PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραγωδία στο Auto Festival


oldcarskickass
11-04-10, 18:31
ΤΩΡΑ είδα στις ειδήσεις για ένα ατύχημα με ένα νεκρό 9χρονο παιδί στην εν λόγω πίστα.

Καμιά πληροφορία;

montoya
11-04-10, 19:14
Έφυγε ένα evo (νομίζω) στην στροφή και καρφώθηκε πάνω στα προστατευτικά (λέμε τώρα), αυτά που γεμίζουν με νερό (δεν έκαναν τίποτα) και χτύπησε έναν πατέρα με 2 παιδιά. Το ένα δυστυχώς ξεψύχησε στο νοσοκομείο. Δεν πρόλαβα να το δω καλά.

fz21
11-04-10, 19:20
Έφυγε ένα evo (νομίζω) στην στροφή και καρφώθηκε πάνω στα προστατευτικά (λέμε τώρα), αυτά που γεμίζουν με νερό (δεν έκαναν τίποτα) και χτύπησε έναν πατέρα με 2 παιδιά. Το ένα δυστυχώς ξεψύχησε στο νοσοκομείο. Δεν πρόλαβα να το δω καλά.

απο οτι ειπαν δεν ειχαν νερο μεσα καθολου!οπως και να εχει λιγη φορα θα εκοβαν αν ηταν γεματα....οι υπεθυνοι της πιστας εξαφανιστηκαν.

MiSSLiTTleDeVil
11-04-10, 19:22
http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_835.html

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_7711.html

montoya
11-04-10, 19:32
Τραγωδία σε αγώνα ταχύτητας στο Πολυδένδρι

Η απειρία ενός ερασιτέχνη οδηγού και οι σοβαρές ελλείψεις σε κανόνες ασφαλείας στάθηκαν μοιραίες για ένα 10χρονο αγόρι που έχασε τη ζωή του σε πίστα αγώνων ταχύτητας, στο Πολυδένδρι, ενώ σοβαρά τραυματίστηκαν ο αδερφός του και ο πατέρας τους.

Το δυστύχημα συνέβη σήμερα στις 12:50, μετά το μεσημέρι, στο 30ο χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών Λάμιας, στο Auto Festival στο Πολυδένδρι.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, το δυστύχημα συνέβη όταν ο ερασιτέχνης οδηγός ενός μη αγωνιστικού οχήματος που δεν τηρούσε τις προβλεπόμενες προδιαγραφές έχασε τον έλεγχο του οχήματος και προσέκρουσε στα κιγλιδώματα τα οποία όμως δεν άντεξαν το βάρος του.

Το αυτοκίνητο έπεσε πάνω στους θεατές που παρακολουθούσαν τον αγώνα, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί το παιδί και να τραυματιστούν σοβαρά ο 9χρονος αδερφός του και ελαφρύτερα ο πατέρας τους.
http://www.news247.gr/a/4!126345

InsaneDriver
11-04-10, 20:08
Έπρεπε να γίνει το κακό για να καταλάβουν μερικοί ότι δεν είναι πίστα το auto festival και δεν μπορεί να υπάρχουν θεατές σαν ανθρωπομπαριέρες.

imola rot
11-04-10, 20:08
καλησπερα
χωρις να θελω να παρω το μερος του οδηγου αλλα εφταιγαν κ` οι θεατες
ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
εχω κ` εγω ενα γιο στην ηλικια του μικρου αλλα δεν κανω αυτο το εγκλημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gant
11-04-10, 20:15
Τραγικότατο, αλλά μήπως πόσοι τηρούν τους κανόνες ασφαλείας στις αναβάσεις; Δεν θυμάμαι κάτι θανατηφόρο, αλλά πολλούς τραυματισμούς από έξοδο αγωνιστικών και πέσιμο πάνε σε θεατές που στέκονται σε λάθος σημεία, αρκετούς.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
11-04-10, 20:18
Τη να πεις μια τετοια ωρα τιποτα......αλλα οποιος παει και δει τον χωρο πως ειναι θα καταλαβει οτι δεν κανει ...... για τιποτα το ειχα πει απο καιρο οταν ειχα παει μια φορα απο εκει.

oldcarskickass
11-04-10, 20:20
Τραγωδία σε αγώνα ταχύτητας στο Πολυδένδρι

Η απειρία ενός ερασιτέχνη οδηγού και οι σοβαρές ελλείψεις σε κανόνες ασφαλείας στάθηκαν μοιραίες για ένα 10χρονο αγόρι που έχασε τη ζωή του σε πίστα αγώνων ταχύτητας, στο Πολυδένδρι, ενώ σοβαρά τραυματίστηκαν ο αδερφός του και ο πατέρας τους.

