid_fast
01-04-10, 14:29
Ναι, αυτό είναι το μοτέρ, όχι το αμάξι. Τι εννοείς "πολλά"? Εγώ για καραμαμά το πήρα, γνωρίζοντας για Πάνο και lunatic :)
Με 46άρια δεν έχω καμία τύχη, ελέω μαμά προγράμματος πλέον και cabrio.

Ανακεφαλαιώνοντας μιας και πέρασε λίγος καιρός
1) Μπουζί ΔΕΝ είναι, το σκεφτήκαμε όλοι πρώτο-πρώτο. Χωρίς να χρίζουν αλλαγής, τα άλλαξα με καινούργια 100% σωστά και έχω τα ίδια.
2) Δεν έχω κάνει κάτι άλλο πέρα από το να επιβεβαιώσω ότι κρύο δεν χτυπάει καθόλου και ζεστό γ#@ται (rapid με ξεμπέρδεψες ΠΛΗΡΩΣ σε αυτό το θέμα και ευχαριστώ), γιατί δεν ξέρω ποιο είναι το επόμενο σωστό βήμα χωρίς να αρχίσω να σκορπάω λεφτά.

Ευάγγελε για μαρτύρησέ τα όλα μήπως βγάλουμε λαβράκι και ψάχνομαι άδικα τελικά...

Edit: Πασχαλινό φλασάκι: Απ'όσο ξέρω οι μόνες διαφορές του GT για +10 άλογα από τα "απλά" είναι μία πολυυύ μικρή διαφορά στα χαρακτηριστικά των εκκεντροφόρων και η χαρτογράφηση.
Και η ερώτηση των 1000 δολαρίων: Υπάρχει περίπτωση να ψάχνομαι σαν βλάκας γιατί αυτό το μοτέρ όντως να θέλει 100άρα? Κάτι μου λέει πως δεν θα μάθουμε ποτέ...
Βγάλε απλά τον εγκέφαλο από την εντολή θερμοκρασίας...
Αναψε τον κινητήρα..
Μάρσαρε απότομα κρύο, το ίδιο και όταν ζεσταθεί... (που βαράει πυράκια, πού όχι..αν δεν βαράει χωρίς φορτίο, χειρόφρενο συμπλέκτη με δευτέρα)
Γράψε μας και τα καυσαέρια σου με 100ρα βενζίνη...
Απλό και ανέξοδο...

EVANGELOS
01-04-10, 14:45
Kοίτα ΔΕΝ είμαι σίγουρος για αυτό ρωτάω τον Στράτο ... είχα την εντύπωση ότι του Πάνου φόραγε πολλά πράγματα γιατί πήγαινε ΠΑΡΑ πολύ καλά ... μάλιστα μου έχουν πει (ο Σάντο αν θυμάμαι καλά) ότι ήταν σε ένα πάτημα μπροστά από 46άρι στη Βούτα πριν καμια 3ετία αν δεν κάνω λάθος !!!

Το gt φοράει ΑΛΛΟ ΚΩΔΙΚΟ ΜΟΤΕΡ ... επί της ουσιάς εκτός από έκκεντρα και dme κλπ έχει και άλλο σετ φλάντζες , O rings etc !!! ... δε ξέρω όμως αν έχει ΠΑΡΑΠΑΝΩ συμπίεση ή αν θέλει 100άρα !!! ... πάντως φοράει 264 έκκεντρα

δες 1 και 2

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/engine_block_mounting_parts/

δες 14

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/engine_block/

δες 1

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/cylinder_head_intermediate_housing/

δες 1 ,2

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/valve_timing_gear_cam_shaft/

rapid_fast
01-04-10, 15:09
Kοίτα ΔΕΝ είμαι σίγουρος για αυτό ρωτάω τον Στράτο ... είχα την εντύπωση ότι του Πάνου φόραγε πολλά πράγματα γιατί πήγαινε ΠΑΡΑ πολύ καλά ... μάλιστα μου έχουν πει (ο Σάντο αν θυμάμαι καλά) ότι ήταν σε ένα πάτημα μπροστά από 46άρι στη Βούτα πριν καμια 3ετία αν δεν κάνω λάθος !!!

