PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή Κοντέρ Ε36


gearboxer
24-04-10, 09:11
Καλημέρα

Είμαι νέος στο Forum πρόσφατος κάτοχος ενός 318is '97 Μ44

Το αμάξι το πήρα με χαλασμένο τον μετρητή χιλιομέτρων στο κοντέρ (ο συνολικός ψηφιακός μετρητής χιλιομέτρων άλλοτε εμφανίζεται μισός και άλλοτε ολόκληρος). Έχω βρεί μεταχειρισμένα όργανα για να το αλλάξω αλλά τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1)Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τον εγκέφαλο αν ανιχνεύσει κοντέρ με άλλο VIN?

2)Τα χιλιόμετρα αποθηκεύονται στο καντράν ή στον εγκέφαλο; (θέλω να παραμείνουν τα ίδια λόγω βιβλίου service)

3)Το καντράν των Ε36 άλλαξε μετά το 1996 με δύο φύσσες απο πίσω. του 316 και του 318 ήταν απολύτως ίδια; Γιατί έτσι φαίνεται


Ευχαριστώ παιδιά

stelmaniac
24-04-10, 09:41
1.οχι
2.το καντραν που θα αγορασεις θα δειχνει τα δικα του χιλιομετρα
3.αν ταιριαζουν οι φισσες πισω τοτε ταιριαζουν ολα τα καντραν απο ε 36...αν το καντραν δεν ειναι απο is ισως δεις καποιες αποκλισεις στις στροφες η στα χιλιομετρα η στη θερμοκρασια,χωρις αυτο να ειναι σιγουρο...

υγ. ελα απο το σπιτι να το κοιταξω,μπορει να φτιαχνονται τα πιξελ σου...

gregE36
24-04-10, 10:53
και εμενα ετσι μου κανει το πρωτο νουμερο μονο μια εμφανιζεται μια χανετε ...φτιαχνεται αυτο?

Sp!ros G
24-04-10, 10:58
Αμα φτιαχνεται χωρις αλλαγη του Ribbon cable τοτε η πληροφοριες του Στελιου ειναι πολυτιμες για πολλους !!

gearboxer
24-04-10, 12:20
Σε εμένα κόβει όλη την αράδα στη μέση και δεν διαβάζονται οι ενδείξεις. όταν πατάς το κουμπί του μηδενισμού τα δείχνει προσωρινά και όταν το αφήνει επιστρέφει και πάλι στα..κινέζικα!

MZ3
24-04-10, 15:45
αυτο το Ribbon cable το αλλαζει καπιος υπευθηνα?
γιατι φοβαμαι να βαλω χερι.. πιος ειναι ο καταληλος αραγε?

stelmaniac
24-04-10, 16:02
θα μιλησει ο γκουρου των κοντερ:
αν το ριμπον κολλαει απ'ευθειας στο γυαλακι τοτε ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ....αν υπαρχει πριζα αλλαζει μια χαρα...
ελεγξτε το...!!


αν το προβλημα φαινεται οπως την υπογραφη του ΜΖ3 τοτε ευθυνεται αποκλειστικα το ριμπον...εγω μπορω να το φτιαξω αλλα δεν θα κρατησει πολυ καιρο....εξαρταται...

MZ3
24-04-10, 16:12
αν το παω σε ηλεκτρονικο εχω να φοβηθω κατι λες?
ενοειτε οτι θα εχω αγοραση το καλοδιο

απλα εχω δει την διαδικασια και την φοβαμαι λιγακη


http://pixelfix.net/ita/

εδω παντος για 36 δεν εχει κατι..

stelmaniac
24-04-10, 16:47
ξαναλεω: αν το ριμπον κολλαει πανω στο ντισπλει κολλιεται απο ρομποτ αφου μολις ακουμπησεις το κολλητηρι θα λιωσουν ολα,δεν κολλιεται με το χερι...οσοι υποστηριζουν οτι μπορουν να το κολλησουν με το χερι μαλλον ψευδονται, γι'αυτο αλλωστε μονο το συγκεκριμενο κομματι η μπεμβε το χρεωνει 500+ ευρω!!!!...καντραν ομως ε36 υπαρχουν με το κιλο(παιρνετε ενα ολοκληρο και ησυχαζετε),για το δικο μου αμαξι δεν υπαρχουν πουθενα γι'αυτο και την εψαξα...

stelmaniac
24-04-10, 16:52
αν το παω σε ηλεκτρονικο εχω να φοβηθω κατι λες?
ενοειτε οτι θα εχω αγοραση το καλοδιο

απλα εχω δει την διαδικασια και την φοβαμαι λιγακη


http://pixelfix.net/ita/

εδω παντος για 36 δεν εχει κατι..

