PDA

Επιστροφή στο Forum : E30 vs Audi TT quattro


TSAF
10-03-10, 11:55
Χτες το βραδυ γυρω στις 11 η ωρα αναγκαστηκα να τιμωρησω με εναν υποδειγματικο τροπο ενα μικρο Αudi ΤΤ. Ειχα ανεβει στο πατρικο μου κατα τις 9 το βραδυ οπου εκατσα μεχρι και τις 22:45. Κατα τις 11 και ενω πραγματικα κοιμομουν στον δρομο με επιασε το φαναρι στο Υγεια. Μετα απο λιγο ερχεται ενα ασημενιο ΤΤ convertible διπλα. Ζαντες BBS le man, Porsche φρενα μπροστα και μια κολωνα οδηγου γεματο οργανα αλα Star Trek.

Το πραμα εκανε και λιγο θορυβο οποτε λεω εδω ειμαστε. Κανω και εγω εναν μικρο ελενχο κοιταω την θερμοκρασια λαδιου η οποια ηταν στους 90 βαθμους οποτε αρχιζω και εγω και ξυπναω σιγα σιγα. Πρασινο ξεκιναμε και το πραμα φευγει αμεσως μπροστα, εγω με την σειρα μου δεν προδιδω την θεση μου και τον ακολουθω απο κοντα μεχρι το επομενο φαναρι του Κωτσοβολου που ειναι πριν την ευθεια του Κολλεγιου. Φτανω ξανα διπλα του οπου πλεον ειμαι ετοιμος. Πρασινο, ξεκιναμε και το ΤΤ ξεκολλαει αμεσως λογω haldex ενω εγω παλευω για προσφυση απο1η αλλαγη σε 2α και καρφωμα σε 3η οπου στα μεσα της 3ης καταφερνω να ισιωσω και βρισκω πλεον την ευθεια, περναμε το φαναρι του Κολλεγιου και με το που το περναμε τον περναω και εγω απο πανω στην κυριολεξια λιγο πριν τον κοφτη αλλαγη σε 4η και η διαφορα πλεον ειναι στα 2 καροτσια και αμεσως στα φρενα οπου μας πιανει το φαναρι της Αγιας Βαρβαρα.

Εγω παραμενω στην μεσαια λωριδα για να πιασω μετα δεξια πανω απο την γεφυρα για να βγω προς Ν.Ψυχικο καθοτι πλεον Ν.Ψυχικιωτης. Ακολουθει το ΤΤ οπου στριβω στο φαναρι του φαρου και σταματαω στο περιπτερο. Ακριβως απο πισω και το ΤΤ, με τα πολλα πιασαμε κουβεντα με τον ανθρωπο. Ωραιος τυπος δεν μπορω να πω. Με ρωταει για το ΒΜW και του λεω και εγω 325-24v οπου με το που του το λεω αυτο πηγαν να τον παρουν τα κλαματα. Δεν αφηνω περιθωρια και ρωταω για το δικο του και αφου μου αραδιαζει ενα σωρο κωδικους turbo, επωνυμες εξατμισεις, ρυθμιστες – κοντρα ρυθμιστες, κωδικους απο κατι turbo ανταλλακτικα οπου εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα τι ειναι και τι κανουν, εξτρα οργανα εποπτειας, καταληγει στο μαγικο νουμερο των 310 δυναμομετρημενων αλλογατων.. Εγω ανοιξα το μοτερ οπου ειδε τον S50. Σοβαρα μετα του λεω δεν ξερω ποιος το παρακολουθει αλλα αποκλειεται να ειναι 310 αλογα το αυτοκινητο. Του εξηγησα οτι το δικο μου εχει μονο 2ο σταδιο εκκεντροφορους Schrick, ενα after market φιλτρο αερα και αλλα ενισχυμενα ελατηρια βαλβιδων τιποτα αλλο απολυτως, οτι ακομα και η εξατμιση ειναι εντελως νορμαλ και οτι απο δυναμη λογικα πρεπει να ειναι κοντα στους 300. Ενθουσιαστηκε με το μοτερ και με το γεγονος οτι το αυτοκινητο δεν δειχνει καθολου ¨τα δοντια του¨. Απ’ οτι καταλαβα το Audi ειχε στοιχισει μια πολυκατοικια για να γινει ετσι αλλα παρ’ολα αυτα το μικρο μπε μπε το ντροπιασε ασχημα. Se la vie.:loser:

DiMiTrIs_
10-03-10, 12:01
τι το απογοητευσες ρε το παλικαρι?ξερεις τι χρημα εχει να χαλασει αυτος τωρα για να ξεπλυνει την ντροπη?