Το gt φοράει ΑΛΛΟ ΚΩΔΙΚΟ ΜΟΤΕΡ ... επί της ουσιάς εκτός από έκκεντρα και dme κλπ έχει και άλλο σετ φλάντζες , O rings etc !!! ... δε ξέρω όμως αν έχει ΠΑΡΑΠΑΝΩ συμπίεση ή αν θέλει 100άρα !!! ... πάντως φοράει 264 έκκεντρα

δες 1 και 2

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/engine_block_mounting_parts/

δες 14

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/engine_block/

δες 1

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/cylinder_head_intermediate_housing/

δες 1 ,2

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3-S50/LHD/M/browse/engine/valve_timing_gear_cam_shaft/
10.8:1 βρίσκω ότι έχει συμπίεση.
13:1 θέλει μόνο 100ρα...
9.1 :1 χαμηλώνεις και υπερτροφοδοτείς..
11.5:1 βάζεις 95...
Βοήθα Ευάγγελε.. Βρίσκεις κάτι άλλο???

EVANGELOS
01-04-10, 15:21
τη σχέση συμπίεσης του S50B30 κι εγώ 10.8/1 τη βρίσκω αλλά ΔΕΝ έχω ΕΠΙΣΗΜΟ έγγραφο της BMW που να το έχω δει με τα μάτια μου !!!

έχω όμως ένα έγγραφο της Bosch που αναφέρει αυτό

Minimum octane rating Ron: 98

που είναι αντίστοιχο της Ελληνικής 100άρας !!!!

m_power_lunatic
02-04-10, 11:58
Το μοτερ ητανε πανω σε κιτρινο τροπετο του 1995....τα GT βγηκανε μονο σε πρασινο χρωμα οποτε οι πιθανοτητητες ειναι ελαχιστες να ητανε GT κατα την γνωμη μου,απλα ητανε πολυ περιποιημενο με ολα του τα σερβις οπως ειχαμε δει με τον Παναγιωτη.Το αυτοκινητο ΔΕΝ φοραγε πραγματα ποτε εκτος απο κατι δοκιμες με ενα καζανι και ενα προγραμμα το οποιο βγηκε μιας και το αμαξι νορμαλ πηγαινε αεοροπορια.Η διαφορα του μοτερ του Παναγιωτη ητανε στο οτι το VANOS του ητανε απο την Rolls Roys-αυτο γραφει μπροστα αν δεις-ενω εμενα απο αλλη εταιρεια και μου διαφευγει αυτη τη στιγμη.Βεβαια σε μοτερ GT που εχω δει πανω σε αμαξι στο RING ενως Ολλανδου και αυτου το VANOS εγραφε Rolls-Roys.

EVANGELOS
02-04-10, 16:52
Mα τα βάνος των Ε36 ήταν όλα Ρολς Ρόυς !! ... για αυτό και στα Β32 είχανε βγάλει ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ όνομα και ήτανε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ

m_power_lunatic
02-04-10, 19:02
Mα τα βάνος των Ε36 ήταν όλα Ρολς Ρόυς !! ... για αυτό και στα Β32 είχανε βγάλει ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ όνομα και ήτανε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ

Δεν ητανε ολα RR...το θυμαμαι γιατι το ειχαμε κοιταξει διπλα-διπλα το ενα αμαξι με το αλλο.

agrotis328
02-04-10, 21:23
ειναι απλα τα πραγματα κουμπωνεις εναν αλλο εγκεφαλο απο αυτοκινητο που ξερεις οτι δουλευει με 95 και αν κανει τα ιδια βγαζεις κεφαλη για καθαρισμα και τα σχετικα

εγω παντως θα μετρουσα με wideband και αν ολα ηταν οκ με 100αρα θα το δουλευα ετσι

και κατι για τις βενζινες 100 οκτ η 100αρα δεν ειναι με τιποτα οπως δεν ειναι και 95 η 95αρα
εγω εδω και 3 χρονια καιω 100αρα γιατι με 95 δεν παει βημα

και φυσικα ενα αυτοκινητο του 95 ειναι λογικο να μην μπορει να καψει 100 οκτανια οποτε αν ειμαστε τυχεροι η 100αρα εχει 95 οκτανια

rapid_fast
08-04-10, 10:22
Έχουμε καμία εξέλιξη στο θέμα??