αν το πας σε μαστορα προσεξε στο βγαλσιμο μη σου σπασει το γυαλακι στις γωνιες(ειναι πολυ ευαισθητο)...μετα ειναι αχρηστο...

gearboxer
24-04-10, 19:02
Λοιπόν μάγκες το πρόβλημα λύθηκε έπειτα απο αναζήτηση αρκετή.

Το pdf με τις οδηγίες είναι στο παρακάτω λίνκ:

http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=251379

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες και το πρόβλημα λύθηκε. Δεν είναι απλό αλλά ούτε και δύσκολο και γλιτώνεις χρόνο και χρήμα.

stelmaniac
24-04-10, 19:46
το προβλημα που παρουσιαζεται στο pdf δεν εχει να κανει με βλαβη πιξελ, display κτλ....απλουστατα,η οθονη λειτουργει αλλα δεν φωτιζεται,...εγω μιλουσα για προβλημα με καμενα πιξελ που ειναι σοβαρο...

ετσι κι αλλιως τα ε36 σπανιως εμφανιζουν τετοιο προβλημα...

m_sak
24-04-10, 23:08
Λοιπόν μάγκες το πρόβλημα λύθηκε έπειτα απο αναζήτηση αρκετή.

Το pdf με τις οδηγίες είναι στο παρακάτω λίνκ:

http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=251379

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες και το πρόβλημα λύθηκε. Δεν είναι απλό αλλά ούτε και δύσκολο και γλιτώνεις χρόνο και χρήμα.

Ρε μεγάλε εμείς που δεν ξέρουμε καλά την αγγλική γλώσσα δεν μας λες τι έκανες?

Πέρασες ξανα τις κολλήσεις με κολλητήρι?

gearboxer
24-04-10, 23:55
-Αποσυνδέεις την μπαταρία

-Βγάζεις το καντράν και τις φύσσες του (θέλει αστεράκι)

-Ξεβιδώνεις προσεκτικά τις 5 βίδες (αστεράκι και πάλι) που έχει απο πίσω και ξεχωρίζεις τα δύο κομμάτια του καντράν

-Ανοίγεις προσεκτικά την τρύπα που δείχνει στην εικόνα. Προσοχή μην γίνει ζημιά κατα λάθος στην πλακέτα κάτω απο το πλαστικό.

-Βρίσκεις στο σημείο αυτό δυο μικρές χρυσές βιδούλες (ίσιο κασαβίδι λεπτό) που συγκρατούν την οθόνη στην πλακέτα.Εκεί είναι το κλειδί.Έχουν χαλαρώσει και δεν κάνει καλή επαφή στην πλακέτα.Σφίγγεις ελαφρά τις βίδες και κλείνεις την τρύπα που άνοιξες προσεκτικά με κόλλα στιγμής.

-Αυτός στο pdf λέει ότι με ένα κολλητήρι φρέσκαρε προσεκτικά τις..45-50 κολλήσεις στην πλακέτα αλλα είναι αχρείαστο εντελώς και επικίνδυνο!

-Έτοιμος

gearboxer
23-05-10, 20:20
Πάντως, εγκυκλοπαιδικά, μπορούν οι μηχανικοί μέσω του διαγνωστικού να αλλάξουν τα χιλιόμετρα που δείχνει ένα καινούργιο ή ένα μεταχειρισμένο καντράν; Είναι κάτι απλό γι αυτούς ή χρονοβόρο; (και άρα κοστίζει)

gearboxer
22-06-10, 21:27
Ρε μάγκες μία ερώτηση: Αν τσιμπήσω ένα κοντέρ απο ebay και το αλλάξω θα πρέπει να βρω κάποιο που να έχει ένδειξη ASC ή κάνουν όλα τα κοντέρ απο 9/95 και μετά; (με τις κοντές βελόνες type B)

graphe36
23-06-10, 01:58
Απλα εαν βαλεις αλλο μεταχειρισμενο προσεξε να μην προερχεται απο 6 κυλινδρο. Θα εχεις λαθος ενδειξη στο στροφομετρο. Επισης εβγαιναν με ασπρο πισω μερος και μπλε. Αν και στα 4 κυλινδρα δεν εχει και πολυ σημασια πιο θα βαλεις καλο ειναι να βρεις ιδιου χρωματος με το δικο σου.