TSAF
10-03-10, 12:03
το καθηκον μου εκανα μονο.

DimitrisZ4
10-03-10, 12:32
ωραιος ο Tsaf :P ειχα ανοιξει με ενα ΤΤs μια φορα , δεν ελεγε πολλα!

TSAF
10-03-10, 13:39
αυτο εδειχνε αρκετα δυνατο αλλα τελικα το Ε30 δαγκωσε παλι.

Geo_3D
10-03-10, 13:57
Αξιος εκπροσωπος της στρατιας GVMD!!!!!

Μα 325????????????????χοντρο!!!!

TSAF
10-03-10, 14:20
GVMD!!!!??? τι ειναι αυτο ρε παιδια? Ε αμα του ελεγα απο την αρχη S50 δεν θα ειχε γουστο, εγω δεν πρεπει να κανω την πλακα μου? ε???

Geo_3D
10-03-10, 14:25
Group
Vag
Must
Die

GVMD!!!

panos 316T
10-03-10, 14:37
ωραιος ο Tsaf :P ειχα ανοιξει με ενα ΤΤs μια φορα , δεν ελεγε πολλα!

δυστηχώς ή ευτυχώς αυτά τα αμάξια ανήκουν στη κατηγορία που για τα άλογα που λένε ότι είναι, δεν τα βγάζουν ή δεν φαίνονται στο δρόμο...

pilot_1000RR
10-03-10, 15:48
Group
Vag
Must
Die

GVMD!!!

:bugeye::bugeye: θελω να γινω και εγω μελος!!! μισω τα volkswagen και ειδικα τα golf! τα μισω!! θυμαμαι οταν ειχα το rallye και το ΜΧ ειχα ''δικασει'' αμετρητους στον δρομο Αγιου Βασιλειου-Χορτιατη(για οσους ξερουν).:rofl2:

αλλα η καλυτερη ηταν αλλη! ακουστε ιστορια. Ειμαι με το προηγουμενο CBR-1000RR που ειχα με τα χρωματα της Repsol και πηγαινω στο χωριο στην παλια εθνικη Θεσσ.-Καβαλας, στο υψος του Λαγυνα εχει φαναρι και με πιανει. Ενω ειμαι σταματημενος ερχεται διπλα μου ενα Golf R32 με carbon καπω,φρενα απο Πορκι χαμηλωμενο και τερμα φιμε τζαμια. ανοιγει λοιπον το τζαμι και εμφανιζεται τυπος γυρω στα 35 με πουκαμισακι VW και ακολουθει ο εξης διαλογος..Ε(εγω) Α(αυτος):
Α: ψηλε τι λεει το ΧονταΚΙ καλα??
Ε:μια χαρα ευχαριστω..
Α:καλα παει τι λεει?
Ε:τι να σου πω,καλα λεω οτι παει. Θες να κανουμε καμια ψιλη να δεις?(σε εντελως φιλικο επιπεδο)
Α(με μεγαλη ειρωνια)Τι να δω ρε μεγαλε! δεν το βλεπεις το εργαλειο? απο MTM βελτιωμενο 400 αλογα!!
Ε:Πσσσσσσσ τι λε ρε ψηλε!! μου κοπηκαν τα γονατα απο τον φοβο!!
και τοτε ο μεγιστος αρχιζει και μαρσαρει! Ε ρε γλεντια λεω και καρφωνω την 1η. με το που αναβει το πρασινο πετιεται μπροστα και τον ακολουθω(επιτηδες) απο κοντα, αλλαγη σε δευτερα περιπου στα 100(υπ'οψιν οτι η 1η στο μηχανακι μου βγαζει 160χλμ!!) και αρχιζω σουζα οποτε τον περναω με σουζα και την συνεχιζω σχεδον μεχρι τον κοφτη της 2ας λιγο κατω απο τα 200χλμ,το ριχνω και καρφωνω τις υπολοιπες! εφτασα σχεδον τα 280 εκοψα, οταν κοιταξα πισω ουτε που φαινοταν!