STR
08-04-10, 11:04
Το μοτερ ητανε πανω σε κιτρινο τροπετο του 1995....τα GT βγηκανε μονο σε πρασινο χρωμα οποτε οι πιθανοτητητες ειναι ελαχιστες να ητανε GT κατα την γνωμη μου,απλα ητανε πολυ περιποιημενο με ολα του τα σερβις οπως ειχαμε δει με τον Παναγιωτη.Το αυτοκινητο ΔΕΝ φοραγε πραγματα ποτε εκτος απο κατι δοκιμες με ενα καζανι και ενα προγραμμα το οποιο βγηκε μιας και το αμαξι νορμαλ πηγαινε αεοροπορια.Η διαφορα του μοτερ του Παναγιωτη ητανε στο οτι το VANOS του ητανε απο την Rolls Roys-αυτο γραφει μπροστα αν δεις-ενω εμενα απο αλλη εταιρεια και μου διαφευγει αυτη τη στιγμη.Βεβαια σε μοτερ GT που εχω δει πανω σε αμαξι στο RING ενως Ολλανδου και αυτου το VANOS εγραφε Rolls-Roys.


Αν θυμαμαι καλα, που καλα θυμαμαι, το μοτερ 'διαφημιζοταν' ως GT παντως!!!

BMW Power
08-04-10, 11:22
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όντως τα GT γράφανε Rolls Royce και ότι όσα "απλά" 286 έχω δει δεν το γράφανε.

konc
08-04-10, 11:54
Βγάλε απλά τον εγκέφαλο από την εντολή θερμοκρασίας...
Γράψε μας και τα καυσαέρια σου με 100ρα βενζίνη...


Λοιπόν, στα δικά μου μάτια μάλλον είναι καλά τα δεδομένα.

Ξεμπριζώνοντας δεν χτυπάει πουθενά.

Καυσαέρια:
στροφές/CO/HC/λ
800/0.01/3/-
2500/0.02/9/1.028
Νορμάλ και αυτά..

Βρήκα εγκέφαλο από άλλο S50 (έβαλα το συνεργείο και πήρε τηλέφωνο άλλον bmwδάκια και ήρθε το παλικάρι μόνο και μόνο για τη δοκιμή), τον βάλαμε πάνω και... όλα καλά. Την τρέλα μου..
Από τη μία αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν έχω μηχανικό πρόβλημα. Από την άλλη, γεννιούνται δύο ερωτήματα που μάλλον δεν θα πάρουν ποτέ απάντηση:

1) Το μοτέρ είναι χλωμό να είναι GT, βγήκε από αμάξι που πήγαινε πολύ καλά για 286, αλλά ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΟ όπως είπατε που ήταν το GT. Τείνω να πιστέψω πως το πράμα έχει πρόγραμμα στο "μαμά" τσιπάκι που έβαλα για μαμά και τελικά δεν είναι. Να πάω κάπου να περάσω το μαμά software για S50, αλλά...

2) ΑΝ είναι GT, το πηδήξαμε και ψόφησε...

Και δυστυχώς κανείς δεν ξέρει 100% να αναγνωρίσει ένα μοτέρ GT (δεν ξέρω καν ΑΝ υπάρχει τρόπος να αναγνωριστεί)

TSAF
08-04-10, 12:01
Στον δικο μου S50 παντως μονο 100αρα μου εχουν πει απο το συνεργειο.

konc
08-04-10, 12:10
Στον δικο μου S50 παντως μονο 100αρα μου εχουν πει απο το συνεργειο.

Μάλλον θα πηγαίνουμε στο ίδιο :rofl2:

TSAF
08-04-10, 12:18
Μάλλον θα πηγαίνουμε στο ίδιο :rofl2:

Μπορει, παντως ολα τα Μ της παρεας μονο 100αρα βαζουν.

