PDA

Επιστροφή στο Forum : εσωτερικος φωτισμος


drum
13-03-10, 20:53
για ριχτε μια ματια εδω παιδες.
http://shop.mor-vision.de/extra_info_pages.php?pages_id=10
ξερει κανενας πως μπορει να γινει αυτη η μετατροπη?
μου αρεσει πολυ το μπλε φως στο εσωτερικο κ στο ταμπλω.

κυριακος
13-03-10, 23:31
Καταρχήν για το ταμπλο βγαίνει το καντράν έξω και στην συνέχεια το λυνεις σε δυο φέτες.
H μια φέτα περιλαμβάνει την πλακέτα και τις λάμπες και η άλλη τα όργανα που εμείς βλέπουμε.
Η δουλεία δεν γίνετε στην φέτα που έχει τις λάμπες άλλα στην άλλη που έχει τα όργανα.
Αυτά τα αποσυναρμολογεις και μπαίνει κατάλληλο φιλερ σαν ταινία στο χρώμα που σου αρέσει(μπλε πχ) και πάνω σε αυτά τα φιλερ(ταινία) διαχέεται το φως από τις άσπρες λάμπες.
Δεν αλλάζεις δηλαδή λαμπάκια να βάλεις μπλε ,αυτά μένουν ως έχει.
Και οι λάμπες που έχει το καντράν είναι άσπρες δεν είναι πορτοκαλί,άλλα το φιλερ είναι πορτοκάλι.
Είχα σκοπό να σηκώσω όλη την δουλεία με φωτογραφίες γιατί κάποτε ένα -δυο- τρια μαγαζία πήγαν να μας δουλέψουν ,ότι για να βγει το καντράν πρέπει να ξηλωθεί ταμπλό.
Ευτυχώς και με συμβούλεψε ένας φίλος τότε
Άπλα προς ώρας βαριέμαι γιατί πρέπει να το κάνω πολύ κινηματογραφικό.

ΥΓ Γιατρέ θυμάσαι το χειρουργείο που κάναμε?

KATSARAIOS
13-03-10, 23:42
Καταρχήν για το ταμπλο βγαίνει το καντράν έξω και στην συνέχεια το λυνεις σε δυο φέτες
Αυτά τα αποσυναρμολογεις και μπαίνει κατάλληλο φιλερ σαν ταινία στο χρώμα που σου αρέσει(μπλε πχ) και πάνω σε αυτά τα φιλερ(ταινία) διαχέεται το φως από τις άσπρες λάμπες.
Δεν αλλάζεις δηλαδή λαμπάκια να βάλεις μπλε ,αυτά μένουν ως έχει.
Και οι λάμπες που έχει το καντράν είναι άσπρες δεν είναι πορτοκαλί,άλλα το φιλερ είναι πορτοκάλι.

τα συγκεκριμενα (smd leds λεγονται)αλλαζονται για να δειξη το χρωμα που θες.
αλλο το φιλερ αλλο η αλλαγη η σωστη με leds.:cheers:

Sp!ros G
13-03-10, 23:46
Φιλε Drum ριξε μια ματια εδω http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=532040&highlight=blue+cluster+lights

δεν ειναι κατι τρομερο,καποτε αλλαξα και εγω στο radio cd απο κιτρινωπα σε πορτοκαλι(καθως ητανε απο MG)

κυριακος
13-03-10, 23:54
Δεν πίνω ευχαριστώ.:cheers:
Τι να κάνουν από μόνα τους τα led στο Ε36 καντράν? και πως θα τα τοποθετήσουμε και που?
Εδώ γράφει οτι έχουν μεγάλη δυσκολία και να τα βρεις και οτι κωλούνται σε πλακέτες πάνω με ειδικό κολλητήρι:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37853
Στην πράξη δεν γίνονται αυτά απο τον μέσω χρήστη.

Αν βάλουμε μονό τα led ,πχ μπλε και δεν αλλάξουμε το Ίδη υπάρχον πορτοκάλι φιλερ που έχει το καντράν του ε36 ,τότε τι χρώμα θα βγει από την ανάμιξη μπλε-πορτοκαλί.

E36 RULES!!
13-03-10, 23:58
Αν βάλουμε μονό τα led ,πχ μπλε και δεν αλλάξουμε το Ίδη υπάρχον πορτοκάλι φιλερ που έχει το καντράν του ε36 ,τότε τι χρώμα θα βγει από την ανάμιξη μπλε-πορτοκαλί.

