PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλύσιμο 60 ευρώ??


Alexandros18
19-04-10, 15:06
Πριν απο αρκετο καιρο επισκευτικα το συνεργειο του Τρικαλιωτη εξουσιοδωτιμενου εμπορου
BMW, για αντικατασταση των κρυσταλλων του οδηγου και του συνοδηγου μετα απο 3
βδομαδες οποτε πηρα και το αυτοκινητο διαπιστωσα καποια προβληματα την ωρα της
παραλαβης 1. το ηχειο της πορτας του οδηγου δεν λειτουργουσε. 2. το παραθυρο του οδηγου
δεν ανεβαινε μεχρι πανω και 3. υπηρχε γρατζουνια στον μπροστινο προφυλακτιρα.
Με μιση καρδια προσπερασα αυτα τα προβληματα αλλα σημερα με πηρε η ασφαλεια
να μου πει να παω να πληρωθω. Μου ειπαν οτι δεν θα πληρωθω τον καθαρισμο και ειπα καλως
ποσο να κανει ο καθαρισμος, αποδειχτηκε οτι μου χρεωσαν 60 ευρω για πλυσιμο...
Και σασ ρωταω τα υπερογκα ποσα που παιρνει το συγκεκριμενο συνεργειο με ανταλλαγμα την
χειριστη εξυπηρετηση αλλα και την χειροτερη δυνατη δουλεια, αξιζουν? Η απλως προκειται
περι αισχροκερδιας. Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο
εξουσιοδοτημενοσυνεργειο να επισκεπτομαι στην θεσσαλονικη. Ευχαριστω

Κωνσταντίνος
19-04-10, 16:55
1. το ηχειο της πορτας του οδηγου δεν λειτουργουσε. 2. το παραθυρο του οδηγου
δεν ανεβαινε μεχρι πανω και 3. υπηρχε γρατζουνια στον μπροστινο προφυλακτιρα.
Με μιση καρδια προσπερασα αυτα τα προβληματα αλλα σημερα με πηρε η ασφαλεια


To βασικό θέμα σου είναι τα 60 € για το πλύσιμο.
Ομως μπορώ να μάθω γιατί προσπέρασες τις 3 ζημιές που σου δημιούργησαν στο συνεργείο και δεν απαίτησες να σου τις αποκαταστήσουν ;;; :screwy:

Alexandros18
19-04-10, 17:23
τζαμι και ηχειο μου τα εφτιαξαν αλλα την γρατζουνια την αρνουνται..

merbeind
19-04-10, 18:11
Καλα δεν ειναι και οι μονοι.Σε mercedes περυσι με ειχαν χρεωσει 70 ευρω.Απλα για service το ειχα παει και εκαναν και καθαρισμο απο μονοι τους και κατι για τους μυκητες εβαλαν στο φιλτρο καμπινας.Αν σκεφτεις οτι στα συνεργεια χρεωνουν 50 ευρω την ωρα...Στη bmw απο την αλλη ειχα μια γρατσουνια στο καπο απο κλειδι.Πηγα μου την εβαψαν αλλα το σημα το μπροστινο ξεβαψε(πως το καταφερανε απορω) και ακομη χειροτερα δεν το ειδα οταν παρελαβα το αμαξι.Τωρα ψαχνω να βρω αυτα που ειναι carbon look

kapetanios
20-04-10, 16:16
όταν λες αντικατάσταση κρυστάλλων οδηγού συνοδηγού τι εννοείς? δεν το πιάσα ...παρμπριζ?



:bricks1::bricks1::bricks1:

Hil
20-04-10, 20:13
με τι στο έπλυναν????? Με σαμπουάν με βασιλικό πολτό;;;;;

Ψάξτο φίλε......

sv2qo
21-04-10, 08:32
μη ξεχάσης την άλλη φορά που θα πας στον Τρικαλιώτη να ρωτήσης πόσο κάνει η κάρτα καυσαερίων.

Εγω προτιμώ τον Αδαμίδη στην δυτική Θεσσαλονίκη

george316
21-04-10, 10:37
και εγω πελατης του αδαμιδη ειμαι.εμενα απο την αλλη ειχαν το αυτοκινητο δυο εβδομαδες μεσα για αντικατασταση του μυλου της κλειδαριας του τιμονιου....και το πηρα μεσα στη σκονη.....λες να με χρεωναν και εμενα 60 ευρω?
εκτος αν σου εκαναν βιολογικο καθαρισμο,αλλα και παλι χωρις καποια ενημερωση??

