PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για ανάρτηση...


am20279
31-03-10, 21:14
Καλησπέρα παιδιά.Έχω καιρό να μπώ στο site λόγω εργασιακών υποχρεώσεων.Λοιπόν...μιά ερώτηση σε όσους γνωρίζουν για το συγκεκριμένο προιόν και για όσους γνωρίζουν Γερμανικά! Ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ στο τουτού (e36 316 coupe) και βρήκα ένα σετάκι μετά απο πολλέεεεεεεες συζητήσεις που πιστεύω οτι έχει καλή σχέση τιμής-απόδοσης μιας και δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα.Επίσης να σας πώ οτι δεν μ'ενδιαφέρει να μπαίνω στις στροφές με 180,μ'αρέσει πιο πολύ η άνεση αλλά θέλω να είναι λίγο πιο σκληρά απο τα εργοστασικά(τώρα κουνάει σαν βάρκα).Παρακάτω σαν δίνω το link απο γερμανικό ebay και θα ήθελα να ακούσω γνώμες...μπαίνουν στο δικό μου αυτοκίνητο?έχετε ακούσει καλά λόγια?Είναι τα TA TECHNIX.Η τιμή που τα βρήκα είναι εξευτελιστική,μπάς και είναι μούφα???

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270552756581&ssPageName=ADME:X:RTQ:DE:1123


http://www.tatechnix.de

ThaNOS E46coupe
05-04-10, 00:00
απ τη στιγμή που λέει οτι ειναι για ε36 μπαίνουν 100%. κ απο θέμα κρατήματος σίγουρα θα είναι πολυ καλύτερα απο αυτά που έχεις τώρα...προσωπική μου γνώμη ...να τα μπαξεις!!!!!!!!!!!!!

κυριακος
05-04-10, 11:19
Πολύ χαμηλή τιμή και πολύ χαμηλά έξοδα αποστόλης για τόσο βαριά αντικείμενα.
Πλαστική αεροτομή να παραγγείλεις σου ζήτανε περισσότερα για έξοδα αποστόλης.
Ξέρω ότι μη την dhl καθυστερείς να παραλαβής 15-30 μέρες.

Το ότι γράφει πως κάνουν για όλα τα Ε36 δεν νομίζω να είναι σωστό γιατί στα cabrio & Turing είναι διαφορετικά από τα sedan & coupe.

Αν τα βάλεις μην ξεχάσεις να γράψεις εντυπώσεις

kostasdc
05-04-10, 11:56
Εγω φιλε μου οταν εβγαλα αυτες που φορουσα ( κιτρινες bilstein μαζι με κοκκινα h&r ελατηρια) γιατι μου εβρισκε παντου και ειχα προβλημα με τους γειτονες εδω στη πολυκατοικια εβαλα αυτες τις ρυθμιζομενες :

http://cgi.ebay.com/JAMEX-Coilover-Kit-BMW-3-series-E36-Coupe-316-318-4-Cyl_W0QQitemZ330418767124QQcmdZViewItemQQptZUK_Car sParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item4cee7e4514

και ειμαι πληρως ικανοποιημενος!

Αν το αυτοκινητο σου ειναι πανω στην αλλαγη "κοψιας" οπως εμενα (Δεκεμβριος 92) ειναι καποιες διαφορετικες βασεις, αν θυμαμαι καλα ειναι διαφορετικα τα top mounts αλλα αυτο θα στο κανονισει αμεσως αυτος που θα στις τοποθετησει!

Τις προτεινω αβλεπει! :)

Περιμενουμε την τελικη σου αποφαση και απόψεις!

Sp!ros G
05-04-10, 13:01
Εγω φιλε μου οταν εβγαλα αυτες που φορουσα ( κιτρινες bilstein μαζι με κοκκινα h&r ελατηρια) γιατι μου εβρισκε παντου και ειχα προβλημα με τους γειτονες εδω στη πολυκατοικια εβαλα αυτες τις ρυθμιζομενες :

http://cgi.ebay.com/JAMEX-Coilover-Kit-BMW-3-series-E36-Coupe-316-318-4-Cyl_W0QQitemZ330418767124QQcmdZViewItemQQptZUK_Car sParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item4cee7e4514

και ειμαι πληρως ικανοποιημενος!

