PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΨΗ ΓΙΑ ΡΑΔΙΟ-CD Ζ4 Ε85


spider
22-03-10, 19:50
ΤΟ ΑΠΛΟ ΡΑΔΙΟ ΤΗΣ Ζ4 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΝΗΣΙΑ CD. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΡΟΣΟΨΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΑΥΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΕΡΑΓΩΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ???

djkostas20
23-03-10, 10:21
Υπάρχει και άλλη λύση αν δεν θέλεις να χαλάσεις το εσωτερικό σου....εγώ μάλλον αυτή θα κάνω!!!

http://www.xcarlink.co.uk/

Δεν βάζεις δλδ CD με mp3 αλλά έχεις card reader και usb και aux in!!!!!!!!!!!

BMW-Racing
23-03-10, 11:35
Και πως γινεται αυτη η συνδεση με το μαμα ραδιο cd στο πισω μερος...?

djkostas20
23-03-10, 12:14
Συνδέεται στη CD-Changer port και λειτουργεί σχεδόν σαν να έχεις Cd-Changer.... Αν διαβάσεις τι λέει θα καταλάβεις.... Απλώς αν θυμάμαι καλά πρέπει να ονομάζεις κάθε φάκελο με ονομασίες CD01, CD02 CD03 κτλ μέχρι νομίζω CD06 και μέσα κάθε φάκελος να έχει 99 τραγούδια....χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό...

Βασικά λειτουργεί σαν Cd changer απλά δεν βάζεις audio cds αλλά usb stick ή sd card με mp3....και τα χειρίζεσαι κανονικά από τα πλήκτρα της μαμά πηγής!!!!

Τα λέει όλα στο site...άμα διαβάσεις θα καταλάβεις!

BMW-Racing
23-03-10, 19:14
Αν καταλαβα καλα αναφερεταi πως δοκιμασμενα συνεργαζεται με το cd business.Με τα αλλα μοντελα γνωριζουμε τι γινεται...?

djkostas20
23-03-10, 19:46
Στείλε ένα email με το μοντέλο σου καθώς και πιο δτερεοφωνικό έχεις να τους ρωτήσεις....Καλό θα ήταν να βάλεις και μια φωτό μέσα να δούν.... Έχει και φωτογραφίες μέσα πάντως....δεν έχω τσεκάρει αν είναι όλα τα business ή έχει και άλλα professional στις φώτο!

lpapostolis
26-03-10, 01:11
Αν σε ενδιαφέρει για iPod υπάρχει και η λύση της Dension. Εγώ έχω το Gateway 100 και δουλεύει άψογα και μπορείς να επιλέγεις τα τραγούδια από την πηγή μέσω artist, album, playlist κλπ, όπως και στο iPod. Το καλώδιο το έχω βγάλει στο ντουλαπάκι και δε φαίνεται τίποτα.

BMW850i
26-03-10, 07:50
Στείλε ένα email με το μοντέλο σου καθώς και πιο δτερεοφωνικό έχεις να τους ρωτήσεις....Καλό θα ήταν να βάλεις και μια φωτό μέσα να δούν.... Έχει και φωτογραφίες μέσα πάντως....δεν έχω τσεκάρει αν είναι όλα τα business ή έχει και άλλα professional στις φώτο!

Έχω στείλει email από την Τετάρτη αλλά δεν απαντάει κανένας. Κρίμα γιατί είναι καλή λύση και σχετικά οικονομική...

djkostas20
27-03-10, 00:24
Λοιπόν εμένα σήμερα ήρθε...μόλις το βάλω ποστάρω λεπτομέριες!!!!

djkostas20
28-03-10, 20:46
Το έβαλα και όλα είναι μια χαρά.....λειτουργεί κανονικά σαν Cd-changer!!!!!! Από ποιότητα είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Η συνδεσμολογία είναι μία φίσα ποθ κουμπώνει στη θέση της φίσας για το cd-changer και άλλα 4 καλώδια που μπαίνουν πάνω στο ground,acc,battery και bus(signal)!!!!!!! Τελικά δεν το έβαλα στο ντουλαπάκι αλλά το έβγαλα έξω. Που ακριβώς θα ποστάρω φωτογραφίες!!!