Alexandros18
22-04-10, 15:32
Απλα πιστευω οτι ο Κ Τρικαλιωτης εχει ψηλιαστει την ψωρα ορισμενων κατοχων bmw και βαραει στο κεφαλι με τισ τιμες που ζηταει γιατι ξερει οτι οι περισσοτεροι δεν θα
εχουν προβλημα. Οχι δεν μ εκαναν κανενα βιολογικο καθαρισμο, ενα απλο εξωτερικο πλυσιμο Χωρις να με ρωτησουν εννοειτε.Απο εδω και περα ομως θα δοκιμασω Παπαδοπουλο και Αδαμιδη. Και το πλυσιμο το ανεφερα ως παραδειγμα, γενικα οι τιμες που χρεωνει ειναι κοροιδια.
Τουλαχιστον μου εγινε μαθημα οτι στα after sales θεματα η συγκεκριμενη αντιπωσοπεια βρομαει.

rapid_fast
22-04-10, 16:33
Απλα πιστευω οτι ο Κ Τρικαλιωτης εχει ψηλιαστει την ψωρα ορισμενων κατοχων bmw και βαραει στο κεφαλι με τισ τιμες που ζηταει γιατι ξερει οτι οι περισσοτεροι δεν θα
εχουν προβλημα. Οχι δεν μ εκαναν κανενα βιολογικο καθαρισμο, ενα απλο εξωτερικο πλυσιμο Χωρις να με ρωτησουν εννοειτε.Απο εδω και περα ομως θα δοκιμασω Παπαδοπουλο και Αδαμιδη. Και το πλυσιμο το ανεφερα ως παραδειγμα, γενικα οι τιμες που χρεωνει ειναι κοροιδια.
Τουλαχιστον μου εγινε μαθημα οτι στα after sales θεματα η συγκεκριμενη αντιπωσοπεια βρομαει.
Μπορείς να στείλεις μια επιστολή στην BMW και να αναφέρεις τα προβλήματα αυτά, όπως και σε κάποιο ελληνικό περιοδικό ειδικού τύπου για να δείς τι θα απαντήσουν..

borgiane
23-04-10, 00:14
αδερφε,απλως αλλαζεις συνεργειο.εγω πηγαινω στον κοροσιδη,στο ωραιοκαστρο,απεναντι απ τα τζαμπο,καλες τιμες κ πολυ ψαγμενα τα παιδια!

ninjas
23-04-10, 18:42
την εχω πατησει και εγω με τον τρικαλιωτη στη θεσσαλονικη.απλα αλλαζεις συνεργειο

george.x82
24-04-10, 00:08
Εάν αρχίσω να σας λέω τα παράπονα μου για τον Τρικαλιώτη δεν θα τελειώσω ούτε σε 1 χρόνο ! Με λίγα λόγια όταν έτρωγε ψωμί από εμάς από το 1993 ( αν δεν κάνω λάθος τότε άνοιξε ) μας έκανε τεμενάδες ! Τώρα που το BMW πάλιωσε δεν μας δίνει σημασία ούτε για ένα απλό σέρβις που πας ( δεν κάνω λόγο για κάτι παραπάνω …… την έχω πατήσει …..) αυτό που κάνουν είναι να σου την λένε του τύπου πόσο ακόμη θα το κρατήσεις να γαλανέ ειρωνικά και να λένε ότι το αμάξι δεν αξίζει άσχετα ότι πολλά άτομα από εκεί μέσα έχουν Ε30 ΚΑΙ Ε34 . Εμένα λοιπόν με έχασαν από πελάτη τους γιατί εγώ τους μιλούσα πάντα ευγενικά χωρίς να πέσω ούτε μια στιγμή στο επίπεδο τους χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και παράλογες τους έδινα όσο χρόνο χρειαζόντουσαν για να ελέγξουν το αμάξι δεν τους έκανα ποτέ σκηνή για την τιμή κάποιου ανταλλακτικού που ήθελε αντικατάσταση ( όπως ήμουν μπροστά σε πολλά περιστατικά … να ωρύετε ο πελάτης για το φλασακι που έχει 70 ευρώ κ.τ.λ. ) . Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές μου εμπειρίες χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν . Αν και στις άλλες 2 αντιπροσωπίες της Θεσσαλονίκης όταν ακούνε Ε30 ή Ε34 γελούν ειρωνικά αντί να σου πουν πως δεν μπορούν απλά να σε εξυπηρετήσουν . Έτσι νομίζω πως θα έπρεπε να κάνει ο κάθε σωστός επαγγελματίας ! Λυπάμαι πολύ κύριοι !