STR
08-04-10, 12:22
Παντως μετα τα ψυχολογικα που εχω αποκτησει για τον s54 , εγω μονο 100αρα βαζω.
Και οποιοδιποτε Μ να ειχα 100αρα θα εβαζα

Geo_3D
08-04-10, 18:54
Παντως μετα τα ψυχολογικα που εχω αποκτησει για τον s54 , εγω μονο 100αρα βαζω.
Και οποιοδιποτε Μ να ειχα 100αρα θα εβαζα

Για του αδερφου σου λες???Γιατι εσυ στο 320 που εχεις απλη βαζεις νομιζω...:thefinger

STR
08-04-10, 19:04
Για του αδερφου σου λες???Γιατι εσυ στο 320 που εχεις απλη βαζεις νομιζω...:thefinger

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=181

Μ3 owner:cheers:

oldcarskickass
08-04-10, 19:06
Χώρια από το καπάκι, νομίζω ότι το GT έχει και διαφορές στην αντλία λαδιού.

Το είχα διαβάσει σε κάποιο φόρουμ.

EVANGELOS
08-04-10, 19:07
τις διαφορές τις έχω ποστάρει παραπάνω !!!

rapid_fast
08-04-10, 20:45
Λοιπόν, στα δικά μου μάτια μάλλον είναι καλά τα δεδομένα.

Ξεμπριζώνοντας δεν χτυπάει πουθενά.

Καυσαέρια:
στροφές/CO/HC/λ
800/0.01/3/-
2500/0.02/9/1.028
Νορμάλ και αυτά..

Βρήκα εγκέφαλο από άλλο S50 (έβαλα το συνεργείο και πήρε τηλέφωνο άλλον bmwδάκια και ήρθε το παλικάρι μόνο και μόνο για τη δοκιμή), τον βάλαμε πάνω και... όλα καλά. Την τρέλα μου..
Από τη μία αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν έχω μηχανικό πρόβλημα. Από την άλλη, γεννιούνται δύο ερωτήματα που μάλλον δεν θα πάρουν ποτέ απάντηση:

1) Το μοτέρ είναι χλωμό να είναι GT, βγήκε από αμάξι που πήγαινε πολύ καλά για 286, αλλά ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΟ όπως είπατε που ήταν το GT. Τείνω να πιστέψω πως το πράμα έχει πρόγραμμα στο "μαμά" τσιπάκι που έβαλα για μαμά και τελικά δεν είναι. Να πάω κάπου να περάσω το μαμά software για S50, αλλά...

2) ΑΝ είναι GT, το πηδήξαμε και ψόφησε...

Και δυστυχώς κανείς δεν ξέρει 100% να αναγνωρίσει ένα μοτέρ GT (δεν ξέρω καν ΑΝ υπάρχει τρόπος να αναγνωριστεί)
Τα νέα, μόνο ευχάριστα μπορούν να είναι...
Αφού ξεμπρίζωσες ζεστό, και δεν έκανε πανηγύρι στα πυράκια, σημαίνει οτι ο κινητήρας δουλεύει εντός φακέλου, και ότι ο εγκέφαλος "χαλάει" το αβάνς και σε βγάζει εκτός.....
Άρα..
1) έχουμε χαλασμένο Knock sensor, ή πρόβλημα καλωδίων??
2) έχουμε χαλασμένο εγκέφαλο??
3) έχουμε πειραγμένο εγκέφαλο??
το νούμερο 1 το αποκλείουμε, αφου κούμπωσες άλλον μαμά και δεν είχες πρόβλημα...
Αρα μένει το 2 και το 3..
Πάμε στο GT..
Στείλε το Part number απο τον εγκέφαλο, και θα βρούμε από τι μοντέλο είναι.. (απλό είναι, εναλλακτικά το βλέπεις με τον ίδιο τρόπο σε αντ/πεια..)

saikoE39
11-04-10, 18:33
κωστη....σημερα μιλησα με τον πανο...που ειχε το μοτερ απο την αρχη..!!!!!
συμφωνα με αυτον...ο εγκεφαλος και το τσιπακι που εχεις δεν ειναι το μαμα....δλδ αυτα που ειχε το τροπετο μαζι με το μοτερ....(και το κακο ειναι οτι ο πανος τα μαμα πραγματα τα εχει δωσει εδω και καιρο)....
οποτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχεις προγραμμα στο τσιπακι που φορας τωρα..!!!!!!
το μοτερ ειναι απο GT και εχει και μια εχτρα διαφορα....εχει μικροτερο-διαφορετικο καρτερ απο τα απλα μοτερ(μπορεις να το τσεκαρεις..εγω δεν το εχω δε..ετσι μου ειπει)...

