PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπες Τυπου Xenon


mcecl1
12-03-10, 19:13
Φιλοι καλησπερα,
Υστερα απο προσφατο ταξιδι βραδυ και με βροχη θεωρησα πλεον αναγκαιο να αναβαθμισω τα φωτα του Ε81 μου. Καθοτι το θεμα XENON εχει εξαντληθει και θεωρω οτι εφοσον δεν μπηκε εργοστασιακα να μην μπει, στρεφομαι προς λαμπες αλογονου

Εγω βρει τις PIAA Xtreme White Plus. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες, αν καποιος τις εχει βαλει η αλλες προτασεις. Οι εν λογω PIAA αποδιδουν λενε 110 W. Θεωρειτε οτι τετοια αποδοση μπορει να καταστρεψει το φαναρι η το πλαστικο ? Παντως η θερμοκρασια τους νομιζω ειναι 4100Κ.

stef
12-03-10, 21:32
Γιατί δεν ψάχνεις να βρει εργοστασιακά και μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία...?

mcecl1
13-03-10, 16:55
Γιατί δεν ψάχνεις να βρει εργοστασιακά και μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία...?

Τι εννοεις εργοστασιακα? Εκει ειναι το θεμα οτι δεν με ικανοποιουν τα εργοστασιακα. Αλλωστε, δεν προκειται για καποια ιδιαιτερη μετατροπη. Γι αυτο ακριβως το λογο δεν βαζω και HID kit.

stef
13-03-10, 17:06
Εννοώ να αλλάξεις τα απλά φανάρια αλογόνου, με τα αντίστοιχα εργοσασιακά που έχουν bi-xenon

mcecl1
13-03-10, 23:07
Εννοώ να αλλάξεις τα απλά φανάρια αλογόνου, με τα αντίστοιχα εργοσασιακά που έχουν bi-xenon

Πολυ απλα γιατι αυτο που λες ειναι μια μετατροπη που θα κοστισει περιπου 3000 Euro για κατι μαλιστα που αν εμπαινε εξαρχης εργοστασιακα με την παραγγελια θα κοστιζε περιπου 1000 Euro....Οτι δεν μπηκε εξαρχης μην το συζητησουμε αλλα σκεπτομενος και την μεταπωλητικη αξια του αυτοκινητου θεωρω οτι τετοια μετατροπη δεν συμφερει απο καμια πλευρα...

stef
14-03-10, 02:35
Το έχεις ψάξει και το λές....?
Γιατί εαν το ψάξεις θα βρεις μεταχειρισμένα πάνω κάτω στο χιλιάρικο....

dmyl
14-03-10, 23:07
Χιλια ευρω μου κοστισαν εμενα η μετατροπη απο αλογονου σε BIXENON!! (116 Facelift)

Geo_3D
14-03-10, 23:25
Θα γελασεις....αλλά βασικα ξεκινα με 15 ευρω αγοραζοντας τις γνωστες και μη εξαιρετεες TYPE-R λαμπες που πουλανε στα βενζιναδικα,και δε νομιζω να ασχοληθεις με αλλες λαμπες αν δεν αποφασισεις να πας για original xenon...

stef
15-03-10, 00:17
Χιλια ευρω μου κοστισαν εμενα η μετατροπη απο αλογονου σε BIXENON!! (116 Facelift)


:+1:0000000000000000000000000000

Μαζί σου 100%

george316
15-03-10, 08:12
Θα γελασεις....αλλά βασικα ξεκινα με 15 ευρω αγοραζοντας τις γνωστες και μη εξαιρετεες TYPE-R λαμπες που πουλανε στα βενζιναδικα,και δε νομιζω να ασχοληθεις με αλλες λαμπες αν δεν αποφασισεις να πας για original xenon...