μμμμ, κάτι γ@μάτο φανταζομαι:greenboun

περα απο την πλακα, το filler μου ακουγεται σαν καλη ιδεα για οποιον θελει να γλυτωσει την πολλή μανουρα, ε?

(YΓ: ΟΧΙ Lil, δεν θα αλλαξω τα φωτα του καντραν μου)

Sp!ros G
13-03-10, 23:59
To E36 στο καντραν δεν εχει led αλλα τρια λαμπακια ψειρες οπως τα φωτα θεσεως.

Το Ε36 εχει led PLCC 2 τυπου στον κλιματισμο και στο μαμα business ραδιο cd.

To E46 ειναι παντου με Led ,ειτε PLCC 2 ειτε πιο μεγαλα.Οσο αν βρισκονται ειναι οντως ενα θεμα ,μερικα μαγαζια

εχουνε αλλα περιορισμενα χρωματα.Στο ebay εχει απειρα.

Η διαδικασια να κολληθουνε ειναι αρκετα απλη.ξεκολλας και κολλας με κολλητηρι.Απλα προσεχεις την πολικοτητα.

Lil
14-03-10, 00:01
(YΓ: ΟΧΙ Lil, δεν θα αλλαξω τα φωτα του καντραν μου)

δοξα σοι...

κυριακος
14-03-10, 00:08
περα απο την πλακα, το filler μου ακουγεται σαν καλη ιδεα για οποιον θελει να γλυτωσει την πολλή μανουρα, ε?

(YΓ: ΟΧΙ Lil, δεν θα αλλαξω τα φωτα του καντραν μου)

Ε βέβαια σαν πρώτη λύση λέμε κάτι πρακτικό αφού για το Ε36 δεν μπορεί να κάνεις τίποτα άλλο
Στο Ε46 πάλι και να θες να βάλεις λάμπες δεν μπορείς κοκ

Το φιλερ το ονόμασα έτσι πρόχειρα γιατί δεν το θυμάμαι πως λέγονται αυτά στο ebey που τα έχω δει

κυριακος
14-03-10, 00:15
Όπα μισό λεπτακι γιατί είναι αργά και μπερδεψαμε τα αμάξια μας.
Είχα την εντύπωση οτι ο drum αναφερόταν σε Ε36 αμάξι.

Αρχίζουν τα led αποσύρομαι εγώ.
Οποιος χρειαστεί καλό κολλητήρι έχω αέρος με leser (οχι με led))

KATSARAIOS
14-03-10, 00:58
Όπα μισό λεπτακι γιατί είναι αργά και μπερδεψαμε τα αμάξια μας.
Είχα την εντύπωση οτι ο drum αναφερόταν σε Ε36 αμάξι.

Αρχίζουν τα led αποσύρομαι εγώ.
Οποιος χρειαστεί καλό κολλητήρι έχω αέρος με leser (οχι με led))

τωρα μιλας σωστα !!!
στα Ε46 μιλαμε για smd leds..
οποιος 8ελει το εχω κανει στο δικο μου εδω και 4 χρονια....μονο

drum
14-03-10, 14:10
μπερδευτηκαμε λιγακι..χαχαχα...
απο οτι βλεπω μονο ο φιλος KATSARAIOS, το 'χει το θεμα...
αντε.. θα αναλαβεις την εργολαβια?

KATSARAIOS
14-03-10, 23:50
μπερδευτηκαμε λιγακι..χαχαχα...
απο οτι βλεπω μονο ο φιλος KATSARAIOS, το 'χει το θεμα...
αντε.. θα αναλαβεις την εργολαβια?

καπου αλλου που ανακατευτηκα ...ενδιαφερθηκαν καποια παιδια
το παληκαρι που τα βαζει λοιπον ζηταει 50 ευρω και τα smd leds που πρεπει να αγορασετε εσεις απο ebay η αλλου και το καντραν σας για μια μερα.

drum
15-03-10, 14:48
κανονισε με αδελφε, κ μην φοβασαι τπτ για ανακατεματα κτλ.
να αγορασω απο ebay δεν κατεχω...
απο εδω ελλαδα - αθηνα μπορω να βρω?