Το δυστύχημα συνέβη σήμερα στις 12:50, μετά το μεσημέρι, στο 30ο χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών Λάμιας, στο Auto Festival στο Πολυδένδρι.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, το δυστύχημα συνέβη όταν ο ερασιτέχνης οδηγός ενός μη αγωνιστικού οχήματος που δεν τηρούσε τις προβλεπόμενες προδιαγραφές έχασε τον έλεγχο του οχήματος και προσέκρουσε στα κιγλιδώματα τα οποία όμως δεν άντεξαν το βάρος του.

Το αυτοκίνητο έπεσε πάνω στους θεατές που παρακολουθούσαν τον αγώνα, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί το παιδί και να τραυματιστούν σοβαρά ο 9χρονος αδερφός του και ελαφρύτερα ο πατέρας τους.
http://www.news247.gr/a/4!126345

μα δεν ήταν αγώνας ώστε να τηρεί αγωνιστικές προδιαγραφές το όχημα.

Κρίμα για το παιδί.

Υπάρχει και ένα βίντεο με το ατύχημα, το είδα, δυστυχώς, στις ειδήσεις.

Παρακαλώ, σαν άνθρωπος, να μην αναρτηθεί, είναι σα να γίνεται σόου ο θάνατός του.

Οι ευθύνες πολλές και κυρίως του διοργανωτή για τα ελλειπή μέτρα ασφαλείας και για τη μη πρόβλεψη μέρους που θα κάθονται οι θεατές.

Δυστυχώς αν και ο πατέρας αλλά και οι θεατές είχαν ΚΟΙΝΗ λογική θα είχε αποφευχθεί.

nik200
11-04-10, 20:59
απλα τραγικο......σε αυτο το χωρο βρεθηκα πριν κανα μηνα...για την κοπη πιττας του driftclub ωπου πολλοι φιλοι ετρεξαν και δυστυχως λογω προβληματος δεν μπηκα και εγω......για αλλη μια φορα...η αγνοια σκοτωνει.....η αγνοια του οδηγου...να ελεγξει το οχημα του αλλα και η (εσκεμενη) "αγνοια" των διοργανωτων να βαλουν τα στοιχειωδη μετρα ασφαλειας!!!!!!!

πιστεψτε με στο ιδιο ακριβως σημειο βρισκονταν και πολλα παιδια κατα την μερα που αναφερω....και ωπου τα αμαξια επρεπε να μπουνε και με το πλαι με αποτελεσμα στο σημειο εκεινο επειδη γλιστραει πολυ οι μισοι να κανουν τετακε!!!!!!

MrZ
11-04-10, 21:00
οι θεατες ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!


+1000000 :peepwall:

dimis_gr
11-04-10, 21:19
για μένα ο οδηγός μπορεί μεν ερασιτέχνης αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι ένα festival που τρέχουν αυτοκίνητα και ατυχήματα είναι λογικό να γίνονται. Τώρα αν δεν το κατείχε το σπορ είναι άλλο πράγμα, ας λέγανε οι διοργανωτές να τρέξουν μόνο έμπειροι. Από εκεί και πέρα επειδή έιδα το video δεν μπορώ να καταλάβω το τι έκαναν μικρά παιδιά πίσω από 2 καγκελάκια τα οποία τα χρησιμοποιούν όταν έχει κόσμο για να μην φεύγουν από την σειρά του ο κόσμος...δεν είναι για να σταματάνε ενα αμάξι που τρέχει με πολλά χλμ. Επίσης τα μετρά ασφαλείας αν κρίνω από τα κάγκελα πρέπει να είναι τραγικά. που είναι οι υπεύιυνοι, ο πατέρας με τα παιδιά πως βρέθηκε εκεί? Αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια....το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι συλληπητήρια στην οικογένεια για την άδικη και αθώα ψυχή που χάθηκε.

montoya
11-04-10, 21:23
καλησπερα
χωρις να θελω να παρω το μερος του οδηγου αλλα εφταιγαν κ` οι θεατες
ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
εχω κ` εγω ενα γιο στην ηλικια του μικρου αλλα δεν κανω αυτο το εγκλημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οι θεατές δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν έστω και τα βασικά. Για μένα η ευθύνη είναι των διοργανωτών. Αυτοί προβλέπουν τον τόπο που θα καθίσουν οι θεατές.
Τέλος πάντων. Το ποιος φταίει θα το κρίνουν άλλοι. Το θέμα είναι πως έφυγε μια ψυχούλα και αυτό δεν αλλάζει. Ας γίνει όμως η αιτία για να παίρνονται τα απαραίτητα μέτρα από εδώ και πέρα ώστε να μην ξαναθρηνήσουμε θύματα. Ας γίνει και η αφορμή για όλους αυτούς που μετατρέπουν τους δρόμους σε πίστες, θεωρώντας δεδομένο πως δεν θα γίνει τίποτα κακό. Διαβάζω μετά και κάτι ποσταρίσματα του τύπου "τον πάτησα τον χ" "τον είχα 3 καρότσες τον ψ" κ.ο.κ και τρελαίνομαι.
Γεια σου αγγελούδι μου. Δυστυχώς δεν θα είσαι το τελευταίο....