αν μου επιτραπει να πω την αποψη μου μακρια,πολυ μακρια απο τετοιες λαμπες.....
ακομα και αρκετα παλιοτερα οταν χρησημοποιουσα το αμαξι του πατερα μου,ειχα προμηθευτει τετοιες λαμπες και μαλιστα οχι μονο ενα ζευγαρι,και οχι μονο τις"φθηνες".
οχι μονο θα απογοητευσει.....αλλα ειναι ακρως επικυνδυνα.....
για να καταλαβετε παιδια....ανεβαινα στον χορτιατη θεσσαλονικης για ....τελος παντων.στο δρομο συναντησα ομιχλη(ψιλοχειμωνας..)θα σς πω μονο οτι σταματησα στη μεση του πουθενα(οι θεσσαλονικεις ξερουν το δρομο πανοραμα-χορτιατη)και αλλαξα αυτες τις λαμπες με τις κανονικες μαμα λαμπες........στη μεση του πουθενα...ουτε καν περιμενα την αλλη μερα....
οποτε γνωμη μου ειναι να κανεις ενα κλικ παραπανω υπομονη και να βαλεις τα ξενον!

stefos
15-03-10, 09:25
Για τις συγκεκριμένες που ρωτάς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν τις έχω χρησιμοποιήσει, ωστόσο έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις "μπλε" που βγάζουν λευκό φωτισμό. Οι εντυπώσεις μου είναι οι χειρότερες αφού ένα βράδυ στον επαρχιακό με βροχή κόντεψα να βγω από το δρόμο, απλά επειδή δεν έβλεπα την μύτη μου. Από τότε τις αντικατέστησα με τις Philips Extreme power +80% και η διαφορά είναι παραπάνω από εντυπωσιακή. Δεν έχουν έντονα λευκό χρώμα αλλά ακόμα και στη μεσαία σκάλα βλέπεις σημαντικά πιο μακρυά, όσο για τους προβολείς κάνουν τη νύχτα-μέρα. Επίσης είναι απολύτως συμβατοί με το αυτοκίνητο, πράμα που σημαίνει ότι λειτουργούν με τα εργοστασιακά watt, χωρίς να "τραβάνε" περισσότερο ρεύμα, όπως επίσης δεν δημιουργουν κανένα απολύτως πρόβλημα στα πλαστικά ή στα φανάρια. Για εμένα εξαιρετική αγορά. Εξίσου καλές είναι και οι αντίστοιχες της Osram (δεν θυμαμαι την ονομασία αλλά είναι και αυτές +80%) οι οποιές έχουν και λίγο πιο λευκό φωτισμό.

Geo_3D
15-03-10, 11:34
αν μου επιτραπει να πω την αποψη μου μακρια,πολυ μακρια απο τετοιες λαμπες.....
ακομα και αρκετα παλιοτερα οταν χρησημοποιουσα το αμαξι του πατερα μου,ειχα προμηθευτει τετοιες λαμπες και μαλιστα οχι μονο ενα ζευγαρι,και οχι μονο τις"φθηνες".
οχι μονο θα απογοητευσει.....αλλα ειναι ακρως επικυνδυνα.....
για να καταλαβετε παιδια....ανεβαινα στον χορτιατη θεσσαλονικης για ....τελος παντων.στο δρομο συναντησα ομιχλη(ψιλοχειμωνας..)θα σς πω μονο οτι σταματησα στη μεση του πουθενα(οι θεσσαλονικεις ξερουν το δρομο πανοραμα-χορτιατη)και αλλαξα αυτες τις λαμπες με τις κανονικες μαμα λαμπες........στη μεση του πουθενα...ουτε καν περιμενα την αλλη μερα....
οποτε γνωμη μου ειναι να κανεις ενα κλικ παραπανω υπομονη και να βαλεις τα ξενον!