Veldrin
24-04-10, 10:17
Εάν αρχίσω να σας λέω τα παράπονα μου για τον Τρικαλιώτη δεν θα τελειώσω ούτε σε 1 χρόνο ! Με λίγα λόγια όταν έτρωγε ψωμί από εμάς από το 1993 ( αν δεν κάνω λάθος τότε άνοιξε ) μας έκανε τεμενάδες ! Τώρα που το BMW πάλιωσε δεν μας δίνει σημασία ούτε για ένα απλό σέρβις που πας ( δεν κάνω λόγο για κάτι παραπάνω …… την έχω πατήσει …..) αυτό που κάνουν είναι να σου την λένε του τύπου πόσο ακόμη θα το κρατήσεις να γαλανέ ειρωνικά και να λένε ότι το αμάξι δεν αξίζει άσχετα ότι πολλά άτομα από εκεί μέσα έχουν Ε30 ΚΑΙ Ε34 . Εμένα λοιπόν με έχασαν από πελάτη τους γιατί εγώ τους μιλούσα πάντα ευγενικά χωρίς να πέσω ούτε μια στιγμή στο επίπεδο τους χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και παράλογες τους έδινα όσο χρόνο χρειαζόντουσαν για να ελέγξουν το αμάξι δεν τους έκανα ποτέ σκηνή για την τιμή κάποιου ανταλλακτικού που ήθελε αντικατάσταση ( όπως ήμουν μπροστά σε πολλά περιστατικά … να ωρύετε ο πελάτης για το φλασακι που έχει 70 ευρώ κ.τ.λ. ) . Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές μου εμπειρίες χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν . Αν και στις άλλες 2 αντιπροσωπίες της Θεσσαλονίκης όταν ακούνε Ε30 ή Ε34 γελούν ειρωνικά αντί να σου πουν πως δεν μπορούν απλά να σε εξυπηρετήσουν . Έτσι νομίζω πως θα έπρεπε να κάνει ο κάθε σωστός επαγγελματίας ! Λυπάμαι πολύ κύριοι !


Έτσι ακριβώς, ευτυχώς υπάρχουν και εξειδικευμένα συνεργεία BMW εκτός επίσημου δικτίου τα οποία και φέρονται άψογα και ευγενικά, και σου εξηγούν ήρεμα, και δε σε τσεκουρώνουν. Τα ευρώ δεν είναι μαρουλόφυλλα, εμείς τους κάνουμε μάγκες τους κυρίους.

Πήγα στην AthensCar προχθές στο τμήμα ανταλλακτικών, και ο τυπάκος μέσα απο το γκισέ που κρατούσε τους καταλόγους (όχι ο πωλητής έξω) μου μιλούσε ειρωνικά, επειδή θεώρησα οτι 310 ευρώ για τη μία ζάντα μου που ήθελε άλλαγμα ήταν πολύ ακριβά.

Πούλημα μούρης απ την τσέπη μας... Μπράααβο σεβασμός ;

Λύση ; Παραεισαγωγή - ebay -> τοποθέτηση σε εξειδικευμένο και τα μισά λεφτά στην τσέπη. Και ας με πούν και τσίπη ή τσιγγούνη. Τουλάχιστον στη συνείδηση μου δε θα είμαι λακαμάς. Μόνο έτσι τους τιμωρείς.

MaSt0RaS
27-04-10, 00:41
Ποπο 60ε πλυσημο εν οψη της κρισης.. οκ παμε καλα..!

alen77
27-04-10, 09:27
Εάν αρχίσω να σας λέω τα παράπονα μου για τον Τρικαλιώτη δεν θα τελειώσω ούτε σε 1 χρόνο ! Με λίγα λόγια όταν έτρωγε ψωμί από εμάς από το 1993 ( αν δεν κάνω λάθος τότε άνοιξε ) μας έκανε τεμενάδες ! Τώρα που το BMW πάλιωσε δεν μας δίνει σημασία ούτε για ένα απλό σέρβις που πας ( δεν κάνω λόγο για κάτι παραπάνω …… την έχω πατήσει …..) αυτό που κάνουν είναι να σου την λένε του τύπου πόσο ακόμη θα το κρατήσεις να γαλανέ ειρωνικά και να λένε ότι το αμάξι δεν αξίζει άσχετα ότι πολλά άτομα από εκεί μέσα έχουν Ε30 ΚΑΙ Ε34 . Εμένα λοιπόν με έχασαν από πελάτη τους γιατί εγώ τους μιλούσα πάντα ευγενικά χωρίς να πέσω ούτε μια στιγμή στο επίπεδο τους χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και παράλογες τους έδινα όσο χρόνο χρειαζόντουσαν για να ελέγξουν το αμάξι δεν τους έκανα ποτέ σκηνή για την τιμή κάποιου ανταλλακτικού που ήθελε αντικατάσταση ( όπως ήμουν μπροστά σε πολλά περιστατικά … να ωρύετε ο πελάτης για το φλασακι που έχει 70 ευρώ κ.τ.λ. ) . Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές μου εμπειρίες χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν . Αν και στις άλλες 2 αντιπροσωπίες της Θεσσαλονίκης όταν ακούνε Ε30 ή Ε34 γελούν ειρωνικά αντί να σου πουν πως δεν μπορούν απλά να σε εξυπηρετήσουν . Έτσι νομίζω πως θα έπρεπε να κάνει ο κάθε σωστός επαγγελματίας ! Λυπάμαι πολύ κύριοι !
Έκανε και η μύγα κ….ο και έχε…ε τον κόσμο όλο.! Αυτό γενικά για να συνεργεία.

bachis
27-04-10, 16:07
:bugeye::bugeye:

ziaba
19-05-10, 14:39
Πανω απο 20 ευρω δεν εχω δωσει ποτε γαι μεσα και εξω μιλαμε σε πιασαν απ'τα @@


:nutkick::nutkick::nutkick:

ThaNOS E46coupe
19-05-10, 15:17
κύριοι εγω δεν ξαναπατάω σε αντιπροσωεπια. εχω βρεί εδω στην πόλη μου την καλαματα ενα συνεργείο,κ που διαθέτει κ διαγνωστικό.Σας λέω λοιπόν όταν με βλέπουν μου κάνουν τεμενάδες και απο τιμές είναι λογικές κ το ωράιο είναι οτι κάθε φορά που θα φτιάξω κάτι θα μου καθαρίσουν το αυτοκίνητο..πχ σε αλλαγή φλατζουλας στη βάση του φίλτρου "δώρο πλύσιμο του κινητήρα με φάρμακο , κ φυσιγμα με τον αέρα..." κ πλύσιμο της αλουμινένιας ποδιάς ....κ με ξέρουν με το μικρό μου όνομα κ πίνω κ καφέ τζάμπα... και σας ρωτάω...γιατί λοιπόν να πάω στην αντιπροσωπία?

ermis1975
19-05-10, 15:55
60ευρώ έχει το πλύσιμο όχι μόνο του αυτοκινήτου, αλλά και του σαλονιού. Επίσης αν δε θές να στο πλύνουν δεν είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις!! Αφού είναι "λαμόγια" και δε σε ενημέρωσαν. Συνήθως το πλύσιμο στο κάνουν σαν δωρο για να ξαναπάς, να δείς οτι προσέχουν το αυτοκίνητο... όχι για να σε χρεώσουν κουστούμι.

yodas
19-05-10, 17:21
Δοκίμασε και τον Παπαδόπουλο πάντως...αν και μεταξύ μας όλοι τα ίδια είναι τελικά...πρέπει να βρείς ένα καλό συνεργείο να γουστάρεις έστω και αν δεν ειναι αντιπροσωπία...στείλε ένα pm στον thomelef αυτός πηγαίνει σε ένα πάρα πολύ καλό.

ΔημητρηςΜ3
19-05-10, 21:06
απο τιμες τι λεει ο εν λογο κυριος Γιωργο?

pantelis
29-05-10, 14:53
Εγω παω στον Αδαμιδη καλουτσικες τιμουλες και το πλυσιμο δεν το χρεωνει!!!

BMW_E36_328i
26-11-10, 11:15
Παντως απο Αθηνα παιδια ο Καφουνης ειναι πολυ αψογος , δεν εχω κανενα προβλημα και παντα κυριος στην εργασια του !!!