TAZ118!
10-03-10, 15:56
Ωραιος ο TSAF.Λογικο το αποτελεσμα....Πιο ελαφρια η Ε30 και με λιγοτερες απωλειες....

@Pilot1000RR:Καλα του εκανες!Υπαρχει ενας κανονας:δεν τα βαζουμε με μηχανες...Ειναι αλλος κοσμος,αλλη κλαση....

TSAF
10-03-10, 16:04
Group
Vag
Must
Die

GVMD!!!

ΟΧΙ γιατι η μεγαλη μου αγαπη ειναι το σκαθαρι μου και οχι τα ΒMW μου. Σεβασμος στον σκαθαρο.

pilot_1000RR
10-03-10, 16:05
Ωραιος ο TSAF.Λογικο το αποτελεσμα....Πιο ελαφρια η Ε30 και με λιγοτερες απωλειες....

@Pilot1000RR:Καλα του εκανες!Υπαρχει ενας κανονας:δεν τα βαζουμε με μηχανες...Ειναι αλλος κοσμος,αλλη κλαση....

φιλε TAZ εχω κανει ανοιγματα και ''κοντρες'' σε διαδρομες στριφτερες με αυτοκινητα που τα οδηγουσαν γνωστες και ''κυμπαριδες'' οδηγοι οι οποιοι και ξερουν και σεβονται και γουσταραμε και οι δυο! και προσεχαμε ο ενας τον αλλο κλπ, αλλα οταν ο αλλος ειναι πιτα στην ειρωνια και νομιζει οτι εχει πιασει τον παπα απο τα @@ ε τοτε το θελει το ''ξυλο'' του! εξαλου υπαρχει ενας κανονας που ισχυει για ΟΛΟΥΣ μας..''παντα υπαρχει καποιος ποιο γρηγορος!!''

saikoE39
10-03-10, 16:05
Λογικα και στα Μ3 Ε46 πρεπει να τους ριχνεις....σωστα..???

TAZ118!
10-03-10, 16:09
φιλε TAZ εχω κανει ανοιγματα και ''κοντρες'' σε διαδρομες στριφτερες με αυτοκινητα που τα οδηγουσαν γνωστες και ''κυμπαριδες'' οδηγοι οι οποιοι και ξερουν και σεβονται και γουσταραμε και οι δυο! και προσεχαμε ο ενας τον αλλο κλπ, αλλα οταν ο αλλος ειναι πιτα στην ειρωνια και νομιζει οτι εχει πιασει τον παπα απο τα @@ ε τοτε το θελει το ''ξυλο'' του! εξαλου υπαρχει ενας κανονας που ισχυει για ΟΛΟΥΣ μας..''παντα υπαρχει καποιος ποιο γρηγορος!!''

+100000000

TSAF
10-03-10, 16:27
Λογικα και στα Μ3 Ε46 πρεπει να τους ριχνεις....σωστα..???

Ναι σε νορμαλ Ε46 Μ3 ειμαι μπροστα. Σε κομπρεσορατα ομως οχι.

Geo_3D
10-03-10, 17:32
ΟΧΙ γιατι η μεγαλη μου αγαπη ειναι το σκαθαρι μου και οχι τα ΒMW μου. Σεβασμος στον σκαθαρο.

Ο σκαθαρος στον οποιο και δειχνουμε μεγιστο respect ανοικει στη αγνη εποχη...VW μονο...οχι Group Vag

saikoE39
10-03-10, 20:38
Ναι σε νορμαλ Ε46 Μ3 ειμαι μπροστα. Σε κομπρεσορατα ομως οχι.

ενταξ,,,για νορμαλ λεμε....μονο..!!!!

λογικο το ΤΤ με 310 αλογα να μην μπορει να κρατηθει διπλα σου..!!!!!

παντως και τα νεα Ττ μονο με προγραμμα δυσκολα θα τα βρουν απεναντι σου...!!!