Mαζι με εμενα θα βρεις τουλαχιστον 3-4 ακομα απο εδω που τις εχουμε βαλει και που εχουμε εκ διαμετρου αντιθετη αποψη

Αντών///is
15-03-10, 14:42
Πάντως το ίδιο ακριβώς θέμα είχε συζητηθεί πρόσφατα εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=361072#post361072 (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=361072#post361072)

b-q
15-03-10, 14:48
Mαζι με εμενα θα βρεις τουλαχιστον 3-4 ακομα απο εδω που τις εχουμε βαλει και που εχουμε εκ διαμετρου αντιθετη αποψη

Συμφωνώ.Το value for money των Τype-R είναι εξαιρετικό.Τις έχω βάλει στα πορείας (μεσαία-μεγάλη σκάλα στην ίδια λάμπα) σε Mini Cooper R56 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Εντάξει, δεν είναι σαν τα εργοστασιακά xenon, αλλά δεν είναι και σαν τα universal "τύπου xenon",που έχει γεμίσει ο κόσμος, τα οποία τοποθετούνται χωρίς προδιαγραφές σε κάθε αυτοκίνητο και τα οποία με το έντονο μπλε φως τους (στα όρια του κιτς), πέραν του ότι είναι ακαλαίσθητα, στραβώνουν και τον απέναντι.

Αντών///is
15-03-10, 15:32
...σαν τα universal "τύπου xenon",που έχει γεμίσει ο κόσμος, τα οποία τοποθετούνται χωρίς προδιαγραφές σε κάθε αυτοκίνητο και τα οποία με το έντονο μπλε φως τους (στα όρια του κιτς), πέραν του ότι είναι ακαλαίσθητα, στραβώνουν και τον απέναντι.
Φίλε b-q, τα φώτα που μας στραβώνουν (είμαι κι' εγώ απ' τους... απέναντι), δεν είναι οι συμβατικές λάμπες αλογόνου Η1 ή Η7 κ.λ.π. με ελαφρά ή και έντονη γαλάζια απόχρωση (xenon effect), αλλά οι... πραγματικές xenon λάμπες που εγκαθίστανται κατά συρροήν ως after market κιτ μετατροπής σε τιμή "ευκαιρίας", σε φανάρια / αυτοκίνητα που δεν έχουν τις απαραίτητες προδιαγραφές (προβολείς με συγκεκριμμένους φακούς εστίασης της φωτεινής δέσμης, αυτόματη ρύθμιση του ύψους της δέσμης με εντολές από την ανάρτηση του αυτοκινήτου και σύστημα πλύσης προβολέων). Γι' αυτό η εργοστασιακή "μετατροπή" (από Η σε xenon) κοστίζει 3.000 €...

stef
15-03-10, 16:07
[. Γι' αυτό η εργοστασιακή "μετατροπή" (από Η σε xenon) κοστίζει 3.000 €... [/FONT]

Και προσθέτω εαν τα αγοράσεις ως μεταχειρισμένα θα δώσεις πάνω κάτω 1Κ....

b-q
15-03-10, 18:10
Φίλε b-q, τα φώτα που μας στραβώνουν (είμαι κι' εγώ απ' τους... απέναντι), δεν είναι οι συμβατικές λάμπες αλογόνου Η1 ή Η7 κ.λ.π. με ελαφρά ή και έντονη γαλάζια απόχρωση (xenon effect), αλλά οι... πραγματικές xenon λάμπες που εγκαθίστανται κατά συρροήν ως after market κιτ μετατροπής σε τιμή "ευκαιρίας", σε φανάρια / αυτοκίνητα που δεν έχουν τις απαραίτητες προδιαγραφές (προβολείς με συγκεκριμμένους φακούς εστίασης της φωτεινής δέσμης, αυτόματη ρύθμιση του ύψους της δέσμης με εντολές από την ανάρτηση του αυτοκινήτου και σύστημα πλύσης προβολέων). Γι' αυτό η εργοστασιακή "μετατροπή" (από Η σε xenon) κοστίζει 3.000 €...

