PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση μεγάλου OBC σε Ε36


porfyrios
08-04-10, 23:12
Σήμερα πήρα την απόφαση και άλλαξα τον μικρό υπολογιστή που είχα (εξωτερική θερμοκρασία-ρολόι),με τον μεγάλο υπολογιστή ταξιδιού.Αφού τελείωσα μετά απο 5 ώρες,έγραφα επι 45 λεπτά τον τρόπο που το έκανα για να πληροφορηθεί όποιος ενδιαφέρεται το πώς το έκανα.Μετά απο τόσο γράψιμο,τελικά δεν ανέβηκε τίποτα.Πήγε χαμένη τόση δουλειά.Όποιος χρειάζεται πληροφορίες-οδηγίες-συμβουλές,ευχαρίστως να του δώσω.
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto628-2.jpg

porfyrios
09-04-10, 13:07
εδώ λοιπόν ο τρόπος αλλαγής του υπολογιστή,αλλά συνοπτικά
1)Πρώτα καλό είναι να κάνουμε ένα σχέδιο των συνδέσεων ,ώστε να μη χαθούμε στα καλώδια
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto632-1.jpg
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto633.jpg

2)καλό είναι επίσης να αριθμήσουμε όλα τα καλώδια που πρόκειται να συνδέσουμε,ώστε να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή ποιό είναι ποιό
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto621-1.jpg

3)ο υπολογιστής που έχουμε ήδη στο αυτοκίνητο(εξωτερική θερμοκρασία-ρολόι),έχει μία μαύρη κλέμα,την Χ1070,με 7 καλώδια,στις επαφές 12 ως 18,ενώ ο νέος υπολογιστής έχει δύο κλέμες,μία μαύρη,την νέα Χ1070 και μία άσπρη ,την Χ1071.Βγάζουμε όλα αυτά τα καλώδια της παλιάς Χ1070 ένα-ένα,πιέζοντας με ένα αιχμηρό αντικείμενο την επαφή του καλωδίου και τραβώντας ταυτόχρονα με το άλλο χέρι και βάζουμε κάθε καλώδιο που βγάζουμε στην αντίστοιχη θέση της νέας μαύρης κλέμας Χ1070,δηλ το καλώδιο 12(καφέ-γκρί)της παλίάς κλέμας Χ1070,στην επαφή 12 της νέας κλέμας Χ1070,το 13(άσπρο-μαύρο),στην θέση 13 κοκ,εκτός απο το καλώδιο 17(καφέ),που θα πάει στην επαφή 13 της νέας άσπρης κλέμας Χ1071 και το καλώδιο 18(κίτρινο-κόκκινο) που θα πάει στην επαφή 8 της νέας άσπρης κλέμας Χ1071.
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto620-2.jpg

porfyrios
09-04-10, 13:08
4)την παλιά μαύρη κλέμα δεν την χρειαζόμαστε άλλο,οπότε την αφήνουμε στην άκρη.Συνεχίζουμε με την υπόλοιπη καλωδίωση της νέας κλέμας Χ1070.Πρέπει πρώτα να τραβήξουμε προς τα έξω το καντράν του αυτοκινήτου.Ξεβιδώνουμε τις δυο βίδες στο μπροστινό μέρος του
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto631-2.jpg
Βάζουμε μια πιστωτική κάρτα κάτω απο την θέση που ήταν βιδωμένες οι βίδες και το καντράν γλυστράει προς τα έξω
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto629-2.jpg

porfyrios
09-04-10, 13:09
Από πίσω του υπάρχουν δύο κλέμες που μασ ενδιαφέρουν,μία άσπρη ,η Χ16 και μία μπλέ,η Χ17.Το καλώδιο απο την επαφή 6(μπλέ-καφέ-κίτρινο) της κλέμας Χ1070 ,θα το πάμε στην επαφή 26 της κλέμαςΧ17 και θα το συνδέσουμε στο καλώδιοίδιου χρώματος που υπάρχει εκεί.Ο τρόπος σύνδεσης φαίνεται παρακάτω:
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto624-1.jpg
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto625-1.jpg
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto627-2.jpg

porfyrios
09-04-10, 13:09
Το καλώδιο της επαφής 9 (μπλέ-πράσινο) της κλέμας Χ1070 ,θα το συνδέσουμε στο καλώδιο ίδιου χρώματος της επαφής 4 ,της κλέμας Χ17.
Το καλώδιο της επαφής 8 (μαύρο -πράσινο0 της κλέμας Χ1070,θα το αφήσουμε προς το παρόν στην άκρη.Θα το οδηγήσουμε αργότερα μαζί με το καλώδιο της επαφής 1 ,της κλέμας Χ1071,στον χώρο πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού,όπου θα συνδεθεί,το μεν καλώδιο 8 της Χ1070 στην επαφή 12 της κλέμας Χ10182 του ZKE , το δε καλώδιο 1 της Χ1071,θα συνδεθεί στην επαφή 15 της κλέμας Χ1659 του EWS .(τα δύο αυτά καλώδια ,έχουν να κάνουν με την εισαγωγή αντικλεπτικού κωδικού αυτοκινήτου,δηλ για να πάρει μπρος η μηχανή πρέπει να βάζουμε έναν κωδικό στον υπολογιστή.Έτσι και το κλειδί να μασ κλέψουνε,αν δεν μπεί ο σωστο΄ς κωδικός στον υπολογιστή,δεν παίρνει μπρος η μηχανή).Αυτήν την καλωδίωση την κάνουν μόνο όσοι χρειάζονται τον κωδικό.Σε αντίθετη περίπτωση,δεν χρειάζονται καθόλου αυτά τα δύο καλώδια.

5)Το καλώδιο τηε επαφής 10(μπλέ-άσπρο),της κλέμας Χ1070,το οδηγούμε στιην επαφή 3 της 4πολικής κλέμας Χ518 του γκογκ,όσοι το χρειάζεστε.Το καλώδιο της επαφής 11(κόκκινο-άσπρο) ,της κλέμας Χ1070,το οδηγούμε στην επαφή 2 της κλέμας του γκογκ.Την επαφή 2 της τριπολικής κλέμας Χ522 του γκογκ,την οδηγούμε στην επαφή9 της μπλέ κλέμας Χ17 του καντράν.Την επαφή 3 της κλέμας Χ522 ,το + δηλ,το οδηγούμε στην επαφή 8 της κλέμας Χ1071 και το συνδέπυμε με το κίτρινο-κόκκινο καλώδιο που βρίσκεται εκεί.Την επαφή 1 ,την γείωση δηλ της κλέμας Χ522 του γκογκ,την συνδέουμε στο καφέ καλώδιο της επαφής 13 της κλέμας Χ1071.

6)Τελειώσαμε με την κλέμα Χ1070 και συνεχίζουμε με την Χ1071.Πρώτα αλλάζουμε το λεβιέ του φλας,για όσους θέλουν να χειρίζονται τον υπολογιστή απο τον λεβιέ.Όσοι αλλάξουν λεβιέ,πρέπει να συνδέσουν τα καλώδια της γείωσης του νέου λεβιέ,στην θέση που ήταν συνδεμένα τα καλώδια της γείωσης του παλιού λεβιε.Οι επαφές δεν ταιριάζουν,οπότε κόβουμε τα καλώδια και τα συνδέουμε απλά στην πλακέ κλέμα που υπάρχει γι'αυτόν τον λογο.
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto622-1.jpg
Την επαφή 4 της κλέμας Χ1071 ,την οδηγούμε στην επαφή 10 της άσπρης κλέμας Χ32 του λεβιέ φλας.Την επαφή 5 της κλέμας Χ1071,την οδηγούμε στην επαφή 12 της άσπρης κλέμας Χ16 του καντράν.Την επαφή 6 της Χ1071 ,την οδηγούμε στην επαφή 21 της Χ16 .Την επαφή 7 της Χ1071,την οδηγούμε στην επαφή 11 της Χ16 και την επαφή 9 της Χ1071 ,την οδηγούμε στην επαφή 10 της μπλέ κλέμας Χ17 του καντράν.

Γυρνάμε το κλειδί στην θέση 1 και απολαμβάνουμε το αποτέλεσμα
http://i844.photobucket.com/albums/ab3/porfyrios/bordcomputer/Foto628-2.jpg
Γυρνώντας το κλειδί στην θέση 2,ο υπολογιστής μας βγάζει ένα μήνυμα οτι δεν δουλεύει το τσεκ και να διαβάσουμε τις οδηγίες.Πρέπει να μπούμε στο κρυφό μενού του υπολογιστή και να το διορθώσουμε.Πατάμε ταυτόχρονα το 1000 και το 10,για λίγα δευτερολεπτα.Τώρα μας δείχνει :τεστ_νρ__.Με τα πλήκτρα 10 και 1 βάζουμε το νρ 11 και πατάμε σετ.Τώρα δείχνει einheit _ _.Βάζουμε νρ 04 και πατάμε το σετ.'Ετοιμο.
Οι ενδείξεις που μας δείχνει ο υπολογιστής δεν είναι οι σωστές πχ κατανάλωση ,ταχύτητα κλπ.Μη πανικοβάλεστε,δεν κάνατε κάτι λάθος .Απλά πρέπει να πάτε σε κάποιο τσακάλι ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων,που έχει σχέση με αυτά,να σας περάσει ένα πρόγραμμα επικοινωνίας του υπολογιστή με το ΄καντράν.Δουλειά 5 λεπτών.
Καλή διασκέδαση με τον νέο σας υπολογιστή

DiMiTrIs_
09-04-10, 15:44
αρχοντας στην περιγραφή....χρειαστηκαν τιποτα εχτρα αισθητηρες?

Fairytale
09-04-10, 15:54
...Αφού τελείωσα μετά απο 5 ώρες,έγραφα επι 45 λεπτά τον τρόπο που το έκανα για να πληροφορηθεί όποιος ενδιαφέρεται το πώς το έκανα.Μετά απο τόσο γράψιμο,τελικά δεν ανέβηκε τίποτα.Πήγε χαμένη τόση δουλειά...ποιό ήταν το πρόβλημα και δεν ανέβηκε τπτ; δεν καταλαβαίνω...
C U out there

porfyrios
09-04-10, 16:33
Ευχαριστώ Δημήτρη.όχι,δεν χρειάστηκαν έξτρα αισθητήρες,αφού δεν έχω τσεκ κοντρόλ.Αυτό θα το κάνω κάποια στιγμή αργότερα.Ο μόνος αισθητήρας που χρειάζεται ,είναι της εξωτερικής θερμοκρασίας,αν δεν τον έχεις ήδη στο αυτοκίνητο.
Fairytale ,δεν ξέρω.Χθές που προσπάθησα να ανεβάσω πιο αναλυτική περιγραφή,(δουλειά 45 λεπτών περίπου),δεν ανέβηκε τίποτα.τεςπα,ανέβηκε αυτή σήμερα,πιο περιληπτική,αλλά το ίδιο περιεκτική νομίζω

Dathanaso
09-04-10, 18:34
Τσιμπα μια θετικη:clap:

porfyrios
09-04-10, 19:17
Ευχαριστώ,να'σαι καλά:)

-E36IS-
09-04-10, 21:00
Mπραβο φιλε, πλεον δεν χρειαζεται πολυ δουλεια για να γινει, ολα τα λεφτα ειναι ο χρονος που αφιερωσες ωστε να τα καταφερεις να βρεις τον τροπο να δουλεψει!!!
Αν η καταναλωση δεν συμφωνει με την πραγματικη μπορεις να την διωρθωσεις μονος σου απο το μενου του bc με ευρος + - 25%

porfyrios
10-04-10, 00:23
Να'σαι καλά.όντως χρειάστηκε αρκετή δουλειά μέχρι να καταλήξω στο τελικό σχέδιο σύνδεσης,καθ'όσον οι πληροφορίες που έβρισκα ήταν συγκρουόμενες .Αυτό με το μενού που λές,σκέφτηκα κι εγώ οτι θα είναι η λύση στις αναληθείς ενδείξεις του υπολογιστή.

Fairytale
10-04-10, 21:04
Fairytale ,δεν ξέρω.Χθές που προσπάθησα να ανεβάσω πιο αναλυτική περιγραφή,(δουλειά 45 λεπτών περίπου),δεν ανέβηκε τίποτα.τεςπα,ανέβηκε αυτή σήμερα,πιο περιληπτική,αλλά το ίδιο περιεκτική νομίζωΑν δεν είχες τσεκάρει το κουτάκι της αυτόματης συνδεσης δίπλα από τα πλαίσια που βάζεις username και password, το σύστημα αν δεν δει κάποια εντολή σου στο 5λεπτο δεν σε αφήνει συνέχεια online αλλά σε πετάει έξω. Μήπως δεν το είχες τσεκάρει το κουτάκι;
C U out there

georgiou
10-04-10, 21:16
και αλλη μια απο μένα !!!

Μπράβο!

geo-bmw
10-04-10, 22:12
Συγχαρητήρια και από εμένα, πραγματικά κατατοπιστικότατες οδηγίες...
Αξιέπαινη προσπάθεια +1 και από εμένα.

rapid_fast
10-04-10, 23:38
Πάρα πολύ καλή δουλειά φίλε...
Μπράβο σου..
(ζήλεψα!!!)

porfyrios
11-04-10, 09:51
Έχεις δίκαιο Fairytale,,αυτό ήταν το πρόβλημα.Ευχαριστώ για την επισήμανση.
Σας ευχαριστώ για την θετική αποδοχή της δουλειάς που παρουσίασα.Ελπίζω να βοήθησα όποιους ήθελαν να το κάνουν ,αλλά δίσταζαν.

porfyrios
11-04-10, 13:25
Τελικά το πρόβλημα με τις αναληθείς ενδείξεις του υπολογιστή,δεν είναι σοβαρό.Οι ενδείξεις που βλέπουμε πατώντας τα πλήκτρα του ,ή το λεβιεδάκι του φλάς,είναι οι μέσοι όροι.¶ν για παράδειγμα πατήσουμε ταχύτητα ,θα μας δείξει τον μέσο όρο της ταχύτητας κίνησης του προηγούμενου αυτοκινήτου,όπου ήταν εγκατεστημένος .¶ν όμως μπούμε στο μυστκό μενού του υπολογιστή,έχουμε τις πραγματικές ενδείξεις ,πχ της στιγμιαίας ταχύτητας,που κινούμαστε εμείς.Η μόνη λάθος ένδειξη στο δικό μου,παραμένει η κατανάλωση,την οποία πρέπει να διορθώσω μηδενίζοντας τις ενδείξεις.Τις επόμενες ημέρες,θα βρώ την λύση γι'αυτό.΄Τώρα,το πώς μπαίνουμε στο μυστικό μενού του υπολογιστή:
1)Γυρνάμε το κλειδί στην θέση 1
2)Πατάμε ταυτόχρονα το 1000 κ το 10
3)Εμφανίζεται το test-nr_ _
4)Με τα πλήκτρα 1000-100-10-1 μπορούμε να δίνουμε τις τιμές που θέλουμε.Το 1000 για τις χιλιάδες,100 για εκατοντάδες κοκ.Παράδειγμα :τον αριθμό 2345 τον βάζουμε πατώντας: 2 φορες το 1000,3 φορές το 100,4 φορές το 10 και 5 φορές το 1.
5)Οι επιλογές απο το 1 ως το 9 είναι κλειδωμένες. Για να τις ξεκλειδώσουμε, βάζουμε στο test-nr_ _ τον αριθμό 19 και πατάμε σετ
5)Εμφανίζεται :lock on
6)Πατάμε τώρα την άθροιση της σημερινής ημερομηνίας για να ξεκλειδώσουμε Παράδειγμα :σήμερα είναι 11-απριλίου.Πατάμε λοιπόν 15 (11+4=15)
7)Πατάμε το σετ,οπότε ξεκλειδώθηκαν όλες οι επιλογές
8)Πατώντας τώρα κάθε φορά που θέλουμε μία επιλογή το 1000 κ 10 μαζί,βάζουμε στο test-nr_ _ όποιο νούμερο αντιστοιχεί στην επιλογή που θέλουμε και πατάμε σετ:
nr 01=τεστάρει αν δουλεύουν όλα τα πίξελ της οθόνης σωστά
02= στιγμιαία κατανάλωση lit/100 klm
03= '' '' lit/h(ανά ώρα)
04=μέσος όρος κατανάλωσης
05=υπόλοιπη διαδρομή που μπορεί να γίνει με το καύσιμο που υπάρχει στο ρεζερβουάρ
06=δεν το πειράζουμε
07=περιεχόμενο του ρεζερβουάρ σε lit
08=στιγμιαία ταχύτητα,δηλ η ταχύτητα που κινούμαστε εκείνη τη στιγμή
09=τάση (volt) της μπαταρίας
10=αλλαγή της γλώσσας του υπολογιστή (0= γερμανικά κλπ)
Τα υπόλοιπα προς το παρόν δεν τα αποκωδικοποίησα,εκτός από το 19.Όταν τα καταφέρω θα σας ενημερώσω.