οσο για συμπιεση.....το αυτοκινητο ειχε μετρηθει οσο το ειχε ο σπυρος και ηταν οκ...!!!!

E36 M3 USA
14-04-10, 08:09
Διαβασα ολο το thread απο την αρχη,αυτον το κινητηρα τον ξερω απο τοτε που τον ειχε ο Πανος....με τα μεταξυ μας ανοιγματα δεν φαινοτανε το αυτοκινητο να φοραει καποιο προγραμμα και ο Πανος δεν ειχε βαλει τιποτα απο οσο θυμαμαι...ισα-ισα οταν εβαζε 2 ατομα αυτος περναγα μπροστα εγω με το δικο μου και οταν επαιρνα εγω τον τριτο εξαφανιζοτανε ο Πανος (φοραγα και 18αρια βεβαια και αυτος 17αρια).Εγω θα τσεκαρα τα μπουζι η στην αναγκη θα τα αλλαζα αν χρειαζονταν αλλαγη,σκεφτομαι τα χειροτερα και εγω αλλα δεν παιρνω ορκο.Συμπιεση τσεκαρες???Το μοτερ αυτο ητανε θεονορμαλ με ολα του τα σερβις κανονικα,θυμαμαι ο Πανος ειχε το βιβλιαρακι σερβις απο το τροπετο....δεν νομιζω οτι παιζουνε πιθανοτητες για σκαμμενα εμβολα κτλ.

Δεν θυμάσαι καλά τρελέ φόραγα βολάν ελαφρωμένο uuc δίσκο M3 E46 σασμάν E46 M3 6SPEED και plato από 321 εξάτμιση supersprid πρόγραμμα και φίλτρο k.n.... τρελέ τα ξέχασες τα νέα δυο άτομα εγώ εσέι μονος μια καρότσα εγώ μροστά μόλις έπαιρνες το άτομο από εμενα γινότανε το χάος:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: ο σπύρος το πήρε χωρίς τα πράγματα όλα μαμά έχτος τον εγκέφαλο που του έδωσα αυτόν με το πρόγραμμα και μετά έβαλε αυτός δικό του πρόγραμμα.......το μορέρ με τα λεγόμενα του μηχανικού μου είναι gt έχει στενό κάρτερ και καπάκι rols r

E36 M3 USA
14-04-10, 08:23
το τροπέτο ήταν κίτρινο αλλα ήταν μεταροπή και αυτό από ιταλία

konc
14-04-10, 08:41
κωστη....σημερα μιλησα με τον πανο...που ειχε το μοτερ απο την αρχη..!!!!!
συμφωνα με αυτον...ο εγκεφαλος και το τσιπακι που εχεις δεν ειναι το μαμα....δλδ αυτα που ειχε το τροπετο μαζι με το μοτερ....(και το κακο ειναι οτι ο πανος τα μαμα πραγματα τα εχει δωσει εδω και καιρο)....
οποτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχεις προγραμμα στο τσιπακι που φορας τωρα..!!!!!!

Δεν θυμάσαι καλά τρελέ φόραγα βολάν ελαφρωμένο uuc δίσκο M3 E46 σασμάν E46 M3 6SPEED και plato από 321 εξάτμιση supersprid πρόγραμμα και φίλτρο k.n.... τρελέ τα ξέχασες τα νέα δυο άτομα εγώ εσέι μονος μια καρότσα εγώ μροστά μόλις έπαιρνες το άτομο από εμενα γινότανε το χάος:bowdown::bowdown: ο σπύρος το πήρε χωρίς τα πράγματα όλα μαμά έχτος τον εγκέφαλο που του έδωσα αυτόν με το πρόγραμμα και μετά έβαλε αυτός δικό του πρόγραμμα.......το μορέρ με τα λεγόμενα του μηχανικού μου είναι gt έχει στενό κάρτερ και καπάκι rols r

