PDA

Επιστροφή στο Forum : 116 θόρυβος μετά τις 3000 στροφές


dimokidis
12-05-10, 14:41
Εδώ και 2 μήνες παιδεύομαι με εναν θόρυβο που ακούγεται κάπου κάτω από τον λεβιέ. Αρχ'ιζει ανεπαίσθητα στις 3000 στροφές και γίνεται ιδιαίτερα έντονος στις 4-4500 και δυναμώνει οσο αυξάνονται οι στροφές. Εχω πάει σε 2 εξουσιοδοτημένα πάνω απο 10 φορές άλλαξαν τον λεβιέ κάποια λαστιχάκια κάθε φορά και απο κάτι. Η τελική απάντηση ηταν οτι το κάνουν ολα τα 116. :( Η εγγύηση τελειώνει και ετοιμάζομαι για mail στη μαμά. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Απο το συνεργείο μου είπαν οτι δοκίμασαν άλλα 3 και ολα έκαναν ετσι καμια ιδέα :feedback:

kapetanios
12-05-10, 14:53
?????????????? μπά... στα 17000 χλμ ακόμα τίποτα...

rapid_fast
12-05-10, 15:46
Εδώ και 2 μήνες παιδεύομαι με εναν θόρυβο που ακούγεται κάπου κάτω από τον λεβιέ. Αρχ'ιζει ανεπαίσθητα στις 3000 στροφές και γίνεται ιδιαίτερα έντονος στις 4-4500 και δυναμώνει οσο αυξάνονται οι στροφές. Εχω πάει σε 2 εξουσιοδοτημένα πάνω απο 10 φορές άλλαξαν τον λεβιέ κάποια λαστιχάκια κάθε φορά και απο κάτι. Η τελική απάντηση ηταν οτι το κάνουν ολα τα 116. :( Η εγγύηση τελειώνει και ετοιμάζομαι για mail στη μαμά. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Απο το συνεργείο μου είπαν οτι δοκίμασαν άλλα 3 και ολα έκαναν ετσι καμια ιδέα :feedback:
Αν φαίνεται σε χαρτί από αντιπροσωπία ότι έχεις δηλώσει το συγκεκριμένο πρόβλημα πρίν τη λήξη της εγγύησης, θα αντικαταστήσουν δωρεάν, ακόμα και μετά τη λήξη αυτής..

giannis 116
12-05-10, 18:48
Πρωτη φορα τ ακουω αυτο. Ουτε σε μενα κανει καποιο θορυβο στο λεβιε ταχυτητων κι ας εχει βεβαια αλλο σασμαν (5αρι), αλλα μετα απο 160.000 και κατι ψιλα χλμ, δεν εχω ακουσει κατι.
Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος για το τι ακριβως ακους;..

dimokidis
13-05-10, 01:17
Ακούγεται σαν να συντονίζεται κάτι μεταλλικό, δείχνει να έρχεται βαθιά μέσα από το κιβώτιο. Μην φανταστείς κάτι πολύ έντονο ακούγεται καλά μετά τις 4500. Με 3 σε ταξίδι και 5500 σε προσπέραση όμως φοβήθηκα οτι κάτι μπορεί να κοπεί. Το κατάλαβα για πρώτη φορά οταν άλλαξα έναν αισθητήρα καυσαερίων και πέρασαν νεο προγραμμα, μετά το πήγα για να το δοκιμάσω. Μπορεί να ακουγόταν και πριν αλλά με ανοιχτά παράθυρα ή ραδιόφωνο δεν τον ακους, καλύπτεται. Σε ένα άλλο που μπήκα στο χώρο του συνεργείου το έκανε και αυτό αλλά δεν ανέβηκε πάνω από τις 4000 ωστε να γίνει αρκετα έντονο.

giannis 116
14-05-10, 00:17
Τι να σου πω δεν ξερω, σε μενα δεν ακουγεται παντως. Το μονο που εχω παρατηρησει οτι ακουγεται ειναι ενας μεταλλικος συντονισμος, σα μεταλλικο 'κελαηδημα' απο 1800-2000σαλ και μονο με 2α, αλλα δεν ακουγεται απο κιβωτιο μου φαινεται πως ακουγεται απο κατω απ το πατωμα ισως απο καποιο στηριγμα εξατμισης ή κατι τετοιο. Δεν του δινω και πολυ σημασια, τ ακουω χρονια τωρα και αφου δεν εχω καποιο προβλημα τ αφηνω οπως ειναι και δεν το ψαχνω.