-E36IS-
11-04-10, 21:42
11 Units/ AM PM
12 Average speed (km/h) for calc. ETA
13 ETA
14 Date of software / mask of OBC
15 Production Diagnosis ?????
16 Production Diagnosis ?????
17 Display vehicle specific data
18 Alarm changeover (continuous vs intermittent)
19 το εχουμε πει
21 Reset all defect codew, date and time ... activate by pressing SET/RES

20 Το νουμερο 20 ειναι διορθωτικος παραγοντας για την μεση καταναλωση : correction factor for OBC fuel consumtion
Ο παραγοντας αυτος χρεισιμοποιειται για να διορθωνει την ενδειξη της μεσης καταναλωσης προς την πραγματικοτητα.Αν το obc δειχει λιγο λαθος : Γεμιζουμε τεποζητο φουλ, αδειαζουμε και ξαναγεμιζουμε.Τωρα ξερουμε ποσο καιμε και ποσο πεφτει εξω το board.
Στο νουμερο 20 βλεπουμε τον προηγουμενο διορθωτικο παραγοντα.
Ο νεος διορθωτικος παραγοντας= ο παλιος διορθωτικος παραγοντας που ειδαμε επι (x) το γινομενο της διαιρεσης obc καταναλωση δια (/) την πραγματικη καταναλωση
Το αποτελεσμα το τοποθετουμε στο 20 και ειμαστε κομπλε

Και ενα παραδειγμα
στο obc νουμερο 20 εχουμε για παλιο παραγοντα το 100
η μεση καταναλωση που δειχνει το obc ειναι 10 lt/100km
η πραγματικη καταναλωση ειναι 12 lt/100km
Αρα θα αλαξουμε το νουμερο 100 και θα γραψουμε: 100επι (10δια12)=83
Ετσι το obc τωρα πια θα δειχνει την πραγματικη καταναλωση

Υ.Γ.1 ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!!
Υ.Γ.2 ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΑΜΑΞΟ:pth:

porfyrios
11-04-10, 21:50
Ευχαριστώ φίλε μου για την συμπλήρωση.έχω μία απορία.Τί εννοείς εκεί που λές ''η μεση κατανάλωση που δειχνει το obc ειναι 10 lt/100km'' ??Είναι η ένδειξη του υπολογιστή,πρίν κάνουμε οτιδήποτε??Τί δείχνει στο 20.το 10 ή το 100 που είπες??

-E36IS-
12-04-10, 15:16
Ευχαριστώ φίλε μου για την συμπλήρωση.έχω μία απορία.Τί εννοείς εκεί που λές ''η μεση κατανάλωση που δειχνει το obc ειναι 10 lt/100km'' ??Είναι η ένδειξη του υπολογιστή,πρίν κάνουμε οτιδήποτε??Τί δείχνει στο 20.το 10 ή το 100 που είπες??

Στο παραδειγμα, το 10 ειναι η λανθασμενη καταναλωση που δειχνει το obc (αφου εμεις εχουμε μετρησει και ξερουμε πως η αληθηνη ειναι 12)

porfyrios
12-04-10, 20:33
Δηλ για να το κατaλάβω.Σε μένα δείχνει στο 20 το νούμερο 1000 και κατανάλωση μου δείχνει 35 λιτ/100.¶ν η πραγματική μου κατανάλωση είναι 12 λιτ/100,θα βάλω:1000 X35/12=2916????

-E36IS-
14-04-10, 20:58
Ρε εσυ σωστα τα λες, αλλα το προβλημα ειναι οτι διωρθονει εως 25% δηλαδη αντι για 1000 μπορεις να βαλεις 1250 μαξιμουν. Το ευρος ειναι 750 εως 1250 αν θυμαμαι καλα

porfyrios
15-04-10, 17:06
Οπότε δεν αξίζει τον κόπο φίλε μου να κάνω οποιαδήποτε αλλαγή,αφού οι ενδείξεις δεν θα είναι οι πραγματικές

giannis325
13-12-11, 09:24
polu kalos sthn perigrafi alla na sai rwthsw...poso sou kostise o upologisths?egw exw kai mou exei kaei h mish o8onh tou...

πολύ καλός στην περιγραφη αλλά να σε ρωτήσω... πόσο σου κόστισε ο υπολογιστής? εγω έχω και έχει καεί η μισή οθόνη του...

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τους κανόνες του forum. Δεν επιτρέπεται η συγγραφή μυνημάτων σε greeklish. Το επόμενο μνμ σου σε greeklish θα διαγραφεί
Driftakos

gearboxer
13-12-11, 10:40
Το Board μετά την εγκατάσταση θέλει προγραμματισμό από το DIS (retroffiting) έτσι ώστε να πάρει τις προδιαγραφές του κινητήρα και να εμφανίζει σωστές ενδείξεις κατανάλωσης. Στη συνέχεια θα κάνεις μικρές βελτιώσεις από το κρυφό μενού 20. Σε καμία περίπτωση όμως ένα Board που ήταν επάνω σε Μ3 και προγραμματισμένο για Μ3 δεν μπορεί να δουλέψει σωστά σε ένα 318. Ξαναλέω θέλει προγραμματισμό.

graphe36
13-12-11, 12:36
Το Board μετά την εγκατάσταση θέλει προγραμματισμό από το DIS (retroffiting) έτσι ώστε να πάρει τις προδιαγραφές του κινητήρα και να εμφανίζει σωστές ενδείξεις κατανάλωσης. Στη συνέχεια θα κάνεις μικρές βελτιώσεις από το κρυφό μενού 20. Σε καμία περίπτωση όμως ένα Board που ήταν επάνω σε Μ3 και προγραμματισμένο για Μ3 δεν μπορεί να δουλέψει σωστά σε ένα 318. Ξαναλέω θέλει προγραμματισμό.


Αυτο που γινεται? Στην αντιπροσωπεία? Καθως εγω το εχω τερμα στο 750 και μου δειχνει σφαλμα + 1 λτ στα 100. Οχι πολυ μεν αλλα θα ηθελα να ειναι ακριβεστερο.

gearboxer
13-12-11, 12:49
Μπορεί να γίνει και σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο bmw που έχει διαγνωστικό GT1. Αν μένεις Αθήνα περνάς αν θες ένα Σάββατο από μένα που το έχω στο laptop μου και το φτιάχνουμε. Είναι δουλειά 5 λεπτών όχι παραπάνω.

graphe36
13-12-11, 16:34
Ναι βεβαιως, Γλυφαδα μενω. Βεβαια να σου πω οτι το αμαξι εχει την OBD 1 την παλιά. Εαν σου λεει κατι.

Πάραυτα σε ευχαριστω προκαταβολικα.

gearboxer
13-12-11, 17:05
Ναι βεβαιως, Γλυφαδα μενω. Βεβαια να σου πω οτι το αμαξι εχει την OBD 1 την παλιά. Εαν σου λεει κατι.

Πάραυτα σε ευχαριστω προκαταβολικα.

Από το ίδιο..πιάτο τρώμε μην αγχώνεσαι και γω 36άρης είμαι με την στρογγυλή ADS :smokin:

bmw_318
25-01-12, 11:34
παιδιά καλημέρα αν και είμαι αρκετό καιρό εδώ μπορώ να πω ότι έχω μάθει παρά πολλά απο διαδορα που εχω διαβάσει κατά καιρούς
έχω μια απορία - ερώτηση έχω μια e36 2/95 θα ήθελα να ρωτήσω ενάν μπορώ να αλλάξω το αναλογικό κοντρόλ του καλοριφέρ-a/c με το ηλεκτρονικό odc ευχαριστώ εκ τον προτέρων

bmwdakias85
25-01-12, 14:29
α ρε αδερφε κ γω το ιδιο εχω κ θελω να βαλω ψιφιακο για να βαλω μια οθονη 2ντιν κ η διαδικασια που θελει κ τα λεφτα ειναι πολλα αστο καλυτερα!
Θα σ πουνε κ οι αλλοι α ιδια

graphe36
26-01-12, 00:47
παιδιά καλημέρα αν και είμαι αρκετό καιρό εδώ μπορώ να πω ότι έχω μάθει παρά πολλά απο διαδορα που εχω διαβάσει κατά καιρούς
έχω μια απορία - ερώτηση έχω μια e36 2/95 θα ήθελα να ρωτήσω ενάν μπορώ να αλλάξω το αναλογικό κοντρόλ του καλοριφέρ-a/c με το ηλεκτρονικό odc ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Φιλε αλλο το OBC αλλο το panel για τον κλιματισμο.
Εαν αναφέρεσαι για τον κλιματισμο θες την οθονη και αλλη βαπορετα. Αυτο συνεπάγεται ξυλωμα του ταμπλο και αγορα βαπορετας. Περιπου 500 με 600 ευρω.

teo21
26-01-12, 14:17
παιδιά καλημέρα αν και είμαι αρκετό καιρό εδώ μπορώ να πω ότι έχω μάθει παρά πολλά απο διαδορα που εχω διαβάσει κατά καιρούς
έχω μια απορία - ερώτηση έχω μια e36 2/95 θα ήθελα να ρωτήσω ενάν μπορώ να αλλάξω το αναλογικό κοντρόλ του καλοριφέρ-a/c με το ηλεκτρονικό odc ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Πλάκα κάνεις??? ¶φησε το αναλογικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!! Ούτε καμμένα πυκνωτάκια ούτε τίποτα! ;)

BXTRM
02-02-12, 17:26
Κι εγω που δεν εχω καθολου OBC μπορω να βαλω ? υπαρχουν οι αναμονες ετοιμες η οχι? μπορω να βαλω και το μεγαλο ?

bmwdakias85
02-02-12, 17:29
αν εχεις το αναλογικο ρολογακι ειναι λιγο δυσκολα δεν εχεις καμια αναμονη θες ολοκληρη πλεξουδα

BXTRM
02-02-12, 17:41
αν εχεις το αναλογικο ρολογακι ειναι λιγο δυσκολα δεν εχεις καμια αναμονη θες ολοκληρη πλεξουδα

αυτο εχω το αναλογικο . εχει βεβαια ψηφιακο διζωνικο κλιματισμο αλλα καθολου obc. ειχα δει καπου στο ebay να πουλαει καποιος ενα obc με τα πολλα κουμπια και με ενα σωρο καλωδια και οδηγιες αλλα φοβηθηκα να το παρω μηπως δεν καταφερουν να μου το τοποθετησουν ..

gearboxer
02-02-12, 23:25
Το αναλογικό ρολόι είναι πραγματικά ρεζιλίκι για το 36άρι και θυμίζει εποχές 1980..Είναι ένα ξεκάρφωτο στοιχείο στο κατα τα άλλα σύγχρονο ταμπλό που έχει το αυτοκίνητο..Το ξήλωσα με χαρά και ικανοποίηση...

Βάλτε ένα οποιoδήποτε OBC έστω και το 7άρι που μπαίνει για πλάκα..

Εγώ προσωπικά έβαλα μόνος μου, χωρίς προϋπηρεσία στα ηλεκτρολογικά, το μεγάλο με τα 18 κουμπιά. Θέλει υπομονή, διάβασμα και μεράκι. Τίποτα το ακατόρθωτο όμως. Και αξίζει πραγματικά.

bmwdakias85
02-02-12, 23:38
σε αυτο εχεις δικιο το εχεις πετιχει καμια φορα οταν αλλαζει λεπτο κανει αυτο το κλακ πολυ σπαστικο κ σκετο ρεζιλι για μπεμπα κ γω θελω να το βγαλω αλλα αμα ειναι να μπει να μπει το μεγαλο μια κ καλη

giannis kalamata
08-02-12, 21:59
φιλε μου εγω δε μπορωνα φτιαξω την ωρα με τπτ κ η θερμοκαρισια διχνει σθνεχεια -37

Sp!ros G
08-02-12, 22:10
Εχει χαλασει το ρολοι ή σε δυσκολευει να το ρυθμισεις??

Οσο για το -37 ή καλωδιο εχει κοπει απο τον αισθητηρα εξωτερικης θερμοκρασιας ή εσπασε ο αισθητηρας απο κανα κρασπεδο ή λειπει .

LEO328
09-02-12, 00:37
εχω γω μικρο bc οποιος θελει.και αν μενει αθηνα τον στελνω και σε μαστορα δικο μου.....(τσαμπα το δινω μαζι με αισθητηρα κ,λ,π,).λογικα το μικρο εχει και λιγοτερη φασαρια απο το μεγαλο για να μπει(ξερει ο gearboxer να μας πει γιαυτο,εκτος αν κανω λαθος) πραγμα που σημαινει λιγοτερο κοστος τοποθετησης(το μεγαλο θελει γυρω στα 100ε για τοποθετηση).εχω το χω μεσα για τοποθετηση (βαζω το μεγαλο).ειχα παρει ολο το κιτ και τα μισα εξαρτηματα θα περισεψουν.(αισθητηρες κ,λ,π,)οποιος θελει με ενοχλει....χωρο θα μου πιανουν απο αυριο.....ειναι μια πιο οικονομικη λυση σε σχεση με το μεγαλο (ανταλλακτικα-εργασια) για οποιον εχει αναλογικο και σε εμφανιση καμια σχεση.
αλλιως πατε για το μεγαλο που το συνολικο κοστος (μαζι με τοποθετηση) ειναι το διπλο και βαλε.....

LEO328
09-02-12, 00:41
Το αναλογικό ρολόι είναι πραγματικά ρεζιλίκι για το 36άρι και θυμίζει εποχές 1980..Είναι ένα ξεκάρφωτο στοιχείο στο κατα τα άλλα σύγχρονο ταμπλό που έχει το αυτοκίνητο..Το ξήλωσα με χαρά και ικανοποίηση...

Βάλτε ένα οποιoδήποτε OBC έστω και το 7άρι που μπαίνει για πλάκα..

Εγώ προσωπικά έβαλα μόνος μου, χωρίς προϋπηρεσία στα ηλεκτρολογικά, το μεγάλο με τα 18 κουμπιά. Θέλει υπομονή, διάβασμα και μεράκι. Τίποτα το ακατόρθωτο όμως. Και αξίζει πραγματικά.

γιαννη εβαλες και αυτο που κλειδωνει και δεν παιρνει μπροστα αμα δεν βαλεις κωδικο?γιατι του πα να μου το βαλει και αυτο (εκτος απο την κωδικοποιηση της καταναλωσης-που ηταν απο μ3 το bc,φλασιερα κ.λ.π.) και μου λεει οτι θελει ενα εξαρτημα(θα τον ρωτησω παλι αυριο να σου πω) και του ειπα αστο ετσι σιγα μην σκασω.....

gearboxer
14-02-12, 15:43
γιαννη εβαλες και αυτο που κλειδωνει και δεν παιρνει μπροστα αμα δεν βαλεις κωδικο?γιατι του πα να μου το βαλει και αυτο (εκτος απο την κωδικοποιηση της καταναλωσης-που ηταν απο μ3 το bc,φλασιερα κ.λ.π.) και μου λεει οτι θελει ενα εξαρτημα(θα τον ρωτησω παλι αυριο να σου πω) και του ειπα αστο ετσι σιγα μην σκασω.....

