PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορές ON-LINE BMW προϊόντων


peter79
15-03-10, 16:09
Νομίζω οτι χτύπησα Φλέβα...

σας παραθέτω μαι ιστοσελίδα για on-line αγορές Γνήσιων BMW προίόντων!

http://www.bmwteileonline.eu/


απλά στο search πεδίο βάζετε τον κωδικό του ανταλλακτικού που βρίσκετε απο το bmwfans.info και προχωράτε στην αγορά του.

δέχεται και paypal.

το σημαντικότερο.... Στέλνουν κ Ελλάδα.


:rockon:

EVERGET
15-03-10, 16:29
Δυστυχως δεν είναι στα Αγγλικά.....

KATSARAIOS
16-03-10, 02:10
μεχρι και στα ελληνικα τα εχει

stef
19-03-10, 09:05
Πρέπει να κάνεις login?

peter79
19-03-10, 09:31
οχι απαραίτητα, μπορείς να αγοράσεις και χωρίς register

stef
19-03-10, 10:14
Μα το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω sto directory να βρω τα parts....

νάσος
22-03-10, 08:25
Καλημέρα παιδιά, στα ελληνικά πως μπαίνουμε?

stef
22-03-10, 22:05
Πάνω δεξιά select language...

e30 1984
22-03-10, 22:46
πολλυ εξυπηρετικο ετσι μπορουμε να μαθαινουμε και τις σωστες τιμες των ανταλλακτικων

BMW Power
24-03-10, 13:37
Οι τιμές είναι ίδιες με αυτές του http://bmwfans.info/ + ΦΠΑ

κυριακος
24-03-10, 16:55
Οι τιμές είναι ίδιες με αυτές του http://bmwfans.info/ + ΦΠΑ

Σωστά.
Από την ίδια μηχανή αντλεί τα partnumber και πρόσθετη το ΦΠΑ στις τιμές
Δεν βλέπω κέρδος, άλλα πιο πολύ εφέ

djkostas20
29-03-10, 00:47
Γιατί από το bmwfans.info μπορείς να αγοράσεις????

κυριακος
29-03-10, 10:02
Οχι από το bmwfans δεν μπορείς να αγοράσεις άλλα και από το συγκεκριμένο σαιτ να παραγγείλεις δεν έχει διάφορα στις τιμές.
Αν κάνεις ένα πείραμα και βάλεις πχ για την αγορά ενός ημιμπαρου η ακρομπαρου για Ε36 (32111139315) σου βγάζει τιμή 119.60e + μεταφορικά.
Ε και 140.59ε το πουλάνε οι αντιπρόσωποι Ελλάδα.

djkostas20
29-03-10, 10:28
Κοίτα αφού δίνει τα αυθεντικά να σου πώ την αλήθεια μόνο και μόνο επειδή εδώ στην Ελλάδα τσεκουρώνουν και βγάζουν τρελό κέρδος θα τα έπαιρνα από εκεί μόνο και μόνο από αντίδραση....

gyiama
29-03-10, 10:36
το θεμα ειναι οτι οι τιμες ειναι ιδιες με ελλαδα + μεταφορικα και σε 3-4 ανταλλακτικα που εψαξα ειναι και πιο ακριβα!!οποτε δεν υπαρχει λογος να τα παρεις απο εκει + οτι εδω μπορεις να παρεις και καποια εκπτωση οποτε........

djkostas20
29-03-10, 10:45
Στο δικό μου επειδή τώρα έβαλα κάποια ανταλλακτικά δεν ισχύει αυτό!!! Δλδ για παράδειγμα θέλω αλλαγή εμπρός προβολέα αριστερού(οδηγού)... Ε τιμή αντιπροσωπείας 488 μαζί με ΦΠΑ.... Μεταχειρισμένο δεν υπάρχει και ούτε και ημιτασιόν...Άρα μόνο από αντιπροσωπεία μπορώ....
Τιμή μαζί με μεταφορικά από το site 366.29+27.5=393.79!!!!!!!!!!Άρα 100€ κάτω η τιμή...και σε άλλα ανταλακτικά που κοιτούσα είχε διαφορές άνω τον 50€, αγγίζει ακόμα και 100+ σε διαφορά!!!! Εδώ μόνο αν μου έκανα έκπτωση 15-20% θα συνέφερε!!!!!!

peter79
29-03-10, 11:18
παράδειγμα:

ζάντες για Ε90 194 Μ 17'' τιμή στην ελλάδα χωρίς ελαστικά 1840 Ευρώ.

τιμή απο το σάιτ μαζί με RFT ελαστικά 2.200 Ευρώ

Εγώ πιο πολύ το πόσταρα γιατί ψωνίζεις απο το σπίτι, σου παραδίδουν στην πόρτα σου και βρίσκεις ότι θέλεις και μάλιστα γνήσιο.

djkostas20
29-03-10, 11:29
Εγώ προσωπικά πιστεύω με δείγμα πολύ μικρό φυσικά ότι συμφέρει!!!! Από εκεί και πέρα νομίζω ότι θα υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις, ίσως να έχει να κάνει και με τα μοντέλα, ίσως και με βάση παλαιότητας.....Όσα ανταλλακτικά έβαλα εβγαιναν φθηνότερα και σε ποσοστό που συμφέρει.....

Τώρα για αξιοπιστία στην χρέωση-παράδοση δεν γνωρίζω!!!!!!

peter79
29-03-10, 11:31
Εγώ προσωπικά πιστεύω με δείγμα πολύ μικρό φυσικά ότι συμφέρει!!!! Από εκεί και πέρα νομίζω ότι θα υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις, ίσως να έχει να κάνει και με τα μοντέλα, ίσως και με βάση παλαιότητας.....Όσα ανταλλακτικά έβαλα εβγαιναν φθηνότερα και σε ποσοστό που συμφέρει.....

Τώρα για αξιοπιστία στην χρέωση-παράδοση δεν γνωρίζω!!!!!!



2 παραγγελίες που έχω κάνει δεν είχα κανένα πρόβλημα....

djkostas20
29-03-10, 13:05
Οπότε όλα κομπλέ....να είχε και αγγλική version θα ήταν ακόμα καλύτερα!

κυριακος
29-03-10, 18:54
Τιμή μαζί με μεταφορικά από το site 366.29+27.5=393.79!!!!!!!!!!Άρα 100€ κάτω η τιμή...και σε άλλα ανταλακτικά που κοιτούσα είχε διαφορές άνω τον 50€, αγγίζει ακόμα και 100+ σε διαφορά!!!! Εδώ μόνο αν μου έκανα έκπτωση 15-20% θα συνέφερε!!!!!!

Στο βάρος του φαναριού σου(2,830 kg σκέτο) είσαι οριακά στα 3Kg.
Είναι 2.8Kg χωρίς συσκευασία και αφρολέξ που είναι απόλυτα απαραίτητα για να ταξιδέψει το Φανάρι.
Οπότε θα σε αλλάξει κατηγόρια και θα σε παει στα 5κιλα σίγουρα με 48.90ε μεταφορικά.
Επειδή και πάλι θα μου πεις ότι συμφέρει και είναι φτηνότερα ,εγώ λέω ότι όταν θέλω ανταλλακτικό το θέλω τώρα!! και το μονό που έχω να σκεφτώ είναι αν θα το βρω γνήσιο (καινούργιο η μεταχειρισμένο ανάλογα) η ιμιτασιόν.
Τα είδη αξεσουάρ μονό μπορούν να περιμένουν.

ΥΓ παντός σε κρεμαγιερες έχει καλύτερες τιμές

djkostas20
30-03-10, 00:44
Κοίτα αν μιλάμε για ανταλλακτικά που αν δεν αντικατασταθούν απλά το αμάξι δεν πάει ΟΚ αλλίως είναι απλώς κοροϊδία να τα δίνεις στις αντιπροσωπίες....Μιλάμε για καινούρια και όχι μεταχειρισμένα!!!

Δλδ αν γλίτωνες χρήματα με μικρή αναμονή δεν θές. Για μένα τότε απλά πετάς τα λεφτά σου ή λαύτερα τα χαρίζεις... Αν τα έχεις για πέταμα τότε ΟΚ!!! και δεν μιλάω προσωπικά για σένα αλλά γενικά...Είναι λαλακια να τα δίνεις έτσι!

κυριακος
30-03-10, 01:39
Κοίτα.. λεφτά για πέταμα δεν έχει κανείς και όποιος έχει πάλι δεν τα πετάει.
Εγώ θεωρώ λαλακια την άσκοπη αναμονή για πενταροδεκάρες και για τυχόν απρόοπτες εκπλήξεις ανοίγοντας την κουτά και παραλαμβάνοντας ένα ραγισμένο φανάρι πχ και πράγματα τα όποια για να εφαρμοστεί η εγγύηση τους θα χρονιτριβησεις πάρα πολύ και άκρια δεν θα βγάλεις και μεταφορικά από την τσέπη σου θα διπλοπληρωσεις.
Είμαι παθόν και από μέσα και από έξω και ξέρω.
Στο κάτω κάτω πόσα βαρβάτα ανταλλακτικά χρειάζεται να παραγγείλει κάνεις στην ζωή του αυτοκίνητου του? Κάθε μέρα αγορές θα κανει?
Για αξεσουάρ υπάρχει το ebey για καλές τιμές ,αναμονή και ρίσκο που πολλές φορές αξίζει.

Για γνήσιο ανταλλακτικό που έχεις αποδέχτη ότι θα το πληρώσεις ακριβά δεν παίζεις με δίφραγκα.
και δεν μιλάω προσωπικά για σένα αλλά γενικά

djkostas20
30-03-10, 10:10
******Ξεκινάω ανάποδα....for the record είπα μιλάω γενικά απλά για να μην νομίζεις ότι μιλάω σε έντονο ύφος και σου κανω επίθεση επειδή στο γραπτό λόγο υπάρχουν εύκολα παρεξηγήσεις....φαντάζομαι και εσύ για τον ίδιο λόγο το έκανες...τέλος off topic!!!*******

Κοίτα και εγώ τη έχω πάθει αλλά στο 95% των περιπτώσεων όταν παίρνω από site δοκιμασμένα που είναι φερέγγυα τότε για μένα αν στο σύνολο κερδίζω 50+ τότε απλά προτιμώ να τα δώσω αλλού....στην τελική ας τα δώσω σε λαστιχούμπια να αρρψστήσω στις πάντεςςςςςς!!!!!

Τέσπα διαφορετικές απόψεις είναι.... Για αυτό είμαστε και διαφορετικοί όλοι μεταξύ μας.

κυριακος
30-03-10, 10:42
Δεν είναι άσχετες οι αντιπαραθέσεις απόψεων που έχουμε με την ουσία του θέματος της επικεφαλίδας που συζητάμε.
Οπότε δεν το βλέπω εγώ σαν αντιπαράθεση προσωπική,άλλα σαν ενημέρωση των πολλών.

Συμπέρασμα λοιπόν:
καλές είναι η Online αγορές,όταν όμως έχουν κέρδος ,γιατί στην προκείμενη περίπτωση του online καταστήματος για τον μέσο χρήστη- καταναλωτή καταλήξαμε ότι δεν υπαρχή ιδιαίτερο κέρδος σε ευρώ το όποιο θα κάνει τον δυσπιστώ καταναλωτή η τον απαιτητικό-βιαστικό(άμεσο)καταναλωτή να εμπιστευτεί μια τέτοια συναλλαγή εξ αποστάσεως.
Πιο πολύ ρίσκο και αναμονή έχει ιδικά για όποιον δεν είναι συνηθισμένος σε τέτοιες αγορές.
Σε συνάρτηση με την δυσκολία άμεσης εφαρμογής της εγγύησης η συναλλαγή αυτή μπορεί να γίνει από πολύ ασύμφορη οικονομικά έως και ψυχοθφωρα για κάποιους.

Όποτε όταν μιλάμε για On line αγορές εξαποστασεως πρέπει να παρουσιασσουμε όλη την αλήθεια και το ρίσκο που κρύβουν

djkostas20
30-03-10, 10:54
Κοίτα πάντα οι online αγορές έχουν ρίσκο.... Αυτό το καταλαβαίνει ο καθένας..... Απο κει και πέρα μου είπες ότι το φανάρι μου φτάνει τα 50€ μεταφορικά.....Λοιπόν εδώ κάνεις μεγάλο λάθος!!!! Μόλις τώρα προχώρησα την διαδικασία μέχρι τέλους πλην της επιβεβαίωσης πληρωμής!!!

Article (edit)
X 1, left headlight 366.29 EUR
Subtotal: 366.29 EUR
Item shipping (shipping by: GR 27.50EUR): 27.50 EUR
including 19% VAT: EUR 62.87
Total: 393.79 EUR
Subtotal: 330.92 EUR

Απλά 100€ για μένα πιστεύω ότι είναι κάτι που αξίζει και το ρίσκο και η αναμονή!!! γιατί πολύ απλά 490 - 20% = 392€.....δλδ μόνο αν μου κάνουν έκπτωση μπορώ να πώ ότι αξίζει... και να γλιτώνω 20% της αξίας είναι τέλεια!!!

κυριακος
30-03-10, 11:09
Αυτό το πρωσωρησες εσύ χειροκίνητα από την σελίδα τους? επιλέγοντας εσύ το βάρος? η αυτόματα γίνετε η διαδικασίαν?
Μήπως δηλαδή μετά αφού επεξεργαστούν αυτοί την παραγγελία σου και δουν ότι η συσκευασία θα ξεπεράσει τα 3 κιλά τότε σου αλλάξουν την τελική τιμή?
To courier Που θα μεταφέρει το δέμα δεν θα λάβει υπόψιν του το εργοστασιακό βάρος του ανταλλακτικού αλλά την τελική του συσκευασία και βάρος που μάλλον θα ξεπεράσει τα 3κιλα.
Αυτό στο έγραψα γιατί μπορεί να μην το είχες σκεφτεί

djkostas20
30-03-10, 11:14
Κοίτα η πληρωμή γίνεται όταν το παραγγέλνεις....Οπότε μετά αυτοί δεν μπορούν από μόνοι τους να χρεώσουν την κάρτα σου!!!! Συν ότι όλοι αυτοί συνήθως επειδή στέλνουν συνέχεια έχουν άλλα τιμολόγια!!! τελειώς διαφορετικά με μειωμένες τιμές!!!

κυριακος
30-03-10, 11:22
Εγώ βλέποντας τον πίνακα του με τις τιμές και σχόλιασα ότι το συγκεκριμένο Φανάρι πρέπει να το κοστολόγηση με πάνω από 3κιλα βάρος,αυτό είναι λογικό και κατανοητό σε όλους βάση του πίνακα του.
Αν δεν τον εφαρμόσει τότε κερδίζεις εσύ.

με αφορμή αυτό που μου λες για τα <άλλα τιμολόγια> σχολιάζω και παρουσιάζω ένα άλλο πρόβλημα που έχουμε αντιμετώπιση όσοι αγοράσαμε από το εξωτερικό:

να βγει κάτι ελαττωματικό και να έχει εγγύηση άλλα να χρειαστούν τα διπλάσια μεταφορικά για να το στείλεις εσύ σαν ιδιωτης από τα μεταφορικά που χρεώθηκες για να στο στήλη το Online κατάστημα.
Ξέρω πόλους που δεν τα έστειλαν πότε πίσω και τα πέταξαν και όχι μονό ανταλλακτικά αλλα και ηλεκτρονικά.

djkostas20
30-03-10, 11:28
Κοίτα είναι κάτι λογικό.... Αν εγώ ήμουν μόνιμος πελάτης σου δεν θα μου έκανες καλύτερες τιμές??? Έτσι πάνε και αυτοί...Σου λένε εγώ θα χρησιμοποιώ για τις αποστολές μου μόνο εσένα...Τι τιμές μου κάνεις??

Όταν πας εσύ όμως στο ταχυδρομείο να στείλεις πίσω τότε είσαι ένας απλός πελάτης!!! Υπάρχουν βέβαια site που σου στέλνουν ένα προπληρωμένπ κουπόνι επιστροφής με barcode που δεν πληρώνεις εσυ αλλά αυτά είναι ελάχιστα και ειδικά σε international μεταφορές... Συνήθως σε εγχώριες γίνεται αυτό!

alxpro
01-04-10, 22:13
oi τιμες ειναι σχετικα καλυτερες οντως.τα wide πισω φτερα+πισω προφυλακτηρας+μαρσπιεδες της 2,8
Ζ3 βγαινουν φθηνοτερα απο εδω.το θεμα ειναι οτι τα μεταφορικα ειναι φωτια και λαυρα για ολα αυτα...αλλα ετσι κ αλλιως το βαρος ειναι τεραστιο για να τα στειλουν σε λογικη τιμη και πανω απο ολα χωρις να παρακαλας μην ερθει τπτ σπασμενο

topmar
09-09-10, 22:51
Καλησπέρα,

νέο site για αγορές (ή σύγκριση τιμών) προϊόντων BMW, εδώ (https://www.shopssl.de/epages/Store.sf/?ObjectPath=/Shops/es118273_Auto-Becker-Klausmann)......


ΥΓ: Με αυτή την εταιρία συνεργαζόμουν στη Γερμανία όταν ήμουν, έκανα το 1ο σέρβις εκεί, πέρασα τα Bi-Xenon, πήρα τη μπαγκαζιέρα κλπ......άψογοι!!

giannis 116
11-09-10, 14:33
Χρησιμο λινκ ευχαριστουμε για την πληροφορια!

stef
17-09-10, 15:25
Έχει πουθενά αγγλικά?

stef
20-09-10, 14:57
Καμία απάντηση...?

Driftakos
20-09-10, 15:02
λιγακι κουλη απαντηση, αλλα για να κανεις δουλεια σου θα δουλεψει. Βαλε τον Chrome που εχει δυνατοτητα μεταφρασης της σελίδας

stef
20-09-10, 15:08
Όχι ρωτάω εαν έχει σαν κουμπί το site...
Αυτοί οι Γερμανοί είναι εγωισταράδες!!!!!
Σαν να μην θέλουν να πουλήσουν εκτός Γερμανίας...
Thanks πάντως...

stef
18-03-11, 14:53
Σε ποιο site με για αγορές online φαίνονται και οι κωδικοί-part numbers της BMW?
Δεν εννοώ το realoem /bmwinfo