Το ίδιο πράγμα λέμε και απ'ό,τι καταλαβαίνω συμφωνούμε απόλυτα.Διευκρινίζω ότι δεν τοποθέτησα τις λάμπες Type-R ως (φθηνό) υποκατάστατο των εργοστασιακών xenon.Αλίμονο. Απλά τις τοποθέτησα επειδή μου έκαναν πολύ παλιομοδίτικες οι εργοστασιακές λάμπες αλογόνου και παρεμπιπτόντως διαπιστώνω (χωρίς να αποκλείεται να είναι απλώς ιδέα μου) ότι προσφέρουν και καλύτερο (ευκρινέστερο) φωτισμό.Αν ήθελα xenon,δεν θα σκεφτόμουν καθόλου τα kit τύπου xenon,αλλά θα τοποθετούσα απευθείας τα εργοστασιακά xenon.Πάντως,ας μη γελιόμαστε,οι περισσότεροι τοποθετούν τα xenon μόνο για λόγους αισθητικής και όχι για λόγους ουσίας, γι'αυτο και έχουμε κατακλυστεί από τα kit τύπου xenon.Φιλικά.

Αντών///is
16-03-10, 12:45
Συμφωνούμε απόλυτα... εγώ δεν ερμήνευσα σωστά τον όρο "τύπου xenon" που χρησιμοποίησες.

...Διευκρινίζω ότι δεν τοποθέτησα τις λάμπες Type-R ως (φθηνό) υποκατάστατο των εργοστασιακών xenon.Αλίμονο. Απλά τις τοποθέτησα επειδή μου έκαναν πολύ παλιομοδίτικες οι εργοστασιακές λάμπες αλογόνου και παρεμπιπτόντως διαπιστώνω (χωρίς να αποκλείεται να είναι απλώς ιδέα μου) ότι προσφέρουν και καλύτερο (ευκρινέστερο) φωτισμό...
To ίδιο - και για τους ίδιους ακριβώς λόγους - έχω κάνει κι' εγώ, αντικαθιστώντας τις συμβατικές αρχικά με BMW (Osram) Polar Blue (σε ένα χρόνο ακριβώς με χαιρέτησαν και οι δύο) και στη συνέχεια με Philips Blue Vision (τις έχω 2 1/2 μήνες).
Όσον αφορά στην διαπίστωσή σου περί ελαφρώς δυνατότερου και σίγουρα ευκρινέστερου φωτισμού, έχω να σου πω πως ισχύει και δεν είναι καθόλου ιδέα σου!

ermis1975
16-03-10, 14:03
Πάντως τα Xenon σε χιόνι και ομίχλη δεν κάνουν! Γι αυτό άλλωστε και τα φώτα ομίχλης τα πραγματικά, είναι κίτρινα, για να διαπερνούν την ομίχλη και το χιόνι. Επίσης τα xenon όταν συναντήσουν χιόνι μπροστά διαχέουν το φως δεξιά κι αριστερά και χάνεται και δε βλέπεις τη μύτη σου!

stef
16-03-10, 19:33
Απλά να σου θυμήσω μήπως ότι τα xenon είναι το μέλλον της αυτοκίνησης στο κομμάτι ορατότητας στο δρόμο...?

E36 RULES!!
16-03-10, 20:51
Απλά να σου θυμήσω μήπως ότι τα xenon είναι το μέλλον της αυτοκίνησης στο κομμάτι ορατότητας στο δρόμο...?

Ναι... Good luck with the fog... :peepwall:

Geo_3D
16-03-10, 21:08
Απλά να σου θυμήσω μήπως ότι τα xenon είναι το μέλλον της αυτοκίνησης στο κομμάτι ορατότητας στο δρόμο...?

Ακομα και αν ειναι,δεν υπαρχει μετρο συγκρισης των 1000+ ευρω σαν μεταχειρισμενα,
με τα 15 ευρω για απλες λαμπες που εχουν πολυ καλυτερο φωτισμο απτις μαμα αλογονου

Sorry ρε Στεφανε,αλλά μου θυμιζει ενα thread που ειχε ρωτησει ενας "κακομοιρης" να βαλει ενα ελευθερο φιλτρακι στον παπα,δηλαδη για ενα κοστος 50 ευρω,και εκπληκτος διαβαζα την αμεσως επομενη απαντηση "βαλε κομπρεσσορα":banghead::banghead:

Απτην στιγμη που δεν παραγγελθηκαν στην αγορα του αυτοκινητου απτην αρχη,δεν μπορουμε να πεταμε τα χιλιαρικα ετσι ελαφρα την καρδια...