Ναι το έβαλα Λεωνίδα και αυτό. Δεν ηταν δύσκολο. Στη φύσα του immobilizer κάτω από το ντουλαπάκι, βρίσκεις το Pin 15 το οποίο είναι κενό. Εκεί τώρα χρειάζεσαι ένα pin που να ταιριάζει από παλία φύσα. Εγώ είχα και έχω ακόμα αν θέλεις τέτοια. Το συνδέεις λοιπόν εκεί και λειτουργεί. Πολύ χρήσιμο θα έλεγα καθότι στη δύσκολη στιγμή θα καθυστερήσει τον επίδοξο κλέφτη. Αν θες περνάς ένα ΣΚ και το φτιάχνουμε μαζί

LEO328
14-02-12, 19:22
Ναι το έβαλα Λεωνίδα και αυτό. Δεν ηταν δύσκολο. Στη φύσα του immobilizer κάτω από το ντουλαπάκι, βρίσκεις το Pin 15 το οποίο είναι κενό. Εκεί τώρα χρειάζεσαι ένα pin που να ταιριάζει από παλία φύσα. Εγώ είχα και έχω ακόμα αν θέλεις τέτοια. Το συνδέεις λοιπόν εκεί και λειτουργεί. Πολύ χρήσιμο θα έλεγα καθότι στη δύσκολη στιγμή θα καθυστερήσει τον επίδοξο κλέφτη. Αν θες περνάς ένα ΣΚ και το φτιάχνουμε μαζί

αου χω στειλει π.μ. γιαννη!ευχαριστω!

porfyrios
22-02-12, 23:48
2 χρόνια μετά την εγκατάσταση του μεγάλου OBC.Τελικά όλα μια ιδέα είναι.Την μόνη ένδειξη που χρησιμοποιώ.είναι της εξωτερικής θερμοκρασίας.Όλες οι άλλες ενδείξεις είναι πλεονασμός,νάχαμε να λέγαμε.Οπότε θα συμβούλευα όποιον σκέφτεται να βάλει τον μεγάλο υπολογιστή,να προτιμήσει τον μικρό,με τα 7 κουμπιά.Λιγότερος κόπος εγκατάστασης και μόνο οι απαραίτητες ενδείξεις.

6ylinder
23-02-12, 08:12
Γιατί ρε συ? Καταναλώσεις κλπ δεν σε ενδιαφέρουν?

porfyrios
23-02-12, 21:45
Τις υπόλοιπες ενδείξεις τις παρακολουθείς στην αρχή(καινούργιο μου κόσκινο και πού να σε κρεμάσω).Με τον καιρό,το μόνο που είναι χρήσιμο,είναι μόνο η εξωτερική θερμοκρασία και αυτή όχι και τόσο.

gearboxer
04-03-12, 23:17
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ αρκετές από τις λειτουργίες του obc όπως

τη θερμοκρασία σχεδόν πάντα,
το CONSUM1 το μηδενίζω για διάφορες διαδρομές,
το CONSUM2 μεικτή κατανάλωση,
στο DIST έχω βάλει τα km μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών,
το CODE σαν ένα έξτρα εργαλείο ασφαλείας όταν το παρκάρω σε άγνωστο/υποπτο μέρος.
Σε πιό σπάνιες περιπτώσεις χρησιμοποιώ και το κρυφό μενού, αλλά για παιχνίδι περισσότερο (στιγμιαία ταχύτητα, κατανάλωση όπως και το βολτόμετρο).

porfyrios
05-03-12, 22:48
απ'όοοοοολλλλαααα αυτά,μόνο το code είναι το πραγματικά χρήσιμο.τα άλλα όλα,ακόμα και η εξωτερική θερμοκρασία είναι περιττά.αποστάσεις,καταναλώσεις κλπ τα έχεις και από τις συμβατικές ενδείξεις των οργάνων.τέλος.

6zylindermaniac
21-03-12, 09:21
Gearboxer το έβαλες μόνος σου; εντελώς; Είχα το πανέμορφο και συλλεκτικό ρολογάκι των Ε36 (λολ) και μου έκανε ενας γνωστός δώρο το μεγάλο obc. Πήγα σε εναν ηλεκτρολόγο και μου είπε οτι δε μπαίνει με τίποτα. Το αυτοκίνητο είναι 325 μετατροπή απο 316 '95.
Τι χρειάζεται ρε παιδιά για να κάτσει σωστά αυτό το πράγμα; Καμμια πρόταση για ηλεκτρολόγο που ξέρει τι δουλειά;

6ylinder
21-03-12, 09:38
...μου έκανε ενας γνωστός δώρο το μεγάλο obc.

Τι λες τώρα ρε παιδί!!! Ωραίος, αλλά έχεις ένα θέμα με το ρολογάκι...θα στα πει και o Gearboxer. Αν είχες τουλάχιστον το απλό Board θα ήταν πιο απλά τα πράγματα. Να το βάλεις, αλλιώς το αγοράζω εγώ!!!!!!

gearboxer
21-03-12, 09:41
Gearboxer το έβαλες μόνος σου; εντελώς; Είχα το πανέμορφο και συλλεκτικό ρολογάκι των Ε36 (λολ) και μου έκανε ενας γνωστός δώρο το μεγάλο obc. Πήγα σε εναν ηλεκτρολόγο και μου είπε οτι δε μπαίνει με τίποτα. Το αυτοκίνητο είναι 325 μετατροπή απο 316 '95.
Τι χρειάζεται ρε παιδιά για να κάτσει σωστά αυτό το πράγμα; Καμμια πρόταση για ηλεκτρολόγο που ξέρει τι δουλειά;

Ναι μόνος μου το έβαλα εξ ολοκλήρου και ήταν η πρώτη φορά (που σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο). Να πεις στον ηλεκτρολόγο σου ότι είναι άλλο το "ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ" και άλλο το "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ/ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΝΤΑΡΩ". Υπάρχουν ηλεκτρολόγοι που το κάνουν, ιδιαίτερα προς δυτικά προάστεια πλευρά..

Το τί χρειάζεται για να μπεί (πέρα από υπομονή και επιμονή) τα γράφει και ο φίλος που έφτιαξε την ενότητα αυτή. Προσωπικά έριξα πολύ διάβασμα μέσω ιντερνετ για να βεβαιωθώ για την κάθε κίνηση που θα έκανα.

Υ.Γ. Και εγώ το ρολογάκι είχα, no problem

LEO328
21-03-12, 09:49
νομιζω πως αμα εχεις το παλιο με το ρολοι θες καποια εξαρτηματα και θελει περισσοτερη δουλεια.θελεις εγκεφαλακι,αισθητηρα εξωτερικης θερμοκρασιας,τη φλασιερα του οbc και κατι αλλα ψιλα.αμα δεν τα χεις αυτα σαφως και δεν μπαινει.εχω ηλεκτρολογο αυτος που μου εβαλε και το δικο μου.βεβαια εγω το πηρα πληρες μαζι με τα παρελκομενα.
Ο γιαννης ειναι μανα σε αυτα θα σου πει τι ακριβως αλλα εξαρτηματα χρειαζεσαι.μην σου λεω και πιπεριες.βρες εσυ τα υπολοιπα και σε στελνω στον δικο μου.ειναι ομως μανικι.θελει ωρες.δεν ειναι μια ωρα δουλεια.ειδικα εσυ που εχεις το παλιο το αναλογικο (εγω ειχα το ψηφιακο το μικρο) εχει ακομα περισσοτερο σεξ.υπολογισε κανα 100ε (εγω δεν εδωσα τοσα γιατι τον ξερω) μονο τοποθετηση για να προετιμαστεις ψυχολογικα....
Τις λεπτομερειες θα στις πει ο gearboxer....

LEO328
21-03-12, 09:59
ωραιος ο γιαννης.δεν τον προλαβαινω!χαχαχαχαχα

gearboxer
22-03-12, 21:27
ωραιος ο γιαννης.δεν τον προλαβαινω!χαχαχαχαχα

Χαχαχα εσύ μου είχες βάλει την ιδέα για το 18άρι ρε μπαγάσα και άρχισα το διάβασμα εγώ για το 7άρι έψαχνα στην αρχή!:clap:

6ylinder
23-03-12, 15:31
Εϊναι απαραίτητο να αφαιρεθεί και το τιμόνι, πέρα από πίνακα οργάνων, ντουλαπάκι συνοδηγού και κάλυμα κάτω από το τιμόνι;

gearboxer
23-03-12, 16:10
Εϊναι απαραίτητο να αφαιρεθεί και το τιμόνι, πέρα από πίνακα οργάνων, ντουλαπάκι συνοδηγού και κάλυμα κάτω από το τιμόνι;

1) Aν σκοπεύεις να βάλεις και τον βραχίονα στην κολώνα που αλλάζει τις ενδείξεις, τότε σίγουρα ΝΑΙ

2) Αν δεν βάλεις τον βραχίονα και έχεις ρυθμιζόμενο τιμόνι ΔΕΝ χρειάζεται να το βγάλεις καθότι με λίγη προσπάθεια το καντράν βγαίνει χωρίς να βγάλουμε πρώτα το τιμόνι.

Σε κάθε περίπτωση όμως σου προτείνω να το βγάλεις έτσι ώστε να δουλέψεις πιο άνετα μετά με τις φύσες του καντράν.

BMW Power
24-03-12, 07:32
Το thread "καθαρίστηκε" παρακαλώ μείνετε στο θέμα.

ninos22
30-04-12, 22:12
1)...της κλέμας Χ10182 του ZKE..

2)...της κλέμας Χ1659 του EWS..

3)..της 4πολικής κλέμας Χ518 του γκογκ,όσοι το χρειάζεστε...

4)...της τριπολικής κλέμας Χ522 του γκογκ..


:+1:

Πολύ ωραίος οδηγός, αλλα νομίζω οτι στα παραπάνω θα έπρεπε να διευκρινιστεί που βρίσκονται γιατί δεν νομίζω οτι μπορεί να τα βρεί καποιος αν δεν τα ξέρει!

Εξίσου και αυτό το "γκογκ"..

porfyrios
06-05-12, 23:32
νινο, η X10182 του ΖΚΕ και η Χ1659 βρίακονται πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού http://www.youtube.com/watch?v=pnR7QL2J0A8"].
το γκογκ βρίσκεται στην ποδιά, ακριβώς στα πόδια του οδηγού.έχει δύο σειρές ακροδεκτών.μία με 4 επαφές στην σειρά και μια με 3 επαφές. http://www.youtube.com/watch?v=pxnlJAvyr5s"]

porfyrios
06-05-12, 23:35
το γκογκ βρίσκεται στην ποδιά, ακριβώς στα πόδια του οδηγού.έχει δύο σειρές ακροδεκτών.μία με 4 επαφές στην σειρά και μια με 3 επαφές.[URL="http://www.youtube.com/watch?v=pxnlJAvyr5s"]

6ylinder
09-05-12, 08:53
4 ερωτήσεις:

1) Ξέρουμε ποιά καλώδια δίνουν ρεύμα στο ΟΒC; Δηλαδή για να δούμε απλά φωτισμένη την οθόνη, ξέρετε ποιά συνδέουμε με 12V (λογικά) μπαταρία;

2) Ο προγραμματισμός λογικά δεν είναι απαραίτητος, ανεξάρτητα αν το OBC ήταν τοποθετημένο σε 318 ή M3;

3) Η μέση κατανάλωση (στο κρυφό μενού) αφορά την κατανάλωση από το 1ο χλμ που έκανε το αυτοκίνητο ή μπορεί γενικά να μηδενίζετε όποια στιγμή θέλουμε;

4) To reset που αντιστοιχή στο 21 του κρυφού μενού μηδενίζει καταναλώσεις, ταχύτητες κλπ; Αν ναι, τότε γιατί χρειάζεται προγραμματισμό;

gearboxer
09-05-12, 13:29
1) Mαύρη φύσσα: Pin 9 , ¶σπρη φύσσα: Pin 8 -- Γείωση: Mαύρη Pin 17

2) Όχι δεν είναι. Αλλά θα δείχνει ότι θέλει στην κατανάλωση.

3) Μηδενίζεται όποτε θέλεις και έχεις δύο Consum1 και Consum2.

4) To 21 κάνει ένα calibration μέχρι 20% + / - στην κατανάλωση σου. Δεν αντικαθιστά όμως τον προγραμματισμό. Είναι για να διορθώσεις κάποια μικρή απόκλιση.

6ylinder
09-05-12, 13:41
4) To 21 κάνει ένα calibration μέχρι 20% + / - στην κατανάλωση σου. Δεν αντικαθιστά όμως τον προγραμματισμό. Είναι για να διορθώσεις κάποια μικρή απόκλιση.

Αυτό που λες το κάνει το 20...το 21 κάνει "Reset all defect codes? Also erases all stored values in the OBC (i.e, fuel consumption, avg. speed, timer, etc) and clock."

Ευχαριστώ!

gearboxer
10-05-12, 11:33
Αυτό που λες το κάνει το 20...το 21 κάνει "Reset all defect codes? Also erases all stored values in the OBC (i.e, fuel consumption, avg. speed, timer, etc) and clock."

Ευχαριστώ!

Ε τότε την ξέρεις ήδη την απάντηση. Κάνει ένα soft reset στις μνήμες του. Δεν έχει να κάνει όμως με τον προγραμματισμό του

6ylinder
10-05-12, 11:54
Μάλιστα, ευχαριστώ...και κάτι τελευταίο gearboxer. Θα χρειαστώ προεκτάσεις καλωδίων ή αυτά που θα βρω στις φύσες πίσω από το καντράν (Χ16,17) έχουν αρκετό μήκος ώστε να φτάσουν πίσω από το board; Ή για παράδειγμα αυτά που πρέπει να πάω στο ντουλαπάκι του συνοδηγού για το code...

gearboxer
10-05-12, 12:07
Όχι δεν φτάνουν ούτε για πλάκα. Θα πάρεις 15m καλώδιο μονόκλωνο απλό κόκκινο και 15m μαύρο. Εγώ για να μην τα μπερδέψω χρησιμοποίησα το κόκκινο για τις διασυνδέσεις της μαύρης φύσσας και το μαύρο για της λευκής.
Τις ενώσεις θα τις κάνεις προσεκτικά και θα σφραγίζεις την σύνδεση με θερμοσυστελλώμενο μακαρόνι (πάρε 2-3μέτρα). Θα χρειαστείς και απογυμνωτή καλωδίων για να σου τα ανοίγει 2-3cm.

6ylinder
10-05-12, 12:45
ΟΚ ευχαριστώ. Θερμοσυστελλόμενο έχω καθώς και απογυμνωτή.

6ylinder
16-05-12, 15:27
Από τους καλύτερους οδηγούς...
http://www.bimmerwerkz.com/forum/faqs-diys/ultimate-diy-18-button-obc-upgrade-58698.html

Gregory-36-235
16-05-12, 22:16
Το δικο μου που εχει check control αλλα εχει τον μικρο υπολογιστη ακολουθω την ιδια διαδικασια;;;

6ylinder
17-05-12, 00:31
Ναι και έχεις κ λιγότερες συνδέσεις να κάνεις καθότι τα του check control τα έχεις ήδη.

paris_m3
17-05-12, 12:02
Πολύ κατατοπιστικό και αναλυτικό το άρθρο για την τοποθέτηση του OBC. Έχω μια ερώτηση γιατι δεν βρήκα κάτι στην αναζήτηση, άν το αυτοκίνητο δεν έχει καθόλου OBC, μπορεί να τοποθετηθεί το μικρό ?

6ylinder
17-05-12, 12:17
Πάρη αν μπεις στη διαδικασία να το βάλεις, δεν ψάχνεις για το 18άρι; Γιατί ούτως ή άλλως χρειάζεσαι αισθητήρα θερμοκρασίας που δεν έχεις...

Porfyrios ή Gearboxer:

Στο παρόν thread αναφέρεται ότι πρέπει να συνδεθούν τα εξής καλώδια της 3πολικής Χ522 του γκονγκ (chime):
- X522 PIN 2 --> X17 PIN 9
- X522 PIN 3 --> X1071 PIN 8
- X522 PIN 1 --> X1071 PIN 13

Αυτές τις συνδέσεις δεν τις έχω συναντήσει σε κανένα άλλο DIY.
Π.χ http://www.bimmerwerkz.com/forum/faq...ade-58698.html
http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?s=&threadid=87693&highlight=obc*+conversion
http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/E36-OBD_Convert/E36-OBD_Convert.htm

Που χρησιμεύουν;

ΥΓ. Το συννημένο είναι και αυτό ένας καλός οδηγός.

6ylinder
17-05-12, 12:56
Πάντως στα manual φαίνεται ότι όντως έτσι είναι...

Αν και τώρα που τα βλέπω καλύτερα λέει ότι στα 98άρια και πέρα, αλλάζει το PIN 3 με το PIN 4.......

paris_m3
17-05-12, 13:41
Σωστά, αλλα αφου δεν έχω καθόλου OBC που θα βρω τις αντιστοιχες φίσες? έχω μόνο την φίσα απο το ρολόι.

6ylinder
17-05-12, 13:42
EBAY....έτσι κ αλλιώς δεν θα αγόραζες το 7κουμπο;;; Βέβαια δεν έχουν σχέση στην τιμή

paris_m3
17-05-12, 13:50
Συγνώμη δε το έθεσα σωστά, που θα βρω τα αντίστοιχα καλώδια στην πλεξούδα του αυτοκινήτου, αφου το δθκό μου δεν είχε ποτε OBC?

gearboxer
17-05-12, 13:54
Πάρη αν μπεις στη διαδικασία να το βάλεις, δεν ψάχνεις για το 18άρι; Γιατί ούτως ή άλλως χρειάζεσαι αισθητήρα θερμοκρασίας που δεν έχεις...

Porfyrios ή Gearboxer:

Στο παρόν thread αναφέρεται ότι πρέπει να συνδεθούν τα εξής καλώδια της 3πολικής Χ522 του γκονγκ (chime):
- X522 PIN 2 --> X17 PIN 9
- X522 PIN 3 --> X1071 PIN 8
- X522 PIN 1 --> X1071 PIN 13

Αυτές τις συνδέσεις δεν τις έχω συναντήσει σε κανένα άλλο DIY.
Π.χ http://www.bimmerwerkz.com/forum/faq...ade-58698.html
http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?s=&threadid=87693&highlight=obc*+conversion
http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/E36-OBD_Convert/E36-OBD_Convert.htm

Που χρησιμεύουν;

ΥΓ. Το συννημένο είναι και αυτό ένας καλός οδηγός.


Το καλώδιο που πηγαίνει στην φύσα X17 του καντράν διαβάζει την ταχύτητα, καθότι το γκογκ έχει δυνατότητα να σφυρίζει αν θέσεις στο Board μία Max speed. Τα άλλα δύο είναι το sender και η παροχή

6ylinder
17-05-12, 14:24
Συγνώμη δε το έθεσα σωστά, που θα βρω τα αντίστοιχα καλώδια στην πλεξούδα του αυτοκινήτου, αφου το δθκό μου δεν είχε ποτε OBC?

Οι 2 έρχονται με το OBC (X1070, X1071), οι άλλες 2 λογικά θα υπάρχουν πίσω από το καντράν...

6ylinder
18-05-12, 10:33
Gearboxer, στην αρχή λόγω του ότι δεν θα δουλεύει το check control, πρέπει να ορίσεις στο κρυφό μενού μία τιμή στο EINHEIT1...ο porfyrios εδώ λέει να βάλουμε 04, αλλού διάβασα 75....αν δεν το βάλεις σωστά λένε δεν φεύγει το μνμ για το check...

gearboxer
18-05-12, 11:28
Gearboxer, στην αρχή λόγω του ότι δεν θα δουλεύει το check control, πρέπει να ορίσεις στο κρυφό μενού μία τιμή στο EINHEIT1...ο porfyrios εδώ λέει να βάλουμε 04, αλλού διάβασα 75....αν δεν το βάλεις σωστά λένε δεν φεύγει το μνμ για το check...

Από τι αυτοκίνητο προέρχεται το Board σου; Από αυτό εξαρτάται.

6ylinder
18-05-12, 11:36
Κ έστω ότι ξέρω από που προέρχεται...

Δεν βρίσκω στο net τιμές για διάφορους τύπους, μόνο για 325,328...αν δουλέψει αυτό που έχω, τότε είναι από 318. Το 04 που αντιστοιχεί;

gearboxer
18-05-12, 13:04
Κ έστω ότι ξέρω από που προέρχεται...

Δεν βρίσκω στο net τιμές για διάφορους τύπους, μόνο για 325,328...αν δουλέψει αυτό που έχω, τότε είναι από 318. Το 04 που αντιστοιχεί;

325i or 318is: Set EINHEIT 1 value to 71
320i: Set EINHEIT 1 value to 7B
328i: Set EINHEIT 1 value to BA
M3: Set EINHEIT 1 value to B3

Kαι γω από το νετ τα εχω βρεί δεν υπόσχομαι αποτέλεσμα. Εμένα ήταν απο Μ3 και δούλεψε

6ylinder
05-06-12, 11:18
Πήρα μία φλασιέρα με το διακόπτη του BC πάνω, αλλά δεν έχει την επιπλέον σκάλα για τα φώτα του parking....έβγαιναν 36άρια χωρίς αυτή τη δυνατότητα?

6ylinder
05-06-12, 20:53
Αυτό ήταν, το μπαξα!! ¶ψογο, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

-E36IS-
05-06-12, 22:30
325i or 318is: Set EINHEIT 1 value to 71
320i: Set EINHEIT 1 value to 7B
328i: Set EINHEIT 1 value to BA
M3: Set EINHEIT 1 value to B3

Kαι γω από το νετ τα εχω βρεί δεν υπόσχομαι αποτέλεσμα. Εμένα ήταν απο Μ3 και δούλεψε

TO EINHEIT 1 ειναι στο κρυφο μενου του καντραν η στου OBC για δωστε info

gearboxer
05-06-12, 22:49
Αυτό ήταν, το μπαξα!! ¶ψογο, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Μπράβο ρε Μήτσο που το προσπάθησες μόνος, έχει άλλη χάρη αν ξέρεις ότι το κατάφερες εσύ (πέρα από το κόστος που γλίτωσες).

TO EINHEIT 1 ειναι στο κρυφο μενου του καντραν η στου OBC για δωστε info

Είναι στο κρυφό μενού του OBC, πατώντας το 11.

6ylinder
05-06-12, 23:14
Τελικά τα έβαλα όλα τα EINHEIT και δεν κατάλαβε τίποτα. Οπότε έβαλα τέλος το 04 που λέει και ο Porfyrios εδώ και δούλεψε...

6ylinder
07-06-12, 10:21
Ρε που είναι αυτό το gong;;; Έχω φάει τον τόπο να το βρω κάτω από την ποδιά του οδηγού καθώς δεν το έχω συνδέσει ακόμα. Όχι ότι με πολυενδιαφέρει αλλά έτσι για το γαμώτο. Ψάχνω να βρω κάτι σαν το επισυναπτόμενο αλλά τίποτα...

gearboxer
07-06-12, 10:53
Ρε που είναι αυτό το gong;;; Έχω φάει τον τόπο να το βρω κάτω από την ποδιά του οδηγού καθώς δεν το έχω συνδέσει ακόμα. Όχι ότι με πολυενδιαφέρει αλλά έτσι για το γαμώτο. Ψάχνω να βρω κάτι σαν το επισυναπτόμενο αλλά τίποτα...

To gong κουμπώνει πάνω στην ποδιά του οδηγού. Αν είχες πριν το 7άρι θα είναι ήδη εκεί. Αν είχες αναλογικό τότε πρέπει να ανοίξεις εσύ την τρύπα στο προχαραγμένο σημείο της πλαστικής ποδιάς και να το κουμπώσεις με τα δύο κλιπ που έχει.

6ylinder
07-06-12, 10:57
Το 7άρι είχα, το έχει γιατί αν πχ αφήσω φώτα ανοιχτά και βγάλω κλειδί βαράει...μάλλον θέλει καλύτερο ψάξιμο. Ποδιά λέμε τη μεταλλική ράβδο που κουμπώνουν πάνω της όλες οι πλεξούδες έτσι;

Λάθος μάλλον κάνω....πλαστική λες Γιάννη ότι είναι...

gearboxer
07-06-12, 11:39
Το 7άρι είχα, το έχει γιατί αν πχ αφήσω φώτα ανοιχτά και βγάλω κλειδί βαράει...μάλλον θέλει καλύτερο ψάξιμο. Ποδιά λέμε τη μεταλλική ράβδο που κουμπώνουν πάνω της όλες οι πλεξούδες έτσι;

Λάθος μάλλον κάνω....πλαστική λες Γιάννη ότι είναι...

Μήτσο μην μπερδεύεσαι. Είναι άλλος ο βομβητής φωτών και άλλο το gong.
Το gong βρίσκεται στο πλαστικό πανελ πάνω από τα πεντάλ και βγαίνει με 4 βίδες
και λίγη ευγένεια..Βγάζοντάς το θα δείς αριστερά χαμηλά ένα χαραγμένο περίγραμμα. Είναι η μελλοντική φωλιά του gong. Εσύ βέβαια που είχες το 7άρι θα το βρείς εκεί να την αράζει πάνω στο πάνελ ήδη.

Το gong βαράει μόνο όταν η θερμοκρασία έχει πέσει κάτω από τους 3 βαθμούς και αν βάλεις όριο ταχύτητας στο 18άρι board.

6ylinder
07-06-12, 11:47
Μάλιστα...ευχαριστώ ρε Γιάννη, πολύτιμη η βοήθειά σου!

gearboxer
07-06-12, 12:08
Μάλιστα...ευχαριστώ ρε Γιάννη, πολύτιμη η βοήθειά σου!

Σιγά το πράγμα ρε Μήτσο.
Χτύπα τηλέφωνο την Κυριακή να το προγραμματίσουμε :icon_kidr

6ylinder
01-07-12, 18:20
Επισυνάπτω ένα συνοπτικό σχέδιο καλωδίωσης με τα απολύτως απαραίτητα, χωρίς περιττές καλωδιώσεις, για τοποθέτηση του 18κουμπου OBC από το απλό 7άρι.

Κάποια σημεία προσοχής:

1) Βγάζουμε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας πριν κάνουμε οτιδήποτε.
2) Πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 10 λεπτά για να αποσυνδέσουμε τον αερόσακο.
3) Οι 2 βίδες πίσω από το τιμόνι για τον αερόσακο πιθανόν να θέλουν πολύ μεγάλη δύναμη για να αφαιρεθούν, όπως και η βίδα στην κολώνα του τιμονιού. Μην σας τρομάξει.
4) Το ντουλαπάκι του συνοδηγού, έχει μία βίδα που δεν φαίνεται, πάνω από την θέση που μπαίνει το λαμπάκι φωτισμού όπου νομίζω δεν την αναφέρει το manual και χρειάζεται καρυδάκι για να βγει.
5) Υπάρχουν 3 τύποι φλασιέρων με OBC (φωτό). Για τη γείωση (βρίσκεται στην κολώνα του τιμονιού) απλά κόβεται τα 2 καλώδια της παλιάς και τα ενώνεται με της καινούργιας ιδίου χρώματος (καφέ κ κόκκινο νομίζω).
6) Σε διάφορους οδηγούς μπορεί να διαβάσετε ότι πχ. ένα καλώδιο από μία κλέμα του OBC πρέπει να το συνδέσετε στο ήδη υπάρχον καλώδιο κάποιας κλέμας του καντράν. Αυτό δεν είναι σίγουρο. Σε κάποιους υπάρχουν ήδη αυτά τα καλώδια και σε κάποιους όχι. Αν δεν υπάρχουν, απλά παίρνετε ένα pin (ακροδέκτη) από την παλιά κλέμα του 7αριού και το βάζετε στην κλέμα του καντράν. Πρώτα όμως πρέπει να συμπιέσετε λίγο με μία πένσα το pin του 7αριού, γιατί η δίοδος της κλέμας του καντράν είναι λίγο μικρότερη από αυτή του 7αριού.
7) Για τον κωδικό του ΕΙΝΗΕΙΤ έχετε τις εξής επιλογές σε σχέση με το μοντέλο που ήταν αρχικά τοποθετημένο το OBC:
325i or 318is: 71
320i: 7B
328i: BA
M3: B3
Αν δεν σας κάνει τίποτα από αυτά και το μήνυμα για το CHECK CONTROL παραμένει, βάλτε 04 και λογικά θα σβήσει (στο δικό μου αυτό έγινε).
8) Δεν υπάρχουν σε όλα τα 36άρια γκονγκ (φωτό).
9) Η κλέμα ΖΚΕ (φωτό) είναι η κάτω κάτω κλέμα πίσω από το ντουλαπάκι. Έχει χρώμα συνήθως κίτρινο ή μωβ. Το pin15 για το code, βρίσκεται στο αντίθετο άκρο από το καλώδιο του pin1 όπου έχει χρώμα ΜΑΥΡΟ/ΠΡΑΣΙΝΟ. Δηλαδή στο άλλο άκρο της "διαγωνίου".
10) Τέλος όπως λέει και ο Gearboxer θέλει προγραμματισμό να πάρει τις προδιαγραφές του εγκεφάλου σας.

BMW Power
02-07-12, 11:19
Πολύ χλωμό να μην έχει gong απλά και με ψηφιακό ρολόι, είχαν ακόμη και τα Ε30 αλλά και τα Ε34.
Το δικό σου μπορεί να είχε το αναλογικό ρολόι και να το έβαλαν μετά το 7κουμπο.

6ylinder
02-07-12, 12:07
Δεν είχε αναλογικό ρολόι σίγουρα, το 7κουμπο είχε, το έχω δει κ εδώ...http://www.rubmw.ru/vincode/eng/ στον εξοπλισμό:

S556A AUSSENTEMPERATURANZEIGE Outdoor temperature indicator

Ισως μπορεί να το αφαίρεσαν κάποτε για κάποιο λόγο....

gearboxer
02-07-12, 12:09
Πολύ χλωμό να μην έχει gong απλά και με ψηφιακό ρολόι, είχαν ακόμη και τα Ε30 αλλά και τα Ε34.
Το δικό σου μπορεί να είχε το αναλογικό ρολόι και να το έβαλαν μετά το 7κουμπο.

Σωστά. Τσέκαρε το 7κουμπο που έβγαλες να δεις τι ημερομηνία κατασκευής αναγράφει και σύγκρινέ την με την κατασκευή του αυτοκινήτου.

Στη συνέχεια βγάλε το πάνελ κάτω από τα πόδια και ψάξε και σε αυτό την σφραγίδα κατασκευής του (η κλασσική ανάγλυφη μικρή σφραγίδα με το βέλος). Σε ενδεχόμενο τρακάρισμα μπορεί να το αντικατέστησαν απλά χωρίς να μπουν στη διαδικασία να βάλουν και νέο gong.

6ylinder
02-07-12, 12:27
Σωστά. Τσέκαρε το 7κουμπο που έβγαλες να δεις τι ημερομηνία κατασκευής αναγράφει και σύγκρινέ την με την κατασκευή του αυτοκινήτου.

To 7κουμπο είχε το κλασικό χαρτάκι κολλημένο επάνω με την ημερομηνία κατασκευής του αυτοκινήτου, όπου ήταν κ σωστό. Για την ποδιά δεν το ξέρω, θα το δω. Πάντως σίγουρα η ποδιά είχε ανοιχτεί κάποτε, φαίνεται από κάποια σπασμένη υποδοχή βίδας...

BMW Power
02-07-12, 12:48
Οπότε το πιο πιθανό είναι να αντικαταστήθηκε η ποδιά με κάποια χωρίς gong.

6ylinder
02-07-12, 12:53
Και βλέποντας και αυτές τις φωτό σιγουρεύτηκα...εγώ είχα ψάξει το σύμπαν εκεί κάτω για να το βρω, άρα μάλλον έγινε αυτό που λες Δημήτρη...

Απλά θα κοιτάξω καλύτερα για την καλωδίωση...δεν μπορεί να την αφαίρεσαν κ αυτή.

ΥΓ: Ας σβηστεί από τους mods το 8) στο ποστ μου περί μη ύπαρξης γκονγκ...

BMW Power
02-07-12, 13:30
Έγινε edit Δημήτρη, γιατί όντως δεν έχουν όλα gong.

6ylinder
31-07-12, 15:28
Από τους έχοντες, έχει κανείς προσέξει ότι η στιγμιαία κατανάλωση από το OBC στο κρυφό μενού, είναι σχεδόν 1,5lt/100km από τη στιγμιαία που δείχνει ο αναλογικός δείκτης στο καντράν; Toυ καντράν πρέπει να είναι λίγο αισιόδοξο...

Ακόμα το περιεχόμενο του ρεζερβουάρ σε lt, πάλι από το κρυφό μενού, νομίζω απέχει αρκετά από την πραγματικότητα κάποιες φορές. Σε γέμισμα, μου έδειξε 65lt ενώ θεωρητικά παίρνει 62. Μπορεί το ρεζερβουάρ να έχει περιθώριο +3lt; Χώρια που δεν μεταβάλλεται αναλογικά...

rapid_fast
31-07-12, 16:18
To gong είναι το chime... έτσι??

