PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε 520 Μ52


thanosE39
10-04-10, 13:33
Καλησπερα.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω το Ε39 520 Μ52 (1 Vanos) υπερκυβισμενο στα 2,6.
Εχω σοβαρο προβλημα λογο καταναλωσης λαδιου και προβληματος στο Vanos.Ξερει κανεις καποιο συνεργειο που να εχει εμπειρια απο τετοιες μετατροπες;Παρακαλω τα φωτα σας!

onyx
14-04-10, 01:19
Το ότι είναι υπερκυβισμένο δεν βλέπω πώς μπορεί να σημαίνει κάτι ιδιαίτερο σχετικά με κατανάλωση λαδιού ή το Vanos.... Θέλω να πω ότι αν έχει γίνει καλή δουλειά το πρόβλημά σου δεν θα πρέπει να έχει σχέση με τη μετατροπή και δεν θέλει ειδικό επί της μετατροπής αλλά απλά έναν καλό και σχετικό BMWδομηχανικό.
Μήπως βάζεις κανένα υπερβολικό λάδι, το Vanos δεν γουστάρει τα πολύ παχιά λάδια. Και πού το ξέρεις ότι έχεις πρόβλημα στο Vanos;

thanosE39
14-04-10, 03:00
Εν μερη εχεις δικιο...!Λοιπον ειχα προβλημα με το Vanos και πριν απο 10 μερες εβαλα καινουρια μοναδα.Δεν κανει ασταθειες στο ρελαντι ή κομπιασματα ψηλα αλλα μεταξι 4-5 χλ στροφων εχει ενα σκαλοπατι..Σαν να λειπει ροπη.Εγω ψαχνω καποιον μαστορα που να εχει κανει αυτες τις μετατροπες γιατι σκεφτομαι να λυσω μοτερ και θελω να δουλευει τελεια οπως πριν..Εχει ακουστει οτι λιγοι εχουν κανει να δουλεψουν σωστα τετοιες μετατροπες.Δεν γνωριζω και πολλα οποτε καθε γνωμη δεκτη.

xaros
14-04-10, 17:19
συγνωμη ποσα πληρωσες για αλλαγη βανος?και το προβλημα παραμενει?
αθτο που περιγραφεις δειχνει οτι το βανος ειναι κλειδωμενο στην μια απο τις δυο θεσεις και συγκεκριμενα στην ρυθμιση για υψηλες στροφες.αυτο που θα σου προτεινα να τσεκαρεις με ενα μεταχειρισμενο ανταλακτικο ειναι το πηνιο του βανος γιατι μαλλον το εμβολακι της μοναδας δε δινει αρκετη πιεση(ή και καθολου) για να αλλαξει θεση το βανος

apovas
20-04-10, 15:52
Ερωτηση στο φιλο που εχει κανει τον υπερκυβισμο. Πως δουλευει το μοτερ σου που δινει την καλυτερη του ροπη? Απο καταναλωση πως τα πας? Σκεφτομαι να κανω το ιδιο στο δικο μου μοτερακι. Αν μπορεις η εμπειρια σου θα μου ηταν χρησιμη

thanosE39
20-04-10, 19:11
Εχεις p.m.

onyx
21-04-10, 00:04
Αν δεν κρύβεις τρομερά μυστικά μόνο για μυημένους ίσως θα ήταν καλό να μοιραστείς την εμπειρία σου με όλους! :-)

onyx
21-04-10, 10:48
:banghead:Χμ, το δίλημμα πρέπει να είναι αν θα σπάσει το κεφάλι σου ή ο τοίχος;; :bananasmi

thanosE39
21-04-10, 14:42
Θα γαραψω ατο σωστο thred που εχει ανοιξει ο φιλος apovas.Αν μπορει καποιος mod ας σβησει τα περιτα post καθως δεν εχουν σχεση με το αναλογο θεμα..