BMW850i
29-03-10, 13:07
Το έβαλα και όλα είναι μια χαρά.....λειτουργεί κανονικά σαν Cd-changer!!!!!! Από ποιότητα είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Η συνδεσμολογία είναι μία φίσα ποθ κουμπώνει στη θέση της φίσας για το cd-changer και άλλα 4 καλώδια που μπαίνουν πάνω στο ground,acc,battery και bus(signal)!!!!!!! Τελικά δεν το έβαλα στο ντουλαπάκι αλλά το έβγαλα έξω. Που ακριβώς θα ποστάρω φωτογραφίες!!!

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τα υπόλοιπα καλώδια (ground,acc,battery και bus(signal)? Το ρεύμα δεν το παίρνει απ’ ευθείας από την φίσα του CD Changer? Είχα την εντύπωση πως το μόνο καλώδιο είναι αυτό που πάει στην έξοδο του CD changer (σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έχουν στη σελίδα τους). Σε Ζ4 το σύνδεσες? Πήρες αυτό με την SD card ή με το ipod? Sorry αν σε κούρασα με τις ερωτήσεις...

djkostas20
29-03-10, 13:56
Για το Ζ4 δεν αρκεί μόνο η φίσα αλλά και αυτά τα 4 καλώδια... Ξέρουν αυτοί που τοποθετούν ράδιο ποια είναι για να στα γεφυρώσουν ή αλλιώς ξέρει και ο ηλεκτρολόγος της αντιπροσωπείας! Το σχεδιάγραμμα είναι γενικό για όλα τα αυτοκίνητα και όχι ειδικό....Στο βιβλιαράκι έχει λίγο εκτενέστερες εικόνες και οδηγίες αλλά και πάλι δεν είναι τελείως σωστές και ίσως να μην μπορείς να ολοκλήρώσεις την τοποθέτηση μόνος αν δε μπανίζεις λίγο! Βέβαια επειδή ένας γνωστός μου έβαλε σε μχ5 μου είπε ότι εκεί απλά είχε μόνο μία φίσα και όχι άλλα καλώδια!
Άρα πάει ανάλογα με το μοντέλο!!! Για το δικό σου δεν γνωρίζω.....
Αυτό με το usb πήρα!!!


****Και δεν με κούρασες....Για αυτό υπάρχει το φόρουμ...Για δωρέαν ενημέρωση!!! Και εγώ αν ήθελα να βάλω κάτι θα ζητούσα όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ!

BMW850i
29-03-10, 14:03
Θα παραγγείλω και εγώ αυτό με το USB γιατί δεν θέλω να μπλέξω με ipod. Απλά είχα μπερδευτεί γιατί όταν επιλέγεις το μοντέλο του αυτοκινήτου μέσο της σελίδας τους, το μόνο διαθέσιμο προϊόν για το Ζ4 είναι αυτό με το ipod.

Σκέφτομαι να παραγγείλω το παρακάτω (δες το link) μαζί με το εξάρτημα για το Bluetooth.

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?productid=74&cat=0&page=1

djkostas20
29-03-10, 15:18
Ζ4 έχεις ή σειρά 8??? Για το Ζ4 δεν είναι αυτό αλλά το Model V - 12 pin quadlock!!!!!!!!! Να δείς για ποιά μοντέλα λέει ότι είναι....

Για σειρά 8 δεν έχει κανένα πάντως!!!!

BMW850i
29-03-10, 16:46
Για το Ζ4 με ενδιαφέρει. Στο 8αρι δεν μπαίνει λόγω παλαιότητας...

Αυτό είναι το σωστό, έτσι;

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?productid=90&cat=16&page=1

djkostas20
30-03-10, 00:37
Ναι αυτό είναι....το στέλνουν και σχετικά γρήγορα. 2-3 μέρες έκανε εμένα!!!

spider
06-04-10, 21:05
Τελικά εβαλα προσοψη απο εδώ http://www.acvgmbh.de/shop/ αφου στο απλό cd δεν μπαινει (είχα ρωτήσει παλιότερα)
ειναι στο χρωμα του αεραγωγου (ανθρακι) και μαζί με ραδιο cd alpine bt113 με bluetooth + usb (με φωτισμό στο ιδιο χρώμα με το ταμπλώ) πήγε 310 ευρώπουλα.

djkostas20
14-04-10, 10:51
Την πρόσοψη που την πήρες στην Ελλάδα???