6ylinder
31-07-12, 21:13
........Nαι

6ylinder
05-10-12, 15:17
Gearboxer κάπου είχα διαβάσει ότι κάποτε ήθελες να βάλεις θερμοκρασία λαδιού κλπ...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29023

Κοίτα το 850 παρακάτω, αν κ δεν κατάλαβα από τα σχόλια αν το είχε από τη μάνα του ή την έβαλαν τη λειτουργία μετά με μόντα....

http://www.youtube.com/watch?v=bVTDjgxrS-Q&feature=related

gearboxer
05-10-12, 16:38
Είναι μοντιφαρισμένο Μήτσο...Πιθανόν οι τύποι του http://www.openobc.org/

teo21
27-11-12, 09:33
Καλημέρα! Μόλις πήρα στα χέρια μου ένα μικρό obc και χρειάζομαι βοήθεια. Το αμάξι έχει αναλογικό ρόλοι χωρίς αισθητήρα θερμοκρασίας μπροστά στον προφυλακτήρα. Ξηλωσα το αναλογικό και έχει ένα μικρό βύσμα με 3 καλώδια. Καμία σχέση με τη φισα του οbc δηλαδή... Τι κάνω? Θέλει άλλη καλωδίωση και βύσματα εκτός του αισθητήρα?

LEO328
27-11-12, 11:00
εισαι σε καλο δρομο αγορι μου...βρισκεσαι στα χναρια του gearboxer και του 6cylinder.χαχαχαχα.
Θα σου απαντησουν οι πιο γνωστες απο μενα τον ασχετο.χεχε.
Λοιπον ερωτηση και απο μενα:
Βαζοντας το code (δεν το εβαλα ενω ειναι παιχνιδακι μου πε ο ηλεκτρολογος γιατι εγω δεν...) μου ειπε ο εγκαταστατης-ηλεκτρολογος μου οτι υπαρχει περιπτωση να μπερδευεται με το ιμομπιλαιζερ και μου προτεινε να μην το βαλουμε καθολου...
Εχει δικιο σε αυτο?ξερει κανεις απο την αγια τριαδα-εγκαταστατες εδω μεσα?

6ylinder
27-11-12, 11:01
Τα χρώματα των καλωδίων που είχε το ρολογάκι δεν τα έχει η φύσσα του BC;

teo21
27-11-12, 11:06
Το obc που μου έφεραν είναι χωρίς φίσα!

gearboxer
27-11-12, 11:48
Το obc που μου έφεραν είναι χωρίς φίσα!

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και τη φύσσα του OBC. Αρχικά πρέπει να τη βρείς για να συνεχίσεις.

Από εκεί και πέρα η τοποθέτηση του μικρού είναι ένας καφές δουλειά.

Κυκλοφορούν πολλά DIY στο net. Αν δεν βρεις άκρη, εδώ είμαστε :hello:

LEO328
27-11-12, 12:27
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και τη φύσσα του OBC. Αρχικά πρέπει να τη βρείς για να συνεχίσεις.

Από εκεί και πέρα η τοποθέτηση του μικρού είναι ένας καφές δουλειά.

Κυκλοφορούν πολλά DIY στο net. Αν δεν βρεις άκρη, εδώ είμαστε :hello:

αυτη ειναι?η' καμια σχεση?:chair:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E36-3-Series-Pigtails-wire-harness-18-Button-Board-Computer-OBC-/221154304624?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item337dd2e270
υπαρχει και ο αισθητηρας σκετος....
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E28-E24-E23-E30-E32-E34-E36-Outside-Temperature-Sensor-OBC-Connector-/130773727042?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e72b8b742

6ylinder
27-11-12, 13:17
Το πρώτο είναι για το 18κουμπο όχι για το 7άρι.

Ο αισθητήρας σωστός.

teo21
27-11-12, 20:51
αυτη ειναι?η' καμια σχεση?:chair:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E36-3-Series-Pigtails-wire-harness-18-Button-Board-Computer-OBC-/221154304624?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item337dd2e270
υπαρχει και ο αισθητηρας σκετος....
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E28-E24-E23-E30-E32-E34-E36-Outside-Temperature-Sensor-OBC-Connector-/130773727042?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e72b8b742

Γεια σου ρε Λεο!! Η φισα ειναι η ιδια μου ειπαν και για το 7κουμπο και το 18κουμπο obc... Οπως επισης οτι μπορει να ειναι η ιδια με το καλοριφερ αλλα χλωμο το βλεπω αυτο... Αισθητηρα βρηκα μτχ... Με το κιλο τους δινουν! Πες οτι βρισκω φισα και αισθητηρα... Τα 3 καλωδιακια της υπαρχουσας καλωδιωσης επαρκουν για την ενδειξη θερμοκρασιας και ωρας του 7κουμπου obc που θα βαλω? Μην αγοραζω κ καλωδιωση!

6ylinder
28-11-12, 08:30
Βαζοντας το code (δεν το εβαλα ενω ειναι παιχνιδακι μου πε ο ηλεκτρολογος γιατι εγω δεν...) μου ειπε ο εγκαταστατης-ηλεκτρολογος μου οτι υπαρχει περιπτωση να μπερδευεται με το ιμομπιλαιζερ και μου προτεινε να μην το βαλουμε καθολου...

Δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα με το immobilizer Λεο...γιατί όμως να δημιουργεί;;; Αυτό ήταν από το εργοστάσιο.

Teo21 λογικά πρέπει το καλώδιο από τον αισθητήρα θερμοκρασίας να το συνδέσεις στη φύσσα του BC. Πάει στην θέση 12 της φύσσας.

LEO328
28-11-12, 10:36
Δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα με το immobilizer Λεο...γιατί όμως να δημιουργεί;;; Αυτό ήταν από το εργοστάσιο.
Teo21 λογικά πρέπει το καλώδιο από τον αισθητήρα θερμοκρασίας να το συνδέσεις στη φύσσα του BC. Πάει στην θέση 12 της φύσσας.

μονο σε περιπτωση μεταγενεστερης τοποθετησης λεει.οχι αμα το χει απο την μανα του το 18κουμπο.....
τωρα πως και γιατι θα ρωτησω....κατι μου χε πει μπερδευονται το σημα που στελνει το code με το σημα του ιμομπιλαιζερ στον εγκεφαλο...κατι τετοιο...

gearboxer
28-11-12, 12:44
Όπως είπε και ο LEO, δεν έχει κανένα θέμα το immobilizer με το OBC. MONO το 18άρι συνδέεται προαιρετικά με το immobilιzer (που και πάλι δεν δημιουργεί πρόβλημα).

Ουσιαστικά το 7άρι έχει:

- 1 καλώδιο ρεύματος (κοκκινο/κίτρινο από το ρολόι)
- 1 καλώδιο inner light/φωτισμός κουμπιών με τα φώτα ανοιχτά (κοκκινο/γκρι από το ρολόι)
- 1 καλώδιο αισθητήρα θερμοκρασίας (καφέ/γκρι από τη φύσα που θα βρεις)
- 1 καλώδιο γείωσης (σκέτο καφέ, από το ρολογάκι)

Ότι περισσεύει από τη φύσα το μονώνουμε
και ΤΕΛΟΣ! Τι ποιο απλό; Μην τρως την ψυχή σου teo....

teo21
28-11-12, 16:48
Όπως είπε και ο LEO, δεν έχει κανένα θέμα το immobilizer με το OBC. MONO το 18άρι συνδέεται προαιρετικά με το immobilιzer (που και πάλι δεν δημιουργεί πρόβλημα).

Ουσιαστικά το 7άρι έχει:

- 1 καλώδιο ρεύματος (κοκκινο/κίτρινο από το ρολόι)
- 1 καλώδιο inner light/φωτισμός κουμπιών με τα φώτα ανοιχτά (κοκκινο/γκρι από το ρολόι)
- 1 καλώδιο αισθητήρα θερμοκρασίας (καφέ/γκρι από τη φύσα που θα βρεις)
- 1 καλώδιο γείωσης (σκέτο καφέ, από το ρολογάκι)

Ότι περισσεύει από τη φύσα το μονώνουμε
και ΤΕΛΟΣ! Τι ποιο απλό; Μην τρως την ψυχή σου teo....

Αρα μου λειπει το καλωδιο του αισθητηρα που παει στη θεση 12 και και το καλωδιο του beeper αν θελω να το συνδεσω. Οποτε, αν δε βρω φισα η θερμοκρασια παει στο 12 και τα υπολοιπα (ρευμα, γειωση, φωτισμος, beeper) σε ποια θεση της φισας πανε??

gearboxer
28-11-12, 17:21
Λογικά είσαι:

Γείωση PIN 17
Ρεύμα PIN 18
Inner PIN 15
Temp PIN 12

Αν βάλεις και το gong θα χρειαστεί να τραβήξεις επιπλέον:

Ρεύμα από το Board προς το Gong μέσω PIN 11 και για το data πάλι προς το gong από PIN 10. (WhiteRED & WhiteBlue στα καλώδια του gong αντίστοιχα)

Tέλος, θα γειώσεις ΚΑΙ το gong με τη γείωση που έχεις ήδη από το ρολόι (τρικάβαλο με το OBC)

Σε περίπτωση που κάτι κάνεις λάθος, η ασφάλεια που ακούει είναι η 31 (αν θυμάμαι καλά).

¶ντε πάλι σ έφτιαξα μπαγάσα...

teo21
28-11-12, 17:39
Δεν υπαρχεις λεμε! Απλα... Δεν υπαρχεις!!! Εισαι αϋλος ρε παιδι μου!!!! :bowdown:

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια φιλε μου! Αν το καψω θα ξερω που να ψαξω!! Αχαχαχα!!! :icon18:

6ylinder
29-11-12, 09:43
Γιάννη εδώ πάντως δείχνει ότι εάν δεν έχεις γκονγκ οι συνδεσεις που πρέπει να κάνεις είναι 6 και όχι 3, σωστά;

Εγώ πχ που σκέφτομαι να το βάλω γιατί δεν έχω, όταν έβαζα το OBC άφησα 3 αναμονές, από ΡΙΝ 10,11 του ΟΒC και από ΡΙΝ 9 της Χ17.

Αλλά θα χρειστώ και επιπλέον:
ΡΙΝ 4 της Χ522 σε κάποιο RED/YEL (σκέφτομαι στο ήδη υπάρχον του OBC)
PIN 1 της Χ522 για γείωση (πάλι λογικά στη γείωση του OBC)
PIN 1 της Χ1426 σε κάποιο BLU/YEL που δεν ξέρω και σε τι χρησιμεύει αλλά και που θα το βρω.

Νόμιζα ότι το γκονγκ έχει 2 κλέμες πάνω του, την Χ518 με 4 PIN και την X522 με 3 ΡΙΝ.
Αυτή η Χ1456 που είναι;;;

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=36174&d=1337252159

gearboxer
29-11-12, 10:30
Το gong σε ένα 7άρι OBC δεν χρειάζεται άλλες διασυνδέσεις. To ρεύμα του κ 2 λινκ με obc.
Αν όμως έχεις ένα 18άρι όπως εσύ τότε θέλεις μια έξτρα σύνδεση στο καντράν (για να "κλέβει" την ταχύτητα και να βουίζει όταν έχεις θέσει LIMIT στο OBC). Προσωπικά την κρίνω αχρείαστη εντελώς.

Aπό και πέρα το ρεύμα (PΙΝ4) του είναι ουσιαστικά το ίδιο με αυτό που παίρνει το OBC. Από την ασφάλεια 31. Το ίδιο και η γείωση. Tην Χ1426 δεν την χρειάζεσαι ξέχνα την. Σε αυτόματο σασμάν ακούγεται ένα μπιπ όταν βάζεις όπισθεν.

konstantinaM3
30-11-12, 19:48
παιδια εγω εβαλα το obc αλλα δεν δουλευουν τα volt της μπαταριας k το tsek control τι φταιει ρε γμτ??????

Straight six
30-11-12, 20:09
παιδια εγω εβαλα το obc αλλα δεν δουλευουν τα volt της μπαταριας k το tsek control τι φταιει ρε γμτ??????


νομιζω οτι θες εξτρα καλωδιωση. ψαξε στο θρεντ καλυτερα. αναφερεται καπου

konstantinaM3
30-11-12, 22:02
εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω πιο καλωδιο ειναι κ που παει για να δουλευουν τα volt της μπαταριας...οταν παταω το κουμπι tsek control σβηνει η οθωνη δεν βγαζει τιποτα κ παραμενει μονο η ωρα αναμενη...δεν βγαζει στο owners manual που λεει δεν βγαζει τιποτα...αν ξερει καποιος να μου δωσει το λινκ που λεει για να μπορεσω να δουλεψω τα volt .....

gearboxer
30-11-12, 23:24
εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω πιο καλωδιο ειναι κ που παει για να δουλευουν τα volt της μπαταριας...οταν παταω το κουμπι tsek control σβηνει η οθωνη δεν βγαζει τιποτα κ παραμενει μονο η ωρα αναμενη...δεν βγαζει στο owners manual που λεει δεν βγαζει τιποτα...αν ξερει καποιος να μου δωσει το λινκ που λεει για να μπορεσω να δουλεψω τα volt .....

Το Check control απλά ξεχασέ το σαν έννοια και σαν πράξη. Θέλει ρελέ, καλωδιώσεις, καλωδιώσεις, καλωδιώσεις, αισθητήρες, κι άλλους αισθητήρες, άλλα φανάρια κτλ.....άρα πολλά χρήματα για άχρηστες πληροφορίες!

Για να δεις λοιπόν τα volt που θέλεις, πρέπει απλά να μπεις στο κρυφό μενού. ¶ρα ΔΕΝ θέλεις check control. Το μόνο που θέλεις είναι να ψάξεις να μάθεις στο νετ πως ξεκλειδώνει το κρυφό μενού και στη συνέχεια θα βρεις αρκετά καλούδια εκει μέσα (στιγμιαια ταχύτητα, στιγμιαία κατανάλωση, volt, λίτρα στο ρεζερβουάρ κτλ).

konstantinaM3
01-12-12, 08:29
οποτε το τσεκ το ξεχναμε βρηκα κατι οδηγιες για το κρυφο μενου μπηκα αλλα δεν εγραφε πουθενα volt τα χλμ τα δειχνει κανονικα σημερα θα βαλω κ το γκονγκ κ εναν διακοπτη στο φρενο που θελει...μολις το συνδεσαμε δεν αναβαν τα φωτα στα κουμπια ωχ λεω εχετε γουστο να εχει κανει καμια πλακετα...μολις του εκανα συνχρονισμο με το καντραν κωδικοποιηση αναψαν μια χαρα!ψαχνω το σχεδιο που λεει τι χρωμα εχει το καλωδιο που παει στην μπαταρια απο που φευγει κ που παει....?????

gearboxer
01-12-12, 13:53
Κρυφό μενού σε 18άρι OBC:

1. Enter number "1": Display test; all LEDs and LCD segments light in both displays.
2. Enter number "2": Current consumption in I/100 km.
3. Enter number "3": Current consumption inI/hour.
4. Enter number "4": Average consumption; the expected range is calculated with this value.
5. Enter number "5": Calculate current range.
6. Enter number "6": Not used (no function).
7. Enter number "7": Average tank content in liter.
8. Enter number "8": Current vehicle speed in km/h.
9. Enter number "9": Display of operating voltage terminal "R" in Volt.
10. Enter number "10": Read out/change country-specific code.
11. Enter number "11": Read out/change units (am/pm).
12. Enter number "12": Average vehicle speed for calculating time of arrival.
13. Enter number "13": Calculate current time of arrival.
14. Enter number "14": Setting date of software - mask of BC IV.
15. Enter number "15": Production diagnosis.
16. Enter number "16": Production diagnosis.
17. Enter number "17": Display vehicle-specific data (total).
18. Enter number "18": Change over alarm tone continuous/intermittent tone.
19. Enter number "19": Lock/unlock test functions.
20. Enter number "20": Entry of a correction factor for consumption.
21. Enter number "21": Software reset (determined defect information and time/date are cleared); the reset is triggered by the "SET/RES" key.

Kαλώδιο από την μπαταριά στο Board?? Που το άκουσες αυτό; Την ένδειξη σε βολτ την "κλέβει" από το ρεύμα που του έχεις δώσει για να λειτουργεί (ασφάλεια 31 όπως είπαμε) και μονο από εκεί...

konstantinaM3
01-12-12, 14:09
ετσι ειχα την εντυπωση.....αλλα μαλλον λαθος θα καταλαβα:) ενταξει τοτες τωρα συνδεω το γκονγκ κ θα δουμε στο τελος τι δουλευει κ τι οχι παλι!!!!!:)

konstantinaM3
01-12-12, 19:55
λοιπον μολις τελειωσαμε την εγκατασταση κ δεν δουλευει το speed κ οταν παω να πατησω το 9 για να βγουν τα volt δεν βγαζει τιποτα βγαζει παυλες κ το λιτρα ανα ωρα.....:(

6ylinder
01-12-12, 20:04
Κάτι θα σας έφυγε στις συνδέσεις...ή κατι δεν συνδέσατε σωστά.

konstantinaM3
02-12-12, 12:21
λες?θα το ξανα κοιταξουμε παλι!