Νομίζω πως χάρη σε αυτήν την παρέμβαση το μυστήριο λύθηκε! Τσάμπα ψαχνόμασταν, το "μαμά" τσιπ μας βγήκε μπαμπάς.
Τελικά δεν πάει κάτι στραβά, απλά έχει πρόγραμμα που προφανώς απαιτεί 100άρα.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλους και την κίνηση να γράψουν οι "γνώστες" του μοτέρ την πραγματικότητα. Τώρα πρέπει να βρω γκόμενα βενζινού ή να το κάνω υγραέριο που είναι και της μόδας ;)

Κωνσταντίνος
14-04-10, 09:12
Λύθηκε επιτέλους. Ενδιαφέρον thread-μυστήριο.
Θα ψαχτείς για "μαμά" chip τώρα ή θα αφήσεις ως έχει ;

O εγκέφαλος σου προγραμματίζεται ή αλλάζει το eprom ;

konc
14-04-10, 09:20
Αν το μοτέρ είναι όντως GT, που αν έχει στενό κάρτερ όπως λέει και ο Πάνος είναι (εγώ δεν έχω κοιτάξει ακόμα, σήμερα έμαθα την ύπαρξή του), βρίσκεις λογικό να αρχίσω να ψάχνω για μαμά πρόγραμμα? :D

Προγραμματίζεται, αλλά λυπάμαι να χαλάσω ένα GT με πρόγραμμα που πάει όπως του πρέπει στο δρόμο. Έτσι όπως είναι, αφού διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θα το ταϊζω από το καλό το φαϊ (είναι και φαγανό το άτιμο) και κάπως θα μου τα δίνει πίσω, έχει αυτό τον τρόπο του..

Κωνσταντίνος
14-04-10, 09:36
Ετσι. Δούνε και λαβείν............:bigthumb:

m_power_lunatic
14-04-10, 12:38
Δεν θυμάσαι καλά τρελέ φόραγα βολάν ελαφρωμένο uuc δίσκο M3 E46 σασμάν E46 M3 6SPEED και plato από 321 εξάτμιση supersprid πρόγραμμα και φίλτρο k.n.... τρελέ τα ξέχασες τα νέα δυο άτομα εγώ εσέι μονος μια καρότσα εγώ μροστά μόλις έπαιρνες το άτομο από εμενα γινότανε το χάος:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: ο σπύρος το πήρε χωρίς τα πράγματα όλα μαμά έχτος τον εγκέφαλο που του έδωσα αυτόν με το πρόγραμμα και μετά έβαλε αυτός δικό του πρόγραμμα.......το μορέρ με τα λεγόμενα του μηχανικού μου είναι gt έχει στενό κάρτερ και καπάκι rols r


Ρε πριν τα παραγματα λεω,νορμαλ το πηρες στην αρχη αυτο ελεγα!!!!Και το εδωσες νορμαλ στο Σπυρο,το ιδιο λεμε ρε!Για το καρτερ στο ειχα πει εγω οτι τα GT φορανε διαφορετικο καρτερ-το ειχα ψαξει σε γερμανικο φορουμ και το εγραφε και το BMW CAR magazine.To μονο περιεργο ητανε το γεγονος πως ητανε πανω σε κιτρινο χρωμα τροπετο που δεν βγηκε ποτε σε GT εκδοση και αυτο με παραξενευε.Παντως τα GT οπως εγραψα ξεκαθαρα φορανε VANOS by RR.Τωρα αν το φορεσε και σε καποια αλλα νορμαλ παραγωγης 286 προς το τελος της γραμμης παραγωγης παραμενει αγνωστο μιας και η αδεια του κιτρινου τροπετου ητανε του 1995.Νομιζω τωρα ξεκαθαρισανε τα πραγματα.

Action Man
14-04-10, 12:46
το τροπέτο ήταν κίτρινο αλλα ήταν μεταροπή και αυτό από ιταλία

A ρε εποχές....θυμάμαι που πήγαμε πρώτη βόλτα προς Βουλιαγμένη....και το όχημα έραβε..!
Είχαμε μαζευτεί η παλιά παρείτσα:cheers: