PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ Μ3 Ε36.ΔΗΛΩΜΕΝΟ ή ΑΔΗΛΩΤΟ?


mimisbmw
06-04-10, 21:49
Είμαι σχεδόν έτοιμος να προβώ στην αγορά ενός μ3 ε36.
Ύστερα από έρευνα αγοράς κατέληξα στο να αγοράσω ένα μ3 ε36 μετατροπή το οποίο είναι αδήλωτο (στην άδεια είναι 1600).
Θέλω να υπογραμμίσω ότι τα περισσότερα μ3ε36 που είναι προς πώληση αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι αδήλωτα.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν σε κατόχους μ3 οι οποίοι τα έχουν αδήλωτα τους πρόεκυψε πότε πρόβλημα από πλευράς αστυνομίας και αν ναι ποιες ήταν οι συνέπειες;
Γνωρίζοντας όλοι μας τα πάγια έξοδα ενός τέτοιου μοντέλου (τέλη κυκλοφορίας ,ασφάλεια, παλαιότητα ,τεκμήρια) πιστεύετε ότι αξίζει το ρίσκο να το αφήσω αδήλωτο ή να το δηλώσω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

stelioslf
06-04-10, 21:58
Ειναι πραγματι ενα προβλημα αυτο..Πραγματικα ειναι στην κριση του καθενος αυτο..Πολλοι εχουν αδηλωτα μοτερ στα αυτοκινητα τους, κυκλοφορουν κανονικα για χρονια το αυτοκινητο τους και δεν εχουν κανενα προβλημα απολυτος,βεβαια να εχεις και ενα γνωστο στο Κ.Τ.Ε.Ο ειναι καλα γιατι σε πολλα Κ.Τ.Ε.Ο ειναι καποιοι πολυ περιεργοι αλλα και αλλοι που δεν δινουν καν σημασια,ουτε καν ξερουν να δουν τον αριθμο του κινητηρα..Οποτε εσυ πως νιωθεις με τον εαυτο σου πραξε..

stelmaniac
06-04-10, 22:11
1.ΚΤΕΟ δεν περνας χωρις γνωστο η λαδωμα
2.Αν τρακαρεις θα εχεις προβλημα με τις ασφαλειες...αν χτυπησεις η σκοτωσεις ανθρωπο σε τροχαιο,μπαινεις φυλακη και στα περνουν ολα
3.Εξονυχιστικος ελεγχος πριν την αγορα γιατι τετοιες μετατροπες,ελαχιστες δουλευουν σωστα...

borgiane
07-04-10, 00:42
το δικο μου ειναι 325 μετατροπη απο 316,δηλωμενο 1600 δλδ.μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα με στρουμφακια,εκτος αν χτυπα ξυλο,γινει καμμια στραβη.σκεψου ομως ποσα γλιτωνω σε ασφαλειες κ τελη κυκλοφοριας....οποτε ψηφιζω αδηλωτο!!!!!

Kostas Christ
07-04-10, 01:06
αν σε σταματησουν οι μπατσοι εχουμε κατασχεση, το ρισκαρεις?

αν γινει καμια στραβη την εβαψες το ρισκαρεις να χτυπησεις κανεναν και να μην πληρωνει η ασφαλιστικη?

MILTOS M3 E46
07-04-10, 01:17
αν σε σταματησουν οι μπατσοι εχουμε κατασχεση, το ρισκαρεις?

αν γινει καμια στραβη την εβαψες το ρισκαρεις να χτυπησεις κανεναν και να μην πληρωνει η ασφαλιστικη?

αν σου εχεις τα τιμιλογια απο τα πραγαματα που αγοραστηκαν για την μετατροπη,δηλαδη εχεις τιμολογιο αγορας για το μοτερ κλπ δεν σου κανουν τιποτα οι μπατσοι...εγω ειχα Μ3 Ε46 μετατροπη με ειχαν σταματισει 300 φορες εδειχνα τα τιμολογια(σπανια να κατσουν να σου ψαξουν μοτερ και τετοια σχεδον ποτε)και εφευγα σαν κυριος...τωρα αν θελουν σε τραβανε αλλα κατασχεση δεν υπαρχει...ετσι ξερω εγω τουλαχιστον...κατα πασα πιθανοτιτα να περασει το αμαξι απο ενα κλιμακιο ελενχου να βρεθει¨υπερκυβισμενο"πληρωνεις προστιμο και φευγεις..τωρα αν δεν εχει τιμολογια για τα πραγματα που εχει επανω μην το παρεις καθολου γιατι εκει θα εχεις κατασχεση...

318 big
07-04-10, 08:27
κατασχεση και νομιζω κακουργημα υπαρχει ,αν εχεις αμαξι με ξενα νουμερα και του πεταξεις τις ελληνικες πινακιδες ,που σου εμειναν απο αυτο που εσπασες ας πουμε και κυκλοφορεις κανονικα.
Στην περιπτωση του αδηλωτου θα αναγκαστεις απλως να το δηλωσεις.

DASMANIA
07-04-10, 08:58
εγω θα σου πω το κλασικο...
πας και το δηλωνεις 2000 κυβικα και εισαι καλυμενος γιατι δεν ξεχωριζει εμφανισιακα τα μοτερ απο 2000 μεχρι 2800, και το Μ3 εχει καποιες διαφορες..., αλλα την κανεισ γαργαρα...(6κυλινδρο...) και εισαι σε μια μεση κατασταση, ουτε 3000 ουτε 1600

για να ειμαστε σωστοι, πρεπει και το κρατος να ειναι σωστο με εμας...

Mastoras
07-04-10, 09:19
Το αδίκημα εντάσεται σε αυτά του οικονομικόύ/φορολογικού δικαίου. Αν σε πιάσουνε για αυτά σε κυνηγάνε, δηλώνεις μικρότερο μοτέρ=φοροδιαφυγή .. δεν είναι απλό αδίκημα. Επίσης σε περίπτωση που γίνει κάτι κακό (θανατηφόρο ατύχημα) κινδυνεύεις να καταστραφείς αν δε σε καλύψει η ασφάλεια σου... Πλέον σήμερα τα πράματα δεν είναι τόσο δύσκολα φορολογικά όσο κάποια χρόνια πρίν.. καλύτερα σηλωμένο έστω και με συνδιοκτησία να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

m_power_lunatic
07-04-10, 23:24
Να πω και εγω τη γνωμη μου μιας και ειχα 4 σχεδον χρονια Μ3 Ε36 3.0 μετατροπη αλλα δηλωμενο νομιμα 2990cc στην αδεια,απο τα ελαχιστα δηλωμενα και τυπικα Μ3 Ε36.Ποτε δεν με σταματησανε,στο κτεο δεν ειχα το παραμικρο προβλημα βεβαια αλλα σε περιπτωση στραβης η ασφαλιστικη μπορει να μην σε καλυψει και να εχεις τραβηγματα απιστευτα με τον αντισυμβαλλομενο,μιλαμε για χοντρα προβληματα μεχρι και να καταστραφεις οικονομικα φιλε μου (εχω τετοιο παραδειγμα δυστυχως απο γνωστο).Για εμενα δεν αξιζει να εισαι τελειως ακαλυπτος και αδηλωτος....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δηλωσε το 2000cc με αντιστοιχα νουμερα στο μπλοκ ωστε να εισαι καπως ησυχος σε μπλοκα και στραβες.Μερικοι εχουνε σβησει απο το ψευτοκαπακο το BMW M POWER που γραφει ο κινητηρας επανω αλλα και παλι το 6-πεταλουδο φαινεται αλλα λεμε τωρα να μην κανεις και τελειως μπαμ-ελατε δεστε με χειροποδαρα!!!!Να ξερεις οτι τις μετατροπες δεν τις αποζημιωνουνε οι ασφαλιστικες σε περιπτωση κλοπης οσο κανει το αντιστοιχο γνησιο μοντελο...το ξερω απο αδελφικο ασφαλιστη.Βασει αδειας αποζημιωνεσαι κτλ.

Κωνσταντίνος
08-04-10, 09:48
Να πω και εγω τη γνωμη μου μιας και ειχα 4 σχεδον χρονια Μ3 Ε36 3.0 μετατροπη αλλα δηλωμενο νομιμα 2990cc στην αδεια,απο τα ελαχιστα δηλωμενα και τυπικα Μ3 Ε36.Ποτε δεν με σταματησανε,στο κτεο δεν ειχα το παραμικρο προβλημα βεβαια αλλα σε περιπτωση στραβης η ασφαλιστικη μπορει να μην σε καλυψει και να εχεις τραβηγματα απιστευτα με τον αντισυμβαλλομενο,μιλαμε για χοντρα προβληματα μεχρι και να καταστραφεις οικονομικα φιλε μου (εχω τετοιο παραδειγμα δυστυχως απο γνωστο).Για εμενα δεν αξιζει να εισαι τελειως ακαλυπτος και αδηλωτος....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δηλωσε το 2000cc με αντιστοιχα νουμερα στο μπλοκ ωστε να εισαι καπως ησυχος σε μπλοκα και στραβες.Μερικοι εχουνε σβησει απο το ψευτοκαπακο το BMW M POWER που γραφει ο κινητηρας επανω αλλα και παλι το 6-πεταλουδο φαινεται αλλα λεμε τωρα να μην κανεις και τελειως μπαμ-ελατε δεστε με χειροποδαρα!!!!Να ξερεις οτι τις μετατροπες δεν τις αποζημιωνουνε οι ασφαλιστικες σε περιπτωση κλοπης οσο κανει το αντιστοιχο γνησιο μοντελο...το ξερω απο αδελφικο ασφαλιστη.Βασει αδειας αποζημιωνεσαι κτλ.