6ylinder
02-12-12, 12:43
Στο κρυφό μενού δουλεύει το ψηφακό ταχύμετρο;

konstantinaM3
02-12-12, 13:01
μονο το range κ το limit δουλευει...

6ylinder
02-12-12, 14:26
Στο ποστ 132 λες ότι μόνο 3 δεν λειτουργούν, ενώ τώρα ότι μόνο 2 λειτουργούν...

Λογικά έχετε κάνει λάθος τις συνδέσεις ή δεν τις κάνατε καλά...μονωτική ή θερμοσυστελλόμενο;

konstantinaM3
02-12-12, 16:38
μονωτικη προς το παρον για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι σωστα κ μετα θα τα φτιαξουμε οπως πρεπει!τωρα κολλαει το range δεν δειχνει εν ωρα εκινηση μονο οταν του βαζεις βενζινα δειχνει καποια χλμ κ μετα κολλαει εκει....γρρρρρ

6ylinder
02-12-12, 17:27
Ε τότε, αν τα έχετε κάνει όλα σωστά, είναι προβληματικό το OBC...

konstantinaM3
02-12-12, 20:31
μπορω να εχω αυτο το σχεδιο πιο καθαρο??:)

konstantinaM3
02-12-12, 21:50
υπαρχει περιπτωση να δειχνει π@π@τζες επειδη το obc ειναι μοντελο του 91 κ η καροτσα του 98?

gearboxer
02-12-12, 22:41
Κωνσταντίνα, πιθανόν κάτι δεν πάει καλά με το board. Δεν ξέρω αν κάποια λάθος συνδεση του προκάλεσε το πρόβλημα κατά τη τοποθέτηση, αλλά μάλλον την έχει ακούσει.

Το σχέδιο που πόσταρες ακολούθησες;;; Αν ναι τότε κάνε το κόπο και τσέκαρε ξανα ΟΛΑ τα καλώδια ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ σύμφωνα με το διάγραμμα που σου επισυνάπτω γιατί το δικό σου μου θυμίζει συνταγή για κουραμπιέδες.... Αν ειναι ΟΛΑ οκ μετά τον έλεγχο πας για άλλο Board ή βρίσκεις από φίλο/συνφορουμίτη και το δοκιμάζεις επιτόπου. Αν το πήρες από μάντρα ανταλλακτικών, πάς βάζεις αλλο επάνω και αν δουλεύει του το τσιμπάς δίνοντας του το παλιό να το κάνει ρολόι στο γραφείο.

ΥΓ: Το ότι είναι 91 το Board δεν παίζει ρόλο.

6ylinder
03-12-12, 08:06
Εάν είχες πάνω το 7άρι BC πριν, κοίτα αυτό εδώ που έχει τις απαραίτητες μόνο συνδέσεις για να μην μπλέκεσαι...το ίδιο με το παραπάνω είναι απλά έχεμόνο τα απαραίτητα συν κάτι διαφοροποιήσεις για πρι κ μετά 98 μοντέλα.

rapid_fast
03-12-12, 15:22
θα σου έλεγα να βρεθούμε μέσα στις γιορτές να το δούμε μαζί,
αλλά θα με κατηγορήσουν για σεξιστη..
Καλύτερα να επισκεφτείς έναν ηλεκτρολόγο..

konstantinaM3
03-12-12, 18:10
σημερα διαπιστωσα οτι το range δουλευει αλλα κολλαει εν κινηση εφαγε κατι φλασιες κ εδειχνε αλλα ξανα κολλαγε μαλλον το φλοτερ κολλαει θα το βγαλω εξω κ θα το καθαρισω κ αυτο μια πιστα που εχει μην εχει σκουπιδια.....εξακολουθει να βγαζει παυλες στο speed κ τα volt δεν τα δειχνει καθολου.....

porfyrios
05-12-12, 22:10
Η συνταγή.......για κουραμπιέδες ,είναι δική μου και όπως φαίνεται στις φωτο,αλλά και όσοι δοκίμασαν τους κουραμπιέδες μου..........τους βρήκαν τέλειους......Κωνσταντίνα, πιθανόν κάτι δεν πάει καλά με το board. Δεν ξέρω αν κάποια λάθος συνδεση του προκάλεσε το πρόβλημα κατά τη τοποθέτηση, αλλά μάλλον την έχει ακούσει.

Το σχέδιο που πόσταρες ακολούθησες;;; Αν ναι τότε κάνε το κόπο και τσέκαρε ξανα ΟΛΑ τα καλώδια ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ σύμφωνα με το διάγραμμα που σου επισυνάπτω γιατί το δικό σου μου θυμίζει συνταγή για κουραμπιέδες.... Αν ειναι ΟΛΑ οκ μετά τον έλεγχο πας για άλλο Board ή βρίσκεις από φίλο/συνφορουμίτη και το δοκιμάζεις επιτόπου. Αν το πήρες από μάντρα ανταλλακτικών, πάς βάζεις αλλο επάνω και αν δουλεύει του το τσιμπάς δίνοντας του το παλιό να το κάνει ρολόι στο γραφείο.

ΥΓ: Το ότι είναι 91 το Board δεν παίζει ρόλο.

giotiss
08-02-13, 19:49
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε πόσο μεγάλη διαδικασία θα ήταν η εγκατάσταση του μεγάλου υπολογιστή τη στιγμή που το δικό μου αυτοκίνητο δε διαθέτει καθόλου OBC ? Θα πρέπει να τραβηχτούν γραμμές για θερμόμετρα κλπ κλπ ???

6ylinder
08-02-13, 20:34
Φίλε μου ψάξε πριν ρωτήσεις λίγο...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24644

Πάντως ναι...α πρέπει να τραβηχτεί για τη θερμοκρασία σίγουρα. Τα άλλα είναι όπως περιγράφονται στο thread...

giotiss
08-02-13, 21:01
Το έχω διαβάσει. Απλά δε γνωρίζω τι γραμμές πρέπει να τραβηχτούν ακόμη και τι άλλο θα χρειαστεί για να δουλέψει σωστά εκτός από το ίδιο το OBC . Αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξα νέο θέμα...

konstantinaM3
09-02-13, 20:32
ηταν κλειδωμενο γιαυτο δεν εδειχνε σε μενα αυτα που δεν δειχνει ακομα ειναι το speed δειχνει παυλες το limit δεν ακουγεται στο γκονγκ οταν βαζεις ενα οριο κ consum1 consum2 αυτα δεν μου τα δειχνει ακομα

koutrouj
06-07-13, 20:35
Καλησπέρα παίδες ..... Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρει κάποιος από εσάς να με βοηθήσει ;;; Εχω ένα ε36 που είχε από την αρχή τον μεγάλο υπολογιστή ! Το αμάξι ήταν 318is και έγινε μετατροπή σε 328 ! Εκτοτε δεν δουλεύει η λειτουργία code ! Να πω μόνο ότι το πρώτο μοτέρ δεν είχε immobilizer ενώ το Δευτερο έχει ! Ξέρει κανείς τι φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθεί ;;;;

PetrosD
06-07-13, 20:49
Αυτό που μπορώ να φανταστώ, χωρίς να έχω ακριβή γνώση, είναι ότι δεν συνδέθηκαν σωστά τα καλώδια από τον εγκέφαλο στο OBC, που είναι υπεύθυνα για το μη άναμμα του κινητήρα.

gearboxer
07-07-13, 00:52
Καλησπέρα παίδες ..... Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρει κάποιος από εσάς να με βοηθήσει ;;; Εχω ένα ε36 που είχε από την αρχή τον μεγάλο υπολογιστή ! Το αμάξι ήταν 318is και έγινε μετατροπή σε 328 ! Εκτοτε δεν δουλεύει η λειτουργία code ! Να πω μόνο ότι το πρώτο μοτέρ δεν είχε immobilizer ενώ το Δευτερο έχει ! Ξέρει κανείς τι φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθεί ;;;;


Δεν συνδέθηκε το board με την ZKE που βρίσκεται κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
(Pin1 λευκής φύσας του board με pin15 της φύσας X1659 της ZKE)

koutrouj
07-07-13, 10:20
Δεν συνδέθηκε το board με την ZKE που βρίσκεται κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
(Pin1 λευκής φύσας του board με pin15 της φύσας X1659 της ZKE)

Επειδή είμαι και λίγο στουρναρι να βγάλω λοιπόν το ντουλάπακι και από πίσω θα βρω μια φυσα με τον κωδικό χ1659 επάνω της οπότε και θα κάνω την σύνδεση που ανεφερες ;;;;;;

6ylinder
07-07-13, 12:09
Η φύσα αυτή έχει 15 υποδοχές σε 2 σειρές (7+8) και είναι λογικά χρώματος μωβ (ή μπορεί κ κίτρινο ή και γαλάζιο). Επειδή δεν έχουν οι υποδοχές αρίθμηση, η 15η υποδοχή είναι γωνιακή και είναι η αντιδιαμετρική της 1ης όπου έχει σίγουρα καλώδιο.

Εν τέλει, βάζεις το καλώδιο (απλά το πιέζεις λίγο να κάνει επαφή) στις 2 γωνιακές ελεύθερες που υπάρχουν νομίζω και κάνεις δοκιμή αν λειτουργεί το code.

Στη φωτό, η φύσα που ψάχνεις είναι η κάτω.

http://www.google.gr/imgres?q=bmw+e36+zke&biw=1920&bih=947&tbm=isch&tbnid=4ypAJ_R185Sl7M:&imgrefurl=http://www.powerfanatics.com/gallery/displayimage.php%3Falbum%3D4256%26pos%3D5&docid=T1brBUwyqzpCWM&imgurl=http://www.powerfanatics.com/gallery/albums/userpics/15984/X13252_ZKE_IV.jpg&w=640&h=332&ei=Nj_ZUb2aE8LMONfogZAP&zoom=1&ved=1t:3588,r:9,s:0,i:105&iact=rc&page=1&tbnh=162&tbnw=250&start=0&ndsp=39&tx=171&ty=75

koutrouj
07-07-13, 13:57
Η φύσα αυτή έχει 15 υποδοχές σε 2 σειρές (7+8) και είναι λογικά χρώματος μωβ (ή μπορεί κ κίτρινο ή και γαλάζιο). Επειδή δεν έχουν οι υποδοχές αρίθμηση, η 15η υποδοχή είναι γωνιακή και είναι η αντιδιαμετρική της 1ης όπου έχει σίγουρα καλώδιο.

Εν τέλει, βάζεις το καλώδιο (απλά το πιέζεις λίγο να κάνει επαφή) στις 2 γωνιακές ελεύθερες που υπάρχουν νομίζω και κάνεις δοκιμή αν λειτουργεί το code.

Στη φωτό, η φύσα που ψάχνεις είναι η κάτω.

http://www.google.gr/imgres?q=bmw+e36+zke&biw=1920&bih=947&tbm=isch&tbnid=4ypAJ_R185Sl7M:&imgrefurl=http://www.powerfanatics.com/gallery/displayimage.php%3Falbum%3D4256%26pos%3D5&docid=T1brBUwyqzpCWM&imgurl=http://www.powerfanatics.com/gallery/albums/userpics/15984/X13252_ZKE_IV.jpg&w=640&h=332&ei=Nj_ZUb2aE8LMONfogZAP&zoom=1&ved=1t:3588,r:9,s:0,i:105&iact=rc&page=1&tbnh=162&tbnw=250&start=0&ndsp=39&tx=171&ty=75


Να ρωτησω ομως κατι ;;; το λογικο δεν ειναι να εχει ηδη καλωδια εκει μιας και πριν την μετατροπη λειτουργουσε κανονικα το code ;;; και μηπως ευθυνεται το κουτακι του immobilazer που προστεθηκε μιας και οπως ειπα το προηγουμενο μοτερ δεν ειχε ;;;; μπορει να λεω και βλακειες αλλα ρωτοντας πας στην πολη !!!

6ylinder
07-07-13, 15:22
Δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω...ο φίλος Gearboxer πιστεύω θα ξέρει κάτι παραπάνω.

Ίσως δεν υπάρχει αυτό το καλώδιο γιατί απλά δεν είχες immoblizer πριν. Και μπορεί αυτό το καλώδιο να σχετίζεται κ με το immobilizer που τώρα πλέον έχεις.

Γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να το δεις; 5 λεπτά υπόθεση είναι να βγάλεις το ντουλαπάκι (μην ξεχάσεις την βίδα στο πάνω μέρος του που δεν φαίνεται-νομίζω 10ράκι κλειδί θέλει).

koutrouj
07-07-13, 15:30
Δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω...ο φίλος Gearboxer πιστεύω θα ξέρει κάτι παραπάνω.

Ίσως δεν υπάρχει αυτό το καλώδιο γιατί απλά δεν είχες immoblizer πριν. Και μπορεί αυτό το καλώδιο να σχετίζεται κ με το immobilizer που τώρα πλέον έχεις.

Γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να το δεις; 5 λεπτά υπόθεση είναι να βγάλεις το ντουλαπάκι (μην ξεχάσεις την βίδα στο πάνω μέρος του που δεν φαίνεται-νομίζω 10ράκι κλειδί θέλει).

Ευχαριστω πολύ παιδιά ! Θα πάω να το δώ και από εκεί και πέρα βλέπουμε !

gearboxer
07-07-13, 16:44
Το Code δεν έχει να κάνει με το immobilizer. Σκέψου ότι τα 18αρια board εμφανίστηκαν το 1991 και το 36αρι δεν είχε immobilizer πριν το 96. Συνεργάζεται λοιπόν με την ZKE, μία μονάδα που μοιράζει ρεύμα σε πολλές εσωτερικές λειτουργίες του αυτοκίνητου. Στην περίπτωσή μας, αποκόπτει το ρεύμα στη μίζα αν δεν εισάγεις τον σωστό κωδικό.

Κατά τα άλλα είναι ακριβώς όπως σου τα είπε ο Μήτσος-6ylinder.
**Ασχετο αλλά μια που έκανες μετατροπή, καλό θα ήταν να προγραμματίσεις εκ νέου το board σε διαγνωστικό για να δείχνει με περισσότερη ακρίβεια καταναλώσεις κτλ

koutrouj
07-07-13, 16:57
Το Code δεν έχει να κάνει με το immobilizer. Σκέψου ότι τα 18αρια board εμφανίστηκαν το 1991 και το 36αρι δεν είχε immobilizer πριν το 96. Συνεργάζεται λοιπόν με την ZKE, μία μονάδα που μοιράζει ρεύμα σε πολλές εσωτερικές λειτουργίες του αυτοκίνητου. Στην περίπτωσή μας, αποκόπτει το ρεύμα στη μίζα αν δεν εισάγεις τον σωστό κωδικό.

Κατά τα άλλα είναι ακριβώς όπως σου τα είπε ο Μήτσος-6ylinder.
**Ασχετο αλλά μια που έκανες μετατροπή, καλό θα ήταν να προγραμματίσεις εκ νέου το board σε διαγνωστικό για να δείχνει με περισσότερη ακρίβεια καταναλώσεις κτλ

Παιδιά ότι και αν πω για την βοήθεια που προσφέρεται είναι λίγο πραγματικά ! Περιμένω να πέσει λίγο ο ήλιος για να αρχίσω τα πειράματα και να σας ξανά ενόχλησω !!! Τώρα όσων αφορά τον προγραμματισμό θα ήθελα κάποιες πληροφορίες επιπλέον μιας και όταν έκανα την μετατροπή έδειχνε (και συνεχίζει να δείχνει) κατα την γνώμη μου χαμηλές τιμές ! Οταν όμως ρώτησα τον ηλεκτρολογο που ανέλαβε το ηλεκτρολογικο κομμάτι της μετατροπής μου είπε ότι αυτές τις τιμές ( economy και obc ) τις παίρνει κατευθείαν από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και ότι δεν επεμβενεις πουθενά ! Οπότε αν καταφέρετε να με διαφωτισεται και σε αυτό το κομμάτι θα ήμουν ευγνώμων !!!!!