Γνωμη μου,και ξερω Στεφανε οτι καταλαβες τι εννοω και δεν θα με παρεξηγησεις

stef
16-03-10, 21:53
Ακομα και αν ειναι,δεν υπαρχει μετρο συγκρισης των 1000+ ευρω σαν μεταχειρισμενα,
με τα 15 ευρω για απλες λαμπες που εχουν πολυ καλυτερο φωτισμο απτις μαμα αλογονου


Γνωμη μου,και ξερω Στεφανε οτι καταλαβες τι εννοω και δεν θα με παρεξηγησεις

Ναι ρε δεν σε παρεξηγώ!
Από τα απλά μαμά αλογόνου ίσως είναι καλύτερες οι λάμπες!
Απλά για ολοκληρωμένη δουλειά και φυσικά πολύ πιο μεγάλο κόστος, bi xenon!

mcecl1
17-03-10, 20:17
Τελικα παροτι προσπαθησα εξ αρχης να το αποτρεψω για ακομη μια φορα αναλωθηκαμε στα xenon...Ευχαριστω οσους ειπαν την γνωμη τους για τις λαμπες αλογονου και τις μαρκες που προτειναν. Για οσους ενδιαφεροντε, τελικα εβαλα ψειρες, μικρη και μεγαλη σκαλα PHILIPS BlueVision. Συνολικα κόστισε 80 Ευρω μαζι με την τοποθετηση. Το αποτελεσμα ειναι αισθητα πιο λευκο φως, χωρις να μπλεδιζει. Σαν αποδοση ως τωρα θα ελεγα οτι μαλλον προκειται για μια τιμια οικονομικη λαμπα που το 30% περισσοτερο φωτισμο που υποσχεται αγγιζει την πραγματικοτητα. Το φως ειναι οσο ασπρο χρειαζεται ωστε να βελτιωθει η εμφανιση αλλα παραλληλα παραμενει σε χρωματικη κλιματα ωστε να εχει ως στοχο την πρακτικοτητα και οχι τον εντυπωσιασμο

george316
24-03-10, 08:57
Mαζι με εμενα θα βρεις τουλαχιστον 3-4 ακομα απο εδω που τις εχουμε βαλει και που εχουμε εκ διαμετρου αντιθετη αποψη

οτι νομιζεται...μπορει να ψιλογερασα κι ολας και να μη βλεπω καλα...
αλλωστε παιδια ο καθενας κανει στο αυτοκινητο του οτι γουσταρει.εγω παντως οταν ακουω για τετοιου ειδους λαμπες.....φευγω μακρια....
κεντερης!!!!!!!!!!!

Geo_3D
24-03-10, 10:11
χεχε...κοιτα μην βγεις ντοπαρισμενος ομως;)

george316
24-03-10, 10:31
στην ελλαδα ειμαστε......η ντοπα ειναι θεσμος.

dimitros13
15-01-11, 19:39
ερωτηση στην αντιπροσωπεια πριν 2 μερες σχετικα με εργστασιακα xenon για 116
περιλαμβανεται (συμφωνα με τα λεγομενα τους):

1)αλλαγες εμπρος κ πισω φαναριων κοστος 900Ε
2)αλλαγη εμπρος προφυλαχτηρα!!!!!! (γιατι πρεπει να περαστουν πιτσιλιθρες και δεν τρυπιεται ο υπαρχων,να σημειωσουμε οτι ο υπαρχων ειναι απο m-pack ,οποτε+200 ευρω η ολη διαδικασια...!)
3)αλλαγη εγκεφαλου!!!!

Χοντρικα η τελικη τιμη μαζι με τα περαστικα ξεπερνα τα 3200!!!!

