PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοίγει η Οροφή σε Ζ4 (2005)


gbdman1
20-03-10, 09:48
Καλημέρα Παιδιά,

Σήμερα το πρωί πήγα να ανοίξω την οροφή και εκεί που σύνήθως αναβόσβηνε το κόκκινο λαμπάκι μέχρι να ανοίξει τελέιως η κουκούλα, τώρα πατάω το κουμπί να ανοίξει και ανάβει (σταθερά αναμένο οταν το πατάω το κουμπί άνοιγμα οροφής) ένα πορτοκαλί λαμπάκι.

Μήπως έχει κανείς άποψη? Έχει καεί καμιά ασφάλεια η να το φοβάμαι για χειρότερα?

djkostas20
20-03-10, 16:37
Δεν ξέρω αν είναι ανάβει τέτοιο λαμπάκι όταν έχεις σηκώσει στον χώρο αποσκευών την αποθήκη της κουκούλας για να κερδίσεις χώρο για αποσκευές και το έχεις ξεχάσει έτσι οπότε δε σε αφήνει να ανοίξεις τη κουκούλα. Δεν ξέρω αν βγάζει πορτοκαλί λαμπάκι.... Δες όμως αν γράφει κάτι και το manual!!!

spider
20-03-10, 20:38
αυτο ειναι, κατεβασε το ραφι πισω απο τα καθισματα και θα παρεις τον αερα σου.

jimz4
22-03-10, 09:55
αυτο ειναι, κατεβασε το ραφι πισω απο τα καθισματα και θα παρεις τον αερα σου.

Σιγουρα αυτο...!!!!

GIO_KOTSIFAKIS
23-03-10, 12:38
Έπαθα και γω ακριβως το ίδιο προχθές και από τότε δεν ανοίγει η οροφή και ανάβει το ίδιο πορτοκαλί λαμπάκι.
Φαντάζομαι φταίει αυτό που λέτε γιατί όντος είχα πάει Γιάννενα για σκ και... είχα ψιλοστριμώξει τα πράγματα στο πορτ μπαγκαζ για να κλείσει.
Όμως δεν πήραξα τον χώρο της κουκούλας, απλώς μάλλον επείδή πιέστηκε από κάτω να κουνήθηκε κάτι..ξέρω γω..
Anyway όταν λέτε να κατεβάσει το ράφι πίσω από τα καθίσματα τι εννοείτε ακριβώς??
Εγώ που δεν ανέβασα κανένα ράφι τι κάνω??
Απλώς το "χτυπάω" λίγο από πάνω για να ξαναμπεί στη θέση του??
Thanks guys..
By the way... η διαδρομή Αθήνα-Γιάννενα μέσω Λαμίας, καλαμπάκας κλπ.. έγινε σε 4 ώρες και γαμ%#$σε!!!

djkostas20
23-03-10, 13:11
Λοιπόν....ανοίγεις χώρο αποσκευών... στο πάνω μέρος του βλέπεις στο ράφι που μπαίνει η κουκούλα. Δεξιά και αριστερά έχει 2 περιστοφικούς διακόπτες...Αυτοί οι 2 με μισή περιστοφή ο καθένας, δλδ 180 μοίρες σηκώνουν αυτό το ράφι...αντιστρόφως μετά στο κατεβάζουν για να αποθηκευτέι η κουκούλα αν θέλεις να την ανοίξεις. Άμα είναι είναι ανεβασμένο το ράφι η κουκούλα δεν ανοίγει!!!!

GIO_KOTSIFAKIS
24-03-10, 12:37
Όντως αυτό έφταιγε..
Μάλλον από την πίεση (επειδή είχα γεμίσει τον χώρο των αποσκευών) πίεσα κατα λάθος το πάνω μέρος με αποτέλεσμα να σηκωθεί χωρίς να το καταλάβω.
Thanks!