6ylinder
07-07-13, 18:41
Θέλει προγραμματισμό για να πάρει σωστές προδιαγραφές από τον εγκέφαλό σου και μετά λογικά καλιμπράρισμα από το κρυφό μενού του OBC. Όπως σου είπε η μανούλα σε αυτά Gearboxer!

koutrouj
07-07-13, 18:45
Το Code δεν έχει να κάνει με το immobilizer. Σκέψου ότι τα 18αρια board εμφανίστηκαν το 1991 και το 36αρι δεν είχε immobilizer πριν το 96. Συνεργάζεται λοιπόν με την ZKE, μία μονάδα που μοιράζει ρεύμα σε πολλές εσωτερικές λειτουργίες του αυτοκίνητου. Στην περίπτωσή μας, αποκόπτει το ρεύμα στη μίζα αν δεν εισάγεις τον σωστό κωδικό.

Κατά τα άλλα είναι ακριβώς όπως σου τα είπε ο Μήτσος-6ylinder.
**Ασχετο αλλά μια που έκανες μετατροπή, καλό θα ήταν να προγραμματίσεις εκ νέου το board σε διαγνωστικό για να δείχνει με περισσότερη ακρίβεια καταναλώσεις κτλ

Λοιπόν το ντουλαπάκι βγήκε και να τα ευρήματα !!!! Ειμαι εν αναμονή λοιπόν οδηγιών γιατι
η φύσα δεν εντοπίστηκε !!!!

6ylinder
07-07-13, 19:35
Λογικά η φύσα είναι σε αυτά τα μαύρα κουτιά που πάει το καλωδιομάνι...δεν κουνιούνται καθόλου αυτά να τα στρίψεις να τα δούμε;

Κάνε λίγο υπομονή μήπως ξέρει κάποιος άλλος κάτι παραπάνω...

gearboxer
07-07-13, 19:54
Λοιπόν το ντουλαπάκι βγήκε και να τα ευρήματα !!!! Ειμαι εν αναμονή λοιπόν οδηγιών γιατι
η φύσα δεν εντοπίστηκε !!!!

Λείπει κάτι ρε παιδιά ή νομίζω;;; Απ ότι θυμάμαι η ZKE κάθεται μαζί με EWS σε μία μακρόστενη "κασσέτα" στο κέντρο ακριβώς. Προφανώς ο ηλεκτρολόγος που έκανε τη μετατροπή έκανε κάποιες αλλαγές στη..διαρύθμιση οπότε καλύτερα να πας μια βόλτα από κει να τα βρείτε μαζί, μην σου πούμε καμία μ@λ@κια εμείς από τις φωτό και γίνει καμία ζημιά. Να την έχει καταργήσει πάντως είναι μάλλον απίθανο...

6ylinder
07-07-13, 20:17
Γιάννη στην 1η φωτό πρέπει να είναι αριστερά εκεί που πάνε τα πολλά καλώδια...όντως πρέπει να άλλαξε κάπως τη θέση τους.

koutrouj
07-07-13, 20:26
Λείπει κάτι ρε παιδιά ή νομίζω;;; Απ ότι θυμάμαι η ZKE κάθεται μαζί με EWS σε μία μακρόστενη "κασσέτα" στο κέντρο ακριβώς. Προφανώς ο ηλεκτρολόγος που έκανε τη μετατροπή έκανε κάποιες αλλαγές στη..διαρύθμιση οπότε καλύτερα να πας μια βόλτα από κει να τα βρείτε μαζί, μην σου πούμε καμία μ@λ@κια εμείς από τις φωτό και γίνει καμία ζημιά. Να την έχει καταργήσει πάντως είναι μάλλον απίθανο...

Παιδιά να βγάλω αύριο και μια φωτο απο τις φισες κάτω απο το τιμόνι γιατι όταν τα έφτιαχνε μόνο εκει τον είδα να σκαλιζει για να πω την αλήθεια !!!

koutrouj
10-07-13, 18:12
38459Λείπει κάτι ρε παιδιά ή νομίζω;;; Απ ότι θυμάμαι η ZKE κάθεται μαζί με EWS σε μία μακρόστενη "κασσέτα" στο κέντρο ακριβώς. Προφανώς ο ηλεκτρολόγος που έκανε τη μετατροπή έκανε κάποιες αλλαγές στη..διαρύθμιση οπότε καλύτερα να πας μια βόλτα από κει να τα βρείτε μαζί, μην σου πούμε καμία μ@λ@κια εμείς από τις φωτό και γίνει καμία ζημιά. Να την έχει καταργήσει πάντως είναι μάλλον απίθανο...

Καλησπέρα παιδιά και πάλι ! Λοιπόν μετά την αποτυχία εύρεσης της φυσας πίσω από το ντουλαπακι εψαξα κάτω από το τιμόνι και νομίζω πως εδώ κάτι βρήκα επιτέλους ! Στις 2 φωτό που φαινεται το χερι μου νομίζω πως είναι η μονάδα του ews και μαζί και το κουτακι του immobilizer ! Από εδώ και πέρα όμως παιδιά τι κάνουμε ;;;;;

gearboxer
10-07-13, 22:24
38459

Καλησπέρα παιδιά και πάλι ! Λοιπόν μετά την αποτυχία εύρεσης της φυσας πίσω από το ντουλαπακι εψαξα κάτω από το τιμόνι και νομίζω πως εδώ κάτι βρήκα επιτέλους ! Στις 2 φωτό που φαινεται το χερι μου νομίζω πως είναι η μονάδα του ews και μαζί και το κουτακι του immobilizer ! Από εδώ και πέρα όμως παιδιά τι κάνουμε ;;;;;

Καλά μιλάμε ο ηλεκτρολόγος που έκανε τη μετατροπή έχει κάνει φοβερή δουλειά...παντρέματα με μονωτική ταινία, καλώδια μπερδεμένα, φύσες και μονάδες σε περιοχές που σηκώνουν θερμοκρασία...πραγματικά φοβερός! Αφού δε βρήκες και κανένα πακέτο Malboro μαλακό ευχαριστημένος να είσαι φίλε μου!

Απ΄ότι φαίνεται πλησιάζεις. Για να βεβαιθείς ότι βρήκες τη σωστή κάνε έλεγχο των χρωμάτων των καλωδίων από αυτό (http://blogg.freding.no/?p=649) το link. Έτσι θα είσαι σίγουρος. Υπευνθυμίζω το PIN 15 είναι αυτό που ψάχνεις και ΛΟΓΙΚΑ θα είναι αχρησιμοποίητο αυτή τη στιγμή.

koutrouj
11-07-13, 09:14
Καλά μιλάμε ο ηλεκτρολόγος που έκανε τη μετατροπή έχει κάνει φοβερή δουλειά...παντρέματα με μονωτική ταινία, καλώδια μπερδεμένα, φύσες και μονάδες σε περιοχές που σηκώνουν θερμοκρασία...πραγματικά φοβερός! Αφού δε βρήκες και κανένα πακέτο Malboro μαλακό ευχαριστημένος να είσαι φίλε μου!

Απ΄ότι φαίνεται πλησιάζεις. Για να βεβαιθείς ότι βρήκες τη σωστή κάνε έλεγχο των χρωμάτων των καλωδίων από αυτό (http://blogg.freding.no/?p=649) το link. Έτσι θα είσαι σίγουρος. Υπευνθυμίζω το PIN 15 είναι αυτό που ψάχνεις και ΛΟΓΙΚΑ θα είναι αχρησιμοποίητο αυτή τη στιγμή.

Καλημέρα ! Χα χα χα Μάλλον με έσωσε το γεγονός ότι δεν καπνίζει .........και να σκεφτείς ότι θεωρείται από τους αρκετά γνωστούς-καλούς στον χώρο των ηλεκτρονικών-ηλεκτρολογικων ! Τέλος πάντων η γνώμη σου είναι πως πρέπει να κάνω κάτι για να διορθωσω την κατάσταση που επικρατεί εκεί από κάτω ;;;;;

gearboxer
11-07-13, 22:34
Καλημέρα ! Χα χα χα Μάλλον με έσωσε το γεγονός ότι δεν καπνίζει .........και να σκεφτείς ότι θεωρείται από τους αρκετά γνωστούς-καλούς στον χώρο των ηλεκτρονικών-ηλεκτρολογικων ! Τέλος πάντων η γνώμη σου είναι πως πρέπει να κάνω κάτι για να διορθωσω την κατάσταση που επικρατεί εκεί από κάτω ;;;;;

Αντικειμενικά δε πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς...Καθημερινά γίνονται πολλά τέτοια και χειρότερα απο ηλεκτρολόγους..Γενικά πάντως δείχνει "βιαστική" δουλειά.

Για να μη βγαίνουμε όμως offtopic...ψάξε τη φύσα που χρειάζεσαι για το code!

koutrouj
14-07-13, 21:28
Αντικειμενικά δε πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς...Καθημερινά γίνονται πολλά τέτοια και χειρότερα απο ηλεκτρολόγους..Γενικά πάντως δείχνει "βιαστική" δουλειά.

Για να μη βγαίνουμε όμως offtopic...ψάξε τη φύσα που χρειάζεσαι για το code!

Λοιπόν παιδία αυτο ήταν καταθέτω τα όπλα !!! Δεν εβγαλα άκρη με τίποτα !
Και για την ακρίβεια εκανα τα εξής αλλα τζίφος ! Βρήκα την φύσα που μου περιγράψατε βρήκα και το pin 15 (ετσι τουλάχιστον νόμιζω) και δεν ειχε καλώδιο ! Βρήκα και το καλώδιο pin1 απο την άσπρη φύσα του υπολογιστή που ηταν το (μωβ-μαυρο) και οχι το πράσινο μαύρο οπως βρήκα στο νετ τα σύνδεσα μεταξύ τους αλλα δεν εγινε τίποτα ! Πάλι όταν βαζεις τον κωδικο κάνει τον χαρακτηριστικο ηχο σου ζηταει μεν τον κωδικό αλλα το αμαξι παιρνει και χωρις να τον βαλεις τελικα ! Νομιζω οτι το μονο που απεμεινε ειναι μια βολτα απο τον ηλεκτρολογο και βλεπουμε η στην χειροτερη ενα κρυφο διακοπτακι για να μην ξεκιναει !!! Παντως ευχαριστω παρα πολυ τον gearboxer και τον 6ylinder που ασχοληθηκαν και προσπαθησαν να βοηθησουν μπορει να μην καταφερα κατι ομως απεκτησα μια γνωση παραπανω !!!

gearboxer
14-07-13, 23:08
Λοιπόν παιδία αυτο ήταν καταθέτω τα όπλα !!! Δεν εβγαλα άκρη με τίποτα !
Και για την ακρίβεια εκανα τα εξής αλλα τζίφος ! Βρήκα την φύσα που μου περιγράψατε βρήκα και το pin 15 (ετσι τουλάχιστον νόμιζω) και δεν ειχε καλώδιο ! Βρήκα και το καλώδιο pin1 απο την άσπρη φύσα του υπολογιστή που ηταν το (μωβ-μαυρο) και οχι το πράσινο μαύρο οπως βρήκα στο νετ τα σύνδεσα μεταξύ τους αλλα δεν εγινε τίποτα ! Πάλι όταν βαζεις τον κωδικο κάνει τον χαρακτηριστικο ηχο σου ζηταει μεν τον κωδικό αλλα το αμαξι παιρνει και χωρις να τον βαλεις τελικα ! Νομιζω οτι το μονο που απεμεινε ειναι μια βολτα απο τον ηλεκτρολογο και βλεπουμε η στην χειροτερη ενα κρυφο διακοπτακι για να μην ξεκιναει !!! Παντως ευχαριστω παρα πολυ τον gearboxer και τον 6ylinder που ασχοληθηκαν και προσπαθησαν να βοηθησουν μπορει να μην καταφερα κατι ομως απεκτησα μια γνωση παραπανω !!!

Λυπάμαι που δεν βρήκες άκρη φίλε μου. Σίγουρα στον ηλεκτρολόγο θα τη βρείς. Για την ιστορία ανέβασε αν θες μία φωτό από την φύσα που βρήκες για να μου λυθούν μερικές απορίες...Ελπίζω μόνο να μην την βρήκες τελικά κάτω από κανένα κάθισμα! :jester:

6ylinder
15-07-13, 08:38
....και το pin 15 (ετσι τουλάχιστον νόμιζω) και δεν ειχε καλώδιο

Μήπως δεν ήταν αυτό το πιν.15;; Από τα 4 γωνιακά πιν της φύσας πόσα είναι ελεύθερα;;;

Στο πιν 1 στην άσπρη φύσα υπήρχε καλώδιο ελεύθερο που δεν πήγαινε πουθενά;;;

koutrouj
21-07-13, 17:45
Βασικά ο φίλος gearboxer είχε βάλει ένα λινκ για τον έλεγχο της φυσας σύμφωνα με τα χρώματα των καλωδίων και αυτό είχα σαν οδηγό ! Τώρα όσο για το πόσα ήταν ελεύθερα εννοείς από την μεριά της κίτρινης φυσας η από την μεριά που συνδέονταν το ews ???? όσων αφορά την άσπρη φυσά τα καλώδια όλα πανε στο πλάι κάτω από το ταμπλό και δεν φαίνεται αν είναι κάποιο στον αέρα αλλά με αυτά που έκανε τελικά ο ηλεκτρολόγος ποιος ξέρει τι γινεται εκεί από κάτω !

6ylinder
22-07-13, 08:14
Βασικά ο φίλος gearboxer είχε βάλει ένα λινκ για τον έλεγχο της φυσας σύμφωνα με τα χρώματα των καλωδίων και αυτό είχα σαν οδηγό ! Τώρα όσο για το πόσα ήταν ελεύθερα εννοείς από την μεριά της κίτρινης φυσας η από την μεριά που συνδέονταν το ews ???? όσων αφορά την άσπρη φυσά τα καλώδια όλα πανε στο πλάι κάτω από το ταμπλό και δεν φαίνεται αν είναι κάποιο στον αέρα αλλά με αυτά που έκανε τελικά ο ηλεκτρολόγος ποιος ξέρει τι γινεται εκεί από κάτω !

Για την κίτρινη εννοούσα, την ΖΚΕ που έβαλες φωτό. Επίσης το άλλο περίεργο είναι το καλώδιο χρώματος μαύρου-μωβ, που φεύγει από το πιν.1 της λευκής φύσας του OBC...δεν θα έπρεπε να είναι μαύρο-μωβ αλλά μαύρο-πράσινο....δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Ο ηλεκτρολόγος αποφάνθηκε για κάτι;

koutrouj
22-07-13, 12:51
Για την κίτρινη εννοούσα, την ΖΚΕ που έβαλες φωτό. Επίσης το άλλο περίεργο είναι το καλώδιο χρώματος μαύρου-μωβ, που φεύγει από το πιν.1 της λευκής φύσας του OBC...δεν θα έπρεπε να είναι μαύρο-μωβ αλλά μαύρο-πράσινο....δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Ο ηλεκτρολόγος αποφάνθηκε για κάτι;


Για να πω την αλήθεια δεν έχω παει ακόμα μιας και την άλλη εβδομάδα θα πάω για λάδια οπότε και ελπίζω να τον Τσακωσω εκεί και να δούμε τι θα γίνει ! Μήπως για την άσπρη φυσά παίζει ρόλο η χρονολογία του αυτοκινήτου ;;;;;;;;

DHMHTRHSE36
11-06-14, 06:05
γεια σας ... έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του obc 7 button .ενώ μου ανάβουν τα κουμποια του δν μου διχνει ώρα και θερμοκρασια ...ολα ειναι κανονικα σινδεμενα νομιζω...(δν εχω συνδεση τον εσθιτήρα ) .αν μπορεί καπιος ν με βοηθήση θα του ήμουν υποχρος ....(το στεκάρα και σε άλλο αυτοκίνητο κ δουλευη κομπλέ αλλά το πρόβλημα είναι στην σηνδερμολογία ).

gearboxer
11-06-14, 08:27
γεια σας ... έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του obc 7 button .ενώ μου ανάβουν τα κουμποια του δν μου διχνει ώρα και θερμοκρασια ...ολα ειναι κανονικα σινδεμενα νομιζω...(δν εχω συνδεση τον εσθιτήρα ) .αν μπορεί καπιος ν με βοηθήση θα του ήμουν υποχρος ....(το στεκάρα και σε άλλο αυτοκίνητο κ δουλευη κομπλέ αλλά το πρόβλημα είναι στην σηνδερμολογία ).

