PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Με Αλατα !!!!!


Johnny E46
23-04-10, 09:44
Αδερφια καλημερα , σημερα το πρωι πηγα να πλυνω την μπεμπα, πρωτη φορα στα δυο χρονια κατοχης του αυτοκινητου που ειχε να πλυθει το αμαξι μιαμιση βδομαδα κ αυτο λογω καιρου πιο πολυ , το επλυνα μια χαρα ωσπου καποια στιγμη αρχιζω κ βλεπω στο αμαξι κηλιδες.... ρωταω τον πλυντηρια μου κ μ λεει οτι ειναι ΑΛΑΤΑ!!!καποιος/οια ποτιζε φαινεται το αμαξι απο κανα μπαλκονι πλενοντας κ εγω δεν ξερω τι κ το αμαξι στεγνωνε με τα κ#λονερα πανω , τι μπορω να κανω ρε παιδια , ξερει κανεις να με φωτισει ? φευγει με γυαλισμα ??? ευχαριστω εκ των πρωτερων....:confused:

BMW850i
23-04-10, 10:11
Καλημέρα, δυστυχώς το έχω πάθει και γω στο πάρκινκ της δουλειάς με το αυτόματο πότισμα. Το νερό από τη γεώτρηση έχει πολλά άλατα και μια μέρα που είχα παρκάρει κοντά στα ποτιστικά μπεκ και το νερό στέγνωσε πάνω στο αμάξι έγινε όλο σημάδια...

Στην αρχή φρίκαρα αλλά ευτυχώς μετά από δύο τρία πλυσίματα έφυγαν... Μπορείς να πλύνεις το αμάξι και αφού στεγνώσει, να το περάσεις με μια γυαλιστική αλοιφή και θα είναι όπως πριν.

Fanatic
23-04-10, 10:12
Παρε μια κρεμα γυαλισματος και θα φυγει

Johnny E46
23-04-10, 10:30
παιδια ποια γυαλιστικη κρεμα εχετε να μου προτεινετε , για να παρω κατι δοκιμασμενο. με καθησυχασατε παντως ... ευχαριστω αδερφια ! :D

gyiama
23-04-10, 10:40
μην μπαινεισ στον κοπο αλοιφης κλπ με 2 -3 πλυσηματα οπως ειπε ο φιλος πιο πανω θα φυγουν!!!

Johnny E46
23-04-10, 10:50
ευχαριστω και παλι αδερφια !! μου εφυγε ενα βαρος , απο το πρωι που το ειδα ημουν ετοιμος να σκασω.... και παλι ευχαριστω !

stelmaniac
23-04-10, 13:25
porzelack---> http://www.fishfinder.gr/porzelack/Products.asp?id=107

Driver M
06-05-10, 10:08
Με μια πολύ ελαφρά γυαλιστική, όπως την super resin polish της autoglym, στάνταρ θα φύγουν τα άλατα και επειδή η συγκεκριμένη έχει και glaze συστατικά, δηλαδή έλαια που καλύπτουν μικρογρατζουνιές και αράχνη, θα λάμπει και περισσότερο το χρώμα σου. Πάντως και με καλό πλύσιμο, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα φύγουν.

Και επειδή υπάρχουν περιοχές όπου το νερό περιέχει άλατα και πολλοί φίλοι προσπαθώντας να πλύνουν το αυτοκίνητό τους, γεμίζουν άλατα τα οποία βγαίνουν πολύ δύσκολα, υπάρχει ένα καταπληκτικό προϊόν, το optimun no rinse, το οποίο μόλις πέσει στο νερό του κουβά (μαζί με το σαμπουάν), διαλύει τα άλατα και κάνει το πλύσιμο πολύ πιο εύκολο και αποδοτικό. Προτείνεται ανεπιφύλακτα λοιπόν για περιοχές όπου το νερό είναι γεμάτο άλατα. Περισσότερα εδώ: http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=OPT-NORINSE-32

trueno
17-09-10, 21:31
Eνας φίλος μου που ειχε πρόβλημα με άλατα σε ενα Nissan Navara και δεν εφευγαν με τίποτα , ( ειχε δοκιμάσει και ξυδι διαλυμένο σε νερό) με πήρε τηλ. προχθες και μου είπε πως βρήκε τη λύση!!!
Ενα καθαριστικό για Inox επιφάνειες της εταιρείας New Line. To προιον από οτι μου είπε ειναι για σκάφη , και τα άλατα εφυγαν αμέσως χωρίς τρίψιμο!! Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας πει τις εντυπώσεις του...

chief
18-09-10, 08:16
ξυδι και φευγουν