PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο auto σε manual γινεται;


bmwlover
04-05-10, 13:37
Φίλοι καλησπέρα έχω μία απορία και θέλω τα φώτα σας.
Έχει ένας φίλος μία Ε46 320ι 2.2 μοντ 2004 την οποία και πουλάει και με έχει βάλει σε σκέψεις γιατί είναι πολυ προσεγμένη και πολλά έξτρα και σε κάλη τιμή.
Υπάρχει όμως ένα μείον (για εμένα τουλάχιστον για αλλους μπορεί να είναι συν) είναι αυτόματη.
Και εδώ μπαίνουν οι ερωτήσεις μου:
1) αν τη πάρω μπόρω να τη μετατρέψω σε χειροκίνητη;
2) τι θα χρειαστεί;
3) θα είναι αξιόπιστη και εύκολη μετατροπή ή θα εχω θέματα;
4)κόστος;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον για τις απαντήσεις σας.

HULK
04-05-10, 13:47
Εγω ειχα καποτε ενα 330 αυτοματο μεχρι που εμεινα απο σασμαν και αντι να βαλω ενα μεταχειρο παλι αποφασισα να το κανω 6αρι χειροκινητο.Το κοστος μαζι με την ζημια του σασμαν που ηταν 1500 ευρω καπου μου πηγε συνολικα 3.000 .Πολλα χρηματα αλλα απο το να εχω εκ νεου θεμα με το σασμαν τα εδωσα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Η μετατροπη βεβαια πετυχε και δεν εχω κανενα θεμα απολυτως.Σου προτεινω να το παρεις αν ειναι σε καλη τιμη μιας που ειναι πιο φτηνα απο τα χειροκινητα και αν σου χαλασει τοτε προχωρα στην μετατροπη σε χειροκινητο εκτος αν δεν τα γουσταρεις καθολου τα αυτοματα.Εγω την αλλαγη την εκανα βεβαια για λογους αξιπιοπιστιας και οχι γιατι δεν συμπαθησα το αυτοματο.

ermis1975
04-05-10, 13:50
Αν οδηγήσεις αυτόματο για λίγο μετά δε θα ξαναπάρεις manual!

giannis_compact
04-05-10, 13:53
Αν οδηγήσεις αυτόματο για λίγο μετά δε θα ξαναπάρεις manual!

Συμφωνω απολυτα...Εγω κοιταω πως θα χαλαζει το δικο μου σασμαν να το κανω αυτοματο..

bmwlover
04-05-10, 13:59
Αν οδηγήσεις αυτόματο για λίγο μετά δε θα ξαναπάρεις manual!

Έλα όμως που εγώ έχω οδηγήση και αυτοματα αλλά επειδή είμαι λοξός και της παλιάς σχολής δεν τα γουστάρω.
Αρα τι κάνουμε;
Αρα μεχρι να φάω φλασιά και να μου αλλάξει κάποιο αυτόματο τα μυαλά ή παιρνω μανουαλ ή μετατρέπω ένα auto σε manual.

bmwlover
04-05-10, 14:03
Φίλε hulk το αμάξι ο γνωστός το αφήνει 16000.
Ποσο λες να είναι το κόστος στη δικία μου περίπτωση για να το μετατρέψω σε manual;
Εσυ σε τι αμάξι έκανες τη μετατροπή και τη χρειαστηκες;

HULK
04-05-10, 14:05
Ρωτα ποσα σου ζητανε να στο κανουν χειροκινητο και αν η τιμη ειναι μικροτερη απο το να παρεις ενα χειροκινητο τοτε προχωρα στην μετατροπη και με την ευκαιρια πετα και μια 3.0 μηχανη πανω που οπτικα ειναι ιδιες :D

HULK
04-05-10, 14:12
Μπες μια στο car.gr και ψαξε για 320 και θα βρεις και με λιγοτερα απο 16.000 .Αν θες να μιλησουμε σοβαρα δεν αξιζει καθολου για μερικα εξτρα που μπορει να εχει τα οποια σιγουρα μπορεις να βαλεις εκ των υστερων εκτος ηλιοροφης να μπεις στην διαδικασια της μεταροπης.

bmwlover
04-05-10, 14:18
Ρωτα ποσα σου ζητανε να στο κανουν χειροκινητο και αν η τιμη ειναι μικροτερη απο το να παρεις ενα χειροκινητο τοτε προχωρα στην μετατροπη και με την ευκαιρια πετα και μια 3.0 μηχανη πανω που οπτικα ειναι ιδιες :D

¨Ολα είναι στο πρόγραμμα αλλα ένα ένα βήμα τη φορά.

bmwlover
04-05-10, 14:22
Μπες μια στο car.gr και ψαξε για 320 και θα βρεις και με λιγοτερα απο 16.000 .Αν θες να μιλησουμε σοβαρα δεν αξιζει καθολου για μερικα εξτρα που μπορει να εχει τα οποια σιγουρα μπορεις να βαλεις εκ των υστερων εκτος ηλιοροφης να μπεις στην διαδικασια της μεταροπης.