Κάνε ξανά έναν προσεκτικό έλεγχο στις συνδέσεις. Λίγες έχει το 7άρι, εύκολο είναι να κάνεις μία επαλήθευση..Να ξέρεις ότι κάποιες φορές πάνω στην εγκατάσταση κολλάνε και θέλεις διαγνωστικό να σβήσεις τα σφάλματα στο μπορντ για να δουλέψει..

DHMHTRHSE36
11-06-14, 10:45
το δοκιμασα σε αλλο αμαξι κ δουλευη κομπλε...κ σε στο δικο μου εβαλα το αλλο κ τπτ...το obc ειναι οκ...στιν αχρει μου δουλεπσε αλλα εκαπσα μια ασφαλια καταλαθος κ απο τοτε τπτ ...η συνδεσεις ειναι τσεκαρισμενες...για αυτο δν καταλαβενω τι φταιει...????

gearboxer
11-06-14, 23:05
γεια σας ... έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του obc 7 button .ενώ μου ανάβουν τα κουμποια του δν μου διχνει ώρα και θερμοκρασια ...ολα ειναι κανονικα σινδεμενα νομιζω...(δν εχω συνδεση τον εσθιτήρα ) .αν μπορεί καπιος ν με βοηθήση θα του ήμουν υποχρος ....(το στεκάρα και σε άλλο αυτοκίνητο κ δουλευη κομπλέ αλλά το πρόβλημα είναι στην σηνδερμολογία ).

Για κάτσε ρε συ Μήτσο..αφού δεν έχεις συνδέσει τον αισθητήρα πως περιμένεις να σου βγάλει θερμοκρασία; Πες μου τι ακριβώς έχεις συνδέσει, που, και ποια pin χρησιμοποίησες για να σε βοηθήσω..

DHMHTRHSE36
12-06-14, 03:05
λοιπόν άκου ...είχα αναλογικό ρολογάκι το βγάζω ...έχω τώρα τρία καλώδια τα συνδέω με τα αντιστιχα τς φυσάς του obc όπως έχω δει σε ένα παλιότερο σχόλιο ...και τώρα τη γίνεται μου δουλευη στην άρχει κομπλέ χωρίς τον θερμοστατη κ ειχα τν ωρα κοπλε κ στη θερμοκρασία -37 πάω να μονώσω τα καλώδια κατα λαθος καίω την ασφάλια 31 ...μετά από τότε έχω μόνο φως στα κουμπιά του κ το υπολυπο τιποτα...μονο οταν παταω ενα κουμπι αναβι το ρολογακι για μερικα δεuτερολεπτα...
καλώδιο ρεύματος (κοκκινο/κίτρινο από το ρολόι)
καλώδιο φωτισμός κουμπιών με τα φώτα ανοιχτά (κοκκινο/γκρι από το ρολόι)
καλώδιο γείωσης (σκέτο καφέ, από το ρολογάκι)

s_goudis
13-06-14, 02:11
Παιδιά φοβερή δουλειά....μπορείται να βοηθήσετε για την τοποθέτηση μεγάλου obc σε Ε34? Τώρα έχω το μικρό. Ευχαριστώ

mikebmwe36coupe
17-11-15, 22:16
καλησπέρα σε όλη την παρέα. εγκατέστησα και εγώ το obc με τα 18 κουμπιά σύμφωνα με της οδηγίες και λειτουργεί μια χαρά απλά έχω κάποιες απορίες

1 περισσεύει από την λευκή κλεμα Χ1071 το pin 15. που πάει και τη κάνει;
2 το range ενώ λειτουργούσε κατά της δοκιμές όταν ολοκλήρωσα την εγκατάσταση βγάζει μόνο παύλες. τραβήχτηκε κανένα καλώδιο η φταίει κάτι άλλο; και πιο είναι το καλώδιο αυτό ώστε να το ελέγξω μόνο αυτό και όχι όλα ένα ένα ;
3 άλλαξα και τον λεβιέ του φλας αλλά οι μόνες ενδείξεις που αλλάζει consum 1-2. θερμοκρασία και range αυτό είναι το σωστό; 3 ενδείξεις μόνο;
4 φυσικά μήνυμα οτι δεν δουλεύει το τσεκ και να διαβάσουμε τις οδηγίες. NP-19 LOCK-ΟΝ NP-11 ΚΑΙ einheit - 04 όλα καλά δεν βγάζει κάποιο μήνυμα αλλά όταν γυρνάω το κλειδί η οθόνη παραμένει σβηστή και πρέπει να πατήσω κάποιο κουμπί για να ανάψει και να βλέπω της ενδείξεις. αυτό γιατί συμβαίνει και πως λύνετε ;

gearboxer
17-11-15, 22:44
καλησπέρα σε όλη την παρέα. εγκατέστησα και εγώ το obc με τα 18 κουμπιά σύμφωνα με της οδηγίες και λειτουργεί μια χαρά απλά έχω κάποιες απορίες

1 περισσεύει από την λευκή κλεμα Χ1071 το pin 15. που πάει και τη κάνει;
2 το range ενώ λειτουργούσε κατά της δοκιμές όταν ολοκλήρωσα την εγκατάσταση βγάζει μόνο παύλες. τραβήχτηκε κανένα καλώδιο η φταίει κάτι άλλο; και πιο είναι το καλώδιο αυτό ώστε να το ελέγξω μόνο αυτό και όχι όλα ένα ένα ;
3 άλλαξα και τον λεβιέ του φλας αλλά οι μόνες ενδείξεις που αλλάζει consum 1-2. θερμοκρασία και range αυτό είναι το σωστό; 3 ενδείξεις μόνο;
4 φυσικά μήνυμα οτι δεν δουλεύει το τσεκ και να διαβάσουμε τις οδηγίες. NP-19 LOCK-ΟΝ NP-11 ΚΑΙ einheit - 04 όλα καλά δεν βγάζει κάποιο μήνυμα αλλά όταν γυρνάω το κλειδί η οθόνη παραμένει σβηστή και πρέπει να πατήσω κάποιο κουμπί για να ανάψει και να βλέπω της ενδείξεις. αυτό γιατί συμβαίνει και πως λύνετε ;

1. Δεν πάει πουθενά.
2. Αν σου δείχνει κατανάλωση αλλά όχι range θέλεις διαγνωστικό για να σβήσεις τα σφάλματα της μονάδας και να λειτουργήσει. Αν δεν σου δείχνει ούτε κατανάλωση, τσεκάρεις όλες τις συνδέσεις του obc με το καντράν (Μαύρη κλέμα: Pin6,9,13,15 - Λευκή κλέμα: Pin9).
3. Tο τί θα δείξει και με ποια σειρά ο λεβιές μπορεί να αλλάξει σύμφωνα με τα γούστα σου. Κρατάς πατημένο τον λεβιέ για 5 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια πατάς τα κουμπιά των ενδείξεων με τη σειρά που θέλεις να εμφανίζονται.
4. Έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία του.

mikebmwe36coupe
17-11-15, 23:29
σωστά η consum λειτουργεί. θα ελεγχθούν και τα καλώδια. τα σφάλματα που λες μόνο με διαγνωστικό σβήνονται δεν υπάρχει άλλος τρόπος; και για της σωστές καταναλώσεις που πρέπει να μπει πρόγραμμα επικοινωνίας του υπολογιστή με το καντράν υπάρχει κανένας ηλεκτρολόγος να μου προτείνετε;

mikebmwe36coupe
18-11-15, 20:14
Καλησπέρα σας. Ελέγχθηκαν τα καλώδια και τελικά το πρόβλημα το δημιουργούσε το καλώδιο που πήγαινε στο ZKE . Αυτό έκανε την ζημιά και δεν λειτουργούσε το Range αλλά και το Limit. Το αποσύνδεσα και όλα καλά όπως και το Code που επίσης λειτουργεί και χωρίς την συγκεκριμένη σύνδεση. Εντέλει πια η χρήσει της επαφής αυτής και γιατί προκαλούσε θέμα ξέρει κανένας;

mikebmwe36coupe
01-12-15, 00:01
χαιρετώ όλη την παρέα. έχει προχωρήσει κανένας σε περαιτέρω αναβάθμιση του obc; δηλαδή να το συνδέσει με τους αισθητήρες και με ότι άλλο χρειάζεται ώστε να λειτουργεί και το check control;

6ylinder
03-01-16, 12:46
Καλημέρα κ καλή χρόνια!

Οι ακροδέκτες καλωδίων σαν κι αυτά που υπάρχουν στο OBC πχ (επισυναπτόμενη φωτό), σας φαίνονται σαν αυτούς εδώ;;;...http://gr.bmwfans.info/parts-catalog/E36-Coupe/Europe/318is-M42/L-M/browse/vehicle_electrical_system/contact_system_blade_terminal_mdk4_2_8/

Ψάχνω το part number τους.

mikebmwe36coupe
08-01-16, 19:49
Χρονια πολλα αυτοί οι δυο κωδικοι αντιστοιχουν στα βύσματα του OBC
61 13 0 005 197
61 13 0 006 663

http://www.danielkrueger.de/bmw/elektrik.htm

http://gr.bmwfans.info/parts-catalog/E36-Coupe/Europe/316i-M43/L-M/browse/vehicle_electrical_system/pin_contacts_elo ο αριθμος 1

6ylinder
09-01-16, 21:51
Από ψάξιμο εκεί είχα καταλήξει...ευχαριστώ για την επιβεβαίωση!

truckdriver
07-09-17, 23:36
Αν δεν υπαρχει καθολου OBC ?και θελησω να βαλω ενα απλο(7 κουμπια που αυτο σκεφτομαι) που το συνδεω?

truckdriver
07-09-17, 23:54
2 χρόνια μετά την εγκατάσταση του μεγάλου OBC.Τελικά όλα μια ιδέα είναι.Την μόνη ένδειξη που χρησιμοποιώ.είναι της εξωτερικής θερμοκρασίας.Όλες οι άλλες ενδείξεις είναι πλεονασμός,νάχαμε να λέγαμε.Οπότε θα συμβούλευα όποιον σκέφτεται να βάλει τον μεγάλο υπολογιστή,να προτιμήσει τον μικρό,με τα 7 κουμπιά.Λιγότερος κόπος εγκατάστασης και μόνο οι απαραίτητες ενδείξεις.

αυτο λεω να κανω αλλα δεν εχω ιδεα για το που παει τι!!!

///Mflyin'
08-09-17, 00:47
Κατ'εμε ,αν το κανεις, καλυτερα να πας στο μεγαλο, εχεις μεση καταναλωση ,range, μεση ωριαια ταχυτητα, και πολλα αλλα που δεν εχει το απλο, που θα σου χρειαστουν αν οχι καθημερινα, σε ειδικες περιπτωσεις, εγω τουλαχιστον τα χρησιμοποιω, ασε που ειναι και πολυ πιο ομορφο ,ολα αυτα βεβαια αν τα επιτρεπει το κοστος , που για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω για τι ποσο μιλαμε.. :bigthumb:

truckdriver
08-09-17, 10:38
να ξεκινησω απο τα ρηχα πριν παω στα βαθια ??ουτε τα καλωδια δεν ξερω πως πανε αν λυνω ταμπλο κονσολα απο που περναω τα καλωδια για την εξωτερικη θερμοκρασια αν εχει καλωδιο για την εσωτερικη αν χει γκονκ κτλ ...ασε μην καψω μεχρι και την ρεζερβα με καμια λαθος συνδεση στο μεγαλο OBC

///Mflyin'
08-09-17, 19:32
Εχεις ρωτησει να σου πουν περιπου το κοστος για την αγορα και την τοποθετηση? νομιζω πως να διακινδυνευσεις να κανεις καποια ζημια δεν αξιζει τoν κοπο για ενα μικρο obc σε ενα αυτοκινητο 25ετιας...χωρις παρεξηγηση..το ιδιο αυτοκινητο εχω :rockon:

truckdriver
08-09-17, 20:20
http://bmw3series.johnavis.com/blog/783/replaced-bmw-e36-analogue-clock-with-7-button-mid/
για δειτε αυτο ...
γενικα να βαλω το μεγαλο OBC ειναι μια καλη ιδεα αλλα το μικρο μου αρεσει καλυτερα και πιθανον να διατρεχω λιγοτερους κνδυνους αλλωστε δεν ειμαι και πολυ fan των πολλων αναλυσεων (ωριαια καταναλωση ,τελικη καταναλωση ,με ποσο πηγα ποτε πηγα κτλ)

truckdriver
08-09-17, 20:22
Εχεις ρωτησει να σου πουν περιπου το κοστος για την αγορα και την τοποθετηση? νομιζω πως να διακινδυνευσεις να κανεις καποια ζημια δεν αξιζει τoν κοπο για ενα μικρο obc σε ενα αυτοκινητο 25ετιας...χωρις παρεξηγηση..το ιδιο αυτοκινητο εχω :rockon:

και το μικρο την κανει την δουλεια του ....ειναι καλυτερο απο το ρολογακι

truckdriver
09-09-17, 13:28
λοιπον παιδια εχω τα εξης χρωματα στο 7 κουμπο (OBC)

πιν χρωμα
18----κιτρινο/κοκκινο
17---καφε
16-----γκρι/κοκκινο
15---μπλε/μωβ
14---μωβ/ασπρο
13----μαυρο/ασπρο
12---καφε/γκρι

τωρα που παει τι ο θεος να με βαηθησει η εσεις!!!

gearboxer
10-09-17, 16:31
Όλα τα παρακάτω με κάθε επιφύλαξη:

πιν χρωμα
18----κιτρινο/κοκκινο Ρεύμα +12v το συνδέεις με το ίδιου χρώματος καλώδιο που έχει το αναλογικό ρολόι σου
17---καφε Γείωση-υπάρχει ήδη από το αναλογικό ρολόι, τη συνδέεις μαζί και με τη γείωση του αισθητήρα θερμοκρασίας
16-----γκρι/κοκκινο Ρεύμα φωτών το συνδέεις με το ίδιου χρώματος καλώδιο που έχει το αναλογικό ρολόι σου
15---μπλε/μωβ
14---μωβ/ασπρο Ρεύμα +12v το συνδέεις με το ίδιου χρώματος καλώδιο που έχει το ραδιόφωνο
13----μαυρο/ασπρο
12---καφε/γκρι Αισθητήρας θερμοκρασίας

truckdriver
10-09-17, 23:10
Όλα τα παρακάτω με κάθε επιφύλαξη:

πιν χρωμα
18----κιτρινο/κοκκινο Ρεύμα +12v το συνδέεις με το ίδιου χρώματος καλώδιο που έχει το αναλογικό ρολόι σου
17---καφε Γείωση-υπάρχει ήδη από το αναλογικό ρολόι, τη συνδέεις μαζί και με τη γείωση του αισθητήρα θερμοκρασίας
16-----γκρι/κοκκινο Ρεύμα φωτών το συνδέεις με το ίδιου χρώματος καλώδιο που έχει το αναλογικό ρολόι σου
15---μπλε/μωβ
14---μωβ/ασπρο Ρεύμα +12v το συνδέεις με το ίδιου χρώματος καλώδιο που έχει το ραδιόφωνο
13----μαυρο/ασπρο
12---καφε/γκρι Αισθητήρας θερμοκρασίας



ετσι τα βαλα δουλευει κανονικα αυτα που περισσευουν ειναι για το γκονγκ? η μπορουν να πανε σε αλλες υποδοχες στην φυσα (πχ πιν8-πιν9 κτλ) και να δωσει και εσωτερικη θερμοκρασια πχ?

gearboxer
10-09-17, 23:45
ετσι τα βαλα δουλευει κανονικα αυτα που περισσευουν ειναι για το γκονγκ? η μπορουν να πανε σε αλλες υποδοχες στην φυσα (πχ πιν8-πιν9 κτλ) και να δωσει και εσωτερικη θερμοκρασια πχ?

Το gong κάθετε στα pin 10 & 11 αν θυμαμαι καλά. Ταιριάζουν τα χρώματα της φύσας με του gong λογικά.

chrisr21
23-07-18, 19:28
Καλησπέρα και από εμένα στο μεγάλο OBC όταν υπάρχει μία καμμένη λάμπα πχ δεν πρέπει να στο δείξει? Ή οτιδήποτε άλλο? εμένα μόνο γεμίζει η μπάρα και μετά λεέι ΟΚ. Είναι σωστό αυτό? Το OBC είναι εργοστασιακό