δεν ειναι ομως μονο το καντραν...
ειναι κ κλιμα, κονσολα, μαμα μεγαλη οθονη.. οπως στο λινκ που εβαλα στην πρωτη σελιδα.
ολα γαλαζια.

drum
23-05-10, 16:27
πατωσε αυτο το θεματακι...
με την καΨουρα εμεινα...

Dermatis
24-05-10, 18:30
Παιδια θελω να αλλαξω και εγω τον φωτισμο στο ε46 μου υπαρχει τροπος εφικτος ετσι ωστε να αλλαχτει παντου ο φωτισμος και οχι πατεντα!???????

KATSARAIOS
24-05-10, 23:27
Παιδια θελω να αλλαξω και εγω τον φωτισμο στο ε46 μου υπαρχει τροπος εφικτος ετσι ωστε να αλλαχτει παντου ο φωτισμος και οχι πατεντα!???????

μονο οπως στα γραφω παραπανω δλδ με αλλαγη των leds στο καντραν και στα υπολοιπα φωτιζομενα κοματια

Dermatis
25-05-10, 11:58
μονο οπως στα γραφω παραπανω δλδ με αλλαγη των leds στο καντραν και στα υπολοιπα φωτιζομενα κοματια

Ok thanks φιλε μου!

drum
28-05-10, 15:13
καποια διευθυνση που να κανει την μετατροπη?

drum
03-06-10, 14:15
τιποτα...
μαλλον το ξεχνω το μπλεδακι στον εσω φωτισμο.

dimis_gr
03-06-10, 14:44
Δοκίμασες να πας σε ηλεκτρολόγο. Γιατί και και στο Ζ3 σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο

drum
03-06-10, 16:17
ρωτησα εναν φιλο ηλεκτρολογο, αλλά τον ειδα οτι κολλησε καπως κ δεν τον ζορισα.
καλα ειναι να το κανει καποιος που το εχει ξανακανει, μου ειπε.

dimis_gr
03-06-10, 17:20
Επειδή έχει τύχει και έχω δει πως βγαίνει το καντράν από το 46αρι είανι εύκολη δουλειά. Τώρα αν θέλει να αλλαχτούν τα λαμπάκια ή η μεμβράνη δεν ξέρω. Αλλά από την στιγμή που το ανοίξεις δεν νομίζω ότι θα ναι δύσκολο να το κάνεις και μόνος. Όσον αφορά το φωτισμό του κλιματισμού δεν ξέρω. Το καντράν προτείνω να το δικιμάσεις μόνος. Αλλά για τα υπόλοιπα....

drum
05-06-10, 19:15
δεν ειναι μονο το καντραν. ειναι κ ο υπολοιπος φωτισμος.
πρεπει να το κανει ηλεκτρολογος που να το εχει καλα το θεμα.
που ομως? δεν ξερω κανεναν που να αναλαμβανει τετοιες δουλειες.

e36 318is
17-09-13, 15:52
καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος χρήστης στο σαητ.. Εγώ έχω Ε36 και έχω βάλει μπλέ φωτισμό στους διακόπτες παραθύρων της ηλιοροφής και το ρολόι και τώρα θέλω να βρώ τρόπο να βάλω και στο καντράν!! Είχα βρεί ένα στο e-bay που έχει λεντοταινία και είναι άσπρο το καντράν με μπλέ φωτισμό αλλά είχε και χιλιόμετρα και μίλια επάνω και δεν μου άρεσε!! αν βρώ απλόν τρόπο θα σας τον δείξω...


kalispera paidia eimai kainourios xristis sto shite.. egw exw e36 kai exw valei mple fotismo stous diakoptes para8urwn tis hliorofis kai to roloi kai twra 8elw na vrw tropo na valw kai sto kantran!!! eixa vrei ena sto e-bay pou exei lentotenia kai einai aspro to kantran me mple fotismo alla eixe kai xiliometra kai milia epanw kai den mou arese!!! an vrw aplon tropo 8a sas ton diksw...

Γειά σου καινούριε χρήστη, καλώς ήρθες. Διάβασε τους κανόνες του φόρουμ εδω: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php
Δεν δεχόμαστε γρίκλις, μόνο ελληνικά. Αυτή φορά το διόρθωσα, την επόμενη θα το σβήσω.
Καλά ποσταρίσματα, και πάντα σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ.