PDA

Επιστροφή στο Forum : Michelin Pilot Sport 3 -άψογα


tnt76
16-03-10, 23:33
Ενημερωτικά: πριν λίγο καιρό άλλαξα τα παλιά μου Potenza (που είχαν περάσει πολλά -ειδικά τα... πίσω :-) με τα καινούρια Michelin Pilot Sport 3. Ακριβά, και το πέλμα τους δεν είναι και το πιό... μουράτο (για όσους ενδιαφέρονται), αλλά επί της ουσίας... Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα... Μόλις ζεσταθούν και με σωστό αέρα... το 2.0 μου δεν ξεκολλάει με τίποτα στο στεγνό -απλώς μπαίνει με όσα. Για βρεγμένο δεν μπορώ να σας πω και πολλά, απλώς δεν έτυχε να πάω καμιά γρήγορη με πολλή βροχή ακόμα. Επίσης, μια και τα έχω λίγο καιρό δεν ξέρω τι γίνεται σε βάθος χρόνου. Πάντως όσοι ενδιαφέρονται για κράτημα σίγουρα αξίζει να τα ψάξουν. Διάσταση μου 225/45/17 (και τα Bridgestone και τα Michelin). Καλές βόλτες παιδιά... ό,τι κι αν οδηγείτε. Και προσοχή... εκεί έξω. Τα λέμε on the road.

Driver M
16-03-10, 23:48
Kαι τα potenza (που φοράω τώρα) στο στεγνό είναι μανούλες. Από τα καλύτερα ελαστικά σε στεγνό που κυκλοφορούν. Στο βρεγμένο όμως τα χαλάνε.

Για τα pilot sport που λες, καταρχάς καλοπάτητα και κατά δεύερον, έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα, αλλά το μεγάλο τους μειον είναι η τιμή που τα κατατάσσει στα 2-3 πιο ακριβά της αγοράς. Εγώ που θα αλλάξω σύντομα (τώρα έχω rft και θα πάω σε συμβατικά), πρώτη μου επιλογή είναι τα goodyear f1 asymmetric που θεωρούνται σχεδόν πανομοιότυπα με τα michelin σε επιδόσεις και είναι και πολύ πιο προσιτά. Μόλις τα φορέσω, θα γράψω εντυπώσεις και κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά και στην πράξη...

bimmer-corfu
17-03-10, 08:58
Kαι τα potenza (που φοράω τώρα) στο στεγνό είναι μανούλες. Από τα καλύτερα ελαστικά σε στεγνό που κυκλοφορούν. Στο βρεγμένο όμως τα χαλάνε.



σωστός, και εγω την ίδια άποψη έχω. Γιατί δεν περιμένεις τα 3G Runflat της bridgestone?

chief
17-03-10, 10:15
καλα εκανε ο φιλος και εβαλε michelin pilot. Ειναι λιρα εκατο.
Εγω πριν κανα μηνα το σκεφτομουνα και τελικα εβαλα yokohama advan sport και το μετανιωσα.
Πολυ θορυβο ρε παιδια. Δεν κανουν για Μ3 τουλαχιστον.

panos 316T
17-03-10, 11:52
Τα pilot χρειάζονται ζέσταμα;
εγω έχω σταμπάρει τα toyo R1-R...

zaharias
17-03-10, 12:16
θα ηθελα να δοκιμασω καποια στιγμη τα Michelin καθως και τα Conti Sport 3..
Αυτη τη στιγμη φορα τα F1 assymetric της Goodyear τα οποια ειναι εξισου καλα..

alen77
17-03-10, 13:04
Τα έβαλα πριν 2 εβδομάδες στο νέο απόκτημα (C200) σε 18αρες. Η πρώτη εικόνα είναι αρκετά καλή και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τα BRIGESTONE που φόραγε το Ε93. Για κάτι παραπάνω θα ενημερώσω στην πορεία.

jim_pas
17-03-10, 15:35
εγώ φοράω τα bridgestone potenza r050A και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος στο στεγνό...διαστασεις 235-40-18 και 265-35-18.

kostasm3
17-03-10, 18:11
continetal sport contact 3 [the best....εχω m3 e46

gant
17-03-10, 18:51
Κι εγώ 225/40Χ18 conti 3, συμπλήρωσα 2 χρόνια και 20000χλμ. Πολύ ευχαριστημένος.

BMW2002tii
17-03-10, 19:01
συμφωνω κι εγω για τα conti 3. τα φοραω και στο slk σε 18αρια και ο αδερφος μου στο 46αρι. για τα Michelin Pilot Sport 3 εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν τα χω δοκιμασει

montoya
19-03-10, 14:25
Εγώ που θα αλλάξω σύντομα (τώρα έχω rft και θα πάω σε συμβατικά)

Πόσα χιλιόμετρα σου έβγαλαν και με τι στιλ οδήγησης;

giris2006
19-03-10, 17:27
παιδια εχει καποιος ακουσει η να φοραει το hanhook evo s1 η v12.
Σε test τα βγαζουνε με ελαχιστη διαφορα πισω απο τα michelin pilot sport και η τιμη τους ειναι σχεδον μιση.το σκεφτομαι σοβαρα να τα βαλω.
Την δεδομενη στιγμη φοραω τα dunlop sport maxx και δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο σοβαρο παραπονο

montoya
20-03-10, 22:48
Εγώ πιστεύω πως ότι δίνεις παίρνεις (τις περισσότερες τουλάχιστον φορές).
Όταν ακούω "είναι σχεδόν ίδια αλλά με τα μισά λεφτα" μου έρχονται στο μυαλό μου ανάλογες κουβέντες με διάφορα αυτοκίνητα: "είναι ίδια (ή και καλύτερα) από τις BMW και με μισά λεφτά.
Προσωπικά βάζω μόνο Michelin.

jim_pas
28-03-10, 19:29
Παιδιά τώρα βγαίνουν τα Continental ContiSportContact 5P που θα αντικαταστήσουν την σειρά 3....ακούγονται πολύ καλά λόγια κ τα φοραέι η καινούργια 911 κ το sls amg σαν στανταρ.....τα είδα απο κοντά κιολας....σκεφτομαι μιας κ σε λίγο καιρό θα αλλάξω λαστιχα να βάλω αυτά...τώρα φοραω τα potenza και είμαι πολύ ευχαριστημένος....τι αποψη έχετε??έχετε ακούσει τπτ εσείς?


Ξερετε σε ποια σελίδα μπορώ να δω συγκρίσεις??είχα βρει κάποια παλιότερα αλλα δεν την θυμάμε....


ΥΓ: βρήκα κ αυτό τυχαια.... http://www.youtube.com/watch?v=VbpK5KpAKNY&feature=youtube_gdata

EVERGET
28-03-10, 20:06
Tα Potenza που φοράω τώρα δίνουν πολύ καλά κρατήματα στο στεγνό και αντέχουν στη σκληρή χρήση χωρίς΄φθορές. Ζεσταίνονται βέβαια αργά και κάνουν αρκετό θόρυβο. Επόμενη επιλογή για μένα θα είναι Conti sport contact 3 που έχουν μεν ελάχιστα υποδεέστερο traction σε σχέση με τα pilot αλλά δίνουν πιο προοδευτική και διασκεδαστική συμπεριφορά για το m3.

stef
28-03-10, 20:41
Προς το παρόν τα ContiSportContact5 βγαίνουν μόνο σε 19άρες....

george316
30-03-10, 12:49
Montoya ,υπαρχουν περιπτωσεις,οπως εδω στα λαστιχα,οπου η μητρικη εταιρια εχει και διαφορες θυγατρικες.
πχ.bridgestone με firestone και παει λεγοντας.
εμενα παντως επισημη αντιπροσωπεια ελαστικων (οπου με τον ανθρωπο αυτο ειμαι τακτικος πελατης με 4 συνολικα αυτοκινητα και γνωριζονται με τον πατερα μου πολλα χρονια)μου ειπε το εξης...
αν θες να πληρωσεις κατι παραπανω,πας στη μητρικη.σαφως και ειναι το state of the art μοντελο τους.ομως η θυγατρικη βγαζει το παρομοιο ελαστικο ελαφρως με μικροτερο κοστος λογω του οτι το εργοστασιο θυγατρικο βρισκεται ...ξερω γω στο ουζμπεκισταν!!!!ο ιδιος εχει μ5 και 911.ακομα και στο 911 του βαζει θυγατρικες χωρις κανενα μα κανεν προβλημα οπως αλλωστε μου εχει πει.
το μονο απο τα αρνητικα ειναι ας πουμε οτι ειχε ενα κλικ παραπανω θορυβο...
μη νομιζεις οτι πληρωνεις μονο τεχνολογια στο ελαστικο....πληρωνεις και διαφημιση....πληρωνεις και την εγγυηση που σου προσφερει.......

Fairytale
30-03-10, 13:08
Δεν ισχύει για όλες τις μητρικές και τις θυγατρικές τους αυτό.
Και θα το δεις αν συγκρίνεις τα λάστιχα που έχουν... μεταξύ τους. Θα δεις ας πούμε ότι έχουν εντελώς διαφορετικά λάστιχα ταυτόχρονα στην αγορά. Φαίνεται πολύ εύκολα από τη χάραξη του πέλματος που έχει το καθένα.
Αυτό που συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις είναι το εξής. Όταν η μητρική βγάζει ένα νέο λάστιχο, το παλιό περνάει με νέο όνομα στην θυγατρική και αποτελεί το δικό της νέο ελαστικό. Είναι δηλ. μια γενιά πίσω η θυγατρική σε σχέση με τη μητρική αλλά μία γενιά μπροστά σε σχέση με το λάστιχο που είχε πριν. Και έτσι επειδή δεν υπάρχει η μελέτη, ο σχεδιασμός και οι δοκιμές εξέλιξης για νέο ελαστικό (αφού είχε γίνει ήδη) η θυγατρική μπορεί να πουλήσει φθηνά.
C U out there

george316
30-03-10, 13:11
συμφωνω.παιζει κατα κορον αυτο που λες.παιζει ομως και το σεναριο που σου ειπα.εξαρταται την εταιρια....παιχνιδια εταιριων ειναι αυτα.....

tnt76
09-04-10, 11:10
Για τα pilot sport που λες, καταρχάς καλοπάτητα και κατά δεύερον, έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα, αλλά το μεγάλο τους μειον είναι η τιμή που τα κατατάσσει στα 2-3 πιο ακριβά της αγοράς. Εγώ που θα αλλάξω σύντομα (τώρα έχω rft και θα πάω σε συμβατικά), πρώτη μου επιλογή είναι τα goodyear f1 asymmetric που θεωρούνται σχεδόν πανομοιότυπα με τα michelin σε επιδόσεις και είναι και πολύ πιο προσιτά.

Κι εγώ ήμουν για τα goodyear αλλά έπεσα στην περίπτωση κ ο λαστιχάς μου είχε φέρει μόλις τα pilot οπότε δεν κρατήθηκα... κι έτσι τώρα είμαστε κι εγώ... και αυτός ευτυχισμένοι!

tnt76
09-04-10, 11:15
σωστός, και εγω την ίδια άποψη έχω. Γιατί δεν περιμένεις τα 3G Runflat της bridgestone?

χωρίς να τα έχω δοκιμάσει, έχω ακούσει ότι τα runflat γενικά είναι μυστήρια σε αίσθηση. αλλά επιφυλάσομαι λόγω έλλειψης προσωπικής εμπειρίας...

bimmer-corfu
09-04-10, 12:27
χωρίς να τα έχω δοκιμάσει, έχω ακούσει ότι τα runflat γενικά είναι μυστήρια σε αίσθηση. αλλά επιφυλάσομαι λόγω έλλειψης προσωπικής εμπειρίας...

τα 3G σίγουρα θα κοπανάνε μόνο 5% παραπάνω απο ένα συμβατικό bridgestone αλλά το λανσάρισμα στην αγορά θα γίνει τελικά το 2011 απο ότι έμαθα...

M_enzo
31-05-10, 18:42
επειδη θελω λαστιχακια εκτος απο την προφανη επιλογη των continental sport 3 που εχω τωρα κοιταζοντας καποια τεστ ειδα παρα πολυ καλη βαθμολογια σ'αυτα:
http://www.reifentest.com/cgi-bin/autotest.pl?103z105z175&&&EN

τα εχει βαλει κανεις? εντυπωσεις?

BMW-Racing
31-05-10, 21:09
continetal ολα τα λεφτα μαλακά κ αντοχής! Σας το λεω γιατι εγω τα εβγαλα στα 65000 χλμ λειωμενα κ ακομα κ τοτε ειχαν απαιχτο κρατημα....Αλλωστε για μενα εκει φαινονται τα λαστιχα στην αντοχη τους στο χρονο κ τη χρηση.Οταν ειναι καινουργια ολα τα λαστιχα ειναι φοβερα...

super duper
01-06-10, 15:48
ειχα τα conti sport 3 . Πιστευω ότι εινια τα κορυφαια.Τα αλλαξα και δοκιμασα το p zero τα οποία ειναι αρκετα καλα ομως δεν ειιναι αντιστοιχα.
οπως ισχυει στα περισσότερα πραγματα οτι πληρώνεις παιρνεις

φιλικα

Driver M
01-06-10, 18:25
Πόσα χιλιόμετρα σου έβγαλαν και με τι στιλ οδήγησης;

Έστω και αργοπορημένα (αφού δεν το είχα δει), τώρα έχουν σχεδόν 35.000 και ο λαστιχάς μου είπε ότι κρατούν πολύ καλά για τουλάχιστον 40.000 χλμ. Μετά το καλοκαίρι πάντως θα τα αλλάξω με συμβατικά goodyear f1 aymmetric. Οδήγηση μοιρασμένη εντός-εκτός πόλης και μεσαία προς γρήγορη εκτός, απλά με ελάχιστα παντηλίκια κλπ που είναι από τους βασικότερους λόγους φθοράς των ελαστικών.