Φίλε mimisbmw την φράση σε bold του m_power_lunatic κράτα, και βαλτην καλά στο μυαλό σου. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ.......................

spiros xania m3
13-07-10, 21:32
γεια σου φιλε κι απο μενα!!!εμενα η γνωμη μου ειναι να το δηλωσεις για να εισαι ησυχος γιατι θα εχεις τραβηγματα με αστυνομιες ασφαλιστικες ,μια στραβη θα σου κατσει και μετα .....αστα να πανε!!!!μπορεις να το βαλεις σε δυο ονοματα να μην σε πιανει τεκμηριο ,μπορει βεβαια να εχεις ακριβο σημα αλλα τι να κανεις μην τα θες και ολα το γκαζι ειναι καλο αλλα πρεπει να πληρωσεις και κατι!!!αυτα απο μενα!!!

sciroccoR
13-07-10, 22:24
αν ενας πρεζακιας περασει το δρομο και πεσει πανω σου και τον αφησεις στον τοπο δεν θα αποζημιωθει απο την ασφαλεια η οικογενεια του αλλα απο σενα...ξερεις που μπορεις να μπλεξεις?

Α8hnaios
14-07-10, 09:54
παρε γνησιο.... αυτο φαινεται καλο >>>>http://www.car.gr/classifieds/cars/view/816425/

σαλονικη ειναι

120ihatch
14-07-10, 10:14
1. Η μετατροπή θα είναι πάντα μετατροπή φίλε, κακά τα ψέμματα δύσκολα να δουλέψει σαν σύνολο όπως ένα γνήσιο, ατρακάριστο και σε καλή κατάσταση.

2. Αν πάρεις μετατροπή, ούτε να το σκεφτείς να κυκλοφορήσεις με αυτοκίνητο που να μην είναι απόλυτα νόμιμο....

manosm3
14-07-10, 11:00
παρε γνησιο.... αυτο φαινεται καλο >>>>http://www.car.gr/classifieds/cars/view/816425/

σαλονικη ειναι

Δεν μου κανει για γνησιο παντως...

e30 1984
14-07-10, 12:03
ουτε εμενα μου φενετε γνησιο στο καντραν δεν ειδα να εχει την ενδεικση της θερμοκρασιας του λαδιου...

georggge46
14-07-10, 12:15
το δικο μου ειναι 325 μετατροπη απο 316,δηλωμενο 1600 δλδ.μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα με στρουμφακια,εκτος αν χτυπα ξυλο,γινει καμμια στραβη.σκεψου ομως ποσα γλιτωνω σε ασφαλειες κ τελη κυκλοφοριας....οποτε ψηφιζω αδηλωτο!!!!!

Ελλας, το μεγαλειο σου ........

E36 M POWER
15-07-10, 09:04
παρε γνησιο.... αυτο φαινεται καλο >>>>http://www.car.gr/classifieds/cars/view/816425/

σαλονικη ειναι

μαλλον δε μου μοιαζει και εμενα για γνησιο και στο υπολογιστη ταξιδιου που αναφερει......:rofl2:

gyiama
15-07-10, 09:20
οχι δεν ειναι γνησιο το αυτοκινητο αυτο το ειναι πολυ γνωστο στην θεσ/νικη και πολυ δυνατο!!!!!!

mimisbmw
15-07-10, 12:21
οχι δεν ειναι γνησιο το αυτοκινητο αυτο το ειναι πολυ γνωστο στην θεσ/νικη και πολυ δυνατο!!!!!!


επειδη φαινεται το ξερεις το αυτοκινητο για δωσε καμια παραπανω πληροφορια...
το εχω βαλει κι εγω στο ματι καιρο αυτο το αυτοκινητο αλλα μου τυχανε καποιες στραβες και δεν εχω μαζεψει ακομα τα χρηματα που μου λειπουν.
τι λες αξιζει αυτο το αυτοκινητο?

billarassss
15-07-10, 15:15
αν χρειαστεις κατι φιλε μου πες μου. το αμαξι το εχει γνωστος μου.
κ οντως ειναι δυνατο...

billarassss
15-07-10, 15:17
αν χρειαστεις κατι φιλε μου πες μου. το αμαξι το εχει γνωστος μου.
κ οντως ειναι δυνατο...

ουπςςςςςς.. σορυ.. το μπερδεψα με ενα αλλο...
τι εγινε ρε γμτ... ολο ιδια ειναι...

george316
15-07-10, 16:00
αντικειμενικα.....
ενα τετοιο αυτοκινητο θα του εχουν πιει το αιμα...
ΟΜΩΣ.ειναι σκυλια μαυρα.
αλλωστε αν θες φρεσκαδουρα κλπ κλπ....το τιμημα ειναι μεγαλο..
γνωμη μου ειναι να το προσωρησεις,να εισαι ετοιμος ομως να σου προκυψουν διαφαρα συμμαζεματα.αν δεν εισαι ετοιμος για αυτα μην προχωρας.το αμαξι ειναι κουκλι..(ακριβως ιδιο με το δικο μου!!!!)