Fanatic
20-02-11, 12:18
Το έβαλα και όλα είναι μια χαρά.....λειτουργεί κανονικά σαν Cd-changer!!!!!! Από ποιότητα είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Η συνδεσμολογία είναι μία φίσα ποθ κουμπώνει στη θέση της φίσας για το cd-changer και άλλα 4 καλώδια που μπαίνουν πάνω στο ground,acc,battery και bus(signal)!!!!!!! Τελικά δεν το έβαλα στο ντουλαπάκι αλλά το έβγαλα έξω. Που ακριβώς θα ποστάρω φωτογραφίες!!!

Μια ερωτηση. Την συνδεση την κανεις στην θεση του cd-changer στο πορτ μπαγκαζ η στην θεση πισω απο το cd στην κεντρικη κονσολα?

Και επισης εισαι ευχαριστημενος ακομα? Λεω να το παραγγειλω.

stef
20-02-11, 18:03
Όταν το συνδέεις αυτό το έχεις και κρέμεται μέσα στο αυτοκίνητο?
Ή εμφανίζεται απλά μια τρύπα για σύνδεση πχ με ipod/iphone κλπ?

Fanatic
20-02-11, 18:07
Εγω Στεφανε αμα το βαλω θα περασω τα καλωδια μεσα στο τασακι που ετσι και αλλιως αχρηστο ειναι και μεσα χωραει και το ipod nano 6gen που εχω.

stef
20-02-11, 23:53
No way!!
Θα κάνω κάτι άλλο τότε εργοστασιακό αλλά όχι από την BMW αγορασμένο....

Fanatic
21-02-11, 08:15
No way!!
Θα κάνω κάτι άλλο τότε εργοστασιακό αλλά όχι από την BMW αγορασμένο....

Δεν θα μας πεις?? :tapedshut

stef
21-02-11, 09:51
Αμέ!!
Απλά νόμιζα ότι δεν ενδιέφερε...
Dension!

Fanatic
21-02-11, 13:37
Αμέ!!
Απλά νόμιζα ότι δεν ενδιέφερε...
Dension!

Ρε συ το ιδιο με το dension ειναι το xcarlink. Γιατι με το dension καπου παλι πρεπει να βγαλεις τα καλωδια. Στο ντουλαπακι ή στο σταχτοδοχειο ειναι οι καλυτερες επιλογες.

stef
21-02-11, 13:40
Θα κάνω κατασκευή τέτοια όπως έχει το εργοστασιακό Ζ4 είσοδο AUX σε σχεδόν ίδιο σημείο, θα δείς...

Fanatic
21-02-11, 14:01
Θα κάνω κατασκευή τέτοια όπως έχει το εργοστασιακό Ζ4 είσοδο AUX σε σχεδόν ίδιο σημείο, θα δείς...

Για ipod ομως? Αυτο θα ηθελα να το δω!

Κατι τετοιο θα κανεις?

stef
21-02-11, 14:06
Μέχρι το καλοκαίρι θα το δεις!
Για iphone εμένα με ενδιαφέρει αλλά νομίζω έχουν ίδιες θύρες..

digitalhellas
23-02-11, 15:36
Ρε συ το ιδιο με το dension ειναι το xcarlink. Γιατι με το dension καπου παλι πρεπει να βγαλεις τα καλωδια. Στο ντουλαπακι ή στο σταχτοδοχειο ειναι οι καλυτερες επιλογες.

Αγαπητέ admin επέτρεψε μου δύο λόγια σχετικά με το σχετικό σχόλιο σου. Εάν δεις το κατάλογο της Dension, το xcarlink είναι πιο κοντά στο low end της κατηγορίας των κίτ σύνδεσης στο αυτοκίνητο. Το Gateway 300 που ο περισσότερος κόσμος το είδε στο group buy που έγινε πέρσι για το BMW motorsport είναι το πιο εξελιγμένο και δοκιμασμένο κίτ γενικά στην αγορά. Υποστηρίζει ID3 τίτλους και παράλληλα η καινούρια γενιά Gateway Five έχει και Bluetooth. Σίγουρα όσων αφορά κόστος ο Κινέζος είναι καλός. Αυτό το έχω να το λέω, ο Κινέζος είναι πολύ οικονομικός. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε στην ίδια κατηγορία όμως όταν προσφέρουμε δυο χρόνια Ευρωπαϊκή εγγύηση και τεχνική υποστήριξη. Στο τέλος της ημέρας η αγορά είναι ανοιχτή και υπάρχει και το Ebay και υπάρχουν διάφοροι εκει έξω όπως GROM, Connects (xcarlink κλωνος). Σε μια στραβή όμως, τα μπρός πίσω μεταφορικά και η ταλαιπωρία του να βγάλεις άκρη (που πιστεψε με τα έχω δεί όλα στα πέντε χρόνια που πουλάω iPod/USB για BMW) είναι οτι "κερδισες". Επίσης μια μικρή λεπτομέρεια. Το xcarlink δεν έχει 1Α φόρτιση για καινούριες γενιές iPhone.