Ε αντε γεια !

kwstantinos
15-01-11, 20:47
καλησπερα παιδια διαβασα ολα τα ποστ κακολογοιτε τα κιτακια ξενον που κυκλοφωρουν μια χαρα ειναι σε απαοδοση τουλαχηστον εγω εβαλα κιτακι ξενον τησ φιλιψ τα πειρα 190 ευρο κια ειναι μια χαρα λετε οτι στραβωνουν αν δεν τα ρυθμησεισ σωστα βεβεα θα στραβωνουν οποτε δεν φτενε αυτα τα κιτακια αλα εμεισ που τα βαζουμε και δεν κανουμε τησ ρυθμησεισ ωσο γεια τησ τημεσ που λετε ειναι εξοπραγματικεσ 3000 για 2 φαναρια ακομα και για 4 φαναρια. αυτο με τον προφηλακτηρα ειναι κλεψημιο κανωνηκο απο εξω ολα τα αμαξια ερχοντε κανωνικα εδω εμεισ τα βγαζουμε οι αντηπροσοπιεσ τα βγαζουν ωστε να ανγκαστεισ να τα παρεισ μετα αλωστε γιαυτο σαν χωρα εχουμε δηκαστει αμετρητεσ φωρεσ. ενα φιλοσ πειρε το σ3 το καινουριο στα εξτρα ηταν και το συστημα παρκιν πυσω κια μπρωστα μωλησ διαπηστοσε οτι τρυπαγανε τον ιδιο προφηλακτηρα σε ενα αμαξι 35 000το ακυρωσε με την μια. αλωστε οποιοσ εχει κανει εξοτερικο πρεπει να ξερει πωσ πουλανε εκη τα αμαξια. εδω σου δυνουν συν 4 ζαντολαστηχα χυμερηνα/ οχι ολα αυτα στην γερμανια ειναι στην τιμη του αμαξιου ενω εδω στο δυνουν σκετο και μετα πασ και τα πλυρωνει ελεοσ με την ελλαδα και του κλευτεσ τησ αντηπροσοπιεσ ακου 3000 και στην γερμανια τα περεισ ολα με 1000 και καινουρια.

Tomi
15-01-11, 20:48
ερωτηση στην αντιπροσωπεια πριν 2 μερες σχετικα με εργστασιακα xenon για 116
περιλαμβανεται (συμφωνα με τα λεγομενα τους):

1)αλλαγες εμπρος κ πισω φαναριων κοστος 900Ε
2)αλλαγη εμπρος προφυλαχτηρα!!!!!! (γιατι πρεπει να περαστουν πιτσιλιθρες και δεν τρυπιεται ο υπαρχων,να σημειωσουμε οτι ο υπαρχων ειναι απο m-pack ,οποτε+200 ευρω η ολη διαδικασια...!)
3)αλλαγη εγκεφαλου!!!!

Χοντρικα η τελικη τιμη μαζι με τα περαστικά ξεπερνα τα 3200!!!!

Ε αντε γεια !

Το αλλαγή εγκεφάλου φώτων,απλά δεν ισχύει....απλά τον επαναπρογραμματίζουν(διάρκεια 5 λεπτά..)

Όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να τα πάρετε και μεταχειρισμένα και να πουλήσετε αντίστοιχα τα δικά σας,μειώνοντας το κόστος της μετατροπής.

stef
15-01-11, 22:09
ενω εδω στο δυνουν σκετο και μετα πασ και τα πλυρωνει ελεοσ με την ελλαδα και του κλευτεσ τησ αντηπροσοπιεσ ακου 3000 και στην γερμανια τα περεισ ολα με 1000 και καινουρια.