Όσο και να έχω ψάξει δεν εχω βρεί Ε46 320ι 2.2 μοντ 2004 με ηλιοροφή κάτω απο 16000.
Τα πολλά έξτρα δεν με νοιάζουν αφου οπως είπες και εσυ μπαίνουν και αργότερα.
Αυτο που με νοιάζει είναι να είναι σε καλή κατασταση και να έχει ηλιοροφή.

HULK
04-05-10, 14:27
Να υποθεσω οτι μιλαμε για κατι τετοιο? http://www.car.gr/classifieds/cars/view/59511/ Μπορει να μην εχει κατω απο 16.000 αλλα ειναι χειροκινητο θεωρητικα ειναι πιο ακριβα σαν μεταχειρισμενα απο τα αυτοματα.

bmwlover
04-05-10, 14:53
Να υποθεσω οτι μιλαμε για κατι τετοιο? http://www.car.gr/classifieds/cars/view/59511/ Μπορει να μην εχει κατω απο 16.000 αλλα ειναι χειροκινητο θεωρητικα ειναι πιο ακριβα σαν μεταχειρισμενα απο τα αυτοματα.

Ναι για κάτι τέτοιο μιλάμε το οποι το έχω δεί και εγώ αλλα το απεριψα για δυο λόγους.
Πρώτον είναι μαύρο δευτερόν εχει 120.000 χλμ.
Πρωτου με κράξεται να πω οτι επειδή σαν ανθρωπος και εγω δεν μου περισευούν και επειδη εχω κανει υπομονη αρκετό καιρο και εχω ξεπατωθεί για να μαζεψω αυτα τα λεφτα δεν θέλω να κάνω υποχωρήσεις σε θέματα που δεν αλλάζουν όπως χρώμα και ηλιοροφή.

Hulk σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και το κόπο.
Κάθε αλλη συμβουλή η υπόδειξη καλοδεχουμενη.

rapid_fast
04-05-10, 15:05
Φίλοι καλησπέρα έχω μία απορία και θέλω τα φώτα σας.
Έχει ένας φίλος μία Ε46 320ι 2.2 μοντ 2004 την οποία και πουλάει και με έχει βάλει σε σκέψεις γιατί είναι πολυ προσεγμένη και πολλά έξτρα και σε κάλη τιμή.
Υπάρχει όμως ένα μείον (για εμένα τουλάχιστον για αλλους μπορεί να είναι συν) είναι αυτόματη.
Και εδώ μπαίνουν οι ερωτήσεις μου:
1) αν τη πάρω μπόρω να τη μετατρέψω σε χειροκίνητη;
2) τι θα χρειαστεί;
3) θα είναι αξιόπιστη και εύκολη μετατροπή ή θα εχω θέματα;
4)κόστος;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον για τις απαντήσεις σας.
1) Ναι, και αν δεν μπορείς εσύ, μπορεί ο μηχανικός σου....
2) Κιβώτιο, κεντρικός, μεσαία τριβή, σύστημα λεβιέ, πετάλ συμπλέκτη, μια τρύπα, δύο βαρελάκια, 2 σωλήνες , 4 σφικτήρες, 2 βάσεις κιβωτίου.... Μήπως και διαφορικό??? (δεν ξέρω τα βήματα, θα σε γελάσω)
3) Εύκολη αλλαγή είναι, αλλά δε γίνεται σε μια ώρα... Ολες οι μετατροπές εχουν θέματα αξιοπιστίας, όπως ακριβώς και τα ολοκαίνουργια αυτοκίνητα...
4) Από 600 ευρώ έως 4500+ ευρώ τα ανταλλακτικά σε μεταχειρισμένα.. (δεν περιμένω η μετατροπή να κοστίσει πάνω από 1800 ευρώ πάντως)

rapid_fast
04-05-10, 15:14
Φίλε hulk το αμάξι ο γνωστός το αφήνει 16000.
Ποσο λες να είναι το κόστος στη δικία μου περίπτωση για να το μετατρέψω σε manual;
Εσυ σε τι αμάξι έκανες τη μετατροπή και τη χρειαστηκες;
Χωρίς να θέλω να το παίξω εξυπνάκιας,
χωρίς να θέλω να χαλάσω την πιάτσα...
και εκφράζοντας μόνο την προσωπική μου άποψη....
Τα 16.000 ευρώ, είναι πάρα, μα πάρα, μα πάρα, μα υπερβολικά πάρα πολλά χρήματα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο..
Κλείστε με 13.800-14.500...
Με την αλλαγή του κιβωτίου εχεις φύγει στο εικοσάρι... σκέψου το... Εχεις πάει σε τιμές 320 2007 μοντέλο...

bmwlover
04-05-10, 15:17
1) Ναι, και αν δεν μπορείς εσύ, μπορεί ο μηχανικός σου....
2) Κιβώτιο, κεντρικός, μεσαία τριβή, σύστημα λεβιέ, πετάλ συμπλέκτη, μια τρύπα, δύο βαρελάκια, 2 σωλήνες , 4 σφικτήρες, 2 βάσεις κιβωτίου.... Μήπως και διαφορικό??? (δεν ξέρω τα βήματα, θα σε γελάσω)
3) Εύκολη αλλαγή είναι, αλλά δε γίνεται σε μια ώρα... Ολες οι μετατροπές εχουν θέματα αξιοπιστίας, όπως ακριβώς και τα ολοκαίνουργια αυτοκίνητα...
4) Από 600 ευρώ έως 4500+ ευρώ τα ανταλλακτικά σε μεταχειρισμένα.. (δεν περιμένω η μετατροπή να κοστίσει πάνω από 1800 ευρώ πάντως)

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου αλλα ρε αδερφε αν θες εξηγησε λιγο το 4) γιατι ξεκινησες με 600 εφτασες στα 4500 και εκει καπου ζαλίστηκα και αρχισα να συνέρχομε στα 1800 αλλα τελικα μπερδευτηκα.

rapid_fast
05-05-10, 13:54
Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου αλλα ρε αδερφε αν θες εξηγησε λιγο το 4) γιατι ξεκινησες με 600 εφτασες στα 4500 και εκει καπου ζαλίστηκα και αρχισα να συνέρχομε στα 1800 αλλα τελικα μπερδευτηκα.
Αν αγοράσεις ένα κιβώτιο μεταχειρισμένο, κοστίζει κάπου στα 1000-1500 ευρώ..
Ένας μεταχειρισμένος κεντρικός κάνει 100-200 ευρώ..
Λεβιες 25-30 ευρώ
Βάσεις 15 ευρώ.
Διαφορικό (αν χρειάζεται) 500-600 ευρώ
Εργασια 250-600 ευρώ..
Σύνολο 600+600+15+30+200+1500=3000
Αν κανονίσεις να δώσεις το δικό σου σαν ανταλλαγή, θα πάρεις 600-1000 ευρώ πίσω..
Έτσι πέσαμε στα 2000 με τις μέγιστες τιμές..
Αν δε χρειαστείς διαφορικό, γλυτώνεις ακόμα περισσότερα.....
Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως, μείνε με το αυτόματο, και δε θα το μετανιώσεις...

gregE36
05-05-10, 14:35
η μεγαλυτερη πατατα που θα κανεις ειναι να το κανεις χειροκινητο παρτο οδηγα το κανα 3μηνο και μετα πεσμου αν θα το κανεις χειροκινητο (γουδοχερι)

george316
06-05-10, 11:16
το αυτοματο ειναι πολυ ανετο και ξεκουραστο...μακαρι και το δικο μου να ηταν.βεβαια ακομα καλυτερα να ηταν smg.....αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
καλο το χειροκινητο για καποιες ταρζανιες,αλλα ...αυτοματο νομιζω πιο ανετο...

drum
06-05-10, 17:55
τα ιδια ελεγα κ εγω περσι τετοιο καιρο.. δεν ηθελα αυτοματο με τπτ....
μιλαμε για τσακωμο με τον φιλο που το κατεβαζε απο Γερμανια...
μεχρι που μου ειπε αντε κ ****σου ρε κωστα θα το κρατησω για παρτυ μου...
ηταν η πρωτη μερα λιγο δυσκολη... μεχρι να μαθω οτι το αριστερο μου ποδι ειναι μονο για να βαραω κανα κορνερ..χαχαχααα...

δεν το αλλαζω με τπτ το αυτοματο.. ειναι πολυ βολικο κ σε ταξιδι κ μεσα στην κινηση.
κ για ταρζανιες το κανεις ενα κλικ αριστερα κ παιζεις πολυ καλα... μα πααααρα πολυ καλα σου λεω.