PDA

Επιστροφή στο Forum : κραδασμος στον κινητηρα σε μ3 ε46


kostasm3
30-03-10, 22:22
εχω μ3 ε46 και εχω το εξης προβλημα:στο φασμα 2500-3500 στροφων οταν ειμαι με νεκρα ταχυτητα (σταματημενος) και μαρσαρω το αυτοκινητο στο παραπανω φασμα στροφων το αυτοκινητο εχει ενα κραδασμο σε ολοκληρη την κασα.παραλληλα οταν ανοιγω το καπω στισ ιδιες στροφες ακουγεται σε πολυ εντονο βαθμο η καδενα.
το παραπανω προβλημα το εχω εδω και 2 μηνες και σιγα σιγα η κατασταση επιδεινώνεται.
πριν μια βδομαδα ο κραδασμος (στην κασα) γινεται και στισ 1000 στροφες σε μικροτερο βεβαια βαθμο χωρις ομως να ακουγεται η καδενα.
εχω αλλαξει και βολαν-εχω αποσυμπλεξει και ολες τις τροχαλιες (για να δουλευει το μοτερ ελευθερο) αλλα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει.
να σημειωσω οτι σε αποδοση δεν εχω χασει καθολου.
αν μπορει καποιος να βοηθησει?

kostasm3
08-04-10, 22:29
καποιος που μπορει να βοηθησει??????????????

e30 1984
08-04-10, 22:36
χρονια πολλα χριστος ανεστη μοιπος εχουν φθαρει οι λαστιχενειες βασεις της μηχανης?

jabar
08-04-10, 22:57
to idio περιπου προβλημα εδω και 3 μηνες σε διλιτρο χ3 στις εκκινησεις ομως ,με απαισιο θορυβο, στιγμιαιο ευτυχως...μου ειπαν απ το mobile για τεντωτηρα μπροστα απ το ψυγειο και οτι θελει ηλεκτρολογο...αλλα ειναι μονο ακουστικο το θεμα και τ αφησα ετσι...στην αρχη που το πρωτοεκανε βεβαια,ο θορυβος ηταν <<απαισιοτερος>>σαν να σαραβαλιασε ξαφνικα,μαλιστα την πρωτη μερα που το κανε,πηγε να μονιμοποιηθει γι αυτο και καλεσα το mobile,το παληκαρι δεν ηταν σιγουρο απο που προηρθε,εβγαλε επιτοπου τον ιμαντα,ριξαμε νερο,προτεινε ρυμουλκηση,την αλλη μερα τελος παντων πηγαινωντας να το δειξω,10 μετρα πριν το συνεργειο ,εκανε ενα γντουπ με ελαφρυ κλωτσημα ξαφνικα,κατι μπηκε στη θεση του και εκτοτε το προβλημα ειναι μονο στην χαλαρη εκκινηση(χωρις ανεβασμα στροφων πρωτα...)

kostasm3
09-04-10, 19:06
οι βασεις μηχανης ειναι οκ. ειναι καινουριες. το προβλημα προφανως ειναι μπροστα στα γραναζια των εκκεντροφορων η στο vanos.. αν καποιος ειχε το ιδιο προβλημα ας μου πει τι βρηκε.

EVANGELOS
09-04-10, 19:17
φίλε μου δε γίνεται να τρέμει όλο το μοτέρ και να μη βγάζει κανένα σφάλμα !!! ... οι αισθθητήρες εκκεντροφόρων και το βάνος αν έχουν κάποιο θέμα αυτό καταγράφεται ως σφάλμα αμέσως !!!!

αυτό που λές πάντως (να τρέμει όλο το μοτέρ) συμβαίνει όταν γίνεται το τεστ βάνος !!!

πάντως αν δεν έχεις θέμα με βάσεις μηχανής και ΔΕ βγάζει κανένα σφάλμα δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε κάτι άλλο επό εδώ !!!

στο συνεργείο τι σου είπανε ?????????

EVANGELOS
09-04-10, 19:23
Στο φανάτικς έχουν τις εξής ιδέες

1. Ακουμπάει η εξάτμιση στο σασι

2. ξεβιδωμένες βίδες στροφάλου !!!!!! (χοντρό)

3. Έντονα πυράκια

βέβαια ΔΕ βρήκα κάπου να μιλάνε για ΕΝΤΟΝΟ ΚΡΑΔΑΣΜΟ !!!

MZ3
09-04-10, 20:53
ο τεντοτηρας της καδενας μηπως??

kostasm3
10-04-10, 09:21
δεν το βαλαμε στο διαγνωστικο ακομα..αν οντος καταγραφει τη ζημια θα το δω την δευτερα που θα το ξαναπαω στη BMW.αν βρω κατι θα σας ενημερωσω..παντος ευχαριστω για τη βοηθεια και ειδικα τον EYANGELOS που απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα ξερει πολυ καλλα το Μ3 Ε46...

M8CSI
19-04-10, 20:42
Ελα αλαξε βασεις

rapid_fast
21-04-10, 14:22
φίλε μου δε γίνεται να τρέμει όλο το μοτέρ και να μη βγάζει κανένα σφάλμα !!! ... οι αισθθητήρες εκκεντροφόρων και το βάνος αν έχουν κάποιο θέμα αυτό καταγράφεται ως σφάλμα αμέσως !!!!

αυτό που λές πάντως (να τρέμει όλο το μοτέρ) συμβαίνει όταν γίνεται το τεστ βάνος !!!

πάντως αν δεν έχεις θέμα με βάσεις μηχανής και ΔΕ βγάζει κανένα σφάλμα δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε κάτι άλλο επό εδώ !!!

στο συνεργείο τι σου είπανε ?????????
Ευάγγελε, εμένα για βουλωμένο μπέκ μου ακούγεται..