TSAF
11-03-10, 09:38
Ο σκαθαρος στον οποιο και δειχνουμε μεγιστο respect ανοικει στη αγνη εποχη...VW μονο...οχι Group Vag

τοτε ειμαστε ΟΚ:bigthumb:

318 big
11-03-10, 09:47
:bugeye::bugeye: θελω να γινω και εγω μελος!!! μισω τα volkswagen και ειδικα τα golf! τα μισω!! θυμαμαι οταν ειχα το rallye και το ΜΧ ειχα ''δικασει'' αμετρητους στον δρομο Αγιου Βασιλειου-Χορτιατη(για οσους ξερουν).:rofl2:

αλλα η καλυτερη ηταν αλλη! ακουστε ιστορια. Ειμαι με το προηγουμενο CBR-1000RR που ειχα με τα χρωματα της Repsol και πηγαινω στο χωριο στην παλια εθνικη Θεσσ.-Καβαλας, στο υψος του Λαγυνα εχει φαναρι και με πιανει. Ενω ειμαι σταματημενος ερχεται διπλα μου ενα Golf R32 με carbon καπω,φρενα απο Πορκι χαμηλωμενο και τερμα φιμε τζαμια. ανοιγει λοιπον το τζαμι και εμφανιζεται τυπος γυρω στα 35 με πουκαμισακι VW και ακολουθει ο εξης διαλογος..Ε(εγω) Α(αυτος):
Α: ψηλε τι λεει το ΧονταΚΙ καλα??
Ε:μια χαρα ευχαριστω..
Α:καλα παει τι λεει?
Ε:τι να σου πω,καλα λεω οτι παει. Θες να κανουμε καμια ψιλη να δεις?(σε εντελως φιλικο επιπεδο)
Α(με μεγαλη ειρωνια)Τι να δω ρε μεγαλε! δεν το βλεπεις το εργαλειο? απο MTM βελτιωμενο 400 αλογα!!
Ε:Πσσσσσσσ τι λε ρε ψηλε!! μου κοπηκαν τα γονατα απο τον φοβο!!
και τοτε ο μεγιστος αρχιζει και μαρσαρει! Ε ρε γλεντια λεω και καρφωνω την 1η. με το που αναβει το πρασινο πετιεται μπροστα και τον ακολουθω(επιτηδες) απο κοντα, αλλαγη σε δευτερα περιπου στα 100(υπ'οψιν οτι η 1η στο μηχανακι μου βγαζει 160χλμ!!) και αρχιζω σουζα οποτε τον περναω με σουζα και την συνεχιζω σχεδον μεχρι τον κοφτη της 2ας λιγο κατω απο τα 200χλμ,το ριχνω και καρφωνω τις υπολοιπες! εφτασα σχεδον τα 280 εκοψα, οταν κοιταξα πισω ουτε που φαινοταν!
αυτος πρεπει να το 'εκαψε ' μετα...
καλα μεγαλη χαζομαρα ολη μου τη ζωη εχω μηχανες και σχεδον κανενα αυτοκινητο δε παει μια μπροστα σε μηχανη ,απο Μ5 και πανω πρεπει να μιλανε κανονικα.

oldcarskickass
11-03-10, 13:16
το καθηκον μου εκανα μονο.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ.-

jim_pas
11-03-10, 14:41
αυτος πρεπει να το 'εκαψε ' μετα...
καλα μεγαλη χαζομαρα ολη μου τη ζωη εχω μηχανες και σχεδον κανενα αυτοκινητο δε παει μια μπροστα σε μηχανη ,απο Μ5 και πανω πρεπει να μιλανε κανονικα.

εξαρτάται απο την μηχανή και το αυτοκίνητο.....για παράδειγμα ενα αυτοκίνητο με 400+ άλογα μπορεί να χτυπήσει κάποια street 600.......

zami
11-03-10, 19:31
............Απ’ οτι καταλαβα το Audi ειχε στοιχισει μια πολυκατοικια για να γινει ετσι αλλα παρ’ολα αυτα το μικρο μπε μπε το ντροπιασε ασχημα. Se la vie.:loser:

:rofl2::rofl2::rofl2:

TSAF
12-03-10, 09:43
πραγματικα το χαρηκα παντως αυτο το "πατημα". Στην αρχη τρομοκρατηθηκα που δεν μπορουσα να κατεβασω την δυναμη αλλα μετα......................