Αν το αυτοκινητο σου ειναι πανω στην αλλαγη "κοψιας" οπως εμενα (Δεκεμβριος 92) ειναι καποιες διαφορετικες βασεις, αν θυμαμαι καλα ειναι διαφορετικα τα top mounts αλλα αυτο θα στο κανονισει αμεσως αυτος που θα στις τοποθετησει!

Τις προτεινω αβλεπει! :)

Περιμενουμε την τελικη σου αποφαση και απόψεις!
Φιλε πες μας μερικες λεπτομερειες για τις αναρτησεις.

Ποσο χαμηλωμενο εχεις το αυτοκινητο ,πως συμπεριφερονται στους ελληνικους δρομους ,στις λακουβες

Πως σου φανηκαν μετα τα bilstein ?Ποσα χιλιομετρα τις φορας.

Ευχαριστω !

kostasdc
05-04-10, 13:32
Κοιτα , μολις τις εχω βαλει και εχω κανει γυρω στα 1000 χλμ.

Εκ πρωτης οψεως φαινονται μια χαρα, σκληρη αναρτηση. Τις λακουβες τις νιωθεις αλλα οχι σε σημειο που να λες δεν μπορω να οδηγησω, απλα..τις καταλαβαινεις.
Γενικα στο δρομο συμπεριφερονται κομπλε και με ιδιαιτερη ανεση.

Αν στις bilstein εβαζα ενα βαθμο με αριστα το 5 θα εβαζα 4 και σε αυτες 3.5 !

Δεν ξερω να σου πω σε ποντους ποσο χαμηλωμενο ηταν το αυτοκινητο αλλα σιγουρα ηταν σαυρα ( με 3 ατομα / 90 κιλα το καθενα - βρηκε ελαχιστα στις γραμμες του τραμ στη Γλυφαδα) - Αυτο συμβαινει γιατι στα ελατηρια H&R ο κατασκευαστης δινει ας πουμε 3cm χαμηλωμα και μετα απο 1 μηνα γινεται 7cm! -

Το αυτοκινητο σε σχεση με πριν σηκωθηκε 1,5 ποντο εμπρος και 2,5 ποντους πισω. (αν δεις τις φωτογραφιες μου θα δεις το αυτοκινητο οπως ειναι τωρα)

am20279
07-04-10, 07:30
Σας ευχαριστώ παίδες.Θα γράψω εντυπώσεις μόλις γίνει το μπάξιμο

am20279
06-05-10, 22:50
Καλησπέρα.Μόλις σήμερα μου ήρθαν τα αμορτισερ και τα έβαλα.Όλα καλά σε θέμα σκληρότητας και πρώτων εντυπώσεων.Αρκετα πιο σκληρό το αμάξι απ'οτι ήταν αλλά όχι και κούτσουρο.Αντιμετωπίζω όμως ένα προβληματάκι και εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας και πάλι...λοιπόν το πρόβλημα μου είναι οτι οι ζάντες που φοράω έχουν offset 40 ενώ απ'ότι μου είπε ο αμορτισερας το αυτοκίνητο έχει offset 35 με αποτέλεσμα να βρίσκουν λίγο τα αμορτισέρ μπροστά(τα ελατήρια δηλαδή) στο λάστιχο.Μου είπε οτι έχω 2 λύσεις...η πρώτη είναι να βάλω προσθήκες (4) για να βγεί πιο έξω η ρόδα (με τιμή περίπου 50 ευρώ η μία!!!) και η άλλη λύση είναι να αλλάξω ζάντες και να βάλω ζάντες με το σωστό offset.Μου είπε οτι δεν είναι οι σωστές ζάντες για αυτό το αυτοκίνητο.Οι ζάντες που φοράω είναι motorsport replica 16αρες(υπάρχουν φώτο στο γκαράζ).Σκεφτόμουνα μήπως βρώ πουθενά να τις κάνω τράμπα μιας και δεν θέλω να δώσω κι άλλα χρήματα αλλά δεν ξέρω αν αυτό ειναι εφικτό.Έχει να μου προτείνει κάποιος κάτι???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Αλέξανδρος