Dim77
11-04-10, 21:45
Είδα και το βιντεο του ατυχήματος στο youtube.
Το ότι φεύγει το αυτοκίνητο ευθεία στη στροφή δεν είναι ούτε παράξενο, ούτε κατακριτέο, από τη στιγμή που ''αγωνίζονταν'' οι συμμετέχοντες και έκαναν ότι μπορούσαν.
Το απαράδεκτο είναι που όλοι οι θεατές, όπως φαίνονται από το βίντεο, κάθονταν στην έξοδο της στροφής, σε όλο το πλάτος (της εξόδου) και σε οποιαδήποτε έξοδο αυτοκινήτου με όποιο τρόπο γινόταν, θα έπεφτε αυτοκίνητο πάνω σε ανθρώπους.
Τα διαχωριστικά ήταν της πλάκας, και ο κόσμος δίπλα στη στροφή. Και νερό να είχαν πάλι θα κινδύνευαν.


Όλα αυτά, από αυτό που φαίνεται στο βίντεο στο youtube, που δε μου κάνει καρδιά να ποστάρω.
Το έχει κάπου στο troktiko νομίζω που πόσταραν παραπάνω.

Μια απορία έχω. Καλά οι οργανωτές....αγρόν ηγόραζαν. (και θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες σαν υπεύθυνοι της διοργάνωσης και της ασφάλειας).
Για τον πατέρα του παιδιού (που τραυματίστηκε και ο ίδιος), είπαν στις ειδήσεις ότι ήταν αγωνιζόμενος (άρα όχι άσχετος με τα στοιχειώδη περί ασφάλειας των θεατών - που ΔΕΝ πρέπει να κάθονται οι θεατές). Δεν σκέφτηκε ότι εκεί που κάθεται στην παραμικρή έξοδο θα κινδυνεύσουν?

Action Man
11-04-10, 21:51
Παίδες,χίλια κρίμα για το παιδάκι......:(

ΤΟ απαράδεκτο όλης της υπόθεσης είναι οτι γίνονται track days και αθλοπαιδιές σε αλάνα,που δεν ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΙΣΤΑ!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ.-

ThaNOS E46coupe
11-04-10, 22:01
Για τον πατέρα του παιδιού (που τραυματίστηκε και ο ίδιος), είπαν στις ειδήσεις ότι ήταν αγωνιζόμενος (άρα όχι άσχετος με τα στοιχειώδη περί ασφάλειας των θεατών - που ΔΕΝ πρέπει να κάθονται οι θεατές). Δεν σκέφτηκε ότι εκεί που κάθεται στην παραμικρή έξοδο θα κινδυνεύσουν?
dim77 οχι μονο αγωνιζόμενοσ, αλλα κ τεχνικός αγωνιστικών αυτοκινήτων...το ακουσα στις ειδήσεις, τον δικαιολογουσε κάποιος ο οποιος (ο πατέρας του άτυχου παιδιού) εφτιαχνε το αμαξι του γιού του....κριμα για το αγγελούδι....

stelmaniac
11-04-10, 22:52
ρε τι λετε τωρα?...εδω ειπανε οτι σε ολοκληρο το χωρο του αγωνα δεν υπηρχε ουτε ενα ασθενοφορο,την ασφαλεια των θεατων θα κοιταζαν....??
μεγαλος παραγων στο θανατο τραυματισμενων η καθυστερηση(κυριολεκτικη και μεταφορικη) στο ελλαντα...

joseph
12-04-10, 00:05
Οι θεατές δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν έστω και τα βασικά. Για μένα η ευθύνη είναι των διοργανωτών. Αυτοί προβλέπουν τον τόπο που θα καθίσουν οι θεατές.
Τέλος πάντων. Το ποιος φταίει θα το κρίνουν άλλοι. Το θέμα είναι πως έφυγε μια ψυχούλα και αυτό δεν αλλάζει. Ας γίνει όμως η αιτία για να παίρνονται τα απαραίτητα μέτρα από εδώ και πέρα ώστε να μην ξαναθρηνήσουμε θύματα. Ας γίνει και η αφορμή για όλους αυτούς που μετατρέπουν τους δρόμους σε πίστες, θεωρώντας δεδομένο πως δεν θα γίνει τίποτα κακό. Διαβάζω μετά και κάτι ποσταρίσματα του τύπου "τον πάτησα τον χ" "τον είχα 3 καρότσες τον ψ" κ.ο.κ και τρελαίνομαι.
Γεια σου αγγελούδι μου. Δυστυχώς δεν θα είσαι το τελευταίο....

Εχεις δικιο!!! Αλλα ευχομαι να ειναι το τελευταιο! καλο τοξιδι στον μικρο! κριμα, και κουραγιο στους γονεις.

God
12-04-10, 06:24
καλησπερα
χωρις να θελω να παρω το μερος του οδηγου αλλα εφταιγαν κ` οι θεατες
ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
εχω κ` εγω ενα γιο στην ηλικια του μικρου αλλα δεν κανω αυτο το εγκλημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ βρε αδερφέ που είμαι άσχετος και μεγάλωσα πουλώντας κάστανα στην Ομόνοια όχι απλά δεν ξέρω ότι δεν κάθονται ποτέ θεατές σε κορυφή στροφής αλλά νόμιζα ότι τα αυτοκίνητα ήταν και τηλεκατευθυνόμενα. Σαν άσχετος και ηλίθιος που είμαι, είναι υποχρεωμένος ο εκάστοτε διοργανωτής να με προφυλάξει από την ανικανότητά μου.

Γι'αυτό έπρεπε να υπήρχαν συγκεκριμένες θέσεις για τους θεατές και σωστά μέτρα ασφαλείας. Οι θεατές δεν φταίνε ποτέ και σε τίποτα, οι τάχα επαγγελματίες καραγκιόζηδες που εξαφανίζονται μετά από κάθε συμβάν συνήθως την έχουν κάνει την ζημιά. Τις φορές που δεν την έχουν κάνει αυτοί, την έχουν κάνει οι ακόμα ανώτεροί τους...

Gregory_///M
12-04-10, 08:52
Είμαστε τραγικοί όλοι μας στην Ελλάδα, γιατί ''τρέχουμε'' πάντα εκ των υστέρων!
Ό,τι και να πούμε είναι λίγο:
Ένα αντίο στον άγνωστο Μικρούλη που δεν πρόλαβε να ζήσει τίποτα!!!

ermis1975
12-04-10, 08:55
Ευθύνη έχου αποκλειστικά οι διοργανωτές του αγώνα. Οι θεατές καθισαν εκεί που λογικά τους είχανε χώρο σαν κερκίδα. Οταν πάς σε κάποιον "οργανωμένο" αγώνα, πιστεύεις οτι υπάρχει ασφάλεια (γι αυτό και δε κάνεις κόντρα στο δρόμο..και στα λιμανάκια).
Αν υπήρχαν σωστά μέτρα ασφαλείας τότε πάνω στη στροφή δε θα άφηναν κόσμο. Στη κάτω κάτω ο κόσμος δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει οτι τα προστατευτικά δε μπορούν να κρατησουν 1 αμάξι 1500κιλών και οτι δεν είχανε μέσα νερό και ήταν διακοσμητικά! Ασθενοφόρο επίσης γιατί δεν υπήρχε?

DASMANIA
12-04-10, 09:15
ευθυνες μεγαλες φερουν οι οργανωτες!
ο οδηγος του αυτοκινητου την πιο μικρη απο ολες, σχεδον καθολου, και αυτο το λεω (για να μην με κραξετε ολοι μαζι) γιατι πηγε να τρεξει στην ΄΄πιστα΄΄ (και οχι σε μια πλατια με κοσμο και παιδακια, η στον δρομο που υπαρχουν και αλλα αμαξια, που να το φανταστει τι θα γινει) (και στην πιστα υποτιθετε οτι σε ρωτανε ενα δυο πραγματ για να μπεις και θελει και διπλωμα αγωνων) , δεν ειχε καμια προθεση να χτυπησει κανεναν ποσο μαλλον αυτο το τραγικο που εγινε, και οι τυψεις που μια ζωη που θα τον τρεχουν απο πισο...
ο πατερας οτι και να ηταν (σε επαγγελμα) που να το φανταζονταν αυτο που εγινε? μεσα στην ενταση της ημερας..., (ολοι μεσα μας λεμε... σε εμαν δεν παιζει να γινει κατι τετοιο...)
κριμα το παιδακι, πολυ κριμα. Η τυχη ειχε αλλα σχεδια.

και οι οργανωτες πρεπει να βρεθουν και να ...

(αυτη ειναι η δικια μου σκεψη, και δεν θελω σε καμια περιπτωση να προσβαλω κανεναν)

Fairytale
12-04-10, 10:00
Παιδιά στο video φαίνονται νερά να πετάγονται όταν το EVO χτύπησε τα πλαστικά κόκκινα μπλοκάκια. Άρα πρέπει να ήταν γεμάτα. Αλλά δεν σταματιέται έτσι ένα αυτοκίνητο 1.5 τόνου !!!

Ελπίζω η διοργάνωση να είχε μεγάλο αντίτιμο εισόδου, οι υπεύθυνοι θα το χρειαστούν γιατί ασφάλιση δε νομίζω να υπήρχε (εδώ δεν υπήρχε ασθενοφόρο).

Για το παιδάκι τι να πω ή για τον τραγικό πατέρα...
C U out there

REDNECK
12-04-10, 10:05
Ενα αγγελουδι εφυγε αδικα χωρις να φταιει.
Τωρα ειναι διπλα στο Θεο και δεν κινδυνευει αλλο απο τους ανθρωπους.

ermis1975
12-04-10, 10:21
Ανακοίνωσε για το περιστατικό εξέδωσε η ΕΘ.Ε.Α.

«Για το τραγικό δυστύχημα που συνέβη στη διάρκεια προγραμματισμένης επίδειξης δοκιμασίας αυτοκινήτων στην πίστα Αφιδνών, με αποτέλεσμα την απώλεια ενός 8χρονου παιδιού, τον τραυματισμό του 9χρονου αδελφού του και του πατέρα τους, η ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ –ΕΘ.Ε.Α, ως αρχή των μηχανοκίνητων σπορ στη χώρα μας:

-Εκφράζει τη βαθειά της λύπη για το τραγικό συμβάν και εκφράζει τα συλλυπητήρια και την συμπαράσταση της στην σκληρή δοκιμασία στην οικογένεια των παθόντων.
-Όσο αφορά στην προγραμματισμένη επίδειξη αυτοκινήτων, η ΕΘΕΑ αναφέρει ότι η επίδειξη έγινε με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς και μέτρα ασφαλείας.
-Η εκδήλωση ήταν πλήρως ασφαλισμένη για κάθε κίνδυνο προς τρίτους.
-Όσον αφορά στον καταλογισμό των όποιων ευθυνών για τα αίτια του τραγικού δυστυχήματος, η ΕΘΕΑ θα ερευνήσει ενδελεχώς τις αιτίες και θα προβεί στον καταλογισμό τους».

Fairytale
12-04-10, 10:38
Ωραία πράματα... λάδι η διοργάνωση !!!
ΠΡΟΦΑΝΩΣ το να κάθονται εκεί οι θεατές είναι σύννομο "με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς και μέτρα ασφαλείας".
Να δω τι θα πει και η ασφαλιστική που θα κληθεί να αποζημειώσει.
C U out there

paganis
12-04-10, 11:03
δυστηχως το παιδακι χαθηκε..απο ανικανοτητα...αγνοια...και μη τηρηση κανονισμων! ακομα μια φορα ομως...φαινεται πως....αφου δεν σε προστατευει κανεις στην χωρα μας( δικαιωματα-ελευθεριες-προσωπικη ασφαλεια)....πρεπει να εχεις το νου σου και να διασφαλιζεις μονος σου, την ακεραιοτητα σου( για μενα ..εχει μεριδιο ευθυνης και ο πατερας που στεκοταν στην στροφη)...οταν ολα υπολειτουργουν σε αυτην την χωρα...ο σωσων εαυτο σωθητω...

oldcarskickass
12-04-10, 18:24
Ανακοίνωσε για το περιστατικό εξέδωσε η ΕΘ.Ε.Α.

«Για το τραγικό δυστύχημα που συνέβη στη διάρκεια προγραμματισμένης επίδειξης δοκιμασίας αυτοκινήτων στην πίστα Αφιδνών, με αποτέλεσμα την απώλεια ενός 8χρονου παιδιού, τον τραυματισμό του 9χρονου αδελφού του και του πατέρα τους, η ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ –ΕΘ.Ε.Α, ως αρχή των μηχανοκίνητων σπορ στη χώρα μας:

-Εκφράζει τη βαθειά της λύπη για το τραγικό συμβάν και εκφράζει τα συλλυπητήρια και την συμπαράσταση της στην σκληρή δοκιμασία στην οικογένεια των παθόντων.
-Όσο αφορά στην προγραμματισμένη επίδειξη αυτοκινήτων, η ΕΘΕΑ αναφέρει ότι η επίδειξη έγινε με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς και μέτρα ασφαλείας.
-Η εκδήλωση ήταν πλήρως ασφαλισμένη για κάθε κίνδυνο προς τρίτους.
-Όσον αφορά στον καταλογισμό των όποιων ευθυνών για τα αίτια του τραγικού δυστυχήματος, η ΕΘΕΑ θα ερευνήσει ενδελεχώς τις αιτίες και θα προβεί στον καταλογισμό τους».


Ε ρε ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ ΜΑ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ που θέλουν.

Δε θα ευχηθώ δημόσια να πάθουν το ίδιο, αλλά τουλάχιστον αν το κάνουν προς ελάφρυνση των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υπεύθυνων (δλδ των εαυτών τους), να πάνε να ψοφήσουν.

Μα δεν υπάρχει διοργάνωση δεν υπάρχει τίποτα, και είναι κάτι που φαίνεται ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ από τα βίντεο.

Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας μου φαίνεται.

montoya
12-04-10, 22:39
Και ενώ τα χώνουμε σε όσους παίρνουν μέτρα κατόπιν εορτής, κάποιοι από εμάς συνεχίζουν να μετατρέπουν τους είδη επικινδύνους Ελληνικούς δρόμους σε πίστα. Πρώτοι στο να σχολιάζουμε τις μαλ..κίες των άλλων, την στιγμή που κάνουμε μεγαλύτερες....
Υ.Γ. Συγνώμη oldcarskickass αλλά ξαφνικά σταμάτησε να μου αρέσει η υπογραφή σου (απάντηση του TSAF)

oldcarskickass
13-04-10, 07:28
Και ενώ τα χώνουμε σε όσους παίρνουν μέτρα κατόπιν εορτής, κάποιοι από εμάς συνεχίζουν να μετατρέπουν τους είδη επικινδύνους Ελληνικούς δρόμους σε πίστα. Πρώτοι στο να σχολιάζουμε τις μαλ..κίες των άλλων, την στιγμή που κάνουμε μεγαλύτερες....
Υ.Γ. Συγνώμη oldcarskickass αλλά ξαφνικά σταμάτησε να μου αρέσει η υπογραφή σου (απάντηση του TSAF)

Δεκτό για την υπογραφή και κατανοητό.

Το αμάξι όμως ζήτημα να πήγαινε με 60χλμ/ώρα την ώρα της σύγκρουσης.

Ο οδηγός ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ μαλακία, και ΔΕΝ φταίει σε ΤΙΠΟΤΑ, πλήρωσε συμμετοχή για ένα αγώνα που και καλά πληρούσε τις απαραίτητες προδιαγραφές ελέγχου.

Το τραγικό συνέβη όχι λόγω της ταχύτητας ή της ολισθηρότητας του δρόμου ή της πίστας αλλά:
1)λόγω έλλειψης ευθύνης της διοργανώτριας αρχής
2)έλλειψη απαραίτητων μέτρων ασφαλείας που ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει μια πίστα ή έστω μια μηχανοκίνητη διοργάνωση
3)έλλειψη ασθενοφόρου και απαραίτητου ιατρικού προσωπικού
4)έλλειψη ΚΟΙΝΗΣ λογικής των θεατών

Επίσης μ@@@κία μπορούν να θεωρηθούν πολλά για την ελληνική πραγματικότητα, όπως πχ να ταξιδεύεις με πάνω από 100(και ΠΟΛΛΑ λέω) σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ελληνικό δρόμο (πλην Α.Ο. και κάποιων κομματιών της εθνικής), ποιοι από εμάς το τηρούν;

oldcarskickass
13-04-10, 07:39
Ε ρε ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ ΜΑ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ που θέλουν.

Δε θα ευχηθώ δημόσια να πάθουν το ίδιο, αλλά τουλάχιστον αν το κάνουν προς ελάφρυνση των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υπεύθυνων (δλδ των εαυτών τους), να πάνε να ψοφήσουν.

Μα δεν υπάρχει διοργάνωση δεν υπάρχει τίποτα, και είναι κάτι που φαίνεται ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ από τα βίντεο.

Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας μου φαίνεται.

Έφαγα μια κόκκινη για αυτό το μύνημα, με τίτλο ωραία τα λέω εκ του ασφαλούς.

ΔΕΝ με πείραξε η αρνητική - κάθε άλλο - το θέμα είναι τι στο διάολο εκ του ασφαλούς λέω;

Έπρεπε ή δεν έπρεπε να υπάρχουν τα στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας; (έβγες κτλ κτλ)
Έπρεπε ή δεν έπρεπε να υπάρχει ασθενοφόρο με γιατρό;
Έπρεπε ή δεν έπρεπε κάποιος να σιγουρευτεί για τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας οδηγών και θεατών;
Έπρεπε ή δεν έπρεπε κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ Η ΜΗ να βάλει τους θεατές σε ασφαλές σημείο;

Και ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ(και άλλα που ίσως ξεχνάω) αυτά με την επίβλεψη της ΕΘΕΑ.
Άρα τι εκ του ασφαλούς μιλάω;

Είναι πράγματα που ΕΠΡΕΠΕ να έχουν γίνει ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙ ΕΜΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΜΑΞΙ.-

Και καλό θα είναι να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας, είτε στέλνουμε θετικές είτε αρνητικές κριτικές.

Και επιμένω ότι ΘΕΛΟΥΝ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ και ότι κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.

Και τώρα πια ΕΙΔΙΚΑ για το 2ο κομμάτι είμαι 1000%σίγουρος.

stelmaniac
13-04-10, 08:31
Μη μασας ρε Λευτερη, καλα τα λες αγορι μου, μ'αρεσει που μισουμε σχεδον εξισου αυτο το κωλοχανειο....και επισης χαιρομαι πολυ οσο σκεφτομαι οτι καποιες ''εταιριες'' θα βαλουν λουκετο για να αποζημιωσουν τον ανθρωπο....


ουτε εμενα μ'αρεσει η υπογραφη σου....η κατω κατω...!!!!

jim_pas
13-04-10, 15:27
το μόνο που μπορούμε να κάνουμε πλέον είναι να ευχηθούμε να μην ξανασυμβεί παρόμοιο περιστατικό....αν και στην Ελλάδα τα πράγματα δύσκολα αλλάζουν...

montoya
13-04-10, 16:38
Και ενώ τα χώνουμε σε όσους παίρνουν μέτρα κατόπιν εορτής, κάποιοι από εμάς συνεχίζουν να μετατρέπουν τους είδη επικινδύνους Ελληνικούς δρόμους σε πίστα. Πρώτοι στο να σχολιάζουμε τις μαλ..κίες των άλλων, την στιγμή που κάνουμε μεγαλύτερες....
Υ.Γ. Συγνώμη oldcarskickass αλλά ξαφνικά σταμάτησε να μου αρέσει η υπογραφή σου (απάντηση του TSAF)
Κι εγώ έφαγα κόκκινη για αυτό το μήνυμα αλλά όταν η κόκκινη είναι "ανώνυμη" δεν με ενοχλεί καθόλου μιας και προέρχεται από κάποιο δειλό (το αποδεικνύει η ανωνυμία) και χωρίς επιχειρήματα (δεν μου απάντησε γιατί) άτομο. Του εύχομαι (όπως και σε όλους μας) να μην την "φάει" από κανέναν μετρ των drift ή των ανοιγμάτων, που θα "ξέρει" καλά τι κάνει και που "γνωρίζει" καλά τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του. Να είναι πάντα καλά και ας με κοκκινίζει....:D
Υ.Γ.1 Δεν ειρωνεύομαι, το εννοώ.
Υ.Γ.2 Αν και πέφτουμε στην παγίδα των "τηλεδικών" για μένα αποκλειστική ευθύνη έχουν οι διοργανωτές. Ούτε ο οδηγός που εννοείται θα προσπαθήσει να κινηθεί στο όριο αλλά ούτε και ο κόσμος που ούτε είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τα βασικά (άσχετα αν ο συγκεκριμένος πατέρας γνώριζε) αλλά και λειτουργεί με την λογική του να έχει το καλύτερο δυνατό θέαμα.

ThaNOS E46coupe
13-04-10, 23:59
ευκολο στον καθένα μας να ανεβάσει το λινκ με το βίντεο. αλλα ταπεινή μου γνώμη ειναι να σεβόμαστε τις απόψεις κ τις επιθυμίες των συμφοριμιτών μας....


μα δεν ήταν αγώνας ώστε να τηρεί αγωνιστικές προδιαγραφές το όχημα.

Κρίμα για το παιδί.

Υπάρχει και ένα βίντεο με το ατύχημα, το είδα, δυστυχώς, στις ειδήσεις.

Παρακαλώ, σαν άνθρωπος, να μην αναρτηθεί, είναι σα να γίνεται σόου ο θάνατός του.

Οι ευθύνες πολλές και κυρίως του διοργανωτή για τα ελλειπή μέτρα ασφαλείας και για τη μη πρόβλεψη μέρους που θα κάθονται οι θεατές.

Δυστυχώς αν και ο πατέρας αλλά και οι θεατές είχαν ΚΟΙΝΗ λογική θα είχε αποφευχθεί.

Hil
14-04-10, 20:27
Ο συκεκριμένος χώρος ΔΕΝ κάνει για πίστα!! Οι διοργανωτές έπρεπε να μην άφηναν τον κόσμο να καθόταν εκεί αλλά και ο κόσμος από μόνος του δεν έπρεπε να βρίκεται εκεί!!!! Τα jerseys ήταν γεμάτα κατά το 1/5!
Τι να κρατήσει;;;;; Ας τα γεμίζανε με νερο ή αμμο... αλλά όλα αυτά κοστίζουν...... σκοπός είναι να κονομήσουν κι όχι να σπαταλήσουν οι λακαμάδες!!!!!! :flipa::flipa:
Ούτε ασθενοφόρο είχανε!!!!!

Θυμάμαι πριν χρόνια όταν που κλείναμε τα Μέγαρα, με άλλη λέσχη, ερχοντουσαν και μας έκαναν μανούρες επειδή τους χαλούσαμε την πιάτσα!!!!:flipa::flipa:

Τον οδηγό καλά έκαναν και τον αθωώσανε..... δεν έφταιγε άλλωστε!!!
Αλλά δε θα μπορούσαν οι οδηγοί εφόσον έβλεπαν την ανοργανωσιά να έκαναν φασαρία
και να μην έτρεχαν;;; Μάλλον δύσκολο!!!!

Τέλος πάντων.... ό,τι και να λέμε το κακό έγινε και δυστηχώς μπορεί να μας πάρει όλους οι μπάλα!!

lykos_m3
14-04-10, 21:38
ολοι μιλαμε για ανοργανοσια για απαρεδεκτες συνθηκες...αλλα εαν δεν γινοταν το ατυχημα θα πηγαιναμε και θα ξαναπηγαιναμε και να μπουμε στην πιστα και να δουμε...δεν ειδα κανεναν απο <<εμασ>> να πει τι ειναι αυτο εδω που παμε ολουσ μασ κυβερναει ι κ@@λα και μονο οταν γινεται το κακο αμπελοφιλοσοφουμε.....ας γινουμε πιο υπευθυνοι.....

Hil
15-04-10, 00:04
φίλε μου, πως εννοείς πιο υπεύθυνοι;; Απλά πράματα...
όσοι θέλουν να τρέχουν σε διοργανώσεις, να επιλέγουν τις καλύτερα οργανωμένες!!!!!

ninos22
15-04-10, 01:23
Ο οδηγός ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ μαλακία, και ΔΕΝ φταίει σε ΤΙΠΟΤΑ, πλήρωσε συμμετοχή για ένα αγώνα που και καλά πληρούσε τις απαραίτητες προδιαγραφές ελέγχου.

1)λόγω έλλειψης ευθύνης της διοργανώτριας αρχής
2)έλλειψη απαραίτητων μέτρων ασφαλείας που ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει μια πίστα ή έστω μια μηχανοκίνητη διοργάνωση
3)έλλειψη ασθενοφόρου και απαραίτητου ιατρικού προσωπικού
4)έλλειψη ΚΟΙΝΗΣ λογικής των θεατών

Αυτές είναι οι αληθινές αιτίες οπως και να το κάνουμε.. Βάση ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ

nassosbmw1
15-04-10, 08:39
Τραγικό...
Ανύπαρκτη η διοργάνωση αλλά φάουλ και ο πατέρας που αν μη τι άλλο έπρεπε σαν γνώστης να είχε τοποθετήσει σε ασφαλή θέση όχι μόνο τα παιδιά του αλλά να παρότρυνε και τους υπόλοιπους θεατές να καθήσουν σε ασφαλές σημείο...γιατί ρε γμτ πρέπει να μαθαίνουμε τα στοιχειώδη μόνο βουτηγμένοι στο αίμα; :banghead:

ermis1975
15-04-10, 09:48
Κάποια πράγματα έπρεπε να τα περιμένουν. Ενα αυτοκίνητο που πάει για να τρέξει και να προσφέρει και θέαμα, μπορεί πανεύκολα να βγεί και απο το δρόμο. Παρατήρησα πάντως στο video πως ο κόσμος ήταν όλος μαζεμένος στη στροφή και η υπόλοιπη πίστα άδεια. Λογικό για να βλέπουν το θέαμα, παράλογο για την ασφάλειά τους.

stelmaniac
15-04-10, 14:29
παιδια δε θελω να ακουω βλακειες και να αποδιδουμε ευθυνες στους ανθρωπους που δεν ειχαν ''κοινη λογικη''(ηθελε ο πατερας να σκοτωθει το παιδι του??)....αν ηταν καθε φορα που κανουμε ενα λαθος να το πληρωναμε με τη ζωη μας,δε θα υπηρχε ουτε ενας ανθρωπος ζωντανος στον πλανητη....η διοργανωτρια αρχη εχει ολη την ευθυνη της ομαλης διαδικασιας του αγωνα,Τελος....

montoya
15-04-10, 15:18
Συμφωνώ και το έχω γράψει. Από την άλλη και ο "πατέρας" που βάζει το παιδί του μπροστά στο τιμόνι (στην πορεία) δεν θέλει να το σκοτώσει αλλά μόνο όταν συμβεί το κακό θα καταλάβει τι βλακεία έκανε.
Θα μπορούσαν και οι υποψιασμένοι φίλοι του θεάματος, να κάνουν ένα είδος εμπάργκο στις πρόχειρα στημένες επιδείξεις. Με άλλα λόγια. Ή κάνεις σωστούς αγώνες ή δεν πατάει άνθρωπος. Αυτά βέβαια μόνο στην θεωρία αλλά στην πράξη δεν πρόκειται.

STR
15-04-10, 15:42
Αυτη τι στιγμη με την δικη μου ματια.......

Ο δυστυχης πατερας εχει τον πονο του, δεν μπορει να συγχωρεσει τον εαυτο του που δεν μπορεσε να προστατεψει το παιδι του, ριχνει και ευθυνες στον οδηγο, κατηγορει και τους διοργανωτες για την επικυνδηνη 'πιστα'.

Ο οδηγος εχει τρομερες τυψεις για το στιγμιαιο λαθος που εκανε και κοστισε την ζωη ενος παιδιου. Θα το θυμαται για ολη του την ζωη και θα τον στιγματιζει... Επισης κατηγορει τους διοργανωτες που δεν ειχαν λαβει τα απαραιτητα μετρα παρ'ολο που τα εβλεπε πριν ξεκινησει τον αγωνα του...

Οι διοργανωτες (χωρις να το ξερω) πιθανων να εχουν εξαφανιστει και να ψαχνουν τροπους να διασφαλισουν το τομαρι τους με καθε νομιμο και μη τροπο....

Κι εμεις με πιο ψυχραιμη φωνη , τους κατηγορουμε ολους στο μεριδιο που τους αναλογει.
Ποιος πρεπει να την πληρωσει και ποιος στο τελος θα πληρωσει ειναι ειμαι πολυ περιεργος να δω!!!!