Fairytale
12-03-10, 10:31
Tsaf μπερδεύτηκα, το αμάξι σου είναι 325 με S50B30;
Έχει έκκεντρα 2ου σταδίου χωρίς πρόγραμμα;
Tα κοντά 300ps πως βγήκαν;
C U out there

TSAF
12-03-10, 12:09
οχι ρε φιλε, το 325 του το ειπα ετσι στην αρχη για πλακα πριν πιασουμε κουβεντα. Το αμαξι ειναι ολο Μ3 απο ακρα φρενα, οργανα, κλπ και φοραει S50 B30 με τα παραπανω πραγματα και ανα-προγραμματισμενο εγκεφαλο.

Fairytale
12-03-10, 12:12
Έτσι... εκδικητής από το παρελθόν... μαύρος-μασκοφόρος !!!
C U out there

Action Man
12-03-10, 12:31
Έτσι... εκδικητής από το παρελθόν... μαύρος-μασκοφόρος !!!
C U out there

Ναι ρε φίλε...το όχημα είναι πριόνι!Και έιναι και όμορφο!

TSAF
12-03-10, 13:40
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

nik200
12-03-10, 20:05
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

μπραβο για το πατημα φιλε...και φυσικα η διαφορα κιλων φανηκε (1200 με 1450).....φυσικα για το δικο σου μοτερ, ενω ειμαι bmw-δακιας...., απο 235 "σκασμενο" το μοτερ...να βγαλεις 300 περιπου..δεν ειναι λιγο πολλα???και με μαμα εξατμιση κιολας???δεν εχω κατι μαζι σου..προς θεου...απλα ολοι ξερουμε οτι η ατμοσφαιρα ακομα και με εκκεντρα παιρνει δυσκολα αλογα....επισης θα ηθελα να μαθω τι φοραει το ΤΤ?1.8Τ η 2.0TFSI???παλιο η καινουργιο??τι τουρμπινα???

παντως η διαφορα φαινεται λογικη....οταν το bmw "πατησε κατω"

Kostas Christ
12-03-10, 20:07
αφου ειπαμε τριλιτρο μ3 ειναι το μοτερ...

nik200
12-03-10, 20:11
αφου ειπαμε τριλιτρο μ3 ειναι το μοτερ...

σορρυ δεν καταλαβα...απο μ3 ε36???286hp???δεν τα παω καλα με τους κωδικους

Kostas Christ
12-03-10, 20:29
σορρυ δεν καταλαβα...απο μ3 ε36???286hp???δεν τα παω καλα με τους κωδικους

ακριβως...

nik200
13-03-10, 14:58
ε λογικοτατο το αποτελεσμα τοτε...αυτο το μοτερ πεταει στα 36αρια...ποσο μαλλον στα 30αρια....μου θυμιζει την εκφραση του οδηγου μιας clk πριν λιγο καιρο οταν τον πατησε στο φαναρι ενα καντετακι....χιιχχιχιιχιχ...respect ομως στο οδηγο που χωρις κομπλεξ ηρθε διπλα και πιασαμε κουβεντα σε κλιμα τελειως φιλικο και οχι ανταγωνιστικο....ετσι οπως θα πρεπε να ειναι καθε κοντρα....

yiannis2002
13-03-10, 16:26
το καθηκον μου εκανα μονο.

έγραψες ιστορία με μια πρόταση...
respect

TSAF
16-03-10, 12:42
Τhanks John & thanks for the gasssssssssssssssssssssssss

M8CSI
24-03-10, 21:17
Eγω απλος εριξα κατι χοντρα κυαλια σ'ενα mazda RX8 και το δικο μου ηταν σχεδον στο ρελαντι (χαμηλες) το 850CSI μου οταν πηγα στις σερρες στο ντριφτ που πηγα να δω και τα φιλαρακια μολις που δεν εκλιναν το στομα τους οταν σταματησα μετα και ειδαν τον (Μυθο).