stef
23-02-11, 16:04
Για ipod ομως? Αυτο θα ηθελα να το δω!

Κατι τετοιο θα κανεις?

Ακριβώς, κάτι τέτοιο θα κάνω Στέλιο!!

stef
23-02-11, 16:09
Αγαπητέ admin επέτρεψε μου δύο λόγια σχετικά με το σχετικό σχόλιο σου. Εάν δεις το κατάλογο της Dension, το xcarlink είναι πιο κοντά στο low end της κατηγορίας των κίτ σύνδεσης στο αυτοκίνητο. Το Gateway 300 που ο περισσότερος κόσμος το είδε στο group buy που έγινε πέρσι για το BMW motorsport είναι το πιο εξελιγμένο και δοκιμασμένο κίτ γενικά στην αγορά. Υποστηρίζει ID3 τίτλους και παράλληλα η καινούρια γενιά Gateway Five έχει και Bluetooth. Σίγουρα όσων αφορά κόστος ο Κινέζος είναι καλός. Αυτό το έχω να το λέω, ο Κινέζος είναι πολύ οικονομικός. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε στην ίδια κατηγορία όμως όταν προσφέρουμε δυο χρόνια Ευρωπαϊκή εγγύηση και τεχνική υποστήριξη. Στο τέλος της ημέρας η αγορά είναι ανοιχτή και υπάρχει και το Ebay και υπάρχουν διάφοροι εκει έξω όπως GROM, Connects (xcarlink κλωνος). Σε μια στραβή όμως, τα μπρός πίσω μεταφορικά και η ταλαιπωρία του να βγάλεις άκρη (που πιστεψε με τα έχω δεί όλα στα πέντε χρόνια που πουλάω iPod/USB για BMW) είναι οτι "κερδισες". Επίσης μια μικρή λεπτομέρεια. Το xcarlink δεν έχει 1Α φόρτιση για καινούριες γενιές iPhone.

Και εγώ για το Gateway 300 συζητάω!!
Το μηχάνημα κάνει όλα όσα ζητάς. Σου διαβάζει τίτλους κομματιών που δεν το κάνει το εργοστασιακό MP3, έχεις είσοδο ΑUX/Iphne/Ipod και θα προσπαθήσω να κάνω πατέντα που η είσοδος για ΑUX/Iphone να είναι σαν την εργοστασιακή!!
Είναι πολύ καλό μηχανάκι :nod:

