PDA

Επιστροφή στο Forum : πολλαπλασιαστης off


giannis_compact
12-03-10, 18:34
Καλησπερα σ'ολους.Σημερα το απογευματακι αρχισαν τα νουμερα..Αναβοσβηνε το λαμπακι του κινητηρα και το αμαξι ρεταρε..Την ψιλιαστηκα..Φευγω για το συνεργειο..Πολλαπλασιαστης δευτερου κυλινδρου..Μικρο το κακο αλλα η ερωτηση μου ειναι..Αυριο που εχω ενα ταξιδι 600 χιλιομετρων να το βασιστω?Υπαρχει περιπτωση να μου καψει κι αλλον πολλαπλασιαστη σε μικρο χρονικο διαστημα η ειναι καθαρα θεμα τυχης?Να παρω να'χω εναν στο πορτ παγκαζ?Ακουω γνωμες,γιατι αυριο εχω 600 χιλιομετρα δυσκολα..(συμπεριλαμβανονται τα Τεμπη):mad:

BMW_330i
12-03-10, 19:03
Καλησπερα σ'ολους.Σημερα το απογευματακι αρχισαν τα νουμερα..Αναβοσβηνε το λαμπακι του κινητηρα και το αμαξι ρεταρε..Την ψιλιαστηκα..Φευγω για το συνεργειο..Πολλαπλασιαστης δευτερου κυλινδρου..Μικρο το κακο αλλα η ερωτηση μου ειναι..Αυριο που εχω ενα ταξιδι 600 χιλιομετρων να το βασιστω?Υπαρχει περιπτωση να μου καψει κι αλλον πολλαπλασιαστη σε μικρο χρονικο διαστημα η ειναι καθαρα θεμα τυχης?Να παρω να'χω εναν στο πορτ παγκαζ?Ακουω γνωμες,γιατι αυριο εχω 600 χιλιομετρα δυσκολα..(συμπεριλαμβανονται τα Τεμπη):mad:

δεν ξερω αν μπορει να καψει και αλλο τοσο γρηγορα αλλα αν δεν εχεις αλλαξει τα αλλα τοτε καποια στιγμη θα καουν και αυτα.γιατι καλο ειναι οταν αλλαζουμε το ενα να αλλαζονται σετ ολα μαζι.

giannis_compact
12-03-10, 19:07
Ειχε αλλαχτει ενας ακομη οταν το αυτοκινητο ηταν καινουριο.Να αλλαξω και τους αλλους δηλαδη???

gant
12-03-10, 19:09
Όταν άλλαξα στα 40000χλμ κι εγώ τον πολλάπλασιαστή, στην αντιπροσωπεία μου συνέστησαν να αλλάξω και τους υπόλοιπους 3, λεγοντας μου χαρακτηρηστικά πως αφού βγήκε ο ένας off όπου να ναι έρχεται και η σειρά των υπολοίπων. Επειδή ο υπεύθυνος του συνεργείου είναι γνωστός εδώ και 25 χρόνια που χω bmw, θεώρησα πως δεν με κοροιδεύει και έτσι τους άλλαξα και τους υπόλοιπους. τώρα εχω φτάσει τα 64000χλμ και δεν παρουσιάστηκε τίποτα παρόμοιο μέχρι στιγμής.

giannis_compact
12-03-10, 19:13
Πω μη μου λετε τετοια ωρα γιατι εχω και μεγαλο και δυσκολο ταξιδι αυριο...:(

BMW_330i
12-03-10, 19:34
Πω μη μου λετε τετοια ωρα γιατι εχω και μεγαλο και δυσκολο ταξιδι αυριο...:(

οχι φιλε μου δεν θελουμε να τρομαζεις απλα αυτο ειναι το σωστο.απο τη στιγμη που ηδη εχεις αλλαξει ενα και τωρα το δευτερο ειναι φυσικο επακολουθο καποια στιγμη να αλλαχτουν και τα αλλα δυο.

BMW_330i
12-03-10, 19:35
Όταν άλλαξα στα 40000χλμ κι εγώ τον πολλάπλασιαστή, στην αντιπροσωπεία μου συνέστησαν να αλλάξω και τους υπόλοιπους 3, λεγοντας μου χαρακτηρηστικά πως αφού βγήκε ο ένας off όπου να ναι έρχεται και η σειρά των υπολοίπων. Επειδή ο υπεύθυνος του συνεργείου είναι γνωστός εδώ και 25 χρόνια που χω bmw, θεώρησα πως δεν με κοροιδεύει και έτσι τους άλλαξα και τους υπόλοιπους. τώρα εχω φτάσει τα 64000χλμ και δεν παρουσιάστηκε τίποτα παρόμοιο μέχρι στιγμής.

συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου.τα ιδια ακριβως μου εχουν πει και μενα .

BMW-Racing
12-03-10, 20:09
Γνωστο προβλημα αυτο με τους πολ/στες αλλα εκτος απο μια παρτιδα αυτοκινητων που εκανε ανακληση η bmw για τα αλλα ειμαστε υποχρεωμενοι να πληρωσουμε εμεις την αστοχια της εταιρειας....Εγω αφου μου εκαψε τους 3 απ τους 4 σε συντομα χρονικο διαστημα 1 ετους αλλαξα κ το 4ο μιας και δεν ειχε νοημα να περιμενω ποτε θα τα παξει κ αυτος ,αφηνοντας με σε καμια ερημια...Απ οτι εμαθα απο μηχανικο του δικτυου αυτοι που μπαινουν ως ανταλλακτικο ειναι πιο ποιοτικοι...

BMW_330i
12-03-10, 20:28
Γνωστο προβλημα αυτο με τους πολ/στες αλλα εκτος απο μια παρτιδα αυτοκινητων που εκανε ανακληση η bmw για τα αλλα ειμαστε υποχρεωμενοι να πληρωσουμε εμεις την αστοχια της εταιρειας....Εγω αφου μου εκαψε τους 3 απ τους 4 σε συντομα χρονικο διαστημα 1 ετους αλλαξα κ το 4ο μιας και δεν ειχε νοημα να περιμενω ποτε θα τα παξει κ αυτος ,αφηνοντας με σε καμια ερημια...Απ οτι εμαθα απο μηχανικο του δικτυου αυτοι που μπαινουν ως ανταλλακτικο ειναι πιο ποιοτικοι...

ναι ετσι ειναι αυτοι που μπαινουν καμια σχεση με τα μαμα.ποιο ποιοτικοι και μαλιστα με πολλα χρονια ζωης.

kostase28
12-03-10, 20:39
Γιαννη καποια στιγμη θα τα παιξουν και οι αλλοι πολ/στες.Τα βαλβοτρονικ τα εχουν αυτα.Παρε το 525 του θειου σου για το ταξιδι να γουσταρεις κιολας :ylsuper::ylsuper:

giannis_compact
12-03-10, 21:05
Ετσι θα κανω..Αυτα δεν ειχαν πολλαπλασιαστες?Μια χαρα πολλαπλασιαστες ειχαν αλλα δεν παθαιναν τιποτα,σκυλια..Το θεμα ομως ειναι οτι το δικο μου δεν ειναι βαλβετρονικ,αλλα απλα 16βαλβιδο με διπλο βανος..Οι δυο πολλαπλασιαστες εχουν μεταξυ τους μια διαφορα 140+ χιλιαδων χιλιομετρων που καηκαν..

Dathanaso
15-03-10, 20:58
Αλλαξε τους για να εισαι σιγουρος 600χλμ ειναι αρκετα για να στηριχτεις στην τυχη