Αυτό που λες δεν παίζει
Δες τιμές γερμανίας για ΟΕΜ xenon κ τα ξαναλέμε

stef
15-01-11, 22:11
ερωτηση στην αντιπροσωπεια πριν 2 μερες σχετικα με εργστασιακα xenon για 116
περιλαμβανεται (συμφωνα με τα λεγομενα τους):

1)αλλαγες εμπρος κ πισω φαναριων κοστος 900Ε
2)αλλαγη εμπρος προφυλαχτηρα!!!!!! (γιατι πρεπει να περαστουν πιτσιλιθρες και δεν τρυπιεται ο υπαρχων,να σημειωσουμε οτι ο υπαρχων ειναι απο m-pack ,οποτε+200 ευρω η ολη διαδικασια...!)
3)αλλαγη εγκεφαλου!!!!

Χοντρικα η τελικη τιμη μαζι με τα περαστικα ξεπερνα τα 3200!!!!

Ε αντε γεια !

Φίλε μου δεν χρειάζεται ούτε προφυλακτήρες να αλλάξεις ούτε τίποτα
Μόνο 2 φανάρια και έναν προγραμματισμό θέλει το αυτοκίνητό σου
Με 1000 ευρώ θα είσαι κομπλέ

stamos ci
15-01-11, 22:39
Φιλοι καλησπερα,
Υστερα απο προσφατο ταξιδι βραδυ και με βροχη θεωρησα πλεον αναγκαιο να αναβαθμισω τα φωτα του Ε81 μου. Καθοτι το θεμα XENON εχει εξαντληθει και θεωρω οτι εφοσον δεν μπηκε εργοστασιακα να μην μπει, στρεφομαι προς λαμπες αλογονου

Εγω βρει τις PIAA Xtreme White Plus. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες, αν καποιος τις εχει βαλει η αλλες προτασεις. Οι εν λογω PIAA αποδιδουν λενε 110 W. Θεωρειτε οτι τετοια αποδοση μπορει να καταστρεψει το φαναρι η το πλαστικο ? Παντως η θερμοκρασια τους νομιζω ειναι 4100Κ.

φιλε μου βαλε κιτ χενον με πικνοτεσ εχτρα για να μιν σοθ βγαζει και σφαλμα καμενισ λαμπασ γυρο στα 300 ε ΒLESK ΜΑΡΚΑΣ kai tha βρεισ το φοσ σου αυτα εχο βαλει εγο

Dim77
16-01-11, 01:21
Σήμερα πάλι με στράβωνε αυτοκίνητο (τον είχα πίσω μου)...

Ακόμα και από 1 χλμ μακριά τύφλωνε, τι λέτε για ρυθμίσεις δεν ξέρω, τα περισσότερα από αυτά δίνουν φώς σε αυτόν που οδηγεί και το παίρνουν από τους υπόλοιπους κακομοίρηδες.

Υ.Γ. Εγώ ήθελα xenon που δεν είχε το αυτοκίνητο μου και έβαλα το retrofit της BMW με 2000+ κάτι ψιλά πριν 3 χρόνια.

stef
16-01-11, 03:12
Υπάρχει και οικονομικότερη λύση
Αγορά φαναριών από ebay και ένας καλός προγραμματιστής να στα συνδέσει!

Atsa linos
16-01-11, 17:27
και αν βγουν πατατουλα απο το ebay τι κανει τα παντρευεται μετα φιλε ψαξου Ελλαδα για να μην τα πληρωνεις διπλα

stamos ci
19-01-11, 21:31
Σήμερα πάλι με στράβωνε αυτοκίνητο (τον είχα πίσω μου)...

Ακόμα και από 1 χλμ μακριά τύφλωνε, τι λέτε για ρυθμίσεις δεν ξέρω, τα περισσότερα από αυτά δίνουν φώς σε αυτόν που οδηγεί και το παίρνουν από τους υπόλοιπους κακομοίρηδες.

Υ.Γ. Εγώ ήθελα xenon που δεν είχε το αυτοκίνητο μου και έβαλα το retrofit της BMW με 2000+ κάτι ψιλά πριν 3 χρόνια.

και μενα με στραβονουν καποιοι εαν δεν τα ριθμιζουν τι περιμενεισ στιν 1 παντοσ οποσ ιταν τα κοθμποσα και τα ριθμισα μια χαρα