Fanatic
23-02-11, 18:37
Αγαπητέ admin επέτρεψε μου δύο λόγια σχετικά με το σχετικό σχόλιο σου. Εάν δεις το κατάλογο της Dension, το xcarlink είναι πιο κοντά στο low end της κατηγορίας των κίτ σύνδεσης στο αυτοκίνητο. Το Gateway 300 που ο περισσότερος κόσμος το είδε στο group buy που έγινε πέρσι για το BMW motorsport είναι το πιο εξελιγμένο και δοκιμασμένο κίτ γενικά στην αγορά. Υποστηρίζει ID3 τίτλους και παράλληλα η καινούρια γενιά Gateway Five έχει και Bluetooth. Σίγουρα όσων αφορά κόστος ο Κινέζος είναι καλός. Αυτό το έχω να το λέω, ο Κινέζος είναι πολύ οικονομικός. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε στην ίδια κατηγορία όμως όταν προσφέρουμε δυο χρόνια Ευρωπαϊκή εγγύηση και τεχνική υποστήριξη. Στο τέλος της ημέρας η αγορά είναι ανοιχτή και υπάρχει και το Ebay και υπάρχουν διάφοροι εκει έξω όπως GROM, Connects (xcarlink κλωνος). Σε μια στραβή όμως, τα μπρός πίσω μεταφορικά και η ταλαιπωρία του να βγάλεις άκρη (που πιστεψε με τα έχω δεί όλα στα πέντε χρόνια που πουλάω iPod/USB για BMW) είναι οτι "κερδισες". Επίσης μια μικρή λεπτομέρεια. Το xcarlink δεν έχει 1Α φόρτιση για καινούριες γενιές iPhone.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Διαφορες ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν σιγουρα για να δικαιολογουν βεβαια και την διαφορα της τιμης. To xcarlink το ανεφερα γιατι απο οσα εχω διαβασει και σε αλλα forum προκειται για μια τιμια επιλογη που το μονο που δεν προσφερει (ρωτησα βεβαια και μου ειπαν αλλιως-ισως ειναι νεο μοντελο) ειναι φορτιση iphone4. Οπως ειπες η αγορα ειναι ανοιχτη και ο καθενας περνει τα ρισκα του. Αλλα μας βγαινουν αλλα οχι. Μια ερωτηση, τα συστηματα της dension που κατασκευαζονται? Eπισης ειδα οτι απο το site της dension το κοστος με μεταφορικα ειναι 179ευρω(gateway 300). Υπαρχει καποια διαφορα και εδω να κοστιζει 220? Ευχαριστω εκ των προτερων.

ps. Moderator ειμαι οχι admin. Μην περνουμε και τιτλους ετσι ευκολα,χεχε:D

digitalhellas
24-02-11, 04:10
Τα κιτ της Dension κατασκευάζονται στην Ουγγαρία λίγο πιο έξω απο την Βουδαπέστη. Η εταιρεία παράγει τα πάντα εξ'ολοκλήρου εντός του εργοστασίου συμπεριλαμβανομένου και τις φύσες. Οσων αφορά την τιμή είναι άλλο το ΦΠΑ στην Ουγγαρία και είναι Internet Edition προϊόν (δλδ ΟΕΜ συσκευασία και εγγύηση).

Fanatic
11-03-11, 19:54
Λοιπον παρελαβα σημερα το xcarlink και περιμενα πως και πως να σχολασω να κατσω να το περασω στην Ζετιτσα. Εχοντας διαβασει απειρα how-to καταφερα και το περασα μονος μου. Η αληθεια ειναι οτι ηταν ΠΟΛΥ πιο ευκολο απο οτι περιμενα. Εβγαλα τα καλωδια μεσα στο χωρο για το τασακι βγαζοντας το ιδιο το τασακι. Μενει να κανω καμια τρυπα στο τασακι ωστε να μπει στην θεση του να φαινεται πιο "μαζεμενο". Θα μπορουσα να τα βγαλω και στο ντουλαπακι.Εχω λοιπον καλωδια για aux και ipod/iphone. Στην χρηση ειναι οπως περιγραφεται και ο ηχος αψογος. :+1:

Παρολο που στο iphone βγαζει μνμ οτι δεν υποστηριζεται φορτιση κατα εναν περιεργο λογο φορτιζει κανονικοτατα. Να προσθεσω οτι ειναι εντελως plug and play πλεον (εχει BMW harness) και μου κοστισε συνολο 125 ευρω. Νομιζω οτι ειναι μια τιμια επιλογη. Ο καιρος θα δειξει αν αποδειχτει και εξισου αξιοπιστη.:icon_kidr

djkostas20
30-04-11, 09:57
Η σύνδεση γίνεται στο πίσω μέρος του CD... Χρειάζεται ξεγύμνωμα κάποια καλώδια και κολλητήρι. Εγώ προσωπικά, που δεν πιάνουν τα χέρια μου, το πήγα σε εγκαταστάτη ηχειών και λοιπών για να μου το βάλει!
Εάν θέλεις το περνάς μέσα στο ντουλαπάκι αλλά εγώ έκοψα λίγο ένα πλαστικό καπάκι πάνω από τα κουμπιά της οροφής και του DSC και το έχω στηρίξει εκεί και βγαίνει λίγο έξω και μάλιστα μου φαίνεται και ωραίο! Θα ανεβάσω σύντομα και φωτογραφίες...